vlc 3.0.22 - en to ca translation catalogue (5822 entries)

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
ca: 
    Contingut bolcat al fitxer «vlc-help.txt».

en: 
    Press the RETURN key to continue...
ca: 
    Premeu la tecla RETORN per a continuar...

en: 
    Warning: if you cannot access the GUI anymore, open a command-line window, go to the directory where you installed VLC and run "vlc -I qt"
ca: 
    Avís: si no podeu accedir a la interfície, obriu una finestra de línia d'ordres, aneu al directori on heu instal·lat el VLC i executeu «vlc -l qt»

en:  (%1+ rated)
ca:  (classificació %1+)

en:  .                      Show/Hide hidden files
ca:  .                      Mostra/Amaga els fitxers ocults

en:  /                      Look for an item
ca:  /                      Cerca un element

en:  ;                      Look for the next item
ca:  ;                      Cerca l'element següent

en:  <, >                   Next/Previous chapter
ca:  <, >                   Capítol Anterior/Següent

en:  <enter>                Add the selected file to the playlist
ca:  <retorn>               Afegeix el fitxer seleccionat a la llista de reproducció

en:  <left>,<right>         Seek -/+ 1%%
ca:  <esquerra>,<dreta>         Cerca -/+ 1%%

en:  <pageup>,<pagedown>    Navigate through the box page by page
ca:  <avpàg>, <repàg>    Navega pel quadre pàgina per pàgina

en:  <space>                Add the selected directory to the playlist
ca:  <espai>                Afegeix el directori seleccionat a la llista de reproducció

en:  <space>                Pause/Play
ca:  <espai>                Pausa/Reprodueix

en:  <start>,<end>          Navigate to start/end of box
ca:  <inici>,<final>          Navega a l'inici o al final del quadre

en:  <up>,<down>            Navigate through the box line by line
ca:  <puja>, <baixa>            Navega pel quadre línia per línia

en:  <up>,<down>            Seek +/-5%%
ca:  <puja>,<baixa>         Cerca +/-5%%

en:  A                      Add an entry
ca:  A                      Afegeix una entrada

en:  B                      Show/Hide filebrowser
ca:      B           Mostra/Amaga el navegador de fitxers

en:  Chapter  : %ld/%d
ca:  Capítol  : %ld/%d

en:  Chapter  : %lld/%d
ca:  Capítol  : %lld/%d

en:  Ctrl-l                 Refresh the screen
ca:  Ctrl-l                 Actualitza la pantalla

en:  D, <backspace>, <del>  Delete an entry
ca:  D, <retrocés>, <supr>  Suprimeix una entrada

en:  Esc                    Close Add/Search entry
ca:  Esc                    Tanca l'entrada Afegeix/Cerca

en:  L                      Show/Hide messages box
ca:      L           Mostra/Amaga el quadre de missatges

en:  M                      Show/Hide metadata box
ca:  M                      Mostra/Amaga el quadre de metadades

en:  O                      Reverse order Playlist by title
ca:  O                      Inverteix l'ordre de llista de reproducció per títol

en:  P                      Show/Hide playlist box
ca:      P           Mostra/Amaga el quadre de la llista de reproducció

en:  Position : %s/%s
ca:  Posició  : %s/%s

en:  Profile Name Missing
ca:  Falta el nom del perfil

en:  R                      Toggle Repeat item
ca:  R                      Commuta la repetició de l'element

en:  S                      Show/Hide statistics box
ca:      S           Mostra/Amaga el quadre d'estadístiques

en:  SRT Stream ID
ca: ID de l'estríming SRT

en:  Source   : %s
ca:  Font     : %s

en:  Source: <no current item>
ca:  Origen: <sense element actual>

en:  Title    : %ld/%d
ca:  Títol    : %ld/%d

en:  Title    : %lld/%d
ca:  Títol    : %lld/%d

en:  Volume   : %3ld%%
ca:  Volum    : %3ld%%

en:  Volume   : ----
ca:  Volum    : ----

en:  Volume   : Mute
ca:  Volum    : Silenci

en:  [ h for help ]
ca:  [ h per a l'ajuda ]

en:  [, ]                   Next/Previous title
ca:  [,]                   Títol Anterior/Següent

en:  a, z                   Volume Up/Down
ca:  a, z                   Apuja/abaixa el volum

en:  b                      Cycle through video tracks
ca:  b                      Recorre les pistes de vídeo

en:  c                      Cycle through audio tracks
ca:  c                      Recorre les pistes d'àudio

en:  days
ca:  dies

en:  e                      Eject (if stopped)
ca:  e                      Expulsa (si està aturat)

en:  f                      Toggle Fullscreen
ca:  f                      Commuta la pantalla completa

en:  g                      Go to the current playing item
ca:  g                      Vés fins a l'element que s'està reproduint ara

en:  h,H                    Show/Hide help box
ca:  h,H                    Mostra/amaga el quadre d'ajuda

en:  i                      Show/Hide info box
ca:  i                      Mostra/Amaga el quadre informatiu

en:  l                      Toggle Loop Playlist
ca:  l                      Commuta el bucle a la llista de reproducció

en:  m                      Mute
ca:  m                      Silencia

en:  n, p                   Next/Previous playlist item
ca:  n, p                   Element de la llista de reproducció Anterior/Següent

en:  o                      Order Playlist by title
ca:  o                      Ordena la llista de reproducció per títol

en:  q, Q, Esc              Quit
ca:  s, S, Esc              Surt

en:  r                      Toggle Random playing
ca:  r                      Commuta la reproducció aleatòria

en:  s                      Stop
ca:  s                      Atura

en:  v                      Cycle through subtitles tracks
ca:  v                      Recorre les pistes de subtítols

en:  x                      Show/Hide objects box
ca:      x           Mostra/Amaga el quadre d'objectes

en: "Rating" to put in ASF comments.
ca: «Valoració» que s'ha de posar als comentaris ASF.

en: "U" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 120 for blue.
ca: El valor «U» per al color clau de la pantalla blava (en valors YUV). Des de 0 a 255. El valor predeterminat per al blau és 120.

en: "V" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 90 for blue.
ca: El valor «V» per al color clau de la pantalla blava (en valors YUV). Des de 0 a 255. El valor predeterminat per al blau és 90.

en: #paste your VLM commands here
ca: #enganxeu les ordres del VLM aquí

en: #separate commands with a new line or a semi-colon
ca: #separeu les ordres amb una línia nova o amb un punt i coma

en: %.1f MHz (%d services)
    ~%s remaining
ca: %.1f MHz (%d servei)
    ~%s restant

en: %1 downloads
ca: %1 baixades

en: %@ stream to %@:%@
ca: %@ flux de xarxa a %@:%@

en: %i tracks
ca: %i pistes

en: %s
    Downloading... %s/%s %.1f%% done
ca: %s
    S'està baixant... %s/%s %.1f%% fet

en: %s (Encoded Output)
ca: %s (sortida codificada)

en: %s Range
ca: Interval %s

en: %u module was not displayed because it only has advanced options.
     | %u modules were not displayed because they only have advanced options.
ca[0]: No s'ha mostrat el mòdul %u perquè només té opcions avançades.
ca[1]: No s'han mostrat els mòduls %u perquè només tenen opcions avançades.

en: &About
ca: Quant &a

en: &Advanced Controls
ca: Controls &avançats

en: &Advanced Open...
ca: Obre mitjançant les opcions &avançades...

en: &Apply
ca: &Aplica

en: &Aspect Ratio
ca: Relació d'&aspecte

en: &Audio
ca: &Àudio

en: &Cancel
ca: &Cancel·la

en: &Chapter
ca: &Capítol

en: &Clear
ca: Nete&ja

en: &Close
ca: &Tanca

en: &Codec Information
ca: Informació dels &còdecs

en: &Continue
ca: &Continua

en: &Crop
ca: Es&capça

en: &Deinterlace
ca: &Desentrellaça

en: &Deinterlace mode
ca: Mode de &desentrellaçat

en: &Effects and Filters
ca: &Efectes i filtres

en: &Enqueue
ca: Afegeix a la c&ua

en: &Faster
ca: Més rà&pid

en: &File
ca: &Fitxer

en: &Filter:
ca: &Filtre:

en: &Fingerprint
ca: &Empremta dactilar

en: &Fullscreen
ca: &Pantalla completa

en: &Fullscreen Interface
ca: Inter&fície de pantalla completa

en: &Go
ca: &Vés

en: &Help
ca: A&juda

en: &Hide VLC media player in taskbar
ca: Ama&ga el reproductor multimèdia VLC a la barra de tasques

en: &Increase Volume
ca: &Incrementa el volum

en: &Install
ca: &Instal·la

en: &Jump Forward
ca: Vés en&davant

en: &Manage
ca: &Gestiona

en: &Media
ca: Suport &multimèdia

en: &Messages
ca: &Missatges

en: &Metadata
ca: &Metadada

en: &Mute
ca: &Silencia

en: &Network
ca: &Xarxa

en: &Open File...
ca: &Obre un fitxer...

en: &Open Media
ca: &Obre un element multimèdia

en: &Open Multiple Files...
ca: &Obre més d'un fitxer...

en: &Play
ca: Re&produeix

en: &Playback
ca: Re&producció

en: &Preferences
ca: &Preferències

en: &Program
ca: &Programa

en: &Quality
ca: &Qualitat

en: &Quit
ca: &Surt

en: &Recheck version
ca: Torna a ve&rificar la versió

en: &Renderer
ca: &Renderitzador

en: &Reset Preferences
ca: &Restableix les preferències

en: &Save
ca: &Desa

en: &Save Metadata
ca: Des&a les metadades

en: &Save as...
ca: Anomena i de&sa...

en: &Search:
ca: &Cerca:

en: &Select
ca: &Selecciona

en: &Start
ca: &Inicia

en: &Stereo Mode
ca: Mode e&stèreo

en: &Stop
ca: A&tura

en: &Stream
ca: Tran&smet

en: &Stream...
ca: &Flux...

en: &Track Synchronization
ca: &Sincronització de la pista

en: &Uninstall
ca: &Desinstal·la

en: &VLM Configuration
ca: Configuració del &VLM

en: &Verbosity:
ca: &Loquacitat:

en: &Video
ca: Víd&eo

en: &View
ca: &Visualitza

en: &Visualizations
ca: &Visualitzacions

en: &Yes
ca: &Sí

en: (Delayed)
ca: (Retardat)

en: (Hastened)
ca: (Accelerat)

en: (default disabled)
ca: (el valor predeterminat és inhabilitat)

en: (default enabled)
ca: (el valor predeterminat és habilitat)

en: +----[ Remote control commands ]
ca: +----[ Ordres del control remot ]

en: +----[ end of help ]
ca: +----[ fi de l'ajuda ]

en: +-[Audio Decoding]
ca: +-[Descodificació d'àudio]

en: +-[Incoming]
ca: +-[D'entrada]

en: +-[Video Decoding]
ca: +-[Descodificació de vídeo]

en: 0.00 dB
ca: 0,00 dB

en: 0.20
ca: 0,20

en: 0.25
ca: 0,25

en: 0.35 (same as DVB-S)
ca: 0,35 (el mateix que DVB-S)

en: 0/90/180/270/mirror
ca: 0/90/180/270/mirall

en: 1 is explicit for SBR and implicit for PS (default), 2 is explicit hierarchical.
ca: 1 és explícit per a SBR i implícit per a PS (per defecte), 2 és jeràrquic explícit.

en: 1-pass Quality-based VBR. Range 0 to 51.
ca: VBR basada en qualitat d'1 passada. Interval des de 0 fins a 51.

en: 1.5
ca: 1,5

en: 1.712 MHz
ca: 1,712 MHz

en: 1:2 Half
ca: 1:2 Meitat

en: 1:4 Quarter
ca: 1:4 Quart

en: 1:File
ca: 1: Fitxer

en: 2 Pass
ca: 2 passades

en: 2.5
ca: 2,5

en: 2:1 Double
ca: 2:1 Doble

en: 3.5
ca: 3,5

en: 3D OpenGL spectrum visualization
ca: Visualització d'espectre 3D OpenGL

en: 525 lines / 60 Hz
ca: 525 línies / 60 Hz

en: 625 lines / 50 Hz
ca: 625 línies / 50 Hz

en: <Local>
ca: <local>

en: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Welcome to VLC media player Help</h2><h3>Documentation</h3><p>You can find VLC documentation on VideoLAN's <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> website.</p><p>If you are a newcomer to VLC media player, please read the<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduction to VLC media player</em></a>.</p><p>You will find some information on how to use the player in the <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>How to play files with VLC media player</em></a>" document.</p><p>For all the saving, converting, transcoding, encoding, muxing and streaming tasks, you should find useful information in the <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a>.</p><p>If you are unsure about terminology, please consult the <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a>.</p><p>To understand the main keyboard shortcuts, read the <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">shortcuts</a> page.</p><h3>Help</h3><p>Before asking any question, please refer yourself to the <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>You might then get (and give) help on the <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, the <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailing-lists</a> or our IRC channel (<em>#videolan</em> on irc.freenode.net).</p><h3>Contribute to the project</h3><p>You can help the VideoLAN project giving some of your time to help the community, to design skins, to translate the documentation, to test and to code. You can also give funds and material to help us. And of course, you can <b>promote</b> VLC media player.</p></body></html>
ca: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Benvingut a l'ajuda de VLC media player</h2><h3>Documentació</h3><p>Trobareu la documentació del VLC al <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> del web de VideoLAN.</p><p>Si sou un nou usuari del reproductor VLC, llegiu el fitxer <br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introducció a VLC media player</em></a>.</p><p>Trobareu informació sobre com utilitzar el reproductor al fitxer<br>«<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>Com reproduir arxius amb VLC media player</em></a>».</p><p>Per obtenir informació sobre les tasques com desar, transcodificar, convertir, multiplexar, codificar i transmetre, trobareu informació útil a l'arxiu <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a>.</p><p>Si teniu problemes amb la terminologia, podeu consultar la <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">base de coneixement</a>.</p><p>Per entendre les tecles de drecera principals podeu llegir la pàgina de <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">dreceres</a>.</p><h3>Ajuda</h3><p>Abans de formular una pregunta, consulteu l'apartat de preguntes freqüents, <a href="http://wiki.videolan.org/Frequently_Asked_Questions">FAQ</a>.</p><p>podeu obtenir (o donar) ajuda als <a href="http://forum.videolan.org">Fòrums</a>, les <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html"> llistes de correu</a> o el nostre canal IRC (<a href="http://www.videolan.org/webirc/"><em>#videolan</em></a> a irc.freenode.net ).</p><h3>Contribució al projecte</h3><p>Podeu ajudar al projecte de VideoLAN si invertiu una part del vostre temps a ajudar a la comunitat, dissenyar aparences, traduir documentació, fer proves o programar. Podeu també fer un donatiu i donar material per a ajudar-nos. Evidentment també podeu ajudar <b>amb la promoció</b> del reproductor VLC.</p></body></html>

en: <p>In order to protect your privacy, <i>VLC media player</i> does <b>not</b> collect personal data or transmit them, not even in anonymized form, to anyone.</p>
    <p>Nevertheless, <i>VLC</i> is able to automatically retrieve information about the media in your playlist from third party Internet-based services. This includes cover art, track names, artist names and other meta-data.</p>
    <p>Consequently, this may entail identifying some of your media files to third party entities. Therefore the <i>VLC</i> developers require your express consent for the media player to access the Internet automatically.</p>
ca: <p>Per la seva privacitat, <i>VLC media player</i>   <b>no</b> recull ni transmet dades personals, ni tan sols de manera anònima, a ningú.</p>
    <p>No obstant, <i>VLC</i> és capaç de recuperar automàticament la informació sobre els arxius de la seva llista de reproducció de serveis de tercers basats en Internet. Això inclou la portada, els noms de les pistes, els noms dels artistes i altres metadades.</p>
    <p>Per consegüent, això pot suposar la identificació d'alguns dels seus arxius a tercers. Per tant, els desenvolupadors  del <i>VLC</i> requereixen el seu consentiment exprés perquè el reproductor multimèdia accedeixi a Internet automàticament.</p>

en: <p>Password for Web interface has not been set.</p><p>Please use --http-password, or set a password in </p><p>Preferences &gt; All &gt; Main interfaces &gt; Lua &gt; Lua HTTP &gt; Password.</p>
ca: <p>No s'ha definit la contrasenya de la interfície web.</p>Utilitzeu --http-password o definiu una contrasenya a </p><p>Preferències &gt; Tot &gt; Interfícies principals &gt; Lua &gt; Lua HTTP &gt; Contrasenya.</p>

en: <p>VLC media player is a free and open source media player, encoder, and streamer made by the volunteers of the <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> community.</p><p>VLC uses its internal codecs, works on essentially every popular platform, and can read almost all files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and other media formats!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Help and join us!</span></a>
ca: <p>El reproductor multimèdia VLC és un reproductor multimèdia, codificador i reproductor de fluxos lliure i de codi obert creat per voluntaris de la comunitat <a href="https://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a>.</p><p>El VLC fa servir còdecs interns, funciona pràcticament a totes les plataformes, pot llegir gairebé tots els fitxers, CD, DVD, fluxos de xarxa, capturar targetes i altres formats multimèdia!</p><p><a href="https://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Ajudeu i uniu-vos!</span></a>

en: <p>VLC media player is a free and open source media player, encoder, and streamer made by the volunteers of the <a href="https://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> community.</p><p>VLC uses its internal codecs, works on essentially every popular platform, and can read almost all files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and other media formats!</p><p><a href="https://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Help and join us!</span></a>
ca: <p>El reproductor multimèdia VLC és un reproductor multimèdia, codificador i reproductor de fluxos lliure i de codi obert creat per voluntaris de la comunitat <a href="https://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a>.</p><p>El VLC fa servir còdecs interns, funciona pràcticament a totes les plataformes, pot llegir gairebé tots els fitxers, CD, DVD, fluxos de xarxa, capturar targetes i altres formats multimèdia!</p><p><a href="https://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Ajudeu i uniu-vos!</span></a>

en: A SDP export is requested, but no URL is provided.
ca: S'ha requerit una exportació SDP, però no s'ha proveït cap url.

en: A continuous tone at 22kHz can be sent on the cable. This normally selects the higher frequency band from a universal LNB.
ca: Un to continu de 22 kHz es pot enviar al cable. Aquesta opció normalment selecciona la freqüència de banda més alta d'un LNB universal.

en: A description in SDP format is required to receive the RTP stream. Note that rtp:// URIs cannot work with dynamic RTP payload format (%u).
ca: Es requereix una descripció en format SDP per a rebre el flux RTP. Els URL rtp:// no funcionen amb el format dinàmic de càrrega útil RTP (%u).

en: A fixed video quantizer scale for VBR encoding (accepted values: 0.01 to 255.0).
ca: Aquesta opció permet especificar una escala del quantificador de vídeo fixa per a la codificació VBR (valors acceptats: 0,01 a 255,0).

en: A list of visual effect, separated by commas.
    Current effects include: dummy, scope, spectrum, spectrometer and vuMeter.
ca: Llista d'efectes visuals, separada per comes.
    Els efectes actuals inclouen: dummy, oscil·loscopi, espectre, espectòmetre i vuMeter.

en: A new version of VLC (%1.%2.%3%4) is available.
ca: Hi ha una nova versió del VLC (%1.%2.%3%4) disponible.

en: A positive value means that the audio is ahead of the video
ca: Un valor positiu significa que l'àudio va per davant del vídeo

en: A positive value means that the subtitles are ahead of the video
ca: Un valor positiu significa que els subtítols van per davant del vídeo

en: A single password restricts access to this interface.
ca: Una contrasenya única restringeix l'accés a aquesta interfície.

en: A sound font file (.SF2) is required for MIDI synthesis.
    Please install a sound font and configure it from the VLC preferences (Input / Codecs > Audio codecs > FluidSynth).
ca: És necessari un fitxer sound font (.SF2) per a la síntesi MIDI.
    Instal·leu un sound font i configureu-lo des de les preferències del VLC (Entrada / Còdecs -> Còdecs d'àudio -> FluidSynth).

en: A/52 audio packetizer
ca: Empaquetador d'àudio A/52

en: A/52 dynamic range compression
ca: Compressor del marge dinàmic A/52

en: AAC audio decoder (using libfaad2)
ca: Descodificador d'àudio AAC (amb libfaad2)

en: AAC extension
ca: Extensió AAC

en: AACS Host certificate revoked.
ca: S'ha revocat el certificat de servidor de l'AACS.

en: AACS MMC failed.
ca: S'ha produït un error a l'MMC de l'AACS.

en: ADF stream filter
ca: Filtre del flux de dades ADF

en: ADPCM audio decoder
ca: Descodificador d'àudio ADPCM

en: AES key URI to place in playlist
ca: L'URI de la clau AES per posar a la llista de reproducció

en: AES key file
ca: Fitxer clau AES

en: AES3/SMPTE 302M audio decoder
ca: Descodificador d'àudio AES3/SMPTE 302M

en: AES3/SMPTE 302M audio packetizer
ca: Empaquetador d'àudio AES3/SMPTE 302M

en: AIFF demuxer
ca: Desmultiplexor AIFF

en: ALSA audio capture
ca: Captura d'àudio ALSA

en: ALSA audio output
ca: Sortida d'àudio ALSA

en: AM Tuner mode
ca: Mode de sintonitzador AM

en: AM Tuner mode. Can be one of Default (0), TV (1), AM Radio (2), FM Radio (3) or DSS (4).
ca: Mode del sintonitzador AM. Pot ser un de: Predeterminat (0), TV (1), Ràdio AM (2), Ràdio FM (3) o DSS (4).

en: AM radio
ca: Ràdio AM

en: AMD Frame Rate Doubler
ca: Duplicador de freqüència de fotogrames d'AMD

en: AMD VQ Enhancer
ca: Potenciador AMD VQ

en: AOM video decoder
ca: Descodificador de vídeo AOM

en: APE/ID3 tags-skipping filter
ca: Filtre APE/ID3 per ometre etiquetes

en: ARIB STD-B25 Cam module
ca: Mòdul de càmera ARIB STD-B25

en: ARIB subtitles
ca: Subtítols ARIB

en: ARIB subtitles decoder
ca: Descodificador de subtítols ARIB

en: ARM NEON audio volume
ca: Volum del so ARM NEON

en: ARM NEON video chroma YUV->RGBA
ca: Crominància del vídeo YUV->RGBA de l'ARM NEON

en: ARM NEON video chroma conversions
ca: Conversions de la crominància en el vídeo ARM NEON

[ctx: ASCII]
en: VLC media player
ca: Reproductor multimèdia VLC

en: ASCII Art
ca: Art ASCII

en: ASCII-art video output
ca: Sortida de vídeo de l'art ASCII

en: ASF muxer
ca: Multiplexor ASF

en: ASF packet size -- default is 4096 bytes
ca: Mida del paquet ASF -el valor predeterminat és 4096 bytes-

en: ASF/WMV demuxer
ca: Desmultiplexor ASF/WMV

en: ASX playlist import
ca: Importació de la llista ASX

en: ATSC A/52 (AC-3) audio decoder
ca: Descodificador d'àudio ATSC A/52 (AC-3)

en: ATSC minor channel
ca: Canal secundari ATSC

en: ATSC reception parameters
ca: Paràmetres de recepció ATSC

en: AU demuxer
ca: Desmultiplexor AU

en: AV1 video packetizer
ca: Empaquetador de vídeo AV1

en: AVFoundation Audio Capture
ca: Captura d'àudio AVFoundation

en: AVFoundation Video Capture
ca: Captura de vídeo AVFoundation

en: AVFoundation audio capture module.
ca: Mòdul per a la captura d'àudio AVFoundation.

en: AVFoundation video capture module.
ca: Mòdul per a la captura de vídeo AVFoundation.

en: AVI demuxer
ca: Desmultiplexor AVI

en: AVI muxer
ca: Multiplexor AVI

en: Abkhazian
ca: Abkhaz

en: Abort
ca: Interromp

en: About
ca: Quant a

en: About VLC media player
ca: Quant al reproductor multimèdia VLC

en: Above the Video
ca: Sobre el vídeo

en: Abscissa of the capture region in pixels.
ca: Abscissa de la regió de captura en píxels.

en: Absolute delay
ca: Retard absolut

en: Absolute delay - add absolute delay to each subtitle. Relative to source delay - multiply subtitle delay. Relative to source content - determine subtitle delay from its content (text).
ca: Retard absolut - afegeix un retard absolut a cada subtítol. Proporcional al retard de la font - multiplica el retard dels subtítols. Proporcional al contingut de la font - determina el retard dels subtítols segons el seu contingut (text).

en: Acapella
ca: A cappella

en: Accelerated video output (Overlay)
ca: Sortida de vídeo accelerada (Superposició)

en: Accept 24 hours
ca: Accepta-ho 24 hores

en: Accept certificate temporarily
ca: Accepta el certificat temporalment

en: Accept commands from this source. The CLI defaults to stdin ("*console"), but can also bind to a plain TCP socket ("localhost:4212") or use the telnet protocol ("telnet://0.0.0.0:4212")
ca: Accepta ordres des d'aquesta font. De  manera predeterminada a stdin («*console»), però també es pot vincular amb un socket TCP pla («localhost:4212») o utilitzar un protocol telnet («telnet://0.0.0.0:4212»)

en: Accept commands over a Unix socket rather than stdin.
ca: Accepta ordres sobre un socket Unix, no de l'stdin.

en: Accept commands over a socket rather than stdin. You can set the address and port the interface will bind to.
ca: Accepta ordres sobre un socket, no de l'stdin. Podeu definir l'adreça i el port als quals es vincularà la interfície.

en: Accept permanently
ca: Accepta-ho permanentment

en: Access advanced options to tweak the device
ca: Accedeix a les opcions avançades per a modificar el dispositiu

en: Access module
ca: Mòdul per a l'accés

en: Access modules
ca: Mòduls d'accés

en: Access output
ca: Sortida d'accés

en: Access output module
ca: Mòdul de sortida d'accés

en: Access output modules control the ways the muxed streams are sent. This setting allows you to always force a specific access output method. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each access output.
ca: Els mòduls de sortida d'accés controlen com s'envien els fluxos multiplexats. Aquest paràmetre permet forçar sempre un mètode de sortida d'accés específic. Es recomana que no ho feu.
    Podeu especificar també els paràmetres predeterminats per a cada sortida d'accés.

en: Access to the stream is denied by the server configuration.
ca: S'ha denegat l'accés al flux a causa de la configuració del servidor.

en: Access unit delimiters
ca: Delimitadors d'unitats d'accés

en: Accessibility
ca: Accessibilitat

en: Accessibility type for all future passwords saved to the Keychain
ca: Tipus d'accessibilitat per a totes les futures contrasenyes guardades en el Clauer

en: Account that will be used for the connection.
ca: Aquesta opció permet modificar el compte que s'utilitza per a la connexió.

en: Accuracy of RateControl
ca: Precisió del RateControl

en: Acoustic
ca: Acústic

en: Acquisition rate (in fps)
ca: Freqüència d'adquisició (en fps)

en: Action
ca: Acció

en: Actions
ca: Accions

en: Activate
ca: Activa

en: Activate Transcoding
ca: Activa la transcodificació

en: Activate VNC polling. Do NOT activate for use as VDR ffnetdev client.
ca: Activa el sondeig al VNC. No l'activeu per a utilitzar-lo com a client VDR ffnetdev.

en: Activate or deactivate autoscaling.
ca: Activa o desactiva l'escalat automàtic.

en: Activate or deactivate deinterlacing.
ca: Activa o desactiva el desentrellaçat.

en: Activate the automatic notification of new versions of the software. It runs once every two weeks.
ca: Activa la notificació automàtica de noves versions del programari. S'executa un cop cada dues setmanes.

en: Activate the updates availability notification
ca: Activa la notificació de disponibilitat d'actualitzacions

en: Activate updates notifier
ca: Activa el notificador d'actualització

en: Active Extensions
ca: Extensions actives

en: Active Format Descriptor line
ca: Línia de l'Active Format Descriptor

en: Active Format Descriptor value
ca: Valor de l'Active Format Descriptor

en: Active regions
ca: Regions actives

en: Active windows
ca: Finestres actives

en: Adaptive
ca: Adaptativa

en: Adaptive B-frame decision
ca: Decisió adaptativa de fotogrames B

en: Adaptive spatial transform size
ca: Mida de transformació espacial adaptativa

en: Add
ca: Afegeix

en: Add &Subtitle File...
ca: Afegeix un fitxer de &subtítols...

en: Add Directory...
ca: Afegeix un directori...

en: Add EXT-X-ALLOW-CACHE:NO directive in playlist-file if this is disabled
ca: Afegeix la directiva EXT-X-ALLOW-CACHE:NO a la llista de reproducció si està inhabilitat

en: Add File...
ca: Afegeix un fitxer...

en: Add Folder...
ca: Afegeix una carpeta...

en: Add Input
ca: Afegeix una entrada

en: Add Interface
ca: Afegeix una interfície

en: Add Noise
ca: Afegeix soroll

en: Add Subtitle File...
ca: Afegeix un fitxer de subtítols...

en: Add Subtitle File:
ca: Afegeix un fitxer de subtítols:

en: Add WAVE header
ca: Afegeix una capçalera WAVE

en: Add a YUV4MPEG2 header
ca: Afegeix una capçalera YUV4MPEG2

en: Add a background
ca: Afegeix un fons

en: Add a blurring effect
ca: Afegeix un efecte de difuminat

en: Add a delay effect to the sound
ca: Afegeix un efecte de retard al so

en: Add a font effect to text to improve readability against different backgrounds.
ca: Afegeix un efecte de tipus de lletra al text per a millorar la lectura amb diferents fons de pantalla.

en: Add a shadow
ca: Afegeix una ombra

en: Add cover art from file
ca: Afegeix la portada des d'un fitxer

en: Add destinations following the streaming methods you need. Be sure to check with transcoding that the format is compatible with the method used.
ca: Per afegir destins, seguiu els mètodes de transmissió que necessiteu. Assegureu-vos de comprovar amb la transcodificació que el format és compatible amb el mètode utilitzat.

en: Add logo
ca: Afegeix el logotip

en: Add new Preset...
ca: Afegeix un valor predefinit nou...

en: Add text
ca: Afegeix text

en: Add to Playlist
ca: Afegeix a la llista de reproducció

en: Add...
ca: Afegeix...

en: Additional fonts directory
ca: Directori de tipus de lletra addicionals

en: Additional interfaces spawned by the Service. It should be specified at install time so the Service is properly configured. Use a comma separated list of interface modules. (common values are: logger, sap, rc, http)
ca: Interfícies addicionals engendrades pel Servei. S'ha d'especificar a l'hora d'instal·lar perquè el Servei es configuri correctament. Utilitza una llista de mòduls d'interfície separats per comes. (Valors habituals: logger, sap, rc, http)

en: Additions or subtractions of pixels on the peak width.
ca: Suma o resta de píxels a l'amplada del pic.

en: Addons Manager
ca: Gestor de complements

en: Addons local storage installer
ca: Complements de l'instal·lador del magatzem local

en: Addons local storage lister
ca: Complements per llistar el magatzem local

en: Address
ca: Adreça

en: Address of the CDDB server to use.
ca: Adreça del servidor CDDB que s'ha d'utilitzar.

en: Address of the audio postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
ca: Adreça de la funció de crida de retorn del postrenderitzador d'àudio. Es crida aquesta funció quan el renderitzador està a la memòria intermèdia.

en: Address of the audio prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
ca: Adreça de la funció de crida de retorn del prerenderitzador d'àudio. Aquesta funció defineix la memòria intermèdia on es produirà la renderització.

en: Address of the get callback function
ca: Adreça de la funció d'obtenció de la crida de retorn

en: Address of the musicbrainz server to use.
ca: Adreça del servidor musicbrainz que s'utilitzarà.

en: Address of the release callback function
ca: Adreça de la funció d'alliberament de la crida de retorn

en: Address of the video postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
ca: Adreça de la funció de crida de retorn del postrenderitzador de vídeo. Es crida aquesta funció quan el renderitzador està a la memòria intermèdia.

en: Address of the video prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
ca: Adreça de la funció de crida de retorn del prerenderitzador de vídeo. Aquesta funció defineix la memòria intermèdia on es produirà la renderització.

en: Address to bind to (helper setting for dst)
ca: Adreça a la qual s'ha de vincular (paràmetre de l'aplicació d'ajuda per al dst)

en: Adds filtered gaussian noise
ca: Afegeix soroll gaussià filtrat

en: Adjust HDMI refresh rate to the video.
ca: Ajusta la freqüència de refresc del HDMI.

en: Adjust VLC priority
ca: Ajusta la prioritat del VLC

en: Adjust pitch
ca: Ajusta el to

en: Adjust the current playback position
ca: Ajustar la posició de reproducció

en: Adjust the volume
ca: Ajustar el volum

en: Adjustments and Effects
ca: Ajustaments i efectes

en: Advanced
ca: Avançat

en: Advanced Buttons
ca: Botons avançats

en: Advanced Open File...
ca: Obre un fitxer amb opcions avançades...

en: Advanced Options
ca: Opcions avançades

en: Advanced Preferences
ca: Preferències avançades

en: Advanced Widget
ca: Giny avançat

en: Advanced options...
ca: Opcions avançades...

en: Advanced settings
ca: Configuració avançada

en: Advanced settings. Use with care...
ca: Configuració avançada. Utilitzeu-la amb cura...

en: Afar
ca: Àfar

en: After first unlock
ca: Després del primer desbloqueig

en: After first unlock, on this device only
ca: Després del primer desbloqueig, només en aquest dispositiu

en: Albanian
ca: Albanès

en: Album
ca: Àlbum

en: Album Artist
ca: Artista de l'àlbum

en: Album art filename
ca: Nom del fitxer de la portada de l'àlbum

en: Album replay gain
ca: Guany de reproducció de l'àlbum

en: All
ca: Tot

en: All Files
ca: Tots els fitxers

en: All Layers
ca: Totes les capes

en: Allow automatic icon changes
ca: Permet el canvi automàtic d'icones

en: Allow cache
ca: Permet la memòria cau

en: Allow metadata network access
ca: Permet l'accés de xarxa de metadades

en: Allow non specification compliant speedup tricks. Faster but error-prone.
ca: Permet la no especificació de trucs per a fer augmentar la velocitat. Més ràpid, però amb tendència a fallar.

en: Allow only one instance
ca: Permet només una instància

en: Allow only one running instance
ca: Permet que s'executi només una instància del VLC

en: Allow other applications to control VLC using the D-Bus MPRIS protocol.
ca: Permet que les altres aplicacions controlin el VLC mitjançant el protocol MPRIS del D-Bus.

en: Allow real-time priority
ca: Permet la prioritat en temps real

en: Allow speed tricks
ca: Permet trucs de velocitat

en: Allow the use of the Intel Media SDK software implementation of the codecs if no QuickSync Video hardware acceleration is present on the system.
ca: Permet l'ús de la implementació del programari Intel Media SDK dels còdecs si no està present al sistema l'acceleració de vídeo QuickSync per maquinari.

en: Allow to build directory index
ca: Permet la creació de l'índex del directori

en: Allowed variance in average bitrate (in kbits/s).
ca: Variància permesa a la taxa de bits mitjana (en kbits/s).

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you open a file in your file manager. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it.
ca: Que s'executi només un VLC pot ser útil de vegades, per exemple si va associat amb diversos tipus d'element multimèdia i no voleu una nova instància del VLC cada vegada que feu doble clic en un fitxer a l'explorador. Aquesta opció permet reproduir el fitxer a la instància activa o enviar-lo a la cua.

en: Allows B-frames to be used as references for predicting other frames. Keeps the middle of 2+ consecutive B-frames as a reference, and reorders frame appropriately.
     - none: Disabled
     - strict: Strictly hierarchical pyramid
     - normal: Non-strict (not Blu-ray compatible)
ca: Aquesta opció permet que els fotogrames B s'utilitzin com a referència per a predir altres fotogrames. Manté la meitat de 2+ fotogrames B consecutius com a referència i reordena el fotograma de forma adequada.
     - cap:Inhabilitat
     -estricte: Piràmide estrictament jeràrquica
     - normal: No estricte (no és compatible amb Blu-Ray)

en: Allows a user to specify an extra pmt (pmt_pid=pid:stream_type[,...]).
ca: Aquesta opció permet especificar un pmt addicional (pmt_oid=pid:stream_type[,...]).

en: Allows each 8x8 or 16x8 partition to independently select a reference frame, as opposed to only one ref per macroblock.
ca: Permet que cada partició de 8x8 o 16x8 seleccioni de manera independent un fotograma de referència, en contraposició amb una sola referència per a cada macrobloc.

en: Allows you to force the aspect ratio of the video.
ca: Aquesta opció permet forçar la relació d'aspecte del vídeo.

en: Allows you to set Teletext configuration (id=line1-lineN with both fields).
ca: Aquesta opció permet definir la configuració del teletext (id=línia1-líniaN amb els dos camps).

en: Allows you to set Teletext language (page=lang/type,...).
ca: Aquesta opció permet definir l'idioma del teletext (page=idioma/tipus, ...).

en: Allows you to set audio configuration (id=group,pair:id=group,pair...).
ca: Aquesta opció permet definir la configuració de l'àudio (id=grup, parell:id=grup, parell...).

en: Allows you to set the ES ID of the video.
ca: Aquesta opció permet definir l'identificador del flux bàsic (ES) del vídeo.

en: Allows you to set the desired link of the board for the capture (starting at 0).
ca: Aquesta opció permet definir l'enllaç desitjat del tauler per a la captura (comença al 0).

en: Allows you to specify a "copyright" metadata for an input.
ca: Aquesta opció permet especificar la metadada del «copyright» per a l'entrada.

en: Allows you to specify a "date" metadata for an input.
ca: Aquesta opció permet especificar la metadada de la «data» per a l'entrada.

en: Allows you to specify a "description" metadata for an input.
ca: Aquesta opció permet especificar la metadada de la «descripció» per a l'entrada.

en: Allows you to specify a "genre" metadata for an input.
ca: Aquesta opció permet especificar la metadada del «gènere» per a l'entrada.

en: Allows you to specify a "title" metadata for an input.
ca: Aquesta opció permet especificar la metadada del «títol» per a l'entrada.

en: Allows you to specify a "url" metadata for an input.
ca: Aquesta opció permet especificar la metadada de l'«URL» per a l'entrada.

en: Allows you to specify an "artist" metadata for an input.
ca: Aquesta opció permet especificar la metadada de l'«artista» per a l'entrada.

en: Allows you to specify an "author" metadata for an input.
ca: Aquesta opció permet especificar la metadada de l'«autor» per a l'entrada.

en: Alpha blending transparency mask. Uses a png alpha channel.
ca: Màscara de transparència de la barreja alfa. Utilitza un canal alfa png.

en: Alpha mask
ca: Màscara alfa

en: Alpha mask video filter
ca: Filtre de vídeo de la màscara alfa

en: Alpha of the blended image
ca: Alfa de la imatge barrejada

en: Alpha transparency value (default 255)
ca: Valor de transparència alfa (el valor predeterminat 255)

en: Alpha value of the earliest subtitle, where 0 is fully transparent and 255 is fully opaque.
ca: El valor alfa del primer subtítol. 0 significa completament transparent i 255 completament opac.

en: Alpha with which the blend image is blended
ca: La imatge es barreja amb aquest alfa

en: Also known as DWT levels
ca: També coneguts com a nivells DWT

en: Alternative
ca: Alternatiu

en: Alternative Rock
ca: Rock alternatiu

en: AltiVec conversions from
ca: Conversions AltiVec des de

en: Always
ca: Sempre

en: Always Fit &Window
ca: Ajusta sempre a la &finestra

en: Always continue media playback
ca: Continua sempre la reproducció multimèdia

en: Always fix
ca: Arregla-ho sempre

en: Always on &top
ca: Sempre &visible

en: Always on top
ca: Sempre visible

en: Always output HDR
ca: Sempre surt HDR

en: Always place the video window on top of other windows.
ca: Posa sempre la finestra de vídeo sobre les altres finestres.

en: Always reset audio start level to:
ca: Restableix sempre el nivell d'àudio d'inici a:

en: Always visible
ca: Sempre visible

en: Always write to the same file
ca: Escriu sempre al mateix fitxer

en: Always write to the same file instead of creating one file per image. In this case, the number is not appended to the filename.
ca: Escriu sempre al mateix fitxer en comptes de crear un fitxer per a cada imatge. En aquest cas, el nombre no s'afegeix al nom del fitxer.

en: Always, on this device only
ca: Sempre, només en aquest dispositiu

en: Ambisonics renderer and binauralizer
ca: Renderitzador Ambisonics i binauralitzador

en: Amharic
ca: Amhàric

en: Amount by which to scale the picture before sending it to the internal OpenCV filter
ca: Com s'ha d'escalar la imatge abans d'enviar-la al filtre intern de l'OpenCV

en: Amount of gain in delayed left signal into right and vice versa. Gives a delay effect of left signal in right output and vice versa which gives widening effect.
ca: Quantitat de guany al senyal esquerra retardat respecte a la dreta i viceversa. Dóna un efecte de retard de la sortida esquerra sobre la dreta i viceversa, cosa que produeix un efecte d'ampliació.

en: Amount of movement required for a mouse gesture to be recorded.
ca: Quantitat de moviment necessari perquè s'enregistri un gest del ratolí.

en: Amount of prefiltering
ca: Quantitat de filtració prèvia

en: Amount of time (in ms) to wait before aborting network reception of data. Note that there will be 10 retries before completely giving up.
ca: Quantitat de temps d'espera (en ms) abans d'interrompre la recepció de dades de la xarxa. Hi haurà 10 intents abans de l'abandonament complet.

en: Amplification
ca: Amplificació

en: An error occurred while checking for updates...
ca: S'ha produït un error durant la cerca d'actualitzacions...

en: Anaglyph
ca: Anàglif

en: Anaglyph 3D
ca: Anàglif 3D

en: Analog
ca: Analògic

en: Android Window
ca: Finestra d'Android

en: Android log
ca: registre d'Android

en: Android log using logcat
ca: registre d'Android utilitzant logcat

en: Android native window
ca: Finestra nativa d'Android

en: Angle in degrees
ca: Angle en graus

en: Angle in degrees (0 to 359)
ca: Angle en graus (des de 0 a 359)

en: Animation
ca: Animació

en: Announce this session with SAP.
ca: Anuncia aquesta sessió amb SAP.

en: Antenna
ca: Antena

en: Anti-Flickering
ca: Antiparpalleig

en: Anti-transpose
ca: Antitransposa

en: Any
ca: Qualsevol

en: Any field
ca: Qualsevol camp

en: Appearance
ca: Aparença

en: Append '-converted' to filename
ca: Afegeix '-converted' al nom del fitxer

en: Append to existing file
ca: Afegeix a un fitxer existent

en: Append to file
ca: Afegeix a un fitxer

en: Append to file if it exists instead of replacing it.
ca: Afegeix a un fitxer si existeix, en comptes de reemplaçar.

en: Apple Remote and media keys
ca: Apple Remote i tecles multimèdia

en: Application
ca: Aplicació

en: Application level hotkey
ca: Tecla de drecera a nivell d'aplicació

en: Applications
ca: Aplicacions

en: Applies a dark theme to the style.
ca: Aplica un tema fosc a l'estil.

en: Apply
ca: Aplica

en: Apply a delay to all subtitles (in 1/10s, eg 100 means 10s).
ca: Introdueix un retard a tots els subtítols (en 1/10 s, p. ex. 100 significa 10 s).

en: Apply cartoon effect
ca: Aplica l'efecte còmic

en: Apply cartoon effect. It is only used by "gradient" and "edge".
ca: Aplica l'efecte còmic. Només l'utilitzen «degradat» i «vora».

en: Apply color gradient or edge detection effects
ca: Aplica els efectes de degradat de color o detecció de la vora

en: Apply profile at next launch
ca: Aplicació el perfil en el pròxim llançament

en: Aqua
ca: Turquesa

en: Arabic
ca: Àrab

en: Arabic (ISO 8859-6)
ca: Àrab (ISO 8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
ca: Àrab (Windows-1256)

en: Are you sure you want to reset your VLC media player preferences?
ca: Esteu segur que voleu restablir les preferències del vostre reproductor multimèdia VLC?

en: Are you sure you wish to create the stream?
ca: Segur que voleu crear el flux de xarxa?

en: Area
ca: Àrea

en: Armenian
ca: Armeni

en: Arranger
ca: v

en: Art Director
ca: Director d'art

en: Art and meta fetchers
ca: Art i meta-objectius

en: Artist
ca: Artista

en: Artist metadata
ca: Metadada de l'artista

en: Artwork URL
ca: URL del treball artístic

en: Ascending
ca: Ascendent

en: Ask
ca: Pregunta

en: Ask for action
ca: Demana una acció

en: Ask for network policy at start
ca: Demana la política de xarxa a l'inici

en: Aspect Ratio
ca: Relació d'aspecte

en: Aspect Ratio of the source picture.
ca: Relació d'aspecte de la imatge font.

en: Aspect ratio
ca: Relació d'aspecte

en: Aspect ratio (4:3, 16:9). Default assumes square pixels.
ca: Relació d'aspecte (4:3, 16:9). De manera predeterminada, assumeix píxels quadrats.

en: Aspect ratio of the individual displays building the wall.
ca: Relació d'aspecte de les finestres individuals que formen el mur.

en: Aspect ratio selector
ca: Selector de relació d'aspecte

en: Aspect ratio: %s
ca: Relació d'aspecte: %s

en: Assamese
ca: Assamès

en: Assign
ca: Assigna

en: Assign a fixed Network ID (for SDT table)
ca: Assigna un identificador de xarxa fix (per a la taula SDT)

en: Assign a fixed PID to the PMT
ca: Assigna un PID fix al PMT

en: Assign a fixed PID to the SPU.
ca: Assigna un PID fix al SPU.

en: Assign a fixed PID to the audio stream.
ca: Assigna un PID fix al flux d'àudio.

en: Assign a fixed PID to the video stream. The PCR PID will automatically be the video.
ca: Assigna un PID fix al flux de vídeo. El PID de la PCR serà automàticament el vídeo.

en: Assign a fixed Transport Stream ID.
ca: Assigna un identificador de flux de transport fix.

en: Assign a program number to each PMT. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
ca: Assigna un número per a cada PMT. Per habilitar-lo requereix «Establir el PID a l'identificador de l'ES (flux bàsic)».

en: Attachment
ca: Adjunt

en: Attachment input
ca: Entrada de l'adjunt

en: Attack
ca: Ataca

en: Attack time
ca: Temps d'atac

en: Attenuation
ca: Atenuació

en: Attenuation, begin (in %)
ca: Atenuació, inici (en %)

en: Attenuation, end (in %)
ca: Atenuació, final (en %)

en: Attenuation, middle (in %)
ca: Atenuació, mig (en %)

en: Audio
ca: Àudio

en: Audio &Device
ca: &Dispositiu d'àudio

en: Audio &Track
ca: Pis&ta d'àudio

en: Audio Bar Graph Video
ca: Vídeo de la gràfica de barres d'àudio

en: Audio Bar Graph Video sub source
ca: Subfont del vídeo de la gràfica de barres d'àudio

en: Audio CD
ca: CD d'àudio

en: Audio CD - Track %02i
ca: CD d'àudio - Pista %02i

en: Audio CD device
ca: Dispositiu de CD d'àudio

en: Audio CD input
ca: Entrada de CD d'àudio

en: Audio Delay
ca: Retard de l'àudio

en: Audio Device
ca: Dispositiu d'àudio

en: Audio Device: %s
ca: Dispositiu d'àudio: %s

en: Audio ES
ca: Àudio ES (flux bàsic)

en: Audio Effects
ca: Efectes de l'àudio

en: Audio Effects...
ca: Efectes de l'àudio...

en: Audio Files
ca: Fitxers d'àudio

en: Audio Fingerprinting
ca: Empremta digital d'àudio

en: Audio PID
ca: PID de l'àudio

en: Audio Settings
ca: Paràmetres de l'àudio

en: Audio Spatializer
ca: Espaiador d'àudio

en: Audio Track
ca: Pista d'àudio

en: Audio and Subtitles
ca: Àudio i subtítols

en: Audio balance
ca: Equilibri d'àudio

en: Audio bitrate
ca: Taxa de bits de l'àudio

en: Audio bits per sample
ca: Bits d'àudio per mostra

en: Audio callback data
ca: Dades de la crida de retorn de l'àudio

en: Audio capture
ca: Captura d'àudio

en: Audio capture (ALSA)
ca: Captura d'àudio (ALSA)

en: Audio capture (PulseAudio)
ca: Captura d'àudio (PulseAudio)

en: Audio channel remapper
ca: Reassignador del canal d'àudio

en: Audio channels
ca: Canals d'àudio

en: Audio channels in input stream. Numeric value >0. Default is 2.
ca: Canals d'àudio al flux d'entrada. Valor numèric >0. De manera predeterminada és 2.

en: Audio codec
ca: Còdec d'àudio

en: Audio codecs
ca: Còdecs d'àudio

en: Audio configuration
ca: Configuració de l'àudio

en: Audio connection
ca: Connexió d'àudio

en: Audio connection for DeckLink output.
ca: Connexió d'àudio per a la sortida DeckLink.

en: Audio connection to use for DeckLink captures. Valid choices: embedded, aesebu, analog. Leave blank for card default.
ca: Connexió d'àudio per a les captures DeckLink. Opcions vàlides: incrustat, AES/EBU, analògic. En blanc per a la predeterminada.

en: Audio delay %i ms
ca: Retard de l'àudio: %i ms

en: Audio delay down
ca: Retarda menys l'àudio

en: Audio delay up
ca: Retarda més l'àudio

en: Audio description for the visually impaired
ca: Descripció en àudio per als discapacitats visuals

en: Audio desynchronization compensation
ca: Compensació per la pèrdua de sincronització de l'àudio

en: Audio device is not configured
ca: El dispositiu d'àudio no està configurat.

en: Audio device name
ca: Nom del dispositiu d'àudio

en: Audio encoder
ca: Codificador d'àudio

en: Audio filter
ca: Filtre d'àudio

en: Audio filter for A/52/DTS->S/PDIF encapsulation
ca: Filtre d'àudio per a l'encapsulació A/52->S/PDIF

en: Audio filter for PCM format conversion
ca: Filtre d'àudio per a la conversió de format PCM

en: Audio filter for band-limited interpolation resampling
ca: Filtre d'àudio per al remostreig d'interpolació limitat per banda

en: Audio filter for simple channel mixing
ca: Filtre d'àudio per a la mescla senzilla de canals

en: Audio filter for trivial channel mixing
ca: Filtre d'àudio per a la mescla trivial de canals

en: Audio filtering failed
ca: S'ha produït un error en el filtratge de l'àudio

en: Audio filters
ca: Filtres d'àudio

en: Audio filters are used to process the audio stream.
ca: Els filtres d'àudio s'utilitzen per al processament del flux d'àudio.

en: Audio filters will be applied to the audio streams (after conversion filters are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
ca: Els filtres d'àudio s'apliquen als fluxos d'àudio (després de l'aplicació dels filtres de conversió). Podeu introduir una llista dels filtres separats per comes.

en: Audio gain
ca: Guany de l'àudio

en: Audio input
ca: Entrada d'àudio

en: Audio input of the card to use (see debug).
ca: Entrada d'àudio de la targeta que s'ha d'utilitzar (vegeu la depuració).

en: Audio input pin
ca: Clavilla d'entrada d'àudio

en: Audio language
ca: Idioma de l'àudio

en: Audio memory
ca: Memòria d'àudio

en: Audio memory output
ca: Sortida de la memòria d'àudio

en: Audio mode
ca: Mode d'àudio

en: Audio output URL
ca: URL per a la sortida d'àudio

en: Audio output access method
ca: Mètode d'accés de la sortida d'àudio

en: Audio output back-end interface.
ca: Sortida d'àudio de la interfície de fons.

en: Audio output channels
ca: Canals de sortida d'àudio

en: Audio output device
ca: Dispositiu de sortida d'àudio

en: Audio output device (using ALSA syntax).
ca: Dispositiu de sortida d'àudio (amb sintaxi ALSA).

en: Audio output failed
ca: S'ha produït un error en la sortida d'àudio

en: Audio output module
ca: Mòdul de sortida d'àudio

en: Audio output muxer
ca: Desmultiplexor de la sortida d'àudio

en: Audio output pin
ca: Clavilla de la sortida d'àudio

en: Audio output volume step
ca: Pas del volum de la sortida d'àudio

en: Audio part of the BarGraph function
ca: Part de l'àudio de la funció de gràfica de barres

en: Audio pitch changer
ca: Canvia l'altura del so

en: Audio port
ca: Port de l'àudio

en: Audio postrender callback
ca: Crida de retorn del postrenderitzador d'àudio

en: Audio prerender callback
ca: Crida de retorn del prerenderitzador d'àudio

en: Audio resampler
ca: Remostrador d'àudio

en: Audio sample rate
ca: Freqüència de mostratge de l'àudio

en: Audio sample rate in Hertz. Default is 48000 Hz.
ca: Freqüència de mostratge de l'àudio en hertzs. De manera predeterminada és 48000 Hz.

en: Audio samplerate (Hz)
ca: Freqüència de mostratge de l'àudio (Hz)

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink captures. 0 disables audio input.
ca: Freqüència de mostreig de l'àudio (en hertzs) per a les captures DeckLink. 0 inhabilita l'entrada d'àudio.

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink output. 0 disables audio output.
ca: Freqüència de mostreig de l'àudio (en hertzs) per a les captures DeckLink. 0 inhabilita l'entrada d'àudio.

en: Audio settings
ca: Configuració de l'àudio

en: Audio tempo scaler synched with rate
ca: Escalador del tempo de l'àudio sincronitzat amb el ritme

en: Audio track
ca: Pista d'àudio

en: Audio track ID
ca: Identificador de la pista d'àudio

en: Audio track synchronization:
ca: Sincronització de la pista d'àudio:

en: Audio track: %s
ca: Pista d'àudio: %s

en: Audio visualizations
ca: Visualitzacions de l'àudio

en: Audio volume
ca: Volum de l'àudio

en: Audio volume in hundredths of decibels (dB).
ca: Volum de l'àudio en cents de decibels (dB).

en: Audio/Video
ca: Àudio/Vídeo

en: Audio/Video decoder (using OpenMAX IL)
ca: Descodificador Àudio/Vídeo (amb OpenMAX IL)

en: AudioToolbox MIDI synthesizer
ca: Sintetitzador MIDI AudioToolbox

en: Audiobar Graph
ca: Gràfica de barres de l'àudio

en: Augment contrast between contours.
ca: Augmenta el contrast entre els contorns.

en: Augmented reality ball game
ca: Joc de pilota en realitat augmentada

en: Author
ca: Autor

en: Author metadata
ca: Metadada de l'autor

en: Author to put in ASF comments.
ca: Autor que s'ha de posar als comentaris ASF.

en: Authors
ca: Autors

en: Auto connection
ca: Connexió automàtica

en: Auto raising the interface:
ca: Activació automàtica de la interfície:

en: Auto re-connect
ca: Torna a connectar automàticament

en: Auto shuffle
ca: Aleatori automàtic

en: Auto shuffle delay during game
ca: Retard aleatori automàtic durant el joc

en: Auto solve
ca: Resol automàticament

en: Auto solve delay during game
ca: Resol automàticament el retard durant el joc

en: Auto start
ca: Inici automàtic

en: Auto-playback of new items
ca: Reproducció automàtica dels nous elements

en: Autodel
ca: Elimina automàticament

en: Autodetect subtitle files
ca: Detecta els fitxers de subtítols automàticament

en: Automatic
ca: Automàtic

en: Automatic brightness
ca: Brillantor automàtica

en: Automatic chroma gain
ca: Guany automàtic de la crominància

en: Automatic gain
ca: Guany automàtic

en: Automatic hue
ca: To de color automàtic

en: Automatic white balance
ca: Balanç de blancs automàtic

en: Automatically add/delete input streams
ca: Afegeix/Elimina automàticament fluxos d'entrada

en: Automatically adjust the picture brightness.
ca: Ajusta la brillantor de la imatge automàticament.

en: Automatically adjust the picture hue.
ca: Ajusta el to de color de la imatge automàticament.

en: Automatically adjust the picture white balance.
ca: Ajusta automàticament el balanç de blancs de la imatge.

en: Automatically check for updates
ca: Comprova si hi ha actualitzacions automàticament

en: Automatically connect VLC input ports to available output ports.
ca: Connecta automàticament els ports d'entrada del VLC als ports de sortida disponibles.

en: Automatically connect to writable clients
ca: Connecta automàticament als clients enregistrables

en: Automatically control the chroma gain.
ca: Controla automàticament el guany de la crominància.

en: Automatically detect a subtitle file, if no subtitle filename is specified (based on the filename of the movie).
ca: Detecta automàticament un fitxer de subtítols, si no s'especifica cap (basat en el nom del fitxer de la pel·lícula).

en: Automatically load the extensions module on startup.
ca: A l'inici carrega automàticament el mòdul de les extensions

en: Automatically preparse items
ca: Preanalitza automàticament els elements

en: Automatically preparse items added to the playlist (to retrieve some metadata).
ca: Preanalitza automàticament els elements afegits a la llista de reproducció (per a recuperar algunes metadades).

en: Automatically resize and pad a video
ca: Canvia la mida i amplia el vídeo automàticament

en: Automatically set the video gain.
ca: Defineix el guany de vídeo automàticament.

en: Automatically start playing the playlist content once it's loaded.
ca: Inicia la reproducció automàtica del contingut de la llista de reproducció un cop s'ha carregat.

en: Automatically try to reconnect to the stream in case of a sudden disconnect.
ca: Intenta tornar-se a connectar al flux automàticament en cas que es desconnecti de cop.

en: Autoscale video
ca: Escala el vídeo automàticament

en: Avahi Renderer Discovery
ca: Descobriment del renderitzador Avahi

en: Average bitrate tolerance
ca: Tolerància mitjana de la taxa de bits

en: Averaging period for the maximum local bitrate (in kbits).
ca: Període mitjà per a la taxa de bits local màxima (en kbits).

en: Avestan
ca: Avèstic

en: Avformat demuxer
ca: Desmultiplexor Avformat

en: Avformat mux
ca: Multiplexor Avformat

en: Avformat muxer
ca: Multiplexor Avformat

en: Aymara
ca: Aimara

en: Azerbaijani
ca: Àzeri

en: A→B Loop
ca: Bucle A→B

en: B-frames between I and P
ca: Nombre de fotogrames B entre fotogrames I i P

en: B4S playlist import
ca: Importació de la llista de reproducció B4S

en: BPG image decoder
ca: Descodificador d'imatge BPG

en: Back
ca: Endarrere

en: Background
ca: Fons

en: Background Color
ca: Color del fons

en: Background Opacity
ca: Opacitat del fons

en: Background art fits window's size.
ca: La portada del fons encaixa a la finestra

en: Background color
ca: Color de fons

en: Background opacity
ca: Opacitat del fons

en: Backlight compensation
ca: Compensació del contrallum

en: Backspace
ca: Retrocés

en: Backward
ca: Enrere

en: Balance of the audio input.
ca: Entrada de l'equilibri d'àudio.

en: Ball
ca: Bola

en: Ball color
ca: Color de la bola

en: Ball size
ca: Mida de la bola

en: Ball speed
ca: Velocitat de la bola

en: Ball video filter
ca: Filtre de vídeo bola

en: Ballad
ca: Balada

en: Baltic (Latin-7)
ca: Bàltic (Latin-7)

en: Baltic (Windows-1257)
ca: Bàltic (Windows-1257)

en: Band-stop filter
ca: Filtre de banda eliminada

en: Banding removal
ca: Elimina l'efecte de cartell

en: Bands gain
ca: Guany de les bandes

en: Bandwidth
ca: Amplada de banda

en: Bandwidth (MHz)
ca: Amplada de banda (MHz)

en: Bandwidth Adaptive
ca: Adaptació de l'amplada de banda

en: Bar Height in pixel
ca: Alçada de la barra, en píxels

en: Bar width in pixel
ca: Amplada de la barra, en píxels

en: Bargraph position
ca: Posició de la gràfica de barres

en: Bargraph transparency value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
ca: Valor de transparència de la gràfica de barres (des de 0 per a la transparència completa a 255 per a l'opacitat completa).

en: Base image
ca: Imatge base

en: Base pixel radius
ca: Radi del píxel base

en: Base port
ca: Port base

en: Bashkir
ca: Baixkir

en: Basic
ca: Bàsic

en: Basque
ca: Basc

en: Bass adjustment of the audio input.
ca: Ajust dels greus de l'entrada d'àudio.

en: Bass level
ca: Nivell dels greus

en: Be quiet
ca: Mode silenciós

en: Because this file index is broken or missing, seeking will not work correctly.
    VLC won't repair your file but can temporary fix this problem by building an index in memory.
    This step might take a long time on a large file.
    What do you want to do?
ca: Aquest índex d'arxius està trencat o manca, la cerca no funcionarà correctament.
    VLC no repararà el teu arxiu però pot arreglar temporalment aquest problema construint un índex en la memòria.
    Aquest pas pot trigar molt i donar un arxiu gran.
    Què és el que vols fer?

en: Behavior
ca: Comportament

en: Belarusian
ca: Bielorús

en: Bengali
ca: Bengalí

en: Best available
ca: El millor disponible

en: Bias the choice to use B-frames. Positive values cause more B-frames, negative values cause less B-frames.
ca: Polaritza l'opció per a utilitzar els fotogrames B. Els valors positius provoquen més fotogrames B, els valors negatius provoquen menys fotogrames B.

en: Bicubic (good quality)
ca: Bicúbic (bona qualitat)

en: Bicubic spline
ca: Spline bicúbic

en: Bidir
ca: Bidireccional

en: Big Button
ca: Botó gran

en: Bilinear
ca: Bilineal

en: Binauralizer
ca: Binauralitzador

en: Bitmask
ca: Màscara de bit

en: Bitrate
ca: Taxa de bits

en: Bitrate (kb/s)
ca: Taxa de bits (kb/s)

en: Bitrate information of the transcoded stream.
ca: Informació de la taxa de bits de l'estríming transcodificat.

en: Bitrate override
ca: Substitueix la taxa de bits

en: Bits per sample
ca: Bits per mostra

en: Black
ca: Negre

en: Black & white
ca: Blanc i negre

en: Black Crush for Blue
ca: Atenuació dels tons negres per al blau

en: Black Crush for Green
ca: Atenuació dels tons negres per al verd

en: Black Crush for Red
ca: Atenuació dels tons negres per al vermell

en: Black Level for Blue
ca: Nivell de negre per al blau

en: Black Level for Green
ca: Nivell de negre per al verd

en: Black Level for Red
ca: Nivell de negre per al vermell

en: Black screens in Fullscreen mode
ca: Pantalles negres al mode de pantalla completa

en: Black screens in fullscreen
ca: Pantalles negres en pantalla completa

en: Blackmagic DeckLink SDI input
ca: Entrada de la DeckLink SDI de Blackmagic

en: Blank screen below video.
ca: Pantalla en blanc sota el vídeo.

en: Blend
ca: Barreja

en: Blend image
ca: Imatge de barreja

en: Blending benchmark filter
ca: Filtre del test de referència de la barreja

en: Block stream cache
ca: Bloqueja la memòria cau del flux

en: Blu-Ray player region code. Some discs can be played only with a correct region code.
ca: Codi de regió del reproductor de Blu-Ray. Alguns discs només es poden reproduir amb un codi de regió correcte.

en: Blu-ray
ca: Blu-Ray

en: Blu-ray Disc is corrupted.
ca: El disc Blu-Ray està malmès.

en: Blu-ray Disc support (libbluray)
ca: Compatibilitat Blu-Ray (libbluray)

en: Blu-ray error
ca: Error del Blu-Ray

en: Blu-ray menus
ca: Menús Blu-Ray

en: Blue
ca: Blau

en: Blue balance
ca: Equilibri de blaus

en: Blue chroma balance.
ca: Equilibri de la crominància en el blau.

en: Bluescreen
ca: Pantalla blava

en: Bluescreen U tolerance
ca: Tolerància U de la pantalla blava

en: Bluescreen U value
ca: Valor U de pantalla blava

en: Bluescreen V tolerance
ca: Tolerància V de la pantalla blava

en: Bluescreen V value
ca: Valor V de pantalla blava

en: Bluescreen video filter
ca: Filtre de vídeo de la pantalla blava

en: Blur factor (1-127)
ca: Factor de difuminat (1-127)

en: Bonjour Network Discovery
ca: Descobriment de la xarxa Bonjour

en: Bonjour Renderer Discovery
ca: Descobriment del renderitzador Bonjour

en: Bookmark
ca: Preferit

en: Bookmark %i
ca: Preferit %i

en: Bookmarks
ca: Preferits

en: Bookmarks list for a stream
ca: Llista de preferits per a un flux

en: Bookmarks...
ca: Preferits...

en: Border
ca: Vora

en: Border height
ca: Alçada de la vora

en: Border masking
ca: Màscara de vora

en: Border width
ca: Amplada de la vora

en: Bosnian
ca: Bosnià

en: Boss key
ca: Tecla mestra

en: Bottom
ca: Inferior

en: Bottom Center
ca: Part inferior central

en: Bottom Left
ca: Part inferior esquerra

en: Bottom left
ca: Part inferior esquerra

en: Bottom right
ca: Part inferior dreta

en: Bottom-Left
ca: Inferior esquerra

en: Bottom-Right
ca: Inferior dreta

en: Breton
ca: Bretó

en: Bridge
ca: Pont

en: Bridge stream output
ca: Sortida de flux pont

en: Bright
ca: Brillant

en: Brightness
ca: Brillantor

en: Brightness Down
ca: Menys brillantor

en: Brightness Threshold
ca: Llindar de la brillantor

en: Brightness Up
ca: Més brillantor

en: Brightness threshold
ca: Llindar de la brillantor

en: Bring All to Front
ca: Porta-ho tot al davant

en: Broadcast
ca: Difusió

en: Broadcast:
ca: Difusió:

en: Broken or missing AVI Index
ca: L'índex AVI manca o no és vàlid

en: Broken or missing Index
ca: Manca l'índex o no és vàlid

en: Browse
ca: Navega

en: Browse...
ca: Navega...

en: Browser Back
ca: Navegador enrere

en: Browser Favorites
ca: Preferits del navegador

en: Browser Forward
ca: Navegador endavant

en: Browser Home
ca: Navegador inici

en: Browser Refresh
ca: Navegador refresca

en: Browser Search
ca: Cerca del navegador

en: Browser Stop
ca: Atura el navegador

en: Buffer dimensions
ca: Mida de la memòria intermèdia

en: Buffer size
ca: Mida de la memòria intermèdia

en: Build index
ca: Índex estructurat

en: Build index then play
ca: Construeix l'índex, després reprodueix

en: Building font cache
ca: S'està construint la memòria cau per al tipus de lletra

en: Bulgarian
ca: Búlgar

en: Burmese
ca: Birmà

en: Burrows-Wheeler decompression
ca: Descompressió Burrows-Wheeler

en: By creating a stream, the <i>Main Controls</i> will operate the stream instead of the main interface.
ca: Si es crea un flux, els <i>Controls principals</i> en comptes d'executar la interfície principal executen el flux.

en: By default (0), all the channels of the incoming will be saved but you can restrict the number of channels here.
ca: De manera predeterminada (0), tots els canals d'entrada es desaran però podeu restringir el nombre de canals aquí.

en: By default the dummy interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
ca: De manera predeterminada, el connector d'interfície dummy iniciarà un quadre d'ordres de DOS. Si s'habilita el mode silenciós no apareixerà aquest quadre, però pot resultar molest quan vulgueu aturar el VLC i no hi hagi oberta cap finestra de vídeo.

en: By default the rc interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
ca: De manera predeterminada, el connector d'interfície cr iniciarà un quadre d'ordres de DOS. Si habiliteu el mode silenciós no apareixerà aquest quadre, però pot ser molest quan vulgueu aturar el VLC i no hi hagi oberta cap finestra de vídeo.

en: By default, VLC can be controlled using the media keys on modern Apple keyboards.
ca: De manera predeterminada, el VLC es pot controlar amb les tecles de suport multimèdia del teclat modern Apple.

en: By default, VLC can be remotely controlled with the Apple Remote.
ca: De manera predeterminada, el VLC es pot controlar remotament amb l'Apple Remote.

en: By default, VLC keeps a list of the last 10 items. This feature can be disabled here.
ca: De manera predeterminada, el VLC manté una llista dels deu últims elements. Aquí es pot inhabilitar aquesta característica.

en: By default, VLC uses the fullscreen mode known from previous Mac OS X releases. It can also use the native fullscreen mode on Mac OS X 10.7 and later.
ca: De manera predeterminada, el VLC utilitza el mode de pantalla completa de versions anteriors de Mac OS X. També pot utilitzar el mode nadiu de pantalla completa al Mac OS X 10.7 i a versions posteriors.

en: By default, VLC will allow you to switch to the next or previous item with the Apple Remote. You can disable this behavior with this option.
ca: De manera predeterminada, el VLC permetrà canviar a l'element següent o anterior amb l'Apple Remote. Podeu inhabilitar aquest comportament amb aquesta opció.

en: By default, VLC will control its own volume with the Apple Remote. However, you can choose to control the global system volume instead.
ca: De manera predeterminada, el VLC controlarà el seu volum amb l'Apple Remote. Així i tot, podeu utilitzar el volum global del sistema.

en: By default, VLC will show the statusbar icon menu. However, you can choose to disable it (restart required).
ca: Per defecte, el VLC mostrarà el menú d'icones de la barra d'estat. Tot i així, podeu triar desactivar-lo (cal reiniciar).

en: By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
ca: De manera predeterminada, el servidor escolta qualsevol adreça IP local. Especifiqueu una adreça IP (p. ex., ::1 o 127.0.0.1) o un nom de servidor (p. ex., localhost) per a restringir-ho a una interfície de xarxa específica.

en: Byte stream cache
ca: Memòria cau del flux byte

en: C
ca: ca

en: C&onvert
ca: C&onverteix

en: C&onvert / Save
ca: C&onverteix / Desa

en: C64 sid demuxer
ca: Desmultiplexor C64 sid

en: CAF demuxer
ca: Desmultiplexor CAF

en: CBR bitrate (kbps)
ca: Taxa de bits CBR (kbps)

en: CBR encoding
ca: Codificació CBR

en: CDDB Server
ca: Servidor CDDB

en: CDDB Server port to use.
ca: Port del servidor CDDB que s'ha d'utilitzar.

en: CDDB port
ca: Port CDDB

en: CDG demuxer
ca: Desmultiplexor CDG

en: CDG video decoder
ca: Descodificador de vídeo CDG

en: CLI input
ca: Entrada CLI

en: CPU optimizations
ca: Optimitzacions de CPU

en: CSA Key
ca: Clau CSA

en: CSA Key in use
ca: Clau CSA emprada

en: CSA encryption key used. It can be the odd/first/1 (default) or the even/second/2 one.
ca: Clau d'encriptatge CSA utilitzada. Pot ser odd/first/1 (el valor predeterminat) o bé even/second/2.

en: CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
ca: Defineix la clau d'encriptatge CSA. Ha de ser una cadena de 16 caràcters (8 bytes hexadecimals).

en: CVD subtitle decoder
ca: Descodificador de subtítols CVD

en: Cable and satellite reception parameters
ca: Paràmetres de recepció del cable i del satèl·lit

en: Caching
ca: Memòria cau

en: Caching value (ms)
ca: Valor de memòria cau (ms)

en: Caching value for cameras and microphones, in milliseconds.
ca: Valor de memòria cau per a càmeres i micròfons, en mil·lisegons.

en: Caching value for local files, in milliseconds.
ca: Valor de memòria cau per als fitxers locals, en mil·lisegons.

en: Caching value for network resources, in milliseconds.
ca: Valor de memòria cau per a recursos de la xarxa, en mil·lisegons.

en: Caching value for optical media, in milliseconds.
ca: Valor de memòria cau per als suports òptics, en mil·lisegons.

en: Calculation factor
ca: Factor de càlcul

en: Calculation factor. In Absolute delay mode the factor represents seconds.
ca: Factor de càlcul. Al mode de Retard absolut, el factor representa els segons.

en: Callback cookie string
ca: Cadena de la galeta de la crida de retorn

en: Callback data
ca: Dades de la crida de retorn

en: Cancel
ca: Cancel·la

en: Cannot play a non-UDF mastered DVD.
ca: No es pot reproduir un DVD no masteritzat pel FDU.

en: Cannot save Configuration
ca: No es pot desar la configuració

en: Cannot write to file %1:
    %2.
ca: No es pot escriure al fitxer %1:
    %2.

en: Canvas
ca: Llenç

en: Canvas video filter
ca: Filtre de vídeo llenç

en: Capability
ca: Capacitat

en: Capture
ca: Captura

en: Capture &Device
ca: &Dispositiu de captura

en: Capture Audio
ca: Captura l'àudio

en: Capture failed
ca: S'ha produït un error a la captura

en: Capture fragment size
ca: Captura la mida del fragment

en: Capture mode
ca: Mode de captura

en: Capture region height
ca: Alçada de la regió de captura

en: Capture region width
ca: Amplada de la regió de captura

en: Capture the audio stream in stereo.
ca: Captura el flux d'àudio en estèreo.

en: Cartoon
ca: Dibuix animat

en: Casting this video requires conversion. This conversion can use all the available power and could quickly drain your battery.
ca: Per difondre aquest vídeo es necessita una conversió. Aquesta conversió pot fer servir tota la potència possible i pot buidar ràpidament la bateria.

en: Catalan
ca: Català

en: Catalog Number
ca: Número del catàleg

en: Category
ca: Categoria

en: Celtic
ca: Cèltic

en: Celtic (Latin-8)
ca: Cèltic (Latin-8)

en: Center
ca: Centre

en: Centre Weighted Median
ca: Mitjana ponderada central

en: Certificate for client authentication
ca: Certificat per a l'autenticació del client

en: Certificate of the Authority to verify server's against
ca: Certificat de l'entitat contra la qual verificar el servidor

en: Chamber Music
ca: Música de cambra

en: Change
ca: Canvia

en: Change Hotkey
ca: Canvia la tecla de drecera

en: Change playlistview
ca: Canvia la vista de la llista de reproducció

en: Change repeat mode. Modes: repeat one, repeat all and no repeat.
ca: Canvia el mode de repetició. Modes: repeteix una, repeteix-ho tot i desactivat.

en: Change subtitle delay
ca: Canvia el retard del subtítol

en: Change the caching for the media
ca: Canvia la memòria cau dels elements multimèdia

en: Change the display name of the Service.
ca: Canvia el nom a mostrar del servei.

en: Change the id of an elementary stream
ca: Canvia l'identificador del flux bàsic

en: Change the language of an elementary stream
ca: Canvia l'idioma del flux bàsic

en: Change the lirc configuration file
ca: Canvia el fitxer de configuració del lirc

en: Change the loop and repeat modes
ca: Canvia els modes de bucle i repetició

en: Change the start time for the media
ca: Canvia el temps d'inici per al suport.

en: Change the stop time for the media
ca: Canvia el temps d'aturada per al suport.

en: Change this option to increase conversion speed or quality.
ca: Canviar aquesta opció per incrementar la velocitat de conversió o la qualitat.

en: Change this value if you have issue with HD codecs when using a HDMI receiver.
ca: Canviï aquest valor si té problemes amb els códecs HD quan usi un receptor HDMI.

en: Change title according to current media
ca: Canvia el títol segons l'element multimèdia actual

en: Changes the subtitles size where possible
ca: Canvia la mida dels subtítols quan sigui possible

en: Channel Name
ca: Nom del canal

en: Channels
ca: Canals

en: Channels available for audio output. If the input has more channels than the output, it will be down-mixed. This parameter is ignored when digital pass-through is active.
ca: Canals disponibles per a la sortida d'àudio. Si l'entrada té més canals que la sortida, es mesclarà cap avall. Aquest paràmetre s'ignora quan està activada la traspassada digital.

en: Channels count
ca: Recompte de canals

en: Channels count of an audio elementary stream
ca: Recompte de canals d'un flux bàsic d'àudio

en: Channels:
ca: Canals:

en: Chaoji VCD subtitle packetizer
ca: Empaquetador de subtítols VCD Chaoji

en: Chapter
ca: Capítol

en: Chapter %i
ca: Capítol %i

en: Chapter codecs
ca: Còdecs de capítol

en: Chapter offset in ms
ca: Òfset del capítol en ms

en: Chapters
ca: Capítols

en: Characteristic dimension
ca: Dimensió característica

en: Chechen
ca: Txetxè

en: Check for &Updates...
ca: Cerca act&ualitzacions...

en: Check for Update...
ca: Comprova si hi ha actualitzacions...

en: Check for VLC updates
ca: Cerca actualitzacions per al VLC

en: Check for album art and metadata?
ca: Revisar l'àlbum i les metadades?

en: Check this option if you want attenuate blended zone by this plug-in (if option is unchecked, attenuate is made by opengl)
ca: Activeu aquesta opció si voleu atenuar la zona barrejada amb aquest connector (està desactivat, s'atenua mitjançant opengl)

en: Chichewa; Nyanja
ca: Chewa; Nyanja

en: Chinese
ca: Xinès

en: Choose
ca: Trieu

en: Choose Cover Art
ca: Trieu la portada

en: Choose Destination
ca: Trieu una destinació

en: Choose Profile
ca: Trieu un perfil

en: Choose a file
ca: Tria un fitxer

en: Choose a pixel shader to apply.
ca: Trieu l'ombrejador de píxels que s'ha d'aplicar.

en: Choose an output location
ca: Trieu una ubicació d'entrada

en: Choose handling for colours in those output frames that fall across input frame boundaries. 
    
    Latest: take chroma from new (bright) field only. Good for interlaced input, such as videos from a camcorder. 
    
    AltLine: take chroma line 1 from top field, line 2 from bottom field, etc. 
    Default, good for NTSC telecined input (anime DVDs, etc.). 
    
    Blend: average input field chromas. May distort the colours of the new (bright) field, too. 
    
    Upconvert: output in 4:2:2 format (independent chroma for each field). Best simulation, but requires more CPU and memory bandwidth.
ca: Trieu el tipus de gestió dels colors que voleu utilitzar als fotogrames de sortida que topin amb els límits del fotograma d'entrada. 
    
    L'últim: agafa la crominància només dels camps nous (brillants). És l'adequat per a les entrades entrellaçades, com per exemple els vídeos enregistrats amb una càmera. 
    
    AltLine: agafa la línia 1 de crominància del camp superior, la línia 2 del camp inferior, etc. 
    De manera predeterminada, és l'adequat per a l'entrada NTSC convertida a vídeo (DVD d'animació, etc.)
    
    Barreja: mitjana de crominàncies del camp d'entrada. És possible que també distorsioni els colors del camp nou (brillant). 
    
    Augmenta els valors: sortida en format 4:2:2 (crominància independent per a cada camp). És la millor simulació però requereix més CPU i amplada de banda de la memòria.

en: Choose media input type
ca: Trieu el tipus d'entrada del suport

en: Choose one or more media file to open
ca: Trieu un o més d'un fitxer multimèdia per obrir

en: Choose the directory or filename where the records will be stored.
ca: Trieu el directori o nom del fitxer on s'emmagatzemaran els enregistraments.

en: Choose the folder to save your video snapshots to.
ca: Trieu el fitxer on desar les captures de vídeo.

en: Choose the program to select by giving its Service ID. Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
ca: Trieu el programa que voleu seleccionar proporcionant el seu identificador de servei. Utilitzeu aquesta opció només si voleu llegir un flux multiprograma (com per exemple fluxos DVB).

en: Choose the programs to select by giving a comma-separated list of Service IDs (SIDs). Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
ca: Trieu els programes que voleu seleccionar proporcionant una llista d'identificadors de servei (SID) separada per comes. Utilitzeu aquesta opció només si voleu llegir un flux multiprograma (com per exemple fluxos DVB).

en: Choose whether the SPU streams should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
ca: Aquesta opció permet triar si el flux SPU s'ha de redirigir a l'equipament de sortida de flux quan aquest últim es permet.

en: Choose whether the audio stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
ca: Aquesta opció permet triar si el flux d'àudio s'ha de redirigir a l'equipament de sortida de flux quan aquest últim es permet.

en: Choose whether the video stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
ca: Aquesta opció permet triar si el flux de vídeo s'ha de redirigir a l'equipament de sortida de flux quan aquest últim es permet.

en: Choose...
ca: Tria...

en: Chorus
ca: Cor

en: Chroma
ca: Crominància

en: Chroma ME for subpel and mode decision in P-frames.
ca: Crominància a l'estimació de moviment per a subpíxels i decisió del mode als fotogrames P.

en: Chroma for the base image
ca: Crominància per a la imatge base

en: Chroma for the blend image
ca: Crominància per a la imatge de barreja

en: Chroma format
ca: Format de la crominància

en: Chroma fourcc used by the framebuffer. Default is RGB since the fb device has no way to report its chroma.
ca: FourCC de la crominància que utilitza la memòria intermèdia gràfica. De manera predeterminada, és RGB perquè el dispositiu de la memòria intermèdia gràfica (fb) no pot notificar la seva crominància.

en: Chroma gain
ca: Guany de la crominància

en: Chroma gain control.
ca: Control en el guany de la crominància.

en: Chroma in motion estimation
ca: Crominància a l'estimació de moviment

en: Chroma location
ca: Ubicació de la crominància

en: Chroma to convert picture to before sending it to the internal OpenCV filter
ca: A quina crominància s'ha de convertir la imatge abans d'enviar-la al filtre intern de l'OpenCV

en: Chroma used
ca: Crominància usada

en: Chroma which the base image will be loaded in
ca: Crominància a la qual es carregarà la imatge base

en: Chroma which the blend image will be loaded in
ca: Crominància a la qual es carregarà la imatge de barreja

en: Chromaprint stream output
ca: Sortida de flux Chromaprint

en: Chromecast demux wrapper
ca: Embolcall del desmultiplexor Chromecast

en: Chromecast port
ca: Port del Chromecast

en: Chromecast stream output
ca: Sortida de flux Chromecast

en: Chrominance elimination
ca: Eliminació de la crominància

en: Church Slavic
ca: Eslau eclesiàstic

en: Chuvash
ca: Txuvaix

en: Ciphers, key exchange methods, hash functions and compression methods can be selected. Refer to GNU TLS documentation for detailed syntax.
ca: Es poden seleccionar xifres, mètodes d'intercanvi de claus, funcions resum i mètodes de compressió. Consulteu la documentació GNU TLS per a una sintaxi detallada.

en: Circular Left Hand (18V)
ca: Circular a esquerres (18V)

en: Circular Right Hand (13V)
ca: Circular a dretes (13V)

en: Cl&ear
ca: N&eteja

en: Cl&ose
ca: &Tanca

en: Classic Rock
ca: Rock clàssic

en: Classical
ca: Clàssic

en: Clean
ca: Neteja

en: Clean audio for the hearing impaired
ca: Àudio net per a persones amb discapacitat auditiva

en: Clean up
ca: Neteja

en: Clear
ca: Neteja

en: Clear List
ca: Neteja la llista

en: Clear log
ca: Neteja el registre

en: Clear the log output
ca: Neteja la sortida del registre

en: Clear the messages
ca: Neteja els missatges

en: Clear the playlist
ca: Neteja la llista de reproducció

en: Click to set point B
ca: Feu clic per a definir el punt B

en: Click to toggle between elapsed and remaining time
ca: Feu clic per a commutar entre temps transcorregut i restant

en: Click to toggle between loop all, loop one and no loop
ca: Feu clic per a commutar entre fer un bucle a tot, bucle a un o sense bucle

en: Click to toggle between total and remaining time
ca: Feu clic per a commutar entre temps total i restant

en: Client port
ca: Port del client

en: Clock jitter
ca: Fluctuació del rellotge

en: Clock reference average counter
ca: Comptador de la mitjana de referència del rellotge

en: Clock source
ca: Origen del rellotge

en: Clock synchronisation
ca: Sincronització del rellotge

en: Clone
ca: Clona

en: Clone video filter
ca: Filtre de vídeo de clonat

en: Close Window
ca: Tanca la finestra

en: Close to systray
ca: Afegeix a la safata del sistema

en: Closed Captions decoder
ca: Descodificador de títols tancats

en: Closed captions
ca: Títols tancats

en: Closed captions %u
ca: Títols tancats %u

en: Closed captions 1
ca: Títols tancats 1

en: Closed captions 2
ca: Títols tancats 2

en: Closed captions 3
ca: Títols tancats 3

en: Closed captions 4
ca: Títols tancats 4

en: Co&dec
ca: Cò&dec

en: Codec
ca: Còdec

en: Codec Details
ca: Detalls del còdec

en: Codec Level
ca: Nivell del còdec

en: Codec Profile
ca: Perfil del còdec

en: Codec name
ca: Nom del còdec

en: Codec not supported
ca: Aquest còdec no és compatible

en: Codecs
ca: Còdecs

en: Codecs / Muxers
ca: Còdecs / Multiplexors

en: Coefficient thresholding on P-frames
ca: Llindaritació del coeficient als fotogrames P

en: Coefficient thresholding on P-frames. Eliminate dct blocks containing only a small single coefficient.
ca: El llindar del coeficient als fotogrames P. Elimina els blocs DCT que només contenen un únic i petit coeficient.

en: Collapse
ca: Redueix

en: Collapse All
ca: Redueix-ho tot

en: Collect miscellaneous local statistics about the playing media.
ca: Aquesta opció permet aplegar estadístiques locals diverses sobre l'element multimèdia que s'està reproduint.

en: Color ASCII art video output
ca: Sortida de vídeo de l'art ASCII en color

en: Color effect
ca: Efecte de color

en: Color extraction
ca: Extracció de color

en: Color inversion
ca: Inversió dels colors

en: Color killer
ca: Eliminació de colors

en: Color messages
ca: Missatges de color

en: Color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
ca: Color del text que es renderitzarà al vídeo. Ha de ser un hexadecimal (com els colors HTML). Els dos primers caràcters són pel color vermell, després pel verd, després pel blau. #000000= negre, #FF0000 = vermell, #00FF00=verd, #FFFF00 = groc (vermell + verd), #FFFFFF=blanc

en: Color primaries
ca: Colors primaris

en: Color scheme
ca: Esquema de color

en: Color space
ca: Espai de color

en: Color threshold
ca: Llindar de Color

en: Color threshold filter
ca: Filtre del llindar de color

en: Color transfer function
ca: Funció de transferència de color

en: Colors similar to this will be kept, others will be grayscaled. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
ca: Els colors similars a aquest es mantindran, la resta es canviaran a escala de grisos. Aquest ha de ser un hexadecimal (com els colors HTML). Els dos primers caràcters són pel color vermell, després verd, després blau. Negre = #000000, #FF0000 = vermell, verd = #00FF00, #FFFF00 = groc (vermell + verd), blanc = #FFFFFF

en: Column border
ca: Vora de la columna

en: Columns
ca: Columnes

en: Comedy
ca: Comèdia

en: Comma separated list of aspect ratios which will be added in the interface's aspect ratio list.
ca: Llista separada per comes de les relacions d'aspecte que s'afegiran a la llista de relacions d'aspecte de la interfície.

en: Comma separated list of crop ratios which will be added in the interface's crop ratios list.
ca: Llista separada per comes de les relacions d'escapçament que s'afegiran a la llista de relacions d'escapçament de la interfície.

en: Comma-separated list of active windows, defaults to all
ca: Llista de finestres actives separades per comes, de manera predeterminada totes

en: Comma-separated list of input URLs to concatenate.
ca: Llista separada per comes dels URL d'entrada per concatenar.

en: Command+
ca: Ordre+

en: Command-line interface
ca: Interfície de línia d'ordres

en: Comment
ca: Comentari

en: Comment to put in ASF comments.
ca: Comentari que s'ha de posar als comentaris ASF.

en: Comments
ca: Comentaris

en: Communication
ca: Comunicació

en: Compensate delay
ca: Compensa el retard

en: Compiled by %s on %s (%s)
ca: Compilat per %s el %s (%s)

en: Compiler: %s
ca: Compilador: %s

en: Complete MRL for VLC internal
ca: Completa l'MLR per al VLC intern

en: Component
ca: Per components

en: Composer
ca: Compositor

en: Composite
ca: Vídeo compost

en: Compression level
ca: Nivell de compressió

en: Compute and print PSNR stats. This has no effect on the actual encoding quality.
ca: Càlcul i impressió de les estadístiques PSNR. No afecta la qualitat real de la codificació.

en: Compute and print SSIM stats. This has no effect on the actual encoding quality.
ca: Càlcul i impressió de les estadístiques SSIM. No afecta la qualitat real de la codificació.

en: Concatenated inputs
ca: Entrades concatenades

en: Concatenation
ca: Concatenació

en: Conductor
ca: Director

en: Config of last used skin
ca: Configuració de l'última de l'aparença utilitzada

en: Configuration options
ca: Opcions de configuració

en: Configuration options that will be used by the Service (eg. --foo=bar --no-foobar). It should be specified at install time so the Service is properly configured.
ca: Opcions de configuració que utilitzarà el Servei (p. ex. --foo=bar --no-foobar). S'ha d'especificar a l'hora d'instal·lar perquè el Servei es configuri correctament.

en: Configure Hotkeys
ca: Configura les tecles de drecera

en: Connect to clients matching
ca: Connecta als clients que coincideixin

en: Connect using HTTP access instead of custom HTTP code
ca: Connectar usant l'accés HTTP en lloc del codi HTTP personalitzat

en: Connection failed
ca: S'ha produït un error a la connexió

en: Console
ca: Consola

en: Console log
ca: Registre de la consola

en: Console logger
ca: Registre de la consola

en: Constant bitrate mode (CBR)
ca: Mode taxa de bits constant (CBR)

en: Constant error mode
ca: Mode d'error constant

en: Constant lambda mode
ca: Mode de lambda constant

en: Constant noise threshold mode
ca: Mode del llindar de soroll constant

en: Constant quality factor
ca: Factor de qualitat constant

en: Constant quality mode
ca: Mode de qualitat constant

en: Containers
ca: Contenidors

en: Containers (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)
ca: Contenidors (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)

en: Content bitrate
ca: Taxa de bits del contingut

en: Context menu
ca: Menú contextual

en: Continue
ca: Continua

en: Continue playback
ca: Continua la reproducció

en: Continue playback where you left off
ca: Continua la reproducció on ho vas deixar

en: Continue playback?
ca: Voleu continuar la reproducció?

en: Continuous 22kHz tone
ca: To continu de 22 kHz

en: Continuous stream
ca: Flux continuat

en: Control external music players
ca: Controla els reproductors externs

en: Control interfaces
ca: Interfícies de control

en: Control menu for the player
ca: Menú de control per al reproductor

en: Control playback with media keys
ca: Controla la reproducció amb les tecles de suport multimèdia

en: Control playback with the Apple Remote
ca: Controla la reproducció amb l'Apple Remote

en: Control playlist items with the Apple Remote
ca: Controla els elements de la llista de reproducció amb l'Apple Remote

en: Control system volume with the Apple Remote
ca: Controla el volum del sistema amb l'Apple Remote

en: Conve&rt / Save...
ca: Conve&rteix/Desa...

en: Convergence time of 'avbr' RateControl
ca: Temps de convergència del RateControl «avbr»

en: Conversion quality
ca: Qualitat de la conversió

en: Conversions from
ca: Conversions des de

en: Convert
ca: Converteix

en: Convert & Stream
ca: Converteix i crea un flux de xarxa

en: Convert / Stream...
ca: Converteix / Crea un flux de xarxa...

en: Convert 3D picture to anaglyph image video filter
ca: Converteix la imatge 3D a un filtre de vídeo d'imatge anàglif

en: Cookies forwarding
ca: Reenviament de les galetes

en: Copy
ca: Copia

en: Copy URL to clipboard
ca: Copia l'URL al porta-retalls

en: Copy packetizer
ca: Copia l'empaquetador

en: Copyright
ca: Drets d'autor

en: Copyright Acknowledgement
ca: Reconeixement de drets d'autor

en: Copyright metadata
ca: Metadada del copyright

en: Copyright string to put in ASF comments.
ca: Cadena de copyright que s'ha de posar als comentaris ASF.

en: Core Animation OpenGL Layer (Mac OS X)
ca: Capa OpenGL d'animació Core (Mac OS X)

en: Cornish
ca: Còrnic

en: Corsican
ca: Cors

en: Could not demux ASF stream
ca: No s'ha pogut desmultiplexar el flux ASF

en: Cover
ca: Portada

en: Create
ca: Crea

en: Create "Fast Start" files
ca: Crea fitxers «inici ràpid»

en: Create "Fast Start" files. "Fast Start" files are optimized for downloads and allow the user to start previewing the file while it is downloading.
ca: Crea fitxers «inici ràpid». Els fitxers «inici ràpid» s'optimitzen per a les baixades i permeten als usuaris iniciar la previsualització del fitxer mentre es baixa.

en: Create Directory
ca: Crea un directori

en: Create Directory...
ca: Crea un directori...

en: Create Folder
ca: Crea una carpeta

en: Create Folder...
ca: Crea una carpeta...

en: Create a new bookmark
ca: Reprodueix un nou preferit

en: Create a new profile
ca: Crea un nou perfil

en: Create unique name in the System Tuning Spaces
ca: Aquesta opció permet crear un únic nom en els espais de sintonització del sistema (System Tuning Spaces)

en: Create video buffers in system memory instead of video memory. This isn't recommended as usually using video memory allows benefiting from more hardware acceleration (like rescaling or YUV->RGB conversions). This option doesn't have any effect when using overlays.
ca: Creeu memòries intermèdies de vídeo a la memòria de sistema en comptes de crear-les a la memòria de vídeo. No es recomana perquè normalment la memòria de vídeo utilitzada permet beneficiar-se de més acceleració de maquinari (com canviar d'escala o conversions de YUV->RGB). Aquesta opció no té cap efecte quan s'utilitza la superposició.

en: Credits
ca: Crèdits

en: Croatian
ca: Croat

en: Crop
ca: Escapça

en: Crop one pixel from the bottom of the video
ca: Escapça un píxel de la part inferior del vídeo

en: Crop one pixel from the left of the video
ca: Escapça un píxel de la part esquerra del vídeo

en: Crop one pixel from the right of the video
ca: Escapça un píxel de la part dreta del vídeo

en: Crop one pixel from the top of the video
ca: Escapça un píxel de la part superior del vídeo

en: Crop: %s
ca: Escapça: %s

en: Croppadd
ca: Croppadd (retalla i amplia)

en: Cross feed of left into right with inverted phase. This helps in suppressing the mono. If the value is 1 it will cancel all the signal common to both channels.
ca: Diafonia de l'esquerra sobre la dreta amb fase invertida. Això ajuda a suprimir el mono. Si el valor és 1, cancel·larà tot el senyal comú als dos canals.

en: Crossfeed
ca: Diafonía

en: Crossover
ca: v

en: Crypt audio
ca: Encripta l'àudio

en: Crypt audio using CSA
ca: Encripta l'àudio amb CSA

en: Crypt keystore
ca: Clauer d'encriptació

en: Crypt video
ca: Encripta el vídeo

en: Crypt video using CSA
ca: Encripta el vídeo amb CSA

en: Crystal HD hardware video decoder
ca: Descodificador de vídeo per maquinari Crystal HD

en: Cue points
ca: Punts de referència

en: Cult
ca: De culte

en: Current Media Information
ca: Informació actual de l'element multimèdia

en: Current media / stream statistics
ca: Estadístiques de l'element multimèdia / flux actual

en: Current playback speed: %1
    Click to adjust
ca: Velocitat de la reproducció actual: %1
    Feu clic per a ajustar

en: Custom
ca: Personalitzat

en: Custom &Bookmarks
ca: &Preferits personalitzats

en: Custom HRTF (Head-related transfer function) file in the SOFA format.
ca: Arxiu HRTF (Head-related transfer function) personalitzat en el format SOFA.

en: Custom SAT>IP channel list URL
ca: URL de la llista de canals SAT>IP personalitzada

en: Custom aspect ratios list
ca: Llista personalitzada de les relacions d'aspecte

en: Custom crop ratios list
ca: Llista personalitzada de les relacions d'escapçament

en: Custom options
ca: Opcions personalitzades

en: Custom playback
ca: Reproducció personalitzada

en: Custom title for the video window (in case the video is not embedded in the interface).
ca: Títol personalitzat per a la finestra de vídeo (en cas que el vídeo no estigui incrustat dins la interfície).

en: Customi&ze Interface...
ca: Personalit&za la interfície...

en: Customize...
ca: Personalitza...

en: Cut
ca: Retalla

en: Cut a light band induced by fluorescent lighting (unit undocumented).
ca: Retalla una banda de llum induïda per la il·luminació fluorescent (unitat sense documentar).

en: Cut the stream in slices of the given duration, and ensure a constant bitrate between the two boundaries. This avoids having huge bitrate peaks, especially for reference frames.
ca: Retalla el flux en fragments d'una durada determinada i garanteix una taxa de bits constant entre dos límits. Evita pics elevats de taxa de bits, especialment per als fotogrames de referència.

en: Cycle audio track
ca: Recorre les pistes d'àudio

en: Cycle deinterlace modes
ca: Passa pels modes de desentrellaçat

en: Cycle next program Service ID
ca: Passa al següent identificador de servei del programa

en: Cycle previous program Service ID
ca: Passa a l'anterior identificador de servei del programa

en: Cycle source aspect ratio
ca: Fa un recorregut per les relacions d'aspecte de la font

en: Cycle subtitle track
ca: Recorre les pistes de subtítols

en: Cycle subtitle track in reverse order
ca: Recorre les pistes de subtítols en ordre invers

en: Cycle through a predefined list of crop formats.
ca: Fa un recorregut per una llista predefinida de formats d'escapçament.

en: Cycle through a predefined list of source aspect ratios.
ca: Fa un recorregut per una llista predefinida de relacions d'aspecte des de la font.

en: Cycle through audio devices
ca: Passa pels dispositius d'àudio

en: Cycle through available audio devices
ca: Passa pels dispositius d'àudio disponibles.

en: Cycle through available deinterlace modes.
ca: Fa un recorregut a través dels modes de desentrellaçat.

en: Cycle through the available audio tracks(languages).
ca: Fa un recorregut per les pistes d'àudio disponibles (idiomes).

en: Cycle through the available next program Service IDs (SIDs).
ca: Passa a través del següent identificador del servei (SID) del programa disponibles.

en: Cycle through the available previous program Service IDs (SIDs).
ca: Passa a través de l'anterior identificador de servei (SID) del programa disponibles.

en: Cycle through the available subtitle tracks in reverse order.
ca: Fa un recorregut en ordre invers per les pistes de subtítols disponibles.

en: Cycle through the available subtitle tracks.
ca: Fa un recorregut per les pistes de subtítols disponibles.

en: Cycle video crop
ca: Passa pels escapçaments del vídeo

en: Cyclic stream output
ca: Sortida de flux cíclica

en: Cyrillic (Windows-1251)
ca: Ciríl·lic (Windows-1251)

en: Czech
ca: Txec

en: D&ecrease Volume
ca: Disminu&eix el volum

en: D-Bus control interface
ca: Interfície del control del D-Bus

en: D-Bus screen saver inhibition
ca: Inhibició de l'estalvi de pantalla D-Bus

en: D-Bus screensaver
ca: Estalvi de pantalla D-Bus

en: DEVICES
ca: DISPOSITIUS

en: DTS Coherent Acoustics audio decoder
ca: Descodificador d'àudio DTS Coherent Acoustics

en: DTS audio packetizer
ca: Empaquetador d'àudio DTS

en: DTS delay (ms)
ca: Retard DTS (ms)

en: DTS dynamic range compression
ca: Compressió del marge dinàmic DTS

en: DTVCC Closed captions %u
ca: Llegendes tancades de DTVCC %u

en: DV (Digital Video) demuxer
ca: Desmultiplexor DV (Vídeo Digital)

en: DVB adapter
ca: Adaptador DVB

en: DVB device
ca: Dispositiu DVB

en: DVB input with v4l2 support
ca: Entrada DVB amb suport v4l2

en: DVB playlist import
ca: Importació de la llista de reproducció DVB

en: DVB subtitles
ca: Subtítols DVB

en: DVB subtitles decoder
ca: Descodificador de subtítols DVB

en: DVB subtitles encoder
ca: Codificador de subtítols DVB

en: DVB subtitles: hearing impaired
ca: Subtítols DVB: Per a persones amb discapacitat auditiva

en: DVB-S2 parameters
ca: Paràmetres DVB-S2

en: DVB-T reception parameters
ca: Paràmetres de recepció DVB-T

en: DVB-T2 Physical Layer Pipe
ca: Conducte de capa física DVB-T2

en: DVD angle
ca: Angle del DVD

en: DVD device
ca: Dispositiu de DVD

en: DVD menus
ca: Menús de DVD

en: DVD subtitles
ca: Subtítols de DVD

en: DVD subtitles decoder
ca: Descodificador de subtítols de DVD

en: DVD subtitles packetizer
ca: Empaquetador de subtítols de DVD

en: DVD with menus
ca: DVD amb menús

en: DVD without menus
ca: DVD sense menús

en: DVDRead Input (no menu support)
ca: Entrada DVDRead (menú no compatible)

en: DVDRead could not open the disc "%s".
ca: El DVDRead no ha pogut obrir el disc «%s».

en: DVDRead could not read %d/%d blocks at 0x%02x.
ca: El DVDRead no ha pogut llegir els blocs %d/%d a 0x%02x.

en: DVDRead could not read block %d.
ca: El DVDRead no ha pogut llegir el bloc %d.

en: DVDnav Input
ca: Entrada DVDnav

en: DVDnav demuxer
ca: Desmultiplexor DVDnav

en: Daala video decoder
ca: Descodificador de vídeo Daala

en: Daala video encoder
ca: Codificador de vídeo Daala

en: Daala video packetizer
ca: Empaquetador de vídeo Daala

en: Damaged or incomplete AVI file
ca: Fitxer AVI malmès o incomplet

en: Damp
ca: Bolca

en: Danish
ca: Danès

en: Dark
ca: Fosc

en: Darkness masking
ca: Màscara de foscor

en: Data
ca: Dades

en: Data alignment
ca: Alineació de dades

en: Data for the audio callback function.
ca: Dades per a la funció de crida de retorn de l'àudio.

en: Data for the get and release functions
ca: Dades per a les funcions d'obtenció i alliberament

en: Data for the video callback function.
ca: Dades per a la funció de crida de retorn del vídeo.

en: Date
ca: Data

en: Date metadata
ca: Metadada de la data

en: Dav1d video decoder
ca: Descodificador de vídeo Dav1d

en: Day / Month / Year:
ca: Dia / Mes / Any:

en: Dct-domain noise reduction. Adaptive pseudo-deadzone. 10 to 1000 seems to be a useful range.
ca: Reducció del soroll del domini DCT. Pseudozona morta adaptativa. L'interval entre 10 i 1000 sembla el correcte.

en: De-Fullscreen
ca: Treu la pantalla completa

en: Deactivate
ca: Desactiva

en: Deactivate the deblocking loop filter (decreases quality).
ca: Desactiva el filtre de bucle (baixa la qualitat).

en: Debanding algorithm
ca: Algoritme de desbandat

en: Debug
ca: Depuració

en: Debug mask
ca: Màscara de depuració

en: Debug messages
ca: Missatges de depuració

en: Decide references on a per partition basis
ca: Decideix les referències basant-se en les particions

en: DeckLink Audio Options
ca: Opcions d'àudio del DeckLink

en: DeckLink Audio Output module
ca: Mòdul de sortida d'àudio del DeckLink

en: DeckLink General Options
ca: Opcions generals del DeckLink

en: DeckLink Video Options
ca: Opcions de vídeo del DeckLink

en: DeckLink Video Output module
ca: Mòdul de sortida de vídeo del DeckLink

en: DeckLink capture card to use, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
ca: Targeta de captura DeckLink que s'ha d'utilitzar si hi ha diverses targetes. Es numeren des de 0.

en: DeckLink output card, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
ca: Targeta de sortida DeckLink, si existeixen múltiples. Les targetes estan numerades des de 0.

en: DecklinkOutput
ca: SortidaDecklink

en: Decode
ca: Descodifica

en: Decode at the demuxer stage
ca: Descodifica a la fase de desmultiplexació

en: Decode frames directly into RPI VideoCore instead of host memory.
ca: Descodificar fotogrames directament en el VideoCore RPI i no a la memòria del host.

en: Decode frames directly into RPI VideoCore instead of host memory. This option must only be used with the MMAL video output plugin.
ca: Descodificar fotogrames directament en el VideoCore RPI i no a la memòria del host. Aquesta opció només s'usa amb el plugin de sortida de vídeo MMAL.

en: DecodeBin is a container element, that can add and manage multiple elements. Apart from adding the decoders, decodebin also adds elementary stream parsers which can provide more info such as codec profile, level and other attributes, in the form of GstCaps (Stream Capabilities) to decoder.
ca: DecodeBin és un element contenidor, que pot afegir i gestionar múltiples elements. A més afegeix analitzadors d'estríming elementals que poden proporcionar més informació, com el perfil del códec, el nivell i altres atributs, en forma de GstCaps (Capacitats d'estríming) per a descodificar.

en: Decoded
ca: Descodificat

en: Decoded Bitrate
ca: Taxa de bits descodificada

en: Decoded bits per sample
ca: Bits per mostra descodificats

en: Decoded blocks
ca: Blocs descodificats

en: Decoded channels
ca: Canals descodificats

en: Decoded format
ca: Format descodificat

en: Decoded sample rate
ca: Freqüència de mostratge descodificada

en: Decoders
ca: Descodificadors

en: Decoding
ca: Descodificació

en: Decoding X coordinate
ca: Coordenada X de la descodificació

en: Decoding Y coordinate
ca: Coordenada Y de la descodificació

en: Decrease
ca: Redueix

en: Decrease Volume
ca: Abaixa el volum

en: Decrease scale factor
ca: Redueix el factor d'escalat

en: Default
ca: Predeterminat

en: Default (Windows-1252)
ca: Predeterminat (Windows-1252)

en: Default Caching Level
ca: Nivell predeterminat de la memòria cau

en: Default DVD angle.
ca: Angle predeterminat del DVD.

en: Default Encoding
ca: Codificació predeterminada

en: Default TCP connection timeout (in milliseconds).
ca: El temps d'espera predeterminat per a la connexió TCP (en mil·lisegons).

en: Default background alpha
ca: Alfa predeterminat del fons

en: Default background color
ca: Color predeterminat del fons

en: Default background color if the Kate stream does not specify a background color to use.
ca: Color predeterminat del fons si el flux Kate no específica el color de fons que s'ha d'utilitzar.

en: Default caching policy
ca: Política predeterminada per a la memòria cau

en: Default caching value for outbound RTP streams. This value should be set in milliseconds.
ca: Valor predeterminat de la memòria cau per als fluxos RTP de sortida. Aquest valor s'ha de definir en mil·lisegons.

en: Default caching value for outbound UDP streams. This value should be set in milliseconds.
ca: Aquesta opció permet modificar el valor predeterminat de la memòria cau per als fluxos UDP. Aquest valor s'ha d'especificar en unitats de mil·lisegon.

en: Default devices
ca: Dispositius predeterminats

en: Default encoding
ca: Codificació predeterminada

en: Default font alpha
ca: Alfa predeterminat per al tipus de lletra

en: Default font color
ca: Color predeterminat per al tipus de lletra

en: Default font color to use if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
ca: Color predeterminat per al tipus de lletra que s'haurà d'usar quan el flux Kate no especifiqui el color.

en: Default font description
ca: Descripció del tipus de lletra predeterminat

en: Default font effect
ca: Efecte predeterminat per al tipus de lletra

en: Default font effect strength
ca: Intensitat de l'efecte predeterminat del tipus de lletra

en: Default frame rate for chapter import.
ca: Velocitat predeterminada dels fotogrames per a la importació de capítols.

en: Default multicast interface. This overrides the routing table.
ca: Interfície predeterminada per a la transmissió a grups. Substitueix la taula d'encaminaments.

en: Default optical device
ca: Dispositiu òptic predeterminat

en: Default preset setting used
ca: Paràmetre predeterminat del valor predefinit que s'utilitza

en: Default replay gain
ca: Guany de reproducció predeterminat

en: Default stream
ca: Flux predeterminat

en: Default stream output chain
ca: Cadena predeterminada de sortida del flux

en: Default tune setting used
ca: Paràmetre predeterminat per a l'ajust que s'utilitza

en: Default: 90sec
ca: Predeterminat: 90 s

en: Define input picture aspect-ratio to use. Default is 4:3
ca: Aquesta opció permet definir la relació d'aspecte de la imatge d'entrada que s'ha d'utilitzar. De manera predeterminada és 4:3

en: Define the colors of the volume slider
ca: Defineix els colors del control lliscant de volum

en: Define the colors of the volume slider
    By specifying the 12 numbers separated by a ';'
    Default is '255;255;255;20;226;20;255;176;15;235;30;20'
    An alternative can be '30;30;50;40;40;100;50;50;160;150;150;255'
ca: Defineix els colors del control lliscant de volum mitjançant l'especificació dels 12 nombres separats per ';'
    Per defecte és '255;255;255;20;226;20;255;176;15;235;30;20'
    Una alternativa pot ser '30;30;50;40;40;100;50;50;160;150;150;255'

en: Define the glasses' color scheme
ca: Defineix l'esquema de color de les ulleres

en: Define the pids to add to each pmt. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
ca: Defineix els pid a afegir per a cada pmt. Per habilitar-lo requereix «Establir el PID a l'identificador de l'ES (flux bàsic)».

en: Define which screen fullscreen goes
ca: Defineix a quina pantalla va la pantalla completa

en: Defines bitdistribution mode for AQ, default 1
     - 0: Disabled
     - 1: Current x264 default mode
     - 2: uses log(var)^2 instead of log(var) and attempts to adapt strength per frame
ca: Defineix el mode distribució de bits per a l'AQ, valor predeterminat 1
     - 0: Inhabilitat
     - 1: Mode predeterminat actual x264
     - 2: Utilitza log(var)^2 en comptes de log(var) i prova d'adaptar la intensitat per fotograma

en: Defines how many pictures we allow to be in pool between decoder/encoder threads when threads > 0
ca: Defineix el volum d'imatges permeses al conjunt entre els fils del descodificador/codificador quan els fils > 0

en: Defines how often the barGraph information should be sent. Sends the barGraph information every n audio packets (default 4).
ca: Determina amb quina freqüència s'ha d'enviar la informació de la gràfica de barres. Envia la informació de la gràfica de barres cada n paquets d'àudio (valor predeterminat 4).

en: Defines if BarGraph information should be sent
ca: Determina si la informació de la gràfica de barres s'ha d'enviar

en: Defines if BarGraph information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
ca: Determina si la informació de la gràfica de barres s'ha d'enviar. 1 si la informació s'ha d'enviar, 0 altrament (valor predeterminat 1).

en: Defines if silence alarm information should be sent
ca: Determina si la informació de l'alarma silenciosa s'ha d'enviar

en: Defines if silence alarm information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
ca: Determina si la informació de l'alarma silenciosa s'ha d'enviar. 1 si la informació s'ha d'enviar, 0 altrament (valor predeterminat 1).

en: Defines orientation of the mirror splitting. Can be vertical or horizontal.
ca: Defineix l'orientació de la separació del mirall. Pot ser vertical o horitzontal.

en: Defines radius size in pixels, of base of bands(beginning).
ca: Defineix la mida del radi en píxels, de la base de bandes (al principi).

en: Defines the descriptors of each SDT. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
ca: Defineix els descriptors de cada SDT. Per habilitar-lo requereix "Establir el PID a l'identificador de l'ES".

en: Defines the maximum bitrate in kbps (1000 bits/s) for VBR rate control method. If not set, this parameter is computed from other sources such as bitrate, profile, level, etc.
ca: Defineix la taxa màxima de bits en kbsv (1000 bits/s) per al mètode de control de taxa VBR. Si no es defineix es computa des d'altres fonts com la taxa de bits, el perfil, el nivell, etc.

en: Defines the number of parallel encoding operations before we synchronise the result. Higher numbers may result on better throughput depending on hardware. MPEG2 needs at least 1 here.
ca: Defineix la quantitat d'operacions de codificació paral·leles abans que se sincronitzi el resultat. Un valor més gran resultarà en un rendiment més gran depenent del maquinari. MPEG2 requereix com a mínim 1.

en: Defines the virtual surface of the room emulated by the filter.
ca: Defineix la superfície virtual de l'habitació emulada pel filtre.

en: Defines what timeout option to add to the RTSP session ID string. Setting it to a negative number removes the timeout option entirely. This is needed by some IPTV STBs (such as those made by HansunTech) which get confused by it. The default is 5.
ca: Defineix l'opció de temps d'espera que s'afegeix a la cadena identificadora de la sessió RTSP. Un nombre negatiu elimina les opcions de temps d'espera completament. És necessari per a alguns IPTV STB (com els fabricats per HansunTech) als quals confon. De manera predeterminada és 5.

en: Deinterlace
ca: Desentrellaça

en: Deinterlace chroma skip
ca: Omet la crominància en desentrellaçar

en: Deinterlace method to use for streaming.
ca: Mètode de desentrellaçat per a utilitzar a la transmissió.

en: Deinterlace method to use for video processing.
ca: Mètode de desentrellaçat per al processament del vídeo.

en: Deinterlace mode
ca: Mode de desentrellaçat

en: Deinterlace module
ca: Mòdul de desentrellaçat

en: Deinterlace off
ca: Desentrellaçat inactiu

en: Deinterlace on
ca: Desentrellaçat actiu

en: Deinterlace the video before encoding.
ca: Desentrellaça el vídeo abans de codificar-lo.

en: Deinterlace video
ca: Desentrellaça el vídeo

en: Deinterlacing
ca: Desentrellaçat

en: Deinterlacing algorithm
ca: Algoritme de desentrellaçat

en: Deinterlacing video filter
ca: Filtre de desentrellaçat de vídeo

en: Delay
ca: Retard

en: Delay (in ms) before the placeholder kicks in.
ca: Retard (en ms) abans que el text variable entri en acció.

en: Delay (ms)
ca: Retard (ms)

en: Delay a stream
ca: Retarda un flux

en: Delay after which SAP items get deleted if no new announcement is received.
ca: Després d'aquest retard s'eliminaran els elements SAP si no s'ha rebut cap avís.

en: Delay calculation mode
ca: Mode de càlcul del retard

en: Delay of the ES (ms)
ca: Retard de l'ES (flux bàsic) (ms)

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the PCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
ca: Retarda el DTS (decoding time stamps) i el PTS (presentation timestamps) de les dades al flux, en comparació amb la PCR. Permet certa memòria intermèdia dins del descodificador del client.

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the SCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
ca: Retarda el DTS (Decoding TimeStamps) i el PTS (Presentation TimeStamps) de les dades al flux, en comparació amb l'SCR. Permet certa memòria intermèdia dins del descodificador del client.

en: Delay time
ca: Temps de retard

en: Delete
ca: Elimina

en: Delete all the bookmarks
ca: Elimina tots els preferits

en: Delete segments
ca: Elimina els segments

en: Delete segments when they are no longer needed
ca: Elimina els segments quan ja no són necessaris

en: Delete selected profile
ca: Elimina el perfil seleccionat

en: Delete the current profile
ca: Suprimeix el perfil actual

en: Delete the selected item
ca: Elimina l'element seleccionat

en: Deletes the selected item
ca: Elimina l'element seleccionat

en: Delivery system
ca: Sistema de lliurament

en: Demultiplexers are used to separate the "elementary" streams (like audio and video streams). You can use it if the correct demuxer is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
ca: Els desmultiplexors s'utilitzen per a separar els fluxos «bàsics» (com ara fluxos d'àudio i vídeo). Utilitzeu-los si el desmultiplexor correcte no es detecta automàticament. És recomanable que no habiliteu aquesta opció com a global si no sabeu el que esteu fent.

en: Demux filter module
ca: Mòdul per al filtre desmultiplexació

en: Demux filters are used to modify/control the stream that is being read.
ca: Els filtres de desmultiplexació s'usen per a modificar/controlar el flux que s'està llegint.

en: Demux module
ca: Mòdul per a la desmultiplexació

en: Demuxed
ca: Desmultiplexat

en: Demuxed data size
ca: Mida de les dades desmultiplexades

en: Demuxer
ca: Desmultiplexor

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
ca: Els demultiplexors s'utilitzen per a separar els fluxos d'àudio i vídeo.

en: Denoiser
ca: Reductor del soroll

en: Descending
ca: Descendent

en: Description
ca: Descripció

en: Description metadata
ca: Metadada de la descripció

en: Description of the stream content or information about your channel.
ca: Descripció del contingut del flux o informació sobre el canal.

en: Description stream output
ca: Descripció de la sortida de flux

en: Desired frame rate for the VC-1 stream.
ca: Velocitat desitjada dels fotogrames per al flux VC-1.

en: Desired frame rate for the capture.
ca: Aquesta opció permet especificar la velocitat desitjada dels fotogrames per a la captura.

en: Desired frame rate for the stream.
ca: Fotogrames desitjats per a la retransmissió.

en: Desired input video mode for DeckLink captures. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
ca: Mode d'entrada de vídeo desitjat per a les captures DeckLink. Aquest valor ha de ser un codi FourCC en forma de text, p. ex. «ntsc».

en: Desired input video mode. Leave empty for autodetection.
ca: Mode desitjat per a l'entrada de vídeo. Deixar en blanc per a autodetectar.

en: Desired output mode
ca: Mode de sortida desitjat

en: Desired output mode for DeckLink output. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
ca: Mode de sortida desitjat per a la sortida DeckLink. Aquest valor ha de ser un codi FOURCC en forma textual, p. ex. «ntsc».

en: Desktop
ca: Escriptori

en: Desktop level hotkey
ca: Tecla de drecera a nivell d'escriptori

en: Destination
ca: Destinació

en: Destination (URL) to use for the stream. Overrides path and bind parameters
ca: Destí (URL) que s'ha d'utilitzar per al flux. Sobreescriu el camí i vincula els paràmetres

en: Destination Setup
ca: Configuració de la destinació

en: Destination audio codec
ca: Còdec d'àudio de destinació

en: Destination bridge-in name
ca: Nom del bridge-in de destí

en: Destination file:
ca: Fitxer de destinació:

en: Destination prefix
ca: Prefix de destinació

en: Destination subtitle codec
ca: Còdec de subtítol de destinació

en: Destination video codec
ca: Còdec del vídeo de destinació

en: Detailed List
ca: Llista detallada

en: Detects edges in the frame and highlights them in white.
ca: Detecta vores a la imatge i les emfasitza en blanc.

en: Determines how many sections of spectrum will exist.
ca: Determina el nombre de seccions de l'espectre que existiran.

en: Determines what (if any) video is displayed by the wrapper filter
ca: Determina quin vídeo (si n'hi ha) ha de mostrar el filtre d'embolcall

en: Device
ca: Dispositiu

en: Device Selection
ca: Selecció del dispositiu

en: Device name
ca: Nom del dispositiu

en: Device properties
ca: Propietats del dispositiu

en: Device:
ca: Dispositiu:

en: Devices
ca: Dispositius

en: DiSEqC LNB number
ca: Nombre LNB DiSEqC

en: Dialog
ca: Diàleg

en: DiffServ Code Point
ca: Punt de codi de serveis diferenciats

en: Different resampling algorithms are supported. The best one is slower, while the fast one exhibits low quality.
ca: Pot admetre diversos algoritmes de remostratge. El millor és més lent, mentre que el més ràpid mostra baixa qualitat.

en: Differentiated Services Code Point for outgoing UDP streams (or IPv4 Type Of Service, or IPv6 Traffic Class). This is used for network Quality of Service.
ca: Punt de codi de serveis diferenciats per als fluxos UDP de sortida (o tipus de servei IPv4 o classe de trànsit IPv6). Es fa servir per a la qualitat de servei de la xarxa (QoS).

en: Digital Cinema Package module
ca: Mòdul Digital Cinema Package

en: Digital TV Standard
ca: Estàndard de TV digital

en: Digital Television and Radio
ca: Televisió i ràdio digital

en: Digital Video (Firewire/ieee1394) input
ca: Entrada de Vídeo Digital (Firewire/ieee1394)

en: Digital broadcasting
ca: Radiodifusió digital

en: Dim keyboard backlight during fullscreen playback
ca: Atenua el contrallum del teclat durant la reproducció a pantalla completa

en: Dirac packetizer
ca: Empaquetador Dirac

en: Dirac video decoder using libschroedinger
ca: Descodificador de vídeo Dirac amb libschroedinger

en: Dirac video demuxer
ca: Desmultiplexor de vídeo Dirac

en: Dirac video encoder using libschroedinger
ca: Codificador de vídeo Dirac amb libschroedinger

en: Direct MV prediction mode
ca: Mode de predicció directa del vector de moviment

en: Direct prediction size
ca: Mida de predicció directa

en: Direct prediction size:
     -  0: 4x4
     -  1: 8x8
     - -1: smallest possible according to level
ca: Mida de predicció directa:
     -  0: 4x4
     -  1: 8x8
     - -1: El més petit possible segons el nivell

en: Direct rendering
ca: Renderització directa

en: Direct3D11 Video Acceleration
ca: Acceleració de vídeo de Direct3D11

en: Direct3D11 video output
ca: Sortida de vídeo Direct3D11

en: Direct3D9 adjust filter
ca: Ajust de filtre Direct3D9

en: Direct3D9 video output
ca: Sortida de vídeo Direct3D9

en: DirectMedia Object decoder
ca: Descodificador d'objectes DirectMedia

en: DirectMedia Object encoder
ca: Codificador d'objectes DirectMedia

en: DirectShow input
ca: Entrada DirectShow

en: DirectX (DirectDraw) video output
ca: Sortida de vídeo DirectX (DirectDraw)

en: DirectX Video Acceleration (DXVA) 2.0
ca: Acceleració de vídeo DirectX (DXVA) 2.0

en: DirectX audio output
ca: Sortida d'àudio DirectX

en: Direction
ca: Direcció

en: Direction of the mirroring.
ca: Direcció del mirall.

en: Directory
ca: Directori

en: Directory import
ca: Importació de directoris

en: Directory index
ca: Índex del directori

en: Directory or filename where the records will be stored
ca: Directori o fitxer on es desaran els enregistraments

en: Directory path prefix
ca: Prefix del camí del directori

en: Directory path where images files should be saved. If not set, then images will be automatically saved in users homedir.
ca: Camí del directori on s'han de desar els fitxers d'imatge. Si no està definit, les imatges es desaran automàticament al directori d'inici de l'usuari.

en: Directory used to store the timeshift temporary files.
ca: Directori que s'utilitzarà per a emmagatzemar els fitxers temporals de la pausa en directe.

en: Directory where the records will be stored
ca: Aquesta opció permet especificar el directori on s'emmagatzemaran els enregistraments.

en: Directory where the video snapshots will be stored.
ca: Aquesta opció permet especificar el directori on s'emmagatzemaran les captures de vídeo.

en: Disable
ca: Inhabilita

en: Disable DVD menus
ca: Inhabilita els menús del DVD

en: Disable DVD subtitle transparency
ca: Inhabilita la transparència dels subtítols de DVD

en: Disable Disc Menus
ca: Inhabilita els menús de disc

en: Disable NACK output packets
ca: Inhabilita paquets de sortida NACK

en: Disable all lua plugins
ca: Inhabilita tots els connectors LUA

en: Disable arithmetic coding
ca: Inhabilita la codificació aritmètica

en: Disable for double buffering in software.
ca: Deshabilitar per a doble memòria intermèdia en el programari.

en: Disable if your receiver does not support Dolby®.
ca: Inhabilita si el vostre receptor no és compatible amb Dolby®.

en: Disable screensaver
ca: Inhabilita l'estalvi de pantalla

en: Disable the screensaver during video playback.
ca: Inhabilita l'estalvi de pantalla durant la reproducció de vídeo.

en: Disabled
ca: Desactivat

en: Disc Selection
ca: Selecció del disc

en: Disc caching (ms)
ca: Memòria cau dels discs (ms)

en: Disc device
ca: Dispositiu de disc

en: Disc number
ca: Número del disc

en: Discard
ca: Descarta

en: Discarded (corrupted)
ca: Descartat (malmès)

en: Disclaimer
ca: Avís legal

en: Discontinuous Transmission
ca: Transmissió discontinua

en: Dismiss the subtitle setup dialog
ca: Feu clic per ometre el diàleg de configuració del subtítol.

en: Display
ca: Mostra

en: Display ID
ca: Identificador de pantalla

en: Display ID. If not specified, main display ID is used.
ca: Mostrar ID. Si no s'especifica, s'utilitza l'ID de la pantalla principal.

en: Display Settings
ca: Ajustaments de la visualització

en: Display Source As
ca: Mostra la font com a

en: Display VLC status menu icon
ca: Mostrar la icona del menu d'estat de VLC

en: Display a RSS or ATOM Feed on your video
ca: Mostra un canal RSS o Atom al vostre vídeo

en: Display a performance warning when transcoding
ca: Mostra un avís de rendiment durant la transcodificació

en: Display aspect ratio
ca: Relació d'aspecte de la pantalla

en: Display aspect ratio of a video elementary stream
ca: Relació d'aspecte de la pantalla del flux bàsic de vídeo

en: Display background cone or art
ca: Mostra el con o la portada al fons

en: Display background cone or current album art when not playing. Can be disabled to prevent burning screen.
ca: Mostra el con o la portada de l'àlbum actual quan no s'està reproduint. Es pot inhabilitar per evitar que la pantalla es cremi.

en: Display feed images if available.
ca: Mostra les imatges del canal si estan disponibles.

en: Display locally
ca: Mostra de manera local

en: Display name of the Service
ca: Nom a mostrar del servei

en: Display playlist tree
ca: Mostra l'arbre de la llista de reproducció

en: Display size
ca: Mida de la visualització

en: Display stream output
ca: Mostra la sortida de flux

en: Display text above the video
ca: Mostra el text a sobre del vídeo

en: Display the input video
ca: Mostra el vídeo d'entrada

en: Display the output
ca: Mostra la sortida

en: Display the processed video
ca: Mostra el vídeo processat

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
ca: Mostra la previsualització de la captura a la cantonada superior esquerra de la pantalla.

en: Display the stream locally
ca: Mostra el flux localment

en: Display the title of the video on top of the movie.
ca: Mostra el títol del vídeo a la part superior de la pel·lícula.

en: Display video in a skinned window if any
ca: Mostra el vídeo en una finestra amb aparença si n'hi ha

en: Display video snapshot preview
ca: Mostra la previsualització de la captura de vídeo

en: Display while streaming
ca: Mostra mentre es transmet

en: Displayed
ca: Mostrat

en: Displayed frames
ca: Fotogrames mostrats

en: Distance between I- or P- key frames; if it is zero, the GOP structure is unspecified. Note: If GopRefDist = 1, there are no B-frames used.
ca: Distància entre els fotogrames clau I- o P-; si és zero, l'estructura GOP no s'especifica. Nota: Si GopRefDist = 1, no s'utilitza cap fotograma B-.

en: Distance between front left speaker and listener in meters.
ca: Distància entre l'altaveu frontal esquerre i el receptor, en metres.

en: Distort mode
ca: Mode de distorsió

en: Distort mode, one of "gradient", "edge" and "hough".
ca: Un dels modes de distorsió: «degradat», «vora» i «hough».

en: Do not check for a valid rtcp message from the encoder
ca: No comprovar la validesa del missatge rtcp del codificador

en: Do not demultiplex
ca: Inhabilita la desmultiplexació

en: Do not open a DOS command box interface
ca: No obris cap interfície del quadre d'ordres de DOS

en: Do not play
ca: Inhabilita la reproducció

en: Do not seek
ca: No busquis

en: Do not try to guess ASF bitrate. Setting this, allows you to control how Windows Media Player will cache streamed content. Set to audio+video bitrate in bytes
ca: No intenteu endevinar la taxa de bits ASF. Aquesta opció permet controlar la memòria cau del contingut en temps real del Windows Media Player. Establiu la taxa de bits d'àudio + vídeo en bytes.

en: Do nothing
ca: No facis res

en: Do you really want to unsubscribe from %1?
ca: Voleu eliminar la subscripció a %1?

en: Do you want to download it?
ca: Voleu baixar-lo?

en: Do you want to go ahead with this?
ca: Voleu seguir amb això?

en: Do you want to restart the playback where left off?
ca: Vols reiniciar la reproducció on la vas deixar?

en: Dock fullscreen controller
ca: Acobla el controlador de pantalla completa

en: Dock/undock fullscreen controller to/from bottom of screen
ca: Acobla/desacobla el controlador de pantalla completa a/des de la part inferior de la pantalla

en: Docked Playlist
ca: Llista de reproducció acoblada

en: Dolby Surround decoder
ca: Descodificador del Dolby Surround

en: Dolby Surround encoded streams won't be decoded before being processed by this filter. Enabling this setting is not recommended.
ca: Els fluxos codificats de Dolby Surround no es descodificaran abans de ser processats per aquest filtre. No és recomanable habilitar aquesta opció.

en: Domain/Workgroup that will be used for the connection.
ca: Aquesta opció permet modificar el domini/grup de treball que s'utilitzarà per a la connexió.

en: Don't display any video
ca: No mostris cap vídeo

en: Don't require a keyframe before splitting a segment. Needed for audio only.
ca: No cal un fotograma clau abans de dividir el segment. Només ho necessita l'àudio.

en: Don't show
ca: No mostris

en: Don't use presets, but manually specified bands. You need to provide 10 values between -20dB and 20dB, separated by spaces, e.g. "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2".
ca: No utilitzeu els valors predeterminats, excepte les bandes especificades manualment. Heu de proporcionar 10 valors entre -20dB i 20dB, separats per espais, p. ex. «0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2».

en: Double Size
ca: Mida doble

en: Double click to change.
    Delete key to remove.
ca: Feu doble clic per a canviar.
    La tecla Suprimir per eliminar.

en: Double click to get media information
ca: Feu doble clic per a obtenir la informació multimèdia

en: Double click to jump to a chosen time position
ca: Feu doble clic per a saltar a la posició de temps triada

en: Down
ca: Avall

en: Download cover art
ca: Baixa la portada

en: Downloaded file "%s" was corrupted. Thus, it was deleted.
ca: El fitxer baixat «%s» estava malmès. Per tant, s'ha suprimit.

en: Draw bands in the spectrometer
ca: Dibuixa bandes a l'espectròmetre

en: Draw peaks in the analyzer
ca: Dibuixa pics a l'analitzador

en: Draw the base of the bands
ca: Dibuixa la base de les bandes

en: Drawable
ca: Dibuixable

en: Drop late frames
ca: Omet els darrers fotogrames

en: Drop media here
ca: Deixa anar els elements multimèdia aquí

en: Dropped (discontinued)
ca: Llençat (discontinuat)

en: Dry
ca: Sec

en: Dry Mix
ca: Senyal original (dry)

en: Dry mix
ca: Senyal original (dry)

en: Dummy
ca: Simulat

en: Dummy Elements
ca: Elements simulats

en: Dummy IFO demux
ca: Desmultiplexor IFO simulat

en: Dummy audio output
ca: Sortida d'àudio simulat

en: Dummy decoder
ca: Descodificador Dummy

en: Dummy encoder
ca: Codificador simulat

en: Dummy font renderer
ca: Renderitzador del tipus de lletra simulat

en: Dummy image chroma format
ca: Format de la crominància de la imatge Dummy

en: Dummy input
ca: Entrada simulada

en: Dummy interface
ca: Interfície Dummy

en: Dummy stream output
ca: Sortida de flux simulat

en: Dummy video output
ca: Sortida de vídeo Dummy

en: Dummy/Raw muxer
ca: Multiplexor simulat/cru

en: Dump decoder
ca: Descodificador de buidatge

en: Dump filename
ca: Nom del fitxer de bolcat

en: Dump module
ca: Bolca el mòdul

en: Dump raw input
ca: Buida a l'entrada en cru

en: Duplicate current profile for a new profile
ca: Duplica el perfil actual per a un perfil nou

en: Duplicate current profile...
ca: Duplica el perfil actual...

en: Duplicate stream output
ca: Duplica la sortida de flux

en: Duplicate your video to multiple windows and/or video output modules
ca: Dupliqueu el vídeo en finestres múltiples i/o mòduls de sortida de vídeo

en: Duration
ca: Durada

en: Duration in seconds
ca: Durada en segons

en: Duration in seconds before simulating an end of file. A negative value means an unlimited play time.
ca: Durada en segons abans d'estimular el final d'un fitxer. Un valor negatiu significa un temps de reproducció sense límits.

en: Duration of the fingerprinting
ca: Durada de l'empremta digital

en: Dutch
ca: Holandès

en: Dynamic range compression makes the loud sounds softer, and the soft sounds louder, so you can more easily listen to the stream in a noisy environment without disturbing anyone. If you disable the dynamic range compression the playback will be more adapted to a movie theater or a listening room.
ca: La compressió de rang dinàmic fa que els sons alts sonin més suaus, i els suaus més alts, perquè pugueu escoltar més fàcilment el flux en un entorn sorollós sense molestar a ningú. Si la inhabiliteu, la reproducció estarà més adaptada a una sala cinematogràfica o una habitació acústica.

en: Dynamic range compressor
ca: Compressor del marge dinàmic

en: Dynamic video overlay
ca: Superposició dinàmica del vídeo

en: E&xport
ca: E&xporta

en: EBU STL subtitles decoder
ca: Descodificador de subtítols EBU STL

en: EBU STL subtitles parser
ca: Analitzador de subtítols EBU STL

en: EGL extension for OpenGL
ca: Extensió EGL per a l'OpenGL

en: ES ID
ca: Identificador de l'ES (flux bàsic)

en: Early SKIP detection on P-frames
ca: Detecció SKIP prèvia als fotogrames P

en: Early SKIP detection on P-frames.
ca: Detecció SKIP prèvia als fotogrames P.

en: Eastern European (Latin-2)
ca: Europeu de l'est (Latin-2)

en: Eastern European (Windows-1250)
ca: Europeu de l'est (Windows-1250)

en: Edge
ca: Vora

en: Edge detection
ca: Detecció de les vores

en: Edge detection video filter
ca: Filtre de vídeo per detectar les vores

en: Edge visible
ca: Vora visible

en: Edit
ca: Edita

en: Edit Bookmarks
ca: Edita els preferits

en: Edit Input
ca: Edita una entrada

en: Edit Options
ca: Edita les opcions

en: Edit default application settings for network protocols
ca: Edita els paràmetres predeterminats de l'aplicació per als protocols de xarxa

en: Edit selected profile
ca: Edita el perfil seleccionat

en: Edit settings
ca: Edita la configuració

en: Effects
ca: Efectes

en: Effects list
ca: Llista d'efectes

en: Eject the disc
ca: Expulsa el disc

en: Elapsed time
ca: Temps transcorregut

en: Electronic
ca: Electrònica

en: Element aspect ratio
ca: Relació d'aspecte de l'element

en: Elementary Stream ID
ca: Identificador de flux bàsic

en: Elementary stream output
ca: Sortida de flux bàsic

en: Elements order
ca: Ordre dels elements

en: Eliminates chrominance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends 7.
ca: Aquesta opció permet eliminar els blocs de crominància quan el PSRN no ha canviat gaire (valor predeterminat: 0,0). L'especificació H264 en recomana 7.

en: Eliminates luminance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends -4.
ca: Aquesta opció permet eliminar els blocs de luminància quan el PSRN no ha canviat gaire (valor predeterminat: 0,0). L'especificació H264 recomana -4.

en: Embed the file browser in open dialog
ca: Incrusta el navegador de fitxers al diàleg obert

en: Embed the video output in the main interface.
ca: Incrusta la sortida del vídeo a la interfície principal.

en: Embedded
ca: Incrustat

en: Embedded video
ca: Vídeo incrustat

en: Embedded window video
ca: Vídeo de la finestra incrustada

en: Emboss
ca: Relleu

en: Emergency Alert Messaging for Cable
ca: Missatges d'alerta d'emergència per al cable

en: Emit log messages through the POSIX system log.
ca: Emet missatges de registre a través del registre de sistema POSIX.

en: Empty
ca: Buit

en: Empty Playlist
ca: Buida la llista de reproducció

en: Enable
ca: Habilita

en: Enable Audio passthrough
ca: Habilita el convertidor d'àudio

en: Enable DVD menus
ca: Habilita els menús de DVD

en: Enable Dark Mode
ca: Activa el mode fosc

en: Enable Global Motion Estimation
ca: Habilita l'estimació de moviment global

en: Enable HTTP web interface
ca: Habilita la interfície web HTTP

en: Enable Last.fm submissions
ca: Habilita les trameses de Last.fm

en: Enable Metadata Retrieval
ca: Habilitar la recuperació de metadades

en: Enable OMX direct rendering.
ca: Habilita la renderització directa de OMX

en: Enable OSD
ca: Habilita l'OSD

en: Enable On Screen Display (OSD)
ca: Habilita la vista en pantalla (OSD)

en: Enable Phase Correlation Estimation
ca: Habilita l'estimació de la correlació de fase

en: Enable SPU stream output
ca: Habilita la sortida de flux SPU

en: Enable Scene Change Detection
ca: Habilita la detecció de canvi d'escena

en: Enable Spatializer
ca: Habilita l'espaiador

en: Enable Time-Stretching audio
ca: Habilita el canvi de velocitat de l'àudio

en: Enable a simple noise reduction algorithm to lower the encoding length and bitrate, at the expense of lower quality frames.
ca: Aquesta opció permet habilitar un simple algoritme de reducció del soroll per tal de reduir la longitud de codificació i la taxa de bits, a canvi de fotogrames de menor qualitat.

en: Enable a workaround for T23
ca: Habilita una solució temporal per a T23

en: Enable adaptive prefiltering
ca: Habilita la filtració prèvia adaptable

en: Enable afterburner library
ca: Habilita la biblioteca afterburner

en: Enable audio
ca: Habilita l'àudio

en: Enable audio stream output
ca: Habilita la sortida de flux d'àudio

en: Enable compatibility hacks for Blu-ray support
ca: Habilita els pedaços de compatibilitat perquè admetin el Blu-Ray

en: Enable dedicated algorithms for interlaced frames.
ca: Aquesta opció permet habilitar els algoritmes dedicats a fotogrames entrellaçats.

en: Enable discontinuous transmission (DTX).
ca: Habilita la transmissió discontinua (DTX).

en: Enable dynamic range compressor
ca: Habilita el compressor del marge dinàmic

en: Enable hacks for Blu-ray support, this doesn't enforce every aspect of Blu-ray compatibility
    e.g. resolution, framerate, level
ca: Habilita els pedaços perquè s'admeti el Blu-Ray. Aquesta opció no força totes les opcions de compatibilitat del Blu-Ray
    p. ex. resolució, velocitat dels fotogrames, nivell

en: Enable hierarchical Motion Estimation
ca: Habilita l'estimació de moviment jeràrquica

en: Enable interlaced motion estimation algorithms. This requires more CPU.
ca: Aquesta opció permet habilitar els algoritmes d'estimació de moviment entrellaçat. Necessita més CPU.

en: Enable megabass mode
ca: Habilita el mode Mega Bass

en: Enable multiple quantizers
ca: Habilita els quantificadors múltiples

en: Enable multiple quantizers per subband (one per codeblock)
ca: Habilita els quantificadors múltiples per subbanda (un per bloc codificat)

en: Enable noise reduction algorithm.
ca: Habilita l'algoritme de reducció del soroll.

en: Enable notifications on playlist item change
ca: Habilita les notificacions quan canviï un element de la llista de reproducció

en: Enable original graphic spectrum
ca: Habilita l'espectre gràfic original

en: Enable reverberation
ca: Habilita la reverberació

en: Enable software mode
ca: Activa el mode de programari

en: Enable spectral band replication
ca: Habilita la replicació de banda espectral

en: Enable streaming of all ES
ca: Habilita la transmissió per a tots els ES (fluxos bàsics)

en: Enable sub-pictures
ca: Habilita les subimatges

en: Enable subtitles
ca: Habilita els subtítols

en: Enable the "flat" spectrum analyzer in the spectrometer.
ca: Habilita l'analitzador d'espectre «pla» a l'espectròmetre.

en: Enable the color killer, i.e. switch to black & white picture whenever the signal is weak.
ca: Habilita l'eliminació de colors, p. ex. canvia a imatge en blanc i negre quan el senyal és dèbil.

en: Enable the pre-motion estimation algorithm.
ca: Aquesta opció permet habilitar l'algoritme d'estimació de premoviment.

en: Enable this option if the diagonal stripes are displayed when the window size is equal to or smaller than the movie size.
ca: Habiliteu aquesta opció si es mostren les franges obliqües quan la mida de la finestra és igual o més petita que la mida de la pel·lícula.

en: Enable this option if you want your audio not to be interrupted by the other audio.
ca: Habiliteu aquesta opció si voleu que cap altre àudio interrompi el vostre àudio.

en: Enable time stretching audio
ca: Habilita la modificació del tram de temps de l'àudio

en: Enable transparency effects
ca: Habilita els efectes de transparència

en: Enable trellis quantization (rate distortion for block coefficients).
ca: Aquesta opció permet habilitar la quantificació d'enreixat (distorsió de la taxa per coeficients de bloc).

en: Enable video
ca: Habilita el vídeo

en: Enable video stream output
ca: Habilita la sortida de flux de vídeo

en: Enable voice activity detection (VAD). It is automatically activated in VBR mode.
ca: Habilita la detecció d'activitat de veu (VAD). S'activa automàticament al mode VBR.

en: Enable wallpaper mode
ca: Activa el mode fons de pantalla

en: Enable/disable audio rendering.
ca: Habilita/inhabilita la renderització de l'àudio.

en: Enable/disable video rendering.
ca: Habilita/inhabilita la renderització del vídeo.

en: Enabled
ca: Activat

en: Enabled (AC3/DTS only)
ca: Habilitat (només AC3/DTS)

en: Enables framedropping on MPEG2 stream. Framedropping occurs when your computer is not powerful enough
ca: Habilita l'eliminació de fotogrames als fluxos MPEG2. Això succeeix quan l'ordinador no és prou potent

en: Encapsulation
ca: Encapsulació

en: Encapsulation Method
ca: Mètode d'encapsulació

en: Encoded by
ca: Codificat per

en: Encoder
ca: Codificador

en: Encoder Algorithm to use.
ca: Algoritme del codificador a utilitzar

en: Encoder Profile
ca: Perfil del codificador

en: Encoding
ca: Codificació

en: Encoding Params
ca: Paràmetres de codificació

en: Encoding X coordinate
ca: Coordenada X de la codificació

en: Encoding Y coordinate
ca: Coordenada Y de la codificació

en: Encoding complexity
ca: Complexitat de la codificació

en: Encoding parameters
ca: Paràmetres de codificació

en: Encoding quality
ca: Qualitat de la codificació

en: Encrypted connexion
ca: Connexió encriptada

en: End
ca: Fi

en: Enforce a constant bitrate encoding (CBR) instead of default variable bitrate encoding (VBR).
ca: Força la codificació a una taxa de bits constant (CBR) en comptes de la codificació predeterminada de taxa de bits variable (VBR).

en: Enforce a keyframe interval between 1 and 1000.
ca: Aplicar un interval de fotogrames clau entre 1 i 1000.

en: Enforce a quality between 0 (lossless) and 511 (worst).
ca: Força una qualitat entre 0 (sense pérdues) i 511 (pitjor).

en: Enforce a quality between 0 (low) and 10 (high).
ca: Força una qualitat entre 0 (baixa) i 10 (alta).

en: Enforce a quality between 1 (low) and 10 (high), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
ca: Aquesta opció permet forçar una qualitat entre 1 (baixa) i 10 (alta), en lloc d'especificar una taxa de bits particular. Produirà un flux VBR.

en: Enforce the alignment of the video in its window. By default (0) it will be centered (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, like 6=4+2 meaning top-right).
ca: Forçar l'alineació del vídeo a la seva finestra. El valor predeterminat (0) estarà centrat, (0=centre, 1=esquerra, 2=dreta, 4=superior, 8=inferior, també podeu utilitzar combinacions d'aquests valors, com 6=4+2, el qual vol dir dalt-dreta).

en: Enforce the bargraph position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
ca: Força la posició de la gràfica de barres al vídeo (0=centre, 1=esquerra, 2=dret, 4=superior, 8=inferior, també podeu utilitzar combinacions d'aquests valors, p. ex. 6=superior-dreta).

en: Enforce the complexity of the encoder.
ca: Força la complexitat del codificador.

en: Enforce the logo position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
ca: Força la posició del logotip al vídeo (0=centre, 1=esquerra, 2=dreta, 4=superior, 8=inferior, també podeu utilitzar combinacions d'aquests valors, p. ex. 6=superior-dreta).

en: Enforce the maximal VBR bitrate
ca: Força la màxima taxa de bits VBR

en: Enforce the mode of the encoder.
ca: Força el mode del codificador.

en: Enforces alignment of all access units on PES boundaries. Disabling this might save some bandwidth but introduce incompatibilities.
ca: Força l'alineació de totes les unitats d'accés als límits PES. Si s'inhabilita, es pot estalviar una mica d'amplada de banda, tot i que pot provocar incompatibilitats.

en: English
ca: Anglès

en: Enqueue items into playlist in one instance mode
ca: Posa els elements a la cua de la llista de reproducció en el mode d'instància única

en: Enter
ca: Intro

en: Enter URL here...
ca: Escriu l'URL aquí...

en: Enter URL of the podcast to subscribe to:
ca: Introduïu l'URL del podcast al qual se subscriurà:

en: Enter a name for the new preset:
ca: Introduïu un nom per al valor predefinit nou:

en: Enter a name for the new profile:
ca: Introduïu el nom del perfil nou:

en: Enter a new name for the directory:
ca: Indiqueu un nom per al directori:

en: Enter a new name for the folder:
ca: Indiqueu un nom per a la carpeta:

en: Enter a stream URL here. To open RTP or UDP streams, use the respective button below.
ca: Introduïu aquí un URL de flux de xarxa. Per obrir fluxos RTP o UDP, useu el botó respectiu més avall.

en: Enter name for new directory:
ca: Introduïu el nom del directori nou:

en: Enter name for new folder:
ca: Introduïu el nom de la carpeta nova:

en: Enter the list of podcasts to retrieve, separated by '|' (pipe).
ca: Introdueix la llista de podcasts que s'ha de recuperar, separats per «|» (barra).

en: Entry
ca: Entrada

en: Episode
ca: Episodi

en: Equalizer
ca: Equalitzador

en: Equalizer preset
ca: Valors predefinits de l'equalitzador

en: Equalizer with 10 bands
ca: Equalitzador de 10 bandes

en: Erase
ca: Esborra

en: Erase video filter
ca: Esborra el filtre de vídeo

en: Error resilience
ca: Reconeixement d'errors

en: Error while saving meta
ca: S'ha produït un error mentre es desaven les metadades

en: Error: `goto' needs an argument greater than zero.
ca: Error: «goto» necessita un argument més gran que zero.

en: Errors and Warnings
ca: Errors i avisos

en: Errors and Warnings...
ca: Errors i avisos...

en: Essential
ca: Essencial

en: Estonian
ca: Estonià

en: Ethnic
ca: Ètnic

en: Every
ca: Cada

en: Example: 'CICrystallize', 'CIBumpDistortion', 'CIThermal', 'CIComicEffect'
ca: Exemple: 'CICrystallize', 'CIBumpDistortion', 'CIThermal', 'CIComicEffect'

en: Executive Producer
ca: Productor executiu

en: Exhaustive help for VLC and its modules
ca: Ajuda exhaustiva per al VLC i els seus mòduls

en: Exit fullscreen
ca: Surt de la pantalla completa

en: Exit if there are no more items in the playlist.
ca: Si no hi ha cap element a la llista de reproducció, surt.

en: Expand
ca: Expandeix

en: Expand All
ca: Expandeix-ho tot

en: Expand the viewpoint field of view (360°)
ca: Expandeix el punt de vista del camp de visió (360°)

en: Expanding Spacer
ca: Espaiador desplegable

en: Expanding background cone or art
ca: Ampliació del con o de la portada.

en: Explicit
ca: Explícit

en: Export SDP as file
ca: Exporta l'SDP com un fitxer

en: Expose media player via D-Bus
ca: Exposa el reproductor multimèdia mitjançant D-Bus

en: Extend subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
ca: Amplia la durada dels subtítols segons aquest valor.
    Utilitzeu 0 per a inhabilitar-lo.

en: Extended M3U
ca: M3U ampliat

en: Extended panel
ca: Panell ampliat

en: Extension '%s' does not respond.
    Do you want to kill it now?
ca: L'extensió '%s' no respon.
    Voleu aturar-la?

en: Extension not responding!
ca: L'extensió no respon

en: Extension through which to use the Open Graphics Library (OpenGL).
ca: Extensió a través de la qual s'utilitza l'Open Graphics Library (OpenGL).

en: Extensions brings various enhancements. Check descriptions for more details
ca: Recupera informació extra i art per als elements de la llista de reproducció

en: Extra I-frames aggressivity
ca: Agressivitat dels fotogrames I addicionals

en: Extra PMT
ca: PMT addicional

en: Extra interface modules
ca: Mòduls de la interfície addicional

en: Extra media
ca: Suport addicional

en: Extra metadata and other information are shown in this panel.
ca: Les metadades addicionals i la informació es mostren en aquest tauler.

en: Extract
ca: Extreu

en: Extract RGB component video filter
ca: Extreu el filtre de vídeo del component RGB

en: FDK-AAC Audio encoder
ca: Codificador d'àudio FDK-AAC

en: FEC code rate
ca: Taxa del codi FEC

en: FFT window
ca: Finestra FFT

en: FFmpeg audio/video decoder
ca: Descodificador d'àudio/vídeo FFmpeg

en: FFmpeg audio/video encoder
ca: Codificador d'àudio/vídeo FFmpeg

en: FFmpeg post processing filter chains
ca: Cadenes de filtre de postprocessament de ffmpeg

en: FIFO which will be read for commands
ca: El FIFO que llegiran per a les ordres

en: FIFO which will be written to for responses
ca: El FIFO al qual es demanaran respostes

en: FLAC demuxer
ca: Desmultiplexor FLAC

en: FM radio
ca: Ràdio FM

en: FOURCC code of raw input format
ca: Codi FourCC del format d'entrada cru

en: FOURCC code of the raw input format. This is a four character string.
ca: Codi FOURCC del format d'entrada cru. És una cadena de quatre caràcters.

en: FPS Converter
ca: Convertidor FPS

en: FPS conversion video filter
ca: Filtre de vídeo de conversió FPS

en: FTP account
ca: Compte FTP

en: FTP authentication
ca: Autenticació FTP

en: FTP input
ca: Entrada FTP

en: FTP upload output
ca: Sortida de càrrega FTP

en: Facility
ca: Funcionalitat

en: Failed to open "%s" for writing
ca: No s'ha pogut obrir «%s» per escriure-hi

en: Failed to start bluray playback. Please try without menu support.
ca: Ha fallat en iniciar la reproducció de Blu-Ray. Si us plau, proveu-ho sense suport de menús.

en: Fake TTY
ca: TTY fals

en: Fallback to placeholder stream when out of data
ca: Sistema alternatiu al flux de text variable quan no hi ha dades

en: Faroese
ca: Feroès

en: Fast
ca: Ràpid

en: Fast bilinear
ca: Bilineal ràpid

en: Fast seek
ca: Cerca ràpida

en: Faster
ca: Més ràpid

en: Faster (fine)
ca: Més ràpid (lleuger)

en: Favor speed over precision while seeking
ca: Afavoreix la velocitat per sobre de la precisió durant la cerca

en: Features
ca: Característiques

en: Feed URLs
ca: URL del canal

en: Feed images
ca: Imatges del canal

en: Feedback gain
ca: Guany de la retroacció

en: Fetch artwork using lua scripts
ca: Recull fotografies mitjançant els scripts lua

en: Fetch meta data using lua scripts
ca: Recull metadades mitjançant scripts

en: Field coding is where interlaced fields are coded separately as opposed to a pseudo-progressive frame
ca: La codificació de camp és on els camps entrellaçats es codifiquen per separat, al contrari d'un fotograma pseudoprogressiu

en: Fijian
ca: Fijià

en: File
ca: Fitxer

en: File Format:
ca: Format del fitxer:

en: File Selection
ca: Selecció de fitxer

en: File Size
ca: Mida del fitxer

en: File associations
ca: Associacions de fitxers

en: File audio output
ca: Sortida d'àudio en un fitxer

en: File caching (ms)
ca: Memòria cau dels fitxers (ms)

en: File containing the 16 bytes encryption key
ca: Fitxer que conté la clau d'encriptatge de 16 bits

en: File corrupted
ca: El fitxer està malmès

en: File could not be verified
ca: No s'ha pogut verificar el fitxer

en: File dumper
ca: Bolcador de fitxers

en: File extensions association
ca: Associació de les extensions de fitxers

en: File input
ca: Entrada del fitxer

en: File is read when segment starts and is assumed to be in format: key-uri\nkey-file. File is read on the segment opening and values are used on that segment.
ca: L'arxiu es llegeix quan comença el segment i s'assumeix que està en format: key-uri\nkey-file. L'arxiu es llegeix en l'obertura del segment i els valors s'usen en aquest segment.

en: File keystore (plaintext)
ca: Clauer de fitxers (text pla)

en: File logger
ca: Registre de l'arxiu

en: File logging
ca: Registre del fitxer

en: File name
ca: Nom de fitxer

en: File names:
ca: Noms de fitxers:

en: File not verifiable
ca: No s'ha pogut verificar el fitxer

en: File reading failed
ca: S'ha produït un error en llegir el fitxer

en: File stream output
ca: Sortida de flux del fitxer

en: File that will be used to configure the projectM module.
ca: Fitxer que s'utilitzarà per a configurar el mòdul projectM.

en: File to read the marquee text from.
ca: Fitxer des del qual es llegirà el text marcat.

en: File to which the audio samples will be written to ("-" for stdout).
ca: Arxiu on s'escriuran les mostres d'àudio. ("-" per stdout).

en: File where vlc reads key-uri and keyfile-location
ca: Fitxer on el VLC llegeix l'URI clau i la ubicació del fitxer clau

en: File/Directory
ca: Fitxer/Directori

en: File/Folder
ca: Fitxer/Carpeta

en: Filebrowser starting point
ca: Punt d'inici del navegador de fitxers

en: Filename
ca: Nom del fitxer

en: Filename containing initial scan tuning data.
ca: Nom de fitxer que conté dades per a l'ajust inicial de l'exploració.

en: Filename for 2 pass stats file
ca: Nom del fitxer del fitxer d'estadístiques de 2 passades

en: Filename for 2 pass stats file for multi-pass encoding.
ca: Nom del fitxer del fitxer d'estadístiques de 2 passades per a la codificació multipassada.

en: Filename for stream (helper setting for dst)
ca: Nom de fitxer per al flux (paràmetre de l'aplicació d'ajuda per al dst)

en: Filename for stream. Helper setting for dst, dst=bind+'/'+path. dst-parameter overrides this.
ca: Nom de fitxer per al flux. Paràmetre de l'aplicació d'ajuda per al dst, dst=bind+'/'+path. El paràmetre dst ho substitueix.

en: Filename of config file in share/dvb/dvb-s.
ca: Nom de fitxer del fitxer de configuració a share/dvb/dvb-s.

en: Filename prefix
ca: Prefix del nom del fitxer

en: Filename to look for album art in current directory
ca: Nom del fitxer per trobar la portada d'un àlbum al directori actual

en: Files
ca: Fitxers

en: Files will be placed in the same directory with the same name.
ca: Els fitxers s'ubicaran al mateix directori amb el mateix nom.

en: Files with these extensions will not be added to playlist when opening a directory.
    This is useful if you add directories that contain playlist files for instance. Use a comma-separated list of extensions.
ca: Els fitxers amb aquestes extensions no s'afegiran a la llista quan s'obri un directori.
    Això és útil si afegiu directoris que contenen fitxers de llista de reproducció, per exemple. Utilitzeu una llista d'extensions separades per comes.

en: Film Grain
ca: Gra de pel·lícula

en: Film NTSC (IVTC)
ca: Pel·lícula NTSC (IVTC)

en: Filter
ca: Filtre

en: Filter the audio twice. This provides a more intense effect.
ca: Filtra l'àudio dues vegades. Això proporciona un efecte més intens.

en: Filter:
ca: Filtre:

en: Filters
ca: Filtres

en: Find
ca: Cerca

en: Find all cluster positions by jumping cluster-to-cluster before playback
ca: Troba totes les posicions dels clústers saltant d'un a un altre abans de la reproducció.

en: Find meta data using audio fingerprinting
ca: Troba metadades utilitzant l'empremta digital d'àudio

en: Find more addons online
ca: Cerca més complements en línia

en: Find: %s
ca: Troba: %s

en: Fingerprinting track...
ca: Fent l'empremta digital de la pista...

en: Finnish
ca: Finès

en: First Play
ca: Primera reproducció

en: First parameter controls if RD is on (subme>=6) or off.
    Second parameter controls if Trellis is used on psychovisual optimization, default off
ca: El primer paràmetre controla si l'RD està actiu (subme>=6) o inactiu.
    El segon paràmetre controla si el Trellis s'utilitza a l'optimització psicovisual, de manera predeterminada inactiu

en: Fit to Screen
ca: Ajusta a la pantalla

en: Fix HDTV height
ca: Fixa l'alçada HDTV

en: Fix when necessary
ca: Arregla quan sigui necessari

en: Fixed Bandwidth
ca: Amplada de banda fixa

en: Fixed Bandwidth in KiB/s
ca: Amplada de banda fixa en KiB/s

en: Fixed quantizer scale
ca: Escala del quantificador fixa

en: Fixing AVI Index...
ca: S'està arreglant l'índex AVI...

en: Flac audio decoder
ca: Descodificador d'àudio Flac

en: Flac audio encoder
ca: Codificador d'àudio Flac

en: Flac audio packetizer
ca: Empaquetador d'àudio flac

en: Flat
ca: Pla

en: Flat Button
ca: Botó pla

en: Flat Top
ca: Superior plana

en: Flip horizontally
ca: Inverteix horitzontalment

en: Flip the picture horizontally.
ca: Inverteix la imatge horitzontalment.

en: Flip the picture vertically.
ca: Inverteix la imatge verticalment.

en: Flip vertically
ca: Inverteix verticalment

en: Float on Top
ca: Flota a dalt

en: FluidSynth MIDI synthesizer
ca: Sintetitzador FluidSynth MIDI

en: Folder
ca: Carpeta

en: Folder meta data
ca: Metadades de la carpeta

en: Follow the mouse
ca: Segueix el ratolí

en: Follow the mouse when capturing a subscreen.
ca: Segueix el ratolí quan es capturi una subpantalla.

en: Font
ca: Tipus de lletra

en: Font Properties
ca: Propietats del tipus de lletra

en: Font color
ca: Color del tipus de lletra

en: Font family for the font you want to use
ca: Família del tipus de lletra que voleu utilitzar per al tipus de lletra

en: Font file for the font you want to use
ca: Fitxer del tipus de lletra que voleu utilitzar per al tipus de lletra

en: Font menu
ca: Tipus de lletra per al menú

en: Font size
ca: Mida del tipus de lletra

en: Font size in pixels
ca: Mida del tipus de lletra en píxels

en: Font size, in pixels. Default is 0 (use default font size).
ca: Mida del tipus de lletra, en píxels. El valor per defecte és 0 (utilitza la mida de la lletra per defecte).

en: Font size, pixels
ca: Mida del tipus de lletra, píxels

en: Font used for the menus
ca: El tipus de lletra que s'usa als menús

en: Font used for the titles
ca: El tipus de lletra que s'usa als títols

en: For H.264, IdrInterval specifies IDR-frame interval in terms of I-frames; if IdrInterval=0, then every I-frame is an IDR-frame. If IdrInterval=1, then every other I-frame is an IDR-frame, etc. For MPEG2, IdrInterval defines sequence header interval in terms of I-frames. If IdrInterval=N, SDK inserts the sequence header before every Nth I-frame. If IdrInterval=0 (default), SDK inserts the sequence header once at the beginning of the stream.
ca: Per H.264, l'IdrInterval especifica l'interval fotograma-IDr en termes de fotogrames-I; si IdrInterval=0, cada fotograma-I és un fotograma-IDR. Si IdrInterval=1, qualsevol altre fotograma-I és un fotograma-IDR, etc. Per MPEG2, IdrInterval defineix l'interval de la seqüència capçalera en termes de fotogrames-I. Si IdrInterval=N, l'SDK inserta la capçalera de seqüència abans de cada fotograma-I Nth. Si IdrInterval=0 (per defecte), l'SDK insereix la capçalera de seqüència una vegada al principi de l'estríming.

en: For stereoscopic videos define frame arrangement:
     0: checkerboard - pixels are alternatively from L and R
     1: column alternation - L and R are interlaced by column
     2: row alternation - L and R are interlaced by row
     3: side by side - L is on the left, R on the right
     4: top bottom - L is on top, R on bottom
     5: frame alternation - one view per frame
ca: Per a vídeos estereoscòpics, definició de l'arranjament dels fotogrames:
    0: checkerboard - els píxels són alternativament de L i de R
    1: alternança de columnes - L i R estan entrellaçats per columna
    2: alternança de files - L i R estan entrellaçats per fila
    3: banda a banda - L és a l'esquerra, R a la dreta
    4: dalt a baix - L és a dalt, R a baix
    5: alternança de fotogrames - una vista per fotograma

en: Force
ca: Força

en: Force Aspect Ratio
ca: Força la relació d'aspecte

en: Force Profile
ca: Força el perfil

en: Force S/PDIF support
ca: Força la implementació S/PDIF

en: Force a constant bitrate encoding (CBR).
ca: Força una codificació de taxa de bits constant (CBR, taxa de bits constant).

en: Force a specific encoding quality between 0.0 (high) and 50.0 (low), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
ca: Aquesta opció permet especificar una qualitat de codificació entre 0,0 (baixa) i 50,0 (alta), en comptes d'especificar una taxa de bits particular. Això produirà un flux VBR.

en: Force a strict standard compliance when encoding (accepted values: -2 to 2).
ca: Aquesta opció permet forçar un compliment de l'estàndard estricte a la codificació (valors acceptats: -2 a 2).

en: Force bold
ca: Força la negreta

en: Force chroma (Use carefully)
ca: Força la crominància (utilitzeu-ho amb precaució)

en: Force chroma. This is a four character string.
ca: Força la crominància. És per a una cadena de quatre caràcters.

en: Force detection of Dolby Surround
ca: Força la detecció de Dolby Surround

en: Force index creation
ca: Força la creació d'un índex

en: Force interlaced video mode.
ca: Força el mètode d'entrellaçat

en: Force interleaved method
ca: Força el mètode d'entrellaçat

en: Force multicast RTP via RTSP
ca: Força la transmissió a grups RTP a través d'RTSP

en: Force number of slices per frame
ca: Força el nombre de fragments per fotograma

en: Force rectangular slices and is overridden by other slicing options
ca: Força els fragments rectangulars i la substitueixen altres opcions de fragmentació

en: Force selection of all streams
ca: Força la selecció de tots els fluxos

en: Force skipping of frames to speed up decoding (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
ca: Força l'omissió de fotogrames per tal d'augmentar la velocitat de la descodificació (-1=cap, 0=predeterminat, 1=fotogrames B, 2=fotogrames P, 3=fotogrames B+P, 4=tots els fotogrames).

en: Force skipping of idct to speed up decoding for frame types (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
ca: Força l'omissió de l'idct per a fer augmentar la velocitat en la descodificació dels tipus de fotogrames (-1=Cap, 0=Predeterminat, 1=Fotogrames B, 2=Fotogrames P, 3=Fotogrames B+P, 4=Tots els fotogrames).

en: Force subtitle position
ca: Força la posició dels subtítols

en: Force the DirectShow video input to use a specific chroma format (eg. I420 (default), RV24, etc.)
ca: Aquesta opció permet forçar un format específic de la crominància per a l'entrada de vídeo DirectShow (p. ex., I420 (el valor predeterminat), RV24, etc.)

en: Force the DirectShow video input to use a specific frame rate (eg. 0 means default, 25, 29.97, 50, 59.94, etc.)
ca: Aquesta opció permet forçar la velocitat dels fotogrames que utilitzarà l'entrada de vídeo DirectShow (p. ex., 0 vol dir predeterminada, 25, 29,97, 50, 59,94, etc.)

en: Force the HDMI output into an interlaced video mode for interlaced video content.
ca: Força la sortida HDMI a un mode de vídeo entrellaçat per a contingut de vídeo entrellaçat.

en: Force the Video4Linux2 video device to use a specific chroma format (eg. I420 or I422 for raw images, MJPG for M-JPEG compressed input). Complete list: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG
ca: Forçar al dispositiu de vídeo Video4Linux2 a usar un format de colors específic (per exemple, I420 o I422 per a imatges sense processar, MJPG per a l'entrada comprimida M-JPEG). Llista completa: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG

en: Force the dummy video output to create images using a specific chroma format instead of trying to improve performances by using the most efficient one.
ca: Fes que la sortida de vídeo dummy creï imatges amb un format de crominància específic en comptes d'intentar millorar el rendiment amb el més eficaç.

en: Force the rc module to use stdin as if it was a TTY.
ca: Obliga al mòdul rc a utilitzar stdin com si fos un TTY.

en: Force the specified number of consecutive B-frames to be used, except possibly before an I-frame. Range 0 to 2.
ca: Força el nombre específic de fotogrames B consecutius que s'han d'utilitzar, excepte, possiblement, davant d'un fotograma I. Interval de 0 a 2.

en: Force the subtitles format. Selecting "auto" means autodetection and should always work.
ca: Força el format dels subtítols. La selecció "auto" significa detecció automàtica i sempre hauria de funcionar.

en: Force the use of a specific chroma. Use YUVA if you're planning to use the Alphamask or Bluescreen video filter.
ca: Força l'ús d'una crominància específica. Utilitzeu YUVA si voleu utilitzar el filtre de vídeo màscara alfa o pantalla blava.

en: Force update of this dialog's values
ca: Força l'actualització dels valors d'aquest diàleg

en: Force use of a specific avformat muxer.
ca: Força l'ús d'un multiplexor avformat específic.

en: Force use of a specific chroma for output.
ca: Forçar la utilització d'un croma específic per a la sortida.

en: Force window style:
ca: Força l'estil de la finestra:

en: Forced chroma
ca: Crominància forçada

en: Forces the audio language
ca: Força l'idioma de l'àudio

en: Forces the audio language for the output mux. Three letter ISO639 code. Default is 'eng'.
ca: Força el llenguatge d'àudio per a la sortida mux. Codi de tres lletres ISO639. Per defecte 'eng'.

en: Form
ca: Formulari

en: Format name
ca: Nom del format

en: Format of the output images (png, jpeg, ...).
ca: Format de les imatges de sortida (png, jpeg, etc.)

en: Format time and date
ca: Format de l'hora i la data

en: Formatted Subtitles
ca: Subtítols formatats

en: Forward
ca: Endavant

en: Forward cookies across HTTP redirections.
ca: Reenvia les galetes mitjançant les redireccions HTTP.

en: Fra&me Rate
ca: Velocitat dels fotogra&mes

en: Fragmented and streamable MP4 muxer
ca: Multiplexor de MP4 fragmentat i reproduïble en flux

en: Frame By Frame
ca: Fotograma per fotograma

en: Frame buffer depth
ca: Profunditat de la memòria intermèdia gràfica

en: Frame buffer file
ca: Fitxer de la memòria intermèdia gràfica

en: Frame buffer height
ca: Alçada de la memòria intermèdia gràfica

en: Frame buffer segment ID
ca: Identificador dels segments de la memòria intermèdia gràfica

en: Frame buffer width
ca: Amplada de la memòria intermèdia gràfica

en: Frame by frame
ca: Fotograma per fotograma

en: Frame packing
ca: Captura de fotogrames

en: Frame rate
ca: Velocitat dels fotogrames

en: Frame rate of a video elementary stream
ca: Velocitat dels fotogrames d'un flux bàsic de vídeo

en: Frame rate of the elementary stream produced.
ca: Velocitat dels fotogrames del flux bàsic produït.

en: Frame size
ca: Mida del fotograma

en: Framebuffer device
ca: Dispositiu de la memòria intermèdia gràfica

en: Framebuffer device to use for rendering (usually /dev/fb0).
ca: Dispositiu de la memòria intermèdia gràfica que s'ha d'utilitzar per a la renderització (normalment /dev/fb0).

en: Framebuffer input
ca: Entrada del «framebuffer»

en: Framebuffer resolution to use
ca: Resolució de la memòria intermèdia gràfica que s'ha d'utilitzar

en: Framebuffer uses hw acceleration
ca: La memòria intermèdia gràfica utilitza l'acceleració del maquinari

en: Framecount to use on frametype lookahead
ca: Recompte de fotogrames que s'ha d'utilitzar a l'anticipació del tipus de fotograma

en: Framecount to use on frametype lookahead. Currently default can cause sync-issues on unmuxable output, like rtsp-output without ts-mux
ca: Recompte de fotogrames que s'ha d'utilitzar a l'anticipació del tipus de fotograma. Els valors predeterminats actuals poden causar problemes de sincronització a la sortida no multiplexable, com a la sortida rstp sense el multiplexor ts

en: Frames Threads
ca: Fils de fotogrames

en: Frames per Second
ca: Fotogrames per segon

en: Freetype2 font renderer
ca: Renderitzador del tipus de lletra Freetype2

en: Freeze
ca: Congela

en: Freezing interactive video filter
ca: Filtre de vídeo interactiu per congelar

en: French
ca: Francès

en: Freq 1 gain (dB)
ca: Guany Freq 1 (dB)

en: Freq 2 gain (dB)
ca: Guany Freq 2 (dB)

en: Freq 3 gain (dB)
ca: Guany Freq 3 (dB)

en: Frequency
ca: Freqüència

en: Frequency (Hz)
ca: Freqüència (Hz)

en: Frisian
ca: Frisó

en: Fuchsia
ca: Fúcsia

en: Full
ca: Complet

en: Full URL to put in index file
ca: URL complet que s'ha de posar al fitxer índex

en: Full URL to put in index file. Use #'s to represent segment number
ca: URL complet per al fitxer índex. Utilitzeu #'s per a representar el número del segment.

en: Full Volume
ca: Volum al 100%

en: Full bass
ca: Greu total

en: Full bass and treble
ca: Greu total i agut

en: Full path of the image files to use. Format is <image>[,<delay in ms>[,<alpha>]][;<image>[,<delay>[,<alpha>]]][;...]. If you only have one file, simply enter its filename.
ca: Camí complet dels fitxers d'imatge que s'ha d'utilitzar. El format és <imatge>[,<retard en ms>[,<alfa>]][;<imatge>[,<retard>[,<alfa>]]][;...]. Si només voleu tenir una sola imatge, introduïu el nom del fitxer.

en: Full treble
ca: Agut total

en: Fullscreen
ca: Pantalla completa

en: Fullscreen Controller
ca: Controlador de pantalla completa

en: Fullscreen Video Device
ca: Dispositiu de vídeo per a la pantalla completa

en: Fullscreen controller mouse sensitivity
ca: Sensibilitat del ratolí al menú de pantalla completa

en: Fullscreen controller opacity between 0.1 and 1
ca: Opacitat del controlador de pantalla completa entre 0,1 i 1

en: Fullscreen settings
ca: Configuració de pantalla completa

en: Fullscreen video output
ca: Sortida de vídeo a pantalla completa

en: Fusion
ca: Fusió

en: G.711 decoder
ca: Descodificador G.711

en: G.711 encoder
ca: Codificador G.711

en: GLX extension for OpenGL
ca: Extensió GLX per a l'OpenGL

en: GNU TLS server
ca: Servidor GNU TLS

en: GNU TLS transport layer security
ca: GNU TLS (Transport Layer Security)

en: GNU/Linux framebuffer video output
ca: Sortida de vídeo del «framebuffer» de GNU/Linux

en: GOP length
ca: Longitud del GOP

en: GOP structure
ca: Estructura GOP

en: GOP structure used to encode the video sequence
ca: Estructura GOP que s'utilitza per a codificar la seqüència de vídeo

en: GPU affinity
ca: Afinitat GPU

en: GStreamer Based Decoder
ca: Descodificador basat en GStreamer

en: Gaelic (Scots)
ca: Gaèlic (escocès)

en: Gain
ca: Guany

en: Gain control filter
ca: Filtre de control del guany

en: Gain multiplier
ca: Multiplicador del guany

en: Gain on Feedback loop
ca: Guany al bucle de retroacció

en: Gallegan
ca: Gallec

en: Game
ca: Joc

en: Game mode
ca: Mode de joc

en: Gamma (Blue) correction
ca: Correcció gamma (blau)

en: Gamma (Green) correction
ca: Correcció gamma (verd)

en: Gamma (Red) correction
ca: Correcció gamma (vermell)

en: Gamma adjust.
ca: Ajust de la gamma.

en: Gathering stream output
ca: S'està obtenint el flux de sortida

en: Gaussian Adaptive Low Pass Filter
ca: Filtre passabaix adaptatiu gaussià

en: Gaussian Blur
ca: Difuminat gaussià

en: Gaussian Low Pass Filter
ca: Filtre passabaix gaussià

en: Gaussian blur video filter
ca: Filtre de vídeo de difuminat gaussià

en: Gaussian's standard deviation. The blurring will take into account pixels up to 3*sigma away in any direction.
ca: Desviació estàndard del gaussià. El difuminat té en compte els píxels d'almenys 3*sigma en qualsevol direcció.

en: Gaussian's std deviation
ca: Desviació std del gaussià

en: General Audio
ca: Àudio general

en: General audio settings
ca: Configuració general de l'àudio

en: General input settings. Use with care...
ca: Configuració de l'entrada general. Utilitzeu-la amb precaució...

en: General playlist behaviour
ca: Comportament general de la llista de reproducció

en: General settings
ca: Ajustaments generals

en: General settings for audio output modules.
ca: Configuració general per als mòduls de sortida d'àudio.

en: General settings for video output modules.
ca: Configuració general per als mòduls de sortida de vídeo.

en: General stream output settings
ca: Paràmetres de la sortida de flux general

en: General video settings
ca: Configuració general de vídeo

en: Generate HDR from SDR
ca: Genera HDR a partir de SDR

en: Generate IV instead using segment-number as IV
ca: Genera IV en lloc d'utilitzar segment-nombre com a IV

en: Generate access unit delimiter NAL units.
ca: Genera delimitadors d'unitat d'accés d'unitats NAL.

en: Generated stream output string
ca: Cadena de la sortida de flux generada

en: Generic
ca: Genèric

en: Genre
ca: Gènere

en: Genre description
ca: Descripció del gènere

en: Genre metadata
ca: Metadada del gènere

en: Genre of the content.
ca: Gènere del contingut.

en: Geometry
ca: Geometria

en: Georgian
ca: Georgià

en: German
ca: Alemany

en: Gestures
ca: Gestos

en: Get function
ca: Funció d'obtenció

en: Gives video a warmer tone by applying sepia effect
ca: L'aplicació de l'efecte sèpia li dóna al vídeo un to més càlid

en: Global Hotkeys
ca: Tecles de drecera globals

en: Global Hotkeys interface
ca: Interfície de les tecles de drecera globals

en: Global gain
ca: Guany global

en: Go to Time
ca: Vés al punt temporal

en: Go to next item
ca: Anar al següent item

en: Go to previous item
ca: Anar al item anterior

en: Go to the DVD menu
ca: Vés al menú del DVD

en: Go to the previous item
ca: Anar al item anterior

en: Go to time
ca: Vés al punt temporal

en: Go!
ca: Anem-hi!

en: Goom animation speed
ca: Velocitat d'animació Goom

en: Goom display height
ca: Alçada de la visualització Goom

en: Goom display width
ca: Amplada de la visualització Goom

en: Goom effect
ca: Efecte Goom

en: Gothic
ca: Gòtic

en: Gradfun video filter
ca: Filtre de vídeo gradfun

en: Gradient
ca: Degradat

en: Gradient image type
ca: Tipus d'imatge degradada

en: Gradient image type (0 or 1). 0 will turn the image to white while 1 will keep colors.
ca: Tipus d'imatge degradada (0 o 1). 0 emblanquina la imatge mentre que 1 manté els colors.

en: Gradient threshold
ca: Llindar de degradat

en: Gradient video filter
ca: Filtre de vídeo de degradat

en: Grain
ca: Gra

en: Grain video filter
ca: Filtre de vídeo de gra

en: Grass green
ca: Verd gespa

en: Gray
ca: Gris

en: Grayscale video output
ca: Sortida de vídeo en escala de grisos

en: Greek (ISO 8859-7)
ca: Grec (ISO 8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
ca: Grec (Windows-1253)

en: Greek, Modern
ca: Grec, Modern

en: Green
ca: Verd

en: Greenlandic, Kalaallisut
ca: Grenlandès, Kalaallisut

en: Group
ca: Grup

en: Group of Picture Reference Distance
ca: Distància de referència del grup d'imatge

en: Group of Picture size
ca: Grup de mida d'imatge

en: Group packets
ca: Agrupa paquets

en: Grouping
ca: Agrupament

en: Guarani
ca: Guaraní

en: Guard interval
ca: Interval de guàrdia

en: H.262/MPEG-2 encoder (x262)
ca: Codificador H.262/MPEG-2 (x262)

en: H.264 level
ca: Nivell H.264

en: H.264 profile
ca: Perfil H.264

en: H.264 video packetizer
ca: Empaquetador de vídeo H.264

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264 10-bit)
ca: Codificador H.264/MPEG-4 part 10/AVC (x264 a 10 bits)

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264)
ca: Codificador H.264/MPEG-4 part 10/AVC (x264)

en: H.265/HEVC encoder (x265)
ca: Codificador H.265/HEVC (x265)

en: H264 video demuxer
ca: Desmultiplexor de vídeo H264

en: HAL AudioUnit output
ca: Sortida HAL AudioUnit

en: HD-SDI Input
ca: Entrada HD-SDI

en: HDMI/SPDIF audio passthrough
ca: Mòdul d'àudio HDMI/SPDIF

en: HDMV TextST subtitles decoder
ca: Descodificador de subtítols HDMV TextST

en: HDR Output Mode
ca: Mode de sortida HDR

en: HEVC/H.265 video demuxer
ca: Desmultiplexor de vídeo HEVC/H.265

en: HEVC/H.265 video packetizer
ca: Empaquetador de vídeo HEVC/H.265

en: HLSL File
ca: Fitxer HLSL

en: HQ Denoiser 3D
ca: Eliminador de soroll 3D d'alta qualitat

en: HRD-timing information
ca: Informació del cronometratge HDR

en: HRTF file for the binauralization
ca: Arxiu HRTF per a la binauralización

en: HTML playlist
ca: Llista de reproducció HTML

en: HTML playlist export
ca: Exportació de la llista de reproducció HTML

en: HTTP (default)
ca: HTTP (predeterminat)

en: HTTP Announcement
ca: Anunci HTTP

en: HTTP Dynamic Streaming
ca: Flux dinàmic HTTP

en: HTTP Live streaming output
ca: Sortida del protocol HTTP Live Streaming

en: HTTP authentication
ca: Autenticació HTTP

en: HTTP input
ca: Entrada HTTP

en: HTTP port
ca: Port HTTP

en: HTTP proxy
ca: Servidor intermediari HTTP

en: HTTP proxy URL
ca: URL de l'intermediari de l'HTTP

en: HTTP proxy password
ca: Contrasenya de l'intermediari de l'HTTP

en: HTTP proxy to be used It must be of the form http://[user@]myproxy.mydomain:myport/ ; if empty, the http_proxy environment variable will be tried.
ca: La forma per a utilitzar l'intermediari de l'HTTP és http://[user@]elmeuservidor.elmeudomini:elmeuport/. Si no s'especifica res, s'utilitzarà la variable d'entorn http_proxy.

en: HTTP server address
ca: Adreça del servidor HTTP

en: HTTP server port
ca: Port del servidor HTTP

en: HTTP stream output
ca: Sortida de flux HTTP

en: HTTP tunnel port
ca: Port del túnel HTTP

en: HTTP web interface
ca: Interfície web HTTP

en: HTTP/TLS server certificate
ca: Certificat del servidor HTTP/TLS

en: HTTP/TLS server private key
ca: Clau privada del servidor HTTP/TLS

en: HTTPS input
ca: Entrada HTTPS

en: HTTPS server port
ca: Port del servidor HTTPS

en: Haar cascade filename
ca: Nom del fitxer cascada Haar

en: Half Size
ca: Meitat de la mida

en: Handling mode for stereo streams
ca: Mode de gestió per a fluxos en estèreo

en: Hard Rock
ca: Rock dur

en: Hardware decoding
ca: Descodificació del maquinari

en: Hardware-accelerated decoding
ca: Descodificació accelerada per maquinari

en: Having this cache will guarantee that the packets going out are delivered at a spacing determined by the chain timestamps thus ensuring a near jitter free output. Be aware that this setting will also add to the overall latency of the stream.
ca: Aquesta memòria intermèdia garantitza que els paquets sortints es lliuren espaiadament segons les marques de temps de la cadena, assegurant una sortida gairebé sense fluctuacions. Tingueu en compte que aquest paràmetre també s'afegirà a la latència total del flux.

en: Headphone effect
ca: Efecte d'auriculars

en: Headphone virtual spatialization effect
ca: Efecte d'espacialització virtual dels auriculars

en: Headphone virtualization
ca: Virtualització dels auriculars

en: Headphones
ca: Auriculars

en: Headphones mode (binaural)
ca: Mode d'auriculars (binaural)

en: Hebrew
ca: Hebreu

en: Hebrew (ISO 8859-8)
ca: Hebreu (ISO 8859-8)

en: Hebrew (Windows-1255)
ca: Hebreu (Windows-1255)

en: Height
ca: Alçada

en: Height in pixel of BarGraph to be displayed.
ca: Alçada en píxels de la gràfica de barres que es mostrarà.

en: Height in pixels of the border between miniatures.
ca: Alçada en píxels de la vora entre les miniatures.

en: Height of video or subtitle elementary streams
ca: Alçada dels fluxos bàsics de vídeo o subtítol

en: Help
ca: Ajuda

en: Hide / Show Library
ca: Amaga / Mostra la biblioteca

en: Hide / Show Viewer
ca: Amaga / Mostra el visor

en: Hide Others
ca: Oculta els altres

en: Hide VLC
ca: Oculta el VLC

en: Hide cursor and fullscreen controller after x milliseconds
ca: Amaga el punter i el controlador de pantalla completa després de x mil·lisegons

en: Hide future errors
ca: Amaga els erros futurs

en: Hide mouse cursor and fullscreen controller after n milliseconds.
ca: Amaga el punter i els controls de pantalla completa després de n mil·lisegons.

en: Hide the interface and pause playback.
ca: Amaga la interfície i posa en pausa la reproducció.

en: Hierarchy mode
ca: Mode de jerarquia

en: High
ca: Alt

en: High (high quality and high bandwidth)
ca: Alta (qualitat alta i amplada de banda alta)

en: High LNB voltage
ca: Voltatge LNB alt

en: High Quality 3D Denoiser filter
ca: Filtre de l'eliminador de soroll 3D d'alta qualitat

en: High freq (Hz)
ca: Alta freq (Hz)

en: High freq gain (dB)
ca: Guany de la freqüència alta (dB)

en: High latency
ca: Latència alta

en: High priority
ca: Prioritat alta

en: High quality scaling level
ca: Nivell d'escalat d'alta qualitat

en: High-priority code rate
ca: Taxa del codi d'alta prioritat

en: Higher Latency
ca: Latència alta

en: Higher latency
ca: La latència més alta

en: Higher value implies more prefiltering
ca: Els valors grans suposen més filtració prèvia

en: Highest
ca: El més alt

en: Highest Bandwidth/Quality
ca: Amplada de banda/qualitat més altes

en: Highest Latency
ca: Latència més alta

en: Home
ca: Inici

en: Hong-Kong Supplementary (HKSCS)
ca: Hong Kong suplementari (HKSCS)

en: Hop limit (TTL)
ca: Límit de salt (TTL)

en: Horizontal
ca: Horitzontal

en: Horizontal (18V)
ca: Horitzontal (18V)

en: Horizontal flip
ca: Inverteix horitzontalment

en: Horizontal slices per frame
ca: Fragments horitzontals per fotograma

en: Host
ca: Servidor

en: Host Computer
ca: Ordinador central

en: Hot keys
ca: Tecles de drecera

en: Hotkey
ca: Tecla de drecera

en: Hotkey change
ca: Canvi de la tecla de drecera

en: Hotkeys
ca: Tecles de drecera

en: Hotkeys management interface
ca: Interfície de gestió de les tecles de drecera

en: Hotkeys settings
ca: Configuració de les tecles de drecera

en: Hours / Minutes / Seconds:
ca: Hores / Minuts / Segons:

en: How AQ distributes bits
ca: Com l'AQ distribueix els bits

en: How long the notification will be displayed.
ca: Quant temps es mostrarà la notificació.

en: How long to wait for any packet before a source is expired.
ca: Temps d'espera per a qualsevol paquet abans que la font caduqui.

en: How many distinct active RTP sources are allowed at a time.
ca: Nombre de fonts RTP diferents que es permeten alhora.

en: How many times the screen content should be refreshed per second.
ca: Quantes vegades per segon s'ha d'actualitzar el contingut de la pantalla.

en: How pronounced to make the chosen font effect (effect dependent).
ca: Pronunciació per a crear l'efecte triat del tipus de lletra (depèn de l'efecte).

en: However, the security certificate presented by the server changed since the previous visit and was not authenticated by any trusted Certificate Authority.
ca: Tot i així, el certificat de seguretat que ha presentat el servidor ha canviat des de la visita anterior i no està autenticat per cap entitat de certificació de confiança.

en: However, the security certificate presented by the server is unknown and could not be authenticated by any trusted Certificate Authority.
ca: Tot i així, el certificat de seguretat que ha presentat el servidor és desconegut i podria no estar autenticat per cap entitat de certificació de confiança.

en: Hue
ca: To de color

en: Hue or color balance.
ca: To o equilibri de color.

en: Humour
ca: Humor

en: Hungarian
ca: Hongarès

en: Hurry up
ca: De pressa

en: Hybrid Log-Gamma
ca: Gamma del registre híbrid

en: I quantization factor
ca: Factor de quantificació I

en: I&mport
ca: I&mporta

en: I-frame only sequence
ca: Seqüència de només fotogrames I

en: I420 - first plane is grayscale
ca: I420 - primer pla en escala de grisos

en: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
ca: Conversions I420,IYUV,YV12 a RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32

en: ID
ca: Identificador

en: ID Offset
ca: Òfset de l'identificador

en: IDR interval
ca: Interval IDR

en: IIDC Digital Camera (FireWire) input
ca: Entrada de càmera digital IIDC (FireWire)

en: IP Address
ca: Adreça IP

en: IP Address of the Chromecast.
ca: Adreça IP del Chromecast.

en: ISDB-S parameters
ca: Paràmetres ISDB-S

en: ISDB-T reception parameters
ca: Paràmetres de recepció ISDB-T

en: ITU-R BT.601 (525 lines, 60 Hz)
ca: BT.601 de la ITU-R (525 línies, 60 Hz)

en: ITU-R BT.601 (625 lines, 50 Hz)
ca: BT.601 de la ITU-R (625 línies, 50 Hz)

en: IceCAST output
ca: Sortida IceCAST

en: Icelandic
ca: Islandès

en: Icons
ca: Icones

en: Identity
ca: Identitat

en: If automatic connection is enabled, only JACK clients whose names match this regular expression will be considered for connection.
ca: Si la connexió automàtica està habilitada, només els clients JACK els noms dels quals coincideixin amb aquesta expressió regular es tindran en compte per a la connexió.

en: If enabled, and shaping is specified, the TS muxer will place the boundaries at the end of I pictures. In that case, the shaping duration given by the user is a worse case used when no reference frame is available. This enhances the efficiency of the shaping algorithm, since I frames are usually the biggest frames in the stream.
ca: Si està habilitat i s'ha especificat la formació, el multiplexor TS posa els límits al final de les imatges I. En aquest cas, la durada de la formació que proporciona l'usuari és l'últim recurs que s'utilitza quan no hi ha un fotograma de referència. Això millora l'eficiència de l'algoritme de formació perquè els fotogrames I són normalment els fotogrames més grans en el flux.

en: If enabled, switching between the placeholder and the normal stream will only occur on I frames. This will remove artifacts on stream switching at the expense of a slightly longer delay, depending on the frequence of I frames in the streams.
ca: Si està habilitada, la commutació entra text variable i flux normal només succeeix en els fotogrames I. Elimina els defectes en la commutació de flux a canvi d'un lleuger increment del retard, depenent de la freqüència dels fotogrames I en els fluxos.

en: If enabled, this option will automatically connect sound output to the first writable JACK clients found.
ca: Si està habilitada, aquesta opció automàticament connectarà la sortida d'àudio al primer client JACK enregistrable que trobi.

en: If enabled, video will be padded to fit in canvas after scaling. Otherwise, video will be cropped to fix in canvas after scaling.
ca: Si s'habilita, el vídeo s'expandirà per a ajustar-lo al llenç després de l'escalat. Altrament, s'escapçarà el vídeo per a ajustar-lo al llenç després de l'escalat.

en: If non empty and image-decode is true, the image will be converted to the specified chroma.
ca: Si no està buit i descodificar la imatge és vertader, la imatge es convertirà a la crominància especificada.

en: If nothing appears, check your internet connection.
ca: Si no apareix res, comproveu la connexió a Internet.

en: If pending audio communication is detected, playback will be paused automatically.
ca: Si es detecta alguna comunicació d'àudio pendent, la reproducció es posarà en pausa automàticament.

en: If set to true, the bridge will discard all input elementary streams except if it doesn't receive data from another bridge-in. This can be used to configure a place holder stream when the real source breaks. Source and placeholder streams should have the same format.
ca: Si s'estableix a vertader, el pont descartarà tots els fluxos bàsics d'entrada excepte si no es reben dades des d'un altre bridge-in. Es pot utilitzar per configurar el flux del text variable quan la font real es trenca. La font i el flux de text variable han de tenir el mateix format.

en: If specified, will use the image to draw the mouse pointer on the capture.
ca: Aquesta opció permet utilitzar les imatges per a dibuixar el punter del ratolí a la captura.

en: If the adapter provides multiple independent tuner devices, the device number must be selected. Numbering starts from zero.
ca: El nombre de l'adaptador DVB ha d'estar seleccionat si l'adaptador proporciona diversos dispositius de sintonització independents. La numeració comença des de zero.

en: If the average power over the last N buffers is higher than this value, the volume will be normalized. This value is a positive floating point number. A value between 0.5 and 10 seems sensible.
ca: Si la potència mitjana sobre les últimes memòries intermèdies N és major que aquest valor, es normalitzarà el volum. Aquest valor és un nombre positiu en coma flotant. Un valor entre 0,5 i 10 sembla sensat.

en: If the cables between the satellilte low noise block-downconverter and the receiver are long, higher voltage may be required.
    Not all receivers support this.
ca: Potser necessitem un voltatge més alt si els cables entre el satèl·lit LNB i el receptor són llargs.
    No tots els receptors ho admeten.

en: If the demodulator cannot detect spectral inversion correctly, it needs to be configured manually.
ca: Si el desmodulador no pot detectar la inversió espectral correctament s'ha de configurar manualment.

en: If the file already exists, it will be overwritten.
ca: Si el fitxer existeix, se sobreescriurà.

en: If the file already exists, it will not be overwritten.
ca: Si el fitxer existeix, no se sobreescriurà.

en: If the output is stereo, render ambisonics with the binaural decoder.
ca: Si la sortida és estèreo, representa ambisonics amb el descodificador binaural.

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a DiSEqC 1.0 switch, the correct LNB can be selected (1 to 4). If there is no switch, this parameter should be 0.
ca: Podeu seleccionar l'LNB correcte (1 a 4) si el receptor del satèl·lit està connectat a múltiples LNB a través d'un commutador DiSEqC 1.0. Si no hi ha commutació, el paràmetre ha de ser 0.

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a cascade formed from DiSEqC 1.1 uncommitted switch and DiSEqC 1.0 committed switch, the correct uncommitted LNB can be selected (1 to 4). If there is no uncommitted switch, this parameter should be 0.
ca: Podeu seleccionar l'LNB correcte (1 a 4) si el receptor del satèl·lit està connectat a múltiples LNB a través d'un commutador DiSEqC 1.0. Si no hi ha commutació, el paràmetre ha de ser 0.

en: If the satellite transmission frequency exceeds the switch frequency, the oscillator high frequency will be used as reference. Furthermore the automatic continuous 22kHz tone will be sent.
ca: Si la freqüència de transmissió del satèl·lit excedeix la freqüència de commutació, l'alta freqüència de l'oscil·lador s'utilitzarà com a referència. A més, s'enviarà el to automàtic continu de 22 kHz.

en: If there is more than one digital broadcasting adapter, the adapter number must be selected. Numbering starts from zero.
ca: El nombre de l'adaptador DVB ha d'estar seleccionat si n'hi ha més d'un. La numeració comença des de zero.

en: If this option is enabled, VLC will use the dark interface style. Otherwise, the grey interface style is used.
ca: Si aquesta opció està habilitada, el VLC farà servir l'estil d'interfície fosca. En qualsevol altre cas, farà servir l'estil d'interfície grisa.

en: If this option is enabled, the flow on the SAP multicast address will be controlled. This is needed if you want to make announcements on the MBone.
ca: Si s'habilita aquesta opció, es controlarà el flux a l'adreça de multidestinació SAP. És necessari si voleu fer anuncis a l'MBone.

en: If this property is blank, different values
    for DVD, VCD, and CDDA are set.
    You can define a unique one or configure them 
    individually in the advanced preferences.
ca: Si aquesta propietat està en blanc, es defineixen
    altres valors diferents per a DVD, VCD i CDDA
    Podeu definir un únic o configurar-ho tot 
    individualment a les preferències avançades.

en: If uid/gid are not specified in the url, VLC will automatically set a uid/gid.
ca: Si no s'especifiquen l'uid/gid a l'URL, el VLC els establirà automàticament.

en: If you want to open a multicast stream, enter the respective IP address given by the stream provider. In unicast mode, VLC will use your machine's IP automatically.
    
    To open a stream using a different protocol, just press Cancel to close this sheet.
ca: Per a obrir un flux de transmissió a grups, introduïu les respectives adreces IP facilitades pel proveïdor de flux. Al mode de transmissió individual el VLC utilitza automàticament l'identificador de la vostra màquina.
    
    Per a obrir un flux mitjançant un protocol diferent, premeu cancel·lar per a tancar el full.

en: If your HTTP proxy requires a password, set it here.
ca: Si l'intermediari de l'HTTP requereix contrasenya, establiu-la aquí.

en: If your clipboard contains a valid URL
    or the path to a file on your computer,
    it will be automatically selected.
ca: Si el porta-retalls conté un URL vàlid
    o el camí a un fitxer de l'equip,
    se selecciona automàticament.

en: Ignore
ca: Ignora

en: Ignore files starting with '.'
ca: Ignora els fitxers que comencen amb «.»

en: Ignore keyboard volume buttons.
ca: Ignora els botons de volum del teclat.

en: Ignore non audio tracks from iTunes audio files
ca: Ignorar les pistes que no són d'àudio dels arxius d'àudio d'iTunes

en: Ignore ruby (furigana)
ca: Ignora ruby (furigana)

en: Ignore ruby (furigana) in the subtitle.
ca: Ignora ruby (furigana) en el subtítol.

en: Ignore subtitle flag
ca: Ignora l'indicador dels subtítols

en: Ignore the subtitle flag, try this if your subtitles don't appear.
ca: Ignora l'indicador dels subtítols. Proveu-ho si no apareixen els subtítols.

en: Ignored extensions
ca: Extensions ignorades

en: Image
ca: Imatge

en: Image Adjust
ca: Ajust de la imatge

en: Image Files
ca: Fitxers d'imatge

en: Image Files (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)
ca: Fitxers d'imatge (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)

en: Image adjust
ca: Ajust de la imatge

en: Image brightness (0-2)
ca: Brillantor de la imatge (0-2)

en: Image chroma
ca: Imatge de la crominància

en: Image contrast (0-2)
ca: Contrast de la imatge (0-2)

en: Image demuxer
ca: Desmultiplexor d'imatge

en: Image format
ca: Format de la imatge

en: Image format (default RGB)
ca: Format de la imatge (de manera predeterminada, RGB)

en: Image format which will be used to store the video snapshots
ca: Format d'imatge que s'utilitzarà per a emmagatzemar les captures de vídeo

en: Image gamma (0-10)
ca: Gamma de la imatge (0-10)

en: Image height
ca: Alçada de la imatge

en: Image hue (-180..180)
ca: To de color de la imatge (-180..180)

en: Image hue (0-360)
ca: To de color de la imatge (0-360)

en: Image mask
ca: Màscara d'imatge

en: Image mask. Pixels with an alpha value greater than 50% will be erased.
ca: Màscara de la imatge. S'esborraran els píxels amb un valor alfa amb més d'un 50%.

en: Image properties filter
ca: Filtre de les propietats de la imatge

en: Image quality
ca: Qualitat de la imatge

en: Image quality 1 to 9 (max)
ca: Qualitat de la imatge des de l'1 a 9 (màxima)

en: Image saturation (0-3)
ca: Saturació de la imatge (0-3)

en: Image to be blended onto
ca: Imatge sobre la qual es barrejarà

en: Image wall
ca: Mur d'imatges

en: Image which will be blended
ca: Imatge que es barrejarà

en: Image width
ca: Amplada de la imatge

en: In a multiple monitor configuration, you can specify the Windows device name of the display that you want the video window to open on. For example, "\\.\DISPLAY1" or "\\.\DISPLAY2".
ca: En una configuració de monitors múltiples, podeu especificar el nom de dispositiu Windows de la pantalla on voleu que la finestra de vídeo s'obri. Per exemple, «\\.\PANTALLA1» o «\\.\PANTALLA2».

en: In fullscreen mode, keep screen where there is no video displayed black
ca: Al mode de pantalla completa, es manté la pantalla negra on no es mostra cap vídeo

en: In order to stream, a valid destination address is required.
ca: Per a poder emetre el flux de xarxa és necessari proveir una adreça de destinació.

en: In this interval an update from VNC is requested, default every 300 ms.
ca: En aquest interval es demana una actualització del VNC, per defecte cada 300 ms.

en: In-memory stream input
ca: Entrada del flux en la memòria

en: Include debug messages in system log.
ca: Inclou missatges de depuració al registre del sistema.

en: Include devices and pipes when listing directories
ca: Inclou els dispositius i canonades en llistar els directoris

en: Increase
ca: Augmenta

en: Increase Volume
ca: Apuja el volum

en: Increase or decrease the gain (default 1.0)
ca: Incrementa o decrementa el guany (valor predeterminat 1,0)

en: Increase scale factor
ca: Incrementa el factor d'escalat

en: Increase the priority of the process
ca: Incrementa la prioritat del procés

en: Increasing the priority of the process will very likely improve your playing experience as it allows VLC not to be disturbed by other applications that could otherwise take too much processor time. However be advised that in certain circumstances (bugs) VLC could take all the processor time and render the whole system unresponsive which might require a reboot of your machine.
ca: Si s'incrementa la prioritat del procés és probable que la vostra experiència millori perquè no permet que altres aplicacions que poden prendre massa temps de processador alterin el VLC. Tingueu en compte que en certes circumstàncies (errors) el VLC pot prendre tot el temps de processador i insensibilitzar el sistema. Aquest fet podria requerir arrencar de nou la vostra màquina.

en: Index
ca: Índex

en: Index file
ca: Fitxer índex

en: Index interval
ca: Interval d'índex

en: Index of screen (1, 2, 3, ...). Alternative to Display ID.
ca: Índex de pantalles (1, 2, 3, etc.) Alternativa a l'identificador de pantalla.

en: Index size ratio
ca: Proporció de la mida de l'índex

en: Individual image display time of 0 - 60000 ms.
ca: Temps de mostra de la imatge individual de 0 - 60000 ms.

en: Indonesian
ca: Indonesi

en: Influence (bias) B-frames usage
ca: Influencia (polaritza) l'ús de fotogrames B

en: Info
ca: Informació

en: Information
ca: Informació

en: Information about what your media or stream is made of.
    Muxer, Audio and Video Codecs, Subtitles are shown.
ca: Informació sobre els elements que formen el vostre element multimèdia o el vostre flux.
    També es mostra el multiplexor, els còdecs d'àudio i vídeo i els subtítols.

en: Information...
ca: Informació...

en: Infrared
ca: Infraroig

en: Infrared remote control interface
ca: Interfície de control remot per infrarojos

en: Initial VBV buffer occupancy
ca: Ocupació inicial de la memòria intermèdia VBV

en: Initializing
ca: S'està iniciant

en: Input
ca: Entrada

en: Input & Codec Settings
ca: Paràmetres de l'entrada i còdecs

en: Input & Codecs Settings
ca: Paràmetres d'entrada i còdecs

en: Input / Codecs
ca: Entrada / Còdecs

en: Input Devices
ca: Dispositius d'entrada

en: Input FIFO
ca: Entrada FIFO

en: Input bitrate
ca: Taxa de bits d'entrada

en: Input card to use
ca: Targeta d'entrada que s'ha d'utilitzar

en: Input has changed
ca: Ha canviat l'entrada

en: Input has changed, unable to save bookmark. Suspending playback with "Pause" while editing bookmarks to ensure to keep the same input.
ca: L'entrada ha canviat, no es pot desar el preferit. La suspensió de la reproducció amb «pausa» durant l'edició dels preferits garanteix la conservació de la mateixa entrada.

en: Input list
ca: Llista d'entrada

en: Input media
ca: Suport d'entrada

en: Input of the card to use (see debug).
ca: Entrada de la targeta que s'ha d'utilitzar (vegeu la depuració).

en: Input repetitions
ca: Repeticions d'entrada

en: Input slave (experimental)
ca: Entrada esclava (experimental)

en: Input/Read
ca: Entrada/Lectura

en: Input:
ca: Entrada:

en: Inputs list
ca: Llista d'entrades

en: Insecure site
ca: Lloc no segur

en: Insert
ca: Insereix

en: Insert Disc
ca: Insereix un disc

en: Install
ca: Instal·la

en: Install Windows Service
ca: Instal·la el Servei de Windows

en: Install the Service and exit.
ca: Instal·la el servei i surt.

en: Installed
ca: Instal·lat

en: Instead of writing a raw file, you can add a WAV header to the file.
ca: En comptes d'escriure un fitxer en cru, podeu afegir una capçalera WAV al fitxer.

en: Instrumental Pop
ca: Pop instrumental

en: Instrumental Rock
ca: Rock instrumental

en: Integer audio volume
ca: Volum de l'àudio sencer

en: Integer from -1 (no model) to 4.
ca: Enter des de -1 (cap model) a 4.

en: Integer identifier for this elementary stream. This will be used to "find" this stream later.
ca: Identificador enter per a aquest flux bàsic. S'utilitzarà per «trobar» el flux més tard.

en: Integer pixel motion estimation method
ca: Mètode d'estimació de moviment de píxel enter

en: Integrate video in interface
ca: Incrusta el vídeo a la interfície

en: Intel QuickSync Video encoder for MPEG4-Part10/MPEG2 (aka H.264/H.262)
ca: Codificador Intel QuickSync Video per a MPEG4-Part10/MPEG2 (H.264/H.262)

en: Intensity
ca: Intensitat

en: Intensity of sepia effect
ca: Efecte d'intensitat del sèpia

en: Inter luma quantization deadzone
ca: Zona morta de la quantificació de luminància Inter

en: Inter picture DWT filter
ca: Filtre DWT de la imatge Inter

en: Inter pictures can refer to previous or future pictures
ca: Les imatges Inter es poden referir a imatges anteriors o posteriors

en: Inter pictures refere to previous pictures only
ca: Les imatges Inter només es refereixen a imatges anteriors

en: Interactive Zoom
ca: Zoom interactiu

en: Interface
ca: Interfície

en: Interface Settings
ca: Paràmetres de la interfície

en: Interface interaction
ca: Interacció de la interfície

en: Interface module
ca: Mòdul de la interfície

en: Interface style
ca: Estil de la interfície

en: Interfaces
ca: Interfícies

en: Interlaced encoding
ca: Codificació entrellaçada

en: Interlaced mode
ca: Mode d'entrellaçat

en: Interlaced motion estimation
ca: Estimació de moviment entrellaçat

en: Internal libavcodec codec name
ca: Nom del còdec intern del libavcodec

en: Internal libavcodec format name
ca: Nom del format del libavcodec intern

en: Internal stream record
ca: Enregistrament del flux intern

en: Interval between appearance and disappearance
ca: Interval entre l'aparició i la desaparició

en: Interval between disappearance and appearance
ca: Interval entre la desaparició i l'aparició

en: Interval between two disappearances
ca: Interval entre les dues desaparicions

en: Intra luma quantization deadzone
ca: Zona morta de la quantificació de luminància Intra

en: Intra picture DWT filter
ca: Filtre DWT de la imatge Intra

en: Introduces a delay in the display of the stream.
ca: Introdueix un retard en la visualització del flux.

en: Inupiaq
ca: Inupiak

en: Invalid combination
ca: Combinació no vàlida

en: Invalid container format for HTTP streaming
ca: El contenidor no té un format vàlid per al flux de xarxa HTTP

en: Invalid signature
ca: La signatura no és vàlida

en: Inverse telecine
ca: Telecine invers

en: Invert colors
ca: Inverteix els colors

en: Invert video filter
ca: Filtre de vídeo d'inversió

en: Irish
ca: Irlandès

en: It is possible to disable the input clock synchronisation for real-time sources. Use this if you experience jerky playback of network streams.
ca: Aquesta opció permet inhabilitar la sincronització del rellotge d'entrada per a fonts en temps real. Utilitzeu-lo si experimenteu problemes amb els fluxos de la xarxa.

en: It seems your Libav/FFmpeg (libavcodec) installation lacks the following encoder:
    %s.
    If you don't know how to fix this, ask for support from your distribution.
    
    This is not an error inside VLC media player.
    Do not contact the VideoLAN project about this issue.
ca: La instal·lació de l'FFMPEG (libavcodec) no té els següents codificadors:
    %s.
    Si no sabeu com solucionar això, demaneu assistència per a la vostra distribució.
    
    No és un error intern del VLC.
    No contacteu amb el projecte VideoLAN per a preguntar sobre aquest problema.

en: It was not possible to download a cryptographic signature for the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
ca: No s'ha pogut baixar la signatura criptogràfica del fitxer baixat «%s». Per tant, s'ha eliminat.

en: It was not possible to securely verify the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
ca: S'ha eliminat el fitxer baixat «%s» perquè no s'ha pogut verificar amb seguretat.

en: Italian
ca: Italià

en: JACK Input
ca: Entrada JACK

en: JACK audio input
ca: Entrada d'àudio JACK

en: JACK audio output
ca: Sortida d'àudio JACK

en: JACK client name
ca: Accés del client JACK

en: JPEG image decoder
ca: Descodificador d'imatge JPEG

en: JPEG image encoder
ca: Codificador d'imatge JPEG

en: Japanese
ca: Japonès

en: Japanese (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)
ca: Japonès (JIS/ISO-2022-JP-2 a 7 bits)

en: Japanese (Shift JIS)
ca: Japonès (Shift JIS)

en: Japanese Unix (EUC-JP)
ca: Japonès Unix (EUC-JP)

en: Java required
ca: Es requereix el Java

en: Java was not found on your system.
ca: No s'ha trobat Java al vostre sistema.

en: Javanese
ca: Javanès

en: Joint bidirectional motion refinement.
ca: Refinament del moviment bidireccional conjunt.

en: Joint stereo
ca: Estèreo conjunt

en: Journal
ca: Diari

en: Jump Bac&kward
ca: Vés en&rere

en: Jump sizes
ca: Mida del salt

en: Jump to Specific &Time
ca: Vés a un punt &temporal específic

en: Jump to Time
ca: Saltar al minut

en: K Audio Interface audio output
ca: Sortida d'àudio de la K Audio Interface

en: K Video Acceleration video output
ca: Sortida de vídeo K Video Acceleration

en: KDM file
ca: Fitxer KDM

en: KWallet keystore
ca: Clauer KWallet

en: Kaiser window parameter
ca: Paràmetre de finestra Kaiser

en: Kannada
ca: Kanarès

en: Kasenna MediaBase parser
ca: Analitzador Kasenna MediaBase

en: Kasenna RTSP dialect
ca: Dialecte RTSP Kasenna

en: Kasenna servers use an old and nonstandard dialect of RTSP. With this parameter VLC will try this dialect, but then it cannot connect to normal RTSP servers.
ca: Els servidors Kasenna utilitzen un dialecte antic i no estàndard d'RTSP. Amb aquest paràmetre el VLC prova d'utilitzar aquest dialecte, però després no es pot connectar als servidors RTSP normals.

en: Kashmiri
ca: Caixmiri

en: Kate is a codec for text and image based overlays.
    The Tiger rendering library is needed to render complex Kate streams, but VLC can still render static text and image based subtitles if it is not available.
    Note that changing settings below will not take effect until a new stream is played. This will hopefully be fixed soon.
ca: Kate és un còdec de text i imatge basat en la superposició.
    La biblioteca de renderització Tiger és necessària per a renderitzar els fluxos Kate complexos, però el VLC és capaç de renderitzar text estàtic i imatge basats en subtítols si no està habilitat.
    Tingueu en compte que el canvi dels paràmetres de sota no tindran efecte fins que es reprodueixi un nou flux. Esperem que se solucioni aviat.

en: Kate overlay decoder
ca: Descodificador de superposició Kate

en: Kate streams allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting. Note that this has no effect is rendering via Tiger is enabled.
ca: Els fluxos de Kate permeten el format de text. VLC ho implementa parcialment, però pots triar deshabilitar tot el format. Tingues en compte que això no té cap efecte si el renderitzat via Tiger està habilitat.

en: Kate streams can be rendered using the Tiger library. Disabling this will only render static text and bitmap based streams.
ca: Els fluxos Kate es poden renderitzar mitjançant la biblioteca Tiger. Si inhabiliteu això, només es renderitzarà el text estàtic i el mapa de bits basat en fluxos.

en: Kate text subtitles packetizer
ca: Empaquetador dels subtítols de text Kate

en: Keep Recent Items
ca: Mantén els elements recents

en: Keep aspect ratio
ca: Mantén la relació d'aspecte

en: Keep audio level between sessions
ca: Mantén els nivells d'àudio entre sessions

en: Keep existing file
ca: Mantén el fitxer existent

en: Keep original audio track
ca: Mantén la pista d'àudio original

en: Keep original size
ca: Mantén la mida original

en: Keep original video track
ca: Mantén la pista de vídeo original

en: Keep reading a resource that keeps being updated.
ca: Segueix llegint un recurs que s'actualitza constantment.

en: Keep some B-frames as references
ca: Mantén alguns fotogrames B com a referència

en: Keep stream output open
ca: Conserva la sortida de flux oberta

en: Keep the original aspect ratio when resizing mosaic elements.
ca: Mantén la relació d'aspecte original quan es canvia la mida dels elements del mosaic.

en: Keep the original size of mosaic elements.
ca: Mantén la mida original dels elements del mosaic.

en: Key events
ca: Esdeveniments del teclat

en: Key or combination:
ca: Tecla o combinació:

en: Key press events
ca: Esdeveniments del teclat

en: Key:
ca: Tecla:

en: Keychain access group
ca: Grup d'accés al clauer

en: Keychain access group as defined by the app entitlements.
ca: Grup d'accés al clauer segons es defineix en els drets de l'aplicació.

en: Keychain keystore
ca: Clauer de clauers

en: Keyframe interval
ca: Interval de fotogrames clau

en: Keystore for iOS, Mac OS X and tvOS
ca: Clauer per a iOS, Mac US X i tvOS

en: Keywords
ca: Paraules clau

en: Kikuyu
ca: Kikuiu

en: Kirghiz
ca: Kirguís

en: Knee
    radius
ca: Angle de curvatura
    radi

en: Knee radius
ca: Radi de l'angle de curvatura

en: Korean
ca: Coreà

en: Korean (EUC-KR/CP949)
ca: Coreà (EUC-KR/CP949)

en: Korean (ISO-2022-KR)
ca: Coreà (ISO-2022-KR)

en: Kurdish
ca: Kurd

en: LIBRARY
ca: BIBLIOTECA

en: LOCAL NETWORK
ca: XARXA LOCAL

en: LZMA decompression
ca: Descompressió LZMA

en: Language
ca: Idioma

en: Language of the audio track you want to use (comma separated, two or three letter country code, you may use 'none' to avoid a fallback to another language).
ca: Idioma de la pista d'àudio que voleu utilitzar (codi de país separat per comes, de dues o tres lletres, és possible que utilitzeu «cap» per evitar que recorri a un altre idioma).

en: Language of the elementary stream as described by ISO639
ca: La llengua del flux bàsic, tal com es descriu a l'ISO639

en: Language of the menus you want to use with DVD/BluRay (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
ca: L'idioma dels menús que voleu fer servir amb DVD/Blu-Ray (separats per comes, dues o tres lletres per al codi de país, podeu fer servir «any» com a opció alternativa).

en: Language of the subtitle track you want to use (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
ca: Idioma de la pista de subtítols que voleu utilitzar (codi de país separat per comes, de dues o tres lletres, és possible que utilitzeu «qualsevol» com a alternativa).

en: Lao
ca: Laosià

en: Large
ca: Gran

en: Large Hall
ca: Sala gran

en: Larger
ca: Més gran

en: Last 60 seconds
ca: Darrers 60 segons

en: Last audio device
ca: Darrer dispositiu d'àudio

en: Last check on: %@
ca: L'última comprovació es va fer el:%@

en: Last.fm username not set
ca: No s'ha definit el nom d'usuari de last.fm

en: Latest
ca: L'últim

en: Latin
ca: Llatí

en: Latvian
ca: Letó

en: Launching an update request...
ca: S'està executant una sol·licitud d'actualització...

en: Layer A code rate
ca: Taxa del codi de la capa A

en: Layer A modulation
ca: Modulació de la capa A

en: Layer A segments count
ca: Recompte de segments de la cara A

en: Layer A time interleaving
ca: Enllaç temporal de la cara A

en: Layer B code rate
ca: Taxa del codi de la capa B

en: Layer B modulation
ca: Modulació de la capa B

en: Layer B segments count
ca: Recompte de segments de la cara B

en: Layer B time interleaving
ca: Enllaç temporal de la cara B

en: Layer C code rate
ca: Taxa del codi de la capa C

en: Layer C modulation
ca: Modulació de la capa C

en: Layer C segments count
ca: Recompte de segments de la cara C

en: Layer C time interleaving
ca: Enllaç temporal de la cara C

en: Leave Fullscreen
ca: Abandona la pantalla completa

en: Leave fullscreen
ca: Lleva la pantalla completa

en: Left
ca: Esquerra

en: Left bottom
ca: Part inferior esquerra

en: Left to right
ca: D'esquerra a dreta

en: Left to right/Top to bottom
ca: D'esquerra a dreta/ de dalt a baix

en: Left top
ca: Dalt a l'esquerra

en: Legacy RTSP VoD server
ca: Servidor VoD RTSP antic

en: Length in milliseconds to output each stride
ca: Durada en mil·lisegons per a la sortida de cada pas

en: Length in milliseconds to search for best overlap position
ca: Durada en mil·lisegons per a cercar la millor posició de superposició

en: Length of TS stream segments
ca: Longitud dels segments del flux TS

en: Length of time (in ms) until aborting data reception.
ca: Quant de temps (en ms) queda per a interrompre la recepció de les dades.

en: Let the video scale to fit a given window or fullscreen.
ca: Aquesta opció permet que el vídeo s'escali per tal d'encabir-se a la finestra o a la pantalla completa.

en: Letzeburgesch
ca: Luxemburguès

en: Level %i
ca: Nivell %i

en: Level of delayed signal
ca: Nivell del senyal retardat

en: Level of input signal
ca: Nivell del senyal d'entrada

en: Level of input signal of original channel.
ca: Nivell del senyal d'entrada del canal original.

en: LibNotify Notification Plugin
ca: Connector de les notificacions LibNotify

en: Libtwolame audio encoder
ca: Codificador d'àudio Libtwolame

en: License
ca: Llicència

en: Lime
ca: Llima

en: Limit the size of each slice in bytes
ca: Limita la mida de cada fragment en bytes

en: Limit the size of each slice in macroblocks
ca: Limita la mida de cada fragment en macroblocs

en: Line 1:
ca: Línia 1:

en: Line 2:
ca: Línia 2:

en: Linear
ca: Lineal

en: Linear (fastest)
ca: Lineal (més ràpid)

en: Linear PCM audio decoder
ca: Descodificador d'àudio PCM lineal

en: Linear PCM audio encoder
ca: Codificador d'àudio PCM lineal

en: Linear PCM audio packetizer
ca: Empaquetador d'àudio PCM lineal

en: Linear Sampler
ca: Mostrejador lineal

en: Liner Notes
ca: Notes lineals

en: Linguistic markup
ca: Etiquetatge lingüístic

en: Link #
ca: Enllaç #

en: List
ca: Llista

en: List of codecs that VLC will use in priority. For instance, 'dummy,a52' will try the dummy and a52 codecs before trying the other ones. Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
ca: Llista de còdecs prioritaris que el VLC utilitza. Per exemple, «dummy,a52» prova els còdecs dummy i els a52 abans que els altres. És recomanable que només usuaris avançats alterin aquesta opció, ja que pot interrompre la reproducció de tots els fluxos.

en: List of keystores that VLC will use in priority.
ca: La llista dels magatzems de claus que usarà prioritàriament el VLC.

en: List of revoked servers certificates
ca: Llista de certificats de servidors revocats

en: List of words separated by | to filter
ca: Llista de paraules separades per | que s'han de filtrar

en: List special files
ca: Llista els fitxers especials

en: Listeners
ca: Oients

en: Lithuanian
ca: Lituà

en: Live
ca: En viu

en: Live Playback delay (ms)
ca: Retard de la reproducció en directe (ms)

en: Live capture caching (ms)
ca: Memòria cau dels enregistraments en directe (ms)

en: Live555 stream transport
ca: Transport del flux Live555

en: Load
ca: Càrrega

en: Load extensions on startup
ca: Carrega les extensions a l'inici

en: Load this subtitle file. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.
ca: Carrega aquest fitxer de subtítols per utilitzar-lo quan la detecció automàtica no el pugui detectar.

en: Loading flowplayer...
ca: S'està carregant el flowplayer...

en: Local Network
ca: Xarxa local

en: Local oscillator high frequency (kHz)
ca: Alta freqüència de l'oscil·lador local (kHz)

en: Local oscillator low frequency (kHz)
ca: Baixa freqüència de l'oscil·lador local (kHz)

en: Locally collect statistics
ca: Recull localment les estadístiques

en: Location
ca: Ubicació

en: Location of a file holding a SVG template for automatic string conversion
ca: Ubicació d'un fitxer amb plantilla SVG per a la conversió automàtica de cadena

en: Location:
ca: Ubicació:

en: Lock Aspect Ratio
ca: Bloqueja la relació d'aspecte

en: Log all VLC messages to a text file.
ca: Registra tots els missatges del VLC en un fitxer de text.

en: Log filename
ca: Nom del fitxer de registre

en: Log format
ca: Format del registre

en: Log to file
ca: Registra-ho a un fitxer

en: Logger
ca: Registrador

en: Logging
ca: Registre

en: Login:pass
ca: Usuari:contrasenya

en: Logo
ca: Logotip

en: Logo animation # of loops
ca: Animació del logotip # dels bucles

en: Logo erase
ca: Esborrat del logotip

en: Logo filenames
ca: Noms de fitxer del logotip

en: Logo individual image time in ms
ca: Durada de la imatge individual del logotip en ms

en: Logo opacity value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
ca: Valor d'opacitat del logotip (des de 0 per a la transparència completa a 255 per a l'opacitat completa).

en: Logo overlay
ca: Superposició del logotip

en: Logo position
ca: Posició del logotip

en: Logo sub source
ca: Subfont del logotip

en: Logo video filter
ca: Filtre de vídeo del logotip

en: Long backwards jump
ca: Vés molt enrere

en: Long forward jump
ca: Vés molt endavant

en: Long jump length
ca: Longitud de salt llarga

en: Long jump length, in seconds.
ca: Longitud del salt llarga, en segons.

en: Look and feel
ca: Aspecte i comportament

en: Look for a subtitle file in those paths too, if your subtitle file was not found in the current directory.
ca: Cerca un fitxer de subtítols en aquests camins, si el fitxer no s'ha trobat en el directori actual.

en: Loop
ca: Bucle

en: Loop / Repeat
ca: Bucle / Repeteix

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters alpha:beta
ca: Paràmetres AlphaC0 i Beta del filtre de bucle alpha:beta

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters. Range -6 to 6 for both alpha and beta parameters. -6 means light filter, 6 means strong.
ca: Paràmetres AlphaC0 i Beta del filtre de bucle. Interval de -6 a 6 per a ambdós paràmetres alfa i beta. -6 significa filtre fluix. 6 significa filtre fort.

en: Loop from point A to point B continuously
    Click to set point A
ca: Fa un bucle des del punt A al punt B
    Feu clic per a definir el punt A

en: Loop from point A to point B continuously.
ca: Fa un bucle del punt A al punt B de forma contínua.

en: Loop: %s
ca: Bucle: %s

en: Loopback mode
ca: Mode retrocés

en: Lossless mode
ca: Mode sense pèrdues

en: Lost
ca: Perdut

en: Lost buffers
ca: Memòries intermèdies perdudes

en: Lost frames
ca: Fotogrames perduts

en: Loudness mode
ca: Mode de sonoritat

en: Loudness mode a.k.a. bass boost.
ca: Mode de sonoritat (també conegut com a potència de greus).

en: Low
ca: Baix

en: Low (low quality and low bandwidth)
ca: Baixa (qualitat baixa i amplada de banda baixa)

en: Low CPU (low quality but high bandwidth)
ca: Baixa CPU (qualitat baixa però amplada de banda alta)

en: Low Definition (360 lines)
ca: Definició baixa (360 línies)

en: Low Delay mode
ca: Mode de retard baix

en: Low Latency
ca: Latència baixa

en: Low Pass Filter
ca: Filtre passabaix

en: Low freq (Hz)
ca: Baixa freq (Hz)

en: Low freq gain (dB)
ca: Guany de la freqüència baixa (dB)

en: Low latency
ca: Latència baixa

en: Low-frequency effects
ca: Efectes de baixa freqüència

en: Low-priority code rate
ca: Taxa del codi de baixa prioritat

en: Lowest
ca: El més baix

en: Lowest Bandwidth/Quality
ca: Amplada de banda/qualitat més baixos

en: Lowest Latency
ca: Latència més baixa

en: Lowest latency
ca: La latència més baixa

en: Lua Art
ca: Fotografia Lua

en: Lua CLI
ca: CLI Lua

en: Lua Extension
ca: Extensió Lua

en: Lua HTTP
ca: HTTP Lua

en: Lua Meta Fetcher
ca: Recollidor de metadades Lua

en: Lua Meta Reader
ca: Lector de metadades Lua

en: Lua Playlist
ca: Llista de reproducció Lua

en: Lua Playlist Parser Interface
ca: Interfície de l'analitzador de la llista de reproducció Lua

en: Lua SD Module
ca: Mòdul SD Lua

en: Lua Telnet
ca: Telnet Lua

en: Lua interface
ca: Interfície Lua

en: Lua interface configuration
ca: Configuració de la interfície Lua

en: Lua interface configuration string. Format is: '["<interface module name>"] = { <option> = <value>, ...}, ...'.
ca: Cadena de configuració de la interfície Lua. El format és: «["<nom del mòdul d'interfície>"] = { <opció> = <valor>, ...}, ...».

en: Lua interface module to load
ca: Mòdul d'interfície Lua que s'ha de carregar

en: Lua interpreter
ca: Intèrpret Lua

en: Luma bicubic / chroma bilinear
ca: Luminància bicúbica / Crominància bilineal

en: Luminance elimination
ca: Eliminació de la luminància

en: Luminance masking
ca: Màscara de luminància

en: Lyrics
ca: Lletres

en: M-JPEG camera demuxer
ca: Desmultiplexor de càmera M-JPEG

en: M3U playlist
ca: Llista de reproducció M3U

en: M3U playlist export
ca: Exportació de la llista de reproducció M3U

en: M3U playlist import
ca: Importació de la llista de reproducció M3U

en: M3U8 playlist
ca: Llista de reproducció M3U8

en: M3U8 playlist export
ca: Exportació de la llista de reproducció M3U8

en: M4A audio only
ca: Només àudio M4A

en: MIDI synthesis not set up
ca: La síntesi MIDI no està configurada

en: MIME returned by the server (autodetected if not specified).
ca: MIME retornat pel servidor (es detecta automàticament si no s'especifica res).

en: MLP/TrueHD parser
ca: Analitzador MLP/TrueHD

en: MMAL decoder
ca: Descodificador MMAL

en: MMAL deinterlace
ca: Desentrellaçat MMAL

en: MMAL vout
ca: Sortida de vídeo MMAL

en: MMAL-based decoder plugin for Raspberry Pi
ca: Connector per a Raspberry Pi basat en MMAL

en: MMAL-based deinterlace filter plugin
ca: Filtre connector per desentrallaçar basat en MMAL

en: MMAL-based vout plugin for Raspberry Pi
ca: Connector de sortida de vídeo basat en MMAL per a Raspberry Pi

en: MMS streams can contain several elementary streams, with different bitrates. You can choose to select all of them.
ca: Els fluxos d'MMS poden contenir alguns fluxos bàsics amb diferents taxes de bits. Podeu triar seleccionar-los tots.

en: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
ca: Conversions MMX I420,IYUV,YV12 a RV15,RV16,RV24,RV32

en: MMX conversions from
ca: Conversions MMX des de

en: MOD demuxer (libmodplug)
ca: Desmultiplexor MOD (libmodplug)

en: MP3 fixed point audio encoder
ca: Codificador d'àudio de punt fix MP3

en: MP4 stream demuxer
ca: Desmultiplexor de flux MP4

en: MP4/MOV muxer
ca: Multiplexor MP4/MOV

en: MP4A LATM
ca: LATM MP4A

en: MPEG I/II video decoder (using libmpeg2)
ca: Descodificador de vídeo MPEG I/II (amb libmpeg2)

en: MPEG Transport Stream demuxer
ca: Desmultiplexor MPEG Transport Stream

en: MPEG Video
ca: Vídeo MPEG

en: MPEG audio decoder using mpg123
ca: Descodificador d'àudio MPEG amb mpg123

en: MPEG audio layer I/II/III decoder
ca: Descodificador de l'àudio MPEG capa I/II/III

en: MPEG audio layer I/II/III packetizer
ca: Empaquetador de l'àudio MPEG capa I/II/III

en: MPEG-4 video
ca: Vídeo MPEG-4

en: MPEG-I/II video demuxer
ca: Desmultiplexor de vídeo MPEG-I/II

en: MPEG-I/II video packetizer
ca: Empaquetador de vídeo MPEG-I/II

en: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP audio
ca: Àudio MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP

en: MPEG-PS demuxer
ca: Desmultiplexor MPEG-PS

en: MPEG4 audio packetizer
ca: Empaquetador d'àudio MPEG4

en: MPEG4 quantization matrix
ca: Matriu de quantificació MPEG4

en: MPEG4 video packetizer
ca: Empaquetador de vídeo MPEG4

en: MTP Device
ca: Dispositiu MPT

en: MTP devices
ca: Dispositius MPT

en: MTP input
ca: Entrada MPT

en: MTU of the network interface
ca: MTU de la interfície de xarxa

en: MUX for RAW RTSP transport
ca: MULTIPLEXOR per al transport RTSP CRU

en: MUX options
ca: Opcions MUX

en: MY COMPUTER
ca: EL MEU ORDINADOR

en: Mac OS X OpenGL video output
ca: Sortida de vídeo Mac OS X OpenGL

en: Mac OS X hardware video filters
ca: Filtres de vídeo de maquinari Mac OS X

en: Mac OS X interface
ca: Interfície Mac OS X

en: Macedonian
ca: Macedoni

en: Magnification/Zoom
ca: Ampliació / Zoom

en: Magnify
ca: Augmenta

en: Magnify/Zoom interactive video filter
ca: Filtre de vídeo interactiu augmenta/fes zoom

en: Main Profile
ca: Perfil principal

en: Main Toolbar
ca: Barra d'eines principal

en: Main Window...
ca: Finestra principal...

en: Main audio
ca: Àudio principal

en: Main interfaces
ca: Interfícies principals

en: Main interfaces settings
ca: Configuració per a les interfícies principals

en: Major channel
ca: Canal principal

en: Make a donation...
ca: Feu una donació...

en: Make the server publicly available on the 'Yellow Pages' (directory listing of streams) on the icecast/shoutcast website. Requires the bitrate information specified for shoutcast. Requires Ogg streaming for icecast.
ca: Aquesta opció permet que el servidor estigui disponible per a tothom a les «Pàgines grogues» (llistat de carpetes de fluxos) al lloc web de l'Icecast/Shoutcast. Requereix la informació de la taxa de bits especifica per a Shoutcast i la transmissió Ogg per a Icecast.

en: Make use of the QPUs to allow higher quality deinterlacing of HD content.
ca: Utilitzar les QPUs per aconseguir un desentrallaçat de contingut HD amb qualitat superior.

en: Makeup
    gain
ca: Etapa de
    guany

en: Makeup gain
ca: Etapa del guany

en: Malagasy
ca: Malgaix

en: Malay
ca: Malai

en: Malayalam
ca: Malaiàlam

en: Maltese
ca: Maltès

en: Manage Streams
ca: Gestiona els fluxos

en: Maroon
ca: Granat

en: Marquee
ca: Marquesina

en: Marquee display
ca: Visualització de la marquesina

en: Marquee position
ca: Posició de la marquesina

en: Marquee text to display. (Available format strings: %Y = year, %m = month, %d = day, %H = hour, %M = minute, %S = second, ...)
ca: Marquesina per a mostrar text. (Formats disponibles: %Y = any, %m = mes, %d = dia, %H = hora, %M = minut, %S = segon, ...)

en: Mask
ca: Màscara

en: Master server IP address
ca: Adreça IP del servidor principal

en: Matroska stream demuxer
ca: Desmultiplexor de fluxos Matroska

en: Max QP
ca: PQ màxim

en: Max QP step
ca: Pas PQ màxim

en: Max QP step between frames.
ca: Pas PQ màxim entre fotogrames.

en: Max buffering (ms)
ca: Memòria intermèdia màxima (ms)

en: Max length
ca: Longitud màxima

en: Max local bitrate
ca: Taxa màxima de bits local

en: Max number of threads used for frame decoding, default 0=auto
ca: Nombre màxim de fils que s'utilitzen per a la descodificació de fotogrames, per defecte 0=automàtic

en: Max number of threads used for tile decoding, default 0=auto
ca: Nombre màxim de fils que s'utilitzen per a la descodificació de peces, per defecte 0=automàtic

en: Max. luminance
ca: Luminància màx.

en: Maximal bitrate
ca: Taxa de bits màxima

en: Maximal period
ca: Període màxim

en: Maximal period of the noise grain in pixel
ca: Període màxim de gra de soroll al píxel

en: Maximal volume level
ca: Nivell de volum màxim

en: Maximum B (deprecated)
ca: B màxim (obsolet)

en: Maximum Bitrate
ca: Taxa màxim de bits

en: Maximum GOP size
ca: Mida màxima del GOP

en: Maximum RTP sequence number dropout
ca: Nombre màxim de pèrdues de la seqüència de nombres RTP

en: Maximum RTP sequence number misordering
ca: Desordre màxim de la seqüència de nombres RTP

en: Maximum RTP sources
ca: Fonts RTP màximes

en: Maximum Volume displayed
ca: Volum màxim que es mostrarà

en: Maximum bitrate
ca: Taxa de bits màxima

en: Maximum bitrate (kbps)
ca: Taxa de bits màxima (kbps)a

en: Maximum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
ca: Taxa de bits màxima en kbps quan es codifica al mode taxa de bits constant

en: Maximum bitrate in kbps. This is useful for streaming applications.
ca: Aquesta opció permet especificar una taxa de bits màxima en kbps. Útil per a aplicacions de fluxos.

en: Maximum device height
ca: Alçada màxima del dispositiu

en: Maximum device width
ca: Amplada màxima del dispositiu

en: Maximum distance to search for motion estimation, measured from predicted position(s). Default of 16 is good for most footage, high motion sequences may benefit from settings between 24 and 32. Range 0 to 64.
ca: Distància màxima per a cercar una estimació de moviment, mesurada a partir de les posicions predites. Un predeterminat de 16 és adient per a la majoria de seqüències, les seqüències de moviment alt poden beneficiar-se dels paràmetres entre 24 i 32. Interval de 0 a 64.

en: Maximum encoding bitrate
ca: Taxa de bits màxima de la codificació

en: Maximum frame rate to use (0 = no limits).
ca: Màxima velocitat de fotograma a utilitzar (0 = sense límits).

en: Maximum level
ca: Nivell màxim

en: Maximum motion vector length
ca: Longitud màxima del vector de moviment

en: Maximum motion vector length in pixels. -1 is automatic, based on level.
ca: Longitud màxima del vector de moviment en píxels. -1 és automàtic, basat en el nivell.

en: Maximum motion vector search range
ca: Interval màxim de cerca del vector de moviment

en: Maximum number of characters displayed on the screen.
ca: Nombre màxim de caràcters que es mostren a la pantalla.

en: Maximum number of connections
ca: Nombre màxim de connexions

en: Maximum number of subtitles allowed at the same time.
ca: Nombre màxim de subtítols que poden aparèixer a la vegada.

en: Maximum output video height.
ca: Alçada màxima del vídeo de sortida.

en: Maximum output video width.
ca: Amplada màxima del vídeo de sortida.

en: Maximum overlapping subtitles
ca: Superposició màxima dels subtítols

en: Maximum quantizer parameter.
ca: Paràmetre màxim del quantificador.

en: Maximum time allowed to preparse an item, in milliseconds
ca: El temps màxim permès per a preanalitzar un element, en mil·lisegons.

en: Maximum video height
ca: Alçada màxima del vídeo

en: Maximum video quantizer scale
ca: Escala màxima de quantificació de vídeo

en: Maximum video quantizer scale.
ca: Escala màxima de quantificació de vídeo.

en: Maximum video width
ca: Amplada màxima del vídeo

en: Mean
ca: Mitjana

en: Media &Information
ca: &Informació multimèdia

en: Media (player) role for operating system policy.
ca: Funció del mitjà (reproductor) per a la política del sistema operatiu.

en: Media Angle
ca: Angle multimèdia

en: Media Audio Track
ca: Pista d'àudio multimèdia

en: Media Files
ca: Fitxers multimèdia

en: Media Forward
ca: Endavant multimèdia

en: Media Foundation Transform decoder
ca: Descodificador de Media Foundation Transform

en: Media Information
ca: Informació multimèdia

en: Media Information...
ca: Informació multimèdia...

en: Media Library
ca: Mediateca

en: Media Manager Edition
ca: Edició del gestor multimèdia

en: Media Manager List
ca: Llista de gestió d'elements multimèdia

en: Media Menu
ca: Menú multimèdia

en: Media Next Frame
ca: Fotograma següent multimèdia

en: Media Next Track
ca: Pista següent multimèdia

en: Media Play Pause
ca: Reprodueix/Atura el multimèdia

en: Media Prev Frame
ca: Fotograma anterior multimèdia

en: Media Prev Track
ca: Pista anterior multimèdia

en: Media Record
ca: Enregistrament multimèdia

en: Media Repeat
ca: Repetició multimèdia

en: Media Rewind
ca: Rebobina el multimèdia

en: Media Select
ca: Selecció multimèdia

en: Media Shuffle
ca: Aleatori multimèdia

en: Media Stop
ca: Atura el multimèdia

en: Media Subtitle
ca: Subtítol multimèdia

en: Media Time
ca: Multimèdia Temps

en: Media View
ca: Vista multimèdia

en: Media data size
ca: Mida de les dades dels elements multimèdia

en: Media encapsulated as %@ cannot be streamed through the HTTP protocol for technical reasons.
ca: Per raons tècniques, no es pot crear el flux de xarxa per a l'element encapsulat com a %@ a través del protocol HTTP.

en: Media files cannot be resumed because keeping recent media items is disabled.
ca: No es poden reprendre els fitxers multimèdia perquè l'opció de mantenir-los està inhabilitada.

en: Media role
ca: Funció del mitjà

en: Media: %s
ca: Suport: %s

en: Meditative
ca: Meditatiu

en: Medium
ca: Mitjà

en: Medium (medium quality and medium bandwidth)
ca: Mitjana (qualitat mitjana i amplada de banda mitjana)

en: Medium backwards jump
ca: Vés un poc més enrere

en: Medium forward jump
ca: Vés un poc més endavant

en: Medium jump length
ca: Longitud de salt mitjana

en: Medium jump length, in seconds.
ca: Longitud del salt mitjana, en segons.

en: Mega bass
ca: Mega Bass

en: Mega bass cutoff
ca: Tancament Mega Bass

en: Mega bass level
ca: Nivell Mega Bass

en: Megabass mode cutoff frequency, in Hz. This is the maximum frequency for which the megabass effect applies. Valid values are from 10 to 100 Hz.
ca: Mode Mega Bass de tancament de freqüència, en Hz. Màxima freqüència a la qual es pot aplicar l'efecte Mega Bass. Valors vàlids entre 10 i 100 Hz.

en: Megabass mode level (from 0 to 100, default value is 0).
ca: Nivell del mode Mega Bass (de 0 a 100, el valor predeterminat és 0).

en: Memory input
ca: Entrada de la memòria

en: Memory keystore
ca: Clauer de memòria

en: Memory stream
ca: Flux de memòria

en: Menu
ca: Menú

en: Menu language
ca: Llengua dels menús

en: Menu popup
ca: Menú emergent

en: Menu title
ca: Títol del menú

en: Menus
ca: Menús

en: Menus language:
ca: Idioma dels menús:

en: Mesh height
ca: Alçada de la malla

en: Mesh width
ca: Amplada de la malla

en: Messages
ca: Missatges

en: Messages...
ca: Missatges...

en: Metacube
ca: Metacub

en: Metadata
ca: Metadada

en: Method used to encode the video sequence
ca: Mètode que s'utilitza per a codificar la seqüència de vídeo

en: Mi&nimal Interface
ca: Interfície mí&nima

en: Microsoft Media Server (MMS) input
ca: Entrada Microsoft Media Server (MMS)

en: Middle
ca: Mig

en: Mime
ca: MIME

en: Min QP
ca: PQ mínim

en: Min. luminance
ca: Luminància mín.

en: Minimal Mac OS X interface
ca: Interfície Mínima de Mac OS X

en: Minimal index interval, in microseconds. Set to 0 to disable index creation.
ca: Interval d'índex mínim, en microsegons. Definir a 0 per inhabilitar la creació d'índex.

en: Minimal period
ca: Període mínim

en: Minimal period of the noise grain in pixel
ca: Període mínim de gra de soroll al píxel

en: Minimize
ca: Minimitza

en: Minimum Audio level to raise the alarm
ca: Nivell mínim de l'àudio per a activar l'alarma

en: Minimum B (deprecated)
ca: Mínim B (obsolet)

en: Minimum GOP size
ca: Mida mínima del GOP

en: Minimum alpha value
ca: Valor alfa mínim

en: Minimum bitrate (kbps)
ca: Taxa de bits mínima (kbps)

en: Minimum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
ca: Taxa de bits mínima en kbps quan es codifica al mode taxa de bits constant

en: Minimum bitrate in kbps. This is useful for encoding for a fixed-size channel.
ca: Aquesta opció permet especificar una taxa de bits mínima en kbps. Útil per a la codificació d'un canal de mida fixa.

en: Minimum buffer space between threads
ca: Espai de memòria intermèdia mínim entre fils

en: Minimum buffer space between threads. -1 is automatic, based on number of threads.
ca: Espai de memòria intermèdia mínim entre fils. -1 és automàtic, basat en el nombre de fils.

en: Minimum encoding bitrate
ca: Taxa de bits mínima de la codificació

en: Minimum quantizer parameter. 15 to 35 seems to be a useful range.
ca: Paràmetre mínim del quantificador. L'interval més útil és de 15 a 35.

en: Minimum time (in milliseconds) between subtitle disappearance and newer subtitle appearance (earlier subtitle delay will be extended to fill the gap).
ca: Durada mínima (en mil·lisegons) entre la desaparició del subtítol i l'aparició del nou subtítol (s'ampliarà el retard del subtítol anterior per a emplenar la separació).

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after its predecessor has disappeared (subtitle delay will be extended to meet this requirement).
ca: Durada mínima (en mil·lisegons) del subtítol a la pantalla després de la desaparició del seu predecessor (s'afegeix un retard per a complir amb el requisit).

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after newer subtitle has appeared (earlier subtitle delay will be shortened to avoid the overlap).
ca: Durada mínima (en mil·lisegons) del subtítol a la pantalla després de l'aparició del nou subtítol (es redueix el retard del subtítol anterior per a evitar la superposició).

en: Minimum video quantizer scale
ca: Escala mínima de quantificació de vídeo

en: Minimum video quantizer scale.
ca: Escala mínima de quantificació de vídeo.

en: Mirror
ca: Mirall

en: Mirror orientation
ca: Orientació del mirall

en: Mirror video
ca: Vídeo mirall

en: Mirror video filter
ca: Filtre de vídeo de mirall

en: Misc
ca: Miscel·lània

en: Miscellaneous
ca: Miscel·lània

en: Miscellaneous Options
ca: Opcions diverses

en: Miscellaneous audio settings and modules.
ca: Diversos mòduls i paràmetres de l'àudio.

en: Missing AACS configuration file!
ca: Falta el fitxer de configuració de l'AACS!

en: Modulation / Constellation
ca: Modulació / Constel·lació

en: Modules Tree
ca: Arbre de mòduls

en: Moldavian
ca: Moldau

en: Mongolian
ca: Mongol

en: Monitor pixel aspect ratio
ca: Relació d'aspecte dels píxels del monitor

en: Monospace Font
ca: Tipus de lletra monoespai

en: More bands for the spectrometer: 80 if enabled, else 20.
ca: Més bandes per a l'espectròmetre: 80 si està habilitat, sinó 20.

en: More information...
ca: Més informació...

en: Mosaic Tiles
ca: Peces del mosaic

en: Mosaic alignment
ca: Alineació del mosaic

en: Mosaic bridge
ca: Pont del mosaic

en: Mosaic bridge stream output
ca: Sortida de flux del pont del mosaic

en: Mosaic video sub source
ca: Subfont de vídeo del mosaic

en: Motion Detect
ca: Detecció de moviment

en: Motion Vector precision
ca: Precisió del vector de moviment

en: Motion Vector precision in pels
ca: Precisió del vector de moviment en píxels

en: Motion blur
ca: Difumina per moviment

en: Motion blur filter
ca: Filtre de difuminat per moviment

en: Motion detect
ca: Detecció de moviment

en: Motion detect video filter
ca: Filtre de vídeo de detecció de moviment

en: Motion masking
ca: Màscara de moviment

en: Motion threshold (10-100)
ca: Llindar de moviment (10-100)

en: Mount Point
ca: Punt de muntatge

en: Mouse Gestures
ca: Gestos del ratolí

en: Mouse Wheel Down
ca: Roda avall del ratolí

en: Mouse Wheel Left
ca: Roda esquerra del ratolí

en: Mouse Wheel Right
ca: Roda dreta del ratolí

en: Mouse Wheel Up
ca: Roda amunt del ratolí

en: Mouse events
ca: Esdeveniments del ratolí

en: Mouse gestures control interface
ca: Interfície de control dels gestos del ratolí

en: Mouse pointer image
ca: Imatge del punter del ratolí

en: Mouse wheel horizontal axis control
ca: Control de l'eix horitzontal de la roda del ratolí

en: Mouse wheel vertical axis control
ca: Control de l'eix vertical de la roda del ratolí

en: Move To Trash and Relaunch VLC
ca: Mou a la paperera i torna a executar el VLC

en: Move all chapters. This value should be set in milliseconds.
ca: Mou tots els capítols. Aquest valor s'ha de definir en mil·lisegons.

en: Multicast
ca: Transmissió a grups

en: Multicast output interface
ca: Interfície de la sortida de la transmissió a grups

en: Multichannel television sound (MTS)
ca: So de televisió multicanal (MTS)

en: Multipart JPEG muxer
ca: Multiplexor JPEG multipart

en: Multipass ratecontrol
ca: Control de velocitat multipassada

en: Multipass ratecontrol:
     - 1: First pass, creates stats file
     - 2: Last pass, does not overwrite stats file
     - 3: Nth pass, overwrites stats file
ca: Control de velocitat multipassada:
     - 1: Primera passada, crea el fitxer d'estadístiques
     - 2: Última passada, no sobreescriu el fitxer d'estadístiques
     - 3: Enèsima passada, sobreescriu el fitxer d'estadístiques

en: Multiple Files Selected.
ca: S'ha fet una selecció múltiple d'arxius.

en: Multiple files selected.
ca: S'ha fet una selecció múltiple d'arxius

en: Multiple profiles with the same name are not allowed.
ca: No està permès utilitzar més d'un perfil amb el mateix nom.

en: Multiplexer
ca: Multiplexor

en: Multiply subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
ca: Multiplica la durada dels subtítols segons aquest valor.
    Utilitzeu 0 per a inhabilitar-lo.

en: MusePack demuxer
ca: Desmultiplexor MusePack

en: Music
ca: Música

en: Musicbrainz Server
ca: Servidor Musicbrainz

en: Mute
ca: Silencia

en: Mute the audio.
ca: Silencia l'àudio.

en: Mux Control
ca: Control dels multiplexors

en: Mux PMT (requires --sout-ts-es-id-pid)
ca: Multiplexatge PMT (requereix --sout-ts-es-id-pid)

en: Mux module
ca: Mòdul del multiplexor

en: Muxer
ca: Multiplexor

en: Muxer to use for the stream.
ca: Multiplexor que s'ha d'utilitzar per al flux.

en: Muxer:
ca: Multiplexor:

en: Muxers
ca: Multiplexors

en: Muxers create the encapsulation formats that are used to put all the elementary streams (video, audio, ...) together. This setting allows you to always force a specific muxer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each muxer.
ca: Els multiplexors creen els formats d'encapsulament que s'utilitzen per a ajuntar els fluxos bàsics (vídeo, àudio, etc.) Aquesta configuració permet forçar sempre un multiplexor específic. Es recomana que no ho feu.
    Podeu especificar també els paràmetres predeterminats per a cada multiplexor.

en: My Computer
ca: El meu ordinador

en: My Music
ca: La meva música

en: My Pictures
ca: Les meves imatges

en: My Videos
ca: Els meus vídeos

en: N&ormal Speed
ca: Velocitat n&ormal

en: N/A
ca: N/D

en: NET ID
ca: Identificador NET

en: NFS input
ca: Entrada NFS

en: NFS operation failed
ca: Ha fallat l'operació NFS

en: NT Service
ca: Servei NT

en: NTSC M Japan
ca: NTSC M Japó

en: NTSC M South Korea
ca: NTSC M Corea del Sud

en: Name
ca: Nom

en: Name of XML file containing Haar cascade description
ca: Nom del fitxer XML que conté la descripció de la cascada Haar

en: Name of current instance
ca: Nom de la instància actual

en: Name of desired display device
ca: Nom del dispositiu de pantalla desitjat

en: Name of internal OpenCV plugin filter to use
ca: Nom del filtre del connector intern de l'OpenCv que s'ha d'utilitzar

en: Name of the audio device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
ca: Nom de el dispositiu d'àudio que usarà el connector DirectShow. Si no s'especifica res, s'usarà el dispositiu predeterminat.

en: Name of the destination bridge-in. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
ca: Nom del bridge-in de destí. Si no necessiteu més d'un bridge-in al mateix temps, podeu descartar aquesta opció.

en: Name of the file to which the raw stream will be dumped.
ca: El flux en cru es bolcarà al nom del fitxer que s'especifiqui aquí.

en: Name of the video device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
ca: Aquesta opció permet especificar el nom del dispositiu de vídeo que utilitzarà el connector DirectShow. Si no especifiqueu res, s'utilitzarà el dispositiu predeterminat.

en: Name of this bridge-in instance. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
ca: Nom de la instància bridge-in. Si no es necessita més d'un bridge-in al mateix temps, es pot descartar aquesta opció.

en: Name to give to this stream/channel on the shoutcast/icecast server.
ca: Nom per a aquest flux/canal al servidor Shoutcast/Icecast.

en: Name:
ca: Nom:

en: Narrow-band (8kHz)
ca: Banda estreta (8 kHz)

en: Native Slider
ca: Control lliscant nadiu

en: Nauru
ca: Nauruà

en: Navigate down
ca: Mou cap avall

en: Navigate left
ca: Mou cap a l'esquerra

en: Navigate right
ca: Mou cap a la dreta

en: Navigate up
ca: Mou cap a dalt

en: Navy
ca: Blau marí

en: Ncurses interface
ca: Interfície Ncurses

en: Ndebele, North
ca: Ndebele septentrional

en: Ndebele, South
ca: Ndebele meridional

en: Ne&xt
ca: Següen&t

en: Near Optimal
ca: Gairebé òptim

en: Nearest neighbour (bad quality)
ca: Veí més pròxim (mala qualitat)

en: Nearest-neighbor audio resampler
ca: Remostrador d'àudio del veí més proper

en: Negate colors
ca: Nega els colors

en: Negative
ca: Negatiu

en: Negerpunk
ca: BritPop

en: Nepali
ca: Nepalès

en: Network
ca: Xarxa

en: Network Access Policy
ca: Política d'accés a la xarxa

en: Network Protocol
ca: Protocol de la xarxa

en: Network Sync
ca: Sincronització de la xarxa

en: Network caching (ms)
ca: Memòria cau de la xarxa (ms)

en: Network identifier
ca: Identificador de la xarxa

en: Network interaction failed
ca: S'ha produït un error en el contacte amb la xarxa

en: Network master clock
ca: Rellotge principal de la xarxa

en: Network name
ca: Nom de la xarxa

en: Network name to create
ca: Nom de la xarxa que es crearà

en: Network settings
ca: Paràmetres de la xarxa

en: Network streams (SAP)
ca: Fluxos de la xarxa (SAP)

en: Network synchronisation
ca: Sincronització de la xarxa

en: Network synchronization
ca: Sincronització de la xarxa

en: Never
ca: Mai

en: Never fix
ca: No ho arreglis mai

en: Never out HDR
ca: Mai surt HDR

en: New ES ID
ca: Nou identificador de l'ES (flux bàsic)

en: New destination
ca: Destinació nova

en: New input playing
ca: S'està reproduint una nova entrada

en: New profile
ca: Perfil nou

en: New winamp 5.2 shoutcast import
ca: Importació del shoutcast al nou Winamp 5.2

en: Next
ca: Següent

en: Next / Forward
ca: Següent / Endavant

en: Next Chapter/Title
ca: Capítol/Títol següent

en: Next chapter
ca: Capítol següent

en: Next frame
ca: Següent fotograma

en: Next media in the playlist
ca: Element multimèdia següent a la llista de reproducció

en: Next media in the playlist, skip forward when held
ca: Element multimèdia següent a la llista de reproducció, salta cap endavant quan el premeu

en: Next title
ca: Títol següent

en: Next widget style
ca: Estil del giny següent

en: No Address given
ca: No s'ha proveït cap adreça

en: No Audio Input device found
ca: No s'ha trobat cap dispositiu d'entrada d'àudio

en: No Channel Name given
ca: No s'ha proveït cap nom de canal

en: No EPG Data Available
ca: Sense dades EPG disponibles

en: No SDP URL given
ca: No s'ha proveït cap url SDP

en: No active subtitle
ca: No hi ha cap subtítol actiu

en: No addons found
ca: Cap complement trobat

en: No check was performed yet.
ca: Encara no s'ha realitzat cap comprovació.

en: No decoding of Dolby Surround
ca: No descodificar el Dolby Surround

en: No description for this codec
ca: No hi ha cap descripció per a aquest còdec

en: No disc menus
ca: No hi ha menús de disc

en: No fingerprint has been found
ca: No s'ha trobat cap empremta digital

en: No fixed gop structure. A picture can be intra or inter and refer to previous or future pictures.
ca: No hi ha una estructura gop fixa. Una imatge pot ser Intra o Inter i es pot referir a imatges anteriors o posteriors.

en: No input
ca: No hi ha cap entrada

en: No input found. A stream must be playing or paused for bookmarks to work.
ca: No s'ha trobat cap entrada. S'ha de reproduir o posar en pausa un flux perquè els preferits funcionin.

en: No matching module found. Use --list or --list-verbose to list available modules.
ca: No s'ha trobat cap mòdul coincident. Utilitzeu --list o --list-verbose per a mostrar tots els mòduls disponibles.

en: No pre-filtering
ca: Sense filtració prèvia

en: No renderer
ca: No hi ha cap renderitzador

en: No v4l2 instance found.
    Please check that the device has been opened with VLC and is playing.
    
    Controls will automatically appear here.
ca: No s'ha trobat cap instància v4l2.
    Comproveu que el dispositiu s'ha obert amb el VLC i s'està reproduint.
    
    Els controls apareixeran automàticament aquí.

en: No valid host certificate found in AACS config file.
ca: No s'ha trobat un certificat de servidor vàlid al fitxer de configuració de l'AACS.

en: No valid processing key found in AACS config file.
ca: No s'ha trobat una clau de processament vàlida al fitxer de configuració de l'AACS.

en: No video devices found
ca: No s'ha trobat cap dispositiu de vídeo

en: No video or audio device selected.
ca: No s'ha seleccionat cap dispositiu de vídeo o àudio.

en: No, Thanks
ca: No, gràcies

en: Noise
ca: Soroll

en: Noise Threshold
ca: Llindar de soroll

en: Noise reduction
ca: Reducció del soroll

en: Noise reduction level
ca: Nivell de reducció del soroll

en: Noise threshold to use in constant noise threshold mode
ca: Llindar de soroll que s'ha d'utilitzar al mode del llindar de soroll constant

en: Non-deterministic optimizations when threaded
ca: Optimitzacions no determinants quan s'encadenen

en: Non-key
ca: Sense clau

en: Non-ref
ca: Sense Referència

en: None
ca: Cap

en: Nordic (Latin-6)
ca: Nòrdic (Latin-6)

en: Normal Size
ca: Mida normal

en: Normal rate
ca: Nivell normal

en: Normal/Loop/Repeat
ca: Normal/Bucle/Repetició

en: Normalize volume to:
ca: Normalitza el volum:

en: Normally the packetizer would sync on the next full frame. This flags instructs the packetizer to sync on the first Intra Frame found.
ca: Normalment, l'empaquetador pot sincronitzar-se al següent fotograma complet. Aquesta marca guia a l'empaquetador perquè se sincronitzi amb el primer fotograma Intra que trobi.

en: Normally we use the timestamps of the MPEG files to calculate position and duration. However sometimes this might not be usable. Disable this option to calculate from the bitrate instead.
ca: Habitualment s'utilitzen les marques de temps dels fitxers MPEG per a calcular la posició i la durada. Així i tot, a vegades no es pot utilitzar. Inhabiliteu aquesta opció per a calcular-ho des de la taxa de bits.

en: Northern Sami
ca: Sami septentrional

en: Norwegian
ca: Noruec

en: Norwegian Bokmaal
ca: Noruec bokmaal

en: Norwegian Nynorsk
ca: Noruec nynorsk

en: Not Set
ca: No definit

en: Not Used
ca: No s'usa

en: Note that these are system-wide settings.
ca: Tingueu en compte que aquests són paràmetres globals.

en: Note:
ca: Nota:

en: Nothing playing
ca: No s'està reproduint res

en: Notification
ca: Notificació

en: Notify
ca: Notifica

en: Now Playing
ca: S'està reproduint

en: Now playing
ca: S'està reproduint

en: NullSoft demuxer
ca: Desmultiplexor NullSoft

en: Number of 100 frames before the 'avbr' rate control method reaches the requested bitrate with the requested accuracy. See the accuracy parameter.
ca: Quantitat de 100 fotogrames abans que el mètode de control de taxa «avbr» arribi a la taxa de bits i la precisió demanades. Vegeu el paràmetre de precisió

en: Number of B frames that will be coded between two reference frames.
ca: Nombre de fotogrames B que es codificaran entre dos fotogrames de referència.

en: Number of DWT iterations
ca: Nombre d'iteracions DWT

en: Number of Tracks
ca: Nombre de pistes

en: Number of audio buffers
ca: Nombre de memòries intermèdies d'àudio

en: Number of audio channels
ca: Nombre de canals d'àudio

en: Number of audio channels in the transcoded streams.
ca: Nombre de canals d'àudio dels fluxos transcodificats.

en: Number of blank pixels between bands.
ca: Nombre de píxels en blanc entre bandes.

en: Number of channels
ca: Nombre de canals

en: Number of channels information of the transcoded stream.
ca: Informació sobre el nombre de canals de l'estríming transcodificat.

en: Number of clones
ca: Nombre de clons

en: Number of columns
ca: Nombre de columnes

en: Number of consecutive B-frames between I and P-frames. Range 1 to 16.
ca: Nombre de fotogrames B consecutius entre fotogrames I i P. Interval d'1 a 16.

en: Number of days between two update checks
ca: Nombre de dies entre dues cerques d'actualitzacions

en: Number of first segment
ca: Número del primer segment

en: Number of frames (0 to 100)
ca: Nombre de fotogrames (de 0 a 100)

en: Number of frames consider for smoothening (0 to 30)
ca: Nombre de fotogrames que s'han de suavitzar (de 0 a 30)

en: Number of frames that will be coded for one key frame.
ca: Nombre de fotogrames que es codificaran per a un fotograma clau.

en: Number of horizontal slices per frame in low delay mode
ca: Nombre de fragments horitzontals per fotograma al mode de retard baix

en: Number of horizontal windows in which to split the video.
ca: Nombre de finestres horitzontals en les quals es dividirà el vídeo.

en: Number of image columns in the mosaic (only used if positioning method is set to "fixed").
ca: Nombre de columnes d'imatges al mosaic (només s'utilitza si el mètode d'emplaçament està definit com a "fixat").

en: Number of image rows in the mosaic (only used if positioning method is set to "fixed").
ca: Nombre de files d'imatges al mosaic (només s'utilitza si el mètode d'emplaçament està definit com a «fixat»).

en: Number of input audio channels for DeckLink captures. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio input.
ca: Nombre de canals d'entrada d'àudio per a les captures DeckLink. Ha de ser 2, 8 o 16. 0 inhabilita l'entrada d'àudio.

en: Number of levels of downsampling
ca: Nombre de nivells de reducció de la freqüència de mostratge

en: Number of levels of downsampling in hierarchical motion estimation mode
ca: Nombre de nivells de reducció de la freqüència de mostratge al mode d'estimació de moviment jeràrquica

en: Number of loops for the logo animation. -1 = continuous, 0 = disabled
ca: Nombre de bucles per a l'animació dels logotips. -1 = continu, 0 = inhabilitat

en: Number of milliseconds between string updates. This is mainly useful when using meta data or time format string sequences.
ca: Nombre de mil·lisegons entre les actualitzacions de les cadenes. És útil quan s'utilitzen metadades o seqüències de cadenes de format de temps.

en: Number of milliseconds the marquee must remain displayed. Default value is 0 (remains forever).
ca: Nombre de mil·lisegons durant els quals la marquesina s'ha de mostrar. El valor predeterminat és 0 (és permanent).

en: Number of output channels
ca: Nombre de canals de sortida

en: Number of output channels for DeckLink output. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio output.
ca: Nombre de canals de sortida per a la sortida DeckLink. Ha de ser 2, 8 o 16. 0 inhabilita la sortida d'àudio.

en: Number of parallel operations
ca: Quantitat d'operacions paral·leles

en: Number of pictures between successive sequence headers i.e. length of the group of pictures
ca: Nombre d'imatges entre les capçaleres de seqüència successives p. ex. la longitud del grup d'imatges

en: Number of pictures within the current GOP (Group of Pictures); if GopPicSize=0, then the GOP size is unspecified. If GopPicSize=1, only I-frames are used.
ca: Nombre d'images a través del GOP actual (grup d'imatges); si el GopPicSize=0, llavors la mida GOP no s'especifica. Si GopPicSize=1, llavors només s'utilitzen fotogrames-I.

en: Number of pixels to crop from the bottom of the image.
ca: Nombre de píxels que s'han d'escapçar de la part inferior de la imatge.

en: Number of pixels to crop from the left of the image.
ca: Nombre de píxels que s'han d'escapçar de la part esquerra de la imatge.

en: Number of pixels to crop from the right of the image.
ca: Nombre de píxels que s'han d'escapçar de la part dreta de la imatge.

en: Number of pixels to crop from the top of the image.
ca: Nombre de píxels que s'han d'escapçar de la part superior de la imatge.

en: Number of pixels to padd to the bottom of the image after cropping.
ca: Nombre de píxels per ampliar a la part inferior de la imatge després d'escapçar.

en: Number of pixels to padd to the left of the image after cropping.
ca: Nombre de píxels per ampliar a la part esquerra de la imatge després d'escapçar.

en: Number of pixels to padd to the right of the image after cropping.
ca: Nombre de píxels per ampliar a la part dreta de la imatge després d'escapçar.

en: Number of pixels to padd to the top of the image after cropping.
ca: Nombre de píxels per ampliar a la part superior de la imatge després d'escapçar.

en: Number of previous frames used as predictors. This is effective in Anime, but seems to make little difference in live-action source material. Some decoders are unable to deal with large frameref values. Range 1 to 16.
ca: Nombre de fotogrames anteriors utilitzats per a la predicció. És efectiu en Anime però sembla provocar poca diferència a les imatges reals. Alguns descodificadors són incapaços de tractar amb valors «frameref» grans. Interval d'1 a 16.

en: Number of puzzle columns
ca: Nombre de columnes del trencaclosques

en: Number of puzzle rows
ca: Nombre de files del trencaclosques

en: Number of reference frames
ca: Nombre de fotogrames de referència

en: Number of rows
ca: Nombre de files

en: Number of seconds between each forced refresh of the feeds. 0 means that the feeds are never updated.
ca: Nombre de segons entre cada actualització forçada dels canals. 0 significa que els canals no s'actualitzen mai.

en: Number of segments
ca: Nombre de segments

en: Number of segments to include in index
ca: Nombre de segments per a incloure a l'índex

en: Number of slices in each video frame; each slice contains one or more macro-block rows. If numslice is not set, the encoder may choose any slice partitioning allowed by the codec standard.
ca: Quantitat de fragments a cada fotograma de vídeo; cada fragment conté una o més files macro-block. Si el numslice no està definit, el codificador triarà qualsevol partició de fragment permesa per l'estàndard del còdec.

en: Number of slices per frame
ca: Quantitat de fragments per fotograma

en: Number of the screen to use by default to display videos in 'fullscreen'. The screen number correspondance can be found in the video device selection menu.
ca: Número de la pantalla predeterminada que s'ha d'utilitzar per a mostrar vídeos a «pantalla completa». La correspondència del número de la pantalla es pot trobar al menú de selecció del dispositiu de vídeo.

en: Number of threads
ca: Nombre de fils

en: Number of threads used for decoding, 0 meaning auto
ca: Nombre de fils que s'utilitzen per a la descodificació. 0 significa automàtic

en: Number of threads used for the transcoding.
ca: Nombre de fils que s'utilitzaran a la transcodificació.

en: Number of time the same input will be repeated
ca: Nombre de vegades que es repetirà la mateixa entrada

en: Number of time to blend
ca: Quantes vegades es barrejarà

en: Number of vertical slices per frame in low delay mode
ca: Nombre de fragments verticals per fotograma al mode de retard baix

en: Number of vertical windows in which to split the video.
ca: Nombre de finestres verticals en les quals es dividirà el vídeo.

en: Number of video windows in which to clone the video.
ca: Nombre de finestres de vídeo on s'ha de clonar el vídeo.

en: Nuv demuxer
ca: Desmultiplexor Nuv

en: O&utput
ca: &Sortida

en: OGG demuxer
ca: Desmultiplexor OGG

en: OK
ca: D'acord

en: OMX direct rendering
ca: Renderització directa de OMX

en: OS X Notification Plugin
ca: Connector de les notificacions OS X

en: OSS device node path.
ca: Camí al node del dispositiu OSS.

en: OSS input
ca: Entrada OSS

en: Occitan; Provençal
ca: Occità; Provençal

en: Off
ca: Inactiu

en: Offset to add to the stream IDs specified in bridge_out to obtain the stream IDs bridge_in will register.
ca: Òfset que s'ha d'afegir als identificadors del flux especificats al bridge_out per a obtenir els identificadors del flux als quals es registraran als bridge_in.

en: Offsets in order
ca: Òfsets ordenats

en: Ogg Vorbis Quality
ca: Qualitat de l'Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis Quality information of the transcoded stream.
ca: Informació sobre la qualitat de l'Ogg Vorbis de l'estríming transcodificat.

en: Ogg/OGM muxer
ca: Multiplexor Ogg/OGM

en: OggSpots video decoder
ca: Descodificador de vídeo OggSpots

en: OggSpots video packetizer
ca: Empaquetador de vídeo OggSpots

en: Ok, Don't warn me again
ca: D'acord, no em tornis a avisar

en: Old movie
ca: Pel·lícula antiga

en: Old movie effect video filter
ca: Filtre d'efecte Pel·lícula antiga

en: Olive
ca: Oliva

en: On
ca: Actiu

en: On Screen Display
ca: Vista en pantalla

en: Once the stream is created, the <i>Media Viewer</i> window will display the stream.
ca: Un cop creat el flux, la finestra del <i>Visor multimèdia</i> mostrarà el flux.

en: One
ca: Un

en: Online Documentation...
ca: Documentació en línia...

en: Online Forum...
ca: Fòrum en línia...

en: Only installed
ca: Només instal·lat

en: Only show current
ca: Mostra només l'actual

en: Only show modules related to current playback
ca: Mostra només mòduls relacionats amb la reproducció actual

en: Only useful programs are normally demultiplexed from the transponder. This option will disable demultiplexing and receive all programs.
ca: Normalment només els programes útils es demultiplexen des del transponedor. Aquesta opció permet inhabilitar la desmultiplexació per a poder rebre tots els programes.

en: Opacity
ca: Opacitat

en: Opacity (inverse of transparency) of overlay text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
ca: Opacitat (el contrari de la transparència) del text superposat. 0 = transparent, 255 = totalment opac.

en: Opacity (inverse of transparency) of overlayed text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
ca: Opacitat (el contrari de transparència) del text superposat. 0 = transparent, 255 = totalment opac.

en: Opacity of the logo
ca: Opacitat del logotip

en: Opaqueness
ca: Opacitat

en: Open
ca: Obre

en: Open &Capture Device...
ca: Obre un dis&positiu de captura...

en: Open &Disc...
ca: Obre el &disc...

en: Open &File...
ca: Obre un &fitxer...

en: Open &Folder...
ca: Obre una &carpeta...

en: Open &Location from clipboard
ca: Obre una u&bicació des del porta-retalls

en: Open &Network Stream...
ca: Obre un flux de la &xarxa...

en: Open &Network...
ca: Obre la &xarxa...

en: Open &Recent Media
ca: Obre un element multimèdia &recent

en: Open Audio Effects window
ca: Obre la finestra Efectes de l'àudio

en: Open Capture Device...
ca: Obre un dispositiu de captura...

en: Open D&irectory...
ca: Obre un d&irectori...

en: Open Directory
ca: Obre un directori

en: Open Disc...
ca: Obre el disc...

en: Open File
ca: Obre un fitxer

en: Open File...
ca: Obre un fitxer...

en: Open Folder
ca: Obre una carpeta

en: Open Media
ca: Obre un element multimèdia

en: Open Network...
ca: Obre la xarxa...

en: Open RTP/UDP Stream
ca: Obre el flux RTP/UDP

en: Open Recent
ca: Obre recents

en: Open Sound System audio output
ca: Sortida d'àudio Open Sound System

en: Open Source
ca: Obre la font

en: Open URL
ca: Obre un URL

en: Open VIDEO_TS / BDMV folder
ca: Obre la carpeta VIDEO_TS / BDMV

en: Open VLM configuration...
ca: Obre la configuració del VLM...

en: Open a dialog to select the media to play
ca: Obre el diàleg per seleccionar el suport de reproducció

en: Open a medium
ca: Obre un mitjà

en: Open a skin file
ca: Obre un fitxer d'aparença

en: Open audio in exclusive mode.
ca: Obre l'àudio en el mode exclusiu.

en: Open media...
ca: Obre un element multimèdia...

en: Open network streams using the following protocols
ca: Obre fluxos de xarxa fent servir els protocols següents

en: Open playlist
ca: Obre la llista de reproducció

en: Open playlist...
ca: Obre la llista de reproducció...

en: Open skin...
ca: Obre una aparença...

en: Open subtitle file
ca: Obre el fitxer de subtítols

en: Open subtitles
ca: Obre els subtítols

en: Open subtitles...
ca: Obre els subtítols...

en: Open the file with synchronous writing.
ca: Obre el fitxer amb l'escriptura síncrona.

en: Open the indicated Teletext page. Default page is index 100.
ca: Obre la pàgina de teletext indicada. Per defecte és la 100

en: Open: %s
ca: Obre: %s

en: OpenBSD sndio audio output
ca: Sortida d'àudio OpenBSD sndio

en: OpenCV example
ca: Exemple OpenCV

en: OpenCV face detection example filter
ca: Filtre d'exemple de detecció de cares OpenCV

en: OpenCV filter chroma
ca: Crominància del filtre OpenCV

en: OpenCV internal filter name
ca: Nom del filtre intern OpenCV

en: OpenCV video filter wrapper
ca: Embolcall del filtre de vídeo OpenCV

en: OpenGL ES 2 extension
ca: Extensió OpenGL ES 2

en: OpenGL ES2
ca: OpenGL ES 2

en: OpenGL extension
ca: Extensió OpenGl

en: OpenGL for Embedded Systems 2 video output
ca: Sortida de vídeo Open GL per a Embedded Systems 2

en: OpenGL video output
ca: Sortida de vídeo OpenGL

en: OpenGL video output for Windows
ca: Sortida de vídeo OpenGL per al Windows

en: OpenMAX DL image processing
ca: Processament de les imatges amb OpenMAX DL

en: OpenMAX IL video output
ca: Sortida de vídeo OpenMAX IL

en: Opening
ca: S'està obrint

en: Opera
ca: Òpera

en: Operating System Integration
ca: Integració amb el sistema operatiu

en: Optical SDI
ca: SDI òptic

en: Optical drive
ca: Unitat òptica

en: Optimize the capture by fragmenting the screen in chunks of predefined height (16 might be a good value, and 0 means disabled).
ca: Aquesta opció permet optimitzar la captura mitjançant la divisió de la pantalla en fragments d'alçada predeterminada (16 pot ser un bon valor, i 0 significa inhabilitat).

en: Option Setup
ca: Configuració de les opcions

en: Options
ca: Opcions

en: Opus audio decoder
ca: Descodificador d'àudio Opus

en: Opus audio encoder
ca: Codificador d'àudio Opus

en: Ordinate of the capture region in pixels.
ca: Ordenada de la regió de captura en píxels.

en: Organize Presets...
ca: Organitza els valors predefinits...

en: Organize Profiles...
ca: Organitza els perfils...

en: Organize profiles...
ca: Organitza els perfils...

en: Orientation
ca: Orientació

en: Original Format
ca: Format original

en: Original ID
ca: Identificador original

en: Original Performer
ca: Intèrpret original

en: Original Size
ca: Mida original

en: Original audio
ca: Pista original d'àudio

en: Ossetian; Ossetic
ca: Osset

en: Other
ca: Altres

en: Outline
ca: Contorn

en: Outline Thickness
ca: Gruix del contorn

en: Outline color
ca: Color del contorn

en: Outline opacity
ca: Opacitat del contorn

en: Outline thickness
ca: Gruix del contorn

en: Output
ca: Sortida

en: Output	file
ca: Sortida	Fitxer

en: Output	method
ca: Sortida	mètode

en: Output (canvas) image height
ca: Alçada de la imatge (llenç) de sortida

en: Output (canvas) image width
ca: Amplada de la imatge (llenç) de sortida

en: Output FIFO
ca: Sortida FIFO

en: Output URL
ca: URL de sortida

en: Output access method
ca: Mètode de l'accés de la sortida

en: Output back-end
ca: Sortida de fons

en: Output card
ca: Targeta de sortida

en: Output chroma for the memory image as a 4-character string, eg. "RV32".
ca: Crominància de sortida per a la imatge de la memòria en forma de cadena de 4 caràcters, p. ex. «RV32».

en: Output destination
ca: Destí de sortida

en: Output device
ca: Dispositiu de sortida

en: Output file
ca: Fitxer de sortida

en: Output format
ca: Format de sortida

en: Output height
ca: Alçada de la sortida

en: Output method to use for the stream.
ca: Mètode de sortida que s'ha d'utilitzar per al flux.

en: Output module to write to Blackmagic SDI card
ca: Mòdul de sortida per escriure a la targeta Blackmagic SDI

en: Output module:
ca: Mòdul de sortida:

en: Output modules
ca: Mòduls de sortida

en: Output muxer
ca: Desmultiplexor de sortida

en: Output picture aspect ratio
ca: Relació d'aspecte de la imatge de sortida

en: Output port
ca: Port de sortida

en: Output teletext subtitles as text instead of as RGBA.
ca: Sortida dels subtítols del teletext com a text, no com a RGBA

en: Output video height.
ca: Alçada del vídeo de sortida.

en: Output video in grayscale. As the color information aren't decoded, this can save some processing power.
ca: Sortida de vídeo en escala de grisos. Com que la informació de color no es descodifica, es pot estalviar potència de processament.

en: Output video width.
ca: Amplada del vídeo de sortida.

en: Output width
ca: Amplada de la sortida

en: Output:
ca: Sortida:

en: Overall
ca: Total

en: Overlap Length
ca: Longitud de la superposició

en: Overlap fix
ca: Fixa la superposició

en: Overlap of motion compensation blocks
ca: Superposició dels blocs de compensació de moviment

en: Overlay
ca: Superposa

en: Overlay is the hardware acceleration capability of your video card (ability to render video directly). VLC will try to use it by default.
ca: La superposició és la capacitat d'acceleració del maquinari de la targeta de vídeo (capacitat per a renderitzar directament el vídeo). De manera predeterminada, el VLC intentarà utilitzar-la.

en: Overlay subtitles on the video
ca: Superposa els subtítols al vídeo

en: Overlay video output
ca: Sortida de vídeo superposada

en: Overlays
ca: Superposats

en: Overlays/Subtitles
ca: Superposicions/Subtítols

en: Override page
ca: Sobreescriu la pàgina

en: Override parameters
ca: Substitueix els paràmetres

en: Override the default track description.
ca: Substitueix la descripció predeterminada de la pista.

en: Override the indicated page, try this if your subtitles don't appear (-1 = autodetect from TS, 0 = autodetect from teletext, >0 = actual page number, usually 888 or 889).
ca: Sobreescriu la pàgina indicada. Proveu-ho si els subtítols no apareixen (-1 = detecció automàtica des de TS. 0 = detecció automàtica des de teletext, >0 = número de pàgina real, normalment 888 o 889).

en: Override the name and version of the application as provided to the HTTP server, i.e. the HTTP "User-Agent". Name and version must be separated by a forward slash, e.g. "FooBar/1.2.3".
ca: Superposa el nom i la versió de l'aplicació tal com es proporciona el servidor HTTP, és a dir, «User-Agent» HTTP. El nom i la versió hauran d'estar separats per una barra diagonal, p. ex., «Foobar/1.2.3».

en: Override the normal frames per second settings. This will only work with MicroDVD and SubRIP (SRT) subtitles.
ca: Substitueix els paràmetres normals de fotogrames per segon. Només funciona amb MicroDVD i subtítols SubRIP (SRT).

en: Overrides low latency parameters
ca: Substitueix els paràmetres de latència baixa

en: Overwrite
ca: Sobreescriu

en: Overwrite existing file
ca: Sobreescriu el fitxer existent

en: P&layback
ca: Re&producció

en: PCR interval (ms)
ca: Interval PCR (ms)

en: PES maximum size
ca: Mida màxima PES

en: PLS playlist import
ca: Importació de la llista de reproducció PLS

en: PMT PID
ca: PID del PMT

en: PMT Program numbers
ca: Números de programa PMT

en: PNG video decoder
ca: Descodificador de vídeo PNG

en: PNG video encoder
ca: Codificador de vídeo PNG

en: PS muxer
ca: Multiplexor PS

en: PSNR computation
ca: Càlcul PSNR

en: PVA demuxer
ca: Desmultiplexor PVA

en: Pace
ca: Ritme

en: Packet Size
ca: Mida del paquet

en: Packet size in bytes to decrypt
ca: Mida del paquet en bytes que s'ha de desencriptar

en: Packet size in bytes to encrypt
ca: Mida del paquet en bytes que s'ha d'encriptar

en: Packetizers
ca: Empaquetadors

en: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing. This setting allows you to always force a packetizer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each packetizer.
ca: Els empaquetadors s'utilitzen per al «preprocessament» dels fluxos bàsics abans del multiplexat. Aquest paràmetre permet forçar sempre un empaquetador. Es recomana que no ho feu.
    Podeu especificar també els paràmetres predeterminats per a cada empaquetador.

en: Packets can be sent one by one at the right time or by groups. You can choose the number of packets that will be sent at a time. It helps reducing the scheduling load on heavily-loaded systems.
ca: Els paquets poden enviar-se un per un al moment exacte o per grups. Podeu triar el nombre de paquets que s'enviaran a la vegada. Ajuda a reduir la càrrega de planificació als sistemes molt carregats.

en: Pad video
ca: Amplia el vídeo

en: Padd
ca: Amplia

en: Page Down
ca: Pàgina avall

en: Page Up
ca: Pàgina amunt

en: Panoramix: wall with overlap video filter
ca: Panoramix: mur amb el filtre de vídeo de superposició

en: Paragraph base direction for the Unicode bi-directional algorithm.
ca: Direcció base del paràgraf per a l'algoritme bidireccional Unicode (bidi)

en: Parametric Equalizer
ca: Equalitzador paramètric

en: Partitions to consider
ca: Particions que s'han de considerar

en: Partitions to consider in analyse mode:
     - none  : 
     - fast  : i4x4
     - normal: i4x4,p8x8,(i8x8)
     - slow  : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8
     - all   : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8,p4x4
    (p4x4 requires p8x8. i8x8 requires 8x8dct).
ca: Particions a considerar en el mode anàlisi:
     - cap  : 
     - ràpid  : i4x4
     - normal: i4x4,p8x8,(i8x8)
     - lent   : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8
     - tots   : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8,p4x4
    (p4x4 requereix p8x8. i8x8 requereix 8x8dct).

en: Party
ca: Festa

en: Pass alsa:// to open the default ALSA capture device, or alsa://SOURCE to open a specific device named SOURCE.
ca: Introduïu alsa:// per a obrir el dispositiu predeterminat de captura ALSA, o alsa://FONT per a obrir un dispositiu específic anomenat «FONT».

en: Pass pulse:// to open the default PulseAudio source, or pulse://SOURCE to open a specific source named SOURCE.
ca: Introduïu pulse:// per a obrir la font del PulseAudio predeterminada o pulse://FONT per a obrir una font específica anomenada FONT.

en: Password
ca: Contrasenya

en: Password for stream encryption
ca: Contrasenya per a la codificació de l'estríming

en: Password that will be requested to access the stream.
ca: Aquesta opció permet determinar la contrasenya que necessitareu per accedir al flux.

en: Password that will be used for the connection, if no username or password are set in URL.
ca: La contrasenya que s'usarà per a la connexió, si no s'estableix una contrasenya a l'URL.

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
ca: Contrasenya que s'utilitzarà per a la connexió amb l'intermediari del SOCKS.

en: Password:
ca: Contrasenya:

en: Paste
ca: Enganxa

en: Path
ca: Camí

en: Path doesn't appear to be a Blu-ray
ca: El camí no sembla ser un Blu-Ray

en: Path of the memory mapped file of the frame buffer
ca: Camí del fitxer projectat a la memòria de la memòria intermèdia gràfica

en: Path to HLSL file
ca: Camí cap al fitxer HLSL

en: Path to Key Delivery Message XML file
ca: Camí al fitxer XML per al missatge de lliurament de la clau

en: Path to an HLSL file containing a single pixel shader.
ca: Camí cap al fitxer HLSL que conté un únic ombrejador de píxels.

en: Path to the index file to create
ca: Camí cap al fitxer índex que s'ha de crear

en: Path to the projectM preset directory
ca: Camí cap al directori predefinit del projectM

en: Path to the skin to use.
ca: Camí complet cap a l'aparença que s'ha d'utilitzar.

en: Path/URL Action
ca: Acció del camí/URL

en: Pause
ca: Pausa

en: Pause and resume iTunes / Spotify
ca: Pausa i reprèn iTunes / Spotify

en: Pause each item in the playlist on the first frame.
ca: Fa una pausa al primer fotograma en cada element de la llista de reproducció.

en: Pause each item in the playlist on the last frame.
ca: Posa en pausa cada element de la llista de reproducció a l'últim fotograma.

en: Pause iTunes / Spotify
ca: Pausa iTunes / Spotify

en: Pause on audio communication
ca: Pausa en produir-se una comunicació d'àudio

en: Pause on the last frame of a video
ca: Posa en pausa a l'últim fotograma del vídeo

en: Pause only
ca: Només posa en pausa

en: Pause playback when minimized
ca: Posa en pausa la reproducció quan es minimitza

en: Pause the playback
ca: Posa en pausa la reproducció

en: Pause the video playback when minimized
ca: Posa en pausa la reproducció de vídeo quan es minimitza

en: Paused
ca: En pausa

en: Peak extra width
ca: Amplada addicional del pic

en: Peak height
ca: Alçada del pic

en: Peak protection
ca: Protecció als pics

en: Percentage of stride to overlap
ca: Percentatge de pas per a superposar

en: Perform ISO C time and date formatting on the file path
ca: Aplica el format de data i hora ISO C al camí del fitxer

en: Performance (prioritize faster ciphers)
ca: Rendiment (prioritza les xifres més ràpides)

en: Performance options
ca: Opcions de rendiment

en: Performance warning
ca: Avís de rendiment

en: Performers
ca: Intèrprets

en: Persian
ca: Persa

en: Philips OGT (SVCD subtitle) decoder
ca: Descodificador Philips OGT (subtítols SVCD)

en: Philips OGT (SVCD subtitle) packetizer
ca: Empaquetador Philips OGT (subtítols SVCD)

en: Phonogram Rights
ca: Drets del fonograma

en: Phosphor
ca: Fòsfor

en: Phosphor chroma mode for 4:2:0 input
ca: Mode de cromaticitat del fòsfor per a l'entrada 4:2:0

en: Phosphor old field dimmer strength
ca: Intensitat de l'atenuador de l'antic camp de fòsfor

en: Physical channel
ca: Canal físic

en: Picking chroma format will force a conversion of the video into that format
ca: Si es marca el format de la crominància, forçarà la conversió del vídeo a aquest format.

en: Picture
ca: Imatge

en: Picture aspect-ratio n:m
ca: Relació d'aspecte de la imatge n:m

en: Picture brightness or black level.
ca: Brillantor de la imatge o nivell de negre.

en: Picture coding mode
ca: Mode de codificació d'imatge

en: Picture contrast or luma gain.
ca: Contrast de la imatge o guany de luminància.

en: Picture gain.
ca: Guany de la imatge.

en: Picture pool size
ca: Mida del conjunt d'imatges

en: Picture rotation angle (in degrees).
ca: Angle de gir de la imatge (en graus).

en: Picture saturation or chroma gain.
ca: Saturació de la imatge o guany de la crominància.

en: Picture to display on input signal loss
ca: Imatge per mostrar en perdre el senyal

en: Pictures coming from the mosaic elements will be delayed according to this value (in milliseconds). For high values you will need to raise caching at input.
ca: Les imatges provinents dels elements del mosaic s'endarreriran segons aquest valor (en mil·lisegons). Per als valors alts s'ha d'augmentar la memòria cau a l'entrada.

en: Pictures coming from the picture video outputs will be delayed according to this value (in milliseconds, should be >= 100 ms). For high values, you will need to raise caching values.
ca: Les imatges provinents de les sortides d'imatge de vídeo s'endarreriran segons aquest valor (en mil·lisegons, ha de ser >= 100 ms). Per als valors alts s'han d'augmentar els valors de memòria cau.

en: Piece edge shape size
ca: Mida de la forma de la vora de la peça

en: Pitch
ca: Densitat de punts

en: Pitch Shift
ca: Desplaça el to

en: Pitch Shifter
ca: Modificador d'altura

en: Pitch shift in semitones.
ca: Canviar l'altura dels semitons.

en: Pixel Shader
ca: Ombrejador de píxels

en: Pixel depth of the frame buffer, or zero for XWD file
ca: Profunditat dels píxels de la memòria intermèdia gràfica, o zero per al fitxer XWD

en: Pixel height of the capture region, or 0 for full height
ca: Alçada del píxel de la regió de captura, o 0 si voleu una alçada completa

en: Pixel height of the frame buffer (ignored for XWD file)
ca: Alçada dels píxels de la memòria intermèdia gràfica (s'ignora per al fitxer XWD)

en: Pixel width of the capture region, or 0 for full width
ca: Amplada del píxel de la regió de captura, o 0 si voleu una amplada completa.

en: Pixel width of the frame buffer (ignored for XWD file)
ca: Amplada dels píxels de la memòria intermèdia gràfica (s'ignora per al fitxer XWD)

en: Pixels to crop from bottom
ca: Escapça píxels de la part inferior

en: Pixels to crop from left
ca: Escapça píxels de la part esquerra

en: Pixels to crop from right
ca: Escapça píxels de la part dreta

en: Pixels to crop from top
ca: Escapça píxels de la part superior

en: Pixels to padd to bottom
ca: Amplia els píxels de la part inferior

en: Pixels to padd to left
ca: Amplia els píxels de la part esquerra

en: Pixels to padd to right
ca: Amplia els píxels de la part dreta

en: Pixels to padd to top
ca: Amplia els píxels de la part superior

en: Place on video where to display the title (default bottom center).
ca: Lloc al vídeo on es mostra el títol (de manera predeterminada, al centre de la part inferior).

en: Placeholder delay
ca: Retard de text variable

en: Play
ca: Reprodueix

en: Play
    If the playlist is empty, open a medium
ca: Reprodueix
    Si la llista de reproducció és buida, obre un mitjà

en: Play List
ca: Llista de reproducció

en: Play Selected
ca: Reprodueix la selecció

en: Play and exit
ca: Reprodueix i surt

en: Play and pause
ca: Reprodueix i posa en pausa

en: Play and stop
ca: Reprodueix i atura

en: Play another media synchronously
ca: Reprodueix un altre element multimèdia de forma síncrona

en: Play another media synchronously (extra audio file, ...)
ca: Reprodueix un altre element multimèdia de forma síncrona (fitxer d'àudio addicional, etc.)

en: Play as is
ca: Reprodueix tal qual

en: Play chapters in the order specified in the segment.
ca: Reproducció ordenada de capítols tal com s'especifica al segment.

en: Play files randomly forever
ca: Reprodueix sempre els fitxers aleatòriament

en: Play locally the stream while streaming it.
ca: Aquesta opció permet reproduir el flux localment mentre ho transmeteu.

en: Play only
ca: Només reprodueix

en: Play playlist bookmark 1
ca: Reprodueix preferit 1 de la llista de reproducció

en: Play playlist bookmark 10
ca: Reprodueix preferit 10 de la llista de reproducció

en: Play playlist bookmark 2
ca: Reprodueix preferit 2 de la llista de reproducció

en: Play playlist bookmark 3
ca: Reprodueix preferit 3 de la llista de reproducció

en: Play playlist bookmark 4
ca: Reprodueix preferit 4 de la llista de reproducció

en: Play playlist bookmark 5
ca: Reprodueix preferit 5 de la llista de reproducció

en: Play playlist bookmark 6
ca: Reprodueix preferit 6 de la llista de reproducció

en: Play playlist bookmark 7
ca: Reprodueix preferit 7 de la llista de reproducció

en: Play playlist bookmark 8
ca: Reprodueix preferit 8 de la llista de reproducció

en: Play playlist bookmark 9
ca: Reprodueix preferit 9 de la llista de reproducció

en: Play&list
ca: &Llista de reproducció

en: Play/Pause
ca: Reprodueix/Posa en pausa

en: Play/Pause the current media
ca: Reprodueix/Pausa el medi actual

en: Playback
ca: Reproducció

en: Playback Buttons
ca: Botons de reproducció

en: Playback Rate
ca: Velocitat de reproducció

en: Playback Speed
ca: Velocitat de reproducció

en: Playback behaviour
ca: Comportament de reproducció

en: Playback control
ca: Control de la reproducció

en: Playback failure
ca: S'ha produït un error a la reproducció

en: Playback of "%@" will continue at %@
ca: La reproducció de "%@" continuarà a %@

en: Playback position
ca: Posició de reproducció

en: Playback speed
ca: Velocitat de reproducció

en: Playback time
ca: Temps de reproducció

en: Played
ca: Reproduït

en: Played buffers
ca: Memòries intermèdies reproduïdes

en: Player...
ca: Reproductor...

en: Playing some media.
ca: S'estan reproduint alguns elements multimèdia.

en: Playlist
ca: Llista de reproducció

en: Playlist Files
ca: Fitxers de llista de reproducció

en: Playlist Files |
ca: Fitxers de llista de reproducció |

en: Playlist Table Columns
ca: Columnes de la taula de reproducció

en: Playlist View Mode
ca: Mode de visualització de la llista de reproducció

en: Playlist and Instances
ca: Llista de reproducció i instàncies

en: Playlist bookmark 1
ca: Preferit 1 de la llista de reproducció

en: Playlist bookmark 10
ca: Preferit 10 de la llista de reproducció

en: Playlist bookmark 2
ca: Preferit 2 de la llista de reproducció

en: Playlist bookmark 3
ca: Preferit 3 de la llista de reproducció

en: Playlist bookmark 4
ca: Preferit 4 de la llista de reproducció

en: Playlist bookmark 5
ca: Preferit 5 de la llista de reproducció

en: Playlist bookmark 6
ca: Preferit 6 de la llista de reproducció

en: Playlist bookmark 7
ca: Preferit 7 de la llista de reproducció

en: Playlist bookmark 8
ca: Preferit 8 de la llista de reproducció

en: Playlist bookmark 9
ca: Preferit 9 de la llista de reproducció

en: Playlist has only %u element | Playlist has only %u elements
ca[0]: La llista de reproducció només té %u element
ca[1]: La llista de reproducció només té %u elements

en: Playlist is currently empty.
    Drop a file here or select a media source from the left.
ca: La llista de reproducció és buida.
    Arrossegueu un fitxer aquí o seleccioneu un origen multimèdia de l'esquerra.

en: Playlist parsers
ca: Analitzadors de llistes de reproducció

en: Playlist parsers add new capabilities to read internet streams or extract meta data.
ca: Els analitzadors de llistes de reproducció afegeixen noves capacitats per a llegir els fluxos d'Internet o extreure metadades.

en: Playlist...
ca: Llista de reproducció...

en: Please enter a network URL:
ca: Introduïu un URL de xarxa:

en: Please enter a unique name for the new profile.
ca: Introduïu un nom únic per al perfil nou.

en: Please enter a valid login and password for the ftp connexion to %s
ca: Introduïu un nom d'usuari i contrasenya vàlids per a la connexió ftp amb %s

en: Please enter a valid login and password for the sftp connexion to %s
ca: Introduïu les dades d'inici de sessió i contrasenya vàlids per la connexió SFTP a%s

en: Please enter a valid login name and a password for realm %s.
ca: Introduïu un nom d'usuari i contrasenya d'inci de sessió vàlids per al domini %s.

en: Please enter a valid login name and a password.
ca: Introduïu un nom d'inici de sessió i contrasenya vàlids.

en: Please enter the URL or path to the media you want to play.
ca: Introduïu l'URL o el camí a l'element que voleu reproduir.

en: Please enter the new profile name.
ca: Escriviu el nom del perfil nou.

en: Please open "System Preferences" -> "Security & Privacy" and allow VLC to access your camera.
ca: Obriu «Preferències del sistema -> Seguretat i privadesa» i permeteu que el VLC accedeixi a la vostra càmera.

en: Please open "System Preferences" -> "Security & Privacy" and allow VLC to access your microphone.
ca: Obriu «Preferències del sistema -> Seguretat i privadesa» i permeteu que el VLC accedeixi al vostre micròfon.

en: Please set a username or disable the audioscrobbler plugin, and restart VLC.
    Visit http://www.last.fm/join/ to get an account.
ca: Definiu un nom d'usuari o inhabiliteu el connector de l'audioscrobbler, i reinicieu el VLC.
    Visiteu http://www.last.fm/join/ per a obtenir un compte.

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a few minutes.
ca: Espereu mentre s'acaba de reconstruir la memòria cau per al tipus de lletra.
    Aquesta acció només trigarà uns minuts.

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a minute.
ca: Espereu mentre s'acaba de reconstruir la memòria cau per al tipus de lletra.
    No triga més d'un minut.

en: Plu&gins and extensions
ca: Co&nnectors i extensions

en: Plugins
ca: Connectors

en: Plugins and extensions
ca: Connectors i extensions

en: Podcast Author
ca: Autor del podcast

en: Podcast Category
ca: Categoria del podcast

en: Podcast Copyright
ca: Copyright del podcast

en: Podcast Duration
ca: Durada del podcast

en: Podcast Info
ca: Informació del podcast

en: Podcast Keywords
ca: Paraules claus del podcast

en: Podcast Link
ca: Enllaç del podcast

en: Podcast Publication Date
ca: Data de publicació del podcast

en: Podcast Size
ca: Mida del podcast

en: Podcast Subcategory
ca: Subcategoria del podcast

en: Podcast Subtitle
ca: Subtítols del podcast

en: Podcast Summary
ca: Resum del podcast

en: Podcast Type
ca: Tipus de podcast

en: Podcast URLs list
ca: Llista dels URL dels podcasts

en: Podcast parser
ca: Analitzador de Podcast

en: Point Sampler
ca: Mostrejador puntual

en: Polarization (Voltage)
ca: Polarització (voltatge)

en: Polish
ca: Polonès

en: Polyphony
ca: Polifonia

en: Port to use for the RTP source of the session
ca: Port que s'ha d'utilitzar per a la font RTP de la sessió

en: Port to use for tunneling the RTSP/RTP over HTTP.
ca: Port que s'ha d'utilitzar per al túnel RTSP/RTP sobre HTTP.

en: Portuguese
ca: Portuguès

en: Position
ca: Posició

en: Position control
ca: Control de la posició

en: Position control reversed
ca: Control invertit de la posició

en: Position of video title
ca: Posició del títol del vídeo

en: Positioning method
ca: Mètode d'emplaçament

en: Positioning method for the mosaic. auto: automatically choose the best number of rows and columns. fixed: use the user-defined number of rows and columns. offsets: use the user-defined offsets for each image.
ca: Mètode d'emplaçament del mosaic. auto: tria automàticament el nombre de files i columnes més adequat. fixat: utilitza el nombre de files i columnes definit per l'usuari. òfsets: utilitza els òfsets definits per l'usuari per a cada imatge.

en: Post processing
ca: Postprocessament

en: Post processing quality
ca: Qualitat del postprocessament

en: Post-Processing Quality
ca: Qualitat del postprocessament

en: Posterize
ca: Posteritza

en: Posterize level
ca: Nivell de posterització

en: Posterize level (number of colors is cube of this value)
ca: Nivell de posterització del nombre de colors (el nombre de colors és cub per a aquest valor)

en: Posterize video by lowering the number of colors
ca: Posteritza del vídeo mitjançant la reducció del nombre de colors

en: Posterize video filter
ca: Filtre de vídeo de posterització

en: Postproc
ca: Postprocessament

en: Potentially, macOS blocks access to your disc. Please open "System Preferences" -> "Security & Privacy" and allow VLC to access your external media in "Files and Folders" section.
ca: Potencialment, macOS bloqueja l'accés al teu disc. Si us plau, obre "Preferències del sistema" -> "Seguretat i privacitat" i permet a VLC accedir als teus multimèdia externs en la secció "Arxius i carpetes".

en: Power line frequency
ca: Freqüència de la xarxa d'alimentació

en: Power line frequency anti-flicker filter.
ca: Filtre antiparpelleig de la freqüència de la xarxa d'alimentació.

en: Pre&vious
ca: Pre&vi

en: Pre-motion estimation
ca: Estimació de premoviment

en: Preamp
ca: Preamplificació

en: Preamp:
ca: Preamplificació:

en: Predictive
ca: Predictiu

en: Prefer native stream recording
ca: Es prefereix l'enregistrament de flux natiu

en: Prefer visual artifacts instead of missing frames
ca: Prefereixo els anomalies visuals en lloc dels fotogrames que falten

en: Preferences
ca: Preferències

en: Preferences file could not be saved
ca: No s'ha pogut desar el fitxer de preferències

en: Preferences...
ca: Preferències...

en: Preferred Audio language
ca: Idioma de l'àudio preferit

en: Preferred Closed Captions decoder
ca: Descodificador preferit per a les llegendes tancades

en: Preferred audio language:
ca: Idioma de l'àudio preferit:

en: Preferred bandwidth for non adaptive streams
ca: Amplada de banda preferida per als estrímings no ajustables

en: Preferred decoders list
ca: Llista dels descodificadors preferits

en: Preferred encoders list
ca: Llista dels codificadors preferits

en: Preferred keystore list
ca: Llista dels magatzems de claus preferits

en: Preferred packetizer list
ca: Llista d'empaquetadors preferits

en: Preferred subtitle language
ca: Idioma preferit per als subtítols

en: Preferred video resolution
ca: Resolució de vídeo preferida

en: Prefetch background read size (bytes)
ca: Mida de lectura (bytes) del prefetch enrere

en: Prefetch buffer size (KiB)
ca: Mida de la memòria intermèdia de recollida, prefetch, (KiB)

en: Prefetch forward seek threshold (bytes)
ca: Llindar (bytes) del prefetch endavant

en: Prefilter
ca: Filtre previ

en: Prefix of the destination file automatically generated
ca: Prefix del fitxer de destinació generat automàticament

en: Prefix of the output images filenames. Output filenames will have the "prefixNUMBER.format" form if replace is not true.
ca: Prefix del nom del fitxer de les imatges de sortida. El nom dels fitxers de sortida tindran la forma «prefixNOMBRE.format» si la substitució no és certa.

en: Prefix to show on output line
ca: Prefix per mostrar a la línia de sortida

en: Preload MKV files in the same directory
ca: Precarrega els fitxers MKV al mateix directori

en: Preload clusters
ca: Precarrega clústers

en: Preload matroska files in the same directory to find linked segments (not good for broken files).
ca: Precarrega els fitxers Matroska al mateix directori per a trobar segments relacionats (no serveix per als fitxers malmesos).

en: Preparsing timeout
ca: Temps d'espera en preanalitzar

en: Presentation Level
ca: Nivell de reverberació

en: Preset
ca: Predefineix

en: Preset to use for the equalizer.
ca: Valors predefinits que s'han d'utilitzar amb l'equalitzador.

en: Press new keys for
    "%@"
ca: Premeu tecles noves per a
    «%@»

en: Press pause to continue.
ca: Premeu Pausa per a continuar.

en: Press the new key or combination for
ca: Premeu la tecla nova o una combinació per a

en: Prev
ca: Anterior

en: Preview
ca: Vista prèvia

en: Previous
ca: Anterior

en: Previous / Backward
ca: Anterior / Enrere

en: Previous Chapter/Title
ca: Capítol/Títol anterior

en: Previous chapter
ca: Capítol anterior

en: Previous media in the playlist
ca: Element multimèdia anterior a la llista de reproducció

en: Previous media in the playlist, skip backward when held
ca: Element multimèdia anterior a la llista de reproducció, salta cap enrere quan el premeu

en: Previous title
ca: Títol anterior

en: Primary B
ca: Primària B

en: Primary G
ca: Primària G

en: Primary R
ca: Primària R

en: Primary language
ca: Llengua primària

en: Print
ca: Imprimeix

en: Print stats for each frame.
ca: Imprimeix les estadístiques de cada fotograma.

en: Privacy / Network Interaction
ca: Privadesa / Interacció de xarxa

en: Privacy and Network Access Policy
ca: Política de privadesa i d'accés a la xarxa

en: Private key for authentication by certificate
ca: Clau privada per a l'autenticació mitjançant certificat

en: Probe DVB card for capabilities
ca: Explora les capacitats de la targeta DVB

en: Problem accessing a system resource
ca: Problema en accedir a un recurs del sistema

en: Process identity in system log.
ca: Identitat del procés al registre del sistema.

en: Producer
ca: Productor

en: Product
ca: Producte

en: Production
ca: Producció

en: Profile
ca: Perfil

en: Profile &Name
ca: &Nom del perfil

en: Profile Name
ca: Nom del perfil

en: Profile edition
ca: Edició de perfil

en: Program
ca: Programa

en: Program Guide
ca: Guia de programació

en: Program Service ID: %s
ca: Identificador del servei de programa: %s

en: Programs
ca: Programes

en: Progressive Rock
ca: Rock progressiu

en: Projection
ca: Projecció

en: Protect against sound clipping
ca: Protegeix contra la distorsió del so.

en: Provide the referral URL, i.e. HTTP "Referer" (sic).
ca: Proporcioneu l'URL de referència, és a dir, «Referència» HTTP (sic).

en: Providers Source Content
ca: Contingut original del proveïdor

en: Pseudo raw video decoder
ca: Descodificador d'àudio pseudocru

en: Pseudo raw video packetizer
ca: Empaquetador d'àudio pseudocru

en: Psychedelic
ca: Psicodèlic

en: Psychedelic Rock
ca: Rock psicodèlic

en: Psychedelic video filter
ca: Filtre de vídeo psicodèlic

en: Psycho-acoustic model
ca: Model psicoacústic

en: Publisher
ca: Editor

en: PulseAudio input
ca: Entrada PulseAudio

en: Pulseaudio audio output
ca: Sortida d'àudio PulseAudio

en: Pure-interlaced mode.
ca: Mode d'entrellaçat pur.

en: Purple
ca: Porpra

en: Pushto
ca: Paixtu

en: Puzzle
ca: Trencaclosques

en: Puzzle game
ca: Trencaclosques

en: Puzzle interactive game video filter
ca: Filtre de vídeo del trencaclosques interactiu

en: QP curve compression
ca: Compressió de la corba PQ

en: QP curve compression. Range 0.0 (CBR) to 1.0 (QCP).
ca: Compressió de la corba PQ. Interval de 0,0 (CBR) a 1,0 (QCP).

en: QP difference between chroma and luma
ca: Diferència PQ entre crominància i luminància

en: QP difference between chroma and luma.
ca: Diferència PQ entre crominància i luminància.

en: QP factor between I and P
ca: Factor PQ entre I i P

en: QP factor between I and P. Range 1.0 to 2.0.
ca: Factor PQ entre I i P. Interval des de l'1,0 a 2,0.

en: QP factor between P and B
ca: Factor PQ entre P i B

en: QP factor between P and B. Range 1.0 to 2.0.
ca: Factor PQ entre P i B. Interval des de l'1,0 a 2,0.

en: Qt interface
ca: Interfície Qt

en: Quality factor to use in constant quality mode
ca: Factor de qualitat que s'ha d'utilitzar al mode de qualitat constant

en: Quality level
ca: Nivell de qualitat

en: Quality level for encoding (this can enlarge or reduce output image size).
ca: Nivell de qualitat de la codificació (això pot ampliar o reduir la mida de la imatge de sortida).

en: Quality level for the encoding of motions vectors (this can slow down the encoding very much).
ca: Aquesta opció permet especificar el nivell de qualitat per a la codificació dels vectors de moviment (pot retardar molt la codificació).

en: Quality mode
ca: Mode qualitat

en: Quality of post processing. Valid range is 0 (disabled) to 6 (highest)
    Higher levels require more CPU power, but produce higher quality pictures.
    With default filter chain, the values map to the following filters:
    1: hb, 2-4: hb+vb, 5-6: hb+vb+dr
ca: Qualitat del postprocessament. L'interval vàlid va des de 0 (inhabilitat) a 6 (el més alt)
    Els nivells més alts necessiten més potència de CPU però milloren la qualitat de les imatges.
    Amb la cadena de filtre predeterminada, els valors mapen als següents filtres:
    1: hb, 2-4: hb+vb, 5-6: hb+vb+dr

en: Quality of the VBR Encoding (0=cbr, 1-5 constant vbr quality, 5 is the best).
ca: Qualitat de la codificació VBR (0=cbr, 1-5 qualitat constant vbr, 5 és la millor)

en: Quality setting which will determine max encoding time
     - 0: Good quality
     - 1: Realtime
     - 2: Best quality
ca: Ajust de qualitat aixó determinarà el temps màxim de codificació
     - 0: Bona qualitat
     - 1: En temps real
     - 2: La millor qualitat

en: Quality-based VBR
ca: VBR basada en la qualitat

en: Quantization factor of I frames, compared with P frames (for instance 1.0 => same qscale for I and P frames).
ca: Aquesta opció permet especificar el factor de quantificació dels fotogrames I, comparats amb els fotogrames P (per exemple, 1,0 => la mateixa escala del quantificador per als fotogrames I i P).

en: Quantization parameter
ca: Paràmetre de quantificació

en: Quantization parameter for B-frames
ca: Paràmetre de quantificació per a fotogrames-B

en: Quantization parameter for B-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
ca: Paràmetre de quantificació per a fotogrames-B. Aquest paràmetre sobreescriu qualsevol qp definit globalment. S'utilitza només si el rc_method és «qp».

en: Quantization parameter for I-frames
ca: Paràmetre de quantificació per a fotogrames-I

en: Quantization parameter for I-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
ca: Paràmetre de quantificació per a fotogrames-I. Aquest paràmetre sobreescriu qualsevol qp definit globalment. S'utilitza només si el rc_method és «qp».

en: Quantization parameter for P-frames
ca: Paràmetre de quantificació per a fotogrames-P

en: Quantization parameter for P-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
ca: Paràmetre de quantificació per a fotogrames-P. Aquest paràmetre sobreescriu qualsevol qp definit globalment. S'utilitza només si el rc_method és «qp».

en: Quantization parameter for all types of frames. This parameters sets qpi, qpp and qpb. It has less precedence than the forementionned parameters. Used only if rc_method is 'qp'.
ca: Paràmetre de quantificació per a tots els tipus de fotogrames. Aquests paràmetres defineixen qpi, qpp i qpp. Té menys prioritat que els paràmetres mencionats. Només s'utilitza si el rc_method és «qp».

en: Quechua
ca: Quítxua

en: Queue Selected
ca: Posa en cua la selecció

en: QuickTime Media Link importer
ca: Importador QuickTime Media Link

en: Quiet mode
ca: Mode silenciós

en: Quiet synchro
ca: Sincronització silenciosa

en: Quit
ca: Surt

en: Quit VLC
ca: Surt del VLC

en: Quit after Playback
ca: Surt després de la reproducció

en: Quit at the end of playlist
ca: Surt després de finalitzar la llista de reproducció

en: RAM playlist import
ca: Importació de la llista de reproducció RAM

en: RC
ca: CR

en: RD based mode decision for B-frames. This requires subme 6 (or higher).
ca: Decisió de mode basada en RD per a fotogrames B. Requereix un subme de 6 (o superior).

en: RDP Remote Desktop
ca: Escriptori remot RDP

en: RGB chroma (RV32, RV24, RV16, RGB2)
ca: Crominància RGB (RV32, RV24, RV16, RGB2)

en: RGB component to extract
ca: Component RGB per extreure

en: RGB component to extract. 0 for Red, 1 for Green and 2 for Blue.
ca: Component RGB per extreure. 0 per al vermell, 1 per al verd i 2 per al blau.

en: RIST data output caching size (ms)
ca: Mida de la memòria cau per la sortida de dades RIST (ms)

en: RIST demux/decode maximum jitter (default is 5ms)
ca: Fluctuació màxima del desmultiplexor/descodificador RIST (per defecte és 5 ms)

en: RIST input
ca: Entrada RIST

en: RIST latency (ms)
ca: Latència del RIST (ms)

en: RIST maximum packet size (bytes)
ca: Mida màxima del paquet RIST (bytes)

en: RIST maximum retry count
ca: Comptador de repeticions màxim pel RIST

en: RIST nack retry interval (ms)
ca: Interval de repetició de NACKs pel RIST (ms)

en: RIST nack type, 0 = range, 1 = bitmask. Default is range
ca: Tipus de NACK pel RIST, 0 = interval, 1 = màscara de bit. Per defecte és interval

en: RIST reorder buffer (ms)
ca: Memòria intermèdia de reordenació pel RIST (ms)

en: RIST retry-buffer queue size (ms)
ca: Mida de la cua de la memòria intermèdia del RIST (ms)

en: RIST stream output
ca: Sortida de flux RIST

en: RIST target packet size (bytes)
ca: Mida del paquet destinació RIST (bytes)

en: RMS/peak
ca: RMS/pic

en: RSS and Atom feed display
ca: Mostra els canals RSS i Atom

en: RSS/Atom feed '|' (pipe) separated URLs.
ca: URL dels canals RSS/Atom separats per «|» (barra vertical).

en: RTCP (local) port
ca: Port RTCP (local)

en: RTCP packets will be received on this transport protocol port. If zero, multiplexed RTP/RTCP is used.
ca: Els paquets RTCP es rebran en aquest port del protocol de transport. Si el valor és zero, s'emprarà el multiplexat RTP/RTCP.

en: RTP over RTSP (TCP)
ca: RTP sobre RTSP (TCP)

en: RTP packets will be authenticated and deciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
ca: Els paquets RTP s'autenticaran i es desxifraran amb aquesta clau mestra secreta i compartida del Secure RTP. Ha de ser una cadena de 32 caràcters hexadecimals.

en: RTP packets will be discarded if they are too far behind (i.e. in the past) by this many packets from the last received packet.
ca: Els paquets RTP es descartaran si es troben massa endarrerits (p. ex. en el passat) respecte a aquests paquets del darrer paquet rebut.

en: RTP packets will be discarded if they are too much ahead (i.e. in the future) by this many packets from the last received packet.
ca: Els paquets RTP es descartaran si es troben massa endavant (p. ex. en el futur) respecte a aquests paquets del darrer paquet rebut.

en: RTP packets will be integrity-protected and ciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
ca: Es protegirà la integritat dels paquets RTP i es desxifraran amb aquesta clau mestra secreta i compartida del Secure RTP. Ha de ser una cadena de 32 caràcters hexadecimals.

en: RTP payload format assumed for dynamic payloads
ca: Format de càrrega útil RTP assumit per a les càrregues útils dinàmiques

en: RTP source timeout (sec)
ca: Temps d'espera de la font RTP (segon)

en: RTP stream output
ca: Sortida de flux RTP

en: RTP/RTCP multiplexing
ca: Multiplexat RTP/RTCP

en: RTP/RTSP/SDP demuxer (using Live555)
ca: Desmutiplexor RTP/RTSP/SDP (utilitza Live555)

en: RTSP Announcement
ca: Anunci RTSP

en: RTSP VoD
ca: VoD RTSP

en: RTSP VoD server
ca: Servidor VoD RTSP

en: RTSP authentication
ca: Autentificació RTSP

en: RTSP connection failed
ca: Ha fallat la connexió RTSP

en: RTSP frame buffer size
ca: Mida de la memòria intermèdia del fotograma RTSP

en: RTSP server address
ca: Adreça del servidor RTSP

en: RTSP server port
ca: Port del servidor RTSP

en: RTSP session timeout (s)
ca: Temps d'espera de la sessió RTSP (s)

en: RTSP sessions will be closed after not receiving any RTSP request for this long. Setting it to a negative value or zero disables timeouts. The default is 60 (one minute).
ca: Les sessions RTSP es tanquen si no reben cap sol·licitud RTSP durant aquest període de temps. Si es defineix un valor negatiu o a zero s'inhabiliten els temps d'espera. De manera predeterminada és 60 (un minut).

en: RTSP start frame buffer size of the video track, can be increased in case of broken pictures due to too small buffer.
ca: Mida de la memòria intermèdia per al fotograma d'inici RTSP de la pista de vídeo, es pot fer augmentar en cas d'imatges trencades a causa d'una memòria intermèdia massa petita.

en: RTSP/RTP access and demux
ca: Accés i desmultiplexor RTSP/RTP

en: RV32 conversion filter
ca: Filtre de conversió RV32

en: Radio device
ca: Dispositiu de ràdio

en: Radio tuner device node.
ca: Node del dispositiu del sintonitzador de ràdio.

en: Radius
ca: Radi

en: Radius in pixels
ca: Radi en píxels

en: Raeto-Romance
ca: Retoromànic

en: Raise the quantizer for macroblocks at the border of the frame (default: 0.0).
ca: Aquesta opció permet alçar el quantificador per a macroblocs a la vora del fotograma (valor predeterminat: 0,0).

en: Raise the quantizer for macroblocks with a high temporal complexity (default: 0.0).
ca: Aquesta opció permet alçar el quantificador per a macroblocs amb una complexitat temporal alta (valor predeterminat: 0,0).

en: Raise the quantizer for very bright macroblocks (default: 0.0).
ca: Aquesta opció permet alçar el quantificador per a macroblocs molt brillants (valor predeterminat: 0,0).

en: Raise the quantizer for very dark macroblocks (default: 0.0).
ca: Aquesta opció permet alçar el quantificador per a macroblocs molt foscos (valor predeterminat: 0,0).

en: Random
ca: Aleatori

en: Random Off
ca: Aleatori desactivat

en: Random On
ca: Aleatori actiu

en: Random: %s
ca: Aleatori: %s

en: Range
ca: Interval

en: Rate Control Method
ca: Mètode de control de taxa

en: Rate control buffer aggressiveness
ca: Agressivitat de la memòria intermèdia del control de taxa

en: Rate control buffer aggressiveness.
ca: Agressivitat de la memòria intermèdia del control de taxa.

en: Rate control buffer size
ca: Mida de la memòria intermèdia del control de taxa

en: Rate control buffer size (in kbytes). A bigger buffer will allow for better rate control, but will cause a delay in the stream.
ca: Mida de la memòria intermèdia del control de taxa (en kbytes). Una memòria intermèdia més gran permetrà controlar millor la taxa, però causarà un retard al flux.

en: Rate control method
ca: Mètode del control de la taxa

en: Rate of change of sweep depth in milliseconds shift per second of play
ca: Taxa de canvi de la profunditat de l'escombrat de mil·lisegons per segons de reproducció

en: Rating
ca: Valoració

en: Ratio
ca: Ràtio

en: Ratio of B frames
ca: Ràtio de fotogrames B

en: Ratio of images to record. 3 means that one image out of three is recorded.
ca: Ràtio d'imatges que s'han d'enregistrar. 3 significa que cada una de tres imatges s'enregistra.

en: Ratio of key frames
ca: Ràtio de fotogrames clau

en: Raw audio demuxer
ca: Desmultiplexor d'àudio en cru

en: Raw audio encoder
ca: Codificador d'àudio en cru

en: Raw video demuxer
ca: Desmultiplexor de vídeo en cru

en: Raw video encoder for RTP
ca: Codificador de vídeo en brut per a RTP

en: Raw/Log Audio decoder
ca: Descodificador d'àudio Raw/Log

en: Read a VLM configuration file as soon as VLM is started.
ca: Llegeix un fitxer de configuració del VLM tan bon punt el VLM s'iniciï.

en: Read and discard unknown EBML elements (not good for broken files).
ca: Llegeix i descarta elements EBML desconeguts (no serveix per als fitxers malmesos).

en: Read at media
ca: Llegeix al suport

en: Read meta data using lua scripts
ca: Llegeix metadades mitjançant scripts lua

en: Read size
ca: Mida de la lectura

en: Read the audio stream at VLC pace rather than Jack pace.
ca: Fes servir el ritme del VLC en comptes del ritme del Jack per a llegir el flux d'àudio.

en: Real RTSP
ca: RTSP real

en: Real demuxer
ca: Desmultiplexor real

en: Real-Time Protocol (RTP) input
ca: Entrada del protocol en temps real (RTP)

en: Real-time
ca: En temps real

en: Rear center
ca: Posterior centre

en: Rear left
ca: Posterior esquerra

en: Rear right
ca: Posterior dret

en: Recalculate subtitle duration according
    to their content and this value.
    Set 0 to disable.
ca: Torna a calcular la durada dels subtítols segons el seu contingut i el seu valor.
    Utilitza 0 per a inhabilitar-lo.

en: Receive buffer
ca: Rebre la memòria intermèdia

en: Recommended video output for Windows 8 and later versions
ca: Sortida de vídeo recomanada per al Windows 8 i versions posteriors

en: Recommended video output for Windows Vista and later versions
ca: Sortida de vídeo recomanada per a Windows Vista i versions posteriors

en: Recommended video output for Windows XP. Incompatible with Vista's Aero interface
ca: Sortida de vídeo recomanada per a Windows XP. Incompatible amb la interfície Aero del Vista.

en: Record
ca: Enregistra

en: Record access filter start/stop.
ca: Enregistra el filtre d'accés inicia/atura.

en: Record an audio rendering endpoint.
ca: Gravar un punt final d'àudio renderitzat.

en: Record directory
ca: Directori d'enregistrament

en: Record directory or filename
ca: Directori o nom del fitxer dels enregistraments

en: Record stream output
ca: Enregistra la sortida del flux

en: Recording
ca: S'està enregistrant

en: Recording done
ca: Enregistrament realitzat

en: Recording ratio
ca: Ràtio d'enregistrament

en: Recreate a index for the AVI file. Use this if your AVI file is damaged or incomplete (not seekable).
ca: Recrea un índex per al fitxer AVI. Utilitza això si el fitxer AVI està danyat o incomplet (sense recerca).

en: Red
ca: Vermell

en: Red balance
ca: Equilibri de vermells

en: Red chroma balance.
ca: Equilibri de la crominància en el vermell.

en: Reduce fluctuations in QP
ca: Redueix les fluctuacions al PQ

en: Referrer
ca: Referència

en: Refresh List
ca: Actualitza la llista

en: Refresh log
ca: Refresca el registre

en: Refresh period in ms
ca: Període d'actualització en ms

en: Refresh the log output
ca: Refresca la sortida del registre

en: Refresh time
ca: Temps d'actualització

en: Region code
ca: Codi de regió

en: Region left column
ca: Columna esquerra de la regió

en: Region top row
ca: Fila superior de la regió

en: Regrettably, these keys cannot be assigned as hotkey shortcuts.
ca: Aquestes tecles no poden assignar-se com a drecera.

en: Regular expression used to filter the recent items played in the player.
ca: Expressió habitual que s'utilitza per filtrar el elements reproduïts recentment al reproductor

en: Regularly check for VLC updates
ca: Comprova regularment si hi ha actualitzacions del VLC

en: Relative font size
ca: Mida relativa del tipus de lletra

en: Relative to source content
ca: Proporcional al contingut de la font

en: Relative to source delay
ca: Proporcional al retard de la font

en: Release
ca: Allibera

en: Release function
ca: Funció d'alliberament

en: Release time
ca: Temps d'alliberament

en: Reload extensions
ca: Torna a carregar les extensions

en: Remember
ca: Recorda

en: Remember the audio volume
ca: Recorda el volum de l'àudio

en: Remote control interface
ca: Interfície del control remot

en: Remote control interface initialized. Type `help' for help.
ca: Interfície de control remot iniciada. Teclegeu «help» per a demanar ajuda.

en: Remote-OSD
ca: OSD remot

en: Remote-OSD over VNC
ca: OSD remot a través de VNC

en: Remove
ca: Elimina

en: Remove Selected
ca: Elimina els elements seleccionats

en: Remove a preset
ca: Elimina un valor predefinit

en: Remove a profile
ca: Elimina un perfil

en: Remove old preferences?
ca: Voleu eliminar les preferències antigues?

en: Remove this podcast subscription
ca: Elimina la subscripció al podcast

en: Remove zones of the video using a picture as mask
ca: Elimina les zones de vídeo amb una imatge com a màscara

en: Removes all transparency effects used in DVD subtitles.
ca: Elimina tots els efectes de transparència que s'utilitzen als subtítols de DVD.

en: Rename Directory
ca: Canvia el nom del directori

en: Rename Directory...
ca: Canvia el nom del directori...

en: Rename Folder
ca: Canvia el nom de la carpeta

en: Rename Folder...
ca: Canvia el nom de la carpeta...

en: Render blank screen below video. Increases VideoCore load.
ca: Renderitza la pantalla en blanc sota el vídeo. Incrementa la càrrega del VideoCore.

en: Renderer
ca: Renderitzador

en: Rendering quality
ca: Qualitat de renderització

en: Repair AVI Files
ca: Repara els fitxers AVI

en: Repeat
ca: Repeteix

en: Repeat All
ca: Repeteix-ho tot

en: Repeat Off
ca: Repetició inactiva

en: Repeat One
ca: Repeteix un

en: Repeat all
ca: Repeteix-ho tot

en: Repeat current item
ca: Repeteix l'element actual

en: Repeat delay:
ca: Repeteix el retard:

en: Repeat:
ca: Repeteix:

en: Replay gain
ca: Guany de reproducció

en: Replay gain mode
ca: Mode de guany en la reproducció

en: Replay gain mode:
ca: Mode de guany en la reproducció:

en: Replay preamp
ca: Preamplifica la reproducció

en: Request multicast stream
ca: Sol·licitar l'estríming de multidifusió

en: Request server to send stream as multicast
ca: Sol·licitar al servidor que enviï l'estríming com multidifusió

en: Requirements
ca: Requisits

en: Resampling quality
ca: Qualitat del remostreig

en: Resampling quality, from worst to best
ca: Qualitat del remostreig, de pitjor a millor

en: Reset
ca: Restableix

en: Reset All
ca: Restableix-ho tot

en: Reset Preferences
ca: Restableix les preferències

en: Reset controls
ca: Restableix els controls

en: Reset controls to defaults.
ca: Restableix els valors predeterminats dels controls.

en: Reset defaults
ca: Restableix els valors predeterminats

en: Reset subtitles text scale
ca: Restableix l'escala del text dels subtítols

en: Resize interface to the native video size
ca: Canvia la mida de la interfície amb la mida nadiua de vídeo

en: Resize interface to video size
ca: Ajusta la interfície a la mida del vídeo

en: Resolution
ca: Resolució

en: Respect ordered chapters
ca: Respecta els capítols ordenats

en: Restart playback
ca: Reinicia la reproducció

en: Retrieves extra info and art for playlist items
ca: Recupera informació extra i portada per als elements de la llista de reproducció

en: Retrieving addons...
ca: Recuperant els complements...

en: Return poll wait after timeout milliseconds (-1 = infinite)
ca: Hi ha un retard en mil·lisegons (-1 = infinit)

en: Reveal in Finder
ca: Mostra al cercador

en: Reverb
ca: Reverbera

en: Reverberation delay
ca: Retard de reverberació

en: Reverberation delay, in ms. Usual values are from 40 to 200ms.
ca: Retard de reverberació, en ms. Habitualment entre 40 i 200 ms.

en: Reverberation level
ca: Nivell de reverberació

en: Reverberation level (from 0 to 100, default value is 0).
ca: Nivell de reverberació (de 0 a 100, el valor predeterminat és 0).

en: Reverse
ca: Inverteix

en: Reverse stereo
ca: Estèreo invers

en: Revert to normal play speed
ca: Torna a la velocitat normal de reproducció

en: Right
ca: Dreta

en: Right bottom
ca: Part inferior dreta

en: Right to left
ca: De dreta a esquerra

en: Right to left/Bottom to top
ca: De dreta a esquerra/ des de la part inferior a la superior

en: Right top
ca: Part superior dreta

en: Ripple
ca: Ondulació

en: Ripple video filter
ca: Filtre de vídeo d'ondulació

en: Roll the viewpoint anti-clockwise (360°)
ca: Gira el punt de vista en sentit antihorari (360°)

en: Roll the viewpoint clockwise (360°)
ca: Gira el punt de vista en sentit horari (360°)

en: Roll-off factor
ca: Factor d'excés de banda

en: Romanian
ca: Romanès

en: Room size
ca: Mida de l'habitació

en: Room width
ca: Amplada de l'habitació

en: Rotate
ca: Gira

en: Rotate (degrees)
ca: Gira (graus)

en: Rotate by 180 degrees
ca: Gira 180 graus

en: Rotate by 270 degrees
ca: Gira 270 graus

en: Rotate by 90 degrees
ca: Gira 90 graus

en: Rotate or flip the video
ca: Gira o inverteix el vídeo

en: Rotate video filter
ca: Filtre de vídeo de gir

en: Rotation
ca: Gir

en: Rotation parameter: none;180;90-270;mirror
ca: Paràmetre de gir: cap;180;90-270;mirall

en: Row border
ca: Vora de la fila

en: Rows
ca: Files

en: Run VLC with dark interface style
ca: Executa el VLC amb l'estil d'interfície fosca

en: Run as daemon process
ca: Executa com un procés dimoni

en: Run fb on current tty
ca: Executa la memòria intermèdia gràfica (fb) al tty actual

en: Run framebuffer on current TTY device (default enabled). (disable tty handling with caution)
ca: Executa la memòria intermèdia gràfica al dispositiu tty actual (de manera predeterminada habilitat). (inhabiliteu el control del tty amb precaució)

en: Run manually
ca: Executa manualment

en: Run on schedule
ca: Executa segons la planificació

en: Run time
ca: Temps d'execució

en: Rundi
ca: Kirundi

en: Running VLC in real-time priority will allow for much more precise scheduling and yield better, especially when streaming content. It can however lock up your whole machine, or make it very very slow. You should only activate this if you know what you're doing.
ca: Aquesta opció permet gaudir d'una planificació més precisa i un millor rendiment, especialment en la recepció de fluxos. Així i tot, també pot bloquejar la vostra màquina o fer que vagi molt lenta. És recomanable que activeu aquesta opció només si sabeu el que esteu fent.

en: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
ca: S'està executant el VLC amb la interfície predeterminada. Feu servir el «cvlc» per a utilitzar el VLC sense interfície.

en: Runs VLC as a background daemon process.
ca: Executa el VLC com un procés dimoni en segon pla.

en: Runs the optional encoder thread at the OUTPUT priority instead of VIDEO.
ca: Executa el fil codificador opcional a la prioritat de SORTIDA, no al VÍDEO.

en: Russian
ca: Rus

en: Russian (KOI8-R)
ca: Rus (KOI8-R)

en: S&tatistics
ca: Es&tadístiques

en: S/PDIF pass-through decoder
ca: Módul descodificador S/PDIF

en: SAP Announcement
ca: Anunci SAP

en: SAP Strict mode
ca: Mode estricte SAP

en: SAP announcement interval
ca: Interval d'anunci SAP

en: SAP announcing
ca: Anunci SAP

en: SAP multicast address
ca: Adreça de multidestinació SAP

en: SAP stream announcement is enabled. However, no channel name is provided.
ca: L'anunci de flux en xarxa SAP es troba activat. Així i tot, no s'ha proveït cap nom de canal.

en: SAP timeout (seconds)
ca: Temps d'espera de SAP (en segons)

en: SAT>IP Receiver Plugin
ca: Connector per al receptor SAT>IP

en: SATD-based decision for 8x8 transform in inter-MBs.
ca: Decisió basada en SATD per a transformacions de 8x8 en MB Inter.

en: SCTE-18 decoder
ca: Descodificador SCTE-18

en: SCTE-27 decoder
ca: Descodificador SCTE-27

en: SDI Demux
ca: Desmultiplexor SDI

en: SDI Input
ca: Entrada SDI

en: SDL Image decoder
ca: Descodificador d'imatge SDL

en: SDL_image video decoder
ca: Descodificador de vídeo SDL_image

en: SDP Descriptions parser
ca: Analitzador de descripcions SDP

en: SDP URL
ca: URL de l'SDP

en: SDP required
ca: Es requereix l'SDP

en: SDT Descriptors (requires --sout-ts-es-id-pid)
ca: Descriptors SDT (requereix --sout-ts-es-id-pid)

en: SFTP authentication
ca: Autenticació SFTP

en: SFTP input
ca: Entrada SFTP

en: SFTP port
ca: Port SFTP

en: SFTP port number to use on the server
ca: Nombre del port SFTP que s'ha d'utilitzar al servidor

en: SMB authentication required
ca: SMB requereix autenticació

en: SMB domain
ca: Domini SMB

en: SMB input
ca: Entrada SMB

en: SMF demuxer
ca: Desmultiplexor SMF

en: SOCKS password
ca: Contrasenya del SOCKS

en: SOCKS proxy server to use. This must be of the form address:port. It will be used for all TCP connections
ca: Servidor intermediari del SOCKS que voleu utilitzar. Ha de ser amb la forma adreça:port. S'utilitzarà per a totes les connexions TCP.

en: SOCKS server
ca: Servidor del SOCKS

en: SOCKS user name
ca: Nom d'usuari del SOCKS

en: SPS and PPS id numbers
ca: Nombres identificadors SPS i PPS

en: SPU PID
ca: PID de l'SPU

en: SRC resampler
ca: Remostrador SRC

en: SRT input
ca: Entrada SRT

en: SRT latency (ms)
ca: Latència del SRT (ms)

en: SRT maximum bandwidth ceiling (bytes)
ca: Sostre d'amplada de banda màxima de SRT (bytes)

en: SRT maximum payload size (bytes)
ca: Mida màxima de càrrega útil de SRT (bytes)

en: SRT stream output
ca: Sortida de l'estríming SRT

en: SRTP key (hexadecimal)
ca: Clau SRTP (hexadecimal)

en: SRTP salt (hexadecimal)
ca: Salt SRTP (hexadecimal)

en: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
ca: Conversions SSE2 I420,IYUV,YV12 a RV15,RV16,RV24,RV32

en: SSE2 conversions from
ca: Conversions SSE2 des de

en: SSIM computation
ca: Càlcul SSIM

en: SSRC used in RTP output (default is random, i.e. 0)
ca: SSRC utilitzat a la sortida RTP (per defecte és aleatori, p. e. 0)

en: SVCD subtitles
ca: Subtítols SVCD

en: SVG template file
ca: Fitxer de plantilla SVG

en: SVG video decoder
ca: Descodificador de vídeo SVG

en: Sa&mple Rate
ca: Freqüència de &mostreig

en: Samba (Windows network shares) input
ca: Entrada Samba (xarxes compartides de Windows)

en: Same as source
ca: El mateix que l'origen

en: Samoan
ca: Samoà

en: Sample aspect ratio
ca: Mostra de la relació d'aspecte

en: Sample aspect ratio of the destination (1:1, 3:4, 2:3).
ca: Mostra de la relació d'aspecte de la destinació (1:1, 3:4, 2:3).

en: Sample format
ca: Format de mostra

en: Sample rate
ca: Freqüència de mostratge

en: Sample rate converter type
ca: Tipus de convertidor de la freqüència de mostratge

en: Sample rate of an audio elementary stream
ca: Freqüència de mostratge d'un flux bàsic d'àudio

en: Sample rate of the transcoded audio stream (11250, 22500, 44100 or 48000).
ca: Freqüència de mostratge del flux d'àudio transcodificat (11250, 22500, 44100 o 48000).

en: Sample ui-state-error style.
ca: Estil de la mostra ui-state-error.

en: Samplerate
ca: Freqüència de mostratge

en: Samplerate information of the transcoded stream.
ca: Informació sobre la freqüència de mostratge de l'estríming transcodificat.

en: Samplerate of the captured audio stream, in Hz (eg: 11025, 22050, 44100, 48000)
ca: Freqüència de mostratge del flux d'àudio capturat, en Hz (p. ex. 11025, 22050, 44100, 48000)

en: Sanskrit
ca: Sànscrit

en: Sardinian
ca: Sard

en: Satellite azimuth
ca: Azimut del satèl·lit

en: Satellite azimuth in tenths of degree
ca: Azimut del satèl·lit en desenes de grau

en: Satellite elevation
ca: Elevació del satèl·lit

en: Satellite elevation in tenths of degree
ca: Elevació del satèl·lit en desenes de grau

en: Satellite equipment control
ca: Control de l'equip del satèl·lit

en: Satellite longitude
ca: Longitud del satèl·lit

en: Satellite longitude in tenths of degree. West is negative.
ca: Longitud del satèl·lit en desenes de grau. L'oest és negatiu.

en: Satellite range code
ca: Codi de la distància del satèl·lit

en: Satellite range code as defined by manufacturer e.g. DISEqC switch code
ca: Codi de la distància del satèl·lit com el definit pel fabricant, p. ex. codi de commutació DISEqC

en: Satellite scanning config
ca: Configuració de l'escaneig del satèl·lit

en: Satire
ca: Sàtira

en: Saturation
ca: Saturació

en: Saturation threshold
ca: Llindar de saturació

en: Save
ca: Desa

en: Save File
ca: Desa el fitxer

en: Save Metadata
ca: Desa les metadades

en: Save Playlist
ca: Desa la llista de reproducció

en: Save Playlist to &File...
ca: Desa la llista de reproducció al &fitxer...

en: Save Playlist...
ca: Desa la llista de reproducció...

en: Save VLM configuration as...
ca: Anomena i desa la configuració del VLM...

en: Save and close the dialog
ca: Desa i tanca el diàleg

en: Save as File
ca: Desa-ho com a un fitxer

en: Save as new Profile...
ca: Desa-ho com un perfil nou...

en: Save as new profile
ca: Desa-ho com a un perfil nou

en: Save current selection as new preset
ca: Desa la selecció actual com a un valor predefinit nou

en: Save file...
ca: Desa el fitxer...

en: Save log
ca: Desa el registre

en: Save log file as...
ca: Anomena i desa el fitxer de registre...

en: Save playlist
ca: Desa la llista de reproducció

en: Save playlist as...
ca: Anomena i desa la llista de reproducció...

en: Save raw codec data
ca: Desa les dades del còdec cru

en: Save recently played items
ca: Desa els elements reproduïts fa poc

en: Save the debug log to a file
ca: Desa el registre de depuració a un fitxer

en: Save the raw codec data if you have selected/forced the dummy decoder in the main options.
ca: Aquesta opció permet desar les dades del còdec cru si s'ha seleccionat/forçat el descodificador dummy a les opcions principals.

en: Save the recently played items in the menu
ca: Desa els elements que s'han reproduït recentment al menú

en: Save...
ca: Desa...

en: Saves all the displayed logs to a file
ca: Desa tots els registres mostrats en un fitxer

en: Saving file failed
ca: No s'ha pogut desar el fitxer

en: Scale
ca: Escala

en: Scale down subtitles text
ca: Escala avall el text dels subtítols

en: Scale factor
ca: Factor d'escalat

en: Scale factor (0.1-2.0)
ca: Factor d'escalat (0,1-2,0)

en: Scale factor to apply to image
ca: Factor d'escala a aplicar a la imatge

en: Scale factor to apply to the video while transcoding (eg: 0.25)
ca: Factor d'escala que s'ha d'aplicar al vídeo mentre es transcodifica (p. ex: 0,25)

en: Scale up subtitles text
ca: Escala amunt el text dels subtítols

en: Scaled to screen
ca: Ajustat a la pantalla

en: Scaletempo
ca: Escala de tempo

en: Scaling factor used when Auto Scaling is disabled.
    Default value is 1.0 (original video size).
ca: Factor d'escalat emprat quan l'escalat automàtic està inhabilitat. El valor predeterminat és 1,0 (mida original del vídeo).

en: Scaling mode
ca: Mode d'escalat

en: Scaling mode to use.
ca: Mode d'escalat que s'ha d'utilitzar.

en: Scaling quality
ca: Qualitat de l'escalat

en: Scan for new plugins
ca: Explora a la cerca de connectors nous

en: Scan plugin directories for new plugins at startup. This increases the startup time of VLC.
ca: Explora a l'inici els directoris de connectors a la cerca de connectors nous. Això farà augmentar el temps d'inici del VLC.

en: Scan tuning list
ca: Escanejar la llista de sintonia

en: Scanning DVB
ca: S'està explorant la DVB

en: Scanning...
ca: S'està explorant...

en: Scene filter
ca: Filtre d'escena

en: Scene video filter
ca: Filtre de vídeo d'escena

en: Scene-cut detection. Controls how aggressively to insert extra I-frames. With small values of scenecut, the codec often has to force an I-frame when it would exceed keyint. Good values of scenecut may find a better location for the I-frame. Large values use more I-frames than necessary, thus wasting bits. -1 disables scene-cut detection, so I-frames are inserted only every other keyint frames, which probably leads to ugly encoding artifacts. Range 1 to 100.
ca: Detecció del retall de l'escena. Controla l'agressivitat amb la qual s'introdueixen els fotogrames I addicionals. Amb valors petits de tall d'escena, el còdec sovint ha de forçar un fotograma I quan s'excedeix l'interval clau. Uns valors adequats de tall d'escena aconseguiran una ubicació millor per al fotograma I. Els valors elevats utilitzen més fotogrames I dels necessaris, per tant es malgasten bits. -1 inhabilita la detecció del retall de l'escena, per tant els fotogrames I s'insereixen només cada dos fotogrames de l'interval clau, cosa que produirà defectes de codificació poc estètics. Interval d'1 a 100.

en: Schedule
ca: Planificació

en: Schedule:
ca: Programa:

en: Scope
ca: Oscil·loscopi

en: Score
ca: Puntuació

en: Scrambled
ca: Barrejat

en: Screen
ca: Pantalla

en: Screen Input
ca: Entrada de la pantalla

en: Screen capture
ca: Captura de pantalla

en: Screen capture (with X11/XCB)
ca: Captura de pantalla (amb X11/XCB)

en: Screen index
ca: Índex de pantalles

en: Screennumber of fullscreen, instead of same screen where interface is.
ca: Número de pantalla completa, en lloc de la mateixa pantalla on està la interfície.

en: Scrobbler URL
ca: URL de l'Scrobbler

en: Scroll with feed
ca: Desplaça amb el canal

en: Search
ca: Cerca

en: Search Length
ca: Longitud de la cerca

en: Search in Playlist
ca: Cerca a la llista de reproducció

en: Search the playlist
ca: Cerca a la llista de reproducció

en: Search the playlist. Results will be selected in the table.
ca: Introduïu un terme per cercar a la llista de reproducció. El resultats se seleccionaran a la taula.

en: Season
ca: Temporada

en: Second CSA Key
ca: Segona clau CSA

en: Secondary language or program
ca: Llengua secundària o programa

en: Secret Rabbit Code (libsamplerate) resampler
ca: Remostrador Secret Rabbit Code (libsamplerate)

en: Secrets are stored encrypted on a file
ca: Els secrets s'emmagatzemen encriptats en un fitxer

en: Secrets are stored in memory
ca: Els secrets són emmagatzemats en memòria

en: Secrets are stored on a file without any encryption
ca: Els secrets s'emmagatzemen en un fitxer sense encriptar

en: Secrets are stored via KWallet
ca: Els secrets són emmagatzemats via KWallet

en: Secrets are stored via libsecret
ca: Els secrets són emmagatzemats via libsecret

en: Secure 128-bits (exclude 256-bits ciphers)
ca: 128-bits segur (exclou les xifres 256-bits)

en: Secure 256-bits (prioritize 256-bits ciphers)
ca: 256-bits segur (prioritza les xifres 256-bits)

en: Secure RTP requires a (non-secret) master salt value. This must be a 28-character-long hexadecimal string.
ca: El Secure RTP requereix un valor salt mestre (no secret). Ha de ser una cadena de 28 caràcters hexadecimals.

en: Seek and position based on a percent byte position, not a PCR generated time position. If seeking doesn't work property, turn on this option.
ca: Cerca i posició basades en una posició de byte percentual i no en una posició de temps generada per la PCR. Si la cerca no funciona correctament, habiliteu aquesta opció.

en: Seek backward
ca: Cerca enrere

en: Seek based on percent not time
ca: Cerca basada en el percentatge, no en el temps

en: Seek based on percent not time.
ca: Cerca basada en el percentatge, no en el temps.

en: Seek forward
ca: Cerca endavant

en: Seek prevention demux filter
ca: Busqui el filtre demux de prevenció

en: Seek threshold
ca: Cerca el llindar

en: Segment length
ca: Longitud del segment

en: Select
ca: Selecciona

en: Select "Advanced Options" to see all options.
ca: Seleccioneu «Opcions avançades» per veure totes les opcions.

en: Select All
ca: Selecciona-ho tot

en: Select Audio Device
ca: Selecciona el dispositiu d'àudio

en: Select Directory
ca: Selecciona el directori

en: Select File
ca: Seleccioneu un fitxer

en: Select File In Finder
ca: Seleccioneu un fitxer a l'explorador

en: Select Folder
ca: Seleccioneu una carpeta

en: Select Input
ca: Seleccioneu l'entrada

en: Select Output
ca: Seleccioneu la sortida

en: Select Streaming Method
ca: Seleccioneu el mètode de retransmissió

en: Select a color effect.
ca: Selecciona un efecte de color.

en: Select a device or a VIDEO_TS directory
ca: Seleccioneu un dispositiu o un directori de VIDEO_TS

en: Select a device or a VIDEO_TS folder
ca: Seleccioneu un dispositiu o una carpeta de VIDEO_TS

en: Select a directory
ca: Seleccioneu un directori

en: Select a file
ca: Seleccioneu un fitxer

en: Select a file for playback
ca: Seleccioneu un fitxer per reproduir

en: Select a matching identity
ca: Seleccioneu una identitat coincident

en: Select a proper audio device to be used by KAI.
ca: Selecciona un dispositiu d'àudio adequat perquè l'utilitzi KAI.

en: Select a proper video mode to be used by KVA.
ca: Seleccioneu un mode de vídeo adequat per a utilitzar-lo amb KVA.

en: Select a subtitle file
ca: Seleccioneu un fitxer de subtítol

en: Select an action to change the associated hotkey:
ca: Selecciona una acció per a canviar la drecera associada:

en: Select and choose transcoding options
ca: Seleccioneu i trieu les opcions de transcodificació

en: Select another file to play in sync with the previously selected file
ca: Seleccioneu un altre fitxer per reproduir en sincronització amb el fitxer seleccionat prèviament

en: Select audio input format with the given bits/sample (if non 0)
ca: Seleccioneu el format d'entrada d'àudio amb un valor determinat de bits/mostra (si no és 0)

en: Select audio input format with the given number of audio channels (if non 0)
ca: Seleccioneu el format d'entrada d'àudio amb un determinat nombre de canals d'àudio (si no és 0)

en: Select audio input format with the given sample rate (if non 0)
ca: Seleccioneu el format d'entrada d'àudio amb una determinada freqüència de mostratge (si no és 0)

en: Select channel to keep
ca: Seleccioneu el canal que voleu mantenir

en: Select destinations to stream to
ca: Seleccioneu les destinacions on es reproduirà en flux de xarxa

en: Select game mode variation from jigsaw puzzle to sliding puzzle.
ca: Seleccioneu la variació de mode de joc des de trencaclosques jigsaw a trencaclosques corredís.

en: Select in percent (50 is center) the position of the middle point (Lagrange) of blended zone
ca: Seleccioneu en tant per cent (50 és el centre) la posició del punt mitjà (Lagrange) de la zona barrejada

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the beginning blended zone
ca: Seleccioneu el percentatge de coeficient Lagrange de l'inici de la zona barrejada

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the end of blended zone
ca: Seleccioneu el percentatge de coeficient Lagrange del final de la zona barrejada

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the middle of blended zone
ca: Seleccioneu el percentatge de coeficient Lagrange del mig de la zona barrejada

en: Select in percent the height of the blended zone (case of 2x2 wall)
ca: Seleccioneu el percentatge d'alçada de la zona barrejada (en el cas d'un mur 2x2)

en: Select in percent the length of the blended zone
ca: Seleccioneu el percentatge de longitud de la zona barrejada

en: Select next DVD chapter
ca: Selecciona el capítol següent del DVD

en: Select next DVD title
ca: Selecciona el títol següent del DVD

en: Select one color in the video
ca: Seleccioneu un color al vídeo

en: Select one or more files to open
ca: Seleccioneu un o més fitxers per obrir

en: Select one or multiple files
ca: Seleccioneu un o més fitxers

en: Select or double click an action to change the associated hotkey. Use delete key to remove hotkeys.
ca: Seleccioneu una acció per a canviar la drecera associada. Useu la tecla Suprimir per eliminar dreceres.

en: Select prev DVD chapter
ca: Selecciona el capítol anterior del DVD

en: Select previous DVD title
ca: Selecciona el títol anterior del DVD

en: Select profile:
ca: Seleccioneu el perfil:

en: Select rendering quality, at the expense of speed. 0 is fastest, 1 is highest quality.
ca: Seleccioneu la qualitat de renderització, en detriment de la velocitat. 0 la més ràpida, 1 la de més qualitat.

en: Select skin
ca: Seleccioneu una aparença

en: Select speaker configuration you want to use. This option doesn't upmix! So NO e.g. Stereo -> 5.1 conversion.
ca: Selecciona la configuració de l'altaveu que voleu fer servir. Aquesta opció no fa upmix i per tant no hi ha, per exemple, conversió estèreo -> 5.1.

en: Select special Audio device, or let windows decide (default), change needs VLC restart to apply.
ca: Seleccioneu un dispositiu especial d'àudio, o deixeu que el Windows decideixi (el valor predeterminat), per aplicar els canvis es requereix reiniciar el VLC.

en: Select the Black Crush of blended zone (Blue or V component)
ca: Seleccioneu l'atenuació dels tons negres de la zona barrejada (Blau o component V)

en: Select the Black Crush of blended zone (Green or U component)
ca: Seleccioneu l'atenuació dels tons negres de la zona barrejada (Verd o component U)

en: Select the Black Crush of blended zone (Red or Y component)
ca: Seleccioneu l'atenuació dels tons negres de la zona barrejada (Vermell o component Y)

en: Select the Black Level of blended zone (Blue or V component)
ca: Seleccioneu el nivell de negre de la zona barrejada (Blau o component V)

en: Select the Black Level of blended zone (Green or U component)
ca: Seleccioneu el nivell de negre de la zona barrejada (Verd o component U)

en: Select the Black Level of blended zone (Red or Y component)
ca: Seleccioneu el nivell de negre de la zona barrejada (Vermell o component Y)

en: Select the White Crush of blended zone (Blue or V component)
ca: Seleccioneu l'atenuació dels tons blancs de la zona barrejada (Blau o component V)

en: Select the White Crush of blended zone (Green or U component)
ca: Seleccioneu l'atenuació dels tons blancs de la zona barrejada (Verd o component U)

en: Select the White Crush of blended zone (Red or Y component)
ca: Seleccioneu l'atenuació dels tons blancs de la zona barrejada (Vermell o component Y)

en: Select the White Level of blended zone (Blue or V component)
ca: Seleccioneu el nivell de blanc de la zona barrejada (Blau o component V)

en: Select the White Level of blended zone (Green or U component)
ca: Seleccioneu el nivell de blanc de la zona barrejada (Verd o component U)

en: Select the White Level of blended zone (Red or Y component)
ca: Seleccioneu el nivell de blanc de la zona barrejada (Vermell o component Y)

en: Select the audio input source. See the "video input" option.
ca: Seleccioneu la font de l'entrada de l'àudio. Vegeu l'opció «entrada de vídeo».

en: Select the audio output type. See the "video input" option.
ca: Seleccioneu el tipus de sortida d'àudio. Vegeu l'opció «entrada d'àudio».

en: Select the capture device type
ca: Seleccioneu el tipus de dispositiu de captura

en: Select the file
ca: Seleccioneu el fitxer

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Blue or V component)
ca: Seleccioneu la gamma per a la correcció de la zona barrejada (Blau o component V)

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Green or U component)
ca: Seleccioneu la gamma per a la correcció de la zona barrejada (Verd o component U)

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Red or Y component)
ca: Seleccioneu la gamma per a la correcció de la zona barrejada (Vermell o component Y)

en: Select the hotkey to display the position.
ca: Aquesta opció permet seleccionar la tecla de drecera per a mostrar la posició.

en: Select the hotkey to got to the next video frame.
ca: Aquesta opció permet seleccionar la tecla de drecera per anar al següent fotograma.

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
ca: Aquesta opció permet seleccionar la tecla de drecera per a saltar molt enrere.

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
ca: Aquesta opció permet seleccionar la tecla de drecera per a saltar molt endavant.

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
ca: Aquesta opció permet seleccionar la tecla de drecera per a saltar un poc més enrere.

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
ca: Aquesta opció permet seleccionar la tecla de drecera per a saltar un poc més endavant.

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
ca: Aquesta opció permet seleccionar la tecla de drecera per a saltar un poc enrere.

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
ca: Aquesta opció permet seleccionar la tecla de drecera per a saltar un poc endavant.

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
ca: Aquesta opció permet seleccionar la tecla de drecera per a saltar molt poc enrere.

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
ca: Aquesta opció permet seleccionar la tecla de drecera per a saltar molt poc endavant.

en: Select the hotkey to quit the application.
ca: Aquesta opció permet seleccionar la tecla de drecera per a sortir de l'aplicació.

en: Select the hotkey to set the playback rate back to normal.
ca: Aquesta opció permet seleccionar la tecla de drecera per tornar a la reproducció normal.

en: Select the hotkey to stop playback.
ca: Aquesta opció permet seleccionar la tecla de drecera per aturar la reproducció.

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
ca: Aquesta opció permet seleccionar la tecla de drecera que voleu utilitzar per a fer avançar de pressa la reproducció.

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
ca: Aquesta opció permet seleccionar la tecla de drecera que voleu utilitzar per a reproduir lent.

en: Select the hotkey to use to exit fullscreen state.
ca: Empra la tecla de drecera per a sortir de l'estat de pantalla completa.

en: Select the hotkey to use to pause.
ca: Aquesta opció permet seleccionar la tecla de drecera que voleu utilitzar per a posar en pausa.

en: Select the hotkey to use to play.
ca: Aquesta opció permet seleccionar la tecla de drecera que voleu utilitzar per a reproduir.

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
ca: Aquesta opció permet seleccionar la tecla de drecera que voleu utilitzar per passar al següent element a la llista de reproducció.

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
ca: Aquesta opció permet seleccionar la tecla de drecera que voleu utilitzar per passar a l'anterior element a la llista de reproducció.

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
ca: Aquesta opció permet seleccionar la tecla de drecera que voleu utilitzar per a canviar l'estat de pantalla completa.

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
ca: Aquesta opció permet seleccionar la tecla de drecera que voleu utilitzar per a canviar l'estat de pausa.

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
ca: Aquesta opció permet seleccionar la drecera per a activar l'element seleccionat en els menús del DVD.

en: Select the key to bookmark audio timestamp when syncing subtitles.
ca: Seleccioneu la drecera per a apuntar la marca de temps de l'àudio en sincronitzar subtítols.

en: Select the key to bookmark subtitle timestamp when syncing subtitles.
ca: Seleccioneu la drecera per a apuntar la marca de temps del subtítol en sincronitzar subtítols.

en: Select the key to change subtitles text scaling
ca: Aquesta opció permet seleccionar la drecera per a canviar l'escala del text.

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
ca: Aquesta opció permet seleccionar la drecera que voleu utilitzar per passar al següent capítol del DVD.

en: Select the key to choose the next title from the DVD
ca: Aquesta opció permet seleccionar la drecera que voleu utilitzar per passar al següent títol del DVD.

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
ca: Aquesta opció permet seleccionar la drecera que voleu utilitzar per passar a l'anterior element del DVD

en: Select the key to choose the previous title from the DVD
ca: Aquesta opció permet seleccionar la drecera que voleu utilitzar per passar a l'anterior títol del DVD.

en: Select the key to clear the current playlist.
ca: Seleccioneu la tecla per a netejar la llista de reproducció actual.

en: Select the key to decrease audio volume.
ca: Aquesta opció permet seleccionar la drecera per a fer disminuir el volum de l'àudio.

en: Select the key to decrease the audio delay.
ca: Aquesta opció permet seleccionar la drecera per a fer disminuir el retard de l'àudio.

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
ca: Aquesta opció permet seleccionar la drecera per a fer disminuir el retard dels subtítols.

en: Select the key to increase audio volume.
ca: Aquesta opció permet seleccionar la drecera per a fer augmentar el volum de l'àudio.

en: Select the key to increase the audio delay.
ca: Aquesta opció permet seleccionar la drecera per a fer augmentar el retard de l'àudio.

en: Select the key to increase the subtitle delay.
ca: Aquesta opció permet seleccionar la drecera per a fer augmentar el retard dels subtítols.

en: Select the key to move subtitles higher.
ca: Aquesta opció permet seleccionar la drecera per a moure els subtítols més amunt.

en: Select the key to move subtitles lower.
ca: Aquesta opció permet seleccionar la drecera per a moure els subtítols més avall.

en: Select the key to move the selector down in DVD menus / Move viewpoint to down (pitch).
ca: Seleccioneu la tecla per a moure el selector cap avall en els menús del DVD / Mou el punt de vista cap avall (a nivell).

en: Select the key to move the selector left in DVD menus / Move viewpoint to left (yaw).
ca: Seleccioneu la tecla per a moure el selector cap a l'esquerra en els menús del DVD / Mou el punt de vista cap a l'esquerra.

en: Select the key to move the selector right in DVD menus / Move viewpoint to right (yaw).
ca: Seleccioneu la tecla per a moure el selector cap a la dreta en els menús del DVD / Mou el punt de vista cap a la dreta.

en: Select the key to move the selector up in DVD menus / Move viewpoint to up (pitch).
ca: Seleccioneu la tecla per a moure el selector cap amunt en els menús del DVD / Mou el punt de vista cap amunt (a nivell).

en: Select the key to mute audio.
ca: Aquesta opció permet seleccionar la drecera per a silenciar el so.

en: Select the key to play this bookmark.
ca: Seleccioneu la drecera per a reproduir aquest preferit.

en: Select the key to reset synchronization of audio & subtitle timestamps.
ca: Seleccioneu la drecera per a reiniciar la sincronització de les marques de temps dels subtítols i de l'àudio.

en: Select the key to set this playlist bookmark.
ca: Aquesta opció permet seleccionar la drecera per a definir aquest preferit de la llista de reproducció.

en: Select the key to synchronize bookmarked audio & subtitle timestamps.
ca: Seleccioneu la drecera per a sincronitzar les marques de temps preferides dels subtítols i de l'àudio.

en: Select the key to take you to the DVD menu
ca: Selecciona la tecla per anar al menú del DVD

en: Select the logging verbosity or default to use the same verbosity given by --verbose.
ca: Seleccioneu la loquacitat per al registre o seleccioneu per defecte si voleu la mateixa loquacitat proporcionada per --verbose.

en: Select the number of horizontal video windows in which to split the video
ca: Seleccioneu en quantes finestres de vídeo horitzontals es dividirà el vídeo

en: Select the number of vertical video windows in which to split the video
ca: Seleccioneu en quantes finestres de vídeo verticals es dividirà el vídeo

en: Select the podcast you would like to unsubscribe from:
ca: Seleccioneu el podcast del qual voleu desubscriure-vos:

en: Select the preset you would like to remove:
ca: Seleccioneu el valor predefinit que voleu eliminar:

en: Select the profile you would like to remove:
ca: Seleccioneu el perfil que voleu eliminar:

en: Select the replay gain mode
ca: Seleccioneu el mode de guany en la reproducció.

en: Select the resolution for the framebuffer. Currently it supports the values 0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=auto (default 4=auto)
ca: Seleccioneu la resolució per a la memòria intermèdia gràfica. Actualment admet els valors 0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=auto (de manera predeterminada 4=auto)

en: Select the stream with the maximum bitrate under that limit.
ca: Selecciona el flux amb la màxima taxa de bits permesa.

en: Select the subtitle file
ca: Seleccioneu un fitxer de subtítols

en: Select the tuner input type (Cable/Antenna).
ca: Aquesta opció permet seleccionar el tipus d'entrada del sintonitzador (Cable/Antena).

en: Select the upscaling mode for video.
ca: Seleccioneu el mode d'augment d'escala de vídeo.

en: Select the video input source, such as composite, s-video, or tuner. Since these settings are hardware-specific, you should find good settings in the "Device config" area, and use those numbers here. -1 means that settings will not be changed.
ca: Seleccioneu la font d'entrada de vídeo, com per exemple vídeo compost, S-vídeo o sintonitzador. Tenint en compte que aquests paràmetres són específics del maquinari, trobareu els paràmetres adequats a l'àrea de «Configuració de dispositiu», feu servir aquests paràmetres. -1 significa que no es canviaran els paràmetres.

en: Select the video output type. See the "video input" option.
ca: Seleccioneu el tipus de la sortida de vídeo. Vegeu l'opció «entrada de vídeo».

en: Select whether subdirectories must be expanded.
    none: subdirectories do not appear in the playlist.
    collapse: subdirectories appear but are expanded on first play.
    expand: all subdirectories are expanded.
ca: Seleccioneu si els subdirectoris s'han d'expandir.
    cap: els subdirectoris no apareixen a la llista de reproducció
    redueix: els subdirectoris apareixen però s'expandeixen a la primera reproducció.
    expandeix: tots els subdirectoris s'expandeixen.

en: Select your audio output device
ca: Seleccioneu un dispositiu de sortida d'àudio

en: Selected ports:
ca: Ports seleccionats:

en: Selection of the starting mode and look
ca: Selecció del mode i l'aparença d'arrencada

en: Selects mode for digital TV standard. This feature affects EPG information and subtitles.
ca: Selecciona el mode per a l'estàndard de TV digital. Afecta a la informació de la EPG i als subtítols.

en: Selects the motion estimation algorithm:
     - dia: diamond search, radius 1 (fast)
     - hex: hexagonal search, radius 2
     - umh: uneven multi-hexagon search (better but slower)
     - esa: exhaustive search (extremely slow, primarily for testing)
     - tesa: hadamard exhaustive search (extremely slow, primarily for testing)
ca: Selecciona l'algoritme d'estimació de moviment:
     - dia: recerca romboïdal, radi 1 (ràpid)
     - hex: recerca hexagonal, radi 2
     - umh: recerca irregular multi-hexagonal (millor però lent)
     - esa: recerca exhaustiva (extremadament lent, principalment per fer proves)
     - tesa: recerca exhaustiva hadamard (extremadament lent, principalment per fer proves)

en: Semantic annotations
ca: Anotacions semàntiques

en: Send key events to VNC host.
ca: Envia els esdeveniments del teclat al servidor VNC.

en: Send mouse events to VNC host. Not needed for use as VDR ffnetdev client.
ca: Envia els esdeveniments del ratolí al servidor VNC. No és necessari quan l'utilitzem com a client VDR ffnetdev.

en: Send nack messages even when we have not confirmed that the encoder is on our local network.
ca: Envia missatges NACK tot i no tenir confirmació de que el codificador está a la nostra xarxa local.

en: Send your video to picture files
ca: Envia el vídeo als fitxers d'imatge

en: Sends the barGraph information every n audio packets
ca: Envia la informació de la gràfica de barres cada n paquets d'àudio

en: Separate sub-streams
ca: Separa els subfluxos

en: Separate teletex/dvbs pages into independent ES. It can be useful to turn off this option when using stream output.
ca: Converteix les pàgines de teletex/dvbs en ES (fluxos bàsics) independents. Pot ser útil inhabilitar aquesta opció quan s'utilitza la sortida de flux.

en: Separate words by | (without space)
ca: Separa les paraules per | (sense espai)

en: Sepia
ca: Sèpia

en: Sepia intensity
ca: Intensitat sèpia

en: Sepia video filter
ca: Filtre de vídeo de sèpia

en: Sequential numbering
ca: Numeració seqüencial

en: Serbian
ca: Serbi

en: Service Discovery
ca: Descobriment de serveis

en: Service discoveries adds new sources to your playlist such as web radios, video websites, ...
ca: El servei de descobriments afegeix noves fonts a la seva llista de reproducció com a ràdios web, llocs web de vídeo, ...

en: Services
ca: Serveis

en: Services discovery
ca: Descobriment de serveis

en: Services discovery modules
ca: Mòdul del descobriment de serveis

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
ca: Els mòduls de descobriment de serveis són mòduls que afegeixen elements a la llista de reproducció de forma automàtica.

en: Session
ca: Sessió

en: Session URL
ca: URL de la sessió

en: Session category
ca: Categoria de la sessió

en: Session description
ca: Descripció de la sessió

en: Session email
ca: Adreça electrònica de la sessió

en: Session failed
ca: S'ha produït un error a la sessió

en: Session name
ca: Nom de la sessió

en: Set ES Lang
ca: Defineix l'idioma de l'ES (flux bàsic)

en: Set ES id
ca: Defineix l'identificador de l'ES (flux bàsic)

en: Set FFmpeg debug mask
ca: Defineix la màscara de depuració FFmpeg

en: Set ID
ca: Defineix un identificador

en: Set Lang
ca: Defineix l'idioma

en: Set NFS uid/guid automatically
ca: Estableix automàticament l'uid/gid per a NFS

en: Set PID to ID of ES
ca: Defineix el PID a l'identificador de l'ES (flux bàsic)

en: Set QP
ca: Defineix PQ

en: Set SPS and PPS id numbers to allow concatenating streams with different settings.
ca: Defineix els nombres identificadors SPS i PPS perquè es puguin concatenar els fluxos amb paràmetres diferents.

en: Set as Wall&paper
ca: Estableix com a fons de &pantalla

en: Set at which interval PCRs (Program Clock Reference) will be sent (in milliseconds). This value should be below 100ms. (default is 70ms).
ca: Defineix a quin interval PCR (Program Clock Reference) s'enviarà (en mil·lisegons). Aquest valor ha d'estar per sota de 100 ms. (de manera predeterminada 70 ms).

en: Set ball size giving its radius in number of pixels
ca: Defineix la mida de la bola, el radi en nombre de píxels

en: Set ball speed, the displacement value in number of pixels by frame.
ca: Defineix la velocitat de la bola, el valor de desplaçament en nombre de píxels per fotograma.

en: Set edge visibility.
ca: Defineix la visibilitat de la vora.

en: Set gradient threshold for edge computation.
ca: Defineix el llindar de degradat per al càlcul de la vora.

en: Set id of ES to PID
ca: Defineix l'identificador de l'ES (flux bàsic) a PID

en: Set index size ratio. Alters default (60min content) or estimated size.
ca: Establir la proporció de la mida de l'índex. Modifica el defecte (contingut de 60min) o mida estimada.

en: Set playlist bookmark 1
ca: Defineix el preferit 1 de la llista de reproducció

en: Set playlist bookmark 10
ca: Defineix el preferit 10 de la llista de reproducció

en: Set playlist bookmark 2
ca: Defineix el preferit 2 de la llista de reproducció

en: Set playlist bookmark 3
ca: Defineix el preferit 3 de la llista de reproducció

en: Set playlist bookmark 4
ca: Defineix el preferit 4 de la llista de reproducció

en: Set playlist bookmark 5
ca: Defineix el preferit 5 de la llista de reproducció

en: Set playlist bookmark 6
ca: Defineix el preferit 6 de la llista de reproducció

en: Set playlist bookmark 7
ca: Defineix el preferit 7 de la llista de reproducció

en: Set playlist bookmark 8
ca: Defineix el preferit 8 de la llista de reproducció

en: Set playlist bookmark 9
ca: Defineix el preferit 9 de la llista de reproducció

en: Set the ID of the elementary stream
ca: Defineix l'identificador del flux bàsic

en: Set the RMS/peak.
ca: Posa el RMS/pic.

en: Set the Sharpen strength, between 0 and 2. Defaults to 0.05.
ca: Defineix la intensitat de la nitidesa, entre 0 i 2. De manera predeterminada a 0,05.

en: Set the TV channel the tuner will set to (0 means default).
ca: Aquesta opció permet especificar el canal de TV que el sintonitzador farà passar a primer pla (0 vol dir predeterminat).

en: Set the attack time in milliseconds.
ca: Estableix el temps d'atac en mil·lisegons.

en: Set the canvas' picture aspect ratio. If omitted, the canvas is assumed to have the same SAR as the input.
ca: Defineix la relació d'aspecte de la imatge del llenç. Si s'omet, s'assumeix que el llenç té el mateix SAR que l'entrada.

en: Set the category of the elementary stream
ca: Defineix la categoria del flux bàsic

en: Set the codec of the elementary stream
ca: Defineix el còdec del flux bàsic

en: Set the encoding used in text subtitles
ca: Defineix la codificació utilitzada als subtítols de text

en: Set the global gain in dB (-20 ... 20).
ca: Defineix el guany global en dB (-20 ... 20).

en: Set the group of the elementary stream
ca: Defineix el grup del flux bàsic

en: Set the image brightness, between 0 and 2. Defaults to 1.
ca: Defineix la brillantor de la imatge, entre 0 i 2. De manera predeterminada a 1.

en: Set the image contrast, between 0 and 2. Defaults to 1.
ca: Defineix el contrast de la imatge, entre 0 i 2. De manera predeterminada a 1.

en: Set the image gamma, between 0.01 and 10. Defaults to 1.
ca: Defineix la gamma de la imatge, entre 0,01 i 10. De manera predeterminada a 1.

en: Set the image hue, between -180 and 180. Defaults to 0.
ca: Defineix el to de la imatge, entre -180 i 180. De manera predeterminada a 0.

en: Set the image hue, between 0 and 360. Defaults to 0.
ca: Defineix el to de la imatge, entre 0 i 360. De manera predeterminada a 0.

en: Set the image saturation, between 0 and 3. Defaults to 1.
ca: Defineix la saturació de la imatge, entre 0 i 3. De manera predeterminada a 1.

en: Set the internal ID of each elementary stream handled by VLC to the same value as the PID in the TS stream, instead of 1, 2, 3, etc. Useful to do '#duplicate{..., select="es=<pid>"}'.
ca: Defineix l'identificador intern de cada flux bàsic gestionat pel VLC al mateix valor que el PID al flux TS, en comptes d'1, 2, 3, etc. És útil per a «#duplicate{..., select="es=<pid>"}».

en: Set the justification of subtitles
ca: Defineix la justificació dels subtítols

en: Set the knee radius in dB.
ca: Defineix el radi de l'angle de curvatura en dB.

en: Set the makeup gain in dB (0 ... 24).
ca: Defineix l'etapa del guany en dB (0 ... 24).

en: Set the maximum allowed PES size when producing the MPEG PS streams.
ca: Defineix la mida màxima PES permesa quan es produeixen els fluxos MPEG PS.

en: Set the ratio (n:1).
ca: Defineix la ràtio (n:1).

en: Set the release time in milliseconds.
ca: Defineix el temps d'alliberament en mil·lisegons

en: Set the size of the inter luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
ca: Defineix la mida de la zona morta de la quantificació de luminància Inter. Interval de 0 a 32.

en: Set the size of the intra luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
ca: Defineix la mida de la zona morta de la quantificació de luminància Intra. Interval de 0 a 32.

en: Set the threshold level in dB.
ca: Defineix el nivell del llindar en dB.

en: Set the transparency of the video output. 1 is non-transparent (default) 0 is fully transparent.
ca: Defineix la transparència de la sortida de vídeo. 1 és no transparent (valor predeterminat), 0 és completament transparent.

en: Set the tuner country code that establishes the current channel-to-frequency mapping (0 means default).
ca: Aquesta opció permet definir el codi del país del sintonitzador que estableix l'actual mapatge de canal/freqüència (0 vol dir predeterminat).

en: Set the v4l2 driver controls to the values specified using a comma separated list optionally encapsulated by curly braces (e.g.: {video_bitrate=6000000,audio_crc=0,stream_type=3} ). To list available controls, increase verbosity (-vv) or use the v4l2-ctl application.
ca: Estableixi els controls del controlador v4l2 als valors especificats usant una llista separada per comes, i entre claus (per exemple: {video_bitrate=6000000,audio_crc=0,stream_type=3}). Per a llistar els controls disponibles, augmenti la verbositat (-vv) o utilitzi l'aplicació v4l2-ctl.

en: Set up any additional options for streaming
ca: Configura altres opcions addicionals per a la reproducció de fluxos en xarxa

en: Set up associations...
ca: Estableix associacions...

en: Set up media sources to stream
ca: Configura les fonts multimèdia que es reproduiran en el flux de xarxa

en: Sets PID to the ID if the incoming ES. This is for use with --ts-es-id-pid, and allows having the same PIDs in the input and output streams.
ca: Defineix el PID a l'identificador de l'ES (flux bàsic) entrant. S'ha d'utilitzar amb --ts-es-id-pid, i permet que els fluxos d'entrada i sortida tinguin els mateixos PID.

en: Sets a maximum local bitrate (in kbits/s).
ca: Defineix una taxa de bits local màxima (en kbits/s).

en: Sets a maximum number of macroblocks per slice
ca: Defineix el nombre màxim de macroblocs per fragment

en: Sets a maximum slice size in bytes, Includes NAL overhead in size
ca: Defineix una mida de fragmentació màxima en bytes. Inclou la sobrecàrrega de la mida del NAL

en: Sets maximum interval between IDR-frames. Larger values save bits, thus improving quality for a given bitrate at the cost of seeking precision. Use -1 for infinite.
ca: Defineix l'interval màxim entre els fotogrames IDR. Els valors més grans estalvien bits i així milloren la qualitat per a una taxa de bits concreta. Feu servir -1 per infinit.

en: Sets minimum interval between IDR-frames. In H.264, I-frames do not necessarily bound a closed GOP because it is allowable for a P-frame to be predicted from more frames than just the one frame before it (also see reference frame option). Therefore, I-frames are not necessarily seekable. IDR-frames restrict subsequent P-frames from referring to any frame prior to the IDR-frame. 
    If scenecuts appear within this interval, they are still encoded as I-frames, but do not start a new GOP.
ca: Defineix l'interval mínim entre els fotogrames IDR. A l'H.264, els fotogrames I no limiten necessàriament un GOP tancat perquè els fotogrames P poden ser predits per més d'un fotograma anterior (vegeu també l'opció fotograma de referència). Per tant els fotogrames I no es troben necessàriament. Els fotogrames IDR fan que els fotogrames P posteriors no puguin referir-se a cap fotograma anterior al fotograma IDR. 
    Si els talls d'escena apareixen dins l'interval, encara es poden codificar com a fotogrames I, però no es pot iniciar un GOP nou.

en: Sets the audio output channels mode that will be used by default if your hardware and the audio stream are compatible.
ca: Configura el mode dels canals de sortida de l'àudio que es farà servir de manera predeterminada si el vostre maquinari i el flux d'àudio ho admeten.

en: Sets the fullscreen controller opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
ca: Estableix l'opacitat del controlador de pantalla completa entre 0,1 i 1 per a la interfície principal, la llista de reproducció i el tauler ampliat. Aquesta opció només funciona amb Windows i X11 amb extensions compostes.

en: Sets the initial buffer occupancy as a fraction of the buffer size. Range 0.0 to 1.0.
ca: Defineix l'ocupació inicial de la memòria intermèdia com una fracció de la mida de la memòria intermèdia. Interval de 0,0 a 1,0.

en: Sets the password for the connection, if no username or password are set in the url.
ca: Defineix la contrasenya per a la connexió si no s'ha especificat cap nom d'usuari ni cap o contrasenya a l'url.

en: Sets the timeout option in the RTSP session string
ca: Defineix les opcions de temps d'espera en la cadena de sessió RTSP

en: Sets the username for the connection, if no username or password are set in the url.
ca: Defineix el nom de l'usuari per a la connexió si no s'ha especificat cap nom d'usuari ni cap o contrasenya a l'url.

en: Sets the windows opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
ca: Estableix l'opacitat de la finestra entre 0,1 i 1 per a la interfície principal, la llista de reproducció i el tauler ampliat. Aquesta opció només funciona amb Windows i X11 amb extensions compostes.

en: Setting
ca: Configuració

en: Setting to true makes the text to be boxed and maybe easier to read.
ca: L'ajust a true fa que el text s'encaselli i tal vegada és més fàcil de llegir.

en: Settings
ca: Paràmetres

en: Settings for VLC's control interfaces
ca: Configuració per a les interfícies de control del VLC

en: Settings for VLC's interfaces
ca: Configuració per a les interfícies del VLC

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
ca: Configuració per a l'entrada, la demultiplexació, la descodificació i la codificació

en: Settings for subtitle, teletext and CC decoders and encoders.
ca: Configuració de subtítol, teletext i descodificadors i codificadors CC.

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
ca: Paràmetres per als descodificadors i codificadors d'àudio.

en: Settings for the main interface
ca: Configuració per a la interfície principal

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
ca: Configuració per als descodificadors i codificadors de vídeo, imatges o vídeo+àudio.

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
ca: Configuració de la vista en pantalla o OSD, subtítols i «subimatges superposades»

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
ca: Paràmetres relacionats amb el comportament de la llista de reproducció (p. ex. el mode reproducció) i amb els mòduls que afegeixen elements a la llista de reproducció de forma automàtica (mòduls de «descobriment de serveis»).

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
ca: Configuració relacionada amb els diferents mètodes d'accés. Els paràmetres comuns que potser voleu alterar són la configuració del proxy HTTP o de la memòria cau.

en: Settings...
ca: Paràmetres...

en: Setup Streaming...
ca: Configura el flux de xarxa...

en: Setup schedule
ca: Configura la planificació

en: Setup subtitle playback details
ca: Configura els detalls de la reproducció del subtítol.

en: Shadow
ca: Ombra

en: Shadow angle
ca: Angle de l'ombra

en: Shadow color
ca: Color de l'ombra

en: Shadow distance
ca: Distància de l'ombra

en: Shadow opacity
ca: Opacitat de l'ombra

en: Shaping delay (ms)
ca: Retard de la formació (ms)

en: Shared memory framebuffer
ca: «Framebuffer» de la memòria compartida

en: Sharpen
ca: Aguditza

en: Sharpen strength (0-2)
ca: Intensitat de la nitidesa (0-2)

en: Sharpen video filter
ca: Filtre de vídeo de nitidesa

en: Sharpness
ca: Nitidesa

en: Sharpness filter adjust.
ca: Ajust del filtre de nitidesa.

en: Shift+
ca: Maj+

en: Shift+L
ca: Majúscules+L

en: Sho&w VLC media player
ca: &Mostra el reproductor multimèdia VLC

en: Short backwards jump
ca: Vés un poc enrere

en: Short forward jump
ca: Vés un poc endavant

en: Short jump length
ca: Longitud de salt curta

en: Short jump length, in seconds.
ca: Longitud del salt curta, en segons.

en: Shortcut
ca: Drecera

en: Show &more options
ca: Mostra &més opcions

en: Show 80 bands instead of 20
ca: Mostra 80 bandes en comptes de 20

en: Show All
ca: Mostra-ho tot

en: Show Audio Effects Button
ca: Mostra el botó «Efectes de l'àudio»

en: Show Basic
ca: Mostra el bàsic

en: Show Containing Directory...
ca: Mostra el directori contenidor...

en: Show Containing Folder...
ca: Mostra la carpeta contenidora...

en: Show Fullscreen controller
ca: Mostra el controlador de pantalla completa

en: Show Installed Only
ca: Mostra només els instal·lats

en: Show Main Window
ca: Mostra la finestra principal

en: Show NC17 rated video streams when using shoutcast video playlists.
ca: Mostra els fluxos de vídeo classificats com a NC17 quan s'utilitzen les llistes de reproducció de vídeo shoutcast.

en: Show Name
ca: Mostra el nom

en: Show Previous & Next Buttons
ca: Mostra els botons «Anterior» i «Següent»

en: Show Shuffle & Repeat Buttons
ca: Mostra els botons «Aleatori» i «Repeteix»

en: Show Sidebar
ca: Mostra la barra lateral

en: Show VLC on the taskbar
ca: Mostra el reproductor multimèdia VLC a la barra de tasques

en: Show a controller in fullscreen mode
ca: Mostra un controlador en el mode de pantalla completa

en: Show a notification popup with the artist and track name when the current playlist item changes, when VLC is minimized or hidden.
ca: Mostra una notificació emergent amb el nom de l'artista i de la pista quan l'element en reproducció canvia, quan el VLC es minimitza o s'oculta.

en: Show a systray icon for VLC
ca: Mostra una icona de la safata del sistema per al VLC

en: Show advanced options
ca: Mostra les opcions avançades

en: Show advanced preferences and not simple preferences when opening the preferences dialog.
ca: Mostra preferències avançades en comptes de les preferències simples quan s'obre el diàleg de preferències.

en: Show advanced preferences over simple ones
ca: Mostra les preferències avançades en comptes de les simples

en: Show an icon in the systray allowing you to control VLC media player for basic actions.
ca: Mostra una icona a la safata del sistema que permet controlar les accions bàsiques del reproductor multimèdia VLC.

en: Show controller in fullscreen
ca: Mostra un controlador en pantalla completa

en: Show controls in full screen mode
ca: Mostra els controls en el mode de pantalla completa

en: Show corrupted frames
ca: Mostrar fotogrames corruptes

en: Show errors and warnings
ca: Mostra els errors i els avisos

en: Show everything including debug messages
ca: Mostra-ho tot, fins i tot els missatges de depuració

en: Show extended options
ca: Mostra les opcions ampliades

en: Show extended settings
ca: Mostra els paràmetres ampliats

en: Show hidden files
ca: Mostra els fitxers ocults

en: Show indicator
ca: Mostra l'indicador

en: Show media change popup:
ca: Mostra la finestra emergent de canvi d'element:

en: Show media title on video
ca: Mostra el títol de l'element multimèdia en el vídeo

en: Show media title on video start
ca: Mostra el títol de l'element multimèdia a l'inici del vídeo

en: Show notification popup on track change
ca: Mostra una notificació emergent quan es canviï la pista

en: Show only errors
ca: Mostra només els errors

en: Show playing item name in window title
ca: Mostra el nom de l'element que s'està reproduint a la finestra títol

en: Show settings
ca: Mostra els paràmetres

en: Show shoutcast adult content
ca: Mostra el contingut adult del shoutcast

en: Show small preview size (percent of source).
ca: Mostra la mida de la previsualització petita (percentatge de la font).

en: Show small preview.
ca: Mostra una previsualització petita.

en: Show stream position
ca: Mostra la posició del flux

en: Show systray icon
ca: Mostra una icona de la safata del sistema

en: Show the contextual popup menu.
ca: Mostra el menú contextual.

en: Show the current position in seconds within the stream from time to time.
ca: Mostra la posició actual en segons dins del flux de tant en tant.

en: Show the name of the song or video in the controller window title.
ca: Mostra el nom de la cançó o el vídeo al títol de la finestra controladora.

en: Show the properties dialog of the selected device before starting the stream.
ca: Aquesta opció permet mostrar el diàleg de les propietats del dispositiu seleccionat abans de començar l'estríming .

en: Show the tuner properties [channel selection] page.
ca: Aquesta opció permet mostrar la pàgina de propietats del sintonitzador [selecció de canals].

en: Show the video title for n milliseconds, default is 5000 ms (5 sec.)
ca: Mostra el títol del vídeo durant n mil·lisegons, el valor predeterminat és 5000 ms (5 s)

en: Show unimportant error and warnings dialogs
ca: Mostra errors i diàlegs d'avís poc importants

en: Show video title for x milliseconds
ca: Mostra el títol del vídeo durant x mil·lisegons

en: Show video within the main window
ca: Mostra el vídeo dins de la finestra principal

en: Show/Hide Playlist
ca: Mostra/amaga la llista de reproducció

en: Show/hide details about a log message
ca: Mostra/amaga els detalls sobre un missatge del registre

en: Shows a lucent controller when moving the mouse in fullscreen mode.
ca: Mostra un controlador lluminós quan es mou el ratolí al mode de pantalla completa.

en: Shows the audio effects button in the main window.
ca: Mostra el botó «Efectes de l'àudio» a la finestra principal.

en: Shows the previous and next buttons in the main window.
ca: Mostra els botons anterior i següent a la finestra principal.

en: Shows the shuffle and repeat buttons in the main window.
ca: Mostra els botons «Aleatori» i «Repeteix» a la finestra principal.

en: Shrink the viewpoint field of view (360°)
ca: Redueix el punt de vista del camp de visió (360°)

en: Shuffle
ca: Aleatori

en: Shuffle playlist
ca: Llista de reproducció aleatòria

en: Side left
ca: Lateral esquerre

en: Side right
ca: Lateral dret

en: Signaling mode of the extension AOT
ca: Mode de senyalització de l'extensió AOT

en: Silver
ca: Plata

en: Similarity
ca: Semblança

en: Similarity threshold
ca: Llindar de similitud

en: Simple
ca: Senzill

en: Simple Karaoke filter
ca: Filtre de karaoke simple

en: Simple Preferences
ca: Preferències simples

en: Simple decoder for Dolby Surround encoded streams
ca: Descodificador simple per als fluxos codificats del Dolby Surround

en: Simple stereo widening effect
ca: Efecte d'ampliació estèreo simple

en: Simplified Chinese (ISO-2022-CN-EXT)
ca: Xinès simplificat (ISO-2022-CN-EXT)

en: Simplified Chinese Unix (EUC-CN)
ca: Xinès simplificat Unix (EUC-CN)

en: Sinc function (best quality)
ca: Funció sinc (millor qualitat)

en: Sinc function (fast)
ca: Funció sinc (ràpid)

en: Sinc function (medium quality)
ca: Funció sinc (qualitat mitjana)

en: Single precision audio volume
ca: Volum de l'àudio amb precisió senzilla

en: Sinhalese
ca: Singalès

en: Size
ca: Mida

en: Size of code blocks in each subband
ca: Mida dels blocs de codi a cada subbanda

en: Size of motion compensation blocks
ca: Mida dels blocs de compensació de moviment

en: Size of stream in bytes
ca: Mida del paquet en bytes

en: Size of the TS packet to encrypt. The encryption routines subtract the TS-header from the value before encrypting.
ca: Mida del paquet TS que s'ha d'encriptar. Les rutines d'encriptatge resten la capçalera TS del valor abans de l'encriptatge.

en: Size of the curve along the piece's edge
ca: Mida de la corba al llarg de la vora de la peça

en: Size of the video that will be displayed by the DirectShow plugin. If you don't specify anything the default size for your device will be used. You can specify a standard size (cif, d1, ...) or <width>x<height>.
ca: Aquesta opció permet especificar la mida del vídeo que mostrarà el connector DirectShow. Si no especifiqueu res, s'utilitzarà la mida predeterminada del vostre dispositiu. Podeu especificar una mida estàndard (cif, d1, etc.) o <amplada>x<alçada>.

en: Sketch
ca: Esbós

en: Skin files |*.vlt;*.wsz;*.xml
ca: Fitxers d'aparença |*.vlt;*.wsz;*.xml

en: Skin resource file:
ca: Fitxer de recursos de l'aparença:

en: Skin to use
ca: Aparença que s'ha d'utilitzar

en: Skin whiten
ca: Blanqueig

en: Skinnable Interface
ca: Interfície amb aparença modificable

en: Skins
ca: Aparences

en: Skins customize player's appearance. You can activate them through preferences.
ca: Els skins personalitzen l'aparença de la reproducció. Pots activar-les a través de les preferències.

en: Skip
ca: Omet

en: Skip H.264 in-loop deblocking filter
ca: Omet H.264 en el filtre de desblocatge en bucle

en: Skip ads
ca: Omet els anuncis

en: Skip frame (default=0)
ca: Omet el fotograma (valor predeterminat 0)

en: Skip frames
ca: Omet els fotogrames

en: Skip idct (default=0)
ca: Omet l'idct (valor predeterminat 0)

en: Skip loop filter
ca: Omet el filtre de bucle

en: Skip the loop filter for H.264 decoding
ca: Omet el filtre de bucle per a la descodificació H.264

en: Skipping the loop filter (aka deblocking) usually has a detrimental effect on quality. However it provides a big speedup for high definition streams.
ca: L'omissió del filtre de bucle (també coneguda com a desblocatge) normalment té un efecte reductor de la qualitat. Malgrat això, proporciona un augment gran de la velocitat per a fluxos d'alta definició.

en: Sky blue
ca: Blau cel

en: Slides (images)
ca: Diapositives (imatges)

en: Slides (text)
ca: Diapositives (text)

en: Slightly improve quality of SMP, at the cost of repeatability.
ca: Millora lleugerament la qualitat de l'SMO en detriment de la repetibilitat.

en: Slo&wer
ca: Més &lent

en: Slovak
ca: Eslovac

en: Slovenian
ca: Eslovè

en: Slow
ca: Lent

en: Slow Rock
ca: Rock lent

en: Slower
ca: Més lent

en: Slower (fine)
ca: Més lent (lleuger)

en: Small
ca: Petit

en: Small Volume
ca: Volum petit

en: Small preview
ca: Previsualització petita

en: Small preview size
ca: Mida de la previsualització petita

en: Smaller
ca: Més petit

en: Snapshot
ca: Captura

en: SoX Resampler
ca: Remostrador SoX

en: Socks proxy
ca: Servidor intermediari SOCKS

en: Soft
ca: Suau

en: Soft rock
ca: Rock suau

en: Soften
ca: Suavitza

en: Softening value
ca: Valor del suavitzat

en: Software
ca: Programari

en: Software gain
ca: Guany per programari

en: Soloist
ca: Solista

en: Some DVB cards do not like to be probed for their capabilities, you can disable this feature if you experience some trouble.
ca: A algunes targetes DVB no els hi agrada que s'explorin les seves capacitats, podeu inhabilitar aquesta característica si dóna problemes.

en: Some French channels do not flag their subtitling pages correctly due to a historical interpretation mistake. Try using this wrong interpretation if your subtitles don't appear.
ca: Alguns canals francesos no indiquen correctament les pàgines de subtítols a causa d'un error d'interpretació històric. Proveu d'utilitzar aquesta interpretació incorrecta si els subtítols no apareixen.

en: Some subtitle formats allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting.
ca: Alguns formats de subtítols permeten formatar el text. El VLC els implementa parcialment, però es pot triar inhabilitar tota la formatació.

en: Song Description
ca: Descripció de la cançó

en: Sort by
ca: Ordena per

en: Sotho, Southern
ca: Sotho del sud

en: Sound Clip
ca: Clip de so

en: Sound Delay
ca: Retard del so

en: Sound Engineer
ca: Enginyer de so

en: SoundFont file
ca: Arxiu SoundFont

en: SoundFont file to use for software synthesis.
ca: És necessari un SoundFont per a la síntesi de programari.

en: Soundtrack
ca: Pista de so

en: Source
ca: Font

en: Source aspect ratio
ca: Relació d'aspecte de la font

en: Source directory
ca: Directori font

en: Source:
ca: Origen:

en: Sout stream
ca: Flux sout

en: Sout stream modules allow to build a sout processing chain. Please refer to the Streaming Howto for more information. You can configure default options for each sout stream module here.
ca: Els mòduls de flux sout permeten muntar una cadena de processament sout. Consulteu l'Streaming Howto per a més informació. Podeu configurar aquí les opcions predeterminades de cada mòdul de flux sout.

en: South-Eastern European (Latin-10)
ca: Europeu del sud-est (Latin-10)

en: Sp&eed
ca: V&elocitat

en: Spacer
ca: Espaiador

en: Spanish
ca: Espanyol

en: Spatial
ca: Espacial

en: Spatial blur
ca: Difuminat espacial

en: Spatial chroma strength
ca: Intensitat de la crominància espacial

en: Spatial chroma strength (0-254)
ca: Intensitat de la crominància espacial (0-254)

en: Spatial luma strength
ca: Intensitat de la luminància espacial

en: Spatial luma strength (0-254)
ca: Intensitat de la luminància espacial (0-254)

en: Spatializer
ca: Espaiador

en: Speaker configuration
ca: Configuració de l'altaveu

en: Special modules
ca: Mòduls especials

en: Specifies the services discovery modules to preload, separated by colons. Typical value is "sap".
ca: Aquesta opció permet definir els mòduls del descobriment de serveis que s'han de precarregar, separats per dos punts. El valor més habitual és «sap».

en: Specify AAC audio profile to use
ca: Especifica el perfil d'àudio AAC que s'ha d'utilitzar

en: Specify H.264 level (as defined by Annex A of the standard). Levels are not enforced; it's up to the user to select a level compatible with the rest of the encoding options. Range 1 to 5.1 (10 to 51 is also allowed). Set to 0 for letting x264 set level.
ca: Especifica el nivell H.264 (tal com defineix l'Annex A de l'estàndard). Els nivells no es forcen; l'usuari és el responsable de seleccionar un nivell compatible amb la resta de les opcions de codificació. Interval d'1 a 5,1 (de 10 a 51 també es permet). Especifica 0 perquè l'x264 defineixi el nivell.

en: Specify H.264 profile which limits are enforced over other settings
ca: Especifica un perfil H.264 els límits del qual es forcen per davant d'altres paràmetres

en: Specify a delay (in ms) for this elementary stream. Positive means delay and negative means advance.
ca: Especifica el retard (en ms) per al flux bàsic. Positiu significa retard i negatiu significa avanç.

en: Specify an ISO-639 code (three characters) for this elementary stream
ca: Especifiqueu un codi ISO-639 (tres caràcters) per al flux bàsic

en: Specify an identifier integer for this elementary stream
ca: Especifica un identificador enter per al flux bàsic

en: Specify an identifier string for this subpicture
ca: Especifica una cadena identificadora per a aquesta subimatge

en: Specify an new identifier integer for this elementary stream
ca: Especifiqueu un nou identificador enter per al flux bàsic

en: Specify the AAC audio profile to use for encoding the audio bitstream. It takes the following options: main, low, ssr (not supported),ltp, hev1, hev2 (default: low). hev1 and hev2 are currently supported only with libfdk-aac enabled libavcodec
ca: Aquesta opció permet especificar el perfil d'àudio AAC que s'ha d'utilitzar per a la codificació del flux de bits de l'àudio. Inclou les opcions següents: main, low, ssr (no admès), ltp, hev1, hev2 (valor predeterminat: low). hev1 i hev2 només estan admesos amb el còdec libfdk-aac habilitat del libavcodec.

en: Specify the codec level explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. '4.2' for mpeg4-part10 or 'low' for mpeg2
ca: Especifica el nivell del còdec explícitament. Si no ho feu, el còdec determinarà automàticament el perfil correcte des d'altres fonts, com la resolució i la taxa de bits. P. ex. «4,2» per a mpeg4-part10 o «baixa» per a mpeg2

en: Specify the codec profile explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. 'high'
ca: Especifica el perfil del còdec explícitament. Si no ho feu, el còdec determinarà automàticament el perfil correcte des d'altres fonts, com la resolució i la taxa de bits. P. ex. «alta»

en: Specify the deinterlace module to use.
ca: Específica el mòdul de desentrellaçat que s'ha d'utilitzar.

en: Specify the height to decode the image too
ca: Especificar l'alçada per a descodificar també la imatge

en: Specify the log filename.
ca: Especifiqueu el nom del fitxer de registre.

en: Specify the logging format.
ca: Especifiqueu el format de registre.

en: Specify the size of the TS packet to decrypt. The decryption routines subtract the TS-header from the value before decrypting.
ca: Especifica la mida del paquet TS que s'ha de desencriptar. Les rutines sostreuen la capçalera TS del valor abans de desencriptar.

en: Specify the width to decode the image too
ca: Especificar l'ample per a descodificar també la imatge

en: Spectral sections
ca: Seccions espectrals

en: Spectrometer
ca: Espectròmetre

en: Spectrum
ca: Espectre

en: Spectrum analyser
ca: Analitzador d'espectre

en: Spectrum inversion
ca: Inversió de l'espectre

en: Speech
ca: Discurs

en: Speech synthesis for Mac OS X
ca: Síntesi de veu per al Mac OS X

en: Speech synthesis for Windows
ca: Síntesi de veu per al Windows

en: Speed of feeds
ca: Velocitat dels canals

en: Speed of the RSS/Atom feeds in microseconds (bigger is slower).
ca: Velocitat dels canals RSS/Atom en microsegons (més gran, més lent).

en: Speed selector
ca: Selector de velocitat

en: Speed: %.2fx
ca: Velocitat: %.2fx

en: Speex audio decoder
ca: Descodificador d'àudio Speex

en: Speex audio encoder
ca: Codificador d'àudio Speex

en: Speex audio packetizer
ca: Empaquetador d'àudio Speex

en: Speex resampler
ca: Remostrador Speex

en: Split segments anywhere
ca: Divideix els segments per qualsevol lloc

en: Split the video in multiple windows to display on a wall of screens
ca: Divideix el vídeo en múltiples finestres per a mostrar-les en un mur de pantalles

en: Splits video in two same parts, like in a mirror
ca: Divideix el vídeo en dues parts iguals, com en un mirall

en: Splitter
ca: Separador

en: Splitters
ca: Divisors

en: Spoken subtitles for the visually impaired
ca: Subtítols parlats per als discapacitats visuals

en: Standard
ca: Estàndard

en: Standard Definition (576 or 480 lines)
ca: Definició estàndard (576 o 480 línies)

en: Standard stream output
ca: Sortida de flux estàndard

en: Start
ca: Inicia

en: Start Time
ca: Temps d'inici

en: Start VLC with only a systray icon
ca: Inicia el VLC només amb una icona de la safata del sistema

en: Start VLC with:
     - normal mode
     - a zone always present to show information as lyrics, album arts...
     - minimal mode with limited controls
ca: Inicia el VLC amb:
     - mode normal
     - sempre hi ha un espai on es mostra informació sobre com poden ser les lletres, les portades dels àlbums...
     - mode mínim amb controls limitats

en: Start directly in menu
ca: Inicia directament al menú

en: Start in fullscreen
ca: Comença en el mode de pantalla completa

en: Start in minimal view (without menus)
ca: Inicia amb la vista mínima (sense menús)

en: Start in minimal view mode
ca: Inicia amb el mode de vista mínima

en: Start paused
ca: Comença en pausa

en: Start playback of new items immediately once they were added.
ca: Inicia la reproducció dels elements nous immediatament després d'afegir-los.

en: Start the DVD directly in the main menu. This will try to skip all the useless warning introductions.
ca: Aquesta opció permet iniciar el DVD directament al menú principal. Intentarà eliminar totes les instruccions d'avís innecessàries.

en: Start time
ca: Inici

en: Start video in fullscreen mode
ca: Comença en el mode de pantalla completa

en: Starting Position
ca: Posició d'inici

en: Statistics
ca: Estadístiques

en: Statistics video output
ca: Sortida de vídeo de les estadístiques

en: Stats
ca: Estadístiques

en: Stats decoder
ca: Descodificador d'estadístiques

en: Stats decoder function
ca: Funció del descodificador d'estadístiques

en: Stats demux
ca: Desmultiplexor d'estadístiques

en: Stats demux function
ca: Funció de la desmultiplexació d'estadístiques

en: Stats encoder function
ca: Funció del codificador d'estadístiques

en: Status
ca: Estat

en: Status Bar
ca: Barra d'estat

en: Step Backward
ca: Pas enrere

en: Step Forward
ca: Pas endavant

en: Step backward
ca: Pas enrere

en: Step forward
ca: Pas endavant

en: Stereo
ca: Estèreo

en: Stereo Enhancer
ca: Potenciador de l'estèreo

en: Stereo Widener
ca: Mode estèreo

en: Stereo audio mode
ca: Mode d'àudio estèreo

en: Stereo audio output mode
ca: Mode de sortida de l'àudio estèreo

en: Stereo mode
ca: Mode estèreo

en: Stereo to mono downmixer
ca: Mesclador d'estèreo a mono

en: Stop
ca: Atura

en: Stop Time
ca: Temps d'aturar

en: Stop playback
ca: Atura la reproducció

en: Stop the A to B loop
ca: Atura el bucle de l'A a la B

en: Stop the playlist after each played playlist item.
ca: Atura la llista de reproducció després de cada element reproduït.

en: Stop time
ca: Aturada

en: Store the Password
ca: Guardar la contrasenya

en: Stream
ca: Flux

en: Stream %d
ca: Flux %d

en: Stream Announcement
ca: Anunci del flux de xarxa

en: Stream Announcing
ca: Anunci del flux

en: Stream Destination
ca: Destinació del flux de xarxa

en: Stream ID of the audio track to use.
ca: Proporciona l'identificador de flux de la pista d'àudio que voleu utilitzar.

en: Stream ID of the subtitle track to use.
ca: Proporciona l'identificador de flux de la pista de subtítols que voleu utilitzar.

en: Stream MP3
ca: Flux MP3

en: Stream Output
ca: Sortida de flux

en: Stream all elementary streams
ca: Reprodueix qualsevol flux bàsic

en: Stream all elementary streams (video, audio and subtitles)
ca: Aquesta opció permet enviar tots els fluxos bàsics (vídeo, àudio i subtítols)

en: Stream bitrate
ca: Taxa de bits del flux

en: Stream description
ca: Descripció del flux

en: Stream filter module
ca: Mòdul per als filtres del flux

en: Stream filters
ca: Filtres del flux

en: Stream filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. Use with care...
ca: Els filtres del flux són mòduls especials que permeten operacions avançades a l'entrada del VLC. Utilitzeu-los amb cura...

en: Stream filters are used to modify the stream that is being read.
ca: Els filtres del flux s'usen per a modificar el flux que s'està llegint.

en: Stream identifier
ca: Identificador del flux

en: Stream name
ca: Nom del flux

en: Stream number of the audio track to use (from 0 to n).
ca: Proporciona el nombre del flux de la pista d'àudio que voleu utilitzar (de 0 a n).

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
ca: Proporciona el nombre de flux de la pista de subtítol que voleu utilitzar (de 0 a n).

en: Stream output
ca: Sortida de flux

en: Stream output muxer caching (ms)
ca: Memòria cau del multiplexor de la sortida de flux (ms)

en: Stream output settings are used when acting as a streaming server or when saving incoming streams.
    Streams are first muxed and then sent through an "access output" module that can either save the stream to a file, or stream it (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout streams modules allow advanced stream processing (transcoding, duplicating...).
ca: Els paràmetres de sortida de flux s'utilitzen quan els fluxos actuen com a servidor de transmissió o per a desar els fluxos d'entrada.
    Primer es multiplexen els fluxos i després s'envien mitjançant un mòdul de «sortida d'accés» que pot desar el flux en un fitxer o transmetre'l (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Els mòduls dels fluxos sout permeten el processament avançat del flux (transcodificació, duplicat, etc.)

en: Stream output string.
    This is automatically generated when you change the above settings,
    but you can change it manually.
ca: Cadena de la sortida de flux.
    Es genera automàticament quan es canvien els paràmetres que apareixen a dalt,
    però podeu canviar-la manualment.

en: Stream output to memory buffer
ca: Sortida de flux per a la memòria intermèdia de la memòria

en: Stream output:
ca: Sortida de flux:

en: Stream prefetch filter
ca: Filtre prefetch del flux de dades

en: Stream public
ca: Flux públic

en: Stream...
ca: Transmet...

en: Streamable
ca: Reproduïble en flux

en: Streaming / Transcoding failed
ca: S'ha produït un error en la transmissió/transcodificació

en: Streaming and Transcoding Options
ca: Opcions per a la transmissió i la transcodificació

en: Streaming deinterlace mode
ca: Mètode de desentrellaçat per a la transmissió

en: Strength
ca: Intensitat

en: Strength of AQ
ca: Intensitat de l'AQ

en: Strength of psychovisual optimization, default is "1.0:0.0"
ca: Intensitat de l'optimització psicovisual, el valor predeterminat és «1,0:0,0»

en: Strength to reduce blocking and blurring in flat
    and textured areas, default 1.0 recommended to be between 0..2
     - 0.5: weak AQ
     - 1.5: strong AQ
ca: Intensitat per a reduir el bloqueig i el difuminat a àrees planes i
    amb textura. Valor predeterminat 1,0, recomanable entre 0..2
     - 0,5: AQ dèbil
     - 1,5: AQ fort

en: Strength used to modify the value of a pixel
ca: Intensitat emprada per a modificar el valor d'un píxel

en: Strict standard compliance
ca: Compliment de l'estàndard estricte

en: Stride Length
ca: Longitud de pas

en: Stuff
ca: Coses

en: Sub &Track
ca: Subtítol i pista

en: Sub sync: bookmarked audio time
ca: Sincronització de subtítol: temps d'àudio preferit

en: Sub sync: bookmarked subtitle time
ca: Sincronització de subtítol: temps de subtítol preferit

en: Sub sync: corrected %i ms (total delay = %i ms)
ca: Sub sync: corregit %i ms (retard total = %i ms)

en: Sub sync: delay reset
ca: Sub sync: retarda el reinici

en: Sub sync: set bookmarks first!
ca: Sincronització de subtítol: estableix els preferits primer

en: Sub-Title
ca: Sub-Títol

en: Subdirectory behavior
ca: Comportament del subdirectori

en: Subject
ca: Assumpte

en: Submission of played songs to last.fm
ca: Tramesa de les cançons reproduïdes a last.fm

en: Submit played tracks stats to Last.fm
ca: Tramet les estadístiques de les pistes reproduïdes a Last.fm

en: Subpicture position
ca: Posició de les subimatges

en: Subpictures
ca: Subimatges

en: Subpictures filter module
ca: Mòdul del filtre de les subimatges

en: Subpictures source module
ca: Mòdul de la font de les subimatges

en: Subpixel motion estimation and partition decision quality
ca: Estimació del moviment dels subpíxels i qualitat de la decisió de partició

en: Subscreen Height
ca: Alçada de la subpantalla

en: Subscreen Width
ca: Amplada de la subpantalla

en: Subscreen left
ca: Subpantalla esquerra

en: Subscreen top
ca: Subpantalla superior

en: Subscribe
ca: Subscriu

en: Subscribe to a podcast
ca: Subscriviu-vos a un podcast

en: Subsdelay
ca: Retard dels subtítols

en: Subti&tle
ca: Sub&títol

en: Subtitle
ca: Subtítol

en: Subtitle & On Screen Display Settings
ca: Paràmetres del subtítol i de l'OSD

en: Subtitle Delay
ca: Retard dels subtítols

en: Subtitle File
ca: Fitxer dels subtítols

en: Subtitle Files
ca: Fitxers de subtítols

en: Subtitle Language
ca: Idioma del subtítol

en: Subtitle Track
ca: Pista de subtítols

en: Subtitle alignment
ca: Alineació del subtítol

en: Subtitle autodetection fuzziness
ca: Aproximació en la detecció automàtica de subtítols

en: Subtitle autodetection paths
ca: Camins per a la detecció automàtica dels subtítols

en: Subtitle codec
ca: Còdec de subtítol

en: Subtitle codecs
ca: Còdecs del subtítol

en: Subtitle delay
ca: Retard del subtítol

en: Subtitle delay %i ms
ca: Retard del subtítol: %i ms

en: Subtitle delay down
ca: Retarda menys els subtítols

en: Subtitle delay up
ca: Retarda més els subtítols

en: Subtitle description
ca: Descripció del subtítol

en: Subtitle duration factor:
ca: Factor de durada del subtítol:

en: Subtitle effects
ca: Efectes de subtítol

en: Subtitle encoder
ca: Codificador de subtítols

en: Subtitle encoding
ca: Codificació del subtítol

en: Subtitle format
ca: Format del subtítol

en: Subtitle justification
ca: Justificació del subtítol

en: Subtitle language
ca: Idioma dels subtítols

en: Subtitle languages
ca: Idiomes dels subtítols

en: Subtitle position %d px
ca: Posició del subtítol %d px

en: Subtitle position down
ca: Baixa el subtítol

en: Subtitle position up
ca: Puja el subtítol

en: Subtitle position: no active subtitle
ca: Posició del subtítol: no hi ha cap subtítol actiu

en: Subtitle renderers using libass
ca: Renderitzadors de subtítols amb libass

en: Subtitle speed:
ca: Velocitat del subtítol:

en: Subtitle sync / bookmark audio timestamp
ca: Sincronitza el subtítol / preferit amb la marca de temps de l'àudio

en: Subtitle sync / bookmark subtitle timestamp
ca: Sincronitza el subtítol / preferit amb la marca de temps del subtítol

en: Subtitle sync / reset audio & subtitle synchronization
ca: Sincronitza el subtítol / reinicia la sincronització del subtítol i de l'àudio

en: Subtitle sync / synchronize audio & subtitle timestamps
ca: Sincronitza el subtítol / sincronitza les marques de temps del subtítol i de l'àudio

en: Subtitle text encoding
ca: Codificació del text del subtítol

en: Subtitle text scale %d%%
ca: Escala del text dels subtítols %d%%

en: Subtitle track
ca: Pista de subtítol

en: Subtitle track ID
ca: Identificador de la pista de subtítol

en: Subtitle track synchronization:
ca: Sincronització de la pista de subtítol:

en: Subtitle track: %s
ca: Pista de subtítols: %s

en: Subtitles
ca: Subtítols

en: Subtitles (advanced)
ca: Subtítols (avançat)

en: Subtitles (images)
ca: Subtítols (imatges)

en: Subtitles / OSD
ca: Subtítols / OSD

en: Subtitles Track
ca: Pista de subtítols

en: Subtitles text scaling factor
ca: Factor per a canviar l'escala al text dels subtítols

en: Subtitles/Video
ca: Subtítols/Vídeo

en: Sundanese
ca: Sundanès

en: Super Resolution
ca: Superresolució

en: Support for VDR recordings (http://www.tvdr.de/).
ca: Assistència per als enregistraments del VDR (http://www.tvdr.de/).

en: Surround
ca: So envoltant

en: Surround 4.0
ca: So envoltant 4.0

en: Surround 4.1
ca: So envoltant 4.1

en: Surround 5.0
ca: So envoltant 5.0

en: Surround 5.1
ca: So envoltant 5.1

en: Surround 7.1
ca: So envoltant 7.1

en: Surround delay (ms)
ca: Retard del so envoltant (ms)

en: Surround delay, in ms. Usual values are from 5 to 40 ms.
ca: Retard del so envoltant en ms. Valors habituals entre 5 i 40 ms.

en: Surround effect level (from 0 to 100, default value is 0).
ca: Nivell de l'efecte de so envoltant (de 0 a 100, el valor predeterminat és 0).

en: Surround level
ca: Nivell del so envoltant

en: Swati
ca: Siswati

en: Swedish
ca: Suec

en: Sweep Depth
ca: Profunditat de l'escombrat

en: Sweep Rate
ca: Taxa de l'escombrat

en: Switch to full preferences view
ca: Canvia a vista de preferències completa

en: Switch to simple preferences view
ca: Canvia a vista de preferències senzilla

en: Symbol rate (bauds)
ca: Velocitat de símbol (bauds)

en: Symphonic Rock
ca: Rock simfònic

en: Symphony
ca: Simfonia

en: Sync on Intra Frame
ca: Sincronitza amb un fotograma Intra

en: Synchronization
ca: Sincronització

en: Synchronize left and right
ca: Sincronitza la part esquerra i dreta

en: Synchronize stored items
ca: Sincronitza elements emmagatzemats

en: Synchronize top and bottom
ca: Sincronitza la part superior i inferior

en: Synchronizes stored items via iCloud Keychain if enabled in the user domain.
ca: Sincronitza elements emmagatzemats mitjançant iCloud Keychain sempre que estigui habilitat al domini de l'usuari.

en: Synchronous writing
ca: Escriptura síncrona

en: Synthesis gain
ca: Guany de la síntesi

en: Synthpop
ca: v

en: System Sound Output Device
ca: Dispositiu de sortida de so del sistema

en: System V shared memory segment ID of the frame buffer (this is ignored if --shm-file is specified).
ca: Identificador del segment de la memòria compartida del System V de la memòria intermèdia gràfica (s'ignora si s'especifica el --shm-file).

en: System codeset
ca: Codificació del sistema

en: System default
ca: Predeterminat del sistema

en: System log (syslog)
ca: Registre del sistema (syslog)

en: System logger (syslog)
ca: Registrador del sistema (syslog)

en: System logging facility.
ca: Servei de registre del sistema.

en: System's default
ca: El predeterminat pel sistema

en: SystemD journal logger
ca: Registre SystemD journal

en: Systray icon
ca: Icona de la safata del sistema

en: T&itle
ca: &Títol

en: T.140 text encoder
ca: Codificador de text T.140

en: TCP command input
ca: Entrada d'ordres TCP

en: TCP connection timeout
ca: Temps d'espera per a la connexió TCP

en: TCP input
ca: Entrada TCP

en: TCP/UDP timeout (ms)
ca: Temps d'espera TCP/UDP (ms)

en: TLS cipher priorities
ca: Prioritats de xifrat del TLS

en: TLS server support for OS X
ca: Suport de servidor TLS per a OS X

en: TLS support for OS X and iOS
ca: Suport TLS per a OS X i iOS

en: TS ID
ca: Identificador TS

en: TS muxer (libdvbpsi)
ca: Multiplexor TS (libdvbpsi)

en: TTA demuxer
ca: Desmultiplexor TTA

en: TTML decoder
ca: Descodificador TTML

en: TTML demuxer
ca: Desmultiplexor TTML

en: TTML subtitles decoder
ca: Descodificador de subtítols TTML

en: TV - analog
ca: TV - analògica

en: TV channels are grouped by transponder (a.k.a. multiplex) on a given frequency. This is required to tune the receiver.
ca: Els transponedors agrupen els canals de TV (és a dir, els multiplexen) en una freqüència específica. Aquesta opció és necessària per a sintonitzar el receptor.

en: TV-range is usually used colorrange, defining this to true will enable libx264 to use full colorrange on encoding
ca: TV-rang és normalment el rang de color utilitzat, l'activació habilitarà libx264 per a utilitzar el rang de color complet per a la codificació

en: TY Stream audio/video demux
ca: Desmultiplexor d'àudio/vídeo del flux TY

en: Tab
ca: Tabulació

en: Tahitian
ca: Tahitià

en: Tajik
ca: Tadjik

en: Take &Snapshot
ca: Fe&s una captura

en: Take a snapshot
ca: Pren una captura

en: Take video snapshot
ca: Pren una captura de vídeo

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
ca: Obté una captura de vídeo i l'escriu al disc.

en: Tamil
ca: Tàmil

en: Target Usage
ca: Ús objectiu

en: Target bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
ca: Taxa de bits de destinació en kbps quan es codifica al mode taxa de bits constant

en: Target bitrate of the transcoded audio stream.
ca: Taxa de bits de destinació del flux d'àudio transcodificat.

en: Target bitrate of the transcoded video stream.
ca: Taxa de bits objectiu del flux de vídeo transcodificat.

en: Target output frame rate for the video stream.
ca: Velocitat dels fotogrames de destinació per al flux de vídeo.

en: Tatar
ca: Tàtar

en: Teal
ca: Xarxet

en: Teletext Activation
ca: Activació del teletext

en: Teletext alignment
ca: Alineació del teletext

en: Teletext configuration
ca: Configuració del teletext

en: Teletext language
ca: Idioma del teletext

en: Teletext page
ca: Pàgina de teletext

en: Teletext subtitles
ca: Subtítols de teletext

en: Teletext subtitles decoder
ca: Descodificador dels subtítols del teletext

en: Teletext subtitles: hearing impaired
ca: Subtítols de teletext: Per a persones amb discapacitat auditiva

en: Teletext text subtitles
ca: Subtítols de text del teletext

en: Teletext transparency
ca: Transparència del teletext

en: Teletext: additional information
ca: Teletext: Informació addicional

en: Teletext: program schedule
ca: Teletext: Planificació del programa

en: Tell VLC that it is being launched due to a file association in the OS
ca: Diu al VLC que s'ha llançat a causa d'una associació de fitxer al sistema operatiu

en: Tell lirc to read this configuration file. By default it searches in the users home directory.
ca: Demaneu-li al lirc que llegeixi aquest fitxer de configuració. De manera predeterminada cerca al directori d'inici de l'usuari.

en: Temporal chroma strength
ca: Intensitat de la crominància temporal

en: Temporal chroma strength (0-254)
ca: Intensitat de la crominància temporal (0-254)

en: Temporal luma strength
ca: Intensitat de la luminància temporal

en: Temporal luma strength (0-254)
ca: Intensitat de la luminància temporal (0-254)

en: Temporal-spatial
ca: Temporal-espacial

en: Terrestrial reception parameters
ca: Paràmetres de recepció terrestre

en: Test
ca: Prova

en: Text Color
ca: Color del text

en: Text Size
ca: Mida del text

en: Text default color
ca: Color predeterminat del text

en: Text direction
ca: Direcció del text

en: Text file
ca: Fitxer de text

en: Text identifier for the callback functions
ca: Identificador de text per a les funcions de crida de retorn

en: Text opacity
ca: Opacitat del text

en: Text position
ca: Posició del text

en: Text renderer
ca: Renderitzador del text

en: Text rendering module
ca: Mòdul de renderització del text

en: Text subtitle decoder
ca: Descodificador del subtítol de text

en: Text subtitle parser
ca: Analitzador de subtítol de text

en: Texts/Logs (*.log *.txt);; All (*.*)
ca: Textos/Registres (*.log *.txt);; Tot (*.*)

en: Textual audio descriptions
ca: Descripcions d'àudio textuals

en: Texture size
ca: Mida de la textura

en: Thai
ca: Tailandès

en: Thai (TIS 620-2533/ISO 8859-11)
ca: Tailandès (TIS 620-2533/ISO 8859-11)

en: Thai (Windows-874)
ca: Tailandès (Windows-874)

en: Thanks
ca: Gràcies

en: The HTTP server will listen on this TCP port. The standard HTTP port number is 80. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
ca: El servidor HTTP escoltarà aquest port TCP. El nombre estàndard del port HTTP és 80. Així i tot, els sistemes operatius normalment restringeixen l'assignació de nombres de port inferiors a 1025.

en: The HTTPS server will listen on this TCP port. The standard HTTPS port number is 443. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
ca: El servidor HTTPS escoltarà aquest port TCP. El nombre estàndard del port HTTPS és 443. Així i tot, els sistemes operatius normalment restringeixen l'assignació de nombres de port inferiors a 1025.

en: The IP address of the network master clock to use for clock synchronization.
ca: L'adreça IP del rellotge principal de la xarxa que s'ha d'utilitzar per a la sincronització del rellotge.

en: The RTSP server will listen on this TCP port. The standard RTSP port number is 554. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
ca: El servidor RTSP escoltarà aquest port TCP. El nombre estàndard del port RTSP és 554. Així i tot, els sistemes operatius normalment restringeixen l'assignació de nombres de port inferiors a 1025.

en: The SAP module normally chooses itself the right addresses to listen to. However, you can specify a specific address.
ca: El mòdul de SAP normalment tria les adreces correctes per escoltar. No obstant això, podeu definir una adreça específica.

en: The URL set for an alternative scrobbler engine
ca: L'URL definit per a un motor Scrobbler alternatiu

en: The YUV4MPEG2 header is compatible with mplayer yuv video output and requires YV12/I420 fourcc.
ca: La capçalera YUV4MPEG2 és compatible amb la sortida de vídeo mplayer yuv i requereix YV12/I420 fourcc.

en: The audio device "%s" could not be used:
    %s.
ca: El dispositiu d'àudio «%s» no s'ha pogut utilitzar:
    %s.

en: The capture device "%s" does not support the required parameters.
ca: El dispositiu de captura «%s» no admet els paràmetres requerits.

en: The code rate for Forward Error Correction can be specified.
ca: Es pot especificar la taxa del codi per al FEC (Forward Error Correction).

en: The color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
ca: Color del text que es renderitzarà al vídeo. Ha de ser un hexadecimal (com els colors HTML). Els dos primers caràcters són pel color vermell, després verd, després blau. Negre = #000000, #FF0000 = vermell, verd = #00FF00, #FFFF00 = groc (vermell + verd), blanc = #FFFFFF

en: The computer (%s) you are trying to connect to requires authentication.
    Please provide a username (ideally a domain name using the format DOMAIN;username) and a password.
ca: L'ordinador (%s)al qual intentes connectar-te requereix autenticació.
    Si us plau, proporcioni un nom d'usuari (idealment un nom de domini usant el format DOMINI;nom d'usuari) i una contrasenya.

en: The cryptographic signature for the downloaded file "%s" was invalid and could not be used to securely verify it. Thus, the file was deleted.
ca: La signatura criptogràfica per al fitxer baixat «%s» no és vàlida i no es pot utilitzar per a verificar-la. Per tant, s'ha eliminat.

en: The current playing item will be streamed. If there is no currently playing item, the first selected item from the <i>Library</i> will be the subject of the stream.
ca: L'element que s'està reproduint actualment es transmetrà. Si no n'hi ha cap, es transmetrà el primer element seleccionat de la <i>Biblioteca</i>.

en: The decoder can partially decode or skip frame(s) when there is not enough time. It's useful with low CPU power but it can produce distorted pictures.
ca: Permet al descodificador descodificar parcialment o ometre fotograma/es quan no hi ha temps suficient. És útil amb potència de CPU baixa però pot produir imatges distorsionades.

en: The degree of blurring from 1 to 127.
ca: El grau de difuminat va d'1 a 127.

en: The delay which is introduced by the physical algorithm may sometimes be disturbing for the synchronization between lips-movement and speech. In case, turn this on to compensate.
ca: L'algorisme físic ha introduït un retard que pot perjudicar de vegades a la sincronització entre el moviment de llavis i la parla. En aquest cas, habiliteu aquesta opció per a compensar.

en: The demuxer will advance timestamps if the input can't keep up with the rate.
ca: El desmultiplexor avançarà les marques de temps si l'entrada no pot conservar la taxa.

en: The desktop mode allows you to display the video on the desktop.
ca: El mode escriptori permet mostrar el vídeo a l'escriptori.

en: The device node where VBI data can be read (for closed captions).
ca: El node del dispositiu on es poden llegir les dades del VBI (per als subtítols).

en: The device you selected cannot be used, because its type is not supported.
ca: No es pot utilitzar el dispositiu que heu seleccionat, ja que aquest tipus no està admès.

en: The digital signal can be modulated according with different constellations (depending on the delivery system). If the demodulator cannot detect the constellation automatically, it needs to be configured manually.
ca: El senyal digital es pot modificar segons les diferents constel·lacions (d'acord amb el sistema de lliurament). Si el desmodulador no pot detectar la constel·lació automàticament, s'ha de configurar manualment.

en: The downconverter (LNB) will subtract the local oscillator frequency from the satellite transmission frequency. The intermediate frequency (IF) on the RF cable is the result.
ca: El convertidor (LNB) restarà la freqüència de l'oscil·lador local de la freqüència de transmissió del satèl·lit. La freqüència intermèdia (IF) en el cable de RF és el resultat

en: The encoder can make on-the-fly quality tradeoffs if your CPU can't keep up with the encoding rate. It will disable trellis quantization, then the rate distortion of motion vectors (hq), and raise the noise reduction threshold to ease the encoder's task.
ca: Aquesta opció permet especificar si el codificador ha d'equilibrar la qualitat al moment perquè la vostra CPU no pot mantenir la taxa de codificació. Inhabilitarà la quantificació d'enreixat, la distorsió de la velocitat dels vectors de moviment (hq), i l'augment del llindar de reducció del soroll per a facilitar les tasques del codificador.

en: The even CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
ca: La clau d'encriptatge CSA parell. Ha de ser una cadena de 16 caràcters (8 bytes hexadecimals).

en: The height of the effects video window, in pixels.
ca: Alçada de la finestra de vídeo d'efectes, en píxels.

en: The height of the mesh, in pixels.
ca: Alçada de la malla, en píxels.

en: The height of the video window, in pixels.
ca: Alçada de la finestra de vídeo, en píxels.

en: The height of the visualization window, in pixels.
ca: Alçada de visualització de la finestra, en píxels.

en: The image blended onto the base image
ca: La imatge que es barrejarà amb la imatge base

en: The image which will be used to blend onto
ca: Imatge sobre la qual es produirà la barreja

en: The maximum number of filters (%u) was reached.
ca: S'ha arribat al nombre màxim de filtres (%u).

en: The media library is automatically saved and reloaded each time you start VLC.
ca: La mediateca es desa i es torna a carregar cada vegada que s'inicia el VLC.

en: The mouse wheel horizontal (left/right) axis can control volume, position or be ignored.
ca: L'eix horitzontal (esquerra/dreta) de la roda del ratolí pot controlar el volum, la posició o ser ignorat.

en: The mouse wheel vertical (up/down) axis can control volume, position or be ignored.
ca: L'eix vertical (amunt/avall) de la roda del ratolí pot controlar el volum, la posició o ser ignorat.

en: The new version was successfully downloaded. Do you want to close VLC and install it now?
ca: La nova versió s'ha descarregat satisfactòriament. Voleu tancar el VLC i instal·lar-lo ara?

en: The number of the first segment generated
ca: Número del primer segment generat

en: The number of time the blend will be performed
ca: Nombre de vegades que es repetirà la barreja

en: The opacity (inverse of transparency) of the text that will be rendered on the video. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
ca: L'opacitat (el contrari de la transparència) del text que es renderitzarà al vídeo. 0 = transparent, 255 = totalment opac.

en: The option allows you to enable or disable the high-quality float32 audio output mode (which is not well supported by some soundcards).
ca: L'opció permet habilitar o inhabilitar el mode de sortida d'àudio float32 d'alta qualitat (que algunes targetes no admeten).

en: The output file already exists. If recording continues, the file will be overridden and its content will be lost.
ca: El fitxer de sortida ja existeix. Si l'enregistrament continu, el fitxer se sobreescriurà i es perdrà el seu contingut.

en: The parameter alpha for the Kaiser window. Increasing alpha increases the main-lobe width and decreases the side-lobe amplitude.
ca: El paràmetre alfa de la finestra Kaiser. Augmentant l'alfa augmenta l'amplada del lòbul principal i disminueix l'amplitud del lòbul costat.

en: The password of your last.fm account
ca: La contrasenya del vostre compte de last.fm

en: The playlist can use a tree to categorize some items, like the contents of a directory.
ca: A la llista de reproducció es pot utilitzar la forma d'arbre per a catalogar els elements, com per exemple el contingut d'un directori.

en: The polyphony defines how many voices can be played at a time. Larger values require more processing power.
ca: La polifonia defineix com moltes veus es poden reproduir alhora. Valors més grans requeriran més poder de processat.

en: The port used to talk to the Chromecast.
ca: El port utilitzat per parlar amb el Chromecast.

en: The rate control method to use when encoding. Can be one of 'cbr', 'vbr', 'qp', 'avbr'. 'qp' mode isn't supported for mpeg2.
ca: El mètode de control de taxa que es farà servir per codificar. Pot ser un de «crb», «vbr», «qp» o «avbr». El mode «qp» no és compatible amb mpeg2

en: The requested RTSP session could not be established.
ca: No es pot establir la connexió RTSP sol·licitada.

en: The selected audio output device is exclusively in use by another program.
ca: Un altre programa està utilitzant de forma exclusiva el dispositiu de sortida d'àudio seleccionat.

en: The selected digital tuner does not support the specified parameters.
    Please check the preferences.
ca: El sintonitzador digital seleccionat no admet els paràmetres especificats.
    Verifiqueu les preferències.

en: The size of the texture, in pixels.
ca: Mida de la textura, en píxels.

en: The specified pixel resolution is forced (if both width and height are strictly positive).
ca: Es força la resolució de píxel especificada (si tant l'amplada com l'alçada són positives).

en: The step size of the volume is adjustable using this option.
ca: Aquesta opció permet definir la mida del pas de volum de la sortida.

en: The stream will be created using default settings, for more advanced configuration, or to modify the default settings, select the button to the right: <i>Manage Streams</i>
ca: El flux es crea mitjançant els paràmetres predeterminats. Si voleu una configuració més avançada o modificar els paràmetres predeterminats, seleccioneu el botó de la dreta: <i>Gestiona els fluxos</i>

en: The stream will run this duration (in seconds).
ca: La transmissió de dades s'executarà amb aquesta durada (en segons).

en: The stream will start at this position (in seconds).
ca: El flux començarà en aquesta posició (en segons).

en: The stream will stop at this position (in seconds).
ca: El flux s'aturarà en aquesta posició (en segons).

en: The symbol rate must be specified manually for some systems, notably DVB-C, DVB-S and DVB-S2.
ca: La velocitat de símbol s'ha d'especificar manualment en alguns sistemes, en concret al DVB-C, DVB-S i DVB-S2.

en: The target usage allow to choose between different trade-offs between quality and speed. Allowed values are: 'speed', 'balanced' and 'quality'.
ca: L'ús objectiu permet triar entre diferents compensacions entre qualitat i velocitat. Valors acceptats són: «speed», «balanced» i «quality».

en: The transparency of the OSD VNC can be changed by giving a value between 0 and 255. A lower value specifies more transparency a higher means less transparency. The default is being not transparent (value 255) the minimum is fully transparent (value 0).
ca: La transparència del VNC en l'OSD es pot canviar mitjançant un valor entre 0 i 255. Un valor més baix significa més transparència, un valor més alt menys transparència. De manera predeterminada, no és transparent (valor 255), el mínim és completament transparent (valor 0).

en: The type of FFT window to use for spectrum-based visualizations.
ca: Tipus de finestra per a mostrar la visualització de l'espectre FFT.

en: The username of your last.fm account
ca: El nom d'usuari del vostre compte de last.fm

en: The volume can be recorded and automatically restored next time VLC is used.
ca: El volum es pot enregistrar i restaurar automàticament la pròxima vegada que s'utilitzi el VLC.

en: The wallpaper mode allows you to display the video as the desktop background.
ca: El mode fons de pantalla permet mostrar el vídeo com si fos el fons d'escriptori.

en: The width of the effects video window, in pixels.
ca: Amplada de la finestra de vídeo d'efectes, en píxels.

en: The width of the mesh, in pixels.
ca: Amplada de la malla, en píxels.

en: The width of the video window, in pixels.
ca: Amplada de la finestra de vídeo, en píxels.

en: The width of the visualization window, in pixels.
ca: Amplada de la finestra de vídeo, en píxels.

en: Theora video decoder
ca: Descodificador de vídeo Theora

en: Theora video encoder
ca: Codificador de vídeo Theora

en: Theora video packetizer
ca: Empaquetador de vídeo Theora

en: There is no suitable stream-output access module for "%s/%s://%s".
ca: No hi ha un mòdul d'accés de sortida de flux adequat per «%s/%s://%s».

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
ca: Aquestes opcions permeten configurar les interfícies utilitzades pel VLC. Podeu seleccionar la interfície principal, mòduls d'interfície addicionals i definir diverses opcions relacionades.

en: These options allow you to modify the behavior of the audio subsystem, and to add audio filters which can be used for post processing or visual effects (spectrum analyzer, etc.). Enable these filters here, and configure them in the "audio filters" modules section.
ca: Aquestes opcions permeten modificar el comportament del subsistema d'àudio i afegir filtres d'àudio que poden utilitzar-se per al postprocessament o per als efectes visuals (analitzador espectral, etc.) Habiliteu aquests filtres aquí i configureu-los a la secció de mòduls «filtres d'àudio».

en: These options allow you to modify the behavior of the input subsystem, such as the DVD or VCD device, the network interface settings or the subtitle channel.
ca: Aquesta opció permet modificar el comportament del subsistema d'entrada, com per exemple el del dispositiu de DVD o VCD, els paràmetres de la interfície de xarxa o el canal de subtítol.

en: These options allow you to modify the behavior of the subpictures subsystem. You can for example enable subpictures sources (logo, etc.). Enable these filters here and configure them in the "subsources filters" modules section. You can also set many miscellaneous subpictures options.
ca: Aquestes opcions permeten modificar el comportament del subsistema de subimatges. Podeu per exemple habilitar els filtres de les subimatges (logotip, etc.) Habiliteu aquests filtres aquí i configureu-los a la secció de mòduls «filtres de les subfonts». També podeu definir diverses opcions de subimatges.

en: These options allow you to modify the behavior of the video output subsystem. You can for example enable video filters (deinterlacing, image adjusting, etc.). Enable these filters here and configure them in the "video filters" modules section. You can also set many miscellaneous video options.
ca: Aquestes opcions permeten modificar el comportament del subsistema de la sortida de vídeo. Podeu per exemple habilitar filtres de vídeo (desentrellaçat, ajust d'imatge, etc.) Habiliteu-los aquí i configureu-los a la secció de mòduls «filtres de vídeo». També podeu definir diverses opcions de vídeo.

en: These options allow you to select default modules. Leave these alone unless you really know what you are doing.
ca: Aquestes opcions permeten seleccionar els mòduls predeterminats. No les modifiqueu si no sabeu realment el que esteu fent.

en: These options allow you to set default global options for the stream output subsystem.
ca: Aquestes opcions permeten configurar les opcions globals predeterminades per al subsistema de sortida del flux.

en: These options define the behavior of the playlist. Some of them can be overridden in the playlist dialog box.
ca: Aquestes opcions defineixen el comportament de la llista de reproducció. Algunes es poden substituir al diàleg de la llista de reproducció.

en: These settings are the global VLC key bindings, known as "hotkeys".
ca: Aquests són els paràmetres relacionats amb les vinculacions de tecles globals del VLC, conegudes com a «tecles de drecera».

en: Thick
ca: Gruixut

en: Thin
ca: Prim

en: This Blu-ray Disc needs a library for AACS decoding, and your system does not have it.
ca: Aquest disc Blu-Ray necessita una biblioteca per a descodificar l'AACS i el vostre sistema no la té.

en: This Blu-ray Disc needs a library for BD+ decoding, and your system does not have it.
ca: Aquest disc Blu-Ray necessita una biblioteca per a descodificar el BD+ i el vostre sistema no la té.

en: This Blu-ray disc requires Java for menus support.%s
    The disc will be played without menus.
ca: Aquest disc Blu-Ray requereix Java per a la compatibilitat amb els menús.%s
    El disc es reproduirà sense menús.

en: This Stream name will be sent to the receiver using the rist RTCP channel
ca: S'enviarà aquest nom de flux al receptor usant el canal RTCP del RIST

en: This X.509 certicate file (PEM format) is used for server-side TLS. On OS X, the string is used as a label to search the certificate in the keychain.
ca: Aquest fitxer de certificat X.509 (format PEM) és utilitzat pel TLS al costat del servidor. A l'OS X, la cadena es fa servir com a etiqueta per a cercar el certificat a la cadena clau.

en: This addon has been installed manually. VLC can't manage it by itself.
ca: Aquest complement ha estat instal·lat manualment. VLC no el pot utilitzar per si mateix.

en: This adds audio post processing filters, to modify the sound rendering.
ca: Aquesta opció permet afegir filtres de postprocessament, per a modificar la renderització del so.

en: This adds post-processing filters to enhance the picture quality, for instance deinterlacing, or distort the video.
ca: Aquesta opció permet afegir un filtre de postprocessament per a millorar la qualitat de la imatge (per exemple, desentrellaçat) o distorsionar la finestra de vídeo.

en: This adds so-called "subpicture filters". These filter subpictures created by subtitle decoders or other subpictures sources.
ca: Aquesta opció permet afegir els anomenats «filtres de subimatges». Aquesta opció filtra les subimatges creades pels descodificadors de subtítols o per altres fonts de subimatges.

en: This adds so-called "subpicture sources". These filters overlay some images or text over the video (like a logo, arbitrary text, ...).
ca: Aquesta opció permet afegir les anomenades «fonts de les subimatges». Aquestes fonts superposen imatges o text sobre el vídeo (com per exemple un logotip, text arbitrari...).

en: This adds video splitters like clone or wall
ca: Aquesta opció permet afegir divisors de vídeo com ara clon o mur

en: This adds visualization modules (spectrum analyzer, etc.).
ca: Aquesta opció permet afegir mòduls de visualització (analitzador espectral, etc.)

en: This allow you to configure the initial caching amount for stream output muxer. This value should be set in milliseconds.
ca: Aquesta opció permet configurar el valor de la quantitat de memòria cau inicial pel multiplexor de la sortida de flux. Aquest valor s'ha d'especificar en mil·lisegons.

en: This allows hardware decoding when available.
ca: Permet la descodificació del maquinari quan està disponible.

en: This allows playing audio at lower or higher speed without affecting the audio pitch
ca: Et permet reproduir l'àudio a una velocitat menor o major sense afectar el to de l'àudio.

en: This allows proper handling of HDTV-1080 video format even if broken encoder incorrectly sets height to 1088 lines. You should only disable this option if your video has a non-standard format requiring all 1088 lines.
ca: Aquesta opció permet gestionar de forma adequada el format del vídeo HDTV-1080 fins i tot quan un codificador espatllat estableix l'alçada a 1088 línies. Només heu d'inhabilitar aquesta opció si el vídeo té un format no estàndard que requereix realment 1088 línies.

en: This allows you to add overlays (also known as "subpictures") on the transcoded video stream. The subpictures produced by the filters will be overlayed directly onto the video. You can specify a colon-separated list of subpicture modules.
ca: Aquesta opció us permet afegir superposicions (també conegudes com "subimatges") al flux de vídeo transcodificat. Les subimatges produïdes pels filtres es superposaran directament al vídeo. Podeu especificar una llista de mòduls de subimatges separada per comes.

en: This allows you to change the default target level (89 dB) for stream with replay gain information
ca: Et permet canviar el nivell objectiu (89 dB) per als fluxos amb informació del guany en la reproducció.

en: This allows you to define playlist bookmarks.
ca: Aquesta opció permet definir els preferits de la llista de reproducció.

en: This allows you to force an access module. You can use it if the correct access is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
ca: Aquesta opció permet forçar un mòdul d'accés. Utilitzeu-lo si no es detecta automàticament l'accés correcte. És recomanable que no habiliteu aquesta opció com a global si no sabeu el que esteu fent.

en: This allows you to give a URL with more details about the stream (often the website of the streaming organization), that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
ca: Aquesta opció permet donar un URL amb més detalls sobre el flux (sovint el lloc web de l'organització del flux). S'anunciarà a l'SDP (Session Descriptor).

en: This allows you to give a contact mail address for the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
ca: Aquesta opció permet donar una adreça electrònica de contacte per al flux, s'anunciarà al SDP (Session Descriptor).

en: This allows you to give a short description with details about the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
ca: Aquesta opció permet donar una breu descripció amb detalls sobre el flux, s'anunciarà a l'SDP (Session Descriptor).

en: This allows you to keep an unique stream output instance across multiple playlist item (automatically insert the gather stream output if not specified)
ca: Aquesta opció permet mantenir una única instància de sortida de flux mitjançant múltiples elements de la llista de reproducció (insereix automàticament la sortida de flux recollida si no s'especifica)

en: This allows you to play from several inputs at the same time. This feature is experimental, not all formats are supported. Use a '#' separated list of inputs.
ca: Permet reproduir diferents fitxers al mateix temps. Aquesta característica és experimental, no tots els formats ho admeten. Feu servir «#» per a separar la llista d'entrades.

en: This allows you to remotely synchronise clocks for server and client. The detailed settings are available in Advanced / Network Sync.
ca: Aquesta opció permet sincronitzar els rellotges del servidor i del client de forma remota. Els paràmetres avançats es poden trobar a Avançat / Sincronització de la Xarxa.

en: This allows you to select a list of encoders that VLC will use in priority.
ca: Aquesta opció permet seleccionar la llista de codificadors prioritaris que el VLC utilitza.

en: This allows you to select the order in which VLC will choose its packetizers.
ca: Aquesta opció permet seleccionar l'ordre amb el qual el VLC triarà els seus empaquetadors.

en: This allows you to set the animation speed (between 1 and 10, defaults to 6).
ca: Aquesta opció permet definir la velocitat d'animació (entre 1 i 10, de manera predeterminada a 6).

en: This allows you to set the resolution of the Goom display (bigger resolution will be prettier but more CPU intensive).
ca: Aquesta opció permet definir la resolució de la visualització Goom (una resolució més alta millora la qualitat de la imatge però consumeix més recursos de la CPU).

en: This allows you to specify a category for the session, that will be announced if you choose to use SAP.
ca: Permet especificar una categoria per a la sessió que s'anunciarà si trieu utilitzar SAP.

en: This allows you to specify how the SDP (Session Descriptor) for this RTP session will be made available. You must use a url: http://location to access the SDP via HTTP, rtsp://location for RTSP access, and sap:// for the SDP to be announced via SAP.
ca: Permet especificar com es farà disponible l'SDP (Session Descriptor) per a aquesta sessió de RTP. S'ha d'utilitzar un url: http://location per accedir a l'SDP a través de l'HTTP, rtsp://location per accedir a RTSP, i sap:// per a l'SDP anunciat a través de SAP.

en: This allows you to specify the base port for the RTP streaming.
ca: Aquesta opció permet especificar el port base per al flux RTP.

en: This allows you to specify the default audio port for the RTP streaming.
ca: Aquesta opció permet especificar el port d'àudio predeterminat per al flux RTP.

en: This allows you to specify the default video port for the RTP streaming.
ca: Aquesta opció permet especificar el port de vídeo predeterminat per al flux RTP.

en: This allows you to specify the muxer used for the streaming output. Default is to use no muxer (standard RTP stream).
ca: Permet especificar el multiplexor utilitzat per a la sortida transmissora. De manera predeterminada, no s'utilitza multiplexor (flux RTP estàndard).

en: This allows you to stream MPEG4 LATM audio streams (see RFC3016).
ca: Aquesta opció permet transmetre fluxos de so LATM MP4A (vegeu RFC3016).

en: This avoids flooding the message log with debug output from the video output synchronization mechanism.
ca: Aquesta opció permet evitar que el registre de missatges s'ompli amb informació de depuració del mecanisme de sincronització de la sortida del vídeo.

en: This combination is already taken by "%@".
ca: Aquesta combinació ja està agafada per «%@».

en: This controls the maximum jitter that will be passed to the demux/decode chain. The lower the value, the more CPU cycles the algorithm will consume
ca: Control de la fluctuació màxima que es passarà a la cadena desmultiplexor/descodificador. Com més baix sigui el valor, més cicles de CPU consumirà l'algoritme

en: This controls the strength of the darkening filter that simulates CRT TV phosphor light decay for the old field in the Phosphor framerate doubler. Default: Low.
ca: Controla la intensitat del filtre d'enfosquiment que simula la debilitació de la llum fosforescent per al camp antic del duplicador de la velocitat dels fotogrames del fòsfor. De manera predeterminada: Baix.

en: This defines the address the RTSP server will listen on, along with the base path of the RTSP VOD media. Syntax is address/path. By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
ca: El servidor RTSP escoltarà l'adreça que s'especifiqui aquí. També defineix el camí base dels elements multimèdia VoD RTSP. La sintaxi és adreça/camí. De manera predeterminada, el servidor escolta qualsevol adreça IP local. Especifiqueu una adreça IP (p. ex., ::1 o 127.0.0.1) o un nom de servidor (p. ex., localhost) per a restringir-ho a una interfície de xarxa específica.

en: This defines the maximum input delay jitter that the synchronization algorithms should try to compensate (in milliseconds).
ca: Aquesta opció permet definir la fluctuació del retard d'entrada màxima que els algoritmes de sincronització han d'intentar compensar (en mil·lisegons).

en: This defines the playback speed (nominal speed is 1.0).
ca: Aquesta opció permet definir la velocitat de reproducció (la velocitat normal és 1,0).

en: This delays the audio output. The delay must be given in milliseconds. This can be handy if you notice a lag between the video and the audio.
ca: Es permet retardar la sortida d'àudio. El retard ve donat en mil·lisegons. Pot ser útil si trobeu un retard entre el vídeo i l'àudio.

en: This determines how fuzzy subtitle and movie filename matching will be. Options are:
    0 = no subtitles autodetected
    1 = any subtitle file
    2 = any subtitle file containing the movie name
    3 = subtitle file matching the movie name with additional chars
    4 = subtitle file matching the movie name exactly
ca: Aquesta opció permet determinar l'aproximació de la cerca de coincidències entre els noms dels fitxers de subtítols i de la pel·lícula. Les opcions són:
    0 = no detectar subtítols
    1 = qualsevol fitxer de subtítols
    2 = qualsevol fitxer de subtítols amb el nom de la pel·lícula
    3 = fitxer de subtítols igual que el nom de la pel·lícula amb caràcters addicionals
    4 = fitxer de subtítols exactament igual que el nom de la pel·lícula.

en: This display the resulting media, but can slow things down.
ca: Mostra els elements multimèdia resultants, però pot alentir el programa.

en: This drops frames that are late (arrive to the video output after their intended display date).
ca: Aquesta opció permet ometre els darrers fotogrames (arriben a la sortida del vídeo més tard del qual haurien d'haver arribat).

en: This effect gives you the feeling that you are standing in a room with a complete 7.1 speaker set when using only a headphone, providing a more realistic sound experience. It should also be more comfortable and less tiring when listening to music for long periods of time.
    It works with any source format from mono to 7.1.
ca: Aquest efecte us fa sentir com si estiguéssiu en una habitació amb un conjunt complet d'altaveus 7.1 mentre només esteu utilitzant uns auriculars, de manera que es produeix una experiència més real. Hauríeu de sentir-vos més còmodes i menys cansats quan escolteu música durant un llarg període de temps.
    Funciona amb qualsevol format de font, des de mono fins a 7.1.

en: This effect, also known as "greenscreen" or "chroma key" blends the "blue parts" of the foreground image of the mosaic on the background (like weather forecasts). You can choose the "key" color for blending (blue by default).
ca: Aquest efecte, també conegut com a «greenscreen» o «chroma key» barreja el «blue parts» de la imatge en primer pla del mosaic del fons (com a les prediccions meteorològiques). Podeu triar el color «key» per a la barreja (el blau és el predeterminat).

en: This enables VLC hotkeys from the (non-embedded) video window.
ca: Habilita les tecles de drecera del VLC de la finestra de vídeo (no incrustada).

en: This enables actual parsing of the announces by the SAP module. Otherwise, all announcements are parsed by the "live555" (RTP/RTSP) module.
ca: Habilita l'anàlisi real dels avisos del mòdul SAP. En cas contrari, tots els avisos els analitza el mòdul «live555» (RTP/RTSP).

en: This enables automatic detection of UTF-8 encoding within subtitle files.
ca: Permet la detecció automàtica de la codificació UTF-8 dins dels fitxers de subtítols.

en: This enables colorization of the messages sent to the console. Your terminal needs Linux color support for this to work.
ca: Això permet donar color als missatges enviats a la consola. Perquè això funcioni, el terminal ha d'admetre el color a Linux.

en: This enables handling of mouse clicks on the video.
ca: Habilita la gestió dels clics del ratolí al vídeo.

en: This filter enhances the stereo effect by suppressing mono (signal common to both channels) and by delaying the signal of left into right and vice versa, thereby widening the stereo effect.
ca: Aquest filtre millora l'efecte estèreo en suprimir mono (senyal comú als dos canals) i retardant el senyal de l'esquerra respecte a la dreta i viceversa, ampliant així l'efecte estèreo.

en: This forces the cropping of the source video. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect.
ca: Aquesta opció permet forçar l'escapçament del vídeo d'origen. Els formats acceptats són x:y (4:3, 16:9, etc.) per tal d'expressar l'aspecte global de la imatge.

en: This forces the monitor aspect ratio. Most monitors have square pixels (1:1). If you have a 16:9 screen, you might need to change this to 4:3 in order to keep proportions.
ca: Aquesta opció permet forçar la relació d'aspecte del monitor. La majoria de monitors tenen píxels quadrats (1:1). Si teniu una pantalla 16:9, potser l'heu de canviar a 4:3 per tal de mantenir les proporcions.

en: This forces the source aspect ratio. For instance, some DVDs claim to be 16:9 while they are actually 4:3. This can also be used as a hint for VLC when a movie does not have aspect ratio information. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect, or a float value (1.25, 1.3333, etc.) expressing pixel squareness.
ca: Aquesta opció permet forçar la relació d'aspecte de la font. Per exemple, alguns DVD es reconeixen com a 16:9 mentre que realment són 4:3. També es pot utilitzar com a suggeriment pel VLC quan una pel·lícula no té informació sobre relació d'aspecte. Els formats acceptats són x:y (4:3, 16:9, etc.) per expressar l'aspecte global de la imatge, o un valor amb coma flotant (1,25, 1,3333, etc.) per expressar la relació quadràtica del píxel.

en: This gain is applied to synthesis output. High values may cause saturation when many notes are played at a time.
ca: Aquest guany s'aplica a la sortida de síntesi. Els valors alts poden causar saturació quan es reprodueixen moltes notes a la vegada.

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
ca: Aquesta és la interfície predeterminada del VLC, amb un aspecte i comportament natiu.

en: This is VLC's skinnable interface. You can download other skins at
ca: Aquesta és l'aparença del VLC. Podeu descarregar altres aparences a

en: This is a coefficient that modifies the height of the bands.
ca: Coeficient que modifica l'alçada de les bandes.

en: This is a legacy entry to let you configure access output modules
ca: Entrada que permet configurar els mòduls de la sortida d'accés

en: This is a legacy entry to let you configure mux modules
ca: Entrada que permet configurar els mòduls del multiplexor

en: This is an optional feature only for the AAC-ELD profile.
ca: Aquesta és una característica opcional només per al perfil AAC-ELD

en: This is the TCP port on which this interface will listen. It defaults to 4212.
ca: És el port TCP al qual escoltarà aquesta interfície. De manera predeterminada a 4212.

en: This is the audio codec that will be used.
ca: Còdec d'àudio que s'ha d'utilitzar.

en: This is the audio encoder module that will be used (and its associated options).
ca: Mòdul codificador d'àudio que s'utilitzarà (i les seves opcions associades).

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
ca: Aquesta opció permet seleccionar el mètode de sortida d'àudio utilitzat pel VLC. El comportament predeterminat és triar automàticament el millor mètode possible.

en: This is the certificate presented by %s:
    %s
    
    If in doubt, abort now.
ca: Aquest és el certificat presentat per %s:
    %s
    
    Si teniu dubtes, interrompeu ara.

en: This is the default Audio CD device to use.
ca: Dispositiu de CD d'àudio predeterminat que s'ha d'utilitzar.

en: This is the default Audio CD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
ca: Unitat (o fitxer) CD d'àudio predeterminat que s'ha d'utilitzar. No oblideu els dos punts després de la lletra de la unitat (p. ex. «D:»)

en: This is the default DVD device to use.
ca: Dispositiu de DVD predeterminat que s'ha d'utilitzar.

en: This is the default DVD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
ca: Unitat (o fitxer) DVD predeterminat que s'ha d'utilitzar. No oblideu els dos punts després de la lletra de la unitat (p. ex. «D:»)

en: This is the default VCD device to use.
ca: Dispositiu de VCD predeterminat que s'ha d'utilitzar.

en: This is the default VCD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
ca: Unitat (o fitxer) VCD predeterminat que s'ha d'utilitzar. No oblideu els dos punts després de la lletra de la unitat (p. ex. «D:»)

en: This is the default muxer method that will be used.
ca: Mètode predeterminat multiplexor que s'utilitza.

en: This is the default output URI.
ca: URI de la sortida predeterminada que s'utilitza.

en: This is the default output access method that will be used.
ca: Mètode d'accés predeterminat per a la sortida que s'utilitza.

en: This is the default size of the fonts that will be rendered on the video. If set to something different than 0 this option will override the relative font size.
ca: Mida predeterminada per al tipus de lletra en què es renderitzarà al vídeo. Si s'estableix algun número diferent de 0 aquesta opció substituirà la mida relativa del tipus lletra.

en: This is the desired frame rate when playing MJPEG from a file. Use 0 (this is the default value) for a live stream (from a camera).
ca: Són la velocitat desitjada dels fotogrames quan es reprodueix MJPEG des d'un fitxer. Utilitzeu 0 (valor predeterminat) per a la transmissió en temps real (des d'una càmera).

en: This is the desired frame rate when playing raw video streams. In the form 30000/1001 or 29.97
ca: Aquesta és la velocitat desitjada dels fotogrames quan es reprodueixen fluxos de vídeo cru. En forma de 30000/1001 o 29,97

en: This is the frame rate used as a fallback when playing MPEG video elementary streams.
ca: Velocitat dels fotogrames que s'utilitza com a alternativa quan es reprodueixen fluxos bàsics de vídeo MPEG.

en: This is the gain used for stream without replay gain information
ca: El guany utilitzat per als fluxos sense informació de guany en la  reproducció

en: This is the hop limit (also known as "Time-To-Live" or TTL) of the multicast packets sent by the stream output (-1 = use operating system built-in default).
ca: Aquest és el límit de salt (també conegut com a temps de vida o TTL) dels paquets de transmissió a grups enviats per la sortida de flux (-1 = utilitza el sistema operatiu predeterminat).

en: This is the host on which the interface will listen. It defaults to all network interfaces (0.0.0.0). If you want this interface to be available only on the local machine, enter "127.0.0.1".
ca: És el servidor al qual escoltarà la interfície. (0.0.0.0) és de manera predeterminada a totes les interfícies de la xarxa. Per habilitar la interfície només a la màquina local, introduïu «127.0.0.1».

en: This is the language of the audio stream.
ca: Idioma del flux d'àudio.

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
ca: Aquesta és la interfície principal utilitzada pel VLC. El comportament predeterminat és seleccionar automàticament el millor mòdul disponible.

en: This is the maximum application-layer packet size that can be transmitted over the network (in bytes).
ca: Aquesta és la mida màxima del paquet en la capa d'aplicació que es pot transmetre per la xarxa (en bytes).

en: This is the maximum size in bytes of the temporary files that will be used to store the timeshifted streams.
ca: Aquesta és la mida màxima dels bytes dels fitxers temporals que s'utilitzaran per a emmagatzemar els fluxos de la pausa en directe.

en: This is the muxer that will be used for audio.
ca: Multiplexor que s'utilitza per a l'àudio.

en: This is the muxer that will be used for video.
ca: Multiplexor que s'utilitza per al vídeo.

en: This is the name of the session that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
ca: Nom de la sessió que s'anunciarà a l'SDP (Session Descriptor).

en: This is the number of audio buffers on which the power measurement is made. A higher number of buffers will increase the response time of the filter to a spike but will make it less sensitive to short variations.
ca: Nombre de memòries intermèdies sobre les quals es fa la mesura de potència. Un nombre major augmentarà el temps de resposta del filtre a una potència alta, però el farà menys sensible a petites variacions.

en: This is the output URI that will be used for audio.
ca: Sortida URI que s'utilitza per a l'àudio.

en: This is the output URI that will be used for video.
ca: Sortida URI que s'utilitza per al vídeo.

en: This is the output URL that will be used.
ca: Aquest és l'URL de sortida que s'utilitzarà.

en: This is the output access method that will be used for audio.
ca: Mètode d'accés de la sortida que s'utilitza per a l'àudio.

en: This is the output access method that will be used for video.
ca: Mètode d'accés de la sortida que s'utilitza per al vídeo.

en: This is the relative default size of the fonts that will be rendered on the video. If absolute font size is set, relative size will be overridden.
ca: Mida predeterminada del tipus de lletra en què es renderitza al vídeo. Si s'estableix una mida absoluta del tipus de lletra, se substituirà la relativa.

en: This is the subtitle codec that will be used.
ca: Aquest és el còdec de subtítol que s'utilitzarà.

en: This is the subtitle encoder module that will be used (and its associated options).
ca: Aquest és el codificador de subtítols que s'utilitzarà (i les seves opcions associades).

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
ca: Et permet seleccionar el mètode de sortida de vídeo utilitzat pel VLC. El comportament predeterminat és seleccionar automàticament el millor mètode disponible.

en: This is the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
ca: Aquesta opció defineix el grau de loquacitat (0=només errors i missatges estàndards, 1=avisos, 2=depuració).

en: This is the video codec that will be used.
ca: Còdec de vídeo que s'ha d'utilitzar.

en: This is the video encoder module that will be used (and its associated options).
ca: Mòdul codificador de vídeo que s'utilitzarà (i les seves opcions associades).

en: This library will produce higher quality audio at the expense of additional CPU usage (default is enabled).
ca: Aquesta biblioteca produirà una qualitat d'àudio més gran a expenses de consumir més CPU (per defecte està habilitada)

en: This limits the maximum number of clients that can connect to the RTSP VOD. 0 means no limit.
ca: Limita el nombre màxim de clients que es poden connectar al VoD RTSP. 0 significa il·limitat.

en: This linear gain will be applied in software.
ca: Aquest guany lineal s'aplicarà al programari.

en: This linear gain will be applied to outputted audio.
ca: Aquest guany lineal s'aplicarà a l'àudio de sortida.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via HTTP.
ca: Aquest mòdul exporta el flux transcodificat cap a la xarxa a través d'HTTP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTP.
ca: Aquest mòdul exporta el flux transcodificat cap a la xarxa a través de l'RTP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTSP.
ca: Aquest mòdul exporta el flux transcodificat cap a la xarxa a través de l'RTSP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via UDP.
ca: Aquest mòdul exporta el flux transcodificat cap a la xarxa a través de l'UDP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via the mms protocol.
ca: Aquest mòdul exporta el flux transcodificat cap a la xarxa a través del protocol mms.

en: This module outputs the transcoded stream to an Icecast server.
ca: Aquest mòdul exporta el flux transcodificat cap a la xarxa a través d'un servidor Icecast.

en: This module writes the transcoded stream to a file.
ca: Aquest mòdul escriu el flux transcodificat a un fitxer.

en: This must match the buffer size (latency) configured on the server side. If you are not sure, leave the default of 0 which will set it the maximum value and will use about 100MB of RAM
ca: Ha de coincidir amb la mida de la memòria intermèdia (latència) configurada a la banda del servidor. Si no n'esteu segur, deixeu el valor per defecte 0, que equival al valor màxim i utilitzarà 100MB de RAM aproximadament.

en: This muxer is missing. Using this profile will fail
ca: Manca aquest multiplexor. Fallarà amb aquest perfil

en: This muxer is not provided directly by VLC: It could be missing.
ca: Aquest multiplexor no el proveeix directament el VLC: no es pot trobar.

en: This option adds an offset (positive or negative) to VLC default priorities. You can use it to tune VLC priority against other programs, or against other VLC instances.
ca: Aquesta opció afegeix un òfset (positiu o negatiu) a les prioritats predeterminades del VLC. Utilitzeu-la per a ajustar la prioritat del VLC davant d'altres programes o instàncies del VLC.

en: This option allows the interface to be raised automatically when a video/audio playback starts, or never.
ca: Aquesta opció permet activar la interfície automàticament quan comença una reproducció de vídeo/àudio, o mai.

en: This option allows the interface to change its icon on various occasions.
ca: Permet que la interfície canviï la seva icona en diverses ocasions.

en: This option allows you to set the title according to what's being played<br>$a: Artist<br>$b: Album<br>$c: Copyright<br>$t: Title<br>$g: Genre<br>$n: Track num<br>$p: Now playing<br>$A: Date<br>$D: Duration<br>$Z: "Now playing" (Fall back on Title - Artist)
ca: Aquesta opció permet definir el títol segons allò que s'està reproduint en aquell moment<br>$a: Artista<br>$b: Àlbum<br>$c: Copyright<br>$t: Títol<br>$g: Gènere<br>$n: Número de la pista<br>$p: S'està reproduint<br>$A: Data<br>$D: Durada<br>$Z: «S'està reproduint» (Alternativa per al Títol - Artista)

en: This option allows you to specify the directory the ncurses filebrowser will show you initially.
ca: Aquesta opció permet especificar el directori que el navegador de fitxers de ncurses mostrarà al principi.

en: This option can be used to alter the way VLC selects its codecs (decompression methods). Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
ca: Aquesta opció es pot utilitzar per alterar la forma de triar els còdecs del VLC (mètodes de descompressió). És recomanable que només usuaris avançats alterin aquesta opció, ja que pot interrompre la reproducció de tots els fluxos.

en: This option is useful if you want to lower the latency when reading a stream
ca: Aquesta opció és útil si voleu abaixar la latència a l'hora de llegir un flux

en: This option selects a stereo to mono downmix algorithm that is used in the headphone channel mixer. It gives the effect of standing in a room full of speakers.
ca: Selecciona un algoritme downmix d'estèreo a mono que s'utilitza al mesclador de canals per als auriculars. Fa que ens sentim com si estiguéssim en una habitació plena de gent parlant.

en: This option should be used when the audio output can't negotiate S/PDIF support.
ca: Aquesta opció s'haurà d'usar quan la sortida d'àudio no pot compartir amb la implementació S/PDIF.

en: This option silences all other channels except the selected channel.
ca: Silencia tots els canals menys el canal seleccionat.

en: This overrides the channel. Measured in Hz.
ca: Aquesta opció permet substituir el canal. Es mesura en Hz.

en: This parameter controls quality versus speed tradeoffs involved in the motion estimation decision process (lower = quicker and higher = better quality). Range 1 to 9.
ca: Aquest paràmetre controla la qualitat en oposició a la compensació de velocitat relativa al procés de decisió de l'estimació de moviment (menor = més ràpid i major = millor qualitat). Interval d'1 a 9.

en: This payload format will be assumed for dynamic payload types (between 96 and 127) if it can't be determined otherwise with out-of-band mappings (SDP)
ca: Els tipus de càrregues útils dinàmiques (entre 96 i 127) assumiran aquest format de càrrega útil si no es poden determinar d'una altra manera amb mapatges fora de banda (SDP)

en: This private key file (PEM format) is used for server-side TLS.
ca: Aquest fitxer de clau privada (format PEM) s'utilitza pel TLS al costat del servidor.

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
ca: Aquest programa ve SENSE GARANTIA, segons permet la llei.
    Podeu redistribuir-lo sota els termes de la Llicència Pública General GNU;
    per als detalls veieu el fitxer COPYING .
    Escrit per l'equip de VideoLAN; veieu el fitxer AUTHORS.

en: This reduces the fluctuations in QP after curve compression. Temporally blurs quants.
ca: Redueix les fluctuacions al PQ després de la compressió de corba. Temporalment difumina els quantificadors.

en: This reduces the fluctuations in QP before curve compression. Temporally blurs complexity.
ca: Redueix les fluctuacions al PQ abans de la compressió de corba. Temporalment difumina la complexitat.

en: This renders the font using "paletized YUV". This option is only needed if you want to encode into DVB subtitles
ca: Renderitza el tipus de lletra mitjançant «paletitzat YUV». Aquesta opció només és necessària si es vol codificar amb subtítols DVB

en: This selects the quantizer to use. Lower values result in better fidelity, but higher bitrates. 26 is a good default value. Range 0 (lossless) to 51.
ca: Selecciona el quantificador que s'ha d'utilitzar. Els valors baixos milloren la fidelitat, però amb taxes de bits altes. 26 és un bon valor predeterminat. Interval des de 0 (sense pèrdues) fins a 51.

en: This selects which plugin to use for audio resampling.
ca: Això selecciona el connector que es farà servir per al remostreig de l'àudio.

en: This selects which transport protocol to use for RTP.
ca: Selecciona el protocol de transport que s'ha d'utilitzar per a l'RTP.

en: This sends and receives RTCP packet multiplexed over the same port as RTP packets.
ca: Envia i rep paquets RTCP multiplexats sobre el mateix port com a paquets RTP.

en: This sets the HTTP port of the local server used to stream the media to the Chromecast.
ca: Això configura el port HTTP del servidor local utilitzat per enviar el flux multimèdia al Chromecast.

en: This setting cannot be changed because the native fullscreen mode is enabled.
ca: Aquesta configuració no es pot canviar, ja que el mode pantalla completa nativa està activat.

en: This setting is deprecated and not used anymore
ca: Aquest paràmetre està obsolet i no es pot tornar a utilitzar.

en: This specifies the height in pixels of the raw video stream.
ca: Especifica l'alçada en píxels del flux de vídeo en cru.

en: This specifies the width in pixels of the raw video stream.
ca: Especifica l'amplada en píxels del flux de vídeo en cru.

en: This stream will always be opened at VLC startup.
ca: Aquest flux sempre s'obrirà quan s'iniciï el VLC.

en: This will reset VLC media player's preferences.
    
    Note that VLC will restart during the process, so your current playlist will be emptied and eventual playback, streaming or transcoding activities will stop immediately.
    
    The Media Library will not be affected.
    
    Are you sure you want to continue?
ca: Això reiniciarà les preferències del reproductor multimèdia VLC.
    
    Tingueu en compte que el VLC es reiniciarà durant el procés, la llista de reproducció es buidarà i qualsevol reproducció, flux en xarxa o activitats de transcodificació s'aturaran de forma immediata.
    
    Això no afectarà la mediateca.
    
    Esteu segur que voleu continuar?

en: This wizard will allow you to stream or convert your media for use locally, on your private network, or on the Internet.
    You should start by checking that source matches what you want your input to be and then press the "Next" button to continue.
ca: Aquest assistent permet transmetre o convertir els vostres elements multimèdia per al seu ús a nivell local, a la vostra xarxa privada, o a Internet.
    És recomanable que per a començar comproveu que la font coincideix amb el qual voleu que sigui l'entrada i després premeu el botó «Següent» per a continuar.

en: Threads
ca: Fils

en: Three component motion estimation
ca: Tres components d'estimació de moviment

en: Threshold
ca: Llindar

en: Threshold level
ca: Nivell del llindar

en: Threshold to be attained to raise an alarm. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 0.1).
ca: Llindar al qual s'ha d'arribar per a activar l'alarma. Si el nivell de l'àudio està per sota del llindar durant aquest temps s'enviarà l'alarma (valor predeterminat 0,1).

en: Tibetan
ca: Tibetà

en: Ticker text
ca: Teletip

en: Tiger rendering defaults
ca: Valors predeterminats de la renderització Tiger

en: Tiles Threads
ca: Fils de peces

en: Time
ca: Hora

en: Time Control
ca: Control de temps

en: Time Slider
ca: Control lliscant del temps

en: Time Synchronisation option for output. If true, stream will render as usual, else it will be rendered as fast as possible.
ca: Opció de sincronització de temps per a la sortida. Si és vertader, el flux es renderitza normalment, la resta renderitza el més ràpid possible.

en: Time Synchronized output
ca: Sortida sincronitzada temporalment

en: Time Toolbar
ca: Barra d'eines de temps

en: Time Window during when the audio level is measured in ms for silence detection. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 5000).
ca: La finestra de temps durant la qual el nivell de l'àudio es mesura en ms per a detectar el silenci. Si el nivell de l'àudio està per sota del llindar durant aquest temps s'enviarà una alarma (valor predeterminat 5000).

en: Time between two alarm messages in ms
ca: Temps entre dos missatges d'alarma en ms

en: Time between two alarm messages in ms. This value is used to avoid alarm saturation (default 2000).
ca: Temps entre dos missatges d'alarma en ms. Aquest valor s'utilitza per evitar la saturació de l'alarma (valor predeterminat 2000).

en: Time code
ca: Codi de temps

en: Time code subpicture elementary stream generator
ca: Codi de temps del generador de flux elemental de subimatge

en: Time in milliseconds of the average delay. Note average
ca: Temps en mil·lisegons de la mitjana de retard. Tingueu en compte la mitjana

en: Time in milliseconds of the maximum sweep depth. Thus, the sweep range will be delay-time +/- sweep-depth.
ca: Temps en mil·lisegons de la profunditat màxima de l'escombrat. És per això que l'interval de l'escombrat serà retard-temps +/- escombrat-profunditat.

en: Time in ms of the delay of left signal into right and vice versa.
ca: Temps en ms del retard del senyal esquerre respecte a la dreta i viceversa.

en: Time window to use in ms
ca: Finestra de temps que s'ha d'utilitzar en ms

en: Time:
ca: Temps:

en: Timelength after which we assume there is no signal.
ca: Durada en temps després del qual assumim que no arriba el senyal.

en: Timelength after which we assume there is no signal.
    After this delay we black out the video.
ca: Durada en temps després del qual assumim que no arriba el senyal. Després d'aquest retard enfosquim el vídeo.

en: Timeout
ca: Temps d'espera

en: Timeout (ms)
ca: Temps d'espera (ms)

en: Timeshift directory
ca: Directori de la pausa en directe

en: Timeshift granularity
ca: Granularitat de la pausa en directe

en: Title
ca: Títol

en: Title %i%s
ca: Títol %i%s

en: Title display mode
ca: Mode mostra el títol

en: Title display mode. Default is 0 (hidden) if the feed has an image and feed images are enabled, 1 otherwise.
ca: Mode mostra el títol. El valor predeterminat és 0 (ocult) si el canal té una imatge i les imatges del canal estan habilitades, 1 per a la resta.

en: Title font
ca: Tipus de lletra per al títol

en: Title metadata
ca: Metadada del títol

en: Title to put in ASF comments.
ca: Títol que s'ha de posar als comentaris ASF.

en: To Open a usual network stream (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, etc.), just enter the URL in the field above. If you want to open a RTP or UDP stream, press the button below.
ca: Per a obrir un flux de xarxa habitual (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, etc.), introduïu l'URL al camp superior. Per a obrir un flux RTP o UDP premeu el botó inferior.

en: To get exhaustive help, use '-H'.
ca: Per obtenir ajuda més extensa, utilitzeu «-H».

en: To select the polarization of the transponder, a different voltage is normally applied to the low noise block-downconverter (LNB).
ca: Per a seleccionar la polarització del transponedor s'aplica normalment un voltatge diferent del convertidor del bloc de baix soroll (LNB).

en: To stop the stream and resume normal controls, click the <i>Open Stream</i> button again.
ca: Per aturar el flux i reprendre els controls normals, feu clic al botó <i>Obre el flux</i> una altra vegada.

en: Toggle Normal/Loop/Repeat playlist modes
ca: Commuta els modes de llista de reproducció Normal/Repetició/Bucle

en: Toggle Play/Pause
ca: Reprodueix/Posa en pausa

en: Toggle Transparency
ca: Alterna la transparència

en: Toggle autoscaling
ca: Commuta l'escalat automàtic

en: Toggle deinterlacing
ca: Commuta el desentrellaçat

en: Toggle details
ca: Detalls de la commutació

en: Toggle playlist
ca: Commuta la llista de reproducció

en: Toggle random order playback
ca: Commuta la reproducció en ordre aleatori

en: Toggle random playlist playback
ca: Commuta la reproducció aleatòria de la llista de reproducció

en: Toggle subtitle track visibility.
ca: Canvia la visibilitat de les pistes de subtítols.

en: Toggle subtitles
ca: Canvia els subtítols

en: Toggle the video in fullscreen
ca: Activa el mode pantalla completa del vídeo

en: Toggle the video out fullscreen
ca: Desactiva el mode pantalla completa del vídeo

en: Toggle wallpaper mode in video output
ca: Commuta al mode fons de pantalla en la sortida de vídeo

en: Toggle wallpaper mode in video output.
ca: Commuta al mode fons de pantalla en la sortida de vídeo.

en: Tolerance in percentage of the 'avbr'  (Average Variable BitRate) method. (e.g. 10 with a bitrate of 800  kbps means the encoder tries not to  go above 880 kbps and under  730 kbps. The targeted accuracy is only reached after a certained  convergence period. See the convergence parameter
ca: Tolerància en percentatge del mètode «avbr» (variable mitjana de taxa de bits). (Per exemple, 10 amb una taxa de bits de 800 kpbs farà que el codificador no arribi per sobre dels 880 kpbs ni sota 730 kpbs. Només s'arriba a la precisió objectiu després d'un cert període de convergència. Vegeu el paràmetre de convergència

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the U plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
ca: Tolerància del mesclador de la pantalla blava a les variacions de color per al pla U. Un valor entre 10 i 20 sembla adequat.

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the V plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
ca: Tolerància del mesclador de la pantalla blava a les variacions de color per al pla V. Un valor entre 10 i 20 sembla adequat.

en: Tonga (Tonga Islands)
ca: Tongà

en: Tool
ca: Eina

en: Tool&s
ca: Ei&nes

en: Toolbar Elements
ca: Elements de la barra d'eines

en: Toolbar position:
ca: Posició de la barra d'eines:

en: Toolbars Editor
ca: Editor de les barres d'eines

[ctx: Tooltip|Clear]
en: Clear
ca: Neteja

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
ca: Silencia

[ctx: Tooltip|Unmute]
en: Unmute
ca: Activa l'àudio

en: Top
ca: Superior

en: Top 40
ca: Els 40 principals

en: Top Center
ca: Part superior central

en: Top Left
ca: Part superior esquerra

en: Top Menu
ca: Menú superior

en: Top left
ca: Dalt a l'esquerra

en: Top left corner X coordinate
ca: Coordenada X de la cantonada superior esquerra

en: Top left corner Y coordinate
ca: Coordenada Y de la cantonada superior esquerra

en: Top right
ca: Part superior dreta

en: Top-Left
ca: Superior esquerra

en: Top-Right
ca: Superior dreta

en: Total duration
ca: Durada total

en: Total height of the mosaic, in pixels.
ca: Alçada total del mosaic, en píxels.

en: Total pixel height of the peak items.
ca: Alçada total dels píxels dels elements del pic.

en: Total width of the mosaic, in pixels.
ca: Amplada total del mosaic, en píxels.

en: Total/Remaining time
ca: Temps total/restant

en: Track
ca: Pista

en: Track ID
ca: Identificador de la pista

en: Track Number
ca: Número de pista

en: Track Synchronisation
ca: Sincronització de pista

en: Track Synchronization
ca: Sincronització de la pista

en: Track fingerprinter (based on Acoustid)
ca: Empremta digital de pista (basada en Acoustid)

en: Track number
ca: Número de la pista

en: Track replay gain
ca: Guany de reproducció de la pista

en: Track settings
ca: Paràmetres de les pistes

en: Tracks
ca: Pistes

en: Tradeoff between stability and real time
ca: Compromís entre estabilitat i temps real

en: Traditional Chinese (Big5)
ca: Xinès tradicional (Big5)

en: Traditional Chinese Unix (EUC-TW)
ca: Xinès tradicional Unix (EUC-TW)

en: Transcode
ca: Transcodifica

en: Transcode stream output
ca: Transcodifica la sortida de flux

en: Transcoding Options
ca: Opcions de transcodificació

en: Transcoding options
ca: Opcions de transcodificació

en: Transcript
ca: Transcripció

en: Transfer compression level from 0 (none) to 9 (max)
ca: Nivell de compressió de transferència des de 0 (cap) fins al 9 (màxim)

en: Transform
ca: Transforma

en: Transform type
ca: Tipus de transformació

en: Transformation
ca: Transformació

en: Transmission mode
ca: Mode de transmissió

en: Transparency
ca: Transparència

en: Transparency mask
ca: Màscara de transparència

en: Transparency of the bargraph
ca: Transparència de la gràfica de barres

en: Transparency of the default background color if the Kate stream does not specify a particular background color to use.
ca: Transparència predeterminada del color de fons si el flux Kate no determina el color de fons específic que s'ha d'utilitzar.

en: Transparency of the default font color if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
ca: Transparència predeterminada del color per al tipus de lletra si el flux Kate no específica un color concret.

en: Transparency of the mosaic foreground pictures. 0 means transparent, 255 opaque (default).
ca: Transparència de les imatges en primer pla del mosaic. 0 vol dir transparent, 255 opac (el valor predeterminat).

en: Transparency of the mosaic picture.
ca: Transparència de la imatge en mosaic.

en: Transponder symbol rate
ca: Velocitat de símbol del transponedor

en: Transponder/multiplex frequency
ca: Freqüència del transponedor/multiplexor

en: Transport protocol
ca: Protocol de transport

en: Transport stream ID
ca: Identificador del flux de transport

en: Transpose
ca: Transposa

en: Treat as a pipe rather than as a file
ca: Tracta-ho com un conducte en comptes de com un fitxer

en: Treble adjustment of the audio input.
ca: Ajust dels aguts de l'entrada d'àudio.

en: Treble level
ca: Nivell dels aguts

en: Trellis RD quantization
ca: Quantificació Trellis RD

en: Trellis RD quantization:
     - 0: disabled
     - 1: enabled only on the final encode of a MB
     - 2: enabled on all mode decisions
    This requires CABAC.
ca: Quantificació Trellis RD:
     - 0: inhabilitada
     - 1: habilitada només a la codificació final de MB
     - 2: habilitada en tots els modes de decisió
    Requereix CABAC.

en: Trellis quantization
ca: Quantificació d'enreixat

en: Trigger button
ca: Botó d'activació

en: Trigger button for mouse gestures.
ca: Botó d'activació per als gestos del ratolí.

en: Trust MPEG timestamps
ca: Confia en les marques de temps MPEG

en: Trust directory
ca: Directori de confiança

en: Trust in-stream PCR
ca: Confia en el PCR en estríming

en: Trust the root certificates of Certificate Authorities stored in the operating system trust database to authenticate TLS sessions.
ca: Confia en els certificats arrel de les entitats de certificació, desats a la base de dades de confiança del sistema, per autenticar les sessions TLS.

en: Trust the root certificates of Certificate Authorities stored in the specified directory to authenticate TLS sessions.
ca: Confia en els certificats arrel de les entitats de certificació, desats en el directori especificat, per autenticar les sessions TLS.

en: Try to fix some bugs:
    1  autodetect
    2  old msmpeg4
    4  xvid interlaced
    8  ump4 
    16 no padding
    32 ac vlc
    64 Qpel chroma.
    This must be the sum of the values. For example, to fix "ac vlc" and "ump4", enter 40.
ca: Intenta solucionar alguns errors:
    1 detecció automàtica
    2 msmpeg4 antic
    4 xvid entrellaçat
    8 ump4 
    16 sense separació
    32 ac vlc
    64 Qpel crominància.
    Això ha de ser la suma dels valors. Per exemple, per arreglar «ac vlc» i «ump4», introduïu 40.

en: Try to parse the announce
ca: Prova d'analitzar l'avís

en: Try to use hardware acceleration for YUV->RGB conversions. This option doesn't have any effect when using overlays.
ca: Intenteu utilitzar l'acceleració de maquinari per a les conversions YUV->RGB. Aquesta opció no té cap efecte quan s'utilitza la superposició.

en: Try to use hardware acceleration for subtitle/OSD blending.
ca: Intenta utilitzar l'acceleració del maquinari perquè els subtítols/OSD estiguin ben definits.

en: Try to use triple buffering when using YUV overlays. That results in much better video quality (no flickering).
ca: Intenta utilitzar la triple memòria intermèdia quan utilitza les superposicions YUV. Millora molt la qualitat de vídeo (sense parpelleig).

en: Tuner
ca: Sintonitzador

en: Tuner Frequency
ca: Freqüència del sintonitzador

en: Tuner TV Channel
ca: Canal de TV del sintonitzador

en: Tuner audio mono/stereo and track selection.
ca: Sintonitzador d'àudio mono/estèreo i selecció de pistes.

en: Tuner card
ca: Targeta sintonitzadora

en: Tuner country code
ca: Codi del país del sintonitzador

en: Tuner frequency in Hz or kHz (see debug output).
ca: Freqüència del sintonitzador en Hz o kHz (veure sortida de depuració).

en: Tuner input type
ca: Tipus d'entrada del sintonitzador

en: Tuner properties
ca: Propietats del sintonitzador

en: Tunnel RTSP and RTP over HTTP
ca: Túnel RTSP i RTP sobre HTTP

en: Turkish
ca: Turc

en: Turkish (ISO 8859-9)
ca: Turc (ISO 8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
ca: Turc (Windows-1254)

en: Turkmen
ca: Turcman

en: Turn off all messages on the console.
ca: Apaga tots els missatges a la consola.

en: Turn off the MacBook keyboard backlight while a video is playing in fullscreen. Automatic brightness adjustment should be disabled in System Preferences.
ca: Apaga el contrallum del teclat del MacBook mentre el vídeo es reprodueix a pantalla completa. Caldria desactivar l'ajust automàtic de brillantor a les Preferències del sistema.

en: Two pass
ca: Dues passades

en: Type
ca: Tipus

en: Type 'pause' to continue.
ca: Escriviu «Pausa» per a continuar.

en: Type:
ca: Tipus:

en: UDP Source timeout (sec)
ca: UDP Temps d'espera de la font (seg)

en: UDP input
ca: Entrada UDP

en: UDP receive buffer size (bytes)
ca: Mida de la memòria intermèdia (bytes) de recepció de l'UDP

en: UDP stream output
ca: Flux de sortida UDP

en: UDP timeout (in ms)
ca: Temps d'espera UDP (en ms)

en: UNIX socket command input
ca: Entrada d'ordres del socket UNIX

en: URL description
ca: URL de la descripció

en: URL metadata
ca: Metadada de l'URL

en: URL with information about the stream or your channel.
ca: URL amb informació sobre el flux o el vostre canal.

en: USF subtitles decoder
ca: Descodificador de subtítols USF

en: UTF-8 subtitle autodetection
ca: Detecció automàtica del subtítol UTF-8

en: Uighur
ca: Uigur

en: Ukrainian
ca: Ucraïnès

en: Ukrainian (KOI8-U)
ca: Ucraïnès (KOI8-U)

en: Ulead DV audio decoder
ca: Descodificador d'àudio Ulead DV

en: Ultra-wideband (32kHz)
ca: Banda ultra ampla (32 kHz)

en: Un-Zoom
ca: Allunya

en: Uncommitted DiSEqC LNB number
ca: No s'ha enviat el nombre DiSEqC LNB

en: Uncrop one pixel from the bottom of the video
ca: Afegeix un píxel de la part inferior del vídeo

en: Uncrop one pixel from the left of the video
ca: Afegeix un píxel de la part esquerra del vídeo

en: Uncrop one pixel from the right of the video
ca: Afegeix un píxel de la part dreta del vídeo

en: Uncrop one pixel from the top of the video
ca: Afegeix un píxel de la part superior del vídeo

en: Undefined
ca: Sense definir

en: Unicast
ca: Transmissió individual

en: Unidentified codec
ca: Còdec no identificat

en: Unified adaptive streaming for DASH/HLS
ca: Transmissió adaptativa unificada per a DASH/HLS

en: Uninstall
ca: Desinstal·la

en: Uninstall Windows Service
ca: Desinstal·la el Servei de Windows

en: Uninstall the Service and exit.
ca: Desinstal·la el Servei i surt.

en: Unique network name in the System Tuning Spaces
ca: Nom únic de la xarxa als espais de sintonització del sistema (System Tuning Spaces)

en: Universal LNB switch frequency (kHz)
ca: Freqüència de commutació de l'LNB universal (kHz)

en: Universal Plug'n'Play
ca: Plug'n'Play universal

en: Universal, Chinese (GB18030)
ca: Universal, Xinès (GB18030)

en: Unknown
ca: Desconegut

en: Unknown Video
ca: Vídeo desconegut

en: Unknown category
ca: Categoria desconeguda

en: Unknown command `%s'. Type `help' for help.
ca: Ordre desconeguda «%s». Teclegeu «help» per a demanar ajuda.

en: Unknown error
ca: Error desconegut

en: Unknown type
ca: Tipus de fitxer desconegut

en: Unset
ca: Desconfigura

en: Unshuffled Border width.
ca: Amplada de la vora no aleatòria.

en: Unspecified
ca: Sense especificar

en: Unspecified (0V)
ca: Sense especificar (0V)

en: Unsubscribe
ca: Elimina la subscripció

en: Unsubscribe from a podcast
ca: Desubscriu del podcast

en: Untitled
ca: Sense títol

en: Up
ca: Amunt

en: Upconvert
ca: Augmenta els valors

en: Update
ca: Actualitza

en: Update VLC media player
ca: Actualitza el reproductor multimèdia VLC

en: Update the tree
ca: Actualitza l'arbre

en: Urdu
ca: Urdú

en: Usage: %s [options] [stream] ...
    You can specify multiple streams on the commandline.
    They will be enqueued in the playlist.
    The first item specified will be played first.
    
    Options-styles:
      --option  A global option that is set for the duration of the program.
       -option  A single letter version of a global --option.
       :option  An option that only applies to the stream directly before it
                and that overrides previous settings.
    
    Stream MRL syntax:
      [[access][/demux]://]URL[#[title][:chapter][-[title][:chapter]]]
      [:option=value ...]
    
      Many of the global --options can also be used as MRL specific :options.
      Multiple :option=value pairs can be specified.
    
    URL syntax:
      file:///path/file              Plain media file
      http://host[:port]/file        HTTP URL
      ftp://host[:port]/file         FTP URL
      mms://host[:port]/file         MMS URL
      screen://                      Screen capture
      dvd://[device]                 DVD device
      vcd://[device]                 VCD device
      cdda://[device]                Audio CD device
      udp://[[<source address>]@[<bind address>][:<bind port>]]
                                     UDP stream sent by a streaming server
      vlc://pause:<seconds>          Pause the playlist for a certain time
      vlc://quit                     Special item to quit VLC
ca: Ús: %s [opcions] [stream] ...
    Podeu especificar diversos streams a la línia d'ordres.
    S'enviaran a la cua de la llista de reproducció.
    El primer especificat serà el que es reprodueixi primer.
    
    Opcions:
      --option Opció global que especifica la durada del programa.
       -option Una versió d'una sola lletra d'una --option.
       :option  Una opció que només s'aplica al stream anterior
                i substitueix els paràmetres.
    
    Sintaxi del stream MRL:
      [[access][/demux]://]URL[#[title][:chapter][-[title][:chapter]]]
      [:option=value ...]
    
      Moltes --options globals també es poden utilitzar com a :opcions específiques de l'MRL.
      Es poden especificar múltiples parells :opció=valor.
    
    Sintaxi de l'URL:
    file:///path/file Arxiu multimèdia
    http://host[:port]/file HTTP URL
    ftp://host[:port]/file FTP URL
    mms://host[:port]/file MMS URL
    screen:// Captura de pantalla
    dvd://[device] Dispositiu DVD
    vcd://[device] Dispositiu VCD
    cdda://[device] Dispositiu CD d'àudio
    udp://[[<source address>]@[<bind address>][:<bind port>]]
                                     Stream UDP enviat per un servidor de streaming
      vlc://pause:<seconds>          Atura la llista de reproducció durant un període de temps
      vlc://quit                     Element especial per a sortir del VLCn

en: Use 10 bits per pixel for video frames.
ca: Empra 10 bits per píxel per als fotogrames de vídeo.

en: Use Blu-ray menus. If disabled, the movie will start directly
ca: Empra els menús del Blu-Ray. Si aquesta opció està inhabilitada, la pel·lícula començarà directament.

en: Use Core Text renderer
ca: Utilitza el renderizador de Core Text

en: Use Core Text renderer in the subtitle.
ca: Utilitza el renderizador de Core Text en el subtítol.

en: Use DecodeBin
ca: Utilitza DecodeBin

en: Use HDAPS, AMS, APPLESMC or UNIMOTION motion sensors to rotate the video
ca: Empra els sensors de moviment HDAPS, AMS, APPLESMC o UNIMOTION per a girar el vídeo

en: Use HDR output even if the source is SDR.
ca: Utilitzeu la sortida HDR fins i tot si la font és SDR.

en: Use Hardware decoders only
ca: Usar només descodificadors de maquinari

en: Use NIT for scanning services
ca: Empra NIT per als serveis d'exploració

en: Use Periodic Intra Refresh
ca: Empra el refrescament Intra periòdic

en: Use Periodic Intra Refresh instead of IDR frames
ca: Empra el refrescament Intra periòdic en comptes dels fotogrames IDR

en: Use Psy-optimizations
ca: Empra les optimitzacions psicovisuals

en: Use QPUs for advanced HD deinterlacing.
ca: Utilitza QPUs per al desentrallaçat HD avançat.

en: Use RTP over RTSP (TCP)
ca: Empra RTP sobre RTSP (TCP)

en: Use S/PDIF when available
ca: Empra la sortida d'àudio S/PDIF si està disponible

en: Use Tiger for rendering
ca: Empra Tiger per a renderitzar

en: Use VLC frequency bands
ca: Empra les bandes de freqüència del VLC

en: Use VLC pace
ca: Empra el ritme del VLC

en: Use Variable BitRate. Default is to use Constant BitRate (CBR).
ca: Utilitza la taxa de bits variable. El predeterminat és emprar el constant (CBR).

en: Use YUVP renderer
ca: Empra el renderitzador YUVP

en: Use a dark palette
ca: Utilitzeu una paleta fosca

en: Use a local picture as logo on the video
ca: Empra una imatge local com a logotip al vídeo

en: Use a plugins cache
ca: Empra una memòria cau dels connectors

en: Use a plugins cache which will greatly improve the startup time of VLC.
ca: Empra una memòria cau dels connectors, el qual millorarà l'inici del VLC.

en: Use a skinned playlist
ca: Empra una llista de reproducció amb aparença

en: Use a specific Core Image Filter
ca: Utilitza un filtre específic d'Imatge Core

en: Use a sub&title file
ca: Empra un fitxer de sub&títols

en: Use all visual optimizations that can worsen both PSNR and SSIM
ca: Empra totes les optimitzacions visuals que poden perjudicar tant el PSNR com el SSIM

en: Use an image's alpha channel as a transparency mask.
ca: Empra el canal alfa d'una imatge com a màscara de transparència.

en: Use assembler CPU optimizations.
ca: Empra les optimitzacions de CPU de l'assemblador.

en: Use chapter codecs found in the segment.
ca: Empra els còdecs de capítol que s'han trobat al segment.

en: Use chroma as part of the motion estimation process
ca: Empra la crominància com a part del procés d'estimació de moviment

en: Use custom skin
ca: Empra una aparença personalitzada

en: Use downmix algorithm
ca: Empra l'algoritme downmix

en: Use float32 output
ca: Empra la sortida de float32

en: Use fullrange instead of TV colorrange
ca: Empra el rang complet en lloc del rang de color de TV

en: Use hardware YUV->RGB conversions
ca: Empra les conversions YUV -> RGB del maquinari

en: Use hardware blending support
ca: Empra la compatibilitat amb l'acceleració de maquinari

en: Use input chroma unaltered
ca: Empra l'entrada de crominància sense alterar

en: Use keyframes
ca: Empra els fotogrames clau

en: Use large text for list views
ca: Empra text gran per a les vistes de llista

en: Use mb-tree ratecontrol
ca: Empra el control de velocitat de l'arbre macrobloc

en: Use media library
ca: Empra la mediateca

en: Use motion sensors
ca: Fes servir sensors de moviment

en: Use muxers rate control mechanism
ca: Empra el mecanisme de control de la velocitat dels multiplexors

en: Use native style
ca: Empra un estil natiu

en: Use only one instance when started from file manager
ca: Empra una instància única quan s'iniciï des del gestor de fitxers

en: Use playlist options usually used to prevent ads skipping to detect ads and prevent adding them to the playlist.
ca: Empra les opcions de la llista de reproducció que normalment es fan servir per a procurar que els anuncis es detectin correctament i s'afegeixin a la llista de reproducció.

en: Use randomized IV for encryption
ca: Empra aleatorietat IV per a l'encriptatge

en: Use real-time mode suitable for being used as a master input and real-time input slaves.
ca: Empra un mode en temps real adequat per a utilitzar-lo com a entrada principal i com a entrada d'esclaus en temps real.

en: Use recovery points to close GOPs
ca: Empra els punts de recuperació per a tancar els GOP

en: Use regular HTTP modules
ca: Usar els mòduls HTTP habituals

en: Use sequential numbers instead of timestamps
ca: Empra la numeració seqüencial en comptes de les marques de temps

en: Use sequential numbers instead of timestamps for snapshot numbering
ca: Empra la numeració seqüencial en comptes de les marques de temps per a la numeració de les captures

en: Use subtitle file
ca: Empra el fitxer de subtítols

en: Use system trust database
ca: Utilitza la base de dades de confiança del sistema

en: Use the MPEG4 quantization matrix for MPEG2 encoding. This generally yields a better looking picture, while still retaining the compatibility with standard MPEG2 decoders.
ca: Aquesta opció permet utilitzar la matriu de quantificació MPEG4 per a la codificació del MPEG2. Generalment, això aporta una imatge amb una millor aparença i, a més a més, segueix mantenint la compatibilitat amb els descodificadors de MPEG-2 estàndards.

en: Use the Metacube protocol. Needed for streaming to the Cubemap reflector.
ca: Utilitza el protocol Metacube. Necessari per transmetre cap al reflector Cubemap.

en: Use the VLC frequency bands. Otherwise, use the ISO Standard frequency bands.
ca: Empra les bandes de freqüència del VLC. Altrament, utilitza les bandes de freqüència estàndards ISO.

en: Use the complete preferences to configure custom caching values for each access module.
ca: Empra les preferències completes per a configurar els valors de memòria cau personalitzats per a cada mòdul d'accés.

en: Use the native fullscreen mode
ca: Empra el mode de pantalla completa natiu

en: Use the stream PCR as a reference.
ca: Usa el PCR en estríming com a referència.

en: Use this setting to specify a known SSRC for the RTP header. This is only useful if your receiver acts on it. When using VLC as receiver, it is not.
ca: Utilitza aquest paràmetre per especificar un SSRC conegut per a la capçalera RTP. Només cal si el vostre receptor hi intervé. No cal quan el VLC s'utilitza com a receptor.

en: Use this to disable packet recovery
ca: Utilitza-ho per inhabilitar la recuperació de paquets

en: Use this when you know your stream is (or is not) encoded with Dolby Surround but fails to be detected as such. Even if the stream is not actually encoded with Dolby Surround, turning on this option might enhance your experience, especially when combined with the Headphone Channel Mixer.
ca: Empreu-lo quan el flux de reproducció estigui (o no estigui) codificat amb Dolby Surround i no sigui detectat com a tal. Fins i tot si el flux no està codificat amb Dolby Surround, si activeu aquesta opció millorarà la vostra experiència, especialment quan es combini amb el mesclador de canals dels auriculars.

en: Use triple buffering for overlays
ca: Empra triple memòria intermèdia per a la superposició

en: Use variable length codes instead, useful for very high bitrates
ca: Empra codis de longitud variable. Això és útil per a taxes de bits molt altes

en: Use video buffers in system memory
ca: Empra memòries intermèdies de vídeo a la memòria de sistema

en: User
ca: Usuari

en: User agent
ca: Agent d'usuari

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
ca: Nom d'usuari que s'utilitzarà per a la connexió amb l'intermediari del SOCKS.

en: Username
ca: Nom d'usuari

en: Username that will be requested to access the stream.
ca: Aquesta opció us permet determinar el nom d'usuari que necessitareu per accedir a l'estríming.

en: Username that will be used for the connection, if no username is set in the URL.
ca: El nom d'usuari que s'usarà per a la connexió, si no s'estableix un nom d'usuari a l'URL.

en: Username:
ca: Nom d'usuari:

en: Uses GStreamer framework's plugins to decode the media codecs
ca: Utilitza els plugins de l'estructura de GStreamer per a descodificar els códecs dels multimèdia

en: V&iew
ca: V&isualitza

en: V-plane color
ca: Color pla V

en: VA-API video decoder
ca: Descodificador de vídeo PNG VA-API

en: VA-API video decoder via DRM
ca: Descodificador de vídeo VA-API via DRM

en: VAAPI filters
ca: Filtres VAAPI

en: VBI & Teletext
ca: VBI i Teletext

en: VBI and Teletext decoder
ca: VBI i descodificador de teletext

en: VBI capture device
ca: Dispositiu de captura VBI

en: VBI line on which to output Active Format Descriptor.
ca: Línia VBI on enviar la sortida de l'Active Format Descriptor.

en: VBR Quality
ca: Qualitat VBR

en: VBR mode
ca: Mode VBR

en: VBV buffer
ca: Memòria intermèdia VBV

en: VC-1 packetizer
ca: Empaquetador VC-1

en: VC1 video demuxer
ca: Desmultiplexor de vídeo VC1

en: VC2 Low Delay Profile
ca: Perfil de retard baix VC2

en: VC2 Main Profile
ca: Perfil principal VC2

en: VC2 Simple Profile
ca: Perfil simple VC2

en: VCD device
ca: Dispositiu de VCD

en: VCD input
ca: Entrada VCD

en: VDPAU adjust video filter
ca: Filtre d'ajust de vídeo VDPAU

en: VDPAU deinterlacing filter
ca: Filtre de desentrellaçat VDPAU

en: VDPAU output
ca: Sortida VDPAU

en: VDPAU sharpen video filter
ca: Filtre de nitidesa de vídeo VDPAU

en: VDPAU surface conversions
ca: Conversions de superfície VDPAU

en: VDPAU video decoder
ca: Descodificador de vídeo VDPAU

en: VDR Cut Marks
ca: Línies del retall del VDR

en: VDR recordings
ca: Enregistraments del VDR

en: VHS movie
ca: Pel·lícula VHS

en: VHS movie effect video filter
ca: Filtre d'efecte Pel·lícula VHS

en: VLC Debug Log (%s).txt
ca: Registre de depuració VLC (%s).txt

en: VLC can avoid creating window caption, frames, etc... around the video, giving a "minimal" window.
ca: El VLC evita crear un títol de finestra, marcs, etc. al voltant del vídeo mitjançant una finestra més «petita».

en: VLC can check online for album art and metadata to enrich your playback experience, e.g. by providing track information when playing Audio CDs. To provide this functionality, VLC will send information about your contents to trusted services in an anonymized form.
ca: VLC pot buscar en Internet els àlbums i les metadades per a enriquir la seva experiència de reproducció, per exemple, proporcionant informació de la pista en reproduir CDs d'àudio. Per a proporcionar aquesta funcionalitat, VLC enviarà informació sobre el seu contingut a serveis de confiança de manera anònima.

en: VLC can display a QR code linking to the mobile version of the web interface; the web address of the web interface of your VLC media player instance will be transmitted over the internet to the Google Image Charts web service to generate this QR code.
ca: El VLC pot mostrar un codi QR enllaçant a la versió mòbil de la interfície web; l'adreça web de la interfície web de la vostra instància de reproducció VLC es difondrà per internet al servei web Google Image Charts per generar aquest codi QR.

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display).
ca: El VLC pot mostrar missatges al vídeo. Això s'anomena OSD (On Screen Display -vista en pantalla-).

en: VLC cannot open ANY capture device. Check the error log for details.
ca: El VLC no pot obrir CAP dispositiu de captura. Comproveu el registre d'errors per detalls.

en: VLC cannot set the DVD's title. It possibly cannot decrypt the entire disc.
ca: El VLC no pot esbrinar el títol del DVD. Possiblement no es pot desencriptartot el disc.

en: VLC could not connect to "%s:%d".
ca: El VLC no s'ha pogut connectar a «%s:%d».

en: VLC could not connect with the given server.
ca: El VLC no s'ha pogut connectar al servidor definit.

en: VLC could not decode the format "%4.4s" (%s)
ca: No s'ha pogut descodificar el format «%4.4s» (%s)

en: VLC could not identify the audio or video codec
ca: El VLC no ha pogut identificar el còdec d'àudio o vídeo

en: VLC could not open the %4.4s %s encoder.
ca: No s'ha pogut obrir el codificador %4.4s %s.

en: VLC could not open the %s module.
ca: El VLC no pot obrir el mòdul %s.

en: VLC could not open the decoder module.
ca: El VLC no pot obrir el mòdul descodificador.

en: VLC could not open the file "%s" (%s).
ca: No s'ha pogut obrir el fitxer «%s» (%s).

en: VLC could not read the file (%s).
ca: No ha pogut llegir el fitxer (%s).

en: VLC could not read the file: %s
ca: No ha pogut llegir el fitxer: %s

en: VLC failed to load the ASF header.
ca: VLC ha fallat en carregar la capçalera ASF.

en: VLC is started from file association
ca: S'ha iniciat el VLC des d'una associació de fitxer

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
ca: El VLC no pot obrir l'MRL «%s». Per a més detalls reviseu el registre.

en: VLC media playback
ca: Reproducció multimèdia VLC

en: VLC media player
ca: Reproductor multimèdia VLC

en: VLC media player - Web Interface
ca: Reproductor multimèdia VLC - Interfície del web

en: VLC media player Help
ca: Ajuda sobre el reproductor multimèdia VLC

en: VLC media player Help...
ca: Ajuda sobre el reproductor multimèdia VLC...

en: VLC media player and VideoLAN are trademarks of the VideoLAN Association.
ca: VLC media player i VideoLAN són marques registrades de l'associació VideoLAN.

en: VLC media player updates
ca: Actualitzacions del reproductor multimèdia VLC

en: VLC normally uses Freetype for rendering, but this allows you to use svg for instance.
ca: Normalment el VLC utilitza el Freetype per a renderitzar, però aquí podeu triar l'svg, per exemple.

en: VLC preferences
ca: Preferències del VLC

en: VLC skins website
ca: Pàgina web de les aparences del VLC

en: VLC version %s (%s)
ca: Versió del VLC %s (%s)

en: VLC was unable to save the meta data.
ca: El VLC no ha pogut desar les metadades.

en: VLC will keep playing the current playlist item.
ca: Habiliteu aquesta opció si voleu que el VLC segueixi executant l'actual element de la llista de reproducció una vegada i una altra.

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
ca: Habiliteu aquesta opció si voleu que el VLC segueixi executant la llista de reproducció indefinidament.

en: VLC will pause and resume supported music players on playback.
ca: El VLC farà una pausa i tornarà a iniciar els reproductors admesos en la reproducció.

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
ca: Habiliteu aquesta opció si voleu que el VLC reprodueixi els fitxers de la llista de reproducció aleatòriament fins que s'interrompi la reproducció.

en: VLC will start with just an icon in your taskbar.
ca: El VLC s'iniciarà amb només una icona a la barra de tasques

en: VLC will store playback positions of the last 30 items you played. If you re-open one of those, playback will continue.
ca: El VLC guardarà les posicions de reproducció dels 30 últims elements reproduïts. Si en tornes a obrir un la reproducció continuarà.

en: VLC's connection to the given server was rejected.
ca: S'ha rebutjat la connexió del VLC amb el servidor definit.

en: VLC's implementation of Video On Demand
ca: Implementació del VLC del sistema de vídeos a la carta (VoD)

en: VLM Batch Commands
ca: Ordres VLM per lots

en: VLM conf (*.vlm);;All (*)
ca: Conf VLM (*.vlm);; Tots (*)

en: VLM configuration file
ca: Fitxer de configuració del VLM

en: VLM configurator
ca: Configurador del VLM

en: VNC Host
ca: Servidor VNC

en: VNC Password
ca: Contrasenya VNC

en: VNC Port
ca: Port VNC

en: VNC client access
ca: Accés del client VNC

en: VNC hostname or IP address.
ca: Nom del servidor VNC o adreça IP.

en: VNC password.
ca: Contrasenya VNC.

en: VNC poll interval
ca: Interval de la consulta VNC

en: VNC polling
ca: Sondeig VNC

en: VNC port number.
ca: Número de port VNC.

en: VOC demuxer
ca: Desmultiplexor VOC

en: VOD
ca: VoD

en: VOD:
ca: VoD:

en: VU meter
ca: Mesurador VU

en: Value to adjust dts by
ca: Valor per a ajustar el dts

en: Variance
ca: Variància

en: Variance of the gaussian noise
ca: Variància del soroll gaussià

en: Various audio and video decoders/encoders delivered by the FFmpeg library. This includes (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG and other codecs
ca: Diversos descodificadors/codificadors d'àudio i vídeo lliurats per la biblioteca FFmpeg. Inclou (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG i altres còdecs.

en: Vendor
ca: Fabricant

en: Verbosity
ca: Loquacitat

en: Verbosity (0,1,2)
ca: Loquacitat (0,1,2)

en: Version
ca: Versió

en: Version %1
ca: Versió %1

en: Vertical flip
ca: Inverteix verticalment

en: Vertical slices per frame
ca: Fragments verticals per fotograma

en: Very Low Definition (240 lines)
ca: Definició molt baixa (240 línies)

en: Very short backwards jump
ca: Vés molt poc enrere

en: Very short forward jump
ca: Vés molt poc endavant

en: Very short jump length
ca: Longitud de salt molt curta

en: Very short jump length, in seconds.
ca: Longitud del salt molt curta, en segons.

en: Video
ca: Vídeo

en: Video &Track
ca: Pis&ta de vídeo

en: Video Accelerated API filters
ca: Filtres API de vídeo accelerat

en: Video Auto Scaling
ca: Escalat automàtic del vídeo

en: Video Callback data
ca: Dades de la crida de retorn del vídeo

en: Video Effects
ca: Efectes de vídeo

en: Video Effects...
ca: Efectes de vídeo...

en: Video FPS
ca: FPS del vídeo

en: Video Files
ca: Fitxers de vídeo

en: Video ID
ca: Identificador de vídeo

en: Video On Demand ( VOD )
ca: Sistema de vídeos a la carta (VoD)

en: Video PID
ca: PID del vídeo

en: Video Processor
ca: Processador de vídeo

en: Video Settings
ca: Paràmetres del vídeo

en: Video Track
ca: Pista de vídeo

en: Video Upscaling Mode
ca: Mode d'augment d'escala de vídeo

en: Video X coordinate
ca: Coordenada X del vídeo

en: Video Y coordinate
ca: Coordenada Y del vídeo

en: Video alignment
ca: Alineació del vídeo

en: Video bitrate
ca: Taxa de bits del vídeo

en: Video bitrate tolerance
ca: Tolerància de la taxa de bits del vídeo

en: Video bitrate tolerance in kbit/s.
ca: Tolerància de la taxa de bits del vídeo en kbits/s.

en: Video capture
ca: Captura de vídeo

en: Video capture (Video4Linux)
ca: Captura de vídeo (Video4Linux)

en: Video capture controls (if supported by the device)
ca: Controls de la captura de vídeo (si ho admet el dispositiu)

en: Video capture device
ca: Dispositiu de captura de vídeo

en: Video capture device node.
ca: Node de dispositiu de captura de vídeo.

en: Video codec
ca: Còdec de vídeo

en: Video codecs
ca: Còdecs de vídeo

en: Video connection
ca: Connexió de vídeo

en: Video connection for DeckLink output.
ca: Connexió de vídeo per a la sortida DeckLink.

en: Video connection to use for DeckLink captures. Valid choices: sdi, hdmi, opticalsdi, component, composite, svideo. Leave blank for card default.
ca: Connexió de vídeo que s'ha d'utilitzar per a les captures DeckLink. Opcions vàlides: SDI, HDMI, SDI òptic, per components, vídeo compost, S-video. Deixeu-ho en blanc per a utilitzar la predeterminada.

en: Video cropping
ca: Escapçament del vídeo

en: Video cropping filter
ca: Filtre de retall del vídeo

en: Video device
ca: Dispositiu de vídeo

en: Video device name
ca: Nom del dispositiu de vídeo

en: Video encoder
ca: Codificador de vídeo

en: Video encoder (using OpenMAX IL)
ca: Codificador de vídeo (amb OpenMAX IL)

en: Video filter
ca: Filtre de vídeo

en: Video filter module
ca: Mòdul del filtre de vídeo

en: Video filtering using a chain of video filter modules
ca: Filtratge de vídeo mitjançant una cadena de mòduls de filtres de vídeo

en: Video filters are used to process the video stream.
ca: Els filtres de vídeo s'utilitzen per al processament del flux de vídeo.

en: Video filters will be applied to the video stream.
ca: Els filtres de vídeo s'utilitzaran al flux de vídeo.

en: Video filters will be applied to the video streams (after overlays are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
ca: Els filtres de vídeo s'apliquen als fluxos de vídeo (s'aplica després de la superposició). Podeu introduir una llista dels filtres separats per comes.

en: Video frame-rate
ca: Velocitat dels fotogrames en el vídeo

en: Video height
ca: Alçada del vídeo

en: Video input
ca: Entrada de vídeo

en: Video input chroma format
ca: Format de la crominància a l'entrada de vídeo

en: Video input frame rate
ca: Velocitat dels fotogrames en l'entrada de vídeo

en: Video input pin
ca: Clavilla de l'entrada de vídeo

en: Video memory
ca: Memòria de vídeo

en: Video memory buffer height.
ca: Alçada de la memòria intermèdia de la memòria de vídeo.

en: Video memory buffer pitch in bytes.
ca: Densitat de punts de la memòria intermèdia de la memòria de vídeo en bytes.

en: Video memory buffer width.
ca: Amplada de la memòria intermèdia de la memòria de vídeo.

en: Video memory output
ca: Sortida de la memòria de vídeo

en: Video mode
ca: Mode de vídeo

en: Video output
ca: Sortida de vídeo

en: Video output URL
ca: URL per a la sortida de vídeo

en: Video output access method
ca: Mètode d'accés de la sortida de vídeo

en: Video output module
ca: Mòdul de la sortida de vídeo

en: Video output modules
ca: Mòduls de sortida de vídeo

en: Video output muxer
ca: Desmultiplexor de la sortida de vídeo

en: Video output pin
ca: Clavilla de la sortida de vídeo

en: Video pictures blending
ca: Barreja de les imatges de vídeo

en: Video port
ca: Port del vídeo

en: Video post processing filter
ca: Filtre de postprocessament del vídeo

en: Video postrender callback
ca: Crida de retorn del postrenderitzador de vídeo

en: Video prerender callback
ca: Crida de retorn del prerenderitzador de vídeo

en: Video quality post-processing level
ca: Nivell de postprocessament de la qualitat de vídeo

en: Video resolution
ca: Resolució del vídeo

en: Video scale
ca: Escala del vídeo

en: Video scaling
ca: Escalat del vídeo

en: Video scaling factor
ca: Factor d'escalat del vídeo

en: Video scaling filter
ca: Filtre d'escalat de vídeo

en: Video settings
ca: Configuració del vídeo

en: Video size
ca: Mida del vídeo

en: Video snapshot directory (or filename)
ca: Directori de les captures de vídeo (o nom del fitxer)

en: Video snapshot file prefix
ca: Prefix del fitxer per a la captura de vídeo

en: Video snapshot format
ca: Format de la captura de vídeo

en: Video snapshot height
ca: Alçada de la captura de vídeo

en: Video snapshot width
ca: Amplada de la captura de vídeo

en: Video snapshots
ca: Captures de vídeo

en: Video splitter module
ca: Mòdul del divisor de vídeo

en: Video splitters separate the stream into multiple videos.
ca: Els divisors de vídeo separen el flux en múltiples vídeos.

en: Video standard
ca: Estàndard del vídeo

en: Video standard (Default, SECAM, PAL, or NTSC).
ca: Estàndard del vídeo (Predeterminat, SECAM, PAL o NTSC).

en: Video title
ca: Títol del vídeo

en: Video transformation filter
ca: Filtre de transformació del vídeo

en: Video width
ca: Amplada del vídeo

en: Video will be embedded in this pre-existing window. If zero, a new window will be created.
ca: El vídeo s'incrustarà a la finestra ja existent. Si està a zero, es crea una nova finestra.

en: Video will be rendered with this Wayland display. If empty, the default display will be used.
ca: El vídeo es renderitza amb aquesta pantalla Wayland. Si està buit, s'utilitza la pantalla predeterminada.

en: Video will be rendered with this X11 display. If empty, the default display will be used.
ca: El vídeo es renderitza amb aquesta finestra X11. Si està buit, de manera predeterminada s'utilitza la finestra.

en: Video4Linux compressed A/V input
ca: Entrada A/V comprimida Video4Linux

en: Video4Linux input
ca: Entrada Video4Linux

en: Video4Linux radio tuner
ca: Sintonitzador de ràdio Video4Linux

en: VideoCore layer where the video is displayed.
ca: Capa VideoCore on es mostra el vídeo.

en: VideoCore layer where the video is displayed. Subpictures are displayed directly above and a black background directly below.
ca: Capa VideoCore on es mostra el vídeo. Les subimatges es mostren directament a dalt i un fons negre directament a baix.

en: VideoLAN Website...
ca: Lloc web del VideoLAN...

en: VideoToolbox video decoder
ca: Descodificador de vídeo VideoToolbox

en: Videolan.org's addons finder
ca: Cercador de complements de Videolan.org

en: Videolan.org's single archive addons finder
ca: Cercador de complements d'arxiu únic de Videolan.org

en: Vietnamese
ca: Vietnamita

en: Vietnamese (VISCII)
ca: Vietnamita (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
ca: Vietnamita (Windows-1258)

en: View
ca: Visualitza

en: View certificate
ca: Mostra el certificat

[ctx: ViewPoint]
en: Field of view
ca: Camp de visió

[ctx: ViewPoint]
en: Pitch
ca: Nivell de to

[ctx: ViewPoint]
en: Roll
ca: Tira

[ctx: ViewPoint]
en: Yaw
ca: Rotació

en: Visualization
ca: Visualització

en: Visualization:
ca: Visualització:

en: Visualizations
ca: Visualitzacions

en: Visualizations selector
ca: Selector de les visualitzacions

en: Visualizer
ca: Visualitzador

en: Visualizer filter
ca: Filtre del visualitzador

en: Vivid
ca: Llampant

en: VoD server module
ca: Mòdul per al servidor VoD

en: Vobsub subtitles parser
ca: Analitzador de subtítols Vobsub

en: Voice activity detection
ca: Detecció d'activitat de veu

en: Volapuk
ca: Volapük

en: Volume
ca: Volum

en: Volume %ld%%
ca: Volum %ld%%

en: Volume Down
ca: Abaixa el volum

en: Volume Mute
ca: Silencia el volum

en: Volume Up
ca: Apuja el volum

en: Volume control
ca: Control del volum

en: Volume down
ca: Abaixa el volum

en: Volume normalization
ca: Normalització del volum

en: Volume normalizer
ca: Normalitzador de volum

en: Volume of the audio input.
ca: Entrada del volum de l'àudio.

en: Volume up
ca: Apuja el volum

en: Volume will be controlled by the player, and not the <i>Main Controls</i>.
ca: El reproductor controlarà el volum, en substitució dels <i>Controls principals</i>.

en: Volume: %i %%
ca: Volum: %i %%

en: Vorbis audio decoder
ca: Descodificador d'àudio Vorbis

en: Vorbis audio encoder
ca: Codificador d'àudio Vorbis

en: Vorbis audio packetizer
ca: Empaquetador d'àudio Vorbis

en: WAV demuxer
ca: Desmultiplexor WAV

en: WAV muxer
ca: Multiplexor WAV

en: WEBVTT decoder
ca: Descodificador WEBVTT

en: WEBVTT subtitles decoder
ca: Descodificador de subtítols WEBVTT

en: WEBVTT subtitles parser
ca: Analitzador de subtítols WEBVTT

en: WGL extension for OpenGL
ca: Extensió WGL per a l'OpenGL

en: WL shell
ca: Shell WL

en: WMA v1/v2 fixed point audio decoder
ca: Descodificador d'àudio de punt fix WMA v1/v2

en: WMServer RTSP dialect
ca: Dialecte RTSP de WMServer

en: WMServer uses a nonstandard dialect of RTSP. Selecting this parameter will tell VLC to assume some options contrary to RFC 2326 guidelines.
ca: L'WMServer utilitza un dialecte no estàndard d'RTSP. Si seleccioneu aquest paràmetre el VLC assumirà algunes opcions contràries a les directrius RFC 2326.

en: WPL playlist import
ca: Importació de la llista de reproducció WPL

en: Wait for I frame before toggling placeholder
ca: Espera el fotograma I abans de commutar el text variable

en: Wall
ca: Mur

en: Wall video filter
ca: Filtre de vídeo de mur

en: Wallpaper
ca: Fons de pantalla

en: Warning
ca: Avís

en: Warning: <b>%1</b> is already an application menu shortcut
ca: Avís: <b>%1</b> ja és una tecla de drecera d'un menú de l'aplicació

en: Warning: this key or combination is already assigned to
ca: Avís: aquesta tecla o combinació ja està assignada a

en: Water effect
ca: Efecte d'aigua

en: Wave
ca: Ona

en: Wave video filter
ca: Filtre de vídeo d'ones

en: WaveOut audio output
ca: Sortida d'àudio WaveOut

en: Waves
ca: Ones

en: Wayland display
ca: Pantalla Wayland

en: Wayland shared memory video output
ca: Sortida de la memòria compartida de vídeo Wayland

en: Wayland shell surface
ca: Superfície shell de Wayland

en: We just found an older version of VLC's preferences files.
ca: S'ha trobat una versió antiga dels fitxers de preferències del VLC.

en: WebM video decoder
ca: Descodificador de vídeo WebM

en: WebM video encoder
ca: Codificador de vídeo WebM

en: Website
ca: Lloc web

en: Weighted prediction for B-frames
ca: Predicció ponderada per a fotogrames B

en: Weighted prediction for B-frames.
ca: Predicció ponderada per a fotogrames B.

en: Weighted prediction for P-frames
ca: Predicció ponderada per a fotogrames P

en: Weighted prediction for P-frames:
     - 0: Disabled
     - 1: Blind offset
     - 2: Smart analysis
ca: Predicció ponderada per a fotogrames P:
     - 0: Inhabilitat
     - 1: Òfset cec
     - 2: Anàlisi intel·ligent

en: Welsh
ca: Gal·lès

en: Western European (IBM 00850)
ca: Europeu occidental (IBM 00850)

en: Western European (Latin-9)
ca: Europeu occidental (Latin-9)

en: Western European (Windows-1252)
ca: Europeu occidental (Windows-1252)

en: Wet
ca: Humit

en: Wet mix
ca: Senyal alterada (wet)

en: When minimized
ca: Quan estigui minimitzat

en: When passcode set, on this device only
ca: Un cop informada la contrasenya, només en aquest dispositiu

en: When possible, the input stream will be recorded instead of using the stream output module
ca: Quan sigui possible, el flux d'entrada s'enregistrarà en comptes d'utilitzar el mòdul de sortida de flux

en: When set to 'no', this parameter is intended to give old skins a chance to play back video even though no video tag is implemented
ca: Quan se selecciona l'opció «no», se suposa que aquest paràmetre permet a les antigues aparences reproduir el vídeo encara que no s'hagi implementat cap etiqueta de vídeo

en: When set, this VLC instance will act as the master clock for synchronization for clients listening
ca: Quan es defineix, aquesta instància del VLC actua com a rellotge principal per a la sincronització dels clients que estiguin escoltant

en: When several video formats are available, select one whose resolution is closest to (but not higher than) this setting, in number of lines. Use this option if you don't have enough CPU power or network bandwidth to play higher resolutions.
ca: Quan hi ha diversos formats de vídeo disponibles, seleccioneu el format que tingui una resolució semblant (però no més gran) a la d'aquest paràmetre, en nombre de línies. Utilitzeu aquesta opció si la vostra CPU no té suficient potència o amplada de banda de xarxa per a reproduir resolucions altes.

en: When the SAP flow control is disabled, this lets you set the fixed interval between SAP announcements.
ca: Quan s'inhabilita el control de flux SAP, permet posar l'interval fix entre anuncis SAP.

en: When this is enabled, the interface will show a dialog box each time some user input is required.
ca: Quan s'activi aquesta opció, es mostrarà un diàleg cada vegada que es necessiti una entrada de l'usuari.

en: When this is enabled, the preferences and/or interfaces will show all available options, including those that most users should never touch.
ca: Quan s'activi aquesta opció, les preferències i/o interfícies mostraran totes les opcions disponibles. També es mostraran aquelles opcions que es recomana a la majoria dels usuaris no toquin.

en: When this is set, the SAP parser will discard some non-compliant announcements.
ca: Quan es defineix, l'analitzador de SAP descarta alguns avisos no complidors.

en: When this mode is enabled, pixels will be shown as black or white. The threshold value will be the brightness defined below.
ca: Quan s'habilita, els píxels es mostren en blanc i negre. El valor llindar serà la brillantor que es defineixi a continuació.

en: When to raise the interface
ca: Quan s'activa la interfície

en: When unlocked
ca: Quan estigui desbloquejat

en: When unlocked, on this device only
ca: Quan estigui desbloquejat, només en aquest dispositiu

en: When using the PVR input (or a very irregular source), you should set this to 10000.
ca: Quan utilitzeu l'entrada PVR (o una font molt irregular), ho heu de posar a 10000.

en: When using the one instance only option, enqueue items to playlist and keep playing current item.
ca: Quan està en el mode d'una sola instància, envia a la cua de la llista de reproducció els elements i continua la reproducció actual.

en: Whether or not to display all spatial layers, default false
ca: Si s'han de mostrar o no totes les capes espacials, per defecte fals

en: Whether temporal deinterlacing applies to luma only
ca: Si el desentrellaçat temporal aplica només a la luminància

en: Which font description to use if the Kate stream does not specify particular font parameters (name, size, etc) to use. A blank name will let Tiger choose font parameters where appropriate.
ca: Descripció del tipus de lletra que s'ha d'utilitzar si el flux Kate no especifica cap paràmetre per al tipus de lletra (nom, mida, etc.) Si es deixa en blanc, el Tiger triarà els paràmetres apropiats per al tipus de lletra.

en: White
ca: Blanc

en: White Crush for Blue
ca: Atenuació dels tons blancs per al blau

en: White Crush for Green
ca: Atenuació dels tons blancs per al verd

en: White Crush for Red
ca: Atenuació dels tons blancs per al vermell

en: White Level for Blue
ca: Nivell de blanc per al blau

en: White Level for Green
ca: Nivell de blanc per al verd

en: White Level for Red
ca: Nivell de blanc per al vermell

en: White balance temperature (K)
ca: Temperatura del balanç de blancs (K)

en: White balance temperature as a color temperation in Kelvin (2800 is minimum incandescence, 6500 is maximum daylight).
ca: Temperatura del balanç de blancs que actua com a moderadora del color, en graus Kelvin (2800 significa incandescència mínima, 6500, llum natural màxima).

en: White point
ca: Punt blanc

en: Wide-band (16kHz)
ca: Banda ampla (16 kHz)

en: Width
ca: Amplada

en: Width in pixel of each bar in the BarGraph to be displayed.
ca: Amplada en píxels de la gràfica de barres que es mostrarà.

en: Width in pixels of the border between miniatures.
ca: Amplada en píxels de la vora entre les miniatures.

en: Width of the virtual room
ca: Amplada de l'habitació virtual

en: Width of video or subtitle elementary streams
ca: Amplada dels fluxos bàsics de vídeo o subtítol

en: Window
ca: Finestra

en: Window decorations
ca: Decoracions de la finestra

en: Window handle (HWND)
ca: Handle de la finestra (HWND)

en: Window properties
ca: Propietats de la finestra

en: Window size
ca: Mida de la finestra

en: Windows Audio Session API input
ca: Entrada Windows Audio Session API

en: Windows Audio Session API output
ca: Sortida Windows Audio Session API

en: Windows GDI video output
ca: Sortida de vídeo GDI de Windows

en: Windows Media NSC metademux
ca: Metadesmultiplexor Windows Media NSC

en: Windows Multimedia Device output
ca: Sortida del dispositiu multimèdia de Windows

en: Windows Service interface
ca: Interfície del Servei de Windows

en: Windows configuration of the last skin used. This option is updated automatically, do not touch it.
ca: Finestres de configuració de l'última aparença utilitzada. Aquesta opció s'actualitza automàticament, no la toqueu.

en: Windows messages interface
ca: Interfície del Servei de Windows

en: Windows networks
ca: Xarxes de Windows

en: Windows opacity between 0.1 and 1
ca: Opacitat de les finestres entre 0,1 i 1

en: With this option checked, the volume up, volume down and mute buttons on your keyboard will always change your system volume. With this option unchecked, the volume buttons will change VLC's volume when VLC is selected and change the system volume when VLC is not selected.
ca: Si s'activa aquesta opció, els botons per a silenciar, apujar o abaixar el volum del vostre teclat sempre canviaran el volum del vostre sistema. Si es desactiva aquesta opció, els botons de volum canviaran el volum del VLC quan estigui seleccionat i canviaran el volum del sistema quan el VLC no estigui seleccionat.

en: With this option enabled, the playback will be automatically paused when minimizing the window.
ca: Si s'habilita aquesta opció, la reproducció es posa en pausa automàticament quan es minimitza la finestra.

en: Wolof
ca: Wòlof

en: Workaround bugs
ca: Solució temporal d'errors

en: Workaround for France
ca: Solució temporal per a França

en: Wrapper filter output
ca: Sortida del filtre d'embolcall

en: Write process id to file
ca: Escriu l'identificador del procés en un fitxer

en: Writer
ca: Escriptor

en: Writes process id into specified file.
ca: Escriu l'identificador del procés en un fitxer especificat.

en: Writes statistic info about stream
ca: Escriu informació estadística sobre el flux

en: Writes stats to file instead of stdout
ca: Escriu estadístiques a fitxer en lloc de l'stdout

en: X Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
ca: Coordenada X de la cantonada superior esquerra del mosaic.

en: X coordinate
ca: Coordenada X

en: X coordinate of the bargraph.
ca: Coordenada X de la gràfica de barres.

en: X coordinate of the encoded subtitle
ca: Coordenada X del subtítol codificat

en: X coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
ca: Coordenada X del logotip. Podeu moure el logotip si feu un clic amb el botó esquerre.

en: X coordinate of the mask.
ca: Coordenada X de la màscara.

en: X coordinate of the rendered subtitle
ca: Coordenada X del subtítol renderitzat

en: X coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
ca: Coordenada X de la cantonada superior esquerra del mosaic si no és negatiu.

en: X offset
ca: Òfset X

en: X offset, from the left screen edge.
ca: Òfset X, des de la vora esquerra de la pantalla.

en: X window
ca: Finestra X

en: X.509 Certificate Authority
ca: Entitat certificadora X.509

en: X.509 Certificate Revocation List
ca: Llista de revocació de certificat X.509

en: X.509 Client certificate
ca: Certificat del client X.509

en: X.509 Client private key
ca: Clau privada del client X.509

en: X11 display
ca: Finestra X11

en: X11 video output (XCB)
ca: Sortida de vídeo X11 (XCB)

en: X11 video window (XCB)
ca: Finestra de vídeo X11 (XCB)

en: X11 window ID
ca: Identificador de la finestra X11

en: XA demuxer
ca: Desmultiplexor XA

en: XDG screen saver inhibition
ca: Inhibició de l'estalvi de pantalla XDG

en: XDG shell
ca: Shell XDG

en: XDG shell surface
ca: Superfície shell de XDG

en: XDG-screensaver
ca: Estalvi de pantalla XDG

en: XML Parser (using libxml2)
ca: Analitzador XML (mitjançant libxml2)

en: XSPF playlist
ca: Llista de reproducció XSPF

en: XSPF playlist export
ca: Exportació de la llista de reproducció XSPF

en: XSPF playlist import
ca: Importació de la llista de reproducció XSPF

en: XSPF playlist |*.xspf|M3U file |*.m3u|HTML playlist |*.html
ca: Llista de reproducció XSPF |*.xspf|Fitxer M3U |*.m3u|Llista de reproducció HTML |*.html

en: XVideo adaptor number
ca: Número de l'adaptador XVideo

en: XVideo format id
ca: Identificador del format XVideo

en: XVideo hardware adaptor to use. By default, VLC will use the first functional adaptor.
ca: Adaptador de maquinari XVideo que s'ha d'utilitzar. De manera predeterminada, el VLC utilitzarà el primer adaptador funcional.

en: XVideo image format id to use. By default, VLC will try to use the best match for the video being played.
ca: Identificador del format d'imatge XVideo que s'ha d'utilitzar. De manera predeterminada, el VLC intentarà utilitzar la millor coincidència per al vídeo que s'està reproduint.

en: XVideo output (XCB)
ca: Sortida de vídeo XVideo (XCB)

en: XWD file (autodetect)
ca: Fitxer XWD (detecció automàtica)

en: XWD image decoder
ca: Descodificador d'imatge XWD

en: Y Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
ca: Coordenada Y de la cantonada superior esquerra del mosaic.

en: Y coordinate
ca: Coordenada Y

en: Y coordinate of the bargraph.
ca: Coordenada Y de la gràfica de barres.

en: Y coordinate of the encoded subtitle
ca: Coordenada Y del subtítol codificat

en: Y coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
ca: Coordenada Y del logotip. Podeu moure el logotip si feu un clic amb el botó esquerre.

en: Y coordinate of the mask.
ca: Coordenada Y de la màscara.

en: Y coordinate of the rendered subtitle
ca: Coordenada Y del subtítol renderitzat

en: Y coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
ca: Coordenada Y de la cantonada superior esquerra del mosaic si no és negatiu.

en: Y offset
ca: Òfset Y

en: Y offset, down from the top.
ca: Òfset Y, des de la part superior a la inferior.

en: YUV 10-bits planar to semiplanar 10-bits conversions
ca: Conversions YUV de 10-bits planar a 10-bits semiplanar

en: YUV output
ca: Sortida YUV

en: YUV planar to semiplanar conversions
ca: Conversions YUV de planar a semiplanar

en: YUV video output
ca: Sortida de vídeo YUV

en: YUV-Color cube shifting across the V-plane ( 0 - 127 ).
ca: Cub de color YUV que es mou a través del pla V (0 - 127).

en: YUVP converter
ca: Convertidor YUVP

en: Yellow
ca: Groc

en: Yes
ca: Sí

en: Yiddish
ca: Jiddisch

en: Yoruba
ca: Ioruba

en: You attempted to reach %s. %s
    This problem may be stem from an attempt to breach your security, compromise your privacy, or a configuration error.
    
    If in doubt, abort now.
ca: Heu provat d'accedir a %s. %s
    Aquest problema pot provenir d'un intent de violar la vostra seguretat, comprometre la vostra privacitat, o un error de configuració.
    
    En cas de dubte, interrompeu ara.

en: You attempted to reach %s. However the security certificate presented by the server is unknown and could not be authenticated by any trusted Certification Authority. This problem may be caused by a configuration error or an attempt to breach your security or your privacy.
    
    If in doubt, abort now.
ca: Heu provat d'accedir a %s. Així i tot, el certificat de seguretat que ha presentat el servidor és desconegut i pot no estar autenticat per cap entitat de certificació de confiança. Aquest problema pot ser causat per un error de configuració o per un intent de violar la vostra seguretat o privacitat.
    
    En cas de dubte, interrompeu ara.

en: You can completely disable the audio output. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
ca: Es desactiva la sortida d'àudio. No es produirà la fase de descodificació d'àudio, estalviant així recursos per processar.

en: You can completely disable the sub-picture processing.
ca: Aquesta opció permet inhabilitar completament el processament de les subimatges.

en: You can completely disable the video output. The video decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
ca: Et permet inhabilitar totalment la sortida de vídeo. En aquest cas, no es fa la descodificació de vídeo i s'estalvia així alguna potència de processament.

en: You can disable all transparency effects if you want. This is mainly useful when moving windows does not behave correctly.
ca: Aquesta opció permet inhabilitar tots els efectes de transparència si voleu. És útil quan en moure les finestres no es comporten correctament.

en: You can disable use of Macroblock-tree on ratecontrol
ca: Podeu inhabilitar l'ús de l'arbre macrobloc al control de velocitat

en: You can enforce the (x,y) offsets of the elements on the mosaic (only used if positioning method is set to "offsets"). You must give a comma-separated list of coordinates (eg: 10,10,150,10).
ca: Aquesta opció permet forçar els òfsets (x,y) dels elements del mosaic (només s'utilitza si el mètode d'emplaçament està definit com a «òfsets»). Heu de proporcionar una llista de coordenades separada per comes (p. ex: 10,10,150,10).

en: You can enforce the height of the video snapshot. By default it will keep the original height (-1). Using 0 will scale the height to keep the aspect ratio.
ca: Aquesta opció permet forçar l'alçada de la captura de vídeo. De manera predeterminada es mantindrà l'alçada original (-1). Si s'utilitza 0 s'escalarà per tal de mantenir la relació d'aspecte.

en: You can enforce the image height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
ca: Aquesta opció permet forçar l'alçada de la imatge. De manera predeterminada (-1), el VLC s'adaptarà a les característiques del vídeo.

en: You can enforce the image width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
ca: Aquesta opció permet forçar l'amplada de la imatge. De manera predeterminada (-1), el VLC s'adaptarà a les característiques del vídeo.

en: You can enforce the marquee position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
ca: Aquesta opció permet forçar la posició de la marquesina al vídeo (0=centre, 1=esquerra, 2=dret, 4=superior, 8=inferior, també podeu utilitzar combinacions d'aquests valors, p. ex. 6=superior-dreta).

en: You can enforce the mosaic alignment on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
ca: Aquesta opció permet forçar l'alineació del mosaic al vídeo (0=centre, 1=esquerra, 2=dret, 4=superior, 8=inferior, també podeu utilitzar combinacions d'aquests valors, p. ex. 6=superior-dreta).

en: You can enforce the order of the elements on the mosaic. You must give a comma-separated list of picture ID(s). These IDs are assigned in the "mosaic-bridge" module.
ca: Aquesta opció us permet forçar l'ordre dels elements del mosaic. Heu de proporcionar una llista dels identificadors de les imatges separada per comes. Aquests identificadors s'assignen al mòdul "mosaic-pont".

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (X coordinate).
ca: Et permet forçar la posició de la cantonada superior esquerra de la finestra de vídeo (coordenada X).

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (Y coordinate).
ca: Et permet forçar la posició de la cantonada superior esquerra de la finestra de vídeo (coordenada Y).

en: You can enforce the subpicture position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, e.g. 6=top-right).
ca: Aquesta opció permet forçar la posició de la subimatge al vídeo (0=centre, 1=esquerra, 2=dreta, 4=superior, 8=inferior, també podeu utilitzar combinacions d'aquests valors, p. ex. 6=superior-dreta).

en: You can enforce the teletext position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg. 6 = top-right).
ca: Aquesta opció permet forçar la posició del teletext en el vídeo (0=centre, 1=esquerra, 2=dreta, 4=superior, 8=inferior, també podeu utilitzar combinacions d'aquests valors, p. ex. 6=superior-dreta).

en: You can enforce the text position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom; you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
ca: Aquesta opció permet forçar la posició del text al vídeo (0=centre, 1=esquerra, 2=dret, 4=superior, 8=inferior, també podeu utilitzar combinacions d'aquests valors, p. ex. 6=superior-dreta).

en: You can enforce the video height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
ca: Et permet forçar una alçada de vídeo. Per defecte (-1), el VLC s'adaptarà a les característiques del vídeo.

en: You can enforce the video width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
ca: Et permet forçar aquí una amplada de vídeo. Per defecte (-1), el VLC s'adaptarà a les característiques del vídeo.

en: You can enforce the width of the video snapshot. By default it will keep the original width (-1). Using 0 will scale the width to keep the aspect ratio.
ca: Aquesta opció permet forçar l'amplada de la captura de vídeo. De manera predeterminada es mantindrà l'amplada original (-1). Si s'utilitza 0 s'escalarà per tal de mantenir la relació d'aspecte.

en: You can enter here a default stream output chain. Refer to the documentation to learn how to build such chains. Warning: this chain will be enabled for all streams.
ca: Aquesta opció permet introduir aquí una cadena predeterminada de sortida del flux. Dirigiu-vos a la documentació per aprendre a crear aquest tipus de cadenes. Avís: aquesta cadena s'habilitarà per a tots els fluxos.

en: You can give a comma-separated list of inputs that will be concatenated together after the normal one.
ca: Aquesta opció permet especificar una llista d'entrades separades per comes que es concatenarà després de la llista normal.

en: You can manually give a list of bookmarks for a stream in the form "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"
ca: Aquesta opció permet especificar una llista de preferits per a un flux de la següent forma «{name=nom de l'enllaç, time=desplaçament de temps opcional, bytes=desplaçament de bytes opcional}{etc.}»

en: You can select "additional interfaces" for VLC. They will be launched in the background in addition to the default interface. Use a colon separated list of interface modules. (common values are "rc" (remote control), "http", "gestures" ...)
ca: Aquesta opció permet seleccionar «interfícies addicionals» per al VLC. S'executen en segon pla, unides a la interfície predeterminada. Utilitzeu una llista de mòduls d'interfície separats per comes (els valors comuns són «rc» (control remot), «http» «gestures»...)

en: You can select control interfaces for VLC.
ca: Aquesta opció permet seleccionar interfícies de control per al VLC.

en: You can select local files with the following list and buttons.
ca: Aquesta llista i aquests botons permeten seleccionar els fitxers locals.

en: You can select which VoD server module you want to use. Set this to 'vod_rtsp' to switch back to the old, legacy module.
ca: Podeu seleccionar quin mòdul per a servidor VoD voleu usar. Establiu això a «vod_rtsp» per tornar a l'antic, el mòdul antic.

en: You can use specific video output modules for the clones. Use a comma-separated list of modules.
ca: Aquesta opció permet utilitzar mòduls de sortida de vídeo per als clons. Utilitzeu una llista de mòduls separats per comes.

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
ca: Aquesta opció permet posar els subtítols sota la pel·lícula, en comptes de sobre. Proveu diferents posicions.

en: You can zoom the video by the specified factor.
ca: Et permet fer un zoom al vídeo amb el valor especificat.

en: You have the latest version of VLC media player.
ca: Teniu l'última versió del reproductor multimèdia VLC.

en: You have two choices:
     - The interface will resize to the native video size
     - The video will fit to the interface size
     By default, interface resize to the native video size.
ca: Teniu dues opcions per triar:
     - La interfície tornarà a la mida nadiua del vídeo
     - El vídeo s'encaixarà amb la mida de la interfície
     De manera predeterminada, la interfície tornarà a tenir la mida nadiua del vídeo.

en: You just need to fill one of the three following parameters, VLC will autodetect the other using the original aspect ratio
ca: Només és necessari omplir un dels tres paràmetres següents, el VLC detecta automàticament els altres mitjançant la relació d'aspecte original

en: You must set a name for the profile.
ca: Heu de definir un nom per al perfil.

en: You normally have to feed the shoutcast module with Ogg streams. It is also possible to stream MP3 instead, so you can forward MP3 streams to the shoutcast/icecast server.
ca: S'acostuma a alimentar el mòdul Shoutcast amb fluxos Oggs. Així i tot, també és possible transmetre MP3 per a poder remetre fluxos MP3 al servidor Shoutcast/Icecast.

en: You should configure your speaker layout with "Audio Midi Setup" in /Applications/Utilities. VLC will output Stereo only.
ca: És recomanable que configureu la disposició dels altaveus amb la utilitat «Configuració d'àudio MIDI» a Aplicacions/Utilitats. Ara s'està utilitzant el mode estèreo.

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable audio input device.Please check your connectors and drivers.
ca: El vostre Mac no sembla estar equipat amb un dispositiu d'entrada d'àudio adient. Si us plau, reviseu els connectors i controladors.

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable input device. Please check your connectors and drivers.
ca: Sembla que el vostre Mac no està equipat amb un dispositiu d'entrada adient. Comproveu els connectors i els controladors.

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable video input device. Please check your connectors and drivers.
ca: El vostre Mac no sembla estar equipat amb un dispositiu d'entrada de vídeo adient. Si us plau, reviseu els connectors i controladors.

en: Your account was rejected.
ca: S'ha rebutjat el compte.

en: Your display will be opened and played in order to stream or save it.
ca: La pantalla s'obre i es reprodueix per a transmetre-la o desar-la.

en: Your input can't be opened
ca: No es pot obrir la vostra entrada

en: Your system BD+ decoding library does not work. Missing configuration?
ca: La biblioteca de descodificació BD+ del vostre sistema no funciona. Manca la configuració?

en: Your window manager does not provide a list of applications.
ca: El gestor de finestres no proporciona la llista d'aplicacions.

en: Zero Order Hold (fastest)
ca: Zero Order Hold (el més ràpid)

en: Zeroconf network services
ca: Serveis de xarxa Zeroconf

en: Zeroconf services
ca: Serveis Zeroconf

en: Zlib decompression filter
ca: Filtre de descompressió Zlib

en: Zoom In
ca: Amplia

en: Zoom Out
ca: Redueix

en: Zoom mode: %s
ca: Mode zoom: %s

en: Zoom video
ca: Zoom al vídeo

en: Zooming reset
ca: Restableix el zoom

en: [Display]
ca: [Mostra]

en: [Filebrowser]
ca: [Navegador de fitxers]

en: [Loop]
ca: [Bucle]

en: [Player]
ca: [Reproductor]

en: [Playlist]
ca: [Llista de reproducció]

en: [Random]
ca: [Aleatori]

en: [Repeat]
ca: [Repeteix]

en: [cdda:][device][@[track]]
ca: [cdda:][dispositiu][@[pista]]

en: [vcd:][device][#[title][,[chapter]]]
ca: [vcd:][dispositiu][#[títol][,[capítol]]]

en: add --advanced to your command line to see advanced options.
ca: afegiu --advanced a la línia d'ordres per a veure les opcions avançades.

en: addons local storage
ca: Complements del magatzem local

en: addons.videolan.org addons finder
ca: Cercador de complements addons.videolan.org

en: address:port to bind vlc to listening incoming streams. Helper setting for dst, dst=bind+'/'+path. dst-parameter overrides this.
ca: adreça:port per vincular el vlc a l'escolta dels fluxos d'entrada. Paràmetre de l'aplicació d'ajuda per al dst, dst=bind+'/'+path. El paràmetre dst ho substitueix.

en: antiflicker
ca: antiparpalleig

en: antiflicker video filter
ca: filtre de vídeo antiparpalleig

en: ask for extra verbosity when displaying help
ca: demana loquacitat extra quan es mostri l'ajuda

en: audio
ca: àudio

en: auto - let encoder decide based upon input (Best)
ca: Auto: permet al codificador decidir basant-se en les millors entrades (el millor)

en: automatic - let encoder decide based upon input (Best)
ca: Automàtic: permet decidir al codificador basant-se en les entrades (el millor)

en: avparser packetizer
ca: empaquetador avparser

en: blocks
ca: blocs

en: boolean
ca: booleà

en: buffers
ca: memòries intermèdies

en: checkerboard
ca: escaquer

en: clean effects
ca: neteja els efectes

en: column alternation
ca: alternança de columnes

en: core program
ca: programa nucli

en: cycle
ca: recorre

en: debug
ca: depuració

en: decoder
ca: descodificador

en: device, fifo or filename
ca: dispositiu, fifo o nom de fitxer

en: device, fifo or filename to write yuv frames too.
ca: dispositiu, fifo o nom de fitxer per a escriure també els fotogrames yuv.

en: exchange puzzle
ca: intercanvia el trencaclosques

en: fixed
ca: fixat

en: float
ca: nombre de coma flotant

en: force coding frame as separate interlaced fields
ca: força la codificació de fotogrames com a camps entrellaçats separats

en: force coding frame as single picture
ca: força la codificació de fotogrames com a imatge única

en: frame alternation
ca: alternança de fotogrames

en: frames
ca: fotogrames

en: full
ca: complet

en: full - Motion compensation blocks fully overlap
ca: Total: Els blocs de compensació de moviment se superposen completament

en: full - One code block per subband
ca: total - Un bloc de codi per subbanda

en: gzip decompression
ca: Descompressió gzip

en: hearing impaired
ca: discapacitat auditiva

en: height of the overlapping area (in %)
ca: alçada de l'àrea de superposició (en %)

en: iTunes Music Library importer
ca: Importador de la biblioteca de música d'iTunes

en: in
ca: en

en: integer
ca: nombre enter

en: jigsaw puzzle
ca: trencaclosques jigsaw

en: large - use large code blocks
ca: gran - utilitza blocs de codi grans

en: large - use large motion compensation blocks
ca: Gran: utilitza un bloc de compensació de moviment gran

en: last.fm username or password is incorrect. Please verify your settings and relaunch VLC.
ca: El nom d'usuari o contrasenya de last.fm és incorrecte. Verifiqueu la vostra configuració i torneu a executar el VLC.

en: last.fm: Authentication failed
ca: Last.fm: Error d'autenticació

en: length of the overlapping area (in %)
ca: longitud de l'àrea de superposició (en %)

en: libarchive based stream directory
ca: Directori de fluxos basat en libarchive

en: libarchive based stream extractor
ca: Extractor de fluxos basat en libarchive

en: libavcodec can do error resilience.
    However, with a buggy encoder (such as the ISO MPEG-4 encoder from M$) this can produce a lot of errors.
    Valid values range from 0 to 4 (0 disables all errors resilience).
ca: libavcodec can do error resilience.
    Així i tot, amb un codificador amb errors (com el codificador ISO MPEG-4 del M$) aquesta opció pot produir molts errors.
    Els valors vàlids estan entre 0 i 4 (0 inhabilita el reconeixement d'errors).

en: libavformat AVIO access
ca: Accès AVIO de la libavformat

en: libavformat AVIO access output
ca: Sortida d'accés AVIO de la libavformat

en: libdsm NETBIOS discovery module
ca: Mòdul per al descobriment del NETBIOS de la libdsm

en: libdsm SMB input
ca: Entrada SMB de la libdsm

en: libdsm's SMB (Windows network shares) input and browser
ca: Entrada i explorador SMB de la libdsm (comparteix la xarxa de Windows)

en: libprojectM effect
ca: Efecte libprojectM

en: libsecret keystore
ca: clauer keystore

en: mDNS Network Discovery
ca: Descobriment de la xarxa mDNS

en: mDNS Renderer Discovery
ca: Descobriment del renderitzador mDNS

en: medium - use medium motion compensation blocks
ca: Mitjà: utilitza un bloc de compensació de moviment mitjà

en: medium - use medium sized code blocks
ca: mitjà - utilitza blocs de codi mitjans

en: middle position (in %)
ca: posició mitjana (en %)

en: motion
ca: moviment

en: motion control interface
ca: Interfície del control de moviments

en: no configuration option will be loaded nor saved to config file
ca: cap opció de configuració es carregarà ni es desarà al fitxer de configuració

en: none
ca: cap

en: none - Motion compensation blocks do not overlap
ca: Cap: Els blocs de compensació de moviment no se superposen

en: offsets
ca: òfsets

en: packetizer
ca: empaquetador

en: partial - Motion compensation blocks only partially overlap
ca: Parcial: Els blocs de compensació de moviment se superposen parcialment

en: perceptual distance
ca: distància perceptiva

en: perceptual distance to calculate perceptual weight
ca: distància perceptiva per a calcular el pes perceptiu

en: perceptual weighting method
ca: mode de ponderació perceptiva

en: print a list of available modules
ca: imprimeix una llista dels mòduls disponibles

en: print a list of available modules with extra detail
ca: imprimeix una llista dels mòduls disponibles amb detalls extres

en: print help for VLC (can be combined with --advanced and --help-verbose)
ca: imprimeix l'ajuda del VLC (es pot combinar amb --advanced i --help-verbose)

en: print help for VLC and all its modules (can be combined with --advanced and --help-verbose)
ca: imprimeix l'ajuda del VLC i els seus mòduls (es pot combinar amb --advanced i --help-verbose)

en: print help on a specific module (can be combined with --advanced and --help-verbose). Prefix the module name with = for strict matches.
ca: imprimeix l'ajuda sobre un mòdul específic (es pot combinar amb --advanced i --help-verbose). Prefixa el nom del mòdul amb = per a obtenir coincidències exactes.

en: print version information
ca: imprimeix la informació de la versió

en: projectM configuration file
ca: Fitxer de configuració projectM

en: projectM preset path
ca: Camí predefinit del projectM

en: reset the current config to the default values
ca: restableix els valors predeterminats de la configuració actual

en: resets the current plugins cache
ca: restableix la memòria cau dels connectors actuals

en: row alternation
ca: alternança de files

en: sec.
ca: s

en: side by side
ca: banda a banda

en: simple
ca: senzill

en: single .vlp archive addons finder
ca: Cercador de complements d'arxiu únic .vlp

en: sliding puzzle
ca: trencaclosques sliding

en: small - use small code blocks
ca: petit - utilitza blocs de codi petits

en: small - use small motion compensation blocks
ca: Petit: utilitza un bloc de compensació de moviment petit

en: string
ca: cadena

en: subpicture
ca: subimatge

en: swap puzzle
ca: trencaclosques swap

en: syslog
ca: Syslog

en: top bottom
ca: dalt a baix

en: tx3g subtitles
ca: subtítols tx3g

en: tx3g subtitles decoder
ca: descodificador de subtítols tx3g

en: unknown
ca: desconegut

en: use alternate config file
ca: empra el fitxer de configuració alternatiu

en: use open GOP, for bluray compatibility use also bluray-compat option
ca: Empra el GOP obert, perquè sigui compatible amb Blu-Ray utilitza també l'opció de compatibilitat amb Blu-Ray

en: v4l2 controls
ca: Controls v4l2

en: v4l2 driver controls
ca: Controls del controlador del v4l2

en: video
ca: vídeo

en: visual impaired commentary
ca: comentaris per a persones amb problemes visuals

en: warnings
ca: avisos

en: x264 advanced options
ca: Opcions avançades x264

en: x264 advanced options, in the form {opt=val,op2=val2}.
ca: Opcions avançades x264, en la forma {opt=val,op2=val2}.

en: x264 preset and tuning selection
ca: Predefinició x264 i selecció de la sintonització

en: x264 profile and level selection
ca: Perfil x264 i nivell de selecció

en: | achan [X]. . . . . . . . . .  set/get audio channels
ca: | achan [X]. . . . . . . . . . defineix/rep els canals de so

en: | add XYZ  . . . . . . . . . . . . add XYZ to playlist
ca: | add XYZ . . . . . . . . . . afegeix XYZ a la llista de reproducció

en: | adev [device]  . . . . . . . .  set/get audio device
ca: | adev [dispositiu]  . . . . . . . .  estableix/obtén el dispositiu d'àudio

en: | atrack [X] . . . . . . . . . . . set/get audio track
ca: | atrack [X] . . . . . . . . . . . defineix/rep la pista d'àudio

en: | audio decoded    :    %5li
ca: | àudio descodificat: %5li

en: | audio decoded    :    %5lli
ca: | àudio descodificat: %5lli

en: | buffers lost     :    %5li
ca: | memòries intermèdies perdudes: %5li

en: | buffers lost     :    %5lli
ca: | memòries intermèdies perdudes: %5lli

en: | buffers played   :    %5li
ca: | memòries intermèdies reproduïdes: %5li

en: | buffers played   :    %5lli
ca: | memòries intermèdies reproduïdes: %5lli

en: | chapter [X]  . . . . set/get chapter in current item
ca: | chapter [X] . . . . defineix/rep capítol en l'element actual

en: | chapter_n  . . . . . .  next chapter in current item
ca: | chapter_n . . . . . . següent capítol en l'element actual

en: | chapter_p  . . . .  previous chapter in current item
ca: | chapter_p . . . . capítol anterior en l'element actual

en: | clear . . . . . . . . . . . . . . clear the playlist
ca: | clear . . . . . . . . . . . . neteja la llista de reproducció

en: | demux bitrate    :   %6.0f kb/s
ca: | taxa de bits de desmultiplexació: %6.0f kb/s

en: | demux bytes read : %8.0f KiB
ca: | bytes de desmultiplexació llegits: %8.0f KiB

en: | demux corrupted  :    %5li
ca: | el desmultiplexor està malmès: %5li

en: | demux corrupted  :    %5lli
ca: | el desmultiplexor està malmès: %5lli

en: | discontinuities  :    %5li
ca: | discontinuïtats: %5li

en: | discontinuities  :    %5lli
ca: | discontinuïtats: %5lli

en: | enqueue XYZ  . . . . . . . . . queue XYZ to playlist
ca: | enqueue XYZ . . . . . . . . . . envia XYZ a la cua de la llista de reproducció

en: | f [on|off] . . . . . . . . . . . . toggle fullscreen
ca: | f [on|off] . . . . . . . . . . . . commuta la pantalla completa

en: | faster . . . . . . . . . .  faster playing of stream
ca: | faster . . . . . . . . . . reproducció del flux ràpida

en: | fastforward  . . . . . . . .  .  set to maximum rate
ca: | fastforward . . . . . . . . . estableix a la màxima velocitat

en: | frame. . . . . . . . . .  play frame by frame
ca: | frame. . . . . . . . . . reprodueix fotograma a fotograma

en: | frames displayed :    %5li
ca: | fotogrames mostrats: %5li

en: | frames displayed :    %5lli
ca: | fotogrames mostrats: %5lli

en: | frames lost      :    %5li
ca: | fotogrames perduts: %5li

en: | frames lost      :    %5lli
ca: | fotogrames perduts: %5lli

en: | get_length . . . .  the length of the current stream
ca: | get_length . . . . la longitud del flux actual

en: | get_time . . seconds elapsed since stream's beginning
ca: | get_time . . temps transcorregut des de l'inici del flux

en: | get_title . . . . .  the title of the current stream
ca: | get_title . . . . . el títol del flux actual

en: | goto . . . . . . . . . . . . . .  goto item at index
ca: | goto . . . . . . . . . . . . vés a l'element de l'índex

en: | help . . . . . . . . . . . . . . . this help message
ca: | help . . . . . . . . . . . . . . . missatge d'ajuda

en: | info . . . . .  information about the current stream
ca: | info . . . . . informació sobre el flux actual

en: | input bitrate    :   %6.0f kb/s
ca: | taxa de bits d'entrada: %6.0f kb/s

en: | input bytes read : %8.0f KiB
ca: | bytes d'entrada llegits: %8.0f KiB

en: | is_playing . . . .  1 if a stream plays, 0 otherwise
ca: | is_playing . . . . 1 si un flux es reprodueix, 0 la resta

en: | key [hotkey name] . . . . . .  simulate hotkey press
ca: | Tecla [nom de la tecla de drecera] . . . . . . simula la pulsació d'una tecla de drecera

en: | logout . . . . . . .  exit (if in socket connection)
ca: | logout . . . . . . . sortir (a la connexió socket)

en: | loop [on|off] . . . . . . . . . toggle playlist loop
ca: | loop [on|off] . . . . . . . . commuta el bucle de la llista de reproducció

en: | next . . . . . . . . . . . . . .  next playlist item
ca: | next . . . . . . . . . . . . següent element de la llista

en: | normal . . . . . . . . . .  normal playing of stream
ca: | normal . . . . . . . . . . reproducció de flux normal

en: | pause  . . . . . . . . . . . . . . . .  toggle pause
ca: | pause . . . . . . . . . . . . . . . . commuta la pausa

en: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . play stream
ca: | play. . . . . . . . . . . . . . . reprodueix el flux

en: | playlist . . . . .  show items currently in playlist
ca: | playlist . . . mostra els elements actuals de la llista de reproducció

en: | prev . . . . . . . . . . . .  previous playlist item
ca: | prev . . . . . . . . . . element anterior de la llista

en: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  quit vlc
ca: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . . . sortir del vlc

en: | random [on|off] . . . . . . .  toggle random jumping
ca: | random [on|off] . . . . . . . commuta el salt aleatori

en: | repeat [on|off] . . . .  toggle playlist item repeat
ca: | repeat [on|off] . . . . commuta la repetició dels elements de la llista de reproducció

en: | rewind  . . . . . . . . . . . .  set to minimum rate
ca: | rewind . . . . . . . . . . . . estableix a la mínima velocitat

en: | seek X . . . seek in seconds, for instance `seek 12'
ca: | seek X . . . cerca en segons, per exemple «cerca 12»

en: | slower . . . . . . . . . .  slower playing of stream
ca: | slower . . . . . . . . . . reproducció de flux lenta

en: | snapshot . . . . . . . . . . . . take video snapshot
ca: | snapshot . . . . . . . . . . . . obtén una captura de vídeo

en: | stats  . . . . . . . .  show statistical information
ca: | stats . . . . . . . . mostra informació estadística

en: | status . . . . . . . . . . . current playlist status
ca: | clear . . . . . . . . . . . . estat actual de la llista de reproducció

en: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . stop stream
ca: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . atura el flux

en: | strack [X] . . . . . . . . .  set/get subtitle track
ca: | strack [X] . . . . . . . . .  estableix/obté la pista de subtítol

en: | title [X]  . . . . . . set/get title in current item
ca: | title [X] . . . . defineix/rep el títol de l'element actual

en: | title_n  . . . . . . . .  next title in current item
ca: | title_n . . . . . . . . següent títol en l'element actual

en: | title_p  . . . . . .  previous title in current item
ca: | title_p . . . . . . títol anterior en l'element actual

en: | vcrop [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video crop
ca: | vcrop [X] . . . . . . . . . . . defineix/rep l'escapçament del vídeo

en: | video decoded    :    %5li
ca: | vídeo descodificat: %5li

en: | video decoded    :    %5lli
ca: | vídeo descodificat: %5lli

en: | voldown [X]  . . . . . .  lower audio volume X steps
ca: | voldown [X] . . . . . . disminueix el volum de so X passos

en: | volume [X] . . . . . . . . . .  set/get audio volume
ca: | volum [X] . . . . . . . . . . defineix/rep volum de so

en: | volup [X]  . . . . . . .  raise audio volume X steps
ca: | volup [X] . . . . . . . augmenta el volum de so X passos

en: | vratio [X]  . . . . . . . set/get video aspect ratio
ca: | vratio [X] . . . . . . . defineix/rep la relació d'aspecte de vídeo

en: | vtrack [X] . . . . . . . . . . . set/get video track
ca: | vtrack [X] . . . . . . . . . . . defineix/rep la pista de vídeo

en: | vzoom [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video zoom
ca: | vzoom [X] . . . . . . . . . . . defineix/rep el zoom de vídeo

en: |All Files |*
ca: |Tots els fitxers |*
