vlc 3.0.22-rc1 - en to ie translation catalogue (1459 entries)

en:  A                      Add an entry
ie:  A                      Adjunter un element

en:  Chapter  : %ld/%d
ie:  Capitul  : %ld/%d

en:  Chapter  : %lld/%d
ie:  Capitul  : %lld/%d

en:  Title    : %ld/%d
ie:  Titul    : %ld/%d

en:  Title    : %lld/%d
ie:  Titul    : %lld/%d

en:  Volume   : %3ld%%
ie:  Volúmine : %3ld%%

en:  Volume   : ----
ie:  Volúmine : ----

en:  Volume   : Mute
ie:  Volúmine : Assurdat

en:  [ h for help ]
ie:  [ h por auxilie ]

en:  a, z                   Volume Up/Down
ie:  a, z                   Volúmine +/-

en:  days
ie:  dies

en:  e                      Eject (if stopped)
ie:  e                      Ejecter (si stoppat)

en:  m                      Mute
ie:  m                      Assurdar

en:  q, Q, Esc              Quit
ie:  q, Q, Esc              Surtir

en: "Rating" to put in ASF comments.
ie: Li evaluation por comentas ASF

en: #separate commands with a new line or a semi-colon
ie: #separa comandes med un nov linea o un semicólon

en: %.1f GiB
ie: %.1f Gio

en: %.1f KiB
ie: %.1f Kio

en: %.1f MHz (%d services)
    ~%s remaining
ie: %.1f MHz (%d servicies)
    ~%s remane

en: %.1f MiB
ie: %.1f Mio

en: %i tracks
ie: Tracks: %i

en: %llu B
ie: %llu o

en: %lu B
ie: %lu o

en: %s bytes
ie: %s octetes

en: &About
ie: &Pri

en: &Advanced Controls
ie: &Avansat controles

en: &Apply
ie: &Applicar

en: &Aspect Ratio
ie: &Aspecte

en: &Cancel
ie: A&nullar

en: &Chapter
ie: &Capitul

en: &Clear
ie: &Vacuar

en: &Close
ie: &Cluder

en: &Codec Information
ie: Information pri li &codec

en: &Continue
ie: &Continuar

en: &Crop
ie: &Tonder

en: &Deinterlace
ie: &Deinterlacear

en: &Deinterlace mode
ie: Mode de deinterlaceation

en: &Disc
ie: &Disco

en: &Effects and Filters
ie: &Efectes e filtres

en: &Enqueue
ie: M&etter in linea

en: &Faster
ie: Plu &rapid

en: &Filter:
ie: &Filtre:

en: &Fingerprint
ie: &Fingre-print

en: &Fullscreen
ie: Plen-&ecran

en: &Fullscreen Interface
ie: Interfacie del &plen-ecran

en: &Go
ie: &Ear

en: &Help
ie: Au&xilie

en: &Increase Volume
ie: &Augmentar li volúmine

en: &Install
ie: &Installar

en: &Jump Forward
ie: Saltar a&van

en: &Manage
ie: &Gerer

en: &Media
ie: &Medies

en: &Messages
ie: A&nuncies

en: &Mute
ie: A&ssurdar

en: &Network
ie: &Rete

en: &Open File...
ie: &Aperter un file...

en: &Open Media
ie: &Aperter un medie

en: &Open Multiple Files...
ie: &Aperter multiplic files

en: &Play
ie: Re&producter

en: &Playback
ie: Re&producter

en: &Preferences
ie: &Preferenties

en: &Program
ie: &Programma

en: &Quality
ie: &Qualitá

en: &Quit
ie: S&urtir

en: &Save
ie: &Gardar

en: &Save Metadata
ie: &Gardar li metadata

en: &Save as...
ie: &Gardar quam...

en: &Select
ie: &Selecter

en: &Start
ie: Comen&sar

en: &Stereo Mode
ie: Mode de &stereo

en: &Stop
ie: &Stoppar

en: &Stream
ie: F&luvie

en: &Stream...
ie: F&luvie...

en: &Track Synchronization
ie: Sincronisation de &tracks

en: &Uninstall
ie: &Desinstallar

en: &VLM Configuration
ie: Configuration &VLM

en: &View
ie: &Vise

en: &Visualizations
ie: &Visualisationes

en: &Zoom
ie: &Scale

en: (Delayed)
ie: (Retardat)

en: (Hastened)
ie: (Accelerat)

en: 0.00 dB
ie: 0,00 dB

en: 0.20
ie: 0,20

en: 0.25
ie: 0,25

en: 0.35 (same as DVB-S)
ie: 0,35 (quam DVB-S)

en: 0/90/180/270/mirror
ie: 0/90/180/270/reflectet

en: 1.5
ie: 1,5

en: 16 bytes
ie: 16 octetes

en: 1:2 Half
ie: 1:2 Midí

en: 1:4 Quarter
ie: 1:4 Quart

en: 2.5
ie: 2,5

en: 24 bytes
ie: 24 octetes

en: 2:1 Double
ie: 2:1 Duplic

en: 3.5
ie: 3,5

en: 32 bytes
ie: 32 octetes

en: 525 lines / 60 Hz
ie: 525 lineas / 60 Hz

en: 625 lines / 50 Hz
ie: 625 lineas / 50 Hz

en: A sound font file (.SF2) is required for MIDI synthesis.
    Please install a sound font and configure it from the VLC preferences (Input / Codecs > Audio codecs > FluidSynth).
ie: Un file soundfont (.SF2) es besonat por li sintese MIDI.
    Ples installar un soundfont e configurar it in li preferenties de VLC (Intrada / Codecs > Codecs de audio > FluidSynth).

en: AAC extension
ie: Extension AAC

en: ALSA audio output
ie: Audioexeada ALSA

en: AM Tuner mode
ie: Mode AM de tuner

en: AM radio
ie: Radio AM

en: ARIB subtitles
ie: Subtitules ARIB

[ctx: ASCII]
en: VLC media player
ie: Reproductor de media VLC

en: ASF muxer
ie: Muxer ASF

en: AVI muxer
ie: Muxer AVI

en: Abort
ie: Interrupter

en: About
ie: Pri

en: About VLC media player
ie: Pri li Reproductor de media VLC

en: Accessibility
ie: Accessibilitá

en: Actions
ie: Actiones

en: Activate
ie: Activar

en: Active Extensions
ie: Activ extensiones

en: Active windows
ie: Activ fenestres

en: Actors
ie: Actores

en: Adaptive Logic
ie: Adaptativ logica

en: Add
ie: Adjunter

en: Add &Subtitle File...
ie: Adjunter un file de &subtitules

en: Add Directory...
ie: Adjunter un fólder...

en: Add File...
ie: Adjunter un file...

en: Add Folder...
ie: Adjunter un fólder...

en: Add Interface
ie: Adjunter un interfacie

en: Add Subtitle File:
ie: Adjunter un file de subtitules:

en: Add to Playlist
ie: Adjunter al playlist

en: Add...
ie: Adjunter...

en: Addons Manager
ie: Gerente de addones

en: Address
ie: Adresse

en: Adjust the current playback position
ie: Adjustar li position de reproduction

en: Adjust the volume
ie: Adjustar li volúmine

en: Advanced
ie: Avansate

en: Advanced Buttons
ie: Avansat butones

en: Advanced Open File...
ie: Aperter un file, avansat...

en: Advanced Options
ie: Optiones avansat

en: Advanced Preferences
ie: Avansat preferenties

en: Advanced Widget
ie: Avansat widget

en: Advanced options...
ie: Optiones avansat...

en: Advanced settings
ie: Avansat parametres

en: Album Artist
ie: Artist del album

en: All
ie: Omni

en: All Files
ie: Omni files

en: Always
ie: Sempre

en: Always Fit &Window
ie: Aj&ustar al fenestre

en: Always continue media playback
ie: Sempre continuar li reproduction

en: Always fix
ie: Sempre correcter

en: Always on &top
ie: Sempre in &avan

en: Always on top
ie: Sempre in avan

en: Always visible
ie: Sempre visibil

en: Anaglyph
ie: Anaglif

en: Analog
ie: Analogic

en: Angle in degrees (0 to 359)
ie: Angul in gradus (0 a 359)

en: Antenna
ie: Antenne

en: Any
ie: Alquel

en: Appearance
ie: Aspecte

en: Append to existing file
ie: Apender a un existent file

en: Append to file
ie: Apender al file

en: Applications
ie: Applicationes

en: Apply
ie: Applicar

en: Are you sure you wish to create the stream?
ie: Esque vu vole crear li fluvie?

en: Arranger
ie: Arangeator

en: Artist metadata
ie: Metadata Artist

en: Ascending
ie: Secun ascension

en: Ask
ie: Questionar

en: Aspect Ratio
ie: Aspecte

en: Aspect ratio
ie: Aspecte

en: Aspect ratio: %s
ie: Aspecte: %s

en: Assign
ie: Assignar

en: Attachment
ie: Atachament

en: Attack
ie: Atacca

en: Audio &Device
ie: Audioa&parate

en: Audio &Track
ie: Audio-&track

en: Audio CD device
ie: Aparate audio CD

en: Audio Device
ie: Audioaparate

en: Audio Device: %s
ie: Audioaparate: %s

en: Audio Effects
ie: Efectes de audio

en: Audio Effects...
ie: Efectes de audio...

en: Audio Files
ie: Audio-files

en: Audio PID
ie: PID de audio

en: Audio Settings
ie: Parametres de audio

en: Audio Track
ie: Track de audio

en: Audio and Subtitles
ie: Audio e subtitules

en: Audio balance
ie: Balancie de audio

en: Audio channels
ie: Canales de audio

en: Audio codecs
ie: Codecs de audio

en: Audio filter
ie: Filtre de audio

en: Audio filtering failed
ie: Filtration de audio ne successat

en: Audio filters
ie: Filtres de audio

en: Audio input
ie: Audiointrada

en: Audio language
ie: Lingue de audio

en: Audio memory
ie: Audio-memorie

en: Audio mode
ie: Mode de audio

en: Audio port
ie: Portu de audio

en: Audio settings
ie: Parametres de audio

en: Audio track
ie: Audio-track

en: Audio track: %s
ie: Audio-track: %s

en: Audio visualizations
ie: Visualisationes de audio

en: Audio volume
ie: Volúmine de audio

en: Audio/Video
ie: Audio e video

en: Author
ie: Autor

en: Author metadata
ie: Metadata Autor

en: Author to put in ASF comments.
ie: Li autor por comentas ASF

en: Authors
ie: Autores

en: Auto start
ie: Comensar automaticmen

en: Auto-playback of new items
ie: Auto-reproducter nov elementes

en: Autodetect subtitle files
ie: Detecter subtitules automaticmen

en: Automatic brightness
ie: Automatic luciditá

en: Automatically preparse items
ie: Automaticmen analisar elementes

en: Avahi Renderer Discovery
ie: Decovrition del rete Avahi

en: Aymara
ie: Aymaran

en: A→B Loop
ie: Cicle A→B

en: B
ie: o

en: B-frames between I and P
ie: B-frames inter I e P

en: B4S playlist import
ie: Importator de playlistes B4S

en: Back
ie: Retro

en: Background Color
ie: Color del funde

en: Background Opacity
ie: Opacitá del funde

en: Backspace
ie: Retroclave

en: Backward
ie: Retro

en: Ballad
ie: Ballade

en: Bashkir
ie: Bashkiric

en: Behavior
ie: Conduida

en: Best available
ie: Optimal disponibil

en: Bicubic (good quality)
ie: Bicubic (alt qualitá)

en: Big Button
ie: Grand buton

en: Bilinear
ie: Bilineari

en: Black
ie: Nigri

en: Black & white
ie: Nigri e blanc

en: Black screens in Fullscreen mode
ie: Nigri ecran in li mode plen-ecran

en: Black screens in fullscreen
ie: Nigri ecran in li mode plen-ecran

en: Blu-Ray player region code. Some discs can be played only with a correct region code.
ie: Li reproductor Blu-ray besona un code de region. Alcun discos posse esser reproductet solmen con un correct code de region.

en: Blu-ray Disc is corrupted.
ie: Disco Blu-ray es corruptet.

en: Blu-ray Disc support (libbluray)
ie: Supporte de discos Blu-ray (libbluray)

en: Blu-ray error
ie: Errore de Blu-Ray

en: Blu-ray menus
ie: Menús de Blu-Ray

en: Blue
ie: Blu

en: Blue balance
ie: Balancie de blu

en: Bonjour Network Discovery
ie: Decovrition del rete Bonjour

en: Bookmark
ie: Marca-págine

en: Bookmark %i
ie: Marca-págine %i

en: Bookmarks
ie: Marca-págines

en: Bookmarks...
ie: Marca-págines...

en: Bright
ie: Clar

en: Brightness
ie: Luciditá

en: Broadcast
ie: Difusion

en: Broadcast:
ie: Difusion:

en: Broken or missing Index
ie: Corrupret o mancant index

en: Browse
ie: Trovar

en: Browse...
ie: Trovar...

en: Buffer size
ie: Grandore de buffre

en: Build index
ie: Constructer li index

en: Build index then play
ie: Constructer li index, poy reproducter

en: Bytes
ie: Octetes

en: C&onvert
ie: C&onverter

en: C&onvert / Save
ie: C&onverter / Gardar

en: C64 sid demuxer
ie: Demuxer de SID del C64

en: CAF demuxer
ie: Demuxer de CAF

en: CDDB Server
ie: Servitore CDDB

en: CDDB port
ie: Portu CDDB

en: CDG demuxer
ie: Demuxer de CDG

en: CPU optimizations
ie: Optimisationes de CPU

en: CSA Key
ie: Clave CSA

en: Caching
ie: Cache

en: Cancel
ie: Anullar

en: Canvas
ie: Canevas

en: Capability
ie: Capabilitá

en: Catalog Number
ie: Nró de catalog

en: Category
ie: Categorie

en: Center
ie: Central

en: Channel Name
ie: Nómine de chanele

en: Channels
ie: Canales

en: Channels count
ie: Númere de canales

en: Channels:
ie: Canales:

en: Chapter
ie: Capitul

en: Chapter %i
ie: Capitul %i

en: Chapter codecs
ie: Codecs de capitules

en: Chapter offset in ms
ie: Position de capitul in ms

en: Chapters
ie: Capitules

en: Check for &Updates...
ie: Controlar act&ualisamentes...

en: Check for Update...
ie: Controlar actualisamentes...

en: Choose
ie: Selecter

en: Choose Cover Art
ie: Selecter un covriment

en: Choose a file
ie: Selecte un file

en: Choose...
ie: Selecter...

en: Chorus
ie: Cor

en: Christian Rock
ie: Cristan rock

en: Chroma
ie: Croma

en: Church Slavic
ie: Eclesial slavonic

en: Cl&ear
ie: &Vacuar

en: Cl&ose
ie: Cl_uder

en: Classical
ie: Classic

en: Clear
ie: Vacuar

en: Clear the playlist
ie: Vacuar li playlist

en: Click to set point B
ie: Fa un clic por assignar li punctu B

en: Client port
ie: Portu de cliente

en: Clone
ie: Clonar

en: Close Window
ie: Cluder li fenestre

en: Codec name
ie: Nómine de codec

en: Codecs / Muxers
ie: Codecs e muxers

en: Collapse
ie: Contraer

en: Collapse All
ie: Contraer omni

en: Color effect
ie: Efecte de color

en: Color inversion
ie: Inversion de colores

en: Color killer
ie: Remover li color

en: Color space
ie: Color-spacie

en: Columns
ie: Columnes

en: Comedy
ie: Comedie

en: Comment
ie: Comenta

en: Comment to put in ASF comments.
ie: Li comenta por comentas ASF

en: Comments
ie: Comentas

en: Compiler: %s
ie: Compilator: %s

en: Composer
ie: Compositor

en: Composite
ie: Composit

en: Compression level
ie: Nivelle de compression

en: Conductor
ie: Dirigente

en: Configuration options
ie: Optiones de configuration

en: Context menu
ie: Menú contextual

en: Continue
ie: Continuar

en: Continue playback
ie: Continuar li reproduction

en: Continue playback?
ie: Continuar li reproduction?

en: Contrast
ie: Contraste

en: Control interfaces
ie: Interfacies de control

en: Control playback with media keys
ie: Controlar reproduction per li tastes de media

en: Control playback with the Apple Remote
ie: Telecomande Apple Remote

en: Controls
ie: Controles

en: Conve&rt / Save...
ie: Conve&rter / gardar...

en: Convert
ie: Converter

en: Copy
ie: Copiar

en: Copyright
ie: Jure editorial

en: Copyright metadata
ie: Metadata Jure editorial

en: Copyright string to put in ASF comments.
ie: Li jure editorial por comentas ASF

en: Cornish
ie: Cornese

en: Cover
ie: Covriment

en: Create
ie: Crear

en: Create Directory
ie: Crear un directoria

en: Create Directory...
ie: Crear un fólder...

en: Create Folder
ie: Crear un fólder

en: Create Folder...
ie: Crear un fólder...

en: Create a new bookmark
ie: Nov marca-págine

en: Create a new profile
ie: Crear un nov profil

en: Crop
ie: Tonder

en: Crop: %s
ie: Tonder: %s

en: Crypt audio
ie: Ciffrar li audio

en: Crypt audio using CSA
ie: Ciffrar li audio med CSA

en: Crypt video
ie: Ciffrar li video

en: Crypt video using CSA
ie: Ciffrar li video med CSA

en: Current playback speed: %1
    Click to adjust
ie: Li actual velocitá de reproduction: %1
    Fa un clic por adjustar

en: Custom &Bookmarks
ie: Perso&nal marca-págines...

en: Custom playback
ie: Personalisat reproduction

en: Customi&ze Interface...
ie: Personalis&ar li interfacie

en: Customize...
ie: Personalisar...

en: Cut
ie: Exciser

en: Cycle audio track
ie: Alterar li audio-track

en: Cycle deinterlace modes
ie: Alterar li mode de deinterlaceation

en: Cycle subtitle track
ie: Alterar li track de subtitules

en: Cyrillic (Windows-1251)
ie: Cirilic (Windows-1251)

en: Czech
ie: Tchec

en: D&ecrease Volume
ie: &Diminuer li volúmine

en: DEVICES
ie: APARATES

en: DVB adapter
ie: Adaptator DVB

en: DVB device
ie: Aparate DVB

en: DVB playlist import
ie: Importator de playlistes DVB

en: DVB subtitles
ie: Subtitules DVB

en: DVB subtitles decoder
ie: Decodificar de subtitules DVB

en: DVB-S2 parameters
ie: Parametres DVB-S2

en: DVD angle
ie: Angul de DVD

en: DVD device
ie: Aparate DVD

en: DVD menus
ie: Menús DVD

en: DVD subtitles
ie: Subtitules DVD

en: DVD with menus
ie: DVD con menús

en: DVD without menus
ie: DVD sin menús

en: DVDnav Input
ie: Intrada DVDnav

en: DVDnav demuxer
ie: Demuxer DVDnav

en: Dance
ie: Dansari

en: Danish
ie: Danese

en: Dark
ie: Obscur

en: Data alignment
ie: Alineament de data

en: Date metadata
ie: Metadata Date

en: Day / Month / Year:
ie: Die / Mensu / Annu:

en: Deactivate
ie: Desactivar

en: Decode
ie: Decodificar

en: Decoded
ie: Decodificat

en: Decoded blocks
ie: Decodificat blocs

en: Decoders
ie: Decodificatores

en: Decrease
ie: Diminuer

en: Decrease Volume
ie: Diminuer li volúmine

en: Default
ie: Predefinit

en: Default DVD angle.
ie: Predefinit angul de DVD

en: Default Encoding
ie: Codification predefinit

en: Default devices
ie: Predefinit aparates

en: Default font color
ie: Color de fonde predefinit

en: Default: 90sec
ie: Predefinit: 90sec

en: Deinterlace
ie: Deinterlacear

en: Deinterlace mode
ie: Mode de deinterlaceation

en: Deinterlace module
ie: Module de deinterlaceation

en: Deinterlace off
ie: Ne deinterlacear

en: Deinterlace on
ie: Deinterlacear

en: Deinterlace the video before encoding.
ie: Deinterlacear li video ante que codificar.

en: Deinterlace video
ie: Deinterlacear li video

en: Delay
ie: Retarde

en: Delete all the bookmarks
ie: Remover omni marca-págines

en: Delete segments
ie: Deleter segmentes

en: Delete selected profile
ie: Remover li selectet profil

en: Delete the current profile
ie: Remover li selectet profil

en: Delete the selected item
ie: Remover li selectet element

en: Demux module
ie: Module por demuxer

en: Demuxers
ie: Demuxeres

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
ie: Demuxeres separa audio- e video-fluvies.

en: Descending
ie: Secun descension

en: Description
ie: Descrition

en: Description metadata
ie: Metadata Descrition

en: Desktop
ie: Pupitre

en: Destination file:
ie: File de destination:

en: Detailed List
ie: Liste detaillat

en: Device
ie: Aparate

en: Device Selection
ie: Selection de aparate

en: Device name
ie: Nómine de aparate

en: Device properties
ie: Proprietás de aparate

en: Device:
ie: Aparate:

en: Devices
ie: Aparates

en: Digital Television and Radio
ie: Digital television e radio

en: Dirac video demuxer
ie: Demuxer de video Dirac

en: Direct3D11 Video Acceleration
ie: Acceleration de video Direct3D11

en: Directory
ie: Directoria

en: Disable
ie: Depermisser

en: Disable DVD menus
ie: Deactivar menús DVD

en: Disable Disc Menus
ie: Deactivar menús de disco

en: Disable screensaver
ie: Inhibir li garda-ecran

en: Disabled
ie: Despermisset

en: Disc
ie: Disco

en: Disc Selection
ie: Selection de disco

en: Disc device
ie: Aparate de disco

en: Disc number
ie: Numeró del disco

en: Discard
ie: Rejecter

en: Discarded (corrupted)
ie: Rejectet (coruptet)

en: Discs
ie: Discos

en: Displayed
ie: Monstrat

en: Displayed frames
ie: Monstrat cadres

en: Do not play
ie: Ne reproducter

en: Do nothing
ie: Far necós

en: Double Size
ie: Duplic dimension

en: Downloaded file "%s" was corrupted. Thus, it was deleted.
ie: Li descargat file «%s» esset corruptet, dunc it esset removet.

en: Drum Solo
ie: Solo de tambures

en: Dry
ie: Arid

en: Dutch
ie: Hollandese

en: E&xport
ie: E&xportar

en: Eastern European (Latin-2)
ie: Ost-Europan (Latin-2)

en: Edit
ie: Modificar

en: Edit Bookmarks
ie: Modificar marca-págines

en: Edit Options
ie: Redacter optiones

en: Edit selected profile
ie: Modificar li selectet profil

en: Effects
ie: Efectes

en: Eject the disc
ie: Ejecter li disco

en: Elapsed time
ie: Témpore passat

en: Embedded
ie: Inbedat

en: Embedded video
ie: Inbedat video

en: Emboss
ie: Bossar

en: Empty
ie: Vacui

en: Enable
ie: Permisser

en: Enable DVD menus
ie: Activar menús DVD

en: Enable megabass mode
ie: Activar li mode megabass

en: Enable sub-pictures
ie: Activar subpicturas

en: Enable transparency effects
ie: Permisser efectes de transparentie

en: Enable wallpaper mode
ie: Activar li mode del tapete

en: Enabled
ie: Permisset

en: Enabled (AC3/DTS only)
ie: Permisset (solmen AC3/DTS)

en: Encapsulation
ie: Incapsulation

en: Encoded by
ie: Codificat per

en: Encoder
ie: Codificator

en: Encoder Profile
ie: Profil del codificator

en: Encoding Params
ie: Parametres de codification

en: Encoding parameters
ie: Parametres de codification

en: English
ie: Anglese

en: Enter a new name for the directory:
ie: Provide un nov nómine del fólder:

en: Enter a new name for the folder:
ie: Provide un nov nómine del fólder:

en: Enter name for new directory:
ie: Provide un nómine del nov fólder:

en: Enter name for new folder:
ie: Provide un nómine del nov fólder:

en: Equalizer
ie: Equalisator

en: Equalizer with 10 bands
ie: Equalisator de 10 bandes

en: Error
ie: Errore

en: Error:
ie: Errore:

en: Errors
ie: Errores

en: Errors and Warnings
ie: Errores e avises

en: Errors and Warnings...
ie: Errores e avises...

en: Every
ie: Chascun

en: Example: 'CICrystallize', 'CIBumpDistortion', 'CIThermal', 'CIComicEffect'
ie: Exemple: 'CICrystallize', 'CIBumpDistortion', 'CIThermal', 'CIComicEffect'

en: Exit fullscreen
ie: Surtir plen-ecran

en: Expand
ie: Expander

en: Expand All
ie: Expander omni

en: Expanding Spacer
ie: Expansibil interspacie

en: Expose media player via D-Bus
ie: Revelar li reproductor per D-Bus

en: Extended M3U
ie: Extendet M3U

en: Extended panel
ie: Extendet panel

en: Extensions
ie: Extensiones

en: Extra media
ie: Extra medie

en: Extract
ie: Extraer

en: FDK-AAC Audio encoder
ie: Codificator de audio FDK-AAC

en: FLAC demuxer
ie: Demuxer de FLAC

en: FM radio
ie: Radio FM

en: FTP input
ie: Intrada FTP

en: Failed to open "%s" for writing
ie: Ne successat aperter «%s» por scrition

en: Failed to start bluray playback. Please try without menu support.
ie: Ne successat iniciar reproduction de un Blu-ray. Ples repenar sin supporte de menús.

en: Fake TTY
ie: Fictiv TTY

en: Fast
ie: Rapid

en: Faster
ie: Plu rapid

en: Faster (fine)
ie: Plu rapid (finmen)

en: Features
ie: Caracteristicas:

en: File Format:
ie: Formate de file:

en: File Selection
ie: Selection de file

en: File Size
ie: Grandore de file

en: File associations
ie: Associationes de file

en: File corrupted
ie: Li file es coruptet

en: File name
ie: Nómine de file

en: File names:
ie: Nómines de files:

en: File/Directory
ie: File/fólder

en: File/Folder
ie: File/fólder

en: Filename
ie: Fil-nómine

en: Filter
ie: Filtre

en: Filter:
ie: Filtre:

en: Filters
ie: Filtres

en: Find
ie: Trovar

en: Find: %s
ie: Trovar: %s

en: Finnish
ie: Finlandese

en: Fixing AVI Index...
ie: Correction de index AVI...

en: Flat
ie: Plat

en: Flat Button
ie: Plat buton

en: Flip horizontally
ie: Reflecter horizontalmen

en: Flip the picture horizontally.
ie: Reflecter li image horizontalmen.

en: Flip the picture vertically.
ie: Reflecter li image verticalmen.

en: Flip vertically
ie: Reflecter verticalmen

en: Folder
ie: Fólder

en: Font
ie: Fonde

en: Font Properties
ie: Proprietás de fonde

en: Font color
ie: Color de fonde

en: Font size
ie: Dimension de fonde

en: Force bold
ie: Grass fonde

en: Form
ie: Forme

en: Format
ie: Formate

en: Forward
ie: Ad avan

en: Frame By Frame
ie: Cadre-pos-cadre

en: Frame by frame
ie: Cadre-pos-cadre

en: Frame rate
ie: Rapiditá de cadres

en: Frame size
ie: Dimension de cadre

en: Frames per Second
ie: Cadres per seconde (fps)

en: French
ie: Francese

en: Frequency
ie: Frequentie

en: Frequency (Hz)
ie: Frequentie (Hz)

en: Full Volume
ie: Tot volúmine

en: Full bass
ie: Plen basses

en: Full bass and treble
ie: Plen basses e altos

en: Full treble
ie: Plen altos

en: Fullscreen
ie: Plen-ecran

en: G.711 decoder
ie: Decodificator G.711

en: G.711 encoder
ie: Codificator G.711

en: GB
ie: Go

en: GOP structure
ie: Structura GOP

en: Gain
ie: Gania

en: Game
ie: Lude

en: Gamma
ie: Gamme

en: General Audio
ie: General parametres de audio

en: General audio settings
ie: General parametres de audio

en: General settings
ie: General parametres

en: Generic
ie: Géneric

en: Genre description
ie: Descrition del genre

en: Genre metadata
ie: Metadata Genre

en: Genre of the content.
ie: Li genre del contenete.

en: Geometry
ie: Geometrie

en: Gestures
ie: Gestes

en: Global Hotkeys
ie: Global rapid-tastes

en: Global gain
ie: Global ganie

en: Go to Time
ie: Ear al position

en: Go to next item
ie: Ear al sequent element

en: Go to previous item
ie: Ear al precedent element

en: Go to the previous item
ie: Ear al precedent element

en: Go to time
ie: Ear al position

en: Gradient
ie: Gradiente

en: Grain
ie: Granat

en: Grass green
ie: Verdi de herbe

en: Gray
ie: Gris

en: Greek (Windows-1253)
ie: Grec (Windows-1253)

en: Greek, Modern
ie: Grec, modern

en: Green
ie: Verdi

en: Greenlandic, Kalaallisut
ie: Greenlandese, Kalaallisut

en: Group
ie: Gruppe

en: H.262/MPEG-2 encoder (x262)
ie: Codificator de H.262/MPEG-2 (x262)

en: H.264 level
ie: Nivelle de H.264

en: H.264 profile
ie: Profil de H.264

en: H.265/HEVC encoder (x265)
ie: Codificator H.265/HEVC (x265)

en: H264 video demuxer
ie: Demuxer de video H264

en: HEVC/H.265 video demuxer
ie: Demuxer de video HEVC/H.265

en: HLSL File
ie: File HLSL

en: HTML playlist
ie: Playlist HTML

en: HTTP (default)
ie: HTTP (predefinit)

en: HTTP Announcement
ie: Anuncie HTTP

en: HTTP input
ie: Intrada HTTP

en: HTTP port
ie: Portu HTTP

en: HTTP proxy
ie: Proxy HTTP

en: HTTP tunnel port
ie: Portu de tunnel HTTP

en: HTTPS input
ie: Intrada HTTPS

en: Headphones
ie: Escutatores

en: Hebrew
ie: Hebreic

en: Hebrew (Windows-1255)
ie: Hebreic (Windows-1255)

en: Height
ie: Altore

en: Help
ie: Auxilie

en: Hide Others
ie: Celar li altris

en: Hide VLC
ie: Celar VLC

en: High
ie: Alt

en: Horizontal flip
ie: Reflecter horizontalmen

en: Hot keys
ie: Rapid-tastes

en: Hotkey
ie: Rapid-taste

en: Hotkeys
ie: Rapid-tastes

en: Hotkeys settings
ie: Parametres de rapid-tastes

en: Hours / Minutes / Seconds:
ie: Horas / Minutes / Secondes:

en: Hue
ie: Color

en: Hue or color balance.
ie: Balancie de color

en: I&mport
ie: I&mportar

en: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
ie: Convertiones de I420,IYUV,YV12 a RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32

en: IP Address
ie: Adresse IP

en: ISDB-S parameters
ie: Parametres ISDB-S

en: Icelandic
ie: Islandese

en: Icons
ie: Icones

en: Identity
ie: Identitá

en: Ignore
ie: Ignorar

en: Ignore files starting with '.'
ie: Ignorar .-files

en: Ignore ruby (furigana) in the subtitle.
ie: Ignorar furigana in li subtitul.

en: Ignored extensions
ie: Ignorat extensiones

en: Image Files
ie: Files de images

en: Image Files (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)
ie: Files de images (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)

en: Image brightness (0-2)
ie: Luciditá de image (0-2)

en: Image contrast (0-2)
ie: Contraste de image (0-2)

en: Image demuxer
ie: Demuxer de images

en: Image format
ie: Formate de image

en: Image gamma (0-10)
ie: Gamme de image (0-10)

en: Image height
ie: Altore de image

en: Image hue (0-360)
ie: Color de image (0-360)

en: Image quality
ie: Qualitá de image

en: Image saturation (0-3)
ie: Saturation de image (0-3)

en: Image width
ie: Largore de image

en: Increase
ie: Augmentar

en: Increase Volume
ie: Augmentar li volúmine

en: Increase the priority of the process
ie: Augmentar li prioritá del processu

en: Index
ie: Índex

en: Index file
ie: Índex-file

en: Infrared
ie: Infrarubi

en: Input
ie: Intrada

en: Input / Codecs
ie: Intrada e codecs

en: Input Devices
ie: Aparates de intrada

en: Insert Disc
ie: Inserter un disco

en: Install
ie: Installar

en: Install Windows Service
ie: Installar li servicie de Windows

en: Installed
ie: Installat

en: Intensity
ie: Intensitá

en: Interface
ie: Interfacie

en: Interface module
ie: Module de interfacie

en: Interface style
ie: Stil de interfacie

en: Interfaces
ie: Interfacies

en: Interlaced encoding
ie: Interlaceat codification

en: Interlaced mode
ie: Interlaceat mode

en: Invalid combination
ie: Ínvalid combination

en: Invalid signature
ie: Signature ínvalid

en: Irish
ie: Irlandese

en: JACK Input
ie: Intrada JACK

en: JACK audio input
ie: Audiointrada JACK

en: Japanese (Shift JIS)
ie: Japanesi (Shift JIS)

en: Japanese Unix (EUC-JP)
ie: Japanesi Unix (EUC-JP)

en: Java required
ie: Java es besonat

en: Java was not found on your system.
ie: Java ne esset trovat in vor sistema.

en: Joint stereo
ie: Stereo joint

en: Journal
ie: Diarium

en: Jump Bac&kward
ie: Saltar r&etro

en: Jump to Specific &Time
ie: Ear a un posi&tion

en: KB
ie: ko

en: KDM file
ie: File KDM

en: Kashmiri
ie: Kashmiric

en: Key or combination:
ie: Rapid-taste:

en: Key press events
ie: Evenimentes de tastes

en: Key:
ie: Taste:

en: Keywords
ie: Clav-paroles

en: Kurdish
ie: Kurdic

en: LIBRARY
ie: BIBLIOTECA

en: LOCAL NETWORK
ie: RETE LOCAL

en: LZMA decompression
ie: Decompression LZMA

en: Language
ie: Lingue

en: Large
ie: Grand

en: Large Hall
ie: Grand sala

en: Larger
ie: Plu grand

en: Last 60 seconds
ie: Li ultim 60 secondes

en: Last check on: %@
ie: Ultim control: %@

en: Layer A modulation
ie: Modulation del strate A

en: Layer B modulation
ie: Modulation del strate B

en: Layer C modulation
ie: Modulation del strate C

en: Leave Fullscreen
ie: Surtir plen-ecran

en: Leave fullscreen
ie: Surtir plen-ecran

en: Left
ie: Levul

en: Level %i
ie: Nivelle %i

en: License
ie: Licentie

en: Line 1:
ie: Linea 1:

en: Line 2:
ie: Linea 2:

en: Linear
ie: Lineari

en: Linear (fastest)
ie: Lineari (max rapid)

en: List
ie: Liste

en: Lithuanian
ie: Lituanian

en: Load
ie: Cargar

en: Local Network
ie: Rete local

en: Locally collect statistics
ie: Collecter local statistica

en: Location
ie: Localisation

en: Location:
ie: Localisation:

en: Look and feel
ie: Aspecte e conduida

en: Loop / Repeat
ie: Cicle/repetir

en: Loop: %s
ie: Cicle: %s

en: Lost
ie: Perdit

en: Lost buffers
ie: Perdit buffres

en: Lost frames
ie: Perdit cadres

en: Low
ie: Bass

en: Low Definition (360 lines)
ie: Bass definition (360 lineas)

en: Lua interpreter
ie: Interpretator Lua

en: Luma bicubic / chroma bilinear
ie: Luma bicubic / croma bilineari

en: Lyrics
ie: Textu

en: M3U playlist
ie: Playlist M3U

en: M3U playlist export
ie: Export de playlistes M3U

en: M3U playlist import
ie: Importator de playlistes M3U

en: M3U8 playlist
ie: Playlist M3U8

en: M3U8 playlist export
ie: Export de playlistes M3U8

en: MB
ie: Mo

en: MLP/TrueHD parser
ie: Analisator de MLP/TrueHD

en: MMAL decoder
ie: Decodificator MMAL

en: MMAL deinterlace
ie: Deinterlaceation MMAL

en: MMAL vout
ie: vout MMAL

en: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
ie: Convertiones MMX de I420,IYUV,YV12 a RV15,RV16,RV24,RV32

en: MP4/MOV muxer
ie: Muxer MP4/MOV

en: MPEG Video
ie: Video MPEG

en: MPEG-4 video
ie: Video MPEG-4

en: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP audio
ie: Audion MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP

en: MTP Device
ie: Aparate MTP

en: MTP devices
ie: Aparates MTP

en: MTP input
ie: Intrada MTP

en: MY COMPUTER
ie: MI COMPUTATOR

en: Mac OS X interface
ie: Interfacie del Mac OS X

en: Main Toolbar
ie: Panel de instrumentarium

en: Main Window...
ie: Fenestre principal...

en: Main interfaces
ie: Primari interfacies

en: Main interfaces settings
ie: Basic parametres de interfacies

en: Make a donation...
ie: Donar...

en: Matroska stream demuxer
ie: Demuxer de fluvies Matroska

en: Maximum level
ie: Max nivelle

en: Maximum number of connections
ie: Max númere de conexiones

en: Mean
ie: Medie

en: Media &Information
ie: &Information pri li medie

en: Media Angle
ie: Media angul

en: Media Files
ie: Files de medies

en: Media Information
ie: Information pri li medie

en: Media Information...
ie: Information pri li medie...

en: Media Library
ie: Media-biblioteca

en: Media Menu
ie: Media menú

en: Media encapsulated as %@ cannot be streamed through the HTTP protocol for technical reasons.
ie: Un medie incapsulat quam %@ ne posse esset reproductet per li protocol HTTP por tecnic rasones.

en: Media: %s
ie: Medie: %s

en: Meditative
ie: Meditativ

en: Medium
ie: Medial

en: Menu
ie: Menú

en: Menu language
ie: Lingue de menú

en: Menu title
ie: Titul del menú

en: Menus
ie: Menús

en: Menus language:
ie: Lingue de menús:

en: Messages
ie: Anuncies

en: Messages...
ie: Anuncies...

en: Mi&nimal Interface
ie: Mi&nimalist interfacie

en: Microsoft Soundmapper
ie: Soundmapper de Microsoft

en: Middle
ie: Medial

en: Mime
ie: MIME

en: Minimize
ie: Minimisar

en: Mirror video
ie: Reflecter video

en: Misc
ie: Varie

en: Miscellaneous
ie: Diversi

en: Model
ie: Modelle

en: Modules Tree
ie: Árbor de modules

en: Mosaic
ie: Mosaica

en: Motion Detect
ie: Detection de motion

en: Mount Point
ie: Punctu de montage

en: Mouse Gestures
ie: Gestes del mus

en: Mouse events
ie: Evenimentes de mus

en: Multiple files selected.
ie: Multiplic files es selectet.

en: Music
ie: Musica

en: Mute
ie: Assurdar

en: My Computer
ie: Mi computator

en: My Music
ie: Mi musica

en: My Pictures
ie: Mi images

en: My Videos
ie: Mi videos

en: N&ormal Speed
ie: N&ormal velocitá

en: NET ID
ie: ID de NET

en: NFS input
ie: Intrada NFS

en: NT Service
ie: Servicie de NT

en: NTSC M South Korea
ie: NTSC M Sud-Korea

en: Name
ie: Nómine

en: Name:
ie: Nómine:

en: Ncurses interface
ie: Interfacie ncurses

en: Ne&xt
ie: &Sequent

en: Nearest neighbour (bad quality)
ie: Proximissim vicino (bass qualitá)

en: Network
ie: Rete

en: Network Protocol
ie: Protocol de rete

en: Network identifier
ie: Identificator de rete

en: Network name
ie: Nómine de rete

en: Network settings
ie: Parametres de rete

en: Never
ie: Nequande

en: Never fix
ie: Correcter nequande

en: New profile
ie: Nov profil

en: Next
ie: Sequent

en: Next / Forward
ie: Sequent / Ad avan

en: Next Chapter/Title
ie: Sequent capitul/titul

en: Next chapter
ie: Sequent capitul

en: Next frame
ie: Secuent cadre

en: Next title
ie: Secuent film

en: No EPG Data Available
ie: Null data de EPG es disponibil

en: No active subtitle
ie: Null activ subtitules

en: No disc menus
ie: Sin menús de disco

en: No video devices found
ie: Null videoaparates trovat

en: None
ie: Null

en: Nordic (Latin-6)
ie: Nord-Europan (Latin-6)

en: Normal Size
ie: Normal dimension

en: Normal rate
ie: Normal velocitá

en: Normal/Loop/Repeat
ie: Normal/cicle/repetir

en: Northern Sami
ie: Nord-sami

en: Not Used
ie: Ne usat

en: Note:
ie: Nota:

en: Notify
ie: Notificar

en: NullSoft demuxer
ie: Demuxer NullSoft

en: Number of Tracks
ie: Númere de tracks

en: Number of clones
ie: Númere de clones

en: Number of segments
ie: Númere de segmentes:

en: Nuv demuxer
ie: Demuxer de Nuv

en: OGG demuxer
ie: Demuxer de OGG

en: OSS input
ie: Intrada OSS

en: Off
ie: No

en: Old movie
ie: Old film

en: One
ie: Un

en: Online Forum...
ie: Forum online...

en: Opaqueness
ie: Opacitá

en: Open
ie: Aperter

en: Open &Disc...
ie: Aperter un &disco...

en: Open &File...
ie: Aperter un &file...

en: Open &Folder...
ie: Aperter un &fólder...

en: Open &Location from clipboard
ie: Aperter un lo&calisation ex li Paperiere

en: Open &Network Stream...
ie: Aperter un fl&uvie...

en: Open &Network...
ie: Aperter ex li &rete...

en: Open &Recent Media
ie: Aperter un &recent medie

en: Open D&irectory...
ie: Aperter un &fólder...

en: Open Directory
ie: Aperter un fólder

en: Open Disc...
ie: Aperter un disco...

en: Open File
ie: Aperter un file

en: Open File...
ie: Aperter un file...

en: Open Folder
ie: Aperter un fólder

en: Open Media
ie: Aperter un medie

en: Open Network...
ie: Aperter ex li rete...

en: Open RTP/UDP Stream
ie: Aperter un fluvie RTP/UDP

en: Open Recent
ie: Aperter recentis

en: Open Sound System audio output
ie: Audioexeada OSS

en: Open URL
ie: Aperter un URL

en: Open VIDEO_TS / BDMV folder
ie: Aperter un fólder VIDEO_TS / BDMV

en: Open playlist
ie: Aperter un playlist

en: Open playlist...
ie: Aperter un playlist...

en: Open subtitle file
ie: Aperter un file de subtitules

en: Open subtitles
ie: Aperter subtitules

en: Open subtitles...
ie: Aperter subtitules...

en: Open: %s
ie: Aperter: %s

en: OpenBSD sndio audio output
ie: Audioexeada sndio de OpenBSD

en: OpenCV example
ie: Exemple de OpenCV

en: Optical drive
ie: Optical unité

en: Options
ie: Optiones

en: Original Format
ie: Original formate

en: Original Performer
ie: Original performant

en: Ossetian; Ossetic
ie: Ossetian

en: Other
ie: Altri

en: Outline
ie: Structura

en: Outline color
ie: Color de contura

en: Outline thickness
ie: Spessore de contura

en: Output
ie: Exeada

en: Output format
ie: Formate de exeada

en: Output module:
ie: Module de exeada:

en: Output modules
ie: Modules de exeada

en: Overwrite
ie: Superscrir

en: P&layback
ie: &Reproduction

en: PLS playlist import
ie: Importator de playlistes PLS

en: PMT PID
ie: PID de PMT

en: PS muxer
ie: Muxer PS

en: PVA demuxer
ie: Demuxer de PVA

en: Party
ie: Festa

en: Password
ie: Contrasigne

en: Paste
ie: Collar

en: Path
ie: Rute

en: Pause and resume iTunes / Spotify
ie: Pausar e reprender iTunes o Spotify

en: Pause iTunes / Spotify
ie: Pausar iTunes o Spotify

en: Pause on audio communication
ie: Pausar durante audio-communicationes

en: Pause only
ie: Sol pausar

en: Pause the playback
ie: Pausar li reproduction

en: Pause the video playback when minimized
ie: Pausar li reproduction de video si minimisat

en: Paused
ie: Pausat

en: Performers
ie: Performantes

en: Philips OGT (SVCD subtitle) decoder
ie: Decodificator de Philips OGT (subtitules SVCD)

en: Phosphor
ie: Fosfor

en: Picture
ie: Image

en: Picture rotation angle (in degrees).
ie: Angul de rotation in gradus.

en: Play
ie: Reproducter

en: Play and exit
ie: Reproducter e surtir

en: Play and pause
ie: Reproducter e pausar

en: Play and stop
ie: Reproducter e stoppar

en: Play another media synchronously (extra audio file, ...)
ie: Reproducter un altri medie sincronosimen (extra audio, ...)

en: Play only
ie: Sol reproducter

en: Play playlist bookmark 1
ie: Reproducter marca-págine del playlist 1

en: Play/Pause
ie: Reproducter/pausar

en: Playback
ie: Reproduction

en: Playback Buttons
ie: Butones de reproduction

en: Playback Speed
ie: Velocitá de reproduction

en: Playback behaviour
ie: Conduida de reproduction

en: Playback control
ie: Control de reproduction

en: Playback failure
ie: Reproduction ne successat

en: Playback position
ie: Position de reproduction

en: Playback speed
ie: Velocitá de reproduction

en: Playback time
ie: Témpor de reproduction

en: Played
ie: Reproductet

en: Played buffers
ie: Reproductet buffres

en: Player...
ie: Reproductor...

en: Playing some media.
ie: Reproductent alcun medie

en: Playlist Files
ie: Files de playlistes

en: Playlist Files |
ie: Files de playlistes |

en: Playlist Table Columns
ie: Columnes del playlist

en: Playlist View Mode
ie: Vise del playlist

en: Playlist bookmark 1
ie: Marca-págine del playlist 1

en: Playlist bookmark 10
ie: Marca-págine del playlist 10

en: Playlist bookmark 2
ie: Marca-págine del playlist 2

en: Playlist bookmark 3
ie: Marca-págine del playlist 3

en: Playlist bookmark 4
ie: Marca-págine del playlist 4

en: Playlist bookmark 5
ie: Marca-págine del playlist 5

en: Playlist bookmark 6
ie: Marca-págine del playlist 6

en: Playlist bookmark 7
ie: Marca-págine del playlist 7

en: Playlist bookmark 8
ie: Marca-págine del playlist 8

en: Playlist bookmark 9
ie: Marca-págine del playlist 9

en: Playlist has only %u element | Playlist has only %u elements
ie[0]: Li playlist have solmen %u element
ie[1]: Li playlist have solmen %u elementes

en: Please enter a network URL:
ie: Provide un URL de rete:

en: Please enter the new profile name.
ie: Ples provider un nómine del nov profil.

en: Plu&gins and extensions
ie: Plu&gines e extensiones

en: Plugins
ie: Plugines

en: Plugins and extensions
ie: Plugines e extensiones

en: Podcast Author
ie: Autor de podcast

en: Podcast Category
ie: Categorie de podcast

en: Podcast Info
ie: Information pri li podcast

en: Podcast Link
ie: Ligament de podcast

en: Podcast Subtitle
ie: Subtitul de podcast

en: Podcast Type
ie: Tip de podcast

en: Podcast parser
ie: Analisator de podcastes

en: Podcasts
ie: Podcastes

en: Polarization (Voltage)
ie: Polarisation (Voltage)

en: Polish
ie: Polonese

en: Polyphony
ie: Polifonie

en: Port
ie: Portu

en: Portuguese
ie: Portugues

en: Position control
ie: Regulator de position

en: Position control reversed
ie: Regulator de position es reversat

en: Position of video title
ie: Position del titul de video

en: Posterize
ie: Posterisar

en: Power line frequency
ie: Frequentie del rete electric

en: Pre&vious
ie: &Precedent

en: Predictive
ie: Preditiv

en: Preferences
ie: Preferenties

en: Preferences...
ie: Preferenties...

en: Preferred Audio language
ie: Preferet lingue de audio

en: Preferred subtitle language
ie: Preferet lingues de subtitules

en: Preferred video resolution
ie: Preferet resolution de video

en: Prefilter
ie: Pre-filtre

en: Press new keys for
    "%@"
ie: Tippa nov tastes por
    "%@"

en: Preview
ie: Previder

en: Previous
ie: Precedent

en: Previous / Backward
ie: Precedent / a retro

en: Previous Chapter/Title
ie: Precedent capitul/titul

en: Previous chapter
ie: Precedent capitul

en: Previous title
ie: Precedent film

en: Primary B
ie: Primari B

en: Primary G
ie: Primari G

en: Primary R
ie: Primari R

en: Primary language
ie: Primari lingue

en: Print
ie: Printar

en: Producer
ie: Productor

en: Product
ie: Producte

en: Profile
ie: Profil

en: Profile Name
ie: Nómine de profil

en: Program
ie: Programma

en: Program Guide
ie: Guide de programmas

en: Programs
ie: Programmas

en: Psychedelic
ie: Psichodelic

en: Psycho-acoustic model
ie: Modelle psico-acustic

en: Publisher
ie: Editor

en: PulseAudio input
ie: Intrada PulseAudio

en: Pulseaudio audio output
ie: Audioexeada Pulseaudio

en: Purple
ie: Purpur

en: Qt interface
ie: Interfacie QT

en: Quality mode
ie: Mode de qualitá

en: Quantization parameter for I-frames
ie: Parametre de quantisation por I-cadres

en: Quit
ie: Surtir

en: Quit VLC
ie: Surtir VLC

en: Quit after Playback
ie: Surtir pos li reproduction

en: Quit at the end of playlist
ie: Surtir pos li fin del playlist

en: RAM playlist import
ie: Importator de playlistes RAM

en: RTSP Announcement
ie: Anuncie RTSP

en: Radio device
ie: Radio-aparate

en: Radius
ie: Rádius

en: Random
ie: Hasardal

en: Random Off
ie: Hasardal: no

en: Random On
ie: Hasardal: yes

en: Random: %s
ie: Hasardal: %s

en: Rating
ie: Evaluation

en: Ratio of B frames
ie: Proportion de B-frames

en: Ratio of key frames
ie: Proportion de pivotal cadres

en: Rear left
ie: Posteriori levul

en: Rear right
ie: Posteriori dextri

en: Record
ie: Registration

en: Record directory
ie: Fólder de registration

en: Recording
ie: Registration

en: Red
ie: Rubi

en: Red balance
ie: Balancie de rubi

en: Region code
ie: Code de region

en: Remove
ie: Remover

en: Remove Selected
ie: Remover li selectet

en: Remove a profile
ie: Remover un profil

en: Rename Directory
ie: Renominar li fólder

en: Rename Directory...
ie: Renominar li fólder...

en: Rename Folder
ie: Renominar li fólder

en: Rename Folder...
ie: Renominar li fólder...

en: Repair AVI Files
ie: Reparar files AVI

en: Repeat
ie: Repetir

en: Repeat All
ie: Repetir omni

en: Repeat Off
ie: Repetir: no

en: Repeat One
ie: Repetir un

en: Repeat all
ie: Repetir omni

en: Repeat current item
ie: Repetir li actual element

en: Repeat:
ie: Repetir:

en: Requirements
ie: Besones

en: Respect ordered chapters
ie: Obedir li órdine de capitules

en: Reveal in Finder
ie: Monstrar in Finder

en: Reverb
ie: Reverberation

en: Reverse
ie: Reversat

en: Reverse stereo
ie: Reversat stereo

en: Right
ie: Dextri

en: Ripple
ie: Undettes

en: Romanian
ie: Rumanian

en: Rotate
ie: Rotar

en: Rotate (degrees)
ie: Rotar (gradus)

en: Rotate by 180 degrees
ie: Rotar por 180 gradus

en: Rotate by 270 degrees
ie: Rotar por 270 gradus

en: Rotate by 90 degrees
ie: Rotar por 90 gradus

en: Rotation parameter: none;180;90-270;mirror
ie: Parametre de rotation: none(null);180;90-270;mirror(reflectet)

en: Rows
ie: Ranges

en: Russian
ie: Russ

en: Russian (KOI8-R)
ie: Russ (KOI8-R)

en: S&tatistics
ie: S&tatistica

en: SAP Announcement
ie: Anuncie SAP

en: SDI Input
ie: Intrada SDI

en: SDP URL
ie: URL de SDP

en: SDP required
ie: SDP es besonat

en: SFTP authentication
ie: Autentication SFTP

en: SFTP input
ie: Intrada SFTP

en: SFTP port
ie: Portu SFTP

en: SMB authentication required
ie: Autentication SMB es besonat

en: SMB domain
ie: Dominia SMB

en: SMB input
ie: Intrada SMB

en: SMF demuxer
ie: Demuxer de SMF

en: SPU PID
ie: PID de SPU

en: SRT input
ie: Intrada de SRT

en: SRTP key (hexadecimal)
ie: Clave SRTP (hexadecimal)

en: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
ie: Convertiones SSE2 de I420,IYUV,YV12 a RV15,RV16,RV24,RV32

en: SVCD subtitles
ie: Subtitules SVCD

en: Samba (Windows network shares) input
ie: Intrada SMB (partites del rete de Windows)

en: Satellite azimuth
ie: Azimute del satelite

en: Satellite elevation
ie: Elevation del satelite

en: Satellite longitude
ie: Longitúdine del satelite

en: Save
ie: Gardar

en: Save File
ie: Gardar li file

en: Save Metadata
ie: Gardar li metadata

en: Save Playlist
ie: Gardar li playlist

en: Save Playlist to &File...
ie: Gardar li playlist a un &file...

en: Save Playlist...
ie: Gardar li playlist...

en: Save as File
ie: Gardar quam un file

en: Save as new profile
ie: Gardar quam un nov profil

en: Save playlist
ie: Gardar li playlist

en: Save playlist as...
ie: Gardar li playlist quam...

en: Save...
ie: Gardar...

en: Scanning DVB
ie: Examination de DVB

en: Scanning...
ie: Examination...

en: Schedule
ie: Plan

en: Schedule:
ie: Plan:

en: Screen
ie: Ecran

en: Search
ie: Sercha

en: Search in Playlist
ie: Serchar in li playlist

en: Search the playlist
ie: Serchar in li playlist

en: Season
ie: Seson

en: Second CSA Key
ie: Secundari clave CSA

en: Seek backward
ie: Saltar retro

en: Seek forward
ie: Saltar avan

en: Select "Advanced Options" to see all options.
ie: Selecte «Optiones avansat» por vider omni optiones.

en: Select All
ie: Selecter omni

en: Select Audio Device
ie: Selecter un audioaparate

en: Select Directory
ie: Selecte un fólder

en: Select File
ie: Selecter un file

en: Select Folder
ie: Selecte un fólder

en: Select a device or a VIDEO_TS directory
ie: Selecte un aparate o un fólder VIDEO_TS

en: Select a device or a VIDEO_TS folder
ie: Selecte un aparate o un fólder VIDEO_TS

en: Select a file for playback
ie: Selecte un file por reproducter

en: Select one or more files to open
ie: Selecte un o multiplic files por aperter

en: Select one or multiple files
ie: Selecter un o multiplic files

en: Select profile:
ie: Selecter un profile:

en: Select the file
ie: Selecter un file

en: Select the subtitle file
ie: Selecter un file de subtitules

en: Selected ports:
ie: Selectet portus:

en: Semantic annotations
ie: Semantic anotationes

en: Separate sub-streams
ie: Separat subfluvies

en: Services
ie: Servicios

en: Set as Wall&paper
ie: Assignar quam li ta&pete

en: Settings
ie: Parametres

en: Settings for VLC's control interfaces
ie: Parametres de interfacies de control de VLC

en: Settings for VLC's interfaces
ie: Parametres de interfacies de VLC

en: Settings for the main interface
ie: Parametres del primari interfacie

en: Settings...
ie: Parametres...

en: Shadow
ie: Ombre

en: Sho&w VLC media player
ie: &Monstrar li Reproductor de media VLC

en: Shortcut
ie: Rapid-taste

en: Show &more options
ie: Mo&nstrar plu optiones

en: Show All
ie: Revelar omnis

en: Show Containing Directory...
ie: Aperter li contenent fólder...

en: Show Containing Folder...
ie: Aperter li contenent fólder...

en: Show Name
ie: Monstrar li nómine

en: Show Sidebar
ie: Monstrar li panel láteral

en: Show VLC on the taskbar
ie: Monstrar VLC in li barre de taches

en: Show hidden files
ie: Revelar celat files

en: Show media title on video
ie: Monstrar li titul del video

en: Shuffle
ie: Mixter

en: Side left
ie: Lateral levul

en: Side right
ie: Lateral dextri

en: Silver
ie: Argente

en: Similarity
ie: Similitá

en: Simple
ie: Simplic

en: Simple Preferences
ie: Simplic preferenties

en: Simplified Chinese Unix (EUC-CN)
ie: Chinesi simplificat Unix (EUC-CN)

en: Size
ie: Grandore

en: Sketch
ie: Esquisse

en: Skip ads
ie: Omisser reclams

en: Sky blue
ie: Azur de ciel

en: Slides (images)
ie: Diapositives (images)

en: Slides (text)
ie: Diapositives (textu)

en: Slo&wer
ie: Plu l&ent

en: Slovak
ie: Slovac

en: Slow
ie: Lent

en: Slower
ie: Plu lent

en: Slower (fine)
ie: Plu lent (finmen)

en: Small
ie: Micri

en: Smaller
ie: Plu micri

en: Soft rock
ie: Soft Rock

en: Software
ie: Programma

en: Soloist
ie: Solist

en: Song Description
ie: Descrition de canzone

en: Sort by
ie: Ordinar secun

en: SoundFont file
ie: File de SoundFont

en: Source
ie: Orígine

en: Source:
ie: Orígine:

en: South-Eastern European (Latin-10)
ie: Sudost-Europan (Latin-10)

en: Sp&eed
ie: &Velocitá

en: Space
ie: Spacie

en: Spacer
ie: Interspacie

en: Spanish
ie: Hispan

en: Spatial
ie: Spacial

en: Spatializer
ie: Spacialisator

en: Speaker configuration
ie: Configuration de alt-parlatores

en: Specify an ISO-639 code (three characters) for this elementary stream
ie: Provide un code ISO-639 (tri caracteres) por ti-ci elementari fluvie

en: Spectrometer
ie: Spectrometre

en: Spectrum
ie: Spectre

en: Spectrum analyser
ie: Spectral analisator

en: Speed: %.2fx
ie: Velocitá: %.2fx

en: Splitter
ie: Separator

en: Standard Definition (576 or 480 lines)
ie: Standard definition (576 o 480 lineas)

en: Start
ie: Comense

en: Start Time
ie: Inicial témpor

en: Start paused
ie: Pausar

en: Starting Position
ie: Inicial position

en: Statistics
ie: Statistica

en: Stats
ie: Statistica

en: Status Bar
ie: Panel del statu

en: Stereo audio mode
ie: Mode de stereo

en: Stop
ie: Stoppar

en: Stop Time
ie: Final témpor

en: Stop playback
ie: Stoppar li reproduction

en: Stop the A to B loop
ie: Stoppar li cicle A→B

en: Stream
ie: Fluvie

en: Stream %d
ie: Fluvie %d

en: Stream Destination
ie: Destination de fluvie

en: Stream MP3
ie: Fluvie MP3

en: Stream description
ie: Descrition de fluvie

en: Stream filters
ie: Filtres de fluvies

en: Stream name
ie: Nómine de fluvie

en: Stream...
ie: Fluvie...

en: Sub &Track
ie: &Track de subtitules

en: Sub-Title
ie: Subtitul

en: Subdirectory behavior
ie: Conduida de subfólderes

en: Subject
ie: Tema

en: Subpictures
ie: Subpicturas

en: Subscribe
ie: Abonnar

en: Subti&tle
ie: Subti&tul

en: Subtitle
ie: Subtitul

en: Subtitle File
ie: File de subtitules

en: Subtitle Files
ie: Files de subtitules

en: Subtitle Track
ie: Track de subtitules

en: Subtitle alignment
ie: Alineament del subtitules

en: Subtitle codec
ie: Codec de subtitules

en: Subtitle codecs
ie: Codecs de subtitules

en: Subtitle delay
ie: Retarde de subtitules

en: Subtitle description
ie: Descrition del subtitules

en: Subtitle encoder
ie: Codificator de subtitules

en: Subtitle encoding
ie: Codification de subtitules

en: Subtitle format
ie: Formate de subtitules

en: Subtitle justification
ie: Alineament de subtitules

en: Subtitle language
ie: Lingue de subtitul

en: Subtitle languages
ie: Lingues de subtitules

en: Subtitle text encoding
ie: Codification de subtitules

en: Subtitle track
ie: Track de subtitules

en: Subtitle track: %s
ie: Track de subtitules: %s

en: Subtitles
ie: Subtitules

en: Subtitles (advanced)
ie: Subtitulos (avansate)

en: Subtitles (images)
ie: Subtitules (images)

en: Subtitles / OSD
ie: Subtitules / OSD

en: Subtitles Track
ie: Track de subtitules

en: Subtitles/Video
ie: Subtitules/Video

en: Swedish
ie: Svedese

en: Symphony
ie: Simfonic

en: Synchronization
ie: Sincronisation

en: System codeset
ie: Codification del sistema

en: Systray icon
ie: Icone de systray

en: T&itle
ie: T&itul

en: T.140 text encoder
ie: Codificator de textu T.140

en: TB
ie: To

en: TCP input
ie: Intrada TCP

en: TS ID
ie: ID de TS

en: TTA demuxer
ie: Demuxer de TTA

en: TTML decoder
ie: Decodificator TTML

en: TV - analog
ie: TV - analogic

en: Tajik
ie: Tajikan

en: Take &Snapshot
ie: &Far un foto

en: Tatar
ie: Tataric

en: Teal
ie: Intens azur-verdi

en: Teletext
ie: Teletextu

en: Teletext alignment
ie: Alineament del teletextu

en: Teletext page
ie: Págine del teletextu

en: Teletext subtitles
ie: Subtitules de teletextu

en: Teletext subtitles decoder
ie: Decodificator de subtitules de teletextu

en: Teletext text subtitles
ie: Textual subtitules del teletextu

en: Teletext transparency
ie: Transparentie del teletextu

en: Temporal-spatial
ie: Temporal-spacial

en: Test
ie: Provar

en: Text
ie: Textu

en: Text Color
ie: Color de textu

en: Text Size
ie: Grandore de textu

en: Text direction
ie: Direction de textu

en: Text opacity
ie: Opacitá de textu

en: Texts/Logs (*.log *.txt);; All (*.*)
ie: Textus e diariums (*.log *.txt);; Omni (*.*)

en: Theora video decoder
ie: Decodificator de video Theora

en: Theora video encoder
ie: Codificator de video Theora

en: Thick
ie: Spess

en: Thin
ie: Tenui

en: This Blu-ray Disc needs a library for AACS decoding, and your system does not have it.
ie: Ti-ci disco Blu-ray besona un biblioteca por decodificar AACS, e vor sistema ne have it.

en: This Blu-ray Disc needs a library for BD+ decoding, and your system does not have it.
ie: Ti-ci disco Blu-ray besona un biblioteca por decodificar BD+, e vor sistema ne have it.

en: Threshold
ie: Límite

en: Time
ie: Témpor

en: Timeshift directory
ie: Fólder de Timeshift

en: Title
ie: Titul

en: Title %i%s
ie: Film %i%s

en: Title metadata
ie: Metadata Titul

en: Title to put in ASF comments.
ie: Li titul por comentas ASF

en: Toggle Play/Pause
ie: Reproducter/pausar

en: Toggle subtitles
ie: Monstrar/celar li subtitules

en: Tonga (Tonga Islands)
ie: Tonga (Insules Tonga)

en: Tool&s
ie: I&nstrumentatium

en: Toolbar position:
ie: Position del instrumentarium:

en: Toolbars Editor
ie: Redactor de instrumentarium

[ctx: Tooltip|Clear]
en: Clear
ie: Vacuar

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
ie: Assurdar

en: Total/Remaining time
ie: Témpore total/remanent

en: Track ID
ie: ID de track

en: Track Number
ie: Numeró de track

en: Track Synchronization
ie: Sincronisation de tracks

en: Track number
ie: Numeró del track

en: Traditional Chinese (Big5)
ie: Chinesi traditional (BIG5)

en: Traditional Chinese Unix (EUC-TW)
ie: Chinesi traditional Unix (EUC-TW)

en: Transform
ie: Transformar

en: Transmission mode
ie: Mode de transmission

en: Transpose
ie: Transposir

en: Tuner Frequency
ie: Frequentie de tuner

en: Tuner country code
ie: Land-code de tuner

en: Tuner properties
ie: Proprietás de tuner

en: Turkish
ie: Turcian

en: Turkish (Windows-1254)
ie: Turcian (Windows-1254)

en: Turkmen
ie: Turcmen

en: Type
ie: Tip

en: Type:
ie: Tip:

en: UDP input
ie: Intrada UDP

en: URL metadata
ie: Metadata URL

en: UTF-8 subtitle autodetection
ie: Autodetecter UTF-8 por subtitules

en: Uninstall
ie: Desinstallar

en: Uninstall Windows Service
ie: Desinstallar li servicie de Windows

en: Universal, Chinese (GB18030)
ie: Universal, chinesi (GB18030)

en: Unknown
ie: Ínconosset

en: Unknown Video
ie: Ínconosset video

en: Unknown category
ie: Ínconosset categorie

en: Unknown error
ie: Ínconosset errore

en: Unknown type
ie: Ínconosset tip

en: Unspecified
ie: Ínspecificat

en: Unspecified (0V)
ie: Ínspecificat (0V)

en: Unsubscribe
ie: Desabonnar

en: Untitled
ie: Sin nómine

en: Up
ie: Ad-supra

en: Update
ie: Actualisar

en: Update VLC media player
ie: Actualisar VLC

en: Update the tree
ie: Actualisar li árbor

en: Use NIT for scanning services
ie: Usar NIT por examinar li servicies

en: Use a sub&title file
ie: Usar un file de sub&titules

en: Use media library
ie: Usar li media-biblioteca

en: User
ie: Usator

en: User agent
ie: Agente de usator

en: Username
ie: Nómine de usator

en: Uzbek
ie: Uzbec

en: V&iew
ie: V&ise

en: VAAPI filters
ie: Filtres VAAPI

en: VBI & Teletext
ie: VBI e Teletext

en: VBI and Teletext decoder
ie: Decodificator de VBI e Teletext

en: VBR Quality
ie: Qualitá del VBR

en: VBR mode
ie: Mode VBR

en: VC1 video demuxer
ie: Video-demuxer de VC1

en: VCD device
ie: Aparate VCD

en: VCD input
ie: Intrada VCD

en: VDPAU output
ie: Exeada VDPAU

en: VDPAU video decoder
ie: Decodificator de video VDPAU

en: VDR recordings
ie: Registrations VDR

en: VLC media player
ie: Reproductor de media VLC

en: VLC media player - Web Interface
ie: Reproductor de media VLC - interfacie web

en: VLC preferences
ie: Preferenties de VLC

en: VLC version %s (%s)
ie: VLC de version %s (%s)

en: VLM conf (*.vlm);;All (*)
ie: Configuration de VLM (*.vlm);;Omni (*)

en: VLM configuration file
ie: File de configuration de VLM

en: VNC Port
ie: Portu VNC

en: VOC demuxer
ie: Demuxer de VOC

en: VU meter
ie: VU-mesurette

en: Variance
ie: Variantie

en: Vendor
ie: Venditor

en: Vertical flip
ie: Reflecter verticalmen

en: Video &Track
ie: &Track de video

en: Video Effects
ie: Efectes de video

en: Video Effects...
ie: Efectes de video...

en: Video Files
ie: Video-files

en: Video ID
ie: ID de video

en: Video PID
ie: PID de video

en: Video Settings
ie: Parametres de video

en: Video Track
ie: Track de video

en: Video X coordinate
ie: Coordinate X de video

en: Video Y coordinate
ie: Coordinate Y de video

en: Video alignment
ie: Alineament de video

en: Video codecs
ie: Codecs de video

en: Video cropping
ie: Tonder li video

en: Video device
ie: Videoaparate

en: Video encoder
ie: Codificator de video

en: Video filter
ie: Filtre de video

en: Video height
ie: Altore de video

en: Video input
ie: Videointrada

en: Video output
ie: Videoexeada

en: Video port
ie: Portu de video

en: Video resolution
ie: Resolution de video

en: Video settings
ie: Parametres de video

en: Video size
ie: Dimension de video

en: Video standard
ie: Standarde de video

en: Video title
ie: Titul de video

en: Video width
ie: Largore de video

en: Video4Linux input
ie: Intrada Video4Linux

en: VideoLAN Website...
ie: Website de VideoLAN...

en: Vietnamese (VISCII)
ie: Vietnamesi (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
ie: Vietnamesi (Windows-1258)

en: View
ie: Vise

en: View certificate
ie: Vider li certificate

en: Visualization
ie: Visualisation

en: Visualization:
ie: Visualisation:

en: Visualizations
ie: Visualisationes

en: Visualizations selector
ie: &Visualisationes

en: Visualizer
ie: Visualisator

en: Volapuk
ie: Volapük

en: Volume
ie: Volúmine

en: Volume %ld%%
ie: Volúmine %ld%%

en: Volume Down
ie: Augmentar li volúmine

en: Volume Mute
ie: Assurdar

en: Volume Up
ie: Diminuer li volúmine

en: Volume control
ie: Regulator del volúmine

en: Volume down
ie: Augmentar li volúmine

en: Volume normalization
ie: Normalisation del volúmine

en: Volume up
ie: Diminuer li volúmine

en: Volume: %i %%
ie: Volúmine: %i %%

en: Vorbis audio decoder
ie: Decodificator de audio Vorbis

en: Vorbis audio encoder
ie: Codificator de audio Vorbis

en: WAV demuxer
ie: Demuxer de WAV

en: WAV muxer
ie: Muxer WAV

en: WEBVTT decoder
ie: Decodificator WEBVTT

en: Wall
ie: Parete

en: Wallpaper
ie: Tapete

en: Warning
ie: Avise

en: Wave
ie: Unde

en: WaveOut audio output
ie: Audioexeada WaveOut

en: Waves
ie: Undes

en: Western European (Latin-9)
ie: Occidental latin (Latin-9)

en: Western European (Windows-1252)
ie: Occidental latin (Windows-CP1252)

en: Wet
ie: Humid

en: White
ie: Blanc

en: Width
ie: Largore

en: Window
ie: Fenestre

en: Window properties
ie: Proprietás del fenestre

en: Windows Audio Session API input
ie: Intrada del API Windows Audio Session

en: Windows networks
ie: Retes de Windows

en: Workaround for France
ie: Correction por Francia

en: Write process id to file
ie: Gardar li ID de processu in un file

en: X coordinate
ie: Coordinate X

en: XA demuxer
ie: Demuxer de XA

en: XDG-screensaver
ie: Garda-ecran de XDG

en: XML Parser (using libxml2)
ie: Analisator XML (usante libxml2)

en: XSPF playlist
ie: Playlist XSPF

en: XSPF playlist import
ie: Importator de playlistes XSPF

en: XWD file (autodetect)
ie: File XWD (detecter automaticmen)

en: Y coordinate
ie: Coordinate Y

en: YUV planar to semiplanar conversions
ie: Convertiones de planari a semiplanari YUV

en: YUVP converter
ie: Convertor YUVP

en: Yellow
ie: Yelb

en: Yiddish
ie: Judeic

en: Zeroconf services
ie: Servicios Zeroconf

en: Zoom
ie: Scale

en: Zoom In
ie: Agrandar

en: Zoom Out
ie: Diminuer

en: Zoom video
ie: Scale de video

en: [Filebrowser]
ie: [Navigator]

en: [Loop]
ie: [Cicle]

en: [Player]
ie: [Reproductor]

en: [Random]
ie: [Hasardal]

en: [Repeat]
ie: [Repetir]

en: [cdda:][device][@[track]]
ie: [cdda:][aparate][@[track]]

en: [vcd:][device][#[title][,[chapter]]]
ie: [vcd:][aparate][#[film][,[capitul]]]

en: blocks
ie: blocs

en: buffers
ie: buffres

en: checkerboard
ie: quadrillat

en: decoder
ie: decodificator

en: errors
ie: errores

en: frames
ie: cadres

en: hearing impaired
ie: por li malaudient

en: iTunes Music Library importer
ie: Importator del biblioteca de iTunes

en: libdsm SMB input
ie: Intrada SMB de libdsm

en: string
ie: catene

en: subpicture
ie: subpictura

en: tx3g subtitles
ie: Subtitules tx3g

en: tx3g subtitles decoder
ie: Decodificator de subtitules USF

en: unknown
ie: ínconosset

en: v4l2 controls
ie: Controles de v4l2

en: warnings
ie: avises

en: x264 advanced options
ie: Optiones avansat de x264

en: | clear . . . . . . . . . . . . . . clear the playlist
ie: | clear . . . . . . . . . . . . . . vacuar li playlist

en: | next . . . . . . . . . . . . . .  next playlist item
ie: | next . . . . . . . . . . . .  sequent element del playlist

en: |All Files |*
ie: |Omni files |*
