vlc 3.0.22-rc1 - en to ff translation catalogue (1175 entries)

en: &About
ff: &Baɗte

en: &Advanced Controls
ff: &Gine Ceeɓtore

en: &Advanced Open...
ff: &Uddital Ceeɓtoral...

en: &Apply
ff: &Jammin

en: &Aspect Ratio
ff: &Jeendondiral

en: &Audio
ff: &Ojoo

en: &Cancel
ff: &Haaytu

en: &Chapter
ff: &Taƴre

en: &Clear
ff: &Momtu

en: &Close
ff: &Uddu

en: &Codec Information
ff: &Humpito Kodek

en: &Crop
ff: &Hoolto

en: &Deinterlace
ff: &Ittu jiñol

en: &Deinterlace mode
ff: &Mbayka jiñtol

en: &Disc
ff: &Mbeɗu

en: &Effects and Filters
ff: &Pilte e Ceɗe

en: &Enqueue
ff: &Ɓeydu e doggol

en: &Faster
ff: &Moylin

en: &File
ff: &Fiilde

en: &Fullscreen
ff: &Njaajeendi yaynirde

en: &Fullscreen Interface
ff: &Daartorde Njaajeendi Yaynirde

en: &General
ff: &Kuuɓal

en: &Go
ff: &Suudo

en: &Help
ff: &Ballal

en: &Jump Forward
ff: &Diwnu Yeeso

en: &Media
ff: &Majaare

en: &Messages
ff: &Ɓatakuje

en: &Network
ff: &Laylaytol

en: &Open File...
ff: &Uddit Fiilde...

en: &Play
ff: &Tar

en: &Playback
ff: &Tartol

en: &Preferences
ff: &Cuɓoraaɗe

en: &Program
ff: &Yuɓɓitin

en: &Quit
ff: &Yaltu

en: &Recheck version
ff: &Ƴeewdito yamre

en: &Reset Preferences
ff: &Firlit Cuɓoraaɗe

en: &Save
ff: &Danndu

en: &Save Metadata
ff: &Danndu Metaakeɓe

en: &Save as...
ff: &Danndu to...

en: &Search:
ff: &Yiylo:

en: &Select
ff: &Labo

en: &Start
ff: &Fuɗɗo

en: &Stop
ff: &Dartin

en: &Stream
ff: &Ciiɓorol

en: &Track Synchronization
ff: &Sanngoɗinal Lappi

en: &VLM Configuration
ff: &Teeltannde VLM

en: &Video
ff: &Widewo

en: &View
ff: &Hollir

en: &Visualizations
ff: &Lewñinirɗe

en: &Yes
ff: &Eey

en: &Zoom
ff: &Lonngo

en: 1:File
ff: 1:Fiile

en: 2 Pass
ff: Taaɓe 2

en: About
ff: Baɗte

en: About VLC media player
ff: Baɗte VLC media player

en: Above the Video
ff: Dow widewoo oo

en: Accelerated video output (Overlay)
ff: Jaltal widewoo jaawnaaɗo (pawtorol)

en: Access advanced options to tweak the device
ff: Naat e cuɓe ceeɓtore ngam wikkude kaɓirgol ngol

en: Access module
ff: Wulnde naatirde

en: Access modules
ff: Gulɗe naatirɗe

en: Access output module
ff: Yetto wulnde jaltal

en: Action
ff: Baɗal

en: Activate
ff: Hurmin

en: Activate Transcoding
ff: Hurmin Dokkitol

en: Activate the updates availability notification
ff: Hurmin tintingol goodal kesɗitine

en: Add
ff: Ɓeydu

en: Add Directory...
ff: Ɓeydu Runngere...

en: Add File...
ff: Ɓeydu Fiilde...

en: Add Folder...
ff: Ɓeydu Runngere...

en: Add Input
ff: Ɓeydu Naatnal

en: Add Interface
ff: Ɓeydu Daartorde

en: Add logo
ff: Ɓeydu logo

en: Add text
ff: Ɓeydu binndi

en: Add to Playlist
ff: Ɓeydu e Tarorgol

en: Add...
ff: Ɓeydu...

en: Address
ff: Ƴiiɓirde

en: Adjustments and Effects
ff: Ponnditte e Pilte

en: Advanced
ff: Ceeɓore

en: Advanced Buttons
ff: Ñoƴƴi Ceeɓtore

en: Advanced Open File...
ff: Uddital Fiile Ceeɓtoral...

en: Advanced Options
ff: Cuɓe Oeeɓtore

en: Advanced options...
ff: Cuɓe ceeɓtore...

en: Advanced settings
ff: Teelte ceeɓtore

en: Advanced settings. Use with care...
ff: Teelte ceeɓtore. Huutoro hakkille...

en: Albanian
ff: Albaneere

en: All
ff: Fof

en: All Files
ff: Piille Fof

en: Allow only one instance
ff: Yamir yerinnde wootere tan

en: Allow only one running instance
ff: Yamir yerinnde dogoore wootere tan

en: Always on top
ff: Dow e sahaa kala

en: Always reset audio start level to:
ff: Artir daande fuɗɗorde ojoo sahaa kaka e:

en: An error occurred while checking for updates...
ff: Juumre waɗii e juurnitol kesɗitine...

en: Angle
ff: Lompol

en: Application
ff: Jaaɓnirgal

en: Aqua
ff: Siyaajo

en: Arabic
ff: Aarabeere

en: Armenian
ff: Armeniire

en: Artist
ff: Naalaŋke

en: Artist metadata
ff: Metaakeɓe ñeeñiyaŋke

en: Ascending
ff: Fayi dow

en: Ask for network policy at start
ff: Naamndo dawirgol laylaytol e fuɗɗoode

en: Assamese
ff: Aasameere

en: Attachment
ff: Ɗisannde

en: Audio
ff: Ojoo

en: Audio &Device
ff: &Kaɓirgol Ojoo

en: Audio &Track
ff: Lappol &Ojoo

en: Audio CD
ff: CD Ojoo

en: Audio CD device
ff: Kaɓirgol CD ojoo

en: Audio Device
ff: Kaɓirgol Ojoo

en: Audio Effects
ff: Pilte Ojoo

en: Audio Files
ff: Piille Ojoo

en: Audio Settings
ff: Teelte Ojoo

en: Audio Track
ff: Lappol Ojoo

en: Audio and Subtitles
ff: Ojoo e Lestiite

en: Audio codec
ff: Kodek ojoo

en: Audio codecs
ff: Kodekke ojoo

en: Audio delay down
ff: Leeltinol ojoo les

en: Audio delay up
ff: Leeltinol ojoo dow

en: Audio device name
ff: Innde kaɓirgol ojoo

en: Audio filtering failed
ff: Ceɗogol ojoo woorii

en: Audio filters
ff: Ceɗe ojoo

en: Audio filters are used to process the audio stream.
ff: Ceggi ojoo nafata ko

en: Audio language
ff: Ɗemngal ojoo

en: Audio output module
ff: Wulnde jaltal ojoo

en: Audio settings
ff: Teelte ojoo

en: Audio track
ff: Lappol ojoo

en: Audio track ID
ff: ID Lappol ojoo

en: Audio visualizations
ff: Lewñinirɗe ojoo

en: Audio/Video
ff: Ojoo/Widewoo

en: Author
ff: Winndi ko

en: Author metadata
ff: Metaakeɓe binnduɗo

en: Authors
ff: Winnduɓe

en: Auto
ff: Jaago

en: Auto connection
ff: Ceŋogol jaajol

en: Auto-playback of new items
ff: Tartol jaajol teme kese

en: Autodetect subtitle files
ff: Ejto piille lestiite e jaajol

en: Automatically check for updates
ff: Yiylo kesɗitine e jaajol

en: Autoscale video
ff: Jaajnu werngo widewoo

en: Avestan
ff: Awestan

en: Azerbaijani
ff: Ajerbayjaani

en: Back
ff: Caggal

en: Bandwidth
ff: Doole bannda

en: Base port
ff: Poor ŋiiɓoro

en: Bashkir
ff: Bashkiir

en: Basic
ff: Beeɓtoro

en: Basque
ff: Baskere

en: Belarusian
ff: Belarusiire

en: Bengali
ff: Benngali

en: Big Button
ff: Ñoƴƴol Ɓuttol

en: Bitrate
ff: Ƴerol bitte

en: Bitrate (kb/s)
ff: Sookrebite (bk/s)

en: Black
ff: Ɓaleejo

en: Black screens in Fullscreen mode
ff: Jaynirɗe Ɓaleeje e mbaydi Njaajeendi Yaynirde

en: Black screens in fullscreen
ff: Jaynirɗe ɓaleeje e njaajeendi yaynirde

en: Blue
ff: Bulaajo

en: Bookmark
ff: Maantorol

en: Bookmark %i
ff: Maantorol %i

en: Bookmarks
ff: Maantore

en: Bookmarks...
ff: Maantore...

en: Bosnian
ff: Bosniire

en: Bottom
ff: Les

en: Bottom-Left
ff: Nano-Les

en: Bottom-Right
ff: Ñaamo-les

en: Breton
ff: Bereton

en: Brightness
ff: Jalbol

en: Brightness threshold
ff: Keerol Jalbol

en: Bring All to Front
ff: Addu Fof Yeeso

en: Broadcast
ff: Baytin

en: Browse
ff: Wanngo

en: Browse...
ff: Waŋngo...

en: Bulgarian
ff: Bulgariire

en: Burmese
ff: Burmesre

en: By default, VLC can be remotely controlled with the Apple Remote.
ff: E ko woowaa, VLC ena waawi dowireede Apple Remote.

en: Bytes
ff: Bite

en: C
ff: ff

en: Caching
ff: Kaasogol

en: Cancel
ff: Haaytu

en: Cannot save Configuration
ff: Horiima danndude Teeltannde

en: Cannot write to file %1:
    %2.
ff: Horiima winndude e fiilde %1:
    %2.

en: Capability
ff: Waawende

en: Capture
ff: Nokito

en: Capture &Device
ff: Kabirgol &Nokito

en: Capture mode
ff: Mbayka nokitogol

en: Cartoon
ff: Daarol natangol

en: Catalan
ff: Katalaare

en: Center
ff: Hakkundin

en: Chamorro
ff: Camorro

en: Change
ff: Waylu

en: Change Hotkey
ff: Waylu Codorɗe

en: Change playlistview
ff: Waylu jiytol tarorgol

en: Change the caching for the media
ff: Waylu kaasogol ndee mejaare

en: Change the loop and repeat modes
ff: Waylo mbayka luupogol e reftagol

en: Change the start time for the media
ff: Waylu waktu puɗɗol ndee mejaare

en: Channel Name
ff: Innde Calol

en: Channels
ff: Cali

en: Channels:
ff: Cali:

en: Chapter
ff: Taƴre

en: Chapter %i
ff: Taƴre %i

en: Chechen
ff: Ceccen

en: Check for &Updates...
ff: Yuurno &Kesɗitine...

en: Check for Update...
ff: Yuurno Kesɗitine...

en: Chinese
ff: Cayniire

en: Choose
ff: Suɓo

en: Choose one or more media file to open
ff: Suɓo fiilde mejaare wootere walla keewɗe ngam udditde

en: Choose the folder to save your video snapshots to.
ff: Suɓo runngere ɗo nokitannɗe ndanndaa.

en: Choose...
ff: Suɓo...

en: Church Slavic
ff: Slawik Egilis

en: Cl&ose
ff: Ud&du

en: Clean up
ff: Fiɗɗu

en: Clear
ff: Momtu

en: Clear List
ff: Momtu Doggol

en: Click to set point B
ff: Dobo ngam aafde toɓɓere B

en: Click to toggle between elapsed and remaining time
ff: Dobo ngam addude sahaa ɓennunde walla sahaa keddiiɗo

en: Clock synchronisation
ff: Sanngoɗinal waktu

en: Clone
ff: Funnaande

en: Close Window
ff: Uddu Henorde

en: Codec
ff: Dekko

en: Codec Details
ff: Humpito Kodekke

en: Codecs
ff: Kodek

en: Codecs / Muxers
ff: Kodekke / Muksooje

en: Color
ff: Goobu

en: Color extraction
ff: Cafgol goobuuji

en: Color messages
ff: Ɓatakuuje noori

en: Color threshold
ff: Ŋorol goobuuji

en: Columns
ff: Dari

en: Comments
ff: Jowe

en: Compiled by %s on %s (%s)
ff: Loppitii ko %s ñalnde %s (%s)

en: Compiler: %s
ff: Loppitii ko: %s

en: Complete MRL for VLC internal
ff: MRL kuuɓɗo VLC nderndero

en: Config of last used skin
ff: Teeltannde wutte cakkitiiɗo huutoreede

en: Configure Hotkeys
ff: Teelto Codorɗe

en: Console
ff: Ginorde

en: Content bitrate
ff: Sookrebite loowdi

en: Continue
ff: Jokku

en: Contrast
ff: Moddol

en: Control
ff: Ginol

en: Control interfaces
ff: Daartorɗe ɗowirde

en: Control menu for the player
ff: Dosol ginol tarorde ndee

en: Control playback with media keys
ff: Dowir tartol ŋiiŋe mejaaje

en: Control playback with the Apple Remote
ff: Ɗowir Tartol huutoraade Appele Remote

en: Conve&rt / Save...
ff: Wak&lu / Danndu...

en: Convert
ff: Waklu

en: Copy
ff: Natto

en: Cornish
ff: Korniis

en: Create
ff: Sos

en: Create Directory
ff: Sos Runngere

en: Create Directory...
ff: Sos Runngere...

en: Create Folder
ff: Sos Runngere

en: Create Folder...
ff: Sos Runngere...

en: Create a new bookmark
ff: Sos maantorol kesol

en: Create a new profile
ff: Sos heftinirde hesere

en: Crop
ff: Hoolto

en: Current media / stream statistics
ff: Mejaare wonaande / limlimtooje ciiɓorol

en: Current playback speed: %1
    Click to adjust
ff: Njaajeendi tartol gonangol: %1
    Dobo ngam fonnditde

en: Custom
ff: Peŋtoro

en: Custom aspect ratios list
ff: Doggol jeendondire peŋtorol

en: Custom crop ratios list
ff: Doggol dorƴugol peŋtorol

en: Customi&ze Interface...
ff: Feŋt&in Daartorde...

en: Cut
ff: Dottu

en: Cycle audio track
ff: Firlito lappol ojoo

en: Cycle source aspect ratio
ff: Firlito iwdi jeendondiral

en: Cycle subtitle track
ff: Firlito lappol lestiite

en: DVD device
ff: Kaɓirgol DVD

en: DVD menus
ff: Dosi DVD

en: Damaged or incomplete AVI file
ff: Fiilde AVI barmunde walla nde timmaani

en: Date
ff: Ñalngu

en: Date metadata
ff: Metaakeɓe ñalngu

en: Day / Month / Year:
ff: Ñalngu / Lewru / Hitaande:

en: De-Fullscreen
ff: Ittu Njaajeendi yaynirde

en: Decoded
ff: Dokkitaaɗe

en: Decoded blocks
ff: Bolokke dokkitaaɗe

en: Decoders
ff: Dokkitorɗe

en: Decrease Volume
ff: Ustu Daande

en: Default
ff: Goowaaɗi

en: Default Caching Level
ff: Tolno Kaasol Goowaaɗo

en: Default Encoding
ff: Dokkitol Goowangol

en: Default caching policy
ff: Dawirgol kaasogol goowangol

en: Default encoding
ff: Dokkitol goowangol

en: Default optical device
ff: Tardude optikre woowaande

en: Default replay gain
ff: Ɓeydoitol tartol goowangol

en: Default stream
ff: Ciiɓorol goowangol

en: Define which screen fullscreen goes
ff: Sifo hol yaynirde njaajeendi yaynirde fayi

en: Deinterlace
ff: Ittu jiñol

en: Deinterlace mode
ff: Mbayka jiñtol

en: Deinterlacing
ff: Ittugol jiñol

en: Delay
ff: Leeltol

en: Delete
ff: Momtu

en: Delete all the bookmarks
ff: Momtu maantore ɗee kala

en: Delete selected profile
ff: Momtu heftinirde labaande

en: Delete the current profile
ff: Momtu heftinirde wonaande ndee

en: Delete the selected item
ff: Momtugol temre labaande ndee

en: Deletes the selected item
ff: Momtat temre labaande ndee

en: Demux module
ff: Wulnde muksitirde

en: Demuxed
ff: Muksitaaɗe

en: Demuxed data size
ff: Ɓetol keɓe muksitaaɗe

en: Demuxers
ff: Muksitorɗe

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
ff: Muksitorɗe nafata ko seerndude ciiɓore ojoo e widewoo.

en: Descending
ff: Fayi les

en: Description
ff: Cifagol

en: Description metadata
ff: Cifagol metaakeɓe

en: Desired frame rate for the capture.
ff: Ƴerol kaarewe katojinangol ngam nokitaade.

en: Destination
ff: Tiindol

en: Destination file:
ff: Fiilde tiindol:

en: Device Selection
ff: Labagol Kaɓirgol

en: Device name
ff: Innde kaɓirgol

en: Device:
ff: Kaɓirgol:

en: Dialog
ff: Haaldorde

en: Directory
ff: Runngere

en: Directory where the video snapshots will be stored.
ff: Runngere ɗo nokitanɗe widewoo ɗee mooftetee.

en: Disable
ff: Daaƴ

en: Disc
ff: Mbeɗu

en: Disc Selection
ff: Labagol Mbeɗu

en: Disc device
ff: Kaɓirgol mbeɗu

en: Discard
ff: Momtu

en: Discarded (corrupted)
ff: Paalkisaaɗe (daaɓaaɗe)

en: Display
ff: Jaytono

en: Display Settings
ff: Teelte Jaytino

en: Display locally
ff: Jaytin e nokku

en: Display playlist tree
ff: Jaytin layol tarorgol

en: Display the output
ff: Jaytin jaltal ngal

en: Display the stream locally
ff: Hollir ciiɓorol ngol e oo nokku

en: Display video in a skinned window if any
ff: Jaytin widewoo e henorde ɓoornaande wutte

en: Display while streaming
ff: Hollid e ciiɓorol

en: Displayed
ff: Jaytinaaɗo

en: Displayed frames
ff: Kaarewe jytinaaɗe

en: Do you really want to unsubscribe from %1?
ff: Aɗa teeŋtini yiɗde lultinaade e %1?

en: Docked Playlist
ff: Tarorgol ƴaañingol

en: Double Size
ff: Ɓetol ɗiɗɗiɗol

en: Double click to get media information
ff: Dobito ngam heɓde humpito mejaare

en: Double click to jump to a chosen time position
ff: Dobito ngam diwde to dartorde sahaa cuɓaaɗo

en: Download cover art
ff: Aawto ñeeñal ŋaro

en: Drop late frames
ff: Woppu kaarewe leeltuɗe

en: Dropped (discontinued)
ff: Goppaaɗe (dottiiɗe)

en: Dump raw input
ff: Dumpo naatnal delewal

en: Duration
ff: Juuteendi

en: E&xport
ff: J&iggito

en: Edit
ff: Taƴto

en: Edit Bookmarks
ff: Taƴtorde Maantore

en: Edit Input
ff: Taƴto Naatnal

en: Edit Options
ff: Taƴto Cuɓe

en: Edit selected profile
ff: Taƴto heftinirde labaande

en: Edit settings
ff: Taƴto teelte

en: Effects
ff: Pilte

en: Eject the disc
ff: Yaltin mbeɗu nguu

en: Embed the file browser in open dialog
ff: Sootor wanngorde piille ndee e haaldorde udditaande

en: Embed the video output in the main interface.
ff: Soomtor jaltal widewoo e daartorde maantinnde ndee.

en: Embedded video
ff: Widewoo coomtoraaɗo

en: Enable
ff: Daaƴtu

en: Enable Last.fm submissions
ff: Hurmin naatnanɗe Last.fm

en: Enable OSD
ff: Hurmin OSD

en: Enable On Screen Display (OSD)
ff: Hurmin Jaytinol e Yaynirde (OSD)

en: Enable SPU stream output
ff: Daaƴtu jaltal ciiɓorol SPU

en: Enable Time-Stretching audio
ff: Hurmin ojoo mo ɗiirtugol waktu

en: Enable audio
ff: Daaƴtu ojoo

en: Enable audio stream output
ff: Daaƴtu jaltal ciiɓorol ojoo

en: Enable sub-pictures
ff: Hurmin les-nate

en: Enable time stretching audio
ff: Hurmin ojoo mo ɗiirtugol waktu

en: Enable transparency effects
ff: Hurmin pilte jaynitol

en: Enable video
ff: Daaƴtu widewoo

en: Enable video stream output
ff: Daaƴtu jaltal ciiɓorol widewoo

en: Encapsulation
ff: Kiɓɓinol

en: Encapsulation Method
ff: Feere Kippirgol

en: Enter URL here...
ff: Naatnu URL ɗoo...

en: Enter URL of the podcast to subscribe to:
ff: Naatnu URL podkaste ɗee ngam lulnaade:

en: Enter name for new directory:
ff: Naatnu innde runngere hesere ndee:

en: Enter name for new folder:
ff: Naatnu innde runngere hesere ndee:

en: Entry
ff: Naat

en: Equalizer
ff: Lemminirde

en: Error while saving meta
ff: Juumre e danndugol metaa

en: Errors
ff: Juume

en: Errors and Warnings
ff: Juume e Deentine

en: Errors and Warnings...
ff: Juume e Deentine...

en: Exit if there are no more items in the playlist.
ff: Yaltu so tarorgol ngol nattii waɗde teme.

en: Expanding Spacer
ff: Boowinirde Yaajoonde

en: Export SDP as file
ff: Jiggito SDP no fillde

en: Extended M3U
ff: M3U Jaajnaaɗo

en: Extended panel
ff: Alluwal Jaajnangal

en: Extensions
ff: Timmitte

en: Extra interface modules
ff: Gulɗe daartorde goɗɗe

en: Extra media
ff: Mejaare ɓeydol

en: Extra metadata and other information are shown in this panel.
ff: Ɓeydol metaakeɓe a kumpite goɗɗe ena kollaa e ngal alluwal.

en: Extract
ff: Aafto

en: Factor
ff: Factoor

en: Fast seek
ff: Yiilo jaawngol

en: Faster
ff: Moylin

en: Faster (fine)
ff: Moylin (seeɗa)

en: File
ff: Fiilde

en: File Format:
ff: Mbaydi Fiilde:

en: File Selection
ff: Labagol Fiilde

en: File associations
ff: Nawdondiral piille

en: File names:
ff: Innɗe piille:

en: File/Directory
ff: Fiilde/Runngere

en: File/Folder
ff: Fiil/Runngere

en: Filename
ff: Innde fiilde

en: Files
ff: Piille

en: Filter:
ff: Ceggol:

en: Filters
ff: Ceggi

en: Fit to Screen
ff: Heƴnu e Yaynirde

en: Flat Button
ff: Ñoƴƴol Berwol

en: Float on Top
ff: Weeynu to Dow

en: Folder
ff: Runngere

en: Follow the mouse
ff: Rew e doombel

en: Font
ff: Fontere

en: Font Properties
ff: Keeroraaɗi Fontere

en: Font color
ff: Goobu fontere

en: Font size
ff: Ɓetol fontere

en: Font size, pixels
ff: Ɓetol ponte, pikselle

en: Force Aspect Ratio
ff: Daaƴ Jeendondiral

en: Force detection of Dolby Surround
ff: Forsu jiytindagol Dolby Surround

en: Force subtitle position
ff: Forsu dartorde lestiite

en: Force update of this dialog's values
ff: Forsu keɗitinal kiise ndee haaldorde

en: Force window style:
ff: Forsu pannol henorde:

en: Form
ff: Formere

en: Format
ff: Mbaydi

en: Frame By Frame
ff: Kaarewol e Kaarewol

en: Frame by frame
ff: Kaarewol e kaarewol

en: Frame rate
ff: Cookol kaarewe

en: Framebuffer device
ff: Kaɓirgol wuufre kaarewol

en: Framebuffer device to use for rendering (usually /dev/fb0).
ff: Kaɓirgol wuufre kaarewol kuutorteengol ngam yoŋkitaade (heewi wonde ko /dev/fb0).

en: Frames per Second
ff: Kaarewe e Majaango

en: Frequency
ff: Baytarol

en: Fuchsia
ff: Fusiyeejo

en: Fullscreen
ff: Njaajeendi yaynirde

en: Fullscreen Controller
ff: Ɗowirde Njaajeendi Yaynirde

en: Fullscreen Video Device
ff: Kaɓirgol widewo e Njaajeendi Yaynirde

en: Fullscreen controller opacity between 0.1 and 1
ff: Kiɓɓinol ginol njaajeendi yaynirde hakkunde 0.1 e 1

en: Fullscreen video output
ff: Jaltal widewo e njaajeendi yaynirde

en: General
ff: Kuuɓal

en: General Audio
ff: Ojoo Kuuɓnuɗe

en: General audio settings
ff: Teelte ojoo kuumnuɗe

en: General input settings. Use with care...
ff: Teelte kuuɓal. Huutoro hakkille...

en: General settings for audio output modules.
ff: Teelte ɓuuɓnuɗe ɗe gulɗe jaltal ojoo.

en: General stream output settings
ff: Teelte jaltal ciiɓorol kuumnuɗe

en: General video settings
ff: Teelte widewoo kuumnuɗe

en: Generated stream output string
ff: Ɓoggol jaltal ciiɓorol cosaangol

en: Genre metadata
ff: Metaakeɓe ciirol

en: Geometry
ff: Diiditol

en: Global
ff: Kuuɓal

en: Go to Time
ff: Yah to Waktu

en: Go to the DVD menu
ff: Yah to dosol DVD

en: Go to time
ff: Yah to waktu

en: Gradient
ff: Ɓoonorol

en: Gray
ff: Puro

en: Green
ff: Haakeejo

en: HTTP (default)
ff: HTTP (goowaaɗo)

en: HTTP proxy URL
ff: URL mo HTTP proxy

en: HTTP server address
ff: Ñiiɓirde sarworde HTTP

en: HTTP server port
ff: Poor sarworde HTTP

en: HTTP/TLS server certificate
ff: Seedamfaagu sarworde HTTP/TLS

en: HTTPS server port
ff: Poor sarworde HTTPS

en: Half Size
ff: Feccere Ɓetol

en: Headphone virtualization
ff: Nanndiɗinogol Kaske

en: Height
ff: Tooweeki

en: Help
ff: Ballal

en: Hide Others
ff: Suuɗ Goɗɗi

en: Hide VLC
ff: Suuɗ VLC

en: Hide future errors
ff: Suuɗ juume garooje

en: High latency
ff: Daasre toownde

en: Higher latency
ff: Daasre ɓurnde toownde

en: Hot keys
ff: Alkule codorɗe

en: Hotkey
ff: Ñiire sodorɗe

en: Hotkeys
ff: Ñiiƴe codorɗe

en: Hotkeys settings
ff: Teltagol codorɗe

en: Hours / Minutes / Seconds:
ff: Waktuuji / Hoƴomaaji / Majaali:

en: Hue
ff: Huggol

en: I&mport
ff: J&iggo

en: IP Address
ff: Ƴiiɓirde IP

en: Ignore
ff: Faalkiso

en: Image adjust
ff: Potndugol ayaawo

en: Increase Volume
ff: ɓeydu Daande

en: Index
ff: Jooporol

en: Information
ff: Himpito

en: Information...
ff: Himpito...

en: Input
ff: Naatnal

en: Input & Codecs Settings
ff: Teelte Naatnal & Kodekke

en: Input / Codecs
ff: Naatnal / Kodekke

en: Input bitrate
ff: Naatnal sookrebite

en: Input has changed
ff: Naatnal wayliima

en: Input list
ff: Doggol naatnal

en: Input repetitions
ff: Deftagol naatnal

en: Input/Read
ff: Naatnal/Ko Taraa

en: Input:
ff: Naatnal:

en: Install
ff: Aaf

en: Interactive Zoom
ff: Suum Jahtonndiro

en: Interface
ff: Daartorde

en: Interface Settings
ff: Teelte Daartorde

en: Interface interaction
ff: Jaaɓtondiral Daartorde

en: Interface module
ff: Wulnde daartorde

en: Invalid combination
ff: Jaadingol ngol moƴƴaani

en: Invert colors
ff: Waklit goobuuji

en: Jump Bac&kward
ff: Diwnu Ca&ggal

en: Jump sizes
ff: Ɓete taaɓol

en: Jump to Specific &Time
ff: Taaɓo to &Sahaa Keeriiɗo

en: Keep Recent Items
ff: Fanndin Teme Cakkitiiɗe

en: Keep audio level between sessions
ff: Mooftu daande ojoo hakkunde jillanɗe

en: Keep original audio track
ff: Mooftu lappol ojoo aslol

en: Keep original video track
ff: Mooftu lappol widewoo aslol

en: Keep stream output open
ff: Hoto jaltal ciiɓorol waas udditaade

en: Language
ff: Ɗemngal

en: Last check on: %@
ff: Ƴeewto sakkitiingi ñalnde: %@

en: Launching an update request...
ff: Weddo ɗaɓɓannde kesɗitinol...

en: Leave Fullscreen
ff: Yaltu Njaajeendi Yaynirde

en: Left
ff: Nano

en: License
ff: Jamirol

en: Lime
ff: Liimeejo

en: Line 1:
ff: Gorol 1:

en: Line 2:
ff: Gorol 2:

en: Linear
ff: Goriiɗe

en: List of words separated by | to filter
ff: Doggol kelme ceerndiraaɗi | ngal seggude

en: Live555 stream transport
ff: Dusol ciiɓorol Live555

en: Load extensions on startup
ff: Loow timmitte e kurminal

en: Location
ff: Nokkuu

en: Location:
ff: Nokku:

en: Lock Aspect Ratio
ff: Daaƴ Jeendondiral

en: Log to file
ff: Winndu to fiilde

en: Login:pass
ff: Login:finnde

en: Logo erase
ff: Momtugol logo

en: Long backwards jump
ff: Taaɓal caggal juutngal

en: Long forward jump
ff: Taaɓal yeeso juutngal

en: Long jump length
ff: Njuuteendi diwal juutngal

en: Long jump length, in seconds.
ff: Njuuteendi diwal juutngal e majaali.

en: Look and feel
ff: Mbaydi e tinol

en: Loop
ff: Luupol

en: Loop from point A to point B continuously.
ff: Luupo hakkunde toɓɓere A e toɓɓere B tawa dartaaki.

en: Lost
ff: Baasaaɗe

en: Lost buffers
ff: Guufe baasaaɗe

en: Lost frames
ff: Kaarewe baasaaɗe

en: Low latency
ff: Daasre lesɗunde

en: Lowest latency
ff: Daasre ɓurtunde lesɗude

en: MTU of the network interface
ff: MTU daartorde laylaytol

en: Mac OS X interface
ff: Daartorde Mac OS X

en: Magnification/Zoom
ff: Ɓuttininol/Lonngol

en: Main Toolbar
ff: Palal Kuutorɗe Maantingal

en: Main interfaces
ff: Daartorɗe arwannde

en: Main interfaces settings
ff: Teelte daartorde arwanre

en: Make a donation...
ff: Addu dokkal maa...

en: Maroon
ff: Sireejo

en: Mask
ff: Maske

en: Maximum level
ff: Tolno dowdowo

en: Media &Information
ff: Humpito &Mejaare

en: Media Files
ff: Piille Majaaje

en: Media Information
ff: Humpito Mejaare

en: Media Information...
ff: Humpito Mejaare...

en: Media Library
ff: Deftordu Mejaaje

en: Media Manager Edition
ff: Taƴtagol Toppitorde Mejaaje

en: Media Manager List
ff: Doggol Toppitorde Mejaaje

en: Media data size
ff: Ɓetol keɓe mejaare

en: Media: %s
ff: Majaare: %s

en: Medium backwards jump
ff: Taaɓal caggal kakiindigal

en: Medium forward jump
ff: Taaɓal yeeso kakiindigal

en: Medium jump length
ff: Njuuteendi diwal kakiindigal

en: Medium jump length, in seconds.
ff: Njuuteendi diwal kakiindigal e majaali.

en: Menu
ff: Dosol

en: Menus language:
ff: Ɗemngal dosi:

en: Messages
ff: Ɓatakuje

en: Messages...
ff: Ɓatakure...

en: Metadata
ff: Metaakeɓe

en: Minimal Mac OS X interface
ff: Daartorde Mac OS X ɓurnde famɗude

en: Miscellaneous
ff: Cuɓe cariiɗe

en: Miscellaneous Options
ff: Cuɓe Cariiɗe

en: Miscellaneous audio settings and modules.
ff: Gulɗe e teelte ojoo cariiɗe.

en: Mode
ff: Mbayka

en: Monitor pixel aspect ratio
ff: Ƴeewtindo jeendondiral pikselle

en: More information...
ff: Ɓeydu Humpito...

en: Motion blur
ff: Iirɗol muumaa

en: Motion detect
ff: Ejagol muumaare

en: Mount Point
ff: Toɓɓere Peŋngol

en: Move To Trash and Relaunch VLC
ff: Weddo to Jinnde, Kurmitinaa VLC

en: Mute
ff: Muumɗin

en: Mux Control
ff: Ɗowgol Mukse

en: Mux module
ff: Wulnde mukse

en: Muxer:
ff: Muksirde:

en: Muxers
ff: Muksirɗe

en: N&ormal Speed
ff: M&uumaa Potɗo

en: Name
ff: Innde

en: Name:
ff: Innde:

en: Native Slider
ff: Daasdol Jibinannde

en: Navigate down
ff: Peeragol les

en: Navigate left
ff: Peeragol nano

en: Navigate right
ff: Peeragol ñaamo

en: Navigate up
ff: Peeragol dow

en: Navy
ff: Naweejo

en: Ne&xt
ff: De&wɗo

en: Network
ff: Laylaytol

en: Network Protocol
ff: Jaɓɓitorde Laylaytol

en: Network settings
ff: Teelte laylaytol

en: Network synchronisation
ff: Sanngoɗinal laylaytol

en: New destination
ff: Tiindol kesol

en: Next
ff: Payɗo

en: Next Chapter/Title
ff: Taƴre/Tiitoonde Faynde

en: Next chapter
ff: Taƴre faynde

en: Next frame
ff: Kaarewe payɗe

en: Next media in the playlist
ff: Mejaare aroore e tarorgol

en: Next title
ff: Tiitoonde faynde

en: No check was performed yet.
ff: Alaa ƴeewto waɗaa tawo.

en: No input
ff: Alaa naatnal

en: Noise
ff: Dillere

en: None
ff: Hay huunde

en: Normal
ff: Potɗum

en: Normal Size
ff: Ɓetol Potngol

en: Normal rate
ff: Ƴerol potngol

en: Normalize volume to:
ff: Fonndit daande to:

en: Not Set
ff: Teeltaaka

en: Number of clones
ff: No punnaaɗe poti

en: Number of days between two update checks
ff: Balɗe hakkunde juurnitte kesɗitine ɗiɗi

en: Off
ff: Ñif

en: Olive
ff: Situuno

en: On
ff: Huɓɓu

en: On Screen Display
ff: Jaytono e Yaynirde

en: Online Documentation...
ff: Ekkorde Seŋiinde...

en: Online Forum...
ff: Yeewtirde Seŋiinde...

en: Opacity
ff: Niɓɓitere

en: Opaqueness
ff: Niɓɓitere

en: Open
ff: Uddit

en: Open &Capture Device...
ff: Uddit &Kabirgol Nokito...

en: Open &Disc...
ff: Uddit &Mbeɗu...

en: Open &Folder...
ff: Uddit &Runngere...

en: Open &Location from clipboard
ff: Uddit &Nokku iwde e ɗakkitorde

en: Open &Network Stream...
ff: Uddit &Ciiɓorol Laylaytol...

en: Open &Network...
ff: Uddit &Laylaytol...

en: Open Capture Device...
ff: Uddit Kabirgol Nokito...

en: Open D&irectory...
ff: Uddit R&unngere...

en: Open Directory
ff: Uddit Runngere

en: Open Disc...
ff: Uddit Mbeɗu...

en: Open File
ff: Uddit Fiilde

en: Open File...
ff: Uddit Fiilde...

en: Open Folder
ff: Uddit Runngere

en: Open Media
ff: Uddit Mejaare

en: Open Network...
ff: Uddit Laylaytol...

en: Open RTP/UDP Stream
ff: Uddit Ciɓorol RTP/UDP

en: Open Recent
ff: Uddit Cakkitiiɗe

en: Open Source
ff: Uddit Loowdi

en: Open URL
ff: Uddit URL

en: Open VLM configuration...
ff: Uddit teeltannde VLM...

en: Open a medium
ff: Uddit mejaare

en: Open a skin file
ff: Uddit fiilde wutte

en: Open playlist
ff: Uddit tarorgol

en: Open playlist...
ff: Uddit tarorgol...

en: Open subtitles...
ff: Uddit lestiite...

en: Optical drive
ff: Tartude oktikre

en: Options
ff: Cuɓe

en: Original ID
ff: ID Asliijo

en: Output
ff: Jaltal

en: Output module:
ff: Wulnde jaltal:

en: Output modules
ff: Gulɗe jaltal

en: Output:
ff: Jaltal:

en: Overlay subtitles on the video
ff: Fawtor lestiite e dow wodewoo

en: Overlay video output
ff: Pawtorol jaltal widewoo

en: Overlays
ff: Pawtore

en: P&layback
ff: T&artol

en: Packetizers
ff: Pakketirɗe

en: Password
ff: Finnde

en: Password:
ff: Finnde:

en: Paste
ff: Ɗakku

en: Path
ff: Laawol

en: Path to the skin to use.
ff: Laawol fayde wutte kuutorteeɗo.

en: Pause
ff: Sabbo

en: Pause only
ff: Sabbo tan

en: Pause the playback
ff: Sabbin tartol ngal

en: Paused
ff: Ena sabbii

en: Play
ff: Tar

en: Play
    If the playlist is empty, open a medium
ff: Tar
    So Tarorgol ngol ko mehol, uddit mejaare

en: Play another media synchronously
ff: Tarodo mejaare woɗnde laawol gootol

en: Play another media synchronously (extra audio file, ...)
ff: Tar mejaare woɗnde e canngoɗinal (fiilde ojo ɓeydol, ...)

en: Play only
ff: Tar tan

en: Play playlist bookmark 1
ff: Tar maantorol tarorgol 1

en: Play playlist bookmark 10
ff: Tar maantorol tarorgol 10

en: Play playlist bookmark 2
ff: Tar maantorol tarorgol 2

en: Play playlist bookmark 3
ff: Tar maantorol tarorgol 3

en: Play playlist bookmark 4
ff: Tar maantorol tarorgol 4

en: Play playlist bookmark 5
ff: Tar maantorol tarorgol 5

en: Play playlist bookmark 6
ff: Tar maantorol tarorgol 6

en: Play playlist bookmark 7
ff: Tar maantorol tarorgol 7

en: Play playlist bookmark 8
ff: Tar maantorol tarorgol 8

en: Play playlist bookmark 9
ff: Tar maantorol tarorgol 9

en: Play&list
ff: Doggol &tarol

en: Play/Pause
ff: Tar/Sabbo

en: Playback
ff: Tartol

en: Playback control
ff: Ɗowgol tartol

en: Playback speed
ff: Tartol jaawngol

en: Played
ff: Tartaaɗe

en: Played buffers
ff: Guufe taraaɗe

en: Player...
ff: Tarorde...

en: Playlist
ff: Tarorgol

en: Playlist Files
ff: Piille Tarorgol

en: Playlist bookmark 1
ff: Maantorol tarorgol 1

en: Playlist bookmark 10
ff: Maantorol tarorgol 10

en: Playlist bookmark 2
ff: Maantorol tarorgol 2

en: Playlist bookmark 3
ff: Maantorol tarorgol 3

en: Playlist bookmark 4
ff: Maantorol tarorgol 4

en: Playlist bookmark 5
ff: Maantorol tarorgol 5

en: Playlist bookmark 6
ff: Maantorol tarorgol 6

en: Playlist bookmark 7
ff: Maantorol tarorgol 7

en: Playlist bookmark 8
ff: Maantorol tarorgol 8

en: Playlist bookmark 9
ff: Maantorol tarorgol 9

en: Playlist...
ff: Tarorgol...

en: Please enter a network URL:
ff: Tiiɗno naatnu URL laylaytol:

en: Please enter the new profile name.
ff: Tiiɗno naatnu innde heftinirde hesere ndee.

en: Plu&gins and extensions
ff: C&eŋe e timmitte

en: Plugins
ff: Ceŋe

en: Plugins and extensions
ff: Ceŋe e timmitte

en: Podcast URLs list
ff: Doggol URLs podkaste

en: Port
ff: Poorol

en: Position
ff: Dartorde

en: Post processing
ff: Ɓaawo juɓɓinol

en: Post-Processing Quality
ff: Ŋarɗol Ɓaawo-Juɓɓinol

en: Pre&vious
ff: Ɓe&nnuɗo

en: Preamp
ff: Pereampili

en: Prefer native stream recording
ff: Suɓo nanngito ciiɓorol jibinannde

en: Preferences
ff: Cuɓoraaɗe

en: Preferences file could not be saved
ff: Fiilde cuɓoraaɗe horiima danndeede

en: Preferences...
ff: Cuɓoraaɗe...

en: Preferred Audio language
ff: Ɗemngal Ojoo Ɓuranngol

en: Preferred audio language:
ff: Ɗemngal ojoo ɓuranngol:

en: Preferred decoders list
ff: Doggol dokkitorɗe labangol

en: Preferred encoders list
ff: Doggol dokkitorɗe labangol

en: Prefix
ff: Pefix

en: Preset
ff: Teeltaaɗi

en: Press new keys for
    "%@"
ff: Ñoƴƴu ŋiire hesere lomtin
    "%@"

en: Prev
ff: Ɓenn

en: Previous
ff: Ɓennuɗo

en: Previous Chapter/Title
ff: Taƴre/Tiitoonde Ɓennunde

en: Previous chapter
ff: Taƴre ɓennunde

en: Previous media in the playlist
ff: Mejaare ɓennunde e tarorgol

en: Previous title
ff: Tiitoonde ɓennunde

en: Privacy / Network Interaction
ff: Cuurogol / Jahtondiral Laylaytol

en: Profile
ff: Heftinirde

en: Profile Name
ff: Innde heftinirde

en: Program
ff: Jammito

en: Program Guide
ff: Tinndinorde Juɓɓitinol

en: Programs
ff: Jaaɓnirɗe

en: Protocol
ff: Jaɓɓitorde

en: Psychedelic
ff: Kaankinaaɗe

en: Publisher
ff: Bayyinoowo

en: Purple
ff: Boru

en: Puzzle game
ff: Fijere Jiiɓtel

en: Qt interface
ff: Daartorde Qt

en: Quit
ff: Yaltu

en: Quit VLC
ff: Uddu VLC

en: Quit after Playback
ff: Yaltu ɓaawo Taro

en: RTP over RTSP (TCP)
ff: RTP e dow RTSP (TCP)

en: RTSP server address
ff: Ñiiɓirde sarworde RTSP

en: RTSP server port
ff: Poor sarworde RTSP

en: Random
ff: Ñuggol

en: Random Off
ff: Ñif Ñuggol

en: Random On
ff: Huɓɓu Ñuggol

en: Rating
ff: Ɓetagol

en: Read at media
ff: Taro e mejaare

en: Record
ff: Nanngito

en: Record directory or filename
ff: Nanngito runngere walla inndefiilde

en: Red
ff: Boɗeejo

en: Regrettably, these keys cannot be assigned as hotkey shortcuts.
ff: Njaafo-ɗaa, ɗee ŋiiƴe mbaawaa huutoreede ngam joopaade codorɗe.

en: Reload extensions
ff: Loowtu timmitte

en: Remove
ff: Ittu

en: Remove Selected
ff: Momtu Labaaɗe

en: Remove old preferences?
ff: Momtu cuɓoraaɗe ɓooyɗe?

en: Remove this podcast subscription
ff: Momtu ngol lulnogol podkaste

en: Repair AVI Files
ff: Feewnu Piille AVI

en: Repeat All
ff: Rewto Fof

en: Repeat Off
ff: Ñif Rewto

en: Repeat One
ff: Rewto Gooto

en: Repeat all
ff: Rewto fof

en: Repeat current item
ff: Refto temre wonaande ndee

en: Repeat delay:
ff: Refto leeltol:

en: Repeat:
ff: Refto:

en: Replay gain
ff: Dañtaari tartol

en: Replay gain mode
ff: Mbayka ɓeyditol tartol

en: Replay gain mode:
ff: Mbayka ɓeyditol tartol:

en: Replay preamp
ff: Pereamp tartol

en: Reset
ff: Artir

en: Reset All
ff: Firlit Fof

en: Reset Preferences
ff: Firlit Cuɓoraaɗe

en: Resize interface to the native video size
ff: Waylu ɓetol daartorde haa fota e ɓetol widewoo oo

en: Resize interface to video size
ff: Waylu ɓetol daartorde haa fota e ɓetol widewoo

en: Resolution
ff: Keeɗeendi

en: Reveal in Finder
ff: Yaltin e Yiilorde

en: Reverse
ff: Baklitol

en: Reverse stereo
ff: Baklitol esterewo

en: Revert to normal play speed
ff: Artir e jaawgol tartol potngol

en: Right
ff: Ñaamo

en: Ripple
ff: Ñorɓolli

en: Rotate
ff: Yiiltu

en: Rows
ff: Gori

en: Run manually
ff: Hurminir junngo

en: Run on schedule
ff: Hurmin tunaade e tijjitorde

en: Run time
ff: Taaɓo to waktu

en: SAP announcement interval
ff: Jaaynugol yolnde SAP

en: SOCKS password
ff: Finnde SOCKS

en: SOCKS server
ff: Sarworde SOCKS

en: SOCKS user name
ff: Innde kuutoro SOCKS

en: Sample rate
ff: Cookol jikkande

en: Samplerate
ff: Jikkande cookol

en: Saturation
ff: Sooktere

en: Save
ff: Danndu

en: Save File
ff: Danndu Fiile

en: Save Metadata
ff: Danndu Metaakeɓe

en: Save Playlist
ff: Danndu Tarorgol

en: Save Playlist to &File...
ff: Danndu Tarorgol to &Fiilde...

en: Save Playlist...
ff: Danndu Tarorgol...

en: Save VLM configuration as...
ff: Uddit teeltannde VLM e innde...

en: Save and close the dialog
ff: Dannde kadi uddu haaldorde ndee

en: Save file...
ff: Danndu fiile...

en: Save log file as...
ff: Danndu fiilde logre e innde...

en: Save playlist
ff: Danndu tarorgol

en: Save playlist as...
ff: Danndu Tarorgol e innde...

en: Save recently played items
ff: Danndu teme tartaaɗe sakket

en: Save the recently played items in the menu
ff: Danndu teme cakkitiiɗe tarteede e dosol ngol

en: Save...
ff: Danndu...

en: Saves all the displayed logs to a file
ff: Danndu logge jaytinaaɗe ɗee kala to fiilde

en: Scale
ff: Werngo

en: Schedule
ff: Tijjitorde

en: Score
ff: Limol

en: Screen
ff: Yaynirde

en: Search
ff: Yiylo

en: Search in Playlist
ff: Yiylo e Tarorgol

en: Select
ff: Labo

en: Select "Advanced Options" to see all options.
ff: Labo "Cuɓe Ceeɓtore" ngam yiyde cuɓe fof.

en: Select All
ff: Labo Fof

en: Select Directory
ff: Labo Runngere

en: Select File
ff: Labo Fiilde

en: Select Folder
ff: Labo Runngere

en: Select Input
ff: Labo Naatnal

en: Select Output
ff: Labo Jaltal

en: Select a device or a VIDEO_TS directory
ff: Labo kaɓirgol walla runngere VIDEO_TS

en: Select a device or a VIDEO_TS folder
ff: Labo kaɓirgol walla runngere VIDEO_TS

en: Select a directory
ff: Labo runngere

en: Select a file
ff: Labo fiilde

en: Select an action to change the associated hotkey:
ff: Labu baɗal ngam waylude sodorde yahdunde heen:

en: Select next DVD chapter
ff: Labo taƴre DVD aroore

en: Select next DVD title
ff: Labo tiitoonde DVD aroore

en: Select one or more files to open
ff: Labo fiilde wootere waala keewɗe ngam udditde

en: Select one or multiple files
ff: Labo fiilde wootere walla keewɗe

en: Select prev DVD chapter
ff: Labo taƴre DVD ɓennunde

en: Select previous DVD title
ff: Labo tiitoonde DVD ɓennunde

en: Select profile:
ff: Labo heftinirde:

en: Select skin
ff: Labo wutte

en: Select the capture device type
ff: Labo fannu kaɓirgol nokitto ngol

en: Select the file
ff: Labo fiilde ndee

en: Select the hotkey to display the position.
ff: Labu sodorde ngam jaytinde dartorde.

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
ff: Labo codorgal ngam waɗde taaɓal yeeso juutngal.

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
ff: Labo codorgal ngam waɗde taaɓal yeeso juutngal.

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
ff: Labo codorgal ngam waɗde taaɓal yeeso kakindiigal.

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
ff: Labo codorgal ngam waɗde taaɓal caggal kakindiigal.

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
ff: Labo codorgal ngam waɗde taaɓal yeeso daɓɓiɗngal

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
ff: Labo codorgal ngam waɗde taaɓal yeeso daɓɓal.

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
ff: Labo codorgal ngam waɗde taaɓal yeeso daɓɓiɗngal no feewi.

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
ff: Labo codorgal ngam waɗde taaɓal caggal daɓɓiɗngal no feewi.

en: Select the hotkey to quit the application.
ff: Labo sodorde ngam jaytinde yaltude jaaɓnirgal ngal.

en: Select the hotkey to stop playback.
ff: Labu sodorde huutorteeen ngam tartaade.

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
ff: Labo codorgal huutorteende ngam moylin tarol yeeso.

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
ff: Labo codorgal huutorteende ngam leeltinde tarol yeeso.

en: Select the hotkey to use to pause.
ff: Labu sodorde huutorteeen ngam sabbinde.

en: Select the hotkey to use to play.
ff: Labu sodorde huutorteeen ngam tarde.

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
ff: Labo sodorde huutorteeen ngam lomtinde ngonka njaajeendi yaynirde.

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
ff: Labo sodorde huutorteeen ngam lomtinde ngonka dartol.

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
ff: Labo codorgal ngam hurminde temre labaande ndee e dosi DVD.

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
ff: Labo feɗorde suɓotoonde taƴre aroore e dosol DVD ngol

en: Select the key to choose the next title from the DVD
ff: Labo feɗorde suɓotoonde tiitoonde aroore e dosol DVD ngol

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
ff: Labo feɗorde suɓotoonde taƴre ɓennunde e dosol DVD ngol

en: Select the key to choose the previous title from the DVD
ff: Labo feɗorde suɓotoonde tiitoonde ɓennunde e dosol DVD ngol

en: Select the key to decrease audio volume.
ff: Labu sodorde ngam ustude daande ojoo.

en: Select the key to decrease the audio delay.
ff: Labo sodorde ngam ustude leeltol ojoo.

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
ff: Labo sodorde ngam ustude leeltol lestiite.

en: Select the key to increase audio volume.
ff: Labo sodorde ngam ɓeydude daande ojoo.

en: Select the key to increase the audio delay.
ff: Labo sodorde ngam ɓeydude leeltol ojoo.

en: Select the key to increase the subtitle delay.
ff: Labo sodorde ngam ɓeydude leeltol lestiite.

en: Select the key to move subtitles higher.
ff: Labo sodorde ngam dirtinde lestiite dow.

en: Select the key to move subtitles lower.
ff: Labo sodorde ngam dirtinde lestiite les.

en: Select the key to mute audio.
ff: Labo sodorde ngam muumɗinde ojoo.

en: Select the key to play this bookmark.
ff: Labo fiilde ngam tarde ngol maantorol.

en: Select the key to set this playlist bookmark.
ff: Labo fiilde ngam feŋde maantorol tarorgol ngol.

en: Select the key to take you to the DVD menu
ff: Labu sodorde ngam nawde-ma to dosol DVD

en: Select the replay gain mode
ff: Labo mbayka ɓeyditol tartol

en: Selected ports:
ff: Pooruuji labaaɗi:

en: Separate words by | (without space)
ff: Seendir kelme | (alaa boowe)

en: Sequential numbering
ff: Limtinol deggontirol

en: Services
ff: Carworɗe

en: Services discovery
ff: Jiytugol sarwiseeje

en: Services discovery modules
ff: Gulɗe jiytugol sarwiseeje

en: Set playlist bookmark 1
ff: Feŋ maantorol tarorgol 1

en: Set playlist bookmark 10
ff: Feŋ maantorol tarorgol 10

en: Set playlist bookmark 2
ff: Feŋ maantorol tarorgol 2

en: Set playlist bookmark 3
ff: Feŋ maantorol tarorgol 3

en: Set playlist bookmark 4
ff: Feŋ maantorol tarorgol 4

en: Set playlist bookmark 5
ff: Feŋ maantorol tarorgol 5

en: Set playlist bookmark 6
ff: Feŋ maantorol tarorgol 6

en: Set playlist bookmark 7
ff: Feŋ maantorol tarorgol 7

en: Set playlist bookmark 8
ff: Feŋ maantorol tarorgol 8

en: Set playlist bookmark 9
ff: Feŋ maantorol tarorgol 9

en: Set up associations...
ff: Sos nawdondire...

en: Setting
ff: Teeltol

en: Settings
ff: Teelte

en: Settings for VLC's control interfaces
ff: Teelte daartorɗe ɗowirde VLC

en: Settings for VLC's interfaces
ff: Teelte daartorɗe VLC

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
ff: Teelte naatnal, ittugol multiplekse, dokkitagol e dokkagol

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
ff: Teelte dokkorɗe walla dokkitorɗe ojoo tan.

en: Settings for the main interface
ff: Teelte daartorde arwannde ndee

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
ff: Teelte widewoo, nate walla dokkorɗe e dokkitorɗe widewoo+ojoo.

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
ff: Teelte jowitiiɗe e Jaytinol-Dow-Yaynirde, lestiite e "pawtorol lesnatte"

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
ff: Teelte jowitiiɗe e peeje naatirɗe cariiɗe. Teelte goowaaɗe ɗe mbaaw-ɗaa waylude ko teelte proxy walla kaasogolHTTP.

en: Settings...
ff: Teelte...

en: Setup schedule
ff: Tijjitorde loowgol

en: Sharpen
ff: Seeɓnu

en: Shift+L
ff: MAJ+L

en: Short backwards jump
ff: Taaɓal caggal daɓɓal

en: Short forward jump
ff: Taaɓal yeeso daɓɓal

en: Short jump length
ff: Njuuteendi diwal daɓɓal

en: Short jump length, in seconds.
ff: Njuuteendi diwal daɓɓal e majaali.

en: Shortcut
ff: Sodorde

en: Show &more options
ff: Hollir cuɓe goɗɗe

en: Show All
ff: Hollu Fof

en: Show Containing Directory...
ff: Hollu Runngere ɗo Mooftaa...

en: Show Containing Folder...
ff: Hollu Runngere ɗo Mooftaa...

en: Show Fullscreen controller
ff: Hollir ɗowirde e Njaajeendi Yaynirde

en: Show VLC on the taskbar
ff: Hollu VLC e palal golle

en: Show a controller in fullscreen mode
ff: Hollu ginol e mbayka njaajeendi yaynirde

en: Show a systray icon for VLC
ff: Hollu maanndel jigeyuɓɓo VLC

en: Show advanced options
ff: Hollu cuɓe ceeɓtore

en: Show advanced preferences over simple ones
ff: Hollu cuɓoraaɗe ceeɓtore e dow cuɓoraaɗe ɓolore

en: Show controls in full screen mode
ff: Hollu gine e mbayka njaajeendi yaynirde

en: Show extended options
ff: Hollir cuɓe jaajnnitaaɗe

en: Show extended settings
ff: Hollir teelte jaajnnitaaɗe

en: Show media title on video
ff: Hollu tiitoonde mejaare e widewoo

en: Show media title on video start
ff: Hollu tiitoonde mejaare e puɗɗol widewoo

en: Show notification popup on track change
ff: Hollu popap tintino so lappol kesol arii

en: Show playing item name in window title
ff: Hollu innde temre tareteende e tiitoonde henorde

en: Show settings
ff: Hollir teelte

en: Show systray icon
ff: Hollu maanndel jigeyuɓɓo

en: Show unimportant error and warnings dialogs
ff: Hollu kaaldorɗe juume e deentine ɗe teeŋtaani

en: Shows a lucent controller when moving the mouse in fullscreen mode.
ff: Hollirta ko ɗowirde lewñiɗde so aɗa dirtina doombel e mbbayka njaajeendi yaynirde.

en: Silver
ff: Kalis

en: Similarity
ff: Nanndugol

en: Simple
ff: Ɓoloro

en: Skin files |*.vlt;*.wsz;*.xml
ff: Piille wutte |*.vlt;*.wsz;*.xml

en: Skin resource file:
ff: Fiilde jeyol wutte:

en: Skin to use
ff: Wutte kuutorteeɗo

en: Skinnable Interface
ff: Daartorde Ɓoornotoonde Wutte

en: Skins
ff: Wutteeji

en: Skip H.264 in-loop deblocking filter
ff: Diw H.264 ceggol toobtirde nder-luupol

en: Skip frames
ff: Diw kaarewe

en: Skip the loop filter for H.264 decoding
ff: Diw ceɗol luupol dekkogol H.264

en: Slo&wer
ff: Leel&tin

en: Slower
ff: Leeltin

en: Slower (fine)
ff: Leeltin (seeɗa)

en: Small Volume
ff: Daande Famarnde

en: Snapshot
ff: Nattorol

en: Sort by
ff: Leemtir

en: Source
ff: Iwdi

en: Source aspect ratio
ff: Jeendondiral iwdi

en: Source:
ff: Iwdi:

en: Sout stream
ff: Ciiɓorol Sawut

en: Spacer
ff: Boowinirde

en: Spatializer
ff: Weeytinirde

en: Spectrometer
ff: Ɓetirde lewndol

en: Spectrum
ff: Lewndol

en: Splitter
ff: Seerndirde

en: Standard
ff: Gaadanteejo

en: Start Time
ff: Hurmin Waktu

en: Start VLC with only a systray icon
ff: Hurmin VLC tawa ko maanndel jigeyuɓɓo tan

en: Start in minimal view (without menus)
ff: Fuɗɗoro jiytol pamɗinangol (alaa dosi)

en: Start playback of new items immediately once they were added.
ff: Fuɗɗo tartol teme kese ɗoon e ɗɗon caggal nde ɗe ɓeydaa.

en: Start time
ff: Hurmin waktu

en: Start video in fullscreen mode
ff: Hurmin widewoo e mbayka njaajeendi yaynirde

en: Starting Position
ff: Dartorde Fuɗɗorde

en: Statistics
ff: Limlimtooje

en: Status
ff: Ngonka

en: Step Backward
ff: Taaɓal Caggal

en: Step Forward
ff: Taaɓal Yeeso

en: Step backward
ff: Taaɓal caggal

en: Step forward
ff: Taaɓal yeeso

en: Stereo
ff: Esterewo

en: Stop
ff: Dartin

en: Stop playback
ff: Dartin Tartol

en: Stop the A to B loop
ff: Dartin luupogol A fayde B

en: Stop time
ff: Dartin waktu

en: Stream
ff: Ciiɓorol

en: Stream %d
ff: Ciiɓorol %d

en: Stream Announcing
ff: Jaaynugol Ciiɓorol

en: Stream ID of the subtitle track to use.
ff: ID ciiɓorol lappol lestiite kuutorteeɗ.

en: Stream Output
ff: Jaltal Ciiɓorol

en: Stream all elementary streams
ff: Siiɓoro ciiɓore kakindiiɗe kala

en: Stream bitrate
ff: Sookrebite ciiɓorol

en: Stream filter module
ff: Wulnde ceɗol ciiɓorol

en: Stream filters
ff: Ceɗe ciiɓorol

en: Stream filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. Use with care...
ff: Ceɗe ciiɓore ko gulɗe keeriiɗe nafooje gollitte ceeɓtore e nder senngo naatnal VLC. Huutoro e hakindaare...

en: Stream output
ff: Jaltal ciiɓorol

en: Stream output settings are used when acting as a streaming server or when saving incoming streams.
    Streams are first muxed and then sent through an "access output" module that can either save the stream to a file, or stream it (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout streams modules allow advanced stream processing (transcoding, duplicating...).
ff: Teelte jaltal ciiɓorol kuutortee ko tuma nde ɗe ngoni carworɗe ciiɓore walla nde ɗe ngoni e danndude ciiɓore naatooje.
    Ciiɓore muksete tawo hade rewndeede e wulnde "jaltal naatirfal" waawnde danndude ɗum e fiilde walla siiɓiroo ɗum (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Gulɗe ciiɓore Sout nafata ko lijitgol ciiɓore ceeɓtore (dokkitangol, tummbitagol...).

en: Stream...
ff: Ciiɓorol...

en: Streaming / Transcoding failed
ff: Ciiɓorol / Dokkitagol woorii

en: Streaming and Transcoding Options
ff: Cuɓe Ciiɓorol e Dokkitagol

en: Submit played tracks stats to Last.fm
ff: Neldu limte lappi taraaɗi to Last.fm

en: Subpictures
ff: Lesnate

en: Subpictures filter module
ff: Wulnde ceɗe lesnatal

en: Subpictures source module
ff: Wulnde sewnde lesnatal

en: Subscribe
ff: Lulnogol

en: Subscribe to a podcast
ff: Lulnogol e podkaste

en: Subtitle
ff: Lestiitol

en: Subtitle File
ff: Fiilde Lestiite

en: Subtitle delay down
ff: Leeltinol lestiite les

en: Subtitle delay up
ff: Leeltinol lestiite dow

en: Subtitle position down
ff: Dartorde lestiite les

en: Subtitle position up
ff: Dartorde lestiite dow

en: Subtitles
ff: Lestiite

en: Subtitles Track
ff: Lappol Lestiite

en: Subtitles/Video
ff: Lestiite/Widewoo

en: Switch to full preferences view
ff: Artir jiytol cuɓoraaɗe kuuɓngol

en: Switch to simple preferences view
ff: Artir jiytol cuɓoraaɗe ɓolorol

en: Synchronization
ff: Sanngoɗinal

en: Synchronize left and right
ff: Sanngoɗin nano e ñaamo

en: Synchronize top and bottom
ff: Sanngoɗin dow e less

en: System's default
ff: Goowaaɗi yuɓɓo

en: Systray icon
ff: Maanndel jigeyuɓɓo

en: T&itle
ff: T&iitoonde

en: TCP connection timeout
ff: Ceŋagol TCP honii waktu

en: Take a snapshot
ff: Ƴettu nokitannɗe

en: Teal
ff: Tiilo

en: Teletext
ff: Teleteks

en: Teletext Activation
ff: Kurminol Teleteks

en: Text
ff: Binndol

en: Thanks
ff: A jaaraama

en: The stream will run this duration (in seconds).
ff: Ciiɓorol ngal maa dog oo dumunna (e majaali).

en: The stream will start at this position (in seconds).
ff: Ciiɓorol ngal maa fuɗɗo ɗoon (e majaali).

en: The stream will stop at this position (in seconds).
ff: Ciiɓorol ngal maa darto ɗoon (e majaali).

en: This allows you to define playlist bookmarks.
ff: Ɗum nafata ko sifaade maantore tarorgol.

en: This combination is already taken by "%@".
ff: Ndee sodorde ko ko huutora e "%@".

en: This display the resulting media, but can slow things down.
ff: Ɗum jaytinta ko mejaare yeñcunde, kono ena waawi leetinde geɗe.

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
ff: Ɗum ko daartorde VLC woowaande, e mbaydi jibinannde.

en: This is VLC's skinnable interface. You can download other skins at
ff: Ɗum ko daartorde VLC waawnde waɗde wutte. Aɗa waawi aawtaade wutteeji goɗɗi to

en: This module outputs the transcoded stream to a network via HTTP.
ff: Ndee wulnde jaltoto ciiɓorol dokkitangol e laylaytol rewde e HTTP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTP.
ff: Ndee wulnde jaltoto ciiɓorol dokkitangol e laylaytol rewde e RTP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTSP.
ff: Ndee wulnde jaltoto ciiɓorol dokkitangol e laylaytol rewde e RTSP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via UDP.
ff: Ndee wulnde jaltoto ciiɓorol dokkitangol e laylaytol rewde e UDP.

en: This module outputs the transcoded stream to an Icecast server.
ff: Ndee wulnde jaltoto ciiɓorol dokkitangol e sarworde Icecast.

en: This module writes the transcoded stream to a file.
ff: Ndee wulnde winndat ciiɓorol dokkitangol e fiilde.

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
ff: Ndee topirde ardi ko e NO WARRANTY hay gooto, e ko laawol yamiri.
    Aɗa waawi weeɗtude nde tugnaade e jamirooje GNU General Public License;
    Laaɓtindo e fiilde wiyeteende COPYING ndee.
    Winndi ko goomu VideoLAN; yuurno fiilde AUTHORS ndee.

en: Time
ff: Waktu

en: Time Control
ff: Dowirde Sahaa

en: Time Slider
ff: Daasdol Sahaa

en: Time Toolbar
ff: Palal Kuutorɗe Sahaa

en: Timeshift directory
ff: Runngere dirtinol waktu

en: Title
ff: Tiitoonde

en: Title %i%s
ff: Tiitoonde %i%s

en: Title metadata
ff: Metaakeɓe tiitoonde

en: Toggle the video in fullscreen
ff: Waɗtu widewoo naatoowo oo e njaajeendi yaynirde

en: Toggle the video out fullscreen
ff: Waɗtu widewoo jaltoowo oo e njaajeendi yaynirde

en: Toolbar Elements
ff: Terɗe Palal Kuutorɗe

en: Toolbar position:
ff: Dartorde Palal Kuutorɗe:

en: Toolbars Editor
ff: Taƴtorde Pale Kuutorɗe

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
ff: Muumɗin

[ctx: Tooltip|Unmute]
en: Unmute
ff: Ittu muumɗinal

en: Top
ff: Dow

en: Top-Left
ff: Nano-Dow

en: Top-Right
ff: Ñaamo-Dow

en: Track
ff: Lappol

en: Track ID
ff: ID Lappol

en: Track settings
ff: Teelte lappol

en: Tracks
ff: Lappi

en: Transcode
ff: Dokkondir

en: Transcoding options
ff: Cuɓe dokkitagol

en: Transform
ff: Waklu

en: Transformation
ff: Baylitgol

en: Transparency
ff: Jaynitol

en: Transparent
ff: Jaynotooɗo

en: Transponder symbol rate
ff: Cookol maannde transponndeer

en: Transponder/multiplex frequency
ff: Laaytol trasponndeer/multiplekse

en: Treat as a pipe rather than as a file
ff: Jaggir ɗum no korwal waasa wonde fiilde

en: Trickplay Reverse
ff: Tartol Baklitol

en: Type
ff: Fannu

en: Type:
ff: Fannu:

en: URL metadata
ff: Metaakeɓe URL

en: Unset
ff: Suɓaaka

en: Unsubscribe
ff: Lultinol

en: Untitled
ff: Alaa-innde

en: Use RTP over RTSP (TCP)
ff: Huutoro RTP e dow RTSP (TCP)

en: Use S/PDIF when available
ff: Huutoro S/PDIF so ena woodi

en: Use VLC pace
ff: Huutoro muumaa VLC

en: Use a skinned playlist
ff: Huutoro tarorgol ɓoornangol wutte

en: Use custom skin
ff: Huutoro wutte peŋtoro

en: Use hardware YUV->RGB conversions
ff: Huutoro battital njamdeeri YUV->RGB

en: Use media library
ff: Huutoro deftordu mejaaje

en: Use native style
ff: Huutoro pannol jibinannde

en: Use subtitle file
ff: Huutoro fiilde lestiite

en: Username:
ff: Innde kuutoro:

en: V&iew
ff: H&ollir

en: VCD device
ff: Kaɓirgol VCD

en: VLC media player Help...
ff: Ballal VLC media Player...

en: VLC media player updates
ff: Kesɗitine VLC media Player

en: VLC preferences
ff: Cuɓoraaɗe VLC

en: VLC skins website
ff: Lowre wutteeji VLC

en: VLC was unable to save the meta data.
ff: VLC horiima danndude metaa keɓe ɗee.

en: VLM conf (*.vlm);;All (*)
ff: conf VLM (*.vlm);;All (*)

en: VLM configuration file
ff: Fiilde teeltannde VLM

en: VLM configurator
ff: Teeltirde VLM

en: Verbosity (0,1,2)
ff: Oljitannde (0,1,2)

en: Version
ff: Yamre

en: Very short backwards jump
ff: Taaɓal caggal daɓɓal no feewi

en: Very short forward jump
ff: Taaɓal yeeso daɓɓal no feewi

en: Very short jump length
ff: Njuuteendi diwal daɓɓiɗngal

en: Very short jump length, in seconds.
ff: Njuuteendi diwal daɓɓiɗngal e majaali.

en: Video
ff: Widewo

en: Video &Track
ff: &Lappol Widewoo

en: Video Auto Scaling
ff: Werngo widewoo jaajol

en: Video Effects
ff: Pilte Widewoo

en: Video Files
ff: Piille Widewoo

en: Video On Demand ( VOD )
ff: Widewoo Naamnal ( VOD )

en: Video Settings
ff: Teelte Widewoo

en: Video Track
ff: Lappol Widewoo

en: Video X coordinate
ff: Tolnorol widewoo X

en: Video Y coordinate
ff: Tolnorol widewoo Y

en: Video alignment
ff: Potndugol widewoo

en: Video codec
ff: Kodek widewoo

en: Video codecs
ff: Kodekke widewoo

en: Video cropping
ff: Kooltol widewoo

en: Video device
ff: Kaɓirgol widewoo

en: Video device name
ff: Innde kaɓirgol widewoo

en: Video filter module
ff: Wulnde ceɗol widewoo

en: Video filters are used to process the video stream.
ff: Ceggi widewoo nafata ko lijjitde ciiɓorol widewoo ngol.

en: Video height
ff: Tooweeki widewoo

en: Video output module
ff: Wulnde jaltal widewoo

en: Video quality post-processing level
ff: Tolno ŋarɗol widewoo e ɓaawo-juɓɓinol

en: Video settings
ff: Teelte widewoo

en: Video size
ff: Ɓetol widewoo

en: Video snapshot directory (or filename)
ff: Runngere nokitanɗe widewoo (walla inndefiilde)

en: Video snapshot format
ff: Mbaydi nokitannde widewoo

en: Video snapshot height
ff: Tooweeki nokitannde widewoo

en: Video snapshot width
ff: Njaajeendi nokitannde widewoo

en: Video snapshots
ff: Nokitannde widewoo

en: Video splitter module
ff: Wulnde peccugol widewoo

en: Video title
ff: Titoonde idewoo

en: Video width
ff: Njaajeendi widewoo

en: VideoLAN Website...
ff: Lowre VideoLAN...

en: Visualization
ff: Lewñinirɗe

en: Visualization:
ff: Lewñinirɗe:

en: Visualizations
ff: Lewñinirɗe

en: Visualizations selector
ff: Laborde Lewñinirɗe

en: Volume
ff: Daande

en: Volume Down
ff: Daande Les

en: Volume Up
ff: Daande Dow

en: Volume down
ff: Daande les

en: Volume normalization
ff: Potndugol daande

en: Volume normalizer
ff: Potndirgal daande

en: Volume up
ff: Daande dow

en: Wall
ff: Ɓalal

en: Water effect
ff: Filtere ndiyam

en: Wave
ff: Bemp

en: Waves
ff: Bempeƴƴe

en: We just found an older version of VLC's preferences files.
ff: Min njiytii yamre ɓooynde piille cuɓoraaɗe VLC.

en: Web
ff: Geese

en: Website
ff: Lowre geese

en: White
ff: Daneejo

en: Width
ff: Njaajeendi

en: Window
ff: Henorde

en: Window decorations
ff: Ŋeñi kenorɗe

en: Window properties
ff: Keeroraaɗi henorde

en: Windows opacity between 0.1 and 1
ff: Kiɓɓinol henorde hakkunde 0.1 e 1

en: X coordinate
ff: Tolnorol X

en: XML Shareable Playlist Format (XSPF)
ff: Mbaydi Tarorgol XML Lollintooɗo (XSPF)

en: Y coordinate
ff: Tolnorol Y

en: Yellow
ff: Oolo

en: Yes
ff: Eey

en: You can select local files with the following list and buttons.
ff: Aɗa waawi labaade piille nokku e ngol doggol e ɗii ñoƴƴi.

en: You have the latest version of VLC media player.
ff: Maa jogo yamre sakkitiinde VLC media player.

en: You must set a name for the profile.
ff: Alaa e sago cosaa innde heftinirde ndee.

en: Zoom
ff: Lonngo

en: blocks
ff: bolokke

en: boolean
ff: buleyaare

en: buffers
ff: guufe

en: decoder
ff: Dokkitirde

en: float
ff: huymbo

en: frames
ff: kaareeje

en: integer
ff: Timmunde

en: packetizer
ff: pakketirɗe

en: sec.
ff: maj.

en: string
ff: ɓoggol

en: v4l2 controls
ff: gine v4l2
