vlc 3.0.22-rc1 - en to as translation catalogue (5331 entries)

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
as: 
    vlc-help.txt ফাইলত বিষয়বস্তুবোৰ জমা কৰক.

en: 
    Press the RETURN key to continue...
as: 
    অব্যাহত ৰাখিবলৈ উভোতা কীটো হেচক...

en: 
    Warning: if you cannot access the GUI anymore, open a command-line window, go to the directory where you installed VLC and run "vlc -I qt"
as: 
    সৰ্তকীকৰণ: যদি আপুনি GUI ত কোনোপধ্যে প্ৰৱেশ কৰিব নোৱাৰে, তেন্তে নিৰ্দেশ-শাৰীৰ উইণ্ডো এখন খোলক, নিৰ্দেশিকটোলৈ যাওক যত আপুনি VLC ইনষ্টল কৰিছে আৰু "vlc -I qt" চলাওক

en:  .                      Show/Hide hidden files
as:  .                      লুকুওৱা ফাইলবোৰ দেখুৱাওক/লুকুৱাওক

en:  /                      Look for an item
as:  /                      বস্তু এটা বিচাৰক

en:  ;                      Look for the next item
as:  ;                      পৰৱৰ্তী বস্তুটো বিচাৰক

en:  <, >                   Next/Previous chapter
as:  <, >                   পৰৱৰ্তী/আগৰ পাঠ

en:  <enter>                Add the selected file to the playlist
as:  <enter>                প্লেলিষ্টলৈ নিৰ্বাচিত ফাইলটো যোগ কৰক

en:  <left>,<right>         Seek -/+ 1%%
as:  <left>,<right>         বিচাৰক -/+ 1%%

en:  <pageup>,<pagedown>    Navigate through the box page by page
as:  <pageup>,<pagedown>    পৃষ্ঠাৰ দ্বাৰা বাকচ পৃষ্ঠাৰ মাজেৰে নেভিগেট কৰক

en:  <space>                Add the selected directory to the playlist
as:  <space>                প্লেলিষ্টলৈ নিৰ্বাচিত নিৰ্দেশিকাটো যোগ কৰক

en:  <space>                Pause/Play
as:  <space>                বিৰতি দিয়ক/চলাওক

en:  <start>,<end>          Navigate to start/end of box
as:  <start>,<end>          বাকচৰ আৰম্ভণি/শেষলৈ নেভিগেট কৰক

en:  <up>,<down>            Navigate through the box line by line
as:  <up>,<down>            শাৰীৰ দ্বাৰা বাকচ শাৰীটোৰ মাজেৰে নেভিগেট কৰক

en:  <up>,<down>            Seek +/-5%%
as:  <up>,<down>            বিচাৰক +/-5%%

en:  A                      Add an entry
as:  A                      প্ৰৱিষ্টি এটা যোগ কৰক

en:  B                      Show/Hide filebrowser
as:  B                      ফাইল ব্ৰাউজাৰ দেখুৱাওক/লকুৱাওক

en:  Chapter  : %ld/%d
as:  পাঠ  : %ld/%d

en:  Chapter  : %lld/%d
as:  পাঠ  : %lld/%d

en:  Ctrl-l                 Refresh the screen
as:  Ctrl-l                 স্ক্ৰীনখন পুনৰ সজীৱ কৰক

en:  D, <backspace>, <del>  Delete an entry
as:  D, <backspace>, <del>  প্ৰৱিষ্টি এটা ডিলিট কৰক

en:  Esc                    Close Add/Search entry
as:  Esc                    যোগ/সন্ধানৰ প্ৰৱিষ্টি বন্ধ কৰক

en:  L                      Show/Hide messages box
as:  L                      বাৰ্তাৰ বাকচ দেখুৱাওক/লকুৱাওক

en:  M                      Show/Hide metadata box
as:  M                      মেটাডাটা বাকচ দেখুৱাওক/লকুৱাওক

en:  O                      Reverse order Playlist by title
as:  O                      শিৰোনামৰ দ্বাৰা ক্ৰম কৰা প্লেলিষ্টখন ওলোটা কৰক

en:  P                      Show/Hide playlist box
as:  P                      প্লেলিষ্টৰ বাকচ দেখুৱাওক/লকুৱাওক

en:  Position : %s/%s
as:  স্থান : %s/%s

en:  Profile Name Missing
as: প্ৰফাইল নাম হেৰাইছে

en:  R                      Toggle Repeat item
as:  R                      পুনৰাবৃত্তি কৰা বস্তু টগুল কৰক

en:  S                      Show/Hide statistics box
as:  S                      পৰিসংখ্যাৰ বাকচ দেখুৱাওক/লকুৱাওক

en:  Source   : %s
as:  উত্স   : %s

en:  Title    : %ld/%d
as:  শিৰোনাম    : %ld/%d

en:  Title    : %lld/%d
as:  শিৰোনাম    : %lld/%d

en:  Volume   : %3ld%%
as:  প্ৰসাৰ   : %3ld%%

en:  Volume   : ----
as:  প্ৰসাৰ   : ----

en:  Volume   : Mute
as:  প্ৰসাৰ   : নিস্তব্দ

en:  [ h for help ]
as:  [ সহায়ৰ বাবে h ]

en:  [, ]                   Next/Previous title
as:  [, ]                   পৰৱৰ্তী/আগৰ শিৰোনাম

en:  a, z                   Volume Up/Down
as:  a, z                   প্ৰসাৰ বঢ়োৱা/কমোৱা

en:  b                      Cycle through video tracks
as:  b                      ভিডিঅ' পথবোৰৰ মাজেৰে ঘূৰাওক

en:  c                      Cycle through audio tracks
as:  c                      অডিঅ' পথবোৰৰ মাজেৰে ঘূৰাওক

en:  days
as: দিনবোৰ

en:  e                      Eject (if stopped)
as:  e                      উলিয়াওক (যদি বন্ধ কৰিছে)

en:  f                      Toggle Fullscreen
as:  f                      সম্পূৰ্ণ দৃশ্য টগুল কৰক

en:  g                      Go to the current playing item
as:  g                      বৰ্তমানে চলি বস্তুটোলৈ যাওক

en:  h,H                    Show/Hide help box
as:  h,H                    সহায়ৰ বাকচ দেখুৱাওক/লকুৱাওক

en:  i                      Show/Hide info box
as:  i                      তথ্যৰ বাকচ দেখুৱাওক/লকুৱাওক

en:  l                      Toggle Loop Playlist
as:  l                      লুপ প্লেলিষ্ট টগুল কৰক

en:  m                      Mute
as:  m                      নিস্তব্দ কৰক

en:  n, p                   Next/Previous playlist item
as:  n, p                   পৰৱৰ্তী/আগৰ প্লেলিষ্টৰ বস্তু

en:  o                      Order Playlist by title
as:  o                      শিৰোনামৰ দ্বাৰা প্লেলিষ্টৰ ক্ৰম কৰক

en:  q, Q, Esc              Quit
as:  q, Q, Esc              ত্যাগ কৰক

en:  r                      Toggle Random playing
as:  r                      বিশৃংখলভাৱে চলোৱাটো টগুল কৰক

en:  s                      Stop
as:  s                      বন্ধ কৰক

en:  v                      Cycle through subtitles tracks
as:  v                      উপশিৰোনামবোৰৰ পথবোৰৰ মাজেৰে ঘূৰাওক

en:  x                      Show/Hide objects box
as:  x                      বস্তুবোৰৰ বাকচ দেখুৱাওক/লকুৱাওক

en: "Rating" to put in ASF comments.
as: ASF মন্তব্যবোৰত ৰাখিবলৈ "Rating".

en: "U" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 120 for blue.
as: নীলা স্ক্ৰীন কী ৰংটোৰ বাবে "U" মান (YUV মানবোৰত). 0 ৰ পৰা 255 লৈ. নীলাৰ বাবে 120 লৈ ডিফল্ট কৰক.

en: "V" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 90 for blue.
as: নীলা স্ক্ৰীন কী ৰংটোৰ বাবে "V" মান (YUV মানবোৰত). 0 ৰ পৰা 255 লৈ. নীলাৰ বাবে 90 লৈ ডিফল্ট কৰক.

en: #paste your VLM commands here
as: #আপোনাৰ VLM নিৰ্দেশবোৰ ইয়াত আঠা লগাওক

en: #separate commands with a new line or a semi-colon
as: #এটা নতুন শাৰী বা এটা ছেমি-কলনৰ সৈতে নিৰ্দেশবোৰ পৃথক কৰক

en: %1 downloads
as: %1 ডাউনলোডবোৰ

en: %@ stream to %@:%@
as: %@:%@ লৈ %@ ষ্ট্ৰিম

en: %i tracks
as: %i পথবোৰ

en: %s
    Downloading... %s/%s %.1f%% done
as: %s
    ডাউনলোড কৰিছে... %s/%s %.1f%% সম্পন্ন কৰা হল

en: %s (Encoded Output)
as: %s (এনকোড কৰা আউটপুট)

en: %s bytes
as: %s বাইট

en: %u module was not displayed because it only has advanced options.
     | %u modules were not displayed because they only have advanced options.
as[0]: %u মডুলটো প্ৰদৰ্শন কৰা হোৱা নাছিল কাৰণ ইয়াৰ কেৱল উন্নত বিকল্পবোৰ আছে.
as[1]: %u মডুলবোৰ প্ৰদৰ্শন কৰা হোৱা নাছিল কাৰণ ইয়াৰ কেৱল উন্নত বিকল্পবোৰ আছে.

en: &About
as: &বিষয়ে

en: &Advanced Controls
as: উন্নত নিয়ন্ত্ৰণবোৰ

en: &Advanced Open...
as: &আগতীয়াকৈ খোলক...

en: &Apply
as: প্ৰয়োগ কৰক

en: &Aspect Ratio
as: &দৃষ্টিকোণৰ অনুপাত

en: &Audio
as: অডিঅ'

en: &Cancel
as: বাতিল কৰক

en: &Chapter
as: পাঠ

en: &Clear
as: খালী কৰক

en: &Close
as: বন্ধ কৰক

en: &Codec Information
as: &কডেক তথ্য

en: &Crop
as: ক্ৰোপ

en: &Deinterlace
as: ডিইন্টাৰলেচ

en: &Deinterlace mode
as: ডিইন্টাৰলেচৰ ধৰণ

en: &Disc
as: ডিস্ক

en: &Effects and Filters
as: প্ৰভাৱবোৰ আৰু ফিল্টাৰবোৰ

en: &Enqueue
as: শাৰী কৰক

en: &Faster
as: খৰতকীয়া

en: &File
as: ফাইল

en: &Filter:
as: &ফিল্টাৰ:

en: &Fingerprint
as: &ফিংগাৰপ্ৰিন্ট

en: &Fullscreen
as: সম্পূৰ্ণ দৃশ্য

en: &Fullscreen Interface
as: সম্পূৰ্ণ দৃশ্যৰ ইন্টাৰফেছ

en: &General
as: সাধাৰণ

en: &Go
as: যাওক

en: &Help
as: সহায়

en: &Hide VLC media player in taskbar
as: টাস্কবাৰত VLC মিডিয়া প্লেয়াৰ লুকুৱাওক

en: &Increase Volume
as: প্ৰসাৰ বঢ়াওক

en: &Install
as: ইনষ্টল কৰক

en: &Jump Forward
as: আগলৈ জপিয়াওক

en: &Manage
as: পৰিচালনা কৰক

en: &Media
as: মিডিয়া

en: &Messages
as: &বাৰ্তাবোৰ

en: &Metadata
as: মেটাডাটা

en: &Mute
as: নিস্তব্দ কৰক

en: &Network
as: নেটৱৰ্ক

en: &No
as: নহয়

en: &Open File...
as: &ফাইল খোলক...

en: &Open Media
as: মিডিয়া খোলক

en: &Open Multiple Files...
as: বিভিন্ন ফাইলবোৰ খোলক...

en: &Play
as: চলাওক

en: &Playback
as: প্লেবেক

en: &Preferences
as: পছন্দবোৰ

en: &Program
as: কাৰ্যসূচী

en: &Quit
as: ত্যাগ কৰক

en: &Recheck version
as: সংস্কৰণটো পুনৰ পৰীক্ষা কৰক

en: &Reset Preferences
as: পছন্দবোৰ পুনৰ ছেট কৰক

en: &Save
as: ছেভ কৰক

en: &Save Metadata
as: মেটাডাটা ছেভ কৰক

en: &Save as...
as: ...ৰ দৰে ছেভ কৰক

en: &Search:
as: সন্ধান কৰক:

en: &Select
as: নিৰ্বাচন কৰক

en: &Start
as: আৰম্ভ কৰক

en: &Stereo Mode
as: ষ্টেৰিঅ'ৰ ধৰণ

en: &Stop
as: বন্ধ কৰক

en: &Stream
as: ষ্ট্ৰিম

en: &Stream...
as: &ষ্ট্ৰিম...

en: &Track Synchronization
as: পথ ছিনক্ৰনাইজেশ্বন

en: &Uninstall
as: ইনষ্টল নাইকিয়া কৰক

en: &VLM Configuration
as: &VLM ৰূপৰেখা

en: &Verbosity:
as: &ভাৰ্বোছিটি:

en: &Video
as: ভিডিঅ'

en: &View
as: &দৃশ্য

en: &Visualizations
as: দৃশ্যবোৰ

en: &Yes
as: হয়

en: &Zoom
as: জুম কৰক

en: (Delayed)
as: (বিলম্ব কৰা হল)

en: (Hastened)
as: (সোনকালে কৰা হল)

en: +----[ Remote control commands ]
as: +----[ দূৰৈৰ পৰা নিয়ন্ত্ৰণৰ নিৰ্দেশবোৰ ]

en: +----[ end of help ]
as: +----[ সহায়ৰ শেষত ]

en: +-[Audio Decoding]
as: +-[অডিঅ' ডিকোডিং]

en: +-[Incoming]
as: +-[ভিতৰলৈ অহা]

en: +-[Video Decoding]
as: +-[ভিডিঅ' ডিকোডিং]

en: 0.35 (same as DVB-S)
as: 0.35 (DVB-S ৰ দৰে একে)

en: 0/90/180/270/mirror
as: 0/90/180/270/দাপোণ

en: 1-pass Quality-based VBR. Range 0 to 51.
as: 1-পাছ মানদণ্ড-আধাৰিত VBR. পৰিসৰ 0 ৰ পৰা 51.

en: 10 bits
as: 10 বিট

en: 15 bits
as: 15 বিট

en: 16 bits
as: 16 বিট

en: 1:1 Original
as: 1:1 প্ৰকৃত

en: 1:2 Half
as: 1:2 আধা

en: 1:4 Quarter
as: 1:4 এক-চতুৰ্থাংশ

en: 1:File
as: 1:ফাইল

en: 2 Pass
as: 2 পাছ

en: 24 bits
as: 24 বিট

en: 2:1 Double
as: 2:1 দ্বিগুণ

en: 32 bits
as: 32 বিট

en: 525 lines / 60 Hz
as: 525 শাৰী / 60 Hz

en: 625 lines / 50 Hz
as: 625 শাৰী / 50 Hz

en: 8 bits
as: 8 বিট

en: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Welcome to VLC media player Help</h2><h3>Documentation</h3><p>You can find VLC documentation on VideoLAN's <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> website.</p><p>If you are a newcomer to VLC media player, please read the<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduction to VLC media player</em></a>.</p><p>You will find some information on how to use the player in the <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>How to play files with VLC media player</em></a>" document.</p><p>For all the saving, converting, transcoding, encoding, muxing and streaming tasks, you should find useful information in the <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a>.</p><p>If you are unsure about terminology, please consult the <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a>.</p><p>To understand the main keyboard shortcuts, read the <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">shortcuts</a> page.</p><h3>Help</h3><p>Before asking any question, please refer yourself to the <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>You might then get (and give) help on the <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, the <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailing-lists</a> or our IRC channel (<em>#videolan</em> on irc.freenode.net).</p><h3>Contribute to the project</h3><p>You can help the VideoLAN project giving some of your time to help the community, to design skins, to translate the documentation, to test and to code. You can also give funds and material to help us. And of course, you can <b>promote</b> VLC media player.</p></body></html>
as: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>VLC মিডিয়া চলোৱাৰ সহায়টোলৈ স্বাগতম</h2><h3>ডকুমেন্টেশ্বন</h3><p>আপুনি ভিডিঅ'LANৰ <a href="http://wiki.videolan.org">উইকি</a> ৱেবছাইটত VLC ডকুমেন্টেশ্বন বিচাৰি পাব পাৰে.</p><p>যদি আপুনি VLC মিডিয়া প্লেয়াৰটো নতুনকৈ ব্যৱহাৰ কৰিছে, তেন্তে অনুগ্ৰহ কৰি<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>VLC মিডিয়া প্লেয়াৰৰ পৰিচয়</em></a>টো পঢ়ক.</p><p>প্লেয়াৰটো কেনেকৈ ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে তাৰ বিষয়ে আপুনি <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>VLC মিডিয়া প্লেয়াৰৰ সৈতে ফাইলবোৰ কেনেকৈ চলায়</em></a>" ডকুমেন্টত কিছু তথ্য লাভ কৰিব.</p><p>সকলোবোৰ ছেভিং, ৰূপান্তৰ, ট্ৰেন্সকোডিং, এনকোডিং, মাক্সিং আৰু ষ্ট্ৰিমিং কাৰ্যৰ বাবে আপুনি <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">ষ্ট্ৰিমিম ডকুমেন্টেশ্বন</a>ত উপযোগী তথ্য বিচাৰি পাব.</p><p>যদি আপুনি ভাষাটোৰ বিষয়ে অজ্ঞ, তেন্তে অনুগ্ৰহ কৰি <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">জ্ঞানৰ ভেটি</a> টো আলোচনা কৰক.</p><p>মুখ্য কীবোৰ্ডৰ চমুপথবোৰ বুজিবলৈ  <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">চমুপথবোৰ</a> পৃষ্ঠাটো পঢ়ক.</p><h3>Help</h3><p>যিকোনো প্ৰশ্ন সোধাৰ আগতে, অনুগ্ৰহ কৰি নিজকে <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a> লৈ পৰামৰ্শ কৰক.</p><p>আপুনি তেতিয়া <a href="http://forum.videolan.org">ফৰামবোৰ</a>, <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">মেইল কৰা তালিকাবোৰ</a> বা আমাৰ IRC চেনেলত সহায় লাভ কৰিব (আৰু দিব) (irc.freenode.net ত <em>#videolan</em>).</p><h3>প্ৰকল্পটোত বৰঙণি দিয়ক</h3><p>আপুনি সম্প্ৰদায়টোক সহায় কৰিবলৈ, স্কিনবোৰ আৰ্হি কৰিবলৈ, ডকুমেন্টেশ্বনবোৰ অনুবাদ কৰিবলৈ, পৰীক্ষা কৰিবলৈ আৰু কোড কৰিবলৈ আপোনাৰ কিছু সময় খৰচ কৰাৰ দ্বাৰা আপুনি ভিডিঅ'LAN প্ৰকল্পটোত সহায় কৰিব পাৰে. আমাক সহায় কৰিবলৈ আপুনি লগতে পুঁজি আৰু সামগ্ৰী দিব পাৰে. আৰু নিশ্চয়, আপুনি VLC মিডিয়া প্লেয়াৰটো <b>প্ৰচলন</b> কৰিব পাৰে.</p></body></html>

en: <p>In order to protect your privacy, <i>VLC media player</i> does <b>not</b> collect personal data or transmit them, not even in anonymized form, to anyone.</p>
    <p>Nevertheless, <i>VLC</i> is able to automatically retrieve information about the media in your playlist from third party Internet-based services. This includes cover art, track names, artist names and other meta-data.</p>
    <p>Consequently, this may entail identifying some of your media files to third party entities. Therefore the <i>VLC</i> developers require your express consent for the media player to access the Internet automatically.</p>
as: VLC মিডিয়া চলোৱাৰ সহায়টোলৈ স্বাগতম</h2><h3>ডকুমেন্টেশ্বন</h3><p>আপুনি ভিডিঅ'LANৰ <a href="http://wiki.videolan.org">উইকি</a> ৱেবছাইটত VLC ডকুমেন্টেশ্বন বিচাৰি পাব পাৰে.
    </p><p>যদি আপুনি VLC মিডিয়া প্লেয়াৰটো নতুনকৈ ব্যৱহাৰ কৰিছে, তেন্তে অনুগ্ৰহ কৰি, <em>VLC মিডিয়া প্লেয়াৰৰ পৰিচয়</em></a>টো পঢ়ক.</p><p>প্লেয়াৰটো কেনেকৈ ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে তাৰ বিষয়ে আপুনি
    <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>VLC মিডিয়া প্লেয়াৰৰ সৈতে ফাইলবোৰ কেনেকৈ চলায়</em></a>" ডকুমেন্টত কিছু তথ্য লাভ কৰিব.</p><p>সকলোবোৰ ছেভিং, ৰূপান্তৰ, ট্ৰেন্সকোডিং, এনকোডিং, মাক্সিং আৰু ষ্ট্ৰিমিং কাৰ্যৰ বাবে আপুনি.</p>

en: <p>Password for Web interface has not been set.</p><p>Please use --http-password, or set a password in </p><p>Preferences &gt; All &gt; Main interfaces &gt; Lua &gt; Lua HTTP &gt; Password.</p>
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: A SDP export is requested, but no URL is provided.
as: এটা SDP ৰপ্তানি দাবী কৰা হৈছে, কিন্তু কোনো URL দিয়া নাই.

en: A continuous tone at 22kHz can be sent on the cable. This normally selects the higher frequency band from a universal LNB.
as: তাঁৰডালত 22kHz ৰ এটা ধাৰাবাহিক স্বৰ এটা পথাব পাৰি. এইটোৱে সাধাৰণতে সাধাৰণ LNB এটাৰ পৰা উচ্চ কম্পনাংকৰ বেণ্ডটো নিৰ্বাচন কৰে.

en: A description in SDP format is required to receive the RTP stream. Note that rtp:// URIs cannot work with dynamic RTP payload format (%u).
as: RTP ষ্ট্ৰিমটো গ্ৰহণ কৰিবলৈ SDP ফৰমেটত বিৱৰণ এটা দাবী কৰে. মনকৰিব যে rtp:// ডাইনেমিক RTP পেলোড ফৰমেটৰ সৈতে URIবোৰে কাৰ্য নকৰে (%u).

en: A fixed video quantizer scale for VBR encoding (accepted values: 0.01 to 255.0).
as: VBR এনকোডিংৰ বাবে এটা নিৰ্দিষ্ট ভিডিঅ' পৰিণামীকৰ্তা (গ্ৰহণ কৰা মানবোৰ: 0.01 ৰ পৰা 255.0 লৈ).

en: A list of visual effect, separated by commas.
    Current effects include: dummy, scope, spectrum, spectrometer and vuMeter.
as: অগ্ৰাধিকাৰত ব্যৱহাৰ কৰিবলগীয়া কোডেকবোৰৰ তালিকা.
     অন্য এটা চেষ্টা কৰাৰ: ডামি, স্কোপ স্পেকট্ৰাম, স্পেকট্ৰোমিটাৰ আৰু vuমিটাৰ.

en: A new version of VLC (%1.%2.%3%4) is available.
as: VLC (%1.%2.%3%4) ৰ নতুন সংস্কৰণ এটা উপলব্ধ.

en: A positive value means that the audio is ahead of the video
as: এটা ধনাত্মক মান মানে হল যে অডিঅ'টো ভিডিঅ'টোৰ আগত

en: A positive value means that the subtitles are ahead of the video
as: এটা ধনাত্মক মান মানে হল যে উপশিৰোনামবোৰ ভিডিঅ'টোৰ আগত

en: A single password restricts access to this interface.
as: এই ইন্টাৰফেছটোত প্ৰৱেশ কৰিবলৈ এটা অকলশৰীয়া পাছৱৰ্ড সীমাবদ্ধবোৰৰ

en: A sound font file (.SF2) is required for MIDI synthesis.
    Please install a sound font and configure it from the VLC preferences (Input / Codecs > Audio codecs > FluidSynth).
as: MIDI ছিন্থেছিছৰ বাবে এটা প্ৰভাৱী ফন্ট ফাইল দাবী কৰে (.SF2).
    অনুগ্ৰহ কৰি প্ৰভাৱী ফন্ট এটা ইনষ্টল কৰক আৰু VLC পছন্দবোৰৰ পৰা এইটো ৰূপৰেখা কৰক (ইনপুট / কোডেকবোৰ > অডিঅ' কোডেকবোৰ> ফ্লুইড ছিন্থেছিছ).

en: A/52 audio packetizer
as: A/52 অডিঅ’ পেকেটাইজাৰ

en: A/52 dynamic range compression
as: A/52 ডাইনেমিক পৰিসৰ সংনমনকৰ্তা

en: AAC audio decoder (using libfaad2)
as: AAC অডিঅ’ ডিকোডাৰ (libfaad2 ব্যৱহাৰ কৰি)

en: AAC extension
as: AAC সম্প্ৰসাৰণ

en: AACS Host certificate revoked.
as: AACS হষ্ট প্ৰমাণপত্ৰ বাতিল কৰা হল.

en: AACS MMC failed.
as: AACS MMC ব্যৰ্থ হল.

en: ADPCM audio decoder
as: ADPCM অডিঅ’ ডিকোডাৰ

en: AES key URI to place in playlist
as: প্লেলিষ্টত থবলৈ AES কী URI

en: AES key file
as: AES কী ফাইল

en: AES3/SMPTE 302M audio decoder
as: AES3/SMPTE 302M অডিঅ’ ডিকোডাৰ

en: AES3/SMPTE 302M audio packetizer
as: AES3/SMPTE 302M অডিঅ’ পেকেটাইজাৰ

en: AIFF demuxer
as: AIFF ডিমাক্সাৰ

en: ALSA audio capture
as: ALSA অডিঅ' অধিগ্ৰহণ

en: ALSA audio output
as: ALSA অডিঅ’ আউটপুট

en: AM Tuner mode
as: AM টিউনাৰ ধৰণ

en: AM radio
as: AM ৰেডিঅ'

en: ARM NEON audio volume
as: ARM NEON অডিঅ' প্ৰসাৰ

en: ARM NEON video chroma YUV->RGBA
as: ARM NEON ভিডিঅ' ক্ৰোমা YUV->RGBA

en: ARM NEON video chroma conversions
as: ARM NEON ভিডিঅ' ক্ৰোমা ৰূপান্তৰণবোৰ

[ctx: ASCII]
en: VLC media player
as: VLC মিডিয়া প্লেয়াৰ

en: ASCII Art
as: ASCII চিত্ৰ

en: ASCII-art video output
as: ASCII-চিত্ৰ ভিডিঅ' আউটপুট

en: ASF muxer
as: ASF মাক্সাৰ

en: ASF packet size -- default is 4096 bytes
as: ASF পেকেটৰ আকাৰ -- ডিফল্ট হল 4096 বাইট

en: ASF/WMV demuxer
as: ASF/WMV ডিমাক্সাৰ

en: ASX playlist import
as: ASX প্লেলিষ্ট ৰপ্তানি কৰক

en: ATSC A/52 (AC-3) audio decoder
as: ATSC A/52 (AC-3) অডিঅ' ডিকোডাৰ

en: ATSC minor channel
as: ATSC গৌণ চেনেল

en: ATSC reception parameters
as: ATSC গ্ৰহণৰ পেৰামিটাৰবোৰ

en: AU demuxer
as: AU ডিমাক্সাৰ

en: AVI demuxer
as: AVI ডিমাক্সাৰ

en: AVI muxer
as: AVI মাক্সাৰ

en: Abkhazian
as: আবখাজিয়াৰ

en: Abort
as: সমাপন কৰক

en: About
as: বিষয়ে

en: About VLC media player
as: VLC মিডিয়া প্লেয়াৰৰ বিষয়ে

en: Above the Video
as: ভিডিঅ'টোৰ ওপৰত

en: Abscissa of the capture region in pixels.
as: পিক্সেলত অধিগ্ৰহণ কৰা অঞ্চলটোৰ সমান্তৰাল দূৰত্ব.

en: Absolute delay
as: প্ৰকৃত বিলম্ব

en: Absolute delay - add absolute delay to each subtitle. Relative to source delay - multiply subtitle delay. Relative to source content - determine subtitle delay from its content (text).
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Acapella
as: একাপেলা

en: Accelerated video output (Overlay)
as: ভিডিঅ' আউটপুট দ্ৰুত কৰা হল (অভাৰলে)

en: Accept 24 hours
as: 24 ঘন্টা গ্ৰহণ কৰক

en: Accept certificate temporarily
as: সাময়িকভাৱে প্ৰমাণপত্ৰ গ্ৰহণ কৰক

en: Accept commands from this source. The CLI defaults to stdin ("*console"), but can also bind to a plain TCP socket ("localhost:4212") or use the telnet protocol ("telnet://0.0.0.0:4212")
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Accept commands over a Unix socket rather than stdin.
as: stdin ৰ পৰিৱৰ্তে ইউনিক্স ছকেট এটাৰ ওপৰত নিৰ্দেশবোৰ গ্ৰহণ কৰক.

en: Accept commands over a socket rather than stdin. You can set the address and port the interface will bind to.
as: stdin ৰ পৰিৱৰ্তে ছকেট এটাৰ ওপৰত নিৰ্দেশ এটা গ্ৰহণ কৰক. আপুনি ঠিকনাটো ছেট কৰিব পাৰে আৰু ইন্টাৰফেছটো ...লৈ বাইণ্ড কৰিব পাৰে.

en: Accept permanently
as: স্থায়ীভাৱে গ্ৰহণ কৰক

en: Access advanced options to tweak the device
as: ডিভাইচটো টুইক কৰিবলৈ উন্নত বিকল্পবোৰত প্ৰৱেশ কৰক

en: Access module
as: মডুলত প্ৰৱেশ কৰক

en: Access modules
as: মডুলবোৰত প্ৰৱেশ কৰক

en: Access output
as: আউটপুটত প্ৰৱেশ কৰক

en: Access output module
as: আউটপুট মডুলত প্ৰৱেশ কৰক

en: Access output modules control the ways the muxed streams are sent. This setting allows you to always force a specific access output method. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each access output.
as: প্ৰৱেশ কৰা আউটপুট মডুলবোৰে মাক্স ষ্ট্ৰিমবোৰ পথোৱা পথবোৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰে. এই ছেটিংটোৱে আপোনাক সদায় বিশেষ প্ৰৱেশ আউটপুট পদ্ধতি এটা জোৰ কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে. আপুনি সম্ভৱত সেইটো কৰা উচিত নহয়.
    প্ৰতিটো প্ৰৱেশ আউটপুটৰ বাবে আপুনি লগতে ডিফল্ট পেৰামিটাৰবোৰ ছেট কৰিব পাৰে.

en: Access to the stream is denied by the server configuration.
as: ছাৰ্ভাৰৰ ৰূপৰেখাটোৰ দ্বাৰা ষ্ট্ৰিমটোলৈ প্ৰৱেশটো অস্বীকাৰ কৰা হৈছে.

en: Access unit delimiters
as: ইউনিট অপৰিসীমকৰ্তাবোৰত প্ৰৱেশ কৰক

en: Account that will be used for the connection.
as: সংযোগৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিবলগীয়া একাউন্টটো

en: Accuracy of RateControl
as: হাৰ নিয়ন্ত্ৰণৰ সঠিকতা

en: Acid
as: এচিড

en: Acid Jazz
as: এচিড জাজ্জ

en: Acid Punk
as: এচিড পাংক

en: Acoustic
as: একাউষ্টিক

en: Acquisition rate (in fps)
as: একুইজিশ্বন হাৰ (fps ত)

en: Action
as: কাৰ্য

en: Actions
as: কাৰ্যবোৰ

en: Activate
as: সক্ৰিয় কৰক

en: Activate Transcoding
as: ট্ৰেন্সকোডিং সক্ৰিয় কৰক

en: Activate VNC polling. Do NOT activate for use as VDR ffnetdev client.
as:  VNC পোলিং সক্ষম কৰক. VDR ffnetdev গ্ৰাহকৰ দৰে সক্ৰিয় নকৰিব.

en: Activate or deactivate autoscaling.
as: স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে জোখাটো সক্ৰিয় বা নিষ্ক্ৰিয় কৰক.

en: Activate or deactivate deinterlacing.
as: ডিইন্টাৰলেচিং সক্ৰিয় বা নিষ্ক্ৰিয় কৰক.

en: Activate the automatic notification of new versions of the software. It runs once every two weeks.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Activate the updates availability notification
as: আপডেটবোৰৰ উপলব্ধ জাননীটো সক্ৰিয় কৰক

en: Activate updates notifier
as: আপডেটবোৰৰ জাননী দিয়াটো সক্ৰিয় কৰক

en: Active Extensions
as: সক্ৰিয় সম্প্ৰসাৰণবোৰ

en: Active regions
as: সক্ৰিয় অঞ্চলবোৰ

en: Active windows
as: উইণ্ডোবোৰ সক্ৰিয় কৰক

en: Actors
as: অভিনেতাবোৰ

en: Adaptive B-frame decision
as: এডাপ্টিভ B-ফ্ৰেম সিদ্ধান্ত

en: Adaptive spatial transform size
as: এডাপ্টিভ স্পাশ্বিয়েল সলনিৰ আকাৰ

en: Add
as: যোগ কৰক

en: Add &Subtitle File...
as: উপশিৰোনাম ফাইল যোগ কৰক...

en: Add Directory...
as: নিৰ্দেশিকা যোগ কৰক...

en: Add EXT-X-ALLOW-CACHE:NO directive in playlist-file if this is disabled
as: যদি এইটো অক্ষম কৰে তেন্তে প্লেলিষ্ট-ফাইলত EXT-X-ALLOW-CACHE:NO নিৰ্দেশনাটো যোগ কৰক

en: Add File...
as: ফাইল যোগ কৰক...

en: Add Folder...
as: ফোল্ডাৰ যোগ কৰক...

en: Add Input
as: ইনপুট যোগ কৰক

en: Add Interface
as: ইন্টাৰফেছ যোগ কৰক

en: Add Noise
as: হুলস্থূল যোগ কৰক

en: Add Subtitle File...
as: ওলোট-পালট কৰা ফাইল যোগ কৰক...

en: Add Subtitle File:
as: উপশিৰোনাম ফাইল যোগ কৰক:

en: Add WAVE header
as: WAVE হেডাৰ যোগ কৰক

en: Add a background
as: পটভূমি এটা যোগকৰক

en: Add a blurring effect
as: ব্লাৰিং প্ৰভাৱ এটা যোগ কৰকAdd a blurring effect

en: Add a delay effect to the sound
as: শব্দটোলৈ বিলম্বৰ প্ৰভাৱ এটা যোগ কৰক

en: Add a font effect to text to improve readability against different backgrounds.
as: বিভিন্ন পটভূমিবোৰৰ বিৰুদ্ধে পঢ়াৰ দক্ষতাটো বৃদ্ধি কৰিবলৈ টেক্সটলৈ ফন্ট প্ৰভাৱ এটা যোগ কৰক.

en: Add a shadow
as: ছায়া এটা যোগ কৰক

en: Add cover art from file
as: ফাইলৰ পৰা প্ৰচ্ছেদ চিত্ৰ যোগ কৰক

en: Add destinations following the streaming methods you need. Be sure to check with transcoding that the format is compatible with the method used.
as: আগতে নিৰ্বাচিত ফাইলটোৰ সৈতে ছিনক্ৰনাইজত এইটো চলাবলৈ অন্য এটা ফাইল নিৰ্বাচন কৰিবলৈ ক্লিক কৰক.

en: Add logo
as: ল'গ' যোগ কৰক

en: Add new Preset...
as: নতুন পূৰ্বছেট যোগ কৰক...

en: Add text
as: টেক্সট যোগ কৰক

en: Add to Playlist
as: প্লেলিষ্টত যোগ কৰক

en: Add...
as: যোগ কৰক...

en: Additional interfaces spawned by the Service. It should be specified at install time so the Service is properly configured. Use a comma separated list of interface modules. (common values are: logger, sap, rc, http)
as: সেৱাটোৰ দ্বৰা স্পাৱন কৰা অতিৰিক্ত ইন্টাৰফেছবোৰ. ইনষ্টল কৰাৰ সময়ত এইটো নিৰ্ধাৰণ কৰা উচিত যাতে সেৱাটো সঠিকভাৱে ৰূপৰেখা কৰা হয়. ইন্টাৰফেছ মডুলবোৰৰ ক'মাৰ দ্বাৰা পৃথক কৰা তালিকা এখন ব্যৱহাৰ কৰক. (সাধাৰণ মানবোৰ হল: logger, sap, rc, http)

en: Additions or subtractions of pixels on the peak width.
as: শীৰ্ষ প্ৰস্থটোত পিক্সেলবোৰৰ যোগ বা বিয়োগবোৰ.

en: Addons Manager
as: এডঅন পৰিচালক

en: Address
as: ঠিকনা

en: Address of the CDDB server to use.
as: ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ CDDB ছাৰ্ভাৰটোৰ ঠিকনা.

en: Address of the audio postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Address of the audio prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Address of the get callback function
as: লাভ কৰা কলবেক কাৰ্যটোৰ ঠিকনা

en: Address of the release callback function
as: এৰি দিয়া কলবেক কাৰ্যটোৰ ঠিকনা

en: Address of the video postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Address of the video prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Adds filtered gaussian noise
as: ফিল্টাৰ কৰা গাউছিয়ান হুলস্থূল যোগ কৰে

en: Adjust HDMI refresh rate to the video.
as: ভিডিঅ'টোলৈ HDMI পুনৰ সজীৱৰ হাৰ মিলাওক.

en: Adjust VLC priority
as: VLC অগ্ৰাধিকাৰটো মিলাওক

en: Adjustments and Effects
as: মিলোৱা আৰু প্ৰভাৱ বোৰ

en: Advanced
as: উন্নত

en: Advanced Buttons
as: উন্নত বাটনবোৰ

en: Advanced Open File...
as: আগতীয়াকৈ খোলা ফাইল...

en: Advanced Options
as: উন্নত বিকল্পবোৰ

en: Advanced Preferences
as: উন্নত পছন্দবোৰ

en: Advanced Widget
as: উন্নত উজেট

en: Advanced options...
as: উন্নত বিকল্পবোৰ...

en: Advanced settings
as: উন্নত ছেটিংবোৰ

en: Advanced settings. Use with care...
as: উন্নত ছেটিংবোৰ. সতৰ্কতাৰে ব্যৱহাৰ কৰক...

en: Afar
as: আফ্ৰা

en: Afrikaans
as: আফ্ৰিকানবোৰ

en: Albanian
as: আলবানিয়াৰ

en: Album
as: এলবাম

en: Album art filename
as: এলবাম চিত্ৰ ফাইল নাম

en: Album replay gain
as: এলবামৰ পুনৰ চলোৱাটো লাভ কৰক

en: All
as: সকলো

en: All Files
as: সকলোবোৰ ফাইল

en: Allow automatic icon changes
as: স্বয়ংক্ৰিয় আইকন সলনিবোৰৰ অনুমতি দিয়ক

en: Allow cache
as: কেশ্বৰ অনুমতি দিয়ক

en: Allow metadata network access
as: মেটাডাটা নেটৱৰ্ক প্ৰৱেশৰ অনুমতি দিয়ক

en: Allow non specification compliant speedup tricks. Faster but error-prone.
as: নিৰ্দিষ্টকৈ বাখ্যা নকৰা অভিযোগ গতিশীল কৌশলবোৰ অনুমতি দিয়ক. খৰতকীয়া কিন্তু ভুলৰ সম্ভাৱনা থকা.

en: Allow only one instance
as: কেৱল এটা উদাহৰণৰ অনুমতি দিয়ে

en: Allow only one running instance
as: কেৱল এটা চলিত উদাহৰণৰ অনুমতি দিয়ে

en: Allow real-time priority
as: প্ৰকৃত-সময় অগ্ৰাধিকাৰৰ অনুমতি দিয়ক

en: Allow speed tricks
as: গতিশীল কৌশলবোৰৰ অনুমতি দিয়ক

en: Allow the use of the Intel Media SDK software implementation of the codecs if no QuickSync Video hardware acceleration is present on the system.
as: কোডেকবোৰৰ ইনটেল মিডিয়া SDK ছফ্টৱেৰ কাৰ্যটোৰ ব্যৱহাৰটো অনুমতি দিয়ে যদি ছিষ্টেমটোত কোনো ক্ষিপ্ৰ ছিক্ৰনাইজেশ্বন ভিডিঅ' হাৰ্ডৱেৰ দ্ৰুতি নাথাকে.

en: Allow to build directory index
as: নিৰ্দেশিকা সূচী প্ৰস্তুত কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ক

en: Allowed variance in average bitrate (in kbits/s).
as: গড়ৰ বিটহাৰত চলক অনুমোদন কৰে (kbits/s ত).

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you open a file in your file manager. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it.
as: VLC ৰ কেৱল এটা চলিত উদাহৰণৰ অনুমতি দিয়াটো কেতিয়াবা উপযোগী হব পাৰে, উদাহৰণস্বৰূপে যদি আপুনি VLC টোক কিছুমান মিডিয়া প্ৰকাৰৰ সৈতে জড়িত কৰে আৰু যদি আপুনি আপোনাৰ ফাইল পৰিচালকত ফাইল এটা খোলোতে প্ৰতিবাৰতে VLC ৰ নতুন উদাহৰণ এটা নিবিচাৰে. এই বিকল্পটোৱে আপোনাক ইতিমধ্যে চলি থকা উদাহৰণ বা এইটো শাৰী কৰাৰ সৈতে ফাইল এটা চলাবলৈ অনুমতি দিব.

en: Allows B-frames to be used as references for predicting other frames. Keeps the middle of 2+ consecutive B-frames as a reference, and reorders frame appropriately.
     - none: Disabled
     - strict: Strictly hierarchical pyramid
     - normal: Non-strict (not Blu-ray compatible)
as: অন্য ফ্ৰেমবোৰ আশা কৰাৰ বাবে প্ৰসংগ দৰে B-ফ্ৰেমবোৰ ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে. প্ৰসংগ এটা হিচাপে 2+ ধাৰাবাহিক B-ফ্ৰেমৰ মাজৰটো ধৰি ৰাখক, আৰু ফ্ৰেমটো সঠিকভাৱে পুনৰ নিৰ্দেশ কৰক.
     - নাই: অক্ষম কৰা হল
     - কোঠৰ: কোঠৰভাৱে কৰা বৰ্গীকৃত পিৰামিড
     - স্বাভাৱিক: কোঠৰহীন (ব্লা-ৰে খাপখোৱা নহয়)

en: Allows a user to specify an extra pmt (pmt_pid=pid:stream_type[,...]).
as: অতিৰিক্ত pmt এটা নিৰ্দিষ্ট কৰিবলৈ ব্যৱহাৰকৰ্তা এজনক অনুমতি দিয়ে (pmt_pid=pid:stream_type[,...]).

en: Allows each 8x8 or 16x8 partition to independently select a reference frame, as opposed to only one ref per macroblock.
as: স্বাধীনভাৱে প্ৰসংগ ফ্ৰেম এটা নিৰ্বাচন কৰিবলৈ প্ৰতিটো 8x8 বা 16x8 ৰ অনুমতি দিয়ে, প্ৰতিটো মেক্ৰোব্লকত কেৱল এটা প্ৰসংগলৈ বিৰোধ কৰাৰ দৰে.

en: Allows you to force the aspect ratio of the video.
as: ভিডিঅ'টোৰ দৃষ্টিকোণ অনুপাতটো জোৰ কৰিবলৈ আপোনাক অনুমতি দিয়ে.

en: Allows you to set Teletext configuration (id=line1-lineN with both fields).
as: টেলিটেক্সট ৰূপৰেখা ছেট কৰিবলৈ আপোনাক অনুমতি দিয়ে (id=শাৰী1-শাৰীN উভয় ক্ষেত্ৰৰ সৈতে).

en: Allows you to set Teletext language (page=lang/type,...).
as: টেলিটেক্সট ভাষা ছেট কৰিবলৈ আপোনাক অনুমতি দিয়ে (পৃষ্ঠা=ভাষা/প্ৰকাৰ,...).

en: Allows you to set audio configuration (id=group,pair:id=group,pair...).
as: আপোনাক অডিঅ' ৰূপৰেখা ছেট কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে (id=গোট,যোৰা:id=গোট,যোৰা...).

en: Allows you to set the ES ID of the video.
as: ভিডিঅ'টোৰ ES ID ছেট কৰিবলৈ আপোনাক অনুমতি দিয়ে.

en: Allows you to set the desired link of the board for the capture (starting at 0).
as: অধিগ্ৰহণটোৰ বাবে আপোনাক বোৰ্ডৰ বিচৰা সংযোগটো ছেট কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে (0 আৰম্ভ কৰিছে).

en: Allows you to specify a "copyright" metadata for an input.
as: ইনপুট এটাৰ বাবে আপোনাক "copyright" মেটাডাটা এটা নিৰ্দিষ্ট কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে.

en: Allows you to specify a "date" metadata for an input.
as: ইনপুট এটাৰ বাবে আপোনাক "date" মেটাডাটা এটা নিৰ্দিষ্ট কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে.

en: Allows you to specify a "description" metadata for an input.
as: ইনপুট এটাৰ বাবে আপোনাক "description" মেটাডাটা এটা নিৰ্দিষ্ট কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে.

en: Allows you to specify a "genre" metadata for an input.
as: ইনপুট এটাৰ বাবে আপোনাক "genre" মেটাডাটা এটা নিৰ্দিষ্ট কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে.

en: Allows you to specify a "title" metadata for an input.
as: ইনপুট এটাৰ বাবে আপোনাক "title" মেটাডাটা এটা নিৰ্দিষ্ট কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে.

en: Allows you to specify a "url" metadata for an input.
as: ইনপুট এটাৰ বাবে আপোনাক "url" মেটাডাটা এটা নিৰ্দিষ্ট কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে.

en: Allows you to specify an "artist" metadata for an input.
as: ইনপুট এটাৰ বাবে আপোনাক "artist" মেটাডাটা এটা নিৰ্দিষ্ট কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে.

en: Allows you to specify an "author" metadata for an input.
as: ইনপুট এটাৰ বাবে আপোনাক "author" মেটাডাটা এটা নিৰ্দিষ্ট কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে.

en: Alpha blending transparency mask. Uses a png alpha channel.
as: আলফা মিশ্ৰণ কৰা স্বচ্ছতা মাক্স. png আলফা চেনেল এটা ব্যৱহাৰ কৰে.

en: Alpha mask
as: আলফা মাক্স

en: Alpha mask video filter
as: আলফা মাক্স ভিডিঅ' ফিল্টাৰ

en: Alpha of the blended image
as: সংমিশ্ৰণ কৰা ছবিটোৰ আলফা

en: Alpha transparency value (default 255)
as: আলফা স্বচ্ছতা মান (ডিফল্ট 255)

en: Alpha value of the earliest subtitle, where 0 is fully transparent and 255 is fully opaque.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Alpha with which the blend image is blended
as: আলফা যাৰ সৈতে মিশ্ৰণ কৰা ছবিটো মিশ্ৰণ কৰা হয়

en: Also known as DWT levels
as: DWT স্তৰবোৰ হিচাপেও জনাজায়

en: Alt+
as: অল্ট+

en: AltLine
as: শাৰীত

en: Alternative
as: বিকল্প

en: Alternative Rock
as: বিকল্প ৰ'ক

en: AltiVec conversions from
as: ...ৰ পৰা AltiVec ৰূপান্তৰণবোৰ

en: Always
as: সদায়

en: Always Fit &Window
as: সদায় উইণ্ডো খাপ খুৱাওক

en: Always fix
as: সদায় নিৰ্দিষ্ট কৰক

en: Always on top
as: সদায় ওপৰত

en: Always place the video window on top of other windows.
as: ভিডিঅ' উইণ্ডোখন সদায় আন উইণ্ডোবোৰৰ ওপৰত ৰাখক.

en: Always reset audio start level to:
as: অডিঅ' আৰম্ভৰ স্তৰ সদায় পুনৰ ছেট কৰক: ...লৈ

en: Always visible
as: সদায় দৃশ্যমান

en: Always write to the same file
as: সদায় একেটা ফাইলত লিখক

en: Always write to the same file instead of creating one file per image. In this case, the number is not appended to the filename.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Ambient
as: ব্যাপক

en: Amharic
as: আমহাৰি

en: Amount of gain in delayed left signal into right and vice versa. Gives a delay effect of left signal in right output and vice versa which gives widening effect.
as: সোঁফালত বাওঁফালৰ সংকেতৰ বিলম্বটোৰ আৰু বিপৰীতটোত লাভৰ পৰিমাণ. সোঁফালৰ আউটপুটত বাওঁফালৰ সংকেতৰ বিলম্বৰ প্ৰভাৱ আৰু বিপৰীতটো দিয়ে যিয়ে প্ৰসাৰিত প্ৰভাৱ দিয়ে.

en: Amount of movement required for a mouse gesture to be recorded.
as: ৰেকৰ্ড কৰিবলৈ মাউছ চলাচল এটাৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় গতিবিধৰ পৰিমাণ.

en: Amount of prefiltering
as: পূৰ্বৰ ফিল্টাৰিংৰ পৰিমাণ

en: Amount of time (in ms) to wait before aborting network reception of data. Note that there will be 10 retries before completely giving up.
as: ডাটাৰ নেটৱৰ্ক গ্ৰহণ লাভৰ আগতে অপেক্ষা কৰিবলগীয়া সময়ৰ পৰিমাণ (in ms). মন কৰিব যে সম্পূৰ্ণৰূপে এৰি দিয়াৰ আগতে তাত 10 টা অৱসৰ থাকিব.

en: Amplification
as: বিস্তাৰ

en: An error occurred while checking for updates...
as: আপডেটবোৰৰ বাবে পৰীক্ষা কৰোতে ভুল এটাৰ উদ্ভৱ হৈছিল...

en: Anaglyph
as: এনালগীফ

en: Anaglyph 3D
as: এনালগীফ 3D

en: Analog
as: এনালগ

en: Android native window
as: এনড্ৰয়ড স্থানীয় উইণ্ডো

en: Angle
as: কোণ

en: Angle in degrees
as: ডিগ্ৰীত কোণটো

en: Angle in degrees (0 to 359)
as: ডিগ্ৰীত কোণটো (0 ৰ পৰা 359)

en: Anime
as: এনিম

en: Announce this session with SAP.
as: এই অধিবেশনটো SAP ৰ সৈতে ঘোষণা কৰক.

en: Antenna
as: এন্টেনা

en: Anti-Flickering
as: ফ্লিকাৰ বিৰোধী

en: Anti-transpose
as: সলনি বিৰোধী

en: Any field
as: যিকোনো ক্ষেত্ৰ

en: Appearance
as: দৃষ্টিগোচৰ

en: Append to existing file
as: বৰ্তি থকা ফাললৈ সংযোগ কৰক

en: Append to file
as: ফাইল সংলগ্ন কৰক

en: Append to file if it exists instead of replacing it.
as: ফাইলত সংলগ্ন কৰক যদি সলনি কৰাৰ পৰিৱৰ্তে এইটো বৰ্তি থাকে.

en: Apple Remote and media keys
as: এপল দূৰৈৰ আৰু মিডিয়া কীবোৰ

en: Application
as: আবেদন

en: Application level hotkey
as: আবেদন স্তৰৰ হটকী

en: Applications
as: আবেদনবোৰ

en: Apply
as: প্ৰয়োগ কৰক

en: Apply a delay to all subtitles (in 1/10s, eg 100 means 10s).
as: সকলোবোৰ উপশিৰোনামল বিলম্ব এটা প্ৰয়োগ কৰক (1/10s ত, উদাহৰণস্বৰুপে 100 মানে 10s).

en: Apply cartoon effect
as: কাৰ্টুন প্ৰভাৱ প্ৰয়োগ কৰক

en: Apply cartoon effect. It is only used by "gradient" and "edge".
as: কাৰ্টুন প্ৰভাৱ প্ৰয়োগ কৰক. এইটো কেৱল "gradient" আৰু "edge" য়ে ব্যৱহাৰ কৰে.

en: Apply color gradient or edge detection effects
as: ৰং গ্ৰেডিয়েন্ট বা কাষ চিনাক্তকৰণ প্ৰভাৱবোৰ প্ৰয়োগ কৰক

en: Aqua
as: একুৱা

en: Arabic
as: আৰৱী

en: Arabic (ISO 8859-6)
as: আৰৱী (ISO 8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
as: আৰৱী (উইণ্ডোজ-1256)

en: Are you sure you want to reset your VLC media player preferences?
as: আপোনাৰ VLC মিডিয়া প্লেয়াৰ পছন্দবোৰ পুনৰ ছেট কৰিব বিচাৰে বুলি আপুনি নিশ্চিত নে?

en: Are you sure you wish to create the stream?
as: আপুনি ষ্ট্ৰিমটো তৈয়াৰ কৰিবলৈ ইচ্ছা কৰে বুলি নিশ্চিত নে?

en: Area
as: ক্ষেত্ৰ

en: Armenian
as: আৰ্মেনিয়াৰ

en: Arranger
as: ব্যৱস্থাকৰ্তা

en: Art Director
as: চিত্ৰ নিৰ্দেশক

en: Artist
as: শিল্পী

en: Artist metadata
as: শিল্পীৰ মেটাডাটা

en: Artwork URL
as: চিত্ৰকৰ্ম URL

en: Ascending
as: উৰ্ধক্ৰম

en: Ask
as: সোধক

en: Ask for action
as: কাৰ্য এটাৰ বাবে সোধক

en: Ask for network policy at start
as: আৰম্ভ কৰিবলৈ নেটৱৰ্ক নীতিৰ বাবে সোধক

en: Aspect Ratio
as: দৃষ্টিকোণৰ অনুপাত

en: Aspect ratio
as: দৃষ্টিভংগীৰ অনুপাত

en: Aspect ratio (4:3, 16:9). Default assumes square pixels.
as: দৃষ্টিকোণ অনুপাত (4:3, 16:9). ডিফল্টে বৰ্গ পিক্সেলবোৰ অনুমান কৰে.

en: Aspect ratio of the individual displays building the wall.
as: ব্যক্তিগত প্ৰদৰ্শনবোৰৰ নিৰ্মাণ বেৰটোৰ দৃষ্টিকোণ অনুপাত.

en: Aspect ratio selector
as: দৃষ্টিকোণ অনুপাত নিৰ্বাচক

en: Aspect ratio: %s
as: দৃষ্টিকোণৰ অনুপাত: %s

en: Assamese
as: অসমীয়া

en: Assign
as: নিৰ্ধাৰণ কৰক

en: Assign a fixed Network ID (for SDT table)
as: এটা নিৰ্দিষ্ট কৰা নেটৱৰ্ক ID নিৰ্ধাৰণ কৰক (SDT তালিকাৰ বাবে)

en: Assign a fixed PID to the PMT
as: PMT লৈ এটা এটা নিৰ্দিষ্ট কৰা PID নিৰ্ধাৰণ কৰক.

en: Assign a fixed PID to the SPU.
as: SPU লৈ এটা নিৰ্দিষ্ট কৰা PID নিৰ্ধাৰণ কৰক.

en: Assign a fixed PID to the audio stream.
as: অডিঅ' ষ্ট্ৰিমটোলৈ এটা নিৰ্দিষ্ট কৰা PID নিৰ্ধাৰণ কৰক.

en: Assign a fixed PID to the video stream. The PCR PID will automatically be the video.
as: ভিডিঅ' ষ্ট্ৰিমটোলৈ এটা নিৰ্দিষ্ট কৰা PID নিৰ্ধাৰণ কৰক. PCR PID টো স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে ভিডিঅ'টো হব.

en: Assign a fixed Transport Stream ID.
as: এটা নিৰ্দিষ্ট কৰা পৰিবহন ষ্ট্ৰিম ID নিৰ্ধাৰণ কৰক.

en: Assign a program number to each PMT. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
as: প্ৰতিটো PMT লৈ কাৰ্যসূচীৰ সংখ্যা এটা নিৰ্ধাৰণ কৰে. এইটোৱে "Set PID to ID of ES" সক্ষম কৰাটো দাবী কৰে.

en: Attachment
as: সংলগ্নকৰণ

en: Attachment input
as: সংলগ্নকৰণ ইনপুট

en: Attack
as: আক্ৰমণ কৰক

en: Attack time
as: আক্ৰমণৰ সময়

en: Attenuation
as: এটেনুএশ্বন

en: Attenuation, begin (in %)
as: এটেনুএট, আৰম্ভ (% ত)

en: Attenuation, end (in %)
as: এটেনুএশ্বন, শেষ (% ত)

en: Attenuation, middle (in %)
as: এটেনুএশ্বন, মাজত (% ত)

en: Audio
as: অডিঅ'

en: Audio &Device
as: অডিঅ' ডিভাইচ

en: Audio &Track
as: অডিঅ' পথ

en: Audio Bar Graph Video
as: অডিঅ' বাৰ গ্ৰাফ ভিডিঅ'

en: Audio Bar Graph Video sub source
as: অডিঅ' বাৰ গ্ৰাফ ভিডিঅ' উপ উত্স

en: Audio CD
as: অডিঅ' CD

en: Audio CD - Track %02i
as: অডিঅ' CD - পথ %02i

en: Audio CD device
as: অডিঅ' CD ডিভাইচ

en: Audio CD input
as: অডিঅ' CD ইনপুট

en: Audio Delay
as: অডিঅ' বিলম্ব

en: Audio Device
as: অডিঅ' ডিভাইচ

en: Audio Device: %s
as: অডিঅ' ডিভাইচ: %s

en: Audio ES
as: অডিঅ' ES

en: Audio Effects
as: অডিঅ' প্ৰভাৱবোৰ

en: Audio Effects...
as: অডিঅ' প্ৰভাৱবোৰ...

en: Audio Files
as: অডিঅ' ফাইলবোৰ

en: Audio PID
as: অডিঅ'  PID

en: Audio Settings
as: অডিঅ' ছেটিংবোৰ

en: Audio Spatializer
as: অডিঅ’ স্পাশ্বিয়েলাইজাৰ

en: Audio Track
as: অডিঅ' পথ

en: Audio and Subtitles
as: অডিঅ' আৰু উপশিৰোনামবোৰ

en: Audio balance
as: অডিঅ' সমতা

en: Audio bitrate
as: অডিঅ' বিট হাৰ

en: Audio bits per sample
as: নমুনাই প্ৰতি অডিঅ' বিট

en: Audio callback data
as: অডিঅ’ ক’লবেক ডাটা

en: Audio capture
as: অডিঅ’ অধিগ্ৰহণ

en: Audio capture (ALSA)
as: অডিঅ’ অধিগ্ৰহণ (ALSA)

en: Audio capture (PulseAudio)
as: অডিঅ’ অধিগ্ৰহণ (পাল্চ অডিঅ’)

en: Audio channel remapper
as: অডিঅ' চেনেল পুনৰ মেপকৰ্তা

en: Audio channels
as: অডিঅ’ চেনেলবোৰ

en: Audio channels in input stream. Numeric value >0. Default is 2.
as: অডিঅ' চেনেলবোৰৰ ইনপুট ষ্ট্ৰিম. সাংখ্যিক মান >0. ডিফল্ট হল 2.

en: Audio codec
as: অডিঅ' কোডেক

en: Audio codecs
as: অডিঅ' কডেকছ

en: Audio configuration
as: অডিঅ' ৰূপৰেখা

en: Audio connection
as: অডিঅ' সংযোগ

en: Audio connection for DeckLink output.
as: ডেকসংযোগ আউটপুটৰ বাবে অডিঅ' সংযোগ.

en: Audio connection to use for DeckLink captures. Valid choices: embedded, aesebu, analog. Leave blank for card default.
as: ডেকসংযোগ অধিগ্ৰহণবোৰৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ অডিঅ' সংযোগ. বৈধ পছন্দবোৰ: সংলগ্ন কৰা, aesebu, এনালগ. কাৰ্ড ডিফল্টৰ বাবে খালী এৰক.

en: Audio delay %i ms
as: অডিঅ' বিলম্ব %i ms

en: Audio delay down
as: অডিঅ' বিলম্ব তললৈ

en: Audio delay up
as: অডিঅ' বিলম্ব ওপৰলৈ

en: Audio desynchronization compensation
as: অডিঅ' ডিছিনক্ৰনাইজেশ্বন ক্ষতিপূৰণ

en: Audio device is not configured
as: অডিঅ’ ডিভাইচ ৰূপৰেখা কৰা নাই

en: Audio device name
as: অডিঅ' ডিভাইচৰ নাম

en: Audio encoder
as: অডিঅ’ এনকোডাৰ

en: Audio filter
as: অডিঅ' ফিল্টাৰ

en: Audio filter for PCM format conversion
as: PCM ফৰমেট কথোপকথনৰ বাবে অডিঅ’ ফিল্টাৰ

en: Audio filter for band-limited interpolation resampling
as: বেণ্ড-সীমিত ইন্টাৰপলেশ্বন পুনৰ নমুনাৰ বাবে অডিঅ’ ফিল্টাৰ

en: Audio filter for simple channel mixing
as: সাধাৰণ চেনেল মিক্সিংৰ বাবে অডিঅ' ফিল্টাৰ

en: Audio filter for trivial channel mixing
as: ট্ৰিভাইয়েল চেনেল মিক্সিংৰ বাবে অডিঅ' ফিল্টাৰ

en: Audio filtering failed
as: অডিঅ' ফিল্টাৰিং ব্যৰ্থ হল

en: Audio filters
as: অডিঅ' ফিল্টাৰবোৰ

en: Audio filters are used to process the audio stream.
as: অডিঅ' ষ্ট্ৰিমটো প্ৰক্ৰিয়া কৰিবলৈ অডিঅ' ফিল্টাৰবোৰ ব্যৱহাৰ কৰা হয়.

en: Audio filters will be applied to the audio streams (after conversion filters are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
as: অডিঅ' ষ্ট্ৰিমবোৰলৈ অডিঅ' ফিল্টাৰবোৰ প্ৰয়োগ কৰা হব (ৰূপান্তৰণৰ পিছত ফিল্টাৰবোৰ প্ৰয়োগ কৰা হয়). আপুনি ফিল্টাৰবোৰৰ কলনৰ দ্বাৰা পৃথকীকৃত তালিকা এখন ভৰাৱ পাৰে.

en: Audio gain
as: অডিঅ' লাভ

en: Audio input
as: অডিঅ’ ইনপুট

en: Audio input of the card to use (see debug).
as: ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ কাৰ্ডখনৰ অডিঅ’ ইনপুট (সংলাপ চাওক).

en: Audio input pin
as: অডিঅ' ইনপুট পিন

en: Audio language
as: অডিঅ' ভাষা

en: Audio memory
as: অডিঅ’ স্মৃতি

en: Audio memory output
as: অডিঅ’ স্মৃতি আউটপুট

en: Audio mode
as: অডিঅ’ ধৰণ

en: Audio output URL
as: অডিঅ' আউটপুট URL

en: Audio output access method
as: অডিঅ' আউটপুট প্ৰৱেশ পদ্ধতি

en: Audio output channels
as: অডিঅ’ আউটপুট চেনেলবোৰ

en: Audio output device
as: অডিঅ’ আউটপুট ডিভাইচ

en: Audio output device (using ALSA syntax).
as: অডিঅ’ আউটপুট ডিভাইচ (ALSA ছিনটেক্স ব্যৱহাৰ কৰি).

en: Audio output failed
as: অডিঅ’ আউটপুট ব্যৰ্থ হল

en: Audio output module
as: অডিঅ' আউটপুট মডুল

en: Audio output muxer
as: অডিঅ' আউটপুট মাক্সাৰ

en: Audio output pin
as: অডিঅ' আউটপুট পিন

en: Audio output volume step
as: অডিঅ' আউটপুট প্ৰসাৰৰ স্তৰ

en: Audio part of the BarGraph function
as: বাৰ গ্ৰাফ কাৰ্যটোৰ অডিঅ' অংশটো

en: Audio port
as: অডিঅ' পোৰ্ট

en: Audio postrender callback
as: অডিঅ' পিছত অনুবাদৰ কলবেক

en: Audio prerender callback
as: অডিঅ' পূৰ্বঅনুবাদৰ কলবেক

en: Audio resampler
as: অডিঅ' নমুনাকৰ্তা

en: Audio sample rate
as: অডিঅ' নমুনাৰ হাৰ

en: Audio sample rate in Hertz. Default is 48000 Hz.
as: হাৰ্টজত অডিঅ' নমুনাৰ হাৰ. ডিফল্ট হল 48000 Hz.

en: Audio samplerate (Hz)
as: অডিঅ' নমুনাৰ হাৰ (Hz)

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink captures. 0 disables audio input.
as: ডেকসংযোগ অধিগ্ৰহণবোৰৰ বাবে অডিঅ' নমুনা কৰাৰ হাৰ (হাৰ্টজত). 0 য়ে অডিঅ' ইনপুট অক্ষম কৰে.

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink output. 0 disables audio output.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Audio settings
as: অডিঅ' ছেটিংবোৰ

en: Audio tempo scaler synched with rate
as: অডিঅ’ টেম্পো জোখাটো হাৰৰ সৈতে ছিনক্ৰনাইজ কৰা হল

en: Audio track
as: অডিঅ' পথ

en: Audio track ID
as: অডিঅ' পথ ID

en: Audio track synchronization:
as: অডিঅ' পথ ছিনক্ৰনাইজেশ্বন:

en: Audio track: %s
as: অডিঅ' পথ: %s

en: Audio visualizations
as: অডিঅ' দৃশ্যবোৰ

en: Audio volume
as: অডিঅ' প্ৰসাৰ

en: Audio volume in hundredths of decibels (dB).
as: ডেচিবেলৰ এশত অডিঅ’ প্ৰসাৰ (dB).

en: Audio/Video
as: অডিঅ'/ভিডিঅ'

en: Audio/Video decoder (using OpenMAX IL)
as: অডিঅ'/ভিডিঅ' ডিকোডাৰ (মুক্তMAX IL ব্যৱহাৰ কৰি)

en: Audiobar Graph
as: অডিঅ'বাৰ গ্ৰাফ

en: Audioscrobbler
as: অডিঅ' স্কোবলাৰ

en: Augment contrast between contours.
as: ৰূপৰেখাবোৰৰ মাজত প্ৰভেদ বঢাওক.

en: Augmented reality ball game
as: বঢ়োৱা বাস্তৱিক বল খেল

en: Author
as: লেখক

en: Author metadata
as: লেখকৰ মেটাডাটা

en: Author to put in ASF comments.
as: ASF মন্তব্যবোৰ দিবলৈ লেখক.

en: Authors
as: লেখকবোৰ

en: Auto
as: স্বয়ংক্ৰিয়

en: Auto connection
as: স্বয়ংক্ৰিয় সংযোগ

en: Auto re-connect
as: স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে পুনৰ-সংযোগ

en: Auto shuffle
as: স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে ওলোট-পালট কৰক

en: Auto shuffle delay during game
as: খেলটোৰ সময়ত স্বয়ংক্ৰিয় ওলোট-পালট বিলম্ব

en: Auto solve
as: স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে সমাধান কৰক

en: Auto solve delay during game
as: খেলটোৰ সময়ত স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে সমাধানৰ বিলম্ব

en: Auto start
as: স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে আৰম্ভ কৰক

en: Auto-playback of new items
as: নতুন বস্তুবোৰৰ স্বয়ংক্ৰিয়-প্লেবেক

en: Autodel
as: স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে ডিলিট কৰক

en: Autodetect subtitle files
as: স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে চিনাক্ত কৰা উপশিৰোনাম ফাইলবোৰ

en: Automatic
as: স্বয়ংক্ৰিয়

en: Automatic brightness
as: স্বয়ংক্ৰিয় উজ্জ্বলতাবোৰ

en: Automatic chroma gain
as: স্বয়ংক্ৰিয় ক্ৰোমা লাভ

en: Automatic gain
as: স্বয়ংক্ৰিয় গেইন

en: Automatic hue
as: স্বয়ংক্ৰিয় হিউ

en: Automatic white balance
as: স্বয়ংক্ৰিয় বগা সমতা

en: Automatically add/delete input streams
as: ইনপুট ষ্ট্ৰিমবোৰ স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে যোগ/ডিলিট কৰক

en: Automatically adjust the picture brightness.
as: ছবিৰ উজ্জ্বলতাবোৰ স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে মিলাওক.

en: Automatically adjust the picture hue.
as: ছবিৰ হিউটো স্বয়ক্ৰিয়ভাৱে মিলাওক.

en: Automatically adjust the picture white balance.
as: ছবিৰ বগা সমতাটো স্বয়ক্ৰিয়ভাৱে মিলাওক.

en: Automatically check for updates
as: আপডেটবোৰৰ বাবে স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে পৰীক্ষা কৰক

en: Automatically connect VLC input ports to available output ports.
as: উপলব্ধ আউটপুট পোৰ্টবোৰলৈ স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে VLC ইনপুট পোৰ্টবোৰ সংযোগ কৰক.

en: Automatically connect to writable clients
as: লিখিব পৰা গ্ৰাহকবোৰলৈ স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে সংযোগ স্থাপন কৰক

en: Automatically control the chroma gain.
as: স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে ক্ৰোমা লাভটো নিয়ন্ত্ৰণ কৰক.

en: Automatically detect a subtitle file, if no subtitle filename is specified (based on the filename of the movie).
as: স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে উপশিৰোনাম ফাইল এটা চিনাক্ত কৰে, যদি কোনো উপশিৰোনাম ফাইল নাম নিৰ্ধাৰণ কৰা নহয় (চলচিত্ৰৰ ফাইল নামটোৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি).

en: Automatically resize and pad a video
as: ভিডিঅ’ এটা স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে পুনৰ আকাৰ আৰু পেড কৰক

en: Automatically set the video gain.
as: ভিডিঅ' গেইনটো স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে ছেট কৰক.

en: Automatically start playing the playlist content once it's loaded.
as: এইটো এবাৰ লোড হোৱাৰ পিছত প্লেলিষ্টৰ উপাদানবোৰ স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে চলিবলৈ আৰম্ভ কৰে.

en: Automatically try to reconnect to the stream in case of a sudden disconnect.
as: আকষ্মিক সংযোগবিহীন এটাৰ ক্ষেত্ৰত ষ্ট্ৰিমটোলৈ স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে পুনৰ সংযোগ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰক.

en: Autoscale video
as: স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে জোখা ভিডিঅ'

en: Avantgarde
as: এভেন্টগ্ৰেড

en: Average bitrate tolerance
as: গড় বিট হাৰ বহন ক্ষমতা

en: Averaging period for the maximum local bitrate (in kbits).
as: সৰ্বাধিক স্থানীয় বিট হাৰটোৰ বাবে সময়সীমা গড় কৰিছে (kbits/s ত).

en: Avestan
as: এভেষ্টান

en: Avformat
as: Avফৰমেট

en: Avformat demuxer
as: Avফৰমেট ডিমাক্সাৰ

en: Avformat mux
as: Avফৰমেট মাক্স

en: Avformat muxer
as: Avফৰমেট মাক্সাৰ

en: Aymara
as: আয়েমাৰা

en: Azerbaijani
as: আজাৰবাইজানী

en: A→B Loop
as: A→B লুপ

en: B-frames between I and P
as: I আৰু P ৰ মাজৰ B-ফ্ৰেমবোৰ

en: B4S playlist import
as: B4S প্লেলিষ্ট আমদানি কৰক

en: Back
as: পিছলৈ

en: Background
as: পটভূমি

en: Background Color
as: পটভূমিৰ ৰং

en: Background Opacity
as: পটভূমিৰ স্বচ্ছতা

en: Background color
as: পটভূমিৰ ৰং

en: Background opacity
as: পটভূমিৰ অস্বচ্ছতা

en: Backlight compensation
as: পিছফালৰ পোহৰৰ ক্ষতিপূৰণ

en: Backspace
as: পিছলৈ যাওক

en: Backward
as: পিছলৈ

en: Balance of the audio input.
as: অডিঅ' ইনপুটটোৰ সমতা.

en: Ball
as: বল

en: Ball color
as: বল ৰং

en: Ball size
as: বল আকাৰ

en: Ball speed
as: বলৰ গতি

en: Ball video filter
as: বল ভিডিঅ' ফিল্টাৰ

en: Ballad
as: বেলাড

en: Baltic (Latin-7)
as: বেল্টি (লেটিন-7)

en: Baltic (Windows-1257)
as: বেল্টিক (উইণ্ডোজ-1257)

en: Band-stop filter
as: বেণ্ড-বন্ধ ফিল্টাৰ

en: Banding removal
as: বেণ্ডডিং আতঁৰ কৰা

en: Bands gain
as: বেণ্ডবোৰ লাভ

en: Bandwidth
as: বেণ্ডৰ প্ৰস্থ

en: Bandwidth (MHz)
as: বেণ্ডউইড (MHz)

en: Bargraph position
as: বাৰগ্ৰাফৰ স্থান

en: Bargraph transparency value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
as: বাৰগ্ৰাফ স্বচ্ছতাৰ মান (সম্পূৰ্ণ স্বচ্ছতাৰ বাবে 0 পৰা সম্পূৰ্ণ অস্বচ্ছতাৰ বাবে 255 লৈ).

en: Base image
as: আধাৰ ছবি

en: Base pixel radius
as: আধাৰ পিক্সেল ব্যাসাৰ্ধ

en: Base port
as: আধাৰ পোৰ্ট

en: Bashkir
as: বাস্কিৰ

en: Basic
as: প্ৰাথমিক

en: Basque
as: বাছকিউ

en: Bass
as: বেছ

en: Bass adjustment of the audio input.
as: অডিঅ' ইনপুটটোৰ বেছ মিলোৱা.

en: Bass level
as: বেছ স্তৰ

en: Be quiet
as: শান্ত হওক

en: Beat
as: বিট

en: Bebob
as: বেব'ব

en: Behavior
as: আচৰণ

en: Belarusian
as: বেলাৰুছৰ

en: Benchmarking
as: বেঞ্চমাৰ্ক কৰিছে

en: Bengali
as: বঙালী

en: Best available
as: শ্ৰেষ্ঠ উপলব্ধ

en: Bias the choice to use B-frames. Positive values cause more B-frames, negative values cause less B-frames.
as: B-ফ্ৰেমবোৰৰ ব্যৱহাৰটোলৈ পছন্দটো বাইয়াছ কৰক. ধনাত্মক মানবোৰে অধিক B-ফ্ৰেম সংগটিত কৰিব পাৰে, ঋণাত্মক মানবোৰে কম B-ফ্ৰেম সংগটিত কৰে.

en: Bicubic (good quality)
as: দুটা কিউবিক (ভাল মানদণ্ড)

en: Bicubic spline
as: দ্বিকিউবিক স্প্লাইন

en: Bidir
as: দুটা নিৰ্দেশিকা

en: Big Band
as: বিগ বেণ্ড

en: Big Button
as: ডাঙৰ বাটন

en: Bihari
as: বিহাৰী

en: Bilinear
as: দ্বিসমান্তৰাল

en: Bislama
as: বিছলামা

en: Bitrate
as: বিটৰ হাৰ

en: Bitrate (kb/s)
as: বিট হাৰ (kb/s)

en: Bitrate override
as: বিট হাৰ অভাৰৰাইড

en: Bits per sample
as: নমুনাই প্ৰতি বিটবোৰ

en: Black
as: কলা

en: Black & white
as: কলা & বগা

en: Black Crush for Blue
as: নীলাৰ বাবে কলা ক্ৰাছ

en: Black Crush for Green
as: সেউজীয়াৰ বাবে কলা ক্ৰাছ

en: Black Crush for Red
as: ৰঙাৰ বাবে কলা ক্ৰাছ

en: Black Level for Blue
as: নীলাৰ বাবে কলা স্তৰ

en: Black Level for Green
as: সেউজীয়াৰ বাবে কলা স্তৰ

en: Black Level for Red
as: ৰঙাৰ বাবে কলা স্তৰ

en: Black Metal
as: ব্লেক মেটেল

en: Black screens in Fullscreen mode
as: সম্পূৰ্ণ দৃশ্যৰ ধৰণত কলা স্ক্ৰীনবোৰ

en: Black screens in fullscreen
as: সম্পূৰ্ণ দৃশ্যত কলা স্ক্ৰীনবোৰ

en: Blackmagic DeckLink SDI input
as: ব্লেকমেজিক ডেকসংযোগ SDI ইনপুট

en: Blend
as: ব্লেণ্ড

en: Blend image
as: সংমিশ্ৰণ ছবি

en: Blendbench
as: সংমিশ্ৰণ কৰা বেঞ্চ

en: Blending benchmark filter
as: বেঞ্চমাৰ্ক ফিল্টাৰ সংমিশ্ৰণ কৰিছে

en: Blu-Ray player region code. Some discs can be played only with a correct region code.
as: ব্লু-ৰে প্লেয়াৰৰ অঞ্চলৰ কোড. কিছুমান ডিস্ক কেৱল এটা শুদ্ধ অঞ্চলৰ কোড এটাৰ সৈতে চলাব পাৰি.

en: Blu-ray
as: ব্লু-ৰে

en: Blu-ray Disc is corrupted.
as: ব্লু-ৰে ডিস্ক নষ্ট হৈছে.

en: Blu-ray Disc support (libbluray)
as: ব্লু-ৰে ডিস্ক সমৰ্থন (লাইব্ৰেৰী ব্লু-ৰে)

en: Blu-ray error
as: ব্লু-ৰে ভুল

en: Blu-ray menus
as: ব্লু-ৰে তালিকাবোৰ

en: Blue
as: নীলা

en: Blue balance
as: নীলা সমতা

en: Blue chroma balance.
as: নীলা ক্ৰোমা সমতা.

en: Bluegrass
as: ব্লুগ্ৰাছ

en: Blues
as: নীলাবোৰ

en: Bluescreen
as: নীলা স্ক্ৰীন

en: Bluescreen U tolerance
as: নীলাস্ক্ৰীন V বহন ক্ষমতা

en: Bluescreen U value
as: নীলাস্ক্ৰীনৰ U মান

en: Bluescreen V tolerance
as: নীলা স্ক্ৰীন V বহন ক্ষমতা

en: Bluescreen V value
as: নীলাস্ক্ৰীন V মান

en: Bluescreen video filter
as: নীলা স্ক্ৰীন ভিডিঅ' ফিল্টাৰ

en: Blur factor (1-127)
as: ব্লাৰ কাৰক (1-127)

en: Bob
as: ব'ব

en: Bookmark
as: পৃষ্ঠাসংকেত

en: Bookmark %i
as: পৃষ্ঠাসংকেত %i

en: Bookmarks
as: পৃষ্ঠাসংকেতবোৰ

en: Bookmarks list for a stream
as: ষ্ট্ৰিম এটাৰ বাব পৃষ্ঠাসংকেতবোৰৰ তালিকা

en: Bookmarks...
as: পৃষ্ঠাসংকেতবোৰ...

en: Booty Bass
as: বুটী বেছ

en: Border
as: সীমা

en: Border height
as: সীমাৰ উচ্চতা

en: Border masking
as: সীমা মাক্স কৰিছে

en: Border width
as: সীমাৰ প্ৰস্থ

en: Bosnian
as: বছনিয়াৰ

en: Boss key
as: বছ কী

en: Bottom
as: তললৈ

en: Bottom-Left
as: তল-বাওঁফাল

en: Bottom-Right
as: তল-সোঁফাল

en: Breton
as: ব্ৰেটন

en: Bridge
as: ব্ৰীজ

en: Bridge in
as: ব্ৰীজ ভিতৰত

en: Bridge out
as: ব্ৰীজ আউট

en: Bridge stream output
as: ব্ৰীজ ষ্ট্ৰিম আউটপুট

en: Bright
as: উজ্জ্বল

en: Brightness
as: উজ্জলতাবোৰ

en: Brightness Down
as: উজ্জ্বলতা কমাওক

en: Brightness Threshold
as: উজ্জ্বলতাৰ থ্ৰেছহল্ড

en: Brightness Up
as: উজ্জ্বলতা বঢ়াওক

en: Brightness threshold
as: উজ্জ্বলতাৰ থ্ৰেছহল্ড

en: Bring All to Front
as: সকলোবোৰ সন্মুখলৈ আনক

en: BritPop
as: ব্ৰিট প'প

en: Broadcast
as: প্ৰচাৰণ

en: Broadcast:
as: প্ৰচাৰণ:

en: Broken or missing AVI Index
as: ভাঙি যোৱা বা হেৰোৱা AVI সূচী

en: Browse
as: ব্ৰাউজ কৰক

en: Browse...
as: ব্ৰাউজ কৰক...

en: Browser Back
as: ব্ৰাউজাৰৰ পিছলৈ

en: Browser Favorites
as: ব্ৰাউজাৰৰ প্ৰিয়বোৰ

en: Browser Forward
as: ব্ৰাউজাৰৰ আগলৈ

en: Browser Home
as: ব্ৰাউজাৰৰ মুখ্য

en: Browser Refresh
as: ব্ৰাউজাৰৰ পুনৰসজীৱ

en: Browser Search
as: ব্ৰাউজাৰৰ সন্ধান

en: Browser Stop
as: ব্ৰাউজাৰ বন্ধ

en: Build index then play
as: সূচী তৈয়াৰ কৰক তাৰ পিছত চলাওক

en: Building font cache
as: ফন্ট কেশ্ব তৈয়াৰ কৰক

en: Bulgarian
as: বুলগেৰিয়াৰ

en: Burmese
as: বাৰ্মাৰ

en: Burrows-Wheeler decompression
as: বাৰোৱছ-হুইলাৰ অসংনমন

en: By creating a stream, the <i>Main Controls</i> will operate the stream instead of the main interface.
as: আগতে নিৰ্বাচিত ফাইলটোৰ সৈতে ছিনক্ৰনাইজত এইটো চলাবলৈ অন্য এটা ফাইল নিৰ্বাচন কৰিবলৈ <i>Main Controls</i>  ক্লিক কৰক.

en: By default (0), all the channels of the incoming will be saved but you can restrict the number of channels here.
as: ডিফল্ট হিচাপে (0), ভিতৰলৈ অহাটোৰ সকলোবোৰ চেনেল ছেভ কৰা হব কিন্তু আপুনি ইয়াত চেনেলবোৰৰ সংখ্যাটো সীমাবদ্ধ কৰিব পাৰে.

en: By default the dummy interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
as: ডিফল্ট হিচাপে ডামি ইন্টাৰফেছ প্লাগইনটোৱে DOS নিৰ্দেশ বাকচ এটা আৰম্ভ কৰিব. শান্ত ধৰণটো সক্ষম কৰাটোৱে এই নিৰ্দেশ বাকচটো কঢ়িয়াই নানিব কিন্তু কিছুপৰিমাণে বিৰক্ত কৰিব পাৰে যেতিয়া আপুনি VLC টো বন্ধ কৰিব বিচাৰে আৰু কোনো ভিডিঅ' উইণ্ডো নুখুলে.

en: By default the rc interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
as: ডিফল্ট হিচাপে rc ইন্টাৰফেছ প্লাগইনটোৱে এটা DOS নিৰ্দেশ বাকচ আৰম্ভ কৰিব. শান্ত ধৰণটো সক্ষম কৰাটোৱে এই নিৰ্দেশ বাকচটো কঢ়িয়াই নানিব কিন্তু আপুনি VLC বন্ধ কৰিব বিচাৰিলে এইটো সন্তোষজনক হব পাৰে আৰু কোনো ভিডিঅ' উইণ্ডো খোলা নাথাকে.

en: By default, VLC can be controlled using the media keys on modern Apple keyboards.
as: ডিফল্ট হিচাপে, VLC য়ে এপল কীবোৰ্ডবোৰত মিডিয়া কীবোৰ ব্যৱহাৰ কৰি নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব পাৰে.

en: By default, VLC can be remotely controlled with the Apple Remote.
as: ডিফল্ট হিচাপে, VLC য়ে এপল ৰিমোটটোৰ সৈতে ৰিমোটভাৱ নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব পাৰে.

en: By default, VLC keeps a list of the last 10 items. This feature can be disabled here.
as: ডিফল্ট হিচাপে, VLC য়ে অন্তিম 10 টা বস্তুৰ তালিকা এখন ৰাখি থয়. এই বৈশিষ্ট্যটো ইয়াত অক্ষম কৰিব পাৰি.

en: By default, VLC uses the fullscreen mode known from previous Mac OS X releases. It can also use the native fullscreen mode on Mac OS X 10.7 and later.
as: ডিফল্ট হিচাপে, VLC য়ে আগৰ মেক OS X মুক্তিবোৰৰ পৰা জ্ঞাত ধৰণৰ সম্পূৰ্ণস্ক্ৰীনটো ব্যৱহাৰ কৰে. এইটোৱে মেক OS X 10.7 ত স্থানীয় সম্পূৰ্ণদৃশ্যৰ ধৰণটো ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে আৰু পিছত.

en: By default, VLC will allow you to switch to the next or previous item with the Apple Remote. You can disable this behavior with this option.
as: ডিফল্ট হিচাপে, VLC য়ে এপল ৰিমোটটোৰ সৈতে পৰৱৰ্তী বা আগৰ বস্তুটোলৈ সলনি কৰিবলৈ আপোনাক অনুমতি দব. আপুনি এই আচৰণটো ইয়াত অক্ষম কৰিব পাৰে.

en: By default, VLC will control its own volume with the Apple Remote. However, you can choose to control the global system volume instead.
as: ডিফল্ট হিচাপে, VLC য়ে এপল ৰিমোটটোৰ সৈতে ইয়াৰ নিজা প্ৰসাৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব. সেইদৰে আপুনি সাৰ্বজনীন ছিষ্টেম প্ৰসাৰটো নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ পছন্দ কৰিব পাৰে.

en: By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
as: ডিফল্ট হিচাপে ছাৰ্ভাৰটোৱে যিকোনো স্থানীয় IP ঠিকনাত মনোযোগ দিব. এটা বিশেষ নেটৱৰ্ক ইন্টাফেছলৈ সেইবোৰ সীমিত কৰিবলৈ এটা IP ঠিকনা (উদাহৰণ ::1 বা 127.0.0.1) বা এটা হষ্ট নাম (উদাহৰণ, স্থানীয় হষ্ট) নিৰ্দিষ্ট কৰক.

en: Bytes
as: বাইটবোৰ

en: C
as: as_IN

en: C&onvert
as: ৰূপান্তৰ কৰক

en: C&onvert / Save
as: ৰূপান্তৰ / ছেভ কৰক

en: C64 sid demuxer
as: C64 sid ডিমাক্সাৰ

en: CAF demuxer
as: CAF ডিমাক্সাৰ

en: CBR bitrate (kbps)
as: CBR বিট হাৰ (kbps)

en: CBR encoding
as: CBR এনকোডিং

en: CDDB Server
as: CDDB ছাৰ্ভাৰ

en: CDDB Server port to use.
as: ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ CDDB ছাৰ্ভাৰ পোৰ্ট.

en: CDDB port
as: CDDB পোৰ্ট

en: CDG demuxer
as: CDG ডিমাক্সাৰ

en: CDG video decoder
as: CDG ভিডিঅ’ ডিকোডাৰ

en: CLI input
as: CLI ইনপুট

en: CPU optimizations
as: CPU অপ্টিমাইজেশ্বনবোৰ

en: CSA Key
as: CSA কী

en: CSA Key in use
as: CSA কী ব্যৱহাৰ হৈছে

en: CSA encryption key used. It can be the odd/first/1 (default) or the even/second/2 one.
as: CSA এনক্ৰিপশ্বন কী ব্যৱহাৰ. এইটো অযুগ্ম/প্ৰথম/1 (ডিফল্ট) বা যুগ্ম/ছেকেণ্ড/2 এটা হব পাৰে.

en: CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
as: CSA এনক্ৰিপশ্বন কী. এইটো এটা 16 টা আখৰৰ ষ্ট্ৰিং হোৱাটো অপৰিহাৰ্য (8 হেক্সাডেচিমেল বাইট).

en: CVD subtitle decoder
as: CVD উপশিৰোনাম ডিকোডাৰ

en: Cabaret
as: কাবাৰেট

en: Cable
as: তাৰ

en: Cable and satellite reception parameters
as: তাঁৰ আৰু উপগ্ৰহৰ গ্ৰহণৰ পেৰামিটাৰবোৰ

en: Caching
as: কেশ্ব কৰিছে

en: Caching value (ms)
as: কেশ্ব কৰা মান (ms)

en: Caching value for cameras and microphones, in milliseconds.
as: মিলিছেকেণ্ডত কেমেৰাবোৰ আৰু মাইক্ৰফোনবোৰৰ বাবে মান কেশ্ব কৰিছে.

en: Caching value for local files, in milliseconds.
as: মিলিছেকেণ্ডত স্থানীয় ফাইলবোৰৰ বাবে মান কেশ্ব কৰিছে.

en: Caching value for network resources, in milliseconds.
as: মিলিছেকেণ্ডত নেটৱৰ্ক সম্পদবোৰৰ বাবে মান কেশ্ব কৰিছে.

en: Caching value for optical media, in milliseconds.
as: মিলিছেকেণ্ডত অপ্টিকেল মিডিয়াৰ বাবে মান কেশ্ব কৰিছে.

en: Calculation factor
as: গণনাৰ কাৰক

en: Calculation factor. In Absolute delay mode the factor represents seconds.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Callback cookie string
as: কলবেক কুকী ষ্ট্ৰিং

en: Callback data
as: কলবেক ডাটা

en: Cancel
as: বাতিল কৰক

en: Cannot save Configuration
as: ৰূপৰেখাটো ছেভ কৰিব নোৱাৰি

en: Cannot write to file %1:
    %2.
as: %1 ফাইললৈ লিখিব নোৱাৰি:
    %2.

en: Canvas
as: কেনভাছ

en: Canvas video filter
as: কেনভাছ ভিডিঅ' ফিল্টাৰ

en: Capability
as: দক্ষতা

en: Capture
as: অধিগ্ৰহণ কৰক

en: Capture &Device
as: অধিগ্ৰহণ &ডিভাইচ

en: Capture Audio
as: অডিঅ' অধিগ্ৰহণ কৰক

en: Capture failed
as: অধিগ্ৰহণ ব্যৰ্থ হল

en: Capture fragment size
as: উপাংশৰ আকাৰ অধিগ্ৰহণ কৰক

en: Capture mode
as: অধিগ্ৰহণৰ ধৰণ

en: Capture region height
as: অধিগ্ৰহণ কৰা অঞ্চলটোৰ উচ্চতা

en: Capture region width
as: অঞ্চলটোৰ প্ৰস্থ অধিগ্ৰহণ কৰক

en: Capture the audio stream in stereo.
as: ষ্টেৰিঅ'ত অডিঅ' ষ্ট্ৰিমটো অধিগ্ৰহণ কৰক.

en: Cartoon
as: কাৰ্টুন

en: Catalan
as: কেটালান

en: Category
as: শ্ৰেণী

en: Celtic
as: চেল্টিক

en: Celtic (Latin-8)
as: চেল্টিক (লেটিন-8)

en: Center
as: কেন্দ্ৰত

en: Centre Weighted Median
as: কেন্দ্ৰত ওজন কৰা মধ্যমান

en: Certificate of the Authority to verify server's against
as: ছৰ্ভাৰৰ বিৰুদ্ধে প্ৰমাণিত কৰিবলৈ কৰ্তৃপক্ষৰ প্ৰমাণপত্ৰ

en: Chamber Music
as: চেম্বাৰ মিউজিক

en: Chamorro
as: ছামোৰো

en: Change
as: সলনি কৰক

en: Change Hotkey
as: হটকী সলনি কৰক

en: Change playlistview
as: প্লেলিষ্টৰ দৃশ্য সলনি কৰক

en: Change subtitle delay
as: উপশিৰোনামৰ বিলম্ব সলনি কৰক

en: Change the caching for the media
as: মিডিয়াটোৰ বাবে কেচ্ছিংটো সলনি কৰক

en: Change the display name of the Service.
as: সেৱাটোৰ প্ৰদৰ্শন কৰা নামটো সলনি কৰক.

en: Change the id of an elementary stream
as: প্ৰাথমিক ষ্ট্ৰিম এটাৰ id টো সলনি কৰক

en: Change the language of an elementary stream
as: প্ৰাথমিক ষ্ট্ৰিম এটাৰ ভাষাটো সলনি কৰক

en: Change the lirc configuration file
as: lirc ৰূপৰেখাকৰণ ফাইলটো সলনি কৰক

en: Change the loop and repeat modes
as: লুপ আৰু পুনৰাবৃত্তিৰ ধৰণবোৰ সলনি কৰক

en: Change the start time for the media
as: মিডিয়াটোৰ বাবে আৰম্ভণিৰ সময়টো সলনি কৰক

en: Change title according to current media
as: চলিত মিডিয়া মতে শিৰোনামটো সলনি কৰক

en: Channel Name
as: চেনেলৰ নাম

en: Channels
as: চেনেলবোৰ

en: Channels available for audio output. If the input has more channels than the output, it will be down-mixed. This parameter is ignored when digital pass-through is active.
as: অডিঅ' আউটপুটৰ বাবে উপলব্ধ চেনেলবোৰ. যদি আউটপুটটোতকৈ ইনপুটটোৰ অধিক চেনেল থাকে, এইটো ডাউন-মিক্স কৰা হব. পেৰামিটাৰটো অৱজ্ঞা কৰা হয় যেতিয়া ডিজিটেল পাছ-থ্ৰ সক্ৰিয় হয়.

en: Channels count
as: চেনেলবোৰৰ গণনা

en: Channels count of an audio elementary stream
as: অডিঅ' প্ৰাথমিক ষ্ট্ৰিম এটাৰ চেনেলবোৰৰ গণনা

en: Channels:
as: চেনেলবোৰ:

en: Chanson
as: চেনছন

en: Chaoji VCD subtitle packetizer
as: চাওজী VCD উপশিৰোনাম পেকেটাইজাৰ

en: Chapter
as: পাঠ

en: Chapter %i
as: পাঠ %i

en: Chapter codecs
as: পাঠ কোডেকবোৰ

en: Chapter offset in ms
as: ms ত পাঠৰ অফচেট

en: Chapters
as: পাঠবোৰ

en: Characteristic dimension
as: বৈশিষ্ট্যৰ পৰিধি

en: Chechen
as: শ্বেকচেন

en: Check for &Updates...
as: আপডেটবোৰৰ বাবে পৰীক্ষা কৰক...

en: Check for Update...
as: আপডেটৰ বাবে পৰীক্ষা কৰক...

en: Check for VLC updates
as: VLC আপডেটবোৰৰ বাবে পৰীক্ষা কৰক

en: Check for album art and metadata?
as: এলবামৰ চিত্ৰ আৰু মেটাডাটাৰ বাবে পৰীক্ষা কৰে নে?

en: Check this option if you want attenuate blended zone by this plug-in (if option is unchecked, attenuate is made by opengl)
as: এই বিকল্পটো পৰীক্ষা কৰক যদি আপুনি এই প্লাগ-ইনটোৰ দ্বাৰা সংমিশ্ৰণ মণ্ডলটো এটেনুএট কৰিব বিচাৰে (যদি বিকল্পটো পৰীক্ষা নকৰে, তেন্তে মুক্তgl ৰ দ্বাৰা এটেনুএট কৰা হয়)

en: Chichewa; Nyanja
as: চিচেৱা; নিয়ানজা

en: Chinese
as: চীনৰ

en: Choose
as: পছন্দ কৰক

en: Choose Cover Art
as: প্ৰচ্ছেদ চিত্ৰ পছন্দ কৰক

en: Choose Destination
as: গন্তব্যস্থান পছন্দ কৰক

en: Choose Profile
as: প্ৰফাইল পছন্দ কৰক

en: Choose a file
as: ফাইল এটা পছন্দ কৰক

en: Choose a pixel shader to apply.
as: প্ৰয়োগ কৰিবলৈ পিক্সেল ছায়া এটা পছন্দ কৰক.

en: Choose an output location
as: আউপুট স্থান এটা পছন্দ কৰক

en: Choose one or more media file to open
as: খুলিবলৈ এটা বা ততোধিক মিডিয়া ফাইল পছন্দ কৰক

en: Choose the directory or filename where the records will be stored.
as: নিৰ্দেশিকা বা ফাইল নাম পছন্দ কৰক যত ৰেকৰ্ডবোৰ জমা কৰা হব.

en: Choose the folder to save your video snapshots to.
as: ...লৈ আপোনাৰ ভিডিঅ' স্নেপশ্বটবোৰ ছেভ কৰিবলৈ ফোল্ডাৰটো নিৰ্বাচন কৰক.

en: Choose the program to select by giving its Service ID. Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
as: ইয়াৰ সেৱা ID টো প্ৰদানৰ দ্বাৰা নিৰ্বাচন কৰিবলৈ কাৰ্যসূচীটো পছন্দ কৰক. কেৱল এই বিকল্পটো ব্যৱহাৰ কৰক যদি আপুনি বিভিন্ন-কাৰ্যসূচীৰ ষ্ট্ৰিম এটা পঢ়িব বিচাৰে (উদাহৰণস্বৰূপে DVB ষ্ট্ৰিমবোৰ).

en: Choose the programs to select by giving a comma-separated list of Service IDs (SIDs). Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
as: সেৱা IDবোৰৰ (SIDবোৰ) ক'মা-পৃথকীকৃত তালিকা এখন প্ৰদানৰ দ্বাৰা নিৰ্বাচন কৰিবলৈ কাৰ্যসূচীটো পছন্দ কৰক. কেৱল এই বিকল্পটো ব্যৱহাৰ কৰক যদি আপুনি বিভিন্ন-কাৰ্যসূচীৰ ষ্ট্ৰিম এটা পঢ়িব বিচাৰে (উদাহৰণস্বৰূপে DVB ষ্ট্ৰিমবোৰ).

en: Choose whether the SPU streams should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
as: যেতিয়া এই অন্তিম সক্ষম কৰে তেতিয়া SPU ষ্ট্ৰিমবোৰ ষ্ট্ৰিম আউটপুট সুবিধাটোলৈ পুনৰ নিৰ্দেশ কৰা হব নে নাই পছন্দ কৰক.

en: Choose whether the audio stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
as: যেতিয়া এই অন্তিম সক্ষম কৰে তেতিয়া অডিঅ' ষ্ট্ৰিমটো ষ্ট্ৰিম আউটপুট সুবিধাটোলৈ পুনৰ নিৰ্দেশ কৰা হব নে নাই পছন্দ কৰক.

en: Choose whether the video stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
as: যেতিয়া এই অন্তিম সক্ষম কৰে তেতিয়া ভিডিঅ' ষ্ট্ৰিমটো ষ্ট্ৰিম আউটপুট সুবিধাটোলৈ পুনৰ নিৰ্দেশ কৰা হব নে নাই পছন্দ কৰক.

en: Choose...
as: পছন্দ কৰক...

en: Chorus
as: কোৰাছ

en: Christian Gangsta Rap
as: খ্ৰীষ্টিয়ান গাংগষ্টা ৰেপ

en: Christian Rap
as: খ্ৰীষ্টিয়ান ৰেপ

en: Christian Rock
as: খ্ৰীষ্টিয়ান ৰ'ক

en: Chroma
as: ক্ৰোমা

en: Chroma ME for subpel and mode decision in P-frames.
as: P-ফ্ৰেমবোৰত উপপেল আৰু ধৰণৰ সিদ্ধান্তৰ বাবে ক্ৰোমা ME.

en: Chroma for the base image
as: আধাৰ ছবিটোৰ বাবে ক্ৰোমা

en: Chroma for the blend image
as: সংমিশ্ৰণ কৰা ছবিটোৰ বাবে ক্ৰোমা

en: Chroma format
as: ক্ৰোমা ফৰমেট

en: Chroma fourcc used by the framebuffer. Default is RGB since the fb device has no way to report its chroma.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Chroma gain
as: ক্ৰোমা লাভ

en: Chroma gain control.
as: ক্ৰোমা লাভ নিয়ন্ত্ৰণ.

en: Chroma in motion estimation
as: প্ৰস্তাৱ পৰিকল্পনাত ক্ৰোমা

en: Chroma to convert picture to before sending it to the internal OpenCV filter
as: আভ্যন্তৰীণ মুক্তCV ফিল্টাৰলৈ এইটো পথোৱাৰ আগতে ছবি ৰূপান্তৰ কৰিবলৈ ক্ৰোমা

en: Chroma used
as: ব্যৱহাৰ কৰা ক্ৰোমা

en: Chroma which the base image will be loaded in
as: ক্ৰোমা যত আধাৰ ছবিটো লোড কৰা হব

en: Chroma which the blend image will be loaded in
as: ক্ৰোমা যিহত সংমিশ্ৰণ ছবিটো লোড কৰা হব

en: Chrominance elimination
as: ক্ৰোমিনেঞ্চ এৰি দিয়া

en: Church Slavic
as: চাৰ্চ শ্লেভিক

en: Chuvash
as: শ্বুভাছ

en: Ciphers, key exchange methods, hash functions and compression methods can be selected. Refer to GNU TLS documentation for detailed syntax.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Circular Left Hand (18V)
as: চক্ৰাকাৰ বাওঁহাত (18V)

en: Circular Right Hand (13V)
as: চক্ৰাকাৰ সোঁহাত (13V)

en: Cl&ear
as: সম্পন্ন কৰৰক

en: Cl&ose
as: বন্ধ কৰক

en: Classic Rock
as: ক্লাছিক ৰ’ক

en: Classical
as: শাস্ত্ৰীয়

en: Clean up
as: খালী কৰক

en: Clear
as: খালী কৰক

en: Clear List
as: তালিকা খালী কৰক

en: Clear the messages
as: বাৰ্তাবোৰ খালী কৰক

en: Clear the playlist
as: প্লেলিষ্টখন খালী কৰক

en: Click to set point B
as: B বিন্দু ছেট কৰিবলৈ ক্লিক কৰক

en: Click to toggle between elapsed and remaining time
as: অতিবাহিত আৰু বাকী থকা সময়ৰ মাজৰ টগুলত ক্লিক কৰক

en: Click to toggle between loop all, loop one and no loop
as: সকলোবোৰ লুপ কৰা, এটা লুপ কৰা আৰু লুপ নথকাৰ মাজত টগুল কৰিবলৈ ক্লিক কৰক

en: Click to toggle between total and remaining time
as: মুঠ আৰু বাকী থকা সময়ৰ মাজৰ টগুলত ক্লিক কৰক

en: Client port
as: গ্ৰাহক পোৰ্ট

en: Clock jitter
as: ঘড়ী জিটাৰ

en: Clock reference average counter
as: ঘড়ী প্ৰসংগৰ গড় গণনাকাৰী

en: Clock source
as: ঘড়ী উত্স

en: Clock synchronisation
as: ঘড়ীৰ ছিনক্ৰনাইজেশ্বন

en: Clone
as: ক্লন কৰক

en: Clone video filter
as: ক্লন ভিডিঅ' ফিল্টাৰ

en: Close Window
as: উইণ্ডো বন্ধ কৰক

en: Close to systray
as: ছিষ্ট্ৰে কৰিবলৈ বন্ধ কৰক

en: Closed Captions decoder
as: কেপশ্বনবোৰ ডিকোডাৰ বন্ধ কৰা হল

en: Closed captions
as: কেপশ্বনবোৰ বন্ধ কৰা হল

en: Closed captions %u
as: %u কেপশ্বনবোৰ বন্ধ কৰা হল

en: Closed captions 1
as: কেপশ্বনবোৰ 1 বন্ধ কৰা হল

en: Closed captions 2
as: কেপশ্বনবোৰ 2 বন্ধ কৰা হল

en: Closed captions 3
as: কেপশ্বনবোৰ 3 বন্ধ কৰা হল

en: Closed captions 4
as: কেপশ্বনবোৰ 4 বন্ধ কৰা হল

en: Club
as: ক্লাব

en: Club - House
as: ক্লাব - ঘৰ

en: Co&dec
as: কোডেক

en: Codec
as: কোডেক

en: Codec Details
as: কোডেকৰ পূংখানুপূংখ বিৱৰণ

en: Codec Level
as: কোডেক স্তৰ

en: Codec Profile
as: কোডেক প্ৰফাইল

en: Codec name
as: কোডেক নাম

en: Codec not supported
as: কোডেকটো সমৰ্থন নকৰে

en: Codecs
as: কোডেকছ

en: Codecs / Muxers
as: কোডেকবোৰ / মাক্সাৰবোৰ

en: Coefficient thresholding on P-frames
as: P-ফ্ৰেমবোৰত গুণাংক থ্ৰেছহল্ডিং

en: Collapse
as: খহিছে

en: Collect miscellaneous local statistics about the playing media.
as: চলিত মিডিয়াটোৰ বিষয়ে বিভিন্ন স্থানীয় পৰিসংখ্যাবোৰ যুগুত কৰক.

en: Color
as: ৰং

en: Color ASCII art video output
as: ৰং ASCII চিত্ৰ ভিডিঅ' আউটপুট

en: Color effect
as: ৰংৰ প্ৰভাৱ

en: Color extraction
as: ৰং নিষ্কৰ্ষকৰণ

en: Color inversion
as: ৰং ওলোটা কৰা

en: Color killer
as: ৰং কিলাৰ

en: Color messages
as: ৰঙীণ বাৰ্তাবোৰ

en: Color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Color scheme
as: ৰংৰ আঁচনি

en: Color threshold
as: ৰংৰ থ্ৰেছহল্ড

en: Color threshold filter
as: ৰং থ্ৰেছহল্ড ফিল্টাৰ

en: Colors
as: ৰংবোৰ

en: Colors similar to this will be kept, others will be grayscaled. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Column border
as: স্তম্ভৰ সীমা

en: Columns
as: স্তম্ভবোৰ

en: Comedy
as: ব্যংগ

en: Comma separated list of aspect ratios which will be added in the interface's aspect ratio list.
as: দৃষ্টিকোণ অনুপাতবোৰৰ ক'মাৰ দ্বাৰা পৃথকীকৃত তালিকা যিটো ইন্টাৰফেছৰ দৃষ্টিকোণ অনুপাত তালিকাত যোগ কৰা হব.

en: Comma separated list of crop ratios which will be added in the interface's crop ratios list.
as: ক্ৰোপ অনুপাতবোৰৰ ক'মাৰ দ্বাৰা পৃথকীকৃত তালিকা যিটো ইন্টাৰফেছৰ ক্ৰোপ অনুপাতবোৰৰ তালিকাত যোগ কৰা হব.

en: Comma-separated list of active windows, defaults to all
as: সক্ৰিয় উইণ্ডোবোৰৰ ক'মাৰ দ্বাৰা পৃথকীকৃত তালিকা, সকলোবোৰলৈ ডিফল্ট কৰে

en: Command+
as: নিৰ্দেশ+

en: Command-line interface
as: নিৰ্দেশ-শাৰীৰ ইন্টাৰফেছ

en: Comment
as: মন্তব্য

en: Comment to put in ASF comments.
as: ASF মন্তব্যবোৰত ৰাখিবলৈ মন্তব্য.

en: Comments
as: মন্তব্যবোৰ

en: Compensate delay
as: বিলম্বৰ ক্ষতিপূৰণ

en: Compiled by %s on %s (%s)
as: %s ৰ দ্বাৰা %s (%s) ত লগলগাওক

en: Compiler: %s
as: লগলগাওতা: %s

en: Complete MRL for VLC internal
as: VLC আভ্যন্তৰীণৰ বাবে MRL সম্পূৰ্ণ কৰক

en: Component
as: উপাদান

en: Composer
as: কম্পোজাৰ

en: Composite
as: মিশ্ৰিত

en: Compression level
as: সংনমনৰ স্তৰ

en: Compressor
as: সংনমনকৰ্তা

en: Compute and print PSNR stats. This has no effect on the actual encoding quality.
as: PSNR ষ্টেটছ গণনা আৰু ছপা কৰক. প্ৰকৃত এনকোডিং মানদণ্ডটোত এইটোৰ কোনো প্ৰভাৱ নাই.

en: Compute and print SSIM stats. This has no effect on the actual encoding quality.
as: SSIM ষ্টেটছ গণনা আৰু  ছপা কৰক. প্ৰকৃত এনকোডিং মানদণ্ডটোত এইটোৰ কোনো প্ৰভাৱ নাই.

en: Conductor
as: পৰিচালনাকৰ্তা

en: Config of last used skin
as: অন্তিমবাৰ ব্যৱহাৰ কৰা স্কিনৰ ৰূপৰেখা

en: Configuration options
as: ৰূপৰেখাকৰণৰ বিকল্পবোৰ

en: Configuration options that will be used by the Service (eg. --foo=bar --no-foobar). It should be specified at install time so the Service is properly configured.
as: সেৱাটোৰ দ্বাৰা ব্যৱহাৰ কৰিবলগীয়া ৰূপৰেখাৰ বিকল্পবোৰ (উদাহৰণস্বৰূপে --foo=bar --no-foobar). ইনষ্টল কৰাৰ সময়ত এইটো নিৰ্ধাৰণ কৰা উচিত যাতে সেৱাটো সঠিকভাৱে ৰূপৰেখা কৰিব পাৰে.

en: Configure Hotkeys
as: হটকীবোৰ ৰূপৰেখা কৰক

en: Connect to clients matching
as: গ্ৰাহকবোৰ মিলোৱালৈ সংযোগ কৰক

en: Connection failed
as: সংযোগ ব্যৰ্থ হল

en: Console
as: কনছোল

en: Constant bitrate mode (CBR)
as: স্থিৰ বিট হাৰৰ ধৰণ (CBR)

en: Constant error mode
as: স্থিৰ ভুলৰ ধৰণ

en: Constant lambda mode
as: স্থিৰ লেম্ব্দাৰ ধৰণ

en: Constant noise threshold mode
as: স্থিৰ হুলস্থূল থ্ৰেছহল্ডৰ ধৰণ

en: Constant quality factor
as: স্থিৰ মানদণ্ডৰ কাৰক

en: Constant quality mode
as: স্থিৰ মানদণ্ডৰ ধৰণ

en: Containers
as: ধাৰকবোৰ

en: Containers (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)
as: ধাৰকবোৰ (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)

en: Contemporary Christian
as: সমসাময়িক খ্ৰীষ্টিয়ান

en: Content bitrate
as: বিষয়বস্তুৰ বিটৰ হাৰ

en: Context menu
as: প্ৰসংগ মেনু

en: Continue
as: অব্যাহত ৰাখক

en: Continue playback
as: প্লেবেক অব্যাহত ৰাখক

en: Continue playback where you left off
as: আপুনি যত এৰি গৈছিল তাৰ পৰা প্লেবেক অব্যাহত ৰাখক

en: Continue playback?
as: প্লেবেক অব্যাহত ৰাখে নে?

en: Continuous 22kHz tone
as: ধাৰবাহিক 22kHz স্বৰ

en: Continuous stream
as: ধাৰাবাহিক ষ্ট্ৰিম

en: Contrast
as: প্ৰভেদ

en: Control
as: নিয়ন্ত্ৰণ কৰক

en: Control external music players
as: বাহ্যিক সংগীত প্লেয়াৰবোৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰক

en: Control interfaces
as: নিয়ন্ত্ৰণ ইন্টাৰফেছবোৰ

en: Control menu for the player
as: প্লেয়াৰটোৰ বাবে নিয়ন্ত্ৰণৰ তালিকা

en: Control playback with media keys
as: মিডিয়া কীবোৰৰ সৈতে প্লেবেক নিয়ন্ত্ৰণ কৰক

en: Control playback with the Apple Remote
as: এপল ৰিমোটটোৰ সৈতে প্লেবেক নিয়ন্ত্ৰণ কৰক

en: Control playlist items with the Apple Remote
as: এপল ৰিমোটটোৰ সৈতে প্লেলিষ্ট বস্তুবোৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰক

en: Control system volume with the Apple Remote
as: এপল ৰিমোটটোৰ সৈতে ছিষ্টেম প্ৰসাৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰক

en: Controls
as: নিয়ন্ত্ৰণবোৰ

en: Conve&rt / Save...
as: ৰূপান্তৰ / ছেভ কৰক...

en: Convergence time of 'avbr' RateControl
as: 'avbr' হাৰ নিয়ন্ত্ৰণৰ অভিসৰণৰ সময়

en: Conversions from
as: ...ৰ পৰা ৰূপান্তৰণবোৰ

en: Convert
as: ৰূপান্তৰ কৰক

en: Convert & Stream
as: ষ্ট্ৰিম ৰূপান্তৰ কৰক

en: Convert / Stream...
as: ৰূপান্তৰ / ষ্ট্ৰিম কৰক...

en: Convert 3D picture to anaglyph image video filter
as: এনালগীফ ছবি ভিডঅ' ফিল্টাৰলৈ 3D ছবি ৰূপান্তৰ কৰক

en: Copy
as: প্ৰতিলিপি কৰক

en: Copy packetizer
as: পেকেটাইজাৰ প্ৰতিলিপি কৰক

en: Copyright
as: প্ৰতিলিপিস্বত্ব

en: Copyright Acknowledgement
as: প্ৰতিলিপিস্বত্বৰ স্বীকাৰোক্তি

en: Copyright metadata
as: প্ৰতিলিপিস্বত্ব মেটাডাটা

en: Copyright string to put in ASF comments.
as:  ASF মন্তব্যবোৰ ৰাখিবলৈ ষ্ট্ৰিং প্ৰতিলিপিস্বত্ব কৰক.

en: Core Animation OpenGL Layer (Mac OS X)
as: মুখ্য এনিমেশ্বন মুক্তGL স্তৰ (মেক OS X)

en: Cornish
as: কোৰ্নিচ্ছ

en: Corsican
as: কোৰ্ছিকান

en: Could not demux ASF stream
as: ASF ষ্ট্ৰিম ডিমাক্স কৰিব নোৱাৰিলে

en: Country
as: দেশীয়

en: Cover
as: প্ৰচ্চেদ

en: Create
as: তৈয়াৰ কৰক

en: Create "Fast Start" files
as: "Fast Start" ফাইলবোৰ তৈয়াৰ কৰক

en: Create "Fast Start" files. "Fast Start" files are optimized for downloads and allow the user to start previewing the file while it is downloading.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Create Directory
as: নিৰ্দেশিকা তৈয়াৰ কৰক

en: Create Directory...
as: নিৰ্দেশিকা তৈয়াৰ কৰক...

en: Create Folder
as: ফোল্ডাৰ তৈয়াৰ কৰক

en: Create Folder...
as: ফোল্ডাৰ তৈয়াৰ কৰক...

en: Create a new bookmark
as: নতুন পৃষ্ঠাসংকেত এটা তৈয়াৰ কৰক

en: Create a new profile
as: এটা নতুন প্ৰফাইল তৈয়াৰ কৰক

en: Create unique name in the System Tuning Spaces
as: ছিষ্টেম টিউনিং ঠাইবোৰত অদ্বিতীয় নাম তৈয়াৰ কৰক

en: Create video buffers in system memory instead of video memory. This isn't recommended as usually using video memory allows benefiting from more hardware acceleration (like rescaling or YUV->RGB conversions). This option doesn't have any effect when using overlays.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব YUV->RGB.

en: Credits
as: ক্ৰেডিটবোৰ

en: Croatian
as: ক্ৰোৱেচিয়াৰ

en: Crop
as: ক্ৰোপ

en: Crop one pixel from the bottom of the video
as: ভিডিঅ'টোৰ তলৰ পৰা পিক্সেল এটা ক্ৰোপ কৰক

en: Crop one pixel from the left of the video
as: ভিডিঅ'টোৰ বাওঁফালৰ পৰা পিক্সেল এটা ক্ৰোপ কৰক

en: Crop one pixel from the right of the video
as: ভিডিঅ'টোৰ সোঁফালৰ পৰা পিক্সেল এটা ক্ৰোপ কৰক

en: Crop one pixel from the top of the video
as: ভিডিঅ'টোৰ ওপৰ পৰা পিক্সেল এটা ক্ৰোপ কৰক

en: Crop: %s
as: ক্ৰোপ: %s

en: Croppadd
as: ক্ৰোপঠিকনা

en: Cross feed of left into right with inverted phase. This helps in suppressing the mono. If the value is 1 it will cancel all the signal common to both channels.
as: ওলোটা কৰা পৰ্য্যায়ৰ সৈতে বাওঁফালৰ পৰা সোঁফালত ক্ৰোছ ফীড. এইটোৱে ম’ন’টো দমাই ৰখাত সহায় কৰে. যদি মানটো 1 হয় তেন্তে এইটোৱে উভয় চেনেললৈ সাধাৰণ সকলোবোৰ সংকেত বাতিল কৰিব.

en: Crossfeed
as: ক্ৰছফীড

en: Crossover
as: ক্ৰোছঅভাৰ

en: Crypt audio
as: অডিঅ’ ক্ৰিপ্ট কৰক

en: Crypt audio using CSA
as: CSA ব্যৱহাৰ কৰি অডিঅ’ ক্ৰিপ্ট কৰক

en: Crypt video
as: ভিডিঅ’ ক্ৰিপ্ট কৰক

en: Crypt video using CSA
as: CSA ব্যৱহাৰ কৰি ভিডিঅ’ ক্ৰিপ্ট কৰক

en: Crystal HD hardware video decoder
as: ক্ৰিষ্টেল HD হাৰ্ডৱেৰ ভিডিঅ’ ডিকোডাৰ

en: Ctrl+
as: কন্ট্ৰোল+

en: Ctrl+H
as: কোন্ট্ৰল+H

en: Ctrl+L
as: কোন্ট্ৰল+L

en: Ctrl+T
as: কোন্ট্ৰল+T

en: Cue points
as: সূত্ৰ বিন্দু

en: Cult
as: কাল্ট

en: Current Media Information
as: চলিত মিডিয়া তথ্য

en: Current media / stream statistics
as: চলিত মিডিয়া / ষ্ট্ৰিমৰ পৰিসংখ্যাবোৰ

en: Current playback speed: %1
    Click to adjust
as: চলিত প্লেবেকৰ গতি: %1
    মিলাবলৈ ক্লিক কৰক

en: Custom
as: ব্যৱস্থা কৰক

en: Custom &Bookmarks
as: পৃষ্ঠাসংকেতবোৰৰ ব্যৱস্থা কৰক

en: Custom aspect ratios list
as: দৃষ্টিকোণ অনুপাতবোৰৰ তালিকা ব্যৱস্থা কৰক

en: Custom crop ratios list
as: ক্ৰোপ অনুপাতবোৰৰ তালিকা ব্যৱস্থা কৰক

en: Custom options
as: ব্যৱস্থা কৰা বিকল্পবোৰ

en: Custom playback
as: প্লেবেকৰ ব্যৱস্থা কৰক

en: Custom title for the video window (in case the video is not embedded in the interface).
as: ভিডিঅ' উইণ্ডোৰ বাবে শিৰোনামৰ ব্যৱস্থা কৰক (ভিডিঅ' উইণ্ডোখন ইন্টাৰফেছত সংলগ্ন নকৰাৰ ক্ষেত্ৰত).

en: Customi&ze Interface...
as: ইন্টাৰফেছৰ ব্যৱস্থা কৰক...

en: Customize...
as: ব্যৱস্থা কৰা...

en: Cut
as: কাট কৰক

en: Cut a light band induced by fluorescent lighting (unit undocumented).
as: ফ্লুৰেচেন্ট পোহৰৰ দ্বাৰা আৰোপ কৰা পোহৰ বেণ্ড এটা কাটক (নথি নকৰাবোৰ একগোট কৰক).

en: Cut the stream in slices of the given duration, and ensure a constant bitrate between the two boundaries. This avoids having huge bitrate peaks, especially for reference frames.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Cycle audio track
as: অডিঅ' পথ চক্ৰ কৰক

en: Cycle deinterlace modes
as: চক্ৰ ডিইন্টাৰলেচ ধৰণবোৰ

en: Cycle next program Service ID
as: পৰৱৰ্তী কাৰ্যসূচী সেৱা ID চক্ৰ কৰক

en: Cycle previous program Service ID
as: আগৰ কাৰ্যসূচী সেৱা ID চক্ৰ কৰক

en: Cycle source aspect ratio
as: উত্স দৃষ্টিকোণ অনুপাত চক্ৰ কৰক

en: Cycle subtitle track
as: উপশিৰোনাম পথ চক্ৰ কৰক

en: Cycle through a predefined list of crop formats.
as: ক্ৰোপ ফৰমেটবোৰৰ পূৰ্বনিৰ্ধাৰিত তালিকা এখনৰ মাজেৰে চক্ৰ কৰক.

en: Cycle through a predefined list of source aspect ratios.
as: উত্স দৃষ্টিকোণ অনুপাতবোৰৰ পূৰ্বনিৰ্ধাৰিত তালিকা এখনৰ মাজেৰে চক্ৰ কৰক.

en: Cycle through audio devices
as: অডিঅ' ডিভাইচবোৰৰ মাজেৰে চক্ৰ কৰক

en: Cycle through available audio devices
as: উপলব্ধ অডিঅ' ডিভাইচবোৰৰ মাজেৰে চক্ৰ কৰক

en: Cycle through available deinterlace modes.
as: উপলব্ধ ডিইন্টাৰলেচ ধৰণবোৰৰ মাজেৰে চক্ৰ কৰক.

en: Cycle through the available audio tracks(languages).
as: উপলব্ধ অডিঅ' পথবোৰৰ(ভাষাবোৰ) মাজেৰে চক্ৰ কৰক.

en: Cycle through the available next program Service IDs (SIDs).
as: উপলব্ধ পৰৱৰ্তী সেৱা IDবোৰৰ (SIDবোৰ) মাজেৰে চক্ৰ কৰক.

en: Cycle through the available previous program Service IDs (SIDs).
as: উপলব্ধ আগৰ সেৱা IDবোৰৰ (SIDবোৰ) মাজেৰে চক্ৰ কৰক.

en: Cycle through the available subtitle tracks.
as: উপলব্ধ উপশিৰোনাম পথবোৰৰ মাজেৰে চক্ৰ কৰক.

en: Cycle video crop
as: ভিডিঅ' ক্ৰোপ চক্ৰ কৰক

en: Cyrillic (Windows-1251)
as: চিৰিলিক (উইণ্ডোজ-1251)

en: Czech
as: শ্বেক

en: D-Bus control interface
as: D-বাছ নিয়ন্ত্ৰণ ইন্টাৰফেছ

en: DBus
as: Dবাছ

en: DEVICES
as: ডিভাইচবোৰ

en: DTS Coherent Acoustics audio decoder
as: DTS কোহেৰেন্ট একাউষ্টিকছৰ বাবে অডিঅ’ ডিকোডাৰ

en: DTS audio packetizer
as: DTS অডিঅ’ পেকেটাইজাৰ

en: DTS delay (ms)
as: DTS বিলম্ব (ms)

en: DTS dynamic range compression
as: DTS ডাইনেমিক পৰিসৰ সংনমনকৰ্তা

en: DV (Digital Video) demuxer
as: DV (ডিজিটেল ভিডিঅ') ডিমাক্সাৰ

en: DVB adapter
as: DVB এডাপ্টাৰ

en: DVB device
as: DVB ডিভাইচ

en: DVB playlist import
as: DVB প্লেলিষ্ট আমদানি কৰক

en: DVB subtitles
as: DVB উপশিৰোনামবোৰৰ

en: DVB subtitles decoder
as: DVB উপশিৰোনামবোৰৰ ডিকোডাৰ

en: DVB subtitles encoder
as: DVB উপশিৰোনামবোৰৰ এনকোডাৰ

en: DVB subtitles: hearing impaired
as: DVB উপশিৰোনামবোৰ: শুনাত বিসংগতি

en: DVB-S2 parameters
as: DVB-S2 পেৰামিটাৰবোৰ

en: DVB-T reception parameters
as: DVB-T গ্ৰহণৰ পেৰামিটাৰবোৰ

en: DVB-T2 Physical Layer Pipe
as: DVB-T2 দৈহিক স্তৰ পাইপ

en: DVD angle
as: DVD কোণ

en: DVD device
as: DVD ডিভাইচ

en: DVD menus
as: DVD তালিকাবোৰ

en: DVD subtitles
as: DVD উপশিৰোনামবোৰ

en: DVD subtitles decoder
as: DVD উপশিৰোনামবোৰৰ ডিকোডাৰ

en: DVD subtitles packetizer
as: DVD উপশিৰোনামবোৰ পেকেটাইজাৰ

en: DVD with menus
as: মেনুবোৰৰ সৈতে DVD

en: DVD without menus
as: তালিকাবোৰ অবিহনে DVD

en: DVDRead Input (no menu support)
as: DVDRead ইনপুট (কোনো তালিকা সমৰ্থন নকৰে)

en: DVDRead could not open the disc "%s".
as: DVDRead য়ে "%s" ডিস্কটো খুলিব নোৱাৰিলে.

en: DVDRead could not read %d/%d blocks at 0x%02x.
as: DVDপঢ়াটোৱে পঢ়িব নোৱাৰিলে %d/%d খণ্ডবোৰ 0x%02x ত.

en: DVDRead could not read block %d.
as: DVDRead য়ে %d খণ্ডটো পঢ়িব নোৱাৰিলে.

en: DVDnav Input
as: DVDnav ইনপুট

en: Damaged or incomplete AVI file
as: নষ্ট হোৱা বা অসম্পূৰ্ণ AVI ফাইল

en: Damp
as: সেমেকা

en: Dance
as: নৃত্য

en: Dance Hall
as: নৃত্যৰ প্ৰক্ষেগৃহ

en: Danish
as: ডেনিছ

en: Dark
as: আন্ধাৰ

en: Darkness masking
as: আন্ধাৰ কৰা মাস্কিং

en: Darkwave
as: কলা ঢৌ

en: Data
as: ডাটা

en: Data alignment
as: ডাটা শাৰী কৰা

en: Data for the audio callback function.
as: অডিঅ’ ক’লবেক কাৰ্যৰ বাবে ডাটা.

en: Data for the get and release functions
as: কাৰ্যবোৰ লাভ কৰা আৰু এৰি দিয়াৰ বাবে ডাটা

en: Data for the video callback function.
as: ভিডিঅ’ ক’লবেক কাৰ্যৰ বাবে ডাটা.

en: Date
as: তাৰিখ

en: Date metadata
as: তাৰিখ মেটাডাটা

en: Day / Month / Year:
as: দিন / মাহ / বছৰ:

en: Dct-domain noise reduction. Adaptive pseudo-deadzone. 10 to 1000 seems to be a useful range.
as: Dct-ক্ষেত্ৰ হুলস্থূল হ্ৰাস. এডাপ্টিভ ছিউডো-ডেথজন. 10 ৰ পৰা 1000 লৈ এটা উপযোগী পৰিসৰ হিচাপে ধৰিব পাৰি.

en: De-Fullscreen
as: De-সম্পূৰ্ণ দৃশ্য

en: Deactivate the deblocking loop filter (decreases quality).
as: ডিব্লক কৰা ফিল্টাৰ লুপটো নিষ্ক্ৰিয় কৰক (মানদণ্ড হ্ৰাস কৰক).

en: Death Metal
as: ডেথ মেটেল

en: Debanding algorithm
as: এলগোৰিথম ডিবেণ্ড কৰিছে

en: Debug mask
as: ডিবাগ মাক্স

en: Decide references on a per partition basis
as: প্ৰতিটো ভাগৰ ভিত্তিত প্ৰসংগবোৰ সিদ্ধান্ত কৰক

en: DeckLink
as: ডেকসংযোগ

en: DeckLink capture card to use, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
as: ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ ডেকসংযোগ অধিগ্ৰহণ কাৰ্ড, যদি বিভিন্ন বৰ্তি থাকে. কাৰ্ডবোৰ 0 ৰ পৰা সংখ্যা কৰা হয়.

en: DeckLink output card, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: DecklinkOutput
as: ডেকসংযোগ আউটপুট

en: Decode
as: ডিকোড কৰক

en: Decode at the demuxer stage
as: ডিমাক্সাৰ অৱস্থাটোত ডিকোড কৰক

en: Decode frames directly into RPI VideoCore instead of host memory. This option must only be used with the MMAL video output plugin.
as: হষ্ট স্মৃতিৰ পৰিৱৰ্তে RPI ভিডিঅ' মুখ্যলৈ ফ্ৰেমবোৰ প্ৰত্যক্ষভাৱে ডিকোড কৰক. এই বিকল্পটো কেৱল MMAL ভিডিঅ' আউটপুট প্লাগইনটোৰ সৈতে ব্যৱহাৰ কৰাটো অপৰিহাৰ্য.

en: DecodeBin is a container element, that can add and manage multiple elements. Apart from adding the decoders, decodebin also adds elementary stream parsers which can provide more info such as codec profile, level and other attributes, in the form of GstCaps (Stream Capabilities) to decoder.
as: ডিকোডবিন হল এটা ধাৰক উপাদান, যিয়ে বিভিন্ন উপাদান যোগ আৰু পৰিচালনা কৰিব পাৰে. ডিকোডাৰবোৰ যোগ কৰাৰ উপৰিও, ডিকোডবিনে লগতে প্ৰাথমিক ষ্ট্ৰিম ভাগকৰ্তাবোৰ যোগ কৰে যিয়ে কোডেক প্ৰফাইল, স্তৰ আৰু অন্য বৈশিষ্ট্যবোৰৰ দৰে অধিক তথ্য আগবঢ়ায়, ডিকোডাৰলৈ GstCaps (ষ্ট্ৰিম দক্ষতাবোৰ) ৰ ৰূপত.

en: Decoded
as: ডিকোড কৰা হল

en: Decoded blocks
as: ব্লকবোৰ ডিকোড কৰা হল

en: Decoded format
as: ফৰমেট ডিকোড কৰা হল

en: Decoders
as: ডিকোডাৰবোৰ

en: Decoding
as: ডিকোড কৰিছে

en: Decoding X coordinate
as: X স্থানাংক ডিকোড কৰিছে

en: Decoding Y coordinate
as: Y স্থানাংক ডিকোড কৰিছে

en: Decrease
as: হ্ৰাস

en: Decrease Volume
as: প্ৰসাৰ হ্ৰাস কৰক

en: Decrease scale factor
as: জোখৰ কাৰক হ্ৰাস কৰক

en: Default
as: ডিফল্ট কৰক

en: Default (Windows-1252)
as: ডিফল্ট (উইণ্ডোজ-1252)

en: Default Caching Level
as: ডিফল্ট কেশ্বিং স্তৰ

en: Default DVD angle.
as: ডিফল্ট DVD কোণ.

en: Default Encoding
as: ডিফল্ট এনকোডিং

en: Default background alpha
as: ডিফল্ট পটভূমি আলফা

en: Default background color
as: ডিফল্ট পটভূমিৰ ৰং

en: Default background color if the Kate stream does not specify a background color to use.
as: ডিফল্ট পটভূমিৰ ৰংটো যদিহে কীট ষ্ট্ৰিমটোৱে ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ বিশেষ পটভূমিৰ ৰং এটা নিৰ্ধাৰণ নকৰে.

en: Default caching policy
as: ডিফল্ট কেশ্বিং নীতি

en: Default caching value for outbound RTP streams. This value should be set in milliseconds.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Default caching value for outbound UDP streams. This value should be set in milliseconds.
as: আউটবাউণ্ড UDP ষ্ট্ৰিমবোৰৰ বাবে ডিফল্ট কেশ্বিং মান. এই মানটো মিলিছেকেণ্ডত ছেট কৰা হব.

en: Default devices
as: ডিফল্ট ডিভাইচবোৰ

en: Default encoding
as: ডিফল্ট এনকোডিং

en: Default font alpha
as: ডিফল্ট ফন্ট আলফা

en: Default font color
as: ডিফল্ট ফন্ট ৰং

en: Default font color to use if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
as: ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ ডিফল্ট ফন্ট ৰংটো যদিহে কীট ষ্ট্ৰিমটোৱে ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ বিশেষ ফন্ট ৰং এটা নিৰ্ধাৰণ নকৰে.

en: Default font description
as: ডিফল্ট ফন্ট বিৱৰণ

en: Default font effect
as: ডিফল্ট ফন্ট প্ৰভাৱ

en: Default font effect strength
as: ডিফল্ট ফন্ট প্ৰভাৱ শক্তি

en: Default frame rate for chapter import.
as: পাঠ আমদানিৰ বাবে ডিফল্ট ফ্ৰেম হাৰ.

en: Default multicast interface. This overrides the routing table.
as: ডিফল্ট মাল্টিকাষ্ট ইন্টাৰফেছ. এইটোৱে ৰাউটিং তালিকাটো অভাৰৰাইড কৰে.

en: Default optical device
as: ডিফল্ট অপ্টিকেল ডিভাইচ

en: Default preset setting used
as: ডিফল্ট পূৰ্বে ছেট কৰা ছেটিং ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে

en: Default replay gain
as: ডিফল্ট পুনৰ চলোৱা লাভ

en: Default stream
as: ডিফল্ট ষ্ট্ৰিম

en: Default stream output chain
as: ডিফল্ট ষ্ট্ৰিম আউটপুট শৃংখল

en: Default tune setting used
as: ডিফল্ট টিউন ছেটিং ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে

en: Define input picture aspect-ratio to use. Default is 4:3
as: ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ ইনপুট ছবি দৃষ্টিকোণ-অনুপাত বাখ্যা কৰক. ডিফল্টটো হল 4:3

en: Define the glasses' color scheme
as: গ্লাছবোৰৰ ৰংৰ আঁচনিটো বাখ্যা কৰে

en: Define the pids to add to each pmt. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Define which screen fullscreen goes
as: কোনখন স্ক্ৰীনৰ সম্পূৰ্ণদৃশ্য যায় বাখ্যা কৰক

en: Defines bitdistribution mode for AQ, default 1
     - 0: Disabled
     - 1: Current x264 default mode
     - 2: uses log(var)^2 instead of log(var) and attempts to adapt strength per frame
as: AQৰ বাবে হাৰ বিতৰণৰ ধৰণটো বাখ্যা কৰে, ডিফল্ট 1
     - 0: অক্ষম কৰা হল
     - 1: চলিত x264 ডিফল্ট ধৰণ
     - 2: log(var) ৰ পৰিবৰ্তে log(var)^2 ব্যৱহাৰ কৰে আৰু প্ৰত্যেক ফ্ৰেমত শক্তি এডাপ্ট কৰিবলৈ চেষ্টা কৰে

en: Defines how often the barGraph information should be sent. Sends the barGraph information every n audio packets (default 4).
as: বাৰ গ্ৰাফ তথ্য কেনেকৈ পথায় বাখ্যা কৰে. প্ৰতিটো n অডিঅ পেকেটত বাৰ গ্ৰাফ তথ্য পথায় (ডিফল্ট 4).

en: Defines if BarGraph information should be sent
as: বাখ্যা কৰে যদি বাৰ গ্ৰাফ তথ্য পথায়

en: Defines if BarGraph information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
as: বাখ্যা কৰে যদি বাৰ গ্ৰাফ তথ্য পথায়. 1 যদি তথ্যটো পথায়, অন্যথা 0 (ডিফল্ট 1).

en: Defines if silence alarm information should be sent
as: বাখ্যা কৰে যদি নিশব্দ সংকেত তথ্য পথায়

en: Defines if silence alarm information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
as: বাখ্যা কৰে যদি নিশব্দ সংকেত তথ্য পথায়. 1 যদি তথ্যটো পথায়, অন্যথা 0 (ডিফল্ট 1).

en: Defines radius size in pixels, of base of bands(beginning).
as: পিক্সেলবোৰত ব্যাসাৰ্ধৰ আকাৰ বাখ্যা কৰক, বেণ্ডবোৰৰ ভিত্তিত (আৰম্ভণি).

en: Defines the virtual surface of the room emulated by the filter.
as: ফিল্টাৰটোৰ দ্বাৰা এমুলেট কৰা কোঠাটোৰ বাস্তৱিক পৃষ্ঠটো বাখ্যা কৰে.

en: Defines what timeout option to add to the RTSP session ID string. Setting it to a negative number removes the timeout option entirely. This is needed by some IPTV STBs (such as those made by HansunTech) which get confused by it. The default is 5.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Deinterlace
as: ডিইন্টাৰলেচ

en: Deinterlace chroma skip
as: ক্ৰোমা এৰি যোৱাটো ডিইন্টাৰলেচ কৰক

en: Deinterlace method to use for streaming.
as: ষ্ট্ৰিম কৰাৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ ডিইন্টাৰলেচ পদ্ধতি.

en: Deinterlace method to use for video processing.
as: ভিডিঅ' প্ৰক্ৰিয়াৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ ডিইন্টাৰলেছ পদ্ধতি.

en: Deinterlace mode
as: ডিইন্টাৰলেচ ধৰণ

en: Deinterlace module
as: মডুল ডিইন্টাৰলেচ কৰক

en: Deinterlace off
as: ডিইন্টাৰলেচ বন্ধ কৰক

en: Deinterlace on
as: ডিইন্টাৰলেচ আৰম্ভ কৰক

en: Deinterlace the video before encoding.
as: এনকোডিং কৰাৰ আগতে ভিডিঅ'টো ডিইন্টাৰলেচ কৰক.

en: Deinterlace video
as: ভিডিঅ' ডিইন্টাৰলেচ কৰক

en: Deinterlacing
as: ডিইন্টাৰলেচিং কৰিছে

en: Deinterlacing algorithm
as: ডিইন্টাৰলেচ কৰা এলগোৰিথম

en: Deinterlacing video filter
as: ভিডিঅ’ ফিল্টাৰ ডিইন্টাৰলেচ কৰক

en: Delay
as: বিলম্ব

en: Delay (in ms) before the placeholder kicks in.
as: স্থানধাৰকটো আৰম্ভ কৰাৰ আগতে বিলম্ব (ms ত).

en: Delay (ms)
as: বিলম্ব (ms)

en: Delay a stream
as: ষ্ট্ৰিম এটাৰ বিলম্ব

en: Delay after which SAP items get deleted if no new announcement is received.
as: SAP বস্তুবোৰ ডিলিট কৰাৰ পিছত বিলম্ব যদি কোনো ঘোষণা সংৰক্ষিত কৰা নহয়.

en: Delay calculation mode
as: গণনাৰ ধৰণ বিলম্ব কৰক

en: Delay of the ES (ms)
as: ES টোৰ বিলম্ব (ms)

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the PCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the SCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Delay time
as: বিলম্ব সময়

en: Delete
as: ডিলিট কৰক

en: Delete all the bookmarks
as: সকলোবোৰ পৃষ্ঠাসংকেত ডিলিট কৰক

en: Delete segments
as: খণ্ডবোৰ ডিলিট কৰক

en: Delete segments when they are no longer needed
as: খণ্ডবোৰ ডিলিট কৰক যেতিয়া সেইবোৰ বেছি সময়ৰ বাবে প্ৰয়োজন নহয়

en: Delete selected profile
as: নিৰ্বাচিত প্ৰফালইবোৰ ডিলিট কৰক

en: Delete the current profile
as: চলিত প্ৰফাইলটো ডিলিট কৰক

en: Delete the selected item
as: নিৰ্বাচিত বস্তুটো ডিলিট কৰক

en: Deletes the selected item
as: নিৰ্বাচিত বস্তুটো ডিলিট কৰে

en: Delivery system
as: পথোৱাৰ প্ৰণালী

en: Demultiplexers are used to separate the "elementary" streams (like audio and video streams). You can use it if the correct demuxer is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
as: "elementary" ষ্ট্ৰিমবোৰ পৃথক কৰিবলৈ ডিমাল্টিপ্লেক্সাৰবোৰ ব্যৱহাৰ কৰা হয় (অডিঅ' আৰু ভিডিঅ' ষ্ট্ৰিমবোৰৰ দৰে). আপুনি এইটো ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে যদিহে শুদ্ধ ডিমাক্সাৰটো স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে চিনাক্ত নকৰে. আপুনি কি কৰি আছে প্ৰকৃততে আপুনি জ্ঞাত নোহোৱালৈকে আপুনি এইটো সাৰ্বজনীন বিকল্প এটাৰ দৰে ছেট কৰিব নোৱাৰে.

en: Demux module
as: ডিমাক্স মডুল

en: Demuxed
as: ডিমাক্স কৰা হল

en: Demuxed data size
as: ডিমাক্স কৰা ডাটাৰ আকাৰ

en: Demuxer
as: ডিমাক্সাৰ

en: Demuxers
as: ডিমাক্সাৰবোৰ

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
as: অডিঅ' আৰু ভিডিঅ' ষ্ট্ৰিমবোৰ পৃথক কৰিবলৈ ডিমাক্সাৰবোৰ ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল.

en: Denoiser
as: হুলস্থূল নাশকৰ্তা

en: Descending
as: অধোক্ৰম

en: Description
as: বিৱৰণ

en: Description metadata
as: বিৱৰণৰ মেটাডাটা

en: Description of the stream content or information about your channel.
as: আপোনাৰ চেনেলৰ বিষয়ে ষ্ট্ৰিম উপাদান বা তথ্যৰ বিৱৰণ.

en: Description stream output
as: ষ্ট্ৰিম আউটপুটৰ বিৱৰণ

en: Desired frame rate for the VC-1 stream.
as: VC-1 ষ্ট্ৰিমটোৰ বাবে বিচৰা ফ্ৰেম হাৰ.

en: Desired frame rate for the capture.
as: অধিগ্ৰহণটোৰ বাবে বিচৰা ফ্ৰেম হাৰ.

en: Desired frame rate for the stream.
as: ষ্ট্ৰিমটোৰ বাবে বিচৰা ফ্ৰেম হাৰ.

en: Desired input video mode for DeckLink captures. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
as: ডেকসংযোগ অধিগ্ৰহণবোৰৰ বাবে বিচৰা ইনপুট ভিডিঅ' ধৰণ. টেক্সটৰ ধৰণত এই মানটো FOURCC কোড এটা হোৱা উচিত, উদাহৰণস্বৰূপে "ntsc".

en: Desired input video mode. Leave empty for autodetection.
as: বিচৰা ইনপুট ভিডিঅ'ৰ ধৰণ. স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে চিনাক্তকৰণৰ বাবে খালী এৰক.

en: Desired output mode
as: বিচৰা আউটপুট ধৰণটো

en: Desired output mode for DeckLink output. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Desktop
as: ডেস্কটপ

en: Desktop level hotkey
as: ডেস্কটপ স্তৰৰ হটকী

en: Destination
as: গন্তব্যস্থান

en: Destination (URL) to use for the stream. Overrides path and bind parameters
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Destination Setup
as: গন্তব্যস্থান ছেটআপ

en: Destination audio codec
as: গন্তব্যস্থান অডিঅ’ কোডেক

en: Destination bridge-in name
as: গন্তব্যস্থান ব্ৰীজ-ইন নাম

en: Destination file:
as: গন্তব্যস্থানৰ ফাইল:

en: Destination prefix
as: গন্তব্যস্থান উপসৰ্গ

en: Destination subtitle codec
as: গন্তব্যস্থান উপশিৰোনাম কোডেক

en: Destination video codec
as: গন্তব্যস্থান ভিডিঅ’ কোডেক

en: Detailed List
as: পূংখানুপূংখ বিৱৰণৰ তালিকা

en: Determines how many sections of spectrum will exist.
as: স্পেকট্ৰামৰ কিমান খণ্ড বৰ্তি থাকিব নিৰ্ধাৰণ কৰক.

en: Determines what (if any) video is displayed by the wrapper filter
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Device
as: ডিভাইচ

en: Device Selection
as: ডিভাইচ নিৰ্বাচন

en: Device name
as: ডিভাইচৰ নাম

en: Device properties
as: ডিভাইচৰ বৈশিষ্ট্যবোৰ

en: Device:
as: ডিভাইচ:

en: Devices
as: ডিভাইচবোৰ

en: DiSEqC LNB number
as: DiSEqC LNB সংখ্যা

en: Dialog
as: সংলাপ

en: DiffServ Code Point
as: ভাগ কৰা ছাৰ্ভাৰবোৰৰ কোড বিন্দু

en: Different resampling algorithms are supported. The best one is slower, while the fast one exhibits low quality.
as: বেলেগ বেলগ পুনৰ নমুনা কৰা এলগোৰিথমবোৰ সমৰ্থন কৰে. শ্ৰেষ্ঠটো হল মন্থৰ, সেইদৰে খৰতকীয়া এটাই নিম্ন মানদণ্ডটো প্ৰদৰ্শন কৰে.

en: Differentiated Services Code Point for outgoing UDP streams (or IPv4 Type Of Service, or IPv6 Traffic Class). This is used for network Quality of Service.
as: বাহিৰলৈ যোৱা UDP ষ্ট্ৰিমবোৰৰ বাবে ভাগ কৰা ছাৰ্ভাৰবোৰৰ কোড বিন্দু (বা সেৱাৰ IPv4 প্ৰকাৰ, বা IPv6 ট্ৰেফিক শ্ৰেণী). এইটো সেৱাৰ নেটৱৰ্ক মানদণ্ডৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হয়.

en: Digital Cinema Package module
as: ডিজিটেল চিনেমা পেকেজ মডুল

en: Digital Television and Radio
as: ডিজিটেল টেলিভিশ্বন আৰু ৰেডিঅ'

en: Digital Video (Firewire/ieee1394) input
as: ডিজিটেল ভিডিঅ' (ফায়াৰৱেৰ/ieee1394) ইনপুট

en: Digital broadcasting
as: ডিজিটেল প্ৰচাৰ

en: Dirac packetizer
as: Dirac পেকেটাইজাৰ

en: Dirac video decoder using libschroedinger
as: libschroedinger ব্যৱহাৰ কৰি প্ৰত্যক্ষ Dirac ভিডিঅ' ডিকোডাৰ

en: Dirac video demuxer
as: Dirac ভিডিঅ' ডিমাক্সাৰ

en: Dirac video encoder using libschroedinger
as: libschroedinger ব্যৱহাৰ কৰি প্ৰত্যক্ষ Dirac ভিডিঅ' এনকোডাৰ

en: Direct MV prediction mode
as: প্ৰত্যক্ষ MV প্ৰত্যাশাৰ ধৰণ

en: Direct prediction size
as: প্ৰত্যক্ষ প্ৰত্যাশাৰ আকাৰ

en: Direct rendering
as: প্ৰত্যক্ষ অনুবাদ

en: DirectMedia Object decoder
as: প্ৰত্যক্ষ মিডিয়া বস্তু ডিকোডাৰ

en: DirectMedia Object encoder
as: প্ৰত্যক্ষ মিডিয়া বস্তু এনকোডাৰ

en: DirectShow
as: প্ৰত্যক্ষভাৱে দেখুৱাওক

en: DirectShow input
as: প্ৰত্যক্ষভাৱে দেখুওৱা ইনপুট

en: DirectX
as: প্ৰত্যক্ষX

en: DirectX (DirectDraw) video output
as: প্ৰত্যক্ষX (প্ৰত্যক্ষঅংকন) ভিডিঅ' আউটপুট

en: DirectX Video Acceleration (DXVA) 2.0
as: প্ৰত্যক্ষX ভিডিঅ’ দ্ৰুতি (DXVA) 2.0

en: DirectX audio output
as: প্ৰত্যক্ষ X অডিঅ’ আউটপুট

en: Direction
as: দিশ

en: Director
as: পৰিচালক

en: Directory
as: নিৰ্দেশিকা

en: Directory index
as: নিৰ্দেশিকা সূচী

en: Directory or filename where the records will be stored
as: নিৰ্দেশিকা বা ফাইলনাম যত ৰেকৰ্ডবোৰ জমা কৰা হব

en: Directory path prefix
as: নিৰ্দেশিকা পাথ উপসৰ্গ

en: Directory path where images files should be saved. If not set, then images will be automatically saved in users homedir.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Directory used to store the timeshift temporary files.
as: টাইমছিফ্ট সাময়িক ফাইলবোৰ জমা কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা নিৰ্দেশিকা.

en: Directory where the video snapshots will be stored.
as: নিৰ্দেশিকা যত ভিডিঅ' স্নেপশ্বটবোৰ জমা কৰা হব.

en: Disable
as: অক্ষম কৰক

en: Disable DVD menus
as: DVD তালিকাবোৰ অক্ষম কৰক

en: Disable DVD subtitle transparency
as: DVD উপশিৰোনাম স্বচ্ছতাটো অক্ষম কৰক

en: Disable Disc Menus
as: ডিস্ক তালিকাবোৰ অক্ষম কৰক

en: Disable arithmetic coding
as: সাংখ্যিক কোডিং অক্ষম কৰক

en: Disable screensaver
as: স্ক্ৰীনছেভাৰ অক্ষম কৰক

en: Disable the screensaver during video playback.
as: ভিডিঅ' প্লেবেকৰ সময়ত স্ক্ৰীনছেভাৰটো অক্ষম কৰক.

en: Disc
as: ডিস্ক

en: Disc Selection
as: ডিস্ক নিৰ্বাচন

en: Disc caching (ms)
as: ডিস্ক কেশ্বিং (ms)

en: Disc device
as: ডিস্ক ডিভাইচ

en: Discard
as: বাতিল কৰক

en: Discarded (corrupted)
as: বাতিল কৰা হল (নষ্ট হৈছে)

en: Disclaimer
as: মন্তব্য

en: Disco
as: ডিস্কো

en: Discontinuous Transmission
as: ধাৰাবাহিকতাহীন সৰবৰাহ

en: Discs
as: ডিস্কবোৰ

en: Display
as: প্ৰদৰ্শন কৰক

en: Display ID
as: ID প্ৰদৰ্শন কৰক

en: Display Settings
as: ছেটিংবোৰ প্ৰদৰ্শন কৰক

en: Display Source As
as: উত্সৰ দৰে প্ৰদৰ্শন কৰক

en: Display a RSS or ATOM Feed on your video
as: RSS ye এটম ফীড এটা আপোনাৰ ভিডিঅ'ত প্ৰদৰ্শন কৰক

en: Display aspect ratio
as: দৃষ্টিকোণৰ অনুপাত প্ৰদৰ্শন কৰক

en: Display aspect ratio of a video elementary stream
as: ভিডিঅ' প্ৰাথমিক ষ্ট্ৰিম এটাৰ দৃষ্টিকোণ অনুপাতটো প্ৰদৰ্শন কৰক

en: Display background cone or art
as: পটভূমিৰ কোণ বা চিত্ৰ প্ৰদৰ্শন কৰক

en: Display background cone or current album art when not playing. Can be disabled to prevent burning screen.
as: পটভূমিৰ কোণ বা চলিত এলবামৰ চিত্ৰ প্ৰদৰ্শন কৰক যেতিয়া নচলায়. স্ক্ৰীন বাৰ্ণ হোৱাটো বাধা দিবলৈ অক্ষম কৰিব পাৰি.

en: Display feed images if available.
as: যদি উপলব্ধ ফীড ছবিবোৰ প্ৰদৰ্শন কৰক.

en: Display locally
as: স্থানীয়ভাৱে প্ৰদৰ্শন কৰক

en: Display name of the Service
as: সেৱাটোৰ নাম প্ৰদৰ্শন কৰক

en: Display playlist tree
as: প্লেলিষ্টৰ বিন্যাস প্ৰদৰ্শন কৰক

en: Display size
as: আকাৰ প্ৰদৰ্শন কৰক

en: Display stream output
as: ষ্ট্ৰিম আউটপুট প্ৰদৰ্শন কৰক

en: Display text above the video
as: ভিডিঅ'টোৰ ওপৰত টেক্সট প্ৰদৰ্শন কৰক

en: Display the input video
as: ইনপুট ভিডিঅ’টো প্ৰদৰ্শন কৰক

en: Display the output
as: আউটপুটটো প্ৰদৰ্শন কৰক

en: Display the processed video
as: প্ৰক্ৰিয়া কৰা ভিডিঅ’টো প্ৰদৰ্শন কৰক

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
as: স্ক্ৰীনৰ ওপৰৰ-বাওঁফালৰ চুকটোত স্নেপশ্বটৰ পূৰ্বদৃশ্যটো প্ৰদৰ্শন কৰক.

en: Display the stream locally
as: ষ্ট্ৰিমটো স্থানীয়ভাৱে প্ৰদৰ্শন কৰক

en: Display the title of the video on top of the movie.
as: চলচিত্ৰৰ ওপৰত ভিডিঅ'ৰ শিৰোনামটো প্ৰদৰ্শন কৰক.

en: Display video in a skinned window if any
as: এখন স্কিন কৰা উইণ্ডোত ভিডিঅ' প্ৰদৰ্শন কৰক যদি আছে

en: Display video snapshot preview
as: ভিডিঅ' স্নেপশ্বট প্ৰস্থ পূৰ্বদৃশ্য প্ৰদৰ্শন কৰক

en: Display while streaming
as: ষ্ট্ৰিম কৰি থাকোতে প্ৰদৰ্শন কৰক

en: Displayed
as: প্ৰদৰ্শন কৰা হল

en: Displayed frames
as: ফ্ৰেমবোৰ প্ৰদৰ্শন কৰা হল

en: Distance between front left speaker and listener in meters.
as: মিটাৰত সন্মুখৰ বাওঁফালৰ স্পিকাৰ আৰু শুনোতাৰ দূৰত্ব.

en: Distort mode
as: বিকৃতৰ ধৰণ

en: Distort mode, one of "gradient", "edge" and "hough".
as: বিকৃতৰ ধৰণ, "gradient", "edge" আৰু "hough" ৰ এটা.

en: Do not demultiplex
as: ডিমাল্টিপ্লেক্স নকৰিব

en: Do not open a DOS command box interface
as: DOS নিৰ্দেশ বাকচ ইন্টাৰফেছ এট নুখুলিব

en: Do not play
as: নচলাব

en: Do not try to guess ASF bitrate. Setting this, allows you to control how Windows Media Player will cache streamed content. Set to audio+video bitrate in bytes
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Do nothing
as: একো নকৰিব

en: Do you really want to unsubscribe from %1?
as: আপুনি প্ৰকৃততে %1 ৰ পৰা আনছাবক্ৰাইব কৰিব বিচাৰে নেকি?

en: Do you want to download it?
as: আপুনি এইটো ডাউনলোড কৰিব বিচাৰে নেকি?

en: Do you want to restart the playback where left off?
as: আপুনি যত এৰি গৈছিল তাৰ পৰা প্লেবেকটো পুনৰ আৰম্ভ কৰিব বিচাৰে নেকি?

en: Dock fullscreen controller
as: সম্পূৰ্ণদৃশ্য নিয়ন্ত্ৰক ডক কৰক

en: Dock/undock fullscreen controller to/from bottom of screen
as: স্ক্ৰীনৰ তল লৈ/পৰা সম্পূৰ্ণদৃশ্য নিয়ন্ত্ৰকটো ডক/আনডক কৰক

en: Docked Playlist
as: প্লেলিষ্ট ডক কৰক

en: Dolby Surround
as: ডল্বি ছাৰাউণ্ড

en: Dolby Surround decoder
as: ডল্বি ছাৰাউণ্ড ডিকোডাৰ

en: Dolby Surround encoded streams won't be decoded before being processed by this filter. Enabling this setting is not recommended.
as: এই ফিল্টাৰটোৰ দ্বাৰা প্ৰক্ৰিয়া কৰাৰ আগতে ডল্বি ছাৰাউণ্ড এনকোড কৰা ষ্ট্ৰিমবোৰ ডিকোড কৰিব নোৱাৰি. এই ছেটিংটো সক্ষম কৰাটো পৰামৰ্শ নকৰে.

en: Domain/Workgroup that will be used for the connection.
as: সংযোগটোৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিবলগীয়া ক্ষেত্ৰ/কাৰ্যগোট.

en: Don't display any video
as: কোনো ভিডিঅ' প্ৰদৰ্শন নকৰিব

en: Don't require a keyframe before splitting a segment. Needed for audio only.
as: খণ্ড এটা স্প্লিট কৰাৰ আগতে কী ফ্ৰেম এটা দাবী নকৰে. কেৱল অডিঅ'ৰ বাবে প্ৰয়োজনীয়.

en: Don't show
as: নেদেখুৱাব

en: Don't use presets, but manually specified bands. You need to provide 10 values between -20dB and 20dB, separated by spaces, e.g. "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2".
as: আগতীয়া ছেটবোৰ ব্যৱহাৰ নকৰিব, কিন্তু মেনুৱেলী নিৰ্ধাৰণ কৰা বেণ্ডবোৰ কৰক. আপুনি -20dB আৰু 20dBY মাজত 10 টা মান আগবঢ়োৱাটো আৱশ্যক, ক’মাৰ দ্বাৰা পৃথকীকৃত, উদাহৰণ "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2".

en: Double Size
as: দ্বিগুণ আকাৰ

en: Double click to change.
    Delete key to remove.
as: সলনি কৰিবলৈ দ্বিগুণ ক্লিক কৰক.
    আতঁৰ কৰিবলৈ কী ডিলিট কৰক.

en: Double click to get media information
as: মিডিয়া তথ্য পাবলৈ দ্বিগুণ ক্লিক কৰক

en: Double click to jump to a chosen time position
as: নিৰ্বাচিত সময়ৰ স্থান এটালৈ যাবলৈ দ্বিগুণ ক্লিক কৰক

en: Down
as: তললৈ

en: Download cover art
as: প্ৰচ্ছেদ চিত্ৰ ডাউনলোড কৰক

en: Downloaded file "%s" was corrupted. Thus, it was deleted.
as: ডাউনলোড কৰা "%s" ফাইলটো নষ্ট আছিল. সেয়ে, ইয়াক ডিলিট কৰা হৈছিল.

en: Draw bands in the spectrometer
as: স্পেকট্ৰোমিটাৰটত বেণ্ডবোৰ অংকন কৰক

en: Draw peaks in the analyzer
as: বিশ্লেষকটোত শীৰ্ষবোৰ অংকন কৰক

en: Draw the base of the bands
as: বেণ্ডবোৰৰ আধাৰ অংকন কৰক

en: Drawable
as: অংকন কৰিব পৰা

en: Dream
as: সোপন

en: Drop late frames
as: পলমকৈ অহা ফ্ৰেমবোৰ ড্ৰপ কৰক

en: Drop media here
as: ইয়াত মিডিয়া ড্ৰপ কৰক

en: Dropped (discontinued)
as: ড্ৰপ কৰা হল (অব্যাহত বাতিল হল)

en: Drum & Bass
as: ড্ৰাম & বেছ

en: Drum Solo
as: ড্ৰাম চ'ল'

en: Dry
as: শুকান

en: Dry Mix
as: শুকান মিশ্ৰণ

en: Dry mix
as: শুকান মিহলি

en: Dual mono
as: দুটা ম'ন'

en: Duet
as: দ্বৈত

en: Dummy
as: ডামি

en: Dummy Elements
as: ডামি উপাদানবোৰ

en: Dummy IFO demux
as: ডামি IFO ডিমাক্স

en: Dummy audio output
as: ডামি অডিঅ’ আউটপুট

en: Dummy decoder
as: ডামি ডিকোডাৰ

en: Dummy encoder
as: ডামি এনকোডাৰ

en: Dummy font renderer
as: ডামি ফন্ট অনুবাদকৰ্তা

en: Dummy image chroma format
as: ডামি ছবি ক্ৰোমা ফৰমেট

en: Dummy input
as: ডামি ইনপুট

en: Dummy interface
as: ডামি ইন্টাৰফেছ

en: Dummy stream output
as: ডামি ষ্ট্ৰিম আউপুট

en: Dummy video output
as: ডামি ভিডিঅ' আউটপুট

en: Dummy/Raw muxer
as: ডামি/ৰ' মাক্সাৰ

en: Dump decoder
as: ডাম্প ডিকোডাৰ

en: Dump filename
as: ফাইলনাম জমা কৰক

en: Dump module
as: মডুল জমা কৰক

en: Dump raw input
as: ৰ' ইনপুট জমা কৰক

en: Duplicate current profile for a new profile
as: এটা নতুন প্ৰফাইলৰ বাবে চলিত প্ৰফাইলটো নকল কৰক

en: Duplicate current profile...
as: চলিত প্ৰফাইলটো নকল কৰক...

en: Duplicate stream output
as: নকল ষ্ট্ৰিম আউটপুট

en: Duplicate your video to multiple windows and/or video output modules
as: পেৰামিটাৰ আগতে নিৰ্বাচিত ফাইলটোৰ সৈতে ছিনক্ৰনাইজত এইটো চলাবলৈ অন্য .

en: Duration
as: সময়সীমা

en: Duration in seconds
as: ছেকেণ্ডত সময়সীমা

en: Duration in seconds before simulating an end of file. A negative value means an unlimited play time.
as: ফাইলৰ শেষ এটা সক্ৰিয় কৰাৰ আগতে ছেকেণ্ডত সময়সীমা. এটা ঋণাত্মক মান মানে এটা অসীম চলোৱাৰ সময়.

en: Dutch
as: ডাচ্ছ

en: Dynamic range compression makes the loud sounds softer, and the soft sounds louder, so you can more easily listen to the stream in a noisy environment without disturbing anyone. If you disable the dynamic range compression the playback will be more adapted to a movie theater or a listening room.
as: ডাইনেমিক পৰিসৰ সংনমনটোৱে ডাঙৰ ধ্বনিবোৰ কোমল কৰে আৰু কোমল ধ্বনিবোৰ ডাঙৰ কৰে, সেয়ে আপুনি হুলস্থলীয়া পৰিৱেশ এটাত কাকো অসুবিধা নিদিয়াকৈ ষ্ট্ৰিমটো শুনিব পাৰে. যদি আপুনি ডাইনেমিক পৰিসৰ সংনমনটো অক্ষম কৰে তেন্তে চলচিত্ৰৰ প্ৰেক্ষাগৃহ বা শ্ৰোতা কোঠা এটাত প্লেবেকটো অধিক এডাপ্ট কৰা হব.

en: Dynamic range compressor
as: ডাইনেমিক পৰিসৰ সংনমনকৰ্তা

en: Dynamic video overlay
as: ডাইনেমিক ভিডিঅ' অভাৰলে

en: Dzongkha
as: ডিজোংখা

en: E&xport
as: ৰপ্তানিক কৰক

en: EBU STL subtitles decoder
as: EBU STL উপশিৰোনামবোৰৰ ডিকোডাৰ

en: EBU STL subtitles parser
as: EBU STL উপশিৰোনামবোৰ ভাগকৰ্তা

en: EGL extension for OpenGL
as: মুক্তGL ৰ বাবে EGL সম্প্ৰসাৰণ

en: Early SKIP detection on P-frames
as: P-ফ্ৰেমবোৰত আগতীয়া SKIP চিনাক্তৰণ

en: Early SKIP detection on P-frames.
as: P-ফ্ৰেমবোৰত আগতীয়া SKIP চিনাক্তৰণ.

en: Eastern European (Latin-2)
as: পূব ইউৰোপৰ (লেটিন-2)

en: Eastern European (Windows-1250)
as: পূব ইউৰোপৰ (উইণ্ডোজ-1250)

en: Easy Listening
as: সহজে শুনিব পৰা

en: Edge
as: কাষ

en: Edge visible
as: কাষ দৃশ্যমান

en: Edit
as: সম্পাদনা কৰক

en: Edit Bookmarks
as: পৃষ্ঠাসংকেতবোৰ সম্পাদনা কৰক

en: Edit Input
as: ইনপুট সম্পাদনা কৰক

en: Edit Options
as: বিকল্পবোৰ সম্পাদনা কৰক

en: Edit default application settings for network protocols
as: নেটৱৰ্ক প্ৰটকলবোৰৰ বাবে ডিফল্ট আবেদন ছেটিংবোৰ সম্পাদনা কৰক

en: Edit selected profile
as: নিৰ্বাচিত প্ৰফালইবোৰ সম্পাদনা কৰক

en: Edit settings
as: ছেটিংবোৰ সম্পাদনা কৰক

en: Effects
as: প্ৰভাৱবোৰ

en: Effects list
as: প্ৰভাৱবোৰৰ তালিকা

en: Eject the disc
as: ডিস্কখন উলিয়াওক

en: Elapsed time
as: অতিবাহিত সময়

en: Electronic
as: ইলেক্ট্ৰনিক

en: Element aspect ratio
as: উপাদান দৃষ্টিকোণৰ অনুপাত

en: Elementary Stream ID
as: প্ৰাথমিক ষ্ট্ৰিম ID

en: Elementary stream output
as: প্ৰাথমিক ষ্ট্ৰিম আউটপুট

en: Elements order
as: উপাদনবোৰৰ ক্ৰম

en: Eliminates chrominance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends 7.
as: ক্ৰোমিনেঞ্চ খণ্ডবোৰ এৰি দিয়ে যেতিয়া PSNR টো অধিক সলনি কৰা নহয় (ডিফল্ট: 0.0). H264 বাখ্যাটোৱে 7 পৰামৰ্শ কৰে.

en: Eliminates luminance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends -4.
as: লুমিনেঞ্চ খণ্ডবোৰ এৰি দিয়ে যেতিয়া PSNR টো অধিক সলনি কৰা নহয় (ডিফল্ট: 0.0). H264 বাখ্যাটোৱে -4 পৰামৰ্শ কৰে.

en: Embed the file browser in open dialog
as: খোলা সংলাপটোত ফাইল ব্ৰাউজাৰটো সংলগ্ন কৰক

en: Embed the video output in the main interface.
as: মুখ্য ইন্টাৰফেছত ভিডিঅ' আউটপুটটো সংলগ্ন কৰক.

en: Embedded
as: সংলগ্ন কৰা হল

en: Embedded video
as: ভিডিঅ' সংলগ্ন কৰা হল

en: Embedded window video
as: উইণ্ডো ভিডিঅ' সংলগ্ন কৰা হল

en: Emboss
as: ইমবছ

en: Empty Playlist
as: খালী প্লেলিষ্ট

en: Enable
as: সক্ষম কৰক

en: Enable DVD menus
as: DVD তালিকাবোৰ সক্ষম কৰক

en: Enable Global Motion Estimation
as: সাৰ্বজনীন প্ৰস্তাৱ পৰিকল্পনাটো সক্ষম কৰক

en: Enable Last.fm submissions
as: Last.fm জমা দিয়াবোৰ সক্ষম কৰক

en: Enable Metadata Retrieval
as: মেটাডাটাৰ উদ্ধাৰটো সক্ষম কৰক

en: Enable OSD
as: OSD সক্ষম কৰক

en: Enable On Screen Display (OSD)
as: স্ক্ৰীন প্ৰদৰ্শনত সক্ষম কৰক (OSD)

en: Enable Phase Correlation Estimation
as: পৰ্য্যায় সহসম্বন্ধৰ পৰিকল্পনা সক্ষম কৰক

en: Enable SPU stream output
as: SPU ষ্ট্ৰিম আউটপুট সক্ষম কৰক

en: Enable Scene Change Detection
as: দৃশ্য সলনি চিনাক্তকৰণ সক্ষম কৰক

en: Enable Spatializer
as: স্পাশ্বিয়েলাইজাৰ সক্ষম কৰক

en: Enable Time-Stretching audio
as: সময় বৃ্দ্ধি কৰা অডিঅ' সক্ষম কৰক

en: Enable a simple noise reduction algorithm to lower the encoding length and bitrate, at the expense of lower quality frames.
as: এনকোডিংৰ দৈৰ্ঘ্য আৰু বাইট হাৰ নিম্ন কৰিবলৈ এটা সাধাৰণ হুলস্থূল হ্ৰাসৰ এলগোৰিথম সক্ষম কৰক, নিম্ন মানদণ্ডৰ ফ্ৰেমবোৰৰ খৰচত.

en: Enable a workaround for T23
as: T23 ৰ বাবে চাৰিওফালে কাৰ্য কৰা এটা সক্ষম কৰক

en: Enable adaptive prefiltering
as: এডাপ্টিভ পূৰ্বৰ ফিল্টাৰিংটো সক্ষম কৰক

en: Enable afterburner library
as: আফ্টাৰবাৰ্ণাৰ লাইব্ৰেৰী সক্ষম কৰক

en: Enable audio
as: অডিঅ' সক্ষম

en: Enable audio stream output
as: অডিঅ' ষ্ট্ৰিম আউটপুট সক্ষম কৰক

en: Enable compatibility hacks for Blu-ray support
as: ব্লা-ৰে সমৰ্থনৰ বাবে খাপখোৱাটো সমৰ্থনটো সক্ষম কৰক

en: Enable dedicated algorithms for interlaced frames.
as: ইন্টাৰলেচ কৰা ফ্ৰেমবোৰৰ বাবে উত্সৰ্গিত এলগোৰিথমবোৰ সক্ষম কৰক.

en: Enable discontinuous transmission (DTX).
as: ধাৰাবাহিকতাহীন সৰবৰাহ সক্ষম কৰক (DTX).

en: Enable dynamic range compressor
as: পৰিধিৰ পৰিসৰ সংনমন সক্ষম কৰক

en: Enable hacks for Blu-ray support, this doesn't enforce every aspect of Blu-ray compatibility
    e.g. resolution, framerate, level
as: ব্লা-ৰে সমৰ্থনৰ বাবে খাপখোৱাটো সমৰ্থনটো সক্ষম কৰক, এইটোৱে ব্লা-ৰে খাপখোৱাটোৰ প্ৰত্যেকটো দৃষ্টিকোণ জোৰ নকৰে
    উদাহৰণস্বৰূপে বিশ্লেষণ, ফ্ৰেম হাৰ, স্তৰ

en: Enable hierarchical Motion Estimation
as: বৰ্গীকৃত প্ৰস্তাৱ পৰিকল্পনাটো সক্ষম কৰক

en: Enable interlaced motion estimation algorithms. This requires more CPU.
as: ইন্টাৰলেচ কৰা প্ৰস্তাৱৰ পৰিকল্পনা এলগোৰিথমবোৰ সক্ষম কৰক. এইটোৱে অধিক CPU দাবী কৰে.

en: Enable megabass mode
as: মেগাবেছ ধৰণটো সক্ষম কৰক

en: Enable multiple quantizers
as: বিভিন্ন পৰিণামীকৰ্তাবোৰ সক্ষম কৰক

en: Enable multiple quantizers per subband (one per codeblock)
as: প্ৰতিটো উপবেণ্ডৰ বিভিন্ন পৰিণামীকৰ্তাবোৰ সক্ষম কৰক (প্ৰতিটো কোড খণ্ডত এটা)

en: Enable noise reduction algorithm.
as: হুলস্থূল হ্ৰাস কৰা এলগোৰিথম সক্ষম কৰক.

en: Enable original graphic spectrum
as: প্ৰকৃত গ্ৰাফিক স্পেকট্ৰাম সক্ষম কৰে

en: Enable reverberation
as: ৰিভাৰ্বেশ্বন সক্ষম কৰক

en: Enable software mode
as: ছফটৱেৰ ধৰণ সক্ষম কৰক

en: Enable spectral band replication
as: স্পেকট্ৰেল বেণ্ডৰ প্ৰতিকৃতিকৰণ সক্ষম কৰক

en: Enable streaming of all ES
as: সকলোবোৰ ES ৰ ষ্ট্ৰিমিংটো সক্ষম কৰক

en: Enable sub-pictures
as: উপ-ছবিবোৰ সক্ষম কৰক

en: Enable subtitles
as: উপশিৰোনামবোৰ সক্ষম কৰক

en: Enable the "flat" spectrum analyzer in the spectrometer.
as: স্পেকট্ৰোমিটাৰটোত "flat" স্পেকট্ৰাম বিশ্লেষকটো সক্ষম কৰক.

en: Enable the color killer, i.e. switch to black & white picture whenever the signal is weak.
as: ৰং কিলাৰটো সক্ষম কৰক, যেনে, কলা & বগা ছবিলৈ শ্বুইট্চ কৰক যেতিয়া সংকেতটো দুৰ্বল হয়.

en: Enable the pre-motion estimation algorithm.
as: পূৰ্ব-প্ৰস্তাৱৰ পৰিকল্পনাৰ এলগোৰিথমটো সক্ষম কৰক.

en: Enable this option if the diagonal stripes are displayed when the window size is equal to or smaller than the movie size.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Enable this option if you want your audio not to be interrupted by the other audio.
as: এই বিকল্পটো সক্ষম কৰে যদি আপুনি আপোনাৰ অডিঅ'টো অন্য অডিঅ' দ্বাৰা বাধাগ্ৰস্ত হোৱাটো নিবিচাৰে.

en: Enable time stretching audio
as: সময় ষ্ট্ৰেছ কৰা অডিঅ' সক্ষম কৰক

en: Enable transparency effects
as: স্বচ্ছতাৰ প্ৰভৱবোৰ সক্ষম কৰক

en: Enable trellis quantization (rate distortion for block coefficients).
as: ট্ৰেলিছ পৰিণামীকৰণ সক্ষম কৰক (ব্লক গুণাংকবোৰৰ বাবে হাৰ বিঘ্নিতকৰণ).

en: Enable video
as: ভিডিঅ' সক্ষম কৰক

en: Enable video stream output
as: ভিডিঅ' ষ্ট্ৰিম আউটপুট সক্ষম কৰক

en: Enable voice activity detection (VAD). It is automatically activated in VBR mode.
as: কন্ঠৰ কাৰ্যকলাপ চিনাক্তকৰণটো (VAD) সক্ষম কৰক . VBR ধৰণত এইটো স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে সক্ৰিয় কৰা হয়.

en: Enable/disable audio rendering.
as: অডিঅ' অনুবাদ কৰাটো সক্ষম/অক্ষম কৰিছে.

en: Enable/disable video rendering.
as: ভিডিঅ' অনুবাদ কৰাটো সক্ষম/অক্ষম কৰিছে.

en: Enables framedropping on MPEG2 stream. Framedropping occurs when your computer is not powerful enough
as: MPEG2 ষ্ট্ৰিমত ফ্ৰেমড্ৰপিং সক্ষম কৰে. আপোনাৰ কম্পিউটাৰটো অধিক শক্তিশালী নহলে ফ্ৰেমড্ৰপিংৰ উদ্ভৱ হয়

en: Encapsulation
as: এনকেপশ্বুলেশ্বন

en: Encapsulation Method
as: এনকেপশ্বুলেশ্বন পদ্ধতি

en: Encoded by
as: ...ৰ দ্বাৰা এনকোড কৰা হল

en: Encoder
as: এনকোডাৰ

en: Encoder Profile
as: এনকোডাৰ প্ৰফাইল

en: Encoding
as: এনকোড কৰিছে

en: Encoding X coordinate
as: X স্থানাংক এনকোড কৰিছে

en: Encoding Y coordinate
as: Y স্থানাংক এনকোড কৰিছে

en: Encoding complexity
as: এনকোডিংৰ জটিলতা

en: Encoding parameters
as: এনকোডিং পেৰামিটাৰবোৰ

en: Encoding quality
as: এনকোডিংৰ মানদণ্ড

en: Encrypted connexion
as: এনক্ৰিপ্ট কৰা সংযোগ

en: End
as: সমাপ্ত

en: Enforce a constant bitrate encoding (CBR) instead of default variable bitrate encoding (VBR).
as: ডিফল্ট চলক বিট হাৰ এনকোডিংৰ (VBR) ৰ পৰিবৰ্তি এটা সুস্থিৰ বিট হাৰ এনকোডিং (CBR) জোৰ কৰক.

en: Enforce a quality between 0 (low) and 10 (high).
as: 0 (নিম্ন) আৰু 10 (উচ্চ) ৰ মাজত মানদণ্ড এটা আৰোপ কৰক.

en: Enforce a quality between 1 (low) and 10 (high), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
as: 1 (নিম্ন) আৰু 10 (উচ্চ)ৰ মাজত মানদণ্ড এটা জোৰ কৰক, নিৰ্দিষ্ট বিট হাৰ এটা নিৰ্ধাৰণ কৰাৰ পৰিৱৰ্তে. এইটোৱে এটা VBR ষ্ট্ৰিম তৈয়াৰ কৰিব.

en: Enforce the alignment of the video in its window. By default (0) it will be centered (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, like 6=4+2 meaning top-right).
as: ইয়াৰ উইণ্ডোৰ ভিতৰত ভিডিঅ'টোৰ শাৰীকৰাটো আৰোপ কৰক. ডিফল্ট হিচাপে (0) এইটো কেন্দ্ৰীয় কৰা হব (0=কেন্দ্ৰ, 1=বাওঁফাল, 2=সোঁফাল, 4=ওপৰ, 8=তল, আপুনি লগতে এই মানবোৰৰ মিশ্ৰণবোৰ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে, 6=4+2 য়ে ওপৰৰ-সোঁফাল বুজোৱাৰ দৰে).

en: Enforce the bargraph position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Enforce the complexity of the encoder.
as: এনকোডাৰৰ জটিলতাটো আৰোপ কৰক.

en: Enforce the logo position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Enforce the maximal VBR bitrate
as: সৰ্বাধিক VBR বিটৰ হাৰটো আৰোপ কৰক

en: Enforce the mode of the encoder.
as: এনকোডাৰৰ ধৰণটো আৰোপ কৰক.

en: Enforces alignment of all access units on PES boundaries. Disabling this might save some bandwidth but introduce incompatibilities.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: English
as: ইংৰাজী

en: Enqueue items into playlist in one instance mode
as: প্লেলিষ্টত এটা উদাহৰণৰ ধৰণত বস্তুবোৰ শাৰী কৰক

en: Enter
as: প্ৰৱেশ কৰক

en: Enter URL here...
as: ইয়াত URL ভৰাওক...

en: Enter URL of the podcast to subscribe to:
as: ছাবস্ক্ৰাইব কৰিবলৈ  পডকাষ্টটোৰ URL ভৰাওক: ...লৈ

en: Enter a name for the new preset:
as: নতুন পূৰ্বছেটটোৰ বাবে নাম এটা ভৰাওক:

en: Enter a name for the new profile:
as: নতুন প্ৰফাইলটোৰ বাবে নাম এটা ভৰাওক:

en: Enter a new name for the directory:
as: নিৰ্দেশিকাটোৰ বাবে নতুন নাম এটা ভৰাওক:

en: Enter a new name for the folder:
as: ফোল্ডাৰটোৰ বাবে নতুন নাম এটা ভৰাওক:

en: Enter name for new directory:
as: নতুন নিৰ্দেশিকাৰ বাবে নাম ভৰাওক:

en: Enter name for new folder:
as: নতুন ফোল্ডাৰৰ বাবে নাম ভৰাওক:

en: Enter the list of podcasts to retrieve, separated by '|' (pipe).
as: উদ্ধাৰ কৰিবলৈ পডকাষ্টবোৰৰ তালিকা এখন ভৰাওক, '|' (পাইপ) ৰ দ্বাৰা পৃথকীকৃত.

en: Entry
as: প্ৰৱিষ্টি

en: Episode
as: অধ্যায়

en: Equalizer
as: সমতাকৰ্তা

en: Equalizer preset
as: সমতাকৰ্তাটোৰ আগতীয়া ছেট

en: Equalizer with 10 bands
as: 10 টা বেণ্ডৰ সৈতে সমতাকৰ্তাটো

en: Erase
as: মোচক

en: Erase video filter
as: ভিডিঅ’ ফিল্টাৰ মোচি দিয়ক

en: Error
as: ভুল

en: Error resilience
as: ভুল পুনৰ উদ্ধাৰ

en: Error while saving meta
as: মেটা ছেভ কৰোতে ভুল ওলাইছে

en: Error:
as: ভুল:

en: Error: `goto' needs an argument greater than zero.
as: ভুল: `...লৈ যাওক' য়ে শূন্যতকৈ ডাঙৰ যুক্তি এটা বিচাৰে.

en: Errors
as: ভুলবোৰ

en: Errors and Warnings
as: ভুল আৰু সতৰ্কীকৰণবোৰ

en: Errors and Warnings...
as: ভুল আৰু সতৰ্কীকৰণবোৰ...

en: Esc
as: আওকাণ কৰক

en: Esperanto
as: এছপিৰেন্টো

en: Esperanto (Latin-3)
as: এছপাৰেন্ট (লেটিন-3)

en: Essential
as: জৰুৰী

en: Estonian
as: এষ্টোনিয়াৰ

en: Ethnic
as: ইথনিক

en: Euro-House
as: ইউৰো-হাউছ

en: Euro-Techno
as: ইউৰো-টেক্ন'

en: Eurodance
as: ইউৰোডেন্স

en: Every
as: প্ৰত্যেক

en: Executive Producer
as: সক্ৰিয় প্ৰযোজক

en: Exhaustive help for VLC and its modules
as: VLC আৰু ইয়াৰ মডুলবোৰৰ বাবে সম্পূৰ্ণ সহায়

en: Exit fullscreen
as: সম্পূৰ্ণ দৃশ্য বন্ধ কৰক

en: Exit if there are no more items in the playlist.
as: প্ৰস্থান কৰক যদি প্লেলিষ্ট আৰু কোনো বস্তু নাই.

en: Expand
as: প্ৰসাৰ কৰক

en: Expanding Spacer
as: গতি প্ৰদানকৰ্তা প্ৰসাৰ কৰিছে

en: Experimental
as: পৰীক্ষামূলক

en: Export SDP as file
as: ফাইল হিচাপে SDP ৰপ্তানি কৰক

en: Extend subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
as: এই মানটোৰ দ্বাৰা উপশিৰোনাম সময়সীমাটো প্ৰসাৰ কৰক.
    অক্ষম কৰিবলৈ 0 ছেট কৰক.

en: Extended M3U
as: সম্প্ৰসাৰিত M3U

en: Extended panel
as: সম্প্ৰাৰিত পেনেল

en: Extension through which to use the Open Graphics Library (OpenGL).
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Extensions
as: সম্প্ৰসাৰণবোৰ

en: Extensions brings various enhancements. Check descriptions for more details
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Extra I-frames aggressivity
as: অতিৰিক্ত I-ফ্ৰেমবোৰৰ আক্ৰমণাত্মকতা

en: Extra PMT
as: অতিৰিক্ত PMT

en: Extra interface modules
as: অতিৰিক্ত ইন্টাৰফেছ মডুলবোৰ

en: Extra media
as: অতিৰিক্ত মিডিয়া

en: Extra metadata and other information are shown in this panel.
as: এই পেনেলটোত অতিৰিক্ত মেটাডাটা আৰু অন্য তথ্য দেখুওৱা হৈছে.

en: Extract
as: নিষ্কৰ্ষ কৰক

en: Extract RGB component video filter
as: RGB উপাদান ভিডিঅ’ ফিল্টাৰ নিষ্কৰ্ষ কৰক

en: FDK-AAC Audio encoder
as: FDK-AAC অডিঅ’ এনকোডাৰ

en: FEC code rate
as: FEC কোডৰ হাৰ

en: FFT window
as: FFT উইণ্ডো

en: FFmpeg audio/video decoder
as: FFmpeg অডিঅ'/ভিডিঅ' ডিকোডাৰ

en: FFmpeg audio/video encoder
as: FFmpeg অডিঅ'/ভিডিঅ' এনকোডাৰ

en: FFmpeg post processing filter chains
as: FFmpeg পূৰ্বে প্ৰক্ৰিয়া কৰা ফিল্টাৰ শৃংখলবোৰ

en: FIFO which will be read for commands
as: FIFO যিটো নিৰ্দেশবোৰৰ বাবে পঢ়া হব

en: FIFO which will be written to for responses
as: FIFO যিটো সঁহাৰিবোৰৰ বাবে লিখা হব

en: FLAC demuxer
as: FLAC ডিমাক্সাৰ

en: FM radio
as: FM ৰেডিঅ'

en: FOURCC code of raw input format
as: ৰ' ইনপুট ফৰমেটৰ FOURCC কোড

en: FOURCC code of the raw input format. This is a four character string.
as: ৰ' ইনপুট ফৰমেটটোৰ FOURCC কোড. এইটো হল এটা চাৰিটা আখৰৰ ষ্ট্ৰিং.

en: FTP account
as: FTP একাউন্ট

en: FTP input
as: FTP ইনপুট

en: FTP upload output
as: FTP আপলোড আউটপুট

en: Factor
as: কাৰক

en: Failed to open "%s" for writing
as: লিখিবৰ বাবে "%s" খুলিবলৈ ব্যৰ্থ হল

en: Failed to start bluray playback. Please try without menu support.
as: ব্লু-ৰে প্লেবেক আৰম্ভ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ হল. অনুগ্ৰহ কৰি তালিকা সমৰ্থন অবিহনে চেষ্টাক কৰক.

en: Fake TTY
as: ভুৱা TTY

en: Fallback to placeholder stream when out of data
as: স্থানধাৰকলৈ ষ্ট্ৰিমলৈ গুচি যাওক যেতিয়া ডাটা নাথাকে

en: Faroese
as: ফাৰোইজ

en: Fast
as: খৰতকীয়া

en: Fast Fusion
as: খৰতীকায় ফিউজন

en: Fast bilinear
as: খৰতকীয়া দ্বিসমান্তৰাল

en: Fast seek
as: খৰতকীয়াকৈ বিচৰা

en: Faster
as: খৰতকীয়া

en: Faster (fine)
as: খৰতকীয়া (উত্তম)

en: Favor speed over precision while seeking
as: বিচৰোতে সুস্পষ্টতাটোৰ ওপৰত গতিটো সমৰ্থন কৰে

en: Features
as: বৈশিষ্ট্যবোৰ

en: Feed URLs
as: ফীড URLবোৰ

en: Feed images
as: ফীড ছবিবোৰ

en: Feedback gain
as: মন্তব্য লাভ

en: Fetch artwork using lua scripts
as: লুৱা স্ক্ৰিপ্টবোৰ ব্যৱহাৰ কৰি চিত্ৰকৰ্ম ফেট্চ্ছ কৰক

en: Fetch meta data using lua scripts
as: লুৱা স্ক্ৰিপ্টবোৰ ব্যৱহাৰ কৰি মেটা ডাটা ফেট্চ্ছ কৰক

en: Field coding is where interlaced fields are coded separately as opposed to a pseudo-progressive frame
as: ক্ষেত্ৰ কোডিং হল যত ইন্টাৰলেচ কৰা ক্ষেত্ৰবোৰ পৃথকভাৱে কোড কৰা হয়, ছিউডো-প্ৰগ্ৰেছিভ ফ্ৰেম এটালৈ বিৰোধ কৰাৰ দৰে

en: Fijian
as: ফিজিৰ

en: File
as: ফাইল

en: File Format:
as: ফাইল ফৰমেট:

en: File Selection
as: ফাইল নিৰ্বাচন কৰক

en: File Size
as: ফাইলৰ আকাৰ

en: File associations
as: ফাইল সংস্থাবোৰ

en: File audio output
as: ফাইল অডিঅ’ আউটপুট

en: File caching (ms)
as: ফাইল কেশ্বিং (ms)

en: File containing the 16 bytes encryption key
as: 16 বাইট এনক্ৰিপশ্বন কী ধাৰণ কৰা ফাইল

en: File corrupted
as: ফাইল নষ্ট হৈছে

en: File could not be verified
as: ফাইল প্ৰমাণিত কৰিব পৰা নগল

en: File dumper
as: ফাইল জমাকৰ্তা

en: File extensions association
as: ফাইল সম্প্ৰসাৰণবোৰৰ সংস্থা

en: File input
as: ফাইল ইনপুট

en: File logging
as: ফাইল ল'গিং

en: File name
as: ফাইল নাম

en: File names:
as: ফাইল নামবোৰ:

en: File not verifiable
as: ফাইল প্ৰমাণিত কৰিব নোৱাৰি

en: File reading failed
as: ফাইল পঢ়াটো ব্যৰ্থ হল

en: File stream output
as: ফাইল ষ্ট্ৰিম আউটপুট

en: File that will be used to configure the projectM module.
as: প্ৰকল্পM মডুলটো ৰূপৰেখা কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰিব লগা ফাইল.

en: File to read the marquee text from.
as: মাৰ্কীউ টেক্সটৰ পৰা পঢ়িবলৈ ফাইল.

en: File where vlc reads key-uri and keyfile-location
as: ফাইলটো যত vlc য়ে কী-uri আৰু কীফাইল-স্থান পঢ়ে

en: File/Directory
as: ফাইল/নিৰ্দেশিকা

en: File/Folder
as: ফাইল/ফোল্ডাৰ

en: Filebrowser starting point
as: ফাইলব্ৰাউজাৰ আৰম্ভণিৰ বিন্দু

en: Filename
as: ফাইল নাম

en: Filename for 2 pass stats file
as: 2 পাছ পৰিসংখ্যা ফাইলৰ বাবে ফাইল নাম

en: Filename for 2 pass stats file for multi-pass encoding.
as: মাল্টি-পাছ এনকোডিংৰ বাবে 2 পাছ পৰিসংখ্যা ফাইলৰ বাবে ফাইল নাম.

en: Filename prefix
as: ফাইল নাম উপসৰ্গ

en: Filename to look for album art in current directory
as: চলিত নিৰ্দেশিকাত এলবাম চিত্ৰৰ বাবে বিচাৰিবলৈ ফাইল নাম

en: Files
as: ফাইলবোৰ

en: Files with these extensions will not be added to playlist when opening a directory.
    This is useful if you add directories that contain playlist files for instance. Use a comma-separated list of extensions.
as: এই সম্প্ৰসাৰণবোৰৰ সৈতে ফাইলবোৰ প্লেলিষ্টলৈ যোগ কৰা নহব যেতিয়া নিৰ্দেশিকা এটা খোলে.
    এইটো উপযোগী যদি আপুনি নিৰ্দেশিকাবোৰ যোগ কৰে যিয়ে উদাহৰণৰ বাবে প্লেলিষ্ট ফাইলবোৰ ধাৰণ কৰে. সম্প্ৰসাৰণবোৰৰ বাবে ক'মা-পৃথকীকৃত তালিকা এখন ব্যৱহাৰ কৰক.

en: Film Grain
as: ফ্লিম গ্ৰেইন

en: Film NTSC (IVTC)
as: ফিল্ম NTSC (IVTC)

en: Filter
as: ফিল্টাৰ কৰক

en: Filter the audio twice. This provides a more intense effect.
as: অডিঅ'টো দুবাৰ ফিল্টাৰ কৰক. এইটোৱে এটা অধিক ডাঙৰ প্ৰভাৱ দিয়ে.

en: Filter:
as: ফিল্টাৰ:

en: Filters
as: ফিল্টাৰবোৰ

en: Find meta data using audio fingerprinting
as: অডিঅ' ফিংগাৰপ্ৰিন্ট ব্যৱহাৰ কৰি মেটা ডাটা বিচাৰি উলিয়াওক

en: Find more addons online
as: অনলাইনত অধিক এডঅন বিচাৰি উলিয়াওক

en: Find: %s
as: বিচাৰি উলিয়াওক: %s

en: Finnish
as: ফিনিছ

en: First Play
as: প্ৰথমে চলোৱা

en: First parameter controls if RD is on (subme>=6) or off.
    Second parameter controls if Trellis is used on psychovisual optimization, default off
as: প্ৰথম পেৰামিটাৰটোৱে নিয়ন্ত্ৰণ কৰে যদি RD টো চলি থাকে (subme>=6) বা অফ.
    দ্বিতীয় পেৰামিটাৰটোৱে নিয়ন্ত্ৰণ কৰে যদি ট্ৰেলিছটো ছাইকো দৃশ্য অপ্টিমাইজেশ্বনত ব্যৱহাৰ কৰা হয়, ডিফল্ট বন্ধ

en: Fit to Screen
as: স্ক্ৰীনত খাপ খুৱাওক

en: Fix HDTV height
as: HDTV উচ্চতা নিৰ্দিষ্ট কৰক

en: Fix when necessary
as: যেতিয়া প্ৰয়োজন হয় নিৰ্দিষ্ট কৰক

en: Fixed quantizer scale
as: নিৰ্দিষ্ট কৰা পৰিণামীকৰ্তা জোখ

en: Fixing AVI Index...
as: AVI সূচী নিৰ্দিষ্ট কৰিছে...

en: Flac audio decoder
as: ফ্লেক অডিঅ' ডিকোডাৰ

en: Flac audio encoder
as: ফ্লেক অডিঅ' এনকোডাৰ

en: Flac audio packetizer
as: ফ্লেক অডিঅ’ পেকেটাইজাৰ

en: Flat
as: ফ্লেট

en: Flat Button
as: ফ্লেট বাটন

en: Flip horizontally
as: সমান্তৰালভাৱে ফ্লিপ কৰক

en: Flip the picture horizontally.
as: ছবিটো সমান্তৰালভাৱে ফ্লিপ কৰক.

en: Flip the picture vertically.
as: ছবিটো উলম্বভাৱে ফ্লিপ কৰক.

en: Flip vertically
as: উলম্বভাৱে ফ্লিপ কৰক

en: Float on Top
as: ওপৰলৈ ফ্লট কৰক

en: FluidSynth
as: ফ্লুইড ছিন্থেছিছ

en: FluidSynth MIDI synthesizer
as: ফ্লুইড ছিন্থেছিছ MIDI ছিন্থেছাইজাৰ

en: Folder
as: ফোল্ডাৰ

en: Folder meta data
as: ফোল্ডাৰ মেটা ডাটা

en: Folk
as: লোকগীত

en: Folk-Rock
as: লোকগীত-ৰ'ক

en: Folklore
as: ফ'কলোৰী

en: Follow the mouse
as: মাউছটো অনুসৰণ কৰক

en: Follow the mouse when capturing a subscreen.
as: যেতিয়া উপস্ক্ৰীন এটা ধৰি ৰাখে মাউছটো অনুসৰণ কৰক.

en: Font
as: ফন্ট

en: Font Properties
as: ফন্ট বৈশিষ্ট্যবোৰ

en: Font color
as: ফন্ট ৰং

en: Font family for the font you want to use
as: আপুনি ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ বিচৰা ফন্টটোৰ বাবে ফন্ট পৰিয়াল

en: Font file for the font you want to use
as: আপুনি ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ বিচৰা ফন্টটোৰ বাবে ফন্ট ফাইল

en: Font menu
as: ফন্ট তালিকা

en: Font size
as: ফন্টৰ আকাৰ

en: Font size in pixels
as: পিক্সেলবোৰত ফন্ট আকাৰ

en: Font size, pixels
as: পিক্সেলবোৰত ফন্ট আকাৰ

en: Font used for the menus
as: তালিকাবোৰৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা ফন্ট

en: Font used for the titles
as: শিৰোনামবোৰৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা ফন্ট

en: For stereoscopic videos define frame arrangement:
     0: checkerboard - pixels are alternatively from L and R
     1: column alternation - L and R are interlaced by column
     2: row alternation - L and R are interlaced by row
     3: side by side - L is on the left, R on the right
     4: top bottom - L is on top, R on bottom
     5: frame alternation - one view per frame
as: ষ্টেৰিঅ'স্কোপিক ভিডিঅ'বোৰৰ বাবে ফ্ৰেম ব্যৱস্থাটো বাখ্যা কৰক:
     0: পৰীক্ষাৰ বোৰ্ড - পিক্সেলবোৰ বৈকল্পিকভাৱে L আৰু R ৰ পৰা
     1: স্তম্ভ বিকল্পকৰণ - L আৰু R ক স্তম্ভৰ দ্বাৰা ইন্টাৰলেচ কৰা হয়
     2: শাৰী বিকল্পকৰণ - L আৰু R ক শাৰীৰ দ্বাৰা ইন্টাৰলেচ কৰা হয়
     3: কাষে কাষে - L টো বাওঁফালে, R টো সোঁফালে
     4: ওপৰ তল - L টো ওপৰত, R টো তলত
     5: ফ্ৰেম বিকল্পকৰণ - প্ৰত্যেক ফ্ৰেমত এটা দৃশ্য

en: Force Aspect Ratio
as: দৃষ্টিকোণৰ অনুপাত জোৰ কৰক

en: Force Profile
as: প্ৰফাইল জোৰ কৰক

en: Force a constant bitrate encoding (CBR).
as: সুস্থিৰ বিট হাৰ এনকোডিং এটা জোৰ কৰক (CBR).

en: Force a specific encoding quality between 0.0 (high) and 50.0 (low), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
as: 0.0 (high) আৰু 50.0 (low) ৰ মাজৰ এটা বিশেষ এনকোড কৰা মানদণ্ড জোৰ কৰক, এটা নিৰ্দিষ্ট বিট হাৰ নিৰ্ধাৰিত কৰাৰ পৰিৱৰ্তে. এইটোৱে VBR ষ্ট্ৰিম এটা তৈয়াৰ কৰিব.

en: Force a strict standard compliance when encoding (accepted values: -2 to 2).
as: কোঠৰ মানবিশিষ্ট অনুপালন এটা জোৰ কৰক যেতিয়া এনকোডিং কৰে (গ্ৰহণ কৰা মানবোৰ: -2 to 2).

en: Force bold
as: বল্ড জোৰ কৰক

en: Force chroma (Use carefully)
as: ক্ৰোমা জোৰ কৰক (সতৰ্কতাৰে ব্যৱহাৰ কৰক)

en: Force chroma. This is a four character string.
as: ক্ৰোমা জোৰ কৰক. এইটো হল এটা চাৰিটা আখৰৰ ষ্ট্ৰিং.

en: Force detection of Dolby Surround
as: ডল্বি ছাৰাউণ্ড জোৰকৈ চিনাক্তকৰণ

en: Force index creation
as: জোৰকৈ সূচী তৈয়াৰ কৰা

en: Force interleaved method
as: জোৰকৈ অন্তৰালৰ কৰা পদ্ধতি

en: Force multicast RTP via RTSP
as: RTSP ৰ যোগেদি RTP জোৰকৈ মাল্টিকাষ্ট কৰক

en: Force number of slices per frame
as: প্ৰত্যেক ফ্ৰেমত শ্লাইছবোৰৰ সংখ্যা জোৰ কৰক

en: Force rectangular slices and is overridden by other slicing options
as: আয়তাকাৰ শ্লাইছবোৰ জোৰ কৰক আৰু অন্য শ্লাইছ বিকল্পবোৰৰ দ্বাৰা অভাৰৰাইড কৰা হৈছে

en: Force selection of all streams
as: সকলোবোৰ ষ্ট্ৰিমৰ নিৰ্বাচনটো জোৰ কৰক

en: Force skipping of frames to speed up decoding (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
as: ডিকোডিং গতিশীল কৰিবলৈ ফ্ৰেমবোৰ জোৰকৈ এৰি যাওক (-1=নাই, 0=ডিফল্ট, 1=B-ফ্ৰেমবোৰ, 2=P-ফ্ৰেমবোৰ, 3=B+P ফ্ৰেমবোৰ, 4=সকলোবোৰ ফ্ৰেম).

en: Force skipping of idct to speed up decoding for frame types (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
as: ফ্ৰেম প্ৰকাৰবোৰৰ বাবে ডিকোডিং গতিশীল কৰিবলৈ idct জোৰকৈ এৰিযোৱাটো (-1=নাই, 0=ডিফল্ট, 1=B-ফ্ৰেমবোৰ, 2=P-ফ্ৰেমবোৰ, 3=B+P ফ্ৰেমবোৰ, 4=সকলোবোৰ ফ্ৰেম).

en: Force subtitle position
as: উপশিৰোনামৰ স্থানটো জোৰ কৰক

en: Force the DirectShow video input to use a specific chroma format (eg. I420 (default), RV24, etc.)
as: এটা বিশেষ ক্ৰোমা ফৰমেট ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ প্ৰত্যক্ষভাৱে দেখুওৱা ভিডিঅ' ইনপুটটো জোৰ কৰক (উদাহৰণ I420 (ডিফল্ট), RV24, ইত্যাদি.)

en: Force the DirectShow video input to use a specific frame rate (eg. 0 means default, 25, 29.97, 50, 59.94, etc.)
as: এটা বিশেষ ফ্ৰেমৰ হাৰ ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ প্ৰত্যক্ষভাৱে দেখুওৱা ভিডিঅ' ইনপুটটো জোৰ কৰক (উদাহৰণ 0 মানে ডিফল্ট, 25, 29.97, 50, 59.94, ইত্যাদি.)

en: Force the dummy video output to create images using a specific chroma format instead of trying to improve performances by using the most efficient one.
as: অগ্ৰাধিকাৰত ব্যৱহাৰ কৰিবলগীয়া কোডেকবোৰৰ তালিকা আগতে ডামি আৰু  কোডেকবোৰ চেষ্টা কৰিব..

en: Force the rc module to use stdin as if it was a TTY.
as: stdin ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ rc ধৰণটো জোৰ কৰক যিহেতু এইটো এটা TTY আছিল.

en: Force the use of a specific chroma. Use YUVA if you're planning to use the Alphamask or Bluescreen video filter.
as: বিশেষ ক্ৰোমাৰ ব্যৱহাৰটো জোৰ কৰক. YUVA ব্যৱহাৰ কৰক যদি আপুনি আলফা মাৰ্ক বা নীলা স্ক্ৰীন ভিডিঅ' ফিল্টাৰ ব্যৱহাৰ কৰি আছে.

en: Force update of this dialog's values
as: এই সংলাপৰ মানবোৰৰ আপডেটটো জোৰ কৰক

en: Force use of a specific avformat muxer.
as: এটা বিশেষ avফৰমেট মাক্সাৰৰ জোৰকৈ ব্যৱহাৰটো.

en: Force window style:
as: উইণ্ডোৰ শৈলীটো আৰোপ কৰা:

en: Forced chroma
as: ক্ৰোমা জোৰ কৰা হল

en: Forces the audio language
as: অডিঅ' ভাষাটো জোৰ কৰক

en: Form
as: ফৰ্ম

en: Format
as: ফৰমেট

en: Format name
as: ফৰমেট নাম

en: Format of the output images (png, jpeg, ...).
as: আউটপুট ছবিবোৰৰ ফৰমেট (png, jpeg, ...).

en: Format time and date
as: সময় আৰু তাৰিখ ফৰমেট কৰক

en: Formatted Subtitles
as: উপশিৰোনামবোৰ ফৰমেট কৰা হল

en: Forward
as: আগলৈ

en: Frame By Frame
as: ফ্ৰেমৰ পিছত ফ্ৰেম

en: Frame buffer depth
as: ফ্ৰেম বাফাৰৰ গভীৰতা

en: Frame buffer file
as: ফ্ৰেম বাফাৰ ফাইল

en: Frame buffer height
as: ফ্ৰেম বাফাৰ উচ্চতা

en: Frame buffer segment ID
as: ফ্ৰেম বাফাৰ খণ্ড ID

en: Frame buffer width
as: ফ্ৰেম বাফাৰ প্ৰস্থ

en: Frame by frame
as: ফ্ৰেমৰ পিছত ফ্ৰেম

en: Frame packing
as: ফ্ৰেম পেকিং কৰিছে

en: Frame rate
as: ফ্ৰেমৰ হাৰ

en: Frame rate of a video elementary stream
as: ভিডিঅ' প্ৰাথমিক ষ্ট্ৰিম এটাৰ ফ্ৰেমৰ হাৰ

en: Frame rate of the elementary stream produced.
as: প্ৰাথমিক ষ্ট্ৰিম তৈয়াৰীটোৰ ফ্ৰেমৰ হাৰ.

en: Frame size
as: ফ্ৰেমৰ আকাৰ

en: Framebuffer device
as: ফ্ৰেম বাফাৰ ডিভাইচ

en: Framebuffer device to use for rendering (usually /dev/fb0).
as: অনুবাদৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ ফ্ৰেমবাফাৰ ডিভাইচ (সাধাৰণতে /dev/fb0).

en: Framebuffer input
as: ফ্ৰেম বাফাৰ ইনপুট

en: Framebuffer resolution to use
as: ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ ফ্ৰেমবাফাৰ বিশ্লেষণ

en: Framebuffer uses hw acceleration
as: ফ্ৰেমবাফাৰে  hw দ্ৰুতি ব্যৱহাৰ কৰে

en: Framecount to use on frametype lookahead
as: আগলৈ চোৱা ফ্ৰেম প্ৰকাৰত ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ ফ্ৰেম গণনা

en: Framecount to use on frametype lookahead. Currently default can cause sync-issues on unmuxable output, like rtsp-output without ts-mux
as: সন্মুখলৈ চোৱা ফ্ৰেম প্ৰকাৰত ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ ফ্ৰেম গণনা. বৰ্তমানে ডিফল্টটোৱে ts-mux অবিহনে rtsp-আউটপুটৰ দৰে মাক্স কৰিব নোৱাৰা আউটপুটত ছিনক্ৰনাইজ-বিতৰ্কবোৰ কৰিব পাৰে

en: Frames per Second
as: প্ৰতিছেকেণ্ডত ফ্ৰেমবোৰ

en: Freestyle
as: মুক্ত শৈলী

en: Freetype2 font renderer
as: বিনামূলীয়া প্ৰকাৰ 2 ফন্ট অনুবাদ

en: Freeze
as: ফ্ৰীজ

en: Freezing interactive video filter
as: বিনিময়ৰ ভিডিঅ’ ফিল্টাৰ ফ্ৰীজ কৰিছে

en: French
as: ফ্ৰেন্স

en: Freq 1 (Hz)
as: কম্পনাংক 1 (Hz)

en: Freq 1 Q
as: কম্পনাংক 1 Q

en: Freq 1 gain (dB)
as: কম্পনাংক 1 লাভ (dB)

en: Freq 2 (Hz)
as: কম্পনাংক 2 (Hz)

en: Freq 2 Q
as: কম্পনাংক 2 Q

en: Freq 2 gain (dB)
as: কম্পনাংক 2 লাভ (dB)

en: Freq 3 (Hz)
as: কম্পনাংক 3 (Hz)

en: Freq 3 Q
as: কম্পনাংক 3 Q

en: Freq 3 gain (dB)
as: কম্পনাংক 3 লাভ (dB)

en: Frequency
as: কম্পনাংক

en: Frequency (Hz)
as: কম্পনাংক (Hz)

en: Frisian
as: ফ্ৰিছিয়াৰ

en: Fuchsia
as: ফুছিয়া

en: Full HD (1080p)
as: সম্পূৰ্ণ HD (1080p)

en: Full URL to put in index file
as: সূচী ফাইলত ৰাখিবলৈ সম্পূৰ্ণ URL

en: Full URL to put in index file. Use #'s to represent segment number
as: সূচী ফাইলত ৰাখিবলৈ সম্পূৰ্ণ URL. খণ্ড সংখ্যাটো প্ৰদৰ্শন কৰিবলৈ #'s ব্যৱহাৰ কৰক

en: Full Volume
as: সম্পূৰ্ণ প্ৰসাৰ

en: Full bass
as: সম্পূৰ্ণ বেছ

en: Full bass and treble
as: সম্পূৰ্ণ বেছ আৰু ট্ৰিবল

en: Full path of the image files to use. Format is <image>[,<delay in ms>[,<alpha>]][;<image>[,<delay>[,<alpha>]]][;...]. If you only have one file, simply enter its filename.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Full treble
as: সম্পূৰ্ণ ট্ৰিবল

en: Fullscreen
as: সম্পূৰ্ণ দৃশ্য

en: Fullscreen Controller
as: সম্পূৰ্ণ দৃশ্য নিয়ন্ত্ৰণক

en: Fullscreen Video Device
as: সম্পূৰ্ণ দৃশ্যৰ ভিডিঅ' ডিভাইচ

en: Fullscreen controller mouse sensitivity
as: সম্পূৰ্ণদৃশ্য নিয়ন্ত্ৰক মাউছ সংবেদশীলতা

en: Fullscreen controller opacity between 0.1 and 1
as: 0.1 আৰু 1 ৰ মাজত সম্পূৰ্ণদৃশ্য নিয়ন্ত্ৰকৰ অস্বচ্ছতা

en: Fullscreen video output
as: সম্পূৰ্ণ দৃশ্যৰ ভিডিঅ' আউটপুট

en: Funk
as: ফাংক

en: Fusion
as: ফিউজন

en: G.711 decoder
as: G.711 ডিকোডাৰ

en: G.711 encoder
as: G.711 এনকোডাৰ

en: GLX extension for OpenGL
as: মুক্তGLৰ বাবে GLX সম্প্ৰসাৰণ

en: GNU TLS server
as: GNU TLS ছাৰ্ভাৰ

en: GNU TLS transport layer security
as: GNU TLS পৰিবহন স্তৰৰ সুৰক্ষা

en: GNU/Linux framebuffer video output
as: GNU/লিনাক্স ফ্ৰেম বাফাৰ ভিডিঅ' আউটপুট

en: GOP length
as: GOP দৈৰ্ঘ

en: GOP structure
as: GOP গাঁথনি

en: GOP structure used to encode the video sequence
as: ভিডিঅ' ক্ৰমটো এনকোড কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা GOP গাঁথনি

en: GPU affinity
as: GPU সাদৃশ্য

en: GStreamer Based Decoder
as: Gষ্ট্ৰিমাৰ আধাৰিত ডিকোডাৰ

en: Gaelic (Scots)
as: গায়েলিক (স্কটছ)

en: Gain
as: গেইন

en: Gain control filter
as: নিয়ন্ত্ৰণ ফিল্টাৰ লাভ কৰক

en: Gain multiplier
as: পূৰণকৰ্তা লাভ কৰক

en: Gain on Feedback loop
as: মন্তব্যৰ লুপত লাভ

en: Gallegan
as: গালিয়ান

en: Game
as: খেল

en: Game mode
as: খেলৰ ধৰণ

en: Gamma
as: গামা

en: Gamma (Blue) correction
as: গামা (নীলা) শুধৰণি

en: Gamma (Green) correction
as: গামা (সেউজীয়া) শুধৰণি

en: Gamma (Red) correction
as: গামা (ৰঙা) শুধৰণি

en: Gamma adjust.
as: গামা মিলোৱা.

en: Gangsta
as: গেংগষ্টা

en: Gathering stream output
as: লগলগা ষ্ট্ৰিম আউটপুট

en: Gauss
as: গাউছ

en: Gaussian Adaptive Low Pass Filter
as: গাউছিয়ান এডাপ্টিভ নিম্ন পাছ ফিল্টাৰ

en: Gaussian Blur
as: গাউছিয়ান ব্লাৰ

en: Gaussian Low Pass Filter
as: গাউছিয়ান নিম্ন পাছ ফিল্টাৰ

en: Gaussian blur video filter
as: গাউছিয়ান ব্লাৰ ভিডিঅ’ ফিল্টাৰ

en: Gaussian's standard deviation. The blurring will take into account pixels up to 3*sigma away in any direction.
as: গাউছিয়ানৰ মানবিশিষ্ট বিচ্যুৰণ. যিকোনো দিশত 3*ছিগমা ধৰণলৈকে ব্লাৰিংটোৱে পিক্সেলবোৰ গণনা কৰিব.

en: Gaussian's std deviation
as: গাউছিয়ানৰ মানবিশিষ্ট বিচ্যুৰণ

en: General
as: সাধাৰণ

en: General Audio
as: সাধাৰণ অডিঅ'

en: General audio settings
as: সাধাৰণ অডিঅ' ছেটিংবোৰ

en: General input settings. Use with care...
as: সাধাৰণ ইনপুট ছেটিংবোৰ. যতনৰ সৈতে ব্যৱহাৰ কৰক...

en: General playlist behaviour
as: সাধাৰণ প্লেলিষ্ট আচৰণ

en: General settings for audio output modules.
as: অডিঅ' আউটপুট মডুলবোৰৰ বাবে সাধাৰণ ছেটিংবোৰ.

en: General settings for video output modules.
as: ভিডিঅ' আউটপুট মডুলবোৰৰ বাবে সাধাৰণ ছেটিংবোৰ.

en: General stream output settings
as: সাধাৰণ ষ্ট্ৰিম আউটপুট ছেটিংবোৰ

en: General video settings
as: সাধাৰণ ভিডিঅ' ছেটিংবোৰ

en: Generate IV instead using segment-number as IV
as: IV হিচাপে খণ্ড-সংখ্যা ব্যৱহাৰ কৰাৰ পৰিৱৰ্তে IV তৈয়াৰ কৰক

en: Generate access unit delimiter NAL units.
as: প্ৰৱেশ ইউনিট অপৰিসীমকৰ্তা NAL ইউনিটবোৰ তৈয়াৰ কৰক.

en: Generated stream output string
as: ষ্ট্ৰিম আউটপুট ষ্ট্ৰিংবোৰ প্ৰস্তুত কৰক

en: Generic
as: জতীয়

en: Genre
as: শৈলী

en: Genre description
as: গেন্ৰে বিৱৰণ

en: Genre metadata
as: গেন্ৰে মেটাডাটা

en: Geometry
as: জ্যামিতি

en: Georgian
as: জৰ্জিয়াৰ

en: German
as: জাৰ্মান

en: Gestures
as: ভাব-ভংগীবোৰ

en: Get function
as: কাৰ্য লাভ কৰক

en: Gives video a warmer tone by applying sepia effect
as: ছেপিয়া প্ৰভাৱ প্ৰয়োগ কৰি ভিডিঅ'ক গৰম স্বৰ এটা প্ৰদান কৰে

en: Global
as: সাৰ্বজনীন

en: Global Hotkeys
as: সাৰ্বজনীন হটকীবোৰ

en: Global Hotkeys interface
as: সাৰ্বজনীন হটকীবোৰৰ ইন্টাৰফেছ

en: Global gain
as: সাৰ্বজনীন লাভ

en: Go to Time
as: সময়লৈ যাওক

en: Go to the DVD menu
as: DVD তালিকাটোলৈ যাওক

en: Go to time
as: সময়লৈ যাওক

en: Go!
as: যাওক!

en: Goa
as: গোৱা

en: Goom
as: গুম

en: Goom animation speed
as: গুম এনিমেশ্বনৰ গতি

en: Goom display height
as: গুম প্ৰদৰ্শন উচ্চতা

en: Goom display width
as: গুম প্ৰদৰ্শন প্ৰস্থ

en: Goom effect
as: গুম প্ৰভাৱ

en: Gospel
as: গোছপেল

en: Gothic
as: গোথিক

en: Gothic Rock
as: গোথিক ৰ'ক

en: Gradfun
as: গাৰ্ডফান

en: Gradfun video filter
as: গাৰ্ডফান ভিডিঅ’ ফিল্টাৰ

en: Gradient
as: গ্ৰেডিয়েন্ট

en: Gradient image type
as: গ্ৰেডিয়েন্ট ছবি প্ৰকাৰ

en: Gradient image type (0 or 1). 0 will turn the image to white while 1 will keep colors.
as: গ্ৰেডিয়েন্ট ছবি প্ৰকৰা (0 বা 1). 0 ই ছবিটো বগালৈ সলনি কৰিব, সেইদৰে 1 য়ে ৰঙীণ কৰি ৰাখিব.

en: Gradient threshold
as: গ্ৰেডিয়েন্ট থ্ৰেছহল্ড

en: Gradient video filter
as: গ্ৰেডিয়েন্ট ভিডিঅ’ ফিল্টাৰ

en: Grain
as: গ্ৰেইন

en: Grain video filter
as: গ্ৰেইন ভিডিঅ’ ফিল্টাৰ

en: Grass green
as: ঘাঁহৰ সেউজীয়া

en: Gray
as: গ্ৰে

en: Grayscale video output
as: গ্ৰেস্কেল ভিডিঅ' আউটপুট

en: Greek (ISO 8859-7)
as: গ্ৰীক (ISO 8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
as: গ্ৰীক (Windows-1253)

en: Greek, Modern
as: গ্ৰীক, আধুনিক

en: Green
as: সেউজীয়া

en: Greenlandic, Kalaallisut
as: গ্ৰীণলেণ্ডিক, কালাল্লিচুট

en: Group
as: গোট

en: Group of Picture Reference Distance
as: ছবি প্ৰসংগ দূৰত্বৰ গোট

en: Group of Picture size
as: ছবি আকৰৰ গোট

en: Group packets
as: গোট পকেটবোৰ

en: Grouping
as: গোট কৰা

en: Grunge
as: গ্ৰুনজী

en: Guarani
as: গুৱাৰানী

en: Guard interval
as: গাৰ্ড অন্তৰাল

en: Gujarati
as: গুজৰাটী

en: H.262/MPEG-2 encoder (x262)
as: H.262/MPEG-2 এনকোডাৰ (x262)

en: H.264 level
as: H.264 স্তৰ

en: H.264 profile
as: H.264 প্ৰফাইল

en: H.264 video packetizer
as: H.264 ভিডিঅ’ পেকেটাইজাৰ

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264 10-bit)
as: H.264/MPEG-4 অংশ 10/AVC এনকোডাৰ (x264 10-বিট)

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264)
as: H.264/MPEG-4 অংশ 10/AVC এনকোডাৰ (x264)

en: H.265/HEVC encoder (x265)
as: H.265/HEVC এনকোডাৰ (x265)

en: H264 video demuxer
as: H264 ভিডিঅ' ডিমাক্সাৰ

en: HAL AudioUnit output
as: HAL অডিঅ’ ইউনিট আউটপুট

en: HD-SDI Input
as: HD-SDI ইনপুট

en: HEVC/H.265 video demuxer
as: HEVC/H.265 ভিডিঅ' ডিমাক্সাৰ

en: HEVC/H.265 video packetizer
as: HEVC/H.265 ভিডিঅ’ পেকেটাইজাৰ

en: HLSL File
as: HLSL ফাইল

en: HQ Denoiser 3D
as: HQ হুলস্থূলহীন 3D

en: HRD-timing information
as: HRD-সময় মিলোৱা তথ্য

en: HTML playlist
as: HTML প্লেলিষ্ট

en: HTML playlist export
as: HTML প্লেলিষ্ট ৰপ্তানি

en: HTTP (default)
as: HTTP (ডিফল্ট)

en: HTTP Announcement
as: HTTP ঘোষণা

en: HTTP Live streaming output
as: HTTP পোনপটীয়া ষ্ট্ৰিমিং আউটপুট

en: HTTP authentication
as: HTTP বৈধতা

en: HTTP input
as: HTTP ইনপুট

en: HTTP proxy
as: HTTP প্ৰক্সি

en: HTTP proxy URL
as: HTTP প্ৰক্সি URL

en: HTTP proxy password
as: HTTP প্ৰক্সি পাছৱৰ্ড

en: HTTP proxy to be used It must be of the form http://[user@]myproxy.mydomain:myport/ ; if empty, the http_proxy environment variable will be tried.
as: ব্যৱহাৰ কৰিবলগীয়া HTTP প্ৰক্সি. এইটো http://[user@]myproxy.mydomain:myport/  ধৰণৰ হোৱাটো অপৰিহাৰ্য; যদি খালী, তেন্তে http_প্ৰক্সি পৰিৱেশ চলকটো চেষ্টা কৰা হব.

en: HTTP server address
as: HTTP ছাৰ্ভাৰৰ ঠিকনা

en: HTTP server port
as: HTTP ছাৰ্ভাৰৰ পোৰ্ট

en: HTTP stream output
as: HTTP ষ্ট্ৰিম আউটপুট

en: HTTP tunnel port
as: HTTP টানেল পোৰ্ট

en: HTTP/TLS server certificate
as: HTTP/TLS ছাৰ্ভাৰৰ প্ৰমাণপত্ৰ

en: HTTP/TLS server private key
as: HTTP/TLS ছাৰ্ভাৰৰ ব্যক্তিগত কী

en: HTTPS server port
as: HTTPS ছাৰ্ভাৰৰ পোৰ্ট

en: Haar cascade filename
as: হাৰ কেছকেড ফাইল নাম

en: Half Size
as: অৰ্ধ আকাৰ

en: Handling mode for stereo streams
as: ষ্টেৰিঅ' ষ্ট্ৰিমবোৰৰ বাবে পৰিচালনাৰ ধৰণ

en: Hard Rock
as: হাৰ্ড ৰ'ক

en: Hardcore
as: হাৰ্ডক'ৰ

en: Hardware decoding
as: হাৰ্ডৱেৰ ডিকোডিং

en: Hardware-accelerated decoding
as: হাৰ্ডৱেৰ-দ্ৰুতি সম্পন্ন ডিকোডিং

en: Headphone effect
as: হেডফোনৰ প্ৰভাৱ

en: Headphone virtual spatialization effect
as: হেডফোন বাস্তৱিক স্পাশ্বিয়েলাইজেশ্বন প্ৰভাৱ

en: Headphone virtualization
as: হেডফোন বাস্তৱিককৰণ

en: Headphones
as: হেডফোনবোৰ

en: Heavy Metal
as: হেভি মেটেল

en: Hebrew
as: হিব্ৰিউ

en: Hebrew (ISO 8859-8)
as: হিব্ৰিউ (ISO 8859-8)

en: Hebrew (Windows-1255)
as: হিব্ৰিউ (উইণ্ডোজ-1255)

en: Height
as: উচ্চতা

en: Height in pixels of the border between miniatures.
as: লঘুবোৰৰ মাজত সীমাটোৰ পিক্সেলবোৰত উচ্চতা.

en: Height of video or subtitle elementary streams
as: ভিডিঅ' বা উপশিৰোনাম প্ৰাথমিক ষ্ট্ৰিমবোৰৰ উচ্চতা

en: Help
as: সহায় কৰক

en: Herero
as: হেৰেৰো

en: Hide / Show Library
as: লাইব্ৰেৰী লুকুৱাওক / দেখুৱাওক

en: Hide / Show Viewer
as: চাওঁতা লুকুৱাওক / দেখুৱাওক

en: Hide Others
as: অন্যবোৰ লুকুৱাওক

en: Hide VLC
as: VLC লুকুৱাওক

en: Hide cursor and fullscreen controller after x milliseconds
as: x মিলিছেকেণ্ডৰ পিছত কাৰ্ছোৰ আৰু সম্পূৰ্ণ দৃশ্য নিয়ন্ত্ৰক লুকুৱাওক.

en: Hide future errors
as: ভৱিষ্যতৰ ভুলবোৰ লুকুৱাওক

en: Hide mouse cursor and fullscreen controller after n milliseconds.
as: n মিলিছেকেণ্ডৰ পিছত মাউছ কাৰ্ছোৰ আৰু সম্পূৰ্ণ দৃশ্য নিয়ন্ত্ৰক লুকুৱাওক.

en: Hide the interface and pause playback.
as: ইন্টাৰফেছটো লুকাওক আৰু প্লেবেকটোক বিৰতি দিয়ক.

en: Hierarchy mode
as: বিন্যাসৰ ধৰণ

en: High
as: উচ্চ

en: High LNB voltage
as: উচ্চ LNB ভল্টেজ

en: High Quality 3D Denoiser filter
as: উচ্চ মানদণ্ডৰ 3D হুলস্থূলহীন ফিল্টাৰ

en: High freq (Hz)
as: উচ্চ কম্পনাংক (Hz)

en: High freq gain (dB)
as: উচ্চ কম্পনাংক লাভ (dB)

en: High latency
as: উচ্চ বিলম্ব

en: High priority
as: উচ্চ অগ্ৰাধিকাৰ

en: High quality scaling level
as: উচ্চ মানদণ্ডৰ জোখাৰ স্তৰ

en: High-priority code rate
as: উচ্চ-অগ্ৰাধিকাৰ কোডৰ হাৰ

en: Higher latency
as: অধিক উচ্চ বিলম্ব

en: Higher value implies more prefiltering
as: উচ্চ মানটোৱে অধিক পূৰ্বৰ ফিল্টাৰিং সূচায়

en: Highest
as: সৰ্বোচ্চ

en: Hindi
as: হিন্দী

en: Hip-Hop
as: হিপ-হ'প

en: Hiri Motu
as: হিৰি মোটু

en: Home
as: মুখ্য

en: Hong-Kong Supplementary (HKSCS)
as: হং-কং অতিৰিক্ত (HKSCS)

en: Hop limit (TTL)
as: হপৰ সীমা (TTL)

en: Horizontal
as: সমান্তৰাল

en: Horizontal (18V)
as: সমান্তৰাল (18V)

en: Horizontal flip
as: সমান্তৰাল ফ্লিপ

en: Horizontal slices per frame
as: প্ৰতিটো ফ্ৰেমত সমান্তৰাল শ্লাইছবোৰ

en: Host
as: হষ্ট

en: Host Computer
as: হষ্ট কম্পুটাৰ

en: Hot keys
as: হট কীবোৰ

en: Hotkey
as: হটকী

en: Hotkey change
as: হটকী সলনি

en: Hotkeys
as: হটকীবোৰ

en: Hotkeys management interface
as: হটকীবোৰ পৰিচালনাৰ ইন্টাৰফেছ

en: Hotkeys settings
as: হটকীবোৰৰ ছেটিংবোৰ

en: Hough
as: হঘ

en: Hours / Minutes / Seconds:
as: ঘন্টা / মিনিট / ছেকেণ্ড:

en: House
as: ঘৰ

en: How AQ distributes bits
as: AQ য়ে কেনেকৈ বিটবোৰ  বিতৰণ কৰে

en: How long to wait for any packet before a source is expired.
as: উত্স এটাৰ ম্যাদ উকলি যোৱাৰ আগতে যিকোনো পেকেটৰ বাবে কিমান দেৰি অপেক্ষা কৰিব লাগে.

en: How many distinct active RTP sources are allowed at a time.
as: একেটা সময়ত কিমান স্পষ্ট সক্ৰিয় RTP উত্সবোৰ অনুমতি দিয়া হব.

en: How many times the screen content should be refreshed per second.
as: প্ৰতি ছেকেণ্ডত স্ক্ৰীনৰ উপাদানটো কিমানবাৰ পুনৰসজীৱ কৰা উচিত.

en: How pronounced to make the chosen font effect (effect dependent).
as: পছন্দ কৰা ফন্ট প্ৰভাৱটো তৈয়াৰ কৰিবলৈ কেনেকৈ উচ্চাৰণ কৰিছিল (প্ৰভাৱ নিৰ্ভৰশীল).

en: Hue
as: হিউ

en: Hue or color balance.
as: হিউ বা ৰংৰ সমতা.

en: Humour
as: হিউমাৰ

en: Hungarian
as: হাংগেৰিৰ

en: Hurry up
as: খৰখেদা কৰক

en: I quantization factor
as: I পৰিণামী কাৰক

en: I&mport
as: আমদানি কৰক

en: I-frame only sequence
as: I-ফ্ৰেম কেৱল কম্পনাংক

en: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
as: I420,IYUV,YV12 ৰ পৰা RGB2 লৈ,RV15,RV16,RV24,RV32 ৰূপান্তৰণবোৰ

en: ID Offset
as: ID অফচেট

en: IDR interval
as: IDR অন্তৰাল

en: IIDC Digital Camera (FireWire) input
as: IIDC ডিজিটেল কেমেৰা (ফায়াৰ ৱেৰ) ইনপুট

en: INTERNET
as: ইন্টাৰনেট

en: IP Address
as: IP ঠিকনা

en: ISDB-S parameters
as: ISDB-S পেৰামিটাৰবোৰ

en: ISDB-T reception parameters
as: ISDB-T গ্ৰহণৰ পেৰামিটাৰবোৰ

en: IceCAST output
as: আইছকাষ্ট আউটপুট

en: Icelandic
as: আইছলেণ্ডিক

en: Icons
as: আইকনবোৰ

en: If automatic connection is enabled, only JACK clients whose names match this regular expression will be considered for connection.
as: যদি স্বয়ংক্ৰিয় সংযোগটো সক্ষম কৰে, তেন্তে কেৱল এই নিয়মিত প্ৰকাশভংগীটোৰ সৈতে মিলা JACK গ্ৰাহকবোৰ যাৰ নামবোৰ সংযোগটোৰ বাবে বিবেচনা কৰা হব.

en: If enabled, and shaping is specified, the TS muxer will place the boundaries at the end of I pictures. In that case, the shaping duration given by the user is a worse case used when no reference frame is available. This enhances the efficiency of the shaping algorithm, since I frames are usually the biggest frames in the stream.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: If enabled, switching between the placeholder and the normal stream will only occur on I frames. This will remove artifacts on stream switching at the expense of a slightly longer delay, depending on the frequence of I frames in the streams.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: If enabled, this option will automatically connect sound output to the first writable JACK clients found.
as: যদি সক্ষম কৰে, তেন্তে এই বিকল্পটোৱে স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে প্ৰথমে বিচাৰি পোৱা লিখিব পৰা JACK গ্ৰাহকবোৰলৈ ধ্বনি আউটপুটটো সংযোগ কৰিব.

en: If enabled, video will be padded to fit in canvas after scaling. Otherwise, video will be cropped to fix in canvas after scaling.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: If non empty and image-decode is true, the image will be converted to the specified chroma.
as: যদি খালী নাথাকে আৰু ছবি-ডিকোটো সঁচা হয়, তেন্তে ছবিটো নিৰ্ধাৰিত ক্ৰোমাটোলৈ ৰূপান্তৰিত কৰা হব.

en: If nothing appears, check your internet connection.
as: যদি একো দৃষ্টিগোচৰ নহয় তেন্তে আপোনাৰ ইন্টাৰনেট সংযোগটো পৰীক্ষা কৰক.

en: If pending audio communication is detected, playback will be paused automatically.
as: যদি বাকী থকা অডিঅ' যোগাযোগটো চিনাক্ত কৰে, তেন্তে প্লেবেকটোক স্বয়ক্ৰিয়ংভাৱে বিৰতি দিয়া হব.

en: If specified, will use the image to draw the mouse pointer on the capture.
as: যদি নিৰ্ধাৰণ কৰে, তেন্তে অধিগ্ৰহণটোত মাউছ নিৰ্দেশকটো আনিবলৈ ছবিটো ব্যৱহাৰ কৰিব.

en: If the adapter provides multiple independent tuner devices, the device number must be selected. Numbering starts from zero.
as: যদি এডাপ্টাৰটোৱে বিভিন্ন স্বতন্ত্ৰ টিউনাৰ ডিভাইচবোৰ আগবঢ়ায়, তেন্তে ডিভাইচ সংখ্যাটো নিৰ্বাচিত কৰাটো অপৰিহাৰ্য. সংখ্যাটো শূন্যৰ পৰা আৰম্ভ হয়.

en: If the average power over the last N buffers is higher than this value, the volume will be normalized. This value is a positive floating point number. A value between 0.5 and 10 seems sensible.
as: যদি অন্তিম N বাফাৰবোৰৰ ওপৰত গড় শক্তিটো এই মানটোতকৈ উচ্চ হয়, তেন্তে প্ৰসাৰটো স্বাভাৱিক কৰা হব. এই মানটটো হল এটা ধনাত্মক ফ্লটিং পইন্ট সংখ্যা. 0.5 আৰু 10 ৰ মাজৰ মান এটা উত্তম হিচাপে দেখা যায়.

en: If the cables between the satellilte low noise block-downconverter and the receiver are long, higher voltage may be required.
    Not all receivers support this.
as: যদি কৃত্ৰিম উপগ্ৰহটোৰ মাজত থকা তাঁৰবোৰ নিম্ন শব্দৰ ব্লক-ডাউন ৰূপান্তৰক হয় আৰু গ্ৰাহকটো দীঘল হয়, উচ্চ ভল্টেজৰ প্ৰয়োজন হব পাৰে.
    সকলোবোৰ গ্ৰাহকে এইটো সমৰ্থন নকৰে.

en: If the demodulator cannot detect spectral inversion correctly, it needs to be configured manually.
as: যদি ডিমটুলেটৰটোৱে বৰ্ণালী ওলোটাটো শুদ্ধভাৱে চিনাক্ত নকৰে, তেন্তে এইটো মেনুৱেলী ৰূপৰেখা কৰাৰ প্ৰয়োজন হব.

en: If the file already exists, it will be overwritten.
as: যদি ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে, এইটো অভাৰৰাইট কৰা হব.

en: If the file already exists, it will not be overwritten.
as: যদি ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে, তেন্তে এইটো অভাৰৰাইট কৰা নহব.

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a DiSEqC 1.0 switch, the correct LNB can be selected (1 to 4). If there is no switch, this parameter should be 0.
as: DiSEqC 1.0 শ্বুইটছ এটা জৰিয়তে যদি উপগ্ৰহ গ্ৰাহকটো বিভিন্ন নিম্ন শব্দৰ ব্লক-ডাউন ৰূপান্তৰকবোৰলৈ সংযোগ কৰে, শুদ্ধ LNB টো নিৰ্বাচিত কৰিব পাৰি (1 ৰ পৰা 4 লৈ). যদি কোনো শ্বুইটছ নাথাকে, তেন্তে এই পেৰামিটাৰটো 0 হোৱা উচিত.

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a cascade formed from DiSEqC 1.1 uncommitted switch and DiSEqC 1.0 committed switch, the correct uncommitted LNB can be selected (1 to 4). If there is no uncommitted switch, this parameter should be 0.
as: DiSEqC 1.1 সম্পন্ন নকৰা শ্বুইটছ আৰু DiSEqC 1.0 সম্পন্ন কৰা শ্বুইটছৰ পৰা এটা কেছকেড ধৰণৰ জৰিয়তে যদি উপগ্ৰহৰ গ্ৰাহকটো বিভিন্ন নিম্ন শব্দৰ ব্লক-ডাউন ৰূপান্তৰকবোৰলৈ (LNB) সংযোগ কৰে, শুদ্ধ সম্পন্ন নকৰা LNB টো নিৰ্বাচন কৰিব পাৰি (1 ৰ পৰা 4 লৈ). যদি কোনো সম্পন্ন নকৰা শ্বুইটছ নাই, এই পেৰামিটাৰটো 0 হোৱা উচিত.

en: If the satellite transmission frequency exceeds the switch frequency, the oscillator high frequency will be used as reference. Furthermore the automatic continuous 22kHz tone will be sent.
as: যদি উপগ্ৰহ সৰবৰাহ কম্পনাংকটোৱে শ্বুইটছ কম্পনাংকটো অতিক্ৰম কৰে, তেন্তে অচ্ছিলেটৰ উচ্চ কম্পনাংকটো সাৰাংশ হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰা হব. তাৰোপৰি স্বয়ংক্ৰিয় ধাৰাবাহিক 22kHz স্বৰ প্ৰেৰণ কৰা হব.

en: If there is more than one digital broadcasting adapter, the adapter number must be selected. Numbering starts from zero.
as: যদি এটাতকৈ অধিক ডিজিটেল প্ৰচাৰৰ এডাপ্টাৰ আছে, তেন্তে এডাপ্টাৰ সংখ্যাটো নিৰ্বাচিত কৰাটো অপৰিহাৰ্য. সংখ্যাটো শূন্যৰ পৰা আৰম্ভ হয়.

en: If this option is enabled, VLC will use the dark interface style. Otherwise, the grey interface style is used.
as: যদি এই বিকল্পটো সক্ষম কৰা হয়, VLC য়ে আন্ধাৰ ইন্টাৰফেছ শৈলীটো ব্যৱহাৰ কৰিব. অন্যথা, গ্ৰে ইন্টাৰফেছ শৈলীটো ব্যৱহাৰ কৰা হব.

en: If this option is enabled, the flow on the SAP multicast address will be controlled. This is needed if you want to make announcements on the MBone.
as: যদি এই বিকল্পটো সক্ষম কৰে, তেন্তে SAP মাল্টিকাষ্ট ঠিকনাত থকা প্ৰবাহটো নিয়ন্ত্ৰণ কৰা হব. এইটো প্ৰয়োজনীয় যদি আপুনি MBone টোত ঘোষণা এটা কৰিব বিচাৰে.

en: If this property is blank, different values
    for DVD, VCD, and CDDA are set.
    You can define a unique one or configure them 
    individually in the advanced preferences.
as: যদি এই বৈশিষ্ট্যটো খালী, বিভিন্ন মানবোৰ
    DVD, VCD, আৰু CDDA ছেট কৰা হয়.
    আপুনি এটা অদ্বিতীয় বাখ্যা কৰিব পাৰে বা সেইবোৰক
    ব্যক্তিগতভাৱে উন্নত পছন্দবোৰত ৰূপৰেখা কৰিব পাৰে.

en: If you want to open a multicast stream, enter the respective IP address given by the stream provider. In unicast mode, VLC will use your machine's IP automatically.
    
    To open a stream using a different protocol, just press Cancel to close this sheet.
as: যেতিয়া এই ধৰণটো সক্ষম কৰে,  IP ঠিকনা পিক্সেলবোৰ কলা বা বগাৰ দৰে দেখুওৱা হব. থ্ৰেছহল্ড মানবোৰ VLC তলত দিয়াৰ দৰে  IP স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে হব লাগে.
    
    ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ ডেকসংযোগ অধিগ্ৰহণ কাৰ্ড, যদি বিভিন্ন বৰ্তি থাকে. কাৰ্ডবোৰ পৰা সংখ্যা কৰা হয়

en: If your HTTP proxy requires a password, set it here.
as: যদি আপোনাৰ HTTP প্ৰক্সিয়ে পাছৱৰ্ড এটা দাবী কৰে, তেন্তে এইটোক ইয়াত ছেট কৰক.

en: If your clipboard contains a valid URL
    or the path to a file on your computer,
    it will be automatically selected.
as: প্লেলিষ্টটোত পৰৱৰ্তী বস্তুটোলৈ যোৱাৰ বাবে ব্যৱহাৰ URL
    বা  কৰিবলৈ হটকীটো নিৰ্বাচন কৰক,
    এইটো স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে নিৰ্বাচন কৰা হব.

en: Ignore
as: অৱজ্ঞা কৰক

en: Ignore keyboard volume buttons.
as: কীবোৰ্ড প্ৰসাৰ বাটনবোৰ অৱজ্ঞা কৰক.

en: Ignore subtitle flag
as: উপশিৰোনাম ফ্লেগ অৱজ্ঞা কৰক

en: Ignore the subtitle flag, try this if your subtitles don't appear.
as: উপশিৰোনাম ফ্লেগ অৱজ্ঞা কৰক, এইটো চেষ্টা কৰক যদি আপোনাৰ উপশিৰোনামবোৰ দৃষ্টিগোচৰ নহয়.

en: Ignored extensions
as: সম্প্ৰসাৰণবোৰ অৱজ্ঞা কৰা হল

en: Image
as: ছবি

en: Image Adjust
as: ছবি মিলাওক

en: Image Files (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)
as: ছবি ফাইলবোৰ (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)

en: Image adjust
as: ছবি মিলোৱা

en: Image brightness (0-2)
as: ছবিৰ উজ্জ্বলতা (0-2)

en: Image chroma
as: ছবি ক্ৰোমা

en: Image contrast (0-2)
as: ছবিৰ প্ৰভেদ (0-2)

en: Image demuxer
as: ছবি ডিমাক্সাৰ

en: Image format
as: ছবিৰ ফৰমেট

en: Image format (default RGB)
as: ছবিৰ ফৰমেট (ডিফল্ট RGB)

en: Image format which will be used to store the video snapshots
as: ছবিৰ ফৰমেট যিটো ভিডিঅ' স্নেপশ্বটবোৰ জমা কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হব

en: Image gamma (0-10)
as: ছবি গামা (0-10)

en: Image height
as: ছবিৰ উচ্চতা

en: Image hue (0-360)
as: ছবিৰ হিউ (0-360)

en: Image mask
as: ছবি মাক্স

en: Image mask. Pixels with an alpha value greater than 50% will be erased.
as: ছবি মাক্স. 50% তকৈ ডাঙৰ আলফা মান এটাৰ সৈতে পিক্সেলবোৰ মোচি দিয়া হব.

en: Image properties filter
as: ছবিৰ বৈশিষ্ট্যবোৰৰ ফিল্টাৰ

en: Image quality
as: ছবিৰ মানদণ্ড

en: Image quality 1 to 9 (max)
as: ছবিৰ মানদণ্ড 1 ৰ পৰা 9 লৈ (সৰ্বাধিক)

en: Image saturation (0-3)
as: ছবি চেচুৰেশ্বন (0-3)

en: Image to be blended onto
as: মিশ্ৰণ কৰিবলৈ ছবিটো

en: Image wall
as: ছবি ৱাল

en: Image which will be blended
as: ছবিটো যিটো মিশ্ৰণ কৰা হব

en: Image width
as: ছবিৰ প্ৰস্থ

en: In a multiple monitor configuration, you can specify the Windows device name of the display that you want the video window to open on. For example, "\\.\DISPLAY1" or "\\.\DISPLAY2".
as: এটা বিভিন্ন ৰূপৰেখা আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব. উদাহৰণস্বৰূপে, "\\.\DISPLAY1" বা "\\.\DISPLAY2".

en: In fullscreen mode, keep screen where there is no video displayed black
as: সম্পূৰ্ণস্ক্ৰীনৰ ধৰণত, স্ক্ৰীনখন ৰাখক যত কোনো ভিডিঅ' কলাকৈ প্ৰদৰ্শন কৰা নহয়

en: In order to stream, a valid destination address is required.
as: ষ্ট্ৰিমৰ বাবে এটা বৈধ গন্তব্যস্থানৰ ঠিকনা প্ৰয়োজন.

en: Increase
as: বৃদ্ধি

en: Increase Volume
as: প্ৰসাৰ বঢ়াওক

en: Increase or decrease the gain (default 1.0)
as: লাভটো বৃদ্ধি বা হ্ৰাস কৰক (ডিফল্ট 1.0)

en: Increase scale factor
as: জোখৰ কাৰক বৃদ্ধি কৰক

en: Increase the priority of the process
as: প্ৰক্ৰিয়াটোৰ অগ্ৰাধিকাৰটো বৃদ্ধি কৰক

en: Increasing the priority of the process will very likely improve your playing experience as it allows VLC not to be disturbed by other applications that could otherwise take too much processor time. However be advised that in certain circumstances (bugs) VLC could take all the processor time and render the whole system unresponsive which might require a reboot of your machine.
as: প্ৰক্ৰিয়াটোৰ অগ্ৰাধিকাৰ বৃদ্ধি কৰাটোৱে হয়তো সম্ভৱত আপোনাৰ চলোৱাৰ অভিজ্ঞতাটো উন্নত কৰিব যিহেতু এইটোৱে VLC ক আন কাৰ্য্যবোৰৰ দ্বাৰা বিতৰণ কৰাৰ অনুমতি নিদিয়ে, সেইটোৱে অন্যথা বহুত বেছি প্ৰক্ৰিয়াৰকৰ্তাৰ সময় নষ্ট কৰিব. সেইদৰে উপদেশ দিয়া হয় যে নিৰ্দিষ্ট পৰিস্থিতিবোৰত (বাগবোৰ) VLC য়ে সকলোবোৰ প্ৰক্ৰিয়াকৰ্তাৰ সময় লব পাৰে আৰু সমগ্ৰ সঁহাৰিবিহীন ছিষ্টেমটো অনুবাদ কৰে যিটোৱে আপোনাৰ মেচিনটোৰ ৰিবুট এটা দাবী কৰিব পাৰে.

en: Index
as: সূচী

en: Index file
as: সূচী ফাইল

en: Index interval
as: সূচীৰ অন্তৰাল

en: Index of screen (1, 2, 3, ...). Alternative to Display ID.
as: স্ক্ৰীনৰ সূচী (1, 2, 3, ...). ID প্ৰদৰ্শন কৰিবলৈ বিকল্প.

en: Index size ratio
as: সূচী আকাৰৰ অনুপাত

en: Indie
as: ইন্ডি

en: Individual image display time of 0 - 60000 ms.
as: 0 - 60000 ms ৰ ব্যক্তিগত ছবি প্ৰদৰ্শনৰ সময়.

en: Indonesian
as: ইণ্ডোনেছিয়াৰ

en: Industrial
as: উদ্যোগিক

en: Influence (bias) B-frames usage
as: B-ফ্ৰেমবোৰৰ উপযোগীতা প্ৰভাৱিত কৰক (বাইয়াছ)

en: Information
as: তথ্য

en: Information about what your media or stream is made of.
    Muxer, Audio and Video Codecs, Subtitles are shown.
as: আপোনাৰ মিডিয়া বা ষ্ট্ৰিম কিহেৰে তৈয়াৰী তাৰ বিষয়ে তথ্য.
    মাক্সাৰ, অডিঅ' আৰু ভিডিঅ' কোডেকছ, উপশিৰোনামবোৰ দেখুওৱা হল.

en: Information...
as: তথ্য...

en: Infrared
as: ইফ্ৰাৰেড

en: Infrared remote control interface
as: ইফ্ৰাৰেড ৰিমোট নিয়ন্ত্ৰণ ইন্টাৰফেছ

en: Initial VBV buffer occupancy
as: প্ৰাৰম্ভিক VBV বাফাৰ দখল

en: Initializing
as: সাজু কৰিছে

en: Input
as: ইনপুট

en: Input & Codec Settings
as: ইনপুট & কোডেক ছেটিংবোৰ

en: Input & Codecs Settings
as: ইনপুট & কোডেকছ ছেটিংবোৰ

en: Input / Codecs
as: ইনপুট / কডেকছ

en: Input Devices
as: ইনপুট ডিভাইচবোৰ

en: Input FIFO
as: ইনপুট FIFO

en: Input bitrate
as: বিট হাৰ ইনপুট কৰক

en: Input card to use
as: ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ ইনপুট কাৰ্ড

en: Input has changed
as: ইনপুট সলনি কৰা হৈছে

en: Input has changed, unable to save bookmark. Suspending playback with "Pause" while editing bookmarks to ensure to keep the same input.
as: বিভিন্ন কম্পিউটাৰলৈ এই ষ্ট্ৰিমটো ব্যৱহাৰ কৰক. এই উপাদানটো হল আপোনাৰ ষ্ট্ৰিমটোৱে যাব পৰা সৰ্বাধিক সংখ্যক ৰাস্তা. যদি এইটো মানে কি আপুনি নাযানে.

en: Input list
as: ইনপুট তালিকা

en: Input media
as: ইনপুট মিডিয়া

en: Input of the card to use (see debug).
as: ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ কাৰ্ডৰ ইনপুটটো (ডিবাগ চাওক).

en: Input repetitions
as: ইনপুট পুনৰাবৃত্তিবোৰ

en: Input slave (experimental)
as: শ্লেভ ইনপুট কৰক (পৰীক্ষামূলক)

en: Input/Read
as: ইনপুট/পঢ়ক

en: Input:
as: ইনপুট:

en: Insecure site
as: অসুৰক্ষিত ছাইট

en: Insert
as: ভৰাওক

en: Insert Disc
as: ডিস্ক ভৰাওক

en: Install
as: ইনষ্টল কৰক

en: Install Windows Service
as: উইণ্ডোজ সেৱা ইনষ্টল কৰক

en: Install the Service and exit.
as: সেৱাটো ইনষ্টল কৰক আৰু প্ৰস্থান কৰক.

en: Installed
as: ইনষ্টল কৰা হল

en: Instead of writing a raw file, you can add a WAV header to the file.
as: এটা ৰ’ ফাইল লিখাৰ পৰিৱৰ্তে, আপুনি ফাইলটোলৈ WAV হেডাৰ এটা যোগ কৰিব পাৰে.

en: Instrumental
as: ইনষ্ট্ৰুমেন্টেল

en: Instrumental Pop
as: ইনষ্ট্ৰুমেন্টেল প'প

en: Instrumental Rock
as: ইনষ্ট্ৰুমেন্টেল ৰ'ক

en: Integer audio volume
as: অখণ্ড অডিঅ’ প্ৰসাৰ

en: Integer from -1 (no model) to 4.
as: -1 ৰ পৰা (কোনো আৰ্হি নাই) 4 লৈ অখণ্ড সংখ্যা.

en: Integer identifier for this elementary stream. This will be used to "find" this stream later.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Integer pixel motion estimation method
as: অখণ্ড পিক্সেল প্ৰস্তাৱ পৰিকল্পনাৰ পদ্ধতি

en: Integrate video in interface
as: ইন্টাৰফেছত অখণ্ডিত ভিডিঅ'

en: Intel QuickSync Video encoder for MPEG4-Part10/MPEG2 (aka H.264/H.262)
as: MPEG4-Part10/MPEG2 (aka H.264/H.262) ৰ বাবে ইনটেল ক্ষিপ্ৰ ছিনক্ৰনাইজেশ্বন ভিডিঅ' এনকোডাৰ

en: Intensity
as: প্ৰৱল্য

en: Intensity of sepia effect
as: ছেপিয়া প্ৰভাৱৰ প্ৰাৱল্য

en: Inter luma quantization deadzone
as: আন্ত: লুমা পৰিণামীকৰণ ডেথজন

en: Inter picture DWT filter
as: আন্ত: ছবি DWT ফিল্টাৰ

en: Inter pictures can refer to previous or future pictures
as: আন্ত: ছবিবোৰে আগৰ বা ভৱিষ্যতৰ ছবিবোৰলৈ প্ৰসংগ কৰিব পাৰে

en: Inter pictures refere to previous pictures only
as: কেৱল আগৰ ছবিবোৰলৈ আন্ত: ছবিবোৰৰ প্ৰসংগ

en: Interactive Zoom
as: বিনিময়ৰ জুম

en: Interface
as: ইন্টাৰফেছ

en: Interface Settings
as: ইন্টাৰফেছ ছেটিংবোৰ

en: Interface interaction
as: ইন্টাৰফেছৰ বিনিময়

en: Interface module
as: ইন্টাৰফেছ মডুল

en: Interface style
as: ইন্টাৰফেছৰ শৈলী

en: Interlaced encoding
as: ইন্টাৰলেচ এনকোডিং

en: Interlaced mode
as: ইন্টাৰলেচ কৰা ধৰণ

en: Interlaced motion estimation
as: প্ৰস্তাৱৰ পৰিকল্পনা ইন্টাৰলেচ কৰা হল

en: Interlingua
as: ইন্টাৰলিংগুৱা

en: Interlingue
as: ইন্টাৰলিংগুই

en: Internal libavcodec codec name
as: আভ্যন্তৰীণ libavকোডেক কোডেক নাম

en: Internal libavcodec format name
as: আভ্যন্তৰীণ libavকোডেক ফৰমেট নাম

en: Internal stream record
as: আভ্যন্তৰীণ ষ্ট্ৰিম ৰেকৰ্ড

en: Internet
as: ইন্টাৰনেট

en: Interval between appearance and disappearance
as: দৃষ্টিগোচৰ আৰু অদৃষ্টিগোচৰৰ মাজৰ অন্তৰাল

en: Interval between disappearance and appearance
as: অদৃষ্টিগোচৰ আৰু দৃষ্টিগোচৰৰ মাজৰ অন্তৰাল

en: Interval between two disappearances
as: দুটা অদৃষ্টিগোচৰৰ মাজত অন্তৰাল

en: Intra luma quantization deadzone
as: অন্ত: লুমা পৰিণামীকৰণ ডেথজনটোৰ

en: Intra picture DWT filter
as: অন্ত: ছবি DWT ফিল্টাৰ

en: Introduces a delay in the display of the stream.
as: ষ্ট্ৰিমটোৰ প্ৰদৰ্শনটোত বিলম্ব এটা আৰম্ভ কৰক.

en: Inuktitut
as: ইনুকটিটুট

en: Inupiaq
as: ইনুপিয়াক

en: Invalid combination
as: অবৈধ যুটী

en: Invalid container format for HTTP streaming
as: HTTP ষ্ট্ৰিম কৰাৰ বাবে অবৈধ ধাৰকৰ ফৰমেট

en: Invalid signature
as: অবৈধ স্বাক্ষৰ

en: Inverse telecine
as: ওলোটা টেলিছাই

en: Invert colors
as: ওলোটা ৰংবোৰ

en: Invert video filter
as: ওলোটা ভিডিঅ’ ফিল্টাৰ

en: Irish
as: আইৰিছ

en: It is possible to disable the input clock synchronisation for real-time sources. Use this if you experience jerky playback of network streams.
as: ৰিয়েল-টাইম উত্সবোৰৰ বাবে ইনপুট ঘড়ী ছিনক্ৰনাইজেশ্বনটো অক্ষম কৰাটো সম্ভৱ. এইটো ব্যৱহাৰ কৰক যদি আপুনি নেটৱৰ্ক ষ্ট্ৰিমবোৰৰ জাৰ্কী প্লেবেক অনুভৱ কৰে.

en: It seems your Libav/FFmpeg (libavcodec) installation lacks the following encoder:
    %s.
    If you don't know how to fix this, ask for support from your distribution.
    
    This is not an error inside VLC media player.
    Do not contact the VideoLAN project about this issue.
as: এইটোৱে আপোনাৰ Libav/FFmpeg (libavcodec) ইনষ্টলেশ্বন ত্ৰুটিবোৰ নিম্নোক্ত এনকোডাৰবোৰত দেখুৱায়:
    %s.
    যদি আপুনি কেনেকৈ নিৰ্দিষ্ট কৰিব লাগে নাজানে, তেন্তে আপোনাৰ বিতৰণৰ পৰা সমৰ্থনৰ বাবে সোধক.
    
    এইটো VLC মিডিয়া প্লেয়াৰ ভিতৰত থকা ভুল এটা নহয়.
    এই বিতৰ্কটোৰ বিষয়ে VideoLAN প্ৰকল্পটোৰ সৈতে যোগাযোগ নকৰিব.

en: It was not possible to download a cryptographic signature for the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
as: ডাউনলোড কৰা "%s" ফাইলটোৰ বাবে ক্ৰিপ্টোগ্ৰাফিক স্বাক্ষৰ এটা ডাউনলোড কৰাটো সম্ভৱ নাছিল. সেয়ে, এইটো ডিলিট কৰা হৈছে.

en: It was not possible to securely verify the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
as: ডাউনলোড কৰা "%s" ফাইলটো সুৰক্ষিতভাৱে প্ৰমাণিত কৰাটো সম্ভৱ নহয়. সেয়ে, এইটো ডিলিট কৰা হৈছিল.

en: Italian
as: ইটালীৰ

en: JACK Input
as: JACK ইনপুট

en: JACK audio input
as: JACK অডিঅ’ ইনপুট

en: JACK audio output
as: JACK অডিঅ’ আউটপুট

en: JPEG image decoder
as: JPEG ছবি ডিকোডাৰ

en: JPEG image encoder
as: JPEG ছবি এনকোডাৰ

en: JPop
as: Jপ'প

en: Japanese
as: জাপানৰ

en: Japanese (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)
as: জাপানৰ (7-বিট JIS/ISO-2022-JP-2)

en: Japanese (Shift JIS)
as: জাপানৰ (ছিফ্ট JIS)

en: Japanese Unix (EUC-JP)
as: জাপানৰ ইউনিক্স (EUC-JP)

en: Javanese
as: জাভাৰ

en: Jazz
as: জাজ

en: Jazz+Funk
as: জাজ্জ+ফংকFunk

en: Joint bidirectional motion refinement.
as: উভয়দিশৰ প্ৰস্তাৱ শোধনটো লগ লগাোক.

en: Joint stereo
as: যুগ্ম ষ্টেৰিঅ'

en: Jump Bac&kward
as: পিছলৈ জপিয়াওক

en: Jump sizes
as: জপিওৱাৰ আকাৰবোৰ

en: Jump to Specific &Time
as: নিৰ্দিষ্ট সময়টোলৈ জপিয়াওক

en: Jump to Time
as: সময়টোলৈ জপিয়াওক

en: Jungle
as: জংগল

en: K Audio Interface audio output
as: K অডিঅ’ ইন্টাৰফেছ অডিঅ’ আউটপুট

en: K Video Acceleration video output
as: K ভিডিঅ' দ্ৰুতি ভিডিঅ' আউটপুট

en: Kaiser window parameter
as: কেইছাৰ উইণ্ডো পেৰামিটাৰ

en: Kannada
as: কানাডা

en: Karaoke
as: কেৰিঅকি

en: Kasenna MediaBase parser
as: কাছেন্না মিডিয়া আধাৰ ভাগকৰ্তা

en: Kasenna RTSP dialect
as: কাছেন্না RTSP ডাইলেক্ট

en: Kasenna servers use an old and nonstandard dialect of RTSP. With this parameter VLC will try this dialect, but then it cannot connect to normal RTSP servers.
as: কাছেন্না ছাৰ্ভাৰবোৰে RTSPৰ এটা পুৰণি আৰু অমানবিশিষ্ট ডাইলেক্ট ব্যৱহাৰ কৰে. এই পেৰামিটাৰটোৰ সৈতে VLC য়ে এই ডাইলেক্টটো চেষ্টা কৰিব, কিন্তু তেতিয়া এইটো স্বাভাৱিক RTSP ছাৰ্ভাৰবোৰলৈ সংযোগ কৰিব নোৱাৰি.

en: Kashmiri
as: কাশ্মিৰী

en: Kate
as: কীট

en: Kate is a codec for text and image based overlays.
    The Tiger rendering library is needed to render complex Kate streams, but VLC can still render static text and image based subtitles if it is not available.
    Note that changing settings below will not take effect until a new stream is played. This will hopefully be fixed soon.
as: টেক্স আৰু ছবি আধাৰিত অভাৰলেবোৰৰ বাবে কীট হল এটা কোডেক.
    জটিল কীট ষ্ট্ৰিমবোৰ অনুবাদ কৰিবলৈ টাইগাৰ অনুবাদ কৰা লাইব্ৰেৰী এটা প্ৰয়োজন হয়, কিন্তু VLC য়ে এতিয়াও অচল টেক্স আৰু ছবি আধাৰিত উপশিৰোনামবোৰ অনুবাদ কৰিব পাৰে যদি এইটো উপলব্ধ নাথাকে.
    মন কৰিব যে এটা নতুন ষ্ট্ৰিম নচলোৱালৈকে ছেটিংবোৰ সলনি কৰাটো কাৰ্যকৰী নহব. এইটো আশানুৰূপভাৱে সোনকালে নিৰ্দিষ্ট কৰা হব.

en: Kate overlay decoder
as: কীট অভাৰলে ডিকোডাৰ

en: Kate streams can be rendered using the Tiger library. Disabling this will only render static text and bitmap based streams.
as: টাইগাৰ লাইব্ৰেৰী ব্যৱহাৰ কৰি কী ষ্ট্ৰিমাবোৰ অনুবাদ কৰিব পাৰি. এইটো অক্ষম কৰাটোৱে কেৱল অচল টেক্সট আৰু বিটমেপ আধাৰ ষ্ট্ৰিমবোৰ অনুবাদ কৰিব.

en: Kate text subtitles packetizer
as: কীট টেক্সট উপশিৰোনামবোৰৰ পেকেটাইজাৰ

en: Kazakh
as: কাজাখ

en: Keep Recent Items
as: শেহতীয়া বস্তুবোৰ ৰাখক

en: Keep aspect ratio
as: দৃষ্টিভংগীৰ অনুপাত ৰাখক

en: Keep audio level between sessions
as: অধিবেশনবোৰৰ মাজত অডিঅ' স্তৰ ৰাখক

en: Keep existing file
as: বৰ্তি থকা ফাইল ধৰি ৰাখক

en: Keep original audio track
as: প্ৰকৃত ভিডিঅ' পথটো ৰাখক

en: Keep original size
as: প্ৰকৃত আকাৰ ৰাখক

en: Keep original video track
as: প্ৰকৃত ভিডিঅ' পথটো ৰাখক

en: Keep some B-frames as references
as: প্ৰসংগৰ দৰে কিছুমান B-ফ্ৰেম ৰাখক

en: Keep stream output open
as: ষ্ট্ৰিম আউটপুটটো খুলি ৰাখক

en: Keep the original aspect ratio when resizing mosaic elements.
as: যেতিয়া মোজেইক উপাদানবোৰ পুনৰ আকাৰ কৰে প্ৰকৃত দৃষ্টিকোণ অনুপাতটো ৰাখক.

en: Keep the original size of mosaic elements.
as: মোজাইক উপাদানবোৰৰ প্ৰকৃত আকাৰটো ৰাখক.

en: Key events
as: মুখ্য ঘটনাবোৰ

en: Key or combination:
as: কী বা মিশ্ৰণ:

en: Key press events
as: কী প্ৰেছ কৰা ঘটনাবোৰ

en: Key:
as: কী:

en: Keywords
as: মুখ্য শব্দবোৰ

en: Khmer
as: খমেৰ

en: Kikuyu
as: কিকুইউ

en: Kinyarwanda
as: কিনিআৰৱাণ্ডা

en: Kirghiz
as: কিৰ্ঘিজ

en: Knee
    radius
as: বক্ৰ
    ব্যাসাৰ্ধ

en: Knee radius
as: বক্ৰ ব্যাসাৰ্ধ

en: Komi
as: কোমি

en: Korean
as: কোৰিয়াৰ

en: Korean (EUC-KR/CP949)
as: কোৰিয়াৰ (EUC-KR/CP949)

en: Korean (ISO-2022-KR)
as: কোৰিয়াৰ (ISO-2022-KR)

en: Kuanyama
as: কুৱানিআমা

en: Kurdish
as: কুৰ্ডিছ

en: LIBRARY
as: লাইব্ৰেৰী

en: LOCAL NETWORK
as: স্থানীয় নেটৱৰ্ক

en: LZMA decompression
as: LZMA অসংনমন

en: Lanczos
as: লেংনকোজ

en: Language
as: ভাষা

en: Language of the audio track you want to use (comma separated, two or three letter country code, you may use 'none' to avoid a fallback to another language).
as: আপুনি ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ বিচৰা অডিঅ' পথটোৰ ভাষা (কমা পৃথকীকৃত, দুটা বা তিনিটা আখৰৰ দেশীয় কোড, অন্য এটাত ভাষাত পৰাটো আওকাণ কৰিবলৈ আপুনি 'নাই' ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে).

en: Language of the elementary stream as described by ISO639
as: ISO639 ৰ দ্বাৰা বাখ্যা কৰাৰ দৰে প্ৰাথমিক ষ্ট্ৰিমটোৰ ভাষা

en: Language of the menus you want to use with DVD/BluRay (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
as: আপুনি DVD/ব্লুৰে ৰ সৈতে ব্যৱহাৰ কৰিব বিচৰা তালিকাবোৰৰ ভাষা (কমা পৃথকীকৃত, দুটা বা তিনিটা আখৰৰ দেশীয় কোড, পিছলৈ পৰাটোৰ দৰে আপুনি 'যিকোনো' ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে).

en: Language of the subtitle track you want to use (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
as: আপুনি ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ বিচৰা উপশিৰোনাম পথটোৰ ভাষা (কমা পৃথকীকৃত, দুটা বা তিনিটা আখৰৰ দেশীয় কোড, পিছলৈ পৰাটোৰ দৰে আপুনি 'যিকোনো' ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে).

en: Lao
as: লাঅ'

en: Large
as: ডাঙৰ

en: Large Hall
as: ডাঙৰ প্ৰেক্ষাগৃহ

en: Larger
as: অধিক ডাঙৰ

en: Last 60 seconds
as: অন্তিম 60 ছেকেণ্ড

en: Last audio device
as: অন্তিম অডিঅ’ ডিভাইচ

en: Last check on: %@
as: অন্তিম বাৰ পৰীক্ষা কৰক: %@

en: Last.fm username not set
as: Last.fm ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ নাম ছেট কৰা নাই

en: Latest
as: শেহতীয়া

en: Latin
as: লেটিন

en: Latvian
as: লাটভিয়াৰ

en: Launching an update request...
as: আপডেটৰ দাবী এটা আৰম্ভ কৰক...

en: Layer A code rate
as: স্তৰ A কোড হাৰ

en: Layer A modulation
as: স্তৰ A মডুলেশ্বন

en: Layer A segments count
as: স্তৰ A খণ্ডবোৰ গণনা

en: Layer A time interleaving
as: স্তৰ A সময় অন্তৰাল

en: Layer B code rate
as: স্তৰ B কোড হাৰ

en: Layer B modulation
as: স্তৰ B মডুলেশ্বন

en: Layer B segments count
as: স্তৰ B খণ্ডবোৰ গণনা

en: Layer B time interleaving
as: স্তৰ B সময় অন্তৰাল

en: Layer C code rate
as: স্তৰ C কোড হাৰ

en: Layer C modulation
as: স্তৰ C মডুলেশ্বন

en: Layer C segments count
as: স্তৰ C খণ্ডবোৰ গণনা

en: Layer C time interleaving
as: স্তৰ C সময় অন্তৰাল

en: Leave Fullscreen
as: সম্পূৰ্ণ স্ক্ৰীন ত্যাগ কৰক

en: Left
as: বাওঁফাল

en: Left to right/Top to bottom
as: বাওঁফালৰ পৰা সোঁফাললৈ/ ওপৰৰ পৰা তললৈ

en: Legacy RTSP VoD server
as: বৈধ RTSP VoD ছাৰ্ভাৰ

en: Length in milliseconds to output each stride
as: প্ৰতিটো খোজৰ আউটপুটলৈ মিলিছেকেণ্ডত খোজৰ দৈৰ্ঘ

en: Length in milliseconds to search for best overlap position
as: শ্ৰেষ্ঠ অভাৰলেপ স্থানটোৰ বাবে সন্ধান কৰিবলৈ মিলিছেকেণ্ডত দৈৰ্ঘ্য

en: Length of TS stream segments
as: TS ষ্ট্ৰিম খণ্ডবোৰৰ দৈৰ্ঘ্য

en: Length of time (in ms) until aborting data reception.
as: ডাটা গ্ৰহণ এৰি নিদিয়ালৈকে সময়ৰ দৈৰ্ঘ্য (ms ত).

en: Let the video scale to fit a given window or fullscreen.
as: দিয়া উইণ্ডো বা সম্পূৰ্ণদৃশ্য এখনত খাপ খুৱাবলৈ ভিডিঅ' জোখক.

en: Letzeburgesch
as: লেটজিবাৰ্গেস্ক

en: Level %i
as: স্তৰ %i

en: Level of delayed signal
as: বিলম্ব সংকেতৰ স্তৰ

en: Level of input signal
as: ইনপুট সংকেতৰ স্তৰ

en: Level of input signal of original channel.
as: প্ৰকৃত চেনেলৰ ইনপুট সংকেতৰ স্তৰ.

en: LibNotify Notification Plugin
as: LibNotify জাননী প্লাগইন

en: Libtwolame audio encoder
as: Libtwolame অডিঅ' এনকোডাৰ

en: License
as: অনুজ্ঞাপত্ৰ

en: Lime
as: লাইম

en: Limit the size of each slice in bytes
as: বাইটত প্ৰতিটো শ্লাইছৰ আকাৰ সীমিত কৰক

en: Limit the size of each slice in macroblocks
as: মেক্ৰোব্লকবোৰত প্ৰতিটো শ্লাইছৰ আকাৰটো সীমিত কৰক

en: Line 1:
as: শাৰী 1:

en: Line 2:
as: শাৰী 2:

en: Linear
as: সমান্তৰাল

en: Linear (fastest)
as: সমান্তৰাল (আটাইতকৈ খৰতকীয়া)

en: Linear PCM audio decoder
as: সমান্তৰাল PCM অডিঅ' ডিকোডাৰ

en: Linear PCM audio encoder
as: সমান্তৰাল PCM অডিঅ' এনকোডাৰ

en: Linear PCM audio packetizer
as: সমান্তৰাল PCM অডিঅ' পেকেটাইজাৰ

en: Liner Notes
as: লিনাৰ টোকাবোৰ

en: Lingala
as: লিংগালা

en: Linguistic markup
as: ভাষিক মূল্য

en: Link #
as: সংযোগ #

en: List
as: তালিকা

en: List of codecs that VLC will use in priority. For instance, 'dummy,a52' will try the dummy and a52 codecs before trying the other ones. Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
as: অগ্ৰাধিকাৰত VLC য়ে ব্যৱহাৰ কৰিবলগীয়া কোডেকবোৰৰ তালিকা. উদাহৰণস্বৰূপে, 'ডামি,a52' য়ে অন্য এটা চেষ্টা কৰাৰ আগতে ডামি আৰু a52 কোডেকবোৰ চেষ্টা কৰিব. কেৱল উন্নত ব্যৱহাৰকৰ্তাবোৰে এই বিকল্পটো সলনি কৰিব পাৰে যিহেতু এইটোৱে আপোনাৰ সকলোবোৰ ষ্ট্ৰিমৰ প্লেবেক ভাঙি পেলাব পাৰে.

en: List of revoked servers certificates
as: বাতিল কৰা ছাৰ্ভাৰবোৰৰ প্ৰমাণপত্ৰবোৰৰ তালিকা

en: List of words separated by | to filter
as: ফিল্টাৰ কৰিবলৈ | ৰ দ্বাৰা পৃথক কৰা শব্দবোৰৰ তালিকা

en: Listeners
as: শুনোতাবোৰ

en: Lithuanian
as: লিথুৱানিয়াৰ

en: Live
as: পোনপোটীয়া

en: Live capture caching (ms)
as: পোনপটীয়া অধিগ্ৰহণৰ কেশ্বিং (ms)

en: Live555 stream transport
as: পোনপটীয়া555 ষ্ট্ৰিম পৰিবহন

en: LiveHTTP
as: পোনপটীয়াHTTP

en: Lo-Fi
as: ল'-ফী

en: Load
as: লোড কৰক

en: Load extensions on startup
as: আৰম্ভণিত সম্প্ৰসাৰণবোৰ লোড কৰক

en: Load this subtitle file. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.
as: এই উপশিৰোনাম ফাইলটো লোড কৰক. ব্যৱহাৰ কৰা হব যেতিয়া স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে চিনাক্ত কৰাটোৱে আপোনাৰ উপশিৰোনাম ফাইলটো চিনাক্ত নকৰে.

en: Loading flowplayer...
as: প্লপ্লেয়াৰ লোড কৰিছে...

en: Local Network
as: স্থানীয় নেটৱৰ্ক

en: Local oscillator high frequency (kHz)
as: স্থানীয় অচ্ছিলেটৰ উচ্চ কম্পনাংক (kHz)

en: Local oscillator low frequency (kHz)
as: স্থানীয় অচ্ছিলেটৰ নিম্ন কম্পনাংক (kHz)

en: Locally collect statistics
as: স্থানীয়ভাৱে সংগ্ৰহ কৰা পৰিসংখ্যাবোৰ

en: Location
as: স্থান

en: Location of a file holding a SVG template for automatic string conversion
as: স্বয়ংক্ৰিয় ষ্ট্ৰি ৰূপান্তৰণৰ বাবে SVG নমুনা এটা ধৰি ৰখা ফাইল এটাৰ স্থান

en: Location:
as: স্থান:

en: Lock Aspect Ratio
as: দৃষ্টিকোণৰ অনুপাত ল'ক কৰক

en: Log all VLC messages to a text file.
as: টেক্সট ফাইল এটালৈ সকলোবোৰ VLC বাৰ্তা ল'গ কৰক.

en: Log filename
as: ফাইল নাম ল'গ কৰক

en: Log format
as: ল'গ ফৰমেট

en: Log to file
as: ফাইললৈ ল'গ কৰক

en: Logging
as: ল'গিং

en: Login:pass
as: লগইন:পাছ

en: Logo
as: ল'গ'

en: Logo animation # of loops
as: লুপবোৰৰ ল'গ' এনিমেশ্বন #

en: Logo erase
as: ল'গ' মোচি দিয়ক

en: Logo filenames
as: প্ৰতীক ফাইল নামবোৰ

en: Logo individual image time in ms
as: ms ত ল'গ' ব্যক্তিগত ছবিৰ সময়

en: Logo opacity value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Logo overlay
as: ল'গ'ৰ অভাৰলে

en: Logo position
as: ল'গ'ৰ স্থান

en: Logo sub source
as: ল'গ'ৰ উপ উত্স

en: Logo video filter
as: ল'গ'ৰ ভিডিঅ' ফিল্টাৰ

en: Long backwards jump
as: দীঘলকৈ পিছলৈ জপিওৱা

en: Long forward jump
as: দীঘলকৈ আগলৈ জপিওৱা

en: Long jump length
as: দীঘলকৈ জপিওৱাৰ দৈৰ্ঘ্য

en: Long jump length, in seconds.
as: দীঘলকৈ জপিওৱাৰ দৈৰ্ঘ্য, ছেকণ্ডত.

en: Look and feel
as: চাওক আৰু ভাবক

en: Look for a subtitle file in those paths too, if your subtitle file was not found in the current directory.
as: উপশিৰোনাম ফাইল এটাৰ বাবে এই পাথবোৰতও বিচাৰক, যদি চলিত নিৰ্দেশিকাটোত আপোনাৰ উপশিৰোনাম ফাইলটো বিচাৰি পোৱা নাছিল.

en: Loop
as: লুপ

en: Loop / Repeat
as: লুপ / পুনৰাবৃত্তি

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters alpha:beta
as: লুপ ফিল্টাৰ আলফাC0 আৰু বিটা পেৰামিটাৰ আলফা:বিটা

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters. Range -6 to 6 for both alpha and beta parameters. -6 means light filter, 6 means strong.
as: লুপ ফিল্টাৰ আলফাC0 আৰু বিটা পেৰামিটাৰবোৰ. আলফা আৰু বিটা দুয়োটা পেৰামিটাৰৰ বাবে পৰিসৰ -6 ৰ পৰা 6 লৈ. -6 মানে হল পাতল ফিল্টাৰ,  6 মানে হল শক্তিশালী ফিল্টাৰ.

en: Loop from point A to point B continuously
    Click to set point A
as: A বিন্দুৰ পৰা B বিন্দুলৈ ধাৰাবাহিকভাৱে লুপ কৰক
    A বিন্দু ছেট কৰিবলৈ ক্লিক কৰক

en: Loop from point A to point B continuously.
as: বিন্দু A ৰ পৰা বিন্দু B লৈ ধাৰাবাহিকভাৱে লুপ কৰক.

en: Loop: %s
as: লুপ: %s

en: Lossless mode
as: দোষৰোহিত ধৰণ

en: Lost
as: হেৰালে

en: Lost buffers
as: বাফাৰবোৰ হেৰালে

en: Lost frames
as: ফ্ৰেমবোৰ হেৰালে

en: Loudness mode
as: প্ৰাৱল্যৰ ধৰণ

en: Loudness mode a.k.a. bass boost.
as: প্ৰাৱল্যৰ ধৰণ a.k.a. বেছ বুষ্ট.

en: Low
as: নিম্ন

en: Low Definition (360 lines)
as: নিম্ন স্পষ্টতা (360 শাৰী)

en: Low Delay mode
as: নিম্ন বিলম্বৰ ধৰণ

en: Low Pass Filter
as: নিম্ন পাছ ফিল্টাৰ

en: Low freq (Hz)
as: নিম্ন কম্পনাংক (Hz)

en: Low freq gain (dB)
as: নিম্ন কম্পনাংক লাভ (dB)

en: Low latency
as: নিম্ন বিলম্ব

en: Low-frequency effects
as: নিম্ন-কম্পনাংকৰ প্ৰভাৱবোৰ

en: Low-priority code rate
as: নিম্ন-অগ্ৰাধিকাৰ কোডৰ হাৰ

en: Lowest
as: সৰ্বনিম্ন

en: Lowest latency
as: আটাইতকৈ নিম্ন বিলম্ব

en: Lua
as: লুৱা

en: Lua Art
as: লুৱা চিত্ৰ

en: Lua CLI
as: লুৱা CLI

en: Lua Extension
as: লুৱা সম্প্ৰসাৰণ

en: Lua HTTP
as: লুৱা HTTP

en: Lua Meta Fetcher
as: লুৱা মেটা ফেট্চ্ছকৰ্তা

en: Lua Meta Reader
as: লুৱা মেটা পঢ়তা

en: Lua Playlist
as: লুৱা প্লেলিষ্ট

en: Lua Playlist Parser Interface
as: লুৱা প্লেলিষ্ট ভাগকৰ্তা ইন্টাৰফেছ

en: Lua SD Module
as: লুৱা SD মডুল

en: Lua Telnet
as: লুৱা টেলনেট

en: Lua interface
as: লুৱা ইন্টাৰফেছ

en: Lua interface configuration
as: লুৱা ইন্টাৰফেছ ৰূপৰেখাকৰণ

en: Lua interface configuration string. Format is: '["<interface module name>"] = { <option> = <value>, ...}, ...'.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Lua interface module to load
as: লোড কৰিবলৈ লুৱা ইন্টাৰফেছ মডুল

en: Lua interpreter
as: লুৱা ইন্টাৰপ্ৰিটাৰ

en: Luma bicubic / chroma bilinear
as: লুমা দ্বিকিউবিক / ক্ৰোমা দ্বিসমান্তৰাল

en: Luminance elimination
as: লুমিনেঞ্চ এৰি দিয়াটো

en: Luminance masking
as: লুমিনেঞ্চ মাস্কিং

en: Lyrics
as: সংগীত

en: M-JPEG camera demuxer
as: M-JPEG কেমেৰা ডিমাক্সাৰ

en: M3U playlist
as: M3U প্লেলিষ্ট

en: M3U playlist export
as: M3U প্লেলিষ্ট ৰপ্তানি

en: M3U playlist import
as: M3U প্লেলিষ্ট আমদানি কৰক

en: M3U8 playlist
as: M3U8 প্লেলিষ্ট

en: M3U8 playlist export
as: M3U8 প্লেলিষ্ট ৰপ্তানি

en: MIDI synthesis not set up
as: MIDI ছিন্থেছিছ ছেট আপ কৰা নাই

en: MIME returned by the server (autodetected if not specified).
as: ছৰ্ভাৰটোৰ দ্বাৰ উভোতাই পথোৱা MIME (যদি নিৰ্ধাৰণ নকৰে স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে চিনাক্ত কৰিব).

en: MLP/TrueHD parser
as: MLP/TrueHD ভাগকৰ্তা

en: MMAL decoder
as: MMAL ডিকোডাৰ

en: MMAL vout
as: MMAL vআউট

en: MMAL-based decoder plugin for Raspberry Pi
as: ৰাস্পবেৰী Pi ৰ বাবে MMAL-আধাৰিত ডিকোডাৰ

en: MMAL-based vout plugin for Raspberry Pi
as: ৰেছবেৰী Pi ৰ বাবে MMAL-আধাৰিত vআউট প্লাগইন

en: MMS streams can contain several elementary streams, with different bitrates. You can choose to select all of them.
as: MMS ষ্ট্ৰিমবোৰে অসংখ্য প্ৰাথমিক ষ্ট্ৰিম ধাৰণ কৰিব পাৰে, বিভিন্ন বাইট হাৰবোৰৰ সৈতে. সেইবোৰৰ সকলো নিৰ্বাচন কৰিবলৈ আপুনি পছন্দ কৰিব পাৰে.

en: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
as: MMX I420,IYUV,YV12 পৰা RV15 লৈ,RV16,RV24,RV32 ৰূপান্তৰণবোৰ

en: MMX conversions from
as: ...ৰ পৰা MMX ৰূপান্তৰণবোৰ

en: MOD demuxer (libmodplug)
as: MOD ডিমাক্ৰাৰ (libmodplug)

en: MP3 fixed point audio encoder
as: MP3 নিৰ্দিষ্ট কৰা পইন্ট অডিঅ' এনকোডাৰ

en: MP4 stream demuxer
as: MP4 ষ্ট্ৰিম ডিমাক্সাৰ

en: MP4/MOV muxer
as: MP4/MOV মাক্সাৰ

en: MPEG I/II video decoder (using libmpeg2)
as: MPEG I/II ভিডিঅ' ডিকোডাৰ (libmpeg2 ব্যৱহাৰ কৰি)

en: MPEG Transport Stream demuxer
as: MPEG পৰিবহন ষ্ট্ৰিম ডিমাক্সাৰ

en: MPEG Video
as: MPEG ভিডিঅ’

en: MPEG audio layer I/II/III decoder
as: MPEG অডিঅ' স্তৰ I/II/III ডিকোডাৰ

en: MPEG audio layer I/II/III packetizer
as: MPEG অডিঅ' স্তৰ I/II/III পেকেটাইজাৰ

en: MPEG-4 video
as: MPEG-4 ভিডিঅ'

en: MPEG-I/II video demuxer
as: MPEG-I/II ভিডিঅ' ডিমাক্সাৰ

en: MPEG-I/II video packetizer
as: MPEG-I/II ভিডিঅ’ পেকেটাইজাৰ

en: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP audio
as: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP অডিঅ'

en: MPEG-PS demuxer
as: MPEG-PS ডিমাক্সাৰ

en: MPEG4 audio packetizer
as: MPEG4 অডিঅ’ পেকেটাইজাৰ

en: MPEG4 quantization matrix
as: MPEG4 পৰিণামী মেট্ৰিক্স

en: MPEG4 video packetizer
as: MPEG4 ভিডিঅ’ পেকেটাইজাৰ

en: MTP Device
as: MTP ডিভাইচ

en: MTP devices
as: MTP ডিভাইচবোৰ

en: MTP input
as: MTP ইনপুট

en: MTU of the network interface
as: নেটৱৰ্ক ইন্টাৰফেছৰ MTU

en: MUX for RAW RTSP transport
as: RAW RTSP পৰিবহনৰ বাবে MUX

en: MUX options
as: MUX বিকল্পবোৰ

en: MY COMPUTER
as: মোৰ কম্পিউটাৰ

en: Mac OS X OpenGL video output
as: মেক OS X মুক্তGL ভিডিঅ’ ইনপুট

en: Mac OS X interface
as: মেক OS X ইন্টাৰফেছ

en: Macedonian
as: মেচিডোনিয়াৰ

en: Magnification/Zoom
as: বিবৰ্ধন/জুম

en: Magnify
as: বিবৰ্ধন কৰক

en: Magnify/Zoom interactive video filter
as: বিনিময়ৰ ভিডিঅ' ফিল্টাৰ বিবৰ্ধন/জুম কৰক

en: Main Profile
as: মুখ্য প্ৰফাইল

en: Main Toolbar
as: মুখ্য টুলবাৰ

en: Main Window...
as: মুখ্য উইণ্ডো...

en: Main interfaces
as: মুখ্য ইন্টাৰফেছবোৰ

en: Main interfaces settings
as: মুখ্য ইন্টাৰফেছ ছেটিংবোৰ

en: Major channel
as: মুখ্য চেনেল

en: Make a donation...
as: বৰঙণি এটা দিয়ক...

en: Make the server publicly available on the 'Yellow Pages' (directory listing of streams) on the icecast/shoutcast website. Requires the bitrate information specified for shoutcast. Requires Ogg streaming for icecast.
as: আইছকাষ্ট/ছাউটকাষ্ট ৱেবছাইটটোত 'হালধীয়া পৃষ্ঠাবোৰত' (ষ্ট্ৰিমবোৰৰ নিৰ্দেশিকা তালিকা) ছাৰ্ভাৰটো ৰাজহুৱাভাৱে উপলব্ধ কৰি তোলক. ছাউটকাষ্টৰ বাবে নিৰ্ধাৰিত বাইট হাৰৰ তথ্য দাবী কৰে. আইছকাষ্টৰ বাবে Ogg ষ্ট্ৰিমিং দাবী কৰে.

en: Makeup
    gain
as: তৈয়াৰ
    লাভ

en: Makeup gain
as: মেকআপ লাভ

en: Malagasy
as: মালাগেছি

en: Malay
as: মালায়

en: Malayalam
as: মালায়ালম

en: Maltese
as: মাল্টেছী

en: Manage Streams
as: ষ্ট্ৰিমবোৰ পৰিচালনা কৰক

en: Manx
as: মেন্ক্স

en: Maori
as: মাওৰি

en: Marathi
as: মাৰাঠী

en: Maroon
as: মেৰুণ

en: Marquee
as: মাৰ্কীউ

en: Marquee display
as: মাৰ্কীউ প্ৰদৰ্শন

en: Marquee position
as: মাৰ্কীউ স্থান

en: Marquee text to display. (Available format strings: %Y = year, %m = month, %d = day, %H = hour, %M = minute, %S = second, ...)
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Marshall
as: মাৰ্শ্বাল

en: Mask
as: মুখা

en: Matroska stream demuxer
as: মেট্ৰোস্কা ষ্ট্ৰিম ডিমাক্সাৰ

en: Max QP
as: সৰ্বাধিক QP

en: Max QP step
as: সৰ্বাধিক QP স্তৰ

en: Max QP step between frames.
as: ফ্ৰেমবোৰৰ মাজৰ সৰ্বাধিক QP স্তৰ.

en: Max length
as: সৰ্বাধিক দৈৰ্ঘ

en: Max local bitrate
as: সৰ্বাধিক স্থানীয় বিট হাৰ

en: Maximal bitrate
as: সৰ্বাধিক বিটৰ হাৰ

en: Maximal period
as: সৰ্বাধিক সময়সীমা

en: Maximal period of the noise grain in pixel
as: পিক্সেলত হুলস্থূল গ্ৰেইনটোৰ সৰ্বাধিক সময়সীমা

en: Maximal volume level
as: সৰ্বাধিক প্ৰসাৰৰ স্তৰ

en: Maximum B (deprecated)
as: সৰ্বাধিক B (বিৰোধ কৰা হল)

en: Maximum Bitrate
as: সৰ্বাধিক বিটৰ হাৰ

en: Maximum GOP size
as: সৰ্বাধিক GOP আকাৰ

en: Maximum RTP sequence number dropout
as: সৰ্বাধিক RTP ক্ৰম সংখ্যা ড্ৰপআউট

en: Maximum RTP sequence number misordering
as: সৰ্বাধিক RTP ক্ৰম সংখ্যা ভুলকৈ সজোৱা হৈছে

en: Maximum RTP sources
as: সৰ্বাধিক RTP উত্সবোৰ

en: Maximum Volume displayed
as: সৰ্বাধিক প্ৰসাৰ প্ৰদৰ্শন

en: Maximum bitrate
as: সৰ্বাধিক বাইটৰ হাৰ

en: Maximum bitrate (kbps)
as: সৰ্বাধিক বিট হাৰ (kbps)

en: Maximum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
as: kbps ত সৰ্বাধিক বিট হাৰ যেতিয়া স্থিৰ বিট হাৰ ধৰণত এনকোড কৰে

en: Maximum bitrate in kbps. This is useful for streaming applications.
as: kbps ত সৰ্বাধিক বিট হাৰ. এইটো ষ্ট্ৰিম কৰা আবেদনবোৰৰ বাবে উপযোগী.

en: Maximum distance to search for motion estimation, measured from predicted position(s). Default of 16 is good for most footage, high motion sequences may benefit from settings between 24 and 32. Range 0 to 64.
as: প্ৰস্তাৱ পৰিকল্পনাৰ বাবে সন্ধান কৰিবলৈ সৰ্বাধিক দূৰত্ব, প্ৰত্যাশিত স্থান(বোৰ) ৰ পৰা জোখা হয়. অধিকাংশ দৃশ্যৰ বাবে 16 ৰ ডিফল্টটো হল ভাল, উচ্চ প্ৰস্তাৱৰ ক্ৰমবোৰ 24 আৰু 32 ৰ মাজৰ ছেটিংবোৰৰ পৰা উপযোগী হব পাৰে. পৰিসৰ 0 ৰ পৰা 64 লৈ.

en: Maximum encoding bitrate
as: সৰ্বাধিক এনকোডিং বিট হাৰ

en: Maximum frame rate to use (0 = no limits).
as: ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ সৰ্বাধিক ফ্ৰেমৰ হাৰ (0 = কোনো সীমা নাই).

en: Maximum level
as: সৰ্বাধিক স্তৰ

en: Maximum motion vector length
as: সৰ্বাধিক প্ৰস্তাৱ ভেক্টৰ সন্ধানৰ দৈৰ্ঘ্য

en: Maximum motion vector length in pixels. -1 is automatic, based on level.
as: পিক্সেলবোৰত সৰ্বাধিক প্ৰস্তাৱ ভেক্টৰৰ দৈৰ্ঘ্য. -1 টো হল স্বয়ংক্ৰিয়, স্তৰটোৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি.

en: Maximum motion vector search range
as: সৰ্বাধিক প্ৰস্তাৱ ভেক্টৰ সন্ধানৰ পৰিসৰ

en: Maximum number of characters displayed on the screen.
as: স্ক্ৰীনত প্ৰদৰ্শন কৰা আখৰবোৰৰ সৰ্বাধিক সংখ্যা.

en: Maximum number of connections
as: সংযোগবোৰৰ সৰ্বাধিক সংখ্যা

en: Maximum number of subtitles allowed at the same time.
as: একে সময়ত অনুমোদন কৰা উপশিৰোনামবোৰৰ সৰ্বাধিক সংখ্যা.

en: Maximum output video height.
as: সৰ্বাধিক আউটপুট ভিডিঅ’ উচ্চতা.

en: Maximum output video width.
as: সৰ্বাধিক আউটপুট ভিডিঅ’ প্ৰস্থ.

en: Maximum overlapping subtitles
as: সৰ্বাধিক অভাৰলেপ কৰা উপশিৰোনামবোৰ

en: Maximum quantizer parameter.
as: সৰ্বাধিক পৰিণামীকৰ্তা পেৰামিটাৰ.

en: Maximum video height
as: সৰ্বাধিক ভিডিঅ’ উচ্চতা

en: Maximum video quantizer scale
as: সৰ্বাধিক ভিডিঅ’ পৰিণামীকৰ্তা জোখ

en: Maximum video quantizer scale.
as: সৰ্বাধিক ভিডিঅ’ পৰিণামীকৰ্তা জোখ.

en: Maximum video width
as: সৰ্বাধিক ভিডিঅ’ প্ৰস্থ

en: Mean
as: মধ্যক

en: Media &Information
as: মিডিয়া &তথ্য

en: Media Angle
as: মিডিয়া কোণ

en: Media Audio Track
as: মিডিয়া অডিঅ' পথ

en: Media Files
as: মিডিয়া ফাইলবোৰ

en: Media Forward
as: মিডিয়া আগলৈ

en: Media Foundation Transform decoder
as: মিডিয়া ফাউণ্ডেশ্বন ৰূপান্তৰ ডিকোডাৰ

en: Media Information
as: মিডিয়া তথ্য

en: Media Information...
as: মিডিয়া তথ্য...

en: Media Library
as: মিডিয়া লাইব্ৰেৰী

en: Media Manager Edition
as: মিডিয়া পৰিচালকৰ সংস্কৰণ

en: Media Manager List
as: মিডিয়া পৰিচালকৰ তালিকা

en: Media Menu
as: মিডিয়া তালিকা

en: Media Next Frame
as: মিডিয়াৰ পৰৱৰ্তী ফ্ৰেম

en: Media Next Track
as: মিডিয়া পৰৱৰ্তী পথ

en: Media Play Pause
as: মি়ডিয়া চলোৱাটোত বিৰতি দিয়া

en: Media Prev Frame
as: মি়ডিয়াৰ আগৰ ফ্ৰেম

en: Media Prev Track
as: মিডিয়াৰ আগৰ পথ

en: Media Record
as: মিডিয়া ৰেকৰ্ড

en: Media Repeat
as: মিডিয়াৰ পুনৰাবৃত্তি

en: Media Resource Locator (MRL)
as: মিডিয়া গৱেষণা নিৰূপক (MRL)

en: Media Rewind
as: মিডিয়া পুনৰলাভ

en: Media Select
as: মিডিয়া নিৰ্বাচন

en: Media Shuffle
as: মিডিয়াৰ সানমিহলি

en: Media Stop
as: মিডিয়া বন্ধ

en: Media Subtitle
as: মিডিয়া উপশিৰোনাম

en: Media Time
as: মিডিয়া সময়

en: Media View
as: মিডিয়া দৃশ্য

en: Media data size
as: মিডিয়া ডাটাৰ আকাৰ

en: Media encapsulated as %@ cannot be streamed through the HTTP protocol for technical reasons.
as: কাৰিকৰী কাৰণবোৰৰ বাবে HTTP প্ৰটকলটোৰ জৰিয়তে %@ ৰ দ্বাৰা এনকেপশ্বুলেট কৰা মিডিয়াটো ষ্ট্ৰিম কৰিব নোৱাৰি.

en: Media: %s
as: মিডিয়া: %s

en: Meditative
as: মেডিটেটিভ

en: Medium
as: মধ্যম

en: Medium backwards jump
as: মধ্যমভাৱে পিছলৈ জপিওৱা

en: Medium forward jump
as: মধ্যমভাৱে আগলৈ জপিওৱা

en: Medium jump length
as: মধ্যমভাৱে জপিওৱাৰ দৈৰ্ঘ্য

en: Medium jump length, in seconds.
as: মধ্যমভাৱে জপিওৱাৰ দৈৰ্ঘ্য, ছেকণ্ডত.

en: Mega bass
as: মেগা বেছ

en: Mega bass cutoff
as: মেগা বেছ কাটঅফ

en: Mega bass level
as: মেগা বেছ স্তৰ

en: Megabass mode cutoff frequency, in Hz. This is the maximum frequency for which the megabass effect applies. Valid values are from 10 to 100 Hz.
as: মেগাবেছ ধৰণ কাটঅফ কম্পনাংক, Hz ত. এইটো হল সৰ্বাধিক কম্পনাংক যাৰ বাবে মেগাবেছ প্ৰভাৱ প্ৰয়োগ কৰা হয়. বৈধ মানবোৰ হল 10 ৰ পৰা100 Hz.

en: Megabass mode level (from 0 to 100, default value is 0).
as: মেগাবেছ ধৰণৰ স্তৰ (0 ৰ পৰা 100 লৈ, ডিফল্ট মানটো হল 0).

en: Memory input
as: স্মৃতি ইনপুট

en: Menu
as: তালিকা

en: Menu language
as: তালিকাৰ ভাষা

en: Menus
as: তালিকাবোৰ

en: Menus language:
as: তালিকাবোৰৰ ভাষা:

en: Merengue
as: মেৰেংগু

en: Mesh height
as: মেছ উচ্চতা

en: Mesh width
as: মেছ প্ৰস্থ

en: Messages
as: বাৰ্তাবোৰ

en: Messages...
as: বাৰ্তা...

en: Meta+
as: মেটা+

en: Metacube
as: মেটাকিউব

en: Metadata
as: মেটাডাটা

en: Metal
as: মেটেল

en: Method used to encode the video sequence
as: ভিডিঅ' ক্ৰমটো এনকোড কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা পদ্ধতি

en: Mi&nimal Interface
as: নূন্যতম ইন্টাৰফেছ

en: Microsoft Media Server (MMS) input
as: মাইক্ৰ'ছফ্ট মিডিয়া ছৰ্ভাৰ (MMS) ইনপুট

en: Microsoft Soundmapper
as: মাইক্ৰ’ছফ্ট ধ্বনি মেপকৰ্তা

en: Middle
as: মাজত

en: Mime
as: মাইম

en: Min QP
as: নূন্যতম QP

en: Minimal Mac OS X interface
as: নূন্যতম মেক OS X ইন্টাৰফেছ

en: Minimal index interval, in microseconds. Set to 0 to disable index creation.
as: নূন্যতম সূচী অন্তৰাল, মাইক্ৰোছেকেণ্ডবোৰত. সূচী অক্ষম কৰাটো 0 লৈ ছেট কৰক.

en: Minimal period
as: নূন্যতম সময়সীমা

en: Minimal period of the noise grain in pixel
as: পিক্সেলত হুলস্থূল গ্ৰেইনটোৰ নূন্যতম সময়সীমা

en: Minimize
as: সৰু কৰক

en: Minimum Audio level to raise the alarm
as: সংকেতটো দিবলৈ নূন্যতম অডিঅ' স্তৰ

en: Minimum B (deprecated)
as: নূন্যতম B (বিৰোধ কৰা হল)

en: Minimum GOP size
as: নূন্যতম GOP আকাৰ

en: Minimum alpha value
as: নূন্যতম আলফা মান

en: Minimum bitrate (kbps)
as: নূন্যতম বিট হাৰ (kbps)

en: Minimum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
as: kbps ত নূন্যতম বিট হাৰ যেতিয়া স্থিৰ বিট হাৰ ধৰণত এনকোড কৰে

en: Minimum bitrate in kbps. This is useful for encoding for a fixed-size channel.
as: kbps ত নূন্যতম বিট হাৰ. নিৰ্দিষ্ট আকাৰ চেনেল এটাৰ বাবে এনকোডিংৰ বাবে এইটো উপযোগী.

en: Minimum buffer space between threads
as: থ্ৰেডবোৰৰ মাজত নূন্যতম বাফাৰ ঠাই

en: Minimum buffer space between threads. -1 is automatic, based on number of threads.
as: থ্ৰেডবোৰৰ মাজৰ নূন্যতম বাফাৰ ঠাই. -1 টো হল স্বয়ংক্ৰিয়, থ্ৰেডবোৰৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি.

en: Minimum encoding bitrate
as: নূন্যতম এনকোডিং বিট হাৰ

en: Minimum quantizer parameter. 15 to 35 seems to be a useful range.
as: নূন্যতম পৰিণামীকৰ্তা পেৰামিটাৰ. 15 ৰ পৰা 35 লৈ এটা উপযোগী পৰিসৰ হব পাৰে.

en: Minimum time (in milliseconds) between subtitle disappearance and newer subtitle appearance (earlier subtitle delay will be extended to fill the gap).
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after its predecessor has disappeared (subtitle delay will be extended to meet this requirement).
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after newer subtitle has appeared (earlier subtitle delay will be shortened to avoid the overlap).
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Minimum video quantizer scale
as: নূন্যতম ভিডিঅ’ পৰিণামীকৰ্তা জোখ

en: Minimum video quantizer scale.
as: নূন্যতম ভিডিঅ’ পৰিণামীকৰ্তা জোখ.

en: Mirror
as: দাপোণ

en: Mirror orientation
as: দাপোণ অনুস্থাপন

en: Mirror video
as: দাপোণ ভিডিঅ'

en: Mirror video filter
as: দাপোণ ভিডিঅ' ফিল্টাৰ

en: Misc
as: সংগীত

en: Miscellaneous
as: বিভিন্ন

en: Miscellaneous Options
as: বিভিন্ন বিকল্পবোৰ

en: Miscellaneous audio settings and modules.
as: বিভিন্ন অডিঅ' ছেটিংবোৰ আৰু মডুলবোৰ.

en: Missing AACS configuration file!
as: AACS ৰূপৰেখা ফাইল হেৰাইছে!

en: Mode
as: ধৰণ

en: Model
as: আৰ্হি

en: Modulation / Constellation
as: মডুলেশ্বন / কনষ্টিলেশ্বন

en: Modules Tree
as: মডুল বিন্যাস

en: Moldavian
as: মোল্ডাভিয়াৰ

en: Mongolian
as: মংগোলিয়াৰ

en: Monitor pixel aspect ratio
as: মনিটৰ পিক্সেল দৃষ্টিকোণ অনুপাত

en: Mono
as: ম'ন'

en: Monospace Font
as: মনস্কোপ ফন্ট

en: More information...
as: অধিক তথ্য...

en: Mosaic
as: মোজেইক

en: Mosaic Tiles
as: মোজেইক টাইলবোৰ

en: Mosaic alignment
as: মোজেইক শাৰী কৰক

en: Mosaic bridge
as: ম'জাইক ব্ৰীজ

en: Mosaic bridge stream output
as: ম'জাইক ব্ৰীজ ষ্ট্ৰিম আউটপুট

en: Mosaic video sub source
as: মোজেইক ভিডিঅ' উপ উত্স

en: Motion Detect
as: গতি চিনাক্ত

en: Motion Vector precision
as: প্ৰস্তাৱ ভেক্টৰ স্পষ্টতা

en: Motion Vector precision in pels
as: পেলবোৰত প্ৰস্তাৱ ভেক্টৰ সুস্পষ্টতা

en: Motion blur
as: প্ৰস্তাৱ ব্লাৰ

en: Motion blur filter
as: প্ৰস্তাৱ ব্লাৰ ফিল্টাৰ

en: Motion detect
as: প্ৰস্তৱ চিনাক্ত কৰা

en: Motion detect video filter
as: প্ৰস্তাৱ চিনাক্ত কৰা ভিডিঅ' ফিল্টাৰ

en: Motion masking
as: প্ৰস্তাৱ মাস্কিং

en: Motion threshold (10-100)
as: প্ৰস্তাৱ থ্ৰেছহল্ড (10-100)

en: Mount Point
as: শীৰ্ষ বিন্দু

en: Mouse Gestures
as: মাউছৰ চলাচল

en: Mouse Wheel Down
as: মাউছৰ চকা তললৈ

en: Mouse Wheel Left
as: মাউছৰ চকা বাওঁফালে

en: Mouse Wheel Right
as: মাউছৰ চকা সোঁফালে

en: Mouse Wheel Up
as: মাউছৰ চকা ওপৰলৈ

en: Mouse events
as: মাউছ ঘটনাবোৰ

en: Mouse gestures control interface
as: মাউছ ভাব-ভংগীবোৰ নিয়ন্ত্ৰণৰ ইন্টাৰফেছ

en: Mouse pointer image
as: মাউছ নিৰ্দেশকৰ্তা ছবি

en: Move To Trash and Relaunch VLC
as: ট্ৰেছলৈ যাওক আৰু VLC পুনৰ আৰম্ভ কৰক

en: Move all chapters. This value should be set in milliseconds.
as: সকলোবোৰ পাঠ আতঁৰ কৰক. এই মানটো মিলিছেকেণ্ডত ছেট কৰা হব.

en: Multicast
as: মাল্টিকাষ্ট

en: Multicast output interface
as: মাল্টিকাষ্ট আউটপুট ইন্টাৰফেছ

en: Multichannel television sound (MTS)
as: মাল্টিচেনেল টেলিভিশ্বন শব্দ (MTS)

en: Multipart JPEG muxer
as: বিভিন্ন অংশৰ JPEG মাক্সাৰ

en: Multipass ratecontrol
as: মাল্টিপাছ হাৰ নিয়ন্ত্ৰণ

en: Multipass ratecontrol:
     - 1: First pass, creates stats file
     - 2: Last pass, does not overwrite stats file
     - 3: Nth pass, overwrites stats file
as: মাল্টিপাছ হাৰ নিয়ন্ত্ৰণ:
     - 1: প্ৰথম পাছ, পৰিসংখ্যা ফাইল তৈয়াৰ কৰে
     - 2: অন্তিম পাছ, পৰিসংখ্যা ফাইল অভাৰৰাইট নকৰে
     - 3: Nতম পাছ, পৰিসংখ্যা ফাইল অভাৰৰাইট কৰে

en: Multiple profiles with the same name are not allowed.
as: একে নামৰ বিভিন্ন প্ৰফাইলবোৰক অনুমতি দিয়া নহয়.

en: Multiplexer
as: মাল্টিপ্লেক্সাৰ

en: Multiply subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
as: এই মানটোৰ দ্বাৰা বিভিন্ন উপশিৰোনাম সময়সীমা.
    অক্ষম কৰিবলৈ 0 ছেট কৰক.

en: MusePack demuxer
as: মাউছপেক ডিমাক্সাৰ

en: Musical
as: মিউজিকেল

en: Mute
as: নিস্তব্দ কৰক

en: Mute the audio.
as: অডিঅ'টো নিস্তব্দ কৰক.

en: Mux Control
as: মাক্স নিয়ন্ত্ৰণ

en: Mux PMT (requires --sout-ts-es-id-pid)
as: মাক্স PMT (দাবী কৰে --ছাউট-ts-es-id-pid)

en: Mux module
as: মাক্স মডুল

en: Muxer
as: মাক্সাৰ

en: Muxer to use for the stream.
as: ষ্ট্ৰিমটোৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ মাক্সাৰ.

en: Muxer:
as: মাক্সাৰ:

en: Muxers
as: মাক্সাৰবোৰ

en: Muxers create the encapsulation formats that are used to put all the elementary streams (video, audio, ...) together. This setting allows you to always force a specific muxer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each muxer.
as: মাক্সাৰবোৰে এনকেপচুলেশ্বন ফৰমেটবোৰ তৈয়াৰ কৰে যিবোৰ সকলোবোৰ প্ৰাথমিক ষ্ট্ৰিম ( ভিডিঅ', অডিঅ', ...) একলগ কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হয়. এই ছেটিংটোৱে আপোনাক সদায় বিশেষ মাক্সাৰ এটা জোৰ কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে. আপুনি সম্ভৱত এইটো কৰা উচিত নহয়.
    প্ৰতিটো মাক্সাৰৰ বাবে আপুনি লগতে ডিফল্ট পেৰামিটাৰবোৰ ছেট কৰিব পাৰে.

en: My Computer
as: মোৰ কম্পিউটাৰ

en: My Music
as: মোৰ সংগীত

en: My Pictures
as: মোৰ ছবিবোৰ

en: My Videos
as: মোৰ ভিডিঅ’

en: N&ormal Speed
as: স্বাভাৱিক গতি

en: NT Service
as: NT সেৱা

en: NTSC M Japan
as: NTSC M জাপান

en: NTSC M South Korea
as: NTSC M দক্ষিণ কোৰিয়া

en: Name
as: নাম

en: Name of XML file containing Haar cascade description
as: হাৰ কেছকেড বিৱৰণ ধাৰণ কৰা XML ফাইলটোৰ নাম

en: Name of current instance
as: চলিত উদাহৰণৰ নাম

en: Name of desired display device
as: বিচৰা প্ৰদৰ্শন ডিভাইচৰ নাম

en: Name of internal OpenCV plugin filter to use
as: ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ আভ্যন্তৰীণ মুক্তCV প্লাগইন ফিল্টাৰ

en: Name of the destination bridge-in. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Name of the file to which the raw stream will be dumped.
as: ফাইলটোৰ নাম যলৈ ৰ' ষ্ট্ৰিমটো জমা কৰা হব.

en: Name of the video device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
as: প্ৰত্যক্ষভাৱে দেখুওৱা প্লাগইনটোৰ দ্বাৰা ব্যৱহাৰ কৰা ভিডঅ' ডিভাইচটোৰ নাম. যদি আপুনি একো নিৰ্ধাৰণ নকৰে, তেন্তে ডিফল্ট ডিভাইচটো ব্যৱহাৰ কৰা হব.

en: Name of this bridge-in instance. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Name to give to this stream/channel on the shoutcast/icecast server.
as: ছাউটকাষ্ট/আইছকাষ্ট ছাৰ্ভাৰটোত এই ষ্ট্ৰিম/চেনেলটোলৈ দিবলৈ নাম.

en: Name:
as: নাম:

en: Narrow-band (8kHz)
as: সংকুচিত-বেণ্ড (8kHz)

en: National Folk
as: জাতীয় লোকগীত

en: Native American
as: নেটিভ আমেৰিকান

en: Native Slider
as: স্থানীয় শ্লাইডাৰ

en: Nauru
as: নাউৰু

en: Navajo
as: নাভাজো

en: Navigate down
as: তললৈ নেভিগেট কৰক

en: Navigate left
as: বাওঁফালে নেভিগেট কৰক

en: Navigate right
as: সোঁফালে নেভিগেট কৰক

en: Navigate up
as: ওপৰলৈ নেভিগেট কৰক

en: Navy
as: নেভি

en: Ncurses interface
as: এনকাৰ্ছেছ ইন্টাৰফেছ

en: Ndebele, North
as: নডেবেলি, উত্তৰ

en: Ndebele, South
as: নডেবেলি, দক্ষিণ

en: Ndonga
as: নডোংগা

en: Ne&xt
as: পৰৱৰ্তী

en: Nearest neighbour (bad quality)
as: আটাইতকৈ ওচৰৰ চুবুৰীয়া (বেয়া মানদণ্ড)

en: Nearest-neighbor audio resampler
as: আটাইতকৈ ওচৰৰ বন্ধুত্বপূৰ্ণ অডিঅ’ পুনৰ নমুনাকৰ্তা

en: Negate colors
as: ৰংবোৰ বিকাশ কৰক

en: Negative
as: ঋণাত্মক

en: Negerpunk
as: নেজাৰ পাংক

en: Nepali
as: নেপালী

en: Network
as: নেটৱৰ্ক

en: Network Access Policy
as: নেটৱৰ্ক প্ৰৱেশ পলিচী

en: Network Protocol
as: নেটৱৰ্ক প্ৰটকল

en: Network Sync
as: নেটৱৰ্ক ছিনক্ৰনাইজেশ্বন

en: Network caching (ms)
as: নেটৱৰ্ক কেশ্বিং (ms)

en: Network identifier
as: নেটৱৰ্ক চিনাক্তকৰ্তা

en: Network interaction failed
as: নেটৱৰ্ক বিনিময় ব্যৰ্থ হল

en: Network master clock
as: নেটৱৰ্কৰ মুখ্য ঘড়ী

en: Network name
as: নেটৱৰ্কৰ নাম

en: Network name to create
as: তৈয়াৰ কৰিবলৈ নেটৱৰ্ক নাম

en: Network settings
as: নেটৱৰ্ক ছেটিংবোৰ

en: Network streams (SAP)
as: নেটৱৰ্ক ষ্ট্ৰিমবোৰ (SAP)

en: Network synchronisation
as: নেটৱৰ্ক ছিক্ৰনাইজেশ্বন

en: Network synchronization
as: নেটৱৰ্ক ছিনক্ৰনাইজেশ্বন

en: Never
as: কেতিয়াও নহয়

en: Never fix
as: কেতিয়াও নিৰ্দিষ্ট নকৰিব

en: New Age
as: নিউ এজ

en: New ES ID
as: নতুন ES ID

en: New Wave
as: নিউ ৱেভ

en: New destination
as: নতুন গন্তব্যস্থান

en: New input playing
as: নতুন ইনপুট চলিছে

en: New profile
as: নতুন প্ৰফাইল

en: New winamp 5.2 shoutcast import
as: নতুন উইনেম্প 5.2 ছাউটকাষ্ট আমদানি

en: Next
as: পৰৱৰ্তী

en: Next / Forward
as: পৰৱৰ্তী / আগলৈ

en: Next Chapter/Title
as: পৰৱৰ্তী পাঠ/শিৰোনাম

en: Next chapter
as: পৰৱৰ্তী পাঠ

en: Next frame
as: পৰৱৰ্তী ফ্ৰেম

en: Next media in the playlist
as: প্লেলিষ্টটোত পৰৱৰ্তী মিডিয়া

en: Next media in the playlist, skip forward when held
as: প্লেলিষ্টটোত পৰৱৰ্তী মিডিয়া, আগলৈ যাওক যেতিয়া ধৰি ৰাখে

en: Next title
as: পৰৱৰ্তী শিৰোনাম

en: Next widget style
as: পৰৱৰ্তী উইজেট শৈলী

en: No Address given
as: কোনো ঠিকনা দিয়া নাই

en: No Channel Name given
as: কোনো চেনেল নাম দিয়া নাই

en: No SDP URL given
as: কোনো SDP URL দিয়া নাই

en: No active subtitle
as: কোনো সক্ৰিয় উপশিৰোনাম নাই

en: No addons found
as: কোনো এডঅন বিচাৰি পোৱা নগল

en: No check was performed yet.
as: এতিয়ালৈকে কোনো পৰীক্ষা সম্পন্ন কৰা হোৱা নাছিল.

en: No decoding of Dolby Surround
as: ডল্বি ছাৰাউণ্ডৰ কোনো ডিকোডিং নাই

en: No description for this codec
as: এই কোডেকটোৰ বাবে কোনো ব্যাখ্যা নাই

en: No disc menus
as: কোনো ডিস্ক তালিকা নাই

en: No fixed gop structure. A picture can be intra or inter and refer to previous or future pictures.
as: কোনো নিৰ্দিষ্ট কৰা gop গাঁথনি নাই. ছবি এটা অন্ত: বা আন্ত: আৰু আগলৈ পৰামৰ্শ কৰা বা ভৱিষ্যতৰ ছবিবোৰ হব পাৰে.

en: No input
as: কোনো ইনপুট নাই

en: No input found. A stream must be playing or paused for bookmarks to work.
as: কোনো ইনপুট বিচাৰি পোৱা নগল. পৃষ্ঠাসংকেতবোৰে কাৰ্য কৰিবৰ বাবে ষ্ট্ৰিম এটা চলোৱা বা বিৰতি দিয়াটো অপৰিহাৰ্য.

en: No matching module found. Use --list or --list-verbose to list available modules.
as: কোনো মিলা মডুল বিচাৰি পোৱা নগল. উপলব্ধ মডুলবোৰ তালিকা কৰিবলৈ --তালিকা বা --তালিকা-ভাৰ্বোজ ব্যৱহাৰ কৰক.

en: No pre-filtering
as: কোনো পূৰ্বে ফিল্টাৰ কৰা নাই

en: No v4l2 instance found.
    Please check that the device has been opened with VLC and is playing.
    
    Controls will automatically appear here.
as: নহয় v4l2 বিচাৰি পোৱা গল.
    হব পাৰে যদি আপুনি ভিডিঅ' আৰু অডিঅ'টোৰ মাজত VLC অন্তৰাল এটা দেখা পায়.
    
    নিয়ন্ত্ৰণবোৰে স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে ইয়াত দৃষ্টিগোচৰ হব.

en: No valid host certificate found in AACS config file.
as: AACS ৰূপৰেখা ফাইলত কোনো বৈধ হষ্ট প্ৰমাণপত্ৰ বিচাৰি পোৱা নগল.

en: No valid processing key found in AACS config file.
as: AACS ৰূপৰেখা ফাইলত কোনো বৈধ প্ৰক্ৰিয়া কৰা কী বিচাৰি পোৱা নগল.

en: No video or audio device selected.
as: কোনো ভিডিঅ' বা অডিঅ' ডিভাইচ নিৰ্বাচিত কৰা নহল.

en: No, Thanks
as: নালাগে, ধন্যবাদ

en: Noise
as: হূলস্থুল

en: Noise Threshold
as: হুলস্থূলৰ থ্ৰেছহল্ড

en: Noise reduction
as: হুলস্থূল হ্ৰাসকৰণ

en: Noise reduction level
as: হুলস্থূল হ্ৰাসৰ স্তৰ

en: Noise threshold to use in constant noise threshold mode
as: সুস্থিৰ হুলস্থূল থ্ৰেছহল্ড ধৰণত ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ হুলস্থূল থ্ৰেছহল্ড

en: Non-deterministic optimizations when threaded
as: নিৰ্ধাৰণাত্মকহীন অপ্টিমাইজেশ্বন যেতিয়া থ্ৰেড কৰে

en: Non-key
as: কী নহয়

en: Non-ref
as: প্ৰসংগ নকৰা

en: None
as: নাই

en: Nordic (Latin-6)
as: নৰ্ডিক (লেটিন-6)

en: Normal
as: স্বাভাৱিক

en: Normal Size
as: স্বাভাৱিক আকাৰ

en: Normal rate
as: স্বাভাৱিক হাৰ

en: Normal/Loop/Repeat
as: স্বাভাৱিক/লুপ/পুনৰাবৃত্তি

en: Normalize volume to:
as: মান স্বাভাৱিক কৰক: ... লৈ

en: Normally the packetizer would sync on the next full frame. This flags instructs the packetizer to sync on the first Intra Frame found.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Normally we use the timestamps of the MPEG files to calculate position and duration. However sometimes this might not be usable. Disable this option to calculate from the bitrate instead.
as: স্থান আৰু সময়সীমা গণনা কৰিবলৈ সাধাৰণতে আমি MPEG ফাইলবোৰৰ সময়ষ্টেম্পবোৰ ব্যৱহাৰ কৰো. কেতিয়াবা এইবোৰ ব্যৱহাৰৰ উপযোগী নহব পাৰে. বিট হাৰটোৰ পৰা গণনা কৰিবলৈ এই বিকল্পটো অক্ষম কৰক.

en: Northern Sami
as: নৰ্ডান ছামি

en: Norwegian
as: নৰৱেৰ

en: Norwegian Bokmaal
as: নৰৱেৰ বকমাল

en: Norwegian Nynorsk
as: নৰৱেৰ নাইনোৰ্স্ক

en: Not Set
as: ছেট কৰা নাই

en: Not Used
as: ব্যৱহাৰ নকৰা

en: Note that these are system-wide settings.
as: মন কৰিব যে সেইবোৰ হল ছিষ্টেম-ৱাইড ছেটিং.

en: Note:
as: টোকা:

en: Notify
as: জনাওক

en: Now Playing
as: এতিয়া চলি আছে

en: Now playing
as: এতিয়া চলিছে

en: NullSoft demuxer
as: নালছফ্ট ডিমাক্সাৰ

en: Number of B frames that will be coded between two reference frames.
as: B ফ্ৰেমবোৰৰ সংখ্যা যিটো দুটা প্ৰসংগ কৰা ফ্ৰেমবোৰৰ মাডত কোড কৰা হব.

en: Number of DWT iterations
as: DWT পুনৰাবৃত্তিবোৰৰ সংখ্যা

en: Number of Tracks
as: পথবোৰৰ সংখ্যা

en: Number of audio buffers
as: অডিঅ’ বাফাৰবোৰৰ সংখ্যা

en: Number of audio channels
as: অডিঅ' চেনেলবোৰৰ সংখ্যা

en: Number of audio channels in the transcoded streams.
as: এই ট্ৰেন্সকোড কৰা ষ্ট্ৰিমবোৰত অডিঅ' চেনেলবোৰৰ সংখ্যা.

en: Number of blank pixels between bands.
as: বেণ্ডবোৰৰ মাজত খালী পিক্সেলবোৰৰ সংখ্যা.

en: Number of channels
as: চেনেলবোৰৰ সংখ্যা

en: Number of clones
as: ক্লনবোৰৰ সংখ্যা

en: Number of columns
as: স্তম্ভবোৰৰ সংখ্যা

en: Number of consecutive B-frames between I and P-frames. Range 1 to 16.
as: I আৰু P-ফ্ৰেমবোৰৰ মাজত ধাৰাবাহিক B-ফ্ৰেমবোৰৰ সংখ্যা. পৰিসৰ 1 ৰ পৰা 16 লৈ.

en: Number of days between two update checks
as: দুটা আপডেট পৰীক্ষাৰ মাজৰ দিনবোৰৰ সংখ্যা

en: Number of first segment
as: প্ৰথম খণ্ডৰ সংখ্যাটো

en: Number of frames (0 to 100)
as: ফ্ৰেমবোৰৰ সংখ্যা (0 ৰ পৰা 100 লৈ)

en: Number of frames consider for smoothening (0 to 30)
as: মসৃণতাৰ বাবে বিবেচনা কৰা ফ্ৰেমবোৰৰ সংখ্যা (0 ৰ পৰা 30 লৈ)

en: Number of frames that will be coded for one key frame.
as: ফ্ৰেমবোৰৰ সংখ্যা যিটো এটা কী ফ্ৰেমৰ বাবে কোড কৰা হব.

en: Number of horizontal slices per frame in low delay mode
as: কম বিলম্বৰ ধৰণত প্ৰতিটো ফ্ৰেমত সমান্তৰাল শ্লাইছবোৰৰ সংখ্যা

en: Number of horizontal windows in which to split the video.
as: সমান্তৰাল উইণ্ডোবোৰৰ সংখ্যা যলৈ ভিডিঅ'টো স্প্লিট কৰে.

en: Number of image rows in the mosaic (only used if positioning method is set to "fixed").
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Number of input audio channels for DeckLink captures. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio input.
as: ডেকসংযোগ অধিগ্ৰহণবোৰৰ বাবে ইনপুট অডিঅ' চেনেলবোৰৰ সংখ্যা. 2, 8 বা 16 হোৱাটো অপৰিহাৰ্য. 0 য়ে অডিঅ' ইনপুট অক্ষম কৰে.

en: Number of levels of downsampling
as: তললৈ নমুনা কৰাৰ স্তৰবোৰৰ সংখ্যা

en: Number of levels of downsampling in hierarchical motion estimation mode
as: বৰ্গীকৃত প্ৰস্তাৱ পৰিকল্পনাৰ ধৰণত তললৈ নমুনা কৰাৰ স্তৰবোৰৰ সংখ্যা

en: Number of milliseconds between string updates. This is mainly useful when using meta data or time format string sequences.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Number of milliseconds the marquee must remain displayed. Default value is 0 (remains forever).
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Number of output channels
as: আউটপুট চেনেলবোৰৰ সংখ্যা

en: Number of output channels for DeckLink output. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio output.
as: ডেকসংযোগ আউটপুটৰ বাবে আউটপুট চেনেলবোৰৰ সংখ্যা. 2, 8 বা 16 হোৱাটো অপৰিহাৰ্য. 0 ই অডিঅ' আউটপুট অক্ষম কৰে.

en: Number of parallel operations
as: সমান্তৰাল কাৰ্যবোৰৰ সংখ্যা

en: Number of pictures between successive sequence headers i.e. length of the group of pictures
as: ধাৰাবাহিক ক্ৰম হেডাৰবোৰৰ মাজত ছবিবোৰৰ সংখ্যা যেনে, ছবিবোৰৰ গোটটোৰ দৈৰ্ঘ্য

en: Number of pictures within the current GOP (Group of Pictures); if GopPicSize=0, then the GOP size is unspecified. If GopPicSize=1, only I-frames are used.
as: চলিত GOP (Group of Pictures) টোৰ ভিতৰত ছবিবোৰৰ সংখ্যা; যদি GopPicSize=0, তেন্তে GOP আকাৰটো নিৰ্ধাৰণ কৰা নহয়. যদি GopPicSize=1, কেৱল I-ফ্ৰেমবোৰ ব্যৱহাৰ কৰা হয়.

en: Number of pixels to crop from the bottom of the image.
as: ছবিটোৰ তলৰ পৰা ক্ৰোপ কৰিবলৈ পিক্সেলবোৰৰ সংখ্যা.

en: Number of pixels to crop from the left of the image.
as: ছবিটোৰ বাওঁফালৰ পৰা ক্ৰোপ কৰিবলৈ পিক্সেলবোৰৰ সংখ্যা.

en: Number of pixels to crop from the right of the image.
as: ছবিটোৰ সোঁফালৰ পৰা ক্ৰোপ কৰিবলৈ পিক্সেলবোৰৰ সংখ্যা.

en: Number of pixels to crop from the top of the image.
as: ছবিটোৰ ওপৰৰ পৰা ক্ৰোপ কৰিবলৈ পিক্সেলবোৰৰ সংখ্যা.

en: Number of pixels to padd to the bottom of the image after cropping.
as: ক্ৰোপ কৰাৰ পিছত ছবিটোৰ তললৈ পেড কৰিবলৈ পিক্সেলবোৰৰ সংখ্যা.

en: Number of pixels to padd to the left of the image after cropping.
as: ক্ৰোপ কৰাৰ পিছত ছবিটোৰ বাওঁফাললৈ পেড কৰিবলৈ পিক্সেলবোৰৰ সংখ্যা.

en: Number of pixels to padd to the right of the image after cropping.
as: ক্ৰোপ কৰাৰ পিছত ছবিটোৰ সোঁফাললৈ পেড কৰিবলৈ পিক্সেলবোৰৰ সংখ্যা.

en: Number of pixels to padd to the top of the image after cropping.
as: ক্ৰোপ কৰাৰ পিছত ছবিটোৰ ওপৰলৈ পেড কৰিবলৈ পিক্সেলবোৰৰ সংখ্যা.

en: Number of previous frames used as predictors. This is effective in Anime, but seems to make little difference in live-action source material. Some decoders are unable to deal with large frameref values. Range 1 to 16.
as: প্ৰত্যাশাকৰ্তাবোৰ হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰা আগৰ ফ্ৰেমবোৰৰ সংখ্যা. এইটো এনিমেশ্বনত কাৰ্যকৰী, জীৱন্ত-কাৰ্য উত্স বস্তুনিষ্ঠত সামান্য পাৰ্থক্য তৈয়াৰ কৰে. বৃহত ফ্ৰেম প্ৰসংগ কৰা মানবোৰৰ সৈতে লেনদেন কৰিবলৈ কিছুমান ডিকোডাৰ অক্ষম. পৰিসৰ 1 ৰ পৰা 16 লৈ.

en: Number of puzzle columns
as: সমস্যা স্তম্ভবোৰৰ সংখ্যা

en: Number of puzzle rows
as: সমস্যাৰ শাৰীবোৰৰ সংখ্যা

en: Number of reference frames
as: প্ৰসংগ ফ্ৰেমবোৰৰ সংখ্যা

en: Number of rows
as: শাৰীবোৰৰ সংখ্যা

en: Number of seconds between each forced refresh of the feeds. 0 means that the feeds are never updated.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Number of segments
as: খণ্ডবোৰৰ সংখ্যা

en: Number of segments to include in index
as: সূচীত অন্তৰ্ভুক্ত কৰিবলৈ খণ্ডবোৰৰ সংখ্যা

en: Number of slices in each video frame; each slice contains one or more macro-block rows. If numslice is not set, the encoder may choose any slice partitioning allowed by the codec standard.
as: প্ৰতিটো ভিডিঅ' ফ্ৰেমত শ্লাইছবোৰৰ সংখ্যা; প্ৰতিটো শ্লাইছে এটা বা ততোধিক মেক্ৰো-ব্লক শাৰী ধাৰণ কৰে. যদি নামশ্লাইছটো ছেট নকৰে, তেন্তে এনকোডাৰটোৱে কোডেক মানবিশিষ্টটোৰ দ্বাৰা অনুমোদিত যিকোনো শ্লাইছ ভাগ কৰাটো পছন্দ কৰিব পাৰে.

en: Number of slices per frame
as: প্ৰত্যেক ফ্ৰেমত শ্লাইছবোৰৰ সংখ্যা

en: Number of the screen to use by default to display videos in 'fullscreen'. The screen number correspondance can be found in the video device selection menu.
as: বিভিন্ন কম্পিউটাৰলৈ এই ষ্ট্ৰিমটো ব্যৱহাৰ কৰক. এই উপাদানটো হল আপোনাৰ ষ্ট্ৰিমটোৱে যাব পৰা সৰ্বাধিক সংখ্যক ৰাস্তা. যদি এইটো মানে কি আপুনি নাযানে.

en: Number of threads
as: থ্ৰেডবোৰৰ সংখ্যা

en: Number of threads used for decoding, 0 meaning auto
as: ডিকোডিংৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা থ্ৰেডবোৰৰ সংখ্যা, 0 মানে স্বয়ংক্ৰিয়

en: Number of threads used for the transcoding.
as: ট্ৰেন্সকোডিংটোৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা থ্ৰেডবোৰৰ সংখ্যা.

en: Number of time the same input will be repeated
as: বহুবাৰ একেটা ইনপুট পুনৰাবৃত্তি কৰা হব

en: Number of time to blend
as: সংমিশ্ৰণ কৰিবলৈ সময়ৰ সংখ্যা

en: Number of vertical slices per frame in low delay mode
as: কম বিলম্বৰ ধৰণত প্ৰতিটো ফ্ৰেমত উলম্ব শ্লাইছবোৰৰ সংখ্যা

en: Number of vertical windows in which to split the video.
as: উলম্ব উইণ্ডোবোৰৰ সংখ্যা যলৈ ভিডিঅ'টো স্প্লিট কৰে.

en: Number of video windows in which to clone the video.
as: ভিডিঅ' উইণ্ডোবোৰৰ সংখ্যা যলৈ ভিডিঅ'টো ক্লন কৰা হয়.

en: Nuv demuxer
as: Nuv ডিমাক্সাৰ

en: OGG demuxer
as: OGG ডিমাক্সাৰ

en: OSS device node path.
as: OSS ডিভাইচ নোড পাথ.

en: OSS input
as: OSS ইনপুট

en: Occitan; Provençal
as: অচিটান; প্ৰোভেনাল

en: Off
as: বন্ধ

en: Offset to add to the stream IDs specified in bridge_out to obtain the stream IDs bridge_in will register.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Offsets in order
as: ক্ৰমত অফচেটবোৰ

en: Ogg Vorbis Quality
as: Ogg ভৰ্বিছ মানদণ্ড

en: Ogg/OGM muxer
as: Ogg/OGM মাক্সাৰ

en: Old movie
as: পুৰণি চলচিত্ৰ

en: Old movie effect video filter
as: পুৰণি চলচিত্ৰ প্ৰভাৱ ভিডিঅ' ফিল্টাৰ

en: Oldies
as: অল্ডীজ

en: Olive
as: অলিভ

en: On
as: আৰম্ভ

en: On Screen Display
as: স্ক্ৰীনত প্ৰদৰ্শন

en: Once the stream is created, the <i>Media Viewer</i> window will display the stream.
as: আগতে নিৰ্বাচিত ফাইলটোৰ সৈতে ছিনক্ৰনাইজত এইটো চলাবলৈ অন্য এটা ফাইল নিৰ্বাচন কৰিবলৈ <i>Media Viewer</i>  ক্লিক কৰক.

en: One
as: এক

en: Online Documentation...
as: অনলাইন ডকুমেন্টেশ্বন...

en: Online Forum...
as: অনলাইন ফৰাম...

en: Only installed
as: কেৱল ইনষ্টল কৰা হল

en: Only show current
as: কেৱল চলিতটো দেখুৱাওক

en: Only show modules related to current playback
as: কেৱল চলিত প্লেবেকৰ সৈতে সম্পৰ্কীয় মডুলবোৰ দেখুৱাওক

en: Only useful programs are normally demultiplexed from the transponder. This option will disable demultiplexing and receive all programs.
as: ট্ৰেন্সপোণ্ডাৰটোৰ পৰা কেৱল উপযোগী কাৰ্যসূচীবোৰ সাধাৰণতে ডিমাল্টিপ্লেক্স কৰা হয়. এই বিকল্পটোৱে ডিমাল্টিপ্লেক্স অক্ষম কৰিব আৰু সকলো কাৰ্যসূচী গ্ৰহণ কৰিব.

en: Opacity
as: অস্বচ্ছতা

en: Opacity (inverse of transparency) of overlay text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Opacity of the logo
as: ল'গ'টোৰ অস্বচ্ছতা

en: Opaqueness
as: অপাৰদৰ্শিতা

en: Open
as: খোলক

en: Open &Capture Device...
as: ডিভাইচ খোলক &অধিগ্ৰহণ কৰক...

en: Open &Disc...
as: ডিস্ক খোলক...

en: Open &File...
as: ফাইল খোলক...

en: Open &Folder...
as: ফোল্ডাৰ খোলক...

en: Open &Location from clipboard
as: ক্লিপবোৰ্ডৰ পৰা খোলক &স্থান নিৰ্ণয় কৰক...

en: Open &Network Stream...
as: নেটৱৰ্ক ষ্ট্ৰিম খোলক...

en: Open &Network...
as: নেটৱৰ্ক খোলক...

en: Open &Recent Media
as: শেহতীয়া মিডিয়াটো খোলক

en: Open Capture Device...
as: অধিগ্ৰহণ কৰা ডিভাইচ খোলক...

en: Open D&irectory...
as: নিৰ্দেশিকা খোলক...

en: Open Directory
as: নিৰ্দেশিকা খোলক

en: Open Disc...
as: ডিস্ক খোলক...

en: Open File
as: ফাইল খোলক

en: Open File...
as: ফাইল খোলক...

en: Open Folder
as: ফোল্ডাৰ খোলক

en: Open Media
as: মিডিয়া খোলক

en: Open Network...
as: নেটৱৰ্ক খোলক...

en: Open RTP/UDP Stream
as: RTP/UDP ষ্ট্ৰিম খোলক

en: Open Recent
as: এইমাত্ৰ খোলা

en: Open Sound System audio output
as: মুক্ত ধ্বনি ছিষ্টেম অডিঅ’ আউটপুট

en: Open Source
as: মুক্ত উত্স

en: Open URL
as: URL খোলক

en: Open VIDEO_TS / BDMV folder
as: VIDEO_TS / BDMV ফোল্ডাৰ খোলক

en: Open VLM configuration...
as: VLM ৰূপৰেখা খোলক...

en: Open a medium
as: মাধ্যম এটা খোলক

en: Open a skin file
as: স্কিন ফাইল এটা খোলক

en: Open audio in exclusive mode.
as: বিশেষ ধৰণত অডিঅ' খোলক.

en: Open media...
as: মিডিয়া খোলক...

en: Open network streams using the following protocols
as: নিম্নোক্ত প্ৰটকলবোৰ ব্যৱহাৰ কৰি নেটৱৰ্ক ষ্ট্ৰিমবোৰ খোলক

en: Open playlist
as: প্লেলিষ্ট খোলক

en: Open playlist...
as: প্লেলিষ্ট খোলক...

en: Open subtitle file
as: উপশিৰোনাম ফাইল খোলক

en: Open subtitles
as: উপশিৰোনামবোৰ খোলক

en: Open subtitles...
as: উপশিৰোনামবোৰ খোলক...

en: Open the file with synchronous writing.
as: ছিনক্ৰনাইজ কৰি লিখাৰ সৈতে ফাইলটো খোলকয়

en: Open: %s
as: খোলক: %s

en: OpenBSD sndio audio output
as: মুক্তBSD স্নডিঅ’ অডিঅ’ আউটপুট

en: OpenCV
as: মুক্তCV

en: OpenCV example
as: মুক্তCV উদাহৰণ

en: OpenCV face detection example filter
as: মুক্তCV মুখ চিনাক্তকৰণৰ উদাহৰণ ফিল্টাৰ

en: OpenCV filter chroma
as: মুক্তCV ফিল্টাৰ ক্ৰোমা

en: OpenCV internal filter name
as: মুক্তCV আভ্যন্তৰীণ ফিল্টাৰ নাম

en: OpenCV video filter wrapper
as: মুক্তCV ভিডিঅ’ ফিল্টাৰ ৰেপাৰ

en: OpenGL
as: মুক্তGL

en: OpenGL ES 2 extension
as: মুক্তGL ES 2 সম্প্ৰসাৰণ

en: OpenGL ES2
as: মুক্তGL ES2

en: OpenGL extension
as: মুক্তGL সম্প্ৰসাৰণ

en: OpenGL for Embedded Systems 2 video output
as: সংলগ্ন কৰা ছিষ্টেমবোৰৰ 2 ভিডিঅ' আউটপুটৰ বাবে মুক্তGL

en: OpenGL video output
as: মুক্তGL ভিডিঅ' আউটপুট

en: OpenMAX DL image processing
as: মুক্তMAX DL ছবি প্ৰক্ৰিয়া কৰা

en: OpenMAX IL video output
as: মুক্তMAX IL ভিডিঅ' আউটপুট

en: Opening
as: খুলিছে

en: Opera
as: অপেৰা

en: Operating System Integration
as: অপাৰেটিং ছিষ্টেম ইন্টিগ্ৰেশ্বন

en: Optical SDI
as: অপ্টিকেল SDI

en: Optical drive
as: অপ্টিকেল ড্ৰাইভ

en: Optimize the capture by fragmenting the screen in chunks of predefined height (16 might be a good value, and 0 means disabled).
as: পূৰ্বনিৰ্ধাৰিত উচ্চতাৰ গোটবোৰত স্ক্ৰীনটো উপাংশ কৰি অধিগ্ৰহণটো যিমান দূৰ সম্ভৱ কৰক (16 টো এটা ভাল মান হব পাৰে, আৰু 0 মানে হল অক্ষম).

en: Option Setup
as: বিকল্প ছেটআপ

en: Options
as: বিকল্পবোৰ

en: Opus
as: অপাছ

en: Opus audio decoder
as: অপাছ অডিঅ' ডিকোডাৰ

en: Opus audio encoder
as: অপাছ অডিঅ' এনকোডাৰ

en: Ordinate of the capture region in pixels.
as: পিক্সেলত অধিগ্ৰহণ কৰা অঞ্চলৰ উলম্ব দূৰত্ব.

en: Organize Presets...
as: পূৰ্বছেটবোৰ সজাওক...

en: Organize Profiles...
as: প্ৰফাইলবোৰ সজাওক...

en: Organize profiles...
as: প্ৰফাইলবোৰ সজাওক...

en: Original Format
as: প্ৰকৃত ফৰমেট

en: Original ID
as: প্ৰকৃত ID

en: Original Performer
as: প্ৰকৃত কাৰ্যকৰ্তা

en: Original Size
as: প্ৰকৃত আকাৰ

en: Original audio
as: প্ৰকৃত অডিঅ'

en: Oriya
as: উড়িয়া

en: Oromo
as: অৰোমো

en: Ossetian; Ossetic
as: অচেটিয়ান; অচেটিক

en: Other
as: অন্য

en: Outline
as: আউটলাইন

en: Outline Thickness
as: আউটলাইনৰ ডাঠ

en: Outline color
as: আউটলাইন ৰং

en: Outline opacity
as: আউটলাইনৰ অস্বচ্ছতা

en: Outline thickness
as: আউটলাইনৰ ডাঠ

en: Output
as: আউটপুট

en: Output	file
as: আউটপুট	ফাইল

en: Output	method
as: আউটপুট	পদ্ধতি

en: Output (canvas) image height
as: আউটপুট (কেনভাছ) ছবিৰ উচ্চতা

en: Output (canvas) image width
as: আউটপুট (কেনভাছ) ছবিৰ প্ৰস্থ

en: Output FIFO
as: আউটপুট FIFO

en: Output URL
as: আউটপুট URL

en: Output access method
as: আউটপুট প্ৰৱেশ পদ্ধতি

en: Output card
as: আউটপুট কাৰ্ড

en: Output chroma for the memory image as a 4-character string, eg. "RV32".
as: আপুনি ব্যৱহাৰ কৰিব আগতে নিৰ্বাচিত ফাইলটোৰ সৈতে ছিনক্ৰনাইজত এইটো "RV32".

en: Output destination
as: আউটপুট গন্তব্যস্থান

en: Output device
as: আউটপুট ডিভাইচ

en: Output file
as: আউটপুট ফাইল

en: Output format
as: আউটপুট ফৰমেট

en: Output height
as: আউটপুটৰ উচ্চতা

en: Output method to use for the stream.
as: ষ্ট্ৰিমটোৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ আউটপুট পদ্ধতি.

en: Output module:
as: আউটপুট মডুল:

en: Output modules
as: আউটপুট মডুলবোৰ

en: Output muxer
as: আউটপুট মাক্সাৰ

en: Output picture aspect ratio
as: আউটপুট ছবি দৃষ্টিকোণৰ অনুপাত

en: Output port
as: আউটপুট পোৰ্ট

en: Output video height.
as: আউটপুট ভিডিঅ' উচ্চতা

en: Output video in grayscale. As the color information aren't decoded, this can save some processing power.
as: গ্ৰেস্কেলত আউটপুট ভিডিঅ'. যিহেতু ৰংৰ তথ্যটো ডিকোড কৰা নহয়, এইটোৱে কিছুমান প্ৰক্ৰিয়া কৰা শক্তি ছেভ কৰিব পাৰে.

en: Output video width.
as: আউটপুট ভিডিঅ' প্ৰস্থ

en: Output width
as: আউটপুটৰ প্ৰস্থ

en: Output:
as: আউটপুট:

en: Overall
as: সমগ্ৰ

en: Overlap Length
as: দৈৰ্ঘ্য অভাৰলেপ কৰক

en: Overlap fix
as: অভাৰলেপ নিৰ্দিষ্ট

en: Overlap of motion compensation blocks
as: প্ৰস্তাৱ ক্ষতিপূৰণৰ ব্লকবোৰ অভাৰলেপ কৰক

en: Overlay
as: অভাৰলে কৰক

en: Overlay is the hardware acceleration capability of your video card (ability to render video directly). VLC will try to use it by default.
as: অভাৰলে হল আপোনাৰ ভিডিঅ' কাৰ্ডৰ হাৰ্ডৱেৰ দ্ৰুতিৰ দক্ষতা (ভিডিঅ' প্ৰত্যক্ষভাৱে অনুবাদ কৰিবলৈ দক্ষতা). VLC য়ে এইটো ডিফল্ট হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিব.

en: Overlay subtitles on the video
as: ভিডিঅ'টোত উপশিৰোনামবোৰ অভাৰলে কৰক

en: Overlay video output
as: ভিডিঅ' আউটপুট অভাৰলে কৰক

en: Overlays
as: অভাৰলেবোৰ

en: Overlays/Subtitles
as: অভাৰলেবোৰ/উপশিৰোনামবোৰ

en: Override page
as: পৃষ্ঠা অভাৰৰাইড কৰক

en: Override parameters
as: পেৰামিটাৰবোৰ অভাৰৰাইড কৰক

en: Override the default track description.
as: ডিফল্ট পথ বিৱৰণটো অভাৰৰাইড কৰক.

en: Override the indicated page, try this if your subtitles don't appear (-1 = autodetect from TS, 0 = autodetect from teletext, >0 = actual page number, usually 888 or 889).
as: সূচিত পৃষ্ঠাটো অভাৰৰাইড কৰক, এইটো চেষ্টা কৰক যদি আপোনাৰ উপশিৰোনামবোৰ দৃষ্টি গোচৰ নহয় (-1 = TS ৰ পৰা স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে চিনাক্ত কৰক, 0 = টেলিটেক্সৰ পৰা স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে চিনাক্ত কৰক, >0 = প্ৰকৃত পৃষ্ঠা আকাৰ, সচৰাচৰ 888 বা 889).

en: Override the normal frames per second settings. This will only work with MicroDVD and SubRIP (SRT) subtitles.
as: প্ৰতি ছেকেণ্ডৰ ছেটিংবোৰৰ সাভাৱিক ফ্ৰেমবোৰ অভাৰ ৰাইড কৰক. এইটোৱে কেৱল মাইক্ৰোDVD আৰু উপRIP (SRT) উপশিৰোনামবোৰৰ সৈতে কাৰ্য কৰিব.

en: Overwrite
as: অভাৰৰাইট কৰক

en: Overwrite existing file
as: বৰ্তি থকা ফাইল অভাৰৰাইট কৰক

en: P&layback
as: প্লেবেক

en: PAL N Argentina
as: PAL N আৰ্জেন্টিনা

en: PCR interval (ms)
as: PCR অন্তৰাল (ms)

en: PES maximum size
as: PES সৰ্বাধিক আকাৰ

en: PLS playlist import
as: PLS প্লেলিষ্ট আমদানি কৰক

en: PMT Program numbers
as: PMT কাৰ্যসূচী সংখ্যাবোৰ

en: PNG video decoder
as: PNG ভিডিঅ' ডিকোডাৰ

en: PNG video encoder
as: PNG ভিডিঅ' এনকোডাৰ

en: PS muxer
as: PS মাক্সাৰ

en: PSNR computation
as: PSNR গণনা

en: PVA demuxer
as: PVA ডিমাক্সাৰ

en: Pace
as: গতি

en: Packet Size
as: পেকেটৰ আকাৰ

en: Packet size in bytes to decrypt
as: ডিক্ৰিপ্ট কৰিবলৈ বাইটবোৰত পেকেট আকাৰ

en: Packet size in bytes to encrypt
as: এনক্ৰিপ্ট কৰিবলৈ বাইটত পেকেটৰ আকাৰ

en: Packetizers
as: পেকেটাইজাৰবোৰ

en: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing. This setting allows you to always force a packetizer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each packetizer.
as: মাক্স কৰাৰ আগতে "preprocess" প্ৰাথমিক ষ্ট্ৰিমবোৰ ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ পেকেটাইজাৰবোৰ ব্যৱহাৰ কৰা হয়. এই ছেটিংটোৱে আপোনাক সদায় পেকেটাইজাৰ এটা জোৰ কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে. আপুনি সম্ভৱত সেইটো কৰা উচিত নহয়.
    প্ৰতিটো পেকেটাইজাৰৰ বাবে আপুনি লগতে ডিফল্ট পেৰামিটাৰ এটা ছেট কৰিব পাৰে.

en: Packets can be sent one by one at the right time or by groups. You can choose the number of packets that will be sent at a time. It helps reducing the scheduling load on heavily-loaded systems.
as: পেকেটবোৰ সঠিক সময়ত এটাৰ পিছত এটাকৈ সঠিক সময়ত পথাব পাৰি বা গোটবোৰৰ দ্বাৰা. আপুনি পেকেটবোৰৰ সংখ্যাটো নিৰ্বাচন কৰিব পাৰে যিটো এটা সময়ত পথোৱা হব. এইটোৱে গধুৰভাৱে-লোড কৰা ছিষ্টেমবোৰত নিৰ্ধাৰিত লোডটো হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে.

en: Pad video
as: পেড ভিডিঅ'

en: Padd
as: পেড

en: Page Down
as: পৃষ্ঠাৰ তললৈ যাওক

en: Page Up
as: পৃষ্ঠাৰ ওপৰলৈ যাওক

en: Pali
as: পালি

en: Panjabi
as: পাঞ্জাৱী

en: Panoramix
as: পেনোৰামিক্স

en: Panoramix: wall with overlap video filter
as: পেনোৰামিক্স: অভাৰলেপ ভিডিঅ' ফিল্টাৰৰ সৈতে ৱাল

en: Parametric Equalizer
as: পেৰামেট্ৰিক সমতাকৰ্তা

en: Partitions to consider
as: বিবেচনা কৰিবলৈ ভাগবোৰ

en: Party
as: পাৰ্টি

en: Pass alsa:// to open the default ALSA capture device, or alsa://SOURCE to open a specific device named SOURCE.
as: পাছ আলছা:// ডিফল্ট ALSA অধিগ্ৰহণ ডিভাইচটো খুলিবলৈ, বা আলছা://SOURCE নিৰ্ধাৰিত এটা বিশেষ ডিভাইচ খুলিবলৈ SOURCE.

en: Pass pulse:// to open the default PulseAudio source, or pulse://SOURCE to open a specific source named SOURCE.
as: পাছ পাল্চ:// ডিফল্ট পাল্চ অডিঅ' উত্স খুলিবলৈ, বা পাল্চ://SOURCE নিৰ্ধাৰিত এটা উত্স ডিভাইচ খুলিবলৈ SOURCE.

en: Password
as: পাছৱৰ্ড

en: Password that will be requested to access the stream.
as: ষ্ট্ৰিমটোত প্ৰৱেশ কৰিবলৈ দাবী কৰিবলগীয়া পাছৱৰ্ড.

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
as: SOCKS প্ৰক্সিটোলৈ সংযোগ কৰিবৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিবলগীয়া পাছৱৰ্ড.

en: Password:
as: পাছৱৰ্ড:

en: Paste
as: আঠা লগাওক

en: Path
as: পাথ

en: Path doesn't appear to be a Blu-ray
as: এটা ব্লু-ৰে হিচাপে পথটো দৃষ্টিগোচৰ নহয়

en: Path of the memory mapped file of the frame buffer
as: ফ্ৰেম বাফাৰটোৰ স্মৃতি মেপ কৰা ফাইলটোৰ পাথ

en: Path to HLSL file
as: HLSL ফাইললৈ পাথ

en: Path to an HLSL file containing a single pixel shader.
as: অকলশৰীয়া পিক্সেল ছায়াকৰ্তা এটা ধাৰণ কৰা HLSL ফাইল এটালৈ পাথ.

en: Path to the index file to create
as: তৈয়াৰ কৰিবলৈ সূচী ফাইলটোল পাথ

en: Path to the projectM preset directory
as: প্ৰকল্পM পূৰ্বেছেট কৰা নিৰ্দেশিকালৈ পথ

en: Path to the skin to use.
as: ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ স্কিনলৈ পথ.

en: Pause
as: বিৰতি দিয়ক

en: Pause and resume iTunes / Spotify
as: iটিউনছ / স্পটিফাই বিৰতি দিয়ক আৰু পুনৰ আৰম্ভ কৰক

en: Pause each item in the playlist on the last frame.
as: অন্তিম ফ্ৰেমটোত প্লেলিষ্টটোত থকা প্ৰতিটো বস্তুক বিৰতি দিয়ক.

en: Pause iTunes / Spotify
as: iটিউনছ / স্পটিফাই বিৰতি দিয়ক

en: Pause on audio communication
as: অডিঅ' যোগাযোগত বিৰতি দিয়ক

en: Pause on the last frame of a video
as: ভিডিঅ' এটাৰ অন্তিম ফ্ৰেমটোত বিৰতি দিয়ক

en: Pause only
as: কেৱল বিৰতি দিয়ক

en: Pause playback when minimized
as: যেতিয়া সৰু কৰে প্লেবেকটো বিৰতি দিয়ক

en: Pause the playback
as: প্লেবেকটোত বিৰতি দিয়ক

en: Pause the video playback when minimized
as: ভিডিঅ' প্লেবেকটোক বিৰতি দিয়ক যেতিয়া সৰু কৰে

en: Paused
as: বিৰতি দিয়া হল

en: Peak extra width
as: শীৰ্ষ অতিৰিক্ত প্ৰস্থ

en: Peak height
as: শীৰ্ষ উচ্চতা

en: Peak protection
as: শীৰ্ষ নিৰাপত্তা

en: Percentage of stride to overlap
as: অভাৰলেপ কৰিবলৈ খোজৰ শতাংশ

en: Perform ISO C time and date formatting on the file path
as: ISO C সময়টো সম্পাদন কৰক আৰু ফাইল পাথটোত তাৰিখ ফৰমেট কৰিছে

en: Performance (prioritize faster ciphers)
as: কাৰ্যদক্ষতা (অগ্ৰাধিকাৰ অনুসৰি খৰতকীয়া চিফাৰবোৰ)

en: Performance options
as: কাৰ্যদক্ষতাৰ বিকল্পবোৰ

en: Performers
as: কৰ্যকৰ্তাবোৰ

en: Persian
as: পাৰ্চীৰ

en: Philips OGT (SVCD subtitle) decoder
as: ফিলিপছ OGT (SVCD উপশিৰোনাম) ডিকোডাৰ

en: Philips OGT (SVCD subtitle) packetizer
as: ফিলিপছ OGT (SVCD উপশিৰোনাম) পেকেটাইজাৰ

en: Phonogram Rights
as: ফোনোগ্ৰাম অধিকাৰবোৰ

en: Phosphor
as: ফছফোৰ

en: Phosphor chroma mode for 4:2:0 input
as: 4:2:0 ইনপুটৰ বাবে ফছফোৰ ক্ৰোমা ধৰণ

en: Phosphor old field dimmer strength
as: ফছফোৰ পুৰণি ক্ষেত্ৰৰ অস্পষ্ট শক্তি

en: Physical channel
as: দৈহিক চেনেল

en: Picking chroma format will force a conversion of the video into that format
as: ক্ৰোমা ফৰমেট লোৱাটোৱে ভিডিঅ'টোৰ ৰূপান্তৰণ এটা সেই ফৰমেটটোলৈ জোৰ কৰিব

en: Picture
as: ছবি

en: Picture aspect-ratio n:m
as: ছবি দৃষ্টিকোণ-অনুপাত n:m

en: Picture brightness or black level.
as: ছবিৰ উজ্জ্বলতা বা কলাৰ স্তৰ.

en: Picture coding mode
as: ছবি কোড কৰা ধৰণ

en: Picture contrast or luma gain.
as: ছবিৰ প্ৰভেদ বা লুমা লাভ.

en: Picture gain.
as: ছবি গেইন.

en: Picture rotation angle (in degrees).
as: ছবি আৱৰ্তনৰ কোণ (ডিগ্ৰীত).

en: Picture saturation or chroma gain.
as: ছবি চেচুৰেশ্বন বা ক্ৰোমা লাভ.

en: PictureFlow
as: ছবিৰ প্ৰবাহ

en: Pictures coming from the mosaic elements will be delayed according to this value (in milliseconds). For high values you will need to raise caching at input.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Pictures coming from the picture video outputs will be delayed according to this value (in milliseconds, should be >= 100 ms). For high values, you will need to raise caching values.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Piece edge shape size
as: টুকুৰা কাষ আকৃতিৰ আকাৰ

en: Pilot
as: পাইলট

en: Pitch
as: পিট্চ

en: Pixel Shader
as: পিক্সেল ছায়াকৰ্তা

en: Pixel depth of the frame buffer, or zero for XWD file
as: ফ্ৰেম বাফাৰটোৰ পিক্সেল গভীৰতা, বা XWD ফাইলৰ বাবে শূন্য

en: Pixel height of the capture region, or 0 for full height
as: অধিগ্ৰহণ কৰা অঞ্চলৰ পিক্সেল উচ্চতা, বা সম্পূৰ্ণ প্ৰস্থৰ বাবে 0

en: Pixel height of the frame buffer (ignored for XWD file)
as: ফ্ৰেম বাফাৰটোৰ পিক্সেল উচ্চতা (XWD ফাইলৰ বাবে অৱজ্ঞা কৰা হল)

en: Pixel width of the capture region, or 0 for full width
as: অধিগ্ৰহণ কৰা অঞ্চলৰ পিক্সেল প্ৰস্থ, বা সম্পূৰ্ণ প্ৰস্থৰ বাবে 0

en: Pixel width of the frame buffer (ignored for XWD file)
as: ফ্ৰেম বাফাৰটোৰ পিক্সেল প্ৰস্থ (XWD ফাইলৰ বাবে অৱজ্ঞা কৰা হল)

en: Pixels to crop from bottom
as: তলৰ পৰা ক্ৰোপ কৰিবলৈ পিক্সেলবোৰ

en: Pixels to crop from left
as: বাওঁফালৰ পৰা ক্ৰোপ কৰিবলৈ পিক্সেলবোৰ

en: Pixels to crop from right
as: সোঁফালৰ পৰা ক্ৰোপ কৰিবলৈ পিক্সেলবোৰ

en: Pixels to crop from top
as: ওপৰৰ পৰা ক্ৰোপ কৰিবলৈ পিক্সেলবোৰ

en: Pixels to padd to bottom
as: তললৈ পেড কৰিবলৈ পিক্সেলবোৰ

en: Pixels to padd to left
as: বাওঁফাললৈ পেড কৰিবলৈ পিক্সেলবোৰ

en: Pixels to padd to right
as: সোঁফাললৈ পেড কৰিবলৈ পিক্সেলবোৰ

en: Pixels to padd to top
as: ওপৰলৈ পেড কৰিবলৈ পিক্সেলবোৰ

en: Place on video where to display the title (default bottom center).
as: ভিডিঅ'ত ঠাইটো যত শিৰোনামটো প্ৰদৰ্শন কৰা হব (ডিফল্ট তলৰ কেন্দ্ৰত).

en: Placeholder delay
as: স্থানধাৰকৰ বিলম্ব

en: Play
as: চলাওক

en: Play
    If the playlist is empty, open a medium
as: চলাওক
    যদি প্লেলিষ্টটো খালী হয়, মাধ্যম এটা খোলক

en: Play List
as: প্লে লিষ্ট

en: Play Selected
as: চলোৱাটো নিৰ্বাচিত কৰা হল

en: Play and exit
as: চলাওক আৰু প্ৰস্থান কৰক

en: Play and pause
as: চলাওক আৰু বিৰতি দিয়ক

en: Play and stop
as: চলাওক আৰু বন্ধ কৰক

en: Play another media synchronously
as: সমসাময়িকভাৱে অন্য এট মিডিয়া চলাওক

en: Play another media synchronously (extra audio file, ...)
as: সমসাময়িকভৱে অন্য মিডিয়া চলাওক (অতিৰিক্ত অডিঅ' ফাইল, ...)

en: Play as is
as: থকাৰ দৰে চলাওক

en: Play chapters in the order specified in the segment.
as: খণ্ডটোত নিৰ্ধাৰিত ক্ৰম অনুযায়ী পাঠবোৰ চলাওক.

en: Play files randomly forever
as: চিৰদিন ফাইলবোৰ বিশৃংখলভাৱে চলাওক

en: Play locally the stream while streaming it.
as: ষ্ট্ৰিমটো স্থানীয়ভাৱে চলাওক যেতিয়া এইটো ষ্ট্ৰিম কৰি থাকে.

en: Play only
as: কেৱল চলাওক

en: Play playlist bookmark 1
as: চলিত প্লেলিষ্টৰ পৃষ্ঠাসংকেত 1

en: Play playlist bookmark 10
as: চলিত প্লেলিষ্টৰ পৃষ্ঠাসংকেত 10

en: Play playlist bookmark 2
as: চলিত প্লেলিষ্টৰ পৃষ্ঠাসংকেত 2

en: Play playlist bookmark 3
as: চলিত প্লেলিষ্টৰ পৃষ্ঠাসংকেত 3

en: Play playlist bookmark 4
as: চলিত প্লেলিষ্টৰ পৃষ্ঠাসংকেত 4

en: Play playlist bookmark 5
as: চলিত প্লেলিষ্টৰ পৃষ্ঠাসংকেত 5

en: Play playlist bookmark 6
as: চলিত প্লেলিষ্টৰ পৃষ্ঠাসংকেত 6

en: Play playlist bookmark 7
as: চলিত প্লেলিষ্টৰ পৃষ্ঠাসংকেত 7

en: Play playlist bookmark 8
as: চলিত প্লেলিষ্টৰ পৃষ্ঠাসংকেত 8

en: Play playlist bookmark 9
as: চলিত প্লেলিষ্টৰ পৃষ্ঠাসংকেত 9

en: Play&list
as: প্লেলিষ্ট

en: Play/Pause
as: চলাওক/বিৰতি দিয়ক

en: Playback
as: প্লেবেক

en: Playback Buttons
as: প্লেবেক বাটনবোৰ

en: Playback Rate
as: প্লেবেকৰ হাৰ

en: Playback Speed
as: প্লেবেক গতি

en: Playback control
as: প্লেবেক নিয়ন্ত্ৰণ

en: Playback failure
as: প্লেবেক ব্যৰ্থতা

en: Playback of "%@" will continue at %@
as: "%@" ৰ প্লেবেকটো %@ ত অব্যাহত থাকিব

en: Playback speed
as: প্লেবেকৰ গতি

en: Played
as: চলোৱা হল

en: Played buffers
as: বাফাৰবোৰ চলোৱা হল

en: Player...
as: প্লেয়াৰ...

en: Playing some media.
as: কিছুমান মিডিয়া চলাইছে.

en: Playlist
as: প্লেলিষ্ট

en: Playlist Files
as: প্লেলিষ্ট ফাইলবোৰ

en: Playlist Table Columns
as: প্লেলিষ্ট তালিকাৰ স্তম্ভবোৰ

en: Playlist View Mode
as: প্লেলিষ্ট দৃশ্যৰ ধৰণ

en: Playlist and Instances
as: প্লেলিষ্ট আৰু উদাহৰণবোৰ

en: Playlist bookmark 1
as: প্লেলিষ্টৰ পৃষ্ঠাসংকেত 1

en: Playlist bookmark 10
as: প্লেলিষ্টৰ পৃষ্ঠাসংকেত 10

en: Playlist bookmark 2
as: প্লেলিষ্টৰ পৃষ্ঠাসংকেত 2

en: Playlist bookmark 3
as: প্লেলিষ্টৰ পৃষ্ঠাসংকেত 3

en: Playlist bookmark 4
as: প্লেলিষ্টৰ পৃষ্ঠাসংকেত 4

en: Playlist bookmark 5
as: প্লেলিষ্টৰ পৃষ্ঠাসংকেত 5

en: Playlist bookmark 6
as: প্লেলিষ্টৰ পৃষ্ঠাসংকেত 6

en: Playlist bookmark 7
as: প্লেলিষ্টৰ পৃষ্ঠাসংকেত 7

en: Playlist bookmark 8
as: প্লেলিষ্টৰ পৃষ্ঠাসংকেত 8

en: Playlist bookmark 9
as: প্লেলিষ্টৰ পৃষ্ঠাসংকেত 9

en: Playlist has only %u element | Playlist has only %u elements
as[0]: প্লেলিষ্টৰ কেৱল %u টা উপাদন আছে
as[1]: প্লেলিষ্টৰ কেৱল %u উপাদনবোৰ আছে

en: Playlist is currently empty.
    Drop a file here or select a media source from the left.
as: প্লেলিষ্ট বৰ্তমান খালী.
    ইয়াত ফাইল এটা ড্ৰপ কৰক বা বাওঁফালৰ পৰা মিডিয়া উত্স এটা নিৰ্বাচন কৰক.

en: Playlist parsers
as: প্লেলিষ্ট ভাগকৰ্তাবোৰ

en: Playlist parsers add new capabilities to read internet streams or extract meta data.
as: প্লিলিষ্ট দক্ষতাবোৰৰ ভাগকৰ্তা ডিস্ক কেৱল এটা শুদ্ধ অঞ্চলৰ কোড এটাৰ সৈতে চলাব পাৰি.

en: Playlist...
as: প্লেলিষ্ট...

en: Please enter a network URL:
as: অনুগ্ৰহ কৰি নেটৱৰ্ক URL এটা ভৰাওক:

en: Please enter a unique name for the new profile.
as: অনুগ্ৰহ কৰি নতুন প্ৰফাইলটোৰ বাবে অদ্বিতীয় নাম এটা ভৰাওক.

en: Please enter a valid login and password for the sftp connexion to %s
as: %s লৈ sftp সংযোগৰ বাবে অনুগ্ৰহ কৰি এটা বৈধ লগইন আৰু পাছৱৰ্ড ভৰাওক

en: Please enter a valid login name and a password for realm %s.
as: অনুগ্ৰহ কৰি প্ৰকৃতm %s ৰ বাবে এটা বৈধ লগইন নাম আৰু পাছৱৰ্ড ভৰাওক.

en: Please enter a valid login name and a password.
as: অনুগ্ৰহ কৰি এটা বৈধ লগইন নাম আৰু এটা পাছৱৰ্ড ভৰাওক.

en: Please enter the URL or path to the media you want to play.
as: অনুগ্ৰহ কৰি আপুনি চলাবলৈ বিচৰা মিডিয়ালৈ URL বা পাথটো ভৰাওক.

en: Please enter the new profile name.
as: অনুগ্ৰহ কৰি নতুন প্ৰফাইল নামটো ভৰাওক.

en: Please set a username or disable the audioscrobbler plugin, and restart VLC.
    Visit http://www.last.fm/join/ to get an account.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a minute.
as: অনুগ্ৰহ কৰি অপেক্ষা কৰক যেতিয়া আপোনাৰ ফন্ট কেশ্বটো পুনৰ তৈয়াৰ কৰে.
    এইটোৱে এক মিনিটতকৈ কম সময় লব.

en: Plu&gins and extensions
as: প্লাগইনবোৰ আৰু সম্প্ৰসাৰণবোৰ

en: Plugins
as: প্লাগইনবোৰ

en: Plugins and extensions
as: প্লাগইন আৰু সম্প্ৰসাৰণবোৰ

en: Podcast Author
as: পডকাষ্ট লেখক

en: Podcast Category
as: পডকাষ্ট শ্ৰেণী

en: Podcast Copyright
as: পডকাষ্ট প্ৰতিলিপিস্বত্ব

en: Podcast Duration
as: পডকাষ্ট সময়সীমা

en: Podcast Info
as: পডকাষ্ট তথ্য

en: Podcast Keywords
as: পডকাষ্ট মুখ্য শব্দবোৰ

en: Podcast Link
as: পডকাষ্ট সংযোগ

en: Podcast Publication Date
as: পডকাষ্ট প্ৰকাশনৰ তাৰিখ

en: Podcast Size
as: পডকাষ্ট আকাৰ

en: Podcast Subcategory
as: পডকাষ্ট উপশ্ৰেণী

en: Podcast Subtitle
as: পডকাষ্ট উপশিৰোনাম

en: Podcast Summary
as: পডকাষ্ট সাৰাংশ

en: Podcast Type
as: পডকাষ্ট প্ৰকাৰ

en: Podcast URLs list
as: পডকাষ্ট URLবোৰৰ তালিকা

en: Podcast parser
as: পডকাষ্ট ভাগকৰ্তা

en: Podcasts
as: পোডকাষ্টবোৰ

en: Polarization (Voltage)
as: পোলাৰাইজেশ্বন (ভল্টেজ)

en: Polish
as: পোলিচ

en: Polka
as: পোল্কা

en: Polsk Punk
as: পোলস্ক পাংক

en: Polyphony
as: পলিফোনি

en: Pop
as: প'প

en: Pop-Folk
as: প'প-লোকসংগীত

en: Pop/Funk
as: প'প/ফাংক

en: Porn Groove
as: পৰ্ণ গ্ৰুভ

en: Port
as: পোৰ্ট

en: Port to use for the RTP source of the session
as: অধিৱেশনৰ RTP উত্সটোৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিবললৈ পোৰ্ট

en: Port to use for tunneling the RTSP/RTP over HTTP.
as: HTTP ৰ ওপৰত RTSP/RTP টো টানেলিং কৰাৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ পোৰ্ট.

en: Portuguese
as: পৰ্তুগালৰ

en: Position
as: স্থান

en: Position of video title
as: ভিডিঅ' শিৰোনামৰ স্থান

en: Positioning method
as: স্থান নিৰূপণৰ পদ্ধথি

en: Positioning method for the mosaic. auto: automatically choose the best number of rows and columns. fixed: use the user-defined number of rows and columns. offsets: use the user-defined offsets for each image.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Post processing
as: পূৰ্বে প্ৰক্ৰিয়া কৰা

en: Post processing quality
as: পিছত প্ৰক্ৰিয়া কৰাৰ মানদণ্ড

en: Post-Processing Quality
as: পিছত প্ৰক্ৰিয়া কৰাৰ মানদণ্ড

en: Posterize
as: পোষ্টাৰাইজ

en: Posterize level
as: পোষ্টাৰাইজ স্তৰ

en: Posterize level (number of colors is cube of this value)
as: পোষ্টাৰাইজ স্তৰ (এই মানটোৰ কিউবত ৰংবোৰৰ সংখ্যা)

en: Posterize video by lowering the number of colors
as: ৰংবোৰৰ সংখ্যাটো নিম্ন কৰাৰ দ্বাৰা পোষ্টাৰাইজ ভিডিঅ'

en: Posterize video filter
as: পোষ্টাৰাইজ কৰা ভিডিঅ' ফিল্টাৰ

en: Postproc
as: পূৰ্বপ্ৰক্ৰিয়া

en: Power Ballad
as: পাৱাৰ বেলাড

en: Power line frequency
as: শক্তি শাৰীৰ কম্পনাংক

en: Power line frequency anti-flicker filter.
as: শক্তি শাৰী কম্পনাংক ফ্লিকাৰ বিৰোধী ফিল্টাৰ.

en: Pranks
as: প্ৰাংকছ

en: Pre&vious
as: আগৰ

en: Pre-motion estimation
as: পূৰ্ব-প্ৰস্তাৱৰ পৰিকল্পনা

en: Preamp
as: পূৰ্ববিস্তাৰ

en: Preamp:
as: পূৰ্বৰ বিস্তাৰ:

en: Prefer native stream recording
as: স্থানীয় ষ্ট্ৰিম ৰেকৰ্ডিং পছন্দ কৰক

en: Preferences
as: পছন্দবোৰ

en: Preferences file could not be saved
as: পছন্দ কৰা ফাইলবোৰ ছেভ কৰিব পৰা নগল

en: Preferences...
as: পছন্দবোৰ...

en: Preferred Audio language
as: অডিঅ' ভাষা পছন্দ কৰা হল

en: Preferred audio language:
as: পছন্দ কৰা অডিঅ' ভাষা:

en: Preferred decoders list
as: পছন্দ কৰা ডিকোডাৰৰ তালিকা

en: Preferred encoders list
as: পছন্দ কৰা এনকোডাৰবোৰৰ তালিকা

en: Preferred packetizer list
as: পছন্দ কৰা পেকেটাইজাৰ তালিকা

en: Preferred subtitle language
as: পছন্দ কৰা উপশিৰোনাম ভাষা

en: Preferred video resolution
as: পছন্দ কৰা ভিডিঅ' বিশ্লেষণ

en: Prefilter
as: পূৰ্বৰ ফিল্টাৰ

en: Prefix
as: উপসৰ্গ

en: Prefix of the destination file automatically generated
as: গন্তব্যস্থানটোৰ উপসৰ্গ স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে তৈয়াৰ কৰা হব

en: Prefix of the output images filenames. Output filenames will have the "prefixNUMBER.format" form if replace is not true.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Prefix to show on output line
as: আউটপুট লাইনত দেখুৱাবলৈ উপসৰ্গ

en: Preload MKV files in the same directory
as: একেটা নিৰ্দেশিকাত MKV ফাইলবোৰ পুনৰ লোড কৰক

en: Preload matroska files in the same directory to find linked segments (not good for broken files).
as: সংযোগ কৰা খণ্ডবোৰ বিচাৰি উলিয়াবলৈ একেটা নিৰ্দেশিকাত মেট্ৰোস্কা ফাইলবোৰ পুনৰ লোড কৰক (ভঙা ফাইলবোৰ বাবে ভাল নহয়).

en: Preset
as: পূৰ্বে ছেট কৰা

en: Preset to use for the equalizer.
as: সমতাকৰ্তাটোৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ আগতীয়া ছেট.

en: Press new keys for
    "%@"
as: ...ৰ বাবে নতুন কীবোৰ হেচক
    "%@"

en: Press pause to continue.
as: অব্যাহত থাকিবলৈ বিৰতিত প্ৰেছ কৰক.

en: Press the new key or combination for
as: নতুন কীটোত হেচক বা ... বাবে মিশ্ৰণ কৰক

en: Prev
as: আগৰ

en: Preview
as: পূৰ্বদৃশ্য

en: Previous
as: আগৰ

en: Previous / Backward
as: আগৰ / পিছলৈ

en: Previous Chapter/Title
as: আগৰ পাঠ/শিৰোনাম

en: Previous chapter
as: আগৰ পাঠ

en: Previous media in the playlist
as: প্লেলিষ্টটোত আগৰ মিডিয়া

en: Previous media in the playlist, skip backward when held
as: প্লেলিষ্টটোত আগৰ মিডিয়া, পিছলৈ যাওক যেতিয়া ধৰি ৰাখে

en: Previous title
as: আগৰ শিৰোনাম

en: Primary language
as: প্ৰাথমিক ভাষা

en: Primus
as: প্ৰাইমাছ

en: Print
as: ছপা কৰক

en: Print stats for each frame.
as: প্ৰতিটো ফ্ৰেমৰ বাবে পৰিসংখ্যা ছপা কৰক

en: Privacy / Network Interaction
as: ব্যক্তিগত / নেটৱৰ্ক বিনিময়

en: Privacy and Network Access Policy
as: গোপনীয়তা আৰু নেটৱৰ্ক প্ৰৱেশ নীতি

en: Producer
as: প্ৰযোজক

en: Profile
as: প্ৰফাইল

en: Profile Name
as: প্ৰফাইল নাম

en: Profile edition
as: প্ৰফাইল সংস্কৰণ

en: Program
as: কাৰ্যসূচী

en: Program Guide
as: কাৰ্যসূচীৰ পথপ্ৰদৰ্শক

en: Program Service ID: %s
as: কাৰ্যসূচী সেৱা ID: %s

en: Programs
as: কাৰ্যসূচীবোৰ

en: Progressive Rock
as: প্ৰগ্ৰেছিভ ৰ'ক

en: Protect against sound clipping
as: ধ্বনি ক্লিপিংৰ বিৰুদ্ধে সুৰক্ষা দিয়ক

en: Protocol
as: প্ৰটকল

en: Providers Source Content
as: উত্সৰ উপাদানবোৰ আগবঢ়াওক

en: Pseudo raw video decoder
as: ছিউডো ৰ' ভিডিঅ' ডিকোডাৰ

en: Pseudo raw video packetizer
as: ছিউডো ৰ' ভিডিঅ' পেকেটাইজাৰ

en: Psychedelic
as: ছাইকেডেলিক

en: Psychedelic Rock
as: ছাইকেডেলিক ৰ'ক

en: Psychedelic video filter
as: ছাইকেডেলিক ভিডিঅ' ফিল্টাৰ

en: Psycho-acoustic model
as: ছাইকো-একোউষ্টিক আৰ্হি

en: Publisher
as: প্ৰকাশক

en: PulseAudio
as: পাল্চ অডিঅ'

en: PulseAudio input
as: পাল্চ অডিঅ' ইনপুট

en: Pulseaudio audio output
as: পাল্চ অডিঅ’ আউটপুট

en: Punk
as: পাংক

en: Punk Rock
as: পংক ৰ'ক

en: Pure-interlaced mode.
as: বিশুদ্ধ-ইন্টাৰলেচ কৰা ধৰণ.

en: Purple
as: পাৰ্পল

en: Pushto
as: পুষ্টো

en: Puzzle
as: সমস্যা

en: Puzzle game
as: সমস্যাৰ খেল

en: Puzzle interactive game video filter
as: সমস্যা বিনিময়ৰ খেল ভিডিঅ' ফিল্টাৰ

en: QP curve compression
as: QP বক্ৰ সংনমন

en: QP curve compression. Range 0.0 (CBR) to 1.0 (QCP).
as: QP বক্ৰ সংনমন. পৰিসৰ 0.0 (CBR) ৰ পৰা 1.0 (QCP) লৈ.

en: QP difference between chroma and luma
as: ক্ৰোমা আৰু লুমাৰ মাজৰ QP পাৰ্থক্য

en: QP difference between chroma and luma.
as: ক্ৰোমা আৰু লুমাৰ মাজৰ QP পাৰ্থক্য.

en: QP factor between I and P
as: I আৰু P ৰ মাজৰ QP কাৰক

en: QP factor between I and P. Range 1.0 to 2.0.
as: I আৰু P ৰ মাজৰ QP কাৰক. পৰিসৰটো 1.0 ৰ পৰা 2.0 লৈ.

en: QP factor between P and B
as: P আৰু B ৰ মাজৰ QP কাৰক

en: QP factor between P and B. Range 1.0 to 2.0.
as: P আৰু B ৰ মাজৰ QP কাৰক. পৰিসৰটো 1.0 ৰ পৰা 2.0 লৈ.

en: Qt interface
as: Qt ইন্টাৰফেছ

en: Quality factor to use in constant quality mode
as: স্থিৰ মানদণ্ডৰ ধৰণত ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ মানদণ্ডবিশিষ্ট কাৰক

en: Quality level
as: মানদণ্ডৰ স্তৰ

en: Quality level for encoding (this can enlarge or reduce output image size).
as: এনকোডিংৰ বাবে মানদণ্ডৰ স্তৰ (এইটোৱে আউটপুট ছবিৰ আকাৰ বৃদ্ধি বা হ্ৰাস কৰিব পাৰে).

en: Quality level for the encoding of motions vectors (this can slow down the encoding very much).
as: প্ৰস্তাৱ ভেক্টৰবোৰৰ এনকোডিংটোৰ বাবে মানদণ্ডৰ স্তৰ (এইটোৱে অধিক এনকোডিং কৰাটো মন্থৰ কৰিব পাৰে).

en: Quality of post processing. Valid range is 0 (disabled) to 6 (highest)
    Higher levels require more CPU power, but produce higher quality pictures.
    With default filter chain, the values map to the following filters:
    1: hb, 2-4: hb+vb, 5-6: hb+vb+dr
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Quality-based VBR
as: মানদণ্ড-আধাৰিত VBR

en: Quantization factor of I frames, compared with P frames (for instance 1.0 => same qscale for I and P frames).
as: I ফ্ৰেমবোৰৰ পৰিণামী কাৰক, P ফ্ৰেমবোৰৰ সৈতে তুলনা কৰা (উদাহৰণস্বৰূপে 1.0 => I আৰু P ফ্ৰেমবোৰৰ বাবে একে qজোখ).

en: Quantization parameter
as: কুৱান্টাইজেশ্বন পেৰামিটাৰ

en: Quantization parameter for B-frames
as: B-ফ্ৰেমবোৰৰ বাবে কুৱান্টাইজেশ্বন পেৰামিটাৰ

en: Quantization parameter for B-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
as: B-ফ্ৰেমবোৰৰ বাবে কুৱান্টাইজেশ্বন পেৰামিটাৰ. এই পেৰামিটাৰটোৱে সাৰ্বজনীনভাৱে যিকোনো qp ছেট অভাৰৰাইড কৰে. কেৱল ব্যৱহাৰ কৰা হয় যদিহে rc_method টো 'qp' হয়.

en: Quantization parameter for I-frames
as: I-ফ্ৰেমবোৰৰ বাবে কুৱান্টাইজেশ্বন পেৰামিটাৰ

en: Quantization parameter for I-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
as: I-ফ্ৰেমবোৰৰ বাবে কুৱান্টাইজেশ্বন পেৰামিটাৰ. এই পেৰামিটাৰটোৱে সাৰ্বজনীনভাৱে যিকোনো qp ছেট অভাৰৰাইড কৰে. কেৱল ব্যৱহাৰ কৰা হয় যদিহে rc_method টো 'qp' হয়.

en: Quantization parameter for P-frames
as: P-ফ্ৰেমবোৰৰ বাবে কুৱান্টাইজেশ্বন পেৰামিটাৰ

en: Quantization parameter for P-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
as: P-ফ্ৰেমবোৰৰ বাবে কুৱান্টাইজেশ্বন পেৰামিটাৰ. এই পেৰামিটাৰটোৱে সাৰ্বজনীনভাৱে যিকোনো qp ছেট অভাৰৰাইড কৰে. কেৱল ব্যৱহাৰ কৰা হয় যদিহে rc_method টো 'qp' হয়.

en: Quechua
as: কিউচুআ

en: Queue Selected
as: শাৰী নিৰ্বাচিত কৰা হল

en: QuickTime Media Link importer
as: কুইকটাইম মিডিয়া সংযোগ আমদানিকৰ্তা

en: Quiet mode
as: শান্তৰ ধৰণ

en: Quiet synchro
as: শান্ত ছিনক্ৰনাইজেশ্বন

en: Quit
as: ত্যাগ কৰক

en: Quit VLC
as: VLC ত্যাগ কৰক

en: Quit after Playback
as: প্লেবেকৰ পিছত ত্যাগ কৰক

en: Quit at the end of playlist
as: প্লেলিষ্টৰ শেষত ত্যাগ কৰক

en: RAM playlist import
as: RAM প্লেলিষ্ট আমদানি কৰক

en: RD based mode decision for B-frames. This requires subme 6 (or higher).
as: B-ফ্ৰেমবোৰৰ বাবে RD আধাৰিত ধৰণৰ সিদ্ধান্ত. এইটোৱে subme 6 দাবী কৰে (বা অধিক).

en: RDP Remote Desktop
as: RDP দূৰৈৰ ডেক্সটপ

en: RGB chroma (RV32, RV24, RV16, RGB2)
as: RGB ক্ৰোমা (RV32, RV24, RV16, RGB2)

en: RGB component to extract
as: নিষ্কৰ্ষ কৰিবলৈ RGB উপাদান

en: RGB component to extract. 0 for Red, 1 for Green and 2 for Blue.
as: নিষ্কৰ্ষ কৰিবলৈ RGB উপাদান. ৰঙাৰ বাবে 0, সেউজীয়াৰ বাবে 1 আৰু নীলাৰ বাবে 2.

en: RMS/peak
as: RMS/শীৰ্ষ

en: RSS / Atom
as: RSS / এটম

en: RSS and Atom feed display
as: RSS আৰু এটম ফীড প্ৰদৰ্শন কৰক

en: RSS/Atom feed '|' (pipe) separated URLs.
as: RSS/এটম ফীড '|' (পাইপ) পৃথকীকৃত URLবোৰ.

en: RTCP (local) port
as: RTCP (স্থানীয়) পোৰ্ট

en: RTCP packets will be received on this transport protocol port. If zero, multiplexed RTP/RTCP is used.
as: এই পৰিবহন প্ৰটকল পোৰ্টটোত RTCP পেকেটবোৰ গ্ৰহণ কৰা হব. যদি শূন্য হয়, মাল্টিপ্লেক্সড RTP/RTCP ব্যৱহাৰ কৰা হয়.

en: RTP over RTSP (TCP)
as: RTSP (TCP) ৰ ওপৰত RTP

en: RTP packets will be authenticated and deciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
as: এই সুৰক্ষিত মুখ্য বিনিময় কৰা গোপন কীটোৰ সৈতে RTPRTP পেকেটবোৰ বৈধ আৰু ডিচিফাৰ্ড কৰা হব. এইটো এটা 32-আখৰ-দৈৰ্ঘৰ হেক্সাডেচিমেল ষ্ট্ৰিং হোৱাটো অপৰিহাৰ্য.

en: RTP packets will be discarded if they are too far behind (i.e. in the past) by this many packets from the last received packet.
as: অন্তিমবাৰ লাভ কৰা পেকেটটোৰ পৰা এই বহুত পেকেটবোৰৰ দ্বাৰা RTP পেকেটবোৰ বাতিল কৰা হব যদি সেইবোৰ বহুত বেছি পিছত থাকে (যেনে, অতীতত).

en: RTP packets will be discarded if they are too much ahead (i.e. in the future) by this many packets from the last received packet.
as: অন্তিমবাৰ লাভ কৰা পেকেটটোৰ পৰা এই বহুত পেকেটবোৰৰ দ্বাৰা RTP পেকেটবোৰ বাতিল কৰা হব যদি সেইবোৰ বহুত বেছি আগত থাকে (যেনে, ভৱিষ্যতত).

en: RTP packets will be integrity-protected and ciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: RTP payload format assumed for dynamic payloads
as: ডাইনেমিক পেলোডবোৰৰ বাবে RTP পেলোড ফৰমেট ধাৰণা কৰা হল

en: RTP source timeout (sec)
as: RTP উত্সৰ সময় উকলি গল(ছেকেণ্ড)

en: RTP stream output
as: RTP ষ্ট্ৰিম আউটপুট

en: RTP/RTCP multiplexing
as: RTP/RTCP মাল্টিপ্লেক্সিং

en: RTP/RTSP/SDP demuxer (using Live555)
as: RTP/RTSP/SDP ডিমাক্সাৰ (পোনপটীয়া555 ব্যৱহাৰ কৰি)

en: RTSP Announcement
as: RTSP ঘোষণা

en: RTSP VoD server
as: RTSP VoD ছাৰ্ভাৰ

en: RTSP authentication
as: RTSP বৈধতা

en: RTSP connection failed
as: RTSP সংযোগ ব্যৰ্থ হল

en: RTSP frame buffer size
as: RTSP ফ্ৰেম বাফাৰ আকাৰ

en: RTSP server address
as: RTSP ছাৰ্ভাৰৰ ঠিকনা

en: RTSP server port
as: RTSP ছাৰ্ভাৰৰ পোৰ্ট

en: RTSP session timeout (s)
as: RTSP অধিৱেশনৰ সময় উকলি গল (বোৰ)

en: RTSP sessions will be closed after not receiving any RTSP request for this long. Setting it to a negative value or zero disables timeouts. The default is 60 (one minute).
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: RTSP start frame buffer size of the video track, can be increased in case of broken pictures due to too small buffer.
as: RTSP য়ে ভিডিঅ' পথটোৰ ফ্ৰেম বাফাৰ আকাৰ আৰম্ভ কৰে, অতিশয় সৰু বাফাৰৰ বাবে ছবিবোৰ ভাঙি যোৱাৰ ক্ষেত্ৰত বৃদ্ধি কৰিব পাৰি.

en: RTSP/RTP access and demux
as: RTSP/RTP প্ৰৱেশ আৰু ডিমাক্স

en: RV32 conversion filter
as: RV32 ৰূপান্তৰণ ফিল্টাৰ

en: Radio device
as: ৰেডিঅ’ ডিভাইচ

en: Radio tuner device node.
as: ৰেডিঅ’ টিউনাৰ ডিভাইচ নোড.

en: Radius
as: ব্যাসাৰ্ধ

en: Radius in pixels
as: পিক্সেলবোৰত ব্যাসাৰ্ধ

en: Raeto-Romance
as: ৰায়েটো-ৰোমাঞ্চ

en: Raise the quantizer for macroblocks at the border of the frame (default: 0.0).
as: ফ্ৰেমটোৰ সীমাত মেক্ৰোব্লকবোৰৰ বাবে পৰিণামীকৰ্তাটো বঢ়াওক (ডিফল্ট: 0.0).

en: Raise the quantizer for macroblocks with a high temporal complexity (default: 0.0).
as: মেক্ৰোব্লকবোৰৰ বাবে এটা উচ্চ সাময়িক জটিলতাৰ সৈতে পৰিণামীকৰ্তাটো বঢ়াওক (ডিফল্ট: 0.0).

en: Raise the quantizer for very bright macroblocks (default: 0.0).
as: বৰ উজ্জ্বল মেক্ৰোব্লকবোৰৰ বাবে পৰিণামীকৰ্তা বঢ়াওক (ডিফল্ট: 0.0).

en: Raise the quantizer for very dark macroblocks (default: 0.0).
as: বৰ আন্ধাৰ মেক্ৰোব্লকবোৰৰ বাবে পৰিণামীকৰ্তা বঢ়াওক (ডিফল্ট: 0.0).

en: Random
as: বিশৃংখল

en: Random Off
as: বিশৃংখল বন্ধ

en: Random On
as: বিশৃংখল আৰম্ভ

en: Random: %s
as: বিশৃংখল: %s

en: Rap
as: ৰেপ

en: Rate Control Method
as: হাৰ নিয়ন্ত্ৰণ পদ্ধতি

en: Rate control buffer aggressiveness
as: হাৰ নিয়ন্ত্ৰণ বাফাৰৰ আক্ৰমণকতা

en: Rate control buffer aggressiveness.
as: হাৰ নিয়ন্ত্ৰণ বাফাৰৰ আক্ৰমণকতা.

en: Rate control buffer size
as: হাৰ নিয়ন্ত্ৰণ বাফাৰ আকাৰ

en: Rate control buffer size (in kbytes). A bigger buffer will allow for better rate control, but will cause a delay in the stream.
as: হাৰ নিয়ন্ত্ৰণ বাফাৰৰ আকাৰ (kbytes ত). এটা অধিক ডাঙৰ বাফাৰে অধিক ভাল হাৰ নিয়ন্ত্ৰণৰ অনুমতি দিব, কিন্তু ষ্ট্ৰিমটোত বিলম্ব এটা ঘটাব.

en: Rate control method
as: হাৰ নিয়ন্ত্ৰণ পদ্ধতি

en: Rate of change of sweep depth in milliseconds shift per second of play
as: চলোৱাৰ প্ৰতি ছেকেণ্ডৰ মিলিছেকেণ্ড ছিফ্টত শ্বুইপ গভীৰতাৰ সলনিৰ হাৰ

en: Rating
as: ক্ৰম কৰা

en: Ratio
as: অনুপাত

en: Ratio of B frames
as: B ফ্ৰেমবোৰৰ অনুপাত

en: Ratio of images to record. 3 means that one image out of three is recorded.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Ratio of key frames
as: মুখ্য ফ্ৰেমবোৰৰ অনুপাত

en: Rave
as: ৰেভ

en: Raw audio demuxer
as: ৰ' অডিঅ' ডিমাক্সাৰ

en: Raw audio encoder
as: ৰ’ অডিঅ’ ডিকোডাৰ

en: Raw video demuxer
as: ৰ' ভিডিঅ' ডিমাক্সাৰ

en: Raw/Log Audio decoder
as: ৰ’/ল’গ অডিঅ’ ডিকোডাৰ

en: Read a VLM configuration file as soon as VLM is started.
as: VLM আৰম্ভ কৰাৰ লগে লগে VLM ৰূপৰেখাকৰণ ফাইল এটা পঢ়ক.

en: Read and discard unknown EBML elements (not good for broken files).
as: অজ্ঞাত EBML উপাদানবোৰ পঢ়ক আৰু এৰি দিয়ক (ভঙা ফাইলবোৰৰ বাবে ভাল নহয়).

en: Read at media
as: মিডিয়াত পঢ়ক

en: Read meta data using lua scripts
as: লুৱা স্ক্ৰিপ্টবোৰ ব্যৱহাৰ কৰি মেটা ডাটা পঢ়ক

en: Read size
as: আকাৰ পঢ়ক

en: Read the audio stream at VLC pace rather than Jack pace.
as: জেক পেছৰ পৰিৱৰ্তে VLC পেছত অডিঅ' ষ্ট্ৰিমটো পঢ়ক.

en: Real RTSP
as: প্ৰকৃত RTSP

en: Real demuxer
as: প্ৰকৃত ডিমাক্সাৰ

en: Real-Time Protocol (RTP) input
as: প্ৰকৃত-সময়ৰ প্ৰটকল (RTP) ইনপুট

en: Real-time
as: প্ৰকৃত-সময়

en: Rear center
as: পিছৰ কেন্দ্ৰ

en: Rear left
as: পিছৰ বাওঁফাল

en: Rear right
as: পিছৰ সোঁফাল

en: Recalculate subtitle duration according
    to their content and this value.
    Set 0 to disable.
as: উপশিৰোনামৰ সময়সীমামতে পুনৰ গণনা
    সিহঁতৰ বস্তু আৰু এই মানটো.
    অক্ষম কৰিবলৈ 0 লৈ ছেট কৰক.

en: Receive buffer
as: বাফাৰ গ্ৰহণ কৰক

en: Recommended video output for Windows Vista and later versions
as: উইণ্ডোজ ভিষ্টা আৰু পিছৰ সংস্কৰণবোৰৰ বাবে পৰামৰ্শ কৰা ভিডিঅ' আউটপুট

en: Recommended video output for Windows XP. Incompatible with Vista's Aero interface
as: উইণ্ডোজ XP ৰ বাবে ভিডিঅ' আউটপুট পৰামৰ্শ কৰক ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. ভিষ্টা এৰো ইন্টাৰফেছ অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Record
as: ৰেকৰ্ড কৰক

en: Record Company
as: ৰেকৰ্ড কোম্পানী

en: Record access filter start/stop.
as: প্ৰৱেশ ফিল্টাৰ আৰম্ভ/বন্ধ ৰেকৰ্ড কৰক.

en: Record directory or filename
as: নিৰ্দেশিকা বা ফাইল নাম ৰেকৰ্ড কৰক

en: Record stream output
as: ষ্ট্ৰিম আউটপুট ৰেকৰ্ড কৰক

en: Recording
as: ৰেকৰ্ডিং

en: Recording done
as: ৰেকৰ্ডিং সম্পন্ন কৰা হল

en: Recording ratio
as: ৰেকৰ্ডিংৰ অনুপাত

en: Recreate a index for the AVI file. Use this if your AVI file is damaged or incomplete (not seekable).
as: AVI ফাইলটোৰ বাবে সূচী এটা তৈয়াৰ কৰক. এইটো ব্যৱহাৰ কৰক যদি আপোনাৰ AVI নষ্ট হৈছে বা অসম্পূৰ্ণ (বিচাৰিব পৰা নহয়).

en: Red
as: ৰঙা

en: Red balance
as: ৰঙা সমতা

en: Red chroma balance.
as: ৰঙা ক্ৰোমা সমতা.

en: Reduce fluctuations in QP
as: QP ত তাৰতম্য হ্ৰাস কৰে

en: Refresh List
as: তালিকা পুনৰ সজীৱ কৰক

en: Refresh period in ms
as: ms ত পুনৰ সজীৱৰ সময়সীমা

en: Refresh time
as: পুনৰ সজীৱৰ সময়

en: Reggae
as: ৰেগে

en: Region code
as: অঞ্চলৰ কোড

en: Region left column
as: অঞ্চলৰ বাওঁফালৰ স্তম্ভ

en: Region top row
as: অঞ্চলটোৰ ওপৰৰ শাৰী

en: Regrettably, these keys cannot be assigned as hotkey shortcuts.
as: দুখজনকভাৱে, এই কীবোৰক হটকী চমুপথবোৰৰ দৰে নিৰ্ধাৰণ কৰিব নোৱাৰি.

en: Regularly check for VLC updates
as: VLC আপডেটবোৰৰ বাবে নিয়মিতভাৱে পৰীক্ষা কৰক

en: Relative font size
as: সম্পৰ্কীয় ফন্ট আকাৰ

en: Relative to source content
as: উত্স উপাদানলৈ সম্পৰ্কীয়

en: Relative to source delay
as: উত্স বিলম্বলৈ সম্পৰ্কীয়

en: Release
as: এৰি দিয়ক

en: Release function
as: কাৰ্য এৰি দিয়ক

en: Release time
as: এৰি দিয়াৰ সময়

en: Reload extensions
as: সম্প্ৰসাৰণবোৰ পুনৰ লোড কৰক

en: Remember the audio volume
as: অডিঅ' প্ৰসাৰ মনত পেলাওক

en: Remote control interface
as: দূৰৈৰ পৰা নিয়ন্ত্ৰণৰ ইন্টাৰফেছ

en: Remote control interface initialized. Type `help' for help.
as: দূৰৈৰ পৰা নিয়ন্ত্ৰণৰ ইন্টাৰফেছ সাজু কৰা হল. সহায়ৰ বাবে `সহায়' টাইপ কৰক.

en: Remote-OSD
as: দূৰৈৰ-OSD

en: Remote-OSD over VNC
as: VNC ৰ ওপৰত দূৰৈৰ-OSD

en: Remove
as: আতঁৰ কৰক

en: Remove Selected
as: নিৰ্বাচিতটো আতঁৰ কৰক

en: Remove a preset
as: পূৰ্বে ছেট কৰা এটা আতঁৰ কৰক

en: Remove a profile
as: প্ৰফাইল এটা আতঁৰ কৰক

en: Remove old preferences?
as: পুৰণি পছন্দবোৰ আতঁৰ কৰে নে?

en: Remove this podcast subscription
as: এই পডকাষ্ট ছাবক্ৰিপশ্বনবোৰ আতঁৰ কৰক

en: Remove zones of the video using a picture as mask
as: মাস্কৰ দৰে ছবি এটা ব্যৱহাৰ কৰি ভিডিঅ’টোৰ মণ্ডলবোৰ আতঁৰ কৰক

en: Removes all transparency effects used in DVD subtitles.
as: DVD উপশিৰোনামবোৰত ব্যৱহাৰ কৰা সকলোবোৰ স্বচ্ছতা প্ৰভাৱ আতঁৰ কৰক.

en: Rename Directory
as: নিৰ্দেশিকাৰ পুনৰ নামাংকন কৰক

en: Rename Directory...
as: নিৰ্দেশিকাৰ পুনৰ নামাকৰণ কৰক...

en: Rename Folder
as: ফোল্ডাৰৰ পুনৰ নামাংকন কৰক

en: Rename Folder...
as: ফোল্ডাৰৰ পুনৰ নামাকৰণ কৰক...

en: Rendering quality
as: অনুবাদৰ মানদণ্ড

en: Repair AVI Files
as: AVI ফাইলবোৰ মেৰামতি কৰক

en: Repeat
as: পুনৰাবৃত্তি কৰক

en: Repeat All
as: সকলোবোৰ পুনৰাবৃত্তি কৰক

en: Repeat Off
as: পুনৰাবৃত্তি বন্ধ

en: Repeat One
as: এবাৰ পুনৰাবৃত্তি কৰক

en: Repeat all
as: সকলোবোৰ পুনৰাবৃত্তি কৰক

en: Repeat current item
as: চলিত বস্তুটো পুনৰাবৃত্তি কৰক

en: Repeat delay:
as: বিলম্বৰ পুনৰাবৃত্তি কৰক:

en: Repeat:
as: পুনৰাবৃত্তি কৰক:

en: Replay gain
as: লাভ কৰাটো পুনৰ চলাওক

en: Replay gain mode
as: পুনৰ চলোৱা লাভৰ ধৰণ

en: Replay gain mode:
as: পুনৰ চলোৱা লাভৰ ধৰণ:

en: Replay preamp
as: প্ৰিএমপ্লিফায়াৰ পুনৰ চলাওক

en: Requirements
as: প্ৰয়োজনীয়তাবোৰ

en: Resampling quality
as: মানদণ্ড পুনৰ নমুনা কৰিছে

en: Reset
as: পুনৰ ছেট কৰক

en: Reset All
as: সকলোবোৰ পুনৰ ছেট কৰক

en: Reset Preferences
as: পছন্দবোৰ পুনৰ ছেট কৰক

en: Reset controls
as: নিয়ন্ত্ৰণবোৰ পুনৰ ছেট কৰক

en: Reset controls to defaults.
as: ডিফল্টবোৰলৈ নিয়ন্ত্ৰণবোৰ পুনৰ ছেট কৰক.

en: Reset defaults
as: ডিফল্টবোৰ পুনৰ ছেট কৰক

en: Resize interface to the native video size
as: স্থানীয় ভিডিঅ' আকাৰটোলৈ ইন্টাৰফেছ পুনৰ আকাৰ কৰক

en: Resize interface to video size
as: ভিডিঅ' আকাৰলৈ ইন্টাৰফেছটো পুনৰ আকাৰ কৰক

en: Resolution
as: বিশ্লেষণ

en: Respect ordered chapters
as: ক্ৰম কৰা পাঠবোৰ মানি চলক

en: Restart playback
as: প্লেবেক পুনৰ আৰম্ভ কৰক

en: Retrieving addons...
as: এডঅনবোৰ উদ্ধাৰ কৰিছে...

en: Retro
as: ৰেট্ৰ'

en: Reveal in Finder
as: বিচাৰি উলিওৱাটোত প্ৰকাশ কৰক

en: Reverb
as: ৰিভাৰ্ব

en: Reverberation delay
as: ৰিভাৰ্বেশ্বন বিলম্ব

en: Reverberation level
as: ৰিভাৰ্বেশ্বন স্তৰ

en: Reverberation level (from 0 to 100, default value is 0).
as: ৰিভাৰ্বেশ্বনৰ স্তৰ (0 ৰ পৰা 100 লৈ, ডিফল্ট মানটো হল 0).

en: Reverse
as: ওলোটা কৰক

en: Reverse stereo
as: ওলোটা ষ্টেৰিঅ'

en: Revert to normal play speed
as: স্বাভাৱিকভাৱে চলা গতিটোলৈ উভতি আহক

en: Revival
as: ৰিভাইভেল

en: Rhythmic Soul
as: ৰিদমিক ছাউল

en: Right
as: সোঁফালে

en: Right to left/Bottom to top
as: সোঁফালৰ পৰা বাওঁফাললৈ/ তলৰ পৰা ওপৰলৈ

en: Ripple
as: তৰংগ

en: Ripple video filter
as: ভিডিঅ' ফিল্টাৰ তৰংগ কৰক

en: Rock
as: ৰ'ক

en: Rock & Roll
as: ৰ'ক & ৰোল

en: Roll-off factor
as: ৰোল-অফ কাৰক

en: Romanian
as: ৰোমানিয়াৰ

en: Room size
as: কোঠাৰ আকাৰ

en: Room width
as: কোঠাৰ প্ৰস্থ

en: Rotate
as: ঘূৰাওক

en: Rotate (degrees)
as: ঘূৰাওক (ডিগ্ৰীবোৰ)

en: Rotate by 180 degrees
as: 180 ডিগ্ৰীত ঘূৰাওক

en: Rotate by 270 degrees
as: 270 ডিগ্ৰীত ঘূৰাওক

en: Rotate by 90 degrees
as: 90 ডিগ্ৰীত ঘূৰাওক

en: Rotate or flip the video
as: ভিডিঅ'টো ঘূৰাওক বা ফ্লিপ কৰক

en: Rotate video filter
as: ভিডিঅ' ফিল্টাৰ ঘূৰাওক

en: Rotation
as: আৱৰ্তন

en: Rotation parameter: none;180;90-270;mirror
as: আৱৰ্তনৰ পেৰমিটাৰ: নাই;180;90-270;দাপোণ

en: Row border
as: শাৰীৰ সীমা

en: Rows
as: শাৰীবোৰ

en: Run VLC with dark interface style
as: আন্ধাৰ ইন্টাৰফেছ শৈলীৰ সৈতে VLC চলাওক

en: Run as daemon process
as: ডেমন প্ৰক্ৰিয়া এটা হিচাপে চলাওক

en: Run fb on current tty
as: চলিত tty ত fb চলাওক

en: Run framebuffer on current TTY device (default enabled). (disable tty handling with caution)
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Run manually
as: মেনুৱেলী চলাওক

en: Run on schedule
as: সময়সূচীত চলাওক

en: Run time
as: চলা সময়

en: Rundi
as: ৰুণ্ডী

en: Running VLC in real-time priority will allow for much more precise scheduling and yield better, especially when streaming content. It can however lock up your whole machine, or make it very very slow. You should only activate this if you know what you're doing.
as: প্ৰকৃত-সময় অগ্ৰাধিকাৰত VLC চলোৱাটোৱে অধিক সঠিক সময়সূচী আৰু তাতোকৈ অধিক ভালৰ বাবে অনুমতি দিব, বিশেষকৈ যেতিয়া উপাদান ষ্ট্ৰিমিং কৰে. এইটোৱে সেইদৰে আপোনাৰ সমগ্ৰ যন্ত্ৰটো লক কৰিব পাৰে, বা এইটো অতি মন্থৰ কৰি তুলিব পাৰে. আপুনি এইটো কেৱল তেতিয়াহে সক্ৰিয় কৰিব পাৰিব যদি আপুনি কি কৰি আছে তাৰ বিষয়ে আপুনি জ্ঞাত হয়.

en: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
as: ডিফল্ট ইন্টাৰফেছটোৰ সৈতে vlc টো চলাইছে. ইন্টাৰফেছ অবিহনে vlc ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ 'cvlc' ব্যৱহাৰ কৰক.

en: Runs VLC as a background daemon process.
as: এটা পটভূমিৰ ডেমন প্ৰক্ৰিয়া দৰে VLC টো চলাওক.

en: Runs the optional encoder thread at the OUTPUT priority instead of VIDEO.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Russian
as: ৰাছিয়াৰ

en: Russian (KOI8-R)
as: ৰাছিয়াৰ (KOI8-R)

en: S&tatistics
as: পৰিসংখ্যাবোৰ

en: SAP Announcement
as: SAP ঘোষণা

en: SAP Strict mode
as: SAP কোঠৰ ধৰণ

en: SAP announcement interval
as: SAP ঘোষণাৰ অন্তৰাল

en: SAP announcing
as: SAP ঘোষণা কৰা

en: SAP multicast address
as: SAP মাল্টিকাষ্ট ঠিকনা

en: SAP stream announcement is enabled. However, no channel name is provided.
as: SAP ষ্ট্ৰিম ঘোষণাটো সক্ষম কৰা হৈছে. সেইদৰে কোনো চেনেলৰ নাম দিয়া নাই.

en: SAP timeout (seconds)
as: SAP উকলিগল (ছেকেণ্ডবোৰ)

en: SATD-based decision for 8x8 transform in inter-MBs.
as: আন্ত-MBবোৰত 8x8 ৰূপান্তৰণৰ বাবে SATD-আধাৰিত সিদ্ধান্ত.

en: SDI Demux
as: SDI ডিমাক্স

en: SDI Input
as: SDI ইনপুট

en: SDL Image decoder
as: SDL ছবি ডিকোডাৰ

en: SDL_image video decoder
as: SDL_ছবি ভিডিঅ' ডিকোডাৰ

en: SDP Descriptions parser
as: SDP বিৱৰণবোৰ ভাগকৰ্তা

en: SDP required
as: SDP দাবী কৰে

en: SDT Descriptors (requires --sout-ts-es-id-pid)
as: SDT বাখ্যাকৰ্তাবোৰ (--sout-ts-es-id-pid দাবী কৰে)

en: SFTP authentication
as: SFTP বৈধতা

en: SFTP input
as: SFTP ইনপুট

en: SFTP port
as: SFTP পোৰ্ট

en: SFTP port number to use on the server
as: ছাৰ্ভাৰটোত ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ SFTP পোৰ্ট সংখ্যা

en: SMB domain
as: SMB ক্ষেত্ৰ

en: SMB input
as: SMB ইনপুট

en: SMF demuxer
as: SMF ডিমাক্সাৰ

en: SOCKS password
as: SOCKS পাছৱৰ্ড

en: SOCKS proxy server to use. This must be of the form address:port. It will be used for all TCP connections
as: ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ SOCKS প্ৰক্সি ছাৰ্ভাৰ. এইটো ঠিকনা:পোৰ্টৰ ৰূপত হোৱাটো অপৰিহাৰ্য. এইটো সকলো TCP সংযোগৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হব

en: SOCKS server
as: SOCKS ছাৰ্ভাৰ

en: SOCKS user name
as: SOCKS ব্যৱহাকৰ্তাৰ নাম

en: SPS and PPS id numbers
as: SPS আৰু PPS id সংখ্যাবোৰ

en: SRC resampler
as: SRC পুনৰ নমুনাকৰ্তা

en: SRTP key (hexadecimal)
as: SRTP কী (হেক্সাডেচিমেল)

en: SRTP salt (hexadecimal)
as: SRTP ছল্ট (হেক্সাডেচিমেল)

en: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
as: SSE2 I420,IYUV,YV12 ৰ পৰা RV15 লৈ,RV16,RV24,RV32 ৰূপান্তৰণবোৰ

en: SSE2 conversions from
as: ...ৰ পৰা SSE2 ৰূপান্তৰণবোৰ

en: SSIM computation
as: SSIM গণনা

en: SVCD subtitles
as: SVCD উপশিৰোনামবোৰ

en: SVG template file
as: SVG নমুনা ফাইল

en: Salsa
as: ছালছা

en: Samba
as: ছাম্বা

en: Samba (Windows network shares) input
as: ছাম্বা (উইণ্ডোজ নেটৱৰ্ক বিনিময়বোৰ) ইনপুট

en: Same as source
as: উত্সৰ দৰে একে

en: Samoan
as: ছামোআন

en: Sample aspect ratio
as: নমুনা দৃষ্টিকোণ অনুপাত

en: Sample aspect ratio of the destination (1:1, 3:4, 2:3).
as: গন্তব্যস্থানটোৰ নমুনা দৃষ্টিকোণ অনুপাত (1:1, 3:4, 2:3).

en: Sample format
as: নমুনা ফৰমেট

en: Sample rate
as: নমুনাৰ হাৰ

en: Sample rate converter type
as: নমুনাৰ হাৰ ৰূপান্তৰকৰ্তাৰ প্ৰকাৰ

en: Sample rate of an audio elementary stream
as: অডিঅ' প্ৰাথমিক ষ্ট্ৰিম এটাৰ নমুনাৰ হাৰ

en: Sample rate of the transcoded audio stream (11250, 22500, 44100 or 48000).
as: ট্ৰেন্সকোড কৰা অডিঅ' ষ্ট্ৰিমটোৰ সাধাৰণ হাৰ (11250, 22500, 44100 বা 48000).

en: Sample ui-state-error style.
as: নমুনা ui-অৱস্থা-ভুল শৈলী.

en: Samplerate
as: নমুনাৰ হাৰ

en: Samplerate of the captured audio stream, in Hz (eg: 11025, 22050, 44100, 48000)
as: Hz ত অধিগ্ৰহণ কৰা অডিঅ' ষ্ট্ৰিমটোৰ নমুনাৰ হাৰ (উদাহৰণ: 11025, 22050, 44100, 48000)

en: Sango
as: সাংগো

en: Sanskrit
as: সংস্কৃত

en: Sardinian
as: ছৰ্দিনিয়াৰ

en: Satellite azimuth
as: উপগ্ৰহ এজিমুথ

en: Satellite azimuth in tenths of degree
as: ডিগ্ৰীৰ দশমত উপগ্ৰহ এজিমুথ

en: Satellite elevation
as: উপগ্ৰহ ইলেভেশ্বন

en: Satellite elevation in tenths of degree
as: ডিগ্ৰীৰ দশমত উপগ্ৰহ ইলেভেশ্বন

en: Satellite equipment control
as: উপগ্ৰহৰ সৰঞ্জাম নিয়ন্ত্ৰণ

en: Satellite longitude
as: উপগ্ৰহৰ দ্ৰাঘিমাংশ

en: Satellite longitude in tenths of degree. West is negative.
as: ডিগ্ৰীৰ দশমত উপগ্ৰহৰ দ্ৰাঘিমাংশ. পশ্চিমটো ঋণাত্মক.

en: Satellite range code
as: উপগ্ৰহৰ পৰিসৰ কোড

en: Satellite range code as defined by manufacturer e.g. DISEqC switch code
as: নিৰ্মাতাৰ দ্বাৰা বাখ্যা কৰাৰ দৰে উপগ্ৰহৰ পৰিসৰ কোড, উদাহৰণস্বৰূপে DISEqC শ্বুইটছ কোড

en: Satire
as: ছেটাইয়াৰ

en: Saturation
as: চেচুৰেশ্বন

en: Saturation threshold
as: চেচুৰেশ্বন থ্ৰেছহল্ড

en: Save
as: ছেভ কৰক

en: Save File
as: ফাইল ছেভ কৰক

en: Save Metadata
as: মেটাডাটা ছেভ কৰক

en: Save Playlist
as: প্লেলিষ্ট ছেভ কৰক

en: Save Playlist to &File...
as: ফাইললৈ প্লেলিষ্ট ছেভ কৰক...

en: Save Playlist...
as: প্লেলিষ্ট ছেভ কৰক...

en: Save VLM configuration as...
as: ...ৰ দৰে VLM ৰূপৰেখা ছেভ কৰক

en: Save and close the dialog
as: সংলাপটো ছেভ আৰু বন্ধ কৰক

en: Save as File
as: ফাইলৰ দৰে ছেভ কৰক

en: Save as new Profile...
as: নতুন প্ৰফাইলৰ দৰে ছেভ কৰক...

en: Save as new profile
as: নতুন প্ৰফাইলৰ দৰে ছেভ কৰক

en: Save current selection as new preset
as: নতুন পূৰ্ব ছেটৰ দৰে চলিত নিৰ্বাচনটো ছেভ কৰক

en: Save file...
as: ফাইল ছেভ কৰক...

en: Save log file as...
as: ...ৰ দৰে ল'গ ফাইল ছেভ কৰক

en: Save playlist
as: প্লেলিষ্ট ছেভ কৰক

en: Save playlist as...
as: ...ৰ দৰে প্লেলিষ্ট ছেভ কৰক

en: Save raw codec data
as: ৰ' কোডেক ডাটা ছেভ কৰক

en: Save recently played items
as: অলপতে চলোৱা বস্তুবোৰ ছেভ কৰক

en: Save the raw codec data if you have selected/forced the dummy decoder in the main options.
as: ৰ' কোডেক ডাটা ছেভ কৰক যদি মুখ্য বিকল্পবোৰত আপোনাৰ নিৰ্বাচিত/জোৰ কৰা ডামি ডিকোডাৰ আছে.

en: Save the recently played items in the menu
as: অলপতে চলোৱা বস্তুটো তালিকাত ছেভ কৰক

en: Save...
as: ছেভ কৰক...

en: Saves all the displayed logs to a file
as: ফাইল এটাত সকলোবোৰ প্ৰদৰ্শিত ল'গ ছেভ কৰে

en: Saving file failed
as: ফাইল ছেভ কৰা ব্যৰ্থ হল

en: Scale
as: জোখক

en: Scale factor
as: জোখৰ কাৰক

en: Scale factor (0.1-2.0)
as: জোখৰ কাৰক (0.1-2.0)

en: Scale factor to apply to the video while transcoding (eg: 0.25)
as: ট্ৰেন্সকোড কৰোতে ভিডিঅ'টোলৈ প্ৰয়োগ কৰিবলৈ জোখৰ কাৰকটো (উদাহৰণ: 0.25)

en: Scaled to screen
as: স্ক্ৰীনলৈ জোখা হল

en: Scaletempo
as: টেম্পো জোখক

en: Scaling factor used when Auto Scaling is disabled.
    Default value is 1.0 (original video size).
as: যেতিয়া স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে জোখাটো অক্ষম হয় তেতিয়া জোখাৰ কাৰক ব্যৱহাৰ কৰা হয়.
    ডিফল্ট মানটো হল 1.0 (প্ৰকৃত ভিডিঅ' আকাৰ).

en: Scaling mode
as: জোখাৰ ধৰণ

en: Scaling mode to use.
as: ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ জোখাৰ ধৰণ.

en: Scaling quality
as: জোখাৰ মানদণ্ড

en: Scene filter
as: দৃশ্য ফিল্টাৰ

en: Scene video filter
as: দৃশ্য ভিডিঅ' ফিল্টাৰ

en: Scene-cut detection. Controls how aggressively to insert extra I-frames. With small values of scenecut, the codec often has to force an I-frame when it would exceed keyint. Good values of scenecut may find a better location for the I-frame. Large values use more I-frames than necessary, thus wasting bits. -1 disables scene-cut detection, so I-frames are inserted only every other keyint frames, which probably leads to ugly encoding artifacts. Range 1 to 100.
as: দৃশ্য-কাটটো চিনাক্তকৰণ. অতিৰিক্ত I-ফ্ৰেমবোৰ কেনকৈ ভৰাব নিয়ন্ত্ৰণ কৰক. দৃশ্য কটাৰ সৰু মানবোৰৰ সৈতে, কোডটোৱে প্ৰায়ে I-ফ্ৰেম এটা জোৰ কৰিব লাগে যেতিয়া এইটোৱে মুখ্য অখণ্ডটো অতিক্ৰম কৰিব. দৃশ্য কটাটোৰ ভাল মানবোৰে I-ফ্ৰেমটোৰ বাবে এটা ভাল স্থান বিচাৰি পাব পাৰে. বৃহত মানবোৰে প্ৰয়োজনতকৈ অধিক I-ফ্ৰেম ব্যৱহাৰ কৰে, এইদৰে বিটবোৰ অপব্যয় কৰে. -1 য়ে দৃশ্য-কাট চিনাক্তকৰণটো অক্ষম কৰে, সেয়ে I-ফ্ৰেমবোৰ কেৱল প্ৰত্যেক মুখ্য অখণ্ডবোৰত ভৰোৱা হয়, যিয়ে সম্ভৱত বেয়াকৈ এনকোড কৰা আৰ্টিফেক্টবোৰ তৈয়াৰ কৰে. পৰিসৰ 1 ৰ পৰা 100 লৈ.

en: Schedule
as: সময়সূচী

en: Schedule:
as: সময়সূচী:

en: Scope
as: সুবিধা

en: Score
as: স্কোৰ

en: Scrambled
as: সানমিহলি কৰা হল

en: Screen
as: স্ক্ৰীন

en: Screen Input
as: স্ক্ৰীন ইনপুট

en: Screen capture
as: স্ক্ৰীন অধিগ্ৰহণ

en: Screen capture (with X11/XCB)
as: স্ক্ৰীন অধিগ্ৰহণ (X11/XCB ৰ সৈতে)

en: Screen index
as: স্ক্ৰীনৰ সূচী

en: Scrobbler URL
as: ক্ৰোবলাৰ URL

en: Scroll with feed
as: ফীডৰ সৈতে স্ক্ৰোল কৰক

en: Search
as: সন্ধান কৰক

en: Search Length
as: সন্ধানৰ দৈৰ্ঘ্য

en: Search in Playlist
as: প্লেলিষ্টত সন্ধান কৰক

en: Search the playlist
as: প্লেলিষ্টৰ সন্ধান কৰক

en: Season
as: কাল

en: Second CSA Key
as: দ্বিতীয় CSA কী

en: Secondary language or program
as: গৌণ ভাষা বা কাৰ্যসূচী

en: Secret Rabbit Code (libsamplerate) resampler
as: গোপন ৰেবিট কোড (libনমুনাৰ হাৰ) নমুনাকৰ্তা

en: Secure 128-bits (exclude 256-bits ciphers)
as: 128-বিট অৰ্জন (256-বিট চিফাৰবোৰ বাদ দিয়ক)

en: Secure 256-bits (prioritize 256-bits ciphers)
as: 256-বিট অৰ্জন (256-বিট চিফাৰবোৰক প্ৰাথমিকতা প্ৰদান কৰা হৈছে)

en: Secure RTP requires a (non-secret) master salt value. This must be a 28-character-long hexadecimal string.
as: সুৰক্ষিত RTP য়ে (গোপনীয় নহয়) মুখ্য ছল্ট মান এটা দাবী কৰে. এইটো এটা 28-আখৰ-দৈৰ্ঘৰ হেক্সাডেচিমেল ষ্ট্ৰিং হোৱাটো অপৰিহাৰ্য.

en: Seek and position based on a percent byte position, not a PCR generated time position. If seeking doesn't work property, turn on this option.
as: অডিঅ' ষ্ট্ৰিমটো প্ৰক্ৰিয়া কৰিবলৈ অডিঅ' ফিল্টাৰবোৰ ব্যৱহাৰ কৰা হয়.

en: Seek based on percent not time
as: শতাংশত আধাৰ বিচাৰক সময়ত নহয়

en: Seek based on percent not time.
as: শতাংশত আধাৰ বিচাৰক সময়ত নহয়.

en: Segment length
as: খণ্ডৰ দৈৰ্ঘ্য

en: Select
as: নিৰ্বাচন কৰক

en: Select "Advanced Options" to see all options.
as: সকলোবোৰ বিকল্প চাবলৈ "Advanced Options" টো নিৰ্বাচন কৰক.

en: Select All
as: সকলোবোৰ নিৰ্বাচন কৰক

en: Select Audio Device
as: অডিঅ’ ডিভাইচ নিৰ্বাচন কৰক

en: Select Directory
as: নিৰ্দেশিকা নিৰ্বাচন কৰক

en: Select File
as: ফাইল নিৰ্বাচন কৰক

en: Select Folder
as: ফোল্ডাৰ নিৰ্বাচন কৰক

en: Select Input
as: ইনপুট নিৰ্বাচন কৰক

en: Select Output
as: আউটপুট নিৰ্বাচন কৰক

en: Select a color effect.
as: ৰংৰ প্ৰভাৱ এটা নিৰ্বাচন কৰক.

en: Select a device or a VIDEO_TS directory
as: ডিভাইচ এটা বা VIDEO_TS নিৰ্দেশিকা এটা নিৰ্বাচন কৰক

en: Select a device or a VIDEO_TS folder
as: ডিভাইচ এটা বা VIDEO_TS ফল্ডাৰ এটা নিৰ্বাচন কৰক

en: Select a directory
as: নিৰ্দেশিকা এটা নিৰ্বাচন কৰক

en: Select a file
as: ফাইল এটা নিৰ্বাচন কৰক

en: Select a proper audio device to be used by KAI.
as: KAI ৰ দ্বাৰা ব্যৱহাৰ কৰিবলগীয়া প্ৰকৃত অডিঅ’ ডিভাইচ এটা নিৰ্বাচন কৰক.

en: Select a proper video mode to be used by KVA.
as: KVA ৰ দ্বাৰা ব্যৱহাৰ কৰিবলগীয়া উপযুক্ত ভিডিঅ'ৰ ধৰণ এটা নিৰ্বাচন কৰক.

en: Select an action to change the associated hotkey:
as: জড়িত হটকীটো সলনি কৰিবলৈ কাৰ্য এটা নিৰ্বাচন কৰক:

en: Select and choose transcoding options
as: ট্ৰেন্সকোডিং বিকল্পবোৰ নিৰ্বাচন আৰু পছন্দ কৰক

en: Select audio input format with the given bits/sample (if non 0)
as: উল্লেখিত বিট/নমুনাৰ সৈতে অডিঅ' ইনপুট ফৰমেট নিৰ্বাচন কৰক (যদি 0 নহয়)

en: Select audio input format with the given number of audio channels (if non 0)
as: উল্লেখিত সংখ্যক অডিঅ' চেনেলবোৰৰ সৈতে অডিঅ' ইনপুট ফৰমেট নিৰ্বাচন কৰক (যদি 0 নহয়)

en: Select audio input format with the given sample rate (if non 0)
as: উল্লেখিত নমুনাৰ হাৰটোৰ সৈতে অডিঅ' ইনপুট ফৰমেট নিৰ্বাচন কৰক (যদি 0 নহয়)

en: Select channel to keep
as: ৰাখিবলৈ চেনেল নিৰ্বাচন কৰক

en: Select destinations to stream to
as: ...লৈ ষ্ট্ৰিম কৰিবলৈ গন্তব্যস্থানবোৰ নিৰ্বাচন কৰক

en: Select game mode variation from jigsaw puzzle to sliding puzzle.
as: শ্লাইড কৰা সমস্যালৈ jigsaw সমস্যাৰ পৰা খেলৰ ধৰণ নিৰ্বাচন কৰক.

en: Select in percent (50 is center) the position of the middle point (Lagrange) of blended zone
as: মিশ্ৰণ কৰা মণ্ডলৰ মাজৰ বিন্দুটোৰ (লাগগ্ৰাঞ্জ) স্থানটো শতাংশত (50 হল কেন্দ্ৰ) নিৰ্বাচন কৰক

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the beginning blended zone
as: শতাংশত আৰম্ভণিৰ সংমিশ্ৰণ মণ্ডলৰ লাগগ্ৰাঞ্জ গুণাংকটো নিৰ্বাচন কৰক

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the end of blended zone
as: শতাংশত সংমিশ্ৰণ মণ্ডলৰ শেষৰ লাগগ্ৰাঞ্জ গুণাংকটো নিৰ্বাচন কৰক

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the middle of blended zone
as: শতাংশত সংমিশ্ৰণ মণ্ডলৰ মাজৰ লাগগ্ৰাঞ্জ গুণাংকটো নিৰ্বাচন কৰক

en: Select in percent the height of the blended zone (case of 2x2 wall)
as: সংমিশ্ৰণ কৰা মণ্ডলটোৰ উচ্চতাটো শতাংশত নিৰ্বাচন কৰক (2x2 ৱালৰ কেছ)

en: Select in percent the length of the blended zone
as: সংমিশ্ৰণ কৰা মণ্ডলটোৰ দৈৰ্ঘ্যটো শতাংশত নিৰ্বাচন কৰক

en: Select next DVD chapter
as: পৰৱৰ্তী DVD পাঠ নিৰ্বাচন কৰক

en: Select next DVD title
as: পৰৱৰ্তী DVD শিৰোনাম নিৰ্বাচন কৰক

en: Select one color in the video
as: ভিডিঅ'টোত এটা ৰং নিৰ্বাচন কৰক

en: Select one or more files to open
as: খুলিবলৈ এটা বা ততোধিক ফাইল নিৰ্বাচন কৰক

en: Select one or multiple files
as: এটা বা বিভিন্ন ফাইল নিৰ্বাচন কৰক

en: Select prev DVD chapter
as: আগৰ DVD পাঠ নিৰ্বাচন কৰক

en: Select previous DVD title
as: আগৰ DVD শিৰোনাম নিৰ্বাচন কৰক

en: Select profile:
as: প্ৰফাইল নিৰ্বাচন কৰক:

en: Select rendering quality, at the expense of speed. 0 is fastest, 1 is highest quality.
as: গতি খৰচ কৰি অনুবাদৰ মানদণ্ডটো নিৰ্বাচন কৰক. 0 হল আটাইতকৈ খৰতকীয়া, 1 হল আটাইতকৈ উচ্চ মানদণ্ডৰ.

en: Select skin
as: স্কিন নিৰ্বাচন কৰক

en: Select speaker configuration you want to use. This option doesn't upmix! So NO e.g. Stereo -> 5.1 conversion.
as: আপুনি ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ বিচৰা স্পিকাৰ ৰূপৰেখা নিৰ্বাচন কৰক. এই বিকল্পটোৱে আপমিক্স নকৰে! সেয়ে নহয় উদাহৰণস্বৰূপে ষ্টেৰিঅ' -> 5.1 ৰূপান্তৰণ.

en: Select special Audio device, or let windows decide (default), change needs VLC restart to apply.
as: বিশেষ অডিঅ' ডিভাইচ নিৰ্বাচন কৰক, বা উইণ্ডোজক সিদ্ধান্ত লবলৈ দিয়ক (ডিফল্ট), সলনিটোৱে প্ৰয়োগ কৰিবলৈ VLC পুনৰ আৰম্ভ কৰাটো দাবী কৰে.

en: Select the Black Crush of blended zone (Blue or V component)
as: ব্লেণ্ডেড মণ্ডলৰ কলা ক্ৰাছটো নিৰ্বাচন কৰক (নীলা বা V উপাদান)

en: Select the Black Crush of blended zone (Green or U component)
as: ব্লেণ্ডেড মণ্ডলৰ কলা ক্ৰাছটো নিৰ্বাচন কৰক (সেউজীয়া বা U উপাদান)

en: Select the Black Crush of blended zone (Red or Y component)
as: ব্লেণ্ডেড মণ্ডলৰ কলা ক্ৰাছটো নিৰ্বাচন কৰক (ৰঙা বা Y উপাদান)

en: Select the Black Level of blended zone (Blue or V component)
as: ব্লেণ্ডেড মণ্ডলৰ কলা স্তৰটো নিৰ্বাচন কৰক (নীলা বা V উপাদান)

en: Select the Black Level of blended zone (Green or U component)
as: ব্লেণ্ডেড মণ্ডলৰ কলা স্তৰটো নিৰ্বাচন কৰক (সেউজীয়া বা Y উপাদান)

en: Select the Black Level of blended zone (Red or Y component)
as: ব্লেণ্ডেড মণ্ডলৰ কলা স্তৰটো নিৰ্বাচন কৰক (ৰঙা বা Y উপাদান)

en: Select the White Crush of blended zone (Blue or V component)
as: ব্লেণ্ডেড মণ্ডলৰ বগা ক্ৰাছটো নিৰ্বাচন কৰক (নীলা বা V উপাদান)

en: Select the White Crush of blended zone (Green or U component)
as: ব্লেণ্ডেড মণ্ডলৰ বগা ক্ৰাছটো নিৰ্বাচন কৰক (সেউজীয়া বা U উপাদান)

en: Select the White Crush of blended zone (Red or Y component)
as: ব্লেণ্ডেড মণ্ডলৰ বগা ক্ৰাছটো নিৰ্বাচন কৰক (ৰঙা বা Y উপাদান)

en: Select the White Level of blended zone (Blue or V component)
as: ব্লেণ্ডেড মণ্ডলৰ বগা স্তৰটো নিৰ্বাচন কৰক (নীলা বা V উপাদান)

en: Select the White Level of blended zone (Green or U component)
as: ব্লেণ্ডেড মণ্ডলৰ বগা স্তৰটো নিৰ্বাচন কৰক (সেউজীয়া বা U উপাদান)

en: Select the White Level of blended zone (Red or Y component)
as: ব্লেণ্ডেড মণ্ডলৰ বগা স্তৰটো নিৰ্বাচন কৰক (ৰঙা বা Y উপাদান)

en: Select the audio input source. See the "video input" option.
as: অডিঅ' ইনপুট উত্সটো নিৰ্বাচন কৰক. "video input" বিকল্পটো চাওক.

en: Select the audio output type. See the "video input" option.
as: অডিঅ' আউটপুট উত্সটো নিৰ্বাচন কৰক. "video input" বিকল্পটো চাওক.

en: Select the capture device type
as: অধিগ্ৰহণ কৰা ডিভাইচ প্ৰকাৰটো নিৰ্বাচন কৰক

en: Select the file
as: ফাইলটো নিৰ্বাচন কৰক

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Blue or V component)
as: মিশ্ৰণ কৰা মণ্ডলৰ শুধৰণিটোৰ বাবে গামাটো নিৰ্বাচন কৰক (নীলা বা V উপাংশ)

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Green or U component)
as: মিশ্ৰণ কৰা মণ্ডলৰ শুধৰণিটোৰ বাবে গামাটো নিৰ্বাচন কৰক (সেউজীয়া বা U উপাংশ)

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Red or Y component)
as: মিশ্ৰণ কৰা মণ্ডলৰ শুধৰণিটোৰ বাবে গামাটো নিৰ্বাচন কৰক (ৰঙা বা Y উপাংশ)

en: Select the hotkey to display the position.
as: স্থানটো প্ৰদৰ্শন কৰিবলৈ হটকীটো নিৰ্বাচন কৰক.

en: Select the hotkey to got to the next video frame.
as: পৰৱৰ্তী ভিডিঅ' ফ্ৰেমটোলৈ যাবলৈ হটকীটো নিৰ্বাচন কৰক.

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
as: দীঘলকৈ পিছলৈ জপিওৱা এটা সম্পন্ন কৰিবলৈ হটকীটো নিৰ্বাচন কৰক.

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
as: দীঘলকৈ আগলৈ জপিওৱা এটা সম্পন্ন কৰিবলৈ হটকীটো নিৰ্বাচন কৰক.

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
as: মধ্যমভাৱে পিছলৈ জপিওৱা এটা সম্পন্ন কৰিবলৈ হটকীটো নিৰ্বাচন কৰক.

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
as: মধ্যমভাৱে আগলৈ জপিওৱা এটা সম্পন্ন কৰিবলৈ হটকীটো নিৰ্বাচন কৰক.

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
as: চুটিকৈ পিছলৈ জপিওৱা এটা সম্পন্ন কৰিবলৈ হটকীটো নিৰ্বাচন কৰক.

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
as: চুটিকৈ আগলৈ জপিওৱা এটা সম্পন্ন কৰিবলৈ হটকীটো নিৰ্বাচন কৰক.

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
as: বৰ চুটিকৈ পিছলৈ জপিওৱা এটা সম্পন্ন কৰিবলৈ হটকীটো নিৰ্বাচন কৰক.

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
as: বৰ চুটিকৈ আগলৈ জপিওৱা এটা সম্পন্ন কৰিবলৈ হটকীটো নিৰ্বাচন কৰক.

en: Select the hotkey to quit the application.
as: আবেদন ত্যাগ কৰিবলৈ হটকীটো নিৰ্বাচন কৰক.

en: Select the hotkey to set the playback rate back to normal.
as: প্লেবেকৰ হাৰ স্বাভাৱিক অৱস্থালৈ ঘূৰাই নিবলৈ হটকীটো নিৰ্বাচন কৰক.

en: Select the hotkey to stop playback.
as: প্লেবেক বন্ধ কৰিবলৈ হটকীটো নিৰ্বাচন কৰক.

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
as: খৰতীয়াকৈ আগলৈ প্লেবেক কৰিবৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ হটকীটো নিৰ্বাচন কৰক.

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
as: মন্থৰ গতিত প্লেবেকৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ হটকীটো নিৰ্বাচন কৰক.

en: Select the hotkey to use to exit fullscreen state.
as: সম্পূৰ্ণ দৃশ্য অৱস্থা বন্ধ কৰিবৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ হটকীটো নিৰ্বাচন কৰক.

en: Select the hotkey to use to pause.
as: বিৰতি দিবৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ হটকীটো নিৰ্বাচন কৰক.

en: Select the hotkey to use to play.
as: চলাবৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ হটকীটো নিৰ্বাচন কৰক.

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
as: প্লেলিষ্টটোত পৰৱৰ্তী বস্তুটোলৈ যোৱাৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ হটকীটো নিৰ্বাচন কৰক.

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
as: প্লেলিষ্টটোত আগৰ বস্তুটোলৈ যোৱাৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ হটকীটো নিৰ্বাচন কৰক.

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
as: সম্পূৰ্ণ দৃশ্য অৱস্থা শ্বুৱাপ কৰিবৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ হটকীটো নিৰ্বাচন কৰক.

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
as: বিৰতি অৱস্থাটো শ্বুৱাপ কৰিবৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ হটকীটো নিৰ্বাচন কৰক.

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
as: DVD তালিকাবোৰত নিৰ্বাচিত বস্তুটো সক্ৰিয় কৰিবলৈ কীটো নিৰ্বাচন কৰক.

en: Select the key to bookmark audio timestamp when syncing subtitles.
as: পৃষ্ঠাসংকেত অডিঅ' টাইমষ্টেম্পলৈ কীটো নিৰ্বাচন কৰক যেতিয়া উপশিৰোনামবোৰ ছিনক্ৰনাইজ কৰে.

en: Select the key to bookmark subtitle timestamp when syncing subtitles.
as: পৃষ্ঠাসংকেত উপশিৰোনাম টাইমষ্টেম্পলৈ কীটো নিৰ্বাচন কৰক যেতিয়া উপশিৰোনামবোৰ ছিনক্ৰনাইজ কৰে.

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
as: DVD ৰ পৰা পৰৱৰ্তী পাঠটো পছন্দ কৰিবলৈ কীটো নিৰ্বাচন কৰক.

en: Select the key to choose the next title from the DVD
as: DVD ৰ পৰা পৰৱৰ্তী শিৰোনামটো পছন্দ কৰিবলৈ কীটো নিৰ্বাচন কৰক.

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
as: DVD ৰ পৰা আগৰ পাঠটো পছন্দ কৰিবলৈ কীটো নিৰ্বাচন কৰক.

en: Select the key to choose the previous title from the DVD
as: DVD ৰ পৰা আগৰ শিৰোনামটো পছন্দ কৰিবলৈ কীটো নিৰ্বাচন কৰক.

en: Select the key to clear the current playlist.
as: চলিত প্লেলিষ্টখন খলী কৰিবলৈ কীটো নিৰ্বাচন কৰক.

en: Select the key to decrease audio volume.
as: অডিঅ’ প্ৰসাৰ হ্ৰাস কৰিবলৈ কীটো নিৰ্বাচন কৰক.

en: Select the key to decrease the audio delay.
as: অডিঅ' বিলম্বটো হ্ৰাস কৰিবলৈ কীটো নিৰ্বাচন কৰক.

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
as: উপশিৰোনামৰ বিলম্বটো হ্ৰাস কৰিবলৈ কীটো নিৰ্বাচন কৰক.

en: Select the key to increase audio volume.
as: অডিঅ’ প্ৰসাৰ বৃদ্ধি কৰিবলৈ কীটো নিৰ্বাচন কৰক.

en: Select the key to increase the audio delay.
as: অডিঅ' বিলম্বটো বঢ়াবলৈ কীটো নিৰ্বাচন কৰক.

en: Select the key to increase the subtitle delay.
as: উপশিৰোনামৰ বিলম্বটো বঢ়াবলৈ কীটো নিৰ্বাচন কৰক.

en: Select the key to move subtitles higher.
as: উপশিৰোনামবোৰ অধিক উচ্চলৈ নিবলৈ কীটো নিৰ্বাচন কৰক.

en: Select the key to move subtitles lower.
as: উপশিৰোনামবোৰ অধিক তললৈ নিবলৈ কীটো নিৰ্বাচন কৰক.

en: Select the key to mute audio.
as: অডিঅ’ নিস্তব্দ কৰিবলৈ কীটো নিৰ্বাচন কৰক.

en: Select the key to play this bookmark.
as: এই পৃষ্ঠাসংকেতটো চলাবলৈ কীটো নিৰ্বাচন কৰক.

en: Select the key to reset synchronization of audio & subtitle timestamps.
as: অডিঅ' & উপশিৰোনাম টাইমষ্টেম্পবোৰৰ ছিনক্ৰনাইজেশ্বন পুনৰ ছেট কৰিবলৈ কীটো নিৰ্বাচন কৰক.

en: Select the key to set this playlist bookmark.
as: এই প্লেলিষ্ট পৃষ্ঠাসংকেতটো ছেট কৰিবলৈ কীটো নিৰ্বাচন কৰক.

en: Select the key to synchronize bookmarked audio & subtitle timestamps.
as: ছিনক্ৰনাইজ পৃষ্ঠাসংকেত অডিঅ' & উপশিৰোনাম টাইমষ্টেম্পবোৰল কীটো নিৰ্বাচন কৰক.

en: Select the key to take you to the DVD menu
as: আপোনাক DVD তালিকাটোলৈ নিবলৈ কীটো নিৰ্বাচন কৰক.

en: Select the number of horizontal video windows in which to split the video
as: আপুনি ব্যৱহাৰ কৰিব আগতে নিৰ্বাচিত ফাইলটোৰ সৈতে ছিনক্ৰনাইজত এইটো ভিডিঅ'

en: Select the number of vertical video windows in which to split the video
as: পেৰামিটাৰ আগতে নিৰ্বাচিত ফাইলটোৰ সৈতে ছিনক্ৰনাইজত এইটো চলাবলৈ অন্য .

en: Select the podcast you would like to unsubscribe from:
as: আপুনি ছাবস্ক্ৰাইপ কৰিব নিবিচৰা পডকাষ্টটো নিৰ্বাচন কৰক:

en: Select the preset you would like to remove:
as: আপুনি আতঁৰ কৰিবলৈ বিচৰা পূৰ্বে ছেট কৰাটো নিৰ্বাচন কৰক:

en: Select the profile you would like to remove:
as: আপুনি আতঁৰ কৰিবলৈ বিচৰা ফাইলটো নিৰ্বাচন কৰক:

en: Select the replay gain mode
as: পুনৰ চলোৱা লাভৰ ধৰণটো নিৰ্বাচন কৰক

en: Select the resolution for the framebuffer. Currently it supports the values 0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=auto (default 4=auto)
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Select the stream with the maximum bitrate under that limit.
as: সেই সীমাটোৰ অধীনত সৰ্বাধিক বাইট হাৰটোৰ সৈতে ষ্ট্ৰিমটো নিৰ্বাচন কৰক.

en: Select the subtitle file
as: উপশিৰোনাম ফাইলটো নিৰ্বাচন কৰক

en: Select the tuner input type (Cable/Antenna).
as: টিউনাৰ ইনপুট প্ৰকাৰটো নিৰ্বাচন কৰক (কেবল/এন্টেনা).

en: Select the video input source, such as composite, s-video, or tuner. Since these settings are hardware-specific, you should find good settings in the "Device config" area, and use those numbers here. -1 means that settings will not be changed.
as: মিশ্ৰিত, s-ভিডিঅ', বা টিউনাৰৰ দৰে ভিডিঅ' ইনপুটটো নিৰ্বাচন কৰক. যিহেতু এই ছেটিংবোৰ হাৰ্ডৱেৰ-নিৰ্দিষ্ট, আপুনি ভাল ছেটিংবোৰ "Device config" অঞ্চলত বিচাৰি পোৱা উচিত, আৰু সেই সংখ্যাবোৰ ইয়াত ব্যৱহাৰ কৰক. -1 য়ে বুজায় যে ছেটিংবোৰ সলনি কৰা নহব.

en: Select the video output type. See the "video input" option.
as: ভিডিঅ' আউটপুট উত্সটো নিৰ্বাচন কৰক. "video input" বিকল্পটো চাওক.

en: Select whether subdirectories must be expanded.
    none: subdirectories do not appear in the playlist.
    collapse: subdirectories appear but are expanded on first play.
    expand: all subdirectories are expanded.
as: উপনিৰ্দেশিকাবোৰ প্ৰসাৰ কৰে নে নাই নিৰ্বাচন কৰক.
    নাই: উপনিৰ্দেশিকাবোৰ প্লেলিষ্টত দৃষ্টিগোচৰ নহয়.
    খহি পৰা: উপনিৰ্দেশিকাবোৰ দৃষ্টিগোচৰ হয় কিন্তু প্ৰথমবাৰ চলাওতে প্ৰসাৰ কৰা হয়.
    প্ৰসাৰ কৰক: সকলোবোৰ উপনিৰ্দেশিকা প্ৰসাৰ কৰা হয়.

en: Select your audio output device
as: আপোনাৰ অডিঅ’ আউটপুট ডিভাইচ নিৰ্বাচন কৰক

en: Selected ports:
as: পোৰ্টবোৰ নিৰ্বাচন কৰক:

en: Semantic annotations
as: ছেমেন্টিক টোকাবোৰ

en: Send key events to VNC host.
as: VNC হষ্টল মুখ্য ঘটনাবোৰ পথাওক.

en: Send mouse events to VNC host. Not needed for use as VDR ffnetdev client.
as: VNC হষ্টলৈ মাউছ ঘটনাবোৰ পথাওক. VDR ffnetdev গ্ৰাহকৰ দৰে প্ৰয়োজন নাই.

en: Send your video to picture files
as: ছবি ফাইলবোৰলৈ আপোনাৰ ভিডিঅ' পথাওক

en: Sends the barGraph information every n audio packets
as: প্ৰতিটো n অডিঅ পেকেটত বাৰ গ্ৰাফ তথ্য পথায়

en: Separate sub-streams
as: উপ-ষ্ট্ৰিমবোৰ পৃথক কৰক

en: Separate teletex/dvbs pages into independent ES. It can be useful to turn off this option when using stream output.
as: অডিঅ' ষ্ট্ৰিমটো প্ৰক্ৰিয়া কৰিবলৈ অডিঅ' ফিল্টাৰবোৰ ব্যৱহাৰ কৰা হয়.

en: Separate words by | (without space)
as: | ৰ দ্বাৰা শব্দবোৰ পৃথক কৰক (ঠাই অবিহনে)

en: Sepia
as: ছেপিয়া

en: Sepia intensity
as: ছেপিয়া প্ৰাৱল্য

en: Sepia video filter
as: ছেপিয়া ভিডিঅ' ফিল্টাৰ

en: Sequential numbering
as: ক্ৰমিকভাৱে সংখ্যা দিয়াটো

en: Serbian
as: চাৰ্বিয়াৰ

en: Service Discovery
as: সেৱা আৱিষ্কাৰ

en: Service discoveries adds new sources to your playlist such as web radios, video websites, ...
as: এইটোৱে আপোনাক বিভিন্ন প্লেলিষ্ট বস্তুৰ চাৰিওফালে এটা ৱেব অনুপাত, ভিডিঅ' ৱেবছাইটবোৰৰ দৰে,...

en: Services
as: সেৱাবোৰ

en: Services discovery
as: সেৱাবোৰৰ আৱিষ্কাৰ

en: Services discovery modules
as: সেৱাবোৰ আৱিষ্কাৰ মডুলবোৰ

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
as: সেৱাবোৰ আৱিষ্কাৰ কৰা মডুলবোৰ হল সুবিধাবোৰ যিয়ে প্লেলিষ্টলৈ স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে আইটেমবোৰ কৰে.

en: Session
as: অধিৱেশন

en: Session Description Protocol
as: অধিৱেশন বিৱৰণৰ প্ৰটকল

en: Session URL
as: অধিবেশন URL

en: Session category
as: অধিবেশনৰ শ্ৰেণী

en: Session description
as: অধিবেশনৰ বিৱৰণ

en: Session email
as: অধিৱেশ ইমেইল

en: Session failed
as: অধিৱেশন ব্যৰ্থ হল

en: Session name
as: অধিবেশনৰ নাম

en: Set ES Lang
as: ES লেংগ ছেট কৰক

en: Set ES id
as: ES id ছেট কৰক

en: Set FFmpeg debug mask
as: FFmpeg ডিবাগ মাক্স ছেট কৰক

en: Set ID
as: ID ছেট কৰক

en: Set Lang
as: লেংগ ছেট কৰক

en: Set PID to ID of ES
as: ES ৰ ID লৈ PID ছেট কৰক

en: Set QP
as: QP ছেট কৰক

en: Set SPS and PPS id numbers to allow concatenating streams with different settings.
as: বিভিন্ন ছেটিংবোৰৰ সৈতে ষ্ট্ৰিম সংলগ্ন কৰাটো অনুমতি দিবলৈ SPS আৰু PPS id সংখ্যাবোৰ ছেট কৰক.

en: Set as Wall&paper
as: ৱালপেপাৰ হিচাপে ছেট কৰক

en: Set at which interval PCRs (Program Clock Reference) will be sent (in milliseconds). This value should be below 100ms. (default is 70ms).
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Set edge visibility.
as: কাষৰ দৃশ্যমানতা ছেট কৰক.

en: Set gradient threshold for edge computation.
as: কাষ গণনাৰ বাবে গ্ৰেডিয়েন্ট থ্ৰেছহল্ড ছেট কৰক.

en: Set id of ES to PID
as: PID লৈ ES ৰ id ছেট কৰক

en: Set index size ratio. Alters default (60min content) or estimated size.
as: সূচী আকাৰৰ অনুপাত ছেট কৰক. ডিফল্ট (60min বস্তু) বা পৰিকল্পনা কৰা আকাৰ সলনি কৰে.

en: Set playlist bookmark 1
as: প্লেলিষ্টৰ পৃষ্ঠাসংকেত 1 ছেট কৰক

en: Set playlist bookmark 10
as: প্লেলিষ্টৰ পৃষ্ঠাসংকেত 10 ছেট কৰক

en: Set playlist bookmark 2
as: প্লেলিষ্টৰ পৃষ্ঠাসংকেত 2 ছেট কৰক

en: Set playlist bookmark 3
as: প্লেলিষ্টৰ পৃষ্ঠাসংকেত 3 ছেট কৰক

en: Set playlist bookmark 4
as: প্লেলিষ্টৰ পৃষ্ঠাসংকেত 4 ছেট কৰক

en: Set playlist bookmark 5
as: প্লেলিষ্টৰ পৃষ্ঠাসংকেত 5 ছেট কৰক

en: Set playlist bookmark 6
as: প্লেলিষ্টৰ পৃষ্ঠাসংকেত 6 ছেট কৰক

en: Set playlist bookmark 7
as: প্লেলিষ্টৰ পৃষ্ঠাসংকেত 7 ছেট কৰক

en: Set playlist bookmark 8
as: প্লেলিষ্টৰ পৃষ্ঠাসংকেত 8 ছেট কৰক

en: Set playlist bookmark 9
as: প্লেলিষ্টৰ পৃষ্ঠাসংকেত 9 ছেট কৰক

en: Set the ID of the elementary stream
as: প্ৰাথমিক ষ্ট্ৰিমটোৰ ID টো ছেট কৰক

en: Set the Sharpen strength, between 0 and 2. Defaults to 0.05.
as: 0 আৰু 2 ৰ মাজত তীক্ষ্ন শক্তিটো ছেট কৰক. 0.05 লৈ ডিফল্টবোৰ.

en: Set the TV channel the tuner will set to (0 means default).
as: TV চেনেলটো ছেট কৰক, টিউনাৰটো ...লৈ ছেট কৰা হব (0 মানে ডিফল্ট).

en: Set the canvas' picture aspect ratio. If omitted, the canvas is assumed to have the same SAR as the input.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Set the category of the elementary stream
as: প্ৰাথমিক ষ্ট্ৰিমটোৰ শ্ৰেণীটো ছেট কৰক

en: Set the codec of the elementary stream
as: প্ৰাথমিক ষ্ট্ৰিমটোৰ কোডেকটো ছেট কৰক

en: Set the encoding used in text subtitles
as: টেক্সটৰ উপশিৰোনামবোৰ ব্যৱহাৰ কৰা এনকোডিংটো ছেট কৰক

en: Set the global gain in dB (-20 ... 20).
as: dB ত সাৰ্বজনীন লাভটো ছেট কৰক (-20 ... 20).

en: Set the group of the elementary stream
as: প্ৰাথমিক ষ্ট্ৰিমটোৰ গোটটো ছেট কৰক

en: Set the image brightness, between 0 and 2. Defaults to 1.
as: 0 আৰু 2 ৰ মাজত ছবিৰ উজ্জ্বলতাবোৰ ছেট কৰক. ডিফল্টবোৰ 1 লৈ.

en: Set the image contrast, between 0 and 2. Defaults to 1.
as: 0 আৰু 2 ৰ মাজত ছবিৰ প্ৰভেদটো ছেট কৰক. ডিফল্টবোৰ 1 লৈ.

en: Set the image gamma, between 0.01 and 10. Defaults to 1.
as: 0.01 আৰু 10 ৰ মাজত ছবিৰ গামা ছেট কৰক. ডিফল্টবোৰ 1 লৈ.

en: Set the image hue, between 0 and 360. Defaults to 0.
as: ছবিৰ হিউ ছেট কৰক, 0 আৰু 360 ৰ মাজত. 0 লৈ ডিফল্টবোৰ.

en: Set the image saturation, between 0 and 3. Defaults to 1.
as: 0 আৰু 3 ৰ মাজত ছবি চেচুৰেশ্বনটো ছেট কৰক. 1 লৈ ডিফল্ট কৰে.

en: Set the internal ID of each elementary stream handled by VLC to the same value as the PID in the TS stream, instead of 1, 2, 3, etc. Useful to do '#duplicate{..., select="es=<pid>"}'.
as: প্ৰতিটো VLC প্ৰাথমিক ষ্ট্ৰিম {..., select="es=<pid>"}'. 1, 2, 3, প্ৰাথমিক ষ্ট্ৰিম  PID

en: Set the justification of subtitles
as: উপশিৰোনামৰ বিচাৰটো ছেট কৰক

en: Set the makeup gain in dB (0 ... 24).
as: dB ত মেকআপ লাভটো ছেট কৰক (0 ... 24).

en: Set the maximum allowed PES size when producing the MPEG PS streams.
as: MPEG  PS ষ্ট্ৰিমত ফ্ৰেমড্ৰপিং সক্ষম কৰে. আপোনাৰ কম্পিউটাৰটো.

en: Set the size of the inter luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
as: আন্ত: লুমা পৰিণামীকৰণ ডেথজনটোৰ আকাৰটো ছেট কৰক. পৰিসৰ 0 ৰ পৰা 32.

en: Set the size of the intra luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
as: অন্ত: লুমা পৰিণামীকৰণ ডেথজনটোৰ আকাৰটো ছেট কৰক. পৰিসৰ 0 ৰ পৰা 32.

en: Set the transparency of the video output. 1 is non-transparent (default) 0 is fully transparent.
as: বিভিন্ন কম্পিউটাৰলৈ এই ষ্ট্ৰিমটো ব্যৱহাৰ কৰক. এই উপাদানটো হল আপোনাৰ ষ্ট্ৰিমটোৱে যাব পৰা সৰ্বাধিক সংখ্যক ৰাস্তা. যদি এইটো মানে কি আপুনি নাযানে.

en: Set the tuner country code that establishes the current channel-to-frequency mapping (0 means default).
as: টিউনাৰ দেশীয় কোডটো ছেট কৰক যিয়ে চলিত চেনেল-লৈ-কম্পনাংকটো মেপ কৰাটো প্ৰতিষ্ঠা কৰে (0 মানে ডিফল্ট).

en: Set up any additional options for streaming
as: ষ্ট্ৰিমিংৰ বাবে যিকোনো অতিৰিক্ত বিকল্পবোৰ ছেট আপ কৰক

en: Set up associations...
as: সংস্থাবোৰ ছেট আপ কৰক...

en: Set up media sources to stream
as: ষ্ট্ৰিমলৈ মিডিয়া উত্সবোৰ ছেট কৰক

en: Sets PID to the ID if the incoming ES. This is for use with --ts-es-id-pid, and allows having the same PIDs in the input and output streams.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Sets a maximum local bitrate (in kbits/s).
as: এটা সৰ্বাধি স্থানীয় বিট হাৰ ছেট কৰে (kbits/s ত).

en: Sets a maximum number of macroblocks per slice
as: শ্লাইচে প্ৰতি সৰ্বাধিক এটা সৰ্বাধিক সংখ্যক মেক্ৰোব্লক ছেট কৰে

en: Sets a maximum slice size in bytes, Includes NAL overhead in size
as: বাইটত শ্লাইছৰ সৰ্বাধিক আকাৰটো ছেট কৰে, আকাৰত NAL অভাৰহেড অন্তৰ্ভুক্ত কৰে

en: Sets minimum interval between IDR-frames. In H.264, I-frames do not necessarily bound a closed GOP because it is allowable for a P-frame to be predicted from more frames than just the one frame before it (also see reference frame option). Therefore, I-frames are not necessarily seekable. IDR-frames restrict subsequent P-frames from referring to any frame prior to the IDR-frame. 
    If scenecuts appear within this interval, they are still encoded as I-frames, but do not start a new GOP.
as: IDR-ফ্ৰেমবোৰৰ মাজত নূন্যতম অন্তৰাল ছেট কৰে. H.264 ত, I-ফ্ৰেমবোৰৰ এটা বন্ধ GOP ৰ প্ৰতি দায়বদ্ধ নহয় কাৰণ এইটো অধিক ফ্ৰেমৰ পৰা প্ৰত্যাশা কৰিবলৈ P-ফ্ৰেম এটালৈ অনুমতি যোগ্য, মাত্ৰ ইয়াৰ আগত কেৱল এটা ফ্ৰেম (লগতে প্ৰসংগ কৰা ফ্ৰেম বিকল্প চাওক). সেইবাবে, I-ফ্ৰেমবোৰ প্ৰয়োজনীয়ভাৱে বিচৰা নহয়. IDR-ফ্ৰেমবোৰে IDR-ফ্ৰেমটোলৈ যিকোনো ফ্ৰেম প্ৰসংগ কৰা পৰা সমসাময়িক P-ফ্ৰেমবোৰ সীমিত কৰে. 
    যদি এই অন্তৰালটোৰ ভিতৰত দৃশ্য কটাটো দৃষ্টিগোচৰ হয়, সিহঁতক এতিয়াও I-ফ্ৰেমবোৰৰ দৰে এনকোড কৰা হয়, কিন্তু এটা নতুন GOP আৰম্ভ নকৰে.

en: Sets the fullscreen controller opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Sets the initial buffer occupancy as a fraction of the buffer size. Range 0.0 to 1.0.
as: বাফাৰ আকাৰটোৰ অংশ এটাৰ দৰে প্ৰাৰম্ভিক বাফাৰটো ছেট কৰে. পৰিসৰ 0.0 ৰ পৰা 1.0 লৈ.

en: Sets the password for the connection, if no username or password are set in the url.
as: সংযোগটোৰ বাবে পাছৱৰ্ডটো ছেট কৰে, যদি url টোত কোনো ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ নাম বা পাছৱৰ্ড নাথাকে.

en: Sets the timeout option in the RTSP session string
as: RTSP অধিৱেশন ষ্ট্ৰিংটোত সময় উকলিযোৱা বিকল্পটো ছেট কৰে

en: Sets the username for the connection, if no username or password are set in the url.
as: সংযোগটোৰ বাবে ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ নামটো ছেট কৰে, যদি url টোত কোনো ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ নাম বা পাছৱৰ্ড নাথাকে.

en: Sets the windows opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Setting
as: ছেট কৰিছে

en: Settings
as: ছেটিংবোৰ

en: Settings for VLC's control interfaces
as: VLC ৰ নিয়ন্ত্ৰণ ইন্টাৰফেছবোৰৰ বাবে ছেটিংবোৰ

en: Settings for VLC's interfaces
as: VLC ৰ ইন্টাৰফেছবোৰৰ বাবে ছেটিংবোৰ

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
as: ইনপুট, ডিমাল্টিপ্লেক্সিং, ডিকোডিং আৰু এনকোডিংৰ বাবে ছেটিংবোৰ

en: Settings for subtitle, teletext and CC decoders and encoders.
as: উপশিৰোনাম, টেলিটেক্স আৰু CC ডিকোডাৰ আৰু এনকোডাৰবোৰৰ বাবে ছেটিংবোৰ.

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
as: কেৱল অডিঅ' ডিকোডাৰ আৰু এনকোডাৰবোৰৰ বাবে ছেটিংবোৰ.

en: Settings for the main interface
as: মুখ্য ইন্টাৰফেছটোৰ বাবে ছেটিংবোৰ

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
as: ভিডিঅ', ছবিবোৰ বা ভিডিঅ'+অডিঅ' ডিকোডাৰবোৰ আৰু এনকোডাৰবোৰৰ বাবে ছেটিংবোৰ.

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
as: স্ক্ৰীনত-প্ৰদৰ্শন, উপশিৰোনাম আৰু "overlay subpictures" ৰ সৈতে সম্পৰ্কীয় ছেটিংবোৰ

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
as: ছেটিংবোৰ প্লেলিষ্টৰ আচৰণ (উদাহৰণস্বৰূপে, পিছলৈ চলোৱাৰ ধৰণ) আৰু মডুলবোৰৰ সৈতে সম্পৰ্কীয় যিয়ে স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে প্লেলিষ্টত বস্তুবোৰ যোগ কৰে ("service discovery" মডুলবোৰ).

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
as: ছেটিংবোৰ বিভিন্ন প্ৰৱেশ পদ্ধতিৰ সৈতে সম্পৰ্কীয়. HTTP প্ৰক্সি বা কেশ্বিং ছেটিংবোৰ সলনি কৰিবলৈ আপুনি সাধাৰণ ছেটিংবোৰ বিচাৰিব পাৰে.

en: Settings...
as: ছেটিংবোৰ...

en: Setup Streaming...
as: ষ্ট্ৰিমিং ছেটআপ কৰক...

en: Setup schedule
as: সময়সূচী ছেটআপ কৰক

en: Shadow
as: ছায়া

en: Shadow angle
as: ছায়াৰ কোণ

en: Shadow color
as: ছায়াৰ ৰং

en: Shadow distance
as: ছায়াৰ দূৰত্ব

en: Shadow opacity
as: ছায়াৰ অস্বচ্ছতা

en: Shaping delay (ms)
as: আকৃতি প্ৰদানৰ বিলম্ব (ms)

en: Shared memory framebuffer
as: স্মৃতি ফ্ৰেম বাফাৰ বিনিময় কৰা হল

en: Sharpen
as: তীক্ষ্ন

en: Sharpen strength (0-2)
as: তীক্ষ্ন শক্তি (0-2)

en: Sharpen video filter
as: তীক্ষ্ন ভিডিঅ' ফিল্টাৰ

en: Sharpness
as: তীক্ষ্নতা

en: Sharpness filter adjust.
as: তীক্ষ্নতা ফিল্টাৰ মিলাওক.

en: Shift+
as: ছিফ্ট+

en: Shift+L
as: ছিফ্ট+L

en: Sho&w VLC media player
as: VLC মিডিয়া প্লেয়াৰ দেখুৱাওক

en: Shona
as: ছোনা

en: Short backwards jump
as: চুটিকৈ পিছলৈ জপিওৱা

en: Short forward jump
as: চুটিকৈ আগলৈ জপিওৱা

en: Short jump length
as: চুটিকৈ জপিওৱাৰ দৈৰ্ঘ্য

en: Short jump length, in seconds.
as: চুটিকৈ জপিওৱাৰ দৈৰ্ঘ্য, ছেকণ্ডত.

en: Shortcut
as: চমুপথ

en: Shoutcast
as: ছাউটকাষ্ট

en: Show &more options
as: অধিক বিকল্পবোৰ দেখুৱাওক

en: Show 80 bands instead of 20
as: 20 ৰ পৰিৱৰ্তে 80 বেণ্ডবোৰ চাওক

en: Show All
as: সকলোবোৰ দেখুৱাওক

en: Show Audio Effects Button
as: অডিঅ' প্ৰভাৱবোৰৰ বাটন দেখুৱাওক

en: Show Basic
as: প্ৰাথমিকটো দেখুৱাওক

en: Show Containing Directory...
as: মজুত থকা নিৰ্দেশিকাবোৰ দেখুৱাওক...

en: Show Containing Folder...
as: মজুত থকা ফোল্ডাৰবোৰ দেখুৱাওক...

en: Show Fullscreen controller
as: সম্পূৰ্ণ দৃশ্য নিয়ন্ত্ৰণকৰ্তা দেখুৱাওক

en: Show Installed Only
as: কেৱল ইনষ্টল কৰাটো দেখুৱাওক

en: Show NC17 rated video streams when using shoutcast video playlists.
as: NC17 ক্ৰম কৰা ভিডিঅ' ষ্ট্ৰিমবোৰ দেখুৱাওক যেতিয়া ছাউটকাষ্ট ভিডিঅ' প্লেলিষ্টবোৰ ব্যৱহাৰ কৰে.

en: Show Name
as: নাম দেখুৱাওক

en: Show Previous & Next Buttons
as: আগৰ & পৰৱৰ্তী বাটনবোৰ দেখুৱাওক

en: Show Shuffle & Repeat Buttons
as: ওলোট-পালট & পুনৰাবৃত্তিৰ বাটনবোৰ দেখুৱাওক

en: Show Sidebar
as: কাষৰ বাৰটো দেখুৱাওক

en: Show VLC on the taskbar
as: টাস্কবাৰটোত VLC দেখুৱাওক

en: Show a controller in fullscreen mode
as: সম্পূৰ্ণদৃশ্য ধৰণত নিয়ন্ত্ৰক এটা দেখুৱাওক

en: Show a notification popup with the artist and track name when the current playlist item changes, when VLC is minimized or hidden.
as: প্ৰাথমিক কাৰ্যবোৰৰ বাবে VLC মিডিয়া প্লেয়াৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ আপোনাক অনুমতি দিয়া ছিছষ্ট্ৰেটোত আইকন এটা দেখুৱাওক.

en: Show a systray icon for VLC
as: VLC ৰ বাবে ছিষ্ট্ৰে আইকন এটা দেখুৱাওক

en: Show advanced options
as: উন্নত বিকল্পবোৰ দেখুৱাওক

en: Show advanced preferences and not simple preferences when opening the preferences dialog.
as: উন্নত পছন্দবোৰ দেখুৱাওক আৰু সাধাৰণ পছন্দবোৰ নেদেখুৱাব যেতিয়া পছন্দবোৰৰ সংলাপটো খোলে.

en: Show advanced preferences over simple ones
as: সাধাৰণ এটাৰ ওপৰত উন্নত পছন্দবোৰ দেখুৱাওক

en: Show an icon in the systray allowing you to control VLC media player for basic actions.
as: প্ৰাথমিক কাৰ্যবোৰৰ বাবে VLC মিডিয়া প্লেয়াৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ আপোনাক অনুমতি দিয়া ছিছষ্ট্ৰেটোত আইকন এটা দেখুৱাওক.

en: Show controller in fullscreen
as: সম্পূৰ্ণ দৃশ্যত নিয়ন্ত্ৰণকৰ্তা দেখুৱাওক

en: Show controls in full screen mode
as: সম্পূৰ্ণ দৃশ্যৰ ধৰণত নিয়ন্ত্ৰণবোৰ দেখুৱাওক

en: Show errors and warnings
as: ভুল আৰু সতৰ্কীকৰণবোৰ দেখুৱাওক

en: Show everything including debug messages
as: ডিবাগ বাৰ্তাবোৰক অন্তৰ্ভুক্ত কৰি সকলোবোৰ দেখুৱাওক

en: Show extended options
as: সম্প্ৰসাৰিত বিকল্পবোৰ দেখুৱাওক

en: Show extended settings
as: প্ৰসাৰিত ছেটিংবোৰ দেখুৱাওক

en: Show media change popup:
as: মিডিয়া সলনিৰ পপআপ দেখুৱাওক:

en: Show media title on video
as: ভিডিঅ'ত মিডিয়া শিৰোনাম দেখুৱাওক

en: Show media title on video start
as: ভিডিঅ'ৰ আৰম্ভণিত মিডিয়া শিৰোনামটো দেখুৱাওক

en: Show notification popup on track change
as: পথ সলনিত জাননীৰ প'পআপ দেখুৱাওক

en: Show only errors
as: কেৱল ভুলবোৰ দেখুৱাওক

en: Show playing item name in window title
as: উইণ্ডো শিৰোনামত চলোৱা বস্তু দেখুৱাওক

en: Show settings
as: ছেটিংবোৰ দেখুৱাওক

en: Show shoutcast adult content
as: ছাউটকাষ্ট প্ৰাপ্তবয়ষ্ক বস্তুবোৰ দেখুৱাওক

en: Show small preview size (percent of source).
as: সৰু পূৰ্বদৃশ্যৰ আকাৰ দেখুৱাওক (উত্সৰ শতাংশ).

en: Show small preview.
as: সৰু পূৰ্বদৃশ্য দেখুৱাওক.

en: Show stream position
as: ষ্ট্ৰিমৰ স্থান দেখুৱাওক

en: Show systray icon
as: ছিছষ্ট্ৰে আইকন দেখুৱাওক

en: Show the contextual popup menu.
as: প্ৰাসংগিক প'পআপ তালিকাটো দেখুৱাওক.

en: Show the current position in seconds within the stream from time to time.
as: সময়ে সময়ে ষ্ট্ৰিমটোৰ ভিতৰত চলিত স্থানটো ছেকেণ্ডত দেখুৱাওক.

en: Show the name of the song or video in the controller window title.
as: নিয়ন্ত্ৰক উইণ্ডো শিৰোনামটোত গান বা ভিডিঅ'টোৰ নামটো দেখুৱাওক.

en: Show the properties dialog of the selected device before starting the stream.
as: ষ্ট্ৰিমটো আৰম্ভ কৰাৰ আগতে নিৰ্বাচিত সংলাপটোৰ বৈশিষ্ট্যবোৰৰ সংলাপটো দেখুৱাওক.

en: Show the tuner properties [channel selection] page.
as: টিউনাৰ সম্পত্তিবোৰৰ [চেনেল নিৰ্বাচন] পৃষ্ঠা দেখুৱাওক.

en: Show the video title for n milliseconds, default is 5000 ms (5 sec.)
as: n মিলিছেকেণ্ডৰ বাবে ভিডিঅ' শিৰোনাম দেখুৱাওক, ডিফল্টটো হল 5000 ms (5 ছেকেণ্ড)

en: Show unimportant error and warnings dialogs
as: অপ্ৰয়োজনীয় ভুল আৰু সতৰ্কীকৰণবোৰৰ সংলাপবোৰ দেখুৱাওক

en: Show video title for x milliseconds
as: x মিলিছেকেণ্ডৰ বাবে ভিডিঅ' শিৰোনাম দেখুৱাওক

en: Show video within the main window
as: মুখ্য উইণ্ডোখনৰ ভিতৰত ভিডিঅ' দেখুৱাওক

en: Show/Hide Playlist
as: প্লেলিষ্ট দেখুৱাওক/লুকুৱাওক

en: Shows a lucent controller when moving the mouse in fullscreen mode.
as: বিভিন্ন কম্পিউটাৰলৈ এই ষ্ট্ৰিমটো ব্যৱহাৰ কৰক. এই উপাদানটো হল আপোনাৰ ষ্ট্ৰিমটোৱে যাব পৰা সৰ্বাধিক সংখ্যক ৰাস্তা. যদি এইটো মানে কি আপুনি নাযানে.

en: Shows the audio effects button in the main window.
as: মুখ্য উইণ্ডোত অডিঅ’ প্ৰভাৱ বাটনটো দেখুৱাওক.

en: Shows the previous and next buttons in the main window.
as: মুখ্য উইণ্ডোত পূৰ্বৰ আৰু পৰৱৰ্তী বাটনবোৰ দেখুৱাওক.

en: Shows the shuffle and repeat buttons in the main window.
as: মুখ্য উইণ্ডোত ওলোট-পালট আৰু পুনৰাবৃত্তিৰ বাটনবোৰ দেখুৱাওক.

en: Showtunes
as: স্বটিউনছ

en: Shuffle
as: ওলোট-পালট কৰক

en: Side left
as: কাষৰ বাওঁফাল

en: Side right
as: কাষৰ সোঁফাল

en: Sigma
as: ছিগমা

en: Signaling mode of the extension AOT
as: সম্প্ৰসাৰিত AOT ৰ সংকেত দিয়াৰ ধৰণ

en: Silver
as: ৰূপালী

en: Similarity
as: ঐক্যতা

en: Similarity threshold
as: একেধৰণৰ থ্ৰেছহল্ড

en: Simple
as: সাধাৰণ

en: Simple Karaoke filter
as: সাধাৰণ কেৰিঅকি ফিল্টাৰ

en: Simple Preferences
as: সাধাৰণ পছন্দবোৰ

en: Simple decoder for Dolby Surround encoded streams
as: ডল্বি ছাৰাউণ্ড এনকোড কৰা ষ্ট্ৰিমবোৰৰ বাবে সাধাৰণ ডিকোডাৰ

en: Simple stereo widening effect
as: সাধাৰণ ষ্টেৰিঅ’ প্ৰসাৰিত প্ৰভাৱ

en: Simplified Chinese (ISO-2022-CN-EXT)
as: সৰলীকৃত চীনৰ (ISO-2022-CN-EXT)

en: Simplified Chinese Unix (EUC-CN)
as: সৰলীকৃত চীনৰ ইনিক্স (EUC-CN)

en: Sinc function (best quality)
as: ছিন্ক কাৰ্য (শ্ৰেষ্ঠ মানদণ্ড)

en: Sinc function (fast)
as: ছিন্ক কাৰ্য (খৰতকীয়া)

en: Sinc function (medium quality)
as: ছিন্ক কাৰ্য (মধ্যম মানদণ্ড)

en: SincR
as: ছিংকR

en: Sindhi
as: সিন্ধি

en: Single precision audio volume
as: একমাত্ৰ সুস্পষ্টতা অডিঅ’ প্ৰসাৰ

en: Sinhalese
as: সিংহলৰ

en: Size
as: আকাৰ

en: Size of code blocks in each subband
as: প্ৰতিটো উপবেণ্ডত কোড ব্লকবোৰৰ আকাৰ

en: Size of motion compensation blocks
as: প্ৰস্তাৱ ক্ষতিপূৰণৰ ব্লকবোৰৰ আকাৰ

en: Size of stream in bytes
as: বাইটত ষ্ট্ৰিমৰ আকাৰ

en: Size of the TS packet to encrypt. The encryption routines subtract the TS-header from the value before encrypting.
as: এনক্ৰিপ্ট কৰিবলৈ TS পেকেটটোৰ আকাৰ. এনক্ৰিপশ্বন তালিকাবোৰে এনক্ৰিপ্ট কৰাৰ আগতে মানটোৰ পৰা TS-হেডাৰটো বিয়োগ কৰে.

en: Size of the curve along the piece's edge
as: টুকুৰাৰ কাষটোৰ সৈতে বক্ৰটোৰ আকাৰ

en: Size of the video that will be displayed by the DirectShow plugin. If you don't specify anything the default size for your device will be used. You can specify a standard size (cif, d1, ...) or <width>x<height>.
as: প্ৰত্যক্ষভাৱে দেখুওৱা প্লাগইনটোৰ দ্বাৰা প্ৰদৰ্শন কৰিবলগীয়া ভিডিঅ'টোৰ আকাৰ. যদি আপুনি একো নিৰ্ধাৰণ নকৰে, তেন্তে আপোনাৰ ডিভাইচৰ ডিফল্ট আকাৰটো ব্যৱহাৰ কৰা হব. আপুনি মানবিশিষ্ট আকাৰ এটা নিৰ্দিষ্ট কৰিব পাৰে (cif, d1, ...) বা <width>x<height>.

en: Ska
as: স্কা

en: Sketch
as: স্কেটচ্ছ কৰক

en: Skin files |*.vlt;*.wsz;*.xml
as: স্কিন ফাইলবোৰ |*.vlt;*.wsz;*.xml

en: Skin resource file:
as: স্কিন উত্স ফাইল:

en: Skin to use
as: ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ স্কিন

en: Skin whiten
as: স্কিন বগা কৰা

en: Skinnable Interface
as: স্কিন কৰিব পৰা ইন্টাৰফেছ

en: Skins
as: স্কিনবোৰ

en: Skins customize player's appearance. You can activate them through preferences.
as: প্লেয়াৰৰ অঞ্চলৰ কোড. কিছুমান ডিস্ক কেৱল এটা শুদ্ধ অঞ্চলৰ কোড এটাৰ সৈতে চলাব পাৰি

en: Skip H.264 in-loop deblocking filter
as: H.264 ইন-লুপ ডিব্লকিং ফিল্টাৰটো এৰি যাওক

en: Skip ads
as: এডছবোৰ এৰি যাওক

en: Skip frame (default=0)
as: ফ্ৰেম এৰি যাওক (ডিফল্ট=0)

en: Skip frames
as: ফ্ৰেমবোৰ এৰি যাওক

en: Skip idct (default=0)
as: idct এৰি যাওক (ডিফল্ট=0)

en: Skip loop filter
as: লুপ ফিল্টাৰ এৰি যাওক

en: Skip the loop filter for H.264 decoding
as: H.264 ডিকোডিংৰ বাবে লুপ ফিল্টাৰটো এৰি যাওক

en: Skipping the loop filter (aka deblocking) usually has a detrimental effect on quality. However it provides a big speedup for high definition streams.
as: লুপ ফিল্টাৰটো এৰি যোৱাটোৰ (aka deblocking) সাধাৰণতে মানদণ্ডৰ ওপৰত এটা ডিট্ৰিমেন্টেল প্ৰভাৱ থাকে. সেইদৰে এইটোৱে উচ্চ পৰিধিৰ ষ্ট্ৰিমবোৰৰ বাবে ডাঙৰ গতি প্ৰদান কৰে.

en: Sky blue
as: আকাশী নীলা

en: Slides (images)
as: শ্লাইডবোৰ (ছবিবোৰ)

en: Slides (text)
as: শ্লাইডবোৰ (টেক্সট)

en: Slightly improve quality of SMP, at the cost of repeatability.
as: SMP ৰ মানদণ্ড সামান্যভাৱে বৃদ্ধি কৰক, পুনৰাবৃত্তিৰ দক্ষতাৰ মূল্যটোৰ বিনিময়ত.

en: Slo&wer
as: মন্থৰ

en: Slovak
as: শ্লোভাক

en: Slovenian
as: শ্লোভেনিয়াৰ

en: Slow
as: মন্থৰ

en: Slow Jam
as: মন্থৰ জাম

en: Slow Rock
as: লেহেমীয়া ৰ'ক

en: Slower
as: মন্থৰ

en: Slower (fine)
as: মন্থৰ (উত্তম)

en: Small
as: সৰু

en: Small Volume
as: সৰু প্ৰসাৰ

en: Small preview
as: সৰু পূৰ্বদৃশ্য

en: Small preview size
as: সৰু পূৰ্বদৃশ্যৰ আকাৰ

en: Smaller
as: অধিক সৰু

en: Smem
as: স্মেম

en: Snapshot
as: স্নেপশ্বট

en: Socks proxy
as: শ্বকছ প্ৰক্সি

en: Soft
as: কোমল

en: Soft rock
as: কোমল ৰ’ক

en: Soften
as: নৰম

en: Softening value
as: কোমল কৰা মান

en: Software
as: ছফটৱেৰ

en: Software gain
as: ছফটৱেৰ লাভ

en: Soloist
as: ছ'ল'ইষ্ট

en: Somali
as: ছোমালি

en: Some French channels do not flag their subtitling pages correctly due to a historical interpretation mistake. Try using this wrong interpretation if your subtitles don't appear.
as: কিছুমান ফ্ৰেন্স চেনেলে ঐতিহাসিক অনুবাদৰ ভুল এটালৈ সিহঁতৰ উপশিৰোনাম পৃষ্ঠাবোৰ শুদ্ধকৈ ফ্লেগ নকৰে. এই অশুদ্ধ অনুবাদটো ব্যৱহাৰ কৰি চেষ্টা কৰক যদি আপোনাৰ উপশিৰোনামবোৰ দৃষ্টিগোচৰ নহয়.

en: Some subtitle formats allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting.
as: টেক্সট ফৰমেটিংৰ বাবে কিছুমান উপশিৰোনাম ফৰমেটৰ অনুমতি দিয়া হয়. VLC আংশিকভাৱে এইটো কাৰ্যকৰী কৰে, কিন্তু সকলোবোৰ ফৰমেটিং অক্ষম কৰিবলৈ আপুনি পছন্দ কৰিব পাৰে.

en: Sonata
as: ছোনাটা

en: Song Description
as: গানৰ বিৱৰণ

en: Sort by
as: ...ৰ দ্বাৰা বৰ্গীকৰণ কৰক

en: Sotho, Southern
as: চোথো, ছাউথাৰ্ণ

en: Soul
as: ছাউল

en: Sound Clip
as: ধ্বনি ক্লিপ

en: Sound Delay
as: শব্দ বিলম্ব

en: Sound Engineer
as: ধ্বনি অভিযন্তা

en: Soundtrack
as: ধ্বনি পথ

en: Source
as: উত্স

en: Source aspect ratio
as: উত্স দৃষ্টিকোণ অনুপাত

en: Source directory
as: উত্স নিৰ্দেশিকা

en: Source:
as: উত্স:

en: Sout stream
as: ছাউট ষ্ট্ৰিম

en: Sout stream modules allow to build a sout processing chain. Please refer to the Streaming Howto for more information. You can configure default options for each sout stream module here.
as: ছাউট ষ্ট্ৰিম মডুলবোৰে ছাউট প্ৰক্ৰিয়া কৰা শৃংখল এটা তৈয়াৰ কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে. অনুগ্ৰহ কৰি অধিক তথ্যৰ বাবে কেনেকৈ ষ্ট্ৰিম কৰিব পৰামৰ্শ কৰক. ইয়াত প্ৰতিটো ছাউট ষ্ট্ৰিমৰ বাবে আপুনি ডিফল্ট বিকল্পবোৰ ৰূপৰেখা কৰিব পাৰে.

en: South-Eastern European (Latin-10)
as: দক্ষিণ-পূব ইউৰোপৰ (লেটিন-10)

en: Southern Rock
as: ছাউথাৰ্ন ৰ'ক

en: Sp&eed
as: গতি

en: Space
as: ঠাই এৰক

en: Spacer
as: গতি প্ৰদানকৰ্তা

en: Spanish
as: স্পেনিছ

en: Spatial
as: স্পাশ্বিয়েল

en: Spatial blur
as: স্পাশ্বিয়েল ব্লাৰ

en: Spatial chroma strength
as: স্পাশ্বিয়েল ক্ৰোমা শক্তি

en: Spatial chroma strength (0-254)
as: স্পাশ্বিয়েল ক্ৰোমা শক্তি (0-254)

en: Spatial luma strength
as: স্পাশ্বিয়েল লুমা শক্তি

en: Spatial luma strength (0-254)
as: স্পাশ্বিয়েল লুমা শক্তি (0-254)

en: Spatializer
as: স্পাশ্বিয়েলাইজাৰ

en: Speaker configuration
as: স্পীকাৰৰ ৰূপৰেখা

en: Special modules
as: বিশেষ মডুলবোৰ

en: Specifies the services discovery modules to preload, separated by colons. Typical value is "sap".
as: আগতীয়াকৈ লোড কৰিবলৈ, কলনবোৰৰ দ্বাৰা পৃথক কৰিবলৈ সেৱাবোৰ আৱিষ্কাৰ মডুলবোৰ নিৰ্ধাৰণ কৰে. সাধাৰণ মানটো হল "sap".

en: Specify AAC audio profile to use
as: ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ AAC অডিঅ’ প্ৰফাইল নিৰ্ধাৰণ কৰক

en: Specify H.264 level (as defined by Annex A of the standard). Levels are not enforced; it's up to the user to select a level compatible with the rest of the encoding options. Range 1 to 5.1 (10 to 51 is also allowed). Set to 0 for letting x264 set level.
as: H.264 স্তৰ নিৰ্ধাৰণ কৰক (মানবিশিষ্টৰ অনুবন্ধ A ৰ দ্বাৰা বাখ্যা কৰা দৰে). স্তৰবোৰ জোৰ কৰা নহয়; বাকী থকা এনকোডিং বিকল্পটোৰ সৈতে স্তৰ খাপখোৱা এটা নিৰ্বাচন কৰিবলৈ এইটো ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ ওপৰ নিৰ্ভৰ কৰে. পৰিসৰ  1 ৰ পৰা 5.1 লৈ (10 ৰ পৰা 51 লৈও অনুমোদন কৰা হয়). x264 ছেট স্তৰলৈ ছেট কৰিব দিবৰ বাবে 0 লৈ ছেট কৰক.

en: Specify H.264 profile which limits are enforced over other settings
as: H.264 প্ৰফাইলটো নিৰ্ধাৰণ কৰক যাৰ সীমাবোৰ অন্য ছেটিংবোৰৰ ওপৰত জোৰ কৰা হয়

en: Specify a delay (in ms) for this elementary stream. Positive means delay and negative means advance.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Specify an ISO-639 code (three characters) for this elementary stream
as: এই প্ৰাথমিক ষ্ট্ৰিমটোৰ বাবে ISO-639 কোড (তিনিটা আখৰৰ) এটা নিৰ্ধাৰণ কৰক

en: Specify an identifier integer for this elementary stream
as: এই প্ৰাথমিক ষ্ট্ৰিমটোৰ বাবে চিনাক্তকৰ্তা অখণ্ড সংখ্যা এটা নিৰ্ধাৰণ কৰক

en: Specify an identifier string for this subpicture
as: এই উপছবিটোৰ বাবে চিনাক্তকৰ্তা ষ্ট্ৰিং এটা নিৰ্দিষ্ট কৰক

en: Specify an new identifier integer for this elementary stream
as: এই প্ৰাথমিক ষ্ট্ৰিমটোৰ বাবে এটা নতুন চিনাক্তকৰ্তা অখণ্ড সংখ্যা নিৰ্ধাৰণ কৰক

en: Specify the AAC audio profile to use for encoding the audio bitstream. It takes the following options: main, low, ssr (not supported),ltp, hev1, hev2 (default: low). hev1 and hev2 are currently supported only with libfdk-aac enabled libavcodec
as: অডিঅ’ বিটষ্ট্ৰিমটো এনকোডিং কৰিবৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ AAC অডিঅ’ প্ৰফাইলটো নিৰ্ধাৰণ কৰক. এইটোৱে নিম্নোক্ত বিকল্পবোৰ গ্ৰহণ কৰে: মুখ্য, নিম্ন, ssr (সমৰ্থন নকৰে),ltp, hev1, hev2 (default: low). কেৱল libavcodec সক্ষম কৰা libfdk-aac ৰ সৈতে hev1 আৰু hev2 টো বৰ্তমান সমৰ্থন কৰা হৈছে

en: Specify the codec level explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. '4.2' for mpeg4-part10 or 'low' for mpeg2
as: কোডেক স্তৰ স্পষ্টতাটো নিৰ্ধাৰণ কৰক. যদি আপুনি নোৱাৰে, তেন্তে কোডেকটোৱে অন্য উত্সৰ পৰা শুদ্ধ প্ৰফাইলটো নিৰ্ধাৰণ কৰিব, বিশ্লেষণ আৰু বিট হাৰৰ দৰে. উদাহৰণস্বৰূপে  mpeg4-part10 ৰ বাবে '4.2' বা mpeg2 ৰ বাবে 'নিম্ন'

en: Specify the codec profile explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. 'high'
as: কোডেক প্ৰফাইল স্পষ্টতাটো নিৰ্ধাৰণ কৰক. যদি আপুনি নোৱাৰে, তেন্তে কোডেকটোৱে অন্য উত্সৰ পৰা শুদ্ধ প্ৰফাইলটো নিৰ্ধাৰণ কৰিব, বিশ্লেষণ আৰু বিট হাৰৰ দৰে. উদাহৰণস্বৰূপে 'উচ্চ'

en: Specify the deinterlace module to use.
as: ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ ডিইন্টাৰলেচ মডুলটো নিৰ্ধাৰণ কৰক.

en: Specify the log filename.
as: ল'গ ফাইলনামটো নিৰ্ধাৰণ কৰক.

en: Specify the logging format.
as: লগিং ফৰমেটটো নিৰ্দিষ্ট কৰক.

en: Spectral sections
as: স্পেকট্ৰেল খণ্ডবোৰৰ

en: Spectrometer
as: স্পেকট্ৰোমিটাৰ

en: Spectrum
as: স্পেকট্ৰাম

en: Spectrum analyser
as: স্পেকট্ৰাম বিশ্লেষক

en: Spectrum inversion
as: স্পেকট্ৰাম ওলোটা কৰাটো

en: Speech
as: ভাষণ

en: Speed of feeds
as: ফীডবোৰৰ গতি

en: Speed of the RSS/Atom feeds in microseconds (bigger is slower).
as: মাইক্ৰোছেকেণ্ডবোৰত RSS/এটম ফীডবোৰৰ গতি (অধিক ডাঙৰটো হল অধিক মন্থৰ).

en: Speed selector
as: গতি নিৰ্বাচক

en: Speed: %.2fx
as: গতি: %.2fx

en: Speex
as: স্পীক্স

en: Speex audio decoder
as: স্পীক্স অডিঅ’ ডিকোডাৰ

en: Speex audio encoder
as: স্পীক্স অডিঅ’ এনকোডাৰ

en: Speex audio packetizer
as: স্পীক্স অডিঅ’ পেকেটাইজাৰ

en: Speex resampler
as: স্পীক্স পুনৰ নমুনাকৰ্তা

en: Split segments anywhere
as: খণ্ডবোৰ যিকোনো স্থানত স্প্লিট কৰক

en: Split the video in multiple windows to display on a wall of screens
as: ছিনক্ৰনাইজত এইটো চলাবলৈ অন্য এটা ফাইল নিৰ্বাচন কৰিবলৈ ক্লিক কৰক.

en: Splits video in two same parts, like in a mirror
as: দাপোণ এটাত কৰাৰ দৰে ভিডিঅ'টো দুটা সমান অংশত স্প্লিট কৰে

en: Splitter
as: স্প্লিটাৰ

en: Standard
as: মানবিশিষ্ট

en: Standard Definition (576 or 480 lines)
as: মানবিশিষ্ট স্পষ্টতা (576 বা 480 শাৰী)

en: Standard stream output
as: মানবিশিষ্ট ষ্ট্ৰিম আউটপুট

en: Start
as: আৰম্ভ কৰক

en: Start Time
as: আৰম্ভণি সময়

en: Start VLC with only a systray icon
as: কেৱল এটা ছিষ্ট্ৰে আইকনৰ সৈতে VLC আৰম্ভ কৰক

en: Start VLC with:
     - normal mode
     - a zone always present to show information as lyrics, album arts...
     - minimal mode with limited controls
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Start directly in menu
as: প্ৰত্যক্ষভাৱে মেনুত আৰম্ভ কৰক

en: Start in minimal view (without menus)
as: নূন্যতম দৃশ্যত আৰম্ভ কৰক (তালিকাবোৰ অবিহনে)

en: Start in minimal view mode
as: নূন্যতম দৃশ্যৰ ধৰণত আৰম্ভ কৰক

en: Start playback of new items immediately once they were added.
as: এবাৰ সেইবোৰ যোগ কৰাৰ পিছত নতুন বস্তুবোৰৰ প্লেবেক ক্ষিপ্ৰভাৱে আৰম্ভ কৰক.

en: Start the DVD directly in the main menu. This will try to skip all the useless warning introductions.
as: মুখ্য মেনুটোত DVD প্ৰত্যক্ষভাৱে আৰম্ভ কৰক. এইটোৱে সকলোবোৰ ব্যৱহাৰ অযোগ্য সতৰ্কীকৰণ পৰিচয়বোৰ আওকাণ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিব.

en: Start time
as: আৰম্ভৰ সময়

en: Start video in fullscreen mode
as: সম্পূৰ্ণ দৃশ্যৰ ধৰণত ভিডিঅ' আৰম্ভ কৰক

en: Starting Position
as: আৰম্ভণিৰ স্থান

en: Statistics
as: পৰিসংখ্যাবোৰ

en: Statistics video output
as: পৰিসংখ্যাবোৰৰ ভিডিঅ' আউটপুট

en: Stats
as: ষ্টেটছ

en: Stats decoder
as: পৰিসংখ্যা ডিকোডাৰ

en: Stats decoder function
as: পৰিসংখ্যা ডিকোডাৰ কাৰ্য

en: Stats demux
as: পৰিসংখ্যা ডিমাক্স

en: Stats demux function
as: পৰিসংখ্যা ডিমাক্স কাৰ্য

en: Stats encoder function
as: পৰিসংখ্যা এনকোডাৰ কাৰ্য

en: Status
as: স্থিতি

en: Status Bar
as: স্থিতি বাৰ

en: Step Backward
as: পিছলৈ যাওক

en: Step Forward
as: আগলৈ খোজ দিয়ক

en: Step backward
as: পিছলৈ প্ৰস্থান কৰক

en: Step forward
as: আগলৈ প্ৰস্থান কৰক

en: Stereo
as: ষ্টেৰিঅ'

en: Stereo Enhancer
as: ষ্টেৰিঅ’ বৃদ্ধি কৰ্তা

en: Stereo audio mode
as: ষ্টেৰিঅ' অডিঅ' ধৰণ

en: Stereo audio output mode
as: ষ্টেৰিঅ' অডিঅ' আউটপুট ধৰণ

en: Stereo mode
as: ষ্টেৰিঅ' ধৰণ

en: Stereo to mono downmixer
as: ম’ন’ ডাউনমিক্সাৰলৈ ষ্টেৰিঅ’

en: Stop
as: বন্ধ কৰক

en: Stop playback
as: প্লেবেক বন্ধ কৰক

en: Stop the A to B loop
as: A ৰ পৰা B লৈ লুপটো  বন্ধ কৰক

en: Stop the playlist after each played playlist item.
as: প্লেলিষ্ট বস্তুৰ প্ৰত্যেকটো চলাৰ পিছত প্লেলিষ্টখন বন্ধ কৰক.

en: Stop time
as: বন্ধৰ সময়

en: Stream
as: ষ্ট্ৰিম

en: Stream %d
as: ষ্ট্ৰিম %d

en: Stream Announcement
as: ষ্ট্ৰিম ঘোষণা

en: Stream Announcing
as: ষ্ট্ৰিম ঘোষণা

en: Stream Destination
as: ষ্ট্ৰিম গন্তব্যস্থান

en: Stream ID of the audio track to use.
as: ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ অডিঅ' পথটোৰ ষ্ট্ৰিম ID.

en: Stream ID of the subtitle track to use.
as: ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ উপশিৰোনাম পথটোৰ ষ্ট্ৰিম ID.

en: Stream MP3
as: ষ্ট্ৰিম MP3

en: Stream Output
as: ষ্ট্ৰিম আউটপুট

en: Stream all elementary streams
as: সকলোবোৰ প্ৰাথমিক ষ্ট্ৰিম ষ্ট্ৰিম কৰক

en: Stream all elementary streams (video, audio and subtitles)
as: সকলোবোৰ প্ৰাথমিক ষ্ট্ৰিম ষ্ট্ৰিম কৰক (ভিডিঅ', অডিঅ' আৰু উপশিৰোনামবোৰ)

en: Stream bitrate
as: ষ্ট্ৰিম বিট হাৰ

en: Stream description
as: ষ্ট্ৰিম বিৱৰণ

en: Stream filter module
as: ষ্ট্ৰিম ফিল্টাৰ মডুল

en: Stream filters
as: ষ্ট্ৰিম ফিল্টাৰবোৰ

en: Stream filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. Use with care...
as: ষ্ট্ৰিম ফিল্টাৰবোৰ হল বিশেষ মডুল যিয়ে VLC ৰ ইনপুটৰ ফালে উন্নত কাৰ্যবোৰৰ অনুমতি দিয়ে. সতৰ্কতাৰে ব্যৱহাৰ কৰক...

en: Stream name
as: ষ্ট্ৰিম নাম

en: Stream number of the audio track to use (from 0 to n).
as: ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ অডিঅ' পথৰ ষ্ট্ৰিম সংখ্যা (0 ৰ পৰা n লৈ).

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
as: ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ উপশিৰোনাম পথৰ ষ্ট্ৰিম সংখ্যা (0 ৰ পৰা n লৈ).

en: Stream output
as: ষ্ট্ৰিম আউটপুট

en: Stream output muxer caching (ms)
as: ষ্ট্ৰিম আউটপুট মাক্সাৰ কেশ্বিং (ms)

en: Stream output settings are used when acting as a streaming server or when saving incoming streams.
    Streams are first muxed and then sent through an "access output" module that can either save the stream to a file, or stream it (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout streams modules allow advanced stream processing (transcoding, duplicating...).
as: এটা ষ্ট্ৰিমিং ছাৰ্ভাৰ হিচাপে কাৰ্য কৰোতে বা অহা ষ্ট্ৰিমবোৰ ছেভ কৰোতে ষ্ট্ৰিম আউটপুট ছেটিংবোৰ ব্যৱহাৰ কৰা হয়.
    ষ্ট্ৰিমবোৰ প্ৰথমে মাক্স কৰা হয় আৰু তাৰপিছত "access output" মডুল এটাৰে প্ৰেৰণ কৰা হয় যিয়ে হয়তো ষ্ট্ৰিমটো ফাইল এটালৈ ছেভ কৰিব, বা এইটো ষ্ট্ৰিম কৰিব (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    ছাউট ষ্ট্ৰিম মডুলবোৰে উন্নত ষ্ট্ৰিম প্ৰক্ৰিয়া কৰাৰ অনুমতি দিয়ে (ট্ৰেন্সকোডিং, নকল কৰা...).

en: Stream output string.
    This is automatically generated when you change the above settings,
    but you can change it manually.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Stream output to memory buffer
as: স্মৃতি বাফাৰলৈ ষ্ট্ৰিম আউটপুট

en: Stream public
as: ষ্ট্ৰিম ৰাজহুৱা

en: Stream...
as: ষ্ট্ৰিম...

en: Streamable
as: ষ্ট্ৰিমযোগ্য

en: Streaming / Transcoding failed
as: ষ্ট্ৰিমিং / ট্ৰেন্সকোডিং ব্যৰ্থ হল

en: Streaming and Transcoding Options
as: ষ্ট্ৰিম কৰা আৰু ট্ৰেন্সকোড কৰা বিকল্পবোৰ

en: Streaming deinterlace mode
as: ষ্ট্ৰিম কৰা ডিইন্টাৰলেচ ধৰণ

en: Strength
as: শক্তি

en: Strength of AQ
as: AQ ৰ শক্তি

en: Strength of psychovisual optimization, default is "1.0:0.0"
as: ছাইকোভিজুৱেল অপ্টিমাইজেশ্বনৰ শক্তি, ডিফল্ট হল "1.0:0.0"

en: Strength to reduce blocking and blurring in flat
    and textured areas, default 1.0 recommended to be between 0..2
     - 0.5: weak AQ
     - 1.5: strong AQ
as: ফ্লেট আৰু টেক্সছাৰ অঞ্চলবোৰত ব্লক আৰু ব্লাৰিং হ্ৰাস কৰিবলৈ শক্তি,
    ডিফল্ট 1.0 য়ে 0..2 ৰ মাজত পৰামৰ্শ কৰিব
     - 0.5: দুৰ্বল AQ
     - 1.5: শক্তিশালী AQ

en: Strength used to modify the value of a pixel
as: পিক্সেল এটাৰ মানটো পৰিৱৰ্তন কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা শক্তি

en: Strict standard compliance
as: কোঠৰ মানবিশিষ্ট অনুপালন

en: Stride Length
as: খোজৰ দৈৰ্ঘ্য

en: Stuff
as: ষ্টাফ

en: Sub &Track
as: উপ পথ

en: Sub sync: bookmarked audio time
as: উপ ছিনক্ৰনাইজেশ্বন: পৃষ্ঠাসংকেত কৰা অডিঅ' সময়

en: Sub sync: bookmarked subtitle time
as: উপ ছিনক্ৰনাইজেশ্বন: পৃষ্ঠাসংকেত কৰা উপশিৰোনামৰ সময়

en: Sub sync: corrected %i ms (total delay = %i ms)
as: উপ ছিনক্ৰনাইজেশ্বন: শুদ্ধ কৰা হল %i ms (মুঠ বিলম্ব = %i ms)

en: Sub sync: delay reset
as: উপ ছিনক্ৰনাইজেশ্বন: পুনৰ ছেট কৰাত বিলম্ব কৰক

en: Sub sync: set bookmarks first!
as: উপ ছিনক্ৰনাইজেশ্বন: প্ৰথমে পৃষ্ঠাসংকেতবোৰ ছেট কৰক!

en: Sub-Title
as: উপশিৰোনাম

en: Subdirectory behavior
as: উপনিৰ্দেশিকাৰ আচৰণ

en: Subject
as: বিষয়বস্তু

en: Submission of played songs to last.fm
as: last.fm লৈ চলোৱা গানবোৰৰ জমা কৰাটো

en: Submit played tracks stats to Last.fm
as: Last.fm লৈ চলোৱা পথৰ পৰিসংখ্যা জমা দিয়ক

en: Subpicture position
as: উপছবিৰ স্থান

en: Subpictures
as: উপছবিবোৰ

en: Subpictures filter module
as: উপছবিবোৰৰ ফিল্টাৰ মডুল

en: Subpictures source module
as: উপছবিবোৰৰ উত্স মডুল

en: Subpixel motion estimation and partition decision quality
as: উপপিক্সেল প্ৰস্তাৱ পৰিকল্পনা আৰু ভাগ কৰা সিদ্ধান্তৰ মানদণ্ড

en: Subscreen left
as: উপস্ক্ৰীন বাওঁফালে

en: Subscreen top
as: উপস্ক্ৰীন সোঁফালে

en: Subscribe
as: ছাবস্ক্ৰাইব কৰক

en: Subscribe to a podcast
as: পডকাষ্টলৈ ছাবস্ক্ৰাইব কৰক

en: Subsdelay
as: উপবিলম্ব

en: Subti&tle
as: উপশিৰোনাম

en: Subtitle
as: উপশিৰোনাম

en: Subtitle & On Screen Display Settings
as: উপশিৰোনাম & স্ক্ৰীনত প্ৰদৰ্শন কৰা ছেটিংবোৰ

en: Subtitle Delay
as: উপশিৰোনাম বিলম্ব

en: Subtitle File
as: উপশিৰোনাম ফাইল

en: Subtitle Files
as: উপশিৰোনাম ফাইলবোৰ

en: Subtitle Language
as: উপশিৰোনামৰ ভাষা

en: Subtitle Track
as: উপশিৰোনাম পথ

en: Subtitle alignment
as: উপশিৰোনামৰ শাৰীকৰণ

en: Subtitle autodetection fuzziness
as: উপশিৰোনামৰ স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে চিনাক্ত কৰা অস্পষ্টতা

en: Subtitle autodetection paths
as: উপশিৰোনামৰ স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে চিনাক্ত কৰা পাথবোৰ

en: Subtitle codec
as: উপশিৰোনাম কোডেক

en: Subtitle codecs
as: উপশিৰোনাম কডেকছ

en: Subtitle delay
as: উপশিৰোনাম বিলম্ব

en: Subtitle delay %i ms
as: উপশিৰোনাম বিলম্ব %i ms

en: Subtitle delay down
as: উপশিৰোনামৰ বিলম্ব তললৈ

en: Subtitle delay up
as: উপশিৰোনামৰ বিলম্ব ওপৰলৈ

en: Subtitle description
as: উপশিৰোনাম বিৱৰণ

en: Subtitle duration factor:
as: উপশিৰোনাম সময়সীমাৰ কাৰক:

en: Subtitle effects
as: উপশিৰোনামৰ প্ৰভাৱবোৰ

en: Subtitle encoder
as: উপশিৰোনাম এনকোডাৰ

en: Subtitle encoding
as: উপশিৰোনাম এনকোডিং

en: Subtitle format
as: উপশিৰোনাম ফৰমেট

en: Subtitle justification
as: উপশিৰোনাম বিচাৰ

en: Subtitle language
as: উপশিৰোনামৰ ভাষা

en: Subtitle languages
as: উপশিৰোনাম ভাষাবোৰ

en: Subtitle position %d px
as: উপশিৰোনামৰ স্থান %d px

en: Subtitle position down
as: উপশিৰোনামৰ স্থান তললৈ

en: Subtitle position up
as: উপশিৰোনামৰ স্থান ওপৰলৈ

en: Subtitle position: no active subtitle
as: উপশিৰোনামৰ স্থান: কোনো সক্ৰিয় উপশিৰোনাম নাই

en: Subtitle renderers using libass
as: ব্যৱহাৰ কৰি উপশিৰোনাম অনুবাদবোৰ

en: Subtitle speed:
as: উপশিৰোনামৰ গতি:

en: Subtitle sync / bookmark audio timestamp
as: উপশিৰোনাম ছিনক্ৰনাইজেশ্বন / পৃষ্ঠাসংকেত অডিঅ' টাইমষ্টেম্প

en: Subtitle sync / bookmark subtitle timestamp
as: উপশিৰোনাম ছিনক্ৰনাইজেশ্বন / পৃষ্ঠাসংকেত উপশিৰোনাম টাইমষ্টেম্প

en: Subtitle sync / reset audio & subtitle synchronization
as: উপশিৰোনাম ছিনক্ৰনাইজেশ্বন / পুনৰ ছেট অডিঅ' & উপশিৰোনাম ছিনক্ৰনাইজেশ্বন

en: Subtitle sync / synchronize audio & subtitle timestamps
as: উপশিৰোনাম ছিনক্ৰনাইজেশ্বন / ছিনক্ৰনাইজ অডিঅ' & উপশিৰোনাম টাইমষ্টেম্পবোৰ

en: Subtitle text encoding
as: উপশিৰোনাম টেক্স এনকোডিং

en: Subtitle track
as: উপশিৰোনাম পথ

en: Subtitle track ID
as: উপশিৰোনাম পথ ID

en: Subtitle track synchronization:
as: উপশিৰোনাম পথ ছিনক্ৰনাইজেশ্বন:

en: Subtitle track: %s
as: উপশিৰোনাম পথ: %s

en: Subtitles
as: উপশিৰোনামবোৰ

en: Subtitles (advanced)
as: উপশিৰোনামবোৰ (উন্নত)

en: Subtitles (images)
as: উপশিৰোনামবোৰ (ছবিবোৰ)

en: Subtitles / OSD
as: উপশিৰোনামবোৰ / OSD

en: Subtitles Track
as: উপশিৰোনামবোৰৰ পথ

en: Subtitles/Video
as: উপশিৰোনামবোৰ/ভিডিঅ'

en: Sundanese
as: ছুডানৰ

en: Support for VDR recordings (http://www.tvdr.de/).
as: VDR ৰেকৰ্ডিংবোৰৰ বাবে সমৰ্থন (http://www.tvdr.de/).

en: Surround
as: ছাৰাউণ্ড

en: Surround 4.0
as: ছাৰাউণ্ড 4.0

en: Surround 4.1
as: ছাৰাউণ্ড 4.1

en: Surround 5.0
as: ছাৰাউণ্ড 5.0

en: Surround 5.1
as: ছাৰাউণ্ড 5.1

en: Surround 7.1
as: ছাৰাউণ্ড 7.1

en: Surround delay (ms)
as: ছাৰাউণ্ডৰ বিলম্ব (ms)

en: Surround delay, in ms. Usual values are from 5 to 40 ms.
as: ছাৰাউণ্ড বিলম্ব, ms ত. সাধাৰণ মানবোৰ হল 5 ৰ পৰা 40 ms.

en: Surround effect level (from 0 to 100, default value is 0).
as: ছাৰাউণ্ড প্ৰভাৱৰ স্তৰ (0 ৰ পৰা 100 লৈ, ডিফল্ট মানটো হল 0).

en: Surround level
as: ছাৰাউণ্ডৰ স্তৰ

en: Swahili
as: স্বাহিলি

en: Swati
as: স্বাটী

en: Swedish
as: ছুইডেনৰ

en: Sweep Depth
as: শ্বুইপ গভীৰতা

en: Sweep Rate
as: শ্বুইপ হাৰ

en: Swing
as: ছুইং

en: Switch to full preferences view
as: সম্পূৰ্ণ পছন্দবোৰৰ দৃশ্যলৈ সলনি কৰক

en: Switch to simple preferences view
as: সাধাৰণ পছন্দবোৰৰ দৃশ্যলৈ সলনি কৰক

en: Swscale
as: Swজোখ

en: Symbol rate (bauds)
as: প্ৰতীকৰ হাৰ (বাউডছ)

en: Symphonic Rock
as: ছাইম্ফোনিক ৰ'ক

en: Symphony
as: ছাইম্ফোনি

en: Sync on Intra Frame
as: অন্ত: ফ্ৰেমত ছিনক্ৰনাইজ কৰক

en: Synchronization
as: ছিনক্ৰনাইজেশ্বন

en: Synchronize left and right
as: বাওঁফাল আৰু সোঁফাললৈ ছিনক্ৰনাইজ কৰক

en: Synchronize top and bottom
as: ওপৰ আৰু তললৈ ছিনক্ৰনাইজ কৰক

en: Synchronous writing
as: ছিনক্ৰনাইজ কৰি লিখা

en: Synthesis gain
as: ছিন্থেছিছ

en: Synthpop
as: ছাইন্থপ'প

en: System Sound Output Device
as: ছিষ্টেম ছাউণ্ড আউটপুট ডিভাইচ

en: System V shared memory segment ID of the frame buffer (this is ignored if --shm-file is specified).
as: ছিষ্টেম V য়ে ফ্ৰেম বাফাৰটোৰ স্মৃতি খণ্ড ID বিনিময় কৰে (এইটো অৱজ্ঞা কৰে যদি --shm-ফাইল নিৰ্ধাৰণ কৰা হয়).

en: System codeset
as: ছিষ্টেম কোড ছেট

en: System's default
as: ছিষ্টেমৰ ডিফল্ট

en: Systray icon
as: ছিষ্ট্ৰে আইকন

en: T&itle
as: শিৰোনাম

en: T.140 text encoder
as: T.140 টেক্সট এনকোডাৰ

en: TCP command input
as: TCP নিৰ্দেশ ইনপুট

en: TCP connection timeout
as: TCP সংযোগ উকলি গল

en: TCP input
as: TCP ইনপুট

en: TCP/UDP timeout (ms)
as: TCP/UDP সময় উকলি গল (ms)

en: TLS cipher priorities
as: TLS চিফাৰ অগ্ৰাধিকাৰবোৰ

en: TLS server support for OS X
as: OS X ৰ বাবে TLS ছাৰ্ভাৰ সমৰ্থন

en: TLS support for OS X and iOS
as: OS X আৰু iOS ৰ বাবে TLS সমৰ্থন

en: TS muxer (libdvbpsi)
as: TS মাক্সাৰ (libdvbpsi)

en: TTA demuxer
as: TTA ডিমাক্সাৰ

en: TV - analog
as: TV - এনালগ

en: TV - digital
as: TV - ডিজিটেল

en: TV channels are grouped by transponder (a.k.a. multiplex) on a given frequency. This is required to tune the receiver.
as: এটা উল্লেখিত কম্পনাংকত ট্ৰেন্সপোণ্ডাৰৰ (a.k.a. মাল্টিপ্লেক্স) দ্বৰা TV চেনেলবোৰ গোট কৰা হয়. গ্ৰাহকটো টিউন কৰিবলৈ এইটো দাবী কৰে.

en: TV-range is usually used colorrange, defining this to true will enable libx264 to use full colorrange on encoding
as: TV-পৰিসৰটোৱে সাধাৰণতে ৰংৰ পৰিসৰ ব্যৱহাৰ কৰে, সচালৈ এইটো বাখ্যা কৰাটোৱে এনকোডিংত সম্পূৰ্ণ ৰংৰ পৰিসৰ ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ libx264 টো সক্ষম কৰিব

en: TY Stream audio/video demux
as: TY ষ্ট্ৰিম অডিঅ'/ভিডিঅ' ডিমাক্স

en: Tab
as: টেব

en: Tagalog
as: টাগালোগ

en: Tahitian
as: তাহিতিয়াৰ

en: Tajik
as: তাজিক

en: Take &Snapshot
as: স্নেপশ্বট লওক

en: Take a snapshot
as: স্নেপশ্বট এটা লওক

en: Take video snapshot
as: ভিডিঅ' স্নেপশ্বট লওক

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
as: ভিডিঅ' স্নেপশ্বট এটা লয় আৰু ডিস্কত লিখে.

en: Tamil
as: তামিল

en: Tango
as: টেংগো

en: Target Usage
as: লক্ষ্য প্ৰচলন

en: Target bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
as: kbps ত লক্ষ্য কৰা বিট হাৰ যেতিয়া সুস্থিৰ বিট হাৰ ধৰণত এনকোড কৰে

en: Target bitrate of the transcoded audio stream.
as: ট্ৰেন্সকোড কৰা অডিঅ' ষ্ট্ৰিমটোৰ লক্ষ্য কৰা বিট হাৰ.

en: Target bitrate of the transcoded video stream.
as: ট্ৰেন্সকোড কৰা ভিডিঅ' ষ্ট্ৰিমটোৰ লক্ষ্য কৰা বিট হাৰ.

en: Target output frame rate for the video stream.
as: ভিডিঅ' ষ্ট্ৰিমটোৰ বাবে লক্ষ্য কৰা আউটপুট ফ্ৰেম হাৰ.

en: Tatar
as: তাতাৰ

en: Teal
as: তিল

en: Techno
as: প্ৰযুক্তি

en: Techno-Industrial
as: টেক্ন'-ইণ্ডাষ্ট্ৰিয়েল

en: Teletext
as: টেলিটেক্সট

en: Teletext Activation
as: টেলিটেক্স সক্ৰিয়কৰণ

en: Teletext alignment
as: টেলিটেক্সট শাৰী কৰক

en: Teletext configuration
as: টেলিটেক্সট ৰূপৰেখা

en: Teletext language
as: টেলিটেক্সট ভাষা

en: Teletext page
as: টেলিটেক্সট পৃষ্ঠা

en: Teletext subtitles
as: টেলিটেক্সট উপশিৰোনামবোৰ

en: Teletext subtitles decoder
as: টেলিটেক্স উপশিৰোনামবোৰৰ ডিকোডাৰ

en: Teletext subtitles: hearing impaired
as: টেলিটেক্সট উপশিৰোনাম: কাণেৰে কম শুনা

en: Teletext text subtitles
as: টেলিটেক্স টেক্স উপশিৰোনামবোৰ

en: Teletext transparency
as: টেলিটেক্সট স্বচ্ছতা

en: Teletext: additional information
as: টেলিটেক্সট: অতিৰিক্ত তথ্য

en: Teletext: program schedule
as: টেলিটেক্সট: কাৰ্যসূচীৰ সময়সূচী

en: Tell VLC that it is being launched due to a file association in the OS
as: VLC ক জনাওক যে OS ত ফাইল সংস্থা এটাৰ বাবে ইয়াক আৰম্ভ কৰা হৈছে

en: Tell lirc to read this configuration file. By default it searches in the users home directory.
as: এই ৰূপৰেখা কৰা ফাইলটো পঢ়িবলৈ lirc ক কওক. ডিফল্ট হিচাপে এইটোৱে ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ মুখ্য নিৰ্দেশিকাটো সন্ধান কৰে.

en: Telnet
as: টেলনেট

en: Telugu
as: তেলেগু

en: Temporal
as: সাময়িক

en: Temporal chroma strength
as: সাময়িক ক্ৰোমা শক্তি

en: Temporal chroma strength (0-254)
as: সাময়িক ক্ৰোমা শক্তি (0-254)

en: Temporal luma strength
as: সাময়িক লুমা শক্তি

en: Temporal luma strength (0-254)
as: সাময়িক লুমা শক্তি (0-254)

en: Temporal-spatial
as: সাময়িক-স্পাশ্বিয়েল

en: Terrestrial reception parameters
as: টেৰেষ্ট্ৰিয়েল গ্ৰহণৰ পেৰামিটাৰবোৰ

en: Terror
as: সন্ত্ৰাস

en: Text
as: টেক্সট

en: Text Color
as: টেক্সটৰ ৰং

en: Text Size
as: টেক্সটৰ আকাৰ

en: Text default color
as: টেক্সটৰ ডিফল্ট ৰং

en: Text file
as: টেক্সট ফাইল

en: Text identifier for the callback functions
as: কলবেক কাৰ্যবোৰৰ বাবে টেক্সট চিনাক্তকৰ্তা

en: Text opacity
as: টেক্সটৰ অস্বচ্ছতা

en: Text position
as: টেক্সটৰ স্থান

en: Text renderer
as: টেক্সট অনুবাদকৰ্তা

en: Text rendering module
as: টেক্সট অনুবাদ কৰা মডুল

en: Text subtitle decoder
as: টেক্সট উপশিৰোনাম ডিকোডাৰ

en: Text subtitle parser
as: টেক্সট উপশিৰোনাম ভাগকৰ্তা

en: Textual audio descriptions
as: টেক্সট সম্পৰ্কীয় অডিঅ' বিৱৰণ

en: Texture size
as: টেক্সছাৰ আকাৰ

en: Thai
as: থাই

en: Thai (TIS 620-2533/ISO 8859-11)
as: থাই (TIS 620-2533/ISO 8859-11)

en: Thai (Windows-874)
as: থাই (উইণ্ডোজ-874)

en: Thanks
as: ধন্যবাদ

en: The HTTP server will listen on this TCP port. The standard HTTP port number is 80. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
as: HTTP ছাৰ্ভাৰে এই TCP পোৰ্টটোত মনোযোগ দিব. মানবিশিষ্ট HTTP পোৰ্ট সংখ্যাটো হল 80. সেইদৰে 1025 ৰ তলৰ পোৰ্ট সংখ্যাবোৰৰ স্থান নিৰ্ধাৰণ কৰাটো সাধাৰণতে অপাৰেটিং ছিষ্টেমে সীমিত কৰে.

en: The HTTPS server will listen on this TCP port. The standard HTTPS port number is 443. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
as: HTTP ছাৰ্ভাৰে এই TCP পোৰ্টটোত মনোযোগ দিব. মানবিশিষ্ট HTTPS পোৰ্ট সংখ্যাটো হল 443. সেইদৰে 1025 ৰ তলৰ পোৰ্ট সংখ্যাবোৰৰ স্থান নিৰ্ধাৰণ কৰাটো সাধাৰণতে অপাৰেটিং ছিষ্টেমে সীমিত কৰে.

en: The IP address of the network master clock to use for clock synchronization.
as: ঘড়ীৰ ছিনক্ৰনাইজেশ্বনৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ মুখ্য ঘড়ী নেটৱৰ্কটোৰ IP ঠিকনা.

en: The RTSP server will listen on this TCP port. The standard RTSP port number is 554. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
as: RTSP ছাৰ্ভাৰে এই TCP পোৰ্টটোত মনোযোগ দিব. মানবিশিষ্ট RTSP পোৰ্ট সংখ্যাটো হল 554. সেইদৰে 1025 ৰ তলৰ পোৰ্ট সংখ্যাবোৰৰ স্থান নিৰ্ধাৰণ কৰাটো সাধাৰণতে অপাৰেটিং ছিষ্টেমে সীমিত কৰে.

en: The SAP module normally chooses itself the right addresses to listen to. However, you can specify a specific address.
as: SAP মডুলটোৱে সাধাৰণতে শুনোতাটোলৈ সঠিক ঠিকনাবোৰ দিবলৈ পছন্দ কৰে. সেইদৰে আপুনি এটা নিৰ্দিষ্ট ঠিকনা এটা নিৰ্দিষ্ট কৰিব পাৰে.

en: The URL set for an alternative scrobbler engine
as: এটা বিকল্প স্ক্ৰোবলাৰ ইঞ্জিনৰ বাবে URL ছেটটো

en: The audio device "%s" could not be used:
    %s.
as: "%s" অডিঅ’ ডিভাইচটো ব্যৱহাৰ কৰিব নোৱাৰি:
    %s.

en: The capture device "%s" does not support the required parameters.
as: "%s" অধিগ্ৰহণ ডিভাইচটোৱে দাবী কৰা পেৰামিটাৰবোৰ সমৰ্থন নকৰে.

en: The code rate for Forward Error Correction can be specified.
as: আগলৈ পথোৱা ভুল শুদ্ধকৰণৰ বাবে কোড হাৰটো নিৰ্ধাৰিত কৰিব পাৰি.

en: The color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: The cryptographic signature for the downloaded file "%s" was invalid and could not be used to securely verify it. Thus, the file was deleted.
as: ডাউনলোড কৰা "%s" ফাইলটোৰ বাবে ক্ৰিপ্টোগ্ৰাফিক স্বাক্ষটো অবৈধ আছিল আৰু এইটো সুৰক্ষিতভাৱে প্ৰমাণিত কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰিব পৰা নগল. সেয়ে, ফাইলটো ডিলিট কৰা হৈছিল.

en: The current playing item will be streamed. If there is no currently playing item, the first selected item from the <i>Library</i> will be the subject of the stream.
as: আগতে নিৰ্বাচিত ফাইলটোৰ সৈতে ছিনক্ৰনাইজত এইটো চলাবলৈ অন্য এটা ফাইল নিৰ্বাচন কৰিবলৈ <i>Library</i>  ক্লিক কৰক.

en: The decoder can partially decode or skip frame(s) when there is not enough time. It's useful with low CPU power but it can produce distorted pictures.
as: ডিকোডাৰটোৱে ফ্ৰেম(বোৰ) আংশিকভাৱে ডিকোড বা এৰি যাব পাৰে যেতিয়া তাত যথেষ্ট সময় নাথাকে. নিম্ন CPU শক্তিৰ সৈতে এইটো উপযোগী কিন্তু এইটোৱে বিকৃত ছবি তৈয়াৰ কৰিব পাৰে.

en: The degree of blurring from 1 to 127.
as: 1 ৰ পৰা 127 লৈ ব্লাৰৰ মাত্ৰা.

en: The delay which is introduced by the physical algorithm may sometimes be disturbing for the synchronization between lips-movement and speech. In case, turn this on to compensate.
as: বিলম্বটো দৈহিক এলগোৰিথমটোৰ দ্বাৰা পৰিচয় কৰোৱা হয়, হয়তো কেতিয়াবা ওঠবোৰৰ চলাচল আৰু ভাষণৰ মাজৰ ছিনক্ৰনাইজেশ্বনটোৰ বাবে বাধাগ্ৰস্ত হব পাৰে. তেনেকুৱা ক্ষেত্ৰত এইটো ক্ষতিপূৰণলৈ পথাওক.

en: The demuxer will advance timestamps if the input can't keep up with the rate.
as: ডিমাক্সাৰটোৱে সময়ষ্টেম্পবোৰ উন্নত কৰিব যদি ইনপুটটোৱে হাৰটো ধৰি নাথাকে.

en: The desktop mode allows you to display the video on the desktop.
as: ডেস্কটপৰ ধৰণটোৱে আপোনাক ডেস্কটপত ভিডিঅ'টো প্ৰদৰ্শন কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে.

en: The device you selected cannot be used, because its type is not supported.
as: আপুনি নিৰ্বাচন কৰা ডিভাইচটো ব্যৱহাৰ নকৰিব পাৰে, কাৰণ ইয়াৰ প্ৰকাৰটো সমৰ্থন নকৰে.

en: The digital signal can be modulated according with different constellations (depending on the delivery system). If the demodulator cannot detect the constellation automatically, it needs to be configured manually.
as: বিভিন্ন কনষ্টিলেশ্বন মতে ডিজিটেল সংকেতটো মডুলেট কৰিব পাৰি (প্ৰদানৰ ছিষ্টেমটোৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি). যদি ডিমডুলেটৰটোৱে কনষ্টিলেশ্বনটো স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে চিনাক্ত নকৰে, তেন্তে এইটো মেনুৱেলী ৰূপৰেখা কৰাটো প্ৰয়োজন.

en: The encoder can make on-the-fly quality tradeoffs if your CPU can't keep up with the encoding rate. It will disable trellis quantization, then the rate distortion of motion vectors (hq), and raise the noise reduction threshold to ease the encoder's task.
as: যদি আপোনাৰ CPU টোৱে এনকোডিংৰ হাৰটোৰ সৈতে আগবাঢ়িব নোৱাৰে তেন্তে এনকোডাৰটোৱে অন-দা-ফ্লাই মানদণ্ডৰ ট্ৰেডঅফছ তৈয়াৰ কৰিব পাৰে. এইটোৱে ট্ৰেলিছ পৰিণামীকৰণ অক্ষম কৰিব, তেতিয়া এনকোডাৰৰ কাৰ্য সহজ কৰিবলৈ প্ৰস্তাৱ ভেক্টৰবোৰৰ (hq) হাৰ বিঘ্নিত হোৱাটো, আৰু হুলস্থূল হ্ৰাস কৰা থ্ৰেছহল্ডটো বৃদ্ধি কৰা হয়.

en: The even CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
as: যুগ্ম CSA এনক্ৰিপশ্বন কী. এইটো এটা 16 টা আখৰৰ ষ্ট্ৰিং হোৱাটো অপৰিহাৰ্য (8 হেক্সাডেচিমেল বাইট).

en: The height of the effects video window, in pixels.
as: প্ৰভাৱবোৰৰ ভিডিঅ' উইণ্ডোৰ উচ্চতা, পিক্সেলবোৰত.

en: The height of the mesh, in pixels.
as: মেছৰ উচ্চতাটো, পিক্সেলবোৰত

en: The height of the video window, in pixels.
as: ভিডিঅ' উইণ্ডোৰ উচ্চতা, পিক্সেলবোৰত.

en: The image blended onto the base image
as: আধাৰ ছবিটোত মিশ্ৰণ কৰা ছবিটো

en: The image which will be used to blend onto
as: ছবিটো যিটো মিশ্ৰণ কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হব

en: The maximum number of filters (%u) was reached.
as: ফিল্টাৰবোৰৰ (%u) সৰ্বাধিক সংখ্যটো পোৱা গৈছিল.

en: The media library is automatically saved and reloaded each time you start VLC.
as: আপুনি প্ৰতিবাৰ VLC টো আৰম্ভ কৰিলে মিডিয়া লাইব্ৰেৰীটো স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে ছেভ কৰা আৰু পুনৰ লোড কৰা হয়.

en: The number of the first segment generated
as: প্ৰথম খণ্ড উত্পন্ন কৰাটোৰ সংখ্যাটো

en: The number of time the blend will be performed
as: মিশ্ৰণ সম্পাদন কৰিবলগীয়া সময়টো

en: The option allows you to enable or disable the high-quality float32 audio output mode (which is not well supported by some soundcards).
as: বিকল্পটোৱে আপোনাক উচ্চ-মানদণ্ডৰ ফ্লট32 অডিঅ' আউটপুট ধৰণটো সক্ষম বা অক্ষম কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে (যিটো কিছুমান ধ্বনি কাৰ্ডে ভালকৈ সমৰ্থন নকৰে).

en: The output file already exists. If recording continues, the file will be overridden and its content will be lost.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: The password of your last.fm account
as: আপোনাৰ last.fm একাউন্টৰ পাছৱৰ্ড

en: The playlist can use a tree to categorize some items, like the contents of a directory.
as: নিৰ্দেশিকা এটাৰ উপাদানবোৰৰ দৰে কিছুমান বস্তু শ্ৰেণীবিভাগ কৰিবলৈ প্লেলিষ্টখনে বিন্যাস এটা ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে.

en: The polyphony defines how many voices can be played at a time. Larger values require more processing power.
as: পলিফোনিটোৱে একেটা সময়ত কিমানটা কন্ঠ চলাব পাৰি বাখ্যা কৰে. ডাঙৰ মানবোৰে অধিক প্ৰক্ৰিয়া কৰা শক্তি দাবী কৰে.

en: The requested RTSP session could not be established.
as: দাবী কৰা RTSP অধিৱেশটো স্থাপন কৰিব পৰা নগল.

en: The selected audio output device is exclusively in use by another program.
as: নিৰ্বাচিত অডিঅ' আউটপুট ডিভাইচটো অন্য কাৰ্যসূচীৰ দ্বাৰ বিশেষভাৱে ব্যৱহাৰ কৰা হয়.

en: The selected digital tuner does not support the specified parameters.
    Please check the preferences.
as: নিৰ্বাচিত ডিজিটেল টিউনাৰটোৱে নিৰ্ধাৰিত পেৰামিটাৰবোৰ পছন্দ নকৰে.
    অনুগ্ৰহ কৰি পছন্দবোৰ পৰীক্ষা কৰক.

en: The size of the texture, in pixels.
as: পিক্সেলবোৰত টেক্সছাৰোটোৰ আকাৰ.

en: The specified pixel resolution is forced (if both width and height are strictly positive).
as: নিৰ্ধাৰিত পিক্সেল বিশ্লেষণটো জোৰ কৰা হৈছে (যদি প্ৰস্থ আৰু উচ্চতা দুয়োটা কঠোৰভাৱে ধনাত্মক).

en: The step size of the volume is adjustable using this option.
as: এই বিকল্পটো ব্যৱহাৰ কৰি প্ৰসাৰৰ স্তৰ আকাৰটো মিলাব পাৰি.

en: The stream will be created using default settings, for more advanced configuration, or to modify the default settings, select the button to the right: <i>Manage Streams</i>
as: আগতে নিৰ্বাচিত ফাইলটোৰ সৈতে ছিনক্ৰনাইজত এইটো চলাবলৈ অন্য এটা ফাইল নিৰ্বাচন: <i>Manage Streams</i>

en: The stream will run this duration (in seconds).
as: এই সময়চোৱাত ষ্ট্ৰিমটো চলিব (ছেকেণ্ডত).

en: The stream will start at this position (in seconds).
as: এই স্থানটোত ষ্ট্ৰিমটো আৰম্ভ হব (ছেকেণ্ডত).

en: The stream will stop at this position (in seconds).
as: এই স্থানটোত ষ্ট্ৰিমটো বন্ধ হব (ছেকেণ্ডত).

en: The symbol rate must be specified manually for some systems, notably DVB-C, DVB-S and DVB-S2.
as: কিছুমান ছিষ্টেমৰ বাবে প্ৰতীকৰ হাৰটো মেনুৱলী নিৰ্ধাৰণ কৰাটো অপৰিহাৰ্য, DVB-C, DVB-S আৰু DVB-S2 টো উপযোগী.

en: The transparency of the OSD VNC can be changed by giving a value between 0 and 255. A lower value specifies more transparency a higher means less transparency. The default is being not transparent (value 255) the minimum is fully transparent (value 0).
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: The type of FFT window to use for spectrum-based visualizations.
as: স্পেকট্ৰাম আধাৰিত দৃশ্যবোৰৰ বাবে FFT উইণ্ডোৰ প্ৰকাৰটো.

en: The username of your last.fm account
as: আপোনাৰ last.fm একাউন্টৰ ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ নাম

en: The volume can be recorded and automatically restored next time VLC is used.
as: প্ৰসাৰটো ৰেকৰ্ড কৰিব পাৰি আৰু পৰৱৰ্তী সময়ত VLC টো ব্যৱহাৰ কৰোতে স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে পুনৰ জমা কৰিব পাৰি.

en: The wallpaper mode allows you to display the video as the desktop background.
as: ৱালপেপাৰৰ ধৰণটোৱে আপোনাক ডেস্কটপৰ পটভূমিৰ দৰে ভিডিঅ'টো প্ৰদৰ্শন কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে.

en: The width of the effects video window, in pixels.
as: প্ৰভাৱবোৰৰ ভিডিঅ' উইণ্ডোৰ প্ৰস্থ, পিক্সেলবোৰত.

en: The width of the mesh, in pixels.
as: মেছৰ প্ৰস্থটো, পিক্সেলবোৰত.

en: The width of the video window, in pixels.
as: ভিডিঅ' উইণ্ডোৰ প্ৰস্থ, পিক্সেলবোৰত.

en: Theora video decoder
as: থিওৰা ভিডিঅ' ডিকোডাৰ

en: Theora video encoder
as: থিওৰা ভিডিঅ' এনকোডাৰ

en: Theora video packetizer
as: থিওৰা ভিডিঅ' পেকেটাইজাৰ

en: There is no suitable stream-output access module for "%s/%s://%s".
as: "%s/%s://%s" ৰ বাবে কোনো উপযুক্ত ষ্ট্ৰিম আউটপুট প্ৰৱেশ নাই.

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
as: এইবোৰ বিকল্পই আপোনাক VLC ৰ দ্বাৰা ব্যৱহাৰ কৰা ইন্টাৰফেছবোৰ ৰূপৰেখা কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে. আপুনি মুখ্য মুখ্য ইন্টাৰফেছ, অতিৰিক্ত ইন্টাৰফেছ মডুলবোৰ নিৰ্বাচন কৰিব পাৰে আৰু বিভিন্ন সম্পৰ্কীয় বিকল্পবোৰ বাখ্যা কৰিব পাৰে.

en: These options allow you to modify the behavior of the audio subsystem, and to add audio filters which can be used for post processing or visual effects (spectrum analyzer, etc.). Enable these filters here, and configure them in the "audio filters" modules section.
as: এইবোৰ বিকল্পই আপোনাক অডিঅ' উপছিষ্টেমটোৰ আচৰণ সলনি কৰিবলৈ আৰু অডিঅ' ফিল্টাৰবোৰ যোগ কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে যিটো পিছৰ প্ৰক্ৰিয়াৰ বা দৃশ্যৰ প্ৰভাৱবোৰৰ (স্পেকট্ৰামৰ বিশ্লেষক, ইত্যাদি) বাবে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি. এই ফিল্টাৰবোৰ ইয়াত সক্ষম কৰক, আৰু "audio filters" মডুল খণ্ডত ৰূপৰেখা কৰক.

en: These options allow you to modify the behavior of the input subsystem, such as the DVD or VCD device, the network interface settings or the subtitle channel.
as: এইবোৰ বিকল্পই DVD বা VCD ডিভাইচ, নেটৱৰ্ক ইন্টাৰফেছ ছেটিংবোৰ বা উপশিৰোনাম চেনেলৰ দৰে ইনপুট ছিষ্টেমটোৰ আচৰণটো সলনি কৰিবলৈ আপোনাক অনুমতি দিয়ে.

en: These options allow you to modify the behavior of the subpictures subsystem. You can for example enable subpictures sources (logo, etc.). Enable these filters here and configure them in the "subsources filters" modules section. You can also set many miscellaneous subpictures options.
as: এইবোৰ বিকল্পই আপোনাক উপছবিবোৰৰ উপপ্ৰণালীটোৰ আচৰণ সলনি কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে. উদাহৰণস্বৰূপে আপুনি উপছবিবোৰৰ উত্সবোৰ সক্ষম কৰিব পাৰে (ল'গ', ইত্যাদি). ইয়াত এই ফিল্টাৰবোৰ সক্ষম কৰক আৰু "subsources filters" মডুলবোৰৰ খণ্ডত সেইবোৰ ৰূপৰেখা কৰক. আপুনি লগতে বহুতো বিভিন্ন উপছবিবোৰৰ বিকল্প ছেট কৰিব পাৰে.

en: These options allow you to modify the behavior of the video output subsystem. You can for example enable video filters (deinterlacing, image adjusting, etc.). Enable these filters here and configure them in the "video filters" modules section. You can also set many miscellaneous video options.
as: এইবোৰ বিকল্পই আপোনাক ভিডিঅ' আউটপুট উপপ্ৰণালীৰ আচৰণটো সলনি কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে. উদাহৰণস্বৰূপে আপুনি ভিডিঅ' ফিল্টাৰবোৰ সক্ষম কৰিব পাৰে (ডিইন্টাৰলেছিং, ছবি মিলোৱা, ইত্যাদি). এই ফিল্টাৰবোৰ ইয়াত সক্ষম কৰক আৰু সেইবোৰক "video filters" মডুলবোৰৰ খণ্ডত ৰূপৰেখা কৰক. আপুনি লগতে বহুতো বিভিন্ন ভিডিঅ' বিকল্পবোৰ ছেট কৰিব পাৰে.

en: These options allow you to select default modules. Leave these alone unless you really know what you are doing.
as: এইবোৰ বিকল্পই আপোনাক ডিফল্ট মডুলবোৰ নিৰ্বাচন কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে. আপুনি কি কৰি আছে জ্ঞাত নোহোৱালৈকে এইবোৰক অকলশৰীয়াকৈ এৰক.

en: These options allow you to set default global options for the stream output subsystem.
as: এই বিকল্পবোৰে আপোনাক ষ্ট্ৰিম আউটপুট উপছিষ্টেমটোৰ বাবে ডিফল্ট সাৰ্বজনীন বিকল্পবোৰ ছেট কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে.

en: These options define the behavior of the playlist. Some of them can be overridden in the playlist dialog box.
as: এই বিকল্পবোৰে প্লেলিষ্টৰ আচৰণটো বাখ্যা কৰে. সেইবোৰৰ কিছুমান প্লেলিষ্টৰ সংলাপ বাকচটোত অভাৰৰাইড কৰা হব.

en: These settings are the global VLC key bindings, known as "hotkeys".
as: এই ছেটিংবোৰ হল সাৰ্বজনীন VLC কী বাইণ্ডিংবোৰ, "hotkeys" হিচাপে জনাজায়.

en: Thick
as: ডাঠ

en: Thin
as: পাতল

en: This Blu-ray Disc needs a library for AACS decoding, and your system does not have it.
as: AACS ডিকোডিংৰ বাবে এই ব্লু-ৰে ডিস্কটোৱে লাইব্ৰেৰী এটা দাবী কৰে, আৰু আপোনাৰ ছিষ্টেমৰ এইটো নাই.

en: This Blu-ray Disc needs a library for BD+ decoding, and your system does not have it.
as: BD+ ডিকোডিংৰ বাবে এই ব্ল-ৰে ডিস্কটোৱে লাইব্ৰেৰী এটা বিচাৰে, আৰু আপোনাৰ ছিষ্টেমৰ এইটো নাই.

en: This X.509 certicate file (PEM format) is used for server-side TLS. On OS X, the string is used as a label to search the certificate in the keychain.
as: ছাৰ্ভাৰ-কাষ TLS ৰ বাবে এই X.509 প্ৰমাণপত্ৰ ফাইলটো (PEM ফৰমেট) ব্যৱহাৰ কৰা হয়. OS X ত, কী শৃংখলটোত প্ৰমাণপত্ৰখন সন্ধান কৰিবলৈ ষ্ট্ৰিংটো এখন লেবেল হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰা হয়.

en: This addon has been installed manually. VLC can't manage it by itself.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: This adds audio post processing filters, to modify the sound rendering.
as: শব্দ অনুবাদটো সলনি কৰিবলৈ এইটোৱে অডিঅ' পূৰ্বৰ প্ৰক্ৰিয়া কৰা ফিল্টাৰবোৰ যোগ কৰে.

en: This adds post-processing filters to enhance the picture quality, for instance deinterlacing, or distort the video.
as: এইটোৱে ছবিৰ মানদণ্ডটো বৃদ্ধি কৰিবলৈ পিছত প্ৰক্ৰিয়া কৰা ফিল্টাৰবোৰ যোগ কৰে, উদাহৰণস্বৰূপে ভিডিঅ'টো বৰ্গীকৰণ বা ইন্টাৰলেচিং নকৰা.

en: This adds so-called "subpicture filters". These filter subpictures created by subtitle decoders or other subpictures sources.
as: এইটোৱে "subpicture filters" হিচাপে কোৱাবোৰ যোগ কৰে. এই ফিল্টাৰ উপছবিবোৰ উপশিৰোনাম ডিকোডাৰ বা অন্য উপছবিবোৰৰ উত্সৰ দ্বাৰা তৈয়াৰ কৰা হয়.

en: This adds so-called "subpicture sources". These filters overlay some images or text over the video (like a logo, arbitrary text, ...).
as: এইটোৱে "subpicture sources" হিচাপে কোৱাবোৰ যোগ কৰে. এই ফিল্টাৰবোৰে ভিডিঅ'টোৰ ওপৰত কিছুমান ছবি বা টেক্সট অভাৰলে কৰে (এটা ল'গ', স্বতন্ত্ৰ টেক্সট, ...ৰ দৰে).

en: This adds video splitters like clone or wall
as: এইটোৱে ক্লন বা ৱালৰ দৰে ভিডিঅ' স্প্লিটাৰবোৰ যোগ কৰে

en: This adds visualization modules (spectrum analyzer, etc.).
as: এইটোৱে দৃশ্যৰ মডুলবোৰ যোগ কৰে (স্পেকট্ৰাম বিশ্লেষক, ইত্যাদি.).

en: This allow you to configure the initial caching amount for stream output muxer. This value should be set in milliseconds.
as: এইটোৱে আপোনাক ষ্ট্ৰিম আউটপুট মাক্সাৰ বাবে প্ৰাৰম্ভিক কেশ্বিং পৰিমাণটো ৰূপৰেখা কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে. এই মানটো মিলিছেকেণ্ডত ছেট কৰা হব.

en: This allows hardware decoding when available.
as: এইটোৱে হাৰ্ডৱেৰ ডিকোডিংৰ অনুমতি দিয়ে যেতিয়া উপলব্ধ হয়.

en: This allows playing audio at lower or higher speed without affecting the audio pitch
as: অডিঅ' পিট্চটোত প্ৰভাৱ নকৰাকৈ উচ্চ বা নিম্ন গতিত অডিঅ' চলাবলৈ এইটোৱে অনুমতি দিয়ে

en: This allows proper handling of HDTV-1080 video format even if broken encoder incorrectly sets height to 1088 lines. You should only disable this option if your video has a non-standard format requiring all 1088 lines.
as: এইটোৱে HDTV-1080 ভিডিঅ' ফৰমেটৰ উপযুক্ত পৰিচালনাৰ অনুমতি দিয়ে যদিও নষ্ট হোৱা এনকোডাৰে অশুদ্ধকৈ 1088 শাৰীৰ উচ্চতালৈ ছেট কৰে. আপুনি কেৱল এই বিকল্পটো অক্ষম কৰিব পাৰিব যদি আপোনাৰ ভিডিঅ'টোৰ 1088 শাৰীবোৰ দাবী কৰা অমানবিশিষ্ট ফৰমেট এটা আছে.

en: This allows you to change the default target level (89 dB) for stream with replay gain information
as: এইটোৱে পুনৰ চলোৱা লাভৰ তথ্যৰ সৈতে ষ্ট্ৰিমৰ বাবে ডিফল্ট লক্ষ্য স্তৰ (89 dB) সলনি কৰিবলৈ আপোনাক অনুমতি দিয়ে

en: This allows you to define playlist bookmarks.
as: এইটোৱে আপোনাক প্লেলিষ্টৰ পৃষ্ঠাসংকেত বাখ্যা কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে.

en: This allows you to force an access module. You can use it if the correct access is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
as: এইটোৱে আপোনাক প্ৰৱেশ মডুল এটা জোৰ কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে. আপুনি এইটো ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে যদি শুদ্ধ প্ৰৱেশটো স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে চিনাক্ত নকৰে. আপুনি কি কৰি আছে প্ৰকৃততে আপুনি জ্ঞাত নোহোৱালৈকে আপুনি এইটো সাৰ্বজনীন বিকল্প এটাৰ দৰে ছেট কৰিব নোৱাৰে.

en: This allows you to give a URL with more details about the stream (often the website of the streaming organization), that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
as: এইটোৱে ষ্ট্ৰিমটোৰ বিষয়ে অধিক পূংখানুপূংখ বিৱৰণৰ সৈতে URL এটা দিবলৈ আপোনাক অনুমতি দিয়ে (প্ৰায়ে ষ্ট্ৰিম কৰা সংস্থাটোৰ ৱেবছাইটটো), সেইটো SDP ত ঘোষণা কৰা হব (অধিৱেশন বাখ্যাকৰ্তা).

en: This allows you to give a contact mail address for the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
as: এইটোৱে ষ্ট্ৰিমটোৰ বাবে এটা সংযোগ মেইল ঠিকনা দিবলৈ আপোনাক অনুমতি দিয়ে, সেইটো SDP টোত ঘোষণা কৰা হব (অধিৱেশন বাখ্যাকৰ্তা).

en: This allows you to give a short description with details about the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
as: এইটোৱে আপোনাক ষ্ট্ৰিমটোৰ বিষয়ে পূংখানুপূংখ বিৱৰণৰ সৈতে এটা চমু বাখ্যা এটা দিবলৈ অনুমতি দিয়ে, সেইটো SDP (অধিৱেশন বাখ্যাকৰ্তা) ঘোষণা কৰা হব.

en: This allows you to keep an unique stream output instance across multiple playlist item (automatically insert the gather stream output if not specified)
as: এইটোৱে আপোনাক বিভিন্ন প্লেলিষ্ট বস্তুৰ চাৰিওফালে এটা অদ্বিতীয় ষ্ট্ৰিম আউটপুট উদাহৰণ ৰাখিবলৈ অনুমতি দিয়ে (যদি নিৰ্ধাৰণ নকৰে স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে যুগুত কৰা ষ্ট্ৰিম আউটপুটটো ভৰাওক)

en: This allows you to play from several inputs at the same time. This feature is experimental, not all formats are supported. Use a '#' separated list of inputs.
as: এইটোৱে আপোনাক একে সময়তে বিভিন্ন ইনপুটবোৰৰ পৰা চলাবলৈ অনুমতি দিয়ে. এই বৈশিষ্ট্যটো পৰীক্ষামূলক, সকলোবোৰ ফৰমেট সমৰ্থন নকৰে. ইনপুটবোৰৰ '#' ৰ দ্বাৰা পৃথকীকৃত তালিকা এখন ব্যৱহাৰ কৰক.

en: This allows you to remotely synchronise clocks for server and client. The detailed settings are available in Advanced / Network Sync.
as: এইটোৱে ছাৰ্ভাৰ আৰু গ্ৰাহকবোৰৰ বাবে  আপোনাক ঘড়ীবোৰ দূৰৱৰ্তীভাৱে ছিনক্ৰনাইজ কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে. পূংখানুপূংখ ছেটিংবোৰ উন্নত / নেটৱৰ্ক ছিনক্ৰনাইজেশ্বনত উপলব্ধ.

en: This allows you to select a list of encoders that VLC will use in priority.
as: এইটোৱে আপোনাক এনকোডাৰবোৰৰ তালিকা এখন নিৰ্বাচন কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে যিখন VLC য়ে অগ্ৰাধিকাৰৰ ভিত্তিত ব্যৱহাৰ কৰিব.

en: This allows you to select the order in which VLC will choose its packetizers.
as: এইটোৱে আপোনাক ক্ৰম এটা নিৰ্বাচন কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে যত VLC য়ে ইয়াৰ পেকেটাইজাৰবোৰ পছন্দ কৰিব.

en: This allows you to set the animation speed (between 1 and 10, defaults to 6).
as: আপোনাক অনুমতি আগতে নিৰ্বাচিত ফাইলটোৰ সৈতে ছিনক্ৰনাইজত এইটো চলাবলৈ (1 আৰু 10 ৰ মাজত, 6 লৈ ডিফল্ট কৰক).

en: This allows you to set the resolution of the Goom display (bigger resolution will be prettier but more CPU intensive).
as: পেৰামিটাৰ আগতে নিৰ্বাচিত ফাইলটোৰ সৈতে ছিনক্ৰনাইজত এইটো চলাবলৈ (অন্য এটা ফাইল নিৰ্বাচন কৰিবলৈ CPU ক্লিক কৰক).

en: This allows you to specify a category for the session, that will be announced if you choose to use SAP.
as: এইটোৱে আপোনাক অধিবেশনটোৰ বাবে শ্ৰেণী এটা নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে, সেইটো ঘোষণা কৰা হব যদি আপুনি SAP ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ পছন্দ কৰে.

en: This allows you to specify how the SDP (Session Descriptor) for this RTP session will be made available. You must use a url: http://location to access the SDP via HTTP, rtsp://location for RTSP access, and sap:// for the SDP to be announced via SAP.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: This allows you to specify the base port for the RTP streaming.
as: এইটোৱে RTP ষ্ট্ৰিম কৰাটোৰ বাবে আধাৰ পোৰ্টটো নিৰ্ধাৰিত কৰিবলৈ আপোনাক অনুমতি দিয়ে.

en: This allows you to specify the default audio port for the RTP streaming.
as: এইটোৱে আপোনাক RTP ষ্ট্ৰিম কৰাটোৰ বাবে ডিফল্ট অডিঅ' পোৰ্টটো নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে.

en: This allows you to specify the default video port for the RTP streaming.
as: এইটোৱে আপোনাক RTP ষ্ট্ৰিম কৰাটোৰ বাবে ডিফল্ট ভিডিঅ' পোৰ্টটো নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে.

en: This allows you to specify the muxer used for the streaming output. Default is to use no muxer (standard RTP stream).
as: এইটোৱে ষ্ট্ৰিম কৰাটোৰ আউটপুটটোৰ বাবে মাক্সাৰটো নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ আপোনাক অনুমতি দিয়ে. কোনো মাক্সাৰ ব্যৱহাৰ নকৰিবলৈ ডিফল্ট (মানবিশিষ্ট RTP ষ্ট্ৰিম).

en: This allows you to stream MPEG4 LATM audio streams (see RFC3016).
as: এইটোৱে আপোনাক MPEG4 LATM অডিঅ' ষ্ট্ৰিমবোৰ ষ্ট্ৰিম কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে (RFC3016 চাওক).

en: This avoids flooding the message log with debug output from the video output synchronization mechanism.
as: এইটোৱে ভিডিঅ' আউটপুট ছিনক্ৰনাইজেশ্বন কাৰিকৰীটোৰ পৰা ডিবাগ আউটপুটৰ সৈতে বাৰ্তা ল'গটো ফ্লাডকৰাটো আওকাণ কৰে.

en: This combination is already taken by "%@".
as: এই যুটীটো ইতিমধ্যে "%@" ৰ দ্বাৰ লোৱা হৈছে.

en: This controls the strength of the darkening filter that simulates CRT TV phosphor light decay for the old field in the Phosphor framerate doubler. Default: Low.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: This defines the address the RTSP server will listen on, along with the base path of the RTSP VOD media. Syntax is address/path. By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
as: এইটোৱে RTSP VOD মিডিয়াৰ শ্ৰেষ্ঠ পাথটোৰ সৈতে RTSP ছাৰ্ভাৰটোৱে মনোযোগ দিয়া ঠিকনাটো বাখ্যা কৰে. ছিনটেক্সটো হল ঠিকনা/পাথ. ডিফল্ট হিচাপে, ছাৰ্ভাৰটোৱে যিকোনো স্থানীয় IP ঠিকনাত মনোযোগ দিব. সেইবোৰক এটা বিশেষ নেটৱৰ্ক ইন্টাৰফেছত সীমিত কৰিবলৈ এটা IP ঠিকনা (উদাহৰণ, ::1 বা 127.0.0.1) বা  এটা হষ্ট নাম (উদাহৰণ, স্থানীয় হষ্ট) নিৰ্ধাৰণ কৰক.

en: This defines the maximum input delay jitter that the synchronization algorithms should try to compensate (in milliseconds).
as: এইটোৱে সৰ্বাধিক ইনপুট বিলম্ব জিটাৰটো বাখ্যা কৰে যিটো ছিনক্ৰনাইজেশ্বন এলগোৰিথমবোৰে ক্ষতিপূৰণ দিবলৈ চেষ্টা কৰা উচিত (মিলিছেকেণ্ডত).

en: This defines the playback speed (nominal speed is 1.0).
as: এইটোৱে প্লেবেক গতিটো বাখ্যা কৰে (মনোনীত গতিটো হল 1.0).

en: This delays the audio output. The delay must be given in milliseconds. This can be handy if you notice a lag between the video and the audio.
as: এইটোৱে অডিঅ' আউটপুটোত বিলম্ব কৰে. বিলম্বটো মিলিছেকেণ্ডত উল্লেখ কৰাটো অপৰিহাৰ্য. এইটো উপযোগী হব পাৰে যদি আপুনি ভিডিঅ' আৰু অডিঅ'টোৰ মাজত অন্তৰাল এটা দেখা পায়.

en: This determines how fuzzy subtitle and movie filename matching will be. Options are:
    0 = no subtitles autodetected
    1 = any subtitle file
    2 = any subtitle file containing the movie name
    3 = subtitle file matching the movie name with additional chars
    4 = subtitle file matching the movie name exactly
as: এইটোৱে অস্পষ্ট উপশিৰোনাম আৰু চলচিত্ৰ মিলোৱাটো কেনেকৈ মিলোৱা হব নিৰ্ধাৰণ কৰে. বিকল্পবোৰ হল:
    0 = কোনো উপশিৰোনাম স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে চিনাক্ত কৰা হোৱা নাই
    1 = যিকোনো উপশিৰোনাম ফাইল
    2 = চলচিত্ৰৰ নাম ধাৰণ কৰা যিকোনো উপশিৰোনাম ফাইল
    3 = অতিৰিক্ত আখৰবোৰৰ সৈতে চলচিত্ৰৰ নামটো মিলোৱা উপশিৰোনাম ফাইল
    4 = চলচিত্ৰৰ নামটো সঠিকভাৱে মিলোৱা উপশিৰোনাম ফাইল

en: This display the resulting media, but can slow things down.
as: এইটোৱে লাভ কৰা মিডিয়াটো প্ৰদৰ্শন কৰে, কিন্তু বস্তুবোৰ মন্থৰ কৰিব পাৰে.

en: This drops frames that are late (arrive to the video output after their intended display date).
as: এইটোৱে পলমকৈ অহা ফ্ৰেমবোৰ ড্ৰপ কৰে (সিহঁতৰ উদ্দেশ্যপ্ৰণোদিত প্ৰদৰ্শন তাৰিখৰ পিছত ভিডিঅ' আউটপুটটোলৈ যাওক).

en: This effect gives you the feeling that you are standing in a room with a complete 7.1 speaker set when using only a headphone, providing a more realistic sound experience. It should also be more comfortable and less tiring when listening to music for long periods of time.
    It works with any source format from mono to 7.1.
as: এই প্ৰভাৱটোৱে আপোনাক এটা অনুভৱ আনি দিয়ে যে আপুনি এটা সম্পূৰ্ণ 7.1 স্পিকাৰ ছেটৰ সৈতে কোঠা এটাত থিয় দি আছে যেতিয়া কেৱল এটা হেডফোন ব্যৱহাৰ কৰে, এটা অধিক বাস্তৱিক ধ্বনিৰ অভিজ্ঞতা আগবঢ়ায়. এইটো লগতে অধিক আৰামদায়ক আৰু কম ভাগৰুৱা হোৱা উচিত যেতিয়া দৈৰ্ঘ্য সময়সীমাৰ বাবে সংগীত শুনে.
    এইটোৱে যিকোনো উত্স ফৰমেটৰ সৈতে ম'ন' ৰ পৰা 7.1 লৈ কাৰ্য কৰে.

en: This effect, also known as "greenscreen" or "chroma key" blends the "blue parts" of the foreground image of the mosaic on the background (like weather forecasts). You can choose the "key" color for blending (blue by default).
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: This enables VLC hotkeys from the (non-embedded) video window.
as: এইটোৱে (সংলগ্ন নকৰা) ভিডিঅ' উইণ্ডোটোৰ পৰা VLC হটকীবোৰ সক্ষম কৰে.

en: This enables actual parsing of the announces by the SAP module. Otherwise, all announcements are parsed by the "live555" (RTP/RTSP) module.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: This enables automatic detection of UTF-8 encoding within subtitle files.
as: এইটোৱে উপশিৰোনাম ফাইলবোৰৰ ভিতৰত UTF-8 এনকোডিংৰ স্বয়ংক্ৰিয় চিনাক্তকৰণ সক্ষম কৰে.

en: This enables handling of mouse clicks on the video.
as: এইটোৱে ভিডিঅ'বোৰত মাউছ ক্লিকবোৰ পৰিচালনা কৰাটো সক্ষম কৰে.

en: This filter enhances the stereo effect by suppressing mono (signal common to both channels) and by delaying the signal of left into right and vice versa, thereby widening the stereo effect.
as: ম’ন’ দমাই ৰখা (উভয় চেনেলৰ সাধাৰণ সংকতে) আৰু বাওঁফালৰ পৰা সোঁফালৰ সংকেতটোত বিলম্ব কৰা আৰু ওলোটাটোৰ দ্বাৰা এই ফিল্টাৰটোৱে ষ্টেৰিঅ’টো বৃদ্ধি কৰে, এইদৰে ষ্টেৰিঅ’ প্ৰভাৱটো প্ৰসাৰিত কৰে.

en: This forces the cropping of the source video. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect.
as: এইটোৱে উত্স ভিডিঅ'টোৰ ক্ৰোপ কৰাটো জোৰ কৰে. গ্ৰহণ কৰা ফৰমেটবোৰ হল x:y (4:3, 16:9, ইত্যাদি) সাৰ্বজনীন ছবিৰ দৃষ্টিকোণটো প্ৰকাশ কৰি.

en: This forces the monitor aspect ratio. Most monitors have square pixels (1:1). If you have a 16:9 screen, you might need to change this to 4:3 in order to keep proportions.
as: এইটোৱে মনিটৰ দৃষ্টিকোণ অনুপাতটো জোৰ কৰে. অধিকাংশ মনিটৰৰ বৰ্গাকৃতিৰ পিক্সেলবোৰ আছে (1:1). যদি আপোনাৰ এখন 16:9 স্ক্ৰীন আছে, তেন্তে আপুনি সমানুপাতবোৰ ৰাখিবলৈ এইখন 4:3 লৈ সলনি কৰিবলগীয়া হব পাৰে.

en: This forces the source aspect ratio. For instance, some DVDs claim to be 16:9 while they are actually 4:3. This can also be used as a hint for VLC when a movie does not have aspect ratio information. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect, or a float value (1.25, 1.3333, etc.) expressing pixel squareness.
as: এইটোৱে উত্সৰ দৃষ্টিকোণ অনুপাতটো জোৰ কৰে. উদাহৰণস্বৰূপে, কিছুমান DVD য়ে 16:9 বুলি দাবী কৰে যদিও সেইবোৰ প্ৰকৃততে 4:3. এইটো লগতে VLC ৰ বাবে এটা ইংগিতৰ দৰে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি যেতিয়া চলচিত্ৰ এখনৰ দৃষ্টিকোণ অনুপাতৰ তথ্য নাথাকে. গ্ৰহণ কৰা ফৰমেটবোৰ হল x:y (4:3, 16:9, ইত্যাদি) সাৰ্বজনীন ছবিৰ দৃষ্টিকোণটো প্ৰকাশ কৰি, বা এটা ফ্লট মান (1.25, 1.3333, ইত্যাদি) পিক্সেল স্কয়াৰনেছ প্ৰকাশ কৰি.

en: This gain is applied to synthesis output. High values may cause saturation when many notes are played at a time.
as: এই লাভটো আউটপুট ছিন্থেছিছ কৰিবলৈ প্ৰয়োগ কৰা হয়. উচ্চ মানবোৰে চেচুৰেশ্বন ঘটাব পাৰে যেতিয়া বহুতো নোট একেটা সময়ত চলোৱা হয়.

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
as: এইটো হল VLCৰ ডিফল্ট ইন্টাৰফেছ, এটা স্থানীয় দৃশ্য আৰু অনুভৱৰ সৈতে.

en: This is VLC's skinnable interface. You can download other skins at
as: এইটো হল VLC ৰ স্কিন কৰিব পৰা ইন্টাৰফেছ. ...ত আপুনি অন্য স্কিনবোৰ ডাউনলোড কৰিব পাৰে

en: This is a coefficient that modifies the height of the bands.
as: এইটো হল এটা গুণাংক যিয়ে বেণ্ডবোৰৰ উচ্চতাটো পৰিৱৰ্তন কৰে.

en: This is a legacy entry to let you configure access output modules
as: আপোনাক প্ৰৱেশ আউটপুট মডুলবোৰ ৰূপৰেখা কৰিব দিবৰ বাবে এইটো হল এটা বৈধ প্ৰৱিষ্টি

en: This is a legacy entry to let you configure mux modules
as: আপোনাক মাক্স মডুলবোৰ ৰূপৰেখা কৰিব দিবৰ বাবে এইটো হল এটা বৈধ প্ৰৱিষ্টি

en: This is the TCP port on which this interface will listen. It defaults to 4212.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: This is the audio codec that will be used.
as: এইটো হল অডিঅ' কোডেক যিটো ব্যৱহাৰ কৰা হব

en: This is the audio encoder module that will be used (and its associated options).
as: এইটো হল অডিঅ' এনকোডাৰ মডুল যিটো ব্যৱহাৰ কৰা হব (আৰু ইয়াৰ জড়িত বিকল্পবোৰ).

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
as: এইটো হল VLC য়ে ব্যৱহাৰ কৰা অডিঅ' আউটপুট পদ্ধতি. ডিফল্ট আচৰণটো হল উপলব্ধ শ্ৰেষ্ঠ পদ্ধতিটো স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে নিৰ্বাচন কৰিবলৈ.

en: This is the certificate presented by %s:
    %s
    
    If in doubt, abort now.
as: এইখন হল %s ৰ দ্বাৰা প্ৰদান কৰা প্ৰমাণপত্ৰ:
    %s
    
    যদি কোনো সন্দেহ নাই, এতিয়া পৰিত্যাগ কৰক.

en: This is the default Audio CD device to use.
as: ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ এইটো হল ডিফল্ট অডিঅ' CD ডিভাইচ.

en: This is the default Audio CD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
as: এইটো হল ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ ডিফল্ট অডিঅ' CD ড্ৰাইভ (বা ফাইল). ড্ৰাইভ আখৰটোৰ পিছত কলনটো দিবলৈ নাপাহৰিব (উদাহৰণ, D:)

en: This is the default DVD device to use.
as: এইটো হল ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ ডিফল্ট DVD ডিভাইচ.

en: This is the default DVD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
as: এইটো হল ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ ডিফল্ট DVD ড্ৰাইভ (বা ফাইল). ড্ৰাইভ আখৰটোৰ পিছত কলনটো দিবলৈ নাপাহৰিব (উদাহৰণ, D:)

en: This is the default VCD device to use.
as: এইটো হল ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ ডিফল্ট VCD ডিভাইচ.

en: This is the default VCD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
as: এইটো হল ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ ডিফল্ট VCD ড্ৰাইভ (বা ফাইল). ড্ৰাইভ আখৰটোৰ পিছত কলনটো দিবলৈ নাপাহৰিব (উদাহৰণ, D:)

en: This is the default muxer method that will be used.
as: এইটো হল ব্যৱহাৰ কৰিবলগীয়া ডিফল্ট আউটপুট প্ৰৱেশটো.

en: This is the default output URI.
as: এইটো হল ডিফল্ট আউটপুট URI.

en: This is the default output access method that will be used.
as: এইটো হল ব্যৱহাৰ কৰিবলগীয়া ডিফল্ট আউটপুট প্ৰৱেশ পদ্ধতি.

en: This is the default size of the fonts that will be rendered on the video. If set to something different than 0 this option will override the relative font size.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: This is the desired frame rate when playing MJPEG from a file. Use 0 (this is the default value) for a live stream (from a camera).
as: এইটো হল বিচৰা ফ্ৰেম হাৰ যেতিয়া ফাইল এটাৰ পৰা MJPEG চলায়. জীৱন্ত ষ্ট্ৰিম (কেমেৰা এটাৰ পৰা) এটাৰ বাবে 0 (এইটো হল ডিফল্ট মান) ব্যৱহাৰ কৰক.

en: This is the desired frame rate when playing raw video streams. In the form 30000/1001 or 29.97
as: এইটো হল আশা কৰা ফ্ৰেম হাৰটো যেতিয়া ৰ' ভিডিঅ' ষ্ট্ৰিমবোৰ চলায়. 30000/1001 বা 29.97 ৰ ৰূপত

en: This is the frame rate used as a fallback when playing MPEG video elementary streams.
as: এইটো হল এৰি যোৱা এটাৰ দৰে ব্যৱহাৰ কৰা ফ্ৰেম ৰেট যেতিয়া MPEG ভিডিঅ'ৰ প্ৰাথমিক ষ্ট্ৰিমবোৰ চলায়.

en: This is the gain used for stream without replay gain information
as: পুনৰ চলোৱা লাভৰ তথ্য অবিহনে ষ্ট্ৰিমৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা লাভটো

en: This is the hop limit (also known as "Time-To-Live" or TTL) of the multicast packets sent by the stream output (-1 = use operating system built-in default).
as: এইটো হল ষ্ট্ৰিম (-1 = ডিফল্ট হিচাপে তৈয়াৰী অপাৰেটিং ছিষ্টেম ব্যৱহাৰ কৰক) আউটপুটটোৰ দ্বাৰা পথোৱা মাল্টিকাষ্ট পেকেটবোৰৰ হপৰ সীমা (লগতে "Time-To-Live" বা TTL হিচাপে জনাজাত).

en: This is the host on which the interface will listen. It defaults to all network interfaces (0.0.0.0). If you want this interface to be available only on the local machine, enter "127.0.0.1".
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: This is the language of the audio stream.
as: এইটো হল অডিঅ' ষ্ট্ৰিমটোৰ ভাষা.

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
as: এইটো হল VLC য়ে ব্যৱহাৰ কৰা মুখ্য ইন্টাৰফেছ. উপলব্ধ শ্ৰেষ্ঠ  মডুলটো স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে নিৰ্বাচন কৰিবলৈ ডিফল্ট আচৰণটো.

en: This is the maximum application-layer packet size that can be transmitted over the network (in bytes).
as: এইটো হল সৰ্বাধিক আবেদন-স্তৰৰ পেকেট আকাৰ যিটো নেটৱৰ্কটোত প্ৰেৰণ কৰিব পাৰি (বাইটত).

en: This is the maximum size in bytes of the temporary files that will be used to store the timeshifted streams.
as: এইটো হল সাময়িক ফাইলবোৰৰ বাইটত সৰ্বাধিক আকাৰটো যিটো টাইমছিফ্ট কৰা ষ্ট্ৰিমবোৰ জমা কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হব.

en: This is the muxer that will be used for audio.
as: এইটো হল মাক্সাৰ যিটো অডিঅ'ৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হব.

en: This is the muxer that will be used for video.
as: এইটো হল মাক্সাৰ যিটো ভিডিঅ'ৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হব.

en: This is the name of the session that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
as: এইটো হল অধিৱেশনটোৰ নাম যিটো SDP টোত ঘোষণা কৰা হব (অধিৱেশন বাখ্যাকৰ্তা).

en: This is the number of audio buffers on which the power measurement is made. A higher number of buffers will increase the response time of the filter to a spike but will make it less sensitive to short variations.
as: এইটো হল অডিঅ’ বাফাৰবোৰৰ সংখ্যা যত শক্তিৰ জোখটো তৈয়াৰ কৰা হয়. বাফাৰবোৰৰ এটা উচ্চ সংখ্যাই স্পাইক এটালৈ ফিল্টাৰটোৰ সঁহাৰিৰ সময়টো বৃদ্ধি কৰিব কিন্তু এইটোক চুটি তাৰতম্যবোৰলৈ কম সংবেদনশীল কৰি তুলিব.

en: This is the output URI that will be used for audio.
as: এইটো হল আউটপুট URI যিটো অডিঅ'ৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হব.

en: This is the output URI that will be used for video.
as: এইটো হল আউটপুট URI যিটো ভিডিঅ'ৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হব.

en: This is the output URL that will be used.
as: এইটো হল আউটপুট URL যিটো ব্যৱহাৰ কৰা হব.

en: This is the output access method that will be used for audio.
as: এইটো হল আউটপুট প্ৰৱেশ পদ্ধতিটো যিটো অডিঅ'ৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হব.

en: This is the output access method that will be used for video.
as: এইটো হল আউটপুট প্ৰৱেশ পদ্ধতিটো যিটো ভিডিঅ'ৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হব.

en: This is the relative default size of the fonts that will be rendered on the video. If absolute font size is set, relative size will be overridden.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: This is the subtitle codec that will be used.
as: এইটো হল উপশিৰোনাম কোডেক যিটো ব্যৱহাৰ কৰা হব.

en: This is the subtitle encoder module that will be used (and its associated options).
as: এইটো হল উপশিৰোনাম এনকোডাৰ মডুল যিটো ব্যৱহাৰ কৰা হব (আৰু ইয়াৰ জড়িত বিকল্পবোৰ).

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
as: এইটো হল VLC য়ে ব্যৱহাৰ কৰা ভিডিঅ' আউটপুট পদ্ধতি. উপলব্ধ শ্ৰেষ্ঠ পদ্ধতিটো স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে নিৰ্বাচন কৰিবলৈ ডিফল্ট আচৰণটো.

en: This is the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
as: এইটো হল ভাৰ্বোছিটি স্তৰ (0=কেৱল ভুলবোৰ আৰু মানবিশিষ্ট বাৰ্তাবোৰ, 1=সতৰ্কীকৰণবোৰ, 2=ডিবাগ).

en: This is the video codec that will be used.
as: এইটো হল ভিডিঅ' কোডেক যিটো ব্যৱহাৰ কৰা হব.

en: This is the video encoder module that will be used (and its associated options).
as: এইটো হল ভিডিঅ' এনকোডাৰ মডুল যিটো ব্যৱহাৰ কৰা হব (আৰু ইয়াৰ জড়িত বিকল্পবোৰ).

en: This limits the maximum number of clients that can connect to the RTSP VOD. 0 means no limit.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: This linear gain will be applied in software.
as: ছফটৱেৰত সমান্তৰাল লাভটো প্ৰয়োগ কৰা হব.

en: This linear gain will be applied to outputted audio.
as: আউটপুট কৰা অডিঅ'লৈ এই সমান্তৰাল লাভটো প্ৰয়োগ কৰা হব.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via HTTP.
as: এই মডুলটোৱে ট্ৰেনছকোড কৰা ষ্ট্ৰিমটো নেটৱৰ্ক এটালৈ HTTP যোগেদি আউটপুট কৰে.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTP.
as: এই মডুলটোৱে ট্ৰেনছকোড কৰা ষ্ট্ৰিমটো নেটৱৰ্ক এটালৈ RTP ৰ যোগেদি আউটপুট কৰে.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTSP.
as: এই মডুলটোৱে ট্ৰেনছকোড কৰা ষ্ট্ৰিমটো নেটৱৰ্ক এটালৈ RTSP ৰ যোগেদি আউটপুট কৰে.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via UDP.
as: এই মডুলটোৱে ট্ৰেনছকোড কৰা ষ্ট্ৰিমটো নেটৱৰ্ক এটালৈ UDP ৰ যোগেদি আউটপুট কৰে.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via the mms protocol.
as: এই মডুলটোৱে ট্ৰেনছকোড কৰা ষ্ট্ৰিমটো নেটৱৰ্ক এটালৈ mms প্ৰটকলটোৰ যোগেদি আউটপুট কৰে.

en: This module outputs the transcoded stream to an Icecast server.
as: আইছকাষ্ট ছাৰ্ভাৰ এটালৈ এই মডুলটোৱে ট্ৰেন্সকোড কৰা ষ্ট্ৰিমটো আউটপুট কৰে.

en: This module writes the transcoded stream to a file.
as: এই মডুলটোৱে ফাইল এটালৈ ট্ৰেনছকোড কৰা ষ্ট্ৰিম এটা লিখে.

en: This muxer is missing. Using this profile will fail
as: এই মাক্সাৰটো হেৰাইছে. এই প্ৰফাইলটো ব্যৱহাৰ কৰাটো ব্যৰ্থ হব

en: This muxer is not provided directly by VLC: It could be missing.
as: VLC ৰ দ্বাৰা মাক্সাৰটো প্ৰত্যক্ষভাৱে আগবঢ়োৱা নহয়: এইটো হেৰাব পাৰে.

en: This option adds an offset (positive or negative) to VLC default priorities. You can use it to tune VLC priority against other programs, or against other VLC instances.
as: এই বিকল্পটোৱে VLC ৰ ডিফল্ট অগ্ৰাধিকাৰবোৰলৈ অফচেট এটা (ধনাত্মক বা ঋণাত্মক) যোগ কৰে. আপুনি অন্য কাৰ্যসূচী বা অন্য VLC উদাহৰণবোৰৰ বিৰুদ্ধে VLC অগ্ৰাধিকাৰ টিউন কৰিবলৈ এইটো ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে.

en: This option allows the interface to change its icon on various occasions.
as: বিভিন্ন কম্পিউটাৰলৈ এই ষ্ট্ৰিমটো ব্যৱহাৰ কৰক. এই উপাদানটো হল আপোনাৰ ষ্ট্ৰিমটোৱে যাব পৰা সৰ্বাধিক সংখ্যক ৰাস্তা. যদি এইটো মানে কি আপুনি নাযানে.

en: This option allows you to set the title according to what's being played<br>$a: Artist<br>$b: Album<br>$c: Copyright<br>$t: Title<br>$g: Genre<br>$n: Track num<br>$p: Now playing<br>$A: Date<br>$D: Duration<br>$Z: "Now playing" (Fall back on Title - Artist)
as: এই বিকল্পটোৱে আপোনাক কি চলোৱা হব সেইমতে শিৰোনাম ছেট কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে<br>$a: শিল্পী<br>$b: এলবাম<br>$c: প্ৰতিলিপিস্বত্ত্ব<br>$t: শিৰোনাম<br>$g: গেন্ৰে<br>$n: পথ সংখ্যা<br>$p: এতিয়া চলি থকাটো<br>$A: তাৰিখ<br>$D: সময়সীমা<br>$Z: "Now playing" (শিৰোনামলৈ উভতি আহক - শিল্পী)

en: This option allows you to specify the directory the ncurses filebrowser will show you initially.
as: ব্যৱহাৰ কৰা ভিডিঅ' আউটপুট পদ্ধতি. উপলব্ধ শ্ৰেষ্ঠ পদ্ধতিটো স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে নিৰ্বাচন কৰিবলৈ ডিফল্ট আচৰণটো.

en: This option can be used to alter the way VLC selects its codecs (decompression methods). Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
as: VLC য়ে ইয়াৰ কোডেকবোৰ নিৰ্বাচন কৰা পথটো সলনি কৰিবলৈ এই বিকল্পটো ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি (অসংনমন পদ্ধতি). কেৱল উন্নত ব্যৱহাৰকৰ্তাবোৰে এই বিকল্পটো সলনি কৰিব পাৰে যিহেতু এইটোৱে আপোনাৰ সকলোবোৰ ষ্ট্ৰিমৰ প্লেবেক ভাঙি পেলাব পাৰে.

en: This option is useful if you want to lower the latency when reading a stream
as: এই বিকল্পটো উপযোগী যদি ষ্ট্ৰিম এটা পঢ়োতে আপুনি বিলম্বটো হ্ৰাস কৰিব বিচাৰে

en: This option selects a stereo to mono downmix algorithm that is used in the headphone channel mixer. It gives the effect of standing in a room full of speakers.
as: এই বিকল্পটোৱে হেডফোন চেনেল মিক্সাৰত ব্যৱহাৰ কৰা ম'ন' ডাউন মিক্স এলগোৰিথমলৈ ষ্টেৰিঅ’ এটা নিৰ্বাচন কৰে. এইটোৱে স্পিকাৰেৰে পূৰ্ণ কোঠা এটাত থিয় দি থকাৰ প্ৰভাৱটো দিয়ে.

en: This option silences all other channels except the selected channel.
as: এই বিকল্পটোৱে নিৰ্বাচিত চেনেলটোৰ বাদে আন সকলোবোৰ চেনেল নিশব্দ কৰে.

en: This overrides the channel. Measured in Hz.
as: এইটোৱে চেনেলটো অভাৰৰাইড কৰে. Hz ত জোখা হয়.

en: This parameter controls quality versus speed tradeoffs involved in the motion estimation decision process (lower = quicker and higher = better quality). Range 1 to 9.
as: এই পেৰামিটাৰটোৱে প্ৰস্তাৱ পৰিকল্পনাৰ সিদ্ধান্তৰ প্ৰক্ৰিয়াটোত জড়িত মানদণ্ডৰ বিপৰীতে গতিৰ ট্ৰেঅফবোৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰে (নিম্ন = ক্ষিপ্ৰ আৰু উচ্চ = ভাল মানদণ্ড). পৰিসৰ 1 ৰ পৰা 9 লৈ.

en: This payload format will be assumed for dynamic payload types (between 96 and 127) if it can't be determined otherwise with out-of-band mappings (SDP)
as: ডাইনেমিক পেলোড প্ৰকাৰবোৰৰ বাবে এই পেলোড ফৰমেটটো ধাৰণা কৰা হব (96 আৰু 127 ৰ মাজত) যদি এইটো নিৰ্ধাৰণ কৰিব নোৱাৰি অন্যথা মেপিংবোৰৰ আউট-অফ-বেণ্ডৰ সৈতে (SDP)

en: This private key file (PEM format) is used for server-side TLS.
as: ছাৰ্ভাৰ-কাষ TLS ৰ বাবে এই ব্যক্তিগত কী ফাইলটো (PEM ফৰমেট) ব্যৱহাৰ কৰা হয়.

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
as: এই কাৰ্যসূচীটো আশ্বাস অবিহনে আহে, সম্প্ৰসাৰণ কৰিবলৈ আইনে অনুমতি দিয়ে.
    GNU সাধাৰণ ৰাজহুৱা অনুজ্ঞাপত্ৰৰ নিয়মবোৰৰ অধীনত আপুনি এইটো পুনৰ বিতৰণ কৰিব পাৰে;
    পূংখানুপূংখ বিৱৰণৰ বাবে প্ৰতিলিপি কৰা ফাইল নামটো চাওক.
    ভিডিঅ'LAN দলৰ দ্বাৰা লিখা হৈছে; লেখকবোৰৰ ফাইলটো চাওক.

en: This reduces the fluctuations in QP after curve compression. Temporally blurs quants.
as: বক্ৰ সংনমনৰ পিছত এইটোৱে QP ত তাৰতম্যবোৰ হ্ৰাস কৰে. সাময়িকভাৱে ব্লাৰবোৰৰ জটিলতা.

en: This reduces the fluctuations in QP before curve compression. Temporally blurs complexity.
as: বক্ৰ সংনমনৰ আগতে এইটোৱে QP ত তাৰতম্যবোৰ হ্ৰাস কৰে. সাময়িকভাৱে ব্লাৰবোৰৰ জটিলতা.

en: This renders the font using "paletized YUV". This option is only needed if you want to encode into DVB subtitles
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: This selects the quantizer to use. Lower values result in better fidelity, but higher bitrates. 26 is a good default value. Range 0 (lossless) to 51.
as: এইটোৱে ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ পৰিণামীকৰ্তাটো নিৰ্বাচন কৰে. নিম্ন মানবোৰে অধিক বিশ্বাসযোগ্য ফলাফল দিয়ে, কিন্তু বিটৰ হাৰটো উচ্চ হয়. 26 হল এটা ভাল ডিফল্ট মান. পৰিসৰটো 0 ৰ পৰা (নেহৰুওৱাকৈ) 51 লৈ.

en: This selects which plugin to use for audio resampling.
as: অডিঅ' পুনৰ নমুনা কৰিবৰ বাবে কোনটো প্লাগইন ব্যৱহাৰ কৰা হব এইটোৱে নিৰ্বাচন কৰে.

en: This selects which transport protocol to use for RTP.
as: এইটোৱে RTP ৰ বাবে কোনটো পৰিবহন প্ৰটকল ব্যৱহাৰ কৰিব নিৰ্বাচন কৰে.

en: This sends and receives RTCP packet multiplexed over the same port as RTP packets.
as: এইটোৱে RTP পেকেটবোৰৰ দৰে একেটা পোৰ্টৰ জৰিয়তে মাল্টিপ্লেক্স কৰা RTCP পেকেট পথায় আৰু গ্ৰহণ কৰে.

en: This setting cannot be changed because the native fullscreen mode is enabled.
as: এই ছেটিংটো সলনি কৰিব নোৱাৰি কাৰণ স্থায়ী সম্পূৰ্ণদৃশ্যৰ ধৰণটো সক্ষম কৰা হৈছে.

en: This setting is deprecated and not used anymore
as: এই ছেটিংটো বিৰোধ কৰা হৈছে আৰু কোনো কাৰণতে ব্যৱহাৰ কৰা নহয়

en: This specifies the height in pixels of the raw video stream.
as: এইটোৱে ৰ' ভিডিঅ' ষ্ট্ৰিমটোৰ উচ্চতাটো পিক্সেলবোৰত নিৰ্ধাৰণ কৰে.

en: This specifies the width in pixels of the raw video stream.
as: এইটোৱে ৰ' ভিডিঅ' ষ্ট্ৰিমটোৰ প্ৰস্থটো পিক্সেলবোৰত নিৰ্ধাৰণ কৰে.

en: This stream will always be opened at VLC startup.
as: VLC ৰ আৰম্ভণিত এই ষ্ট্ৰিমটো সদায় খোলা হব.

en: This will reset VLC media player's preferences.
    
    Note that VLC will restart during the process, so your current playlist will be emptied and eventual playback, streaming or transcoding activities will stop immediately.
    
    The Media Library will not be affected.
    
    Are you sure you want to continue?
as: এইটোৱে VLC মিডিয়া প্লেয়াৰৰ পছন্দবোৰ প্ৰভাৱিত নকৰিব.
    
    মন কৰিব যে আপুনি কোনোপধ্যে প্ৰৱেশ কৰিব নোৱাৰে, তেন্তে নিৰ্দেশ-শাৰীৰ উইণ্ডো এখন খোলক, নিৰ্দেশিকটোলৈ যাওক যত আপুনি VLC ইনষ্টল কৰিছে.
    .
    
    মিডিয়া লাইব্ৰেৰীটো ক্ষতিগ্ৰস্ত নহব.
    
    আপুনি অব্যাহত ৰাখিবলৈ নিশ্চিতনে?

en: This wizard will allow you to stream or convert your media for use locally, on your private network, or on the Internet.
    You should start by checking that source matches what you want your input to be and then press the "Next" button to continue.
as: উইজাৰ্ডটোৱে আপোনাক ষ্ট্ৰিম বা ৰূপান্তৰ. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.
    সাধাৰণ ৰাজহুৱা অনুজ্ঞাপত্ৰৰ নিয়মবোৰৰ অধীনত আপুনি এইটো পুনৰ বিতৰণ কৰিব পাৰে "Next" বাটন অব্যাহত ৰাখিবলৈ.

en: Thrash Metal
as: থ্ৰাছ মেটেল

en: Threads
as: থ্ৰেডবোৰ

en: Three component motion estimation
as: তিনিটা উপাংশ প্ৰস্তাৱ পৰিকল্পনা

en: Threshold
as: থ্ৰেছহল্ড

en: Threshold level
as: দুৱাৰডলিৰ স্তৰ

en: Threshold to be attained to raise an alarm. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 0.1).
as: সংকেত এটা দিয়া লাভ কৰিবলৈ থ্ৰেছহল্ড. যদি এই সময়টোত অডিঅ' স্তৰটো থ্ৰেছহল্ডৰ অধীনত থাকে, তেন্তে সংকেত এটা পথায় (ডিফল্ট 0.1).

en: Tibetan
as: তিব্বতৰ

en: Ticker text
as: টিকাৰ টেক্সট

en: Tiger rendering defaults
as: টাইগাৰ অনুবাদ কৰা ডিফল্টবোৰ

en: Tigrinya
as: তিগ্ৰিনিয়া

en: Time
as: সময়

en: Time Control
as: সময় নিয়ন্ত্ৰণ

en: Time Slider
as: সময় শ্লাইডাৰ

en: Time Synchronisation option for output. If true, stream will render as usual, else it will be rendered as fast as possible.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Time Synchronized output
as: সময় ছিনক্ৰনাইজ কৰা আউটপুট

en: Time Toolbar
as: সময় টুলবাৰ

en: Time Window during when the audio level is measured in ms for silence detection. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 5000).
as: নিশব্দ চিনাক্তকৰণৰ বাবে যেতিয়া অডিঅ' স্তৰটো ms ত জোখা হয় তেতিয়া সময় উইণ্ডো. যদি এই সময়টোত অডিঅ' স্তৰটো থ্ৰেছহল্ডৰ অধীনত থাকে, তেন্তে সংকেত এটা পথায় (ডিফল্ট 5000).

en: Time between two alarm messages in ms
as: ms ত দুটা সংকেত বাৰ্তাৰ মাজৰ সময়

en: Time between two alarm messages in ms. This value is used to avoid alarm saturation (default 2000).
as: ms ত দুটা সংকেত বাৰ্তাৰ মাজৰ সময়. সংকেত চেচুৰেশ্বনটো আওকাণ কৰিবলৈ এই মানটো ব্যৱহাৰ কৰা হয় (ডিফল্ট 2000).

en: Time code
as: সময় কোড

en: Time code subpicture elementary stream generator
as: সময় কোড উপছবি প্ৰাথমিক ষ্ট্ৰিম উত্পাদক

en: Time in milliseconds of the average delay. Note average
as: মিলিছেকেণ্ডত গড় বিলম্বটোৰ সময়. টোকা গড়

en: Time in milliseconds of the maximum sweep depth. Thus, the sweep range will be delay-time +/- sweep-depth.
as: মিলিছেকেণ্ডত সৰ্বাধিক শ্বুইপ গভীৰতাটোৰ সময়. সেয়ে, শ্বুইপৰ পৰিসৰটো হব বিলম্ব-সময় +/- শ্বুইপ-গভীৰতা.

en: Time in ms of the delay of left signal into right and vice versa.
as: সোঁফালত বাওঁফালৰ সংকেতৰ বিলম্বটোৰ আৰু বিপৰীতটোৰ ms ত সময়.

en: Time window to use in ms
as: ms ত ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ সময় উইণ্ডো

en: Time:
as: সময়:

en: Timelength after which we assume there is no signal.
as: সময়ৰ দৈৰ্ঘ্য যাৰ পিছত আমি কোনো সংকেত নথকাটো অনুমান কৰিব পাৰো.

en: Timelength after which we assume there is no signal.
    After this delay we black out the video.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Timeout
as: সময় উকলি গল

en: Timeout (ms)
as: সময় উকলি গল (ms)

en: Timeshift directory
as: টাইমছিফ্ট নিৰ্দেশিকা

en: Timeshift granularity
as: টাইমছিফ্ট গ্ৰেনুলাৰিটি

en: Title
as: শিৰোনাম

en: Title %i%s
as: শিৰোনাম %i%s

en: Title display mode
as: শিৰোনাম প্ৰদৰ্শনৰ ধৰণ

en: Title display mode. Default is 0 (hidden) if the feed has an image and feed images are enabled, 1 otherwise.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Title font
as: শিৰোনাম ফন্ট

en: Title metadata
as: শিৰোনাম মেটাডাটা

en: Title to put in ASF comments.
as: ASF মন্তব্যবোৰত দিবলৈ শিৰোনাম.

en: To Open a usual network stream (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, etc.), just enter the URL in the field above. If you want to open a RTP or UDP stream, press the button below.
as: সাধাৰণ নেটৱৰ্ক ষ্ট্ৰিম এটা খুলিবলৈ (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, etc.), মাত্ৰ  URL টো ভৰাওক ওপৰৰ ক্ষেত্ৰখনত. যদি আপুনি RTP বা UDP ষ্ট্ৰিম এটা খুলিব বিচাৰে, তেন্তে তলৰ বাটনটোত ক্লিক কৰক.

en: To get exhaustive help, use '-H'.
as: সম্পূৰ্ণ সহায় লাভ কৰিবলৈ, '-H' ব্যৱহাৰ কৰক.

en: To select the polarization of the transponder, a different voltage is normally applied to the low noise block-downconverter (LNB).
as: ট্ৰেন্সপোণ্ডাৰটোৰ পোলাৰাইজেশ্বনটো নিৰ্বাচন কৰিবলৈ, নিম্ন শব্দ ব্লক-ডাউন ৰূপান্তৰকটোলৈ এটা বেলেগ ভল্টেজ সাধাৰণতে প্ৰয়োগ কৰা হয় (LNB).

en: To stop the stream and resume normal controls, click the <i>Open Stream</i> button again.
as: আগতে নিৰ্বাচিত ফাইলটোৰ সৈতে ছিনক্ৰনাইজত এইটো চলাবলৈ অন্য এটা ফাইল নিৰ্বাচন কৰিবলৈ ক্লিক কৰক.

en: Toggle Normal/Loop/Repeat playlist modes
as: স্বাভাৱিক/লুপ/পুনৰাবৃত্তি কৰা প্লেলিষ্ট ধৰণবোৰ টগুল কৰক

en: Toggle autoscaling
as: স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে জোখাটো টগুল কৰক

en: Toggle deinterlacing
as: ডিইন্টাৰলেচিং টগুল কৰক

en: Toggle playlist
as: প্লেলিষ্ট টগুল কৰক

en: Toggle random playlist playback
as: বিশৃংখল প্লেলিষ্ট প্লেবেকটো টগুল কৰক

en: Toggle the video in fullscreen
as: সম্পূৰ্ণদৃশ্যত ভিডিঅ'টো টগুল কৰক

en: Toggle the video out fullscreen
as: সম্পূৰ্ণদৃশ্যৰ বাহিৰত ভিডিঅ'টো টগুল কৰক

en: Toggle wallpaper mode in video output
as: ভিডিঅ' আউটপুটত ৱালপেপাৰ ধৰণটো টগুল কৰক

en: Toggle wallpaper mode in video output.
as: ভিডিঅ' আউটপুটত ৱালপেপাৰ ধৰণটো টগুল কৰক.

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the U plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
as: U সমতলটোৰ বাবে ৰংৰ চলকবোৰত নীলাস্ক্ৰীন মিশ্ৰণটোৰ বহন ক্ষমতা. 10 আৰু 20 মাজৰ মান এটা ভাল হিচাপে দেখা যায়.

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the V plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
as: V সমতলটোৰ বাবে ৰংৰ চলকবোৰত নীলাস্ক্ৰীন মিশ্ৰণটোৰ বহন ক্ষমতা. 10 আৰু 20 মাজৰ মান এটা ভাল হিচাপে দেখা যায়.

en: Tonga (Tonga Islands)
as: টংগা (টোংগা দ্বীপবোৰ)

en: Tool
as: টুল

en: Toolbar Elements
as: টুলবাৰ উপাদানবোৰ

en: Toolbar position:
as: টুলবাৰৰ স্থান:

en: Toolbars Editor
as: টুলবাৰবোৰ সম্পাদক

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
as: নিস্তব্দ কৰক

[ctx: Tooltip|Unmute]
en: Unmute
as: নিস্তব্দহীন কৰক

en: Top
as: ওপৰলৈ

en: Top 40
as: ওপৰৰ 40

en: Top Menu
as: ওপৰৰ মেনু

en: Top left corner X coordinate
as: ওপৰৰ বাওঁফালৰ চুকৰ X স্থানাংক

en: Top left corner Y coordinate
as: ওপৰৰ বাওঁফালৰ চুকৰ Y স্থানাংক

en: Top-Left
as: ওপৰ-বাওঁফাল

en: Top-Right
as: ওপৰ-সোঁফাল

en: Total height of the mosaic, in pixels.
as: পিক্সেলবোৰত মোজেইকটোৰ মুঠ উচ্চতা.

en: Total pixel height of the peak items.
as: শীৰ্ষ বস্তুবোৰৰ মুঠ পিক্সেল উচ্চতা.

en: Total width of the mosaic, in pixels.
as: পিক্সেলবোৰত মোজেইকটোৰ মুঠ প্ৰস্থ.

en: Total/Remaining time
as: মুঠ/বাকীথকা সময়

en: Track
as: পথ

en: Track ID
as: পথ ID

en: Track Number
as: পথ সংখ্যা

en: Track Synchronisation
as: পথ ছিনক্ৰনাইজেশ্বন

en: Track Synchronization
as: পথ ছিনক্ৰনাইজেশ্বন

en: Track number
as: পথ সংখ্যা

en: Track replay gain
as: পথৰ পুনৰ চলোৱাটো লাভ কৰক

en: Track settings
as: পথ ছেটিংবোৰ

en: Tracks
as: পথবোৰ

en: Traditional Chinese (Big5)
as: পৰম্পৰাগত চীনৰ (ডাঙৰ5)

en: Traditional Chinese Unix (EUC-TW)
as: পৰম্পৰাগত চীনৰ ইউনিক্স (EUC-TW)

en: Trailer
as: ট্ৰেইলাৰ

en: Trance
as: ট্ৰেন্স

en: Transcode
as: ট্ৰেনছকোড

en: Transcode stream output
as: ষ্ট্ৰিম আউটপুট ট্ৰেন্সকোড কৰক

en: Transcoding Options
as: ট্ৰেন্সকোডিং বিকল্পবোৰ

en: Transcoding options
as: ট্ৰেন্সকোড কৰা বিকল্পবোৰ

en: Transcript
as: প্ৰতিলিপ কৰক

en: Transfer compression level from 0 (none) to 9 (max)
as: সংনমনৰ স্তৰ 0 (নাই) পৰা 9 (সৰ্বাধিক) লৈ সলনি কৰক

en: Transform
as: ৰূপান্তৰ

en: Transform type
as: প্ৰকাৰ ৰূপান্তৰ কৰক

en: Transformation
as: ৰূপান্তৰণ

en: Transmission mode
as: সৰবৰাহৰ ধৰণ

en: Transparency
as: স্বচ্ছতা

en: Transparency mask
as: স্বচ্ছতাৰ মাক্স

en: Transparency of the bargraph
as: বাৰগ্ৰাফটোৰ স্বচ্ছতা

en: Transparency of the default background color if the Kate stream does not specify a particular background color to use.
as: ডিফল্ট পটভূমিৰ ৰংটোৰ স্বচ্ছতা যদিহে কীট ষ্ট্ৰিমটোৱে ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ বিশেষ পটভূমিৰ ৰং এটা নিৰ্ধাৰণ নকৰে.

en: Transparency of the default font color if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
as: ডিফল্ট ফন্ট ৰংটোৰ স্বচ্ছতা যদিহে কীট ষ্ট্ৰিমটোৱে ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ বিশেষ ফন্ট ৰং এটা নিৰ্ধাৰণ নকৰে.

en: Transparency of the mosaic foreground pictures. 0 means transparent, 255 opaque (default).
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Transparency of the mosaic picture.
as: ম'জাইক ছবিটোৰ স্বচ্ছতা.

en: Transparent
as: স্বচ্ছ

en: Transponder symbol rate
as: ট্ৰেন্সপোণ্ডাৰ প্ৰতীকৰ হাৰ

en: Transponder/multiplex frequency
as: ট্ৰেন্সপোণ্ডাৰ/মাল্টিপ্লেক্স কম্পনাংক

en: Transport protocol
as: পৰিবহন প্ৰটকল

en: Transport stream ID
as: পৰিবহন ষ্ট্ৰিম ID

en: Transpose
as: সলনি কৰা

en: Treat as a pipe rather than as a file
as: ফাইল এটাৰ পৰিৱৰ্তে পাইপ এটাৰ দৰে শুশ্ৰুষা কৰক

en: Treble adjustment of the audio input.
as: অডিঅ' ইনপুটটোৰ ত্ৰিবল মিলোৱা.

en: Treble level
as: ত্ৰিবল স্তৰ

en: Trellis RD quantization
as: ট্ৰেলিছ RD পৰিণামীকৰণ

en: Trellis quantization
as: ট্ৰেলিছ পৰিণামীকৰণ

en: Tribal
as: ট্ৰাইবেল

en: Trickplay Reverse
as: ট্ৰিকপ্লেৰ বিপৰীত

en: Trigger button
as: ট্ৰিগাৰ বাটন

en: Trigger button for mouse gestures.
as: মাউছৰ ভাব-ভংগীৰ বাবে ট্ৰিগাৰ বাটন

en: Trip-Hop
as: ট্ৰিপ-হপ

en: Trust MPEG timestamps
as: বিশ্বাসী MPEG সময় ষ্টেম্পবোৰ

en: Trust in-stream PCR
as: ইন-ষ্ট্ৰিম PCR বিশ্বাস কৰক

en: Try to fix some bugs:
    1  autodetect
    2  old msmpeg4
    4  xvid interlaced
    8  ump4 
    16 no padding
    32 ac vlc
    64 Qpel chroma.
    This must be the sum of the values. For example, to fix "ac vlc" and "ump4", enter 40.
as: কিছুমান বাগ নিৰ্দিষ্ট কৰিবলৈ চেষ্টা কৰক:
    1  স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে চিনাক্ত
    2  পুৰণি msmpeg4
    4  xvid ইন্টাৰলেচ কৰা
    8  ump4 
    16 কোনো পেডিং নাই
    32 ac vlc
    64 Qpel ক্ৰোমা.
    এইটো মানবোৰৰ যোগফল হোৱাটো অপৰিহাৰ্য. উদাহৰণস্বৰূপে, "ac vlc" আৰু "ump4" নিৰ্দিষ্ট কৰিবলৈ, 40 ভৰাওক.

en: Try to parse the announce
as: ঘোষণাটো ভাগ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰক

en: Try to use hardware acceleration for YUV->RGB conversions. This option doesn't have any effect when using overlays.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Try to use hardware acceleration for subtitle/OSD blending.
as: উপশিৰোনাম/OSD মিশ্ৰণৰ বাবে হাৰ্ডৱেৰ দ্ৰুতি ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰক.

en: Try to use triple buffering when using YUV overlays. That results in much better video quality (no flickering).
as: YUV অভাৰলেবোৰ ব্যৱহাৰ কৰি ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব (ফ্লিকাৰিং নাই).

en: Tsonga
as: টছোনংগা

en: Tswana
as: টছৱানা

en: Tuner
as: টিউনাৰ

en: Tuner Frequency
as: টিউনাৰ কম্পনাংক

en: Tuner TV Channel
as: টিউনাৰ TV চেনেল

en: Tuner audio mono/stereo and track selection.
as: টিউনাৰ অডিঅ' ম'ন'/ষ্টেৰিঅ' আৰু পথ নিৰ্বাচন.

en: Tuner card
as: টিউনাৰ কাৰ্ড

en: Tuner country code
as: টিউনাৰৰ দেশীয় কোড

en: Tuner input type
as: টিউনাৰৰ ইনপুট প্ৰকাৰ

en: Tuner properties
as: টিউনাৰৰ বৈশিষ্ট্যবোৰ

en: Tunnel RTSP and RTP over HTTP
as: HTTP ৰ ওপৰত টানেল RTSP আৰু RTP

en: Turkish
as: তুৰ্কিছ

en: Turkish (ISO 8859-9)
as: তুৰ্কীৰ (ISO 8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
as: তুৰ্কীৰ (Windows-1254)

en: Turkmen
as: তুৰ্কমেন

en: Twi
as: টৱি

en: Two pass
as: দুটা পাছ

en: Type
as: প্ৰকাৰ

en: Type 'pause' to continue.
as: অব্যাহত থাকিবলৈ 'বিৰতি' টাইপ কৰক.

en: Type:
as: প্ৰকাৰ:

en: UDP input
as: UDP ইনপুট

en: UDP receive buffer size (bytes)
as: UDP গ্ৰহণ কৰা বাফাৰৰ আকাৰ (বাইট)

en: UDP stream output
as: UDP ষ্ট্ৰিম আউটপুট

en: UDP timeout (in ms)
as: UDP ৰ সময় উকলি গল (ms ত)

en: UNIX socket command input
as: UNIX ছকেট নিৰ্দেশ ইনপুট

en: URL metadata
as: URL মেটাডাটা

en: USF subtitles decoder
as: USF উপশিৰোনামবোৰৰ ডিকোডাৰ

en: USFSubs
as: USFউপশিৰোনামবোৰ

en: UTF-8 subtitle autodetection
as: UTF-8 উপশিৰোনাম স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে চিনাক্তকৰণ

en: Uighur
as: উইঘুৰ

en: Ukrainian
as: ইউক্ৰেইনৰ

en: Ukrainian (KOI8-U)
as: ইউক্ৰেনৰ (KOI8-U)

en: Ulead DV audio decoder
as: ইউলীড DV অডিঅ' ডিকোডাৰ

en: Ultra-wideband (32kHz)
as: আল্ট্ৰা-ৱাইডবেণ্ড (32kHz)

en: Un-Zoom
as: জুম নকৰিব

en: Uncommitted DiSEqC LNB number
as: সম্পন্ন নকৰা DiSEqC LNB সংখ্যা

en: Uncrop one pixel from the bottom of the video
as: ভিডিঅ'টোৰ তলৰ পৰা পিক্সেল এটা আনক্ৰোপ কৰক

en: Uncrop one pixel from the left of the video
as: ভিডিঅ'টোৰ বাওঁফালৰ পৰা পিক্সেল এটা আনক্ৰোপ কৰক

en: Uncrop one pixel from the right of the video
as: ভিডিঅ'টোৰ সোঁফালৰ পৰা পিক্সেল এটা আনক্ৰোপ কৰক

en: Uncrop one pixel from the top of the video
as: ভিডিঅ'টোৰ ওপৰ পৰা পিক্সেল এটা আনক্ৰোপ কৰক

en: Undefined
as: বাখ্যা নকৰা

en: Unicast
as: ইউনিকাষ্ট

en: Unidentified codec
as: অপৰিচিত কোডেক

en: Uninstall
as: ইনষ্টল নকৰিব

en: Uninstall Windows Service
as: উইণ্ডোজ সেৱাৰ ইনষ্টলটো নাইকিয়া কৰক

en: Uninstall the Service and exit.
as: সেৱাটোৰ ইনষ্টল নাইকিয়া কৰক আৰু প্ৰস্থান কৰক.

en: Unique network name in the System Tuning Spaces
as: ছিষ্টেম টিউনিং ঠাইবোৰত অদ্বিতীয় নেটৱৰ্ক নাম

en: Universal (UTF-16)
as: সাধাৰণ (UTF-16)

en: Universal (UTF-8)
as: সাধাৰণ (UTF-8)

en: Universal (big endian UTF-16)
as: সাধাৰণ (ডাঙৰ এণ্ডিয়ান UTF-16)

en: Universal (little endian UTF-16)
as: সাধাৰণ (সৰু এণ্ডিয়ান UTF-16)

en: Universal LNB switch frequency (kHz)
as: সাধাৰণ LNB শ্বুইটছ কম্পনাংক (kHz)

en: Universal Plug'n'Play
as: সাধাৰণ প্লাগ'n'প্লে

en: Universal, Chinese (GB18030)
as: সাধাৰণ, চীনৰ (GB18030)

en: Unknown
as: অজ্ঞাত

en: Unknown Video
as: অজ্ঞাত ভিডিঅ’

en: Unknown category
as: অজ্ঞাত শ্ৰেণী

en: Unknown command `%s'. Type `help' for help.
as: `%s' অজ্ঞাত নিৰ্দেশ. সহায়ৰ বাবে `সহায়' টাইপ কৰক.

en: Unknown error
as: অজ্ঞাত ভুল

en: Unknown type
as: অজ্ঞাত প্ৰকাৰ

en: Unset
as: ছেট কৰা নাই

en: Unshuffled Border width.
as: ওলোট-পালট নকৰা সীমাৰ প্ৰস্থ.

en: Unspecified
as: অনিৰ্ধাৰিত

en: Unspecified (0V)
as: অনিৰ্ধাৰিত (0V)

en: Unsubscribe
as: ছাবস্ক্ৰাইব নকৰিব

en: Unsubscribe from a podcast
as: পডকাষ্ট এটাৰ পৰা ছাবস্ক্ৰাইব কৰক

en: Untitled
as: শিৰোনামবিহীন

en: Up
as: ওপৰলৈ

en: Upconvert
as: ওপৰলৈ ৰূপান্তৰ

en: Update
as: আপডেট কৰক

en: Update VLC media player
as: VLC মিডিয়া প্লেয়াৰ আপডেট কৰক

en: Update the tree
as: বিন্যাসটো আপডেট কৰক

en: Urdu
as: উৰ্দু

en: Usage: %s [options] [stream] ...
    You can specify multiple streams on the commandline.
    They will be enqueued in the playlist.
    The first item specified will be played first.
    
    Options-styles:
      --option  A global option that is set for the duration of the program.
       -option  A single letter version of a global --option.
       :option  An option that only applies to the stream directly before it
                and that overrides previous settings.
    
    Stream MRL syntax:
      [[access][/demux]://]URL[#[title][:chapter][-[title][:chapter]]]
      [:option=value ...]
    
      Many of the global --options can also be used as MRL specific :options.
      Multiple :option=value pairs can be specified.
    
    URL syntax:
      file:///path/file              Plain media file
      http://host[:port]/file        HTTP URL
      ftp://host[:port]/file         FTP URL
      mms://host[:port]/file         MMS URL
      screen://                      Screen capture
      dvd://[device]                 DVD device
      vcd://[device]                 VCD device
      cdda://[device]                Audio CD device
      udp://[[<source address>]@[<bind address>][:<bind port>]]
                                     UDP stream sent by a streaming server
      vlc://pause:<seconds>          Pause the playlist for a certain time
      vlc://quit                     Special item to quit VLC
as: ব্যৱহাৰবিধি: %s [বিকল্পবোৰ] [ষ্ট্ৰিম] ...
    নিৰ্দেশৰ শাৰীত আপুনি বিভিন্ন ষ্ট্ৰিম নিৰ্ধাৰণ কৰিব পাৰে.
    সেইবোৰ প্লেলিষ্টত শাৰীত যোগ কৰা হব.
    নিৰ্ধাৰিত প্ৰথম বস্তুটো প্ৰথমে চলোৱা হব.
    
    বিকল্পবোৰৰ-শৈলীবোৰ:
      --বিকল্প  কাৰ্যসূচীটোৰ সময়চোৱাৰ বাবে ছেট কৰা এটা সাৰ্বজনীন বিকল্প.
       -বিকল্প  সাৰ্বজনীন এটাৰ এটা অকলশৰীয়া আখৰৰ সংস্কৰণ --বিকল্প.
       :বিকল্প  এটা বিকল্প যিটো এইটোৰ আগতে ষ্ট্ৰিমটোলৈ কেৱল প্ৰত্যক্ষভাৱে প্ৰয়োগ কৰা হয়
                আৰু সেইটোৱে পূৰ্বৰ ছেটিংবোৰ অভাৰৰাইড কৰে.
    
    ষ্ট্ৰিম MRL ছিন্টেক্স:
      [[প্ৰৱেশ][/ডিমাক্স]://]URL[#[শিৰোনাম][:পাঠ][-[শিৰোনাম][:পাঠ]]]
      [:বিকল্প=মান ...]
    
      বহুতো সাৰ্বজনীন --বিকল্পবোৰ MRL নিৰ্দিষ্ট হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি :বিকল্পবোৰ.
      বিভিন্ন :বিকল্প=মান যোৰাবোৰ নিৰ্ধাৰিত কৰিব পাৰি.
    
    URL ছিন্টেক্স:
      file:///path/file              সাধাৰণ মিডিয়া ফাইল
      http://host[:port]/file        HTTP URL
      ftp://host[:port]/file         FTP URL
      mms://host[:port]/file         MMS URL
      screen://                      স্ক্ৰীন অধিগ্ৰহণ
      dvd://[device]                 DVD ডিভাইচ
      vcd://[device]                 VCD ডিভাইচ
      cdda://[device]                অডিঅ' CD ডিভাইচ
      udp://[[<source address>]@[<bind address>][:<bind port>]]
                                     এটা ষ্ট্ৰিমিং ছাৰ্ভাৰৰ দ্বাৰা পথোৱা UDP ষ্ট্ৰিম
      vlc://pause:<seconds>          এটা নিৰ্দিষ্ট সময়ৰ বাবে প্লেলিষ্টখন ৰখাই থওক
      vlc://quit                     VLC ত্যাগ কৰিবল বিশেষ বস্তু

en: Use 10 bits per pixel for video frames.
as: ভিডিঅ' ফ্ৰেমবোৰৰ বাবে প্ৰত্যেক পিক্সেলত 10 বিট ব্যৱহাৰ কৰক.

en: Use Blu-ray menus. If disabled, the movie will start directly
as: ব্লু-ৰে তালিকাবোৰ ব্যৱহাৰ কৰক. যদি অক্ষম কৰে, তেন্তে চলচিত্ৰ প্ৰত্যক্ষভাৱে আৰম্ভ হব

en: Use DecodeBin
as: ডিকোড বিন ব্যৱহাৰ কৰক

en: Use HDAPS, AMS, APPLESMC or UNIMOTION motion sensors to rotate the video
as: ভিডিঅ'টো ঘূৰাবলৈ HDAPS, AMS, APPLESMC বা UNIMOTION প্ৰস্তাৱ সংবেদক ব্যৱহাৰ কৰক

en: Use Periodic Intra Refresh
as: সাময়িক অন্ত: পুনৰসজীৱ ব্যৱহাৰ কৰক

en: Use Periodic Intra Refresh instead of IDR frames
as: IDR ফ্ৰেমবোৰৰ পৰিৱৰ্তে সাময়িক অন্ত: পুনৰসজীৱ ব্যৱহাৰ কৰক

en: Use Psy-optimizations
as: ছাইকো-অপ্টিমাইজেশ্বন ব্যৱহাৰ কৰক

en: Use RTP over RTSP (TCP)
as: RTSP (TCP) ৰ ওপৰত RTP ব্যৱহাৰ কৰক

en: Use S/PDIF when available
as: S/PDIF ব্যৱহাৰ কৰক যেতিয়া উপলব্ধ

en: Use Tiger for rendering
as: অনুবাদৰ বাবে টাইগাৰ ব্যৱহাৰ কৰক

en: Use VLC frequency bands
as: VLC কম্পনাংক বেণ্ডবোৰ ব্যৱহাৰ কৰক

en: Use VLC pace
as: VLC ৰ গতি ব্যৱহাৰ কৰক

en: Use Variable BitRate. Default is to use Constant BitRate (CBR).
as: চলক বিট হাৰ ব্যৱহাৰ কৰক. সুস্থিৰ বিট হাৰ ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ ডিফল্ট (CBR).

en: Use YUVP renderer
as: YUVP অনুবাদকৰ্তা ব্যৱহাৰ কৰক

en: Use a local picture as logo on the video
as: ভিডিঅ'টোত ল'গ'ৰ দৰে স্থানীয় ছবি এটা ব্যৱহাৰ কৰক

en: Use a plugins cache
as: প্লাগইনবোৰৰ কেশ্ব এটা ব্যৱহাৰ কৰক

en: Use a plugins cache which will greatly improve the startup time of VLC.
as: প্লাগইনবোৰৰ কেশ্ব এটা ব্যৱহাৰ কৰক যিয়ে VLC ৰ আৰম্ভণিৰ সময়টো উন্নত কৰিব.

en: Use a skinned playlist
as: স্কিন কৰা প্লেলিষ্ট এখন ব্যৱহাৰ কৰক

en: Use a sub&title file
as: উপশিৰোনাম ফাইল এটা ব্যৱহাৰ কৰক

en: Use all visual optimizations that can worsen both PSNR and SSIM
as: সকলোবোৰ দৃশ্যমান অপ্টিমাইজেশ্বন ব্যৱহাৰ কৰক যিয়ে PSNR আৰু SSIM দুয়োটা নষ্ট কৰিব পাৰে

en: Use an image's alpha channel as a transparency mask.
as: এটা স্বচ্ছতা মাক্সৰ দৰে ছবিৰ আলফা এটা ব্যৱহাৰ কৰক.

en: Use assembler CPU optimizations.
as: এছেম্বলকৰ্তা CPU অপ্টিমাইজেশ্বনবোৰ ব্যৱহাৰ কৰক.

en: Use chapter codecs found in the segment.
as: খণ্ডটোত বিচাৰি পোৱা পাঠ কোডেকবোৰ ব্যৱহাৰ কৰক.

en: Use chroma as part of the motion estimation process
as: প্ৰস্তাৱ পৰিকল্পনা কৰা প্ৰক্ৰিয়াটোৰ অংশ হিচাপে ক্ৰোমা ব্যৱহাৰ কৰক

en: Use custom skin
as: ব্যৱস্থা কৰা স্কিন ব্যৱহাৰ কৰক

en: Use downmix algorithm
as: ডাউনমিক্স এলগোৰিথম ব্যৱহাৰ কৰক

en: Use float32 output
as: ফ্লট32 আউটপুট ব্যৱহাৰ কৰক

en: Use fullrange instead of TV colorrange
as: TV ৰংৰ পৰিসৰটোৰ পৰিৱৰ্তে সম্পূৰ্ণ পৰিসৰ ব্যৱহাৰ কৰক

en: Use hardware YUV->RGB conversions
as: হাৰ্ডৱেৰ YUV->RGB ৰূপান্তৰণবোৰ ব্যৱহাৰ কৰক

en: Use hardware blending support
as: হাৰ্ডৱেৰ মিশ্ৰণ সমৰ্থন ব্যৱহাৰ কৰক

en: Use input chroma unaltered
as: ইনপুট ক্ৰোমা সলনি নকৰাটো ব্যৱহাৰ কৰক

en: Use keyframes
as: কীফ্ৰেমবোৰ ব্যৱহাৰ কৰক

en: Use large text for list views
as: তালিকাৰ দৃশ্যবোৰৰ বাবে ডাঙৰ টেক্সট ব্যৱহাৰ কৰক

en: Use mb-tree ratecontrol
as: mb-বিন্যাস হাৰ নিয়ন্ত্ৰণ ব্যৱহাৰ কৰক

en: Use media library
as: মিডিয়া লাইব্ৰেৰী ব্যৱহাৰ কৰক

en: Use motion sensors
as: প্ৰস্তৱ সংবেদক ব্যৱহাৰ কৰক

en: Use muxers rate control mechanism
as: মাক্ৰাৰবোৰৰ হাৰ নিয়ন্ত্ৰণ কাৰিকৰী ব্যৱহাৰ কৰক

en: Use native style
as: স্থানীয় শৈলী ব্যৱহাৰ কৰক

en: Use only one instance when started from file manager
as: কেৱল এটা উদাহৰণ ব্যৱহাৰ কৰক যেতিয়া ফাইল পৰিচালকৰ পৰা আৰম্ভ কৰে

en: Use playlist options usually used to prevent ads skipping to detect ads and prevent adding them to the playlist.
as: প্লেলিষ্ট বিকল্প ব্যৱহাৰ কৰাটোৱে সধাৰণতে এডছ চিনাক্ত কৰিবলৈ এডছ এৰি যোৱাবোৰ বাধা দিবলৈ আৰু সেইবোৰক প্লেলিষ্টত যোগ কৰা বাধা দিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হয়.

en: Use randomized IV for encryption
as: এনক্ৰিপশ্বনৰ বাবে বিশৃংখলকৃত IV ব্যৱহাৰ কৰক

en: Use real-time mode suitable for being used as a master input and real-time input slaves.
as: এটা মুখ্য ইনপুট আৰু প্ৰকৃত-সময় ইনপুট শ্লেভৰ দৰে ব্যৱহাৰ কৰাৰ বাবে উপযোগী প্ৰকৃত-সময়ৰ ধৰণ ব্যৱহাৰ কৰক.

en: Use recovery points to close GOPs
as: GOPবোৰ বন্ধ কৰিবলৈ উদ্ধাৰ বিন্দুবোৰ ব্যৱহাৰ কৰক

en: Use sequential numbers instead of timestamps
as: টাইমষ্টেম্পবোৰৰ পৰিৱৰ্তে ক্ৰমিক সংখ্যাবোৰ ব্যৱহাৰ কৰক

en: Use sequential numbers instead of timestamps for snapshot numbering
as: স্নেপশ্বট সংখ্যাৰ বাবে টাইমষ্টেম্পবোৰৰ পৰিৱৰ্তে ক্ৰমিক সংখ্যাবোৰ ব্যৱহাৰ কৰক

en: Use subtitle file
as: উপশিৰোনাম ফাইল ব্যৱহাৰ কৰক

en: Use the MPEG4 quantization matrix for MPEG2 encoding. This generally yields a better looking picture, while still retaining the compatibility with standard MPEG2 decoders.
as: MPEG2 এনকোডিংৰ বাবে MPEG4 পৰিণামী মেট্ৰিক্সটো ব্যৱহাৰ কৰক. এইটোৱে সাধাৰণতে এটা ভাল ছবি দিয়ে, সেইদৰে এতিয়াও মানবিশিষ্ট MPEG2 ডিকোডাৰবোৰৰ সৈতে খাপখোৱাটো ধৰি ৰাখিছে.

en: Use the Metacube protocol. Needed for streaming to the Cubemap reflector.
as: মেটাকিউব প্ৰটকল ব্যৱহাৰ কৰক. কিউবমেপ প্ৰতিফলকলৈ কিউবমেপ কৰাৰ বাবে প্ৰয়োজনীয়.

en: Use the VLC frequency bands. Otherwise, use the ISO Standard frequency bands.
as: VLC কম্পনাংক বেণ্ডবোৰ ব্যৱহাৰ কৰক. অন্যথা, ISO মানবিশিষ্ট কম্পনাংক বেণ্ডবোৰ ব্যৱহাৰ কৰক.

en: Use the complete preferences to configure custom caching values for each access module.
as: বিকল্পই আপোনাক দ্বাৰা ব্যৱহাৰ কৰা ইন্টাৰফেছবোৰ ৰূপৰেখা কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে.

en: Use the native fullscreen mode
as: স্থানীয় সম্পূৰ্ণস্ক্ৰীনৰ ধৰণটো ব্যৱহাৰ কৰক

en: Use the stream PCR as a reference.
as: প্ৰসংগ এটাৰ দৰে ষ্ট্ৰিম PCRটো ব্যৱহাৰ কৰক.

en: Use this when you know your stream is (or is not) encoded with Dolby Surround but fails to be detected as such. Even if the stream is not actually encoded with Dolby Surround, turning on this option might enhance your experience, especially when combined with the Headphone Channel Mixer.
as: এইটো ব্যৱহাৰ কৰক যেতিয়া আপোনাৰ ষ্ট্ৰিমটো ডল্বি ছাৰাউণ্ডৰ সৈতে এনকোড কৰা হৈছে (বা নহয়) কিন্তু সেইটো হিচাপে চিনাক্ত কৰিবলৈ ব্যৰ্থ বুলি আপুনি জ্ঞাত. তাৰোপৰি ষ্ট্ৰিমটো ডল্বি ছাৰাউণ্ডৰ সৈতে প্ৰকৃততে এনকোড কৰা নহয়, এই বিকল্পটো আৰম্ভ কৰাটোৱে আপোনাৰ অভিজ্ঞতা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে, বিশেষকৈ যেতিয়া হেডফোন চেনেল মিক্সাৰটোৰ সৈতে মিশ্ৰণ কৰে.

en: Use triple buffering for overlays
as: অভাৰলেবোৰৰ বাবে

en: Use variable length codes instead, useful for very high bitrates
as: চলক দৈৰ্ঘ্যৰ কোডবোৰ ব্যৱহাৰ কৰক, বৰ উচ্চ বিট হাৰবোৰৰ বাবে উপযোগী

en: Use video buffers in system memory
as: ছিষ্টেম স্মৃতিত ভিডিঅ' বাফাৰবোৰ ব্যৱহাৰ কৰক

en: User
as: ব্যৱহাৰকৰ্তা

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
as: SOCKS প্ৰক্সিটোলৈ সংযোগ কৰিবৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিবলগীয়া ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ নাম.

en: Username
as: ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ নাম

en: Username:
as: ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ নাম:

en: Uses GStreamer framework's plugins to decode the media codecs
as: মিডিয়া কোডেকবোৰ ডিকোড কৰিবলৈ Gষ্ট্ৰিমাৰ ফ্ৰেমৱৰ্কবোৰৰ প্লাগইনবোৰ

en: Uzbek
as: উজবেক

en: V&iew
as: দৃশ্য

en: V-plane color
as: V-সমতল ৰং

en: VA-API video decoder via DRM
as: DRM ৰ যোগেদি VA-API ভিডিঅ’ ডিকোডাৰ

en: VBI & Teletext
as: VBI & টেলিটেক্স

en: VBI and Teletext decoder
as: VBI আৰু টেলিটেক্সট ডিকোডাৰ

en: VBI capture device
as: VBI অধিগ্ৰহণৰ ডিভাইচ

en: VBR Quality
as: VBR মানদণ্ড

en: VBR mode
as: VBR ধৰণ

en: VBV buffer
as: VBV বাফাৰ

en: VC-1 packetizer
as: VC-1 পেকেটাইজাৰ

en: VC1 video demuxer
as: VC1 ভিডিঅ' ডিমাক্সাৰ

en: VC2 Low Delay Profile
as: VC2 নিম্ন বিলম্ব প্ৰফাইল

en: VC2 Main Profile
as: VC2 মুখ্য প্ৰফাইল

en: VC2 Simple Profile
as: VC2 সাধাৰণ প্ৰফাইল

en: VCD device
as: VCD ডিভাইচ

en: VCD input
as: VCD ইনপুট

en: VDPAU adjust video filter
as: VDPAU মিলোৱা ভিডিঅ' ফিল্টাৰ

en: VDPAU deinterlacing filter
as: VDPAU ডিইন্টাৰলেচিং ফিল্টাৰ

en: VDPAU output
as: VDPAU আউটপুট

en: VDPAU sharpen video filter
as: VDPAU তীক্ষ্ন ভিডিঅ' ফিল্টাৰ

en: VDPAU surface conversions
as: VDPAU পৃষ্ঠ ৰূপান্তৰণবোৰ

en: VDPAU video decoder
as: VDPAU ভিডিঅ' ডিকোডাৰ

en: VDR Cut Marks
as: VDR কাট কৰা নম্বৰবোৰ

en: VDR recordings
as: VDR ৰেকৰ্ডিংবোৰ

en: VHS movie
as: VHS চলচিত্ৰ

en: VHS movie effect video filter
as: VHS চলচিত্ৰৰ প্ৰভাৱ ভিডিঅ' ফিল্টাৰ

en: VLC can avoid creating window caption, frames, etc... around the video, giving a "minimal" window.
as: VLC য়ে উইণ্ডো কেপশ্বন, ফ্ৰেমবোৰ, ইত্যাদি তৈয়াৰ কৰাটো আওকাণ কৰিব পাৰে... ভিডিঅ'ৰ চাৰিওফালে, "minimal" উইণ্ডো এখন দি.

en: VLC can check online for album art and metadata to enrich your playback experience, e.g. by providing track information when playing Audio CDs. To provide this functionality, VLC will send information about your contents to trusted services in an anonymized form.
as: ষ্ট্ৰিম ফিল্টাৰবোৰ হল বিশেষ মডুল যিয়ে VLC ৰ ইনপুটৰ ফালে উন্নত কাৰ্যবোৰৰ 30 অনুমতি দিয়ে. সতৰ্কতাৰে ব্যৱহাৰ কৰক. এইটো হল ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ ডিফল্ট অডিঅ' CD চলায়. ড্ৰাইভ আখৰটোৰ পিছত কলনটো VLC  দিবলৈ নাপাহৰিব.

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display).
as: VLC য়ে ভিডিঅ'টোত বাৰ্তাবোৰ প্ৰদৰ্শন কৰিব পাৰে. ইয়াক OSD বুলি কোৱা হয় (স্ক্ৰীনত প্ৰদৰ্শন).

en: VLC cannot open ANY capture device. Check the error log for details.
as: VLC য়ে কোনো অধিগ্ৰহণৰ ডিভাইচ খুলিব নোৱাৰে. পূংখানুপূংখ বিৱৰণৰ বাবে ভুল ল'গটো পৰীক্ষা কৰক.

en: VLC cannot set the DVD's title. It possibly cannot decrypt the entire disc.
as: VLC য়ে DVD ৰ শিৰোনামবোৰ ছেট কৰিব নোৱাৰে. এইটোৱে সম্ভৱত সমগ্ৰ ডিস্কটো ডিক্ৰিপ্ট কৰিব নোৱাৰে.

en: VLC could not connect to "%s:%d".
as: VLC য়ে "%s:%d" লৈ সংযোগ স্থাপন কৰিব নোৱাৰিলে.

en: VLC could not connect with the given server.
as: নিৰ্ধাৰিত ছাৰ্ভাৰটোৰ সৈতে VLC য়ে সংযোগ স্থাপন কৰিব নোৱাৰিলে.

en: VLC could not decode the format "%4.4s" (%s)
as: VLC য়ে "%4.4s" (%s) ফৰমেটটো ডিকোড কৰিব নোৱাৰিলে

en: VLC could not identify the audio or video codec
as: VLC য়ে অডিঅ' বা ভিডিঅ' কোডেক চিনাক্ত কৰিব নোৱাৰিলে

en: VLC could not open the %4.4s %s encoder.
as: VLC য়ে %4.4s %s এনকোডাৰ খুলিব নোৱাৰিলে.

en: VLC could not open the %s module.
as: VLC য়ে %s মুডলটো খুলিব নোৱাৰিল.

en: VLC could not open the decoder module.
as: VLC ডিকোডাৰ মডুলটো খুলিব নোৱাৰিলে.

en: VLC could not open the file "%s" (%s).
as: VLC য়ে "%s" (%s) ফাইলটো খুলিব নোৱাৰিলে.

en: VLC could not read the file (%s).
as: VLC য়ে (%s) ফাইলটো পঢ়িব নোৱাৰিলে.

en: VLC could not read the file: %s
as: VLC য়ে ফাইলটো পঢ়িব নোৱাৰিলে: %s

en: VLC failed to load the ASF header.
as: VLC য়ে ASF হেডাৰ লোড কৰিবলৈ ব্যৰ্থ হল.

en: VLC is started from file association
as: ফাইল সংস্থাৰ পৰা VLC আৰম্ভ কৰা হৈছে

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
as: VLC য়ে MRL '%s' টো খুলিবলৈ অক্ষম. পূংখানুপূংখ বিৱৰণৰ বাবে ল'গটো পৰীক্ষা কৰক.

en: VLC media player
as: VLC মিডিয়া প্লেয়াৰ

en: VLC media player - Web Interface
as: VLC মিডিয়া প্লেয়াৰ - ৱেব ইন্টাৰফেছ

en: VLC media player Help...
as: VLC মিডিয়া প্লেয়াৰ সহায়...

en: VLC media player and VideoLAN are trademarks of the VideoLAN Association.
as: VLC মিডিয়া প্লেয়াৰ আৰু ভিডিঅ'LAN হল ভিডিঅ'LAN সংস্থাটোৰ ট্ৰেডমাৰ্ক.

en: VLC media player updates
as: VLC মিডিয়া প্লেয়াৰ আপডেটবোৰ

en: VLC normally uses Freetype for rendering, but this allows you to use svg for instance.
as: VLC য়ে অনুবাদৰ বাবে সাধাৰণতে মুক্ত প্ৰকাৰটো ব্যৱহাৰ কৰে, কিন্তু এইটোৱে আপোনাক উদাহৰণৰ বাবে svg ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে.

en: VLC preferences
as: VLC পছন্দবোৰ

en: VLC skins website
as: VLC স্কিনবোৰৰ ৱেবছাইট

en: VLC version %s (%s)
as: VLC সংস্কৰণ %s (%s)

en: VLC was unable to save the meta data.
as: মেটা ডাটা ছেভ কৰিবলৈ VLC অক্ষম হৈছিল.

en: VLC will keep playing the current playlist item.
as: VLC য়ে চলিত প্লেলিষ্ট বস্তুটো চলিত কৰি ৰাখিব.

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
as: VLC য়ে চলিত প্লেলিষ্ট বস্তুটো চিৰদিনৰ বাবে চলিত কৰি ৰাখিব.

en: VLC will pause and resume supported music players on playback.
as: VLC য়ে প্লেবেকত সমৰ্থিত সংগীত প্লেয়াৰবোৰ বিৰতি দিব আৰু পুনৰ আৰম্ভ কৰিব.

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
as: হস্তক্ষেপ নকৰালৈকে প্লেলিষ্টটোত VLC য়ে ফাইলবোৰ বিশৃংখলভাৱে চলাব.

en: VLC will store playback positions of the last 30 items you played. If you re-open one of those, playback will continue.
as: ষ্ট্ৰিম ফিল্টাৰবোৰ হল বিশেষ মডুল যিয়ে VLC ৰ ইনপুটৰ ফালে উন্নত কাৰ্যবোৰৰ 30 অনুমতি দিয়ে. সতৰ্কতাৰে ব্যৱহাৰ কৰক.

en: VLC's connection to the given server was rejected.
as: নিৰ্ধাৰিত ছাৰ্ভাৰটোৰ সৈতে VLC ৰ সংযোগটো অগ্ৰাহ্য কৰা হৈছিল.

en: VLC's implementation of Video On Demand
as: দাবী কৰা ভিডিঅ'ৰ VLC ৰ কৰ্য্যকৰীতা

en: VLM Batch Commands
as: VLM বেট্চ নিৰ্দেশবোৰ

en: VLM conf (*.vlm);;All (*)
as: VLM ৰূপৰেখা (*.vlm);;সকলো (*)

en: VLM configuration file
as: VLM ৰূপৰেখাকৰণ ফাইল

en: VLM configurator
as: VLM ৰূপৰেখাকৰ্তা

en: VNC Host
as: VNC হষ্ট

en: VNC Password
as: VNC পাছৱৰ্ড

en: VNC Port
as: VNC পোৰ্ট

en: VNC client access
as: VNC গ্ৰাহক প্ৰৱেশ

en: VNC hostname or IP address.
as: VNC হষ্টনাম বা IP ঠিকনা.

en: VNC password.
as: VNC পাছৱৰ্ড.

en: VNC poll interval
as: VNC প'ল অন্তৰাল

en: VNC polling
as: VNC পোলিং

en: VNC port number.
as: VNC পোৰ্ট সংখ্যা.

en: VOC demuxer
as: VOC ডিমাক্সাৰ

en: Value to adjust dts by
as: ...ৰ দ্বাৰা dts মিলাবলৈ মান

en: Variance
as: ভিন্নতা

en: Variance of the gaussian noise
as: গাউছিয়ান হুলস্থূলৰ তাৰতম্য

en: Various audio and video decoders/encoders delivered by the FFmpeg library. This includes (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG and other codecs
as: FFmpeg লাইব্ৰেৰীটোৰ দ্বাৰা প্ৰদান কৰা বিভিন্ন অডিঅ' আৰু ভিডিঅ' ডিকোডাৰবোৰ/এনকোডাৰবোৰ. এইটোৱে (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG আৰু অন্য কোডেকবোৰ অন্তৰ্ভুক্ত কৰে

en: Verbosity
as: ভাৰ্বোছিটি

en: Verbosity (0,1,2)
as: ভাৰ্বোছিটি (0,1,2)

en: Version
as: সংস্কৰণ

en: Version %1
as: সংস্কৰণ %1

en: Vertical
as: উলম্ব

en: Vertical (13V)
as: উলম্ব (13V)

en: Vertical flip
as: উলম্ব ফ্লিপ

en: Vertical slices per frame
as: প্ৰত্যেক ফ্ৰমত উলম্ব শ্লাইছবোৰ

en: Very Low Definition (240 lines)
as: অতি নিম্ন স্পষ্টতা (240 শাৰী)

en: Very short backwards jump
as: বৰ চুটিকৈ পিছলৈ জপিওৱা

en: Very short forward jump
as: বৰ চুটিকৈ আগলৈ জপিওৱা

en: Very short jump length
as: বৰ চুটিকৈ জপিওৱাৰ দৈৰ্ঘ্য

en: Very short jump length, in seconds.
as: বৰ চুটিকৈ জপিওৱাৰ দৈৰ্ঘ্য, ছেকণ্ডত.

en: Video
as: ভিডিঅ'

en: Video &Track
as: ভিডিঅ' পথ

en: Video Auto Scaling
as: ভিডিঅ' স্বয়ংক্ৰিয় জোখা

en: Video Callback data
as: ভিডিঅ’ ক’লবেক ডাটা

en: Video Effects
as: ভিডিঅ' প্ৰভাৱবোৰ

en: Video Effects...
as: ভিডিঅ' প্ৰভাৱবোৰ...

en: Video FPS
as: ভিডিঅ' FPS

en: Video Files
as: ভিডিঅ' ফাইলবোৰ

en: Video ID
as: ভিডিঅ' ID

en: Video On Demand ( VOD )
as: দাবী কৰা ভিডিঅ' ( VOD )

en: Video PID
as: ভিডিঅ' PID

en: Video Settings
as: ভিডিঅ' ছেটিংবোৰ

en: Video Track
as: ভিডিঅ' পথ

en: Video X coordinate
as: ভিডিঅ' X স্থানাংক

en: Video Y coordinate
as: ভিডিঅ' Y স্থানাংক

en: Video alignment
as: ভিডিঅ' শাৰীকৰাটো

en: Video bitrate
as: ভিডিঅ' বিট হাৰ

en: Video bitrate tolerance
as: ভিডিঅ' বিট হাৰ বহন ক্ষমতা

en: Video bitrate tolerance in kbit/s.
as: kbit/s ত ভিডিঅ' বিট হাৰ বহন.

en: Video capture
as: ভিডিঅ’ অধিগ্ৰহণ

en: Video capture (Video4Linux)
as: ভিডিঅ’ অধিগ্ৰহণ (ভিডিঅ’4লিনাক্স)

en: Video capture controls (if supported by the device)
as: ভিডিঅ’ অধিগ্ৰহণ নিয়ন্ত্ৰণবোৰ (যদি ডিভাইচটোৱে সমৰ্থন কৰে)

en: Video capture device
as: ভিডিঅ’ অধিগ্ৰহণৰ ডিভাইচ

en: Video capture device node.
as: ভিডিঅ’ অধিগ্ৰহণৰ ডিভাইচ নোড.

en: Video codec
as: ভিডিঅ' কোডেক

en: Video codecs
as: ভিডিঅ' কডেকছ

en: Video connection
as: ভিডিঅ' সংযোগ

en: Video connection for DeckLink output.
as: ডেকসংযোগ আউটপুটৰ বাবে ভিডিঅ' সংযোগ

en: Video connection to use for DeckLink captures. Valid choices: sdi, hdmi, opticalsdi, component, composite, svideo. Leave blank for card default.
as: ডেকসংযোগ অধিগ্ৰহণবোৰৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ ভিডিঅ' সংযোগ. বৈধ পছন্দবোৰ: sdi, hdmi, অপ্টিকেলsdi, উপাদান, যৌথ, sভিডিঅ'. কাৰ্ডৰ ডিফল্টৰ বাবে খালী এৰক.

en: Video cropping
as: ভিডিঅ' ক্ৰোপ কৰিছে

en: Video cropping filter
as: ভিডিঅ' ক্ৰোপ কৰা ফিল্টাৰ

en: Video device
as: ভিডিঅ' ডিভাইচ

en: Video device name
as: ভিডিঅ' ডিভাইচৰ নাম

en: Video encoder
as: ভিডিঅ’ এনকোডাৰ

en: Video encoder (using OpenMAX IL)
as: ভিডিঅ' এনকোডাৰ (মুক্তMAX IL ব্যৱহাৰ কৰি)

en: Video filter
as: ভিডিঅ' ফিল্টাৰ

en: Video filter module
as: ভিডিঅ' ফিল্টাৰ মডুল

en: Video filtering using a chain of video filter modules
as: ভিডিঅ' ফিল্টাৰ মডুলবোৰৰ শৃংখল এটা ব্যৱহাৰ কৰি ভিডিঅ' ফিল্টাৰ কৰিছে

en: Video filters are used to process the video stream.
as: ভিডিঅ' ষ্ট্ৰিমটো প্ৰক্ৰিয়া কৰিবলৈ ভিডিঅ' ফিল্টাৰবোৰ ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল.

en: Video filters will be applied to the video stream.
as: ভিডিঅ' ষ্ট্ৰিমটোত ভিডিঅ' ফিল্টাৰবোৰ প্ৰয়োগ কৰা হব.

en: Video filters will be applied to the video streams (after overlays are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
as: ভিডিঅ' ষ্ট্ৰিমবোৰলৈ ভিডিঅ' ফিল্টাৰবোৰ প্ৰয়োগ কৰা হব (অভাৰলেবোৰ প্ৰয়োগ কৰাৰ পিছত). আপুনি ফিল্টাৰবোৰৰ কলনৰ দ্বাৰা পৃথকীকৃত তালিকা এখন ভৰাৱ পাৰে.

en: Video frame-rate
as: ভিডিঅ' ফ্ৰেম-হাৰ

en: Video height
as: ভিডিঅ'ৰ উচ্চতা

en: Video input
as: ভিডিঅ’ ইনপুট

en: Video input chroma format
as: ভিডিঅ' ইনপুট ক্ৰোমা ফৰমেট

en: Video input frame rate
as: ভিডিঅ' ইনপুট ফ্ৰেমৰ হাৰ

en: Video input pin
as: ভিডিঅ' ইনপুট পিন

en: Video memory
as: ভিডিঅ' স্মৃতি

en: Video memory buffer height.
as: ভিডিঅ' স্মৃতি বাফাৰ উচ্চতা.

en: Video memory buffer pitch in bytes.
as: বাইটত ভিডিঅ' স্মৃতি বাফাৰ পিট্চ.

en: Video memory buffer width.
as: ভিডিঅ' স্মৃতি বাফাৰ প্ৰস্থ.

en: Video memory output
as: ভিডিঅ' স্মৃতি আউটপুট

en: Video mode
as: ভিডিঅ'ৰ ধৰণ

en: Video output
as: ভিডিঅ’ আউটপুট

en: Video output URL
as: ভিডিঅ' আউটপুট URL

en: Video output access method
as: ভিডিঅ' আউটপুট প্ৰৱেশ পদ্ধতি

en: Video output module
as: ভিডিঅ' আউটপুট মডুল

en: Video output modules
as: ভিডিঅ' আউটপুট মডুলবোৰ

en: Video output muxer
as: ভিডিঅ' আউটপুট মাক্সাৰ

en: Video output pin
as: ভিডিঅ' ইনপুট পিন

en: Video pictures blending
as: ভিডিঅ’ ছবি সংমিশ্ৰণ কৰিছে

en: Video port
as: ভিডিঅ' পোৰ্ট

en: Video post processing filter
as: ভিডিঅ' পোষ্ট প্ৰক্ৰিয়া কৰা ফিল্টাৰ

en: Video postrender callback
as: ভিডিঅ' পিছত অনুবাদৰ কলবেক

en: Video prerender callback
as: ভিডিঅ' পূৰ্বঅনুবাদৰ কলবেক

en: Video quality post-processing level
as: ভিডিঅ' মানদণ্ডৰ পূৰ্ব-প্ৰক্ৰিয়াৰ স্তৰ

en: Video scale
as: ভিডিঅ' জোখ

en: Video scaling
as: ভিডিঅ' জোখা

en: Video scaling factor
as: ভিডিঅ' জোখা কাৰক

en: Video scaling filter
as: ভিডিঅ' জোখাৰ ফিল্টাৰ

en: Video settings
as: ভিডিঅ' ছেটিংবোৰ

en: Video size
as: ভিডিঅ'ৰ আকাৰ

en: Video snapshot directory (or filename)
as: ভিডিঅ' স্নেপশ্বট নিৰ্দেশকা (বা ফাইলৰ নাম)

en: Video snapshot file prefix
as: ভিডিঅ' স্নেপশ্বট ফাইল উপসৰ্গ

en: Video snapshot format
as: ভিডিঅ' স্নেপশ্বট ফাইল ফৰমেট

en: Video snapshot height
as: ভিডিঅ' স্নেপশ্বট উচ্চতা

en: Video snapshot width
as: ভিডিঅ' স্নেপশ্বট প্ৰস্থ

en: Video snapshots
as: ভিডিঅ' স্নেপশ্বটবোৰ

en: Video splitter module
as: ভিডিঅ' স্প্লিটাৰ মডুল

en: Video standard
as: ভিডিঅ'ৰ মানদণ্ড

en: Video standard (Default, SECAM, PAL, or NTSC).
as: ভিডিঅ’ মানবিশিষ্ট (ডিফল্ট, SECAM, PAL, বা NTSC).

en: Video title
as: ভিডিঅ' শিৰোনাম

en: Video transformation filter
as: ভিডিঅ' ৰূপান্তৰণ ফিল্টাৰ

en: Video width
as: ভিডিঅ'ৰ প্ৰস্থ

en: Video will be embedded in this pre-existing window. If zero, a new window will be created.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: Video will be rendered with this X11 display. If empty, the default display will be used.
as: এই X11 প্ৰদৰ্শনটোৰ সৈতে ভিডিঅ' অনুবাদ কৰা হব. যদি খালী থাকে, তেন্তে ডিফল্ট প্ৰদৰ্শন ব্যৱহাৰ কৰা হব.

en: Video4Linux compressed A/V input
as: ভিডিঅ’4লিনাক্স সংনমন A/V ইনপুট

en: Video4Linux input
as: ভিডিঅ’4লিনাক্স ইনপুট

en: Video4Linux radio tuner
as: ভিডিঅ’4লিনাক্স ৰেডিঅ’ টিউনাৰ

en: VideoCore layer where the video is displayed.
as: ভিডিঅ' মুখ্য স্তৰটো যত ভিডিঅ'টো প্ৰদৰ্শন কৰা হয়.

en: VideoCore layer where the video is displayed. Subpictures are displayed directly above and a black background directly below.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: VideoLAN Website...
as: ভিডিঅ'LAN ৱেবছাইট...

en: Vietnamese
as: ভিয়েটনামৰ

en: Vietnamese (VISCII)
as: ভিয়েটনামৰ (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
as: ভিয়েটনামৰ (উইণ্ডোজ-1258)

en: View
as: চাওক

en: View certificate
as: প্ৰমাণপত্ৰ চাওক

en: Visualization
as: দৃশ্য

en: Visualization:
as: দৃশ্য:

en: Visualizations
as: দৃশ্যবোৰ

en: Visualizations selector
as: দৃশ্যবোৰৰ নিৰ্বাচক

en: Visualizer
as: দৃশ্যমানকৰ্তা

en: Visualizer filter
as: দৃশ্যমানকৰ্তা ফিল্টাৰ

en: Vivid
as: ভিভিড

en: VoD server module
as: VoD ছাৰ্ভাৰ মডুল

en: Vobsub subtitles parser
as: Vobউপ উপশিৰোনাম ভাগকৰ্তা

en: Vocal
as: কন্ঠ

en: Voice activity detection
as: কন্ঠৰ কাৰ্যকলাপ চিনাক্তকৰণ

en: Volapuk
as: ভোলাপুক

en: Volume
as: প্ৰসাৰ

en: Volume %ld%%
as: প্ৰসাৰ %ld%%

en: Volume Down
as: প্ৰসাৰ কমাওক

en: Volume Mute
as: প্ৰসাৰটো নিস্তব্দ কৰক

en: Volume Up
as: প্ৰসাৰ বঢ়াওক

en: Volume down
as: প্ৰসাৰ কমাওক

en: Volume normalization
as: প্ৰসাৰ স্বাভাৱিককৰণ

en: Volume normalizer
as: প্ৰসাৰ স্বাভাৱিককৰ্তা

en: Volume of the audio input.
as: অডিঅ' ইনপুটটোৰ প্ৰসাৰ

en: Volume up
as: প্ৰসাৰ বঢ়াওক

en: Volume will be controlled by the player, and not the <i>Main Controls</i>.
as: আগতে নিৰ্বাচিত ফাইলটোৰ সৈতে ছিনক্ৰনাইজত এইটো চলাবলৈ অন্য এটা ফাইল নিৰ্বাচন কৰিবলৈ <i>Main Controls</i>  ক্লিক কৰক.

en: Vorbis audio decoder
as: ভৰ্বিছ অডিঅ' ডিকোডাৰ

en: Vorbis audio encoder
as: ভৰ্বিছ অডিঅ' এনকোডাৰ

en: Vorbis audio packetizer
as: ভৰ্বিছ অডিঅ' পেকেটাইজাৰ

en: WAV demuxer
as: WAV ডিমাক্সাৰ

en: WAV muxer
as: WAV মাক্সাৰ

en: WMA v1/v2 fixed point audio decoder
as: WMA v1/v2 নিৰ্দিষ্ট পইন্ট অডিঅ' ডিকোডাৰ

en: WMServer RTSP dialect
as: WMছাৰ্ভাৰ RTSP ডাইলেক্ট

en: WMServer uses a nonstandard dialect of RTSP. Selecting this parameter will tell VLC to assume some options contrary to RFC 2326 guidelines.
as: WMছাৰ্ভাৰে RTSP ৰ অমানবিশিষ্ট ডাইলেক্ট এটা ব্যৱহাৰ কৰে. এই পেৰামিটাৰটো নিৰ্বাচন কৰাটোৱে VLC ক RFC 2326 নিৰ্দেশনাবোৰৰ বিপৰীতে কিছুমান বিকল্প অনুমান কৰিবলৈ কব.

en: WPL playlist import
as: WPL প্লেলিষ্ট আমদানি কৰক

en: Wait for I frame before toggling placeholder
as: স্থানধাৰক টগুল কৰাৰ আগতে I ৰ বাবে অপেক্ষা কৰক

en: Wall
as: ৱাল

en: Wall video filter
as: ৱাল ভিডিঅ' ফিল্টাৰ

en: Wallpaper
as: ৱালপেপাৰ

en: Warning
as: সতৰ্কীকৰণ

en: Warning: <b>%1</b> is already an application menu shortcut
as: সতৰ্কীকৰণ: <b>%1</b> হল ইতিমধ্যে এটা আবেদন তালিকাৰ চমুপথ

en: Warning: this key or combination is already assigned to
as: সতৰ্কীকৰণ: এই কী বা মিশ্ৰণটো ইতিমধ্যে ...লৈ নিৰ্ধাৰণ কৰা হৈছে

en: WarpOverlay!
as: ৱাৰ্পঅভাৰলে!

en: Water effect
as: পানীৰ প্ৰভাৱ

en: Wave
as: ঢৌ

en: Wave video filter
as: ঢৌ ভিডিঅ' ফিল্টাৰ

en: WaveOut audio output
as: ৱেভআউট অডিঅ’ আউটপুট

en: Waves
as: ঢৌবোৰ

en: We just found an older version of VLC's preferences files.
as: VLC ৰ পছন্দবোৰৰ ফাইলবোৰৰ আমি মাত্ৰ পুৰণি সংস্কৰণ এটা বিচাৰি পাইছো.

en: Web
as: ৱেব

en: WebM video decoder
as: ৱেবM ভিডিঅ' ডিকোডাৰ

en: Webm
as: ৱেবকেম

en: Website
as: ৱেবছাইট

en: Weighted prediction for B-frames
as: B-ফ্ৰেমবোৰৰ বাবে ওজন কৰা প্ৰত্যাশা

en: Weighted prediction for B-frames.
as: B-ফ্ৰেমবোৰৰ বাবে ওজন কৰা প্ৰত্যাশা.

en: Weighted prediction for P-frames
as: P-ফ্ৰেমবোৰৰ বাবে ওজন কৰা প্ৰত্যাশা.

en: Welsh
as: ৱেলছ

en: Western European (IBM 00850)
as: পশ্চিম ইউৰোপৰ (IBM 00850)

en: Western European (Latin-9)
as: পশ্চিম ইউৰোপৰ (লেটিন-9)

en: Western European (Windows-1252)
as: পশ্চিম ইউৰোপৰ (উইণ্ডোজ-1252)

en: Wet
as: তিতা

en: Wet mix
as: তিতা মিশ্ৰণ

en: When minimized
as: যেতিয়া সৰু কৰে

en: When possible, the input stream will be recorded instead of using the stream output module
as: যেতিয়া সম্ভৱ, ষ্ট্ৰিম আউটপুট মডুলটো ব্যৱহাৰ কৰাৰ পৰিৱৰ্তে ইনপুট ষ্ট্ৰিমটো ৰেকৰ্ড কৰা হব

en: When set to 'no', this parameter is intended to give old skins a chance to play back video even though no video tag is implemented
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: When set, this VLC instance will act as the master clock for synchronization for clients listening
as: যেতিয়া ছেট কৰে, এই VLC টোৱে গ্ৰাহকবোৰৰ বাবে ছিন্ক্ৰনাইজেশ্বনৰ বাবে মুখ্য ঘড়ীটোৰ দৰে কাৰ্য কৰিব

en: When several video formats are available, select one whose resolution is closest to (but not higher than) this setting, in number of lines. Use this option if you don't have enough CPU power or network bandwidth to play higher resolutions.
as: যেতিয়া বিভিন্ন ভিডিঅ' ফৰমেটবোৰ উপলব্ধ, তেতিয়া এটা নিৰ্বাচন কৰক যাৰ বিশ্লেষণটো এই ছেটিংটোৰ আটাইতকৈ ওচৰত (কিন্তু তাতকৈ ডাঙৰ নহয়) থাকে, শাৰীবোৰৰ সংখ্যাত. এই বিকল্পটো ব্যৱহাৰ কৰক যদি উচ্চ বিশ্লেষণবোৰ চলাবলৈ আপোনাৰ যথেষ্ট CPU শক্তি বা নেটৱৰ্ক বেণ্ডউইড নাই.

en: When the SAP flow control is disabled, this lets you set the fixed interval between SAP announcements.
as: যেতিয়া SAP প্ৰবাহ নিয়ন্ত্ৰণটো অক্ষম কৰা হয়, এইটোৱে আপোনাক SAP ঘোষণাবোৰৰ মাজত নিৰ্দিষ্ট অন্তৰাল এটা ছেট কৰিব দিয়ে.

en: When this is enabled, the interface will show a dialog box each time some user input is required.
as: যেতিয়া এইটো সক্ষম কৰা হয়, ইন্টাৰফেছটোৱে প্ৰতিবাৰতে কিছুমান ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ ইনপুট দাবী কৰা সংলাপ বাকচ এটা দেখুৱাব.

en: When this is enabled, the preferences and/or interfaces will show all available options, including those that most users should never touch.
as: যেতিয়া এইটো সক্ষম কৰা হয়, পছন্দবোৰ আৰু/বা ইন্টাৰফেছবোৰে উপলব্ধ বিকল্পবোৰ দেখুৱাব, অধিকাংশ ব্যৱহাৰকৰ্তাই কেতিয়াও স্পৰ্শ নকৰাবোৰকে ধৰি.

en: When this is set, the SAP parser will discard some non-compliant announcements.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: When this mode is enabled, pixels will be shown as black or white. The threshold value will be the brightness defined below.
as: যেতিয়া এই ধৰণটো সক্ষম কৰে, পিক্সেলবোৰ কলা বা বগাৰ দৰে দেখুওৱা হব. থ্ৰেছহল্ড মানবোৰ তলত দিয়াৰ দৰে উজ্জ্বল হব লাগে.

en: When using the PVR input (or a very irregular source), you should set this to 10000.
as: PVR ইনপুটটো ব্যৱহাৰ কৰে (বা এটা বৰ অনিয়মিত উত্স), আপুনি এইটো 10000 লৈ ছেট কৰা উচিত.

en: When using the one instance only option, enqueue items to playlist and keep playing current item.
as: যেতিয়া এটা উদাহৰণ একমাত্ৰ বিকল্পটো ব্যৱহাৰ কৰে, বস্তুবোৰ প্লেলিষ্টত শাৰী কৰক আৰু চলিত বস্তুটো চলি থাকিবলৈ দিয়ক.

en: Whether temporal deinterlacing applies to luma only
as: কেৱল লুমালৈ সাময়িক ডিইন্টাৰলেচিং প্ৰয়োগ কৰে নে

en: Which font description to use if the Kate stream does not specify particular font parameters (name, size, etc) to use. A blank name will let Tiger choose font parameters where appropriate.
as: কোনটো ফন্ট বিৱৰণ ব্যৱহাৰ কৰিব যদি কীট ষ্ট্ৰিমটোৱে ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ বিশেষ ফন্ট পেৰামিটাৰবোৰ নিৰ্ধাৰণ নকৰে (নাম, আকাৰ, ইত্যাদি). এটা খালী নামে টাইগাৰক প্ৰয়োজন অনুসৰি ফন্ট পেৰামিটাৰবোৰ পছন্দ কৰিবলৈ দিব.

en: White
as: বগা

en: White Crush for Blue
as: নীলাৰ বাবে বগা ক্ৰাছ

en: White Crush for Green
as: সেউজীয়াৰ বাবে বগা ক্ৰাছ

en: White Crush for Red
as: ৰঙাৰ বাবে বগা ক্ৰাছ

en: White Level for Blue
as: নীলাৰ বাবে বগা স্তৰ

en: White Level for Green
as: সেউজীয়াৰ বাবে বগা স্তৰ

en: White Level for Red
as: ৰঙাৰ বাবে বগা স্তৰ

en: White balance temperature (K)
as: বগা সমতাৰ উষ্ঞতা (K)

en: White balance temperature as a color temperation in Kelvin (2800 is minimum incandescence, 6500 is maximum daylight).
as: ৰংৰ উষ্ঞতা হিচাপে কেলভিনত বগা সমতাৰ উষ্ঞতা (2800 হল নূন্যতম বিকিৰণ, 6500 হল সৰ্বাধিক দিনৰ পোহৰ).

en: Wide-band (16kHz)
as: ৱাইড-বেণ্ড (16kHz)

en: Width
as: প্ৰস্থ

en: Width in pixels of the border between miniatures.
as: লঘুবোৰৰ মাজত সীমাটোৰ পিক্সেলবোৰত প্ৰস্থ.

en: Width of the virtual room
as: বাস্তৱিক কোঠাটোৰ প্ৰস্থ

en: Width of video or subtitle elementary streams
as: ভিডিঅ' বা উপশিৰোনাম প্ৰাথমিক ষ্ট্ৰিমবোৰৰ প্ৰস্থ

en: Window
as: উইণ্ডো

en: Window decorations
as: উইণ্ডোৰ সজ্জাবোৰ

en: Window handle (HWND)
as: উইণ্ডো পৰিচালনা (HWND)

en: Window properties
as: উইণ্ডো সম্পত্তিবোৰ

en: Window size
as: উইণ্ডোৰ আকাৰ

en: Windows Audio Session API output
as: উইণ্ডোজ অডিঅ’ অধিৱেশন API আউটপুট

en: Windows GDI video output
as: উইণ্ডোজ GDI ভিডিঅ' আউটপুট

en: Windows Media NSC metademux
as: উইণ্ডোজ মিডিয়া NSC মেটাডিমাক্স

en: Windows Service interface
as: উইণ্ডোজ সেৱা ইন্টাৰফেছ

en: Windows configuration of the last skin used. This option is updated automatically, do not touch it.
as: অন্তিমবাৰ ব্যৱহাৰ কৰা স্কিনৰ উইণ্ডোজ ৰূপৰেখা. এই বিকল্পটো স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে আপডেট কৰা হয়, এইটো স্পৰ্শ নকৰিব.

en: Windows opacity between 0.1 and 1
as: 0.1 আৰু 1 মাজত উইণ্ডোবোৰৰ অস্বচ্ছতা

en: With this option checked, the volume up, volume down and mute buttons on your keyboard will always change your system volume. With this option unchecked, the volume buttons will change VLC's volume when VLC is selected and change the system volume when VLC is not selected.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: With this option enabled, the playback will be automatically paused when minimizing the window.
as: বিভিন্ন কম্পিউটাৰলৈ এই ষ্ট্ৰিমটো ব্যৱহাৰ কৰক. এই উপাদানটো হল আপোনাৰ ষ্ট্ৰিমটোৱে যাব পৰা সৰ্বাধিক সংখ্যক ৰাস্তা. যদি এইটো মানে কি আপুনি নাযানে.

en: Wolof
as: ৱোলোফ

en: Workaround bugs
as: চাৰিওফালে কাৰ্য কৰা বাগবোৰ

en: Workaround for France
as: ফ্ৰান্সৰ বাবে চাৰিওফাল কাৰ্য কৰা

en: Wrapper filter output
as: ৰেপাৰ ফিল্টাৰ আউটপুট

en: Write process id to file
as: ফাইললৈ প্ৰক্ৰিয়া id টো লিখক

en: Writer
as: লেখক

en: Writes process id into specified file.
as: নিৰ্ধাৰিত ফাইলত প্ৰক্ৰিয়া id টো লিখক.

en: Writes statistic info about stream
as: ষ্ট্ৰিমৰ বিষয়ে পৰিসংখ্যা তথ্য লিখে

en: Writes stats to file instead of stdout
as: stdআউটৰ পৰিৱৰ্তে ফাইললৈ পৰিসংখ্যা লিখে

en: X Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
as: মোজেইকটোৰ ওপৰৰ বাওঁফালৰ চুকটোৰ X স্থানাংক.

en: X coordinate
as: X স্থানাংক

en: X coordinate of the bargraph.
as: বাৰগ্ৰাফটোৰ X স্থানাংক.

en: X coordinate of the encoded subtitle
as: এনকোড কৰা উপশিৰোনামটোৰ X স্থানাংক

en: X coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
as: ল'গ'টোৰ X স্থানাংক. এইটোত বাওঁফালে ক্লিক কৰাৰ দ্বাৰা আপুনি ল'গ'টো চলাচল কৰিব পাৰে.

en: X coordinate of the mask.
as: মাস্কটোৰ X স্থানাংক.

en: X coordinate of the rendered subtitle
as: অনুবাদ কৰা উপশিৰোনামটোৰ X স্থানাংক

en: X coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
as: মোজেইকত ওপৰৰ বাওঁফালৰ চুকটোৰ X স্থানাংক যদি অশূন্য.

en: X offset
as: X অফচেট

en: X offset, from the left screen edge.
as: স্ক্ৰীনৰ বাওঁফালৰ কাষটোৰ পৰা X অফচেট.

en: X window
as: X উইণ্ডো

en: X.509 Certificate Authority
as: X.509 প্ৰমাণপত্ৰৰ কৰ্তৃপক্ষ

en: X.509 Certificate Revocation List
as: X.509 প্ৰমাণপত্ৰ বাতিলৰ তালিকা

en: X.509 Client certificate
as: X.509 গ্ৰাহক প্ৰমাণপত্ৰ

en: X.509 Client private key
as: X.509 গ্ৰাহক ব্যক্তিগত কী

en: X11 display
as: X11 প্ৰদৰ্শন

en: X11 video output (XCB)
as: X11 ভিডিঅ' আউটপুট (XCB)

en: X11 video window (XCB)
as: X11 ভিডিঅ' উইণ্ডো (XCB)

en: X11 window ID
as: X11 উইণ্ডো ID

en: XA demuxer
as: XA ডিমাক্সাৰ

en: XDG screen saver inhibition
as: XDG স্ক্ৰীন ছেভাৰ অবৰোধ

en: XDG-screensaver
as: XDG-স্ক্ৰীনছেভাৰ

en: XML Parser (using libxml2)
as: XML ভাগকৰ্তা (libxml2 ব্যৱহাৰ কৰি)

en: XML Shareable Playlist Format (XSPF)
as: XML সন্ধানযোগ্য প্লেলিষ্ট ফৰমেট (XSPF)

en: XSPF playlist
as: XSPF প্লেলিষ্ট

en: XSPF playlist export
as: XSPF প্লেলিষ্ট ৰপ্তানি

en: XSPF playlist import
as: XSPF প্লেলিষ্ট ৰপ্তানি কৰক

en: XVideo
as: Xভিডিঅ'

en: XVideo adaptor number
as: Xভিডিঅ' এডাপ্টাৰ সংখ্যা

en: XVideo format id
as: Xভিডিঅ' ফৰমেট id

en: XVideo hardware adaptor to use. By default, VLC will use the first functional adaptor.
as: ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ Xভিডিঅ' হাৰ্ডৱেৰ এডাপ্টৰ. ডিফল্ট হিচাপে, VLC য়ে প্ৰথম কাৰ্যক্ষম এডাপ্টৰ ব্যৱহাৰ কৰিব.

en: XVideo image format id to use. By default, VLC will try to use the best match for the video being played.
as: ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ Xভিডিঅ' ছবিৰ ফৰমেট id. ডিফল্ট হিচাপে, VLC য়ে চলাবলগীয়া ভিডিঅ'টোৰ বাবে শ্ৰেষ্ঠ মিলটো ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিব.

en: XVideo output (XCB)
as: Xভিডিঅ' আউটপুট (XCB)

en: XWD file (autodetect)
as: XWD ফাইল (স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে চিনাক্ত কৰা হল)

en: XWD image decoder
as: XWD ছবি ডিকোডাৰ

en: Xhosa
as: এক্সহোছা

en: Y Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
as: মোজেইকটোৰ ওপৰৰ বাওঁফালৰ চুকটোৰ Y স্থানাংক.

en: Y coordinate
as: Y স্থানাংক

en: Y coordinate of the bargraph.
as: বাৰগ্ৰাফটোৰ Y স্থানাংক.

en: Y coordinate of the encoded subtitle
as: এনকোড কৰা উপশিৰোনামটোৰ Y স্থানাংক

en: Y coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
as: ল'গ'টোৰ Y স্থানাংক. এইটোত বাওঁফালে ক্লিক কৰাৰ দ্বাৰা আপুনি ল'গ'টো চলাচল কৰিব পাৰে

en: Y coordinate of the mask.
as: মাস্কটোৰ Y স্থানাংক.

en: Y coordinate of the rendered subtitle
as: অনুবাদ কৰা উপশিৰোনামটোৰ Y স্থানাংক

en: Y coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
as: মোজেইকত ওপৰৰ বাওঁফালৰ চুকটোৰ Y স্থানাংক যদি অশূন্য.

en: Y offset
as: Y অফচেট

en: Y offset, down from the top.
as: ওপৰৰ পৰা তললৈ Y অফচেট.

en: YUV output
as: YUV আউটপুট

en: YUV video output
as: YUV ভিডিঅ' আউটপুট

en: YUV-Color cube shifting across the V-plane ( 0 - 127 ).
as: V-সমতলটোৰ মাজেৰে YUV-ৰং কিউব স্থানান্তৰ কৰক ( 0 - 127 ).

en: YUVP converter
as: YUVP ৰূপান্তৰকৰ্তা

en: Yellow
as: হালধীয়া

en: Yes
as: হয়

en: Yiddish
as: ইদ্দিছ

en: Yoruba
as: ইয়োৰুবা

en: You attempted to reach %s. However the security certificate presented by the server is unknown and could not be authenticated by any trusted Certification Authority. This problem may be caused by a configuration error or an attempt to breach your security or your privacy.
    
    If in doubt, abort now.
as: %s পাবলৈ আপোনাৰ চেষ্টা. সেইদৰে সুৰক্ষাৰ প্ৰমাণপত্ৰ প্ৰদৰ্শ ছাৰ্ভাৰ আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.
    
    যদি কোনো সন্দেহ নাই, এতিয়া পৰিত্যাগ কৰক.

en: You can completely disable the audio output. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
as: অডিঅ' আউটপুটটো আপুনি সম্পূৰ্ণভাৱে অক্ষম কৰিব পাৰে. অডিঅ' ডিকোডিং স্তৰটো সংগটিত নহব, এইদৰে কিছুমান প্ৰক্ৰিয়া কৰা শক্তি ৰাহি হব.

en: You can completely disable the sub-picture processing.
as: উপ-ছবি প্ৰক্ৰিয়া কৰাটো আপুনি সম্পূৰ্ণভাৱে অক্ষম কৰিব পাৰে.

en: You can completely disable the video output. The video decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
as: ভিডিঅ' আউটপুটটো আপুনি সম্পূৰ্ণভাৱে অক্ষম কৰিব পাৰে. ভিডিঅ' ডিকোডিং স্তৰটো সংগটিত নহব, এইদৰে কিছুমান প্ৰক্ৰিয়া শক্তি ছেভ হব.

en: You can disable all transparency effects if you want. This is mainly useful when moving windows does not behave correctly.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: You can disable use of Macroblock-tree on ratecontrol
as: হাৰ নিয়ন্ত্ৰণত আপুনি মেক্ৰোব্লক-বিন্যাসৰ ব্যৱহাৰ অক্ষম কৰিব পাৰে

en: You can enforce the (x,y) offsets of the elements on the mosaic (only used if positioning method is set to "offsets"). You must give a comma-separated list of coordinates (eg: 10,10,150,10).
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: You can enforce the height of the video snapshot. By default it will keep the original height (-1). Using 0 will scale the height to keep the aspect ratio.
as: আপুনি ভিডিঅ' স্নেপশ্বটটোৰ উচ্চতাটো আৰোপ কৰিব পাৰে. ডিফল্ট হিচাপে এইটোৱে প্ৰকৃত উচ্চতাটো ধৰি ৰাখিব (-1). 0 ব্যৱহাৰ কৰাটোৱে দৃষ্টিকোণ অনুপাতটো ৰাখিবলৈ উচ্চতাটো জুখিব.

en: You can enforce the image height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
as: আপুনি ছবিৰ উচ্চতাটো জোৰ কৰিব পাৰে. ডিফল্ট হিচাপে (-1) VLC য়ে ভিডিঅ' বৈশিষ্ট্যবোৰলৈ এডাপ্ট কৰিব.

en: You can enforce the image width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
as: আপুনি ছবিৰ প্ৰস্থটো জোৰ কৰিব পাৰে. ডিফল্ট হিচাপে (-1) VLC য়ে ভিডিঅ' বৈশিষ্ট্যবোৰলৈ এডাপ্ট কৰিব.

en: You can enforce the marquee position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: You can enforce the mosaic alignment on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (X coordinate).
as: আপুনি ভিডিঅ' উইণ্ডোৰ ওপৰৰ বাওঁ চুকত স্থানটো আৰোপ কৰিব পাৰে (X স্থানাংক).

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (Y coordinate).
as: আপুনি ভিডিঅ' উইণ্ডোৰ ওপৰৰ বাওঁ চুকত স্থানটো আৰোপ কৰিব পাৰে (Y স্থানাংক).

en: You can enforce the subpicture position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, e.g. 6=top-right).
as: আপুনি ভিডিঅ'টোত উপছবি স্থানটো জোৰ কৰিব পাৰে (0=কেন্দ্ৰ, 1=বাওঁফাল, 2=সোঁফাল, 4=ওপৰ, 8=তল, আপুনি লগতে এই মানবোৰৰ মিশ্ৰণবোৰ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে, উদাহৰণস্বৰূপে 6=ওপৰ-সোঁফাল).

en: You can enforce the teletext position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg. 6 = top-right).
as: আপুনি ভিডিঅ'টোত টেলিটেক্স স্থানটো জোৰ কৰিব পাৰে (0=কেন্দ্ৰ, 1=বাওঁফাল, 2=সোঁফাল, 4=ওপৰ, 8=তল, আপুনি লগতে এই মানবোৰৰ মিশ্ৰণবোৰ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে, উদাহৰণস্বৰূপে 6 = ওপৰ-সোঁফাল).

en: You can enforce the text position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom; you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: You can enforce the video height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
as: আপুনি ভিডিঅ' উচ্চতাটো আৰোপ কৰিব পাৰে. ডিফল্ট হিচাপে (-1) VLC য়ে ভিডিঅ' বৈশিষ্ট্যবোৰলৈ এডাপ্ট কৰিব.

en: You can enforce the video width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
as: আপুনি ভিডিঅ' প্ৰস্থটো আৰোপ কৰিব পাৰে. ডিফল্ট হিচাপে (-1) VLC য়ে ভিডিঅ' বৈশিষ্ট্যবোৰলৈ এডাপ্ট কৰিব.

en: You can enforce the width of the video snapshot. By default it will keep the original width (-1). Using 0 will scale the width to keep the aspect ratio.
as: আপুনি ভিডিঅ' স্নেপশ্বটটোৰ প্ৰস্থটো আৰোপ কৰিব পাৰে. ডিফল্ট হিচাপে এইটোৱে প্ৰকৃত প্ৰস্থটো ধৰি ৰাখিব (-1). 0 ব্যৱহাৰ কৰাটোৱে দৃষ্টিকোণ অনুপাতটো ৰাখিবলৈ প্ৰস্থটো জুখিব.

en: You can enter here a default stream output chain. Refer to the documentation to learn how to build such chains. Warning: this chain will be enabled for all streams.
as: আপুনি ইয়াত এটা ডিফল্ট ষ্ট্ৰিম আউটপুট শৃংখল ভৰাৱ পাৰে. তেনেকুৱা শৃংখলবোৰ কেনেকৈ তৈয়াৰ কৰে জানিবলৈ ডকুমেন্টেশ্বনটোলৈ পৰামৰ্শ কৰক. সতৰ্কীকৰণ: এই শৃংখলটো সকলোবোৰ ষ্ট্ৰিমৰ বাবে সক্ষম কৰা হব.

en: You can give a comma-separated list of inputs that will be concatenated together after the normal one.
as: আপুনি ইনপুটবোৰৰ ক'মাৰ দ্বৰা পৃথকীকৃত তালিকা এখন দিব পাৰে যিখন স্বাভাৱিক এটাৰ পিছত সংযোগ কৰা হব.

en: You can manually give a list of bookmarks for a stream in the form "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"
as: ষ্ট্ৰিম এটাৰ বাবে "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}" ৰ ৰূপত আপুনি মেনুৱেলী পৃষ্ঠাসংকেতবোৰৰ তালিকা এখন দিব পাৰে

en: You can select "additional interfaces" for VLC. They will be launched in the background in addition to the default interface. Use a colon separated list of interface modules. (common values are "rc" (remote control), "http", "gestures" ...)
as: VLC ৰ বাবে আপুনি "additional interfaces" নিৰ্বাচন কৰিব পাৰে. ডিফল্ট ইন্টাৰফেছটোৰ লগতে সেইবোৰ পটভূমিত আৰম্ভ কৰা হব. ইন্টাৰফেছ মডুলবোৰৰ কলনৰ দ্বাৰা পৃথকীকৰণ তালিকা এখন ব্যৱহাৰ কৰক. (সাধাৰণ মানবোৰ হল "rc" (দূৰৈৰ পৰা নিয়ন্ত্ৰণ), "http", "gestures" ...)

en: You can select control interfaces for VLC.
as: VLC ৰ বাবে আপুনি নিয়ন্ত্ৰণ ইন্টাৰফেছবোৰ নিৰ্বাচন কৰিব পাৰে.

en: You can select local files with the following list and buttons.
as: নিম্নোক্ত তালিকা আৰু বাটনবোৰৰ সৈতে আপুনি স্থানীয় ফাইলবোৰ নিৰ্বাচন কৰিব পাৰে.

en: You can use specific video output modules for the clones. Use a comma-separated list of modules.
as: আপুনি ব্যৱহাৰ কৰিব আগতে নিৰ্বাচিত ফাইলটোৰ সৈতে ছিনক্ৰনাইজত এইটো চলাবলৈ অন্য. কমা পৃথকীকৃত তালিকা ব্যৱহাৰ কৰক.

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
as: উপশিৰোনামবোৰ চলচিত্ৰৰ ওপৰত ৰখাৰ পৰিৱৰ্তে চলচিত্ৰৰ তলত ৰাখিবলৈ আপুনি এই বিকল্পটো ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে. বিভিন্ন স্থানবোৰ চেষ্টা কৰক.

en: You can zoom the video by the specified factor.
as: নিৰ্ধাৰিত কাৰকটোৰ দ্বাৰা আপুনি ভিডিঅ'টো জুম কৰিব পাৰে.

en: You have the latest version of VLC media player.
as: আপোনাৰ তাত VLC মিডিয়া প্লেয়াৰৰ শেহতীয়া সংস্কৰণ এটা আছে.

en: You have two choices:
     - The interface will resize to the native video size
     - The video will fit to the interface size
     By default, interface resize to the native video size.
as: বিভিন্ন কম্পিউটাৰলৈ এই ষ্ট্ৰিমটো ব্যৱহাৰ কৰক. এই উপাদানটো হল আপোনাৰ ষ্ট্ৰিমটোৱে যাব পৰা সৰ্বাধিক সংখ্যক ৰাস্তা. যদি এইটো মানে কি আপুনি নাযানে.

en: You just need to fill one of the three following parameters, VLC will autodetect the other using the original aspect ratio
as: বিভিন্ন কম্পিউটাৰলৈ এই ষ্ট্ৰিমটো ব্যৱহাৰ কৰক. এই উপাদানটো হল আপোনাৰ ষ্ট্ৰিমটোৱে যাব পৰা সৰ্বাধিক সংখ্যক ৰাস্তা. যদি এইটো মানে কি আপুনি নাযানে.

en: You must set a name for the profile.
as: প্ৰফাইলটোৰ বাবে আপুনি নাম এটা ছেট কৰাটো অপৰিহাৰ্য্য.

en: You normally have to feed the shoutcast module with Ogg streams. It is also possible to stream MP3 instead, so you can forward MP3 streams to the shoutcast/icecast server.
as: Ogg ষ্ট্ৰিমবোৰৰ সৈতে আপুনি সাধাৰণতে ছাউটকাষ্ট মডুলটো ফীড কৰিব লাগে. এইটো লগতে ষ্ট্ৰিম MP3 লৈও সম্ভৱ, সেয়ে আপুনি ছাউটকাষ্ট/আইছকাষ্ট ছাৰ্ভাৰটোলৈ MP3 ষ্ট্ৰিমবোৰ পথাব পাৰে.

en: You should configure your speaker layout with "Audio Midi Setup" in /Applications/Utilities. VLC will output Stereo only.
as: আপুনি "Audio Midi Setup" ৰ সৈতে /আবেদনবোৰ/উপযোগিতাবোৰত আপোনাৰ স্পিকাৰ খচৰা ৰূপৰেখা কৰিব পাৰে. VLC য়ে কেৱল ষ্টেৰিঅ' আউটপুট কৰিব.

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable input device. Please check your connectors and drivers.
as: উপযুক্ত ইনপুট ডিভাইচ এটাৰ সৈতে সুসজ্জিত হিচাপে আপোনাৰ মেকটো দেখা পোৱা নাযায়. অনুগ্ৰহ কৰি আপোনাৰ সংযোগকৰ্তা আৰু ড্ৰাইভাৰবোৰ পৰীক্ষা কৰক.

en: Your account was rejected.
as: আপোনাৰ একাউন্টটো অগ্ৰাহ্য কৰা হৈছিল.

en: Your display will be opened and played in order to stream or save it.
as: আপোনাৰ প্ৰদৰ্শনটো খোলা হব আৰু এইটো ষ্ট্ৰিম বা ছেভ কৰিবলৈ চলোৱা হব.

en: Your input can't be opened
as: আপোনাৰ ইনপুটটো খুলিব পৰা নগল

en: Your system BD+ decoding library does not work. Missing configuration?
as: আপোনাৰ ছিষ্টেম BD+ ডিকোডিং লাইব্ৰেৰীটোৱে কাৰ্য নকৰে. ৰূপৰেখা হেৰাইছে নেকি?

en: Your window manager does not provide a list of applications.
as: আপোনাৰ উইণ্ডো পৰিচালকে আবেদনবোৰৰ তালিকা এখন আগনবঢ়ায়.

en: Zero Order Hold (fastest)
as: শূন্য নিৰ্দেশ ধৰি ৰখা (আটাইতকৈ খৰতকীয়া)

en: Zhuang
as: জেডহুংগা

en: Zoom
as: জুম কৰক

en: Zoom In
as: ভিতৰলৈ জুম কৰক

en: Zoom Out
as: বাহিৰলৈ জুম কৰক

en: Zoom mode: %s
as: জুমৰ ধৰণ: %s

en: Zoom video
as: ভিডিঅ' জুম কৰক

en: Zooming reset
as: জুম কৰা পুনৰ ছেট কৰক

en: Zulu
as: জুলু

en: [Display]
as: [প্ৰদৰ্শন কৰক]

en: [Filebrowser]
as: [ফাইল ব্ৰাউজাৰ]

en: [Global]
as: [সাৰ্বজনীন]

en: [Loop]
as: [লুপ]

en: [Player]
as: [প্লেয়াৰ]

en: [Playlist]
as: [প্লেলিষ্ট]

en: [cdda:][device][@[track]]
as: [cdda:][ডিভাইছ][@[পথ]]

en: [vcd:][device][#[title][,[chapter]]]
as: [vcd:][ডিভাইচ][#[শিৰোনাম][,[পাঠ]]]

en: add --advanced to your command line to see advanced options.
as: উন্নত বিকল্পবোৰ চাবলৈ আপোনাৰ নিৰ্দেশ শাৰীত --উন্নত যোগ কৰক.

en: antiflicker
as: ফ্লিকাৰ বিৰোধী

en: antiflicker video filter
as: ফ্লিকাৰ বিৰোধী ভিডিঅ' ফিল্টাৰ

en: ask for extra verbosity when displaying help
as: যেতিয়া সহায়টো প্ৰদৰ্শন কৰে অতিৰিক্ত ভাৰ্বোছিটিৰ বাবে সোধক

en: audio
as: অডিঅ’

en: auto
as: স্বয়ংক্ৰিয়

en: auto - let encoder decide based upon input (Best)
as: স্বয়ংক্ৰিয় - ইনপুটৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি এনকোডাৰক সিদ্ধান্ত লব দিয়ক (শ্ৰেষ্ঠ)

en: automatic - let encoder decide based upon input (Best)
as: স্বয়ংক্ৰিয় - ইনপুটৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি এনকোডাৰক সিদ্ধান্ত লব দিয়ক (শ্ৰেষ্ঠ)

en: bits
as: বিটবোৰ

en: blocks
as: খণ্ডবোৰ

en: boolean
as: ব্যুলীয়্যান

en: buffers
as: বাফাৰবোৰ

en: checkerboard
as: পৰীক্ষাকৰ্তা বোৰ্ড

en: clean effects
as: স্পষ্ট প্ৰভাৱবোৰ

en: column alternation
as: স্তম্ভ সলনিকৰণ

en: core program
as: মুখ্য কাৰ্যসূচী

en: debug
as: ডিবাগ কৰক

en: decoder
as: ডিকোডাৰ

en: device, fifo or filename
as: ডিভাইচ, ফিফো বা ফাইল নাম

en: device, fifo or filename to write yuv frames too.
as: yuv ফ্ৰেমবোৰলৈ লিখিবলৈও ডিভাইচ, ফিফো বা ফাইল নাম.

en: errors
as: ভুলবোৰ

en: exchange puzzle
as: সমস্যা সালসলনি কৰক

en: fixed
as: নিৰ্দিষ্ট কৰা হল

en: float
as: ফ্লট

en: force coding frame as separate interlaced fields
as: পৃথক ইন্টাৰলেচ ক্ষেত্ৰবোৰৰ দৰে ফ্ৰেম জোৰকৈ কোড কৰক

en: force coding frame as single picture
as: অকলশৰীয়া ছবিৰ দৰে ফ্ৰেম জোৰকৈ কোড কৰক

en: frame alternation
as: ফ্ৰেম সলনিকৰণ

en: frames
as: ফ্ৰেমবোৰ

en: full
as: সম্পূৰ্ণ

en: full - Motion compensation blocks fully overlap
as: সম্পূৰ্ণ - প্ৰস্তাৱ ক্ষতিপূৰণৰ ব্লকবোৰে সম্পূৰ্ণভাৱে অভাৰলেপ কৰে

en: full - One code block per subband
as: সম্পূৰ্ণ - প্ৰতিটো উপবেণ্ডত এটা কোড ব্লক

en: gzip decompression
as: জিজিপ অসংনমন

en: hearing impaired
as: শুনাত বিসংগতি

en: height of the overlapping area (in %)
as: অভাৰলেপ কৰা অঞ্চলটোৰ উচ্চতা (% ত)

en: iTunes Music Library importer
as: iটিউনবোৰৰ সংগীত লাইব্ৰেৰী আমদানিকৰ্তা

en: in
as: ভিতৰত

en: integer
as: অখণ্ড

en: jigsaw puzzle
as: jigsaw সমস্যা

en: large - use large code blocks
as: ডাঙৰ - ডাঙৰ কোড ব্লকবোৰ ব্যৱহাৰ কৰক

en: large - use large motion compensation blocks
as: ডাঙৰ - ডাঙৰ প্ৰস্তৱ ক্ষতিপূৰণৰ ব্লকবোৰ ব্যৱহাৰ কৰক

en: last.fm username or password is incorrect. Please verify your settings and relaunch VLC.
as: আউটপুট ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. যদি ৰেকৰ্ডি অব্যাহত থাকে, তেন্তে ফাইলটো অভাৰৰাইড কৰা হব আৰু ইয়াৰ উপাদনবোৰ হেৰাব.

en: last.fm: Authentication failed
as: last.fm: বৈধতা ব্যৰ্থ হল

en: length of the overlapping area (in %)
as: অভাৰলেপ কৰা অঞ্চলটোৰ দৈৰ্ঘ্য (% ত)

en: libavcodec can do error resilience.
    However, with a buggy encoder (such as the ISO MPEG-4 encoder from M$) this can produce a lot of errors.
    Valid values range from 0 to 4 (0 disables all errors resilience).
as: libavকোডেকয়ে ভুল পুনৰউদ্ধাৰ কৰিব পাৰে.
    সেইদৰে, এটা বাজি এনকোডাৰ সৈতে (M$ ৰ পৰা ISO MPEG-4 এনকোডাৰটোৰ পৰা) এইটোৱে বহুতো ভুল তৈয়াৰ কৰিব পাৰে.
    বৈধ মানবোৰে 0 ৰ পৰা 4 লৈকে পৰিসৰ দিয়ে (0 ই সকলোবোৰ ভুল পুনৰ উদ্ধাৰ অক্ষম কৰে).

en: libavformat AVIO access
as: libavফৰমেট AVIO প্ৰৱেশ

en: libavformat AVIO access output
as: libavফৰমেট AVIO প্ৰৱেশ আউটপুট

en: libprojectM effect
as: libপ্ৰকল্পM প্ৰভাৱ

en: medium - use medium motion compensation blocks
as: মধ্যম - মধ্যম প্ৰস্তাৱ ক্ষতিপূৰণৰ ব্লকবোৰ ব্যৱহাৰ কৰক

en: medium - use medium sized code blocks
as: মধ্যম - মধ্যম আকাৰৰ কোড ব্লকবোৰ ব্যৱহাৰ কৰক

en: middle position (in %)
as: মধ্যস্থান (% ত)

en: motion
as: প্ৰস্তাৱ

en: motion control interface
as: প্ৰস্তাৱ নিয়ন্ত্ৰণ ইন্টাৰফেছ

en: no configuration option will be loaded nor saved to config file
as: ফাইল ৰূপৰেখা কৰিবলৈ কোনো ৰূপৰেখাকৰণ বিকল্প লোড বা ছেভ কৰা নহব

en: none
as: নাই

en: none - Motion compensation blocks do not overlap
as: নাই - প্ৰস্তাৱ ক্ষতিপূৰণৰ ব্লকবোৰে অভাৰলেপ নকৰে

en: offsets
as: অফচেটবোৰ

en: packetizer
as: পেকেটাইজাৰ

en: partial - Motion compensation blocks only partially overlap
as: আংশিক - প্ৰস্তাৱ ক্ষতিপূৰণৰ খণ্ড কেৱল আংশিক অভাৰলেপ

en: perceptual distance
as: বোধাত্মক দূৰত্ব

en: perceptual distance to calculate perceptual weight
as: বোধাত্মক ওজন গণনা কৰিবলৈ বোধাত্মক দূৰত্ব

en: perceptual weighting method
as: বোধাত্মক ওজন কৰা পদ্ধতি

en: print a list of available modules
as: উপলব্ধ মডুলবোৰৰ তালিকা এখন ছপা কৰক

en: print a list of available modules with extra detail
as: অতিৰিক্ত বিৱৰণৰ সৈতে উপলব্ধ মডুলবোৰৰ তালিকা এখন ছপা কৰক

en: print help for VLC (can be combined with --advanced and --help-verbose)
as: VLC ৰ বাবে সহায় ছপা কৰক ( --উন্নত আৰু --সহায়-ভাৰ্বোছৰ সৈতে মিশ্ৰণ কৰিব পাৰি)

en: print help for VLC and all its modules (can be combined with --advanced and --help-verbose)
as: VLC আৰু ইয়াৰ সকলোবোৰ মডুলৰ বাবে সহায় ছপা কৰক (--উন্নত আৰু --সহায়-ভাৰ্বোছৰ সৈতে মিশ্ৰণ কৰিব পাৰি)

en: print help on a specific module (can be combined with --advanced and --help-verbose). Prefix the module name with = for strict matches.
as: এটা বিশেষ মডুলত সহায়টো ছপা কৰক (--উন্নত আৰু --সহায়-ভাৰ্বোজৰ সৈতে মিশ্ৰণ কৰিব পাৰি). কোঠৰ মিলবোৰৰ বাবে  = ৰ সৈতে মডুল নামটো উপসৰ্গ কৰক.

en: print version information
as: ছপা সংস্কৰণৰ তথ্য

en: projectM
as: প্ৰকল্পM

en: projectM configuration file
as: প্ৰকল্পM ৰূপৰেখা ফাইল

en: projectM preset path
as: প্ৰকল্পM পূৰ্বেছেট কৰা ফাইল

en: reset the current config to the default values
as: মানবোৰ ডিফল্ট কৰিবলৈ চলিত ৰূপৰেখাটো পুনৰ ছেট কৰক

en: resets the current plugins cache
as: চলিত প্লাগইন কেশ্ববোৰ পুনৰ ছেট কৰে

en: row alternation
as: শাৰী সলনিকৰণ

en: sec.
as: ছেকেণ্ড.

en: side by side
as: কাষে কাষে

en: simple
as: সাধাৰণ

en: sliding puzzle
as: শ্লাইডিং সমস্যা

en: small - use small code blocks
as: সৰু - সৰু কোড ব্লকবোৰ ব্যৱহাৰ কৰক

en: small - use small motion compensation blocks
as: সৰু - সৰু প্ৰস্তাৱ ক্ষতিপূৰণৰ ব্লকবোৰ ব্যৱহাৰ কৰক

en: string
as: ষ্ট্ৰিং

en: subpicture
as: উপছবি

en: swap puzzle
as: সমস্যা শুৱাপ কৰক

en: top bottom
as: ওপৰ তল

en: tx3g subtitles
as: tx3g উপশিৰোনামবোৰ

en: tx3g subtitles decoder
as: tx3g উপশিৰোনামবোৰৰ ডিকোডাৰ

en: unknown
as: অজ্ঞাত

en: use alternate config file
as: বেলেগ ৰূপৰেখা ফাইল ব্যৱহাৰ কৰক

en: use open GOP, for bluray compatibility use also bluray-compat option
as: মুক্ত GOP ব্যৱহাৰ কৰক, ব্লাৰে খাপখোৱাটোৰ বাবে, লগতে ব্লাৰে-কম্পেট বিকল্পও

en: v4l2 controls
as: v4l2 নিয়ন্ত্ৰণবোৰ

en: v4l2 driver controls
as: v4l2 ড্ৰাইভাৰ নিয়ন্ত্ৰণবোৰ

en: video
as: ভিডিঅ’

en: visual impaired commentary
as: দেখাত বিসংগতি ভাষ্য

en: vlc-snap
as: vlc-স্নেপ

en: warnings
as: সতৰ্কীকৰণবোৰ

en: x264 profile and level selection
as: x264 প্ৰফাইল আৰু স্তৰ নিৰ্বাচন

en: | achan [X]. . . . . . . . . .  set/get audio channels
as: | অডিঅ' চেনেল [X]. . . . . . . . . .  অডিঅ' চেনেলবোৰ ছেট/লাভ কৰক

en: | add XYZ  . . . . . . . . . . . . add XYZ to playlist
as: | XYZ যোগ কৰক . . . . . . . . . . . . প্লেলিষ্টলৈ XYZ যোগ কৰক

en: | adev [device]  . . . . . . . .  set/get audio device
as: | অডিঅ' [ডিভাইচ]  . . . . . . . .  অডিঅ' ডিভাইচ ছেট/লাভ কৰক

en: | atrack [X] . . . . . . . . . . . set/get audio track
as: | অডিঅ' পথ [X] . . . . . . . . . . . অডিঅ' পথ ছেট/লাভ কৰক

en: | audio decoded    :    %5li
as: | অডিঅ' ডিকোড কৰা হল    :    %5li

en: | audio decoded    :    %5lli
as: | অডিঅ' ডিকোড কৰা হল    :    %5lli

en: | buffers lost     :    %5li
as: | হেৰোৱা বাফাৰবোৰ     :    %5li

en: | buffers lost     :    %5lli
as: | হেৰোৱা বাফাৰবোৰ     :    %5lli

en: | buffers played   :    %5li
as: | চলোৱা বাফাৰবোৰ   :    %5li

en: | buffers played   :    %5lli
as: | চলোৱা বাফাৰবোৰ   :    %5lli

en: | chapter [X]  . . . . set/get chapter in current item
as: | পাঠ [X]  . . . . চলিত বস্তুত পাঠটো ছেট/লাভ কৰক

en: | chapter_n  . . . . . .  next chapter in current item
as: | পাঠ_n  . . . . . .  চলিত বস্তুত পৰৱৰ্তী পাঠ

en: | chapter_p  . . . .  previous chapter in current item
as: | পাঠ_p  . . . .  চলিত বস্তুত আগৰ পাঠ

en: | clear . . . . . . . . . . . . . . clear the playlist
as: |  খালী কৰক . . . . . . . . . . . . . . প্লেলিষ্ট খালী কৰক

en: | demux bitrate    :   %6.0f kb/s
as: | ডিমাক্স বিটহাৰ    :   %6.0f kb/s

en: | demux bytes read : %8.0f KiB
as: | ডিমাক্স বাইটবোৰ পঢ়া : %8.0f KiB

en: | demux corrupted  :    %5li
as: | ডিমাক্স নষ্ট হোৱা  :    %5li

en: | demux corrupted  :    %5lli
as: | ডিমাক্স নষ্ট হোৱা  :    %5lli

en: | discontinuities  :    %5li
as: | ধাৰাবাহিকতাহীনবোৰ  :    %5li

en: | discontinuities  :    %5lli
as: | ধাৰাবাহিকতাহীনবোৰ  :    %5lli

en: | enqueue XYZ  . . . . . . . . . queue XYZ to playlist
as: | শাৰীত যোগ কৰক XYZ  . . . . . . . . . XYZ ক প্লেলিষ্টলৈ শাৰী কৰক

en: | f [on|off] . . . . . . . . . . . . toggle fullscreen
as: | f [on|off] . . . . . . . . . . . . সম্পূৰ্ণ দৃশ্য টগুল কৰক

en: | faster . . . . . . . . . .  faster playing of stream
as: | খৰতকীয়া . . . . . . . . . .  ষ্ট্ৰিমৰ খৰতকীয়াকৈ চলোৱাটো

en: | fastforward  . . . . . . . .  .  set to maximum rate
as: | খৰতকীয়াকৈ আগলৈ যাওক  . . . . . . . .  .  সৰ্বাধিক হাৰলৈ ছেট কৰক

en: | frame. . . . . . . . . .  play frame by frame
as: | ফ্ৰেম. . . . . . . . . .  ফ্ৰেমৰ পিছত ফ্ৰেম চলাওক

en: | frames displayed :    %5li
as: | প্ৰদৰ্শন কৰা ফ্ৰেমবোৰ :    %5li

en: | frames displayed :    %5lli
as: | প্ৰদৰ্শন কৰা ফ্ৰেমবোৰ :    %5lli

en: | frames lost      :    %5li
as: | হেৰোৱা ফ্ৰেমবোৰ      :    %5li

en: | frames lost      :    %5lli
as: | হেৰোৱা ফ্ৰেমবোৰ      :    %5lli

en: | get_length . . . .  the length of the current stream
as: | পোৱা_দৈৰ্ঘ্য . . . .  চলিত ষ্ট্ৰিমটোৰ দৈৰ্ঘ্যটো

en: | get_time . . seconds elapsed since stream's beginning
as: | পোৱা_সময় . . ষ্ট্ৰিমৰ আৰম্ভণিৰ পৰা নষ্ট হোৱা ছেকেণ্ডবোৰ

en: | get_title . . . . .  the title of the current stream
as: | পোৱা_শিৰোনাম . . . . .  চলিত ষ্ট্ৰিমটোৰ শিৰোনাম

en: | goto . . . . . . . . . . . . . .  goto item at index
as: | যাওক . . . . . . . . . . . . . .  সূচীত থকা বস্তুলৈ যাওক

en: | help . . . . . . . . . . . . . . . this help message
as: | সহায় . . . . . . . . . . . . . . . এইটো সহায় বাৰ্তা

en: | info . . . . .  information about the current stream
as: | তথ্যা . . . . .  চলিত ষ্ট্ৰিমটোৰ বিষয়ে তথ্য

en: | input bitrate    :   %6.0f kb/s
as: | ইনপুট বিট হাৰ   :   %6.0f kb/s

en: | input bytes read : %8.0f KiB
as: | ইনপুট বাইটবোৰ পঢ়া : %8.0f KiB

en: | is_playing . . . .  1 if a stream plays, 0 otherwise
as: | চলি আছে . . . .  1 যদি এটা ষ্ট্ৰিম চলে, অন্যথা 0

en: | key [hotkey name] . . . . . .  simulate hotkey press
as: | কী [হটকীৰ নাম] . . . . . .  হটকী পাছ ছিমুলেট কৰক

en: | logout . . . . . . .  exit (if in socket connection)
as: | ল'গআউট  . . . . . . .  প্ৰস্থান কৰক (যদি ছকেট সংযোগ থাকে)

en: | loop [on|off] . . . . . . . . . toggle playlist loop
as: | লুপ [আৰম্ভ|বন্ধ] . . . . . . . . . প্লেলিষ্ট লুপ টগুল কৰক

en: | next . . . . . . . . . . . . . .  next playlist item
as: | পৰৱৰ্তী . . . . . . . . . . . . . .  পৰৱৰ্তী প্লেলিষ্ট বস্তু

en: | normal . . . . . . . . . .  normal playing of stream
as: | স্বাভাৱিক . . . . . . . . . .  ষ্ট্ৰিমৰ স্বাভাৱিক ভাৱে চলোৱা

en: | pause  . . . . . . . . . . . . . . . .  toggle pause
as: | বিৰতি দিয়ক  . . . . . . . . . . . . . . . .  বিৰতি দিয়াটো টগুলক কৰক

en: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . play stream
as: | চলাওক . . . . . . . . . . . . . . . . . . ষ্ট্ৰিম চলাওক

en: | playlist . . . . .  show items currently in playlist
as: | প্লেলিষ্ট . . . . .  বস্তুবোৰ বৰ্তমানে প্লেলিষ্টত দেখুৱাওক

en: | prev . . . . . . . . . . . .  previous playlist item
as: | আগৰ . . . . . . . . . . . .  আগৰ প্লেলিষ্ট বস্তু

en: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  quit vlc
as: | ত্যাগ . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  vlc ত্যাগ কৰক

en: | random [on|off] . . . . . . .  toggle random jumping
as: | বিশৃংখল [আৰম্ভ|বন্ধ] . . . . . . .  বিশৃংখলভাৱে জাম্প কৰাটো টগুল কৰক

en: | repeat [on|off] . . . .  toggle playlist item repeat
as: | পুনৰাবৃত্তি [আৰম্ভ|বন্ধ] . . . .  প্লেলিষ্ট বস্তুৰ পুনৰাবৃত্তি টগুল কৰক

en: | rewind  . . . . . . . . . . . .  set to minimum rate
as: | উলটি যাওক  . . . . . . . . . . . .  নূন্যতম হাৰলৈ ছেট কৰক

en: | seek X . . . seek in seconds, for instance `seek 12'
as: | X বিচাৰক . . . ছেকেণ্ডবোৰত বিচাৰক, উদাহৰণস্বৰূপে `12 বিচাৰক'

en: | slower . . . . . . . . . .  slower playing of stream
as: | মন্থৰ . . . . . . . . . .  ষ্ট্ৰিমৰ মন্থৰকৈ চলোৱা

en: | snapshot . . . . . . . . . . . . take video snapshot
as: | স্নেপশ্বট . . . . . . . . . . . . ভিডিঅ' স্নেপশ্বট লওক

en: | stats  . . . . . . . .  show statistical information
as: | পৰিসংখ্যা  . . . . . . . .  পৰিসাংখ্যিক তথ্য দেখুৱাওক

en: | status . . . . . . . . . . . current playlist status
as: | স্থতি . . . . . . . . . . . চলিত প্লেলিষ্টৰ স্থিতি

en: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . stop stream
as: | বন্ধ কৰক . . . . . . . . . . . . . . . . . . ষ্ট্ৰিম বন্ধ কৰক

en: | strack [X] . . . . . . . . .  set/get subtitle track
as: | উপশিৰোনাম পথ [X] . . . . . . . . .  উপশিৰোনাম পথ ছেট/লাভ কৰক

en: | title [X]  . . . . . . set/get title in current item
as: | শিৰোনাম [X]  . . . . . . চলিত বস্তুত শিৰোনাম ছেট/লাভ কৰক

en: | title_n  . . . . . . . .  next title in current item
as: | শিৰোনাম_n  . . . . . . . .  চলিত বস্তুত পৰৱৰ্তী শিৰোনাম

en: | title_p  . . . . . .  previous title in current item
as: | শিৰোনাম_p  . . . . . .  চলিত বস্তুত আগৰ শিৰোনাম

en: | vcrop [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video crop
as: | ভিডিঅ' ক্ৰোপ [X]  . . . . . . . . . . .  ভিডিঅ' ক্ৰোপ ছেট/লাভ কৰক

en: | video decoded    :    %5li
as: | ডিকোড কৰা ভিডিঅ'    :    %5li

en: | video decoded    :    %5lli
as: | ডিকোড কৰা ভিডিঅ'    :    %5lli

en: | voldown [X]  . . . . . .  lower audio volume X steps
as: | প্ৰসাৰ কমাওক [X]  . . . . . .  প্ৰসাৰটো X স্তৰলৈ কমাওক

en: | volume [X] . . . . . . . . . .  set/get audio volume
as: | প্ৰসাৰ [X] . . . . . . . . . .  অডিঅ' প্ৰসাৰ ছেট/লাভ কৰক

en: | volup [X]  . . . . . . .  raise audio volume X steps
as: | প্ৰসাৰ বঢ়াওক [X]  . . . . . . .  প্ৰসাৰটো X স্তৰলৈ বঢ়াওক

en: | vratio [X]  . . . . . . . set/get video aspect ratio
as: | ভিডিঅ' অনুপাত [X]  . . . . . . . ভিডিঅ' অনুপাত ছেট/লাভ কৰক

en: | vtrack [X] . . . . . . . . . . . set/get video track
as: | ভিডিঅ' পথ [X] . . . . . . . . . . . ভিডিঅ' পথ ছেট/লাভ কৰক

en: | vzoom [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video zoom
as: | ভিডিঅ' জুম [X]  . . . . . . . . . . .  ভিডিঅ' জুম ছেট/লাভ কৰক
