vlc 3.0.22-rc1 - en to ks_IN translation catalogue (5338 entries)

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
ks_IN: 
    ڈمپْڈ کنٹینٹ وی ایل سی۔مدد۔ متن فایل۔

en: 
    Press the RETURN key to continue...
ks_IN: 
    پرہس کْریو واپس کی جأری تھاونْہ باپت۔ ۔ ۔

en: 
    Warning: if you cannot access the GUI anymore, open a command-line window, go to the directory where you installed VLC and run "vlc -I qt"
ks_IN: 
    آگأہی: اگر نْہ توہیہ وْنئ ایسیس ہیکیو کْرتھ جی یو آی، اکھ کمانڈ۔لایِن وینڈو کھولیو، تتھ ڈاریکٹری منز گْژھیو ییتنس توہیہ انسٹال کورمُت چُھ وی ایل سی تْہ کْریو رن "vlc -I qt"

en:  .                      Show/Hide hidden files
ks_IN:  .                      ہأیو/ہایِڈ کْریو ہیڈْن فایلْہ

en:  /                      Look for an item
ks_IN:  /                    أکس آیٹمس باپت کْریو تلاش

en:  ;                      Look for the next item
ks_IN:  ;                      بْیس آیٹمس باپت کْریو تلاش

en:  <, >                   Next/Previous chapter
ks_IN:  <, >                   بیاکھ/پْتیم چپٹر

en:  <enter>                Add the selected file to the playlist
ks_IN:  <enter>               ژارنْہ آمْژ فایل کْریو جمع پْلے لِسٹس منز

en:  <left>,<right>         Seek -/+ 1%%
ks_IN:  <left>,<right>         سیک -/+ 1%%

en:  <pageup>,<pagedown>    Navigate through the box page by page
ks_IN:  <pageup>,<pagedown>   نیویگیٹ کْریو بوکسْہ منز پیج باے پیج

en:  <space>                Add the selected directory to the playlist
ks_IN:  <space>                ژارنْہ آمْژ ڈاریکٹری کْریو جمع پْلے لِسٹس منز

en:  <space>                Pause/Play
ks_IN:  <space>              پاز/پْلے کْریو

en:  <start>,<end>          Navigate to start/end of box
ks_IN:  <start>,<end>          نیویگیٹ کْریو شروع/بوکسْہ کِس اندس کُن

en:  <up>,<down>            Navigate through the box line by line
ks_IN:  <up>,<down>           بوکسْہ مْنز کْریو نیویگیٹ لایِن باے لایِن

en:  <up>,<down>            Seek +/-5%%
ks_IN:  <up>,<down>            ژھأنڈیو +/-5%%

en:  A                      Add an entry
ks_IN:  A                      اکھ اینٹری کْریو جمع

en:  B                      Show/Hide filebrowser
ks_IN:   B                     ہأیو/ہایِڈ کْریو فایل براوزر

en:  Chapter  : %ld/%d
ks_IN: چپٹر   : %ld/%d

en:  Chapter  : %lld/%d
ks_IN: چپٹر   : %lld/%d

en:  Ctrl-l                 Refresh the screen
ks_IN:  Ctrl-l                     سکرین کْریو ریفریش

en:  D, <backspace>, <del>  Delete an entry
ks_IN:  D, <backspace>, <del>  ڈیلیٹ کْریو اکھ اینٹری

en:  Esc                    Close Add/Search entry
ks_IN:   Esc                   تلاش کْریو اینٹری /بند کْریو جمع کْریو

en:  L                      Show/Hide messages box
ks_IN: L                   ہأیو/ہایِڈ کْریو مسیج  بوکْس

en:  M                      Show/Hide metadata box
ks_IN:   M                    ہأیو/ہایِڈ کْریو  میٹا ڈاٹا  بوکْس

en:  O                      Reverse order Playlist by title
ks_IN:  O                     اُلٹْہ ترتیب پْلے لِسٹْہ بذریعہ عنوان

en:  P                      Show/Hide playlist box
ks_IN: P                    ہأیو/ہایِڈ کْریو پْلے لِسٹْہ  بوکْس

en:  Position : %s/%s
ks_IN:  جاے : %s/%s

en:  Profile Name Missing
ks_IN: پروفایل ناو چُھ میسینگ

en:  R                      Toggle Repeat item
ks_IN:  R                      ٹوگْل کْریو آیٹم دوہراوُن

en:  S                      Show/Hide statistics box
ks_IN:   S                   ہأیو/ہایِڈ کْریو سیٹیٹیسٹیکْس  بوکْس

en:  Source   : %s
ks_IN: سورس   : %s

en:  Title    : %ld/%d
ks_IN: عنوان    : %ld/%d

en:  Title    : %lld/%d
ks_IN: عنوان    : %lld/%d

en:  Volume   : %3ld%%
ks_IN:  والیوم   : %3ld%%

en:  Volume   : ----
ks_IN: والیوم  : ----

en:  Volume   : Mute
ks_IN: والیوم   : میوٹ

en:  [ h for help ]
ks_IN:  [  چُھ مدد باپتh  ]

en:  [, ]                   Next/Previous title
ks_IN:  [, ]                  بیاکھ/پْتیم عنوان

en:  a, z                   Volume Up/Down
ks_IN:  a, z                والیوم ذیادْ/کم

en:  b                      Cycle through video tracks
ks_IN: b                      سایکل کْریو ویڈیو ٹریکو مْنز

en:  c                      Cycle through audio tracks
ks_IN:  c                      سایکل کْریو آڈیو ٹریکو مْنز

en:  days
ks_IN: دوہ

en:  e                      Eject (if stopped)
ks_IN:  e                     ایجکٹْہ کْریو  (اگر رکومُت آسِہ)

en:  f                      Toggle Fullscreen
ks_IN:  f                      ٹوگْل کْریو فُل سکرین

en:  g                      Go to the current playing item
ks_IN:  g                      گْژھیو موجود پْلے گژھ وْنیس آیٹمس پیٹھ

en:  h,H                    Show/Hide help box
ks_IN:   h,H                    ہأیو/ہایِڈ کْریو مدد بوکْس

en:  i                      Show/Hide info box
ks_IN:    i                    ہأیو/ہایِڈ کْریو اِنفو  بوکْس

en:  l                      Toggle Loop Playlist
ks_IN:  l                     ٹوگْل کْریو لوپ پْلے لِسٹْہ

en:  m                      Mute
ks_IN:  m                      میوٹ کْریو

en:  n, p                   Next/Previous playlist item
ks_IN:  n, p                   برونہم/پْتیم پْلے بیک لِسٹْہ آیٹم

en:  o                      Order Playlist by title
ks_IN:  o                      پْلے لِسٹس دِیو ترتیب عنوانو ذریعہ

en:  q, Q, Esc              Quit
ks_IN:  q, Q, Esc             کویِٹ کْریو

en:  r                      Toggle Random playing
ks_IN:  r                      ٹوگْل کْریو رینڈم پْلے کرُن

en:  s                      Stop
ks_IN:  s                      سٹاپ

en:  v                      Cycle through subtitles tracks
ks_IN:  v                      سایکل کْریو  سب ٹایٹل  ٹریکو مْنز

en:  x                      Show/Hide objects box
ks_IN:   x                   ہأیو/ہایِڈ کْریو  اوبجکٹْہ  بوکْس

en: "Rating" to put in ASF comments.
ks_IN:   یوس تھاون چُھ اے ایس ایف کومینٹن منز۔ "ریٹینگ"

en: "U" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 120 for blue.
ks_IN: ویلیو بْلیو سکرین کی رنگ باپت ( یوو ویلیوہن منز)۔ ۰ پیٹھ ۲۵۵ تام۔ ڈیفالٹْہ ۱۲۰ کُن نیلِہ باپت۔"U"

en: "V" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 90 for blue.
ks_IN: ویلیو بْلیو سکرین کی رنگ باپت ( یوو ویلیوہن منز)۔ ۰ پیٹھ ۲۵۵ تام۔ ڈیفالٹْہ ۹۰ کُن نیلِہ باپت۔"V"

en: #paste your VLM commands here
ks_IN: پننِہ وی ایل ایم کمانڈ کْریو پیسٹْہ ییتنس #

en: #separate commands with a new line or a semi-colon
ks_IN: کمانڈ کْریو الگ اکِہ نوِ لاینِہ سْیتئ یا اکِہ سیمی۔کولن سْیتئ#

en: %1 downloads
ks_IN: ڈاون لوڈ %1

en: %@ stream to %@:%@
ks_IN: %@ کُن سٹریم %@:%@

en: %i tracks
ks_IN: ٹریک %i

en: %s
    Downloading... %s/%s %.1f%% done
ks_IN: %s
    ڈاون لوڈ کران... %s/%s %.1f%% done

en: %s (Encoded Output)
ks_IN: %s ( اینکوڈیڈ آوٹ پُٹ)

en: %s bytes
ks_IN: بایٹْہ %s

en: %u module was not displayed because it only has advanced options.
     | %u modules were not displayed because they only have advanced options.
ks_IN[0]: %uماڈیول آو نْہ ڈیسپْلے کرنْہ کیازِ کہ اتھ چھ صرف ایڈوانسْڈ اوپشن
ks_IN[1]: %uماڈیول آیہ نْہ  ڈیسپْلے کرنْہ کیازِ کہ تِمن چھ صرف ایڈوانسْڈ اوپشن

en: &About
ks_IN: &مُتلق

en: &Advanced Controls
ks_IN: ایڈوانسْڈ کنٹرول &

en: &Advanced Open...
ks_IN: &ایڈوانسْڈ اوپْن ۔ ۔ ۔

en: &Apply
ks_IN: لاگو کْریو &

en: &Aspect Ratio
ks_IN: آسپیکٹْہ ریشیو &

en: &Audio
ks_IN: آڈیو &

en: &Cancel
ks_IN: کینسل کْریو &

en: &Chapter
ks_IN: چپٹر &

en: &Clear
ks_IN: کْلیر کْریو &

en: &Close
ks_IN: بند کْریو &

en: &Codec Information
ks_IN: کوڈیک انفارمیشن

en: &Continue
ks_IN: جأری تھأیو &

en: &Crop
ks_IN: کراپ کْریو &

en: &Deinterlace
ks_IN: ڈی اِنٹرلیس کْریو &

en: &Deinterlace mode
ks_IN: ڈی اِنٹر لیس موڈ &

en: &Disc
ks_IN: ڈیسْک &

en: &Effects and Filters
ks_IN: ایفیکٹْہ تْہ فلٹر &

en: &Enqueue
ks_IN: اینکیو کْریو &

en: &Faster
ks_IN: تیز &

en: &File
ks_IN: فایل &

en: &Filter:
ks_IN: & فلٹر:

en: &Fingerprint
ks_IN: &فنگر پرینٹ

en: &Fullscreen
ks_IN: فُل سکرین &

en: &Fullscreen Interface
ks_IN: فُل سکرین اِنٹرفیس &

en: &General
ks_IN: جنرل &

en: &Go
ks_IN: گْژھیو &

en: &Help
ks_IN: مدد &

en: &Hide VLC media player in taskbar
ks_IN: ہایِڈ کْریو وی ایل سی میڈیا پْلییر ٹاسْک بارس منز &

en: &Increase Volume
ks_IN: والیوم بڑھأیو &

en: &Install
ks_IN: انسٹال کْریو &

en: &Jump Forward
ks_IN: جمپ کْریو برونہہ کُن &

en: &Manage
ks_IN: منیج کْریو &

en: &Media
ks_IN: میڈیا &

en: &Messages
ks_IN: مسیج

en: &Metadata
ks_IN: میٹا ڈاٹا &

en: &Mute
ks_IN: میوٹ کْریو &

en: &Network
ks_IN: نیٹوْرک &

en: &No
ks_IN: نا &

en: &Open File...
ks_IN: &فایل کْریو اوپْن ۔ ۔ ۔

en: &Open Media
ks_IN: میڈیا کْریو اوپْن &

en: &Open Multiple Files...
ks_IN: واریاہ فایلہ کْریو اوپْن ۔ ۔ ۔ &

en: &Play
ks_IN: پْلے کْریو &

en: &Playback
ks_IN: پْلے بیک &

en: &Preferences
ks_IN: ترجیحات &

en: &Program
ks_IN: پروگرام &

en: &Quit
ks_IN: بند کْریو &

en: &Recheck version
ks_IN: وْرجن کْریو ریچک &

en: &Reset Preferences
ks_IN: &ریسیٹ کْریو ترجیحات

en: &Save
ks_IN: محفوظ کْریو &

en: &Save Metadata
ks_IN: میٹا ڈاٹا کْریو محفوظ &

en: &Save as...
ks_IN: &محفوظ کْریو بطور ۔ ۔  ۔

en: &Search:
ks_IN: تلاش کْریو:  &

en: &Select
ks_IN: ژأریو &

en: &Start
ks_IN: &شروع

en: &Stereo Mode
ks_IN: سیٹیریو موڈ &

en: &Stop
ks_IN: رُکأیو &

en: &Stream
ks_IN: سٹریم کْریو &

en: &Stream...
ks_IN: سٹریم ۔ ۔ ۔ &

en: &Track Synchronization
ks_IN: ٹریک کْریو سینکرونایزیشن &

en: &Uninstall
ks_IN: ان انسٹال کْریو  &

en: &VLM Configuration
ks_IN: وی ایل ایم کنفیگریشن&

en: &Verbosity:
ks_IN: &وْربوسٹی:

en: &Video
ks_IN: ویڈیو &

en: &View
ks_IN: ویو کْریو &

en: &Visualizations
ks_IN: ویجوالایزیشن &

en: &Yes
ks_IN: & آ

en: &Zoom
ks_IN: زوم کْریو &

en: (Delayed)
ks_IN: (ڈیلے کرنْہ آمُت)

en: (Hastened)
ks_IN: (تیز کرنْہ آمُت)

en: +----[ Remote control commands ]
ks_IN: +----[ ریموٹ کنٹرول کمانڈ]

en: +----[ end of help ]
ks_IN: +----[ امدادُک اند  ]

en: +-[Audio Decoding]
ks_IN: +-[آڈیو ڈیکوڈینگ]

en: +-[Incoming]
ks_IN: +-[اِنکمینگ]

en: +-[Video Decoding]
ks_IN: +-[ویڈیو ڈیکوڈینگ]

en: 0.35 (same as DVB-S)
ks_IN: 0.35 (برابر DVB-S)

en: 0/90/180/270/mirror
ks_IN: 0/90/180/270/میرر

en: 1-pass Quality-based VBR. Range 0 to 51.
ks_IN: ۱۔ پاس کالٹی۔بیسْڈ وی بی آر۔ رینج ۰ پیٹھ ۵۱ تام۔

en: 10 bits
ks_IN: ۱۰ بِٹ

en: 15 bits
ks_IN: ۱۵  بِٹ

en: 16 bits
ks_IN: ۱۶  بِٹ

en: 1:1 Original
ks_IN: 1:1آرجینل

en: 1:2 Half
ks_IN: نصف1:2

en: 1:4 Quarter
ks_IN: کواٹر1:4

en: 1:File
ks_IN: ۱: فایل

en: 2 Pass
ks_IN: ۲ پاس

en: 24 bits
ks_IN: ۲۴  بِٹ

en: 2:1 Double
ks_IN: 2:1 ڈبُل

en: 32 bits
ks_IN: ۳۲  بِٹ

en: 525 lines / 60 Hz
ks_IN: 525 لاینْہ / 60 Hz

en: 625 lines / 50 Hz
ks_IN: 625لاینْہ / 50 Hz

en: 8 bits
ks_IN: ۸ بِٹ

en: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Welcome to VLC media player Help</h2><h3>Documentation</h3><p>You can find VLC documentation on VideoLAN's <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> website.</p><p>If you are a newcomer to VLC media player, please read the<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduction to VLC media player</em></a>.</p><p>You will find some information on how to use the player in the <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>How to play files with VLC media player</em></a>" document.</p><p>For all the saving, converting, transcoding, encoding, muxing and streaming tasks, you should find useful information in the <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a>.</p><p>If you are unsure about terminology, please consult the <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a>.</p><p>To understand the main keyboard shortcuts, read the <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">shortcuts</a> page.</p><h3>Help</h3><p>Before asking any question, please refer yourself to the <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>You might then get (and give) help on the <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, the <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailing-lists</a> or our IRC channel (<em>#videolan</em> on irc.freenode.net).</p><h3>Contribute to the project</h3><p>You can help the VideoLAN project giving some of your time to help the community, to design skins, to translate the documentation, to test and to code. You can also give funds and material to help us. And of course, you can <b>promote</b> VLC media player.</p></body></html>
ks_IN: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>خوش آمدید وی ایل سی میڈیا پْلییر مددس کُن</h2><h3>ڈاکیمینٹیشن</h3><p> توہیہ ہیکیو وْچھیتھ وی ایل سی ڈاکیمینتیشن ویڈیو LAN's <a href="http://wiki.videolan.org">وکی</a> ویب سایٹِہ پیٹھ۔</p><p>اگر توہیہ اکھ نیو کمر چھیو وی ایل سی میڈیا پْلییرس کُن، مہربأنی کْرتھ پْریو<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>تعارف وی ایل سی میڈیا پْلییرس کُن</em></a>.</p><p>توہیہ لْبیو انفارمیشن ذِ کِتھ کْنئ چُھ استعمال کرُن پْلیر <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>وی ایل سی میڈیا پْلییر سْیت کِتھ کْنئ چھ فایلْہ پْلے کرنِہ</em></a>" دستاویزس منز۔</p><p>تمام محفوظ کرُن، تبدیل کرُن، ٹرانسکوڈ کرُن، اینکوڈ کرُن، مکسینگ تْہ سِٹریمینگ ٹاسکْہ باپت لْبیو توہیہ جانکأری <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">سٹریمینگ ڈاکیمینٹیشنس منز۔</a>.</p><p>اگر نْہ توہیہ ٹْرمینالجی پورْ پتاہ چھ، مہربأنی کْرتھ کْریو کنسلٹْہ <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">نالیج بیس/a>.</p><p>مین کی بورڈ شاٹ کٹ سمجھنْہ باپت، پْریو <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">شاٹ کٹ</a> پیج۔.</p><h3>مدد</h3><p>کانہہ تِہ سوال کرنْہ برونہہ کْریو پنُن پان ریفر مہربأنی کْرتھ <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html"> کُنFAQ</a>.</p><p>توہیہ ہیکیو پتْہ حأصل کْرتھ  (یا دِتھ) مدد <a href="http://forum.videolan.org">فورمن پیٹھ</a>,یہ <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailing-lists</a>یا سأنئ  آی آر سی چنل  (<em>#videolan</em> on irc.freenode.net).</p><h3>چھ شمولیت کران یتھ پروجکٹس منز</h3><p>توہیہ ہیکیو مدد دِتھ ویڈیو لین پروجکٹس پنُن کینہ ٹایم دِتھ کومنیٹی مدد کرنْہ باپت، سیکِن ڈیزایِن کرنْہ باپت، ڈاکیمینٹیشن ترجُم کرنْہ باپت، ٹیسٹْہ تْہ کوڈ کرنْہ باپت۔ توہیہ ہیکیو بْیہ فنڈ تْہ میٹیریل دِتھ اسِہ مدد کرنْہ باپت۔ تْہ بے شک ، توہیہ ہیکیو <b>شُہرت کْرتھ</b> میڈیا پْلییرْچ۔VLC </p></body></html>

en: <p>In order to protect your privacy, <i>VLC media player</i> does <b>not</b> collect personal data or transmit them, not even in anonymized form, to anyone.</p>
    <p>Nevertheless, <i>VLC</i> is able to automatically retrieve information about the media in your playlist from third party Internet-based services. This includes cover art, track names, artist names and other meta-data.</p>
    <p>Consequently, this may entail identifying some of your media files to third party entities. Therefore the <i>VLC</i> developers require your express consent for the media player to access the Internet automatically.</p>
ks_IN: <p>تُہنز پرایوسی بچاونْہ باپت، <i> میڈیا پْلییر VLC</i> چُھ <b>نْہ </b>جمع کران ذأتی ڈاٹا یا تِم ٹرانسمِٹ کران، أکس گُمنام شکلِہ منز تِہ، کأنسِہ کُن۔ </p>
    <p>اماپوز <i>VLC</i> چُھ یہ لایق آٹومیٹیکلی ریٹریو کرنس منز انفارمیشن میڈیاہس مُتلق تُہندس پْلے لِسٹس منز تھأرڈ پارٹی اِنٹرنیٹ۔بیسْڈ سْروِسو پیٹھ۔ اتھ منز چھ شأمل کور آرٹ، ٹریک ناو، فنکار ناو تْہ باقی میٹا۔ڈاٹا۔ </p>
    <p>نتیجتن، اتھ منز ہیکِہ اینٹیل أسِتھ پریزناونِہ تُہنزْ کینہ میڈیا فایلْہ تھأرڈ پارٹی اینٹیٹین کُن۔ امہ موجوب چُھ  <i>VLC</i> ڈیولپرن ضرورت  تُہند اقرار میڈیا پْلییرس باپت اِنٹرنیٹ آٹومیٹیکلی ایسیس کرنْہ باپت۔</p>

en: <p>Password for Web interface has not been set.</p><p>Please use --http-password, or set a password in </p><p>Preferences &gt; All &gt; Main interfaces &gt; Lua &gt; Lua HTTP &gt; Password.</p>
ks_IN: <p>ویب اِنٹرفیسس باپت پاس وأرڈ چُھ نْہ سیٹ کرنْہ آمُت۔</p><p>مہربأنی کْریو استعمال۔ ۔ایچ ٹی ٹی پی پاس وأرڈ، یا کْریو سیٹ اکھ پاس وأرڈ</p><p>ترجیحاتن منز &gt; تمام &gt; مین اِنٹرفیس &gt; Lua &gt; Lua HTTP &gt; پاس وأرڈ.</p>

en: <p>VLC media player is a free and open source media player, encoder, and streamer made by the volunteers of the <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> community.</p><p>VLC uses its internal codecs, works on essentially every popular platform, and can read almost all files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and other media formats!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Help and join us!</span></a>
ks_IN: <p>وی ایل سی میڈیا پْلییر چُھ اکھ فری تْہ اوپْْن سورس میڈیا پْلییر، اینکوڈر تْہ سٹریمر یوس ذن بنومُت چُھ والینٹیرو یم ذن تعلق تھاوان چھ <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">ویڈیو لین</span></a> کومنیٹی سْیت۔</p><p>وی ایل سی چُھ استعمال کران پنْنئ اِنٹرنل کوڈیک، چُھ کأم کران تقریبن تمام مشہور پلیٹ فارمن پیتھ، تْہ چُھ ہیکان پْرَتھ تمام فایلْہ، سی ڈی، ڈی وی ڈی، نیٹوْرک سٹریم، کیپچر کارڈ تْہ باقی میڈیا فارمیٹ!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">اسِہ کْریو مدد تْہ کْریو جویِن!</span></a>

en: <p>VLC media player is a free and open source media player, encoder, and streamer made by the volunteers of the <a href="https://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> community.</p><p>VLC uses its internal codecs, works on essentially every popular platform, and can read almost all files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and other media formats!</p><p><a href="https://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Help and join us!</span></a>
ks_IN: <p>وی ایل سی میڈیا پْلییر چُھ اکھ فری تْہ اوپْْن سورس میڈیا پْلییر، اینکوڈر تْہ سٹریمر یوس ذن بنومُت چُھ والینٹیرو یم ذن تعلق تھاوان چھ <a href="https://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">ویڈیو لین</span></a> کومنیٹی سْیت۔</p><p>وی ایل سی چُھ استعمال کران پنْنئ اِنٹرنل کوڈیک، چُھ کأم کران تقریبن تمام مشہور پلیٹ فارمن پیتھ، تْہ چُھ ہیکان پْرَتھ تمام فایلْہ، سی ڈی، ڈی وی ڈی، نیٹوْرک سٹریم، کیپچر کارڈ تْہ باقی میڈیا فارمیٹ!</p><p><a href="https://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">اسِہ کْریو مدد تْہ کْریو جویِن!</span></a>

en: A SDP export is requested, but no URL is provided.
ks_IN: اکہ ایس ڈی پی ایکسپورٹُک چُھ درخواست کرنْہ آمُت، مگر کانہہ یو آر ایل چُھ نْہ فراہم کرنْہ آمُت۔

en: A continuous tone at 22kHz can be sent on the cable. This normally selects the higher frequency band from a universal LNB.
ks_IN: اکھ جأری ٹون ۲۲ کْلو ہأرٹزس پیٹھ ہیکو سوزِتھ کْیبلِہ پیٹھ۔ یہ چھ عام پأٹھ ژاران ہایر فریکوینسی بینڈ اکِہ یونیورسل ایل این بی پیٹھ۔

en: A description in SDP format is required to receive the RTP stream. Note that rtp:// URIs cannot work with dynamic RTP payload format (%u).
ks_IN: ایس ڈی پی فارمیٹس منز چِھ ضرورت اکھ وضاحت رٹنْہ باپت اکھ آر ٹی پی سِتریم۔ نوٹ کْریو ذِ    rtp:// URIs  ہیکن نْہ کأم کْرتھ ڈاینمیک آڑ ٹی پی پے لوڈ فارمیٹس  (%u)  سْیت۔

en: A fixed video quantizer scale for VBR encoding (accepted values: 0.01 to 255.0).
ks_IN: اکھ فیکسْڈ کانٹیزر سیکیل وی بی آر اینکوڈینگ باپت ( قبول ویلیو: ۰۔۰۱ پیٹھ ۲۵۵۔۰)۔

en: A list of visual effect, separated by commas.
    Current effects include: dummy, scope, spectrum, spectrometer and vuMeter.
ks_IN: اکھ لِسٹْہ ویجول ایفیکٹن ہپند، کامہو سْیتئ الگ کْرتھ۔
    موجود ایفیکٹن منز چُھ شأمل: ڈمی، سیکوپ، سُپیکترم، سُپیکترومیٹر تْہ وی یو میٹر۔

en: A new version of VLC (%1.%2.%3%4) is available.
ks_IN: دستیاب چُھ اکھ نُو وْرجن وی ایل سی(%1.%2.%3%4)

en: A positive value means that the audio is ahead of the video
ks_IN: اکھ مثبت ویلیو مطلب گو ذِ آڈیو چُھ ویڈیوہس برونہہ

en: A positive value means that the subtitles are ahead of the video
ks_IN: اکھ مثبت ویلیو گو ذِ سب ٹایتل چھ برونہہ ویڈیوہس

en: A single password restricts access to this interface.
ks_IN: اکھ سینگل پاس وأرڈ چُھ محدود کران ایسیس یتھ اِنٹرفیسس کُن ۔

en: A sound font file (.SF2) is required for MIDI synthesis.
    Please install a sound font and configure it from the VLC preferences (Input / Codecs > Audio codecs > FluidSynth).
ks_IN:  ۔(.SF2)سینتھیسیز باپت چھ ضرورت اکھ ساوُنڈ فانٹ فایل MIDI 
    مہربأنی کْرتھ کْریو انسٹال اکھ ساونڈ فانٹ تْہ یہ کْریو کنفیگر وی ایل سی ترجیحاتو پیٹھ (Input / Codecs > Audio codecs > FluidSynth).

en: A/52 audio packetizer
ks_IN: آڈیو پیکیٹایزر A/52

en: A/52 dynamic range compression
ks_IN: ڈاینامینک رینج کمپریشن A/52

en: AAC audio decoder (using libfaad2)
ks_IN: اے اے سی آڈیو ڈیکوڈر ( استعمال کران لِب فاڈ۲)

en: AAC extension
ks_IN: اے اے سی ایکْسٹینشن

en: AACS Host certificate revoked.
ks_IN: ہوسٹْہ سرٹیفیکیٹ آیہ ریووک کرنْہ۔ AACS

en: AACS MMC failed.
ks_IN: گو ناکام۔AACS MMC

en: ADPCM audio decoder
ks_IN: آڈیو ڈیکوڈر  ADPCM

en: AES key URI to place in playlist
ks_IN: اے ای ایس کی یو آر آی یوس تھاون چُھ پْلے لِسٹس منز

en: AES key file
ks_IN: اے ای ایس کی فایل

en: AES3/SMPTE 302M audio decoder
ks_IN: آڈیو ڈیکوڈر

en: AES3/SMPTE 302M audio packetizer
ks_IN: آڈیو پیکیٹایزر AES3/SMPTE 302M

en: AIFF demuxer
ks_IN: AIFF ڈیمکسر

en: ALSA audio capture
ks_IN: آڈیو کیپچر ALSA

en: ALSA audio output
ks_IN: آڈیو آوٹ پُٹALSA

en: AM Tuner mode
ks_IN: ا ے ایم ٹیونر موڈ

en: AM radio
ks_IN: اے ایم ریڈیو

en: ARM NEON audio volume
ks_IN: آڈیو والیوم ARM NEON

en: ARM NEON video chroma YUV->RGBA
ks_IN: ARM NEON ویڈیو کروما  YUV->RGBA

en: ARM NEON video chroma conversions
ks_IN: ویڈیو کروما تبدیلی ARM NEON

[ctx: ASCII]
en: VLC media player
ks_IN: وی ایل سی میڈیا پْلییر

en: ASCII Art
ks_IN: آرٹ  ASCII

en: ASCII-art video output
ks_IN: آرٹ ویڈیو آوٹ پُٹ   ASCII

en: ASF muxer
ks_IN: اے ایس ایف مکزر

en: ASF packet size -- default is 4096 bytes
ks_IN: اے ایس ایف پیکیٹ سایز۔ ڈیفالٹْہ چُھ ۴۰۹۶ بایٹْہ

en: ASF/WMV demuxer
ks_IN: ASF/WMV ڈیمکسر

en: ASX playlist import
ks_IN: پْلے لِسٹْہ اِمپورٹ ASX

en: ATSC A/52 (AC-3) audio decoder
ks_IN: ATSC A/52 (AC-3)آڈیو ڈیکوڈر

en: ATSC minor channel
ks_IN: اے ٹی ایس سی ماینر چنل

en: ATSC reception parameters
ks_IN: ریسیپشن پیرامیٹر ATSC

en: AU demuxer
ks_IN: اے یو ڈیمکسر

en: AVI demuxer
ks_IN: اے وی آی ڈیمکسر

en: AVI muxer
ks_IN: اے وی آی مکزر

en: Abkhazian
ks_IN: ابکازین

en: Abort
ks_IN: رُکأیو

en: About
ks_IN: مُتلق

en: About VLC media player
ks_IN: وی ایل سی میڈیا پْلییرس مُتلق

en: Above the Video
ks_IN: ویڈیوہس ہْیر کْنئ

en: Abscissa of the capture region in pixels.
ks_IN: ایبسیکا کیپچر ریجنُک پیکزلن منز۔

en: Absolute delay
ks_IN: مُکمل ڈیلے

en: Absolute delay - add absolute delay to each subtitle. Relative to source delay - multiply subtitle delay. Relative to source content - determine subtitle delay from its content (text).
ks_IN: مُکمل ڈیلے۔جمع کْریو مُکمل ڈیلے پریتھ سب ٹایٹلس۔ سورس ڈیلے یس ریلیٹیو۔ ملٹیپلاے کْریو سب ٹایٹل ڈیلے۔ سورس کنٹینٹس ریلیٹو۔طے کْریو سب ٹایٹل دیلے امہ کِہ کنٹینٹ پیٹھ ( متن)۔

en: Acapella
ks_IN: اکاپیلا

en: Accelerated video output (Overlay)
ks_IN: ایکسلریٹِڈ ویڈیو آوٹ پُٹ ( اوور لے)

en: Accept 24 hours
ks_IN: قبول ۲۴ گھنٹْہ

en: Accept certificate temporarily
ks_IN: قبول کْریو سرٹیفیکیٹ ٹیمپوررلی

en: Accept commands from this source. The CLI defaults to stdin ("*console"), but can also bind to a plain TCP socket ("localhost:4212") or use the telnet protocol ("telnet://0.0.0.0:4212")
ks_IN: ییمہ سورسْہ پیٹھ کْریو کمانڈ قبول۔ سی ایل آی چُھ ڈیفالٹْہ گژھان  ("*console") کُن، مگر ہیکہ بایِنڈ گْژھیتھ أکس سادْ ٹی سی پی ساکیٹس کُن    ("localhost:4212")  یا ہیکہ استعمال کْرتھ ٹیل نیٹ پروٹوکال("telnet://0.0.0.0:4212")

en: Accept commands over a Unix socket rather than stdin.
ks_IN: قبول کْریو کمانڈ أکس یونیکْس ساکیٹس پیٹھ نْہ کِہ ایس ٹی ڈی اِنس پیٹھ۔

en: Accept commands over a socket rather than stdin. You can set the address and port the interface will bind to.
ks_IN: قبول کْریو کمانڈ أکس ساکیٹس پیٹھ نْہ کِہ ایس ٹی ڈی اِنس پیٹھ۔ توہیہ ہیکیو سیٹ کْرتھ پتاہ تْہ پورٹ یتھ ذن اِنٹرفیس بایِنڈ گژھِ۔

en: Accept permanently
ks_IN: قبول کْریو مستقل پأٹھ

en: Access advanced options to tweak the device
ks_IN: ایسیس کْریو ایڈوانسْڈ اوپشن ڈیوایس ٹو ویک کرنْہ باپت

en: Access module
ks_IN: ایسیس ماڈیول

en: Access modules
ks_IN: ماڈیو ل کْریو ایسیس

en: Access output
ks_IN: ایسیس آوٹ پُٹ

en: Access output module
ks_IN: ایسیس آوٹ پُٹ ماڈیول

en: Access output modules control the ways the muxed streams are sent. This setting allows you to always force a specific access output method. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each access output.
ks_IN: ایسیس آوٹ پُٹ ماڈیول چھ کنٹرول طریق یتھ منز مکسْڈ سِٹریم سوزنْہ یوان چھ۔ یہ سیٹینگ چھ توہڈیہ اجازت دِوان ہمیشہ لاگو کرنس منز اکھ مخصوص ایسیس آوٹ پُٹ میتھڈ۔ توہیہ پزِ نْہ شاید تِہ کرُن۔
    توہیہ ہیکیو بْیہ سیٹ کْرتھ ڈیفالٹْہ پیرامیٹر پریتھ ایسیس آوٹ پُٹس باپت۔

en: Access to the stream is denied by the server configuration.
ks_IN: سَٹریم کُن ایسیس چُھ رُکاونْہ آمُت سْرور کنفیگریشن ذریعہ۔

en: Access unit delimiters
ks_IN: ایسیس کْریو یونیٹ ڈیلیمیٹر

en: Account that will be used for the connection.
ks_IN:  ایکاوُنٹ  یوس کنیکشنس باپت استعمال گژھ۔

en: Accuracy of RateControl
ks_IN: ریٹ کنٹرولْچ ایکوریسی

en: Acid
ks_IN: ایسِڈ

en: Acid Jazz
ks_IN: ایسِڈ جیز

en: Acid Punk
ks_IN: ایسِڈ پنک

en: Acoustic
ks_IN: ایکاوسٹِک

en: Acquisition rate (in fps)
ks_IN: ایکویزشن ریٹ(in fps)

en: Action
ks_IN: ایکشن

en: Actions
ks_IN: ایکشن

en: Activate
ks_IN: ایکٹیویٹ کْریو

en: Activate Transcoding
ks_IN: ٹرانسکوڈینگ کْریو ایکٹیویٹ

en: Activate VNC polling. Do NOT activate for use as VDR ffnetdev client.
ks_IN: ایکٹیویٹ کْریو وی این سی پولینگ۔ مہ کْریو ایکٹیویٹ استعمال باپت بطور  VDR ffnetdev  کْلاینٹ۔

en: Activate or deactivate autoscaling.
ks_IN: ایکٹیویٹ یا ڈی ایکٹیویٹ کْریو آٹو سیکیلینگ

en: Activate or deactivate deinterlacing.
ks_IN: ایکٹیویٹ یا ڈی ایکٹیویٹ کْریو ڈی اِنٹرلیسینگ

en: Activate the automatic notification of new versions of the software. It runs once every two weeks.
ks_IN: ایکٹیویٹ کْریو آٹومیٹِک نوٹیفیکیشن سافٹ وْیر کین نْوین وْرجنن ہْنز۔ یہ چُھ رن کران اکِہ لٹِہ پریتھ دون ہفتن منز۔

en: Activate the updates availability notification
ks_IN: ایکٹیویٹ کْریو اپڈیٹ دستیأبی نوٹیفیکیشن

en: Activate updates notifier
ks_IN: ایکٹیویٹ کْریو اپڈیٹ نوتیفایر

en: Active Extensions
ks_IN: ایکٹیو ایکْسٹینشن

en: Active regions
ks_IN: ایکٹیو ریجن

en: Active windows
ks_IN: ایکٹیو وینڈوز

en: Actors
ks_IN: ایکٹر

en: Adaptive B-frame decision
ks_IN: ایڈاپٹیو بیْ فریم فیسلْہ

en: Adaptive spatial transform size
ks_IN: ایڈاپٹیو سُپیشل ٹرانسفارم سایز

en: Add
ks_IN: جمع کْریو

en: Add &Subtitle File...
ks_IN: جمع کْریو سب ٹایٹل فایل ۔ ۔ ۔ &

en: Add Directory...
ks_IN: ڈاریکٹری کْریو جمع ۔ ۔ ۔

en: Add EXT-X-ALLOW-CACHE:NO directive in playlist-file if this is disabled
ks_IN: کْریو جمع: کانہہ ڈاریکٹیو چُھ نْہ پْلے لِسٹْہ فایلہ منز اگر یہ ڈیسیبْل کرنْہ یِیہ  EXT-X-ALLOW-CACHE

en: Add File...
ks_IN: فایل کْریو جمع ۔ ۔ ۔

en: Add Folder...
ks_IN: فولڈر کْریو جمع ۔ ۔ ۔

en: Add Input
ks_IN: اِنپُٹ کْریو جمع

en: Add Interface
ks_IN: اِنٹر فیس کْریو جمع

en: Add Noise
ks_IN: شور کْریو جمع

en: Add Subtitle File...
ks_IN: سب ٹایٹل فایل کْریو جمع ۔ ۔ ۔

en: Add Subtitle File:
ks_IN: سب ٹایٹل فایل کْریو جمع:

en: Add WAVE header
ks_IN: ویو ہیڈر کْریو جمع

en: Add a background
ks_IN: اکھ بیک گراوُنڈ کْریو جمع

en: Add a blurring effect
ks_IN: جمع کْریو اکھ بْلیرینگ ایفیکٹْہ

en: Add a delay effect to the sound
ks_IN: اکھ ڈیلے ایفیکٹْہ کْریو جمع آوازِ

en: Add a font effect to text to improve readability against different backgrounds.
ks_IN: جمع کْریو اکھ فانٹ ایفیکٹْہ متنس ریڈیبیلٹی بڑھاونْہ باپت واریاہن بیک گراونڈن خلاف۔

en: Add a shadow
ks_IN: اکھ شیڈو کْریو جمع

en: Add cover art from file
ks_IN: فایلہ پیٹھ کْریو کور آرٹ جمع

en: Add destinations following the streaming methods you need. Be sure to check with transcoding that the format is compatible with the method used.
ks_IN: جمع کْریو منزْل سٹریمینگ میتھڈ فالو کرنْہ سْیت یم توہیہ ضرورت چھ۔ یقینی بنأیو چک کرُن ٹرانسکوڈینگ سْیتئ ذِ فارمیٹ چُھ کمپیٹیبْل استعمال گأمتِس میتھڈس سْیتئ۔

en: Add logo
ks_IN: لوگو کْریو جمع

en: Add new Preset...
ks_IN: نُو پریسیٹ کْریو جمع ۔ ۔ ۔

en: Add text
ks_IN: متن کْریو جمع

en: Add to Playlist
ks_IN: پْلے لِسٹس کْریو جمو

en: Add...
ks_IN: جمع کْریو ۔ ۔ ۔

en: Additional interfaces spawned by the Service. It should be specified at install time so the Service is properly configured. Use a comma separated list of interface modules. (common values are: logger, sap, rc, http)
ks_IN: اضأفی اِنٹرفیس یوس سُپانْڈ چُھ سْروس ذریعہ۔ یہ گژھ مخصوص کرنْہ یُن انسٹال ٹایمس پیٹھ یُتھ ذن سْروس صحیح پأٹھ کنفیگر گشِھ۔ استعمال کْریو اکھ کاما سپریٹِڈ لِسٹْہ اِنٹرفیس ماڈیولن ہُند۔ (عام ویلیو چِھ: لاگر، سیپ، آر سی، ایچ ٹی ٹی پی)

en: Additions or subtractions of pixels on the peak width.
ks_IN: جمع یا تفریق پیکزلن ہُند پیک کھجرس پیٹھ۔

en: Addons Manager
ks_IN: ایڈ آن منیجر

en: Address
ks_IN: پتاہ

en: Address of the CDDB server to use.
ks_IN: سْرورُک پتاہ یوس استعمال کرُن چُھ CDDB

en: Address of the audio postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
ks_IN: پتاہ آڈیو پوسٹْہ  رینڈر کال بیک فنکشنُک۔ یہ فنکشن  یِیہ کال کرنْہ  ییلہ ذن رینڈر بفرس منز باگ آسِہ۔

en: Address of the audio prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
ks_IN: پتاہ آڈیو پری رینڈر کال بیک فنکشنُک۔ یہ فنکشن کرِ سیٹ بفر ییتنس رینڈر کرنْہ یِیہ۔

en: Address of the get callback function
ks_IN: پتاہ گیٹ کال فنکشنُک

en: Address of the release callback function
ks_IN: پتاہ ریلیز کال بیک فنکشنُک

en: Address of the video postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
ks_IN: پتاہ ویڈیو پوسٹْہ  رینڈر کال بیک فنکشنُک۔ یہ فنکشن  یِیہ کال کرنْہ  ییلہ ذن رینڈر بفرس منز باگ آسِہ۔

en: Address of the video prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
ks_IN: پتاہ ویڈیو پری رینڈر کال بیک فنکشنُک۔ یہ فنکشن کرِ سیٹ بفر ییتنس رینڈر کرنْہ یِیہ۔

en: Adds filtered gaussian noise
ks_IN: جمع کران فلٹْرڈ گاشین نویِز

en: Adjust HDMI refresh rate to the video.
ks_IN: برابر کْریو ایچ ڈی ایم آی ریفریش ریٹ ویڈیوہس کُن۔

en: Adjust VLC priority
ks_IN: ایڈجسٹْہ کْریو وی ایل سی ترجیح

en: Adjustments and Effects
ks_IN: ایڈجسٹْمینٹ تْہ اثر

en: Advanced
ks_IN: ایڈوانسْڈ

en: Advanced Buttons
ks_IN: ایڈوانسْڈ بوٹن

en: Advanced Open File...
ks_IN: ایڈوانسْڈ اوپْن فایل ۔ ۔ ۔

en: Advanced Options
ks_IN: ایڈوانسْڈ اوپشن

en: Advanced Preferences
ks_IN: ایڈوانسْڈ ترجیحات

en: Advanced Widget
ks_IN: ایڈوانسْڈ ویجیٹ

en: Advanced options...
ks_IN: ایڈوانسْڈ اوپشن ۔ ۔ ۔

en: Advanced settings
ks_IN: ایڈوانسْڈ سیٹینگ

en: Advanced settings. Use with care...
ks_IN: ایڈوانسْڈ سیٹینگ۔ خیال سان کْریو استعمال ۔ ۔ ۔

en: Afar
ks_IN: افار

en: Afrikaans
ks_IN: افریکاناز

en: Albanian
ks_IN: البانین

en: Album
ks_IN: ایلبم

en: Album art filename
ks_IN: ایلبم آرٹ فایل ناو

en: Album replay gain
ks_IN: ایلبپ ری پْلے گین

en: All
ks_IN: تمام

en: All Files
ks_IN: تمام فایلْہ

en: Allow automatic icon changes
ks_IN: اجازت دِیو آٹومیٹِک آیکن تبدیلین

en: Allow cache
ks_IN: کیشے دِیو اجازت

en: Allow metadata network access
ks_IN: اجازت دِیو میٹا ڈاٹا نیٹوْرک ایسیس

en: Allow non specification compliant speedup tricks. Faster but error-prone.
ks_IN: اجازت دِیو  نان  سُپیسفیکیشن کمپیلاینٹ سُپیڈ اپ ٹریکن۔ تیز مگر ایرر ہیکیکھ یِکھ۔

en: Allow only one instance
ks_IN: اجازت دِیو صرف اکھ مثال

en: Allow only one running instance
ks_IN: اجازت دِیو صرف أکس رنینگ مثالِہ

en: Allow real-time priority
ks_IN: اجازت دِیو رییَل۔ٹایم ترجیح

en: Allow speed tricks
ks_IN: سُپیڈ ٹریکن دِیو اجازت

en: Allow the use of the Intel Media SDK software implementation of the codecs if no QuickSync Video hardware acceleration is present on the system.
ks_IN: اجازت دِیو استعمال کرنس اِنٹیل میڈیا ایس ڈی کے سافٹْہ وِیر لاگو کرنس کوڈیکن ہْند اگر ذن نْہ کانہہ کویِک سینک ویڈیو ہارڈوِیر ایکسیلریشن موجود آسِہ سسٹمس پیٹھ۔

en: Allow to build directory index
ks_IN: اجازت دِیو بِلڈْ کرنس منز ڈاریکٹری اِنڈیکْس

en: Allowed variance in average bitrate (in kbits/s).
ks_IN: اجازت دِنْہ آمْژ ویرینْس اوسط بِٹ ریٹس منز ( کلو بایٹْز منز)۔

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you open a file in your file manager. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it.
ks_IN: وی ایل سی چِہ أکسی مثال رن کرنُک اجازت ہیکہ کونْہ سات فأیدہ مند أسِتھ، مثلن اگر توہیہ وی ایل سی وابستْہ کْریو کونِہ میڈیا ٹایپس سْیت تْہ توہیہ ییژھیو نْہ کانہہ نْو مثال وی ایل سی یِچ  گژِھ اوپْن کرنْہ یِن پریتھ وِز ییلہ توہیہ اوپْن کْریو اکھ فایل پننِس فایل منیجرس منز۔ یہ اوپشن دِیِہ توہیہ اجازت پْلے کرنس فایل گوڈے چلوْنئ مثالِہ سْیت یا تھاوِ اتھ کیوہس منز۔

en: Allows B-frames to be used as references for predicting other frames. Keeps the middle of 2+ consecutive B-frames as a reference, and reorders frame appropriately.
     - none: Disabled
     - strict: Strictly hierarchical pyramid
     - normal: Non-strict (not Blu-ray compatible)
ks_IN: اجازت دِعان بی۔فریمن استعمال گژھنْہ باپت بطور حوالہ باقی فریم پریڈیکٹْہ کرنْہ باپت۔ یہ چُھ تھاوان مڈل ۲ پْلس پوتُس پتھ بی فریمن بطور اکھ حوالہ، تْہ چُھ فریم ری آڈر کران صحیح پأٹھ۔
    ۔کانہہ چُھ نْہ: ڈیسیبلڈ
    ۔سِٹریکٹْہ: سِٹریکٹلی ہایر آرکیکل پاے را مِڈ
    ۔نارمل: نان۔سِٹریکٹْہ ( بْلیو رے کمپیٹیبْل چُھ نْہ)

en: Allows a user to specify an extra pmt (pmt_pid=pid:stream_type[,...]).
ks_IN: چُھ اجازت دِوان أکس یوزرس مخصوص کرنْہ باپت اکھ اضأفی پی ایم ٹی    (pmt_pid=pid:stream_type[,...]) ۔

en: Allows each 8x8 or 16x8 partition to independently select a reference frame, as opposed to only one ref per macroblock.
ks_IN: اجازت دِوان پریتھ ۸ ضربِہ ۸ یا ۱۶ ضربِہ ۸ پارٹیشنس آزاد پأٹھ ژارنس اکھ ریفرینْس فریم

en: Allows you to force the aspect ratio of the video.
ks_IN: چُھ توہیہ اجازت دِوان لاگو کرنس منز آسپیکٹْہ ریشیو ویڈیوہُک

en: Allows you to set Teletext configuration (id=line1-lineN with both fields).
ks_IN: چُھ توہیہ اجازت دِوان سیٹ کرنس منز ٹیلی ٹیکْسٹْہ کنفیگریشن (id=line1-lineN دوشوْنئ فیلڈن سْیت) ۔

en: Allows you to set Teletext language (page=lang/type,...).
ks_IN: چُھ توہیہ اجازت دِوان سیٹ کرنس منز ٹیلی ٹیکْسٹْہ زبان (پیج=lang/ٹایِپ,...) ۔

en: Allows you to set audio configuration (id=group,pair:id=group,pair...).
ks_IN: چُھ توہیہ اجازت دوان سیٹ کرنس منز آڈیو کنفیگریشن  (id=group,pair:id=group,pair...)۔

en: Allows you to set the ES ID of the video.
ks_IN: توہیہ اجزت دِوان سیٹ کرنس منز ویڈیو ہُک ای ایس آی ڈی۔

en: Allows you to set the desired link of the board for the capture (starting at 0).
ks_IN: یہ چُھ توہیہ اجازت دِوان سیٹ کرنس من پسند لینک بورڈْچ کیپچر باپت ( یوس شروع گژھان چُھ ۰ پیٹھ)۔

en: Allows you to specify a "copyright" metadata for an input.
ks_IN: چُھ توہیہ اجازت دِوان مخصوص کرنُک اکھ   "کاپی رایِٹ" میٹا ڈاٹا أکس اِنپُٹس باپت۔

en: Allows you to specify a "date" metadata for an input.
ks_IN: چُھ توہیہ اجازت دِوان مخصوص کرنُک اکھ   "تأریخ" میٹا ڈاٹا أکس اِنپُٹس باپت۔

en: Allows you to specify a "description" metadata for an input.
ks_IN: چُھ توہیہ اجازت دِوان مخصوص کرنُک اکھ   "وضاحت" میٹا ڈاٹا أکس اِنپُٹس باپت۔

en: Allows you to specify a "genre" metadata for an input.
ks_IN: چُھ توہیہ اجازت دِوان مخصوص کرنُک اکھ   "جنر" میٹا ڈاٹا أکس اِنپُٹس باپت۔

en: Allows you to specify a "title" metadata for an input.
ks_IN: چُھ توہیہ اجازت دِوان مخصوص کرنُک اکھ   "عنوان" میٹا ڈاٹا أکس اِنپُٹس باپت۔

en: Allows you to specify a "url" metadata for an input.
ks_IN: چُھ توہیہ اجازت دِوان مخصوص کرنُک اکھ   "یو آر ایل" میٹا ڈاٹا أکس اِنپُٹس باپت۔

en: Allows you to specify an "artist" metadata for an input.
ks_IN: چُھ توہیہ اجازت دِوان مخصوص کرنُک اکھ   "فنکار" میٹا ڈاٹا أکس اِنپُٹس باپت۔

en: Allows you to specify an "author" metadata for an input.
ks_IN: چُھ توہیہ اجازت دِوان مخصوص کرنُک اکھ   "آتھر" میٹا ڈاٹا أکس اِنپُٹس باپت۔

en: Alpha blending transparency mask. Uses a png alpha channel.
ks_IN: الفا بْلینڈ کران ٹرانسپیرنسی ماسْک۔ استعمال کران اکھ پی این جی الفا چنل۔

en: Alpha mask
ks_IN: الفا ماسْک

en: Alpha mask video filter
ks_IN: الفا ماسْک ویڈیو فلٹر

en: Alpha of the blended image
ks_IN: الفا بْلینڈیڈ امیج ہُند

en: Alpha transparency value (default 255)
ks_IN: الفا ٹرانسپیرنسی ویلیو ( ڈیفالٹْہ ۲۵۵)

en: Alpha value of the earliest subtitle, where 0 is fully transparent and 255 is fully opaque.
ks_IN: الفا ویلیو ساروْی برونہمِس سب ٹایٹلس باپت، ییلہ ذن ۰ پورْ ٹرانسپیرنٹ چُھ تْہ ۲۵۵ چُھ پورْ اوپیک۔

en: Alpha with which the blend image is blended
ks_IN: الفا ییمہ سْیت بْلینڈ امیج بْلینڈیڈ چِھ

en: Also known as DWT levels
ks_IN: یمن چھ بْیہ ونان ڈی ڈبلیو ٹی لیولْہ

en: AltLine
ks_IN: آلٹْہ لایِن

en: Alternative
ks_IN: مُتبأدل

en: Alternative Rock
ks_IN: مُتبأدل راک

en: AltiVec conversions from
ks_IN: ایلٹی ویک تبدیلی پیٹھ

en: Always
ks_IN: ہمیشہ

en: Always Fit &Window
ks_IN: ہمیشہ فِٹ گژھان وینڈو &

en: Always fix
ks_IN: ہمیشہ کْریو ٹھیک

en: Always on top
ks_IN: پریتھ وِز ٹاپس پیٹھ

en: Always place the video window on top of other windows.
ks_IN: ہمیشہ تھأیو ویڈیو وینڈو باقین وینڈوہن ٹاپس پیٹھ۔

en: Always reset audio start level to:
ks_IN:  کُن کْریو ہمیشہ ریسیٹ آڈیو شروع لیول :

en: Always visible
ks_IN: ہمیشہ نونئ

en: Always write to the same file
ks_IN: ہمیشہ لیکھیو کونیے فایلِہ

en: Always write to the same file instead of creating one file per image. In this case, the number is not appended to the filename.
ks_IN: ہمیشہ لیکھیو کونیے فایلہ ومہ بجاے ذِ توہیہ بنأیو اکھ فایل پریتھ امیج باپت۔ یتھ کیسس منز، نمبر چُھ نْہ جورِتھ یوان تھاونْہ فایل ناوس سْیتئ۔

en: Ambient
ks_IN: ایمبینٹ

en: Amharic
ks_IN: امہیریک

en: Amount of gain in delayed left signal into right and vice versa. Gives a delay effect of left signal in right output and vice versa which gives widening effect.
ks_IN: ایماوُنٹ گینُک ڈیلے کرنْہ آمژْ کھوفرِ سیگنل ہُند دوچھنِس منز تْہ  یتھے پأٹھ اُلٹْہ۔ چُھ دِوان اکھ ڈیلے ایفیکٹْہ کھوفرِ سیگنل ہُند دوچھنْس آوٹ پُٹس منز تْہ ییتھے پأٹھ اُلٹْہ یوس اکھ وایڈینینگ ایفیکٹْہ دوان چُھ۔

en: Amount of movement required for a mouse gesture to be recorded.
ks_IN: ایماوُنٹ حرکتُک یوس ضرورت چُھ أکس ماوس گیسچرس ریکارڈ گژھنْہ باپت۔

en: Amount of prefiltering
ks_IN: ایماونٹ پری فلٹرینگ

en: Amount of time (in ms) to wait before aborting network reception of data. Note that there will be 10 retries before completely giving up.
ks_IN: ٹایمُک ایماوُنٹ (ملی سیکنڈن منز) یتھ باپت انتظار کرُن چُھ امِہ برونہہ ذِ رُکاوو نیٹوْرک ریسیپشن ڈاٹاہُک۔ نوٹ کْریو ذِ تقریبن آسن ۱۰ دوبارْ کوششہ امہ برونہہ زِ پورْ پأٹھ ہارو ہمت۔

en: Amplification
ks_IN: ایمپلیفیکیشن

en: An error occurred while checking for updates...
ks_IN: اکھ ایرر آو ییلہ اپڈیٹن باپت چک کران أسئ۔ ۔ ۔

en: Anaglyph
ks_IN: ایناگلیف

en: Anaglyph 3D
ks_IN: اینا گْلایِف ۳ ڈی

en: Analog
ks_IN: اینالاگ

en: Android native window
ks_IN: اینڈرایِڈ نیٹیو وینڈو

en: Angle
ks_IN: زأویہ

en: Angle in degrees
ks_IN: زأویہ ڈگری ین منز

en: Angle in degrees (0 to 359)
ks_IN: زأویہ ڈگری ین منز (0 to 359)

en: Anime
ks_IN: اینایِم

en: Announce this session with SAP.
ks_IN: ییمہ سیشنُک اعلان کْریو سیپس سْیت ۔

en: Antenna
ks_IN: اینٹینا

en: Anti-Flickering
ks_IN: اینٹی۔فْلیکیرینگ

en: Anti-transpose
ks_IN: اینٹی۔ٹرانسپوز

en: Any field
ks_IN: کانہہ تِہ فیلڈْ

en: Appearance
ks_IN: شکل

en: Append to existing file
ks_IN: موجود فایلہ منز کْریو جمع

en: Append to file
ks_IN: فایلہ کْریو جمع

en: Append to file if it exists instead of replacing it.
ks_IN: فایلہ کْریو جمع اگر یہ موجود آسہ یہ بدلاونْچ جاے۔

en: Apple Remote and media keys
ks_IN: ایپل ریموٹ تْہ میڈیا کی

en: Application
ks_IN: ایپلیکیشن

en: Application level hotkey
ks_IN: ایپلیکیشن لیول ہاٹ کی

en: Applications
ks_IN: ایپلیکیشنْہ

en: Apply
ks_IN: لاگو کْریو

en: Apply a delay to all subtitles (in 1/10s, eg 100 means 10s).
ks_IN: لاگو کْریو اکھ ڈیلے تمام سب ٹایٹلن  (منز 1/10s, eg 100 مطلب 10s).

en: Apply cartoon effect
ks_IN: کارٹون ایفیکٹْہ کْریو لاگو

en: Apply cartoon effect. It is only used by "gradient" and "edge".
ks_IN: کارٹون ایفیکٹْہ کْریو لاگو۔ یہ چُھ صرف استعمال گژھان بذریعہ  "gradient" تْہ "edge" ۔

en: Apply color gradient or edge detection effects
ks_IN: لاگو کْریو رنگ گریڈینٹ یا سطح ڈیٹیکشن ایفیکتْہ

en: Aqua
ks_IN: ایکوا

en: Arabic
ks_IN: عربی

en: Arabic (ISO 8859-6)
ks_IN: عربی(ISO 8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
ks_IN: عربی(وینڈوز-1256)

en: Are you sure you want to reset your VLC media player preferences?
ks_IN: کیاہ توہیہ چھیو پْز پأتھ یژھان ریسیٹ کرنِہ پننِہ وی ایل سی میڈیا پْلییرْچ ترجیحات؟

en: Are you sure you wish to create the stream?
ks_IN: کیاہ توہیہ چھیو پْز پأٹھ یژھان بناوْنئ اکھ سٹریم؟

en: Area
ks_IN: رقبہ

en: Armenian
ks_IN: ارمینین

en: Arranger
ks_IN: ارینجر

en: Art Director
ks_IN: آرٹ ڈاریکٹر

en: Artist
ks_IN: فنکار

en: Artist metadata
ks_IN: فنکار میٹا ڈاٹا

en: Artwork URL
ks_IN: آرٹ وْرک یو آر ایل

en: Ascending
ks_IN: کھسوُن

en: Ask
ks_IN: پریژھیو

en: Ask for action
ks_IN: ایکشن باپت پریژھیو

en: Ask for network policy at start
ks_IN: پریژھیو نیٹوْرک پالیسی مُتلق  شروعس پیٹھ

en: Aspect Ratio
ks_IN: آسپیکٹْہ ریشیو

en: Aspect ratio
ks_IN: آسپیکٹْہ ریشیو

en: Aspect ratio (4:3, 16:9). Default assumes square pixels.
ks_IN: آسپیکٹْہ ریشو (4:3, 16:9) ۔ ڈیفالٹْہ چُھ مانان سوکیر پیکزل۔

en: Aspect ratio of the individual displays building the wall.
ks_IN: آسپیکٹہ ریشیو اِنڈیجول ڈیسپْلے ین ہُند یم وال بِلڈْ کران چِھ۔

en: Aspect ratio selector
ks_IN: آسپیکٹْہ ریشو سیلیکٹر

en: Aspect ratio: %s
ks_IN: آسپیکٹْہ ریشیو: %s

en: Assamese
ks_IN: آسأمئ

en: Assign
ks_IN: ایسایِن کْریو

en: Assign a fixed Network ID (for SDT table)
ks_IN: ایساین کْریو اکھ فِکسْڈ  نیٹوْرک آی ڈی ( ایس ڈی ٹی  ٹیبْل باپت)

en: Assign a fixed PID to the PMT
ks_IN: ایساین کْریو اکھ فِکسْڈ پی آی ڈی پی ایم ٹی یس۔

en: Assign a fixed PID to the SPU.
ks_IN: ایساین کْریو اکھ فِکسْڈ پی آی ڈی ایس پی یو ہس۔

en: Assign a fixed PID to the audio stream.
ks_IN: ایساین کْریو اکھ فِکسْڈ پی آی ڈی آڈیو سِٹریمس۔

en: Assign a fixed PID to the video stream. The PCR PID will automatically be the video.
ks_IN: ایسایِن کْریو اکھ فیکسْڈ پی آی ڈی ویڈیو سِٹریمس۔ پی سی آر پی آی ڈی آسہ آٹومیٹیکلی ویڈیو۔

en: Assign a fixed Transport Stream ID.
ks_IN: ایساین کْریو اکھ فِکسْڈ ٹرانسپورٹ سٹریم آی ڈی۔

en: Assign a program number to each PMT. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
ks_IN: ایساین کْریو اکھ پروگرام نمبر پریتھ پی ایم ٹی یس۔ اتھ چُھ ضرورت ذِ اینیبلْڈ گژھ آسُن  "Set PID to ID of ES"  ۔

en: Attachment
ks_IN: اٹیچمینٹ

en: Attachment input
ks_IN: اٹیچمینٹ اِنپُٹ

en: Attack
ks_IN: حملْہ

en: Attack time
ks_IN: حملْہ ٹایِم

en: Attenuation
ks_IN: کمزوری

en: Attenuation, begin (in %)
ks_IN: کمزوری، شروع (منز %)

en: Attenuation, end (in %)
ks_IN: کمزوری، اند (منز %)

en: Attenuation, middle (in %)
ks_IN: کمزوری، مِڈل (منز %)

en: Audio
ks_IN: آڈیو

en: Audio &Device
ks_IN: آڈیو ڈیوایس &

en: Audio &Track
ks_IN: آڈیو ٹریک &

en: Audio Bar Graph Video
ks_IN: آڈیو بار گراف ویڈیو

en: Audio Bar Graph Video sub source
ks_IN: آڈیو بار گراف ویڈیو سب سورس

en: Audio CD
ks_IN: آڈیو سی ڈی

en: Audio CD - Track %02i
ks_IN: آڈیو CD - ٹریک%02i

en: Audio CD device
ks_IN: آڈیو سی ڈی ڈیوایِس

en: Audio CD input
ks_IN: آڈیو سی ڈی اِنپُٹ

en: Audio Delay
ks_IN: آڈیو ڈیلے

en: Audio Device
ks_IN: آڈیو ڈیوایس

en: Audio Device: %s
ks_IN: آڈیو ڈیوایِس:%s

en: Audio ES
ks_IN: آڈیو ای ایس

en: Audio Effects
ks_IN: آڈیو ایفیکٹْہ

en: Audio Effects...
ks_IN: آڈیو ایفیکٹْہ ۔ ۔ ۔

en: Audio Files
ks_IN: آڈیو فایلہ

en: Audio PID
ks_IN: آڈیو پی آی ڈی

en: Audio Settings
ks_IN: آڈیو سیٹینگ

en: Audio Spatializer
ks_IN: آڈیو سپیشلایزر

en: Audio Track
ks_IN: آڈیو ٹریک

en: Audio and Subtitles
ks_IN: آڈیو تْہ سب ٹایٹل

en: Audio balance
ks_IN: آڈیو بیلینْس

en: Audio bitrate
ks_IN: آڈیو بِٹ ریٹ

en: Audio bits per sample
ks_IN: آڈیو بِٹ پریتھ سیمپلس منز

en: Audio callback data
ks_IN: آڈیو کال بیک ڈاٹا

en: Audio capture
ks_IN: آڈیو کیپچر

en: Audio capture (ALSA)
ks_IN: آڈیو کیپچر  (ALSA)

en: Audio capture (PulseAudio)
ks_IN: آڈیو کیپچر (پلْس آڈیو )

en: Audio channel remapper
ks_IN: آڈیو چنل ریمیپر

en: Audio channels
ks_IN: آڈیو چنلْہ

en: Audio channels in input stream. Numeric value >0. Default is 2.
ks_IN: آڈیو چنل اِنپُٹ سٹریمس منز۔ نیومرِک ویلیو چُھ ۰ کھوتْہ ذیادْ۔ ڈیفالٹْہ چُھ ۲۔

en: Audio codec
ks_IN: آڈیو کوڈیک

en: Audio codecs
ks_IN: آڈیو کوڈیکْس

en: Audio configuration
ks_IN: آڈیو کنفیگریشن

en: Audio connection
ks_IN: آڈیو کنیکشن

en: Audio connection for DeckLink output.
ks_IN: آڈیو کنیکشن ڈیک لینک آوٹ پُٹس باپت۔

en: Audio connection to use for DeckLink captures. Valid choices: embedded, aesebu, analog. Leave blank for card default.
ks_IN: آڈیو کنیکشن یوس استعمال کرُن چُھ ڈیک لینک کیپچرن باپت۔ لایق چویسْہ: ایمبیڈیڈ، ایسیبو، اینالاگ۔ کارڈ ڈیفالٹس باپت ترأیو بُلینک۔

en: Audio delay %i ms
ks_IN: آڈیو ڈیلے %i ms

en: Audio delay down
ks_IN: آڈیو ڈیلے ڈاون

en: Audio delay up
ks_IN: آڈیو ڈیلے اپ

en: Audio desynchronization compensation
ks_IN: آڈیو ڈیسینکروزایشین کمپنسیشن

en: Audio device is not configured
ks_IN: آڈیو ڈیوایس چُھ نْہ کنفیگر کْرتھ

en: Audio device name
ks_IN: آڈیو ڈیوایس ناو

en: Audio encoder
ks_IN: آڈیو اینکوڈر

en: Audio filter
ks_IN: آڈیو فلٹر

en: Audio filter for PCM format conversion
ks_IN: آڈیو فلٹر پی سی ایم فارمیٹ تبدیلی باپت

en: Audio filter for band-limited interpolation resampling
ks_IN: آڈیو فلٹر بینڈ۔لیمیٹِڈ اِنٹرپولیشن ریسیمپلینگ باپت

en: Audio filter for simple channel mixing
ks_IN: آڈیو فلٹر سادْ چنل میکسینگ باپت

en: Audio filter for trivial channel mixing
ks_IN: آڈیو فلٹر  ٹریویلْ چنل میکسینگ باپت

en: Audio filtering failed
ks_IN: آڈیو فلٹرینگ گْے ناکام

en: Audio filters
ks_IN: آڈیو فلٹر

en: Audio filters are used to process the audio stream.
ks_IN: آڈیو فلٹر چھ استعمال گژھان پراسیس کرنْہ باپت یہ آڈیو سِٹریم۔

en: Audio filters will be applied to the audio streams (after conversion filters are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
ks_IN: آڈیو فلٹر یِین لاگو کرنْہ  آڈیو سٹریمن (تبدیلی پتْہ چھ فلٹر لاگو کرنْہ یوان)۔ توہیہ ہیکیو اینٹر کْرتھ کولنو ذریوہ الگ کرنْہ آمُت لِسٹْہ فلٹرن ہُند۔

en: Audio gain
ks_IN: آڈیو گین

en: Audio input
ks_IN: آڈیو اِنپُٹ

en: Audio input of the card to use (see debug).
ks_IN: اِنپُٹ کارڈُک یوس استعمال کرُن چُھ ( ڈی بگ وْچھیو)۔ آڈیو

en: Audio input pin
ks_IN: آڈیو اِنپُٹ پِن

en: Audio language
ks_IN: آڈیو لنگویج

en: Audio memory
ks_IN: آڈیو میموری

en: Audio memory output
ks_IN: آڈیو میموری آوٹ پُٹ

en: Audio mode
ks_IN: آڈیو موڈ

en: Audio output URL
ks_IN: آڈیو آوٹ پُٹ یو آر ایل

en: Audio output access method
ks_IN: آڈیو آوٹ پُٹ ایسیس میتھڈ

en: Audio output channels
ks_IN: آڈیو آوٹ پُٹ چنلْہ

en: Audio output device
ks_IN: آڈیو آوٹ پُٹ ڈیوایس

en: Audio output device (using ALSA syntax).
ks_IN: آڈیو آوٹ پُٹ ڈیوایس( استعمال کْرتھ   ALSA  سینٹیکْس)۔

en: Audio output failed
ks_IN: آڈیو آوٹ پُٹ گو ناکام

en: Audio output module
ks_IN: آڈیو آوٹ پُٹ ماڈیول

en: Audio output muxer
ks_IN: آڈیو آوٹ پُٹ مکزر

en: Audio output pin
ks_IN: آڈیو آوٹ پُٹ پِن

en: Audio output volume step
ks_IN: آڈیو آوٹ پُٹ والیوم سیٹیپ

en: Audio part of the BarGraph function
ks_IN: آڈیو پارٹ بار گراف فنکشنُک

en: Audio port
ks_IN: آڈیو پورٹ

en: Audio postrender callback
ks_IN: آڈیو پوسٹْہ رینڈر کال بیک

en: Audio prerender callback
ks_IN: آڈیو پری رینڈر کال بیک

en: Audio resampler
ks_IN: آڈیو سیمپلر

en: Audio sample rate
ks_IN: آڈیو سیمپْل ریٹ

en: Audio sample rate in Hertz. Default is 48000 Hz.
ks_IN: آڈیو سیمپْل ریٹ ہأرٹزن منز۔ ڈیفالٹْہ چُھ ۴۸۰۰۰ ہأرٹز۔

en: Audio samplerate (Hz)
ks_IN: آڈیو سیمپْل ریٹ (ہأرٹْز)

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink captures. 0 disables audio input.
ks_IN: آڈیو سیمپلینگ ریٹ ( ہأرٹزن منز) ڈیک لینک کیپچرن باپت۔ ۰ چُھ ڈیسیبْل کران آڈیو اِنپُٹ۔

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink output. 0 disables audio output.
ks_IN: آڈیو سیمپلینگ ریٹ (ہأرٹزن منز) ڈیک لینک آوٹ پُتس باپت۔ ۰چُھ ڈیسیبْل کران آڈیو آوٹ پُٹ۔

en: Audio settings
ks_IN: آڈیو سیٹینگ

en: Audio tempo scaler synched with rate
ks_IN: آڈیو ٹیمپو سیکیلر یوس سینک چُھ ریٹس سان

en: Audio track
ks_IN: آڈیو ٹریک

en: Audio track ID
ks_IN: آڈیو ٹریک آی ڈی

en: Audio track synchronization:
ks_IN: آڈیو ٹریک سینکرونایزیشن

en: Audio track: %s
ks_IN: آڈیو ٹریک :%s

en: Audio visualizations
ks_IN: آڈیو ویجوالایزیشن

en: Audio volume
ks_IN: آڈیو والیوم

en: Audio volume in hundredths of decibels (dB).
ks_IN: آڈیو والیوم ڈیسیبْل کِس ہْتمِس منز(ڈیسیبْل)۔

en: Audio/Video
ks_IN: آڈیو یا ویڈیو

en: Audio/Video decoder (using OpenMAX IL)
ks_IN: ویڈیو ڈیکوڈر/آڈیو (استعمال کران OpenMAX IL)

en: Audiobar Graph
ks_IN: آڈیو بار گراف

en: Audioscrobbler
ks_IN: آڈیو سکروبلر

en: Augment contrast between contours.
ks_IN: آگمینٹ کْریو کنٹراسٹْہ  کنٹرن درمیان

en: Augmented reality ball game
ks_IN: آگمینٹیڈ رییلٹی بال گیم

en: Author
ks_IN: آتھر

en: Author metadata
ks_IN: آتھر میٹا ڈاٹا

en: Author to put in ASF comments.
ks_IN: آتھر  یوس تھاون چُھ اے ایس ایف کومینٹن منز۔

en: Authors
ks_IN: آتھر

en: Auto
ks_IN: آٹو

en: Auto connection
ks_IN: آٹو کنیکشن

en: Auto re-connect
ks_IN: آٹو ریکنیکٹْہ کْریو

en: Auto shuffle
ks_IN: آٹو شفْل

en: Auto shuffle delay during game
ks_IN: آٹو شفْل ڈیلے گیمِہ دوران

en: Auto solve
ks_IN: آٹو سالْو

en: Auto solve delay during game
ks_IN: آٹو سالْو ڈیلے گیمِہ دوران

en: Auto start
ks_IN: آٹو سٹارٹ

en: Auto-playback of new items
ks_IN: آٹو پْلے بیک نْوین آٰیٹمن ہُند

en: Autodel
ks_IN: آٹو ڈیل

en: Autodetect subtitle files
ks_IN: آٹو ڈیٹیکٹْہ کْریو سب ٹایٹل فایلْہ

en: Automatic
ks_IN: آٹومیٹیک

en: Automatic brightness
ks_IN: آٹومیٹِک چمک

en: Automatic chroma gain
ks_IN: آٹومیٹیک کروما گین

en: Automatic gain
ks_IN: آٹومیٹیک گین

en: Automatic hue
ks_IN: آٹومیٹیک ہیو

en: Automatic white balance
ks_IN: آٹومیٹیک وایِٹ بْیلینس

en: Automatically add/delete input streams
ks_IN: آٹومیٹیکلی کْریو جمع یا ڈیلیٹ اِنپُٹ سٹریم

en: Automatically adjust the picture brightness.
ks_IN: آٹومیٹیکلی کْریو ایڈجسٹْہ پیکچر چمک۔

en: Automatically adjust the picture hue.
ks_IN: آٹومیٹیکلی کْریو ایڈجسٹْہ پیکچر ہیو۔

en: Automatically adjust the picture white balance.
ks_IN: آٹومیٹیکلی کْریو ایڈجسٹْہ پیکچر وایِٹ بیلینْس۔

en: Automatically check for updates
ks_IN: آٹومیٹیکلی کْریو چک اپڈیٹن باپت

en: Automatically connect VLC input ports to available output ports.
ks_IN: آٹومیٹیکلی کْریو کنیکٹْہ وی ایل سی اِنپُٹ پورٹ دستیاب آوٹ پُٹ پورٹن۔

en: Automatically connect to writable clients
ks_IN: آٹومیٹیکلی کْریو کنیکٹْہ رایٹیبْل کلاینٹن

en: Automatically control the chroma gain.
ks_IN: آٹومیٹیکلی کْریو کنٹرول کروما گین۔

en: Automatically detect a subtitle file, if no subtitle filename is specified (based on the filename of the movie).
ks_IN: آٹومیٹیکلی ژھأنڈیو اکھ سب ٹایٹل فایل، اگر نْہ کانہہ سب ٹایٹل فایل ناو مخصوص آسِہ ( ییمِچ بُنیاد مووی ہْندس فایل ناوس پیٹھ آسِہ)۔

en: Automatically resize and pad a video
ks_IN: آٹومیٹیکلی کْریو ریسایز تْہ پیڈ اکھ ویڈیو

en: Automatically set the video gain.
ks_IN: آٹومیٹیکلی کْریو سیٹ ویڈیو گین۔

en: Automatically start playing the playlist content once it's loaded.
ks_IN: آٹومیٹیکلی کْریو شروع پْلے کرُن یہ پْلے لِسٹہ کنٹینٹ اکِہ لٹِہ ییلہ یہ لوڈ گژھِ۔

en: Automatically try to reconnect to the stream in case of a sudden disconnect.
ks_IN: آٹومیٹیکلی کْریو کوشش ریکنیکٹْہ کرنْچ سِٹریمس کُن اگر ذن اچانک ڈیسکنیکٹْہ گژھ۔

en: Autoscale video
ks_IN: آٹو سیکیل ویڈیو

en: Avantgarde
ks_IN: ایوانٹ گارْڈ

en: Average bitrate tolerance
ks_IN: اوسط بِٹ ریٹ ٹالیرینْس

en: Averaging period for the maximum local bitrate (in kbits).
ks_IN: اوسط کران پیرڈ میکسیمم لوکل بِٹ ریٹس مُتلق ( کلوبایٹن منز)

en: Avestan
ks_IN: ایویسٹن

en: Avformat
ks_IN: اے وی فارمیٹ

en: Avformat demuxer
ks_IN: اے وی فارمیٹ ڈیمکسر

en: Avformat mux
ks_IN: اے وی فارمیٹ مکْس

en: Avformat muxer
ks_IN: اے وی فارمیٹ مکسر

en: Aymara
ks_IN: ایمارا

en: Azerbaijani
ks_IN: ایزربھایی جان

en: A→B Loop
ks_IN: A→Bلوپ

en: B-frames between I and P
ks_IN: بی۔فریم آی تْہ پی درمیان

en: B4S playlist import
ks_IN: پْلے لِسٹْہ اِمپورٹ B4S

en: Back
ks_IN: واپس

en: Background
ks_IN: بیک گراوُنڈ

en: Background Color
ks_IN: بیک گراوُنڈ رنگ

en: Background Opacity
ks_IN: بیک گراوُنڈ اوپیسٹی

en: Background color
ks_IN: بیک گراونڈ رنگ

en: Background opacity
ks_IN: بیک گراوُنڈ اوپیسٹی

en: Backlight compensation
ks_IN: بیک لایِٹ کمپنسیشن

en: Backspace
ks_IN: بک سوپیس

en: Backward
ks_IN: واپپس پتھ

en: Balance of the audio input.
ks_IN: آڈیو اِنپُٹْچ بیلینْس۔

en: Ball
ks_IN: بال

en: Ball color
ks_IN: بال رنگ

en: Ball size
ks_IN: بال سایِز

en: Ball speed
ks_IN: بال سُپیڈ

en: Ball video filter
ks_IN: بال ویڈیو فلٹر

en: Ballad
ks_IN: بیلیڈ

en: Baltic (Latin-7)
ks_IN: بالٹیک (لاطینی۔۷)

en: Baltic (Windows-1257)
ks_IN: بالٹیک (وینڈوز۔۱۲۵۷)

en: Band-stop filter
ks_IN: بینڈ۔سٹاپ فلٹر

en: Banding removal
ks_IN: بینڈینگ ہٹاوْنئ

en: Bands gain
ks_IN: بینڈْس گین

en: Bandwidth
ks_IN: بینڈ ویڈیتھ

en: Bandwidth (MHz)
ks_IN: بینڈ وِڈْتھ(MHz)

en: Bargraph position
ks_IN: بار گراف جاے

en: Bargraph transparency value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
ks_IN: بار گراف ٹرانسپیرنسی ویلیو ( ۰ پیٹھ فُل ٹرانسپیرنسی باپت ۲۵۵ کُن فُک اوپیسٹی باپت)۔

en: Base image
ks_IN: بیس امیج

en: Base pixel radius
ks_IN: بیس پیکزل ریڈیس

en: Base port
ks_IN: بیس پورٹ

en: Bashkir
ks_IN: باشکِر

en: Basic
ks_IN: بیسِک

en: Basque
ks_IN: باسْک

en: Bass
ks_IN: باس

en: Bass adjustment of the audio input.
ks_IN: باس ایڈجسٹیمینٹ  آڈیو اِنپُٹُک۔

en: Bass level
ks_IN: باس لیول

en: Be quiet
ks_IN: ژھوپْہ کْریو

en: Beat
ks_IN: بیٹ

en: Bebob
ks_IN: بی بوب

en: Behavior
ks_IN: کار

en: Belarusian
ks_IN: بیلاروشین

en: Benchmarking
ks_IN: بینچ مارکینگ

en: Bengali
ks_IN: بنگألئ

en: Best available
ks_IN: ساروْی کھوتْہ بہتر دستیاب

en: Bias the choice to use B-frames. Positive values cause more B-frames, negative values cause less B-frames.
ks_IN: بیاس کْریو چویِس استعمال کرنْہ باپت بی۔فریم۔ مثبت ویلیوہو سْیت چھ گژھان مزید بی۔فریم، منفی ویلیوہو سْیت چھ گژھان کم بی۔فریم۔

en: Bicubic (good quality)
ks_IN: باے کیوبِک (اصل کالٹی )

en: Bicubic spline
ks_IN: باے کیوبِک سُپلایِن

en: Big Band
ks_IN: بِگ بینڈ

en: Big Button
ks_IN: بِگ بوٹن

en: Bihari
ks_IN: بہأر

en: Bilinear
ks_IN: باے لینیر

en: Bislama
ks_IN: بِسلاما

en: Bitrate
ks_IN: بِٹ ریٹ

en: Bitrate (kb/s)
ks_IN: بِٹ ریٹ(kb/s)

en: Bitrate override
ks_IN: بِٹ ریٹ اوور رایِڈ

en: Bits per sample
ks_IN: بِٹْہ پریتھ سیمپلس منز

en: Black
ks_IN: کروہُن

en: Black & white
ks_IN: بُلیک اینڈ وایِٹ

en: Black Crush for Blue
ks_IN: بُلیک کرس نیلیس باپت

en: Black Crush for Green
ks_IN: بُلیک کرس  سبْز  باپت

en: Black Crush for Red
ks_IN: بُلیک کرس  ووْزلس  باپت

en: Black Level for Blue
ks_IN: بُلیک لیول نیلِس باپت

en: Black Level for Green
ks_IN: بُلیک لیول  سبْز  باپت

en: Black Level for Red
ks_IN: بُلیک لیول  ووْزلس  باپت

en: Black Metal
ks_IN: بُلیک میٹل

en: Black screens in Fullscreen mode
ks_IN: بُلیک سکرین فُل سکرین موڈس منز

en: Black screens in fullscreen
ks_IN: بُلیک سکرین فُل سکرینس منز

en: Blackmagic DeckLink SDI input
ks_IN: بُلیک میجِک ڈیک لینک ایس ڈی آی اِنپُٹ

en: Blend
ks_IN: بْلینڈ کْریو

en: Blend image
ks_IN: بْلینڈ امیج

en: Blendbench
ks_IN: بْلینڈ بینچ

en: Blending benchmark filter
ks_IN: بْلینڈ کران بینچ مارْک فلٹر

en: Blu-Ray player region code. Some discs can be played only with a correct region code.
ks_IN: بْلیو۔رے پْلییر ریجن کوڈ۔ کینہہ ڈیسکْہ ہیکو پْلے کْرتھ صرف أکس صحیح ریجن کوڈس سْیت۔

en: Blu-ray
ks_IN: بْلیو۔رے

en: Blu-ray Disc is corrupted.
ks_IN: بْلیو۔رے چھ خراب۔

en: Blu-ray Disc support (libbluray)
ks_IN: بْلیو۔رے ڈیسْک تعاون (لِب بْلیو رے)

en: Blu-ray error
ks_IN: بْلیو۔رے ایرر

en: Blu-ray menus
ks_IN: بْلیو۔رے مینیو

en: Blue
ks_IN: نیول

en: Blue balance
ks_IN: بْلیو بیلینْس

en: Blue chroma balance.
ks_IN: بْلیو کروما بیلینْس۔

en: Bluegrass
ks_IN: بلیو گراس

en: Blues
ks_IN: بلیوز

en: Bluescreen
ks_IN: بْلیو سکرین

en: Bluescreen U tolerance
ks_IN: بْلیو سکرین یو ٹالیرینْس

en: Bluescreen U value
ks_IN: بْلیو سکرین یو ویلیو

en: Bluescreen V tolerance
ks_IN: بْلیو سکرین  وی  ٹالیرینْس

en: Bluescreen V value
ks_IN: بْلیو سکرین وی ویلیو

en: Bluescreen video filter
ks_IN: بْلیو سکرین ویڈیو فلٹر

en: Blur factor (1-127)
ks_IN: بْلر فیکٹر (1-127)

en: Bob
ks_IN: باب

en: Bookmark
ks_IN: بوک مارْک

en: Bookmark %i
ks_IN: بوک مارْک%i

en: Bookmarks
ks_IN: بوک مارْک

en: Bookmarks list for a stream
ks_IN: بوک مارْک لِسٹہ أکس سِٹریمس باپت

en: Bookmarks...
ks_IN: بوک مارْک ۔ ۔ ۔

en: Booty Bass
ks_IN: بوٹی باس

en: Border
ks_IN: باڈر

en: Border height
ks_IN: باڈر تھزر

en: Border masking
ks_IN: باڈر ماسکینگ

en: Border width
ks_IN: باڈر کھجر

en: Bosnian
ks_IN: بوسنیین

en: Boss key
ks_IN: باس کی

en: Bottom
ks_IN: باٹم

en: Bottom-Left
ks_IN: باٹم۔کھوفُر

en: Bottom-Right
ks_IN: باٹم۔دوچُھن

en: Breton
ks_IN: بریٹون

en: Bridge
ks_IN: بریج

en: Bridge in
ks_IN: بریج اِن

en: Bridge out
ks_IN: بریج آوٹ

en: Bridge stream output
ks_IN: بریج سٹریم آوٹ پُٹ

en: Bright
ks_IN: چمکدار

en: Brightness
ks_IN: چمک

en: Brightness Down
ks_IN: چمک ڈاون

en: Brightness Threshold
ks_IN: چمک تھرش ہولڈْ

en: Brightness Up
ks_IN: چمک اپ

en: Brightness threshold
ks_IN: چمک تھرش ہولڈْ

en: Bring All to Front
ks_IN: تمام  انیہوکھ برونہہ کُن

en: BritPop
ks_IN: برِٹ پاپ

en: Broadcast
ks_IN: براڈ کاسٹْہ

en: Broadcast:
ks_IN: براڈ کاسٹْہ:

en: Broken or missing AVI Index
ks_IN: بروکْن یا میسینگ اے وی آی اِنڈیکْس

en: Browse
ks_IN: براوُز کْریو

en: Browse...
ks_IN: براوز کْریو ۔ ۔ ۔

en: Browser Back
ks_IN: براوزر واپس

en: Browser Favorites
ks_IN: براوزر فیورِٹ

en: Browser Forward
ks_IN: براوزر فاروأرڈ

en: Browser Home
ks_IN: براوزر ہوم

en: Browser Refresh
ks_IN: براوزر ریفریش

en: Browser Search
ks_IN: براوزر تلاش

en: Browser Stop
ks_IN: براوزر سِٹاپ

en: Build index then play
ks_IN: اِنڈیکْس کْریو بِلڈْ تْہ پتْہ کْریو پْلے

en: Building font cache
ks_IN: فانٹ کیشے بِلڈْ کران

en: Bulgarian
ks_IN: بلغارین

en: Burmese
ks_IN: برمیز

en: Burrows-Wheeler decompression
ks_IN: بروز۔ویلر ڈیکمپریشن

en: By creating a stream, the <i>Main Controls</i> will operate the stream instead of the main interface.
ks_IN: اکھ سٹریم بناونْہ سْیتئ، <i>مین کنٹرول</i>کرن آپریٹ سٹریم مین اِنٹرفیس بجاے۔

en: By default (0), all the channels of the incoming will be saved but you can restrict the number of channels here.
ks_IN: ڈیفالٹْہ(۰) ذریعہ، تمام چنلْہ اِنکمینگ ہْنز یِین محفوظ کرنْہ مگر توہیہ ہیکیو ییتنس چنلن ہُند تعداد محدود کْرتھ۔

en: By default the dummy interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
ks_IN: ڈیفالٹْہ ذریعہ ڈمی اِنٹرفیس پْلگ اِن کرِ شروع اکھ ڈاس کمانڈ بوکْس۔ خاموش موڈ اینیبْل کرنْہ سْیت یِیہ نْہ یہ کمانڈ بوکْس مگر ہیکِہ واریاہ پریشان کُن أسِتھ ییلہ توہیہ یژھان چھیو رُکاوُن وی ایل سی تْہ کانہہ ویڈیو وینڈو چھ نْْہ اوپْن آسن۔

en: By default the rc interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
ks_IN: ڈیفالٹْہ ذریعہ کرِ آر سی اِنٹرفیس پْلگ اِن شروع اکھ ڈاس کمانڈ بوکْس۔ خاموش موڈ اینیبْل کرنْہ سْیت  یِیہ نْہ اننْہ کمانڈ بوکْس مگر ہیکہ أسِتھ واریاہ پریشان کُن ییلہ توہیہ وی ایل سی رُکاون ییژھیو تْہ کانہہ ویڈیو وینڈو آسِہ نْہ اوپْن۔

en: By default, VLC can be controlled using the media keys on modern Apple keyboards.
ks_IN: ڈیفالٹہ ذریعہ، ہیکو وی ایل سی کنٹرول کْرتھ استعمال کْرتھ میڈیا کی ماڈرن ایپْل کی بورڈن پیٹھ۔

en: By default, VLC can be remotely controlled with the Apple Remote.
ks_IN: ڈیفالٹْہ ذریعہ، ہیکو وی ایل سی کنٹرول کْرتھ ریموٹلی ایپْل ریموٹ سْیتئ۔

en: By default, VLC keeps a list of the last 10 items. This feature can be disabled here.
ks_IN: ڈیفالٹْہ ذریعہ، وی ایل سی چُھ تھاوان اکھ لِسٹْہ پْتمین ۱۰ آیٹمن ہُند۔ یہ فیچر ہیکو ڈیسیبْل کْرتھ ییتنس۔

en: By default, VLC uses the fullscreen mode known from previous Mac OS X releases. It can also use the native fullscreen mode on Mac OS X 10.7 and later.
ks_IN: ڈیفالٹْہ ذریعہ چُھ وی ایل سی استعمال کران فُل سکرین موڈ  یوس ذن زاننہ یوان چُھ پْتمِہ میک او ایس ریلیزو پیٹھ۔ یہ ہیکہ بْیہ استعمال کْرتھ نیٹیو فُل سکرین موڈ میک او ایس ایکْش ۱۰۔۷ یا امہ علاوس پیٹھ۔

en: By default, VLC will allow you to switch to the next or previous item with the Apple Remote. You can disable this behavior with this option.
ks_IN: ڈیفالٹہ ذریعہ، وی ایل سی دِیہ توہیہ اجازت سوچ کرنس منز برونہمِس یا پْتمِس آیٹمس کُن ایپْل ریموٹ سْیتئ۔ توہیہ ہیکیو ڈیسیبْل کْرتھ یہ طریق کار ییمہ اوپشن سْیتئ۔

en: By default, VLC will control its own volume with the Apple Remote. However, you can choose to control the global system volume instead.
ks_IN: ڈیفالٹْہ ذریعہ ، کرِ وی ایل سی کنٹرول پنُن والیوم ایپْل ریموٹ سْیت۔ اماپوز، توہیہ ہیکیو ژأرتھ کنٹرول کرُن گلوبل سسٹم والیوم امہ بجاے۔

en: By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
ks_IN: ڈیفالٹْہ ذریعہ، سْرور بوزِ کونِہ تِہ لوکل آی پی ایڈرسس پیٹھ۔ اکھ آی پی ایڈرس (e.g. ::1 or 127.0.0.1) کْریو مخصوص یا اکھ ہوسٹْہ ناو ( مثلن۔ لوکل ہوسٹْہ) تِم محدود تھاونْہ باپت أکس خاص نیٹوْرک اِنٹرفیسس کُن۔

en: Bytes
ks_IN: بایٹْہ

en: C
ks_IN: ks_IN

en: C&onvert
ks_IN: تبدیل کْریو &

en: C&onvert / Save
ks_IN: تبدیل کْریو یا محفوظ کْریو  &

en: C64 sid demuxer
ks_IN: ڈیمکسر C64 sid

en: CAF demuxer
ks_IN: سی اے ایف ڈیمکسر

en: CBR bitrate (kbps)
ks_IN: سی بی آر بِٹ ریٹ (کے بی پی یز)

en: CBR encoding
ks_IN: سی بی آر اینکوڈینگ

en: CDDB Server
ks_IN: CDDBسْرور

en: CDDB Server port to use.
ks_IN: سْرورُ یوس استعمال کرُن چُھ CDDB

en: CDDB port
ks_IN: CDDBپورٹ

en: CDG demuxer
ks_IN: سی ڈی جی ڈیمکسر

en: CDG video decoder
ks_IN: سی ڈی جی ویڈیو ڈیکوڈر

en: CLI input
ks_IN: اِنپُٹ CLI

en: CPU optimizations
ks_IN: سی پی یو اوپٹیمایزیشن

en: CSA Key
ks_IN: سی ایس اے کی

en: CSA Key in use
ks_IN: سی ایس اے کی استعمالس منز

en: CSA encryption key used. It can be the odd/first/1 (default) or the even/second/2 one.
ks_IN: سی ایس اے اینکریپشن کی گْے استعمال۔ یہ ہیکِہ أسِتھ طاق یا گوڈنِچ یا ۱ (ڈیفالٹْہ) یا جُفت یا دویم یا ۲ اکھ۔

en: CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
ks_IN: سی ایس اے اینکریپشن کی۔ یہ گژھ ضروری آسْنئ اکھ ۱۶ کریکٹر سِٹرینگ (۸ ہیکزاڈیسیمْل بایٹْہ)۔

en: CVD subtitle decoder
ks_IN: سی وی ڈی سب ٹایٹل ڈیکوڈر

en: Cabaret
ks_IN: کیبرے

en: Cable
ks_IN: کیبْل

en: Cable and satellite reception parameters
ks_IN: کیبْل تْہ سیٹالایِٹ ریسیپشن پیرامیٹر

en: Caching
ks_IN: کیشینگ

en: Caching value (ms)
ks_IN: کیشینگ ویلیو (ملی سیکنڈ)

en: Caching value for cameras and microphones, in milliseconds.
ks_IN: ویلیو کیشے کران کیمراہن تْہ مایکروفونن باپت، ملی سیکنڈن منز۔

en: Caching value for local files, in milliseconds.
ks_IN: ویلیو کیشے کران لوکل فایلن باپت، ملی سیکنڈن منز

en: Caching value for network resources, in milliseconds.
ks_IN: ویلیو کیشے کران نیٹوْرک ریسورسن باپت، ملی سیکنڈن منز

en: Caching value for optical media, in milliseconds.
ks_IN: ویلیو کیشے کران  اوپٹیکل میڈیاہس  باپت، ملی سیکنڈن منز

en: Calculation factor
ks_IN: شُمار فیکٹر

en: Calculation factor. In Absolute delay mode the factor represents seconds.
ks_IN: شُمار فیکٹر۔ مُکمل ڈیلے موڈس منز چُھ فیکٹر پیش کران سیکنڈ۔

en: Callback cookie string
ks_IN: کال بیک کوکی سِٹرینگ

en: Callback data
ks_IN: کال بیک ڈاٹا

en: Cancel
ks_IN: کینسل کْریو

en: Cannot save Configuration
ks_IN: ہیکہ نْہ محفوظ کْرتھ کنفیگریشن

en: Cannot write to file %1:
    %2.
ks_IN: ہیکِہ نْہ فایلِہ لیکھیتھ %1:
    %2۔

en: Canvas
ks_IN: کینواس

en: Canvas video filter
ks_IN: کینواس ویڈیو فلٹر

en: Capability
ks_IN: صلأحیت

en: Capture
ks_IN: کیپچر کْریو

en: Capture &Device
ks_IN: کیپچر ڈیوایِس &

en: Capture Audio
ks_IN: کیپچر آڈیو

en: Capture failed
ks_IN: کیپچر گو ناکام

en: Capture fragment size
ks_IN: کیپچر فریگمینٹ سایِز

en: Capture mode
ks_IN: کیپچر موڈ

en: Capture region height
ks_IN: کیپچر ریجن تھزر

en: Capture region width
ks_IN: کیپچر ریجن کھجر

en: Capture the audio stream in stereo.
ks_IN: کیپچر کْریو آڈیو سِٹریم سیٹیریوہس منز۔

en: Cartoon
ks_IN: کارٹون

en: Catalan
ks_IN: کیٹالان

en: Category
ks_IN: کیٹاگری

en: Celtic
ks_IN: سیلٹیک

en: Celtic (Latin-8)
ks_IN: سیلٹِک (لاطینی۔۸)

en: Center
ks_IN: مرکز

en: Centre Weighted Median
ks_IN: مرکز ویٹیڈ میڈین

en: Certificate of the Authority to verify server's against
ks_IN: سرٹیفیکیٹ ایتھارٹی ہْنز یوس سْرور تصدیق کران چھ مُخألِف

en: Chamber Music
ks_IN: چیمبر میوزِک

en: Chamorro
ks_IN: چمورو

en: Change
ks_IN: تبدیل کْریو

en: Change Hotkey
ks_IN: ہاٹ کی کْریو تبدیل

en: Change playlistview
ks_IN: تبدیل کْریو پْلے لِسٹْہ ویو

en: Change subtitle delay
ks_IN: تبدیل کْْریو سب ٹایٹل ڈیلے

en: Change the caching for the media
ks_IN: میڈیاہس باپت کْریو کیشینگ تبدیل

en: Change the display name of the Service.
ks_IN: تبدیل کْریو ڈیسپْلے ناو سْروس ہُند

en: Change the id of an elementary stream
ks_IN: تبدیل کْریو آی ڈی  اکہ ایلمینٹری سٹریم ہْنز

en: Change the language of an elementary stream
ks_IN: تبدیل کْریو زبان اکہ ایلمینٹری سٹریم ہْنز

en: Change the lirc configuration file
ks_IN: تبدیل کْریو لیرِک کنفیگریشن فایل

en: Change the loop and repeat modes
ks_IN: لوپ کْریو تبدیل تْہ ریپیٹ موڈ

en: Change the start time for the media
ks_IN: میڈیاہس باپت کْریو تبدیل شروع ٹایم

en: Change title according to current media
ks_IN: عنوان کْریو تبدیل موجود میڈیا مُطأبق

en: Channel Name
ks_IN: چنل ناو

en: Channels
ks_IN: چنلْہ

en: Channels available for audio output. If the input has more channels than the output, it will be down-mixed. This parameter is ignored when digital pass-through is active.
ks_IN: چنلْہ یم دستیاب چھ آڈیو آوٹ پُٹ باپت۔ اگر اِنپُٹس زیادْ چنلْہ آسن آوٹ پُٹ کھوتْہ، یہ یِیہ ڈاون میکْس کرنْہ۔ یہ پیرامیٹر چُھ یک طرد تراونْہ یوان ییلہ ڈیجیٹل پاس۔تھرو ایکٹیو آسان چُھ۔

en: Channels count
ks_IN: چنل کاوُنٹ

en: Channels count of an audio elementary stream
ks_IN: چنل کاونُٹ اکِہ آڈیو ایلمینٹری سِٹریم ہُند

en: Channels:
ks_IN: چنلْہ:

en: Chanson
ks_IN: چینسن

en: Chaoji VCD subtitle packetizer
ks_IN: چھوجی وی سی ڈی سب ٹایٹل پیکیٹایزر

en: Chapter
ks_IN: چپٹر

en: Chapter %i
ks_IN: چپٹر %i

en: Chapter codecs
ks_IN: چپٹر کوڈیک

en: Chapter offset in ms
ks_IN: چپٹر آف سیٹ ملی سینکنڈن منز

en: Chapters
ks_IN: چپٹر

en: Characteristic dimension
ks_IN: خاص ڈایمینشن

en: Chechen
ks_IN: چیچینی

en: Check for &Updates...
ks_IN: اپڈیٹن باپت کْریو چک &

en: Check for Update...
ks_IN: اپڈیٹن باپت کْریو چک ۔ ۔ ۔

en: Check for VLC updates
ks_IN: وی ایل سی اپڈیٹن باپت کْریو چک

en: Check for album art and metadata?
ks_IN: چک کْرواہ  ایلبم آرٹ تْہ میٹا ڈاٹا باپت؟

en: Check this option if you want attenuate blended zone by this plug-in (if option is unchecked, attenuate is made by opengl)
ks_IN: چک کْریو یہ اوپشن اگر توہیہ کمزور چیو کرُن یژھان بْلینڈیڈ زون ییمہ پلگ اِن ذریعہ ( اگر اوپشن ان چکْڈ آسِہ، کمزور چُھ بناون۔ہ یوان بذریعہ اوپْن جی ایل)

en: Chichewa; Nyanja
ks_IN: چیچیوا؛نییانجا

en: Chinese
ks_IN: چینی

en: Choose
ks_IN: ژأریو

en: Choose Cover Art
ks_IN: کور آرٹ ژأریو

en: Choose Destination
ks_IN: منزل ژأریو

en: Choose Profile
ks_IN: پروفایل ژأریو

en: Choose a file
ks_IN: اکھ فایل ژأریو

en: Choose a pixel shader to apply.
ks_IN: اکھ پیکزل شیڈر ژأریو لاگو کرنْہ باپت

en: Choose an output location
ks_IN: اکھ آوٹ پُٹ جاے ژأریو

en: Choose handling for colours in those output frames that fall across input frame boundaries. 
    
    Latest: take chroma from new (bright) field only. Good for interlaced input, such as videos from a camcorder. 
    
    AltLine: take chroma line 1 from top field, line 2 from bottom field, etc. 
    Default, good for NTSC telecined input (anime DVDs, etc.). 
    
    Blend: average input field chromas. May distort the colours of the new (bright) field, too. 
    
    Upconvert: output in 4:2:2 format (independent chroma for each field). Best simulation, but requires more CPU and memory bandwidth.
ks_IN: ژأریو ہینڈلینگ رنگن باپت تِمن آوٹ پُٹ فریمن منز یم ذن پیوان چھ اِنپُٹ فریم باونڈرین منز۔ 
    
    تاز ترین:  کروما نییو صرف نوِ (چمکدار) فیلڈْ پیٹھ صرف۔ اصل چُھ اِنٹرلیسْڈ اِنپُٹ باپت، مثلن ویڈیو اکہ کیمکاڈر پیٹھ۔ 
    
    آلٹْہ لاین: کروما لاین ۱ نییو ٹاپ فیلڈْ پیٹھ، لاین ۲ نییو باٹم فیلڈْ پیٹھ، وغیر۔ 
    ڈیفالٹْہ، اصل این ٹی ایس سی ٹیلی ساینیڈ اِنپُٹ باپت (اینیمی ڈی وی ڈی، وغیر۔)۔ 
    
    بْلینڈ: اوسط اِنپُٹ فیلڈْ کروما۔ ما کرن خرأبی نْوس (چمکدار) فیلڈْ کین رنگن منز تِہ۔ 
    
    اپ کنوأرٹ: آوٹ پُٹچُھ ۴:۲:۲ فارمیٹس منز ( آزاد کروما پریتھ فیلڈس باپت)۔ ساروْی کھوتْہ اصل سیمولیشن، مگر ضرورت چھ ذیاد۔ سی پی یو تْہ میموری بینڈ ویڈتھْچ۔

en: Choose one or more media file to open
ks_IN: ژأریو اکھ یا ذیادْ میڈیا فایل اوپْن کرنْہ باپت

en: Choose the directory or filename where the records will be stored.
ks_IN: ژأریو ڈاریکٹری یا فایل ناو ییتنس ریکارڈ سیٹور کرنْہ یِیہ۔

en: Choose the folder to save your video snapshots to.
ks_IN: ژأریو فولڈر  یتھ منز پنْنئ ویڈیو سینیپ شاٹ محفوظ کْریو۔

en: Choose the program to select by giving its Service ID. Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
ks_IN: ژأریو پروگرام یوس ژارِن چُھ امِچ سْروس آی ڈی دِنْہ سْیت۔ یہ اوپشن کْریو تیلِہ استعمال  اگر توہیہ یژھان چھیو ریڈ کرُن اکھ ملٹی۔پروگرام سِٹریم (مثلن ڈی وی بی سِٹریم مثلن)۔

en: Choose the programs to select by giving a comma-separated list of Service IDs (SIDs). Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
ks_IN: ژأریو پروگرام یوس ژارُن چُھ دِنْہ سْیت اکھ کاماہو ذریعہ الگ کرنْہ آمُت لِسٹْہ سْروس اّی ڈی دِنْہ سْیت (ایس آی ڈی)۔ یہ اوپشن کْریو تیلِہ استعمال اگر توہیہ یژھان چھیو ریڈ کرْنئ اکھ ملٹی۔پروگرام سِٹریم ( مثلن ڈی وی بی سِٹریم مثلن)۔

en: Choose whether the SPU streams should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
ks_IN: ژأریو ذِ یِم ایس پی یوسِٹریم چھاہ ریڈاریکٹْہ کرْنئ سِٹریم آوٹ پُٹ فیسلٹی کُن ییلہ یہ پْتیم کھ اینیبْل چھ کرنْہ یوان۔

en: Choose whether the audio stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
ks_IN: ژأریو ذِ یہ آڈیو سِٹریم چھاہ ریڈاریکٹْہ کرْنئ سِٹریم آوٹ پُٹ فیسلٹی کُن ییلہ یہ پْتیم کھ اینیبْل چھ کرنْہ یوان۔

en: Choose whether the video stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
ks_IN: ژأریو ذِ یہ ویڈیو سِٹریم چھاہ ریڈاریکٹْہ کرْنئ سِٹریم آوٹ پُٹ فیسلٹی کُن ییلہ یہ پْتیم کھ اینیبْل چھ کرنْہ یوان۔

en: Choose...
ks_IN: ژأریو ۔ ۔ ۔

en: Chorus
ks_IN: کورس

en: Christian Gangsta Rap
ks_IN: کریسچن گینگیسٹا ریپ

en: Christian Rap
ks_IN: کریسچن ریپ

en: Christian Rock
ks_IN: کریسچن راک

en: Chroma
ks_IN: کروما

en: Chroma ME for subpel and mode decision in P-frames.
ks_IN: کروما ایم ای سبپیل تْہ موڈ ڈیسیجنن باپت پی۔فریمن منز۔

en: Chroma for the base image
ks_IN: کروما بیس امیج باپت

en: Chroma for the blend image
ks_IN: کروما بْلینڈ امیج باپت

en: Chroma format
ks_IN: کروما فارمیٹ

en: Chroma fourcc used by the framebuffer. Default is RGB since the fb device has no way to report its chroma.
ks_IN: کروما فور سی سی  یوس استعمال گژھان چُھ فریم بفر ذریعہ۔ ڈیفالتْہ چُھ آر جی بی کیاز کہ ایف بی ڈیوایسس چُھ نْہ کانہہ طریقہ رپورٹ کرنُک پنُن کروما۔

en: Chroma gain
ks_IN: کروما گین

en: Chroma gain control.
ks_IN: کروما گین کنٹرول۔

en: Chroma in motion estimation
ks_IN: کروما موشن ایسٹیمیشنس منز

en: Chroma to convert picture to before sending it to the internal OpenCV filter
ks_IN: کروما یتھ منز پیکچر تبدیل کرْنئ چھ  پیکچر  امہ برونہہ ذِ یہ یِیہ سوزنْہ اِنٹرنیٹ اوپْن سی وی فلٹرس کُن

en: Chroma used
ks_IN: استعمال کرنْہ آمُت کروما

en: Chroma which the base image will be loaded in
ks_IN: کروما یتھ منز بیس امیج لوڈ کرنْہ یِیہ

en: Chroma which the blend image will be loaded in
ks_IN: کروما یتھ منز بْلینڈ امیج لوڈ کرنْہ یِیہ

en: Chrominance elimination
ks_IN: کرومینینْس ہٹاوْنئ

en: Church Slavic
ks_IN: چْرْچ سیلیویک

en: Chuvash
ks_IN: چو واش

en: Ciphers, key exchange methods, hash functions and compression methods can be selected. Refer to GNU TLS documentation for detailed syntax.
ks_IN: صفر، کی تبدیلی میتھڈ، ہیش فنکشن تْہ کمپریشن میتھڈ ہیکو ژأرتھ۔ ریفر کْریو جی این یو ٹی ایل ایس ڈاکیمینتیشن کُن تفصیلی سینٹیکْس باپت۔

en: Circular Left Hand (18V)
ks_IN: گول کھوفر اتْھہ (۱۸ وی)

en: Circular Right Hand (13V)
ks_IN: گول دوچُھن اتْھہ (۱۳ وی)

en: Cl&ear
ks_IN: کْلیر &

en: Cl&ose
ks_IN: بند کْریو &

en: Classic Rock
ks_IN: کلاسیک راک

en: Classical
ks_IN: کلاسیکل

en: Clean up
ks_IN: صاف کْریو

en: Clear
ks_IN: کْلیر کْریو

en: Clear List
ks_IN: لِسٹْہ کْریو کْلیر

en: Clear the messages
ks_IN: مسیج کْریو کْلیر

en: Clear the playlist
ks_IN: پْلے لِستْہ کْریو کْلیر

en: Click to set point B
ks_IN: کْلک کْریو سیٹ کرنْہ باپت پویِنٹ بی

en: Click to toggle between elapsed and remaining time
ks_IN: کْلک کْریو ٹوگل کرنْہ باپت ایلیپسْڈ  تْہ باقی ٹایمس درمیان

en: Click to toggle between loop all, loop one and no loop
ks_IN: کْلک کْریو ٹوگْل کرنْہ باپت لوپ آل، لوپ ون تْہ نو لوپس درمیان

en: Click to toggle between total and remaining time
ks_IN: کْلک کْریو ٹوگل کرنْہ باپت کُل تْہ باقی ٹایمس درمیان

en: Client port
ks_IN: کْلاینٹ پورٹ

en: Clock jitter
ks_IN: کُلاک جیٹر

en: Clock reference average counter
ks_IN: کُلاک ریفرینْس اوسط کاونٹر

en: Clock source
ks_IN: کُلاک سورس

en: Clock synchronisation
ks_IN: کُلاک سینکرونایزیشن

en: Clone
ks_IN: کولون

en: Clone video filter
ks_IN: کولون ویڈیو فلٹر

en: Close Window
ks_IN: وینڈو کْریو بند

en: Close to systray
ks_IN: سیسٹرے نزدیک

en: Closed Captions decoder
ks_IN: بند کیپشن ڈیکوڈر

en: Closed captions
ks_IN: بند کرنْہ آمْتئ کیپشن

en: Closed captions %u
ks_IN: بند کرنْہ آمْت کیپشن %u

en: Closed captions 1
ks_IN: بند کرنْہ آمْت کیپشن ۱

en: Closed captions 2
ks_IN: بند کرنْہ آمْتئ کیپشن ۲

en: Closed captions 3
ks_IN: بند کرنْہ آمْتئ کیپشن ۳

en: Closed captions 4
ks_IN: بند کرنْہ آمْتئ کیپشن۴

en: Club
ks_IN: کْلب

en: Club - House
ks_IN: کْلب۔ہاوُس

en: Co&dec
ks_IN: کوڈیک &

en: Codec
ks_IN: کوڈیک

en: Codec Details
ks_IN: کوڈیک تفصیل

en: Codec Level
ks_IN: کوڈیک لیول

en: Codec Profile
ks_IN: کوڈیک پروفایل

en: Codec name
ks_IN: کوڈیک ناو

en: Codec not supported
ks_IN: کوڈیکس چُھ نْہ تعاون

en: Codecs
ks_IN: کوڈیک

en: Codecs / Muxers
ks_IN: کوڈیک یا مکزر

en: Coefficient thresholding on P-frames
ks_IN: کوفیشینٹ تھرشہولڈنگ پی۔فریمن پیٹھ

en: Collapse
ks_IN: کولیپْس کْریو

en: Collect miscellaneous local statistics about the playing media.
ks_IN: جمع کْریو رلْہ ملْہ لوکل سیٹیٹیسٹیکْس پْلے یِنگ میڈیاہس باپت۔

en: Color
ks_IN: رنگ

en: Color ASCII art video output
ks_IN: رنگ ایسکاے آرٹ ویڈیو آوٹ پُٹ

en: Color effect
ks_IN: رنگ اثر

en: Color extraction
ks_IN: رنگ کڈون

en: Color inversion
ks_IN: رنگ اُلٹاوْنئ

en: Color killer
ks_IN: رنگ کِلر

en: Color messages
ks_IN: رنگ مسیج

en: Color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
ks_IN: رنگ متنُک یوس رینڈر کرنْہ یِیہ ویڈیوہس پیٹھ۔ یہ گژھ ضرور آسُن اکھ ھیکزا ڈیسیمْل ( ایچ ٹی ایم ایل رنگن ہیو)۔ گوڈنیک ذْ کریکٹر چھ ووزلِس باپت، پتْہ سبز، پتْہ نیول۔ #000000 = کروہُن, #FF0000 = ووزُل, #00FF00 = سبز, #FFFF00 = زرد (ووزُل + سبز), #FFFFFF = سفید

en: Color scheme
ks_IN: رنگ سیکیم

en: Color threshold
ks_IN: رنگ تھرش ہولڈْ

en: Color threshold filter
ks_IN: رنگ تھرش ہولڈ فلٹر

en: Colors
ks_IN: رنگ

en: Colors similar to this will be kept, others will be grayscaled. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
ks_IN: رنگ یتھ ہیوی یِین تھاونْہ، باقی یِین گرے سیکیل کرنْہ۔ یہ گژھ ضرور اکھ ھیکزا ڈیسیمْل آسُن ( ایچ ٹی ایم ایل رنگن ہْند پأٹھئ)۔ گوڈنیک ذْ کریکٹر چھ ووزلِس باپت، پتْہ سبز، پتْہ نیول۔#000000 = کروہُن, #FF0000 = ووزُل, #00FF00 = سبز, #FFFF00 = ذرد (ووزُل + سبز), #FFFFFF =سفید

en: Column border
ks_IN: کالم بارڈر

en: Columns
ks_IN: کالم

en: Comedy
ks_IN: کامیڈی

en: Comma separated list of aspect ratios which will be added in the interface's aspect ratio list.
ks_IN: کاماہو  سْیت الگ کرنْہ آمُت  آسپیکٹہ  ریشیوہن ہُند لِسٹْہ یوس ذن جمع کرنْہ یِیہ اِنٹرفیس کِس آسپیکٹْہ  ریشیو لِسٹس منز۔

en: Comma separated list of crop ratios which will be added in the interface's crop ratios list.
ks_IN: کاماہو  سْیت الگ کرنْہ آمُت کراپ ریشیوہن ہُند لِسٹْہ یوس ذن جمع کرنْہ یِیہ اِنٹرفیس کِس کراپ ریشیو لِسٹس منز۔

en: Comma-separated list of active windows, defaults to all
ks_IN: کاما۔سپریٹِڈ لِسٹْہ ایکٹیو وینڈوہن ہُند، ڈیفالٹْہ تمامن کُن

en: Command-line interface
ks_IN: کمانڈ۔لاین اِنٹرفیس

en: Comment
ks_IN: کومینٹ

en: Comment to put in ASF comments.
ks_IN: کومینٹ  یوس تھاون چُھ اے ایس ایف کومینٹن منز۔

en: Comments
ks_IN: کومینٹ

en: Compensate delay
ks_IN: کمپنسیٹ کْریو  ڈیلے

en: Compiled by %s on %s (%s)
ks_IN:  %s ذریعہ کمپایِل کرنْہ آمُت %s (%s)

en: Compiler: %s
ks_IN: کمپایلر: %s

en: Complete MRL for VLC internal
ks_IN: مُکمل کْریو  ایم آر ایل وی ایل سی اِنٹْرنلس باپت

en: Component
ks_IN: کمپونینٹ

en: Composer
ks_IN: کمپوزر

en: Composite
ks_IN: کمپوزِٹ

en: Compression level
ks_IN: کمپریشن لیول

en: Compressor
ks_IN: کمپریسر

en: Compute and print PSNR stats. This has no effect on the actual encoding quality.
ks_IN:   سیٹیٹ کْریو کمپیوٹ تْہ پرینٹ۔ امیوک کانہہ اثر چُھ نْہ پیوان اصلی اینکوڈینگ کالٹی۔PSNR

en: Compute and print SSIM stats. This has no effect on the actual encoding quality.
ks_IN:   سیٹیٹ کْریو کمپیوٹ تْہ پرینٹ۔ امیوک کانہہ اثر چُھ نْہ پیوان اصلی اینکوڈینگ کالٹی۔SSIM

en: Conductor
ks_IN: کنڈکٹر

en: Config of last used skin
ks_IN: کنفیگ پْتمِہ لٹْہ استعمال کرنْہ آمتِہ سیکینْچ

en: Configuration options
ks_IN: کنفیگیوریشن اوپشن

en: Configuration options that will be used by the Service (eg. --foo=bar --no-foobar). It should be specified at install time so the Service is properly configured.
ks_IN: کنفیگیوریشن اوپشن  یم ذن استعمال گژھن سْروس ذریعہ      (eg. --foo=bar --no-foobar)۔ یہ گژھ مخصوص کرنْہ یُن انسٹال ٹایمس پیٹھ یُتھ ذن سْروس صحیح پأٹھ کنفیگر گْژھ۔

en: Configure Hotkeys
ks_IN: ہاٹ کی کْریو کنفیگر

en: Connect to clients matching
ks_IN: کنیکْٹْہ کْریو کْلاینٹ یم میچ گژھان چھِ

en: Connection failed
ks_IN: کنیکشن گو ناکام

en: Console
ks_IN: کنسول

en: Constant bitrate mode (CBR)
ks_IN: کنسٹینٹ بِٹ ریٹ موڈ (سی بی آر)

en: Constant error mode
ks_IN: کنسٹینٹ ایرر موڈ

en: Constant lambda mode
ks_IN: لگاتار لمبڈا موڈ

en: Constant noise threshold mode
ks_IN: لگاتار شور تھرش ہولڈ موڈ

en: Constant quality factor
ks_IN: لگاتار کالٹی فیکٹر

en: Constant quality mode
ks_IN: کنسٹینٹ کالٹی موڈ

en: Containers
ks_IN: کنٹینر

en: Containers (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)
ks_IN: کنٹینر (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)

en: Contemporary Christian
ks_IN: کنٹیمپرری کریسچن

en: Content bitrate
ks_IN: کنٹینٹ بِٹ ریٹ

en: Context menu
ks_IN: کنٹیکْسٹْہ مینیو

en: Continue
ks_IN: جأری تھأیو

en: Continue playback
ks_IN: پْلے بیک تھأیو جأری

en: Continue playback where you left off
ks_IN: جأری تھأیو پْلے بیک ییتنس توہیہ ترومُت اوس

en: Continue playback?
ks_IN: جاری تھاووا پْلے بیک؟

en: Continuous 22kHz tone
ks_IN: جأری ۲۲۰ کلو ہأڑتْز

en: Continuous stream
ks_IN: جأری سِٹریم

en: Contrast
ks_IN: کنٹراسٹْہ

en: Control
ks_IN: کنٹرول

en: Control external music players
ks_IN: کنٹرول کْریو ایکْسٹرنل میوزِک پْلییر

en: Control interfaces
ks_IN: کنٹرول کْریو اِنٹرفیس

en: Control menu for the player
ks_IN: کنٹرول کْریو مینیو پْلییر باپت

en: Control playback with media keys
ks_IN: پْلے بیک کْریو کنٹرول میڈیا کی یو ذریعہ

en: Control playback with the Apple Remote
ks_IN: کنٹرول  کْریو پْلے بیک ایپْل ریموٹ سْیت

en: Control playlist items with the Apple Remote
ks_IN: کنٹرول  کْریو پْلے لِسٹْہ آیٹم  ایپْل ریموٹ سْیت

en: Control system volume with the Apple Remote
ks_IN: کنٹرول  کْریو  سسٹم والیوم  ایپْل ریموٹ سْیت

en: Controls
ks_IN: کنٹرول

en: Conve&rt / Save...
ks_IN: تبدیل کْریو یا محفوظ کْریو ۔ ۔ ۔ &

en: Convergence time of 'avbr' RateControl
ks_IN: کنوْرجنْس ٹایم اے وی بی آر ریٹ کنٹرولُک

en: Conversions from
ks_IN: پیٹھ تبدیلی

en: Convert
ks_IN: تبدیل کْریو

en: Convert & Stream
ks_IN: تبدیل کْریو & سِٹریم

en: Convert / Stream...
ks_IN: تبدیل کْریو یا سِٹریم کْریو ۔ ۔ ۔

en: Convert 3D picture to anaglyph image video filter
ks_IN: تبدیل کْریو ۳ڈی پیکچر ایناگْلایِف امیج ویڈیو فلٹرس کُن

en: Copy
ks_IN: کاپی کْریو

en: Copy packetizer
ks_IN: کاپی پیکیٹایزر

en: Copyright
ks_IN: کاپی رایِٹ

en: Copyright Acknowledgement
ks_IN: کاپی رایِٹ ایکنالیجمینٹ

en: Copyright metadata
ks_IN: کاپی رایِٹ میٹا ڈاٹا

en: Copyright string to put in ASF comments.
ks_IN: کاپی رایِٹ سِٹرینگ  یوسئ  تھاون چُھ اے ایس ایف کومینٹن منز۔

en: Core Animation OpenGL Layer (Mac OS X)
ks_IN: کور اینیمیشن اوپْن جی ایل لییر (میک او ایس ایکْس)

en: Cornish
ks_IN: کارنیش

en: Corsican
ks_IN: کورسیکن

en: Could not demux ASF stream
ks_IN: ہیوک نْہ ڈیمکْس کْرتھ اے ایس ایف سِٹریم

en: Country
ks_IN: مُلک

en: Cover
ks_IN: کور

en: Create
ks_IN: بنأیو

en: Create "Fast Start" files
ks_IN: بنأیو  "تیز شروعات" فایلْہ

en: Create "Fast Start" files. "Fast Start" files are optimized for downloads and allow the user to start previewing the file while it is downloading.
ks_IN: فایلہ بنأیو۔  "تیز شروعات" فایلہ چھ اوپٹیمایزْڈ ڈاون لوڈن باپت تْہ چھ یوزرس اجازت دِوان شروع کرنس منز پری ویو فایلہْ کرنِہ ییلہ ذن یہ ڈاون لود گژھان آسان چُھ۔ "تیز شروعات"

en: Create Directory
ks_IN: ڈاریکٹری بنأیو

en: Create Directory...
ks_IN: ڈاریکٹری بنأیو ۔ ۔ ۔

en: Create Folder
ks_IN: فولڈر بنأیو

en: Create Folder...
ks_IN: فولڈر بنأیو ۔ ۔ ۔

en: Create a new bookmark
ks_IN: اکھ نُو بوک مارْک بنأیو

en: Create a new profile
ks_IN: اکھ نُو پروفایل بنأیو

en: Create unique name in the System Tuning Spaces
ks_IN: بنأیو یونیک ناو سسٹم ٹیونینگ سُپیسن منز

en: Create video buffers in system memory instead of video memory. This isn't recommended as usually using video memory allows benefiting from more hardware acceleration (like rescaling or YUV->RGB conversions). This option doesn't have any effect when using overlays.
ks_IN: ویڈیو بفر بنأیو سسٹم میموری منز ویڈیو میموری بجاے۔ اتھ  چھ نْہ سُفأرش کیاز کہ عامطور چھ  ویڈیو میموری استعمال کرنس منز اجازت آسن فأیدہ تُلنُک مزید ہارڈ وْیر ایکسلریشن پیٹھ ( مثلن ریسیکیل کران یا   YUV->RGB  تبدیلی) ۔ اتھ اوپشنس چُھ نْہ کانہہ اثر پیوان ییلہ استعمال کران چھ اوور لے۔

en: Credits
ks_IN: کریڈِٹ

en: Croatian
ks_IN: کروشین

en: Crop
ks_IN: کراپ کْریو

en: Crop one pixel from the bottom of the video
ks_IN: کراپ کْریو اکھ پیکزل ویڈیو کِہ باٹمِ طرفْہ  پیٹھ

en: Crop one pixel from the left of the video
ks_IN: کراپ کْریو اکھ پیکزل ویڈیو کِہ کھوفرِ طرفْہ  پیٹھ

en: Crop one pixel from the right of the video
ks_IN:  ا کراپ کْریو اکھ پیکزل ویڈیو کِہ  دوچھنِہِ طرفْہ  پیٹھ

en: Crop one pixel from the top of the video
ks_IN: کراپ کْریو اکھ پیکزل ویڈیو کِہ ٹاپ پیٹھ

en: Crop: %s
ks_IN: کراپ:%s

en: Croppadd
ks_IN: کراپ پیڈ

en: Cross feed of left into right with inverted phase. This helps in suppressing the mono. If the value is 1 it will cancel all the signal common to both channels.
ks_IN: کراس فیڈ کھوفریوک دوچھنِس منز اُلٹْہ فیز سان۔ یہ چُھ مدد کران مونو سپریس کرنس منز۔ اگر ویلیو ۱ آسِہ، یہ کرِ کینسل تمام سیگنل یوس کامن چھ آسن دوشوْنئ چنلن۔

en: Crossfeed
ks_IN: کراس فیڈ

en: Crossover
ks_IN: کراس اوور

en: Crypt audio
ks_IN: کریپٹْہ آڈیو

en: Crypt audio using CSA
ks_IN: کریپٹْہ آڈیو سی ایس اے استعمال کْرتھ

en: Crypt video
ks_IN: کریپٹْہ ویڈیو

en: Crypt video using CSA
ks_IN: کریپٹْہ ویڈیو سی ایس اے استعمال کْرتھ

en: Crystal HD hardware video decoder
ks_IN: کرسٹل ایچ ڈی ہارڈوِیر ویڈیو ڈیکوڈر

en: Cue points
ks_IN: کیو پویِنٹ

en: Cult
ks_IN: کلٹْہ

en: Current Media Information
ks_IN: موجود میڈیا انفارمیشن

en: Current media / stream statistics
ks_IN: سٹریم سیٹیٹیسٹیکْس /موجود میڈیا

en: Current playback speed: %1
    Click to adjust
ks_IN: موجود پْلے بیک سُپیڈ:%1
    کْلک کْریو ایڈجستْہ کرنْہ باپت

en: Custom
ks_IN: کسٹم

en: Custom &Bookmarks
ks_IN: &کسٹم بوک مارْک

en: Custom aspect ratios list
ks_IN: کسٹم آسپیکٹْہ ریشیوز لِسٹْہ

en: Custom crop ratios list
ks_IN: کسٹم کراپ ریشیو لِسٹْہ

en: Custom options
ks_IN: کسٹم اوپشن

en: Custom playback
ks_IN: کسٹم پْلے بیک

en: Custom title for the video window (in case the video is not embedded in the interface).
ks_IN: کسٹم عنوان ویڈیو وینڈو باپت ( تتھ کیسس منز اگر نْہ ویڈیو ایمبیڈیڈ آسِہ اِنٹرفیسس منز)۔

en: Customi&ze Interface...
ks_IN: اِنٹرفیس کْریو کسٹامایِز ۔ ۔ ۔ &

en: Customize...
ks_IN: کسٹامایِز کْریو ۔ ۔ ۔

en: Cut
ks_IN: کٹ کْریو

en: Cut a light band induced by fluorescent lighting (unit undocumented).
ks_IN: کٹ کْریو اکھ لایِٹ بینڈ یوس اِنڈیوس کورمُت چُھ فلوریسینٹ لایٹینگ (یونیٹ چُھ ان ڈاکیمینٹیڈ)۔

en: Cut the stream in slices of the given duration, and ensure a constant bitrate between the two boundaries. This avoids having huge bitrate peaks, especially for reference frames.
ks_IN: کٹ کْریو سٹریم دِنْہ آمژ مُدتْچن سِلایسن منز، تْہ یقینی بنأیو اکھ مُستقل بِٹ ریٹ دون باونڈرین درمیان۔ امہ سْیتئ چھ یک طرف پیوان واریاہ بجِہ پیکْہ، خاصکر ریفرینْس فریمن باپت۔

en: Cycle audio track
ks_IN: مْنز کْریو آڈیو سایکل

en: Cycle deinterlace modes
ks_IN: سایکل کْریو ڈی اِنٹرلیس موڈ

en: Cycle next program Service ID
ks_IN: سایکل کْریو بیاکھ پروگرام سْروس آی ڈی

en: Cycle previous program Service ID
ks_IN: سایکل کْریو  پْتیم  پروگرام سْروس آی ڈی

en: Cycle source aspect ratio
ks_IN: سایکل کْریو سورس آسپیکٹْہ ریشیو

en: Cycle subtitle track
ks_IN: سایکل  سب ٹایٹل ٹریک

en: Cycle through a predefined list of crop formats.
ks_IN: سایکل کْریو مْنز أکس گوڈے واضح کرنْہ آمتِس  کراپ فارمیٹن ہْندِس  لِسٹس۔

en: Cycle through a predefined list of source aspect ratios.
ks_IN: سایکل کْریو مْنز أکس گوڈے واضح کرنْہ آمتِس سورس آسپیکٹْہ ریشیو ہْندس  لِسٹس۔

en: Cycle through audio devices
ks_IN: سایکل کْریو آڈیو ڈیوایسو مْنز

en: Cycle through available audio devices
ks_IN: سایکل کْریو دستیاب  آڈیو ڈیوایسو مْنز

en: Cycle through available deinterlace modes.
ks_IN: سایکل کْریو مْنز دستیاب  ڈی اِنٹرلیس موڈن۔

en: Cycle through the available audio tracks(languages).
ks_IN: سایکل کْریو مْنز دستیاب آڈیو ٹریکن ( زبان)۔

en: Cycle through the available next program Service IDs (SIDs).
ks_IN: سایکل کْریو مْنز دستیاب بیاکھ پروگرام سْروس آی ڈی ین (ایس آی ڈی)۔

en: Cycle through the available previous program Service IDs (SIDs).
ks_IN: سایکل کْریو مْنز دستیاب پْتیِم  پروگرام سْروس آی ڈی ین (ایس آی ڈی)۔

en: Cycle through the available subtitle tracks.
ks_IN: سایکل کْریو مْنز دستیاب سب ٹایٹل  آڈیو ٹریکن ( زبان)۔

en: Cycle video crop
ks_IN: سایکل ویڈیو کراپ

en: Cyrillic (Windows-1251)
ks_IN: سایریلیک (وینڈو۔۱۲۵۱)

en: Czech
ks_IN: چک

en: D-Bus control interface
ks_IN: ڈی۔بس کنٹرول اِنٹرفیس

en: DBus
ks_IN: ڈی بس

en: DEVICES
ks_IN: ڈیوایس

en: DTS Coherent Acoustics audio decoder
ks_IN: ڈی ٹی ایس کوہرینٹ ایکاوْسٹیکْس آڈیو ڈیکوڈر

en: DTS audio packetizer
ks_IN: ڈی ٹی ایس آڈیو پیکیٹایزر

en: DTS delay (ms)
ks_IN: ڈی تی ایس ڈیلے (ملی سیکنڈ)

en: DTS dynamic range compression
ks_IN: ڈی ٹی ایس ڈاینامِک رینج کمپریشن

en: DV (Digital Video) demuxer
ks_IN: ڈی وی (ڈیجیٹل ویڈیو) ڈیمکزر

en: DVB adapter
ks_IN: ڈی وی بی ایڈاپٹر

en: DVB device
ks_IN: ڈی وی بی ڈیوایِس

en: DVB playlist import
ks_IN: پْلے لِسٹْہ اِمپورٹDVB

en: DVB subtitles
ks_IN: ڈی وی بی سب ٹایٹل

en: DVB subtitles decoder
ks_IN: ڈی وی بی سب ٹایٹل ڈیکوڈر

en: DVB subtitles encoder
ks_IN: ڈی وی بی سب ٹایٹل اینکوڈر

en: DVB subtitles: hearing impaired
ks_IN: ڈی وی بی سب ٹایٹل: بوزنس منز ناخیز

en: DVB-S2 parameters
ks_IN: پیرامیٹرDVB-S2

en: DVB-T reception parameters
ks_IN:  ریسیپشن پیرامیٹرDVB-T

en: DVB-T2 Physical Layer Pipe
ks_IN: فیزیکل لییر پایِپ DVB-T2

en: DVD angle
ks_IN: DVD اینگْل

en: DVD device
ks_IN: ڈی وی ڈی ڈیوایِس

en: DVD menus
ks_IN: ڈی وی ڈی مینیو

en: DVD subtitles
ks_IN: ڈی وی ڈی سب ٹایٹل

en: DVD subtitles decoder
ks_IN: ڈی وی ڈی سب ٹایٹل ڈیکوڈر

en: DVD subtitles packetizer
ks_IN: ڈی وی ڈی سب ٹایٹل پیکیٹایزر

en: DVD with menus
ks_IN: مینیوہن سان ڈی وی ڈی

en: DVD without menus
ks_IN: مینیوہو بغیر ڈی وی ڈی

en: DVDRead Input (no menu support)
ks_IN: ڈی وی ڈی ریڈ اِنپُٹ ( کانہہ مینیو تعاون چُھ نْہ)

en: DVDRead could not open the disc "%s".
ks_IN: ڈی وی ڈی ریڈ ہیوک نْہ اوپْن کْرتھ ڈیسْک  "%s"  ۔

en: DVDRead could not read %d/%d blocks at 0x%02x.
ks_IN: ڈی وی ڈی ہیوک نْہ ریڈ کْرتھ %d/%d  بُلاک  0x%02x  پیٹھ۔

en: DVDRead could not read block %d.
ks_IN: ڈی وی ڈی ہیوک نْہ ریڈ کْرتھ بُلاک %d ۔

en: DVDnav Input
ks_IN: ڈی وی ڈی نیو اِنپُٹ

en: Damaged or incomplete AVI file
ks_IN: ڈمیج یا نامُکمل اے وی آی فایل

en: Damp
ks_IN: ڈیمپ

en: Dance
ks_IN: نژُن

en: Dance Hall
ks_IN: ڈانْس ہال

en: Danish
ks_IN: ڈینِش

en: Dark
ks_IN: ڈارْک

en: Darkness masking
ks_IN: انگْٹئ دار ماسکینگ

en: Darkwave
ks_IN: ڈارْک ویو

en: Data
ks_IN: ڈاٹا

en: Data alignment
ks_IN: ڈاٹا ایلایِنمینٹ

en: Data for the audio callback function.
ks_IN: ڈاٹا آڈیو کال بیک فنکشن باپت۔

en: Data for the get and release functions
ks_IN: ڈاٹا گیٹ تْہ ریلیز فنکشنن باپت

en: Data for the video callback function.
ks_IN: ڈاٹا ویڈیو کال بیک فنکشن باپت۔

en: Date
ks_IN: تأریخ

en: Date metadata
ks_IN: تأریخ میٹاڈاٹا

en: Day / Month / Year:
ks_IN: دوہ / ریتھ  /وْری

en: Dct-domain noise reduction. Adaptive pseudo-deadzone. 10 to 1000 seems to be a useful range.
ks_IN: ڈی سی ٹی۔ ڈومین نویِز ریڈکشن۔ ایڈاپٹیو سیوڈو۔ڈیڈ زون۔ ۱۰ پیٹھ ۱۰۰۰ چُھ باسان اکھ فأیدہ مند رینج۔

en: De-Fullscreen
ks_IN: ڈی۔فُل سکرین

en: Deactivate the deblocking loop filter (decreases quality).
ks_IN: ڈی ایکٹیویٹ کْریو ڈی بُلاکینگ لوپ فلٹر ( کم کران کالٹی)۔

en: Death Metal
ks_IN: ڈیتھ میٹل

en: Debanding algorithm
ks_IN: ڈی بینڈینگ ایلگاردْم

en: Debug mask
ks_IN: ڈی بگ کْریو ماسْک

en: Decide references on a per partition basis
ks_IN: فیصلْہ کْریو حوالہ فی پارتیشن بُنیادس پیٹھ

en: DeckLink
ks_IN: ڈیک لینک

en: DeckLink capture card to use, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
ks_IN: ڈیک لینک کیپچر کارڈ یوس استعمال کرُن چُھ، اگر واریاہ موجود آسن۔ کارڈن چُھ نمبر یوان دِنْہ ۰ پیٹھ۔

en: DeckLink output card, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
ks_IN: ڈیک لینک آوٹ پُٹ کارڈ، اگر واریاہ آسن۔ کارڈن چُھ نمبر دِنہ یوان ۰ پیٹھ۔

en: DecklinkOutput
ks_IN: ڈیک لینک آوٹ پُٹ

en: Decode
ks_IN: ڈیکوڈ کْریو

en: Decode at the demuxer stage
ks_IN: ڈیکوڈ کْریو ڈیمکسر سیٹیجس پیٹھ

en: Decode frames directly into RPI VideoCore instead of host memory.
ks_IN: ڈیکوڈ کْریو فریم ڈاریکٹلی آر پی آی ویڈیو کورس منز ہوسٹْہ میموری بجاے۔

en: Decode frames directly into RPI VideoCore instead of host memory. This option must only be used with the MMAL video output plugin.
ks_IN: ڈیکوڈ کْریو فریم ڈاریکٹلی آر پی آی ویڈیو کورس منز ہوسٹْہ میموری بجاے۔ یہ اوپشن چُھ  ضرور استعمال کرُن صرف  ایم مال ویڈیو آوٹ پُٹ پْلگ اِنس سْیت۔

en: DecodeBin is a container element, that can add and manage multiple elements. Apart from adding the decoders, decodebin also adds elementary stream parsers which can provide more info such as codec profile, level and other attributes, in the form of GstCaps (Stream Capabilities) to decoder.
ks_IN: ڈیکوڈ بِن چُھ اکھ کنٹینڑ ایلمینٹ، یوس ذن منیج کْرتھ ہیکِہ واریاہ ایلمینٹ۔ ڈیکوڈر جمع کرنْہ علاو، ڈیکوڈ بِن چُھ بْیِہ جمع کران ایلمینٹری سِٹریم پارسر یم ذن فراہم کْرتھ ہیکن مزید انفارمیشن مثلن کوڈیک پروفایل، لیول تْہ باقی خصوصیات، جی ایس ٹی(سٹریم صلأحیت) ہْنز شکلِہ منز ڈیکوڈرن کُن۔

en: Decoded
ks_IN: ڈیکوڈیڈ

en: Decoded blocks
ks_IN: ڈیکوڈیڈ بُلاک

en: Decoded format
ks_IN: ڈیکوڈیڈ فارمیٹ

en: Decoders
ks_IN: ڈیکوڈر

en: Decoding
ks_IN: ڈیکوڈینگ

en: Decoding X coordinate
ks_IN: ڈیکوڈ کران ایکْس کارڈینیٹ

en: Decoding Y coordinate
ks_IN: واے کارڈنیٹ ڈیکوڈ کران

en: Decrease
ks_IN: کم کْریو

en: Decrease Volume
ks_IN: والیوم کْریو کم

en: Decrease scale factor
ks_IN: کم کْریو سیکیل فیکٹر

en: Default
ks_IN: ڈیفالٹْہ

en: Default (Windows-1252)
ks_IN: ڈیفالٹْہ (وینڈو۔۱۲۵۲)

en: Default Caching Level
ks_IN: ڈیفالٹْہ کیشینگ لیول

en: Default DVD angle.
ks_IN: ڈیفالٹہ ڈی وی ڈی اینگْل

en: Default Encoding
ks_IN: ڈیفالٹْہ اینکوڈینگ

en: Default background alpha
ks_IN: ڈیفالٹْہ بیک گراوُنڈ الفا

en: Default background color
ks_IN: ڈیفالٹْہ بیک گراوُنڈ رنگ

en: Default background color if the Kate stream does not specify a background color to use.
ks_IN: ڈیفالٹْہ بیک گراوُنڈ  رنگ  چُھ اگر نْہ کیٹ سِٹریم مخصوص کرِِ  بیک گراوُنڈ  رنگ استعمال کرنْہ باپت۔

en: Default caching policy
ks_IN: ڈیفالتْہ کیشینگ پالیسی

en: Default caching value for outbound RTP streams. This value should be set in milliseconds.
ks_IN: ڈیفالٹْہ کیشینگ ویلیو آوٹ باونڈ آر ٹی پی سٹریمن باپت۔ یہ ویلیو گژھ سیٹ کرنْہ یون ملی سیکنڈن منز۔

en: Default caching value for outbound UDP streams. This value should be set in milliseconds.
ks_IN: ڈیفالٹْہ کیشینگ ویلیو آوٹ باوُنڈ یو ڈی پی سِٹریمن باپت۔ یہ ویلیو چُھ سیٹ کرُن ملی سیکنڈن منز۔

en: Default devices
ks_IN: ڈیفالٹْہ ڈیوایِس

en: Default encoding
ks_IN: ڈیفالٹْہ اینکوڈینگ

en: Default font alpha
ks_IN: ڈیفالٹْہ فانٹ الفا

en: Default font color
ks_IN: ڈیفالٹْہ فانٹ رنگ

en: Default font color to use if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
ks_IN: ڈیفالٹْہ فانٹ رنگ یوس استعمال کرُن چُھ اگر نْہ کیٹ سِٹریم مخصوص کرِِ اکھ خاص فانٹ رنگ استعمال کرنْہ باپت۔

en: Default font description
ks_IN: ڈیفالٹْہ فانٹ وضاحت

en: Default font effect
ks_IN: ڈیفالٹْہ فانٹ اثر

en: Default font effect strength
ks_IN: ڈیفالٹْہ فانٹ ایفیکٹْہ طاقت

en: Default frame rate for chapter import.
ks_IN: ڈیفالٹْہ فریم ریٹ چپٹر اِمپورٹس باپت۔

en: Default multicast interface. This overrides the routing table.
ks_IN: ڈیفالٹْہ ملٹی کاسٹْہ اِنٹرفیس۔ یہ چُھ اوور رایِڈ کران روٹینگ جدولس۔

en: Default optical device
ks_IN: ڈیفالٹْہ اوپٹیکل ڈیوایس

en: Default preset setting used
ks_IN: ڈیفالٹْہ پریسیٹ سیٹینگ چھ استعمال کرنْہ آمْژ

en: Default replay gain
ks_IN: ڈیفالٹْہ ری پْلے گین

en: Default stream
ks_IN: ڈیفالٹْہ سٹریم

en: Default stream output chain
ks_IN: ڈیفالٹْہ سٹریم آوٹ پُٹ چین

en: Default tune setting used
ks_IN: ڈیفالٹْہ ٹیون سیٹینگ چھ استعمال کرنْہ آمْژ

en: Define input picture aspect-ratio to use. Default is 4:3
ks_IN: واضح کْریو اِنپُٹ پیکچر آسپیکٹْہ۔ریشیو یوس استعمال کرُن چُھ۔ ڈیفالٹْہ چُھ ۴:۳

en: Define the glasses' color scheme
ks_IN: واضح کْریو گلاسن ہْنز رنگ سیکیم

en: Define the pids to add to each pmt. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
ks_IN:  واضح  کْریو پیڈْس  یم جمع کرْنئ چھ  پریتھ پی ایم ٹی یس۔ اتھ چُھ ضرورت ذِ اینیبلْڈ گژھ آسُن "Set PID to ID of ES"  ۔

en: Define which screen fullscreen goes
ks_IN: واضح کْریو کُس سکرین گژھ فُل سکرین

en: Defines bitdistribution mode for AQ, default 1
     - 0: Disabled
     - 1: Current x264 default mode
     - 2: uses log(var)^2 instead of log(var) and attempts to adapt strength per frame
ks_IN: واضح کران بِٹ ڈیسٹریبیوشن موڈ اے کیو باپت، ڈیفالٹْہ ۱ 
     - 0: ڈیسیبلْڈ
     - 1:   ڈیفالٹْہ موڈx264موجود
     - 2:استعمال کران log(var)^2 بجاے log(var) تْہ att

en: Defines how often the barGraph information should be sent. Sends the barGraph information every n audio packets (default 4).
ks_IN: چُھ واضح کران ذِ کأتیاہ لٹِہ چِھ بار گراف انفارمیشن سوزْنی ۔چُھ سوزان بار گراف انفارمیشن پریتھ این آڈیو پیکٹن منز(ڈیفالٹْہ چُھ ۴)۔

en: Defines if BarGraph information should be sent
ks_IN: چُھ واضح کران ذِ بار گراف انفارمیشن چھاہ سوزْنی

en: Defines if BarGraph information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
ks_IN: چُھ واضح کران ذِ بار گراف انفارمیشن چھاہ سوزْنی۔ ۱ اگر انفارمیشن سوزْنئ آسِہ، نتْہ ۰ (ڈیفالٹْہ ا)۔

en: Defines if silence alarm information should be sent
ks_IN: چُھ واضح کران ذِ خاموش الارام انفارمیشن چھاہ  سوزْنی

en: Defines if silence alarm information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
ks_IN: چُھ واضح کران ذِ خاموش الارام انفارمیشن چھاہ  سوزْنی۔ ۱ اگر انفارمیشن سوزْنئ چھ، نتْہ ۰ ( دیفالٹْہ چُھ ۱)۔

en: Defines radius size in pixels, of base of bands(beginning).
ks_IN: واضح کران ریڈیس سایز پیکزلن منز، بینڈن ہْنزن بیسن ہُند ( شروع)۔

en: Defines the virtual surface of the room emulated by the filter.
ks_IN: واضح کران وْرچوول سطح کمرْچ یتھ فلٹر ایمولیٹ کران چُھ۔

en: Defines what timeout option to add to the RTSP session ID string. Setting it to a negative number removes the timeout option entirely. This is needed by some IPTV STBs (such as those made by HansunTech) which get confused by it. The default is 5.
ks_IN: واضح کران کوس ٹایم آوٹ اوپشن چُھ جمع کرُن آر ٹی ایس پی سیشن آی ڈی سٹرینگ۔ یہ أکس منفی نمبرس کُن سیٹ کرنْہ سْیت چُھ ہٹان ٹایم آوٹ اوپشن پورْ پأٹھ۔ یہ چُھ ضرورت بذریعہ کینہ آی پی ٹی وی ایس ٹی بیز ( مثلن تِم یم بناونْہ یوان چھ بذریعہ ہانسُن ٹیک) یم ذن امہ ذریعہ پریشان گژھان چِھ۔ ڈیفالٹْہ چُھ ۵۔

en: Deinterlace
ks_IN: ڈی اِنٹرلیس کْریو

en: Deinterlace chroma skip
ks_IN: ڈی اِنٹرلیس کروما سیکیپ

en: Deinterlace method to use for streaming.
ks_IN: ڈی انٹرلیس میتھڈ یوس سٹریمینگ باپت استعمال کرُن چُھ

en: Deinterlace method to use for video processing.
ks_IN: ڈی اِنٹرلیس میتھڈ یوس استعمال کرُن چُھ ویڈیو پراسیسینگ باپت۔

en: Deinterlace mode
ks_IN: ڈی اِنٹرلیس کْریو موڈ

en: Deinterlace module
ks_IN: ڈی انٹرلیس ماڈیول

en: Deinterlace off
ks_IN: ڈی اِنٹرلیس آف

en: Deinterlace on
ks_IN: ڈی اِنٹرلیس آن

en: Deinterlace the video before encoding.
ks_IN: ڈی اِنٹرلیس کْریو ویڈیو اینکوڈینگ برونہہ۔

en: Deinterlace video
ks_IN: ڈی انٹرلیس ویڈیو

en: Deinterlacing
ks_IN: ڈی اِنٹرلیسینگ

en: Deinterlacing algorithm
ks_IN: ڈی اِنٹرلیسینگ ایلگاردم

en: Deinterlacing video filter
ks_IN: ڈی اِنٹرلیسینگ ویڈیو فلٹر

en: Delay
ks_IN: ڈیلے

en: Delay (in ms) before the placeholder kicks in.
ks_IN: ڈیلے(ملی سیکنڈن منز) امی برونہہ  ذِ پْلیس ہولڈر کرِ کِک اِن۔

en: Delay (ms)
ks_IN: ڈیلے (ملی سیکنڈ)

en: Delay a stream
ks_IN: اکھ سٹریم کْریو ڈیلے

en: Delay after which SAP items get deleted if no new announcement is received.
ks_IN: ڈیلے ییمہ پتْہ سیپ آیٹم ڈیلیٹ گژھان چھ اگر ذن نْہ کانہہ نو اعلان رٹنْہ یوان چُھ۔

en: Delay calculation mode
ks_IN: ڈیلے کْریو شُمار موڈ

en: Delay of the ES (ms)
ks_IN: ڈیلے ای ایسُک (ملی سیکنڈ)

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the PCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
ks_IN: ڈیلے کْریو ڈی ٹی ایس (ڈیکوڈینگ ٹایم سیٹیمپ) تْہ پی ٹی ایس (پریزینٹیشن ٹایم سیٹیمپ) ڈاٹاہُک سٹریمس منز، ییلہ مُقابلْہ کرہوس پی سی آرن سْیتئ۔ امہ سْیتئ چُھ اجازت میلان تھوڈا بفرینگ باپت کْلاینٹ ڈیکوڈرس منز باگ۔

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the SCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
ks_IN: ڈیلے کْریو ڈی ٹی ایس (ڈیکوڈینگ ٹایم سیٹیمپْس) تْہ پی ٹی ایس (پریزنٹیشن ٹایم سیٹیمپْس) سٹریمس منز ڈاٹاچِہ، ییلہ مُقابلْہ کرو ایس سی آرن سْیتئ۔ امہ سْیت چُھ میلان اجازت تھوڈا بفرینگ باپت کلااینٹ ڈیکوڈرس منز باگ۔

en: Delay time
ks_IN: ڈیلے ٹایِم

en: Delete
ks_IN: ڈیلیٹ کْریو

en: Delete all the bookmarks
ks_IN: تمام بوک مارْک کْریو ڈیلیٹ

en: Delete segments
ks_IN: سیگمینٹ کْریو ڈیلیٹ

en: Delete segments when they are no longer needed
ks_IN: سیگمینٹ کْریو ڈیلیٹ ییلِہ نْہ تِم وْنئ ضرورت آسن

en: Delete selected profile
ks_IN: ژارنْہ آمُت پروفایل کْریو ڈیلیٹ

en: Delete the current profile
ks_IN: موجود پروفایل کْریو ڈیلیٹ

en: Delete the selected item
ks_IN: ژارنْہ آمُت آیٹم کْریو ڈیلیٹ

en: Deletes the selected item
ks_IN: ڈیلیٹ کران ژارنْہ آمُت آیٹم

en: Delivery system
ks_IN: ڈیلوری سسٹم

en: Demultiplexers are used to separate the "elementary" streams (like audio and video streams). You can use it if the correct demuxer is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
ks_IN: ڈیملٹیپولیکزر چھ استعمال گژھان الگ کرنْہ باپت    "ایلمینٹری" سٹریم ( مثلن آڈیو تْہ ویڈیو سِٹریم)۔ توہیہ ہیکیو یہ استعمال کْرتھ اگر ذن نْہ صحیح ڈیمکزر آٹومیٹیکل لبنْْہ یِیہ۔ توہیہ پزِ نْہ یہ سیٹ کرُن بطور اکھ گلوبل اوپشن یوتام نْہ توہیہ پورْ پتاہ آسِہ ذِ توہیہ کیاہ چھیو کران۔

en: Demux module
ks_IN: ڈی مکْس ماڈیول

en: Demuxed
ks_IN: ڈیمکسْڈ

en: Demuxed data size
ks_IN: ڈیمکسْڈ ڈاٹا سایِز

en: Demuxer
ks_IN: ڈیمکسر

en: Demuxers
ks_IN: ڈی موکزر

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
ks_IN: ڈی موکزر چھ استعمال گژھان آڈیو تْہ ویڈیو الگ کرنس منز۔

en: Denoiser
ks_IN: ڈی نویزر

en: Descending
ks_IN: وسوُن

en: Description
ks_IN: وضاحت

en: Description metadata
ks_IN: وضاحت میٹا ڈاٹا

en: Description of the stream content or information about your channel.
ks_IN: وضاحت سِٹریم کنٹینٹْچ  یا انفارمیشن تُہنزِ چنلِہ ہْنز۔

en: Description stream output
ks_IN: وضاحت سٹریم آوٹ پُٹ

en: Desired frame rate for the VC-1 stream.
ks_IN: من پسند فریم ریٹ وی سی۔۱ سٹریم۔

en: Desired frame rate for the capture.
ks_IN: من پسند فریم ریٹ کیپچر باپت۔

en: Desired frame rate for the stream.
ks_IN: من پسند فریم ریٹ سِٹریمس باپت۔

en: Desired input video mode for DeckLink captures. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
ks_IN: پسند اِنپُٹ ویڈیو موڈ ڈیک لینک کیپچرن باپت۔ ویلیو گژھ آسُن اکھ فور سی سی کوڈ متن فارمِہ منز، مثلن "ntsc" ۔

en: Desired input video mode. Leave empty for autodetection.
ks_IN: من پسند اِنپُٹ ویڈیو موڈ۔ ایمپٹی ترأیو آٹو ڈیٹیکشن باپت۔

en: Desired output mode
ks_IN: من پسند آوٹ پُٹ موڈ

en: Desired output mode for DeckLink output. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
ks_IN: من پسند آوٹ پُٹ موڈ ڈیک لینک آوٹ پُٹ باپت۔ یہ ویلیو گژھ آسن اکھ فورسی سی کوڈ متن فارمِہ منز، مثلن۔ "ntsc" ۔

en: Desktop
ks_IN: ڈیسْک ٹاپ

en: Desktop level hotkey
ks_IN: ڈیسْک ٹاپ لیول ہاٹ کی

en: Destination
ks_IN: منزل

en: Destination (URL) to use for the stream. Overrides path and bind parameters
ks_IN: منزل (یو آر ایل) یوس سٹریمس باپت استعمال کرُن چُھ۔ اوور رایِڈ کران پاتھ تْہ بایِنڈ پیرامیٹرن

en: Destination Setup
ks_IN: منزل سیٹ اپ

en: Destination audio codec
ks_IN: منزل أڈیو کوڈیک

en: Destination bridge-in name
ks_IN: منزل بریج۔اِن ناو

en: Destination file:
ks_IN: مْنزل فایل:

en: Destination prefix
ks_IN: منزل پریفیکْس

en: Destination subtitle codec
ks_IN: منزل سب ٹایٹل کوڈیک

en: Destination video codec
ks_IN: منزل ویڈیو کوڈیک

en: Detailed List
ks_IN: تفصیلی لِسٹْہ

en: Determines how many sections of spectrum will exist.
ks_IN: طے کران ذِ کأتیاہ سیکشن روزن سُپیکٹرمْک۔

en: Determines what (if any) video is displayed by the wrapper filter
ks_IN: طے کران کیاہ (اگر کانہہ) ویڈیو گژھ ڈیسپْلے بذریعہ ریپر فلٹر

en: Device
ks_IN: ڈیوایِس

en: Device Selection
ks_IN: ڈیوایس سیلیکشن

en: Device name
ks_IN: ڈیوایس ناو

en: Device properties
ks_IN: ڈیوایِس پراپرتی

en: Device:
ks_IN: ڈیوایِس:

en: Devices
ks_IN: ڈیوایِس

en: DiSEqC LNB number
ks_IN: DiSEqC LNB نمبر

en: Dialog
ks_IN: ڈایلاگ

en: DiffServ Code Point
ks_IN: ڈیف سْروس کوڈ پویِنٹ

en: Different resampling algorithms are supported. The best one is slower, while the fast one exhibits low quality.
ks_IN: واریاہن ریسیمپلینگ ایلگاردمن چُھ تعاون۔ ساروْی کھوتْہ بہتر چُھ آہستْہ، ییلہ ذن تیز تر چُھ کم کالٹی ہاوان۔

en: Differentiated Services Code Point for outgoing UDP streams (or IPv4 Type Of Service, or IPv6 Traffic Class). This is used for network Quality of Service.
ks_IN: ڈیفرینشیٹِڈ سْروس کوڈ پویِنٹ آوٹ گویِنگ یو ڈی پی سِٹریمن باپت ( یا اّےپیوی۴ ٹایپ سْروس ہْنز، یا آی پی وی ۶ ٹریفیک کلاس )۔ یہ چُھ استعمال گژھان سْروس ہْنزِ نیٹوْرک کالٹی باپت۔

en: Digital Cinema Package module
ks_IN: ڈیجیٹل سنیما پیکیج ماڈیول

en: Digital Television and Radio
ks_IN: ڈیجیٹل ٹیلی ایجن تْہ ریڈیو

en: Digital Video (Firewire/ieee1394) input
ks_IN: ڈیجیٹل ویڈیو   (فایر وایر/ieee1394) اِنپُٹ

en: Digital broadcasting
ks_IN: ڈیجیٹل براڈکاسٹینگ

en: Dirac packetizer
ks_IN: ڈیریک پیکیٹایزر

en: Dirac video decoder using libschroedinger
ks_IN: ڈیراک ویڈیو ڈیکوڈر استعمال کْرتھ لِب سیکروڈینگر

en: Dirac video demuxer
ks_IN: ڈیریک ویڈیو ڈیمکسر

en: Dirac video encoder using libschroedinger
ks_IN: ڈیراک ویڈیو اینکوڈر استعمال کْرتھ لِب سیکروڈینگر

en: Direct MV prediction mode
ks_IN: ڈاریکٹْہ ایم وی پریڈیکشن موڈ

en: Direct prediction size
ks_IN: ڈاریکٹْہ پریڈیکشن سایِز

en: Direct rendering
ks_IN: ڈاریکٹْہ رینڈرینگ

en: DirectMedia Object decoder
ks_IN: ڈاریکٹْہ میڈیا اوبجکٹْہ ڈیکوڈر

en: DirectMedia Object encoder
ks_IN: ڈاریکٹْہ میڈیا اوبجکٹْہ اینکوڈر

en: DirectShow
ks_IN: ڈاریکٹْہ شو

en: DirectShow input
ks_IN: ڈاریکٹْہ شو اِنپُٹ

en: DirectX
ks_IN: ڈاریکٹْہ ایکْس

en: DirectX (DirectDraw) video output
ks_IN: ڈاریکٹْہ ایکْس (ڈاریکٹْہ ڈرا) ویڈیو آوٹ پُٹ

en: DirectX Video Acceleration (DXVA) 2.0
ks_IN: ڈاریکٹْہ ایکْس ویڈیو ایکسیلریشن (DXVA) 2.0

en: DirectX audio output
ks_IN: ڈاریکٹْہ ایکْس آڈیو آوٹ پُٹ

en: Direction
ks_IN: طرف

en: Director
ks_IN: ڈاریکٹر

en: Directory
ks_IN: ڈاریکٹری

en: Directory index
ks_IN: ڈاریکٹری اِنڈیکْس

en: Directory or filename where the records will be stored
ks_IN: ڈاریکٹری یا فایل ناو ییتنس ریکارڈ سِٹور کرنْہ یِن

en: Directory path prefix
ks_IN: ڈاریکٹری پاتھ پری فیکْس

en: Directory path where images files should be saved. If not set, then images will be automatically saved in users homedir.
ks_IN: ڈاریکٹری پاتھ ییتنس امیج فایلہ محفوظ کرنِہ چھ۔ اگر نْہ سیٹ کْرتھ آسہ، تیلہ یین امیج آٹومیٹیکلی محفوظ کرنْہ یوزر ہوم ڈاریکٹری منز۔

en: Directory used to store the timeshift temporary files.
ks_IN: ڈاریکٹری یوس استعممال گژھان چھ سِتور کرنْہ باپت ٹایم شفٹْہ سرسری فایلْہ۔

en: Directory where the video snapshots will be stored.
ks_IN: ڈاریکٹری ییتنس ویڈیو سینیپ شاٹ سِٹور کرنْہ یِن۔

en: Disable
ks_IN: ڈیسیبْل کْریو

en: Disable DVD menus
ks_IN: ڈیسیبْل کْریو ڈی وی ڈی مینیو

en: Disable DVD subtitle transparency
ks_IN: ڈیسیبْل کْریو ڈی وی ڈی سب ٹایٹل ٹرانسپیرنسی

en: Disable Disc Menus
ks_IN: ڈیسیبْل کْریو ڈیسْک مینیو

en: Disable arithmetic coding
ks_IN: ڈیسیبْل کْریو آرتھیمیٹیک کوڈینگ

en: Disable screensaver
ks_IN: ڈیسیبْل کْریو سکرین سیور

en: Disable the screensaver during video playback.
ks_IN: ڈیسیبْل کْریو سکرین سیور ویڈیو پْلے بیکس دوران۔

en: Disc
ks_IN: ڈیسْک

en: Disc Selection
ks_IN: ڈیسْک ژأر

en: Disc caching (ms)
ks_IN: ڈیسْک کیشینگ(ایم ایس)

en: Disc device
ks_IN: ڈیسْک ڈیوایس

en: Discard
ks_IN: ڈیسکارڈ کْریو

en: Discarded (corrupted)
ks_IN: رد کرنْہ آمْتئ (خراب)

en: Disclaimer
ks_IN: ڈیسکْلیمر

en: Disco
ks_IN: ڈیسکو

en: Discontinuous Transmission
ks_IN: ڈیسکنٹینیووس ٹرانسمیشن

en: Discs
ks_IN: ڈیسکْہ

en: Display
ks_IN: ڈیسپْلے کْریو

en: Display ID
ks_IN: ڈیسپْلے آی ڈی

en: Display Settings
ks_IN: ڈیسپْلے سیٹینگ

en: Display Source As
ks_IN: ڈیسپْلے کْریو سورس بطور

en: Display a RSS or ATOM Feed on your video
ks_IN: ڈیسپْلے کْریو اکھ آر ایس ایس یا ایٹم فیڈ پننِس ویڈیوہس پیٹھ

en: Display aspect ratio
ks_IN: ڈیسپْلے آسپیکٹہ ریشیو

en: Display aspect ratio of a video elementary stream
ks_IN: ڈیسپْلے آسپیکٹْہ ریشو  اکِہ ویڈیو  ایلمینٹری سِٹریم ہُند

en: Display background cone or art
ks_IN: ڈیسپْلے کْریو بیک گراونڈ کون یا آرٹ

en: Display background cone or current album art when not playing. Can be disabled to prevent burning screen.
ks_IN: ڈیسپْلے کْریو بیک گراونڈ کون یا موجود ایلبم آرٹ ییلہ نْہ پْلے کران آسِہ۔ ہیکو ڈیسبْل کْرتھ بچاونْہ باپت بْرنینگ سکرین۔

en: Display feed images if available.
ks_IN: ڈیسپْلے کْریو فیڈ امیج اگر دستیاب چِھ ۔

en: Display locally
ks_IN: لوکلی کْریو ڈیسپْلے

en: Display name of the Service
ks_IN: ڈیسپْلے کْریو ناو سْروس ہُند

en: Display playlist tree
ks_IN: پْلے لِسٹْہ ٹری کْریو ڈیسپْلے

en: Display size
ks_IN: سایز کْریو ڈیسپْلے

en: Display stream output
ks_IN: ڈیسپْلے کْریو سٹریم آوٹ پُٹ

en: Display text above the video
ks_IN: ڈیسپْلے کْریو متن ویڈیوہس پیٹھ

en: Display the input video
ks_IN: اِنپُٹ ویڈیو کْریو ڈیسپْلے

en: Display the output
ks_IN: آوٹ پُٹ کْریو ڈیسپْلے

en: Display the processed video
ks_IN: پراسیسْڈ ویڈیو کْریو ڈیسپْلے

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
ks_IN: ڈیسپْلے کْریو سینیپ شاٹ پری ویو سکرین کِس ٹاپ کھوفرِس کارنرس منز۔

en: Display the stream locally
ks_IN: سٹریم کْریو ڈیسپْلے لوکلی

en: Display the title of the video on top of the movie.
ks_IN: ڈیسپْلے کْریو ویڈیوہُک عنوان مووی ہْندِس ٹاپس پیٹھ۔

en: Display video in a skinned window if any
ks_IN: ڈیسپْلے کْریو ویڈیو أکس سیکینْڈ وینڈو منز اگر کانہہ

en: Display video snapshot preview
ks_IN: ڈیسپْلے کْریو ویڈیو سینیپ شاٹ پری ویو

en: Display while streaming
ks_IN: ڈیسپْلے کْریو ییلہ سِٹریم کران أسیو

en: Displayed
ks_IN: ڈیسپْلے کرنْہ آمْتئ

en: Displayed frames
ks_IN: ڈیسپْلے کرنْہ آمْتئ فریم

en: Distance between front left speaker and listener in meters.
ks_IN: جگہ یوس منزس چُھ گوڈنیکِس کھوفرِس سُپیکرس تْہ  بوزن وألس میٹرن منز۔

en: Distort mode
ks_IN: ڈسٹارٹ موڈ

en: Distort mode, one of "gradient", "edge" and "hough".
ks_IN: ڈیسٹارٹ موڈ، یمو منز اکھ     "gradient", "edge" تْہ "hough"۔

en: Do not demultiplex
ks_IN: ڈی ملٹی پْلیکْس مْہ کْریو

en: Do not open a DOS command box interface
ks_IN: اکھ ڈاس کمانڈ بوکْس اِنٹرفیس مْہ کْریو اوپْن

en: Do not play
ks_IN: پْلے مْہ کْریو

en: Do not try to guess ASF bitrate. Setting this, allows you to control how Windows Media Player will cache streamed content. Set to audio+video bitrate in bytes
ks_IN: کوشش مْہ کْریو انداز کرنْچ اے ایس ایف بایٹریٹ۔ یہ سیٹ کرنْہ سْیت چُھ توہیہ اجازت میلان کنٹرول کرنس منز ذِ وینڈوز میڈیا پْلییر کِتھ کرِ کیشے سِتریمْڈ کنٹینٹ۔ سیٹ کْریو آڈیو تْہ ویڈیو بایٹریٹ بایٹن منز

en: Do nothing
ks_IN: مہ کْریو کینہ

en: Do you really want to unsubscribe from %1?
ks_IN: کیاہ توہیہ چھیو پْز پأٹھ یژھان سبسکرایِب کرُن  %1 پیٹھ؟

en: Do you want to download it?
ks_IN: کیاہ توہیہ چھیو یژھان یہ ڈاون لوڈ کرُن؟

en: Do you want to restart the playback where left off?
ks_IN: کیاہ توہیہ چھیو یژھان دوبار شروع کرُن پْلے بیک ییتنس یہ آف تراونْہ آو؟

en: Dock fullscreen controller
ks_IN: ڈاک فُل سکرین کنٹرولر

en: Dock/undock fullscreen controller to/from bottom of screen
ks_IN: ڈاک/ان ڈاک کْریو فُل سکرین کنٹرولر /سکرین باٹم پیٹھ یا سکرین باٹمس کُن

en: Docked Playlist
ks_IN: ڈاکْڈ پْلے لِسٹْہ

en: Dolby Surround
ks_IN: ڈولبی سرراونڈ

en: Dolby Surround decoder
ks_IN:  ڈولبی سراونڈ ڈیکوڈر

en: Dolby Surround encoded streams won't be decoded before being processed by this filter. Enabling this setting is not recommended.
ks_IN: ڈولبی سراوُنڈ اینکوڈیڈ سٹریم یِین نْہ ڈیکوڈ کرنْہ یوتام نْہ پراسیس کرنْہ یِن ییمہ فلٹر ذریعہ۔ یہ سیٹینگ اینیبْل کرنُک چُھ نْہ مشور دِنْہ یوان۔

en: Domain/Workgroup that will be used for the connection.
ks_IN: ڈومین یا وْرک گروپ یوس استعمال گژھ کنیکشنس باپت۔

en: Don't display any video
ks_IN: کانہہ ویڈیو مْہ کْریو ڈیسپْلے

en: Don't require a keyframe before splitting a segment. Needed for audio only.
ks_IN: کی فریم چُھ نْہ ضرورت اکھ سیگمینٹ سُپلِٹ کرنْہ برونہہ۔ ضرورت چُھ صرف آڈیو باپت۔

en: Don't show
ks_IN: ہأیو مْہ

en: Don't use presets, but manually specified bands. You need to provide 10 values between -20dB and 20dB, separated by spaces, e.g. "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2".
ks_IN: پریسیٹ مْہ کْریو استعمال، مگر مینولی مخصوص کرنْہ آمْت بینڈ۔ توہیہ چھ ضرورت فراہم کرنْچ ۱۰ ویلیو منفی ۲۰ ڈیسیبْل تْہ ۲۰ ڈیسیبْلس درمیان، یم الگ کْرتھ آسن سُپیسو سْیت۔ مثلن،  "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2"۔

en: Double Size
ks_IN: ڈبُل سایِز

en: Double click to change.
    Delete key to remove.
ks_IN: ڈبُل کْلک کْریو تبدیل کرنْہ باپت۔
    ڈیلیٹ کْریو کی ہٹاونْہ باپت۔

en: Double click to get media information
ks_IN: ڈبُل کْلک کْریو میڈیا انفارمیشن حأصل کرنْہ باپت

en: Double click to jump to a chosen time position
ks_IN: ڈبل کْلک کْریو جمپ کرنْہ باپت أکس ژارنْہ آمژِ ٹایم جایِہ پیٹھ

en: Down
ks_IN: ڈاون

en: Download cover art
ks_IN: کور آرٹ کْریو ڈاون لوڈ

en: Downloaded file "%s" was corrupted. Thus, it was deleted.
ks_IN: ڈاون لوڈیڈ فایل أسئ خراب۔ امہ موجوب آیہ یہ ڈیلیٹ کرنْہ۔ "%s"

en: Draw bands in the spectrometer
ks_IN: بینڈ کْریو ڈرا سُپیکٹرومیٹرس منز

en: Draw peaks in the analyzer
ks_IN: اینالایزرس منز کْریو ڈرا پیک

en: Draw the base of the bands
ks_IN: بینڈن ہْنز بیس کْریو ڈرا

en: Drawable
ks_IN: ڈراویبْل

en: Dream
ks_IN: خواب

en: Drop late frames
ks_IN: ڈراپ لیٹ فریم

en: Drop media here
ks_IN: میڈیا کْریو ڈراپ ییتنس

en: Dropped (discontinued)
ks_IN: ڈراپ کرنْہ آمْتئ ( رُکاونْہ آمْتئ)

en: Drum & Bass
ks_IN: ڈرم اینڈ باس

en: Drum Solo
ks_IN: ڈرم سولو

en: Dry
ks_IN: ڈراے

en: Dry Mix
ks_IN: ڈراے میکْس

en: Dry mix
ks_IN: ڈراے میکْس

en: Dual mono
ks_IN: ڈیوول مونو

en: Duet
ks_IN: دوگان

en: Dummy
ks_IN: ڈمی

en: Dummy Elements
ks_IN: ڈمی ایلمینٹ

en: Dummy IFO demux
ks_IN: ڈمی آی ایف او ڈیمکْس

en: Dummy audio output
ks_IN: ڈمی آڈیو آوٹ پُٹ

en: Dummy decoder
ks_IN: ڈمی ڈیکوڈر

en: Dummy encoder
ks_IN: ڈمی اینکوڈر

en: Dummy font renderer
ks_IN: ڈمی فانٹ رینڈرر

en: Dummy image chroma format
ks_IN: ڈمی امیج کروما فارمیٹ

en: Dummy input
ks_IN: ڈمی اِنپُٹ

en: Dummy interface
ks_IN: ڈمی اِنٹرفیس

en: Dummy stream output
ks_IN: ڈمی سٹریم آوٹ پُٹ

en: Dummy video output
ks_IN: ڈمی ویڈیو آوٹ پُٹ

en: Dummy/Raw muxer
ks_IN: را مکزر /ڈمی

en: Dump decoder
ks_IN: ڈمپ ڈیکوڈر

en: Dump filename
ks_IN: ڈمپ فایل ناو

en: Dump module
ks_IN: ڈمپ ماڈیول

en: Dump raw input
ks_IN: را اِنپُٹ کْریو ڈمپ

en: Duplicate current profile for a new profile
ks_IN: ڈُپلیکیٹ کْریو موجود پروفایل أکس نْوس پروفایلس باپت

en: Duplicate current profile...
ks_IN: ڈُپلیکیٹ کْریو موجود پروفایل ۔ ۔ ۔

en: Duplicate stream output
ks_IN: ڈُپلیکیٹ  کْریو سٹریم آوٹ پُٹ

en: Duplicate your video to multiple windows and/or video output modules
ks_IN: ڈُپلیکیٹ کْریو پنُن ویڈیو ملٹیپُل وینڈوہن کُن تْہ یا ویڈیو آوٹ پُٹ ماڈیولن کُن

en: Duration
ks_IN: مُدت

en: Duration in seconds
ks_IN: مُدت سیکنڈن منز

en: Duration in seconds before simulating an end of file. A negative value means an unlimited play time.
ks_IN: مُدت سیکنڈن منز اکِہ فایلہ ہُند اند سیمولیٹ کرنْہ برونہہ۔ اکھ منفی ویلیو گو اکھ حد روس پْلے ٹایم۔

en: Dutch
ks_IN: ڈچ

en: Dynamic range compression makes the loud sounds softer, and the soft sounds louder, so you can more easily listen to the stream in a noisy environment without disturbing anyone. If you disable the dynamic range compression the playback will be more adapted to a movie theater or a listening room.
ks_IN: ڈاینامِک رینج کمپریشن چُھ بناوان زور دار  آوازن نرم، تْہ نرم آوازن زور دار ، یُتھ ذن توہیہ آرام سان  بوزِتھ ہیکیو سِٹریم أکس شور دار ماحولس منز کأنسہ خلل تراونْہ بغیر۔ اگر توہیہ ڈیسیبْل کْریو ڈاینامِک رینج کمپریشن تیلہ گژھ پْلے بیک ذیادْ ایڈاپٹْہ أکس مووی تھیٹرس یا أکِس بوزنْہ باپت کمرس کُن۔

en: Dynamic range compressor
ks_IN: ڈاینامِک رینج کمپریسر

en: Dynamic video overlay
ks_IN: ڈاینامِک ویڈیو اوورلے

en: Dzongkha
ks_IN: زونگکھا

en: E&xport
ks_IN: ایکْسپورٹ کْریو &

en: EBU STL subtitles decoder
ks_IN: EBU STL  سب ٹایٹل ڈیکوڈر

en: EBU STL subtitles parser
ks_IN: EBU STL سب ٹایٹل پارسر

en: EGL extension for OpenGL
ks_IN: ای جی ایل ایکْسٹینشن اوپْن جی ایلس باپت

en: ES ID
ks_IN: ای ایس آی ڈی

en: Early SKIP detection on P-frames
ks_IN: سولِہ سیکیپ ڈیٹیکشن پی۔فریمن پیٹھ

en: Early SKIP detection on P-frames.
ks_IN: سولِہ سیکیپ ڈیٹیکشن پی۔فریمن پیٹھ۔

en: Eastern European (Latin-2)
ks_IN: مشرقی یورپیین (لاطینی۔۲)

en: Eastern European (Windows-1250)
ks_IN: مشرقی یورپیین (وینڈوز۔۱۲۵۰)

en: Easy Listening
ks_IN: آسان بوزُن

en: Edge
ks_IN: سطح

en: Edge visible
ks_IN: سطح ظأہر

en: Edit
ks_IN: ایڈیٹ کْریو

en: Edit Bookmarks
ks_IN: بوک مارْک کْریو ایڈیٹ

en: Edit Input
ks_IN: اِنپُٹ کْریو ایڈیٹ

en: Edit Options
ks_IN: ایڈیٹ اوپشن

en: Edit default application settings for network protocols
ks_IN: ایڈیٹ کْریو ڈیفالٹْہ ایپلیکیشن سیٹینگ نیٹوْرک پروٹوکالن باپت

en: Edit selected profile
ks_IN: ژارنْہ آمُت پروفایل کْریو ایڈیٹ

en: Edit settings
ks_IN: سیٹینگ کْریو ایڈیٹ

en: Effects
ks_IN: ایفیکٹْہ

en: Effects list
ks_IN: ایفیکٹْہ لِسٹْہ

en: Eject the disc
ks_IN: ڈیسْک کْریو ایجیکٹْہ

en: Elapsed time
ks_IN: ایلیپسْڈ ٹایم

en: Electronic
ks_IN: ایلیکٹرانِک

en: Element aspect ratio
ks_IN: ایلمینٹ آسپیکٹہ ریشیو

en: Elementary Stream ID
ks_IN: ایلمینٹری سٹریم آی ڈی

en: Elementary stream output
ks_IN: ایلمینٹری سٹریم آوٹ پُٹ

en: Elements order
ks_IN: ایلمینٹ آرڈر

en: Eliminates chrominance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends 7.
ks_IN: چُھ ہٹاوان کرومینیْس بُلاک ییلہ ذن پی ایس این آر واریاہ تبدیل چُھ نْہ گومُت آسن ( ڈیفالٹْہ: ۰۔۰)۔ ایچ ۲۶۴ سُپیسفیکیشن چھ سُفأرش کران ۷۔

en: Eliminates luminance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends -4.
ks_IN: چُھ ہٹاوان لیومینین۔س بُلاک ییلہ ذن پی ایس این آر واریاہ تبدیل چُھ نْہ گومُت آسن ( ڈیفالٹْہ: ۰۔۰)۔ ایچ ۲۶۴ سُپیسفیکیشن چھ سُفأرش کران منفی ۴۔

en: Embed the file browser in open dialog
ks_IN: ایمبیڈ کْریو فایل براوزر اوپْن ڈایلاگس منز

en: Embed the video output in the main interface.
ks_IN: ایمبیڈ کْریو ویڈیو آوٹ پُٹ مین اِنٹرفیسس منز۔

en: Embedded
ks_IN: ایمبیڈیڈ

en: Embedded video
ks_IN: ایمبیڈیڈ ویڈیو

en: Embedded window video
ks_IN: ایمبیڈیڈ وینڈو ویڈیو

en: Emboss
ks_IN: ایمبوس

en: Empty Playlist
ks_IN: ایمپٹی پْلے لِسٹْہ

en: Enable
ks_IN: اینیبْل کْریو

en: Enable DVD menus
ks_IN: اینبْل کْریو ڈی وی ڈی مینیو

en: Enable Global Motion Estimation
ks_IN: اینیبْل کْریو گلوبل موشن ایسٹیمیشن

en: Enable Last.fm submissions
ks_IN: اینیبْل کْریو پْتیم ڈاٹ ایف ایم سبمیشن

en: Enable Metadata Retrieval
ks_IN: اینیبْل کْریو میٹا ڈاٹا ریٹریول

en: Enable OSD
ks_IN: او ایس ڈی کْریو اینیبْل

en: Enable On Screen Display (OSD)
ks_IN: اینیبْل کْریو آن سکرین ڈیسپْلے (او ایس ڈی)

en: Enable Phase Correlation Estimation
ks_IN: اینیبْل کْریو فیز کوریلیشن ایسٹیمیشن

en: Enable SPU stream output
ks_IN: اینیبْل کْریو ایس پی یو سٹریم آوٹ  پُٹ

en: Enable Scene Change Detection
ks_IN: اینیبْل کْریو سین تبدیلی ڈیٹیکشن

en: Enable Spatializer
ks_IN: اینیبْل کْریو سُپیشلایزر

en: Enable Time-Stretching audio
ks_IN: اینیبْل کْریو ٹایم۔سیٹریچینگ آڈیو

en: Enable a simple noise reduction algorithm to lower the encoding length and bitrate, at the expense of lower quality frames.
ks_IN: اینیبْل کْریو اکھ سادْ شور کم کرنْچ ایلگاردم کم کرنْہ باپت اینکوڈینگ زیچھر تْہ بِٹ ریٹ، یتھ منز قربأنی دِن چھ پیوان کم کالٹی فریمن ہْنز۔

en: Enable a workaround for T23
ks_IN: اینیبْل کْریو اکھ وْرک ایراوُنڈ ٹی ۲۳ باپت

en: Enable adaptive prefiltering
ks_IN: اینیبْل کْریو ایڈاپٹیو پری فلٹرینگ

en: Enable afterburner library
ks_IN: اینیبْل کْریو آفٹر بْرنر لایبری

en: Enable audio
ks_IN: آڈیو کْریو اینیبْل

en: Enable audio stream output
ks_IN: اینیبْل کْریو آڈیو سٹریم آوٹ  پُٹ

en: Enable compatibility hacks for Blu-ray support
ks_IN: اینیبْل کْریو کمپیٹیبیلٹی ہیک بْلیو رے تعاون باپت

en: Enable dedicated algorithms for interlaced frames.
ks_IN: اینیبْل کْریو ڈیڈیکیٹِڈ ایلگاردم اِنٹرلیسْڈ فریمن باپت۔

en: Enable discontinuous transmission (DTX).
ks_IN: اینیبْل کْریو ڈیسکنٹینیوس ٹرانسمیشن (ڈی ٹی ایکْس)۔

en: Enable dynamic range compressor
ks_IN: اینیبْل کْریو ڈاینامِک رینج کمپریسر

en: Enable hacks for Blu-ray support, this doesn't enforce every aspect of Blu-ray compatibility
    e.g. resolution, framerate, level
ks_IN: اینیبْل کْریو ہیک بْلیو رے تعاون باپت، یہ چُھ نْہ لاگو کران پریتھ آسپیکٹْہ بْلیو۔رے کمپیٹیبلٹی ہُند
    مثلن ریزیولوشن، فریم ریٹ، لیول

en: Enable hierarchical Motion Estimation
ks_IN: اینیبْل کْریو ہایر آرکیکل موشن ایسٹیمیشن

en: Enable interlaced motion estimation algorithms. This requires more CPU.
ks_IN: اینیبْل کْریو اِنٹرلیسْڈ موشن ایسٹیمیشن ایلگاردم۔ اتھ چُھ ضرورت مزید سی پی یو۔

en: Enable megabass mode
ks_IN: اینیبْل کْریو میگاباس موڈ

en: Enable multiple quantizers
ks_IN: اینیبْل کْریو ملٹیپُل کانٹیزر

en: Enable multiple quantizers per subband (one per codeblock)
ks_IN: اینیبْل کْریو ملٹیپُل کانٹیزر پریتھ سب بینڈس منز ( اکھ پریتھ کوڈ بُلاکس)

en: Enable noise reduction algorithm.
ks_IN: اینیبْل کْریو شور کم کرنُک ایلگاردْم۔

en: Enable original graphic spectrum
ks_IN: اینیبْل کْریو اصلی گرافِک سُپیکٹرم

en: Enable reverberation
ks_IN: ریوربیریشن کْریو اینیبْل

en: Enable software mode
ks_IN: اینیبْل کْریو سافٹْہ وِیر موڈ

en: Enable spectral band replication
ks_IN: اینیبْل کْریو سُپیکٹرل بینڈ ریپلیکیشن

en: Enable streaming of all ES
ks_IN: اینیبْل کْریو سِٹریمینگ تمام ای ایسن ہْنز

en: Enable sub-pictures
ks_IN: اینیبْل کْریو سب۔پیکچر

en: Enable subtitles
ks_IN: اینیبْل کْریو سب ٹایٹل

en: Enable the "flat" spectrum analyzer in the spectrometer.
ks_IN: سُپیکٹرم اینالایزر کْریو اینیبْل سُپیکٹرومیٹرس منز۔"flat"

en: Enable the color killer, i.e. switch to black & white picture whenever the signal is weak.
ks_IN: اینیبْل کْریو رنگ کِلر، یعنے سوچ کْریو بُلیک اینڈ وایِٹ پیکچر کُن ییلہ تِہ سیگنل ویک آسِہ۔

en: Enable the pre-motion estimation algorithm.
ks_IN: اینیبْل کْریو پری۔موشن ایسٹیمیشن ایلگاردم۔

en: Enable this option if the diagonal stripes are displayed when the window size is equal to or smaller than the movie size.
ks_IN: یہ اوپشن کْریو اینیبْل اگر ڈایگنل سِٹرایپ ڈیسپْلے گژھان چھ ییلہ ذن وینڈو سایز برابر آسان چُھ یا کم آسان چُھ مووی سایزْ کھوتْہ۔

en: Enable this option if you want your audio not to be interrupted by the other audio.
ks_IN: یہ اوپشن کْریو اینیبْل اگر توہیہ یژھان چھیو تُہندِس آڈیوہس گژھ نْہ خلل گژھُن بدل آڈیو سْیت۔

en: Enable time stretching audio
ks_IN: اینیبْل کْریو ٹایم سِٹرچینگ آڈیو

en: Enable transparency effects
ks_IN: اینیبْل کْریو ٹرانسپیرنسی ایفیکٹْہ

en: Enable trellis quantization (rate distortion for block coefficients).
ks_IN: ٹریلیس کانٹیزیشن کْریو اینیبْل ( ریٹ ڈیسٹورشن بُلاک کوفیشنٹن باپت)۔

en: Enable video
ks_IN: ویڈیو کْریو اینیبْل

en: Enable video stream output
ks_IN: اینیبْل کْریو ویڈیو سٹریم آوٹ  پُٹ

en: Enable voice activity detection (VAD). It is automatically activated in VBR mode.
ks_IN: اینیبْل کْریو وایِس ایکٹیوٹی ڈیٹیکشن (وی اے ڈی)۔ یہ چھ آٹومیٹیکلی ایکٹیویٹ گژھان وی بی آر موڈس منز۔

en: Enable/disable audio rendering.
ks_IN: اینیبْل یا ڈیسیبْل کْریو آڈیو رینڈرینگ۔

en: Enable/disable video rendering.
ks_IN: اینیبْل یا ڈیسیبْل کْریو ویڈیو رینڈرینگ۔

en: Enables framedropping on MPEG2 stream. Framedropping occurs when your computer is not powerful enough
ks_IN: اینیبْل کران فریم ڈراپینگ ایم پی ای گی ۲ سِٹریم پیٹھ۔ فریم ڈراپینگ چھ گژھان ییلْہ نْہ تُہند کمپیوٹر واریاہ طاقتور اّسان چُھ

en: Encapsulation
ks_IN: اینکیپسولیشن

en: Encapsulation Method
ks_IN: اینکیپسولیشن میتھڈ

en: Encoded by
ks_IN: اینکوڈیڈ کرنْہ آمُت بذریعہ

en: Encoder
ks_IN: اینکوڈر

en: Encoder Profile
ks_IN: اینکوڈر پروفایل

en: Encoding
ks_IN: اینکوڈینگ

en: Encoding X coordinate
ks_IN: اینکوڈینگ کران ایکْس کارڈنیٹ

en: Encoding Y coordinate
ks_IN: اینکوڈ کران واے کارڈینیٹ

en: Encoding complexity
ks_IN: مُشکل اینکوڈ کران

en: Encoding parameters
ks_IN: اینکوڈینگ پیرامیٹر

en: Encoding quality
ks_IN: اینکوڈنیگ کالٹی

en: Encrypted connexion
ks_IN: اینکریپٹْڈ کنیکشن

en: End
ks_IN: اند

en: Enforce a constant bitrate encoding (CBR) instead of default variable bitrate encoding (VBR).
ks_IN: لاگو کْریو اکھ  کنسٹینٹ  بِٹ ریٹ اینکوڈینگ (سی بی آر) ڈیفالٹہ ویریبْل بِٹ ریٹ اینکوڈینگ (وی بی آر) بجاے۔

en: Enforce a quality between 0 (low) and 10 (high).
ks_IN: لاگو کْریو اکھ کالٹی ۰(کم) تْہ ۱۰ (ہاے) درمیان۔

en: Enforce a quality between 1 (low) and 10 (high), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
ks_IN: لاگو کْریو اکھ کالٹی  ۱ (کم) تْہ ۱۰ (ہاے) درمیان، اکھ مخصوص بِٹ ریٹ مخصوص کرنْہ بجاے۔ یہ بناوِ اکھ وی بی آر سِٹریم۔

en: Enforce the alignment of the video in its window. By default (0) it will be centered (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, like 6=4+2 meaning top-right).
ks_IN: لاگو کْریو ایلایِنمینٹ ویڈیوہُک امچِہ وینڈو منز۔ ڈیفالٹْہ ذریعہ (۰) آسِہ یہ مرکزس منز، (0=مرکز, 1=کھوفُر, 2=دوچُھن, 4=ٹاپ, 8=باٹم,  توہیہ ہیکیو یمن ویلیوہن ہْنز کمبینیشن تِہ استعمال کْرتھ مثلن 6=4+2 مطلب چُھ ٹاپ۔دوچُھن ).

en: Enforce the bargraph position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
ks_IN: عملِہ منز أنیو بار گراف جاے  ویڈیوہس پیٹھ (0=مرکز, 1=کھوفُر, 2=دوچُھن, 4=ٹاپ, 8=باٹم, توہیہ ہیکیو ویلیوہن ہْنز کمبینیشن تِہ استعمال کْرتھ مثلن، 6 = ٹاپ۔دوچُھن) ۔

en: Enforce the complexity of the encoder.
ks_IN: لاگو کْریو مُشکل اینکوڈرْچ۔

en: Enforce the logo position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
ks_IN: لاگو کْریو لوگو جاے ویڈیوہس پیٹھ      (0=مرکز, 1=کھوفُر, 2=دوچُھن, 4=ٹاپ, 8=مرکز, توہیہ ہیکیو استعمال کْرتھ کمبینیشن یمن ویلیوہن ہْنز ، مثلن ,  6 = ٹاپ۔دوچُھن)۔

en: Enforce the maximal VBR bitrate
ks_IN: لاگو کْریو میکسیمل وی بی آر بِٹ ریٹ

en: Enforce the mode of the encoder.
ks_IN: لاگو کْریو موڈ اینکوڈرُک۔

en: Enforces alignment of all access units on PES boundaries. Disabling this might save some bandwidth but introduce incompatibilities.
ks_IN: لاگو کران ایلایِنمینٹ تمام ایسیس یونیٹن ہُند پی ای ایس باونڈرین پیٹھ۔ یہ ڈیسیبْل کرنْہ سْیتئ گژھ محفوظ کینہ بینڈ ویڈْتھ مگر امہ سْیتئ گژھن کینہہ انکمپیٹیبیلٹی۔

en: English
ks_IN: انگریزی

en: Enqueue items into playlist in one instance mode
ks_IN: پْلے لِسٹس منز کْریو آیٹم اینکیو أکس مثال موڈس منز

en: Enter
ks_IN: اینٹر

en: Enter URL here...
ks_IN: ییتنس کْریو اینٹر یو آر ایل ۔ ۔ ۔

en: Enter URL of the podcast to subscribe to:
ks_IN: اینٹر کْریو یو آر ایل پوڈ کاسٹُک یتھ کُن سبسکرایِب کرُن چُھ:

en: Enter a name for the new preset:
ks_IN: نْوس پریسیٹس باپت کْریو اینٹر اکھ ناو:

en: Enter a name for the new profile:
ks_IN: اکھ ناو کْریو اینٹر نْوس پروفایلس باپت:

en: Enter a new name for the directory:
ks_IN: ڈاریکٹری باپت کْریو اینٹر اکھ نُو ناو:

en: Enter a new name for the folder:
ks_IN: فولڈر باپت کْریو اینٹر اکھ نُو ناو:

en: Enter name for new directory:
ks_IN: نوِ ڈاریکٹری باپت کْریو اینٹر ناو:

en: Enter name for new folder:
ks_IN: نْوس فولڈرس باپت کْریو اینٹر ناو:

en: Enter the list of podcasts to retrieve, separated by '|' (pipe).
ks_IN: اینٹر کْریو لِسٹْہ پوڈ کاسٹن ہُند یوس ریٹریو کرُن چُھ، یوس الگ کْرتھ چُھ بذریعہ  '|'   (پایِپ)۔

en: Entry
ks_IN: اینٹری

en: Episode
ks_IN: قسطْ

en: Equalizer
ks_IN: ایکویلایزر

en: Equalizer preset
ks_IN: اکویلایزر پریسیٹ

en: Equalizer with 10 bands
ks_IN: ایکویلویزر ۱۰ بینڈ سان

en: Erase
ks_IN: ایریز کْریو

en: Erase video filter
ks_IN: ویڈیو فلٹر کْریو ایریز

en: Error
ks_IN: ایرر

en: Error resilience
ks_IN: ایرر ریسایلینْس

en: Error while saving meta
ks_IN: ایرر ییلہ محفوظ کران أسئ میٹا

en: Error:
ks_IN: ایرر:

en: Error: `goto' needs an argument greater than zero.
ks_IN: ایرر: گو ٹو چُھ ضرورت اکھ آرگیومینٹ یوس زیرو کھوتْہ ذیادْ چُھ۔

en: Errors
ks_IN: ایرر

en: Errors and Warnings
ks_IN: ایرر تْہ آگأہی

en: Errors and Warnings...
ks_IN: ایرر تْہ  آگأہی۔ ۔ ۔

en: Esc
ks_IN: ایسکیپ

en: Esperanto
ks_IN: ایسپیرینٹو

en: Esperanto (Latin-3)
ks_IN: ایسپیرینٹو (لاطینی۔۳)

en: Essential
ks_IN: ضروری

en: Estonian
ks_IN: ایسٹونین

en: Ethnic
ks_IN: اِتھنِک

en: Euro-House
ks_IN: یورو۔ہاوُس

en: Euro-Techno
ks_IN: یورو۔ٹیکنو

en: Eurodance
ks_IN: یورو ڈانْس

en: Every
ks_IN: پریتھ کانہہ

en: Executive Producer
ks_IN: ایکزیکیوٹیو پروڈوسر

en: Exhaustive help for VLC and its modules
ks_IN: مُکمل مدد وی ایل سی تْہ امِہ کین ماڈیولن باپت

en: Exit fullscreen
ks_IN: فُل سکرین کْریو ایکزِٹ

en: Exit if there are no more items in the playlist.
ks_IN: ایکزِٹ کْریو اگر نْہ مزید آیٹم آسن پْلے لِسٹس منز۔

en: Expand
ks_IN: پھیلأیو

en: Expanding Spacer
ks_IN: پھیلاوان سُپیسر

en: Experimental
ks_IN: تجرُبأتی

en: Export SDP as file
ks_IN: ایکْسپورٹ کْریو ایس ڈی پی بطور اکھ فایل

en: Extend subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
ks_IN: پھیلأیو سب ٹایٹل مُدت ییمہ ویلیو ذریعہ۔
    سیٹ کْریو ۰ ڈیسیبْل کرنْہ باپت۔

en: Extended M3U
ks_IN: ایکْسٹینڈیڈ  M3U

en: Extended panel
ks_IN: پھیلاونْہ آمْژ پینل

en: Extension through which to use the Open Graphics Library (OpenGL).
ks_IN: ایکْسٹینشن ییمہ ذریعہ استعمال کرْنئ چھ اوپْن گرافیکْس لایبری (اوپْن جی ایل)

en: Extensions
ks_IN: ایکْسٹینشن

en: Extensions brings various enhancements. Check descriptions for more details
ks_IN: ایکْسٹینشن چھ انان واریاہ اینہینْسمینٹ۔ چک کْریو وضاحت مزید تفصیلاتن باپت

en: Extra I-frames aggressivity
ks_IN: اضأفی آی۔فریم ایگریسیوٹی

en: Extra PMT
ks_IN: ایکْسٹرا پی ایم ٹی

en: Extra interface modules
ks_IN: اضأفی اِنٹرفیس ماڈیول

en: Extra media
ks_IN: ایکْسٹرا

en: Extra metadata and other information are shown in this panel.
ks_IN: ایکْسٹرا میٹا ڈاٹا تْہ باقی جانکأری چھ  ہاونْہ یوان یتھ پینلس منز۔

en: Extract
ks_IN: نیبر کْریو

en: Extract RGB component video filter
ks_IN: ایکْسٹریکٹْہ کْریو آر جی بی کمپونینٹ ویڈیو فلٹر

en: FDK-AAC Audio encoder
ks_IN:  آڈیو اینکوڈر  FDKAAC

en: FEC code rate
ks_IN: کوڈ ریٹ FEC

en: FFT window
ks_IN: ایف ایف ٹی وینڈو

en: FFmpeg audio/video decoder
ks_IN: ویڈیو/   آڈیو ڈیکوڈر  FFmpeg

en: FFmpeg audio/video encoder
ks_IN: ویڈیور /   آڈیو اینکوڈر   FFmpeg

en: FFmpeg post processing filter chains
ks_IN: ایف ایف ایم پیگ پوستْہ پراسیسینگ فلٹر چینْہ

en: FIFO which will be read for commands
ks_IN: فیفو یوس ریڈ یِیہ کرنْہ کمانڈن باپت

en: FIFO which will be written to for responses
ks_IN: فیفو یتھ لیکھنْہ یِیہ جوابن باپت

en: FLAC demuxer
ks_IN: فلیک ڈیمکسر

en: FM radio
ks_IN: ایف ایم ریڈیو

en: FOURCC code of raw input format
ks_IN: کوڈُ را اِنپُٹ فارمیٹُْک FOURCC

en: FOURCC code of the raw input format. This is a four character string.
ks_IN: کوڈُ را اِنپُٹ فارمیٹُْک۔ یہ چھ اکھ ۴ کریکٹر سیٹرینگ۔ FOURCC

en: FTP account
ks_IN: ایف ٹی پی ایکاوُنٹ

en: FTP input
ks_IN: ایف ٹی پی اِنپُٹ

en: FTP upload output
ks_IN: ایف ٹی پی اپلوڈ آوٹ پُٹ

en: Factor
ks_IN: فیکٹر

en: Failed to open "%s" for writing
ks_IN: گو ناکام "%s"  اوپْن کرنس رایٹینگ باپت

en: Failed to start bluray playback. Please try without menu support.
ks_IN: گو ناکام شروع کرنس منز بْلیو رے پْلے بیک۔ مہربأنی کْرتھ کْریو کوشش مینیو تعاون بغیر۔

en: Fake TTY
ks_IN: نقلی  TTY

en: Fallback to placeholder stream when out of data
ks_IN: فال بیک کْریو پْلیس ہولڈر سٹریمس کُن ییلہ نْہ ڈاٹا آسِہ

en: Faroese
ks_IN: فیروس

en: Fast
ks_IN: تیز

en: Fast Fusion
ks_IN: فاسٹْہ فیوجن

en: Fast bilinear
ks_IN: تیز بالینیر

en: Fast seek
ks_IN: تیز سیک

en: Faster
ks_IN: تیز

en: Faster (fine)
ks_IN: تیز (فایِن)

en: Favor speed over precision while seeking
ks_IN: بہتر مأنیو سپپیڈ مپختصر آسنس ییلہ سیک کران أسیو

en: Features
ks_IN: فیچر

en: Feed URLs
ks_IN: فیڈ کْریو یو آر ایل

en: Feed images
ks_IN: امیج کْریو فیڈ

en: Feedback gain
ks_IN: فیڈ بیک گین

en: Fetch artwork using lua scripts
ks_IN: فیچ کْریو آرٹ وْرْک  استعمال کْرتھ لووا سیکریپٹْہ

en: Fetch meta data using lua scripts
ks_IN: فیچ کْریو میٹا ڈاٹا استعمال کْرتھ لووا سیکریپٹْہ

en: Field coding is where interlaced fields are coded separately as opposed to a pseudo-progressive frame
ks_IN: فیلڈْ کوڈینگ چھ ییتنس اِنٹرلیسْڈ فیلڈْ کوڈ چھ یوان کرنْہ الگ پأٹھ أکس سیڈو۔پراگریسیو فریمس باالکُل خلاف

en: Fijian
ks_IN: فیجین

en: File
ks_IN: فایل

en: File Format:
ks_IN: فایل فارمیٹ:

en: File Selection
ks_IN: فایل ژأر

en: File Size
ks_IN: فایل سایِز

en: File associations
ks_IN: فایل وابستگی

en: File audio output
ks_IN: فایل آڈیو آوٹ پُٹ

en: File caching (ms)
ks_IN: فایل کیشینگ (ایم ایس)

en: File containing the 16 bytes encryption key
ks_IN: فایل یتھ منز موجود چھ ۱۶ بایِٹ اینکریپشن کی

en: File corrupted
ks_IN: فایل چھ خراب

en: File could not be verified
ks_IN: فایل ہیچ نْہ تصدیق کْرتھ

en: File dumper
ks_IN: فایل ڈمپر

en: File extensions association
ks_IN: فایل ایکسٹینشن ایسوسیشن

en: File input
ks_IN: فایل اِنپُٹ

en: File logging
ks_IN: فایل لاگینگ

en: File name
ks_IN: فایل ناو

en: File names:
ks_IN: فایل ناو:

en: File not verifiable
ks_IN: فایلہ ہیکو نْہ تصدیق کْرتھ

en: File reading failed
ks_IN: فایل ریڈینگ گْے ناکام

en: File stream output
ks_IN: فایل سِٹریم آوٹ پُٹ

en: File that will be used to configure the projectM module.
ks_IN: فایل یوس ذن استعمال گژھِ کنفیگر کرنْہ باپت پروجکٹْہ ایم ماڈیول۔

en: File to read the marquee text from.
ks_IN: فایل ییمہ پیٹھ مارکیو متن ریڈ کرْنئ چِھ۔

en: File where vlc reads key-uri and keyfile-location
ks_IN: فایل ییتنس وی ایل سی ریڈ کران چُھ کی۔یو آر ای تْہ کی فایل۔جاے

en: File/Directory
ks_IN: ڈاریکٹری /فایل

en: File/Folder
ks_IN: فایل /فولڈر

en: Filebrowser starting point
ks_IN: فایل براوزر شروع پویِنٹ

en: Filename
ks_IN: فایل ناو

en: Filename for 2 pass stats file
ks_IN: فایل ناو ۲ پاس سیٹیٹس فایلہ باپت

en: Filename for 2 pass stats file for multi-pass encoding.
ks_IN: فایل ناو ۲ پاس سیٹیٹس فایلہ ہُند ملٹی۔پاس اینکوڈینگ باپت۔

en: Filename prefix
ks_IN: فایل ناو پری فیکْس

en: Filename to look for album art in current directory
ks_IN: فایل ناو یوس ژھانڈُن چُھ  ایلبم ّرٹس باپت موجود ڈاریکٹری منز

en: Files
ks_IN: فایلْہ

en: Files with these extensions will not be added to playlist when opening a directory.
    This is useful if you add directories that contain playlist files for instance. Use a comma-separated list of extensions.
ks_IN: فایلہ یمن یِم ایکْسٹینشن آسن یِین نْہ جمع کرنْہ پْلے لِستس ییلہ اکھ ڈاریکٹری اوپْن کرو۔
    یہ چُھ فأیدْ مند اگر توہیہ جمع کْریو ڈاریکٹری یمن منز پْلے لِسٹْہ فایلْہ آسن مثلن۔ استعمال کْریو اکھ کاما سپریٹڈ لِسٹْہ ایکْسٹینشنن ہُند۔

en: Film Grain
ks_IN: فلم گرین

en: Film NTSC (IVTC)
ks_IN: فلمNTSC (IVTC)

en: Filter
ks_IN: فلٹر

en: Filter the audio twice. This provides a more intense effect.
ks_IN: فلٹر کْریو آڈیو دویِہ بِھر۔ یہ چُھ اکھ ذیادْ طاقتور ایفیکٹْہ دِوان۔

en: Filter:
ks_IN: فلٹر کْریو:

en: Filters
ks_IN: فلٹر

en: Find meta data using audio fingerprinting
ks_IN: میٹا ڈاٹا لْبیو استعمال کْرتھ آڈیو فینگر پرینٹینگ

en: Find more addons online
ks_IN: مزید ایڈ آن لْبیو آن لایِن

en: Find: %s
ks_IN: لْبیو : %s

en: Finnish
ks_IN: فِنِش

en: First Play
ks_IN: گوڈنیوک پْلے

en: First parameter controls if RD is on (subme>=6) or off.
    Second parameter controls if Trellis is used on psychovisual optimization, default off
ks_IN: گوڈنیوک پیرامیٹر چُھ کنٹرول کران اگر ذن آر ڈی آن آسِہ (subme>=6) 
     یا بند۔
    دویِم پیرامیٹر چُھ کنٹرول کران اگر ٹریلیس چُھ استعمال گشھان سایکو ویجول اوپٹیمایزیشن باپت، ڈیفالٹْہ چُھ بند

en: Fit to Screen
ks_IN: سکرینس چُھ برابر

en: Fix HDTV height
ks_IN: فیکْس کْریو ایچ ڈی ٹی وی تھزر

en: Fix when necessary
ks_IN: ٹھیک کْریو ییلہ ضرورت آسِہ

en: Fixed quantizer scale
ks_IN: فیکسْڈ کانٹیزر سیکیل

en: Fixing AVI Index...
ks_IN: ٹھیک کران اے وی آی اِنڈیکْس ۔  ۔ ۔

en: Flac audio decoder
ks_IN: فْلیک آڈیو ڈیکوڈر

en: Flac audio encoder
ks_IN: فْلیک آڈیو اینکوڈر

en: Flac audio packetizer
ks_IN: فْلیک آڈیو پیکیٹایزر

en: Flat
ks_IN: فْلیٹ

en: Flat Button
ks_IN: فْلیٹ بوٹن

en: Flip horizontally
ks_IN: ہاریزنٹلی کْریو فیلیپ

en: Flip the picture horizontally.
ks_IN: پیکچر کْریو فْلِپ ہاریزنٹلی۔

en: Flip the picture vertically.
ks_IN: پیکچر کْریو فْلِپ وْرٹیکلی۔

en: Flip vertically
ks_IN: وْرٹیکلی کْریو فیلیپ

en: Float on Top
ks_IN: ٹاپس پیٹھ فلوٹ

en: FluidSynth
ks_IN: فلیوڈ سینتھ

en: FluidSynth MIDI synthesizer
ks_IN: فلیوڈ سینتھ میڈی سینتھیسایزر

en: Folder
ks_IN: فولڈر

en: Folder meta data
ks_IN: فولڈر میٹا ڈاٹا

en: Folk
ks_IN: فوک

en: Folk-Rock
ks_IN: فوک۔راک

en: Folklore
ks_IN: فوک لور

en: Follow the mouse
ks_IN: ماوس کْریو فالو

en: Follow the mouse when capturing a subscreen.
ks_IN: ماوس کْریو فالو ییلہ کیپچر کران أسیو اکھ سب سکرین۔

en: Font
ks_IN: فانٹ

en: Font Properties
ks_IN: فانٹ پراپرٹی

en: Font color
ks_IN: فانٹ رنگ

en: Font family for the font you want to use
ks_IN: فانٹ فیملی تتھ فانٹس باپت یوس توہیہ یژھان چھیو استعمال کرُن

en: Font file for the font you want to use
ks_IN: فانٹ فایل تتھ فانٹس باپت یوس توہیہ یژھان چھیو استعمال کرُن

en: Font menu
ks_IN: فانٹ مینیو

en: Font size
ks_IN: فانٹ سایِز

en: Font size in pixels
ks_IN: فانٹ سایِز پیکزلن منز

en: Font size, pixels
ks_IN: فانٹ سایِز، پیکزل

en: Font used for the menus
ks_IN: فانٹ یوس استعمال گومُت چُھ مینیوہن باپت

en: Font used for the titles
ks_IN: فانٹ یوس استعمال گژھان چُھ ٹایٹلن باپت

en: For stereoscopic videos define frame arrangement:
     0: checkerboard - pixels are alternatively from L and R
     1: column alternation - L and R are interlaced by column
     2: row alternation - L and R are interlaced by row
     3: side by side - L is on the left, R on the right
     4: top bottom - L is on top, R on bottom
     5: frame alternation - one view per frame
ks_IN: سیٹیریاسکوپِک ویڈیوہن باپت کْریو واضح فریم ایرینجمینٹ:
    ۰: چکر بورڈ۔ پیکزل چھ مُتبأدل طور ایل تْہ آر پیٹھ
    ۱: کالم تبدیلی۔ ایل تْہ آر چھ اِنٹرلیسْڈ کالم ذریعہ
    ۲: رو تبدیلی۔ ایل تْہ آر چھ اِنٹرلیسْڈ رو ذریعہ
    ۳: لرِ لور۔ ایل چُھ کھوفرِ طرفْہ، آر چُھ دوچھنْہ طرفْہ
    ۴: ٹاپ باٹم۔ ایل چُھ ٹاپس پیٹھ، آر چُھ باٹمس پیٹھ
    ۵: فریم آلٹرنیشن۔ اکھ ویو پریتھ فریمس منز

en: Force Aspect Ratio
ks_IN: لاگو کْریو آسپیکٹْہ ریشیو

en: Force Profile
ks_IN: لاگو کْریو پروفایل

en: Force a constant bitrate encoding (CBR).
ks_IN: لاگو کْریو اکھ مُستقل بِٹ ریٹ اینکوڈینگ (سی بی آر)۔

en: Force a specific encoding quality between 0.0 (high) and 50.0 (low), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
ks_IN: لاگو کْریو اکھ مخصوص اینکوڈینگ کالٹی ۰۔۰(ہاے) تْہ ۵۰۔۰ (لو) درمیان، اکھ مخصوص بِٹ ریٹ مخصوص کرنْہ بجاے۔ یہ بناوِ اکھ وی بی آر سِٹریم۔

en: Force a strict standard compliance when encoding (accepted values: -2 to 2).
ks_IN: لاگو کْریو اکھ سِٹریکٹْہ معیأری کمپلاینْس  ییلہ اینکوڈینگ کران آسِہ ( قبول ویلیو: منفی ۲ پیٹھ ۲)۔

en: Force bold
ks_IN: بولڈْ کْریو لاگو

en: Force chroma (Use carefully)
ks_IN: کروما کْریو لاگو ( استعمال کْریو خیال سان)

en: Force chroma. This is a four character string.
ks_IN: کروما کْریو لاگو

en: Force detection of Dolby Surround
ks_IN: لاگو کْریو ژھانڈُن ڈالبی سرراوُنڈ

en: Force index creation
ks_IN: لاگو کْریو اِنڈیکْس بناون

en: Force interleaved method
ks_IN: لاگو کریو اِنٹرلیوْڈ میتھڈ

en: Force multicast RTP via RTSP
ks_IN: لاگو کْریو ملٹی کاسٹْہ آر ٹی پی بذریعہ آر ٹی ایس پی

en: Force number of slices per frame
ks_IN: لاگو کْریو سِلایسن ہُند نمبر پریتھ فریمس باپت

en: Force rectangular slices and is overridden by other slicing options
ks_IN: لاگو کْریو ریکٹینگیولر سِلایسْہ تْہ چُھ اوور ریڈْن باقیو سلایسینگ اوپشنو ذریعہ

en: Force selection of all streams
ks_IN: لاگو کْریو ژأر تمام سِٹریمن ہْنز

en: Force skipping of frames to speed up decoding (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
ks_IN: لاگو کْریو  سیکیپ کرْنئ فریمن ہْنز ڈیکوڈینگ تیز کرنْہ باپت   (-1=کانہہ چُھ نْہ, 0=ڈیفالٹْہ , 1=بی۔فریم, 2=پی۔فریم, 3= فریمB+P , 4=تمام فریم)۔

en: Force skipping of idct to speed up decoding for frame types (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
ks_IN: لاگو کْریو  سیکیپ کرْنئ  idct  ہْنز ڈیکوڈینگ تیز کرنْہ باپت   (-1=کانہہ چُھ نْہ, 0=ڈیفالٹْہ , 1=بی۔فریم, 2=پی۔فریم, 3= فریمB+P , 4=تمام فریم)۔

en: Force subtitle position
ks_IN: لاگو کْریو سب ٹایٹل جاے

en: Force the DirectShow video input to use a specific chroma format (eg. I420 (default), RV24, etc.)
ks_IN: لاگو  کْریو اکھ ڈاریکٹہ شو ویڈیو اِنپُٹ استعمال کرنْہ باپت اکھ مخصوص کروما فارمیٹ (eg. I420 (default), RV24, etc.)

en: Force the DirectShow video input to use a specific frame rate (eg. 0 means default, 25, 29.97, 50, 59.94, etc.)
ks_IN: لاگو  کْریو اکھ ڈاریکٹہ شو ویڈیو اِنپُٹ استعمال کرنْہ باپت اکھ مخصوص فریم ریٹ(eg. 0 means default, 25, 29.97, 50, 59.94, etc.)

en: Force the dummy video output to create images using a specific chroma format instead of trying to improve performances by using the most efficient one.
ks_IN: لاگو کْریو  ڈمی ویڈیو آوٹ پُٹ امیج بناونْہ باپت استعمال کْرتھ اکھ مخصوص کروما فارمیٹ  بجاے کوشش کرنْچ جان کرنِہ پْرفارمینسْہ استعمال کْرتھ ساروْی کھوتْہ اصل اکھ۔

en: Force the rc module to use stdin as if it was a TTY.
ks_IN: لاگو کْریو آر سی ماڈیول استعمال کرنْہ باپت ایس ٹی دی اِن ذن تِہ یہ اوس ٹی ٹی واے۔

en: Force the use of a specific chroma. Use YUVA if you're planning to use the Alphamask or Bluescreen video filter.
ks_IN: لاگو کْریو استعمال اکِہ مخصوص کروماہُک۔ استعمال کْریو یووا اگر توہیہ پْلان چھیو کران استعمال کرُن الفا ماسْک یا بلیو سکرین ویڈیو فلٹر۔

en: Force update of this dialog's values
ks_IN: لاگو کْریو اپڈیٹ کرْنئ ییمہ ڈایلاگْک ویلیو

en: Force use of a specific avformat muxer.
ks_IN: لاگو کْریو استعمال اکِہ مخصوص اے وی فارمیٹ مکسرُک۔

en: Force window style:
ks_IN: لاگو کْریو وینڈو سیٹایِل:

en: Forced chroma
ks_IN: لاگو کرنْہ آمُت کروما

en: Forces the audio language
ks_IN: آڈیو زبان لاگو کران

en: Form
ks_IN: فارم

en: Format
ks_IN: فارمیٹ

en: Format name
ks_IN: فارمیٹ ناو

en: Format of the output images (png, jpeg, ...).
ks_IN: فارمیٹ آوٹ پُٹ امیجن ہُند  (png, jpeg, ...)  ۔

en: Format time and date
ks_IN: فارمیٹ کْریو ٹایم تْہ تأریخ

en: Formatted Subtitles
ks_IN: فارمیٹِڈ سب ٹایٹل

en: Forward
ks_IN: برونہہ پْکیو

en: Frame By Frame
ks_IN: فریم پتْہ فریم

en: Frame buffer depth
ks_IN: فریم بفر سنْیر

en: Frame buffer file
ks_IN: فریم بفر فایل

en: Frame buffer height
ks_IN: فریم بفر تھزر

en: Frame buffer segment ID
ks_IN: فریم بفر سیگمینٹ آی ڈی

en: Frame buffer width
ks_IN: فریم بفر کھجر

en: Frame by frame
ks_IN: فریم باے فریم

en: Frame packing
ks_IN: فریم پیکینگ

en: Frame rate
ks_IN: فریم ریٹ

en: Frame rate of a video elementary stream
ks_IN: فریم ریٹ  اکِہ ویڈیو  ایلمینٹری سِٹریم ہُند

en: Frame rate of the elementary stream produced.
ks_IN: فریم ریٹ ایلمینٹری سِٹریم ہْنز یوس بناونْہ آیِہْ۔

en: Frame size
ks_IN: فریم سایِز

en: Framebuffer device
ks_IN: فریم بفر ڈیوایس

en: Framebuffer device to use for rendering (usually /dev/fb0).
ks_IN: فریم بفر ڈیوایس یوس استعمال کرُن چُھ رینڈرینگ باپت  (عام طور  /dev/fb0) ۔

en: Framebuffer input
ks_IN: فریم بفر اِنپُٹ

en: Framebuffer resolution to use
ks_IN: فریم بفر ریزیولوشن یوس استعمال کرُن چُھ

en: Framebuffer uses hw acceleration
ks_IN: فریم بفر چُھ استعمال کران ایچ ڈبلیو ایکسیلریشن

en: Framecount to use on frametype lookahead
ks_IN: فریم کاوُنٹ یوس استعمال کرُن چُھ فریم ٹایپ لوک ایہیڈس پیٹھ

en: Framecount to use on frametype lookahead. Currently default can cause sync-issues on unmuxable output, like rtsp-output without ts-mux
ks_IN: فریم کاوُنٹ یوس استعمال کرُن چُھ فریم ٹایپ لوک ایہیڈس پیٹھ۔ وْنکینس ہیکہ ڈیفالٹْہ کْرتھ سینک۔مسلْہ انمکسیبْل آوٹ پُٹس پیٹھ، مثلن آرٹی ایس پی۔آوٹ پُٹ ٹی ایس۔مکْس بغیر

en: Frames per Second
ks_IN: فریم پریتھ سیکنڈس

en: Freestyle
ks_IN: فری سیٹایل

en: Freetype2 font renderer
ks_IN: فری ٹایپ ۲ فانٹ رینڈرر

en: Freeze
ks_IN: فریز کْریو

en: Freezing interactive video filter
ks_IN: فریز کران اِنٹرایکٹیو ویڈیو فلٹر

en: French
ks_IN: فرینچ

en: Freq 1 (Hz)
ks_IN: فریکوینسی ۱  (Hz)

en: Freq 1 Q
ks_IN: فریکوینس ۱Q

en: Freq 1 gain (dB)
ks_IN: فریکوینسی ۱ گین(dB)

en: Freq 2 (Hz)
ks_IN: فریکوینسی ۲  (Hz)

en: Freq 2 Q
ks_IN: فریکوینسی 2 Q

en: Freq 2 gain (dB)
ks_IN: فریکوینسی ۲ گین  (dB)

en: Freq 3 (Hz)
ks_IN: فریکوینسی ۳(Hz)

en: Freq 3 Q
ks_IN: فریکوینسی 3 Q

en: Freq 3 gain (dB)
ks_IN: فریکوینسی۳ گین  (dB)

en: Frequency
ks_IN: فریکوینسی

en: Frequency (Hz)
ks_IN: فریکونسی (ہأرٹْز)

en: Frisian
ks_IN: فریسین

en: Fuchsia
ks_IN: فُک سییا

en: Full HD (1080p)
ks_IN: فُل ایچ ڈی (ا۰۸۰پی)

en: Full URL to put in index file
ks_IN: فُل یو آر ایل یوس اِنڈیکْس فایلہ منز تھاوُن چُھ

en: Full URL to put in index file. Use #'s to represent segment number
ks_IN: فُل یو آر ایل یوس اِنڈیکْس فایلہ منز تھاوُن چُھ۔  #'s کْریو استعمال سیگمینٹ نمبر ہاونْہ باپت

en: Full Volume
ks_IN: فُل والیوم

en: Full bass
ks_IN: فُل باس

en: Full bass and treble
ks_IN: فُل باس تْہ ٹریبیل

en: Full path of the image files to use. Format is <image>[,<delay in ms>[,<alpha>]][;<image>[,<delay>[,<alpha>]]][;...]. If you only have one file, simply enter its filename.
ks_IN: فُل پاتھ امیج فایلن ہْنز یِم استعمال کرنِہ چِھ۔ فارمیٹ چھ    <image>[,<delay in ms>[,<alpha>]][;<image>[,<delay>[,<alpha>]]][;...]۔ اگر ذن توہیہ صرف اکھ فایل چِھ، سادْ پأٹھ کْریو اینٹر امیوک فایل ناو۔

en: Full treble
ks_IN: فُل ٹریبیل

en: Fullscreen
ks_IN: فُل سکرین

en: Fullscreen Controller
ks_IN: فُل سکرین کنٹرولر

en: Fullscreen Video Device
ks_IN: فُل سکرین ویڈیو ڈیوایِس

en: Fullscreen controller mouse sensitivity
ks_IN: فُل سکرین کنٹرولر ماوُس سینزیٹیوٹی

en: Fullscreen controller opacity between 0.1 and 1
ks_IN: فُل سکرین کنٹرولر اوپیسٹی ۰۔۱ تْہ ۱ درمیان

en: Fullscreen video output
ks_IN: فُل سکرین ویڈیو آوٹ پُٹ

en: Funk
ks_IN: فنک

en: Fusion
ks_IN: فیوجن

en: G.711 decoder
ks_IN: جی۔۷۱۱ ڈیکوڈر

en: G.711 encoder
ks_IN: جی۔۷۱۱ اینکوڈر

en: GLX extension for OpenGL
ks_IN: جی ایل ایکْس ایکْسٹینششن اوپْن جی ایلس باپت

en: GNU TLS server
ks_IN:  سْرور   GNU TLS

en: GNU TLS transport layer security
ks_IN: ٹرانسپورٹ لییر حفاظت GNU TLS

en: GNU/Linux framebuffer video output
ks_IN: فریم بفر ویڈیو آوٹ پُٹ GNU/Linux

en: GOP length
ks_IN: جی او پی زیچھر

en: GOP structure
ks_IN: جی او پی سِٹرکچر

en: GOP structure used to encode the video sequence
ks_IN: جی او پی سِٹرکچر یوس استعمال گژھان چُھ اینکوڈ کرنْہ باپت ویڈیو ترتیب

en: GPU affinity
ks_IN: جی پی یو ایفینیٹی

en: GStreamer Based Decoder
ks_IN: جی سِٹریمر بیسْڈ ڈیکوڈر

en: Gaelic (Scots)
ks_IN: گیلیک (سکاٹ)

en: Gain
ks_IN: گین

en: Gain control filter
ks_IN: گین کنٹرول فلٹر

en: Gain multiplier
ks_IN: گین ملٹی پُلایر

en: Gain on Feedback loop
ks_IN: گین فیڈ بیک لوپس پیٹھ

en: Gallegan
ks_IN: گلیگن

en: Game
ks_IN: گیم

en: Game mode
ks_IN: گیم موڈ

en: Gamma
ks_IN: گاما

en: Gamma (Blue) correction
ks_IN: گاما (نیول) کریکشن

en: Gamma (Green) correction
ks_IN: گاما (سبز ) کریکشن

en: Gamma (Red) correction
ks_IN: گاما (ووزُل) کریکشن

en: Gamma adjust.
ks_IN: گاما ایڈجسٹْہ۔

en: Gangsta
ks_IN: گینگسٹا

en: Gathering stream output
ks_IN: جمع کران سٹریم آوٹ پُٹ

en: Gauss
ks_IN: گاس

en: Gaussian Adaptive Low Pass Filter
ks_IN: گاسین ایڈاپٹیو لو پاس فلٹر

en: Gaussian Blur
ks_IN: گاشین بْلر

en: Gaussian Low Pass Filter
ks_IN: گاسین لو پاس فلٹر

en: Gaussian blur video filter
ks_IN: گاشین بْلر ویڈیو فلٹر

en: Gaussian's standard deviation. The blurring will take into account pixels up to 3*sigma away in any direction.
ks_IN: گاشین سیٹنڈارڈ ڈیویشن۔ بْلیرینگ تھاوِ خیال پیکسلن ہُند 3*سیگما دور تام کونِہ تْہ طرفس کُن۔

en: Gaussian's std deviation
ks_IN: گاشین سیٹنڈارڈ ڈیویشن

en: General
ks_IN: جنرل

en: General Audio
ks_IN: جنرل آڈیو

en: General audio settings
ks_IN: جنرل آڈیو سیٹینگ

en: General input settings. Use with care...
ks_IN: جنرل اِنپُٹ سیٹینگ۔ استعمال کْریو خیال سان۔ ۔ ۔

en: General playlist behaviour
ks_IN: جنرل پْلے لِسٹْہ طریق کار

en: General settings for audio output modules.
ks_IN: جنرل سیٹینگ آڈیو آوٹ پُٹ ماڈیولن باپت۔

en: General settings for video output modules.
ks_IN: جنرل سیٹینگ ویڈیو آوٹ پُٹ ماڈیولن باپت۔

en: General stream output settings
ks_IN: جنرل سِٹریم آوٹ پُٹ سیٹینگ

en: General video settings
ks_IN: جنرل ویڈیو سیٹینگ

en: Generate IV instead using segment-number as IV
ks_IN: جنریٹ کْریو آی وی امہ بجاے ذِ توہیہ کْریو استعمال سیگمینٹ نمبر بطور آی وی

en: Generate access unit delimiter NAL units.
ks_IN: جنریٹ کْریو ایسیس یونیٹ ڈیلیمیٹر این اے ایل یونیٹ۔

en: Generated stream output string
ks_IN: جنریٹِڈ سٹریم آوٹ پُٹ سیٹرینگ

en: Generic
ks_IN: جنیریک

en: Genre
ks_IN: جانر

en: Genre description
ks_IN: جنر وضاحت

en: Genre metadata
ks_IN: جنر میٹا ڈاٹا

en: Geometry
ks_IN: جیومیٹری

en: Georgian
ks_IN: جارجیین

en: German
ks_IN: جرمن

en: Gestures
ks_IN: اشار

en: Get function
ks_IN: گیٹ فنکشن

en: Gives video a warmer tone by applying sepia effect
ks_IN: چُھ دوان ویڈیوہس اکھ وارمر ٹونئ سیپیا ایفیکٹْہ لاگو کرنْہ سْیتئ

en: Global
ks_IN: گلوبل

en: Global Hotkeys
ks_IN: گلوبل ہاٹ کی

en: Global Hotkeys interface
ks_IN: گلوبل ہاٹ کی اِنٹرفیس

en: Global gain
ks_IN: گلوبل گین

en: Go to Time
ks_IN: ٹایمس کُن گْژھیو

en: Go to the DVD menu
ks_IN: ڈی ویڈی مینیوہس کُن گْژھیو

en: Go to time
ks_IN: ٹایمس کُن گْژھیو

en: Go!
ks_IN: پْکیو!

en: Goa
ks_IN: گوا

en: Goom
ks_IN: گوم

en: Goom animation speed
ks_IN: گوم اینیمیشن سُپیڈ

en: Goom display height
ks_IN: گوم ڈیسپْلے  تھزر

en: Goom display width
ks_IN: گوم ڈیسپْلے کھجر

en: Goom effect
ks_IN: گوم ایفیکٹْہ

en: Gospel
ks_IN: گاسپیل

en: Gothic
ks_IN: گوتھیک

en: Gothic Rock
ks_IN: گوتِھک راک

en: Gradfun
ks_IN: گریڈ فن

en: Gradfun video filter
ks_IN: گریڈ فن ویڈیو فلٹر

en: Gradient
ks_IN: گریڈینٹ

en: Gradient image type
ks_IN: گریڈینٹ امیج ٹایپ

en: Gradient image type (0 or 1). 0 will turn the image to white while 1 will keep colors.
ks_IN: گریڈینٹ امیج ٹایپ (۰ یا ۱)۔  ۰ بناوِ امیج سفید ییلہ ذن ۱ اتھ رنگین تھاوِ۔

en: Gradient threshold
ks_IN: گریڈینٹ تھرش ہولڈْ

en: Gradient video filter
ks_IN: گریڈینٹ ویڈیو فلٹر

en: Grain
ks_IN: گرین

en: Grain video filter
ks_IN: گرین ویڈیو فلٹر

en: Grass green
ks_IN: گراس گرین

en: Gray
ks_IN: گرے

en: Grayscale video output
ks_IN: گرے سیکیل ویڈیو آوٹ پُٹ

en: Greek (ISO 8859-7)
ks_IN: یونأنئ (ISO 8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
ks_IN: یونأنئ (وینڈوز۔۱۲۵۳)

en: Greek, Modern
ks_IN: یونأنئ، ماڈْرْن

en: Green
ks_IN: سبز

en: Greenlandic, Kalaallisut
ks_IN: گرینلینڈیک، کالالیسوت

en: Group
ks_IN: گروپ

en: Group of Picture Reference Distance
ks_IN: گروپ آف پیکچر ریفرینْس ڈیسٹینْس

en: Group of Picture size
ks_IN: پیکچر سایزُک گروپ

en: Group packets
ks_IN: گروپ پیکیٹ

en: Grouping
ks_IN: گروپینگ

en: Grunge
ks_IN: گرنج

en: Guarani
ks_IN: گو رانی

en: Guard interval
ks_IN: گاڈ اِنٹرول

en: Gujarati
ks_IN: گُجرأنئ

en: H.262/MPEG-2 encoder (x262)
ks_IN: H.262/MPEG-2 اینکوڈر (x262)

en: H.264 level
ks_IN: لیولH.264

en: H.264 profile
ks_IN: پروفایلH.264

en: H.264 video packetizer
ks_IN: ایچ۔۲۶۴ ویڈیو پیکیٹایزر

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264 10-bit)
ks_IN: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC اینکوڈر (x264 10-bit)

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264)
ks_IN: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC اینکوڈر (x264)

en: H.265/HEVC encoder (x265)
ks_IN: H.265/HEVCاینکوڈر  (x265)

en: H264 video demuxer
ks_IN: ایچ ۲۶۴ ویڈیو ڈیمکسر

en: HAL AudioUnit output
ks_IN: آڈیو یونیٹ آوٹ پُٹ HAL

en: HD (720p)
ks_IN: ایچ ڈی (۷۲۰ پی)

en: HD-SDI Input
ks_IN: HD-SDI اِنپُٹ

en: HEVC/H.265 video demuxer
ks_IN:  ویڈیو ڈیمکسر   HEVC/H.265

en: HEVC/H.265 video packetizer
ks_IN: HEVC/H.265

en: HLSL File
ks_IN: ایچ ایل ایس ایل فایل

en: HQ Denoiser 3D
ks_IN: HQ ڈی نویزر  3D

en: HRD-timing information
ks_IN: ایچ آر ڈی۔ ٹایمینگ انفارمیشن

en: HTML playlist
ks_IN: پْلے لِسٹْہ HTML

en: HTML playlist export
ks_IN: پْلے لِسٹْہ ایکْسپورٹHTML

en: HTTP (default)
ks_IN: HTTP (ڈیفالٹْہt)

en: HTTP Announcement
ks_IN: اعلان HTTP

en: HTTP Live streaming output
ks_IN: ایچ ٹی ٹی پی لایِو سِٹریمینگ آوٹ پُٹ

en: HTTP authentication
ks_IN: تصدیق HTTP

en: HTTP input
ks_IN: اِنپُٹ HTTP

en: HTTP proxy
ks_IN: پراکزی   HTTP

en: HTTP proxy URL
ks_IN: HTTP پراکزی  URL

en: HTTP proxy password
ks_IN: پراکزی پاس وأرڈ   HTTP

en: HTTP proxy to be used It must be of the form http://[user@]myproxy.mydomain:myport/ ; if empty, the http_proxy environment variable will be tried.
ks_IN: ایچ ٹی ٹی پی پراکزی یوس استعمال کرْنئ چھ اتھ گژھ ضرور فارم آسْنئ http://[user@]myproxy.mydomain:myport/   ؛ اگر ایمپٹی آسِہ، یہ ایچ ٹی ٹی پی۔پراکزی ماحول ویریبْلْچ یِیہ کوشش کرنْہ۔

en: HTTP server address
ks_IN: HTTP سرور پتاہ

en: HTTP server port
ks_IN: HTTP سْرور پورٹ

en: HTTP stream output
ks_IN: ایچ ٹی ٹی پی سِٹریم آوٹ پُٹ

en: HTTP tunnel port
ks_IN: ایچ ٹی ٹی پی ٹنل پورٹ

en: HTTP/TLS server certificate
ks_IN: سْرور سرٹیفیکیٹHTTP/TLS

en: HTTP/TLS server private key
ks_IN: سْرور پرایوٹ کی HTTP/TLS

en: HTTPS server port
ks_IN: سْرور پورٹHTTPS

en: Haar cascade filename
ks_IN: ہار کسکیڈ فایل ناو

en: Half Size
ks_IN: نصف سایِز

en: Handling mode for stereo streams
ks_IN: ہینڈل کران موڈ سیٹیریو سِٹریمن باپت

en: Hard Rock
ks_IN: ہارڈ راک

en: Hardcore
ks_IN: ہادڑ کور

en: Hardware decoding
ks_IN: ہارڈ وْیر ڈیکوڈینگ

en: Hardware-accelerated decoding
ks_IN: ہارڈ وْیر۔ایکسلریٹِڈ ڈی کوڈینگ

en: Headphone effect
ks_IN: ہیڈ فون ایفیکٹْہ

en: Headphone virtual spatialization effect
ks_IN: ہیڈفون وْرچوول سپاشیلایزیشن ایفیکٹْہ

en: Headphone virtualization
ks_IN: ہیڈ فون وْرچوولایزیشن

en: Headphones
ks_IN: ہیڈ فوم

en: Heavy Metal
ks_IN: ہیوی میٹل

en: Hebrew
ks_IN: ہیبریو

en: Hebrew (ISO 8859-8)
ks_IN: ہیبریو (آی ایس او ۸۸۵۹۔۸)

en: Hebrew (Windows-1255)
ks_IN: یبریو (وینڈوز۔۱۲۵۵)

en: Height
ks_IN: تھزر

en: Height in pixels of the border between miniatures.
ks_IN: مینیچرن درمیان بارڈرُک تھزر پیکزلن منز۔

en: Height of video or subtitle elementary streams
ks_IN: تھزر  ویڈیوہُک یا سب ٹایٹل ایلمینٹری سِٹریمن ہُند

en: Help
ks_IN: مدد

en: Herero
ks_IN: ہیریرو

en: Hide / Show Library
ks_IN: ہایِڈ کْریو یا شو کْریو لایبری

en: Hide / Show Viewer
ks_IN: ہایِڈ کْریو یا شو کْریو ویور

en: Hide Others
ks_IN: باقی کْریو ہایِڈ

en: Hide VLC
ks_IN: وی ایل سی کْریو ہایِڈ

en: Hide cursor and fullscreen controller after x milliseconds
ks_IN: ہایِڈ کْریو کْرسر تْہ فُل سکرین کنٹرولر ایکْس ملی سیکنڈو پتْہ

en: Hide future errors
ks_IN: فیوچر ایرر تھأیو ہایِڈ کْرتھ

en: Hide mouse cursor and fullscreen controller after n milliseconds.
ks_IN: ہایِڈ کْریو ماوُس کْرسر تْہ فُل سکرین کنٹرولر این ملی سیکنڈو پتْہ

en: Hide the interface and pause playback.
ks_IN: ہایِڈ کْریو اِنٹرفیس تْہ پاز کْریو پْلے بیک۔

en: Hierarchy mode
ks_IN: ہایر آرکی موڈ

en: High
ks_IN: ہاے

en: High LNB voltage
ks_IN: ہاے ایل این بی وولٹیج

en: High Quality 3D Denoiser filter
ks_IN: ہاے کالٹی ۳ ڈی ڈینویزر فلٹر

en: High freq (Hz)
ks_IN: ہاے فریکوینسی (Hz)

en: High freq gain (dB)
ks_IN: ہاے فریکوینسی گین(dB)

en: High latency
ks_IN: ہاے لیٹینسی

en: High priority
ks_IN: ذیادْ ترجیح

en: High quality scaling level
ks_IN: ہاے کالتی سیکیلینگ لیول

en: High-priority code rate
ks_IN: ہاے۔پریرارٹی کوڈ ریٹ

en: Higher latency
ks_IN: ہایر لیٹینسی

en: Higher value implies more prefiltering
ks_IN: تھود ویلیو چُھ لاگو کران ذیاد پری فلٹرینگ

en: Highest
ks_IN: ساروْی کھوتْہ تھود

en: Hindi
ks_IN: ہندی

en: Hip-Hop
ks_IN: ہِپ۔ہاپ

en: Hiri Motu
ks_IN: ہیری موٹو

en: Home
ks_IN: ہوم

en: Hong-Kong Supplementary (HKSCS)
ks_IN: ہانگ کانگ سپلیمینٹری(HKSCS)

en: Hop limit (TTL)
ks_IN: ہاپ لیمِٹ (ٹی ٹی ایل)

en: Horizontal
ks_IN: ہاریزنٹل

en: Horizontal (18V)
ks_IN: ہاریزنٹل (۱۸ وی)

en: Horizontal flip
ks_IN: ہاریزینٹل فْلِپ

en: Horizontal slices per frame
ks_IN: ہاریزینٹل سِلایِس پریتھ فریمس منز

en: Host
ks_IN: ہوسٹْہ

en: Host Computer
ks_IN: ہوسٹْہ کمپیوٹر

en: Hot keys
ks_IN: ہاٹ کی

en: Hotkey
ks_IN: ہاٹ کی

en: Hotkey change
ks_IN: ہاٹ کی تبدیلی

en: Hotkeys
ks_IN: ہاٹ کی

en: Hotkeys management interface
ks_IN: ہاٹ کی منیجمینٹ اِنٹرفیس

en: Hotkeys settings
ks_IN: ہاٹ کی سیٹینگ

en: Hough
ks_IN: ہاو

en: Hours / Minutes / Seconds:
ks_IN: سیکنڈ:  / منٹ  / گھنٹْہ

en: House
ks_IN: ہاوُس

en: How AQ distributes bits
ks_IN: اے کیو کِتھ پأٹھ چُھ بأگراوان بِٹْہ

en: How long to wait for any packet before a source is expired.
ks_IN: کأتِس کالس چُھ پیارُن کونِہ تِہ پیکٹس باپت امہ برونہہ ذِ اکھ سورس گژھِ ایکْسپایر۔

en: How many distinct active RTP sources are allowed at a time.
ks_IN: کأتہن الگ ایکٹیو آر ٹی پی  سورسن چُھ اجازت أکِس وقتس۔

en: How many times the screen content should be refreshed per second.
ks_IN: کأتیاہ لٹِہ گژھ سکرین کنٹینٹ ریفریش کرنْہ یُن پریتھ سیکنڈس منز۔

en: How pronounced to make the chosen font effect (effect dependent).
ks_IN: کوتاہ ٹاکار بناونْہ باپت ژورمُت فانٹ اثر ( اثر چُھ دارمدار تھاوان)۔

en: Hue
ks_IN: ہیو

en: Hue or color balance.
ks_IN: ہیو یا رنگ بیلینْس ۔

en: Humour
ks_IN: ہیومر

en: Hungarian
ks_IN: ہنگارین

en: Hurry up
ks_IN: جلدی کْریو

en: I quantization factor
ks_IN: ۱ کانٹیزیشن فیکٹر

en: I&mport
ks_IN: امپورٹ کْریو &

en: I-frame only sequence
ks_IN: آی۔فریم آنلی ترتیب

en: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
ks_IN:  تبدیلی I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32

en: ID Offset
ks_IN: آی ڈی آف سیٹ

en: IDR interval
ks_IN: آی ڈی آر اِنٹرول

en: IIDC Digital Camera (FireWire) input
ks_IN:  ڈیجیٹل کیمرا (فایر وایر) اِنپُٹIIDC

en: INTERNET
ks_IN: اِنٹرنیٹ

en: IP Address
ks_IN: آی پی ایڈرس

en: ISDB-S parameters
ks_IN: پیرامیٹر ISDB-S

en: ISDB-T reception parameters
ks_IN: ISDB-T ریسیپشن پیرامیٹر

en: IceCAST output
ks_IN: آیِس کاسٹہ آوٹ پُٹ

en: Icelandic
ks_IN: آیِس لینڈیک

en: Icons
ks_IN: آیکن

en: If automatic connection is enabled, only JACK clients whose names match this regular expression will be considered for connection.
ks_IN: اگر آٹومیٹِک کنیکشن اینیبْل کرنْہ یِیہ، صرف جیک کْلاینٹ یمن ہُند ناو یتھ ریگیولر ایکْسپریشنس سْیت میلِہ یِین ماننْہ کنیکشنس باپت۔

en: If enabled, and shaping is specified, the TS muxer will place the boundaries at the end of I pictures. In that case, the shaping duration given by the user is a worse case used when no reference frame is available. This enhances the efficiency of the shaping algorithm, since I frames are usually the biggest frames in the stream.
ks_IN: اگر اینیبلْڈ آسِہ، تْہ شیپینگ آسِہ  مخصوص کْرتھ، ٹی ایس مکزر تھاوِ باونڈری آی پیکچرن ہْندس اندس پیٹھ۔ تتھ کیسس منز، شیپینگ مُدت یوس یوزرن دِژ مْژ آسِہ چھ ساروی کھوتْہ خراب کیس یوس تیلہ استعمال گژھان چُھ ییلہ نْہ کانہہ ریفرینْس فریم دستیاب آسِہ۔ یہ چھ بڑھاوان قأبلیت شیپینگ ایلگاردمْچ، کیازِ کہ آی فریم چھ آسان عام طور ساروْی کھوتْہ بْڈ فریم سٹریمس منز۔

en: If enabled, switching between the placeholder and the normal stream will only occur on I frames. This will remove artifacts on stream switching at the expense of a slightly longer delay, depending on the frequence of I frames in the streams.
ks_IN: اگر اینیبلْڈ آسِہ، پْلیس ہولڈرن تْہ نارمل سٹریمس درمیان سوچینگ گژھ صرف آی فریمن پیٹھ۔ یہ ہٹاوِ آرتیفیکٹْہ سٹریم پیٹھ تْہ کرِ سوچ یتھ منز ذن تھوڈا ذیادْ زیوٹھ ڈیلے گژھِ، یمیوک دارمدار سٹریمس منز آی فریمن ہْنز فریکوینسی پیٹھ آسِہ۔

en: If enabled, this option will automatically connect sound output to the first writable JACK clients found.
ks_IN: اگر اینیبلْڈ آسِہ، یہ اوپشن کرِ آٹومیٹیکلی کنیکٹْہ ساوُنڈ آوٹ پُٹ گوڈنیکِس رایٹیبْل جیک کْلاینٹس یوس لبنْہ یِیہ۔

en: If enabled, video will be padded to fit in canvas after scaling. Otherwise, video will be cropped to fix in canvas after scaling.
ks_IN: اگر اینیبلْڈ آسِِہ، ویڈیو یِیہ پیڈ کرنْہ کینواسس منز فِٹ کرنْہ باپت سیکیلینگ پتْہ۔ نتْہ، یِیہ ویڈیو کراپ کرنْہ کینواسس منز فیکْس کرنْہ باپت سیکیلینگ پتْہ۔

en: If non empty and image-decode is true, the image will be converted to the specified chroma.
ks_IN: اگر نان ایمپٹی آسِہ تْہ امیج ڈیکوڈ ٹرو چُھ، امیج یِیہ تبدیل کرنْہ مخصوص کرنْہ آمتِس کروماہس منز

en: If nothing appears, check your internet connection.
ks_IN: اگر نْہ کانہہ چیز ظأہر گژھ، پنُن اِنٹرنیٹ کنیکشن کْریو چک۔

en: If pending audio communication is detected, playback will be paused automatically.
ks_IN: اگر پینڈینگ آڈیو کومنیکیشن لبنْہ آیِہ، پْلے بیک یِیہ پاز کرنْہ آٹومیٹیکلی۔

en: If specified, will use the image to draw the mouse pointer on the capture.
ks_IN: اگر مخصوص کرنْہ آمُت آسِہ، کرِ استعمال امیج ڈرا کرنْہ باپت ماوُس پوینٹر کیپچرس پیٹھ۔

en: If the adapter provides multiple independent tuner devices, the device number must be selected. Numbering starts from zero.
ks_IN: اگر ذن ایڈاپٹر فراہم کران چُھ واریاہ آذاد ٹیونر ڈیوایس، ڈیوایس نمبر چُھ ضرور ژارُن۔ نمبرینگ چھ زیرو پیٹھ شروع گژھان۔

en: If the average power over the last N buffers is higher than this value, the volume will be normalized. This value is a positive floating point number. A value between 0.5 and 10 seems sensible.
ks_IN: اگر ذن اوسط پاور پْتمین این بفرن پیٹھ علاو آسِہ یتھ ویلیوہس، یہ والیوم یِیہ نارمالایز کرنْہ۔ یہ ویلیو چُھ مثبت فلوٹینگ پویِنٹ نمبر۔ اکھ ویلیو ۰۔۵ تْہ ۱۰ درمیان چُھ صحیح باسان۔

en: If the cables between the satellilte low noise block-downconverter and the receiver are long, higher voltage may be required.
    Not all receivers support this.
ks_IN: اگر  ذن تِم کیبلْہ یِم  درمیان چھ سیٹالایِٹ لو نویِز بُلاک۔ڈاون کنویٹرس تْہ ریسیورس درمیان زیچھْہ آسن، ذیادْ وولٹیج ما پْیِہ ضرورت۔
    تمام ریسیور چھ نْہ اتھ تعاون کران۔

en: If the demodulator cannot detect spectral inversion correctly, it needs to be configured manually.
ks_IN: اگر نْہ ڈی ماڈیولیٹر لْبِتھ ہیکِہ سپیکٹرل اِنوْرجن صحیح پأٹھ، یہ چُھ ضرورت مینولی کنفیگر کرنُک۔

en: If the file already exists, it will be overwritten.
ks_IN: اگرفایل گوڈے موجود آسِہ، یہ یِیہ اوور رایِٹ کرِنْہ۔

en: If the file already exists, it will not be overwritten.
ks_IN: اگر فایل گوڈے موجود آسِہ، یہ یِیہ نْہ اوور رایِٹ کرنْہ۔

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a DiSEqC 1.0 switch, the correct LNB can be selected (1 to 4). If there is no switch, this parameter should be 0.
ks_IN: اگر ذن سیٹالایٹ ریسیور کنیکٹْہ آسِہ واریاہن لو نویِز بُلاک۔ڈاون کنوْیٹرن (ایل این بی) بذریعہ اکھ    DiSEqC 1.0 سوچ، صحیح ایل این بی ہیکو ژأرِتھ ( ا پیٹھ ۴ تام)۔ اگر نْہ سوچ آسِہ، یہ پیرامیٹر گژھ ۰ آسُن۔

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a cascade formed from DiSEqC 1.1 uncommitted switch and DiSEqC 1.0 committed switch, the correct uncommitted LNB can be selected (1 to 4). If there is no uncommitted switch, this parameter should be 0.
ks_IN: اگر ذن سیٹالایٹ ریسیور کنیکٹْہ آسِہ واریاہن لو نویِز بُلاک۔ڈاون کنوْیٹرن (ایل این بی) بذریعہ اکھ کیسکیڈ یوس بناونْہ آمُت آسی  DiSEqC 1.1 ان کومیٹیڈ سوچ تْہ  DiSEqC 1.0  کومیٹیڈ سوچ پیٹھ، صحیح ان کومیٹیڈ ایل این بی ہیکو ژأرِتھ ( ا پیٹھ ۴ تام)۔ اگر ذن نْہ کانہہ ان کومیٹیڈ سوچ آسِہ، یہ پیرامیٹر گژھِ ۰ آسُن۔

en: If the satellite transmission frequency exceeds the switch frequency, the oscillator high frequency will be used as reference. Furthermore the automatic continuous 22kHz tone will be sent.
ks_IN: اگر ذن سیٹالایِٹ ٹرانسیشن فریکونسی ذیادْ گژھ سوچ فریکونسی، آسیلیٹر ہاے فریکونسی یِیہ استعمال کرنْہ بطور ریفرینْس۔ مزید یِیہ آٹومیٹِک جأری ۲۲۰ کلو ہأرٹْز ٹون یِین سوزنْہ۔

en: If there is more than one digital broadcasting adapter, the adapter number must be selected. Numbering starts from zero.
ks_IN: اگر ذن اکہ کھوتْہ ذیادْ ڈیجیٹل بروڈکاسٹینگ ایڈاپٹر آسِہ، ایڈاپٹر نمبر چُھ ضرور ژارُن۔ نمبرینگ چھ زیرو پیٹھ شروع گژھان۔

en: If this option is enabled, VLC will use the dark interface style. Otherwise, the grey interface style is used.
ks_IN: اگر یہ اوپشن اینیبْل کرنْہ یِیہ، وی ایل سی کرِ استعمال ڈار۔ک اِنٹرفیس سیٹایل۔ نتْہ، یِیہ استعمال کرنْہ گرے اِنٹرفیس سیٹایل۔

en: If this option is enabled, the flow on the SAP multicast address will be controlled. This is needed if you want to make announcements on the MBone.
ks_IN: اگر یہ اوپشن اینیبْل کرنْہ یِیہ، فلو سیپ پلٹی کاسٹہ ایڈرسس پیٹھ یِیہ کنٹرول کرنْہ۔ یہ چُھ ضرورت اگر توہیہ یژھان چھیو بناون اعلان  ایم بی أکس پیٹھ۔

en: If this property is blank, different values
    for DVD, VCD, and CDDA are set.
    You can define a unique one or configure them 
    individually in the advanced preferences.
ks_IN: اگر یہ پراپرٹی بُلینک چھ، واریاہ ویلیو چھ
    سیٹ کرنْہ یوان ڈی وی ڈی، وی سی ڈی تْہ سی ڈی ڈی اے یس باپت۔
    توہیہ ہیکیو واضح کْرتھ اکھ یونیک عدد یا ہیکیو تِم کنفیگر کْرتھ
    انفرأدی طور ایڈوانسْڈ ترجیحاتن منز۔

en: If you want to open a multicast stream, enter the respective IP address given by the stream provider. In unicast mode, VLC will use your machine's IP automatically.
    
    To open a stream using a different protocol, just press Cancel to close this sheet.
ks_IN: اگر توہیہ یژھان چھیو اوپْن کرُن اکھ ملٹی کاسٹْہ سٹریم، اینٹر کْریو سو آی پی ایڈرس یوس ذن سٹریم پرووایڈرن دیوتمُت چُھ۔ یونی کاسٹْہ موڈس منز،کرِ وی ایل سی استعمال تُہنزِ مشین ہُند آی پی آٹومیٹیکلی۔.
    
    مُختلف پروٹوکال استعمال کْرتھ اکھ سٹریم اوپْن کرنْہ باپت، پریس کْریو صرف کینسل یہ شیٹ بند کرنْہ باپت۔

en: If your HTTP proxy requires a password, set it here.
ks_IN: تُہنزِ ایچ ٹی ٹی پی پراکزی اگر پاس وأرڈ ضرورت چُھ، ییتنس کْریو یہ سیٹ۔

en: If your clipboard contains a valid URL
    or the path to a file on your computer,
    it will be automatically selected.
ks_IN: اگر تُہندس کْلپ بورڈس منز شأمل چُھ اکھ لایق یو آر ایل
    یا پاتھ أکس فایلہ کُن تُہندس کمپیوٹرس پیٹھ،
    یِہ یِیہ آٹومیٹیکلی ژارنْہ۔

en: Ignore
ks_IN: یک طرف ترأیو

en: Ignore keyboard volume buttons.
ks_IN: یک طرف ترأیو کی بورڈ والیوم بوٹن۔

en: Ignore subtitle flag
ks_IN: سب ٹایٹل فْلیگ ترأیو یک طرف

en: Ignore the subtitle flag, try this if your subtitles don't appear.
ks_IN: یک طرف ترأیو سب ٹایٹل فْلیگ، کوشش کْریو  یہ اگر نْہ تُہند سب ٹایٹل ظأہر گژھان۔

en: Ignored extensions
ks_IN: یک طرف ترأیو ایکْسٹینشن

en: Image
ks_IN: امیج

en: Image Adjust
ks_IN: امیج ایڈجسٹْہ

en: Image Files (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)
ks_IN: امیج فایلْہ  (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)

en: Image adjust
ks_IN: امیج ایڈجسٹْہ

en: Image brightness (0-2)
ks_IN: امیج چمک (0-2)

en: Image chroma
ks_IN: امیج کروما

en: Image contrast (0-2)
ks_IN: امیج کنٹراسٹْہ  (0-2)

en: Image demuxer
ks_IN: امیج ڈیمکسر

en: Image format
ks_IN: امیج فارمیٹ

en: Image format (default RGB)
ks_IN: امیج فارمیٹ ( ڈیفالٹْہ آر جی بی)

en: Image format which will be used to store the video snapshots
ks_IN: امیج فارمیٹ یوس استعمال گژھ سِٹور کرنْہ باپت ویڈیو سینیپ شاٹ

en: Image gamma (0-10)
ks_IN: امیج گاما (0-10)

en: Image height
ks_IN: امیج تھزر

en: Image hue (0-360)
ks_IN: امیج ہیو  (0-360)

en: Image mask
ks_IN: امیج ماسْک

en: Image mask. Pixels with an alpha value greater than 50% will be erased.
ks_IN: امیج ماسْک۔ پیکزل یمن الفا ویلیو ذیادْہ آسہ ۵۰ فی صد کھوتْہ یِین ایریز کرنْہ۔

en: Image properties filter
ks_IN: امیج صلأحیت فلٹر

en: Image quality
ks_IN: امیج کالٹی

en: Image quality 1 to 9 (max)
ks_IN: امیج کالٹی ۱ پیٹھ ۹ تام (میکْس)

en: Image saturation (0-3)
ks_IN: امیج سیچوریشن (0-3)

en: Image to be blended onto
ks_IN: امیج یتھ کُن بْلینڈ آن ٹو کرُن چُھ

en: Image wall
ks_IN: امیج وال

en: Image which will be blended
ks_IN: امیج یوس بْلینڈ کرنْہ یِیہ

en: Image width
ks_IN: امیج کھجر

en: In a multiple monitor configuration, you can specify the Windows device name of the display that you want the video window to open on. For example, "\\.\DISPLAY1" or "\\.\DISPLAY2".
ks_IN: أکس ملٹیپُل کنفیگریشن منز ہیکیو توہیہ مخصوص کْرتھ وینڈو ڈیوایس ناو ڈیسپْلے یُک یتھ پیٹھ ذن ویڈیو اینڈو اوپْن گژھْن گژھِ۔ مثلن "\\.\DISPLAY1" or "\\.\DISPLAY2"  ۔

en: In fullscreen mode, keep screen where there is no video displayed black
ks_IN: فُل سکرین موڈس منز، سکرین تھأیو تتِہ نس   ییتنس نْہ کانہہ ویڈیو ڈیسپْلیڈ آسِہ بُلیک

en: In order to stream, a valid destination address is required.
ks_IN: سٹریم کرنْہ باپت چُھ ضرورت اکھ لایق منزل پتاہ۔

en: Increase
ks_IN: بڑھأیو

en: Increase Volume
ks_IN: والیوم بڑھأیو

en: Increase or decrease the gain (default 1.0)
ks_IN: بڑھأیو یا کم کْریو گین ( ڈیفالٹْہ ۱۔۰)

en: Increase scale factor
ks_IN: بڑھأیو سیکیل فیکٹر

en: Increase the priority of the process
ks_IN: پراسیس ہْنز ترجیح بڑھأیو

en: Increasing the priority of the process will very likely improve your playing experience as it allows VLC not to be disturbed by other applications that could otherwise take too much processor time. However be advised that in certain circumstances (bugs) VLC could take all the processor time and render the whole system unresponsive which might require a reboot of your machine.
ks_IN: پراسیس ہْنز ترجیح بڑھاونْہ سْیت کرِ بلاشک بہتر تُہنس پْلانینگ تجرُب   کیاز امہ سْیت چُھ وی ایل سی یس اجازت میلان یُتھ نْہ اتھ خلل سپدِ باقیو ایپلیکیشنو سْیت یم ذن نتْہ واریاہ ذیادْ پراسیسر ٹایم تباہ کرہان۔ اماپوز خیال تھأیو کینژن حالاتن منز (بگ) ہیکہ وی ایل سی نیتھ تمام پراسیسر ٹایم تْہ بناوِ تمام سسٹمس بے حس ییمہ سْیت ما تمام میشین ریبوٹْچ ضرورت پْیِہ۔

en: Index
ks_IN: اِنڈیکْس

en: Index file
ks_IN: اِنڈیکْس فایل

en: Index interval
ks_IN: اِنڈیکْس اِنٹرول

en: Index of screen (1, 2, 3, ...). Alternative to Display ID.
ks_IN: اِنڈیکْس سکرینُک (۱،۲،۳،۔۔۔)۔ مُتبأدل ڈیسپْلے آی ڈی باپت۔

en: Index size ratio
ks_IN: اِنڈیکْس سایِز ریشیو

en: Indie
ks_IN: اِنڈی

en: Individual image display time of 0 - 60000 ms.
ks_IN: انفرأدی امیج ڈیسپْلے ٹایم ۰ پیٹھ ۶۰۰۰۰ ملی سیکنڈ تام۔

en: Indonesian
ks_IN: اِنڈو نیشین

en: Industrial
ks_IN: محنتی

en: Influence (bias) B-frames usage
ks_IN: اثر(بیاس) بی۔فریم استعمال

en: Information
ks_IN: انفارمیشن

en: Information about what your media or stream is made of.
    Muxer, Audio and Video Codecs, Subtitles are shown.
ks_IN: انفارمیشن ذِ تُہند میڈیا یا سٹریم کتھ چھ بنیمْت۔
    مکزر،آڈیو تْہ ویڈیو کوڈیک، سب ٹایٹل چھ ہاونْہ آمْتئ۔

en: Information...
ks_IN: انفارمیشن ۔ ۔ ۔

en: Infrared
ks_IN: اِنفرا ریڈ

en: Infrared remote control interface
ks_IN: اِنفرا ریڈ ریموٹ کنٹرول اِنٹرفیس

en: Initial VBV buffer occupancy
ks_IN: شروعاتی وی بی وی بفر آکیپینسی

en: Initializing
ks_IN: شروع کران

en: Input
ks_IN: اِنپُٹ

en: Input & Codec Settings
ks_IN: اِنپُٹ تْہ کوڈیک سیٹینگ

en: Input & Codecs Settings
ks_IN: اِنپُٹ تْہ کوڈیک سیٹینگ

en: Input / Codecs
ks_IN: اِنپُٹ یا کوڈیکْس

en: Input Devices
ks_IN: اِنپُٹ ڈیوایس

en: Input FIFO
ks_IN: اِنپُٹ فیفو

en: Input bitrate
ks_IN: اِنپُٹ بِٹ ریٹ

en: Input card to use
ks_IN: اِنپُٹ کارڈ یوس استعمال کرُن چُھ

en: Input has changed
ks_IN: اِنپُٹ چُھ تبدیل گومُت

en: Input has changed, unable to save bookmark. Suspending playback with "Pause" while editing bookmarks to ensure to keep the same input.
ks_IN: اِنپُٹ گو تبدیل، ہیوک نْہ محفوظ کْرتھ بوک مارْک۔ سسپینڈ کران پْلے بیک    "پاز"  سْیتئ ییلہ ذن بوک مارْک ایڈیٹ کران چُھ یقینی بناونْہ باپت  ذِ اِنپُٹ روزِ کونوی۔

en: Input list
ks_IN: اِنپُٹ لِسٹْہ

en: Input media
ks_IN: اِنپُٹ میڈیا

en: Input of the card to use (see debug).
ks_IN: اِنپُٹ کارڈُک یوس استعمال کرُن چُھ ( ڈی بگ وْچھیو)۔

en: Input repetitions
ks_IN: اِن پُٹ ریپیٹیشن

en: Input slave (experimental)
ks_IN: اِنپُٹ سیلیو ( تجرُبأتی)

en: Input/Read
ks_IN: اِنپُٹ / ریڈ کْریو

en: Input:
ks_IN: اِنپُٹ:

en: Insecure site
ks_IN: غیر محفوظ سایِٹ

en: Insert
ks_IN: انسأرٹ کْریو

en: Insert Disc
ks_IN: ڈیسْک کْریو انسأرٹ

en: Install
ks_IN: انسٹال کْریو

en: Install Windows Service
ks_IN: انسٹال کْریو وینڈوز سْروِس

en: Install the Service and exit.
ks_IN: انسٹال کْریو سْروس تْہ کْریو ایکزِٹ

en: Installed
ks_IN: انسٹالْڈ

en: Instead of writing a raw file, you can add a WAV header to the file.
ks_IN: اکھ را فایل لیکھنْہ بجاے، ہیکیو توہیہ جمع کْرتھ اکھ ویو ہیڈر فایلِہ کُن۔

en: Instrumental
ks_IN: اِنسٹرومینٹل

en: Instrumental Pop
ks_IN: اِنسٹرومینٹل پاپ

en: Instrumental Rock
ks_IN: اِنسٹرومینٹل راک

en: Integer audio volume
ks_IN: اِنٹیجر آڈیو والیوم

en: Integer from -1 (no model) to 4.
ks_IN: اِنٹیجر منفی ۱ (کانہہ موڈ چُھ نْہ) پیٹھ ۴ کُن۔

en: Integer identifier for this elementary stream. This will be used to "find" this stream later.
ks_IN: انٹیجر آیڈینٹیفایر یتھ ایلمینٹری سٹریم باپت۔ یہ یِیہ پتْہ استعمال کرنْہ یہ سٹریم  "لبنْہ"باپت۔

en: Integer pixel motion estimation method
ks_IN: اِنٹیجر پیکسل موشن ایسٹیمیشن میتھڈ

en: Integrate video in interface
ks_IN: ویڈیو کْریو اِنٹیگریٹ اِنٹرفیسس منز

en: Intel QuickSync Video encoder for MPEG4-Part10/MPEG2 (aka H.264/H.262)
ks_IN: اِنٹیل کویِک سینک ویڈیو اینکوڈر   MPEG4-Part10/MPEG2 (aka H.264/H.262)   باپت

en: Intensity
ks_IN: طاقت

en: Intensity of sepia effect
ks_IN: اِنٹینسیٹی سیپیا ایفیکٹْچ

en: Inter luma quantization deadzone
ks_IN: اِنٹر لیوما کانٹیزیشن ڈیڈ زون

en: Inter picture DWT filter
ks_IN: اِنٹر پیکچر  ڈی ڈبلیو ٹی فلٹر

en: Inter pictures can refer to previous or future pictures
ks_IN: انٹر پیکچر ہیکن ریفر کْرتھ پْتمین یا یِنْہ واجنین پیکچرن

en: Inter pictures refere to previous pictures only
ks_IN: اِنٹر پیکچر چِھ ریفر کران صرف پْتمین پیکچرن کُن

en: Interactive Zoom
ks_IN: اِنٹر ایکٹیو زوم

en: Interface
ks_IN: اِنٹر فیس

en: Interface Settings
ks_IN: اِنٹرفیس سیٹینگ

en: Interface interaction
ks_IN: اِنٹر فیس اِنٹر ایکشن

en: Interface module
ks_IN: اِنٹرفیس ماڈیول

en: Interface style
ks_IN: اِنٹرفیس سیٹایل

en: Interlaced encoding
ks_IN: اِنٹرلیسْڈ اینکوڈینگ

en: Interlaced mode
ks_IN: اِنٹرلیسْڈ موڈ

en: Interlaced motion estimation
ks_IN: اِنٹرلیسْڈ موشن ایسٹیمیشن

en: Interlingua
ks_IN: اِنٹر لنگوا

en: Interlingue
ks_IN: اِنٹر لینگوی

en: Internal libavcodec codec name
ks_IN: اِنٹرنل لِب اے وی کوڈیک کوڈیک ناو

en: Internal libavcodec format name
ks_IN: اِنٹرنل لِب اے وی کوڈیک فارمیٹ ناو

en: Internal stream record
ks_IN: اِنٹرنل سٹریم ریکارڈ

en: Internet
ks_IN: اِنٹرنیٹ

en: Interval between appearance and disappearance
ks_IN: اِنٹرول یوس درمیان چُھ  ظأہر  تْہ غأب گژھنس منز

en: Interval between disappearance and appearance
ks_IN: اِنٹرول یوس درمیان چُھ غأب تْہ ظأہر گژھنس منز

en: Interval between two disappearances
ks_IN: دون غأب گژھنن منز وقفْہ

en: Intra luma quantization deadzone
ks_IN: اِنٹرا لیوما کانٹیزیشن ڈیڈ زونُ

en: Intra picture DWT filter
ks_IN: اِنٹرا پیکچر  ڈی ڈبلیو ٹی فلٹر

en: Introduces a delay in the display of the stream.
ks_IN: انٹروڈوس کْریو اکھ ڈیلے سٹریم کِس ڈیسپْلے یس منز۔

en: Inuktitut
ks_IN: اِنوک ٹیٹوٹ

en: Inupiaq
ks_IN: اِنو پییاک

en: Invalid combination
ks_IN: ناکار کمبینیشن

en: Invalid container format for HTTP streaming
ks_IN: ناکار کنٹینر فارمیٹ ایچ ٹی ٹی پی سٹریمینگ باپت

en: Invalid signature
ks_IN: ناکار دستخط

en: Inverse telecine
ks_IN: اُلتْہ ٹیلی سین

en: Invert colors
ks_IN: رنگ کْریو اُلٹْہ

en: Invert video filter
ks_IN: ویڈیو فلٹر کْریو اِنوأرٹ

en: Irish
ks_IN: آیرِش

en: It is possible to disable the input clock synchronisation for real-time sources. Use this if you experience jerky playback of network streams.
ks_IN: مُمکن چُھ ڈیسیبْل کرْنئ اِنپُٹ کُلاک سینکرونایزیشن رییل۔ٹایم سورسن باپت۔ یہ کْریو استعمال اگر توہیہ تجرُب کران چھیو جْرکی پْلے بیک نیٹوْرْک سِٹریمن ہُند۔

en: It seems your Libav/FFmpeg (libavcodec) installation lacks the following encoder:
    %s.
    If you don't know how to fix this, ask for support from your distribution.
    
    This is not an error inside VLC media player.
    Do not contact the VideoLAN project about this issue.
ks_IN:  انسٹالیشنس منز چھ باسان کمی ییمہ اینکوڈرْچ: Libav/FFmpeg (libavcodec)
    %s.
    اگر نْہ توہیہ پتاہ چھ یہ کِتھ کْنئ کرو ٹھیک، پننِس ڈیسٹریبیوشنس پریژھیو امداد باپت۔
    
    یہ چُھ نْہ وی ایل سی میڈیا پْلییرس منز اکھ ایرر۔
    یتھ مثلس مُتلق مْہ کْریو کنٹیکٹْہ ویڈیو لین پروجکٹس۔

en: It was not possible to download a cryptographic signature for the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
ks_IN: مُمکن گو نْہ ڈاون لوڈ کرُن اکھ کریپٹوگرافِک سیگنیچر ڈاون لوڈیڈ فایلہ  "%s"  باپت۔ امہ موجوب آیہ یہ ڈیلیٹ کرنْہ۔

en: It was not possible to securely verify the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
ks_IN: مُمکن گو نْہ حفاظتْہ سان تصدیق کرْنئ ڈاون لوڈیڈ فایل   "%s" ۔ امہ موجوب آیہ یہ ڈیلیٹ کرنْہ۔

en: Italian
ks_IN: اٹیلین

en: JACK Input
ks_IN: جیک اِنپُٹ

en: JACK audio input
ks_IN: جیک آڈیو اِنپُٹ

en: JACK audio output
ks_IN: جیک آڈیو آوٹ پُٹ

en: JPEG image decoder
ks_IN: جے پیگ امیج ڈیکوڈر

en: JPEG image encoder
ks_IN: جے پیگ امیج اینکوڈر

en: JPop
ks_IN: جےپاپ

en: Japanese
ks_IN: جاپأنئ

en: Japanese (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)
ks_IN: جاپأنی (۷۔بِٹJIS/ISO-2022-JP-2)

en: Japanese (Shift JIS)
ks_IN: جاپأنی (شِفٹْہ جے آی ایس)

en: Japanese Unix (EUC-JP)
ks_IN: جاپأنی یونیکْس(EUC-JP)

en: Javanese
ks_IN: جاوانیز

en: Jazz
ks_IN: جیز

en: Jazz+Funk
ks_IN: جیز جمع فنک

en: Joint bidirectional motion refinement.
ks_IN: جویِنٹ باے ڈاریکشنل موشن ریفایِنمینٹ ۔

en: Joint stereo
ks_IN: جویِنٹ سیٹیریو

en: Jump Bac&kward
ks_IN: جمپ کْریو پتھ کُن &

en: Jump sizes
ks_IN: جمپ سایِز

en: Jump to Specific &Time
ks_IN: جمپ کْریو مخصوص ٹایمس کُن &

en: Jump to Time
ks_IN: ٹایمس کُن کْریو جمپ

en: Jungle
ks_IN: جنگل

en: K Audio Interface audio output
ks_IN: کے آڈیو اِنٹرفیس آڈیو آوٹ پُٹ

en: K Video Acceleration video output
ks_IN: کے ویڈیو ایکسلریشن ویڈیو آوٹ پُٹ

en: Kaiser window parameter
ks_IN: کیسر وینڈو پیرامیٹر

en: Kannada
ks_IN: کنیڈا

en: Karaoke
ks_IN: کاروکے

en: Kasenna MediaBase parser
ks_IN: کیسینا میڈیا بیس پارسر

en: Kasenna RTSP dialect
ks_IN: کسینا آر ٹی ایس پی بولئ

en: Kasenna servers use an old and nonstandard dialect of RTSP. With this parameter VLC will try this dialect, but then it cannot connect to normal RTSP servers.
ks_IN: کسینا سْرور چھ استعمال کران اکھ پرونئ تْہ غیر معیأری بولئ آر ٹی ایس پی یِچ۔ یتھ پیرامیٹرس سْیت کرِ وی ایل سی کوشش یتھ بولِہ، مگر پتْہ ہیکِہ نْہ یہ کنیکٹْہ کْرتھ نارمل آر ٹی ایس پی سْرورن سْیت۔

en: Kashmiri
ks_IN: کأشُر

en: Kate
ks_IN: کیٹ

en: Kate is a codec for text and image based overlays.
    The Tiger rendering library is needed to render complex Kate streams, but VLC can still render static text and image based subtitles if it is not available.
    Note that changing settings below will not take effect until a new stream is played. This will hopefully be fixed soon.
ks_IN: کیٹ چُھ اکھ کوڈیک متن تْہ امیج بیسْڈ اوورلے ین باپت۔
    ٹایگر رینڈرینگ لایبری چھ ضرورت رینڈر کرنْہ باپت مُشکل کیٹ سِٹریم، مگر وی ایل سی ہیکِہ توتِہ رینڈر کْرتھ سیٹیٹِک متن تْہ امیج بیسْڈ سب ٹایٹل اگر نْہ یہ دستیاب چُھ۔
    نوٹ کْریو ذِ بونْہ کْنئ سیٹینگ تبدیل کرنْک اثر گژھ نْہ توتام یوت تام  نْہ اکھ نْو سٹریم پْلے کرنْہ یِیہ۔ یہ یِیہ انقریب شْیرنْہ۔

en: Kate overlay decoder
ks_IN: کیٹ اوورلے ڈیکوڈر

en: Kate streams can be rendered using the Tiger library. Disabling this will only render static text and bitmap based streams.
ks_IN: کیٹ سٹریم  ہیکو رینڈر کْرتھ استعمال کْرتھ ٹایگر لایبری۔ یہ ڈیسیبْل کرنْہ سْیت  گژھ صرف رینڈر سیٹیٹِک متن تْہ بِٹ میپ بیسْڈ سِٹریم۔

en: Kate text subtitles packetizer
ks_IN: کیٹ متن سب ٹایٹل پیکیٹایزر

en: Kazakh
ks_IN: کزاکھ

en: Keep Recent Items
ks_IN: تازْ آیٹم تھأیو

en: Keep aspect ratio
ks_IN: آسپیکٹْہ ریشیو تھأیو

en: Keep audio level between sessions
ks_IN: آڈیو لیول تھأیو سیشنن درمیان

en: Keep existing file
ks_IN: موجود فایل تھأیو

en: Keep original audio track
ks_IN: آرجینل آڈیو ٹریک تھأیو

en: Keep original size
ks_IN: اصلی سایِز تھأیو

en: Keep original video track
ks_IN: آرجینل ویڈیو ٹریک تھأیو

en: Keep some B-frames as references
ks_IN: تھأیو کینہہ بی۔فریم بطور حوالْہ

en: Keep stream output open
ks_IN: سٹریم آوٹ پُٹ تھأیو اوپْن

en: Keep the original aspect ratio when resizing mosaic elements.
ks_IN: تھأیو اصلی آسپیکٹْہ ریشیو ییلہ ریسایِز کران چھیو موزیک ایلمینٹ۔

en: Keep the original size of mosaic elements.
ks_IN: تھأیو اصلی سایِز موزیک ایلمینٹن ہُند۔

en: Key events
ks_IN: کی ایوینٹ

en: Key or combination:
ks_IN: کی یا کمبینیشن:

en: Key press events
ks_IN: کی پریس ایوینٹ

en: Key:
ks_IN: کی:

en: Keywords
ks_IN: کی وأرڈ

en: Khmer
ks_IN: کھمیر

en: Kikuyu
ks_IN: کی کی یو

en: Kinyarwanda
ks_IN: کینی ارواندا

en: Kirghiz
ks_IN: کِر گِز

en: Knee
    radius
ks_IN: نی
    ریڈیس

en: Knee radius
ks_IN: نی ریڈیس

en: Komi
ks_IN: کومی

en: Korean
ks_IN: کورین

en: Korean (EUC-KR/CP949)
ks_IN: (EUC-KR/CP949)کورین

en: Korean (ISO-2022-KR)
ks_IN:  (ISO-2022-KR)کورین

en: Kuanyama
ks_IN: کوان یاما

en: Kurdish
ks_IN: کُر دِش

en: LIBRARY
ks_IN: لایبری

en: LOCAL NETWORK
ks_IN: لوکل نیٹوْرک

en: LZMA decompression
ks_IN: LZMA ڈیکمپریشن

en: Lanczos
ks_IN: لینک زوس

en: Language
ks_IN: زبان

en: Language of the audio track you want to use (comma separated, two or three letter country code, you may use 'none' to avoid a fallback to another language).
ks_IN: زبان آڈیو ٹریکْچ یوس توہیہ یژھان چھیو استعمال کرْنئ ( کاماہو سْیت الگ کرتھ، ذْ یا ترے لیٹر کنٹری کوڈ، توہیہ ہیکیو کانہہ چُھ نْہ استعمال کْرتھ یک طرف تراونْہ باپت دارمدار بْیِس زبأنئ پیٹھ)۔

en: Language of the elementary stream as described by ISO639
ks_IN: زبان ایلمینٹری سِٹریم ہْنز یوس واضح کران چُھISO639۔

en: Language of the menus you want to use with DVD/BluRay (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
ks_IN:   ( زبان مینیوہچ یوس توہیہ ییژھیو استعمال کرْنی ڈی وی ڈی یا بلیو رے ہس سْیت (کاماہو سْیت الگ کرتھ، ذْ یا ترے لیٹر کنٹری کوڈ، توہیہ ہیکیو کانہہ تِہ استعمال کْرتھ بطور اکھ فال بیک

en: Language of the subtitle track you want to use (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
ks_IN: زبان سب ٹایٹل ٹریکْچ یوس توہیہ یژھان چھیو استعمال کرْنئ ( کاماہو سْیت الگ کرتھ، ذْ یا ترے لیٹر کنٹری کوڈ، توہیہ ہیکیو کانہہ تِہ استعمال کْرتھ بطور اکھ فال بیک)۔

en: Lao
ks_IN: لاو

en: Large
ks_IN: بوڈ

en: Large Hall
ks_IN: بوڈ ہال

en: Larger
ks_IN: کھوتْہ بوڈ

en: Last 60 seconds
ks_IN: پْتیم ۶۰ سیکنڈ

en: Last audio device
ks_IN: پْتیم آڈیو ڈیوایس

en: Last check on: %@
ks_IN: پیٹھ پْتیم چک:%@

en: Last.fm username not set
ks_IN: پْتیم ڈاٹ یوزر ناو چُھ نْہ سیٹ

en: Latest
ks_IN: تازْ ترین

en: Latin
ks_IN: لاطینی

en: Latvian
ks_IN: لیٹوِین

en: Launching an update request...
ks_IN: اکھ اپڈیٹ درخواست لانچ کران ۔ ۔ ۔

en: Layer A code rate
ks_IN: لییر اے کوڈ ریٹ

en: Layer A modulation
ks_IN: لییر اے ماڈیولیشن

en: Layer A segments count
ks_IN: لییر اے سیگمینٹ کاوُنٹ

en: Layer A time interleaving
ks_IN: لییر اے ٹایم اِنٹرلیوینگ

en: Layer B code rate
ks_IN: لییر بی کوڈ ریٹ

en: Layer B modulation
ks_IN: لییر بی ماڈیولیشن

en: Layer B segments count
ks_IN: لییر بی سیگمینٹ کاوُنٹ

en: Layer B time interleaving
ks_IN: لییر  بی ٹایم اِنٹرلیوینگ

en: Layer C code rate
ks_IN: لییر سی کوڈ ریٹ

en: Layer C modulation
ks_IN: لییر سی  ماڈیولیشن

en: Layer C segments count
ks_IN: لییر سی سیگمینٹ کاوُنٹ

en: Layer C time interleaving
ks_IN: لییر  سی ٹایم اِنٹرلیوینگ

en: Leave Fullscreen
ks_IN: فُل سکرین ترأیِو

en: Left
ks_IN: کھوفُر

en: Left to right/Top to bottom
ks_IN: کھوفُر پیٹھ دوچُھن یا ٹاپ پیٹھ باٹم کُن

en: Legacy RTSP VoD server
ks_IN: لیگیسی RTSP VoD سْرور

en: Length in milliseconds to output each stride
ks_IN: زیچھر ملی سیکنڈن منز پریتھ سِٹرایِڈ آوٹ پُٹ کرنْہ باپت

en: Length in milliseconds to search for best overlap position
ks_IN: زیچھر ملی سیکنڈن منز بہترین اوورلیپ جاے تلاش کرنْہ باپت

en: Length of TS stream segments
ks_IN: زیچھر ٹی ایس سِٹریم سیگمینٹن ہُند

en: Length of time (in ms) until aborting data reception.
ks_IN: زیچھر ٹایمُک (ملی سیکنڈن منز) یوت تام ایبارٹ کورُن ڈاٹا ریسیپشن۔

en: Let the video scale to fit a given window or fullscreen.
ks_IN: ویڈیو سیکیل گْژھنئ فِٹ أکس دِنْہ آمژِ وینڈو یا فُل سکرینس۔

en: Letzeburgesch
ks_IN: لیٹ ذیبور گیش

en: Level %i
ks_IN: لیول%i

en: Level of delayed signal
ks_IN: لیول ڈیلے کرنْہ آمژِ سگنل ہْنز

en: Level of input signal
ks_IN: اِنپُٹ سِگنلْچ لیول

en: Level of input signal of original channel.
ks_IN: لیول اِنپُٹ سیگنل ہْنز یوس آرجینل چنلِہ ہْنز چِھ۔

en: LibNotify Notification Plugin
ks_IN: لِب نوٹیفاے نوٹیفیکیشن پْلگ اِن

en: Libtwolame audio encoder
ks_IN: لِب ٹی وولیم آڈیو اینکوڈر

en: License
ks_IN: لاسن

en: Lime
ks_IN: لایِم

en: Limit the size of each slice in bytes
ks_IN: حد کْریو سایز پریتھ سِلایسُک بایٹن منز

en: Limit the size of each slice in macroblocks
ks_IN: حد کْریو سایز پریتھ سِلایسُک میکرو بُلاکن  منز

en: Line 1:
ks_IN: لاین ۱:

en: Line 2:
ks_IN: لایِن ۲:

en: Linear
ks_IN: لینیر

en: Linear (fastest)
ks_IN: لینیر (تیز ترین)

en: Linear PCM audio decoder
ks_IN: لینیر پی سی ایم آڈیو ڈیکوڈر

en: Linear PCM audio encoder
ks_IN: لینیر پی سی ایم آڈیو اینکوڈر

en: Linear PCM audio packetizer
ks_IN: لینیر پی سی ایم آڈیو پیکیٹایزر

en: Liner Notes
ks_IN: لاینر نوٹ

en: Lingala
ks_IN: لینگالا

en: Linguistic markup
ks_IN: لسأنی مارْک اپ

en: Link #
ks_IN: لینک#

en: List
ks_IN: لِسٹْہ

en: List of codecs that VLC will use in priority. For instance, 'dummy,a52' will try the dummy and a52 codecs before trying the other ones. Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
ks_IN: لِسٹْہ کوڈیکن ہُند یوس وی ایل سی استعمال کران چُھ ترجیح طور۔ مثلن ڈمی،اے۵۲ کرِ کوشش ڈمی تْہ اے۵۲ کوڈیک باقی کوشش کرنْہ برونہہ۔ صرف گژھن ایڈوانسْڈ یوزر تبدیل کرْنی یہ اوپشن کیازِ یہ ہیکہ بریک کْرتھ پْلے بیک تُہنزن تمام سٹریمن ہُند۔

en: List of revoked servers certificates
ks_IN: لِسٹْہ ریووکْڈ سْرور سرٹیفیکیٹن ہُند

en: List of words separated by | to filter
ks_IN: لِسٹْہ لفظن ہُند یوس الگ کْرتھ چُھ بذریعہ | فلٹر کرنْہ باپت

en: Listeners
ks_IN: بوزن وألی

en: Lithuanian
ks_IN: لیتھوانین

en: Live
ks_IN: لایِو

en: Live capture caching (ms)
ks_IN: لایِو کیپچر کیشینگ (ایم ایس)

en: Live555 stream transport
ks_IN: لایِو ۵۵۵ سٹریم ٹرانسپورٹ

en: LiveHTTP
ks_IN: لایِو ایچ ٹی ٹی پی

en: Lo-Fi
ks_IN: لو۔فاے

en: Load
ks_IN: لوڈ

en: Load extensions on startup
ks_IN: لوڈ کْریو ایکْسٹینشن سٹارٹ اپس پیٹھ

en: Load this subtitle file. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.
ks_IN: یہ سب ٹایٹل فایل کْریو لوڈ۔ یہ چُھ استعمال کرُن ییلہ نْہ آٹو ڈیٹیکٹْہ ژھأنڈِتھ ہیکِہ تُہنز سب ٹایٹل فایل۔

en: Loading flowplayer...
ks_IN: لوڈ کران فُلو پْلییر ۔ ۔ ۔

en: Local Network
ks_IN: لاکل نیٹوْرک

en: Local oscillator high frequency (kHz)
ks_IN: لوکل آسیلیٹر  ہاے  فریکوینسی (kHz)

en: Local oscillator low frequency (kHz)
ks_IN: لوکل آسیلیٹر لو فریکوینسی (kHz)

en: Locally collect statistics
ks_IN: لوکلی کْریو جمع سیٹیٹیسٹیکْس

en: Location
ks_IN: جاے

en: Location of a file holding a SVG template for automatic string conversion
ks_IN: جاے اکہ فایلہ ہْنز یوس تھاوان چھ اکھ ایس وی جی ٹیمپلیٹ آٹومیٹِک سِٹرینگ تبدیلی باپت

en: Location:
ks_IN: جاے:

en: Lock Aspect Ratio
ks_IN: لاک آسپیکٹْہ ریشیو

en: Log all VLC messages to a text file.
ks_IN: لاگ کْریو تمام وی ایل سی مسیج  أکس متن فایلہ کُن۔

en: Log filename
ks_IN: لاگ فایل ناو

en: Log format
ks_IN: لاگ فارمیٹ

en: Log to file
ks_IN: فایلِہ کُن کْریو لاگ

en: Logging
ks_IN: لاگینگ

en: Login:pass
ks_IN: لاگ اِن:پاس

en: Logo
ks_IN: لوگو

en: Logo animation # of loops
ks_IN: لوگو اینیمیشن  # لوپن ہْنز

en: Logo erase
ks_IN: لوگو ایریز

en: Logo filenames
ks_IN: لوگو فایل ناو

en: Logo individual image time in ms
ks_IN: لوگو انفرأدی امیج ٹایم ملی سیکنڈن منز

en: Logo opacity value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
ks_IN: لوگو اوپیسٹی ویلیو ( ہ پیٹھ فُل ٹرانسپیرنسی باپت ۲۵۵ تام فُل اوپیسٹی باپت)۔

en: Logo overlay
ks_IN: لوگو اوورلے

en: Logo position
ks_IN: لوگو جاے

en: Logo sub source
ks_IN: لوگو سب سورس

en: Logo video filter
ks_IN: لوگو ویڈیو فلٹر

en: Long backwards jump
ks_IN: لانگ  بیک وارڈ جمپ

en: Long forward jump
ks_IN: لانگ فار وارڈ جمپ

en: Long jump length
ks_IN:  لانگ جمپ لینگْتھ

en: Long jump length, in seconds.
ks_IN:  لانگ جمپ لینگْتھ، سیکنڈن منز

en: Look and feel
ks_IN: وْچھیو تْہ محسوس کْریو

en: Look for a subtitle file in those paths too, if your subtitle file was not found in the current directory.
ks_IN: تلاش کْریو اکھ سب ٹایٹل فایل تمن پاتھن منز تِہ، اگر نْہ تُہنز سب ٹایٹل فایل لبنْہ یِیہ موجود ڈاریکٹری منز۔

en: Loop
ks_IN: لوپ

en: Loop / Repeat
ks_IN: لوپ یا دوہرأیو

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters alpha:beta
ks_IN: لوپ فلٹر الفا سی ۰ تْہ بیٹا پیرامیٹر الفا: بیٹا

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters. Range -6 to 6 for both alpha and beta parameters. -6 means light filter, 6 means strong.
ks_IN: لوپ فلٹر الفا سی ۰ تْہ بیٹا پیرامیٹر۔ رینج چُھ منفی ۶ پیٹھ ۶ تام دوشوْنئ الفا تْہ بیٹا پیرامیٹرن باپت۔ منفی ۶ مطلب لایِٹ  فلٹر، ۶ مطلب گو مضبوط۔

en: Loop from point A to point B continuously
    Click to set point A
ks_IN: لوپ پوینٹ اے پیٹھ پوینٹ بی یس تام پورْ پأٹھئ
    کْلک کْریو پوینٹ اے سیٹ کرنْہ باپت

en: Loop from point A to point B continuously.
ks_IN: لوپ پویِنٹ اے پیٹھ پوینٹ بی یس تام لگاتار۔

en: Loop: %s
ks_IN:  لوپ:%s

en: Lossless mode
ks_IN: لاس لیس موڈ

en: Lost
ks_IN: رومُت

en: Lost buffers
ks_IN: رأومِت بفر

en: Lost frames
ks_IN: رأومِت فریم

en: Loudness mode
ks_IN: لاوڈ نیس موڈ

en: Loudness mode a.k.a. bass boost.
ks_IN: لاوڈ نیس موڈ اے۔کے۔اے باس بوسٹْہ۔

en: Low
ks_IN: لو

en: Low Definition (360 lines)
ks_IN: لو ڈیفینیشن (۳۶۰ لاینْہ)

en: Low Delay mode
ks_IN: لو ڈیلے موڈ

en: Low Pass Filter
ks_IN: لو پاس فلٹر

en: Low freq (Hz)
ks_IN: کم فریکوینسی  (Hz)

en: Low freq gain (dB)
ks_IN: کم فریکوینسی گین(dB)

en: Low latency
ks_IN: کم لیٹینسی

en: Low-frequency effects
ks_IN: کم فریکونسی ایفیکٹْہ

en: Low-priority code rate
ks_IN: لو۔پریرارٹی کوڈ ریٹ

en: Lowest
ks_IN: ساروْی کھوتْہ کم

en: Lowest latency
ks_IN: کم تر لیٹینسی

en: Lua
ks_IN: لووا

en: Lua Art
ks_IN: لووا آرٹ

en: Lua CLI
ks_IN: لووا سی ایل آی

en: Lua Extension
ks_IN: لووا ایکْسٹینشن

en: Lua HTTP
ks_IN: لواHTTP

en: Lua Meta Fetcher
ks_IN: لووا میٹا فیچر

en: Lua Meta Reader
ks_IN: لووا میٹا ریڈر

en: Lua Playlist
ks_IN: لووا پْلے لِسٹْہ

en: Lua Playlist Parser Interface
ks_IN: لووا پْلے لِسٹْہ پارسر اِنٹرفیس

en: Lua SD Module
ks_IN: لووا ایس ڈی ماڈیول

en: Lua Telnet
ks_IN: لووا ٹیلنیٹ

en: Lua interface
ks_IN: لووا اِنٹرفیس

en: Lua interface configuration
ks_IN: لووا اِنٹرفیس کنفیگریشن

en: Lua interface configuration string. Format is: '["<interface module name>"] = { <option> = <value>, ...}, ...'.
ks_IN: لووا اِنٹرفیس کنفیگریشن سیٹرینگ ۔ فارمیٹ چھ:'["<interface module name>"] = { <option> = <value>, ...}, ...'.

en: Lua interface module to load
ks_IN: لووا اِنٹرفیس ماڈیول یوس لوڈ کرُن چُھ

en: Lua interpreter
ks_IN: لووا اِنٹرپریٹر

en: Luma bicubic / chroma bilinear
ks_IN: لوما باے کیوبِک یا کروما باےلینیر

en: Luminance elimination
ks_IN: لیومینینْس ہٹاوْنی

en: Luminance masking
ks_IN: لومینینْس ماسکینگ

en: Lyrics
ks_IN: لیریکْس

en: M-JPEG camera demuxer
ks_IN: ایم۔جے پیگ کیمرا ڈیمکسر

en: M3U playlist
ks_IN: پْلے لِسٹْہ M3U

en: M3U playlist export
ks_IN: پْلے لِسٹْہ ایکْسپورٹ M3U

en: M3U playlist import
ks_IN: پْلے لِسٹْہ اِمپورٹ M3U

en: M3U8 playlist
ks_IN: پْلے لِسٹْہ M3U8

en: M3U8 playlist export
ks_IN: پْلے لِسٹْہ ایکْسپورٹ M3U8

en: MIDI synthesis not set up
ks_IN: میڈی سینتھیسیز چُھ نْہ سیٹ اپ

en: MIME returned by the server (autodetected if not specified).
ks_IN: مایم یوس سْرورن واپس کور ( آٹو ڈیٹیکٹِڈ اگر نْہ مخصوص کرنْہ یِیہ)۔

en: MLP/TrueHD parser
ks_IN:  پارسر  MLP/TrueHD

en: MMAL decoder
ks_IN: ڈیکوڈر MMAL

en: MMAL-based decoder plugin for Raspberry Pi
ks_IN: ۔بیسْڈ ڈیکوڈر پْلگ اِن ریسْپبیری پاے باپت MMAL

en: MMAL-based vout plugin for Raspberry Pi
ks_IN: ۔بیسْڈ ووٹ پْلگ اِن ریسْپ بیری پاے باپتMMAL

en: MMS streams can contain several elementary streams, with different bitrates. You can choose to select all of them.
ks_IN: ایم ایم ایس سِٹریمن منز ہیکن أسِتھ واریاہ ایلمینٹری سِٹریم، یمن مُختلف بایٹریٹ ّسن۔۔ توہیہ ہیکو ژأر کْرتھ  تِم تمام ژأرِتھ۔

en: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
ks_IN:   تبدیلی  MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32

en: MMX conversions from
ks_IN:   تبدیلی  MMX پیٹھ

en: MOD demuxer (libmodplug)
ks_IN: MOD ڈیمکسر (libmodplug)

en: MP3 fixed point audio encoder
ks_IN: ایم پی ۳ فیکسْڈ پویِنٹ آڈیو اینکوڈر

en: MP4
ks_IN: ایم پی ۴

en: MP4 stream demuxer
ks_IN: ایم پی ۴ سِٹریم ڈیمکسر

en: MP4/MOV muxer
ks_IN:  مکزر MP4/MOV

en: MPEG I/II video decoder (using libmpeg2)
ks_IN: ویڈیو ڈیکوڈر ( استعمال کران لِب ایم پیگ۲) MPEG I/II

en: MPEG Transport Stream demuxer
ks_IN: ایم پیگ ٹرانسپورٹ سٹریم ڈیمکسر

en: MPEG Video
ks_IN:  ویڈیو MPEG

en: MPEG audio layer I/II/III decoder
ks_IN: آڈیو لییرMPEG  I/II/III ڈیکوڈر

en: MPEG audio layer I/II/III packetizer
ks_IN: آڈیو لییرMPEG  I/II/III پیکیٹایزر

en: MPEG-4 video
ks_IN:  ویڈیو MPEG-4

en: MPEG-I/II video demuxer
ks_IN: ویڈیو ڈیمکسرMPEG-I/II

en: MPEG-I/II video packetizer
ks_IN:  ویڈیو پیکیٹایزر MPEG-I/II

en: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP audio
ks_IN: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP آڈیو

en: MPEG-PS demuxer
ks_IN: ایم پیگ۔ پی ایس ڈیمکسر

en: MPEG4 audio packetizer
ks_IN:  آڈیو پیکیٹایزر  MPEG4

en: MPEG4 quantization matrix
ks_IN: MPEG4 کانٹزیشن میٹریکْس

en: MPEG4 video packetizer
ks_IN: ویڈیو پیکیٹایزر MPEG4

en: MTP
ks_IN: ایم ٹی پی

en: MTP Device
ks_IN:  ڈیوایِسMTP

en: MTP devices
ks_IN:  ڈیوایِسMTP

en: MTP input
ks_IN: ایم ٹی پی اِنپُٹ

en: MTU of the network interface
ks_IN: ایم ٹی یو نیٹوْرک اِنٹرفیسُک

en: MUX for RAW RTSP transport
ks_IN: MUX  ٹرانسپورٹ باپت RAW RTSP

en: MUX options
ks_IN: مکْس اوپشن

en: MY COMPUTER
ks_IN: ماے کمپیوٹر

en: Mac OS X OpenGL video output
ks_IN:   اوپْن جی ایل ویڈیو آوٹ پُٹMac OS X

en: Mac OS X interface
ks_IN: میک او ایس ایکْس اِنٹرفیس

en: Macedonian
ks_IN: میسیڈونین

en: Magnification/Zoom
ks_IN: میگنیفیکیشن یا زوم

en: Magnify
ks_IN: میگنیفاے کْریو

en: Magnify/Zoom interactive video filter
ks_IN: میگنیفاے کْریو یا زوم کْریو اِنٹر ایکٹیو ویڈیو فلٹر

en: Main Profile
ks_IN: مین پروفایل

en: Main Toolbar
ks_IN: مین ٹول بار

en: Main Window...
ks_IN: مین وینڈو ۔ ۔ ۔

en: Main interfaces
ks_IN: مین اِنٹرفیس

en: Main interfaces settings
ks_IN: مین اِنٹرفیس سیٹینگ

en: Major channel
ks_IN: میجر چنل

en: Make a donation...
ks_IN: اکھ ڈونیشن کْریو ۔ ۔ ۔

en: Make the server publicly available on the 'Yellow Pages' (directory listing of streams) on the icecast/shoutcast website. Requires the bitrate information specified for shoutcast. Requires Ogg streaming for icecast.
ks_IN: سْرور بنأیو پبلکلی دستیاب یلو پیجن پیٹھ ( ڈاریکٹری لِسٹینگ سِٹریمن ہْنز)     شاوٹ کاسٹْہ/آیس کاسٹْہویب سایِٹ پیٹھ اتھ چھ ضرورت بایٹریٹ انفارمیشن یوس مخصوص کرنْہ آمژ چھ شاوٹ کاسٹس باپت۔ اتھ چھ ضرورت اوگ سِٹریمینگ آیِس کاسٹس باپت۔

en: Makeup
    gain
ks_IN: میک اپ
    گین

en: Makeup gain
ks_IN: میک اپ گین

en: Malagasy
ks_IN: ملاگاسی

en: Malay
ks_IN: ملے

en: Malayalam
ks_IN: ملیالم

en: Maltese
ks_IN: مالٹیز

en: Manage Streams
ks_IN: سٹریم کْریو منیج

en: Manx
ks_IN: مینکس

en: Maori
ks_IN: ماوری

en: Marathi
ks_IN: مرأٹھئ

en: Maroon
ks_IN: میرون

en: Marquee
ks_IN: مارکیو

en: Marquee display
ks_IN: مارکیو ڈیسپْلے

en: Marquee position
ks_IN: مارکیو جاے

en: Marquee text to display. (Available format strings: %Y = year, %m = month, %d = day, %H = hour, %M = minute, %S = second, ...)
ks_IN: مارکیو متن یوس ڈیسپْلے کرْنئ چھ۔ (دستیاب فارمیٹ سیٹرینگ: %Y = وْری, %m = ریتھ, %d = دوہ, %H = گھنٹْہ, %M = منٹ, %S = سیکنڈ, ...)

en: Marshall
ks_IN: مارشل

en: Mask
ks_IN: ماسْک

en: Matroska stream demuxer
ks_IN: میٹروسکا سٹریم ڈیمکسر

en: Max QP step
ks_IN:  سیٹیپ Max QP

en: Max QP step between frames.
ks_IN: میکْس کیو پی سیٹیپ فریمن درمیان۔

en: Max length
ks_IN: میکْس زیچھر

en: Max local bitrate
ks_IN: میکْس لوکل بِٹ ریٹ

en: Maximal bitrate
ks_IN: میکسیمل بِٹ ریٹ

en: Maximal period
ks_IN: میکسیمل پیرڈ

en: Maximal period of the noise grain in pixel
ks_IN: میکزیمل پیرڈ نویِز گرینُک پیکزلن منز

en: Maximal volume level
ks_IN: میکسیمل والیوم لیول

en: Maximum B (deprecated)
ks_IN: میکسیمم بی (ڈیپریکیٹِڈ)

en: Maximum Bitrate
ks_IN: میکسیمم بِٹ ریٹ

en: Maximum GOP size
ks_IN: میکسیمم جی او پی سایِز

en: Maximum RTP sequence number dropout
ks_IN: میکسیمم آر ٹی پی ترتیب نمبر ڈراپ آوُٹ

en: Maximum RTP sequence number misordering
ks_IN: میکسیمم آر ٹی پی ترتیب نمبر مِس آڈرینگ

en: Maximum RTP sources
ks_IN: میکسمم آر ٹی پی سورس

en: Maximum Volume displayed
ks_IN: میکسیمم والیوم  گو ڈیسپْلے

en: Maximum bitrate
ks_IN: میکسیمم بایٹریٹ

en: Maximum bitrate (kbps)
ks_IN: میکسیمم بِٹ ریٹ (کے بی پی یِز)

en: Maximum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
ks_IN: میکسیمم بِٹ ریٹ کےبی پی ین منز ییلہ اینکوڈ کران آسِہ لگاتار بِٹ ریٹ موڈس منز

en: Maximum bitrate in kbps. This is useful for streaming applications.
ks_IN: میکسیمم بِٹ ریٹ کے بی پی ین منز۔ یہ چُھ فأیدْ مند سِٹریمینگ ایپلیکیشنن باپت۔

en: Maximum distance to search for motion estimation, measured from predicted position(s). Default of 16 is good for most footage, high motion sequences may benefit from settings between 24 and 32. Range 0 to 64.
ks_IN: میکسیمم فأصلہ یوس تلاش کرُن چُھ موشن ایسٹیمیشن باپت، یوس میجر کورمُت چُھ پریڈیکٹِڈ جایہ  یا جایو پیٹھ۔ ڈیفالٹْہ ۱۶ چُھ بہتر اکثر فوٹیجس باپت، ہاے موشن ترتیب ہیکن فأیدْ تُلِتھ سیٹینگ پیٹھ ۲۴ تْہ ۳۲ درمیان۔ رینج ۰ پیٹھ ۶۴۔

en: Maximum encoding bitrate
ks_IN: میکسیمم اینکوڈینگ بِٹ ریٹ

en: Maximum frame rate to use (0 = no limits).
ks_IN: میکسیمم فریم ریٹ یوس استعمال کرْنی چھ  (0 = کانہہ حد چُھ نْہ)۔

en: Maximum level
ks_IN: میکسیمم لیول

en: Maximum motion vector length
ks_IN: میکسیمم موشن ویکٹر زیچھر

en: Maximum motion vector length in pixels. -1 is automatic, based on level.
ks_IN: میکسیمم موشن ویکٹر زیچھر پیکزلن منز۔ منفی ۱ چُھ آٹومیٹِک، یتھ بُنیاد چھ لیولِہ پیٹھ۔

en: Maximum motion vector search range
ks_IN: میکسیمم موشن ویکٹر تلاش رینج

en: Maximum number of characters displayed on the screen.
ks_IN: میکسیمم نمبر کریکٹرن ہُند یم ڈیسپْلے گژھان چھ سکرینس پیٹھ۔

en: Maximum number of connections
ks_IN: میکسیمم نمبر کنیکشنن ہُند

en: Maximum number of subtitles allowed at the same time.
ks_IN: میکسیمم نمبر سب ٹایٹلن ہُند یمن اجازت چُھ أکسی ٹایمس پیٹھ۔

en: Maximum output video height.
ks_IN: میکسیمم آوٹ پُٹ ویڈیو تھزر۔

en: Maximum output video width.
ks_IN: میکسیمم آوٹ پُٹ ویڈیو کھجر۔

en: Maximum overlapping subtitles
ks_IN: میکسیمم اوورلیپینگ سب ٹایٹل

en: Maximum quantizer parameter.
ks_IN: میکسیمم کانٹیزر پیرامیٹر ۔

en: Maximum video height
ks_IN: میکسیمم ویڈیو تھزر

en: Maximum video quantizer scale
ks_IN: میکسیمم ویڈیو کانٹیزر سیکیل

en: Maximum video quantizer scale.
ks_IN: میکسیمم ویڈیو کانٹیزر سیکیل۔

en: Maximum video width
ks_IN: میکسیمم ویڈیو کھجر

en: Mean
ks_IN: مین

en: Media &Information
ks_IN: &میڈیا انفارمیشن

en: Media Angle
ks_IN: میڈیا اینگْل

en: Media Audio Track
ks_IN: میڈیا آڈیو ٹریک

en: Media Files
ks_IN: میڈیا فایلْہ

en: Media Forward
ks_IN: میڈیا فاروأرڈ

en: Media Foundation Transform decoder
ks_IN: میڈیا فاونڈیشن ٹرانسفارم ڈیکوڈر

en: Media Information
ks_IN: میڈیا انفارمیشن

en: Media Information...
ks_IN: میڈیا انفارمیشن  ۔ ۔ ۔

en: Media Library
ks_IN: میڈیا لایبری

en: Media Manager Edition
ks_IN: میڈیا منیجر ایڈیشن

en: Media Manager List
ks_IN: میڈیا منیجر لِسٹْہ

en: Media Menu
ks_IN: میڈیا مینیو

en: Media Next Frame
ks_IN: میدیا بیاکھ فریم

en: Media Next Track
ks_IN: میڈیا بیاکھ ٹریک

en: Media Play Pause
ks_IN: میڈیا پْلے پاز

en: Media Prev Frame
ks_IN: میڈیا پْتیم فریم

en: Media Prev Track
ks_IN: میڈیا پْتیم ٹریک

en: Media Record
ks_IN: میڈیا ریکارڈ

en: Media Repeat
ks_IN: میڈیا ریپیٹ

en: Media Resource Locator (MRL)
ks_IN: میڈیا ریسورس لوکیٹر (ایم آر ایل)

en: Media Rewind
ks_IN: میڈیا ریوایِنڈ

en: Media Select
ks_IN: میڈیا ژأر

en: Media Shuffle
ks_IN: میڈیا شفْل

en: Media Stop
ks_IN: میڈیا سِٹاپ

en: Media Subtitle
ks_IN: میڈیا سب ٹایٹل

en: Media Time
ks_IN: میڈیا ٹایِم

en: Media View
ks_IN: میڈیا ویو

en: Media data size
ks_IN: میڈیا ڈاٹا سایِز

en: Media encapsulated as %@ cannot be streamed through the HTTP protocol for technical reasons.
ks_IN: میڈیا اینکیپشولیٹِڈ بطور   %@ ہیکو نْہ سٹریم کْرتھ ایچ ٹی ٹی پی پروٹوکال مْنز تکنیکی وجوہاتو کْنئ۔

en: Media: %s
ks_IN: میڈیا:%s

en: Meditative
ks_IN: میڈیٹیٹیو

en: Medium
ks_IN: میڈیم

en: Medium backwards jump
ks_IN: میڈیم  بیک وارڈ جمپ

en: Medium forward jump
ks_IN: میڈیم  فار وارڈ جمپ

en: Medium jump length
ks_IN:  میڈیم جمپ لینگْتھ

en: Medium jump length, in seconds.
ks_IN:  میڈیم جمپ لینگْتھ، سیکنڈن منز

en: Mega bass
ks_IN: میگا باس

en: Mega bass cutoff
ks_IN: میگا باس کٹ آف

en: Mega bass level
ks_IN: میگا باس لیول

en: Megabass mode cutoff frequency, in Hz. This is the maximum frequency for which the megabass effect applies. Valid values are from 10 to 100 Hz.
ks_IN: میگاباس موڈ کٹ آف فریکوینسی، ہأرٹزن منز۔ یہ چھ میکسیمم فریکوینسی یتھ باپت میگا باس ایفیکٹْہ لاگو گژھان چُھ۔ لایق ویلیو چھ ۱۰ پیٹھ ۱۰۰ ہأرٹز تام آسن۔

en: Megabass mode level (from 0 to 100, default value is 0).
ks_IN: میگاباس موڈ لیول ( ۰ پیٹھ ۱۰۰ تام، ڈیفالٹْہ ویلیو چُھ ۰)۔

en: Memory input
ks_IN: میموری اِنپُٹ

en: Menu
ks_IN: مینیو

en: Menu language
ks_IN: مینیو زبان

en: Menus
ks_IN: مینیو

en: Menus language:
ks_IN: مینیو زبان:

en: Merengue
ks_IN: میرینگیو

en: Mesh height
ks_IN: میش تھزر

en: Mesh width
ks_IN: میش کھجر

en: Messages
ks_IN: مسیج

en: Messages...
ks_IN: مسیج ۔ ۔ ۔

en: Metacube
ks_IN: میٹا کیوب

en: Metadata
ks_IN: میٹا ڈاٹا

en: Metal
ks_IN: میٹل

en: Method used to encode the video sequence
ks_IN: میتھڈ یوس استعمال گژھان چُھ اینکوڈ کرنس منز ویڈیو ترتیب

en: Mi&nimal Interface
ks_IN: مینیمل اِنٹرفیس &

en: Microsoft Media Server (MMS) input
ks_IN: مایکروسافٹ میڈیا سْرور (ایم ایم ایس) اِنپُٹ

en: Microsoft Soundmapper
ks_IN: مایکروسافٹْہ ساونڈ میپر

en: Middle
ks_IN: مڈل

en: Mime
ks_IN: مایِم

en: Minimal Mac OS X interface
ks_IN: مینیمل میک او ایس ایکْس اِنٹرفیس

en: Minimal index interval, in microseconds. Set to 0 to disable index creation.
ks_IN: مینیمل اِنڈیکْس انٹرول، مایکروسیکنڈن منز۔ سیٹ کْریو ۰ کُن ڈیسیبْل کرنْہ باپت اِنڈیکْس بناون۔

en: Minimal period
ks_IN: مینیمل پیرڈ

en: Minimal period of the noise grain in pixel
ks_IN: مینیمل پیرڈ نویِز گرینُک پیکزلن منز

en: Minimize
ks_IN: کم کْریو

en: Minimum Audio level to raise the alarm
ks_IN: مینیمم آڈیو لیول اکھ الارام تُلنْہ باپت

en: Minimum B (deprecated)
ks_IN: مینیمم بی (ڈیپریکیٹِڈ)

en: Minimum GOP size
ks_IN: مینیمم جی او پی سایِز

en: Minimum alpha value
ks_IN: مینیمم الفا ویلیو

en: Minimum bitrate (kbps)
ks_IN: مینیمم بِٹ ریٹ (کے بی پی یِز)

en: Minimum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
ks_IN: مینیمم بِٹ ریٹ کےبی پی ین منز ییلہ اینکوڈ کران آسِہ لگاتار بِٹ ریٹ موڈس منز

en: Minimum bitrate in kbps. This is useful for encoding for a fixed-size channel.
ks_IN: میکسیمم بِٹ ریٹ کے بی پی ین منز۔ یہ چُھ فأیدْ مند سِٹریمینگ ایپلیکیشنن باپت۔

en: Minimum buffer space between threads
ks_IN: مینیمم بفر جاے تھرڈن درمیان

en: Minimum buffer space between threads. -1 is automatic, based on number of threads.
ks_IN: مینیمم بفر جاے تھرڈن درمیان۔ منفی ۱ چُھ آٹومیٹِک، یتھ بُنیاد چھ تھرڈن ہْندس تعدادس پیٹھ۔

en: Minimum encoding bitrate
ks_IN: مینیمم اینکوڈینگ بِٹ ریٹ

en: Minimum quantizer parameter. 15 to 35 seems to be a useful range.
ks_IN: مینیمم کانٹایزر پیرامیٹر۔ ۱۵ پیٹھ ۳۵ تام چُھ باساب اکھ فأیدْ مند رینج۔

en: Minimum time (in milliseconds) between subtitle disappearance and newer subtitle appearance (earlier subtitle delay will be extended to fill the gap).
ks_IN: مینیمم ٹایم (ملی سیکنڈن منز) سب ٹایٹل غأب گژھنس تْہ نُو سب ٹایٹل ظأہر گژھنس درمیان ( پرونئ سب ٹایٹل ڈیلے یِیہ پھیلاونْہ یہ گیپ بھرنْہ باپت)۔

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after its predecessor has disappeared (subtitle delay will be extended to meet this requirement).
ks_IN: مینیمم ٹایم (ملی سیکنڈن منز)  یتھ باپت سب ٹایٹل روزُن گژھ امہ کہ پریڈیسیسر غأب گژھنْہ پتْہ (سب ٹایٹل دیلے یِیہ پھیلاونْہ یہ ضرورت پورْ کرنْہ باپت)۔

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after newer subtitle has appeared (earlier subtitle delay will be shortened to avoid the overlap).
ks_IN: مینیمم ٹایم(ملی سیکنڈن منز) یتھ باپت سب ٹایٹل موجود گژھ روزُن ییلہ ذن نُو سب ٹایٹل ظأہر گومُت آسِہ ( برونہہم سب ٹایٹل ڈیلے یِیہ کم کرنْہ اوورلیپ یک طرف تراونْہ باپت)۔

en: Minimum video quantizer scale
ks_IN: مینیمم ویڈیو کانٹیزر سیکیل

en: Minimum video quantizer scale.
ks_IN: مینیمم ویڈیو کانٹیزر سیکیل۔

en: Mirror
ks_IN: میرر

en: Mirror orientation
ks_IN: میرر اورینٹیشن

en: Mirror video
ks_IN: میرر ویڈیو

en: Mirror video filter
ks_IN: میرر ویڈیو فلٹر

en: Misc
ks_IN: میسْک

en: Miscellaneous
ks_IN: رلْہ مِلْہ

en: Miscellaneous Options
ks_IN: رلْہ مِلْہ اوپشن

en: Miscellaneous audio settings and modules.
ks_IN: رلْہ مِلْہ آڈیو سیٹینگ تْہ ماڈیول۔

en: Missing AACS configuration file!
ks_IN: میسینگ AACS  کنفیگریشن فایل!

en: Mode
ks_IN: موڈ

en: Model
ks_IN: ماڈل

en: Modulation / Constellation
ks_IN: ماڈیولیشن یا کنسٹیلیشن

en: Modules Tree
ks_IN: ماڈیول ٹری

en: Moldavian
ks_IN: مولڈاوین

en: Mongolian
ks_IN: منگولین

en: Monitor pixel aspect ratio
ks_IN: مانیٹر پیکزل آسپیکٹْہ ریشیو

en: Mono
ks_IN: مونو

en: Monospace Font
ks_IN: مونو سُپیس فانٹ

en: More information...
ks_IN: مزید انفارمیشن

en: Mosaic
ks_IN: موزیک

en: Mosaic Tiles
ks_IN: موزیک ٹایلْہ

en: Mosaic alignment
ks_IN: موزیک ایلایِنمینٹ

en: Mosaic bridge
ks_IN: موزیک بریج

en: Mosaic bridge stream output
ks_IN: موزیک بریج سٹریم آوٹ پُٹ

en: Mosaic video sub source
ks_IN: موزیک ویڈیو سب سورس

en: Motion Detect
ks_IN: موشن ڈیٹیکٹْہ

en: Motion Vector precision
ks_IN: موشن ویکٹر پریسیجن

en: Motion Vector precision in pels
ks_IN: موشن ویکٹر پریسیجن پیلن منز

en: Motion blur
ks_IN: موشن بْلر

en: Motion blur filter
ks_IN: موشن بْلر فلٹر

en: Motion detect
ks_IN: موشن ڈیٹیکٹْہ

en: Motion detect video filter
ks_IN: موشن ڈیٹیکٹْہ ویڈیو فلٹر

en: Motion masking
ks_IN: موشن ماسکینگ

en: Motion threshold (10-100)
ks_IN: موشن تھرشہولڈْ (۱۰ پیٹھ ۱۰۰)

en: Mount Point
ks_IN: ماوُنٹ پویِنٹ

en: Mouse Gestures
ks_IN: ماوس گیسچر

en: Mouse Wheel Down
ks_IN: ماوس ویل ڈاون

en: Mouse Wheel Left
ks_IN: ماوس ویل کھوفُر

en: Mouse Wheel Right
ks_IN: ماوس ویل دوچُھن

en: Mouse Wheel Up
ks_IN: ماوس ویل  اپ

en: Mouse events
ks_IN: ماوس ایوینٹ

en: Mouse gestures control interface
ks_IN: ماوس گیسچر کنٹرول اِنٹرفیس

en: Mouse pointer image
ks_IN: ماوس پوینٹر امیج

en: Move To Trash and Relaunch VLC
ks_IN: ٹریشش کُن پکنؤیو تْہ ریلانچ کْریو وی ایل سی

en: Move all chapters. This value should be set in milliseconds.
ks_IN: تمام چپٹر کْریو مو۔ یہ ویلیو گژھ سیٹ کرُن ملی سیکنڈن منز۔

en: Multicast
ks_IN: ملٹی کاسٹْہ

en: Multicast output interface
ks_IN: ملٹی کاسٹْہ آوٹ پُٹ اِنٹرفیس

en: Multichannel television sound (MTS)
ks_IN: ملٹی چنل ٹیلی ایجن ساوُنڈ ( ایم ٹی ایس)

en: Multipart JPEG muxer
ks_IN: ملٹی پارٹ جے پیگ مکزر

en: Multipass ratecontrol
ks_IN: ملٹی پاس ریٹ کنٹرول

en: Multipass ratecontrol:
     - 1: First pass, creates stats file
     - 2: Last pass, does not overwrite stats file
     - 3: Nth pass, overwrites stats file
ks_IN: ملٹی پاس ریٹ کنٹرول:
     - 1: گوڈنیوک پاس، بناوان چُھ سیٹیٹس فایل
     - 2: پْتیم پاس، چُھ نْہ اوور رایِٹ کران اوور رایِٹ سیٹیٹس فایل
     - 3: پاس، اوور رایِٹ چُھ کران سیٹیٹس فایلNth

en: Multiple profiles with the same name are not allowed.
ks_IN: واریاہ پروفایل کونوی ناو ہیتھ آسنس چُھ نْہ اجازت

en: Multiplexer
ks_IN: ملٹی پْلیکسر

en: Multiply subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
ks_IN:  ملٹیپْلاے کْریو سب ٹایٹل مُدت ییمہ ویلیو ذریعہ۔
    سیٹ کْریو ۰ ڈیسیبْل کرنْہ باپت

en: MusePack demuxer
ks_IN: میوز پیک ڈیمکسر

en: Musical
ks_IN: میوزیکل

en: Mute
ks_IN: میوٹ کْریو

en: Mute the audio.
ks_IN: آڈیو کْریو میوٹ ۔

en: Mux Control
ks_IN: مکْس کنٹرول

en: Mux PMT (requires --sout-ts-es-id-pid)
ks_IN: Mux PMT (ضرورت چُھ  --sout-ts-es-id-pid)

en: Mux module
ks_IN: مکْس ماڈیول

en: Muxer
ks_IN: مکسر

en: Muxer to use for the stream.
ks_IN: مکزر یوس استعمال کرُن چُھ سٹریمس باپت۔

en: Muxer:
ks_IN: مکزر:

en: Muxers
ks_IN: مکسر

en: Muxers create the encapsulation formats that are used to put all the elementary streams (video, audio, ...) together. This setting allows you to always force a specific muxer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each muxer.
ks_IN: مکسر چھ بناوان اینکیپسولیشن فارمیت یم استعمال گژھان چھ تمام ایلمینٹری سِٹریم ( ویڈیو، آڈیو، ۔ ۔ ۔) اِکوٹْہ۔ یہ سیٹینگ چھ توہیہ اجازت دِوان ہمیشہ لاگو کرنس منز اکھ مخصوص مکسر۔ توہیہ پزِ نْہ شاید تِہ کرُن۔
    توہیہ پزن بْیہ سیٹ کرْنئ ڈیفالٹْہ پیرامیٹر پریتھ مکسرس باپت۔

en: My Computer
ks_IN: ماے کمپیوٹر

en: My Music
ks_IN: ماے میوزِک

en: My Pictures
ks_IN: ماے پیکچر

en: My Videos
ks_IN: ماے ویڈیوز

en: N&ormal Speed
ks_IN: نارمل سُپیڈ &

en: NT Service
ks_IN: این ٹی سْروس

en: NTSC M Japan
ks_IN:   جاپان  NTSC M

en: NTSC M South Korea
ks_IN: جنوبی کوریا NTSC M

en: Name
ks_IN: ناو

en: Name of XML file containing Haar cascade description
ks_IN: ناو ایکْس ایم ایل فایلن ہُند یمن منز شأمل چُھ ہار کیسکیڈ وضاحت

en: Name of current instance
ks_IN: موجود مثالِہ ہُند ناو

en: Name of desired display device
ks_IN: ناو من پسند ڈیسپْلے ڈیوایسُک

en: Name of internal OpenCV plugin filter to use
ks_IN: ناو اِنٹرنل اوپْن سی وی پْلگ اِن فلٹرُک یوس استعمال کرُن چُھ

en: Name of the destination bridge-in. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
ks_IN: ناو منزل بریج۔اِنُک۔ اگر نْہ توہیہ ضرورت چُھ اکی سات اکہ کھوتْہ ذیادْ بریج۔اِن، توہیہ ہیکیو یہ اوپشن رد کْرتھ۔

en: Name of the file to which the raw stream will be dumped.
ks_IN: ناو فایلہ ہُند یتھ کُن را سٹریم ڈمپ کرنْہ یِیہ۔

en: Name of the video device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
ks_IN: ناو ویڈیو ڈیوایسُک یوس استعمال گژھ بذریعہ ڈاریکٹْہ شو پْلگ اِن۔ اگر نْہ توہیہ کانہہ چیز مخصوص کْریو، ڈیفالٹْہ ڈیوایِس یِیہ استعمال کرنْہ۔

en: Name of this bridge-in instance. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
ks_IN: ناو ییمِہ  بریج۔اِن مثالِہ ہُند۔ اگر نْہ توہیہ ضرورت چُھ اکی سات اکہ کھوتْہ ذیادْ بریج۔اِن، توہیہ ہیکیو یہ اوپشن رد کْرتھ۔

en: Name to give to this stream/channel on the shoutcast/icecast server.
ks_IN: ناو یوس یتھ سِٹریم دیون چُھ/چنل یوس شاوُٹ کاسٹس پیٹھ چِھ/آیِس کاسٹْہ سْرور۔

en: Name:
ks_IN: ناو:

en: Narrow-band (8kHz)
ks_IN: نیرو۔بینڈ (۸کلو ہأرٹْز)

en: National Folk
ks_IN: قومی فوک

en: Native American
ks_IN: نیٹیو ایمریکن

en: Native Slider
ks_IN: نیٹیو سیلایڈر

en: Nauru
ks_IN: ناورو

en: Navajo
ks_IN: ناواجو

en: Navigate down
ks_IN: نیویگیٹ کْریو ڈاون

en: Navigate left
ks_IN: نیویگیٹ کْریو کھوفُر کُن

en: Navigate right
ks_IN: نیویگیٹ کْریو دوچُھن کُن

en: Navigate up
ks_IN: نیویگیٹ اپ

en: Navy
ks_IN: نیوی

en: Ncurses interface
ks_IN: این کْرسیز اِنٹرفیس

en: Ndebele, North
ks_IN: نڈیبلی، شُمال

en: Ndebele, South
ks_IN: نڈیبیلی، جنوب

en: Ndonga
ks_IN: نڈونگا

en: Ne&xt
ks_IN: & بیاکھ

en: Nearest neighbour (bad quality)
ks_IN: نزدیک تر ہمسایِہ ( خراب کالٹی)

en: Nearest-neighbor audio resampler
ks_IN: نزدیک ترین۔نیبر آڈیو ریسیمپلر

en: Negate colors
ks_IN: رنگ کْریو نگیٹ

en: Negative
ks_IN: نگیٹیو

en: Negerpunk
ks_IN: نیگر پنک

en: Nepali
ks_IN: نیپألئ

en: Network
ks_IN: نیٹوْرک

en: Network Access Policy
ks_IN: نیٹوْرک ایسیس پالیسی

en: Network Protocol
ks_IN: نیٹوْرْک پروٹوکال

en: Network Sync
ks_IN: نیٹوْرک سینک

en: Network caching (ms)
ks_IN: نیٹوْرک کیشینگ (ایم ایس)

en: Network identifier
ks_IN: نیٹوْرک آیڈینٹیفایر

en: Network interaction failed
ks_IN: نیٹوْرک اِنٹر ایکشن گْے ناکام

en: Network master clock
ks_IN: نیٹوْرک ماسٹر کُلاک

en: Network name
ks_IN: نیٹوْرک ناو

en: Network name to create
ks_IN: نیٹوْرک ناو یوس بناون چُھ

en: Network settings
ks_IN: نیٹوْرک سیٹینگ

en: Network streams (SAP)
ks_IN: نیٹوْرک سٹریم (سیپ)

en: Network synchronisation
ks_IN: نیٹوْرک سینکرونایزیشن

en: Network synchronization
ks_IN: نیٹوْرک سینکرونایزیشن

en: Never
ks_IN: زانہہ نْہ

en: Never fix
ks_IN: زانہہ مْہ کْریو ٹھیک

en: New Age
ks_IN: نیو ایج

en: New ES ID
ks_IN:  ES ID نْو

en: New Wave
ks_IN: نیو ویو

en: New destination
ks_IN: نْو منزل

en: New input playing
ks_IN: نُو اِنپُٹ پْلے کران

en: New profile
ks_IN: نُو پروفایل

en: New winamp 5.2 shoutcast import
ks_IN: نیو وینمیپ ۵۔۲ شاوٹ کاسٹْہ اِمپورٹ

en: Next
ks_IN: بیاکھ

en: Next / Forward
ks_IN: بیاکھ /فاروأرڈ

en: Next Chapter/Title
ks_IN: بیاکھ چپٹر /عنوان

en: Next chapter
ks_IN: بیاکھ چپٹر

en: Next frame
ks_IN: بیاکھ فریم

en: Next media in the playlist
ks_IN: بیاکھ میڈیا پْلے لِسٹس منز

en: Next media in the playlist, skip forward when held
ks_IN: بیاکھ میڈیا پْلے لِسٹس منز، سیکیپ کْریو برونہہ کُن ییلہ تھاونْہ یِیہ

en: Next title
ks_IN: بیاکھ عنوان

en: Next widget style
ks_IN: بیاکگ ویجیٹ سیٹایل

en: No Address given
ks_IN: کانہہ پتاہ چُھ نْہ دِنْہ آمُت

en: No Channel Name given
ks_IN: کانہہ چنل ناو چُھ نْہ دِنْہ آمُت

en: No SDP URL given
ks_IN: کانہہ ایس ڈی پی یو آر ایل چُھ نْہ دِنْہ آمُت

en: No active subtitle
ks_IN: کانہہ ایکٹیو سب ٹایٹل چُھ نْہ

en: No addons found
ks_IN: کانہہ ایڈ آن آو نْہ لبنْہ

en: No check was performed yet.
ks_IN: وْنہ اوس نْہ کانہہ چک کرنْہ آمُت۔

en: No decoding of Dolby Surround
ks_IN: کانہہ ڈیکوڈینگ چھ نْہ ڈولبی سراوُنڈ باپت

en: No description for this codec
ks_IN: یتھ کوڈیکس باپت چھ نْہ کانہہ وضاحت

en: No disc menus
ks_IN: کانہہ ڈیسْک مینیو چُھ نْہ

en: No fixed gop structure. A picture can be intra or inter and refer to previous or future pictures.
ks_IN: کانہہ فیکسْڈ گروپ سِٹرکچر چُھ نْہ۔ اکھ پیکچر ہیکہ اِنٹرا یا اِنٹر أسِتھ تْہ ہیکہ ریفر کْرتھ پْتمین یا یِنْہ واجنین پیکچرن۔

en: No input
ks_IN: کانہہ اِنپُٹ چُھ نْہ

en: No input found. A stream must be playing or paused for bookmarks to work.
ks_IN: کانہہ اِنپُٹ آو نْہ لبنْہ۔ اکھ سٹریم چھ ضروری پْلے کرْنئ یا پاز کرْنے بوک مارکن ہْندِ کأمِ کار باپت۔

en: No matching module found. Use --list or --list-verbose to list available modules.
ks_IN: کانہہ میچینگ ماڈیول آو نْہ لبنْہ۔ استعمال ۔ ۔ کْریو ۔ ۔ لِسٹْہ یا ۔ ۔ لِسٹْہ۔ ۔ وْربوز دستیاب ماڈیول لِسٹْہ کرنْہ باپت۔

en: No pre-filtering
ks_IN: کانہہ پری۔فلٹرینگ چھ نْہ

en: No v4l2 instance found.
    Please check that the device has been opened with VLC and is playing.
    
    Controls will automatically appear here.
ks_IN: کانہہ وی ۴ ایل ۲ مثال آیہ نْہ لبنْہ۔
    مہربأنی کْرتھ کْریو چک ذِ ڈیوایس آو اوپْن کرنْہ وی ایل سی سْیتئ تْہ چُھ پْلے گژھان۔
    
    کنٹرول گژھن ظأہر آٹومیٹیکلی ییتنس۔

en: No valid host certificate found in AACS config file.
ks_IN: کانہہ لایق ہوسٹْہ سرٹیفیکیٹ آیہ نْہ لبنْہ  AACS  کنفِگ فایلِہ منز۔

en: No valid processing key found in AACS config file.
ks_IN: کانہہ لایق پراسیسینگ کی آیہ نْہ لبنْہ  AACS  کنفِگ فایلِہ منز۔

en: No video or audio device selected.
ks_IN: کانہہ ویڈیو یا آڈیو ڈیوایس آو نْہ ژارنْہ۔

en: No, Thanks
ks_IN: نا، شُکریہ

en: Noise
ks_IN: شور

en: Noise Threshold
ks_IN: شور تھرش ہولڈ

en: Noise reduction
ks_IN: شور کم کرُن

en: Noise reduction level
ks_IN: شور کم کرنْچ لیول

en: Noise threshold to use in constant noise threshold mode
ks_IN: شور تھرش ہولڈْ یوس استعمال کرُن چُھ لگاتار شور تھرش ہولڈْ موڈس منز

en: Non-deterministic optimizations when threaded
ks_IN: نان۔ڈیٹرمینیسٹِک اوپٹیمایزیشن ییلہ تھرڈیڈ آسن

en: Non-key
ks_IN: نان۔کی

en: Non-ref
ks_IN: نان۔ریفرینْس

en: None
ks_IN: کانہہ چُھ نْہ

en: Nordic (Latin-6)
ks_IN: نورڈیک (لاطینی۔۶)

en: Normal
ks_IN: نارمل

en: Normal Size
ks_IN: نارمل سایِز

en: Normal rate
ks_IN: نارمل ریٹ

en: Normal/Loop/Repeat
ks_IN: دوہرأیو /لوپ/نارمل

en: Normalize volume to:
ks_IN: کُن کْریو والیوم نارمالایز:

en: Normally the packetizer would sync on the next full frame. This flags instructs the packetizer to sync on the first Intra Frame found.
ks_IN: نارملی چُھ پیکیٹایزر  سینک کران بْیس فُل فریمس پیٹھ۔ یہ فْلیگ چُھ ہدایت دِوان پیکیٹایزرس سینک کرنُک گوڈنیکِس اِنٹرا فریمس پیٹھ یوس لبنْہ یِیہ۔

en: Normally we use the timestamps of the MPEG files to calculate position and duration. However sometimes this might not be usable. Disable this option to calculate from the bitrate instead.
ks_IN: نارملی چھ أسی استعمال کران ٹایم سیٹیمپ ایم پیگ فایلن ہُند شُمار کرنْہ باپت جاے تْہ مُدت۔ اماپوز ، کونِہ سات ہیکِہ نْہ یہ استعمالس باپت صحیح أسِتھ۔ یہ اوپشن کْریو ڈیسیبْل شُمار کرنْہ باپت بِٹ ریٹ پیٹھ امہ بجاے۔

en: Northern Sami
ks_IN: شُمألی سمی

en: Norwegian
ks_IN: نارویجین

en: Norwegian Bokmaal
ks_IN: نارویجین بوکمال

en: Norwegian Nynorsk
ks_IN: نارویجین نینوریسْک

en: Not Set
ks_IN: سیٹ چُھ نْہ

en: Not Used
ks_IN: چُھ نْہ استعمال گژھان

en: Note that these are system-wide settings.
ks_IN: نوٹ کْریو ذِ یم چھ سسٹم۔وایِڈ سیٹینگ ۔

en: Note:
ks_IN: نوٹ:

en: Notify
ks_IN: نوٹیفاے کْریو

en: Now Playing
ks_IN: وْنئ چُھ پْلے کران

en: Now playing
ks_IN: وْنئ پْلے کران

en: NullSoft demuxer
ks_IN: نل سافٹْہ ڈیمکسر

en: Number of B frames that will be coded between two reference frames.
ks_IN: نمبر بی فریمن ہُند یم کوڈ کرنْہ یِین  دون حوالہ فریمن درمیان۔

en: Number of DWT iterations
ks_IN: نمبر ڈی ڈبلیو ٹی آیٹریشنن ہُند

en: Number of Tracks
ks_IN: ٹریکن ہُند نمبر

en: Number of audio buffers
ks_IN: نمبر آڈیو بفرن ہُند

en: Number of audio channels
ks_IN: نمبر آڈیو چنلن ہُند

en: Number of audio channels in the transcoded streams.
ks_IN: نمبر آڈیو چنلن ہُند ٹرانسکوڈیڈ سٹریمن منز۔

en: Number of blank pixels between bands.
ks_IN: نمبر بُلینک پیکزلن ہُند بینڈن درمیان۔

en: Number of channels
ks_IN: چنلن ہُند نمبر

en: Number of clones
ks_IN: کولونن ہُند تعداد

en: Number of columns
ks_IN: کالمن ہُند نمبر

en: Number of consecutive B-frames between I and P-frames. Range 1 to 16.
ks_IN: نمبر پوتُس پتھ بی فریمن ہپند آی تْہ پی فریمن درمیان۔ رینج چُہ ۱ پیٹھ ۱۶ تام۔

en: Number of days between two update checks
ks_IN: نمبر دوہن ہُند دون اپڈیٹ چکن درمیان

en: Number of first segment
ks_IN: نمبر گوڈنیک سیگمینٹُک

en: Number of frames (0 to 100)
ks_IN: نمبر فریمن ہُند ( ۰ پیٹھ ۱۰۰ تام)

en: Number of frames consider for smoothening (0 to 30)
ks_IN: نمبر فریمن ہُند یم ذن سموتھ کرنْہ باپت خیالس منز تھاوْنئ چِھ ( ۰ پیٹ ۳۰ تام)

en: Number of frames that will be coded for one key frame.
ks_IN: نمبر فریمن ہُند یم کوڈ کرنْہ یِین أکس کی فریمس باپت۔

en: Number of horizontal slices per frame in low delay mode
ks_IN: نمبر ہاریزینٹل سِلایسن ہُند پریتھ فریمس منز لو ڈیلے موڈس منز

en: Number of horizontal windows in which to split the video.
ks_IN: نمبر ہاریزنٹل وینڈوہن ہُند یمن منز ویڈیو سُپلِٹ کرو۔

en: Number of image rows in the mosaic (only used if positioning method is set to "fixed").
ks_IN: نمبر امیج روہن ہُند موزیکس منز ( صرف استعمال گژھان اگر پوزیشنینگ میتھڈ سیٹ کرنْہ یوان چُھ      "fixed" کُن)۔

en: Number of input audio channels for DeckLink captures. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio input.
ks_IN: نمبر اِنپُٹ آڈیو چنلن ہُند ڈیک لینک کیپچرن باپت۔ یہ گژھ جرور آسُن ۲،۸ یا ۱۶۔ ۰ چُھ ڈیسیبْل کران آڈیو اِنپُٹ۔

en: Number of levels of downsampling
ks_IN: ڈاون سیمپلینگ لیولن ہُند نمبر

en: Number of levels of downsampling in hierarchical motion estimation mode
ks_IN: ڈاون سیمپلینگ لیولن ہُند نمبر ہایرآرکیکل موشن ایسٹیمیشن موڈس منز

en: Number of milliseconds between string updates. This is mainly useful when using meta data or time format string sequences.
ks_IN: نمبر ملی سیکنڈن ہُند سٹرینگ اپڈیٹن درمیان۔ یہ چُھ بُنیأدی طور فأیدہ مند ییلہ استعمال کران چھ میٹا ڈاٹا یا ٹایم فارمیٹ سیٹرینگ ترتیب۔

en: Number of milliseconds the marquee must remain displayed. Default value is 0 (remains forever).
ks_IN: نمبر ملی سیکنڈن ہُند یمن باپت مارکیو ضرور ڈیسپْلے روزُن گژھِ۔ ڈیفالٹْہ ویلیو چُھ ۰ ( چُھ ہمیشہ باپت روزان)۔

en: Number of output channels
ks_IN: نمبر آوٹ پُٹ چنلن ہُند

en: Number of output channels for DeckLink output. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio output.
ks_IN: نمبر آوٹ پُٹ چنلن ہُند ڈیک لینک آوٹ پُٹس باپت۔ گژھ ضرور آسُن ۲، ۸ یا ۱۶۔ ۰ چُھ دیسیبْل کران آڈیو آوٹ پُٹ۔

en: Number of parallel operations
ks_IN: پرلل آپریشنن ہُند نمبر

en: Number of pictures between successive sequence headers i.e. length of the group of pictures
ks_IN: نمبر پیکچرن ہُند ترتیبس منز  ترتیب وار ہیڈرن درمیان یعنے زیچھر پیکچرن ہْندِ گروپُک

en: Number of pictures within the current GOP (Group of Pictures); if GopPicSize=0, then the GOP size is unspecified. If GopPicSize=1, only I-frames are used.
ks_IN: نمبر پیکچرن ہُند موجود جی او پی ( گروپ آف پیکچْرز) یس منز؛ اگر جی او پی پیک سایز برابر آسِہ ۰، تیلہ چُھ جی او پی سایز غیر مخصوص۔ اگر جی او پی پیک سایز برابر آسِہ ۱، صرف چھ آی۔فریم استعمال گژھان۔

en: Number of pixels to crop from the bottom of the image.
ks_IN: نمبر پیکزلن ہُند یم کراپ کرُنئ چھ امیج کِس باٹمس  پیٹھ ۔

en: Number of pixels to crop from the left of the image.
ks_IN: نمبر پیکزلن ہُند یم کراپ کرُنئ چھ امیج کہ کھوفرس پیٹھ ۔

en: Number of pixels to crop from the right of the image.
ks_IN: نمبر پیکزلن ہُند یم کراپ کرُنئ چھ امیج کہ  دوچھنِہ  پیٹھ ۔

en: Number of pixels to crop from the top of the image.
ks_IN: نمبر پیکزلن ہُند یم کراپ کرُنئ چھ امیج کِس ٹاپس پیٹھ ۔

en: Number of pixels to padd to the bottom of the image after cropping.
ks_IN: نمبر پیکزلن ہُند یم پیڈ کرْنئ چھ  باٹم  کُن امیج کراپ کرنْہ پتْہ۔

en: Number of pixels to padd to the left of the image after cropping.
ks_IN: نمبر پیکزلن ہُند یم پیڈ کرْنئ چھ  کھوفُر  کُن امیج کراپ کرنْہ پتْہ۔

en: Number of pixels to padd to the right of the image after cropping.
ks_IN: نمبر پیکزلن ہُند یم پیڈ کرْنئ چھ دوچُھن کُن امیج کراپ کرنْہ پتْہ۔

en: Number of pixels to padd to the top of the image after cropping.
ks_IN: نمبر پیکزلن ہُند یم پیڈ کرْنئ چھ  ٹاپ  کُن امیج کراپ کرنْہ پتْہ۔

en: Number of previous frames used as predictors. This is effective in Anime, but seems to make little difference in live-action source material. Some decoders are unable to deal with large frameref values. Range 1 to 16.
ks_IN: نمبر پْتمین فریمن ہُند یم استعمال گژھان چھ بطور پریڈیکٹر۔ یہ چُھ اثر دار اینیمی منز، مگر چُھ باسان ذ، یہ چُھ  کم فرق تھاوان لایِو ایکشن سورس میٹیریلن منز۔ کینژن ڈیکوڈر چھ نالایق آسان بْڈین فریم ریف ویلیوہن سْیت ڈیل کرنس منز۔ رینج چُھ ۱ پیٹھ ۱۶ تام۔

en: Number of puzzle columns
ks_IN: نمبر پزْل کالمن ہُند

en: Number of puzzle rows
ks_IN: بزْل روہن ہُند نمبر

en: Number of reference frames
ks_IN: نمبر ریفرینْس فریمن ہُند

en: Number of rows
ks_IN: روہن ہُند نمبر

en: Number of seconds between each forced refresh of the feeds. 0 means that the feeds are never updated.
ks_IN: نمبر سیکنڈن ہُند فیڈن ہْندس پریتھ لاگو کرنْہ آمتِس ریفریشس درمیان۔ ہ مطلب گو زِ فیڈ چھ نْہ زانہہ تِہ اپڈیٹِڈ۔

en: Number of segments
ks_IN: سیگمینٹن ہُند تعداد

en: Number of segments to include in index
ks_IN: سیگمینٹن ہُند تعداد یم شأمل کرْنئ چھ اِنڈیکسس منز

en: Number of slices in each video frame; each slice contains one or more macro-block rows. If numslice is not set, the encoder may choose any slice partitioning allowed by the codec standard.
ks_IN: نمبر سِلایسن ہُند پریتھ ویڈیو فریمس منز؛ پریتھ سِلایسس منز چھ اکھ یا ذیادْ میکرو بُلاک رو۔ اگر نْہ نم سِلایِس سیٹ کْرتھ آسِہ، اینکوڈر ژارِ کانہہ تِہ سِلایِس پارٹیشنینگ یتھ ذن اجازت دِیہ کوڈیک معیار۔

en: Number of slices per frame
ks_IN: نمبر سِلایسن ہُند یم پریتھ فریمس منز آسن چِھ

en: Number of the screen to use by default to display videos in 'fullscreen'. The screen number correspondance can be found in the video device selection menu.
ks_IN: نمبر سکرینُک یوس استعمال کرُن چُھ ڈیفالٹْہ ذریعہ ڈیسپْلے کرنْہ باپت ویدیو فُل سکرینس منز۔ سکرین نمبر کورسپانڈینْس ہیکو لْبتھ ویڈیو ڈیوایس سیلیکشن مینیوہس منز۔

en: Number of threads
ks_IN: تھرڈن ہُند تعداد

en: Number of threads used for decoding, 0 meaning auto
ks_IN: نمبر تھرڈن ہُند یم ڈیکوڈینگ باپت استعمال گْے، ۰ مطلب آٹو

en: Number of threads used for the transcoding.
ks_IN: نمبر تھرڈن ہُند یم ٹرانسکوڈینگ باپت استعمال گْے۔

en: Number of time the same input will be repeated
ks_IN: تعداد کْژِ لٹِہ گژھ کونوی اِن پُٹ ریپیٹ

en: Number of time to blend
ks_IN: نمبر ٹایمُک بْلینڈ باپت

en: Number of vertical slices per frame in low delay mode
ks_IN: نمبر  وْرٹیکل سِلایسن ہُند پریتھ فریمس منز لو ڈیلے موڈس منز

en: Number of vertical windows in which to split the video.
ks_IN: نمبر  وْرٹیکل وینڈوہن ہُند یمن منز ویڈیو سُپلِٹ کرو۔

en: Number of video windows in which to clone the video.
ks_IN: نمبر ویڈیو وینڈوہن ہُند یمن منز ویڈیو کولون کرُن چُھ۔

en: Nuv demuxer
ks_IN: نو ڈیمکسر

en: OGG demuxer
ks_IN: او جی جی ڈیمکسر

en: OSS device node path.
ks_IN: ڈیوایس نوڈ پاتھ۔ OSS

en: OSS input
ks_IN: اِنپُٹ OSS

en: Occitan; Provençal
ks_IN: اوسیٹن؛ پرووینسل

en: Off
ks_IN: آف

en: Offset to add to the stream IDs specified in bridge_out to obtain the stream IDs bridge_in will register.
ks_IN: آف سیٹ یوس جمع کرُن چُھ سٹریم آی ڈی یوس مخصوص کْرتھ چُھ بریج۔آوٹ منز حأصل کرنْہ باپت سٹریم آی ڈی بریج۔اِن کرِ رجسٹر۔

en: Offsets in order
ks_IN: آف سیٹ ترتیبس منز

en: Ogg Vorbis Quality
ks_IN: اوگ ووربِس کالٹی

en: Ogg/OGM muxer
ks_IN: مکزر Ogg/OGM

en: Old movie
ks_IN: پرأنئ مووی

en: Old movie effect video filter
ks_IN: پرأنئ مووی ایفیکٹْہ ویڈیو فلٹر

en: Oldies
ks_IN: اولڈی

en: Olive
ks_IN: اولیو

en: On
ks_IN: آن

en: On Screen Display
ks_IN: آن سکرین ڈیسپْلے

en: Once the stream is created, the <i>Media Viewer</i> window will display the stream.
ks_IN: اکِہ لٹِہ ییلہ سٹریم بناونْہ یِیہ،  <i>میڈیا ویور </i>  وینڈو کرِ ڈیسپْلے یہ سٹریم۔

en: One
ks_IN: اکھ

en: Online Documentation...
ks_IN: آن لاین ڈاکیمینٹیشن ۔ ۔ ۔

en: Online Forum...
ks_IN: آن لایِن فورم ۔ ۔ ۔

en: Only installed
ks_IN: صرف انسٹال کْرتھ

en: Only show current
ks_IN: صرف ہأیِو موجود

en: Only show modules related to current playback
ks_IN: صرف ہأیو ماڈیول یم وابستْہ چھ موجود پْلے بیکس

en: Only useful programs are normally demultiplexed from the transponder. This option will disable demultiplexing and receive all programs.
ks_IN: صرف چھ فایدْ مند پروگرام عام پأٹھ  ڈیملٹی پْلیکْس کرنْہ یوان ٹرانسپونڈر پیٹھ۔ یہ اوپشن کرِ ڈیسیبْل ڈیملٹیپْلیکسینگ تْہ رٹِہ تمام پروگرام۔

en: Opacity
ks_IN: اوپیسیٹی

en: Opacity (inverse of transparency) of overlay text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
ks_IN: اوپیسٹی ( ٹرانسپیرنسی ہُند اُلٹْہ) اوورلے متنُک۔ ہ برابر ٹرانسپیرنٹ، ۲۵۵ برابر مُکمل اوپیک۔

en: Opacity of the logo
ks_IN: لوگوہْچ اوپیسٹی

en: Opaqueness
ks_IN: اوپیکنیس

en: Open
ks_IN: اوپْن کْریو

en: Open &Capture Device...
ks_IN: کیپچر ڈیوایس کْریو اوپْن ۔ ۔ ۔ &

en: Open &Disc...
ks_IN: ڈیسْک کْریو اوپْن ۔ ۔ ۔ &

en: Open &File...
ks_IN: فایل کْریو اوپْن ۔ ۔ ۔ &

en: Open &Folder...
ks_IN: &فولڈر کْریو اوپْن ۔ ۔ ۔

en: Open &Location from clipboard
ks_IN: کْلپ بورڈ پیٹھ لوکیشن کْریو اوپْن &

en: Open &Network Stream...
ks_IN: نیٹوْرک سٹریم کْریو اوپْن ۔ ۔ ۔  &

en: Open &Network...
ks_IN: &اوپْن کْریو نیٹوْرک ۔ ۔ ۔

en: Open &Recent Media
ks_IN: تازْ میڈیا کْریو اوپْن &

en: Open Capture Device...
ks_IN: کیپچر ڈیوایس کْریو اوپْن ۔ ۔ ۔

en: Open D&irectory...
ks_IN: &ڈاریکٹری کْریو اوپْن ۔ ۔ ۔

en: Open Directory
ks_IN: ڈاریکٹری کْریو اوپْن

en: Open Disc...
ks_IN: ڈیسْک کْریو اوپْن ۔  ۔ ۔

en: Open File
ks_IN: فایل کْریو اوپْن

en: Open File...
ks_IN: فایل کْریو اوپْن ۔ ۔ ۔

en: Open Folder
ks_IN: فولڈر کْریو اوپْن

en: Open Media
ks_IN: میڈیا کْریو اوپْن

en: Open Network...
ks_IN: نیٹوْرک کْریو اوپْن ۔ ۔ ۔

en: Open RTP/UDP Stream
ks_IN: اوپْن کْریو  RTP/UDP سٹریم

en: Open Recent
ks_IN: تازْ کْریو اوپْن

en: Open Sound System audio output
ks_IN: اوپْن کْریو ساوُنڈ سسٹم آڈیو آوٹ پُٹ

en: Open Source
ks_IN: اوپْن سورس

en: Open URL
ks_IN: اوپْن کْریو یو آر ایل

en: Open VIDEO_TS / BDMV folder
ks_IN: اوپْن  فولڈر کْریو VIDEO_TS / BDMV

en: Open VLM configuration...
ks_IN: اوپْن کْریو وی ایل ایم کنفیگریشن ۔ ۔ ۔

en: Open a medium
ks_IN: اکھ میڈیم کْریو اوپْن

en: Open a skin file
ks_IN: اکھ سیکین فایل کْریو اوپْن

en: Open audio in exclusive mode.
ks_IN: آڈیو کْریو اوپْن ایکْسکلوزیو موڈس منز۔

en: Open media...
ks_IN: میڈیا کْرو اوپْن ۔ ۔ ۔

en: Open network streams using the following protocols
ks_IN: اوپْن کْریو نیٹوْرک سٹریم استعمال کْرتھ یم پروٹوکال

en: Open playlist
ks_IN: پْلے لِسٹْہ کْریو اوپْن

en: Open playlist...
ks_IN: پْلے لِسٹْہ  کْریو اوپْن ۔ ۔ ۔

en: Open subtitle file
ks_IN: سب ٹایٹل فایل کْریو اوپْن

en: Open subtitles
ks_IN: سب ٹایٹل کْریو اوپْن

en: Open subtitles...
ks_IN: سب ٹایٹل کْریو اوپْن ۔ ۔ ۔

en: Open the file with synchronous writing.
ks_IN: فایل کْریو اوپْن سینکرونس رایٹینگ سْیت۔

en: Open: %s
ks_IN: اوپْن : %s

en: OpenBSD sndio audio output
ks_IN: آڈیو آوٹ پُٹ کْریو اوپْن BSD sndio

en: OpenCV
ks_IN: اوپْن سی وی

en: OpenCV example
ks_IN: اوپْن سی وی مثال

en: OpenCV face detection example filter
ks_IN: اوپْن سی وی فیس ڈیٹیکشن مثال فلٹر

en: OpenCV filter chroma
ks_IN: اوپْن سی وی فلٹر کروما

en: OpenCV internal filter name
ks_IN: اوپْن سی وی اِنٹرنل فلٹر ناو

en: OpenCV video filter wrapper
ks_IN: اوپْن سی وی ویڈیو فلٹر ریپر

en: OpenGL
ks_IN: اوپْن جی ایل

en: OpenGL ES 2 extension
ks_IN: اوپْن جی ایل ای ایس ۲ ایکْسٹینشن

en: OpenGL ES2
ks_IN: اوپْن جی ایل ای ایس ۲

en: OpenGL extension
ks_IN: اوپْن جی ایل ایکْسٹینشن

en: OpenGL for Embedded Systems 2 video output
ks_IN: اوپْن جی ایل ایمبیڈیڈ سسٹم ۲ ویڈیو آوٹ پُٹس باپت

en: OpenGL video output
ks_IN: اوپْن جی ایل ویڈیو آوٹ پُٹ

en: OpenMAX DL image processing
ks_IN: امیج پراسیسینگ OpenMAX DL

en: OpenMAX IL video output
ks_IN: ویڈیو آوٹ پُٹ OpenMAX IL

en: Opening
ks_IN: کھولان

en: Opera
ks_IN: اوپیرا

en: Operating System Integration
ks_IN: آپریٹینگ سسٹم اِنٹیگریشن

en: Optical SDI
ks_IN: SDIاوپٹیکل

en: Optical drive
ks_IN: اوپٹیکل ڈرایِو

en: Optimize the capture by fragmenting the screen in chunks of predefined height (16 might be a good value, and 0 means disabled).
ks_IN: اوپٹیمایز کْریو کیپچر سکرین فریگمینٹ کرنْہ سْیت چنکن منز یمن تھزر گوڈے واضح کْرتھ آسِہ ( ۱۶ ہیکہ اکھ اصل ویلیو أسِتھ، تْہ ۰ مطلب گو ڈیسیبلْڈ)۔

en: Option Setup
ks_IN: اوپشن سیٹ اپ

en: Options
ks_IN: اوپشن

en: Opus
ks_IN: اوپس

en: Opus audio decoder
ks_IN: اوپس آڈیو ڈیکوڈر

en: Opus audio encoder
ks_IN: اوپس آڈیو  اینکوڈر

en: Ordinate of the capture region in pixels.
ks_IN: آڈینیٹ کیپچر ریجنُک پیکزلن منز۔

en: Organize Presets...
ks_IN: پریسیٹ کْریو آرگانایِز ۔ ۔ ۔

en: Organize Profiles...
ks_IN: پروفایل کْریو آرگانایز ۔ ۔ ۔

en: Organize profiles...
ks_IN: پروفایل کْریو آرگانایِز ۔ ۔ ۔

en: Original Format
ks_IN: اصلی فارمیٹ

en: Original ID
ks_IN: اصلی آی ڈی

en: Original Performer
ks_IN: اصلی پْرفارمر

en: Original Size
ks_IN: اصلی سایِز

en: Original audio
ks_IN: اصلی آڈیو

en: Oriya
ks_IN: اوریا

en: Oromo
ks_IN: اورومو

en: Ossetian; Ossetic
ks_IN: اوسیٹین؛ اوسیٹِک

en: Other
ks_IN: باقی

en: Outline
ks_IN: آوٹ لاین

en: Outline Thickness
ks_IN: آوٹ لاین موچر

en: Outline color
ks_IN: آوٹ لاین رنگ

en: Outline opacity
ks_IN: آوٹ لاین اوپیسٹی

en: Outline thickness
ks_IN: آوٹ لاین موچر

en: Output
ks_IN: آوٹ پُٹ

en: Output (canvas) image height
ks_IN: آوٹ پُٹ (کینواس) امیج  تھزر

en: Output (canvas) image width
ks_IN: آوٹ پُٹ (کینواس) امیج کھجر

en: Output FIFO
ks_IN: آوٹ پُٹ فیفو

en: Output URL
ks_IN: آوٹ پُٹ یو آر ایل

en: Output access method
ks_IN: آوٹ پُٹ ایسیس میتھڈ

en: Output card
ks_IN: آوٹ پُٹ کارڈ

en: Output chroma for the memory image as a 4-character string, eg. "RV32".
ks_IN: آوٹ پُٹ کروما میموری امیج باپت بطور اکھ ۴۔کریکٹر سیٹرینگ، مثلن "RV32" ۔

en: Output destination
ks_IN: آوٹ پُٹ منزل

en: Output device
ks_IN: آوٹ پُٹ ڈیوایس

en: Output file
ks_IN: آوٹ پُٹ فایل

en: Output format
ks_IN: آوٹ پُٹ فارمیٹ

en: Output height
ks_IN: آوٹ پُٹ تھزر

en: Output method to use for the stream.
ks_IN: آوٹ پُٹ میتھڈ یوس استعمال کرُن چُھ سٹریمس باپت۔

en: Output module:
ks_IN: آوٹ پُٹ ماڈیول :

en: Output modules
ks_IN: آوٹ پُٹ ماڈیول

en: Output muxer
ks_IN: آوٹ پُٹ مکزر

en: Output picture aspect ratio
ks_IN: آوٹ پُٹ پیکچر آسپیکٹْہ ریشیو

en: Output port
ks_IN: آوٹ پُٹ پورٹ

en: Output video height.
ks_IN: آوٹ پُٹ ویڈیو تھزر

en: Output video in grayscale. As the color information aren't decoded, this can save some processing power.
ks_IN: آوٹ پُٹ ویڈیو گرے سیکیلس منز۔ کیازِ کِہ رنگ انفارمیشن چھ نْہ ڈیکوڈیڈ، یہ ہیکِہ محفوظ کْرتھ کینہہ پراسیسینگ پاور۔

en: Output video width.
ks_IN: آوٹ پُٹ ویڈیو کھجر

en: Output width
ks_IN: آوٹ پُٹ کھجر

en: Output:
ks_IN: آوٹ پُٹ:

en: Overall
ks_IN: کُلس پیٹھ

en: Overlap Length
ks_IN: اوورلیپ کْریو زیچھر

en: Overlap fix
ks_IN: اوور لیپ فیکْس

en: Overlap of motion compensation blocks
ks_IN: اوورلیپ موشن کمپنسیشن بُلاکن ہُند

en: Overlay
ks_IN: اوورلے

en: Overlay is the hardware acceleration capability of your video card (ability to render video directly). VLC will try to use it by default.
ks_IN: اوورلے چُھ ہارڈ ویر ایکسیلریشن صلأحیت تُہندِ ویڈیو کارڈْچ ( صلأحیت ویڈیو سیدِ سیود رینڈر کرنْچ)۔ وی ایل سی کرِ کوشش یہ استعمال کرُن بذریعہ ڈیفالٹْہ۔

en: Overlay subtitles on the video
ks_IN: اوورلے کْریو سب ٹایٹل ویڈیوہس پیٹھ

en: Overlay video output
ks_IN: اوور لے ویڈیو آوٹ پُٹ

en: Overlays
ks_IN: اوور لے

en: Overlays/Subtitles
ks_IN: سب ٹایٹل /اوورلے

en: Override page
ks_IN: اوور رایِڈ پیج

en: Override parameters
ks_IN: پیرامیٹر کْریو اوور رایِڈ

en: Override the default track description.
ks_IN: اوور رایِڈ کْریو ڈیفالٹْہ ٹریک وضاحت

en: Override the indicated page, try this if your subtitles don't appear (-1 = autodetect from TS, 0 = autodetect from teletext, >0 = actual page number, usually 888 or 889).
ks_IN: اوور رایِڈ کْریو ہاونْہ آمُت پیج، اتھ کْریو کوشش اگر نْہ تُہند سب ٹایٹل ظأہر گژھان (-1 =پیٹھ کْریو آٹو ڈیٹیکٹْہ TS, 0 = ٹیلی ٹیکْسٹہ پیٹھ کْریو آٹوڈیٹیکٹْہ, >0 = اصلی پیج نمبر، عام پأٹھ۸۸۸ یا ۸۸۹)۔

en: Override the normal frames per second settings. This will only work with MicroDVD and SubRIP (SRT) subtitles.
ks_IN: اوور رایِڈ کْریو نارمل فریم فی سیکنڈ سیٹینگ۔ یہ کرِ صرف کأم مایکرو ڈی وی ڈی تْہ سب ریپ (ایس آر ٹی) سب ٹایٹلن سْیتئ۔

en: Overwrite
ks_IN: اوور رایِٹ کْریو

en: Overwrite existing file
ks_IN: اوور رایِٹ کْریو موجود فایل

en: P&layback
ks_IN: پْلے بیک &

en: PAL N Argentina
ks_IN: ارجنٹینا PAL N

en: PCR interval (ms)
ks_IN: پی سی آر اِنٹرول (ملی سیکنڈ)

en: PES maximum size
ks_IN: پی ای ایس میکسیمم سایِز

en: PLS playlist import
ks_IN: پْلے لِسٹْہ اِمپورٹ B4S

en: PMT Program numbers
ks_IN: پی ایم ٹی پروگرام نمبر

en: PNG video decoder
ks_IN: پی این جی ویڈیو ڈیکوڈر

en: PNG video encoder
ks_IN: پی این جی ویڈیو اینکوڈر

en: PS
ks_IN: پی ایس

en: PS muxer
ks_IN: پی ایس مکزر

en: PSNR computation
ks_IN: PSNR کمپیوٹیشن

en: PVA demuxer
ks_IN: پی وی اے ڈیمکسر

en: Pace
ks_IN: رفتار

en: Packet Size
ks_IN: پیکیٹ سایز

en: Packet size in bytes to decrypt
ks_IN: پیکیٹ سایِز بایٹن منز ڈیکریپٹْہ کرنْہ باپت

en: Packet size in bytes to encrypt
ks_IN: پیکیٹ سایز بایٹن منز یوس اینکریپٹْہ کرُن چُھ

en: Packetizers
ks_IN: پیکیٹایزر

en: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing. This setting allows you to always force a packetizer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each packetizer.
ks_IN: پیکیٹایزر چھ استعمال کرنْہ یوان  "پری پراسیس" کرنْہ باپت ایلمینٹری سِٹریم مکسینگ برونہہ۔ یہ سیٹینگ چھ توہیہ مدد کران اکھ پیکیٹایزر ہمیشہ لاگو کرنس منز ۔ توہیہ پزِ نْہ شاید تِہ کرُن۔
    توہیہ ہیکیو بْیہ سیٹ کْرتھ ڈیفالٹْہ پیرامیٹر پریتھ پیکیٹایزرس باپت۔

en: Packets can be sent one by one at the right time or by groups. You can choose the number of packets that will be sent at a time. It helps reducing the scheduling load on heavily-loaded systems.
ks_IN: پیکیٹ ہیکو سوزِتھ اکِہ اکِہ صحیح وقتس پیٹھ یا گروپو ذریعہ۔ توہیہ ہیکیو ژأرتھ تعداد پیکٹن ہُند یم ذن سوزنْہ یِن اکِہ سات۔ امہ سْیت چُھ ژدولینگ لوڈ کم گژھان گوبیر والین سِسٹمن پیٹھ۔

en: Pad video
ks_IN: پیڈ ویڈیو

en: Padd
ks_IN: پیڈ

en: Page Down
ks_IN: پیج ڈاون

en: Page Up
ks_IN: پیج اپ

en: Pali
ks_IN: پالی

en: Panjabi
ks_IN: پنجأبئ

en: Panoramix
ks_IN: پینورامیکْس

en: Panoramix: wall with overlap video filter
ks_IN: پینو ریمیکْس: وال اوورلیپ ویڈیو فلٹرس سان

en: Parametric Equalizer
ks_IN: پیرامیٹرِک ایکویلایزر

en: Partitions to consider
ks_IN: پارٹیشن یمن ہُند خیال تھاوُن چُھ

en: Party
ks_IN: پارٹی

en: Pass alsa:// to open the default ALSA capture device, or alsa://SOURCE to open a specific device named SOURCE.
ks_IN:   سورس اوپْن کرنْہ باپت اکھ  مخصوص ڈیوایِس یتھ ناو چُھ سورس۔  پاس  آلسا:// ڈیفالٹْہ آلسا کیپچر ڈیوایِس اوپْن کرنْہ باپت، یا آلسا://S

en: Pass pulse:// to open the default PulseAudio source, or pulse://SOURCE to open a specific source named SOURCE.
ks_IN: پاس کْریو  پلْس://اوپْن کرنْہ باپت ڈیفالٹْہ پلْس آڈیو سورس، یا پلْس://کْریو سورس اوپْن کرنْہ باپت اکھ مخصوص سورس یتھ ناو چُھ سورس۔

en: Password
ks_IN: پاس وأرڈ

en: Password that will be requested to access the stream.
ks_IN: پاس وأرڈ  یوس درخواست کرنْہ یِیہ سِٹریم ایسیس کرنْہ باپت۔

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
ks_IN: پاس وأرڈ  ہوس استعمال کرُن چُھ ساکْس پراکزی باپت کنیکشنس باپت۔

en: Password:
ks_IN: پاس وأرڈ:

en: Paste
ks_IN: پیسٹْہ کْریو

en: Path
ks_IN: پاتھ

en: Path doesn't appear to be a Blu-ray
ks_IN: پاتھ چھ نْہ باسان اکھ بْلیو۔رے

en: Path of the memory mapped file of the frame buffer
ks_IN: پاتھ میموری میپْڈ فایل فریم بفرْچ

en: Path to HLSL file
ks_IN: پاتھ ایچ ایل ایس ایل فایلہ کُن

en: Path to an HLSL file containing a single pixel shader.
ks_IN: پاتھ أکس  ایچ ایل ایس ایل فایلہ کُن یتھ منز شأمل چُھ اکھ سینگل پیکزل شیڈر۔

en: Path to the index file to create
ks_IN: پاتھ اِنڈیکْس فایلِہ کُن بناونْہ باپت

en: Path to the projectM preset directory
ks_IN: پاتھ پروجکٹْہ ایم پریسیٹ ڈاریکٹری کُن

en: Path to the skin to use.
ks_IN: پاتھ سیکینس کُن یوس استعمال کرُن چُھ ۔

en: Pause
ks_IN: پاز کْریو

en: Pause and resume iTunes / Spotify
ks_IN: سُپوٹیفاے / پاز  تْہ ریزیوم کْریو آی ٹیون

en: Pause each item in the playlist on the last frame.
ks_IN: پاز کْریو پریتھ آیٹم پْلے لِسٹس منز پْتمِس فریمس پیٹھ۔

en: Pause iTunes / Spotify
ks_IN: سُپوٹیفاے / پاز کْریو آی ٹیون

en: Pause on audio communication
ks_IN: پاز کْریو آڈیو کومنیکیشن پیٹھ

en: Pause on the last frame of a video
ks_IN: پاز کْریو ویڈیو کِس پْتمِس فریمس پیٹھ

en: Pause only
ks_IN: پاز کْریو صرف

en: Pause playback when minimized
ks_IN: پاز کْریو پْلے بیک ییلہ مینیمایزْڈ آسِہ

en: Pause the playback
ks_IN: پْلے بیک کْریو پاز

en: Pause the video playback when minimized
ks_IN: پاز کْریو ویڈیو پْلے بیک ییلہ مینیمایزْڈ آسِہ

en: Paused
ks_IN: پاز کرنْہ آمُت

en: Peak extra width
ks_IN: پیک اضأفی کھجر

en: Peak height
ks_IN: پیک تھزر

en: Peak protection
ks_IN: طاق حفاظت

en: Percentage of stride to overlap
ks_IN: فی صد سِٹرایڈُک اوورلیپ گژھنْہ باپت

en: Perform ISO C time and date formatting on the file path
ks_IN: کْریو آی ایس او سی ٹایِم تْہ ڈیٹ فارمیٹینگ فایل پاتھس پیٹھ

en: Performance (prioritize faster ciphers)
ks_IN: کارکردگی ( ترجیح دِیو تیز صفرن)

en: Performance options
ks_IN: کار کردگی اوپشن

en: Performers
ks_IN: پْرفارمر

en: Persian
ks_IN: فارسی

en: Philips OGT (SVCD subtitle) decoder
ks_IN: فیلیپْس او جی ٹی (ایس وی سی ڈی سب ٹایٹل) ڈیکوڈر

en: Philips OGT (SVCD subtitle) packetizer
ks_IN: فیلیپْس او جی ٹی (ایس وی سی ڈی سب ٹایٹل) پیکیٹایزر

en: Phonogram Rights
ks_IN: فونوگرام حقوق

en: Phosphor
ks_IN: فاسفر

en: Phosphor chroma mode for 4:2:0 input
ks_IN: فاسفر کروما موڈ    4:2:0  اِنپُٹ باپت

en: Phosphor old field dimmer strength
ks_IN: فاسفر پرونئ فیلڈْ ڈِمر طاقت

en: Physical channel
ks_IN: فیزیکل چنل

en: Picking chroma format will force a conversion of the video into that format
ks_IN: کروما فارمیٹ کرِ لاگو اکھ تبدیلی ویڈیوہْچ تتھ فارمیٹس منز

en: Picture
ks_IN: پیکچر

en: Picture aspect-ratio n:m
ks_IN: پیکچر آسپیکٹْہ۔ریشیو این:ایم

en: Picture brightness or black level.
ks_IN: پیکچر چمک یا بُلیک لیول۔

en: Picture coding mode
ks_IN: پیکچر کوڈینگ موڈ

en: Picture contrast or luma gain.
ks_IN: پیکچر کنٹراسٹْہ یا لوما گین۔

en: Picture gain.
ks_IN: پیکچر گین۔

en: Picture rotation angle (in degrees).
ks_IN: پیکچر روٹیشن زأویہ ( ڈگری ین منز)۔

en: Picture saturation or chroma gain.
ks_IN: پیکچر سیچوریشن یا کروما گین۔

en: PictureFlow
ks_IN: پیکچر فلو

en: Pictures coming from the mosaic elements will be delayed according to this value (in milliseconds). For high values you will need to raise caching at input.
ks_IN: پیکچر یِم یوان چھ موزیک ایلمینٹو پیٹھ یِین ڈیلے کرنْہ  ییمہ ویلیو مُطأبق (ملی سیکنڈن منز)۔ ہاے ویلیوہن باپت چھ توہیہ ضرورت بڑھاوْنئ کیشینگ اِنپُٹس پیٹھ۔

en: Pictures coming from the picture video outputs will be delayed according to this value (in milliseconds, should be >= 100 ms). For high values, you will need to raise caching values.
ks_IN: پیکچر یم آمژْ آسن پیکچر ویڈیو آوٹ پُٹ پیٹھ یِین ڈیلے کرنْہ ییمہ ویلیو مُطأبق ( ملی سیکنڈن منز، گژھ آسُن بوڈ یا برابر ۱۰۰ ملی سیکنڈ کھوتْہ)۔ بْڑھین ویلیوہن باپت چُھ توہیہ ضرورت بڑھاوْنئ کیشینگ ویلیو۔

en: Piece edge shape size
ks_IN: پیس ایج شیپ سایز

en: Pilot
ks_IN: پایلاٹ

en: Pitch
ks_IN: پِچ

en: Pixel Shader
ks_IN: پیکزل شیڈر

en: Pixel depth of the frame buffer, or zero for XWD file
ks_IN: پیکسل سنْیر فریم بفرُک، یا صفر ایکْس ڈبلیو ڈی فایلِہ باپت

en: Pixel height of the capture region, or 0 for full height
ks_IN: پیکسل تھزر  کیپچر ریجنُک، یا ۰ فُل  تھزر باپت

en: Pixel height of the frame buffer (ignored for XWD file)
ks_IN: پیکسل تھزر فریم بفرُک( یک طرف ترومُت ایکْس ڈبلیو ڈی فایلِہ باپت)

en: Pixel width of the capture region, or 0 for full width
ks_IN: پیکسل کھجر کیپچر ریجنُک، یا ۰ فُل کھجر باپت

en: Pixel width of the frame buffer (ignored for XWD file)
ks_IN: پیکسل کھجر فریم بفرُک( یک طرف ترومُت ایکْس ڈبلیو ڈی فایلِہ باپت)

en: Pixels to crop from bottom
ks_IN: پیکزل یِم کراپ کرْنئ چھ باٹم پیٹھ

en: Pixels to crop from left
ks_IN: پیکزل یم کراپ کرْنئ چھ کھوفرِ پیٹھ

en: Pixels to crop from right
ks_IN: پیکزل یم کراپ کرْنئ چھ  دوچھنْہ ِ پیٹھ

en: Pixels to crop from top
ks_IN: پیکزل یم ٹاپ پیٹھ کراپ کرنِہ چِھ

en: Pixels to padd to bottom
ks_IN: پیکزل یم پیڈ کرْنئ چھ باٹمس  کُن

en: Pixels to padd to left
ks_IN: پیکزل یم پیڈ کرْنئ چھ

en: Pixels to padd to right
ks_IN: پیکزل یم پیڈ کرْنئ چھ دوچُھن کُن

en: Pixels to padd to top
ks_IN: پیکزل یم پیڈ کرْنئ چھ ٹاپس کُن

en: Place on video where to display the title (default bottom center).
ks_IN: تھأیو ویڈیوہس پیٹھ ییتنس عنوان ڈیسپْلے کرُن چُھ ( دیفالٹْہ باٹم سینٹر)۔

en: Placeholder delay
ks_IN: پْلیس ہولڈر ڈیلے

en: Play
ks_IN: پْلے کْریو

en: Play
    If the playlist is empty, open a medium
ks_IN: پْلے کْریو
    اگر پْلے لِسٹْہ ایمپٹی چُھ، اوپْن کْریو اکھ میڈیم

en: Play List
ks_IN: پْلے لِسٹْہ

en: Play Selected
ks_IN: ژارنْہ آمْت کْریو پْلے

en: Play and exit
ks_IN: پْلے کْریو تْہ کْریو ایکزیٹ

en: Play and pause
ks_IN: پْلے تْہ پاز کْریو

en: Play and stop
ks_IN: پْلے کْریو تْہ رُکأیو

en: Play another media synchronously
ks_IN: پْلے کْریو بدل میڈیا سینکرونسلی

en: Play another media synchronously (extra audio file, ...)
ks_IN: پْلے کْریو بیاکھ میڈیا سینکرونسلی ( اضأفی آڈیو فایل، ۔ ۔ ۔)

en: Play as is
ks_IN: پْلے کْریو بطور چُھ

en: Play chapters in the order specified in the segment.
ks_IN: پْلے کْریو چپٹر تتھ ترتیبس منز  یوس مخصوص کرنْہ آمُت چُھ سیگمینٹس منز۔

en: Play files randomly forever
ks_IN: پْلے فایلْہ رینڈملی ہمیشہ باپت

en: Play locally the stream while streaming it.
ks_IN: پْلے کْریو لوکلی یہ سِٹریم ییلہ یہ سٹریم کران أسیو

en: Play only
ks_IN: پْلے کْریو  صرف

en: Play playlist bookmark 1
ks_IN: پْلے کْریو پْلے لِسٹْہ بوک مارْک ۱

en: Play playlist bookmark 10
ks_IN: پْلے کْریو پْلے لِسٹْہ بوک مارْک۱۰

en: Play playlist bookmark 2
ks_IN: پْلے کْریو پْلے لِسٹْہ بوک مارْک۲

en: Play playlist bookmark 3
ks_IN: پْلے کْریو پْلے لِسٹْہ بوک مارْک۳

en: Play playlist bookmark 4
ks_IN: پْلے کْریو پْلے لِسٹْہ بوک مارْک۴

en: Play playlist bookmark 5
ks_IN: پْلے کْریو پْلے لِسٹْہ بوک مارْک۵

en: Play playlist bookmark 6
ks_IN: پْلے کْریو پْلے لِسٹْہ بوک مارْک۶

en: Play playlist bookmark 7
ks_IN: پْلے کْریو پْلے لِسٹْہ بوک مارْک۷

en: Play playlist bookmark 8
ks_IN: پْلے کْریو پْلے لِسٹْہ بوک مارْک۸

en: Play playlist bookmark 9
ks_IN: پْلے کْریو پْلے لِسٹْہ بوک مارْک۹

en: Play&list
ks_IN: پْلے لِسٹْہ &

en: Play/Pause
ks_IN: پْلے یا پاز کْریو

en: Playback
ks_IN: پْلے بیک

en: Playback Buttons
ks_IN: پْلے بیک بوٹن

en: Playback Rate
ks_IN: پْلے بیک ریٹ

en: Playback Speed
ks_IN: پْلے بیک سُپیڈ

en: Playback control
ks_IN: پْلے بیک کنٹرول

en: Playback failure
ks_IN: پْلے بیک فیلیر

en: Playback of "%@" will continue at %@
ks_IN: پْلے بیک  "%@"روزِ جأری  %@ پیٹھ

en: Playback speed
ks_IN: پْلے بیک سُپیڈ

en: Played
ks_IN: پْلے کرنْہ آمْتئ

en: Played buffers
ks_IN: پْلیڈ بفر

en: Player...
ks_IN: پْلییر ۔ ۔ ۔

en: Playing some media.
ks_IN: کینہ میڈیا پْلے کران۔

en: Playlist
ks_IN: پْلے لِسٹْہ

en: Playlist Files
ks_IN: پلے لِسٹْہ فایلْہ

en: Playlist Files |
ks_IN: پْلے لِسٹْہ فایلْہ |

en: Playlist Table Columns
ks_IN: پْلے لِسٹْہ جدول کالم

en: Playlist View Mode
ks_IN: پْلے لِسٹْہ ویو موڈ

en: Playlist and Instances
ks_IN: پْلے لِسٹْہ تْہ مثال

en: Playlist bookmark 1
ks_IN: پْلے لِسٹْہ بوک مارْک۱

en: Playlist bookmark 10
ks_IN: پْلے لِسٹْہ بوک مارْک۱۰

en: Playlist bookmark 2
ks_IN: پْلے لِسٹْہ بوک مارْک۲

en: Playlist bookmark 3
ks_IN: پْلے لِسٹْہ بوک مارْک۳

en: Playlist bookmark 4
ks_IN: پْلے لِسٹْہ بوک مارْک۴

en: Playlist bookmark 5
ks_IN: پْلے لِسٹْہ بوک مارْک۵

en: Playlist bookmark 6
ks_IN: پْلے لِسٹْہ بوک مارْک۶

en: Playlist bookmark 7
ks_IN: پْلے لِسٹْہ بوک مارْک۷

en: Playlist bookmark 8
ks_IN: پْلے لِسٹْہ بوک مارْک۸

en: Playlist bookmark 9
ks_IN: پْلے لِسٹْہ بوک مارْک۹

en: Playlist has only %u element | Playlist has only %u elements
ks_IN[0]: پْلے لِسٹس چھ صرف %u ایلمینٹ
ks_IN[1]: پْلے لِسٹس چھ صرف %u ایلمینٹ

en: Playlist is currently empty.
    Drop a file here or select a media source from the left.
ks_IN: پْلے لِسٹہ چُھ وْنکینس ایمپٹی۔
    ییتنس کْریو ڈراپ اکھ فایل یا ژأریو اکھ میڈیا سورس کھوفرِ پیٹھ۔

en: Playlist parsers
ks_IN: پْلے لِسٹْہ پارسر

en: Playlist parsers add new capabilities to read internet streams or extract meta data.
ks_IN: پْلے لِستْہ پارسر چھ جمع کران نْوِ صلأحیژ ریڈ کرنْہ باپت اِنٹرنیٹ سِٹریم یا ایکْسٹریکٹْہ کرنْہ باپت میٹا ڈاٹا۔

en: Playlist...
ks_IN: پلے لِسٹْہ ۔ ۔ ۔

en: Please enter a network URL:
ks_IN: مہربأنی کْرتھ کْریو اینٹر اکھ نیٹوْرْک یو آر ایل :

en: Please enter a unique name for the new profile.
ks_IN: مہربأی کْرتھ کْریو اینٹر اکھ یونیک ناو نْوس پروفایلس باپت۔

en: Please enter a valid login and password for the sftp connexion to %s
ks_IN: مہربأنی کْرتھ کْریو اینٹر اکھ لایق لاگ اِن تْہ پاس وأرڈ ایس ایف ٹی پی کنیکشن باپت %s  کُن

en: Please enter a valid login name and a password for realm %s.
ks_IN: مہربأنی کْرتھ کْریو اینٹر اکھ لایق لاگ اِن ناو تْہ اکھ پاس وأرڈ ری آم %s  باپت۔

en: Please enter a valid login name and a password.
ks_IN: مہربأنی کْرتھ کْریو اینٹر اکھ لایق لاگ اِن ناو تْہ پاس وأرڈ۔

en: Please enter the URL or path to the media you want to play.
ks_IN: مہربأنی کْرتھ کْریو اینٹر یو آر ایل یا پاتھ میڈیاہس کُن یوس توہیہ پْلے چھیو یژھان کرُن۔

en: Please enter the new profile name.
ks_IN: مہربأنی کْرتھ کْریو اینٹر اکھ نُو پروفایل ناو۔

en: Please set a username or disable the audioscrobbler plugin, and restart VLC.
    Visit http://www.last.fm/join/ to get an account.
ks_IN: مہربأنی کْرتھ کْریو سیٹ اکھ یوزر ناو یا کْریو ڈیسیبْل آڈیوسکروبلر پْلگ اِن، تْہ کْریو دوبار  شروع وی ایل سی۔
     کْریو ویزیٹ حأصل کرنْہ باپت اکھ ایکاوُنٹ۔http://www.last.fm/join/

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a minute.
ks_IN: مہربأنی کْرتھ کْریو انتظار ییلہ ذن تُہند فانٹ  کیشے ریبیلٹْہ گژھان چُھ۔
    اتھ گژھ لگُن اکِہ مِنتْہ کھوتہ کم وقت۔

en: Plu&gins and extensions
ks_IN: پْلگ اِن تْہ ایکْسٹینشن &

en: Plugins
ks_IN: پْلگ اِن

en: Plugins and extensions
ks_IN: پْلگ اِنْز تْہ ایکْسٹینشن

en: Podcast Author
ks_IN: پوڈ کاسٹْہ آتھر

en: Podcast Category
ks_IN: پوڈ کاسٹْہ کیٹاگری

en: Podcast Copyright
ks_IN: پوڈ کاسٹْہ کاپی رایِٹ

en: Podcast Duration
ks_IN: پوڈ کاسٹْہ مُدت

en: Podcast Info
ks_IN: پوڈ کاسٹْہ اِنفو

en: Podcast Keywords
ks_IN: پوڈ کاسٹْہ کی وأرڈ

en: Podcast Link
ks_IN: پوڈ کاسٹْہ لینک l

en: Podcast Publication Date
ks_IN: پوڈ کاسٹْہ پبلیکیشن تأریخ

en: Podcast Size
ks_IN: پوڈ کاسٹْہ سایِز

en: Podcast Subcategory
ks_IN: پوڈ کاسٹْہ سب کیٹاگری

en: Podcast Subtitle
ks_IN: پوڈ کاسٹْہ سب ٹایٹل

en: Podcast Summary
ks_IN: پوڈ کاسٹْہ سمری

en: Podcast Type
ks_IN: پوڈ کاسٹْہ ٹایِپ

en: Podcast URLs list
ks_IN: پوڈ کاسٹْہ یو آر ایل لِسٹْہ

en: Podcast parser
ks_IN: پوڈ کاسٹْہ پارسر

en: Podcasts
ks_IN: پوڈ کاسٹْہ

en: Polarization (Voltage)
ks_IN: پولارایزیشن (وولٹیج)

en: Polish
ks_IN: پالیش

en: Polka
ks_IN: پولکا

en: Polsk Punk
ks_IN: پولسک پنک

en: Polyphony
ks_IN: پالی فونی

en: Pop
ks_IN: پاپ

en: Pop-Folk
ks_IN: پاپ۔فوک

en: Pop/Funk
ks_IN: فنک/پاپ

en: Porn Groove
ks_IN: پورن گرو

en: Port
ks_IN: پورٹ

en: Port to use for the RTP source of the session
ks_IN: پورٹ یوس استعمال کرُن چُھ آر ٹی پی سیشن کِس  سورسس باپت

en: Port to use for tunneling the RTSP/RTP over HTTP.
ks_IN: پورٹ یوس استعمال کرُن چُھ ٹنلینگ باپت آر ٹی ایس پی یا آر ٹی پی  پیٹھ ایچ ٹی ٹی پی۔

en: Portuguese
ks_IN: پُرتگی

en: Position
ks_IN: جای

en: Position of video title
ks_IN: ویڈیو عنوانْچ جاے

en: Positioning method
ks_IN: پوزیشنینگ میتھڈ

en: Positioning method for the mosaic. auto: automatically choose the best number of rows and columns. fixed: use the user-defined number of rows and columns. offsets: use the user-defined offsets for each image.
ks_IN: پوزیشینینگ میتھڈ اوپیکس باپت۔ آٹو: آٹومیٹیکلی ژأریو بہترین نمبر روہن تْہ کالمن ہُند۔ فیکسْڈ: استعمال کْریو یوزر۔ڈیفاینْڈ نمبر روہن تْہ کالمن ہُند۔ آف سیٹ: استعمال کْریو یوزر۔ڈیفاینْڈ آف سیٹ پریتھ امیج باپت۔

en: Post processing
ks_IN: پوسٹْ پراسیسینگ

en: Post processing quality
ks_IN: پوسٹْہ کْریو پراسیسینگ کالٹی

en: Post-Processing Quality
ks_IN: پوسٹْہ۔پراسیسینگ کالٹی

en: Posterize
ks_IN: پوسٹیرایِز کْریو

en: Posterize level
ks_IN: پوسٹیرایز لیول

en: Posterize level (number of colors is cube of this value)
ks_IN: پوسٹیرایز لیول ( نمبر رنگن ہُند چُھ کیوب ییمہ ویلیوہُک)

en: Posterize video by lowering the number of colors
ks_IN: پوسٹیرایز کْریو ویڈیو کم کرنْہ سْیتئ نمبر رنگن ہُند

en: Posterize video filter
ks_IN: پوسٹیرایِز کْریو ویڈیو فلٹر

en: Postproc
ks_IN: پوستْہ پروک

en: Power Ballad
ks_IN: پاور بیلیڈ

en: Power line frequency
ks_IN: پاور لاین فریکوینسی

en: Power line frequency anti-flicker filter.
ks_IN: پاور لاین فریکوینسی اینٹی۔فلیکر فلٹر۔

en: Pranks
ks_IN: پرینکْہ

en: Pre&vious
ks_IN: & پْتیم

en: Pre-motion estimation
ks_IN: پری۔موشن ایسٹیمیشن

en: Preamp
ks_IN: پری ایمپ

en: Preamp:
ks_IN: پری ایمپ:

en: Prefer native stream recording
ks_IN: ترجیح دِیو نیٹیو سِٹریم ریکارڈینگ

en: Preferences
ks_IN: ترجیحات

en: Preferences file could not be saved
ks_IN: ترجیحات فایل ہیچ نْہ محفوظ کْرتھ

en: Preferences...
ks_IN: ترجیحات ۔ ۔ ۔

en: Preferred Audio language
ks_IN: ترجیح دِنْہ آمْژ آڈیو زبان

en: Preferred audio language:
ks_IN: ترجیح واجِن آڈیو زبان

en: Preferred decoders list
ks_IN: ترجیح وألئ ڈیکوڈر لِسٹْہ

en: Preferred encoders list
ks_IN: ترجیح وألئ اینکوڈر لِسٹْہ

en: Preferred packetizer list
ks_IN: ترجیح کرنْہ آمُت پیکیٹایزر لِسٹْہ

en: Preferred subtitle language
ks_IN: ترجیح دِنْہ آمْژ سب ٹایٹل زبان

en: Preferred video resolution
ks_IN: ترجیح وول ویڈیو ریزیولوشن

en: Prefilter
ks_IN: پری فلٹر

en: Prefix
ks_IN: پریفیکْس

en: Prefix of the destination file automatically generated
ks_IN: پریفیکْس منزل فایلہ ہُند یِیہ آٹومیٹیکلی جنریٹ کرنْہ

en: Prefix of the output images filenames. Output filenames will have the "prefixNUMBER.format" form if replace is not true.
ks_IN: پریفیکْس آوٹ پُٹ امیج فایل ناون ہُند۔ آوٹ پُٹ فایل ناون آسہ   "prefixNUMBER.format"  فارم اگر ذن نْہ بدلاو ٹرو آسِہ۔

en: Prefix to show on output line
ks_IN: پری فیکْس یوس ہاون چُھ آوٹ پُٹ لاینِہ پیٹھ

en: Preload MKV files in the same directory
ks_IN: پری لوڈ کْریو ایم کے وی فایلہ کونیے ڈاریکٹری منز

en: Preload matroska files in the same directory to find linked segments (not good for broken files).
ks_IN: پری لوڈ کْریو میٹروسکا فایلہ تْتھ ڈاریکٹری منز لبنْہ باپت لینکْڈ سیگمینٹ ( بروکْن فایلن باپت چُھ نْہ جان)۔

en: Preset
ks_IN: پریسیٹ

en: Preset to use for the equalizer.
ks_IN: پریسیٹ یوس استعمال کرُن چُھ ایکویلایزر باپت۔

en: Press new keys for
    "%@"
ks_IN: پریس کْریو نْوِ کی باپت
    "%@"

en: Press pause to continue.
ks_IN: پاز کْریو پریس جأری تھاونْہ باپت۔

en: Press the new key or combination for
ks_IN: پریس کْریو نْو کی یا کمبینیشن باپت

en: Prev
ks_IN: پْتیم

en: Preview
ks_IN: پری ویو

en: Previous
ks_IN: پْتیِم

en: Previous / Backward
ks_IN: پْتیم  /بیک وأرڈ

en: Previous Chapter/Title
ks_IN: پْتیم چپٹر /عنوان

en: Previous chapter
ks_IN: پْتیم چپٹر

en: Previous media in the playlist
ks_IN: پْتیم میڈیا پْلے لِسٹس منز

en: Previous media in the playlist, skip backward when held
ks_IN: پْتیم میڈیا پْلے لِسٹس منز، پتھ پْکیو ییلہ رتنْہ یِیو

en: Previous title
ks_IN: پْتیم ٹایٹل

en: Primary language
ks_IN: پرایمری زبان

en: Primus
ks_IN: پرایمس

en: Print
ks_IN: پرینٹ کْریو

en: Print stats for each frame.
ks_IN: پرینٹ کْریو سیٹیٹ پریتھ فریمس باپت۔

en: Privacy / Network Interaction
ks_IN: نیٹوْرک اِنٹرایکشن  / پرایوسی

en: Privacy and Network Access Policy
ks_IN: پرایوسی تْہ نیٹوْرک ایسیس پالیسی

en: Producer
ks_IN: پروڈوسر

en: Profile
ks_IN: پروفایل

en: Profile Name
ks_IN: پروفایل ناو

en: Profile edition
ks_IN: پروفایل ایڈیشن

en: Program
ks_IN: پروگرام

en: Program Guide
ks_IN: پروگرام گایِڈ

en: Program Service ID: %s
ks_IN: پروگرام سْروس آی ڈی: %s

en: Programs
ks_IN: پروگرام

en: Progressive Rock
ks_IN: پراگریسیو راک

en: Protect against sound clipping
ks_IN: بچأیو آواز کْلیپینگ مُقابلْہ

en: Protocol
ks_IN: پروٹوکال

en: Providers Source Content
ks_IN: فراہم کرن وألی سُند سورس کنٹینٹ

en: Pseudo raw video decoder
ks_IN: سیڈو را ویڈیو ڈیکوڈر

en: Pseudo raw video packetizer
ks_IN: سیڈو را ویڈیو پیکیٹایزر

en: Psychedelic
ks_IN: سایکیڈیلِک

en: Psychedelic Rock
ks_IN: سایکیڈیلِک راک

en: Psychedelic video filter
ks_IN: سایکیڈیلِک ویڈیو فلٹر

en: Psycho-acoustic model
ks_IN: سایکو۔ایکاوِسٹِک ماڈل

en: Publisher
ks_IN: پبلیشر

en: PulseAudio
ks_IN: پلْس آڈیو

en: PulseAudio input
ks_IN: پلْس آڈیو اِنپُٹ

en: Pulseaudio audio output
ks_IN: پلْس آڈیو آڈیو آوٹ پُٹ

en: Punk
ks_IN: پنک

en: Punk Rock
ks_IN: پنک راک

en: Pure-interlaced mode.
ks_IN: پاک۔اِنٹرلیسْڈ موڈ۔

en: Purple
ks_IN: پْرپل

en: Pushto
ks_IN: پشتو

en: Puzzle
ks_IN: پزْل

en: Puzzle game
ks_IN: پزْل گیم

en: Puzzle interactive game video filter
ks_IN: پزْل اِنٹرایکٹیو گیم ویڈیو فلٹر

en: QP curve compression
ks_IN: کیو پی کْرْو کمپریشن

en: QP curve compression. Range 0.0 (CBR) to 1.0 (QCP).
ks_IN: کیو پی کْرْو کمپریشن۔ رینج چُھ ۰۔۰(سی بی آر) پیٹھ ۱۔۰ (کیو سی پی)۔

en: QP difference between chroma and luma
ks_IN: کیو پی فرق کروما تْہ لیوماہس درمیان

en: QP difference between chroma and luma.
ks_IN: کیو پی فرق کروما تْہ لیوماہس درمیان۔

en: QP factor between I and P
ks_IN: کیو پی فیکٹر آی تْہ پی یس درمیان

en: QP factor between I and P. Range 1.0 to 2.0.
ks_IN: کیو پی فیکٹر آی تْہ پی یس درمیان۔ رینج چُھ ۱۔۰ تْہ ۲۔۰ درمیان۔

en: QP factor between P and B
ks_IN: کیو پی فیکٹر پی تْہ بی یس درمیان

en: QP factor between P and B. Range 1.0 to 2.0.
ks_IN: کیو پی فیکٹر پی تْہ بی یس درمیان۔ رینج چُھ ۱۔۰ پیٹھ ۲۔۰ تام۔

en: Qt interface
ks_IN: کیو ٹی اِنٹرفیس

en: Quality factor to use in constant quality mode
ks_IN: کالٹی فیکٹر یوس استعمال کرُن چُھ لگاتار کالٹی موڈس منز

en: Quality level
ks_IN: کالٹی لیول

en: Quality level for encoding (this can enlarge or reduce output image size).
ks_IN: کالٹی لیول اینکوڈینگ باپت ( یہ ہیکہ بڑھأوِتھ یا کم کْرتھ آوٹ پُٹ امیج سایِز)۔

en: Quality level for the encoding of motions vectors (this can slow down the encoding very much).
ks_IN: کالٹی لیول موشن ویکٹرن ہْنز اینکوڈینگ باپت ( امِہ سْیت ہیکِہ اینکوڈینگ گژھیتھ واریاہ کم رفتار)۔

en: Quality of post processing. Valid range is 0 (disabled) to 6 (highest)
    Higher levels require more CPU power, but produce higher quality pictures.
    With default filter chain, the values map to the following filters:
    1: hb, 2-4: hb+vb, 5-6: hb+vb+dr
ks_IN: کالٹی پوسٹْہ پراسیسینگ ہْنز۔ کار آمد رینج چُھ ۰(ڈیسیبلْڈ)پیٹھ ۶ (ساروی کھوتْہ بوڈ)
    ہایر لیولن چُھ ضرورت ذیادْہ سی پی یو پاور، مگر بناوان چُھ ہایر کالٹی پیکچر۔
    ڈیفالٹْہ فلٹر چینِہ سْیتئ چھ ویلیو میپ گژھان یمن فلٹرن کُن:
    1: hb, 2-4: hb+vb, 5-6: hb+vb+dr

en: Quality-based VBR
ks_IN: کالٹی۔بیسْڈ وی بی آر

en: Quantization factor of I frames, compared with P frames (for instance 1.0 => same qscale for I and P frames).
ks_IN: کانٹیزیشن فیکٹر آی فریمن ہُند، ییلہ مُقابلْہ کرو پی فریمن سْیت  (مثلن 1.0 => سیمپْل سیکیل آی تْہ پی فریمن باپت) ۔

en: Quantization parameter
ks_IN: کانٹیزیشن پیرامیٹر

en: Quantization parameter for B-frames
ks_IN: کانٹیزیشن پیرامیٹر بی۔فریمن باپت

en: Quantization parameter for B-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
ks_IN: کانٹیزیشن پیرامیٹر بی۔ فریمن باپت۔ یہ پیرامیٹر چُھ اوور رایِڈ کران کانہہ تِہ کیو پی یوس گلوبلی سیٹ کْرتھ آسِہ۔ چُھ صرف استعمال گژھان ییلہ آرسی۔میتھڈ کیو پی آسِہ۔

en: Quantization parameter for I-frames
ks_IN: کانٹیزیشن پیرامیٹر آی۔ فریمن باپت

en: Quantization parameter for I-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
ks_IN: کانٹیزیشن پیرامیٹر آی۔ فریمن باپت۔ یہ پیرامیٹر چُھ اوور رایِڈ کران کانہہ تِہ کیو پی یوس گلوبلی سیٹ کْرتھ آسِہ۔ چُھ صرف استعمال گژھان ییلہ آرسی۔میتھڈ کیو پی آسِہ۔

en: Quantization parameter for P-frames
ks_IN: کانٹیزیشن پیرامیٹر پی۔فریمن باپت

en: Quantization parameter for P-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
ks_IN: کانٹیزیشن پیرامیٹر پی۔ فریمن باپت۔ یہ پیرامیٹر چُھ اوور رایِڈ کران کانہہ تِہ کیو پی یوس گلوبلی سیٹ کْرتھ آسِہ۔ چُھ صرف استعمال گژھان ییلہ آرسی۔میتھڈ کیو پی آسِہ۔

en: Quechua
ks_IN: کیوچوا

en: Queue Selected
ks_IN: کیو آو ژارنْہ

en: QuickTime Media Link importer
ks_IN: کویِک ٹایم میڈیا لینک امپورٹر

en: Quiet mode
ks_IN: خاموش موڈ

en: Quiet synchro
ks_IN: سین کرو کْریو خاموش

en: Quit
ks_IN: کویِٹ کْریو

en: Quit VLC
ks_IN: وی ایل سی کْریو بند

en: Quit after Playback
ks_IN: پْلے بیک پتْہ کْریو بند

en: Quit at the end of playlist
ks_IN: بند کْریو پْلے لِسٹْہ کِس اندس پیٹھ

en: RAM playlist import
ks_IN: پْلے لِسٹْہ اِمپورٹ B4S

en: RC
ks_IN: آر سی

en: RD based mode decision for B-frames. This requires subme 6 (or higher).
ks_IN: آر ڈی بیسْڈ موڈ ڈیسیجن بی۔فریمن باپت۔ اتھ چُھ ضرورت سب می ۶ ( یا ہایر)۔

en: RDP Remote Desktop
ks_IN: RDPریموٹ ڈیسْک ٹاپ

en: RGB chroma (RV32, RV24, RV16, RGB2)
ks_IN: کروما RGB  (RV32, RV24, RV16, RGB2)

en: RGB component to extract
ks_IN: آر جی بی کمپونینٹ یوس ایکْسٹریکتْہ کرُن چُھ

en: RGB component to extract. 0 for Red, 1 for Green and 2 for Blue.
ks_IN: آر جی بی کمپونینٹ یوس ایکْسٹریکتْہ کرُن چُھ۔ ۰ ووزلس باپت، ۱ سبْز باپت تْہ ۲ نْیلِس باپت ۔

en: RMS/peak
ks_IN: RMS/پیک

en: RSS / Atom
ks_IN: RSS / ایٹم

en: RSS and Atom feed display
ks_IN: آر ایس ایس تْہ ایٹم فیڈ ڈیسپْلے

en: RSS/Atom feed '|' (pipe) separated URLs.
ks_IN: آر ایس ایس یا ایٹم فیڈ   '|'  (پایپ) سپریٹِڈ یو آر ایل۔

en: RTCP (local) port
ks_IN: (لوکل) پورٹ RTCP

en: RTCP packets will be received on this transport protocol port. If zero, multiplexed RTP/RTCP is used.
ks_IN:  پیکیٹ یِین رٹنْہ یتھ ٹرانسپورٹ پروٹوکال پورٹس پیٹھ۔ اگر زیرو آسِہ، استعمال چُھ کرنْہ یوان ملٹی پْلیکسْڈ  RTP/RTCP ۔ RTCP

en: RTP
ks_IN: آر ٹی پی

en: RTP over RTSP (TCP)
ks_IN: RTP اوور  RTSP (TCP)

en: RTP packets will be authenticated and deciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
ks_IN: آر ٹی پی پیکیٹن یِیہ تصدیق کرنْہ تْہ یِین ڈیسیفر کرنْہ یتھ محفوظ آر ٹی پی ماسٹر شییرْڈ سیکریٹ کی سان۔ یِہ گژھ ضرور آسُن اکھ ۳۲۔کریکٹر زیوٹھ ہیکزا ڈیسمْل سِٹرینگ۔

en: RTP packets will be discarded if they are too far behind (i.e. in the past) by this many packets from the last received packet.
ks_IN: آر ٹی پی پیکیٹ یِین رد کرنْہ اگر تِم واریاہ  پتھ آسن (یعنے ماضی یس منز) ییتہاو پیکٹو ذریعہ پْتمِہ رٹنْہ آمتِہ پیکٹْہ نِش۔

en: RTP packets will be discarded if they are too much ahead (i.e. in the future) by this many packets from the last received packet.
ks_IN: آر ٹی پی پیکیٹ یِین رد کرنْہ اگر تِم واریاہ برونہہ آسن (یعنے مُستقبِلس منز) ییتہاو پیکٹو ذریعہ پْتمِہ رٹنْہ آمتِہ پیکٹْہ نِش۔

en: RTP packets will be integrity-protected and ciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
ks_IN: آر ٹی پی پیکیٹ آسہ اِنٹیگرِٹی۔پروٹیکٹِڈ  تْہ صفر کرنْہ آمْژ یتھ محفوظ آر ٹی پی ماسٹر شییرْڈ راز کی سْیتئ۔ یہ گژھ ضرور آسْنئ اکھ ۳۲۔کریکٹر۔زیٹھ ہیکزا ڈیسیمل سیٹرینگ۔

en: RTP payload format assumed for dynamic payloads
ks_IN: آر ٹی پی پے لوڈ فارمیٹ یوس ماننْہ آمُت چُھ ڈاینمیک پے لوڈن باپت

en: RTP source timeout (sec)
ks_IN: آر ٹی پی سورس ٹایم آوٹ (سیکنڈ)

en: RTP stream output
ks_IN: سٹریم آوٹ پُٹ RTP

en: RTP/RTCP multiplexing
ks_IN:  ملٹی پْلیکسینگ RTP/RTCP

en: RTP/RTSP/SDP demuxer (using Live555)
ks_IN: RTP/RTSP/SDP ڈیمکسر (555استعمال کْرتھ لایِو )

en: RTSP Announcement
ks_IN: اعلان RTSP

en: RTSP VoD server
ks_IN:    سْرورRTSP VoD

en: RTSP authentication
ks_IN: آر ٹی ایس پی تصدیو

en: RTSP connection failed
ks_IN: آر ٹی ایس پی کنیکشن گو ناکام

en: RTSP frame buffer size
ks_IN: فریم بفر سایِز RTSP

en: RTSP server address
ks_IN: RTSP سرور پتاہ

en: RTSP server port
ks_IN: سْرور پورٹRTSP

en: RTSP session timeout (s)
ks_IN:  سیشن ٹایم آوٹ RTSP

en: RTSP sessions will be closed after not receiving any RTSP request for this long. Setting it to a negative value or zero disables timeouts. The default is 60 (one minute).
ks_IN:  سیشن یِیہ بند کرنْہ  اگر ذن نْہ رٹنْہ یِیہ کانہہ آر ٹی ایس پی درخواست ییتس کالس باپت۔ یہ أکس منفی ویلیو یا صفرس کُن سیٹ کرنْہ سْیتئ گژھن ڈیسیبْل ٹایم آوٹ۔ ڈیفالٹْہ چُھ ۶۰ ( اکھ منٹ)۔ RTSP

en: RTSP start frame buffer size of the video track, can be increased in case of broken pictures due to too small buffer.
ks_IN: آر ٹی ایس پی شروع فریم بفر سایز ویڈیو ٹریکُک، ہیکو بڑھأوِتھ بروکْن پیکچرن ہْندِس کیسس منز لکوٹ بفر آسنْہ موجوب۔

en: RTSP/RTP access and demux
ks_IN: ایسیس تْہ ڈیمکْس RTSP/RTP

en: RV32 conversion filter
ks_IN: تبدیلی فلٹر RV32

en: Radio device
ks_IN: ریڈیو ڈیوایِس

en: Radio tuner device node.
ks_IN: ریڈیو ٹیونر ڈیوایس نوڈ۔

en: Radius
ks_IN: ریڈیس

en: Radius in pixels
ks_IN: ریڈیس پیکزلن  منز

en: Raeto-Romance
ks_IN: ریٹو۔رومانْس

en: Raise the quantizer for macroblocks at the border of the frame (default: 0.0).
ks_IN: بڑھأیو کانٹیزر تمن میکرو بُلاکن باپت یم ذن فریم کِس باڈرس پیٹھ چِھ  (ڈیفالٹْہ:۰۔۰)۔

en: Raise the quantizer for macroblocks with a high temporal complexity (default: 0.0).
ks_IN: بڑھأیو کانٹیزر تمن میکرو بُلاکن باپت یمن ذن اکھ ہاے ٹیمپورل سختی چھ (ڈیفالٹْہ:۰۔۰)۔

en: Raise the quantizer for very bright macroblocks (default: 0.0).
ks_IN: بڑھأیو کانٹیزر واریاہ چمکدار میکروبُلاکن باپت ( ڈیفالٹْہ:۰۔۰)۔

en: Raise the quantizer for very dark macroblocks (default: 0.0).
ks_IN: بڑھأیو کانٹیزر واریاہ  أن گْٹِہ دار  میکروبُلاکن باپت ( ڈیفالٹْہ:۰۔۰)۔

en: Random
ks_IN: رینڈم

en: Random Off
ks_IN: رینڈم آف

en: Random On
ks_IN: رینڈم آن

en: Random: %s
ks_IN: رینڈم:%s

en: Rap
ks_IN: ریپ

en: Rate Control Method
ks_IN: ریٹ کنٹرول میتھڈ

en: Rate control buffer aggressiveness
ks_IN: ریٹ کنٹرول بفر ایگریسیونیس

en: Rate control buffer aggressiveness.
ks_IN: ریٹ کنٹرول بفر ایگریسیونیس۔

en: Rate control buffer size
ks_IN: ریٹ کنٹرول بفر سایز

en: Rate control buffer size (in kbytes). A bigger buffer will allow for better rate control, but will cause a delay in the stream.
ks_IN: ریٹ کنٹرول بفر سایز(کلو بایٹن منز)۔ اکھ بوڈ بفر دِیہ اجازت بہتر ریٹ کنٹرولس پیٹھ، مگر کرِ سِٹریمس منز ڈیلے۔

en: Rate control method
ks_IN: ریٹ کنٹرول میتھڈ

en: Rate of change of sweep depth in milliseconds shift per second of play
ks_IN: ریٹ سویپ سْنیرس منز تبدیلی ہُند ملی سیکنڈن منز شیفٹْہ پریتھ سیکنڈس منز پْلے کِس

en: Rating
ks_IN: ریٹینگ

en: Ratio
ks_IN: ریشیو

en: Ratio of B frames
ks_IN: ریشیو بی فریمن ہُند

en: Ratio of images to record. 3 means that one image out of three is recorded.
ks_IN: ریشیو امیجن ہُند یم ریکارڈ کرنِہ چِھ۔ ۳ مطلب چُھ ذِ اکھ امیج چھ ریکارڈ کرنْہ یوان ترےیو منز۔

en: Ratio of key frames
ks_IN: ریشیو کی فریمن ہُند

en: Rave
ks_IN: ریو

en: Raw audio demuxer
ks_IN: را آڈیو ڈیمکسر

en: Raw audio encoder
ks_IN: را آڈیو اینکوڈر

en: Raw video demuxer
ks_IN: را ویڈیو ڈیمکسر

en: Raw/Log Audio decoder
ks_IN: را یا لاگ آڈیو ڈیکوڈر

en: Read a VLM configuration file as soon as VLM is started.
ks_IN: ریڈ کْریو اکھ وی ایل ایم کنفیگریشن یوتھوی ذن وی ایل ایم شروع کرنْہ یوان چُھ

en: Read and discard unknown EBML elements (not good for broken files).
ks_IN: ریڈ تْہ رد کْریو نامعلوم ای بی ایم ایل ایلمینٹ ( بروکْن فایلن باپت چُھ نْہ جان)۔

en: Read at media
ks_IN: میڈیاہس پیٹھ پْریو

en: Read meta data using lua scripts
ks_IN: ریڈ کْریو میٹا ڈاٹا استعمال کْرتھ لووا سیکریپٹْہ

en: Read size
ks_IN: ریڈ سایِز

en: Read the audio stream at VLC pace rather than Jack pace.
ks_IN: ریڈ کْریو آڈیو سِٹریم وی ایل سی رفتارس پیٹھ نْہ کِہ جیک رفتارس پیٹھ۔

en: Real RTSP
ks_IN: اصلی آر ٹی ایس پی

en: Real demuxer
ks_IN: رییل ڈیمکسر

en: Real-Time Protocol (RTP) input
ks_IN: رییل۔ٹایِم پروٹوکال (آر ٹی پی) اِنپُٹ

en: Real-time
ks_IN: رییل ۔ٹایم

en: Rear center
ks_IN: پْتیم مرکز

en: Rear left
ks_IN: پْتیم کھوفُر

en: Rear right
ks_IN: پْتیم دوچُھن

en: Recalculate subtitle duration according
    to their content and this value.
    Set 0 to disable.
ks_IN: دوبار کْریو شُمار سب ٹایٹل مُدت بمُطأبق
    تِہۃند کنتینٹ تْہ یہ ویلیو۔
    سیٹ کْریو ۰ ڈیسیبْل کرنْہ باپت۔

en: Receive buffer
ks_IN: بفر کْریو ریسیو

en: Recommended video output for Windows Vista and later versions
ks_IN: سُفأرش وول ویڈیو آوٹ پُٹ وینڈوز ویسٹا تْہ امِہ پتْہ کین وْرجنن باپت

en: Recommended video output for Windows XP. Incompatible with Vista's Aero interface
ks_IN: سُفأرش وول ویڈیو آوٹ پُٹ وینڈوز ایکْس پی باپت۔ انکمپیٹیبْل چُھ ویسٹا ایرو اِنٹرفیسس سْیتئ

en: Record
ks_IN: ریکارڈ کْریو

en: Record Company
ks_IN: ریکارڈ کمپنی

en: Record access filter start/stop.
ks_IN: ریکارڈ کْریو ایسیس فلٹر شروع یا سِٹاپ۔

en: Record directory or filename
ks_IN: ریکارڈ ڈاریکٹری یا فایل ناو

en: Record stream output
ks_IN: سٹریم آوٹ پُٹ کْریو ریکارڈ

en: Recording
ks_IN: ریکارڈینگ

en: Recording done
ks_IN: ریکارڈینگ آیہ کرنْہ

en: Recording ratio
ks_IN: ریکارڈینگ ریشیو

en: Recreate a index for the AVI file. Use this if your AVI file is damaged or incomplete (not seekable).
ks_IN: دوبار کْریو پیدْ اکھ اِنڈیکْس  اے وی آی فایلہ باپت۔ یہ کْریو استعمال اگر ذن تُہنز اے وی آی فایل ڈمیجْڈ آسِہ  یا نامُکمل آسِہ ( ژھانڈنس لایق چھ نْہ)۔

en: Red
ks_IN: ووزُل

en: Red balance
ks_IN: ریڈ بیلینْس

en: Red chroma balance.
ks_IN: ریڈ کروما بیلینْس

en: Reduce fluctuations in QP
ks_IN: کیو پی یس منز کْریو فرق کم

en: Refresh List
ks_IN: ریفریش لِسٹْہ

en: Refresh period in ms
ks_IN: ریفریش پیرڈ ملی سیکنڈن منز

en: Refresh time
ks_IN: ریفریش ٹایم

en: Reggae
ks_IN: رگے

en: Region code
ks_IN: ریجن کوڈ

en: Region left column
ks_IN: ریجن کھوفُر کالم

en: Region top row
ks_IN: ریجن ٹاپ رو

en: Regrettably, these keys cannot be assigned as hotkey shortcuts.
ks_IN: افسوس سان ہیکو نْہ یم کی ایسایِن کْرتھ بطور ہاٹ کی شاٹ کٹ۔

en: Regularly check for VLC updates
ks_IN: لگاتار کْریو چک وی ایل سی اپڈیٹن باپت

en: Relative font size
ks_IN: ریلیٹیو فانٹ سایِز

en: Relative to source content
ks_IN: سورس کنٹینٹس وابستْہ

en: Relative to source delay
ks_IN: سورس ڈیلے یس وابستْہ

en: Release
ks_IN: آزاد کْریو

en: Release function
ks_IN: ریلیز فنکشن

en: Release time
ks_IN: ریلیز ٹایِم

en: Reload extensions
ks_IN: ایکْستینشن کْریو ری لوڈ

en: Remember the audio volume
ks_IN: آڈیو والیوم تھأیو یاد

en: Remote control interface
ks_IN: ریموٹ کنٹرول اِنٹرفیس

en: Remote control interface initialized. Type `help' for help.
ks_IN: ریموٹ کنٹرول اِنٹرفیس آو شروع کرنْہ۔ ٹایپ کْریو مدد حأصل کرنْہ باپت مدد

en: Remote-OSD
ks_IN: ریموٹ۔او ایس ڈی

en: Remote-OSD over VNC
ks_IN: ریموٹ۔او ایس ڈی اوور وی این سی

en: Remove
ks_IN: ہٹأیو

en: Remove Selected
ks_IN: ہٹأیو ژارنْہ آمُت

en: Remove a preset
ks_IN: اکھ پریسیٹ ہٹأیو

en: Remove a profile
ks_IN: اکھ پروفایل ہٹأیو

en: Remove old preferences?
ks_IN: پرانِہ ترجیح ہٹاوواہ؟

en: Remove this podcast subscription
ks_IN: یہ پوڈ کاسٹْہ سبسکریپشن ہٹأیو

en: Remove zones of the video using a picture as mask
ks_IN: ہٹأیو زون ویڈیوہْک استعمال کْرتھ اکھ پیکچر بطور ماسْک

en: Removes all transparency effects used in DVD subtitles.
ks_IN: ہٹاون چُھ تمام ٹرانسپیرنسی ایفیکٹْہ  یم استعمال گأمْت چھ ڈی وی ڈی سب ٹایٹلن منز۔

en: Rename Directory
ks_IN: ڈاریکٹری دِیو دوبار ناو

en: Rename Directory...
ks_IN: ڈاریکٹری کْریو دوبار ناو ۔ ۔ ۔

en: Rename Folder
ks_IN: فولڈرس دِیو دوبار ناو

en: Rename Folder...
ks_IN: فولڈرس دِیو دوبار ناو ۔ ۔ ۔

en: Rendering quality
ks_IN: رینڈرینگ کالٹی

en: Repair AVI Files
ks_IN: ٹھیک کْریو اے وی آی فایلْہ

en: Repeat
ks_IN: دوہرأیو

en: Repeat All
ks_IN: تمام دُہرأیو

en: Repeat Off
ks_IN: دوہرأیو

en: Repeat One
ks_IN: اکھ دُہرأیو

en: Repeat all
ks_IN: تمام دوہرأیو

en: Repeat current item
ks_IN: موجود آیٹم دوہرأیو

en: Repeat delay:
ks_IN: ڈیلے دوہرأیو :

en: Repeat:
ks_IN: دوہرأیو:

en: Replay gain
ks_IN: ریپلے کْریو گین

en: Replay gain mode
ks_IN: دوبار کْریو پْلے گین موڈ

en: Replay gain mode:
ks_IN: ریپلے کْریو گین موڈ:

en: Replay preamp
ks_IN: ری پْلے کْریو پری ایمپ

en: Requirements
ks_IN: ضرورت

en: Resampling quality
ks_IN: ریسیمپیلینگ کالٹی

en: Reset
ks_IN: ریسیٹ کْریو

en: Reset All
ks_IN: تمام کْریو ریسیٹ

en: Reset Preferences
ks_IN: ترجیحات کْریو ریسیٹ

en: Reset controls
ks_IN: کنٹرول کْریو ریسیٹ

en: Reset controls to defaults.
ks_IN: کنٹرول کْریو ریسیٹ ڈیفالٹس کُن۔

en: Reset defaults
ks_IN: ڈیفالتْہ کْریو ریسیٹ

en: Resize interface to the native video size
ks_IN: ریسایِز کْریو اِنٹرفیس نیٹیو ویڈیو سایزس کُن

en: Resize interface to video size
ks_IN: ریسایِز کْریو اِنترفیس ویڈیو سایزس کُن

en: Resolution
ks_IN: ریزولوشن

en: Respect ordered chapters
ks_IN: عزت دِیو ترتیب والین چپٹرن

en: Restart playback
ks_IN: دوبار کْریو شروع پْلے بیک

en: Retrieving addons...
ks_IN: ایڈ آن ریٹریو کران ۔ ۔ ۔

en: Retro
ks_IN: ریٹرو

en: Reveal in Finder
ks_IN: فاینڈرس منز کْریو اظہار

en: Reverb
ks_IN: ری وْرب

en: Reverberation delay
ks_IN: ریویربیریشن ڈیلے

en: Reverberation level
ks_IN: ریوْربیشن لیول

en: Reverberation level (from 0 to 100, default value is 0).
ks_IN: ریویربیریشن لیول ( ۰ پیٹھ ا۰۰ تام، ڈیفالٹْہ ویلیو چُھ ۰)۔

en: Reverse
ks_IN: اُلٹْہ

en: Reverse stereo
ks_IN: اُلٹہ سیٹیریو

en: Revert to normal play speed
ks_IN: واپس گْژھیو نارمل پْلے سُپیڈ پیٹھ

en: Revival
ks_IN: ریوایول

en: Rhythmic Soul
ks_IN: رِدمِک سول

en: Right
ks_IN: دوچُھن

en: Right to left/Bottom to top
ks_IN: دوچُھن پیٹھ کھوفُر کُن یا باٹم پیٹھ ٹاپ کُن

en: Ripple
ks_IN: ریپْل کْریو

en: Ripple video filter
ks_IN: ریپْل ویڈیو فلٹر

en: Rock
ks_IN: راک

en: Rock & Roll
ks_IN: راک اینڈ رول

en: Roll-off factor
ks_IN: رول۔آف فیکٹر

en: Romanian
ks_IN: رومانین

en: Room size
ks_IN: روم سایِز

en: Room width
ks_IN: روم کھجر

en: Rotate
ks_IN: روٹیٹ کْریو

en: Rotate (degrees)
ks_IN: گُھمأیو (ڈگری)

en: Rotate by 180 degrees
ks_IN: ۱۸۰ ڈگری ذریعہ کْریو روٹیٹ

en: Rotate by 270 degrees
ks_IN: ۲۷۰ڈگری ذریعہ کْریو روٹیٹ

en: Rotate by 90 degrees
ks_IN: ۹۰ ڈگری ذریعہ کْریو روٹیٹ

en: Rotate or flip the video
ks_IN: روٹیٹ یا فْلِپ کْریو ویڈیو

en: Rotate video filter
ks_IN: ویڈیو فلٹر کْریو روٹیٹ

en: Rotation
ks_IN: روٹیشن

en: Rotation parameter: none;180;90-270;mirror
ks_IN: ریلیشن پیرامیٹر: کانہہ نْہ؛ ۱۸۰؛۹۰أ۲۷۰؛ میرر

en: Row border
ks_IN: رو بارڈر

en: Rows
ks_IN: رو

en: Run VLC with dark interface style
ks_IN: وی ایل سی کْریو رن ڈارْک اِنٹرفیس سیٹایل سْیتئ

en: Run as daemon process
ks_IN: رن کْریو بطور ڈیمن پراسیس

en: Run fb on current tty
ks_IN: موجود ٹی ٹی وایس پیٹھ کْریو رن ایف بی

en: Run framebuffer on current TTY device (default enabled). (disable tty handling with caution)
ks_IN: رن کْریو فریم بفر موجود ٹی ٹی واے ڈیوایسس پیٹھ ( ڈیفالٹْہ چُھ اینیبلْڈ)۔ ( ڈیسیبْل کْریو ٹی ٹی واے ہینڈلینگ خیال سان)

en: Run manually
ks_IN: مینولی کْریو رن

en: Run on schedule
ks_IN: شڈولس پیٹھ کْریو رن

en: Run time
ks_IN: رن ٹایم

en: Rundi
ks_IN: رُنڈی

en: Running VLC in real-time priority will allow for much more precise scheduling and yield better, especially when streaming content. It can however lock up your whole machine, or make it very very slow. You should only activate this if you know what you're doing.
ks_IN: وی ایل سی رن کرُن رییل۔ٹایِم ترجیح پیٹھ دِیہ اجازت أکس مزید بہترین شڈولینگ تْہ نیرن بہتر نتیجہ، خاصکر ییلہ کنٹینٹ سِٹریم کران آسِہ۔ اماپوز یہ ہیکہ لاک اپ کْرتھ تُہنز تمام مشین، یا بناوِ اتھ واریاہ سُست۔  توہیہ پزِ یہ تیلِہ ایکٹیویٹ کرُن ییلِہ توہیہ پورْ پتاہ آسِہ ذِ توہیہ کیاہ چھیو کران

en: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
ks_IN: وی ایل سی رن کران ڈیفالٹْہ اِنٹرفیسس سْیت۔ استعمال کْریو سی وی ایل سی اِنٹرفیس بغیر وی ایل سی چلاونْہ باپت۔

en: Runs VLC as a background daemon process.
ks_IN: رن کران وی ایل سی بطور اکھ بیک گراوُنڈ ڈیمن پراسیس۔

en: Runs the optional encoder thread at the OUTPUT priority instead of VIDEO.
ks_IN: رن کران اوپشنل اینکوڈر تھرڈ آوٹ پُٹ ترجیح پیٹھ ویڈیو بجاے۔

en: Russian
ks_IN: روسی

en: Russian (KOI8-R)
ks_IN: روسی(KOI8-R)

en: S&tatistics
ks_IN: سیٹیٹیسٹیکْس &

en: SAP
ks_IN: سیپ

en: SAP Announcement
ks_IN: سیپ اعلان

en: SAP Strict mode
ks_IN: سیپ سِٹریکٹْہ موڈ

en: SAP announcement interval
ks_IN: سیپ اعلان اِنٹرول

en: SAP announcing
ks_IN: سیپ اعلان

en: SAP multicast address
ks_IN: سیپ ملٹی کاسٹْہ ایڈرس

en: SAP stream announcement is enabled. However, no channel name is provided.
ks_IN: سیپ سٹریم اعلان چُھ اینیبلْڈ۔ اماپوز، کانہہ چنل ناو چُھ نْہ فرایم کرنْہ آمُت۔

en: SAP timeout (seconds)
ks_IN: سیپ ٹایم آوٹ (سیکنڈ)

en: SATD-based decision for 8x8 transform in inter-MBs.
ks_IN: بیسْڈ دیسیجن ۸ضرب۸ ٹرانسفارم اِنٹر۔ایم بی۔۔۔SATD

en: SDI Demux
ks_IN: ڈیمکْس SDI

en: SDI Input
ks_IN: SDI اِنپُٹ

en: SDL Image decoder
ks_IN: ایس ڈی ایل امیج ڈیکوڈر

en: SDL_image video decoder
ks_IN: ایس ڈی ایل۔امیج ویڈیو ڈیکوڈر

en: SDP Descriptions parser
ks_IN: ایس  ڈی پی ڈیسکریپشن پارسر

en: SDP required
ks_IN: ایس ڈی پی چُھ ضرورت

en: SDT Descriptors (requires --sout-ts-es-id-pid)
ks_IN:   ڈیسکریپٹر  SDT  (چُھس ضرورت  --sout-ts-es-id-pid)

en: SFTP authentication
ks_IN: تصدیق  SFTP

en: SFTP input
ks_IN: اِنپُٹSFTP

en: SFTP port
ks_IN: پورٹSFTP

en: SFTP port number to use on the server
ks_IN: پورٹ نمبر یوس استعمال کرُن چُھ سْرورس پیٹھSFTP

en: SMB domain
ks_IN: ایس ایم بی ڈومین

en: SMB input
ks_IN: ایس ایم بی اِنپُٹ

en: SMF demuxer
ks_IN: ایس ایم ایف ڈیمکسر

en: SOCKS password
ks_IN: پاس وأرڈ SOCKS

en: SOCKS proxy server to use. This must be of the form address:port. It will be used for all TCP connections
ks_IN: ساکْس پراکزی سْرور یوس استعمال کرُن چُھ۔ اتھ گژھ ضرور فارم آسْنئ ایڈرس:پورٹ۔ یہ یِیہ استعمال کرنْہ تمام ٹی سی پی کنیکشنن باپت

en: SOCKS server
ks_IN: SOCKS سْرور

en: SOCKS user name
ks_IN: یوزر ناو SOCKS

en: SPS and PPS id numbers
ks_IN: ایس پی ایس تْہ پی پی ایس آی ڈی نمبر

en: SRC resampler
ks_IN: ایس آر سی ریسیمپلر

en: SRTP key (hexadecimal)
ks_IN: SRTPکی (ہیکزا ڈیسیمْل)

en: SRTP salt (hexadecimal)
ks_IN: سالٹْہ (ہیکزا ڈیسیمْل)SRTP

en: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
ks_IN:  تبدیلی SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32

en: SSE2 conversions from
ks_IN: تبدیلی SSE2  پیٹھ

en: SSIM computation
ks_IN: کمپیوٹیشن SSIM

en: SVCD subtitles
ks_IN: سب ٹایٹل SVCD

en: SVG template file
ks_IN: ایس وی جی ٹیمپلیٹ فایل

en: Salsa
ks_IN: سالسا

en: Samba
ks_IN: سامبا

en: Samba (Windows network shares) input
ks_IN: سامبا ( وینڈوز نیٹوْرک شییر) اِنپُٹ

en: Same as source
ks_IN: کونوی یہ ذن سورسس اوس

en: Samoan
ks_IN: سیمون

en: Sample aspect ratio
ks_IN: سیمپْل آسپیکٹْہ ریشیو

en: Sample aspect ratio of the destination (1:1, 3:4, 2:3).
ks_IN: سیمپْل آسپیکٹہ ریشیو منزل ہُند  (1:1, 3:4, 2:3)۔

en: Sample format
ks_IN: سیمپْل فارمیٹ

en: Sample rate
ks_IN: سیمپْل ریٹْہ

en: Sample rate converter type
ks_IN: سیمپْل ریٹ کنوأرٹر ٹایپ

en: Sample rate of an audio elementary stream
ks_IN: سیمپْل ریٹ اکِہ آڈیو ایلمینٹری سِٹریم ہْنز

en: Sample rate of the transcoded audio stream (11250, 22500, 44100 or 48000).
ks_IN: سیمپْل ریٹ ٹرانسکوڈیڈ آڈیو سٹریم باپت   (11250, 22500, 44100 or 48000) ۔

en: Sample ui-state-error style.
ks_IN: سیمپْل یو آی۔سیٹیٹ۔ایرر سیٹایل۔

en: Samplerate
ks_IN: سیمپیلیریٹ

en: Samplerate of the captured audio stream, in Hz (eg: 11025, 22050, 44100, 48000)
ks_IN: سیمپیلیریٹ کیپچر کرنْہ آمژِ ویڈیو سِٹریم ہُند، ہأرٹزن منز(eg: 11025, 22050, 44100, 48000)

en: Sango
ks_IN: سینگو

en: Sanskrit
ks_IN: سنسکرت

en: Sardinian
ks_IN: سارڈینین

en: Satellite azimuth
ks_IN: سیٹالایِٹ ایزیموتھ

en: Satellite azimuth in tenths of degree
ks_IN: سیٹالایِٹ ایزیموتھ ڈگری ہْندس دْہلس منز

en: Satellite elevation
ks_IN: سیٹالایٹ ایلویشن

en: Satellite elevation in tenths of degree
ks_IN: سیٹالایٹ ایلویشن ڈگری ہْندس دُہلس منز

en: Satellite equipment control
ks_IN: سیٹالایِٹ اکویپمینٹ کنٹرول

en: Satellite longitude
ks_IN: سیٹالایٹ لانگیٹیوڈ

en: Satellite longitude in tenths of degree. West is negative.
ks_IN: سیٹالایٹ  لانگیٹیوڈ  ڈگری ہْندس دُہلس منز۔ مغرب چھ منفی۔

en: Satellite range code
ks_IN: سیٹالایٹ رینج کوڈ

en: Satellite range code as defined by manufacturer e.g. DISEqC switch code
ks_IN: سیٹالایٹ رینج کوڈ یوس واضح کورمُت چُھ بناون وأل۔ مثلن DISEqC   سوچ کوڈ

en: Satire
ks_IN: طنز

en: Saturation
ks_IN: سیچوریشن

en: Saturation threshold
ks_IN: سیچوریشن تھرش ہولڈْ

en: Save
ks_IN: محفوظ کْریو

en: Save File
ks_IN: فایل کْریو محفوظ

en: Save Metadata
ks_IN: میٹا ڈاٹا کْریو محفوظ

en: Save Playlist
ks_IN: پْلے لِسٹْہ کْریو محفوظ

en: Save Playlist to &File...
ks_IN: &محفوظ کْریو پْلے لِسٹْہ  فایلہ کُن ۔ ۔ ۔

en: Save Playlist...
ks_IN: پْلے لِسٹْہ کْریو محفوظ ۔  ۔ ۔

en: Save VLM configuration as...
ks_IN: محفوظ کْریو وی ایل ایم کنفیگریشن بطور ۔ ۔ ۔

en: Save and close the dialog
ks_IN: محفو ظ کْریو تْہ بند کْریو یہ ڈایلاگ

en: Save as File
ks_IN: محفوظ کْریو بطور فایل

en: Save as new Profile...
ks_IN: محفوظ کْریو بطور اکھ نُو پروفایل ۔ ۔ ۔

en: Save as new profile
ks_IN: محفوظ کْریو بطور نُو پروفایل

en: Save current selection as new preset
ks_IN: محفوظ کْریو موجود  ژأر بطور نُو پریسیٹ

en: Save file...
ks_IN: فایل کْریو محفوظ۔ ۔ ۔

en: Save log file as...
ks_IN: محفوظ کْریو لاگ فایل بطور ۔ ۔ ۔

en: Save playlist
ks_IN: پْلے لِسٹْہ کْریو محفوظ

en: Save playlist as...
ks_IN: پْلے لِستْہ کْریو محفوظ بطور ۔ ۔ ۔

en: Save raw codec data
ks_IN: را کوڈیک ڈاٹا کْریو محفوظ

en: Save recently played items
ks_IN: محفوظکْریو تازْ ترین پْلے کرنْہ آمْتئ آیٹم

en: Save the raw codec data if you have selected/forced the dummy decoder in the main options.
ks_IN: محفوظ کْریو را کوڈ ڈاٹا اگر توہیہ ژورمُت یا لاگو کورمُت چُھ ڈمی ڈیکوڈر مین اوپشنن منز۔

en: Save the recently played items in the menu
ks_IN: محفوظ کْریو تازْ پْلے کرنْہ آمْتئ آیٹم مینیوہس منز

en: Save...
ks_IN: محفوظ کْریو ۔ ۔ ۔

en: Saves all the displayed logs to a file
ks_IN: تمام ڈیسپْلیڈ لاگ کْریو محفوظ أکس فایلہ کُن

en: Saving file failed
ks_IN: فایل محفوظ کرْنی گْے ناکام

en: Scale
ks_IN: سیکیل

en: Scale factor
ks_IN: سیکیل فیکٹر

en: Scale factor (0.1-2.0)
ks_IN: سیکیل فیکٹر  (0.1-2.0)

en: Scale factor to apply to the video while transcoding (eg: 0.25)
ks_IN: سیکیل فیکٹر یوس لاگو کرُن چُھ ویڈیوہس  ییلہ ٹرانسکوڈ کران چُھ (مثلن: ۰۔۲۵)

en: Scaled to screen
ks_IN: سیکیل کرنْہ آمژ سکرین کرنْہ باپت

en: Scaletempo
ks_IN: سیکیل ٹیمپو

en: Scaling factor used when Auto Scaling is disabled.
    Default value is 1.0 (original video size).
ks_IN: سیکیلینگ فیکٹر یوس استعمال گژھان چُھ ییلہ آٹو سیکیلینگ ڈیسیبْل کرنْہ یوان چھ۔
    ڈیفالٹْہ ویلیو چُھ ۱۔۰  ( اصلی ویڈیو سایِز)۔

en: Scaling mode
ks_IN: سیکیلینگ موڈ

en: Scaling mode to use.
ks_IN: سیکیلینگ موڈ یوس استعمال کرُن چُھ۔

en: Scaling quality
ks_IN: سیکیلینگ کالتی

en: Scene filter
ks_IN: سین فلٹر

en: Scene video filter
ks_IN: سین ویڈیو فلٹر

en: Scene-cut detection. Controls how aggressively to insert extra I-frames. With small values of scenecut, the codec often has to force an I-frame when it would exceed keyint. Good values of scenecut may find a better location for the I-frame. Large values use more I-frames than necessary, thus wasting bits. -1 disables scene-cut detection, so I-frames are inserted only every other keyint frames, which probably leads to ugly encoding artifacts. Range 1 to 100.
ks_IN: سین۔کٹ ڈیٹیکشن۔ کنٹرول کران کِہ کِتھ پأٹھ کرو طاقت سان اِنسأرٹ ایکسٹر آی۔فریم۔ کم ویلیو دار سین۔کٹن سْیت ، چُھ کوڈیکس اکثر  لاگو کرُن اکھ آی فریم ییلہ ذن یہ ذیادْ گژھ  کی اِنٹس۔ اصل ویلیو سین کٹْک ہیکن لْبِتھ زیادْ اصل جاے آی۔فریمس باپت۔ بْڈ ویلیو چھ استعمال کران مزید آی۔فریم ضرورت کھوتْہ، تْہ چھ ضایع کران بِٹْہ۔ منفی ۱ چُھ ڈیسیبْل کران سین۔کٹ ڈیٹیکشن، امہ موجوب چھ آی فریم انسأرٹ کرنْہ یوان پریتھ نْوس  کی اِنٹ فریمس پتْہ، یوس ذن نیوان   بد صورت اینکوڈینگ آرٹیفیکٹن کُن۔ رینج چُھ ۱ پیٹھ ۱۰۰ تام۔

en: Schedule
ks_IN: شڈول

en: Schedule:
ks_IN: شڈول:

en: Scope
ks_IN: سیکوپ

en: Score
ks_IN: سیکور

en: Scrambled
ks_IN: سیکریمبْل کورمُت

en: Screen
ks_IN: سکرین

en: Screen Input
ks_IN: سکرین اِنپُٹ

en: Screen capture
ks_IN: سکرین کیپچر

en: Screen capture (with X11/XCB)
ks_IN: سکرین کیپچر (سْیت X11/XCB)

en: Screen index
ks_IN: سکرین اِنڈیکْس

en: Scrobbler URL
ks_IN: سکروبلر یو آر ایل

en: Scroll with feed
ks_IN: فیڈس سْیت کْریو سُکرال

en: Search
ks_IN: تلاش کْریو

en: Search Length
ks_IN: زیچھر کْریو تلاش

en: Search in Playlist
ks_IN: پْلے لِسٹس منز کْریو تلاش

en: Search the playlist
ks_IN: پْلے لِسٹْہ کْریو تلاش

en: Season
ks_IN: موسم

en: Second CSA Key
ks_IN: دویِم سی ایس اے کی

en: Secondary language or program
ks_IN: سیکنڈری زبان یا پروگرام

en: Secret Rabbit Code (libsamplerate) resampler
ks_IN: راز ریبِٹ کوڈ (لِب سیمپْل ریٹ ) ریسیمپلر

en: Secure 128-bits (exclude 256-bits ciphers)
ks_IN: محفوظ ۱۲۸۔بِٹ ( نیبر کڈان ۲۵۶۔بِٹ صفرن)

en: Secure 256-bits (prioritize 256-bits ciphers)
ks_IN: محفوظ ۲۵۶۔بِٹ ( ترجیح دِیو ۲۵۶۔بِٹ صفرن)

en: Secure RTP requires a (non-secret) master salt value. This must be a 28-character-long hexadecimal string.
ks_IN: محفوظ آر ٹی پی یس چُھ ضرورت اکھ (نان۔سیکریٹ) ماسٹر سالٹْہ ویلیو۔ یہ گژھ ضرور آسُن اکھ ۲۸۔کریکٹر ۔ زیوٹھ ہیکزا ڈیسیمْل سِٹرینگ۔

en: Seek and position based on a percent byte position, not a PCR generated time position. If seeking doesn't work property, turn on this option.
ks_IN: سیک تْہ جاے یوس بیسْڈ چھ أکس فی صد بایِٹ جایہ پیٹھ، نْہ کِہ أکس پی سی آر جنریٹِڈ ٹایم جایہ پیٹھ۔ اگر نْہ سیکینگ صحیح کأم کرِ، یہ اوپشن کْریو آن۔

en: Seek based on percent not time
ks_IN: ژھأنڈ یتھ بُنیاد چھ فی صدس پیٹھ نْہ کِہ وقتس پیٹھ

en: Seek based on percent not time.
ks_IN: ژھأنڈ یتھ بُنیاد چھ فی صدس پیٹھ نْہ کِہ وقتس پیٹھ۔

en: Segment length
ks_IN: سیگمینٹ زیچھر

en: Select
ks_IN: ژأریو

en: Select "Advanced Options" to see all options.
ks_IN: تمام اوپشن وْچھنْہ باپت۔   ژأریو"ایڈوانسْڈ اوپشن"

en: Select All
ks_IN: تمام ژأریو

en: Select Audio Device
ks_IN: آڈیو ڈیوایس ژأریو

en: Select Directory
ks_IN: ڈاریکٹری ژأریو

en: Select File
ks_IN: فایل ژأریو

en: Select Folder
ks_IN: فولڈر ژأریو

en: Select Input
ks_IN: اِنپُٹ ژأریو

en: Select Output
ks_IN: آوٹ پُٹ ژأریو

en: Select a color effect.
ks_IN: اکھ رنگ اثر ژأریو ۔

en: Select a device or a VIDEO_TS directory
ks_IN: ژأریو اکھ ڈیوایِس یا اکھ ویڈیو۔ ٹی ایس ڈاریکٹری

en: Select a device or a VIDEO_TS folder
ks_IN: ژأریو اکھ ڈیوایِس یا اکھ ویڈیو۔ ٹی ایس فولڈر

en: Select a directory
ks_IN: اکھ ڈاریکٹری ژأریو

en: Select a file
ks_IN: اکھ فایل ژأریو

en: Select a proper audio device to be used by KAI.
ks_IN: ژأریو اکھ صحیح آڈیو ڈیوایس  یوس استعمال کرنْہ یِیہ بذریعہ KAI ۔

en: Select a proper video mode to be used by KVA.
ks_IN: ژأریو اکھ صحیح ویڈیو موڈ یوس استعمال کرُن چُھ بذریعہ کے وی اے۔

en: Select an action to change the associated hotkey:
ks_IN: ژأریو اکھ ایکشن تبدیل کرنْہ باپت وابستْہ ہاٹ کی:

en: Select and choose transcoding options
ks_IN: ژأریو تْہ پسند کْریو ٹرانسکوڈینگ اوپشن

en: Select audio input format with the given bits/sample (if non 0)
ks_IN: ژأریو آڈیو اِنپُٹ فارمیٹ دِنْہ آمتِس بِٹْہ یا سیمپْل  سان ( اگر نان ۰ )

en: Select audio input format with the given number of audio channels (if non 0)
ks_IN: ژأریو آڈیو اِنپُٹ فارمیٹ دِنْہ آمتِس آڈیو چنلن ہْندس تعدادس سان ( اگر نان ۰ )

en: Select audio input format with the given sample rate (if non 0)
ks_IN: ژأریو آڈیو اِنپُٹ فارمیٹ دِنْہ آمتِس سیمپْل ریٹس سان ( اگر نان ۰ )

en: Select channel to keep
ks_IN: چنل ژأریو تھاونْہ باپت

en: Select destinations to stream to
ks_IN: منزل ژأریو یتھ کُن سِٹریم کرُن چُھ

en: Select game mode variation from jigsaw puzzle to sliding puzzle.
ks_IN: ژأریو گیم موڈ ویریشن جِگ سا پزْل پیٹھ سیلایڈینگ پزْل کُن۔

en: Select in percent (50 is center) the position of the middle point (Lagrange) of blended zone
ks_IN: فی صدس منز ژأریو (۵۰ چُھ مرکز) جاے مِڈل پوینٹْچ (لیگ رینج) بْلیندیڈ زونْچ

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the beginning blended zone
ks_IN: ژأریو فی صد منز لیگ رینج کوفیشینٹ  شروعُ کِہ  بْلینڈیڈ زونُک

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the end of blended zone
ks_IN: ژأریو فی صد منز لیگ رینج کوفیشینٹ   اند کِہ  بْلینڈیڈ زونُک

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the middle of blended zone
ks_IN: ژأریو فی صد منز لیگ رینج کوفیشینٹ   مْڈل کِہ  بْلینڈیڈ زونُک

en: Select in percent the height of the blended zone (case of 2x2 wall)
ks_IN: ژأریو فی صدن منز تھزر بْلینڈیڈ زونُک (کیس چُھ ۲ ضرب ۲ وال)

en: Select in percent the length of the blended zone
ks_IN: ژأریو فی صدن منز زیچھر بْلینڈیڈ زونُک

en: Select next DVD chapter
ks_IN: ژأریو  بیاکھ  ڈی وی ڈی چپٹر

en: Select next DVD title
ks_IN: ژأریو بیاکھ  ڈی وی ڈی عنوان

en: Select one color in the video
ks_IN: اکھ رنگ ژأریو ویڈیوہس منز

en: Select one or more files to open
ks_IN: اکھ یا

en: Select one or multiple files
ks_IN: ژأریو اکھ یا واریاہ فایلْہ

en: Select prev DVD chapter
ks_IN: ژأریو پْتیم ڈی وی ڈی چپٹر

en: Select previous DVD title
ks_IN: ژأریو پْتیم ڈی وی ڈی عنوان

en: Select profile:
ks_IN: پروفایل ژأریو:

en: Select rendering quality, at the expense of speed. 0 is fastest, 1 is highest quality.
ks_IN: ژأریو رینڈرینگ کالٹی، سُپیڈ ہْندس قیمتس پیٹھ۔ ۰ چُھ تیز ترین، ۱ چھ ساروْی کھوتْہ بہتر کالٹی۔

en: Select skin
ks_IN: سیکین ژأریو

en: Select speaker configuration you want to use. This option doesn't upmix! So NO e.g. Stereo -> 5.1 conversion.
ks_IN: ژأریو سُپیکر کنفیگریشن یوس توہیہ استعمال چھیو کرْنئ یژھان۔ یہ اوپشن چُھ نْہ اپمیکْس کران! امہ موجوب نا مثلن سیٹیریو ->  ۵۔۱ تبدیلی۔

en: Select special Audio device, or let windows decide (default), change needs VLC restart to apply.
ks_IN: ژأریو خاص آڈیو ڈیوایِس، یا دِیو اجازت وینڈوہس فیصلْہ کرنُک (ڈیفالٹْہ)، تبدیلین چُھ ضرورت ذِ وی ایل سی ریسِٹارٹ گژھ لاگو گژھُن۔

en: Select the Black Crush of blended zone (Blue or V component)
ks_IN: ژأریو  بُلیک کریش  بْلینڈیڈ زونُک (  نیول  یا وی  کمپونینٹ)

en: Select the Black Crush of blended zone (Green or U component)
ks_IN: ژأریو  بُلیک کریش  بْلینڈیڈ زونُک ( سبز یا یو کمپونینٹ)

en: Select the Black Crush of blended zone (Red or Y component)
ks_IN: ژأریو  بُلیک کریش  بْلینڈیڈ زونُک ( ووزُل یا واے کمپونینٹ)

en: Select the Black Level of blended zone (Blue or V component)
ks_IN: ژأریو  بُلیک لیول  بْلینڈیڈ زونْچ  ( نیول یا وی کمپونینٹ)

en: Select the Black Level of blended zone (Green or U component)
ks_IN: ژأریو  بُلیک لیول  بْلینڈیڈ زونْچ ( سبز یا یو کمپونینٹ)

en: Select the Black Level of blended zone (Red or Y component)
ks_IN: ژأریو  بُلیک لیول  بْلینڈیڈ زونْچ  ( ووزُل یا واے کمپونینٹ)

en: Select the White Crush of blended zone (Blue or V component)
ks_IN: ژأریو  وایِٹ  کریش  بْلینڈیڈ زونُک (  نیول  یا وی  کمپونینٹ)

en: Select the White Crush of blended zone (Green or U component)
ks_IN: ژأریو وایِٹ کریش  بْلینڈیڈ زونُک ( سبز یا یو کمپونینٹ)

en: Select the White Crush of blended zone (Red or Y component)
ks_IN: ژأریو   وایِٹ کریش  بْلینڈیڈ زونُک ( ووزُل یا واے کمپونینٹ)

en: Select the White Level of blended zone (Blue or V component)
ks_IN: ژأریو  وایِٹ لیول  بْلینڈیڈ زونْچ  ( نیول یا وی کمپونینٹ)

en: Select the White Level of blended zone (Green or U component)
ks_IN: ژأریو  وایِٹ لیول  بْلینڈیڈ زونْچ  ( نیول یا وی کمپونینٹ)

en: Select the White Level of blended zone (Red or Y component)
ks_IN: ژأریو  وایِٹ  لیول  بْلینڈیڈ زونْچ  ( ووزُل یا واے کمپونینٹ)

en: Select the audio input source. See the "video input" option.
ks_IN: ژأریو آڈیو اِنپُٹ سورس۔ وْچئھیو "ویڈیو اِنپُٹ " اوپشن۔

en: Select the audio output type. See the "video input" option.
ks_IN: ژأریو  آڈیو آوٹ پُٹ ٹایِپ۔ وْچئھیو "ویڈیو اِنپُٹ " اوپشن۔

en: Select the capture device type
ks_IN: ژأریو کیپچر ڈیوایس ٹایپ

en: Select the file
ks_IN: فایل ژأریو

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Blue or V component)
ks_IN: ژأریو گاما بْلینڈیڈ زون صحیح کرنْہ باپت ( نیول یا وی کمپونینٹ)

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Green or U component)
ks_IN: ژأریو گاما بْلینڈیڈ زون صحیح کرنْہ باپت ( سبز  یا  یو  کمپونینٹ)

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Red or Y component)
ks_IN: ژأریو گاما بْلینڈیڈ زون صحیح کرنْہ باپت ( ووزُل یا واے کمپونینٹ)

en: Select the hotkey to display the position.
ks_IN: ژأریو ہاٹ کی یوس ڈیسپْلے کرِ جاے۔

en: Select the hotkey to got to the next video frame.
ks_IN: ژأریو ہاٹ کی گژھنْہ باپت بْیِس ویڈیو فریمس کُن۔

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
ks_IN: ژأریو یہ ہاٹ کی کرنْہ باپت اکھ  لانگ بیک وارڈ جمپ۔

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
ks_IN: ژأریو یہ ہاٹ کی کرنْہ باپت اکھ  لانگ  فار وارڈ جمپ۔

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
ks_IN: ژأریو یہ ہاٹ کی کرنْہ باپت اکھ  میڈیم  بیک وارڈ جمپ۔

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
ks_IN: ژأریو یہ ہاٹ کی کرنْہ باپت اکھ  میڈیم فار وارڈ جمپ۔

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
ks_IN: ژأریو یہ ہاٹ کی کرنْہ باپت اکھ  شاٹ بیک وارڈ جمپ۔

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
ks_IN: ژأریو یہ ہاٹ کی کرنْہ باپت اکھ  شاٹ فار وارڈ جمپ۔

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
ks_IN: ژأریو یہ ہاٹ کی کرنْہ باپت اکھ واریاہ شاٹ بیک وارڈ جمپ۔

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
ks_IN: ژأریو یہ ہاٹ کی کرنْہ باپت اکھ واریاہ شاٹ فار وارڈ جمپ۔

en: Select the hotkey to quit the application.
ks_IN: ژأریو ہاٹ کی ایپلیکیشن کویِٹ کرنْہ باپت۔

en: Select the hotkey to set the playback rate back to normal.
ks_IN: ژأریو ہاٹ کی یوس  سیٹ کرِ پْلے بیک ریٹ واپس نارملس کُن۔

en: Select the hotkey to stop playback.
ks_IN: ژأریو ہاٹ کی یوس بند کرِ  پْلے بیک۔

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
ks_IN: ژأریو ہاٹ کی یوس استعمال کرْنئ چھ  فاسٹْہ فاروأرڈ  پْلے بیک  باپت۔

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
ks_IN: ژأریو ہاٹ کی یوس استعمال کرْنئ چھ سِلو موشن  پْلے  بیک  باپت۔

en: Select the hotkey to use to exit fullscreen state.
ks_IN: ژأریو ہاٹ کی یوس استعمال کرْنئ چھ ایکزِٹ  کرنْہ باپت فُل سکرین سیٹیٹ۔

en: Select the hotkey to use to pause.
ks_IN: ژأریو ہاٹ کی یوس استعمال کرْنئ چھ پاز کرنْہ باپت۔

en: Select the hotkey to use to play.
ks_IN: ژأریو ہاٹ کی یوس استعمال کرْنئ چھ  پْلے کرنْہ باپت۔

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
ks_IN: ژأریو ہاٹ کی یوس استعمال کرْنئ چھ سیکیپ کرنْہ باپت بْیِس آیٹمس کُن   پْلے  لِسٹس منز۔

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
ks_IN: ژأریو ہاٹ کی یوس استعمال کرْنئ چھ سیکیپ کرنْہ باپت پْتمِس  آیٹمس کُن   پْلے  لِسٹس منز۔

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
ks_IN: ژأریو ہاٹ کی یوس استعمال کرْنئ چھ سو ویپ کرنْہ باپت فُل سکرین سیٹیٹ۔

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
ks_IN: ژأریو ہاٹ کی یوس استعمال کرْنئ چھ سو ویپ کرنْہ باپت پاز کرنْہ آمُت  سیٹیٹ۔

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
ks_IN: ژاریو کی ایکٹیویٹ کرنْہ باپت  ژارنْہ آمْتئ آیٹم  ڈی وی ڈی مینیوہن منز۔

en: Select the key to bookmark audio timestamp when syncing subtitles.
ks_IN: ژأریو کی بوک مارْک کرنْہ باپت  آڈیو  ٹایم سٹیمپ ییلہ سینک کران آسِہ سب ٹایٹل۔

en: Select the key to bookmark subtitle timestamp when syncing subtitles.
ks_IN: ژأریو کی بوک مارْک کرنْہ باپت  سب ٹایٹل ٹایم سٹیمپ ییلہ سینک کران آسِہ سب ٹایٹل۔

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
ks_IN: ژاریو کی یوس ژارِ بیاکھ  چپٹر  ڈی وی ڈی پیٹھ

en: Select the key to choose the next title from the DVD
ks_IN: ژاریو کی یوس ژارِ بیاکھ عنوان  ڈی وی ڈی پیٹھ

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
ks_IN: ژاریو کی یوس ژارِ پْتیم چپٹر  ڈی وی ڈی پیٹھ

en: Select the key to choose the previous title from the DVD
ks_IN: ژاریو کی یوس ژارِ پْتیم عنوان  ڈی وی ڈی پیٹھ

en: Select the key to clear the current playlist.
ks_IN: ژأریو کی یوس کلیر کرِ موجود پلے لِسٹْہ۔

en: Select the key to decrease audio volume.
ks_IN: ژأریو کی یوس کم کرِِ آڈیو والیوم۔

en: Select the key to decrease the audio delay.
ks_IN: ژأریو کی یوس کم کرِ آڈیو  ڈیلے۔

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
ks_IN: ژأریو کی یوس کم کرِ سب ٹایٹل ڈیلے۔

en: Select the key to increase audio volume.
ks_IN: ژأریو کی یوس بڑھاوِ آڈیو والیوم۔

en: Select the key to increase the audio delay.
ks_IN: ژأریو کی یوس بڑھاوِ ِ آڈیو  ڈیلے۔

en: Select the key to increase the subtitle delay.
ks_IN: ژأریو کی یوس بڑھاوِ سب ٹایٹل ڈیلے۔

en: Select the key to move subtitles higher.
ks_IN: ژأریو کی یوس  مو کرِ سب ٹایٹل ہیور۔

en: Select the key to move subtitles lower.
ks_IN: ژأریو کی یوس  مو کرِ سب ٹایٹل بون۔

en: Select the key to mute audio.
ks_IN: ژأریو کی یوس میوٹ کرِ ِ آڈیو۔

en: Select the key to play this bookmark.
ks_IN: ژأریو کی یہ بوک مارْک پْلے کرنْہ باپت

en: Select the key to reset synchronization of audio & subtitle timestamps.
ks_IN: ژأریو کی ریسیٹ کرنْہ باپت سینکرونایزیشن آڈیو  & سب ٹایٹل ٹایم سٹیمپن باپت۔

en: Select the key to set this playlist bookmark.
ks_IN: ژأریو کی سیٹ کرنْہ باپت یہ پْلے لِستْہ بوک مارْک۔

en: Select the key to synchronize bookmarked audio & subtitle timestamps.
ks_IN: ژأریو کی سینکرونایز  کرنْہ باپت بوک مارکْڈ  آڈیو  & سب ٹایٹل ٹایم سٹیمپ۔

en: Select the key to take you to the DVD menu
ks_IN: ژاریو کی یوس توہیہ نِیِہ ڈی وی ڈی مینیوہن منز۔

en: Select the number of horizontal video windows in which to split the video
ks_IN: ژأریو نمبر ہاریزنٹل ویڈیو وینڈوہن ہُند یمن منز ویڈیو سُپلِٹ کرُن چُھ

en: Select the number of vertical video windows in which to split the video
ks_IN: ژأریو نمبر  وْرٹیکل ویڈیو وینڈوہن ہُند یمن منز ویڈیو سُپلِٹ کرُن چُھ

en: Select the podcast you would like to unsubscribe from:
ks_IN: ژأریو پوڈ کاسٹْہ ییمہ پیٹھ توہیہ یژھان چھیو ان سبسکرایِب کرُن:

en: Select the preset you would like to remove:
ks_IN: ژأریو سُہ پریسیٹ یوس توہیہ یژھان چھیو ہٹاوُن:

en: Select the profile you would like to remove:
ks_IN: ژأریو سُہ پروفایل یوس توہیہ یژھان چھیو ہٹاون:

en: Select the replay gain mode
ks_IN: ژأریو ری پْلے گین موڈ

en: Select the resolution for the framebuffer. Currently it supports the values 0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=auto (default 4=auto)
ks_IN: ژأریو ریزیولوشن فریم بفر باپت۔ وْنکینس چُھ تعاون کرانیمن ویلیوہن  0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=آٹو (ڈیفالٹْہ 4=آٹو)

en: Select the stream with the maximum bitrate under that limit.
ks_IN: ژأریو سِٹریم یتھ ذن میکسیمم بایٹریٹ چُھ تتھ حدس تحت۔

en: Select the subtitle file
ks_IN: ژأریو سب ٹایٹل فایل

en: Select the tuner input type (Cable/Antenna).
ks_IN: ژأریو ٹیونر اِنپُٹ ٹایپ (کیبْل یا انٹینا)

en: Select the video input source, such as composite, s-video, or tuner. Since these settings are hardware-specific, you should find good settings in the "Device config" area, and use those numbers here. -1 means that settings will not be changed.
ks_IN: ژأریو ویڈیو اِنپُٹ سورس، مثلن کمپوزِٹ، ایس۔ویڈیو، یا ٹیونر۔ کیازِ یِم سیٹینگ چھ ہارڈ وِیر۔سوپیسفِک، توہیہ گْژھیو لبْن اصل سیٹینگ   "Device config"   ایریاہس منز، تْہ تِم نمبر ییتنس استعمال کرْنئ۔ منفی ۱کھ مطلب گو سیٹینگ یِین نْہ تبدیل کرنْہ۔

en: Select the video output type. See the "video input" option.
ks_IN: ژأریو  ویڈیو آوٹ پُٹ ٹایِپ۔ وْچئھیو "ویڈیو اِنپُٹ " اوپشن۔

en: Select whether subdirectories must be expanded.
    none: subdirectories do not appear in the playlist.
    collapse: subdirectories appear but are expanded on first play.
    expand: all subdirectories are expanded.
ks_IN: ژأریو ذِ سب ڈاریکٹری چھاہ ضرور پھیلاونِہ۔
    کانہہ نْہ: سب ڈاریکٹری چھ نْہ موجود پْلے لِسٹس منز۔
    کولیپْس: سب ڈاریکٹری چھ مگر چھ پھیلاونْہ آمژ۔ گوڈنیکِس پْلے یس پیٹھ۔
    پھیلأیو: تمام سب ڈاریکٹری چھ پھیلاونْہ آمژ۔

en: Select your audio output device
ks_IN: ژأریو پنُن آڈیو آوٹ پُٹ ڈیوایس

en: Selected ports:
ks_IN: ژارنْہ آمْتئ پورٹ:

en: Semantic annotations
ks_IN: معنے واجنِہ اینوٹیشن

en: Send key events to VNC host.
ks_IN: سوزیو کی ایوینٹ وی این سی ہوسٹس۔

en: Send mouse events to VNC host. Not needed for use as VDR ffnetdev client.
ks_IN: سوزیو ماوس ایوینٹ وی این سی ہوسٹس کُن۔ چھ نْہ ضرورت استعمال باپت بطور وی ڈی آر ایف ایف نیٹ ڈیو کْلاینٹ۔

en: Send your video to picture files
ks_IN: پنُن ویڈیو سوزیو پیکچر فایلہ کُن

en: Sends the barGraph information every n audio packets
ks_IN: چُھ سوزان بار گراف انفارمیشن پریتھ این آڈیو پیکٹن منز

en: Separate sub-streams
ks_IN: سب۔سِڑریم کْریو الگ

en: Separate teletex/dvbs pages into independent ES. It can be useful to turn off this option when using stream output.
ks_IN: الگ ٹیلی ٹیکْسٹْہ یا ڈی وی بیز پیج آزاد ای ایس منز۔ جان گو یہ اوپشن بند کرُن ییلہ سٹریم آوٹ پُٹ استعمال کرُن آسِہ۔

en: Separate words by | (without space)
ks_IN: ذریعہ کْریو لفظ الگ (سُپیسو بغیر)|

en: Sepia
ks_IN: سیپیا

en: Sepia intensity
ks_IN: سیپیا اِنٹینسیٹی

en: Sepia video filter
ks_IN: سیپیا ویڈیو فلٹر

en: Sequential numbering
ks_IN: ترتیب وار نمبرینگ

en: Serbian
ks_IN: سْربیین

en: Service Discovery
ks_IN: سْروس ڈیسکوری

en: Service discoveries adds new sources to your playlist such as web radios, video websites, ...
ks_IN: سْروس دریافت چھ جمع کران نْو سورس تُہندس پْلے لِسٹس مثلن ویب ریڈیو، ویڈیو ویب سایٹْہ، ۔ ۔ ۔

en: Services
ks_IN: سْروس

en: Services discovery
ks_IN: سروِس دریافت

en: Services discovery modules
ks_IN: سْروس ڈیسکوری ماڈیول

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
ks_IN: سروِس دریافت ماڈیول چھ سہولیت یم آٹومیٹیکلی جمع کران چھ آیٹم پْلے لِسٹس۔

en: Session
ks_IN: سیشن

en: Session Description Protocol
ks_IN: سیشن ڈیسکریپشن پروٹوکال

en: Session URL
ks_IN: سیشن یو آر ایل

en: Session category
ks_IN: سیشن کیٹاگری

en: Session description
ks_IN: سیشن وضاحت

en: Session email
ks_IN: سیشن ایمیل

en: Session failed
ks_IN: سیشن گو ناکام

en: Session name
ks_IN: سیشن ناو

en: Set ES Lang
ks_IN: سیٹ ای ایس لینگ

en: Set ES id
ks_IN: سیٹ ای ایس آی ڈی

en: Set FFmpeg debug mask
ks_IN: سیٹ کْریو ایف ایف ایم پیگ ڈیبگ ماسْک

en: Set ID
ks_IN: سیٹ آی ڈی

en: Set Lang
ks_IN: سیٹ لینگ

en: Set PID to ID of ES
ks_IN: سیٹ کْریو پی آی ڈی ای ایس کِس آی دی یس

en: Set QP
ks_IN: کیو پی کْریو سیٹ

en: Set SPS and PPS id numbers to allow concatenating streams with different settings.
ks_IN: سیٹ کْریو ایس پی ایس تْہ پی پی ایس آی ڈی نمبر اجازت دِنْہ باپت سِٹرینگ کنکیٹینیٹ کرنس واریاہن سیٹینگن سْیت۔

en: Set as Wall&paper
ks_IN: سیٹ کْریو بطور وال پیپر &

en: Set at which interval PCRs (Program Clock Reference) will be sent (in milliseconds). This value should be below 100ms. (default is 70ms).
ks_IN: سیٹ کْریو ذِ کتھ اِنٹرولس پیٹھ پی سی آر ( پروگرام کُلاک ریفرینْس) یِیہ سوزنْہ (ملی سیکنڈن منز)۔ یہ ویلیو گژھ آسُن ۱۰۰ ملی سیکنڈ کھوتْہ کم۔ (ڈیفالٹْہ چُھ ۷۰ ملی سیکنڈ)۔

en: Set edge visibility.
ks_IN: سیٹ کْریو سطح ویزیبیلٹی

en: Set gradient threshold for edge computation.
ks_IN: سیٹ کْریو گریڈینٹ تھرش ہولڈ سطح کمپیوٹیشن باپت

en: Set id of ES to PID
ks_IN: ای ایسْچ آی ڈی کْریو سیٹ پی آی ڈی یس کُن

en: Set index size ratio. Alters default (60min content) or estimated size.
ks_IN: سیٹ کْریو انڈیکْس سایِز ریشیو۔ تبدیل کران ڈیفالتْہ (۶۰ منٹ کنٹینٹ) یا انداز وول سایز۔

en: Set playlist bookmark 1
ks_IN: سیٹ کْریو پْلے لِسٹْہ بوک مارْک۱

en: Set playlist bookmark 10
ks_IN: سیٹ کْریو پْلے لِسٹْہ بوک مارْک۱۰

en: Set playlist bookmark 2
ks_IN: سیٹ کْریو پْلے لِسٹْہ بوک مارْک۲

en: Set playlist bookmark 3
ks_IN: سیٹ کْریو پْلے لِسٹْہ بوک مارْک۳

en: Set playlist bookmark 4
ks_IN: سیٹ کْریو پْلے لِسٹْہ بوک مارْک۴

en: Set playlist bookmark 5
ks_IN: سیٹ کْریو پْلے لِسٹْہ بوک مارْک۵

en: Set playlist bookmark 6
ks_IN: سیٹ کْریو پْلے لِسٹْہ بوک مارْک۶

en: Set playlist bookmark 7
ks_IN: سیٹ کْریو پْلے لِسٹْہ بوک مارْک۷

en: Set playlist bookmark 8
ks_IN: سیٹ کْریو پْلے لِسٹْہ بوک مارْک۸

en: Set playlist bookmark 9
ks_IN: سیٹ کْریو پْلے لِسٹْہ بوک مارْک۹

en: Set the ID of the elementary stream
ks_IN: سیٹ کْریو آی ڈی ایلمینٹری سِٹریمُک

en: Set the Sharpen strength, between 0 and 2. Defaults to 0.05.
ks_IN: سیٹ کْریو شارپْن طاقت، ۰ تْہ ۲ ہس درمیان۔ ڈیفالٹْہ گژھان ۰۔۰۵ کُن۔

en: Set the TV channel the tuner will set to (0 means default).
ks_IN: سیٹ کْریو ٹی وی چنل یتھ کُن ٹیونر گژھ سیٹ (۰مطلب گو ڈیفالٹْہ)۔

en: Set the canvas' picture aspect ratio. If omitted, the canvas is assumed to have the same SAR as the input.
ks_IN: کینواس پیکچر آسپیکٹْہ ریشیو کْریو سیٹ۔ اگر تراونْہ یِیہ، کینواس چُھ ماننہ یوان تھاون سوی سار یُتھ ذن اِنپُٹ آسان چُھ۔

en: Set the category of the elementary stream
ks_IN: سیٹ کْریو  کیٹاگری  ایلمینٹری سِٹریم ہُند

en: Set the codec of the elementary stream
ks_IN: سیٹ کْریو  کوڈیک ایلمینٹری سِٹریم ہُند

en: Set the encoding used in text subtitles
ks_IN: سیٹ کْریو اینکوڈینگ یوس استعمال گأمْژ چھ متن سب ٹایٹلن منز

en: Set the global gain in dB (-20 ... 20).
ks_IN: سیٹ کْریو گلوبل گین ڈیسیبْلن منز  (-20 ... 20)  ۔

en: Set the group of the elementary stream
ks_IN: سیٹ کْریو گروپ ایلمینٹری سِٹریم ہُند

en: Set the image brightness, between 0 and 2. Defaults to 1.
ks_IN: سیٹ کْریو امیج چمک، ۰ تْہ ۲ درمیان۔ ڈیفالٹْہ چھ ۱ کُن۔

en: Set the image contrast, between 0 and 2. Defaults to 1.
ks_IN: سیٹ کْریو امیج کنٹراستْہ، ۰ تْہ ۲ درمیان۔ ڈیفالٹْہ چُھ ۱ کُن۔

en: Set the image gamma, between 0.01 and 10. Defaults to 1.
ks_IN: سیٹ کْریو امیج گاما، درمیان ۰۔۰۱ تْہ ۱۰۔ ڈیفالٹْہ چُھ ۱ کُن۔

en: Set the image hue, between 0 and 360. Defaults to 0.
ks_IN: سیٹ کْریو امیج ہیو، ۰ تْہ ۳۶۰ درمیان۔ ڈیفالٹْہ ۰ کُن۔

en: Set the image saturation, between 0 and 3. Defaults to 1.
ks_IN: سیٹ کْریو امیج سیچوریشن، ۰ تْہ  ۳رمیان۔ ڈیفالٹْہ ۱ کُن۔

en: Set the internal ID of each elementary stream handled by VLC to the same value as the PID in the TS stream, instead of 1, 2, 3, etc. Useful to do '#duplicate{..., select="es=<pid>"}'.
ks_IN: سیٹ کْریو اِنٹرنل آی ڈی پریتھ ایلمینٹری سِٹریمْچ یوس ہینڈْل کْرمْز چھ وی ایل سی ذریعہ کونسْے ویلیوہس پیتھ یُتھ ذن پی آی ڈی چُھ ٹی ایس سٹریمس منز، ۱، ۲، ۳، وغیر بجاے۔ فأیدْ مند چُھ کرُن         '#ڈُپلیکیٹ{..., ژأریو="es=<pid>"}'۔

en: Set the justification of subtitles
ks_IN: سیٹ کْریو جسٹیفیکیشن سب ٹایٹلن ہْنز

en: Set the makeup gain in dB (0 ... 24).
ks_IN: سیٹ کْریو میک اپ گین ڈیسیبْلن منز  (0 ... 24) ۔

en: Set the maximum allowed PES size when producing the MPEG PS streams.
ks_IN: سیٹ کْریو میکسیمم اجازت وول پی ای ایس سایز ییلہ بناون أسیو ایم پیگ پی ایس سِٹریم۔

en: Set the size of the inter luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
ks_IN: سیٹ کْریو سایز اِنٹر لیوما کانٹیزیشن ڈیڈ زونُک۔ رینج چُھ ۰ پیٹھ ۳۲ تام

en: Set the size of the intra luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
ks_IN: سیٹ کْریو سایز اِنٹرا لیوما کانٹیزیشن ڈیڈ زونُک۔ رینج چُھ ۰ پیٹھ ۳۲ تام

en: Set the transparency of the video output. 1 is non-transparent (default) 0 is fully transparent.
ks_IN: سیٹ کْریو ٹرانسپیرنسی ویڈیو آوٹ پُٹْچ۔ ۱ چُھ نان۔ٹرانسپیرنٹ (ڈیفالٹْ) ۰ چُھ پورْ ٹرانسپیرنٹ۔

en: Set the tuner country code that establishes the current channel-to-frequency mapping (0 means default).
ks_IN: سیٹ کْریو ٹْرنر کنٹری کوڈ یوس قأیم کران چُھ موجود چنل۔ٹو۔فریکونسی میپینگ (۰ مطلب ڈیفالٹْہ)۔

en: Set up any additional options for streaming
ks_IN: سیٹ اپ کْریو کانہہ تِہ اضأفی اوپشن سٹریمینگ باپت

en: Set up associations...
ks_IN: سیٹ اپ کْریو رأبطہ ۔ ۔ ۔

en: Set up media sources to stream
ks_IN: سیٹ اپ کْریو میڈیا سورس سٹریم گژھنْہ باپت

en: Sets PID to the ID if the incoming ES. This is for use with --ts-es-id-pid, and allows having the same PIDs in the input and output streams.
ks_IN: سیٹ کران پی آی ڈی یس آی ڈی کُن اگر اِنکمینگ ای ایس آسِہ۔ یہ چُھ استعمالس باپت  --ts-es-id-pid   سْیت، تْہ چُھ اجازت دِوان تھاونس کونیئ پی آی ڈی اِنپُٹس  تْہ آوٹ پُٹ سٹریمن منز۔

en: Sets a maximum local bitrate (in kbits/s).
ks_IN: سیٹ کران اکھ میکسیمم لوکل بِٹ ریٹ ( کلو بایٹن منز)

en: Sets a maximum number of macroblocks per slice
ks_IN: سیٹ کران اکھ میکسیمم نمبر میکرو بُلاکن ہُند پریتھ سِلایسس منز

en: Sets a maximum slice size in bytes, Includes NAL overhead in size
ks_IN: سیٹ کران اکھ میکسیمم سِلایِس سایِز بایٹن منز، شأمل کران این ایے ایل اوور ہیڈ سایزس منز

en: Sets minimum interval between IDR-frames. In H.264, I-frames do not necessarily bound a closed GOP because it is allowable for a P-frame to be predicted from more frames than just the one frame before it (also see reference frame option). Therefore, I-frames are not necessarily seekable. IDR-frames restrict subsequent P-frames from referring to any frame prior to the IDR-frame. 
    If scenecuts appear within this interval, they are still encoded as I-frames, but do not start a new GOP.
ks_IN: سیٹ کران مینیمم اِنٹرول آی دی آر فریمن درماین۔ ایچ ڈاٹ  ۲۶۴ اس منز، چِھ نْہ آی فریم ضروری باوُنڈ کران اکھ بند جی او پی کیازِ کِہ اتھ چُھ اجازت أکس پی۔فریمس باپت یوس ذن پریڈیکٹْہ کرُن چُھ مزید فریمو پیٹھ نْہ کِہ صرف امِہ برونہہ اکِہ فریم پیٹھ ( بْیِہ وْچھیو حوالہ فریم اوپشن)۔ امہ موجوب چھ نْہ آی۔فریم ضرور تلاش کرنس لایق۔ آی ڈی آر فریم چھ محدود کران امہ پتْہ پی۔ فریمن ریفر کرنْہ نِش کونِہ تِہ فریمس کُن یوس ذن آی ڈی فریمس برونہہ یِیہ۔
    اگر سین کٹ ظأہر کْے یتھ اِنٹرولس منز، تِم چِھ توتِہ اینکوڈیڈ بطور آی۔فریم، مگر مْہ کْریو شروع اکھ نُو جی او پی۔

en: Sets the fullscreen controller opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
ks_IN: سیٹ کران  فُل سکرین کنٹرولر  اوپیسٹی ۰۔۱ تْہ ۱ درمیان مین اِنٹرفیسس، پْلے لِسٹس تْہ ایکْسٹینڈیڈ پینل باپت۔یہ اوپشن چُھ صرف کأم کران وینڈوز سْیتئ تْہ ایکْس ۱۱ سْیتئ ییلہ کمپوزِٹ ایکْسٹینشن آسنس۔

en: Sets the initial buffer occupancy as a fraction of the buffer size. Range 0.0 to 1.0.
ks_IN: سیٹ کران شروعاتی بفر آکیپینسی بطور اکھ فریکشن بفر سایزُک۔ رینج چُھ ۰۔۰ پیٹھ ۱۔۰ تام۔

en: Sets the password for the connection, if no username or password are set in the url.
ks_IN: چُھ سیٹ کران پاس وأرڈ  کنیکشن باپت، اگر نْہ کانہہ یوزر ناو یا پاس وأرڈ سیٹ کرنْہ آمُت آسِہ یو آر ایلس منز۔

en: Sets the timeout option in the RTSP session string
ks_IN: سیٹ کران ٹایم آوٹ اوپشن آڑ ٹی ایس پی سیشن سیٹرینگ منز

en: Sets the username for the connection, if no username or password are set in the url.
ks_IN: چُھ سیٹ کران یوزر ناو کنیکشن باپت، اگر نْہ کانہہ یوزر ناو یا پاس وأرڈ سیٹ کرنْہ آمُت آسِہ یو آر ایلس منز۔

en: Sets the windows opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
ks_IN: سیٹ کران وینڈوز اوپیسٹی ۰۔۱ تْہ ۱ درمیان مین اِنٹرفیسس، پْلے لِسٹس تْہ ایکْسٹینڈیڈ پینل باپت۔یہ اوپشن چُھ صرف کأم کران وینڈوز سْیتئ تْہ ایکْس ۱۱ سْیتئ ییلہ کمپوزِٹ ایکْسٹینشن آسنس۔

en: Setting
ks_IN: سیٹینگ

en: Settings
ks_IN: سیٹینگ

en: Settings for VLC's control interfaces
ks_IN: سیٹینگ وی ایل سی چین کنٹرول اِنٹرفیسن باپت

en: Settings for VLC's interfaces
ks_IN: سیٹینگ وی ایل سی اِنٹرفیس باپت

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
ks_IN: سیٹینگ اِنپُٹ، ڈیملٹیپلیکسینگ ، ڈیکوڈینگ تْہ اینکوڈینگ باپت

en: Settings for subtitle, teletext and CC decoders and encoders.
ks_IN: سیٹینگ سب ٹایٹل، ٹیلی ٹیکْسٹْہ تْہ سی سی ڈیکوڈرن تْہ اینکوڈرن باپت۔

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
ks_IN: سیٹینگ  آڈیو۔آنلی ڈیکوڈرن تْہ اینکوڈرن باپت۔

en: Settings for the main interface
ks_IN: سیٹینگ مین اِنٹرفیس باپت

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
ks_IN: سیٹینگ ویڈیو ، امیجن یا ویڈیو تْہ آڈیو ڈیکوڈرن تْہ اینکوڈرن باپت۔

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
ks_IN: سیٹینگ یم وابستْہ چھ آنأسکرین ڈیسپْلے سْیت، سب ٹایٹلن تْہ    "اوور لے سب پیکچرن" باپت

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
ks_IN: سیٹینگ یم وابستْہ چھ پْلے لِسٹْہ طریق کارس ( مثلن پْلے بیک موڈ) تْہ ماڈیولن یم آٹومیٹیکلی جمع کران چھ آیٹم پْلے لِسٹس ( ("سروس دریافت" ماڈیول)

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
ks_IN: سیٹینگ یم وابستْہ چھ واریاہن ایسیس میتھڈن۔ عام سیٹینگ یم توہیہ ییژھیو تبدیل کرنِہ چھ ایچ ٹی ٹی پی پراکزی یا کیشینگ سیٹینگ۔

en: Settings...
ks_IN: سیٹینگ ۔ ۔ ۔

en: Setup Streaming...
ks_IN: سیٹ اپ کْریو سِٹریمینگ ۔ ۔ ۔

en: Setup schedule
ks_IN: سیٹ اپ شڈول

en: Shadow
ks_IN: شیڈو

en: Shadow angle
ks_IN: شیڈو زأویہ

en: Shadow color
ks_IN: شیڈو رنگ

en: Shadow distance
ks_IN: شیڈو فأصلہ

en: Shadow opacity
ks_IN: شیڈو اوپیسٹی

en: Shaping delay (ms)
ks_IN: شیپینگ ڈیلے (ایم ایس)

en: Shared memory framebuffer
ks_IN: شییر کرنْہ آمْش میموری فریم بفر

en: Sharpen
ks_IN: تیز کران

en: Sharpen strength (0-2)
ks_IN: شارپْن طاقت (0-2)

en: Sharpen video filter
ks_IN: شارپْن ویڈیو فلٹر

en: Sharpness
ks_IN: شارْپ نیس

en: Sharpness filter adjust.
ks_IN: شارْپ نیس فلٹر ایڈجسٹْہ۔

en: Sho&w VLC media player
ks_IN: وی ایل سی میڈیا پْلییر ہأیِو &

en: Shona
ks_IN: شونا

en: Short backwards jump
ks_IN: شاٹ بیک وارڈ جمپ

en: Short forward jump
ks_IN:  شاٹ فار وارڈ جمپ

en: Short jump length
ks_IN:  شاٹ جمپ لینگْتھ

en: Short jump length, in seconds.
ks_IN:  شاٹ جمپ لینگْتھ، سیکنڈن منز

en: Shortcut
ks_IN: شاٹ کٹ

en: Shoutcast
ks_IN: شاوٹ کاسٹْہ

en: Show &more options
ks_IN: مزید اوپشن ہأیِو &

en: Show 80 bands instead of 20
ks_IN: ۸۰ بینڈ ہأیو ۲۰ بجاے

en: Show All
ks_IN: تمام ہأیو

en: Show Audio Effects Button
ks_IN: آڈیو ایفیکٹْہ بوٹن ہأیِو

en: Show Basic
ks_IN: بُنیأدی ہأیو

en: Show Containing Directory...
ks_IN: ہأیو  شأمل کرنْہ آمژ ڈاریکٹری۔ ۔ ۔

en: Show Containing Folder...
ks_IN: ہأیو  شأمل کرنْہ آمژ  فولڈر۔ ۔ ۔

en: Show Fullscreen controller
ks_IN: فُل سکرین کنٹرولر ہأیو

en: Show Installed Only
ks_IN: صرف ہأیو انسٹالْڈ

en: Show NC17 rated video streams when using shoutcast video playlists.
ks_IN: ہأیو این سی ۱۷ ریٹِڈ ویڈیو سِٹریم ییلہ استعمال کران آسِہ شاوٹ کاسٹْہ ویڈیو پْلے لِسٹْہ۔

en: Show Name
ks_IN: شو ناو

en: Show Previous & Next Buttons
ks_IN: ہأیو پْتیم تْہ برونہِم بوٹن

en: Show Shuffle & Repeat Buttons
ks_IN: ہایو شفْل تْہ ریپیٹ بوٹن

en: Show Sidebar
ks_IN: سایڈ بار ہأیو

en: Show VLC on the taskbar
ks_IN: ٹاسْک بارس پیٹھ ہأیو وی ایل سی

en: Show a controller in fullscreen mode
ks_IN: ہأیو اکھ کنٹرولر فُل سکرین موڈس منز

en: Show a notification popup with the artist and track name when the current playlist item changes, when VLC is minimized or hidden.
ks_IN: اکھ نوٹیفیکیشن پاپ اپ ہأیو فنکار تْہ ٹریک ناوس سْیتئ ییلہ ذن موجود پْلے لِسٹْہ آیٹم تبدیل گژھِ، ییلہ ذن وی ایل سی مینیمایزْڈ یا ہیڈْن آسِہ۔

en: Show a systray icon for VLC
ks_IN: وی ایل سی س باپت ہأیو اکھ سسٹرے آیکن

en: Show advanced options
ks_IN: ایڈوانسْڈ اوپشن ہأیِو

en: Show advanced preferences and not simple preferences when opening the preferences dialog.
ks_IN: ہأیو ایڈوانسْڈ ترجیحات تْہ سادْ ترجیحات نْہ کینہہ ییلہ اوپْن کران أسیو ترجیح ڈایلاگ۔

en: Show advanced preferences over simple ones
ks_IN: ایڈوانسْڈ ترجیحات ہأیِو سادن پیٹھ

en: Show an icon in the systray allowing you to control VLC media player for basic actions.
ks_IN: اکھ آیکن ہأیو سسٹرے منز یوس توہیہ اجازت دِیہ کنٹرول کرنْہ باپت وی ایل سی میڈیا پْلییر بُنیأدی ایکشنن باپت۔

en: Show controller in fullscreen
ks_IN: کنٹرولر ہأیو فُل سکرینس منز

en: Show controls in full screen mode
ks_IN: کنٹرول ہأیو فُل سکرین موڈس منز

en: Show errors and warnings
ks_IN: ایرر تْہ وارنینگ ہأیو

en: Show everything including debug messages
ks_IN: ہأیو پریتھ کانہہ چیز یتھ منز شأمل چھ ڈیبگ مسیج

en: Show extended options
ks_IN: ایکْسٹینڈیڈ اوپشن ہأیو

en: Show extended settings
ks_IN: ہأیِو پھیلاونْہ آمژْ سیٹینگ

en: Show media change popup:
ks_IN: میڈیا تبدیلی پاپ اپ ہأیو:

en: Show media title on video
ks_IN: ویڈیوہس پیٹھ ہأیو میڈیا عنوان

en: Show media title on video start
ks_IN: ہأیو میڈیا عنوان ویڈیو شروعاتس پیٹھ

en: Show notification popup on track change
ks_IN: ہأیو نوٹیفیکیشن پاپ اپ ٹریک تبدیلی پیٹھ

en: Show only errors
ks_IN: صرف ہأیو ایرر

en: Show playing item name in window title
ks_IN: ہأیو پْلے گژھوْنس آیٹمُک ناو وینڈو عنوانس منز

en: Show settings
ks_IN: سیٹینگ ہأیِو

en: Show shoutcast adult content
ks_IN: ہأیو شاوٹ کاسٹْہ ایڈلٹْہ کنٹینٹ

en: Show small preview size (percent of source).
ks_IN: ہأیو لوکُٹ

en: Show small preview.
ks_IN: ہأیو لوکُٹ پری ویو۔

en: Show stream position
ks_IN: سٹریم جاے ہأیو

en: Show systray icon
ks_IN: ہأیو سسٹرے آیکن

en: Show the contextual popup menu.
ks_IN: ہأیو کنٹیکْسچوول پاپ اپ مینیو

en: Show the current position in seconds within the stream from time to time.
ks_IN: ہأیو موجود جاے سیکنڈن منز سِٹریمس منز وقتن فوقتن۔

en: Show the name of the song or video in the controller window title.
ks_IN: ہأیو ناو سانگُک یا ویڈیوہُک کنٹرولر وینڈو عنوانس منز۔

en: Show the properties dialog of the selected device before starting the stream.
ks_IN: ہأیو خصوصیات ڈایلاگ ژارنْہ آمتِہ ڈیوایسْچ سِٹریم شروع کرنْہ باپت۔

en: Show the tuner properties [channel selection] page.
ks_IN: ہأیو ٹیونر پراپرٹی  [چنل سیلیکشن]    پیج۔

en: Show the video title for n milliseconds, default is 5000 ms (5 sec.)
ks_IN: ویڈیو عنوان ہأیو این ملی سیکنڈن باپت، ڈیفالٹْہ چُھ ۵۰۰۰ ملی سیکنڈ ( ۵ سیکنڈ)

en: Show unimportant error and warnings dialogs
ks_IN: ہأیو غیر ضروری ایرر تْہ آگأہی ڈایلاگ

en: Show video title for x milliseconds
ks_IN: ویڈیو عنوان ہأیو ایکْس ملی سیکنڈن باپت

en: Show video within the main window
ks_IN: ویڈیو ہأیو مین وینڈو منز

en: Show/Hide Playlist
ks_IN: ہأیو یا ہایِڈ کْریو پْلے لِسٹْہ

en: Shows a lucent controller when moving the mouse in fullscreen mode.
ks_IN: چُھ ہاوان اکھ لوسینٹ کنترولر ییلہ مو کران چھ ماوس فُل سکرین موڈس منز۔

en: Shows the audio effects button in the main window.
ks_IN: آڈیو ایفیکٹْہ بوٹن ہأیو مین وینڈو منز۔

en: Shows the previous and next buttons in the main window.
ks_IN: ہاوان چُھ پْتیم تْہ برونہِم بوٹن مین وینڈو منز۔

en: Shows the shuffle and repeat buttons in the main window.
ks_IN: ہاوان چُھ شفْل تْہ ریپیٹ بوٹن مین وینڈو منز۔

en: Showtunes
ks_IN: شو ٹیون

en: Shuffle
ks_IN: شفْل کْریو

en: Side left
ks_IN: سایڈ کھوفُر

en: Side right
ks_IN: سایڈ دوچُھن

en: Sigma
ks_IN: سیگما

en: Signaling mode of the extension AOT
ks_IN: سیگنلینگ موڈ ایکْسٹینشن اے او ٹی یُک

en: Silver
ks_IN: سیلور

en: Similarity
ks_IN: ہیشیر

en: Similarity threshold
ks_IN: ہیشر تھرش ہولڈْ

en: Simple
ks_IN: سادْ

en: Simple Karaoke filter
ks_IN: سادْ کیروکے فلٹر

en: Simple Preferences
ks_IN: سادْ ترجیحات

en: Simple decoder for Dolby Surround encoded streams
ks_IN: سادْ ڈیکوڈر ڈولبی سراونڈ اینکوڈیڈ سٹریمن باپت

en: Simple stereo widening effect
ks_IN: سادْ سیٹیریو وایڈینینگ ایفیکٹْہ

en: Simplified Chinese (ISO-2022-CN-EXT)
ks_IN: سادْ چینی ( آی ایس او۔۲۰۲۲۔سی این۔ای ایکْس ٹی)

en: Simplified Chinese Unix (EUC-CN)
ks_IN: سادْ چینی یونیکْس (ای یو سی۔سی این)

en: Sinc function (best quality)
ks_IN: سینک فنکشن (بہترین کالٹی)

en: Sinc function (fast)
ks_IN: سینک فنکشن (تیز)

en: Sinc function (medium quality)
ks_IN: سینک فنکشن ( میڈیم کالٹی)

en: SincR
ks_IN: سینک آر

en: Sindhi
ks_IN: سندھی

en: Single precision audio volume
ks_IN: سنگل پریسیجن آڈیو والیوم

en: Sinhalese
ks_IN: سینہالی

en: Size
ks_IN: سایِز

en: Size of code blocks in each subband
ks_IN: سایز کوڈ بُلاکن ہُند پریتھ سب بینڈس منز

en: Size of motion compensation blocks
ks_IN: سایز موشن کمپنسیشن بُلاکن ہُند

en: Size of stream in bytes
ks_IN: سِٹریم ہُند سایِز بایٹن منز

en: Size of the TS packet to encrypt. The encryption routines subtract the TS-header from the value before encrypting.
ks_IN: سایز ٹی ایس پیکیٹُک یوس اینکریپٹْہ کرُن چُھ۔ اینکریپشن روٹین چھ تفریق کران ٹی ایس۔ہیڈر ویلیو پیٹھ اینکریپٹینگ برونہہ۔

en: Size of the curve along the piece's edge
ks_IN: سایز کْروْ ہُند پیس کِس سطحس سْیتئ سْیتئ

en: Size of the video that will be displayed by the DirectShow plugin. If you don't specify anything the default size for your device will be used. You can specify a standard size (cif, d1, ...) or <width>x<height>.
ks_IN: سایِز ویڈیوہُک یوس ڈیسپْلے  گژھ بذریعہ ڈاریکٹْہ شو پْلگ اِن۔ اگر نْہ توہیہ کانہہ چیز مخصوص کْریو، ڈیفالٹْہ سایِز  یِیہ استعمال کرنْہ تُہندِ ڈیوایسُک۔ توہیہ ہیکیو مخصوص کْرتھ اکھ معیأری سایِز (cif, d1, ...) or <width>x<height>۔

en: Ska
ks_IN: سکا

en: Sketch
ks_IN: سیکیچ

en: Skin files |*.vlt;*.wsz;*.xml
ks_IN: سیکین فایلہ |*.vlt;*.wsz;*.xml

en: Skin resource file:
ks_IN: سیکین ریسورس فایل:

en: Skin to use
ks_IN: سیکین یوس استعمال کرُن چُھ

en: Skin whiten
ks_IN: سیکین وایٹْن

en: Skinnable Interface
ks_IN: سیکینیبْل اِنٹرفیس

en: Skins
ks_IN: سیکین

en: Skins customize player's appearance. You can activate them through preferences.
ks_IN: سیکین چھ کسٹامایز کران پْلییرْچ شکل۔ توہیہ ہیکیو تِم ایکٹیویٹ کْرتھ ترجیحاتو ذریعہ۔

en: Skip H.264 in-loop deblocking filter
ks_IN: سیکیپ کْریو ایچ ڈاٹ ۲۶۴ اِن۔لوپ ڈی بُلاکینگ فلٹر

en: Skip ads
ks_IN: ایڈ کْریو سیکیپ

en: Skip frame (default=0)
ks_IN: سیکیپ کْریو فریم  (ڈیفالٹْہ=0)

en: Skip frames
ks_IN: فریم کْریو سیکیپ

en: Skip idct (default=0)
ks_IN:  idct سیکیپ کْریو (ڈیفالٹْہ=0)

en: Skip loop filter
ks_IN: سیکیپ کْریو لوپ فلٹر

en: Skip the loop filter for H.264 decoding
ks_IN: سیکیپ کْریو لوپ فلٹر ایچ۔۲۶۴ ڈیکوڈینگ باپت

en: Skipping the loop filter (aka deblocking) usually has a detrimental effect on quality. However it provides a big speedup for high definition streams.
ks_IN: سیکیپ کران لوپ فلٹر (اےکے اے ڈیبُلاکینگ) چُھ آسان اکھ طے شُد اثر کالٹی پیٹھ۔ اماپوز یہ چُھ فراہم کران اکھ بوڈ سُپیڈ اپ ہاے ڈیفینیشن سِٹریمن باپت۔

en: Sky blue
ks_IN: سکاے بْلیو

en: Slides (images)
ks_IN: سلایڈْ (امیج)

en: Slides (text)
ks_IN: سلایڈْ (متن)

en: Slightly improve quality of SMP, at the cost of repeatability.
ks_IN: تھوڈا بڑھأیو کالٹی ایس ایم پی یِچ، دوہراونہ کِس قیمتس پیٹھ

en: Slo&wer
ks_IN: آہستْہ &

en: Slovak
ks_IN: سیلوویک

en: Slovenian
ks_IN: سلو وینین

en: Slow
ks_IN: آہستْہ

en: Slow Jam
ks_IN: سلو جیم

en: Slow Rock
ks_IN: آہستْہ راک

en: Slower
ks_IN: آہستْہ

en: Slower (fine)
ks_IN: آہستْہ (فایِن)

en: Small
ks_IN: لوکُٹ

en: Small Volume
ks_IN: لوکُٹ والیوم

en: Small preview
ks_IN: لوکُٹ پری ویو

en: Small preview size
ks_IN: لوکُٹ پری ویو سایِز

en: Smaller
ks_IN: کھوتْہ لوکْٹی

en: Smem
ks_IN: سیمیم

en: Snapshot
ks_IN: سینیپ شاٹ

en: Socks proxy
ks_IN: ساکْس پراکزی

en: Soft
ks_IN: سافٹْہ

en: Soft rock
ks_IN: سافٹْہ راک

en: Soften
ks_IN: نرم بناون

en: Softening value
ks_IN: سافٹینینگ ویلیو

en: Software
ks_IN: سافٹْہ وِیر

en: Software gain
ks_IN: سافٹْہ وِیر گین

en: Soloist
ks_IN: سولواِسٹْہ

en: Somali
ks_IN: سومالی

en: Some French channels do not flag their subtitling pages correctly due to a historical interpretation mistake. Try using this wrong interpretation if your subtitles don't appear.
ks_IN: کینہہ فرینچ چنلْہ چھ نْہ فْلیگ کران تِہند سب ٹایٹلینگ پیج صحیح پأٹھ اکہ تأریخی سمجنْچ غلطی موجوب۔ کوشش کْریو استعمال کرنْچ یہ غلط سمجھ اگر نْہ تُہند سب ٹایٹل ظأہر گژھان۔

en: Some subtitle formats allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting.
ks_IN: کینہ سب ٹایٹل فارمیٹ چھ اجازت دِوان متن فارمیٹینگ۔ وی ایل سی چُھھ پارٹلی لاگو کران یہ، مگر توہیہ ہیکیو ژأرتھ تمام فارمیٹینگ ڈیسیبْل کرْنئ۔

en: Sonata
ks_IN: سوناٹا

en: Song Description
ks_IN: بأتھْچ وضاحت

en: Sort by
ks_IN: سارٹ کْریو بذریعہ

en: Sotho, Southern
ks_IN: سوتھو، جنوبی

en: Soul
ks_IN: سول

en: Sound Clip
ks_IN: ساوُنڈ کْلِپ

en: Sound Delay
ks_IN: ساونڈ ڈیلے

en: Sound Engineer
ks_IN: آواز انجینر

en: Soundtrack
ks_IN: ساونڈ ٹریک

en: Source
ks_IN: سورس

en: Source aspect ratio
ks_IN: سورس آسپیکٹْہ ریشیو

en: Source directory
ks_IN: سورس ڈاریکٹری

en: Source:
ks_IN: سورس:

en: Sout stream
ks_IN: ساوُٹ سِٹریم

en: Sout stream modules allow to build a sout processing chain. Please refer to the Streaming Howto for more information. You can configure default options for each sout stream module here.
ks_IN: ساوٹ سِٹریم ماڈیول چُھ توہیہ اجازت دِوان بناونس منز اکھ ساوٹ پراسیسینگ چین۔ مہربأنی کْرتھ کْریو ریفر سٹریم ہاو ٹو کُن مزید انفارمیشن باپت۔ توہیہ ہیکیو ییتنس کنفیگر کْرتھ ڈیفالٹہ اوپشن پریتھ ساوٹ سِٹریم ماڈیولس باپت۔

en: South-Eastern European (Latin-10)
ks_IN: جنوب۔مشرقی یورپیین (لاطینی۔۱۰)

en: Southern Rock
ks_IN: جنوبی راک

en: Sp&eed
ks_IN: سُپیڈ &

en: Space
ks_IN: سُپیس

en: Spacer
ks_IN: سُپیسر

en: Spanish
ks_IN: سُپینی

en: Spatial
ks_IN: سُپیشل

en: Spatial blur
ks_IN: سُپیشل بْلر

en: Spatial chroma strength
ks_IN: سُپیشل کروما طاقت

en: Spatial chroma strength (0-254)
ks_IN: سُپیشل کروما طاقت (0-254)

en: Spatial luma strength
ks_IN: سُپیشل لوما طاقت

en: Spatial luma strength (0-254)
ks_IN: سُپیشل لوما طاقت (0-254)

en: Spatializer
ks_IN: سپیشلایزر

en: Speaker configuration
ks_IN: سُپیکر کنفگریشن

en: Special modules
ks_IN: خاص ماڈیول

en: Specifies the services discovery modules to preload, separated by colons. Typical value is "sap".
ks_IN: مخصوص کْریو سْروس ڈیسکوری ماڈیول یوس پری لوڈ کرُن چُھ، یوس الگ کْرتھ آسہ کولنو سْیت۔ عام ویلیو چُھ  "sap" ۔

en: Specify AAC audio profile to use
ks_IN: مخصوص کْریو اے اے سی آڈیو پروفایل یوس استعمال کرُن چُھ

en: Specify H.264 level (as defined by Annex A of the standard). Levels are not enforced; it's up to the user to select a level compatible with the rest of the encoding options. Range 1 to 5.1 (10 to 51 is also allowed). Set to 0 for letting x264 set level.
ks_IN: مخصوص کْریو ایچ ڈاٹ ۲۶۴ لیول ( یہ ذن واضح کورمُت چُھ بزریعہ اینیکْس اے معیار)۔ لیولْہ چھ نْہ لاگو کرنْہ آمژ؛ یہ چُھ یوزرس تام ژارْنئ اکھ لیول یوس کمپیٹیبْل چھ باقین اینکوڈینگ اوپشنن سْیت۔ رینج چُھ ۱ پیٹھ ۵۔۱ تام ( ۱۰ پیٹھ ۵۱ تام تِہ چُھ اجازت)۔ سیٹ کران ۰ کُن اجازت دِنْہ باپت سیٹ لیول x264 ۔

en: Specify H.264 profile which limits are enforced over other settings
ks_IN: مخصوص کریو ایچ ڈاٹ ۲۶۴ پروفایل ذِ کم حد یِین لاگو کرنْہ باقین سیٹینگن پیٹھ

en: Specify a delay (in ms) for this elementary stream. Positive means delay and negative means advance.
ks_IN: مخصوص کْریو اکھ ڈیلے ( ملی سیکنڈن منز) یتھ ایلمینٹری ستریم باپت۔ مثبت مطلب گو ڈیلے تْہ منفی مطلب گو ایڈوانْس۔

en: Specify an ISO-639 code (three characters) for this elementary stream
ks_IN: مخصوص کْریو اکھ آی ایس او۔۶۳۹ کوڈ (ترے کریکٹر) یتھ ایلمینٹری سٹریم باپت

en: Specify an identifier integer for this elementary stream
ks_IN: مخصوص کْریو اکھ آیڈینٹیفایر انٹیجر یتھ ایلمینٹری سٹریمس باپت

en: Specify an identifier string for this subpicture
ks_IN: مخصوص کْریو اکھ آیڈینٹیفایر سِترینگ یتھ سب پیکچر باپت

en: Specify an new identifier integer for this elementary stream
ks_IN: مخصوص کْریو اکھ نُو آیڈینٹیفایر اِنٹیجر یتھ ایلمینٹری سٹریم باپت

en: Specify the AAC audio profile to use for encoding the audio bitstream. It takes the following options: main, low, ssr (not supported),ltp, hev1, hev2 (default: low). hev1 and hev2 are currently supported only with libfdk-aac enabled libavcodec
ks_IN: مخصوص کْریو اے اے سی آڈیو پروفایل یوس استعمال کرُن چُھ اینکوڈ کرنْہ باپت آڈیو بِٹ سِٹریم۔ یہ چُھ یِم اوپشن رٹان: مین، کم، ایس ایس آر (تعاون بغیر)، آی ٹی پی، ہیو۱، ہیو۲ (ڈیفالٹہ: کم)۔ ہیو۱ تْہ ہیو۲  اس چُھ وْنکینس تعاون صرف  لِب ایف ڈی کی۔اے اے سی اینیبلْڈ لِب اے وی کوڈیکس سْیت

en: Specify the codec level explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. '4.2' for mpeg4-part10 or 'low' for mpeg2
ks_IN: مخصوص کْریو یہ کوڈیک لیول نْنئ پأٹھ۔ اگر نْہ توہیہ کْریو، کوڈیک کرِ طے صحیح پروفایل باقی سورسو پیٹھ، مثلن ریزیولوشن تْہ بِٹ ریٹ۔ مثلن ۴۔۲ چُھ ایم پیگ۴۔پارٹ ۱۰ باپت یا کم ایم پیگ ۲ باپت

en: Specify the codec profile explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. 'high'
ks_IN: مخصوص کْریو کوڈیک پروفایل ننِہ وان۔ اگر نْہ توہیہ کْریو، کوڈیک کرِ طے صحیح پروفایل باقیو سورسو پیٹھ، مثلن ریزیولوشن تْہ بِٹ ریٹ۔ مثلن ہاے

en: Specify the deinterlace module to use.
ks_IN: مخصوص کْریو ڈی اِنٹر لیس ماڈیول یوس استعمال کرُن چُھ۔

en: Specify the log filename.
ks_IN: مخصوص کْریو لاگ فایل ناو

en: Specify the logging format.
ks_IN: مخصوص کْریو لاگینگ فارمیٹ۔

en: Spectral sections
ks_IN: سُپیکترل سیکشن

en: Spectrometer
ks_IN: سُپیکٹرومیٹر

en: Spectrum
ks_IN: سُپیکٹرم

en: Spectrum analyser
ks_IN: سُپیکٹرم اینالایزر

en: Spectrum inversion
ks_IN: سُپیکٹرم اِنوأرجن

en: Speech
ks_IN: بول چال

en: Speed of feeds
ks_IN: فیڈن ہْنز سُپیڈ

en: Speed of the RSS/Atom feeds in microseconds (bigger is slower).
ks_IN: آر ایس ایس یا ایٹم فیڈن ہْنز سُپیڈ مایکرو سیکنڈن منز ( بوڈ گو سُست)۔

en: Speed selector
ks_IN: سُپیڈ سیلیکٹر

en: Speed: %.2fx
ks_IN: سُپیڈ:%.2fx

en: Speex
ks_IN: سُپیکْس

en: Speex audio decoder
ks_IN: سُپیکْس آڈیو ڈیکوڈر

en: Speex audio encoder
ks_IN: سُپیکْس آڈیو اینکوڈر

en: Speex audio packetizer
ks_IN: سُپیکْس آڈیو پیکیٹایزر

en: Speex resampler
ks_IN: سُپیکْس ریسیمپلر

en: Split segments anywhere
ks_IN: سُپلِٹ کریو سیگمینٹ کونِہ تِہ جاے

en: Split the video in multiple windows to display on a wall of screens
ks_IN: سُپلِٹ کْریو ویڈیو ملٹیپُل وینڈوہن منز ڈیسپْلے کرنْہ باپت سکرینن ہْندس أکس دیوارس پیٹھ

en: Splits video in two same parts, like in a mirror
ks_IN: ویڈیو کْریو سُپلِٹ دون ہیوین پارٹن منز، ذن تْہ میررس منز آسِہ

en: Splitter
ks_IN: سُپلیٹر

en: Standard
ks_IN: معیأری

en: Standard Definition (576 or 480 lines)
ks_IN: معیأری وضاحت ( ۵۷۶ یا ۴۸۰ لاینْہ)

en: Standard stream output
ks_IN: معیأری سٹریم آوٹ پُٹ

en: Start
ks_IN: شروع

en: Start Time
ks_IN: شروع ٹایم

en: Start VLC with only a systray icon
ks_IN: وی ایل سی کْریو شروع صرف أکس سسٹرے آیکنس سْیت

en: Start VLC with:
     - normal mode
     - a zone always present to show information as lyrics, album arts...
     - minimal mode with limited controls
ks_IN: شروع کْریو وی ایل سی:
     - نارمل موڈ سْیتئ
     - اکھ زون چُھ ہمیشہ موجود ہاونْہ باپت جانکأری مثلن بول، ایلبم آرٹ۔ ۔ 
     - مینیمل موڈ محدود کنٹرولن سان

en: Start directly in menu
ks_IN: مینیوہس منز کْریو ڈاریکٹْہ شروع

en: Start in minimal view (without menus)
ks_IN: شروع کْریو مینیمل ویوس منز (مینیوہو بغیر)

en: Start in minimal view mode
ks_IN: شروع کْریو مینیمل ویو موڈس منز

en: Start playback of new items immediately once they were added.
ks_IN: شروع کْریو پْلے بیک نْوین آیٹمن ہُند فورن ییلہ تِم جمع کرنْہ یِین۔

en: Start the DVD directly in the main menu. This will try to skip all the useless warning introductions.
ks_IN: ڈی وی ڈی کْریو ڈعریکٹْہ مین مینیوہس منز شروع۔ یہ کرِ کوشش سیکیپ کرنْک تمام بے فأیدْ آگأہی تعارُف۔

en: Start time
ks_IN: شروع ٹایم

en: Start video in fullscreen mode
ks_IN: ویڈیو کْریو شروع فُل سکرین موڈس منز

en: Starting Position
ks_IN: شروع جاے

en: Statistics
ks_IN: سیٹیٹیسٹیکْس

en: Statistics video output
ks_IN: سیٹیٹیسٹیکْس ویڈیو آوٹ پُٹ

en: Stats
ks_IN: سیٹیٹس

en: Stats decoder
ks_IN: سیٹیٹس ڈیکوڈر

en: Stats decoder function
ks_IN: سیٹیٹس ڈیکوڈر فنکشن

en: Stats demux
ks_IN: سیٹیٹس ڈیمکْس

en: Stats demux function
ks_IN: سیٹیٹس ڈیمکْس فنکشن

en: Stats encoder function
ks_IN: سیٹیٹس اینکوڈر فنکشن

en: Status
ks_IN: سیٹیٹس

en: Status Bar
ks_IN: سیٹیٹس بار

en: Step Backward
ks_IN: پتھ پْکیو

en: Step Forward
ks_IN: برونہہ پْکیو

en: Step backward
ks_IN: پتھ پْکیو

en: Step forward
ks_IN: برونہہ پْکیو

en: Stereo
ks_IN: سیٹیریو

en: Stereo Enhancer
ks_IN: سیٹیریو اینہینسر

en: Stereo audio mode
ks_IN: سیٹیریو آڈیو موڈ

en: Stereo audio output mode
ks_IN: سیٹیریو آڈیو آوٹ پُٹ موڈ

en: Stereo mode
ks_IN: سیٹیریو موڈ

en: Stereo to mono downmixer
ks_IN: سیٹیریو پیٹھ مونو ڈاون میکسرس کُن

en: Stop
ks_IN: رُکأیو

en: Stop playback
ks_IN: پْلے بیک رُکأیو

en: Stop the A to B loop
ks_IN: رُکأیو ات بی لوپس کُن

en: Stop the playlist after each played playlist item.
ks_IN: رُکأیو پْلے لِسٹْہ پریتھ پْلے کرنْہ آمُت پْلے لِسٹْہ آیٹم باپت۔

en: Stop time
ks_IN: رُکنُک ٹایم

en: Stream
ks_IN: سٹریم

en: Stream %d
ks_IN: سٹریم %d

en: Stream Announcement
ks_IN: سٹریم اعلان

en: Stream Announcing
ks_IN: سِٹریم اعلان

en: Stream Destination
ks_IN: سٹریم منزل

en: Stream ID of the audio track to use.
ks_IN: سِٹریم آی ڈی آڈیو ٹریکْچ یوس استعمال کرُن چُھ۔

en: Stream ID of the subtitle track to use.
ks_IN: سِٹریم آی ڈی سب ٹایٹل  ٹریکْچ یوس استعمال کرُن چُھ۔

en: Stream MP3
ks_IN: سِٹریم ایم پی ۳

en: Stream Output
ks_IN: سٹریم آوٹ پُٹ

en: Stream all elementary streams
ks_IN: سٹریم کْریو تمام ایلمینٹری سٹریم

en: Stream all elementary streams (video, audio and subtitles)
ks_IN: سٹریم کْریو تمام ایلمینٹری سِٹریم ( ویڈیو، آڈیو تْہ سب ٹایٹل)

en: Stream bitrate
ks_IN: سٹریم بِٹ ریٹ

en: Stream description
ks_IN: سِٹریم وضاحت

en: Stream filter module
ks_IN: سٹریم فلٹر ماڈیول

en: Stream filters
ks_IN: سِٹریم فلٹر

en: Stream filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. Use with care...
ks_IN: سِٹریم فلٹر چھ خاص ماڈیول تم ذن اجازت دوان چھ ایڈوانسْڈ آپریشنن وی ایل سی کِس اِنپُٹ سایڈس۔ استعمال کْریو خیال سان۔ ۔ ۔

en: Stream identifier
ks_IN: سِٹریم آیڈینٹیفایر

en: Stream name
ks_IN: سِٹریم ناو

en: Stream number of the audio track to use (from 0 to n).
ks_IN: سِٹریم نمبر آڈیو ٹریکُک یوس استعمال کرُن چُھ ( ۰ پیٹھ اینس تام)۔

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
ks_IN: سِٹریم نمبر سب ٹایٹلُ  ٹریکُک یوس استعمال کرُن چُھ ( ۰ پیٹھ اینس تام)۔

en: Stream output
ks_IN: سٹریم آوٹ پُٹ

en: Stream output muxer caching (ms)
ks_IN: سٹریم آوٹ پُٹ مکسر کیشینگ (ایم ایس)

en: Stream output settings are used when acting as a streaming server or when saving incoming streams.
    Streams are first muxed and then sent through an "access output" module that can either save the stream to a file, or stream it (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout streams modules allow advanced stream processing (transcoding, duplicating...).
ks_IN: سٹریم آوٹ پُٹ سیٹینگ چھ استعمال کرنْہ یوان  ییلہ ایکٹْہ کران چھ بطور اکھ سِٹریمینگ سْرور یا ییلہ محفوظ کران چُھ اِنکمینگ سِٹریم۔
    سٹریم چھ گوڈْ مکْس کرنْہ یوان تْہ پتْہ سوزنْہ یوان اکِہ  "ایسیس آوٹ پُٹ"  ماڈیول ذریعہ یوس ذن یا سِٹریم محفوظ کْرتھ ہیکِہ أکِس فایلہ کُن، یا کرِ یہ سِٹریم (UDP, HTTP, RTP/RTSP)۔ 
    سیٹاوُٹ سِٹریم ماڈیول چھ اجازت دِوان ایڈوانسْڈ سِٹریم پراسیسینگ ( ٹرانسکوڈینگ، ڈُپلیکیٹینگ۔ ۔ ۔ )۔

en: Stream output string.
    This is automatically generated when you change the above settings,
    but you can change it manually.
ks_IN: سٹریم کْریو آوٹ پُٹ سِٹرینگ۔
    یہ چُھ آٹومیٹیکلی جنریٹ گژھان ییلہ توہیہ ہیرمِہ سیٹینگ تبدیل کران چھیو،
    مگر توہیہ ہیکیو یہ مینولی تبدیل کْرتھ۔

en: Stream output to memory buffer
ks_IN: سٹریم آوٹ پُٹ میموری بفرس کُن

en: Stream public
ks_IN: سِٹریم پبلِک

en: Stream...
ks_IN: سِٹریم ۔ ۔ ۔

en: Streamable
ks_IN: سٹریمیبْل

en: Streaming / Transcoding failed
ks_IN: سِٹریمینگ یا ٹرانسکوڈینگ گْے ناکام

en: Streaming and Transcoding Options
ks_IN: سٹریمینگ تْہ ٹرانسکوڈینگ اوپشن

en: Streaming deinterlace mode
ks_IN: سٹریم کران ڈی اِنٹرلیس موڈ

en: Strength
ks_IN: طاقت

en: Strength of AQ
ks_IN: اے کیو ہُک طاقت

en: Strength of psychovisual optimization, default is "1.0:0.0"
ks_IN: طاقت سایکو ویجول اوپٹیمایزیشن ہُند، ڈیفالٹْہ چُھ  "1.0:0.0"

en: Strength to reduce blocking and blurring in flat
    and textured areas, default 1.0 recommended to be between 0..2
     - 0.5: weak AQ
     - 1.5: strong AQ
ks_IN: طاقت کم کرنْہ باپت بُلاکینگ تْہ بلْیرینگ فلیٹس منز
    
     تْہ ٹیکْسچر والین علاقن منز، ڈیفالٹْہ ۱۔۰ چھ سُفارش آسنْچ ۰۔۔۲منفی ۰۔۵: ویک اے کیو
    منفی۱۔۵: مضبوط اے کیو

en: Strength used to modify the value of a pixel
ks_IN: طاقت یوس استعمال گژھان چُھ تبدیل کرنْہ باپت اکہ پیکزلُک ویلیو

en: Strict standard compliance
ks_IN: سِٹریکٹْہ معیأری کمپلای۔نس

en: Stride Length
ks_IN: سِٹرایِڈ زیچھر

en: Stuff
ks_IN: سیٹف

en: Sub &Track
ks_IN: سب ٹریک &

en: Sub sync: bookmarked audio time
ks_IN: سب سینک: بوک مارکڈ آڈیو ٹایم

en: Sub sync: bookmarked subtitle time
ks_IN: سب سینک: بوک مارکڈ  سب ٹایٹل  ٹایم

en: Sub sync: corrected %i ms (total delay = %i ms)
ks_IN: سب سینک: ٹھیک کرنہ آمُت %i ms (کُل ڈیلے = %i ms)

en: Sub sync: delay reset
ks_IN: سب سینک: ڈیلے آو ریسیٹ کرنْہ

en: Sub sync: set bookmarks first!
ks_IN: سب سینک: گوڈْ کْریو بوک مارْک سیٹ!

en: Sub-Title
ks_IN: سب۔ٹایٹل

en: Subdirectory behavior
ks_IN: سب ڈاریکٹری طریق کار

en: Subject
ks_IN: سبجکٹْہ

en: Submission of played songs to last.fm
ks_IN: سبمیشن پْلیڈ سانگن ہُند پْتیم ڈاٹ ایف ایمس کُن

en: Submit played tracks stats to Last.fm
ks_IN: سبمِٹ کْریو پْلیڈ ٹریک سیٹیٹ لاسٹْہ ڈاٹ ایف ایمس

en: Subpicture position
ks_IN: سب  پیکچر جاے

en: Subpictures
ks_IN: سب پیکچر

en: Subpictures filter module
ks_IN: سب پیکچر فلٹر ماڈیول

en: Subpictures source module
ks_IN: سب پیکچر سورس ماڈیول

en: Subpixel motion estimation and partition decision quality
ks_IN: سب پیکزل موشن ایستیمیشن تْہ پارٹیشن ڈیسیجن کالٹی

en: Subscreen left
ks_IN: سب سکرین کھوفُر

en: Subscreen top
ks_IN: سب سکرین ٹاپ

en: Subscribe
ks_IN: سبسکرایِب کْریو

en: Subscribe to a podcast
ks_IN: أکس پوڈ کاسٹس کُن کْریو سبسکرایب

en: Subsdelay
ks_IN: سبس ڈیلے

en: Subti&tle
ks_IN: سب ٹایٹل &

en: Subtitle
ks_IN: سب ٹایٹل

en: Subtitle & On Screen Display Settings
ks_IN: سب ٹایٹل تْہ آن سکرین ڈیسپْلے سیٹینگ

en: Subtitle Delay
ks_IN: سب ٹایٹل ڈیلے

en: Subtitle File
ks_IN: سب ٹایٹل فایل

en: Subtitle Files
ks_IN: سب ٹایٹل فایلْہ

en: Subtitle Language
ks_IN: سب ٹایٹل زبان

en: Subtitle Track
ks_IN: سب ٹایٹل ٹریک

en: Subtitle alignment
ks_IN: سب ٹایٹل ایلایِنمینٹ

en: Subtitle autodetection fuzziness
ks_IN: سب ٹایٹل آٹو ڈیٹیکشن فزی نیس

en: Subtitle autodetection paths
ks_IN: سب ٹایٹل آٹو ڈیٹیکشن پاتھ

en: Subtitle codec
ks_IN: سب ٹایٹل کوڈیک

en: Subtitle codecs
ks_IN: سب ٹایٹل کوڈیکْس

en: Subtitle delay
ks_IN: سب ٹایٹل ڈیلے

en: Subtitle delay %i ms
ks_IN: سب ٹایٹل ڈیلے%i ms

en: Subtitle delay down
ks_IN: سب ٹایٹل ڈیلے ڈاوُن

en: Subtitle delay up
ks_IN: سب ٹایٹل ڈیلے اپ

en: Subtitle description
ks_IN: سب ٹایٹل وضاحت

en: Subtitle duration factor:
ks_IN: سب ٹایٹل مُدت فیکٹر:

en: Subtitle effects
ks_IN: سب ٹایٹل ایفیکٹْہ

en: Subtitle encoder
ks_IN: سب ٹایٹل اینکوڈر

en: Subtitle encoding
ks_IN: سب ٹایٹل اینکوڈینگ

en: Subtitle format
ks_IN: سب ٹایٹل فارمیٹ

en: Subtitle justification
ks_IN: سب ٹایٹل جسٹیفیکیشن

en: Subtitle language
ks_IN: سب ٹایٹل زبان

en: Subtitle languages
ks_IN: سب ٹایٹل زبان

en: Subtitle position %d px
ks_IN: سب ٹایٹل جاے%d px

en: Subtitle position down
ks_IN: سب ٹایٹل جاے ڈاون

en: Subtitle position up
ks_IN: سب ٹایٹل جاے اپ

en: Subtitle position: no active subtitle
ks_IN: سب ٹایٹل جاے: کانہہ ایکٹیو سب ٹایٹل چُھ نْہ

en: Subtitle renderers using libass
ks_IN: سب ٹایٹل رینڈرر یوس استعمال کران چُھ لِبیس

en: Subtitle speed:
ks_IN: سب ٹایٹل سُپیڈ:

en: Subtitle sync / bookmark audio timestamp
ks_IN: بوک مارْک آڈیو ٹایِم سیٹیمپ / سب ٹایٹل سینک

en: Subtitle sync / bookmark subtitle timestamp
ks_IN: بوک مارْک سب ٹایٹل ٹایِم سیٹیمپ / سب ٹایٹل سینک

en: Subtitle sync / reset audio & subtitle synchronization
ks_IN:  ریسیٹ  کْریو آڈیو  &سب ٹایٹل ٹایِم سینکرونایزیشن / سب ٹایٹل سینک

en: Subtitle sync / synchronize audio & subtitle timestamps
ks_IN:  سینکرونایِز کْریو آڈیو  &سب ٹایٹل ٹایِم سیٹیمپ / سب ٹایٹل سینک

en: Subtitle text encoding
ks_IN: سب ٹایٹل متن اینکوڈینگ

en: Subtitle track
ks_IN: سب ٹایٹل ٹریک

en: Subtitle track ID
ks_IN: سب ٹایٹل ٹریک آی ڈی

en: Subtitle track synchronization:
ks_IN: سب ٹایٹل ٹریک سینکرونایزیشن:

en: Subtitle track: %s
ks_IN: سب ٹایٹل ٹریک: %s

en: Subtitles
ks_IN: سب ٹایٹل

en: Subtitles (advanced)
ks_IN: سب ٹایٹل (ایڈوانسْڈ)

en: Subtitles (images)
ks_IN: سب ٹایٹل (امیج)

en: Subtitles / OSD
ks_IN: سب ٹایٹل یا او ایس ڈی

en: Subtitles Track
ks_IN: سب ٹایٹل ٹریک

en: Subtitles/Video
ks_IN: سب ٹایٹل یا ویڈیو

en: Sundanese
ks_IN: سُنڈانیز

en: Support for VDR recordings (http://www.tvdr.de/).
ks_IN: امداد وی ڈی آر ریکارڈینگن باپت  (http://www.tvdr.de/)  ۔

en: Surround
ks_IN: سراوُنڈ

en: Surround 4.0
ks_IN: سراوُنڈ ۴۔۰

en: Surround 4.1
ks_IN: سراوُنڈ ۴۰۱

en: Surround 5.0
ks_IN: سراوُنڈ ۴۔۰

en: Surround 5.1
ks_IN: سراوُنڈ ۴۰۱

en: Surround 7.1
ks_IN: سراوُنڈ ۷۔۱

en: Surround delay (ms)
ks_IN: سراوُنڈ ڈیلے (ملی سیکنڈ)

en: Surround delay, in ms. Usual values are from 5 to 40 ms.
ks_IN: سراوُنڈ ڈیلے، ملی سیکنڈن منز۔ عام ویلیو چھ ۵ پیٹھ ۴۰ ملی سیکنڈن تام۔

en: Surround effect level (from 0 to 100, default value is 0).
ks_IN: سراوُنڈ ایفیکٹْہ لیول ( ۰ پیٹھ ۱۰۰ تام، ڈیفالٹْہ ویلیو چُھ ۰)۔

en: Surround level
ks_IN: سراوُنڈ لیول

en: Swahili
ks_IN: سو واہالی

en: Swati
ks_IN: سواتی

en: Swedish
ks_IN: سُویڈِش

en: Sweep Depth
ks_IN: سوویپ سْنیر

en: Sweep Rate
ks_IN: سویپ ریٹ

en: Swing
ks_IN: سُوینگ

en: Switch to full preferences view
ks_IN: سوچ کْریو  فُل ترجیحات ویو کُن

en: Switch to simple preferences view
ks_IN: سوچ کْریو سادْ ترجیحات ویو کُن

en: Swscale
ks_IN: ایس ڈبلیو سیکیل

en: Symbol rate (bauds)
ks_IN: سمبُل ریٹ (باڈْس)

en: Symphonic Rock
ks_IN: سِمفونیک راک

en: Symphony
ks_IN: سِمفونی

en: Sync on Intra Frame
ks_IN: سینک اِنٹرا فریمس پیٹھ

en: Synchronization
ks_IN: سینکرونایزیشن

en: Synchronize left and right
ks_IN: کھوفُر تْہ دوچُھن کْریو سینکرونایز

en: Synchronize top and bottom
ks_IN: ٹاپ تْہ باٹم کْریو سینکرونایز

en: Synchronous writing
ks_IN: سینکرونس لکھأئ

en: Synthesis gain
ks_IN: سینتھیسیز گین

en: Synthpop
ks_IN: سینتھ پاپ

en: System Sound Output Device
ks_IN: سسٹم ساوُنڈ آوٹ پُٹ ڈیوایس

en: System V shared memory segment ID of the frame buffer (this is ignored if --shm-file is specified).
ks_IN: سسٹم وی ین کور شییر میموری سیگمینٹ آی ڈی فریم بفرُک ( یہ چُھ یک طرف تراونْہ یوان اگر ۔ ۔ایس ایچ ایم۔فایل مخصوص کرنْہ یِیہ)۔

en: System codeset
ks_IN: سسٹم  کوڈ سیٹ

en: System's default
ks_IN: سسٹمُک ڈیفالٹْہ

en: Systray icon
ks_IN: سسٹرے آیکن

en: T&itle
ks_IN: عنوان &

en: T.140 text encoder
ks_IN: متن اینکوڑد T.140

en: TCP command input
ks_IN: ٹی سی پی کمانڈ اِنپُٹ

en: TCP connection timeout
ks_IN: ٹی سی پی کنیکشن ٹایم آوُٹ

en: TCP input
ks_IN: TCPاِنپُٹ

en: TCP/UDP timeout (ms)
ks_IN: TCP/UDPٹایم آوٹ  (ms)

en: TLS cipher priorities
ks_IN: ٹی ایل ایس صفر ترجیحات

en: TLS server support for OS X
ks_IN: سرور تعاونTLS باپت  OS X

en: TLS support for OS X and iOS
ks_IN: تعاون TLS باپت  OS X تْہ iOS

en: TS muxer (libdvbpsi)
ks_IN: مکزر  TS  (libdvbpsi)

en: TTA demuxer
ks_IN: ٹی ٹی اے ڈیمکسر

en: TV - analog
ks_IN: ٹی وی ۔ اینالاگ

en: TV - digital
ks_IN: ٹی وی۔ ڈیجیٹل

en: TV channels are grouped by transponder (a.k.a. multiplex) on a given frequency. This is required to tune the receiver.
ks_IN: ٹی وی چنلْہ چھ گروپ کرنْہ یوان ٹرانپونڈر ذریعہ ( اےڈاٹ کے ڈاٹ اے ڈاٹ ملٹی پْلیکْس) أکِس دِنْہ آمژِ فریکونسی پیٹھ۔ یہ چھ ضرورت ریسیور ٹیون کرنْہ باپت۔

en: TV-range is usually used colorrange, defining this to true will enable libx264 to use full colorrange on encoding
ks_IN: ٹی وی ۔رینج چُھ عام طور استعمال کرنْہ یِنْہ وول رنگ رینج، یہ ٹرو واضح کرنْہ سیت گژھ اینیبْل لِب ایکْس ۲۶۴ استعمال کرنْہ باپت فُل کلر رینج اینکوڈینگ پیٹھ

en: TY Stream audio/video demux
ks_IN: ٹی واے سٹریم آڈیو یا ویڈیو ڈیمکْس

en: Tab
ks_IN: ٹیب

en: Tagalog
ks_IN: ٹیگالوگ

en: Tahitian
ks_IN: ٹاہیٹین

en: Tajik
ks_IN: تاجِک

en: Take &Snapshot
ks_IN: سینیپ شاٹ تُلیو &

en: Take a snapshot
ks_IN: اکھ سینیپ شاٹ تُلیو

en: Take video snapshot
ks_IN: ویڈیو سینیپ شاٹ تُلیو

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
ks_IN: چُھ اکھ ویڈیو سینیپ شاٹ تُلان تْہ یہ لیکھان ڈیسکِہ۔

en: Tamil
ks_IN: تامل

en: Tango
ks_IN: ٹینگو

en: Target Usage
ks_IN: ٹارگیٹ استعمال

en: Target bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
ks_IN: ٹارگیٹ بِٹ ریٹ کے بی پی ین منز ییلہ اینکوڈ کران آسو لگاتار بِٹ ریٹ موڈس منز

en: Target bitrate of the transcoded audio stream.
ks_IN: ٹارگیٹ بِٹ ریٹ ٹرانسکوڈیڈ آڈیو سٹریمُک۔

en: Target bitrate of the transcoded video stream.
ks_IN: ٹارگیٹ بِٹ ریٹ ٹرانسکوڈیڈ ویڈیو سٹریمُک۔

en: Target output frame rate for the video stream.
ks_IN: ٹارگیٹ آوٹ پُٹ فریم ریٹ ویڈیو سٹریم باپت۔

en: Tatar
ks_IN: ٹاٹار

en: Teal
ks_IN: ٹیل

en: Techno
ks_IN: ٹیکنو

en: Techno-Industrial
ks_IN: ٹیکنو ۔اِنڈسٹریل

en: Teletext
ks_IN: ٹیلی ٹیکْسٹْہ

en: Teletext Activation
ks_IN: ٹیلی ٹیکْسٹْہ ایکٹیویشن

en: Teletext alignment
ks_IN: ٹیلی ٹیکْسٹْہ ایلایِنمینٹ

en: Teletext configuration
ks_IN: ٹیلی ٹیکْسٹْہ کنفیگریشن

en: Teletext language
ks_IN: ٹیلی  ٹیکْسٹْہ زبان

en: Teletext page
ks_IN: ٹیلی ٹیکْسٹْہ پیج

en: Teletext subtitles
ks_IN: ٹیلی ٹیکْسٹْہ سب ٹایٹل

en: Teletext subtitles decoder
ks_IN: ٹیلی ٹیکْسٹْہ سب ٹایٹل ڈیکوڈر

en: Teletext subtitles: hearing impaired
ks_IN: ٹیلی ٹیکْسٹْہ سب ٹایٹل: بوزنس منز ناخیز

en: Teletext text subtitles
ks_IN: ٹیلی ٹیکْسٹْہ ٹیکْسٹہ سب ٹایٹل

en: Teletext transparency
ks_IN: ٹیلی ٹیکْسٹْہ ٹرانسپیرینسی

en: Teletext: additional information
ks_IN: ٹیلی ٹیکْسٹْہ: اضأفی انفارمیشن

en: Teletext: program schedule
ks_IN: ٹیلی ٹیکْسٹْہ: پروگرام شڈول

en: Tell VLC that it is being launched due to a file association in the OS
ks_IN: وی ایل سی یس وْنیو ذِ یہ چُھ لانچ کرنْہ یوان  کیازِ کہ اتھ چھ اکھ فایل ایسوسیشن او ایسس منز

en: Tell lirc to read this configuration file. By default it searches in the users home directory.
ks_IN: وْنیو لیرْکس یہ کنفیگریشن فایل پرنْہ باپت۔ ڈیفالٹْہ ذریعہ چُھ یہ تلاش کران یوزر سْنز ہوم ڈاریکٹری منز۔

en: Telnet
ks_IN: ٹیل نیٹ

en: Telugu
ks_IN: تیلگو

en: Temporal
ks_IN: ٹیمپورل

en: Temporal chroma strength
ks_IN: ٹیمپورل کروما طاقت

en: Temporal chroma strength (0-254)
ks_IN: ٹیمپورل کروما طاقت (0-254)

en: Temporal luma strength
ks_IN: ٹیمپورل لوما طاقت

en: Temporal luma strength (0-254)
ks_IN: ٹیمپورل لوما طاقت (0-254)

en: Temporal-spatial
ks_IN: ٹیمپورل۔سُپیشل

en: Terrestrial reception parameters
ks_IN: ٹیریسٹریل ریسیپشن پیرامیٹر

en: Terror
ks_IN: ٹیرر

en: Text
ks_IN: متن

en: Text Color
ks_IN: متن رنگ

en: Text Size
ks_IN: متن سایِز

en: Text default color
ks_IN: متن ڈیفالٹْہ رنگ

en: Text file
ks_IN: متن فایل

en: Text identifier for the callback functions
ks_IN: ٹیکْسٹْہ آیڈینٹیفایر کال بیک فنکشنن باپت

en: Text opacity
ks_IN: ٹیکْسٹْہ اوپیسٹی

en: Text position
ks_IN: متن جاے

en: Text renderer
ks_IN: متن رینڈرر

en: Text rendering module
ks_IN: متن رینڈرینگ ماڈیول

en: Text subtitle decoder
ks_IN: متن سب ٹایٹل ڈیکوڈر

en: Text subtitle parser
ks_IN: متن سب ٹایٹل پارسر

en: Textual audio descriptions
ks_IN: ٹیکْسچوول آڈیو وضاحت

en: Texture size
ks_IN: ٹیکْسچر سایز

en: Thai
ks_IN: تھاے

en: Thai (TIS 620-2533/ISO 8859-11)
ks_IN: تھاے (TIS 620-2533/ISO 8859-11)

en: Thai (Windows-874)
ks_IN: تھاے (وینڈوز۔۸۷۴)

en: Thanks
ks_IN: شُکریہ

en: The HTTP server will listen on this TCP port. The standard HTTP port number is 80. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
ks_IN: ایچ ٹی ٹی پی سْرور بوزِ یتھ ٹی سی پی پورٹس پیٹھ۔ معیأری ایچ ٹی ٹی پی پورٹ نمبر چُھ ۸۰۔  اماپوز ایلوکیشن یتھ پورٹ نمبر آسِہ  ۱۰۲۵ بون چُھ عام پأٹھ محدود کرنْہ یوان آپریٹینگ سسٹم ذریعہ۔   یہ

en: The HTTPS server will listen on this TCP port. The standard HTTPS port number is 443. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
ks_IN: یہ ایچ ٹی ٹی پی سْرور بوزِ یتھ ٹی سی پی پورٹس پیٹھ۔ معیأری ایچ ٹی ٹی پی پورٹ نمبر چُھ ۴۴۳۔  اماپوز ایلوکیشن یتھ پورٹ نمبر آسِہ  ۱۰۲۵ بون چُھ عام پأٹھ محدود کرنْہ یوان آپریٹینگ سسٹم ذریعہ۔

en: The IP address of the network master clock to use for clock synchronization.
ks_IN: آی پی ایڈرس نیٹوْرک ماسٹر کُلاکُک یوس استعمال کرُن چُھ کُلاک سینکرونایزیشن باپت۔

en: The RTSP server will listen on this TCP port. The standard RTSP port number is 554. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
ks_IN: یہ آر ٹی ایس پی سْرور بوزِ یتھ ٹی سی پی پورٹس پیٹھ۔ معیأری آر ٹی ایس پی پورٹ نمبر چُھ ۵۵۴۔  اماپوز ایلوکیشن یتھ پورٹ نمبر آسِہ  ۱۰۲۵ بون چُھ عام پأٹھ محدود کرنْہ یوان آپریٹینگ سسٹم ذریعہ۔

en: The SAP module normally chooses itself the right addresses to listen to. However, you can specify a specific address.
ks_IN: سیپ ماڈیول چُھ عام پأٹھ ژاران پانے صحیح پتاہ بوزنْہ باپت۔ اماپوز، توہیہ ہیکیو مخصوص کْرتھ اکھ خاص پتاہ۔

en: The URL set for an alternative scrobbler engine
ks_IN: یو آر ایل یوس سیٹ کْرتھ چُھ أکس مُتبأدل سکرابلر انجنس باپت

en: The audio device "%s" could not be used:
    %s.
ks_IN: آڈیو ڈیوایس ہیوک نْہ استعمال کْرتھ: "%s" 
    %s۔

en: The capture device "%s" does not support the required parameters.
ks_IN:  "%s" کیپچر ڈیوایس چُھ نْہ تعاون کران ضرورت پیرامیٹرن۔

en: The code rate for Forward Error Correction can be specified.
ks_IN: کوڈ ریٹ فاروأرڈ ایرر کریکشن باپت ہیکو مخصوص کْرتھ۔

en: The color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
ks_IN: رنگ متنُک یوس رینڈر کرنْہ یِیہ ویڈیوہس پیٹھ۔ یہ گژھ ضرور آسُن اکھ ھیکزا ڈیسیمْل ( ایچ ٹی ایم ایل رنگن ہیو)۔ گوڈنیک ذْ کریکٹر چھ ووزلِس باپت، پتْہ سبز، پتْہ نیول۔ #000000 = کروہُن, #FF0000 = ووزُل, #00FF00 = سبز, #FFFF00 = زرد (ووزُل + سبز), #FFFFFF = سفید

en: The cryptographic signature for the downloaded file "%s" was invalid and could not be used to securely verify it. Thus, the file was deleted.
ks_IN: ڈاون لوڈیڈ فایلہ باپت کریپٹوگرافِک "%s" سیگنیچر اوس ناکار تْہ ہیوک نْہ استعمال کْرتھ حفاظتْہ سان تصدیق کرنْہ باپت۔ امہ موجوب آیہ فایل ڈیلیٹ کرنْہ۔

en: The current playing item will be streamed. If there is no currently playing item, the first selected item from the <i>Library</i> will be the subject of the stream.
ks_IN: موجود پْلے گژھن وول آیٹم یِیہ سٹریم کرنْہ۔ اگر نْہ وْنکینس کانہہ موجود پْلے گژھن وول آیٹم چُھ، گوڈنیوک ژارنْہ وول آیٹم  آسِہ   <i>لایبری </i>  پیٹھ سٹریم ہُند سبجکٹْہ۔

en: The decoder can partially decode or skip frame(s) when there is not enough time. It's useful with low CPU power but it can produce distorted pictures.
ks_IN: یہ ڈیکوڈر ہیکہ پارشلی ڈیکوڈ یا سیکیپ کْرتھ فریم ییلہ نْہ کأفی ٹایم آسِہ۔ اتھ چُھ فأیدْ کم سی پی یو پاورس سْیت مگر یہ ہیکِہ خراب قْسمْچ پیکچر بنأوِتھ۔

en: The degree of blurring from 1 to 127.
ks_IN: ڈگری بْلیرینگ ہْنز ۱ پیٹھ ۱۲۷ تام ۔

en: The delay which is introduced by the physical algorithm may sometimes be disturbing for the synchronization between lips-movement and speech. In case, turn this on to compensate.
ks_IN: ڈیلے یوس اننْہ چُھ یوان فیزیکل ایلگاردم ذریعہ ہیکہ واریاہ پریشان کُن أسِتھ سینکرونایزیشنس باپت یوس وُٹھ ہلاونس تْہ کتھ کرنس درمیان چُھ۔ تتھ کیسس منز، کْریو یہ آن کمپنسیٹ کرنْہ باپت۔

en: The demuxer will advance timestamps if the input can't keep up with the rate.
ks_IN: ڈیمکزر کرِ ایڈوانْس ٹایم سیٹیمپ اگر ذن نْہ اِنپُٹ ریٹس سْیت تھأوِتھ ہیکِہ۔

en: The desktop mode allows you to display the video on the desktop.
ks_IN: ڈیسْک ٹاپ موڈ چُھ توہیہ اجازت دِوان ڈیسپْلے کرنس ویڈیو ڈیسْک ٹاپس پیٹھ۔

en: The device you selected cannot be used, because its type is not supported.
ks_IN: ڈیوایس یوس توہیہ ژورو ہیکو نْہ استعمال کْرتھ، کیازِ کِہ امئ کِس ٹایپس چُھ نْہ تعاون۔

en: The digital signal can be modulated according with different constellations (depending on the delivery system). If the demodulator cannot detect the constellation automatically, it needs to be configured manually.
ks_IN: یہ ڈیجیٹل سِگنل ہیکو ماڈیولیٹ کْرتھ واریاہو کنسٹیلیشنْو مُطأبق ( یمیوک دارمدار ڈیلوری سِسٹمس پیٹھ چُھ)۔ اگر ذن نْہ ڈی ماڈیولیٹر لْبِتھ ہیکِہ یہ کنسٹیلیشن آٹومیٹیکلی، یہ چھ ضرورت کنفیگر کرْنئ مینولی۔

en: The encoder can make on-the-fly quality tradeoffs if your CPU can't keep up with the encoding rate. It will disable trellis quantization, then the rate distortion of motion vectors (hq), and raise the noise reduction threshold to ease the encoder's task.
ks_IN: یہ اینکوڈر ہیکْہ بنأوِتھ آن۔دی۔فْلاے کالٹی ٹریڈ آف اگر ذن نْہ تُہند سی پی یو رفتار تھؤوِتھ ہیکِہ اینکوڈینگ ریٹ سْیت۔ یہ کرِ ڈیسیبْل ٹریلِس کانٹیزیشن، پتْہ ریٹ ڈیسٹارشن موشن ویکٹرن ہْنز(ایچ کیو)، تْہ بڑھاوِ  شور ختم کرنُک تھرش ہولڈْ اینکوڈر سْنز کأم أسان کرنْہ باپت۔

en: The even CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
ks_IN: ایوْن سی ایس اے اینکریپشن کی۔ یہ گژھ ضروری آسْنئ اکھ ۱۶ کریکٹر سِٹرینگ ( ۸ ہیکزا ڈیسیمْل بایٹْہ)۔

en: The height of the effects video window, in pixels.
ks_IN: تھزر ایفیکٹْہ  ویڈیو وینڈو ہُند، پیکزلن منز

en: The height of the mesh, in pixels.
ks_IN: تھزر  میشُک، پیکزلن منز

en: The height of the video window, in pixels.
ks_IN: تھزر ویڈیو وینڈو ہُند، پیکزلن منز

en: The image blended onto the base image
ks_IN: امیج یوس بْلینڈ کرنْہ آیہ بیس امیج پیٹھ

en: The image which will be used to blend onto
ks_IN: امیج یوس استعمال گْژھ بلینڈ آن گژھنْہ باپت

en: The maximum number of filters (%u) was reached.
ks_IN: میکسیمم نمبر ووت فلٹرن ہُند  (%u)۔

en: The media library is automatically saved and reloaded each time you start VLC.
ks_IN: میڈیا لایبری چھ آٹومیٹیکلی محفوظ گژھان تْہ ری لوڈ کرنْہ یوان پریتھ وِز ییلہ توہیہ شروع کران چھیو وی ایل سی۔

en: The number of the first segment generated
ks_IN: نمبر گوڈنیک سیگمینٹُک یوس جنریٹ کرنْہ آمُت چُھ

en: The number of time the blend will be performed
ks_IN: نمبر ییژِ لٹِہ بْلینڈ کرنْہ یِیہ

en: The option allows you to enable or disable the high-quality float32 audio output mode (which is not well supported by some soundcards).
ks_IN: یہ اوپشن چُھ توہیہ اجازت دِوان اینیبْل یا ڈیسیبْل کرنس منز ہاے کالٹی فلوٹ ۳۲ آڈیو آوٹ پُٹ موڈ ( یتھ نْہ تعاون چُھ کینژن ساوُنڈ کارڈن ہُند)۔

en: The output file already exists. If recording continues, the file will be overridden and its content will be lost.
ks_IN: آوٹ پُٹ فایل چُھ گوڈے موجود۔ اگر ریکارڈینگ جأری تھاوو، یہ فایل یِیہ اوور رایِڈ کرنْہ تْہ امیوک کنٹینٹ راوِ۔

en: The password of your last.fm account
ks_IN:  پاس وأرڈ  تُہندِ پْتمہ ڈاٹ ایف ایم ایکاونٹُک

en: The playlist can use a tree to categorize some items, like the contents of a directory.
ks_IN: پْلے لِسٹْہ ہیکہ استعمال کْرتھ اکھ ٹری کیٹاگارایز کرنْہ باپت کینہہ آیٹم، مثلن اکِہ ڈکشنری ہْند کنٹینٹ۔

en: The polyphony defines how many voices can be played at a time. Larger values require more processing power.
ks_IN: پالی فونی چُھ واضح کران  ذِ کأژاہ آواز ہیکو پْلے کْرتھ اکِہ لٹِہ۔  زیادْ بڑھین ویلیوہن چُھ ضرورت ذیادْ پراسیسینگ پاور۔

en: The requested RTSP session could not be established.
ks_IN: درخواست کرنْہ آمُت آر ٹی ایس پی سیشن ہیوک نْہ قأیم کْرتھ۔

en: The selected audio output device is exclusively in use by another program.
ks_IN: ژارنْہ آمُت آڈیو آوٹ پُٹ ڈیوایس چُھ پورْ پأٹھ استعمالس منز بدل پروگرام ذریعہ۔

en: The selected digital tuner does not support the specified parameters.
    Please check the preferences.
ks_IN: ژارنْہ آمُت ڈیجیٹل ٹیونر چُھ نْہ تعاون کران مخصوص کرنْہ آمتین پیرامیٹرن۔
    مہربأنی کْرتھ کْریو چک ترجیحات۔

en: The size of the texture, in pixels.
ks_IN: سایز ٹیکْسچرُک، پیکزلن منز ۔

en: The specified pixel resolution is forced (if both width and height are strictly positive).
ks_IN: مخصوص کرنْہ آمُت پیکزل ریزیولوشن چُھ لاگو کرنْہ آمُت ( اگر ذن دوشوے کھجر تْہ تھزر سختی سان مثبت آسن)۔

en: The step size of the volume is adjustable using this option.
ks_IN: والیومُک سیٹیپ سایِز چُھ ایڈجسٹیبْل یہ اوپشن استعمال کْرتھ۔

en: The stream will be created using default settings, for more advanced configuration, or to modify the default settings, select the button to the right: <i>Manage Streams</i>
ks_IN: یہ سٹریم یِیہ بناونْہ استعمال کْرتھ ڈیفالٹْہ سیٹینگ، مزید ایڈوانسْڈ کنفیگریشن باپت، یا تبدیل کرنْہ باپت ڈیفالتْہ سیٹینگ، ژأریو بوٹن دوچھنِہ طرفْہ:<i>سٹریم کْریو منیج </i>

en: The stream will run this duration (in seconds).
ks_IN: سِٹریم کرِ رن یتھ وقتس (سینکنڈن منز)۔

en: The stream will start at this position (in seconds).
ks_IN: سٹریم گژھ شروع یتھ جایہ پیٹھ ( سیکنڈن منز)

en: The stream will stop at this position (in seconds).
ks_IN: سٹریم رُکہ یتھ جایہ پیٹھ ( سیکنڈن منز)۔

en: The symbol rate must be specified manually for some systems, notably DVB-C, DVB-S and DVB-S2.
ks_IN: سِمبُل ریٹ چھ ضرور مخصوص کرْنئ مینولی کینژن سِسٹمن باپت، خاصکر DVB-C, DVB-S تْہ DVB-S2۔

en: The transparency of the OSD VNC can be changed by giving a value between 0 and 255. A lower value specifies more transparency a higher means less transparency. The default is being not transparent (value 255) the minimum is fully transparent (value 0).
ks_IN: او ایس ڈی وی این سی یِچ ٹرانسپیرنسی ہیکو تبدیل کْرتھ اکھ ویلیو دِنْہ سْیتئ ۰ تْہ ۲۵۵ درمیان۔ اکھ کم ویلیو چُھ مخصوص کران ذیادہ ٹرانسپیرنسی اکھ ہایر مطلب چُھ کم ٹرانسپیرنسی۔ ڈیفالٹْہ چُھ ٹرانسپیرنٹ نْہ آسُن (ویلیو ۲۵۵) مینیمم چُھ پورْ ٹرانسپیرنٹ (ویلیو ۰)۔

en: The type of FFT window to use for spectrum-based visualizations.
ks_IN: ٹایِپ ایف ایف ٹی وینڈوہُک یوس استعمال کرُن چُھ سُپیکٹرم۔بیسْڈ ویجوالایزیشن باپت۔

en: The username of your last.fm account
ks_IN: یوزر ناو تُہندِ پْتمہ ڈاٹ ایف ایم ایکاونٹُک

en: The volume can be recorded and automatically restored next time VLC is used.
ks_IN: یہ والیوم ہیکو ریکارڈ کْرتھ تْہ آٹومیٹیکلی ریسٹور کْرتھ بْیہ سات ییلہ وی ایل سی استعمال گژھان چُھ۔

en: The wallpaper mode allows you to display the video as the desktop background.
ks_IN: یہ وال پیپر موڈ چُھ توہیہ اجازت دِوان ڈیسپْلے کرنس منز ویڈیو بطور ڈیسْک ٹاپ بیک گراوُنڈ۔

en: The width of the effects video window, in pixels.
ks_IN: کھجر ایفیکٹْہ  ویڈیو وینڈو ہُند، پیکزلن منز

en: The width of the mesh, in pixels.
ks_IN: کھجر  میشُک، پیکزلن منز

en: The width of the video window, in pixels.
ks_IN: کھجر ویڈیو وینڈو ہُند، پیکزلن منز

en: Theora video decoder
ks_IN: تھییورا ویڈیو ڈیکوڈر

en: Theora video encoder
ks_IN: تھییورا ویڈیو اینکوڈر

en: Theora video packetizer
ks_IN: تھییورا ویڈیو پیکیٹایزر

en: There is no suitable stream-output access module for "%s/%s://%s".
ks_IN: کانہہ موأفق سٹریم۔آوٹ پُٹ ایسیس ماڈیول چُھ نْہ "%s/%s://%s"  باپت۔

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
ks_IN: یَم اوپشن چھ توہیہ اجازت دِوان کنفیگر کرنس تِم اِنٹرفیس یِم وی ایل سی استعمال کران چُھ۔ توہیہ ہیکیو ژأرِتھ مین اِنٹرفیس، اضأفی اِنٹرفیس ماڈیول، تْہ کْریو واضح واریاہ وابستْہ اوپشن۔

en: These options allow you to modify the behavior of the audio subsystem, and to add audio filters which can be used for post processing or visual effects (spectrum analyzer, etc.). Enable these filters here, and configure them in the "audio filters" modules section.
ks_IN: یم اوپشن دِین توہیہ اجازت تبدیل کرنُک طریق کار آڈیو سبسِسٹم ، تْہ جمع کرنس منز آڈیو فلٹر یم استعمال کْرتھ ہیکو  پوسٹْہ پراسیسینگ باپت یا ویجول ایفیکٹن باپت ( سُپیکٹرم اینالایزر، وغیر۔)۔ اینیبْل کْریو یِم فلٹر ییتنس، تْہ کْریو کنفیگر تِم ماڈیول "آڈیو فلٹر"  سیکشنس منز۔

en: These options allow you to modify the behavior of the input subsystem, such as the DVD or VCD device, the network interface settings or the subtitle channel.
ks_IN: یم اوپشن چھ توہیہ اجازت دِوان تبدیل کرنُک طریق کار اِنپُٹ سبسِسٹمُک، مثلن ڈی وی ڈی یا وی سی ڈی ڈیوایِس، نیٹوْرْک اِنٹرفیس سیٹینگ یا سب ٹایٹل چنل۔

en: These options allow you to modify the behavior of the subpictures subsystem. You can for example enable subpictures sources (logo, etc.). Enable these filters here and configure them in the "subsources filters" modules section. You can also set many miscellaneous subpictures options.
ks_IN: یم اوپشن دِین توہیہ اجازت تبدیل کرنس منز طریق کار سب پیکچر سب سِسٹمُک۔ توہیہ ہیکیو مثلن اینیبْل کْرتھ سب پیکچر سورس (لوگو، وغیر)۔ یم فلٹر کْریو اینیبْل ییتنس تْہ کْریو یِم کنفیگر ماڈیول سیکشنس منز۔ توہیہ ہیکیو بْیہ سیٹ کْرتھ واریاہ رلْہ مِلْہ سب پیکچر اوپشن۔

en: These options allow you to modify the behavior of the video output subsystem. You can for example enable video filters (deinterlacing, image adjusting, etc.). Enable these filters here and configure them in the "video filters" modules section. You can also set many miscellaneous video options.
ks_IN: یم اوپشن چھ توہیہ اجازت دِوان توہیہ تبدیل کرنس منز طریق کار ویڈیو آوت پُٹت سب سسٹمُک۔ توہیہ ہیکیو مثلن اینیبْل کْرتھ ویڈیو فلٹر ( ڈی اِنٹرلیسینگ، امیج ایڈجسٹینگ، وغیر)۔ اینیبْل کْریو یم فلٹر ییتنس تْہ کنفیگر کْریو تِم   "ویڈیو فلٹر" ماڈیول سیکشنس منز۔ توہیہ ہیکیو بْیہ سیٹ کْرتھ واریاہ رلْہ مِلْہ ویڈیو اوپشن۔

en: These options allow you to select default modules. Leave these alone unless you really know what you are doing.
ks_IN: یم اوپشن چھ توہیہ اجازت دِوان  ژارنس منز ڈیفالٹْہ ماڈیول۔ یم ترأیو یک طرف یوتام نْہ توہیہ پورْ فکرِ ترِ کہ توہیہ کیا چھیو کران۔

en: These options allow you to set default global options for the stream output subsystem.
ks_IN: یم اوپشن چھ توہیہ اجازت دوان سیٹ کرنس ڈیفالٹْہ گلوبل اوپشن سِٹریم آوٹ پُٹ سبسسٹم باپت۔

en: These options define the behavior of the playlist. Some of them can be overridden in the playlist dialog box.
ks_IN: یم اوپشن چھ واضح کران کار کردگی پْلے لِستْچ۔ یمو منز ہیکو کینہہ اوور رایِڈ کْرتھ پْلے لِسٹْہ ڈایلاگ بوکسس منز۔

en: These settings are the global VLC key bindings, known as "hotkeys".
ks_IN: یم سیٹینگ چھ گلوبل وی ایل سی کی باینڈینگ، یمن ونان چھ "hotkeys"  ۔

en: Thick
ks_IN: موٹ

en: Thin
ks_IN: تون

en: This Blu-ray Disc needs a library for AACS decoding, and your system does not have it.
ks_IN: یتھ بْلیو۔رے ڈیسکِہ چھ ضرورت اکھ لایبری اے اے سی ایس ڈیکوڈینگ باپت، تْہ تُہندس سِسٹمس منز چُھ نْہ یہ۔

en: This Blu-ray Disc needs a library for BD+ decoding, and your system does not have it.
ks_IN: تُہنز بْلیو۔رے ڈیسکِہ چھ ضرورت اکھ لایبری بی ڈی تْہ ڈیکوڈینگ باپت، تْہ تُہندس سسٹمس منز چُھ نْہ یہ۔

en: This X.509 certicate file (PEM format) is used for server-side TLS. On OS X, the string is used as a label to search the certificate in the keychain.
ks_IN: یہ ایکْس ڈاٹ ۵۰۹ سرٹیفیکیٹ فایل ( پی ای ایم فارمیٹ) چھ استعمال گژھان سْرور سایِڈ ٹی ایل ایس باپت۔ او ایس ایکْس پیٹھ، سِیٹرینگ چھ استعمال گژھان بطور اکھ لیبل تلاش کرنْہ باپت سرتیفیکیٹ کی چین منز۔

en: This addon has been installed manually. VLC can't manage it by itself.
ks_IN: یہ ایڈ آن چُھ انسٹال کرنْہ آمُت مینولی۔ وی ایل سی ہیکِہ نْہ یہ پانْہ منیج کْرتھ۔

en: This adds audio post processing filters, to modify the sound rendering.
ks_IN: یہ چُھ جمع کران آڈیو پوسٹْہ پراسیسینگ فلٹر، تبدیل کرنْہ باپت آواز رینڈر کرْنئ۔

en: This adds post-processing filters to enhance the picture quality, for instance deinterlacing, or distort the video.
ks_IN: یہ چُھ جمع کران پوسٹْہ۔پراسیسینگ فلٹر بڑھاونْہ باپت پیکچر کالٹی، مثلن ڈی اِنٹرلیسینگ یا ویڈیو ڈیسٹارٹ کرُن۔

en: This adds so-called "subpicture filters". These filter subpictures created by subtitle decoders or other subpictures sources.
ks_IN: یہ چُھ جمع کران یتھ ذن ونان چھ  "سب پیکچر سورس" ۔ یم فلٹر سب پیکچر یم بناون۔ہ یوان چھ سب ٹایٹل ڈیکوڈرو ذریعہ یا بدل سب پیکچر سورسو ذریعہ۔

en: This adds so-called "subpicture sources". These filters overlay some images or text over the video (like a logo, arbitrary text, ...).
ks_IN: یہ چُھ جمع کران یتھ ذن ونان چھ  "سب پیکچر سورس" ۔ یم فلٹر چھ اوورلے کران کینہہ امیج یا متن ویڈیوہس پیٹھ ( مثلن اکھ لوگو، سرسری متن، ۔ ۔ ۔)۔

en: This adds video splitters like clone or wall
ks_IN: یہ چُھ جمع کران ویڈیو سُپلیٹر مثلن کلون یا وال

en: This adds visualization modules (spectrum analyzer, etc.).
ks_IN: یہ چُھ جمع کران ویجوالایزیشن ماڈیول ( سُپیکٹرم اینالایزر، وغیر)۔

en: This allow you to configure the initial caching amount for stream output muxer. This value should be set in milliseconds.
ks_IN: یہ چُھ توہیہ اجازت دِوان کنفیگر کرنس منز شروعاتی کیشینگ مقدار سٹریم آوٹ پُٹ مکسرس باپت۔ یہ ویلیو گژھ سیٹ کرنْہ یون ملی سیکنڈن منز۔

en: This allows hardware decoding when available.
ks_IN: یہ چُھ اجازت دوان ہارڈ وْیر ڈیکوڈینگ ییلہ دستیاب آسن چِھ۔

en: This allows playing audio at lower or higher speed without affecting the audio pitch
ks_IN: یہ چُھ اجازت دِوان پْلے کرنس آڈیو کم یا ذیادْ رفتارس پیٹھ آڈیو پِچس اثر کرنْہ بغیر

en: This allows proper handling of HDTV-1080 video format even if broken encoder incorrectly sets height to 1088 lines. You should only disable this option if your video has a non-standard format requiring all 1088 lines.
ks_IN: یہ چُھ اجازت دِوان صحیح ہینڈیلنگ کرنس ایچ ڈی ٹی وی۔۱۰۸۰ ویڈیو فارمیٹس اگر ذن بروکْن اینکوڈر غلطی سان تھزر سیٹ کرِ ۱۰۸۸ لاینن کُن۔ توہیہ پزِ صرف ڈیسیبْل کرُن یہ اوپشن اگر تُہندس ویڈیوہس اکھ نان سِٹنڈارڈ فارمیٹ آسِہ یتھ ضرورت آسن تمام ۱۰۸۸ لاینْہ۔

en: This allows you to change the default target level (89 dB) for stream with replay gain information
ks_IN: یہ چُھ توہیہ اجازت دِوان تبدیل کرنس منز ڈیفالٹْہ ٹارگیٹ لیول (۸۹ ڈی بی) سِٹریم باپت یتھ ذن ریپلے گین جانکأری آسِہ

en: This allows you to define playlist bookmarks.
ks_IN: یہ چُھ توہیہ اجازت دِوان واضح کرنس منز پْلے لِسٹْہ بوک مارْک۔

en: This allows you to force an access module. You can use it if the correct access is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
ks_IN: یہ چُھ توہیہ اجازت دِوان لاگو کرنس اکھ ایسیس ماڈیول۔ توہیہ ہیکیو یہ استعمال کْرتھ اگر نْہ صحیح ایسیس آٹومیٹیکلی لبنْہ یِیہ۔ توہیہ پزِ نْہ یہ سیٹ کرُن بطور اکھ گلوبل اوپشن یوتام نْہ توہیہ پورْ پتاہ آسِہ ذِ توہیہ کیاہ چھیو کران۔

en: This allows you to give a URL with more details about the stream (often the website of the streaming organization), that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
ks_IN: یہ چُھ توہیہ اجازت دِوان دِنس منز اکھ  یو آر ایل یتھ منز مزید تفصیل آسن چِھ سٹریم مُتلق (اکثر ویب سایِٹ سٹریمینگ آرگانایزیشنِہ ہْنز)، یمیوک اعلان ایس ڈی پی یس منز کرنْہ یِیہ (سیشن ڈیسکریپٹر)۔

en: This allows you to give a contact mail address for the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
ks_IN: یہ چُھ توہیہ اجازت دِوان دِنس منز اکھ کنٹیکٹْہ ایمیل پتاہ  سٹریم باپت، یمیوک اعلان ایس ڈی پی یس منز کرنْہ یِیہ (سیشن ڈیسکریپٹر)۔

en: This allows you to give a short description with details about the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
ks_IN: یہ چُھ توہیہ اجازت دِوان دِنس منز اکھ شاٹ وضاحت تفصیلن سان سٹریم مُتلق، یمیوک اعلان ایس ڈی پی یس منز کرنْہ یِیہ (سیشن ڈیسکریپٹر)۔

en: This allows you to keep an unique stream output instance across multiple playlist item (automatically insert the gather stream output if not specified)
ks_IN: یہ چُھ توہیہ اجازت دِوان تھاونس اکھ یونیک سِتریم آوٹ پُٹ مثال واریاہو پْلے لِسٹْہ آیٹمو مْنز ( آٹومیٹیکلی کْریو اِنسأرٹ گیدر سِتریم آوٹ پُٹ اگر نْہ مخصوص کْرتھ آسِہ)

en: This allows you to play from several inputs at the same time. This feature is experimental, not all formats are supported. Use a '#' separated list of inputs.
ks_IN: یہ چُھ توہیہ اجازت دِوان پْلے کرنُک واریاہو اِنپُٹو پیٹھ أکسْے وقتس پیٹھ۔ یہ فیچر چُھ تجرُبأتی، تمام فارمیٹن چُھ نْہ تعاون۔ استعمال کْریو اکھ  '#'  سْیت الگ کرنْہ آمُت لِسٹْہ اِنپُٹن ہُند۔

en: This allows you to remotely synchronise clocks for server and client. The detailed settings are available in Advanced / Network Sync.
ks_IN: یہ چُھ توہیہ اجازت دِوان رعیموٹلی سینکرونایز کرنس منز کُلاک سْرور تْہ کْلاینٹس باپت۔ تفصیلی سیٹینگ چھ دستیاب ایڈوانسْڈ یا نیٹوْرک سینکس منز۔

en: This allows you to select a list of encoders that VLC will use in priority.
ks_IN: یہ چُھ توہیہ اجازت دِوان ژارنس اکھ لِسٹْہ اینکوڈرن ہُند یوس وی ایل سی استعمال کرِ ترجیحی طور۔

en: This allows you to select the order in which VLC will choose its packetizers.
ks_IN: یہ چُھ توہیہ اجازت دِوان ژارنس آڈر یتھ منز وی ایل سی ژارِ پنْین پیکیٹایزر۔

en: This allows you to set the animation speed (between 1 and 10, defaults to 6).
ks_IN: یہ چُھ اجازت دوان توہیہ سیٹ کرنس منز اینیمیشن سُپیڈ ( ا تْہ ۱۰ درمیان، ڈیفالٹہ گژھان ۶ ہس کُن)

en: This allows you to set the resolution of the Goom display (bigger resolution will be prettier but more CPU intensive).
ks_IN: یہ چُھ توہیہ اجازت دوان سیٹ کرنُک ریزولوشن گوم ڈیسپلْے یُک ( ذیادہ ریزولوشن بنِہ ذیاد رُت مگر ذیادہ سی پی یو اِنٹینسیو)۔

en: This allows you to specify a category for the session, that will be announced if you choose to use SAP.
ks_IN: یہ چُھ توہیہ اجازت دوان مخصوص کرنس منز اکھ کیٹاگری سیشن باپت، یمیوک اعلان کرنْہ یِیہ اگر توہیہ ژأریو استعمال کرُن سیپ۔

en: This allows you to specify how the SDP (Session Descriptor) for this RTP session will be made available. You must use a url: http://location to access the SDP via HTTP, rtsp://location for RTSP access, and sap:// for the SDP to be announced via SAP.
ks_IN: یہ چُھ توہیہ اجازت دوان مخصوص کرنس منز ذِ کِتھ پأٹھ چُھ ایس ڈی پی (سیشن ڈیسکریپٹر) یتھ آر ٹی پی سیشنس باپت دستیاب کرنْہ یوان۔ توہیہ چُھ ضرور استعمال کرُن اکھ    url: http:// جاے ایسیس کرنْہ باپت ایس ڈی پی بذریعہ ایچ ٹی ٹی پی،   rtsp://جاے آڑ ٹی ایس پی ایسیس باپت، تْہ  sap://  ایس ڈی پی باپت یمیوک اعلان کرُن چُ بذریعہ سیپ۔

en: This allows you to specify the base port for the RTP streaming.
ks_IN: یہ چُھ توہیہ اجازت دِوان مخصوص کرنْہ باپت بیس پورٹ آر ٹی پی سٹریمینگ باپت۔

en: This allows you to specify the default audio port for the RTP streaming.
ks_IN: یہ چُھ توہیہ اجازت دِوان مخصوص کرنْہ باپت ڈیفالٹْہ آڈیو  پورٹ آر ٹی پی سٹریمینگ باپت۔

en: This allows you to specify the default video port for the RTP streaming.
ks_IN: یہ چُھ توہیہ اجازت دِوان مخصوص کرنْہ باپت ڈیفالٹْہ ویڈیو  پورٹ آر ٹی پی سٹریمینگ باپت۔

en: This allows you to specify the muxer used for the streaming output. Default is to use no muxer (standard RTP stream).
ks_IN: یہ چُھ توہیہ اجازت دِوان مخصوص کرنس منز مکزر یوس استعمال گژھان چُھ سٹریمینگ آوٹ پُٹ باپت۔ ڈیفالٹہ چُھ استعمال کرُن کانہہ تِہ مکزر نْہ ( معیأری آر ٹی پی سٹریم)۔

en: This allows you to stream MPEG4 LATM audio streams (see RFC3016).
ks_IN: یہ چُھ توہیہ اجازت دِوان سٹریم کرنس منز ایم پیگ ۴ ایل اے ٹی ایم آڈیو سٹریم (وْچھیو آر ایف سی ۳۰۱۶)۔

en: This avoids flooding the message log with debug output from the video output synchronization mechanism.
ks_IN: یہ چُھ یک طرف تراوان مسیج لاگس ڈیبگ آوٹ پُٹُک طوفان انُن ویڈیو آوٹ پُٹ سینکرونایزیشن میکانِزمْہ پیٹھ۔

en: This combination is already taken by "%@".
ks_IN: یہ کمبینیشن چھ گوڈے نیمْژ بذریعہ  "%@"  ۔

en: This controls the strength of the darkening filter that simulates CRT TV phosphor light decay for the old field in the Phosphor framerate doubler. Default: Low.
ks_IN: یہ چُھ کنٹرول کران طاقت ڈارکینینگ فلٹرُک یوس سیمولیٹ کران چُھ سی آر ٹی ٹی وی فاسفر لایِٹ ڈیکے پرأنس فیلڈس باپت فاسفر فریم ریٹ ڈبلرس منز۔ ڈیفالٹْہ:کم۔

en: This defines the address the RTSP server will listen on, along with the base path of the RTSP VOD media. Syntax is address/path. By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
ks_IN: یہ چُھ واضح کران پتاہ یتھ پیٹھ آر ٹی ایس پی سْرور بوزِ، آر ٹی ایس پی وی او ڈی میڈیا چِہ بیس پاتھ سان۔ سینٹیکْس چُھ ایڈرس یا پاتھ۔ ڈیفالٹہ ذریعہ  بوزِ سْرور کونِہ تْہ لوکل آی پی ایڈرسس پیٹھ۔ مخصوص کْریو اکھ آی پی ایڈرس    (e.g. ::1 or 127.0.0.1) یا اکھ ہوسٹْہ ناو

en: This defines the maximum input delay jitter that the synchronization algorithms should try to compensate (in milliseconds).
ks_IN: یہ چُھ واضح کران میکسیمم اِنپُٹ ڈیلے جیٹر یوس ذن سینکرونایزیشن ایلگاردْم کوشش گژھن کرْنئ کمپنسیٹ کرنْچ ( ملی سیکنڈن منز)۔

en: This defines the playback speed (nominal speed is 1.0).
ks_IN: یہ کرِ واضح پْلے بیک سُپیڈ ( نامینل سُپیڈ چھ ا۔۰)

en: This delays the audio output. The delay must be given in milliseconds. This can be handy if you notice a lag between the video and the audio.
ks_IN: یہ چُھ ڈیلے کران یہ آڈیو آوٹ پُٹ۔ یہ ڈیلے گژھ ضرور دِنْہ یُن ملی سیکنڈن منز۔ یہ ہیکِہ مددگار أسِتھ اگر توہیہ نوٹِس کْریو اکھ لیگ ویڈیوہس تْہ آڈیوہس درمیان۔

en: This determines how fuzzy subtitle and movie filename matching will be. Options are:
    0 = no subtitles autodetected
    1 = any subtitle file
    2 = any subtitle file containing the movie name
    3 = subtitle file matching the movie name with additional chars
    4 = subtitle file matching the movie name exactly
ks_IN: یہ چُھ طے کران ذِ کِتھ کِن چھ فزی سب ٹایٹل تْہ مووی فایل ناو میچینگ گژھان۔ اوپشن چھ:
    0 =کانہہ سب ٹایٹل چُھ نْہ آٹو ڈیٹیکٹِڈ
    1 =کانہہ تِہ سب ٹایٹل فایل
    2 =کانہہ تِہ سب ٹایٹل فایل یتھ منز مووی ناو چُھ 
    3 = سب ٹایٹل فایل یتھ میچ گژھان چُھ مووی ناو اِضأفی کریکٹرن سْیت
    4 = سب ٹایٹل فایل یمیوک ناو برابر میچ گژھان چُھ مووی ناوس

en: This display the resulting media, but can slow things down.
ks_IN: یہ چُھ ڈیسپْلے کران نتیجس منز نیرن وول میڈیا، مگر ہیکہ چیزن ہُند رفتار کم کْرتھ۔

en: This drops frames that are late (arrive to the video output after their intended display date).
ks_IN: یہ چُھ ڈراپ کران فریم  یم ذن لیٹ آسان چھ ( وأتیو ویڈیو آوٹ پُٹس کُن تمِہ کِہ اراد والِہ ڈیسپْلے تأریخ پتْہ)۔

en: This effect gives you the feeling that you are standing in a room with a complete 7.1 speaker set when using only a headphone, providing a more realistic sound experience. It should also be more comfortable and less tiring when listening to music for long periods of time.
    It works with any source format from mono to 7.1.
ks_IN: امِہ ایفیکٹْہ سْیت چُھ باسان ذِ توہیہ چھیو أکس کمرس منز یتھ منز اکھ مُکمل ۷۔۱ سُپیکر سیٹ کْرتھ چُھ ییلہ ذن توہیہ صرف اکھ ہیڈ فون استعمال کران چھیو آسان، ییمِہ سْیت توہیہ اکھ ذیادْ اصلی آواز تجرُب گژھان چُھ۔ یہ گژھ بْیہ ذیادْ آرام دہ تْہ کم تھکاون وول آسُن ییلہ توہیہ ذیادْ وقتس باپت میوزِک بوزان آسیو۔
    یہ چُھ کأم کران کونِہ تِہ سورس فارمیٹس سْیت مونو پیٹھ ۷۔۱ اس تام۔

en: This effect, also known as "greenscreen" or "chroma key" blends the "blue parts" of the foreground image of the mosaic on the background (like weather forecasts). You can choose the "key" color for blending (blue by default).
ks_IN: یہ ایفیکٹہ، یتھ ذن بْیہ ونان چھ          "greenscreen" or "chroma key"  چُھ بْلینڈ کران  "blue parts"  موزیک چِہ  فورگراوُنڈ امیج ہْند بیک گراونڈس پیٹھ ( موسمی پیشن گویی ہْند پأٹھ)۔ توہیہ ہیکیو ژأرتھ   "key"   رنگ بْلینڈینگ باپت (نیول چُھ ڈیفالٹْہ ذریعہ)

en: This enables VLC hotkeys from the (non-embedded) video window.
ks_IN: یہ چُھ اینیبْل کران وی ایل سی ہاٹ کی(نان۔ایمبیڈیڈ)  ویڈیو وینڈو پیٹھ۔

en: This enables actual parsing of the announces by the SAP module. Otherwise, all announcements are parsed by the "live555" (RTP/RTSP) module.
ks_IN: یہ چُھ اینیبْل کران اصلی پارسینگ اعلانن ہْنز سیپ ماڈیول ذریعہ۔ نتْہ چھ تمام اعلان پارْس گژھان بذریعہ ماڈیول   "live555" (RTP/RTSP) ۔

en: This enables automatic detection of UTF-8 encoding within subtitle files.
ks_IN: یہ چُھ اینیبْل کران آٹومیٹِک ڈیٹیکشن یو ٹی ایف۔۸ اینکوڈینگ ہْنز سب ٹایٹل فایلن منز ۔

en: This enables handling of mouse clicks on the video.
ks_IN: یہ چُھ اینیبْل کران ویڈیوہس پیٹھ ماوُس کْلیکن ہْنز ہینڈلینگ۔

en: This filter enhances the stereo effect by suppressing mono (signal common to both channels) and by delaying the signal of left into right and vice versa, thereby widening the stereo effect.
ks_IN: یہ فلٹر چُھ بڑھاوان سیٹیریو ایفیکٹْہ مونو سپریس کرنْہ باپت ( سِگنل یوس کامن چھ دوشوْنئ چنلن) تْہ ڈیلے کرنْہ سْیت سیگنل کھوفرِچ دوچھنس منز تْہ ییتھے پأٹھ واپس، تْہ یِتھ پؤٹھ چُھ سیٹیریو ایفیکٹْہ بڑھان۔

en: This forces the cropping of the source video. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect.
ks_IN: یہ چُھ لاگو کران کراپینگ سورس ویڈیوہْچ۔ قبول کرنْہ آمژْ فارمیٹ چھ    x:y (4:3, 16:9, etc.) یم ہاوان چھ گلوبل امیج آسپیکٹْہ۔

en: This forces the monitor aspect ratio. Most monitors have square pixels (1:1). If you have a 16:9 screen, you might need to change this to 4:3 in order to keep proportions.
ks_IN: یہ چُھ لاگو کران مانیٹر آسپیکٹْہ ریشیو۔ اکثر مانیٹرن چُھ آسان سوکیر پیکزل (۱:۱)۔ اگر توہیہ اکھ ۱۶:۹ سکرین چُھ، توہیہ ما پْییہ یہ تبدیل کرُن ۴:۳ کُن پریپورشن تھاونْہ باپت۔

en: This forces the source aspect ratio. For instance, some DVDs claim to be 16:9 while they are actually 4:3. This can also be used as a hint for VLC when a movie does not have aspect ratio information. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect, or a float value (1.25, 1.3333, etc.) expressing pixel squareness.
ks_IN: یہ چُھ لاگو کران سورس آسپیکٹْہ ریشیو۔ مثلن، کینہہ ڈی وی ڈی چھ دعوا کران ۱۶:۹ آسنُک مگر اصلی چھ آسن ۴:۳۔ یہ ہیکو استعمال کْرتھ بطور اکھ ہینٹ وی ایل سی باپت ییلہ نْہ أکس مووی آسپیکٹْہ ریشیو جانکأری آسِہ۔ قبول کرنْہ آمِت فارمیٹ چھ    x:y (4:3, 16:9, etc.) یم اظہار کران چھ گلوبل امیج آسپیکٹْہ، یا اکھ فُلوٹ ویلیو    (1.25, 1.3333, etc.)    یوس ہاوان چُھ پیکزل سوکیرنیس۔

en: This gain is applied to synthesis output. High values may cause saturation when many notes are played at a time.
ks_IN: یہ گین چُھ لاگو کرنْہ یوان سینتھیسیز آوٹ پُٹس۔ ہاے ویلیو ہیکن سیچوریشن پھیلأوِتھ ییلہ ذن واریاہ نوٹ پْلے کرنْہ یوان چِھ أکس وقتس۔

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
ks_IN: یہ چُھ وی ایل سی یُک ڈیفالٹْہ اِنٹرفیس، أکس نیٹیو لوکس تْہ احساسس سان۔

en: This is VLC's skinnable interface. You can download other skins at
ks_IN: یہ چُھ وی ایل سی یُک سیکینیبْل اِنٹرفیس۔ توہیہ ہیکیو باقی سیکین ڈاون لوڈ کْرتھ پیٹھ

en: This is a coefficient that modifies the height of the bands.
ks_IN: یہ چُھ اکھ کوفیشینٹ یوس تبدیل کران چُھ تھزر بینڈن ہُند۔

en: This is a legacy entry to let you configure access output modules
ks_IN: یہ چھ لیگیسی اینٹری یوس توہیہ اجازت دِوان چھ کنفیگر کرنس منز  ایسیس آوٹ پُٹ ماڈیول

en: This is a legacy entry to let you configure mux modules
ks_IN: یہ چھ لیگیسی اینٹری یوس توہیہ اجازت دِوان چھ کنفیگر کرنس منز مکْس ماڈیول

en: This is the TCP port on which this interface will listen. It defaults to 4212.
ks_IN: یہ چُھ ٹی سی پی پورٹ  یتھ پیٹھ یہ اِنٹرفیس بوزِ۔ یہ چُھ ڈیفالٹْہ کران ۴۲۱۴ کُن۔

en: This is the audio codec that will be used.
ks_IN: یہ چُھ سُہ آڈیو کوڈیک یوس استعمال کرنْہ ی

en: This is the audio encoder module that will be used (and its associated options).
ks_IN: یہ چُھ آڈیو اینکوڈر ماڈیول یوس ذن استعمال گژھ ( تْہ امیکئ وابستْہ اوپشن)۔

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
ks_IN: یہ چُھ آڈیو آوٹ پُٹ میتھڈ یوس وی ایل سی استعمال کران چُھ۔ ڈیفالٹْہ میتھڈ چُھ  آٹومیٹیکلی  ژارُن ساروی کھوتْہ بہتر دستیاب میتھڈ۔

en: This is the certificate presented by %s:
    %s
    
    If in doubt, abort now.
ks_IN:  ذریعہ پیش کرنْہ آمْژ سرٹیفیکیٹ چھ یِہ: %s
    %s
    
    اگر شک چُھ، رُکأیو وْنی۔

en: This is the default Audio CD device to use.
ks_IN: یہ چُھ ڈیفالٹْہ آڈیو سی ڈی ڈیوایِس یوس استعمال کرُن چُھ۔

en: This is the default Audio CD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
ks_IN: یہ چھ ڈیفالٹْہ آڈیو سی ڈی ڈرایِو ( یا فایل) یوس استعمال کرْنئ چھ۔ ڈرایو لیٹر پتْہ یِنْہ مشید گژھِ کولون ( مثلن۔ ڈی:)

en: This is the default DVD device to use.
ks_IN: یہ چُھ ڈیفالٹْہ ڈی وی ڈی ڈیوایِس یوس استعمال کرُن چُھ۔

en: This is the default DVD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
ks_IN: یہ چھ ڈیفالٹْہ ڈی وی ڈی ڈرایِو ( یا فایل) یوس استعمال کرْنئ چھ۔ ڈرایو لیٹر پتْہ یِنْہ مشید گژھِ کولون ( مثلن۔ ڈی:)

en: This is the default VCD device to use.
ks_IN: یہ چُھ ڈیفالٹْہ  وی سی ڈی ڈیوایِس یوس استعمال کرُن چُھ۔

en: This is the default VCD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
ks_IN: یہ چھ ڈیفالٹْہ وی سی ڈی ڈرایِو ( یا فایل) یوس استعمال کرْنئ چھ۔ ڈرایو لیٹر پتْہ یِنْہ مشید گژھِ کولون ( مثلن۔ ڈی:)

en: This is the default muxer method that will be used.
ks_IN: یہ چُھ ڈیفالٹْہ مکزر میتھڈ یوس استعمال گژھِ۔

en: This is the default output URI.
ks_IN: یہ چُھ ڈیفالٹْہ آوٹ پُٹ یو آر آی۔

en: This is the default output access method that will be used.
ks_IN: یہ چُھ ڈیفالتْہ آوٹ پُٹ ایسیس میتھڈ یوس استعمال گژھِ۔

en: This is the default size of the fonts that will be rendered on the video. If set to something different than 0 this option will override the relative font size.
ks_IN: یہ چُھ ڈیفالٹْہ سایز  فانٹن ہُند  یوس رینڈر کرنْہ یِیہ ویڈیوہس پیٹھ۔ اگر سیٹ یِیہ کرنْہ ۰ بجاے بدل کُنِہ پیتھ، یہ اوپشن کرِ اوور رایڈ ریلیٹیو فانٹ سایزس۔

en: This is the desired frame rate when playing MJPEG from a file. Use 0 (this is the default value) for a live stream (from a camera).
ks_IN: یہ چھ من پسند فریم ریٹ ییلہ پْلے کران چھ ایم جے پیگ اکِہ فایلہ پیٹھ۔ استعمال کْریو ۰ ( یہ چُھ ڈیفالٹْہ ویلیو) أکِس لایِو سِٹریمس باپت ( اکہ کیمرا پیٹھ)۔

en: This is the desired frame rate when playing raw video streams. In the form 30000/1001 or 29.97
ks_IN: یہ چھ من پسند فریم ریٹ ییلہ پْلے کران چھ را ویڈیو سٹریم۔ یتھ فارمس منز 30000/1001 یا 29.97

en: This is the frame rate used as a fallback when playing MPEG video elementary streams.
ks_IN: یہ چھ فریم ریٹ یوس استعمال گژھان چھ بطور اکھ فال بیک ییلہ پْلے کران چھ ایم پیگ ویڈیو ایلمینتری سٹریم۔

en: This is the gain used for stream without replay gain information
ks_IN: یہ چُھ گین یوس استعمال گومُت چُھ سِٹریم باپت ریپلے گین انفارمیشن بغیر

en: This is the hop limit (also known as "Time-To-Live" or TTL) of the multicast packets sent by the stream output (-1 = use operating system built-in default).
ks_IN: یہ چُھ ہاپ لیمیٹ  (یتھ ذن بْیہ ونان چھ  "ٹایِم۔ٹو۔لیو" یا TTL)  ملٹی کاسٹْہ پیکیٹن ہۃند یم سوزنْہ آمْت چھ سِٹریم آوٹ پُٹ ذریعہ ( -1 = استعمال کْریو آپریٹینگ سِسٹم بلٹْہ ۔اِن ڈیفالٹْہ)۔

en: This is the host on which the interface will listen. It defaults to all network interfaces (0.0.0.0). If you want this interface to be available only on the local machine, enter "127.0.0.1".
ks_IN: یہ چُھ ہوسٹْہ یتھ پیتھ اِنٹرفیس بوزِ۔  یہ چُھ ڈیفالٹْہ کران تمام نیٹوْرک اِنٹرفیسن کُن (۰۔۰۔۰۔۰)۔ اگر توہیہ یژھان چھیو  ذِ یہ اِنٹرفیس گژھ دستیاب روزن صرف لوکل مشین پیٹھ، اینٹر کْریو   "127.0.0.1" ۔

en: This is the language of the audio stream.
ks_IN: یہ چھ زبان آڈیو سٹریمْچ۔

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
ks_IN: یہ چُھ مین اِنٹرفیس یوس وی ایل سی استعمال کران چُھ۔ ڈیفالٹْہ طریق کار چُھ آٹومیٹیکلی ژارُن ساروْی کھوتْہ بہتر دستیاب ماڈیول۔

en: This is the maximum application-layer packet size that can be transmitted over the network (in bytes).
ks_IN: یہ چُھ میکسیمم ایپلیکیشن۔تہہ پیکیٹ سایِز یوس ٹرانسمِٹ کْرتھ ہیکو نیٹوْرکس پیٹھ ( بایٹن منز)۔

en: This is the maximum size in bytes of the temporary files that will be used to store the timeshifted streams.
ks_IN: یہ چُھ میکسیمم سایز بایٹن منز ٹیمپورری فایلن ہُند یوس استعمال کرنْہ یِیہ سِٹور کرنْہ باپت ٹایِمم شیفٹِد سِٹریم۔

en: This is the muxer that will be used for audio.
ks_IN: یہ چُھ ہ مکزر  یوس استعمال گژھِ آڈیو باپت۔

en: This is the muxer that will be used for video.
ks_IN: یہ چُھ ہ مکزر  یوس استعمال گژھِ ویڈیو باپت۔

en: This is the name of the session that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
ks_IN: یہ چُھ ناو سیشنُک یمیوک اعلان کرنْہ یِیہ ایس ڈی پی یس منز (سیشن ڈیسکریپٹر)۔

en: This is the number of audio buffers on which the power measurement is made. A higher number of buffers will increase the response time of the filter to a spike but will make it less sensitive to short variations.
ks_IN: یہ چُھ تعداد پاور بفرن ہُند یتھ پیٹھ پاور میجرمینٹ کرنْہ یوان چُھ۔ بفرن ہْندِ زیادْ تعداد سْیت ہورِ ریسپانْس ٹایِم فلٹرُک أکس سُپایکس کُن مگر بناوِ اتھ کم حساس شاٹ ویریشنن کُن۔

en: This is the output URI that will be used for audio.
ks_IN: یہ چُھ ڈیفالٹْہ آوٹ پُٹ یو آر آی یوس استعمال گژھ آڈیو باپت۔

en: This is the output URI that will be used for video.
ks_IN: یہ چُھ ڈیفالٹْہ آوٹ پُٹ یو آر آی یوس استعمال گژھ ویڈیو باپت۔

en: This is the output URL that will be used.
ks_IN: یہ چُھ سُہ آوٹ پُٹ یو آر ایل یوس استعمال کرنْہ یِیہ ۔

en: This is the output access method that will be used for audio.
ks_IN: یہ چُھ آوٹ پُٹ ایسیس میتھڈ یوس استعمال گژھ آڈیو باپت۔

en: This is the output access method that will be used for video.
ks_IN: یہ چُھ آوٹ پُٹ ایسیس میتھڈ یوس استعمال گژھ ویڈیو باپت۔

en: This is the relative default size of the fonts that will be rendered on the video. If absolute font size is set, relative size will be overridden.
ks_IN: یہ چُھ ریلیٹیو ڈیفالٹْہ سایز فانٹن ہُند  یوس رینڈر کرنْہ یِیہ ویڈیوہس پیتھ۔ اگر مُکمل فانٹ سایز سیٹ کرنْہ یِیہ، ریلیٹیو سایز یِیہ اوور رایڈ کرنْہ۔

en: This is the subtitle codec that will be used.
ks_IN: یہ چُھ سب ٹایٹل کوڈیک یوس استعمال گژحِ۔

en: This is the subtitle encoder module that will be used (and its associated options).
ks_IN: یہ چُھ سب ٹایٹل اینکوڈر ماڈیول  یوس ذن استعمال گژھ ( تْہ اتھ سْیتئ وابستْہ اوپشن)۔

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
ks_IN: یہ چُھ ویڈیو آوٹ پُٹ میتھڈ یوس وی ایل سی استعمال کران چُھ۔ ڈیفالٹہ طریق کار چُھ آٹومیٹیلی ژارُن ساروْی کھوتْہ بہتر دستیاب میتھڈ۔

en: This is the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
ks_IN: یہ چھ وْربوسٹی لیول(0=صرف ایرر تْہ معیأری مسیج, 1=آگأہی, 2=ڈیبگ).

en: This is the video codec that will be used.
ks_IN: یہ چُھ سُہ ویڈیو کوڈیک یوس استعمال گژھ۔

en: This is the video encoder module that will be used (and its associated options).
ks_IN: یہ چُھ سُہ ویڈیو اینکوڈر ماڈیول یوس استعمال گژھ ( تْہ اتھ سْیتئ وابستْہ اوپشن)۔

en: This limits the maximum number of clients that can connect to the RTSP VOD. 0 means no limit.
ks_IN: یہ چُھ لیمیٹ کران میکسیمم نمبر کلاینٹن ہُند  یم ذن کنیکٹْہ کران آر ٹی ایس پی وی او ڈی سْیتئ۔ ہ مطلب کانہہ حد چُھ نْہ۔

en: This linear gain will be applied in software.
ks_IN: یہ لینیر گین یِیہ لاگو کرنْہ سافٹْہ وْیرس منز

en: This linear gain will be applied to outputted audio.
ks_IN: یہ لینیر ڈاٹا یِیہ لاگو کرنْہ آوٹ پُٹیڈ آڈیوہس۔

en: This module outputs the transcoded stream to a network via HTTP.
ks_IN: یہ ماڈیول چُھ آوٹ پُٹ کران ٹرانسکوڈیڈ سٹریم أکس نیٹوْرکس کُن بذریعہ  HTTP۔

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTP.
ks_IN: یہ ماڈیول چُھ آوٹ پُٹ کران ٹرانسکوڈیڈ سٹریم أکس نیٹوْرکس کُن بذریعہ RTP۔

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTSP.
ks_IN: یہ ماڈیول چُھ آوٹ پُٹ کران ٹرانسکوڈیڈ سٹریم أکس نیٹوْرکس کُن بذریعہ RTSP۔

en: This module outputs the transcoded stream to a network via UDP.
ks_IN: یہ ماڈیول چُھ آوٹ پُٹ کران ٹرانسکوڈیڈ سٹریم أکس نیٹوْرکس کُن بذریعہ UDP ۔

en: This module outputs the transcoded stream to a network via the mms protocol.
ks_IN: یہ ماڈیول چُھ آوٹ پُٹ کران ٹرانسکوڈیڈ سٹریم أکس نیٹوْرکس کُن بذریعہ ایم ایم ایس پروٹوکال۔

en: This module outputs the transcoded stream to an Icecast server.
ks_IN: یہ ماڈیول چُھ آوٹ پُٹ کران ٹرانسکوڈیڈ سٹریم أکس آیِس کاسٹْہ سْرورس کُن۔

en: This module writes the transcoded stream to a file.
ks_IN: یہ ماڈیول چُھ لیکھان ٹرانسکوڈیڈ سٹریم أکس فایلہ کُن۔

en: This muxer is missing. Using this profile will fail
ks_IN: یہ مکزر چُھ میسینگ۔ یہ پروفایل استعمال کرُن گژھ ناکام

en: This muxer is not provided directly by VLC: It could be missing.
ks_IN: یہ مکزر چُھ نْہ ڈاریکٹلی فراہم کرنْہ یوان وی ایل سی ذریعہ: یہ ہیکِہ میسینگ أسِتھ۔

en: This option adds an offset (positive or negative) to VLC default priorities. You can use it to tune VLC priority against other programs, or against other VLC instances.
ks_IN: یہ اوپشن چُھ جمع کران اکھ آف سیٹ ( مثبت یا منفی) وی ایل سی ڈیفالٹہ ترجیحن۔ توہیہ ہیکیو یہ استعمال کْرتھ ٹیون کرنْہ باپت وی ایل سی ترجیح باقین پروگرامن مُقابلہ، یا باقی وی ایل سی مثالن خلاف۔

en: This option allows the interface to change its icon on various occasions.
ks_IN: یہ اوپشن چُھ اجازت دوان اِنٹرفیسس تبدیل کرنْہ باپت پنُن آیکن واریاہن موقن پیٹھ۔

en: This option allows you to set the title according to what's being played<br>$a: Artist<br>$b: Album<br>$c: Copyright<br>$t: Title<br>$g: Genre<br>$n: Track num<br>$p: Now playing<br>$A: Date<br>$D: Duration<br>$Z: "Now playing" (Fall back on Title - Artist)
ks_IN: یہ اوپشن چُھ توہیہ اجازت دِوان سیٹ کرنس منز عنوان تمِہ مُطأبق یوس پْلے گژھان چُھ آسن <br>$a: فنکار<br>$b: ایلبم<br>$c: کاپی رایِٹ<br>$t: Title<br>$g: Genre<br>$n: ٹریک نمبر<br>$p: وْنئ چُھ پْلے کران<br>$A:تأریخ<br>$D: مُدت<br>$Z: "وْنئ چُھ پْلے کران" (فال بیک کْریو عنوانس پیٹھ۔فنکار)

en: This option allows you to specify the directory the ncurses filebrowser will show you initially.
ks_IN: یہ اوپپشن چُھ توہیہ اجازت دِوان مخصوص کرنس منز ڈاریکٹری یوس ذن اینکْرسیز فایل براوزر توہیہ ہایِہ شروعاتس منز۔

en: This option can be used to alter the way VLC selects its codecs (decompression methods). Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
ks_IN: یہ اوپشن ہیکو استعمال کْرتھ تبدیل کرنْہ باپت سُہ طریق یتھ منز وی ایل سی ژاران چُھ پنْنئ کوڈیک ( ڈیکمپریشن میتھڈ)۔ صرف گژھن ایڈوانسْڈ یوزر تبدیل کرْنئ یہ اوپشن کیازِ یہ ہیکہ پھْٹرأوِتھ پْلے بیک تُہنزن سارنئ سِٹریمن ہُند۔

en: This option is useful if you want to lower the latency when reading a stream
ks_IN: یہ اوپشن چُھ فأیدْ مند اگر توہیہ یژھان چھیو کم کرُن لیٹینسی ییلہ اکھ سٹریم ریڈ کران چھیو

en: This option selects a stereo to mono downmix algorithm that is used in the headphone channel mixer. It gives the effect of standing in a room full of speakers.
ks_IN: یہ اوپشن چُھ ژاران اکہ سیٹیریو پیٹھ مونو تام ڈاون میکْس ایلگاردم یوس استعمال گژھان چھ ہیڈ فون چنل میکسرس منز۔ یہ چُھ ایفیکٹْہ دوان ذن تِہ توہیہ بِہیتھ أسیو أکس کمرس منز یوس ذن بھْرِتھ آسِہ سُپیکرو سْیت۔

en: This option silences all other channels except the selected channel.
ks_IN: یہ اوپشن چُھ ژھوپْہ کرناون تمام چنلن ژارنْہ آمژِ چنلِہ بغیر ۔

en: This overrides the channel. Measured in Hz.
ks_IN: یہ چُھ اوور رایِڈ کران چنل۔ میجر چُھ کرنْہ یوان ہأرٹزن منز۔

en: This parameter controls quality versus speed tradeoffs involved in the motion estimation decision process (lower = quicker and higher = better quality). Range 1 to 9.
ks_IN: یہ پیرامیٹر چُھ کنٹرول کران کالٹی وْرسِز سُپیڈ ٹریڈ آف یم شأمل چھ موشن ایسٹیمیشن ڈیسیجن عملِہ منز   (کم تر = تیز  تْہ  higher = better quality)  ۔ رینج چُھ ۱ پیٹھ ۹۔

en: This payload format will be assumed for dynamic payload types (between 96 and 127) if it can't be determined otherwise with out-of-band mappings (SDP)
ks_IN: یہ پے لوڈ چُھ ماننْہ آمُت ڈاینمیک پے لوڈ ٹایپن باپت ( ۹۶ تْہ ۱۲۷ درمیان) اگر نْہ یہ بدل پأٹھ طے کْرتھ ہیکو آوٹ۔آف۔بینڈ میپینگن (ایس ڈی پی) سْیت

en: This private key file (PEM format) is used for server-side TLS.
ks_IN: یہ پرایوٹ کی فایل (پی ای ایم فارمیٹ) چُھ استعمال گژھان سْرور۔سایِڈ ٹی ایل ایسس باپت۔

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
ks_IN: یہ پروگرام چُھ یوان وارنٹی بغیر، تتھ حدس تام یوتام اجازت آسِہ۔
    توہیہ ہیکیو یہ دوبار بأگرأوِتھ جی این یو جنرل پبلِک لاسن ہْندین شرطن تحت؛
    وْچھیو فایل یتھ ناو چُھ کاپیینگ تفصیلاتو باپت۔
    یوس ویڈیو لین ٹیمن لیچھمْژ چھ؛ آتھر فایل وْچھیو۔

en: This reduces the fluctuations in QP after curve compression. Temporally blurs quants.
ks_IN: یہ چُھ کم کران فرق کیو پی یس منز کْرو کمپریشنس برونہہ۔ ٹیمپورلی چھ کم باسناوان کانٹْس۔

en: This reduces the fluctuations in QP before curve compression. Temporally blurs complexity.
ks_IN: یہ چُھ کم کران فرق کیو پی یس منز کْرو کمپریشنس برونہہ۔ ٹیمپورلی چھ کم باسناوان مُشکل۔

en: This renders the font using "paletized YUV". This option is only needed if you want to encode into DVB subtitles
ks_IN: یہ چُھ رینڈر کران فانٹ استعمال کْرتھ     "paletized YUV" ۔ یہ اوپشن چُھ صرف تیلہ ضرورت اگر توہیہ یژھان چھیو اینکوڈ کرُن ڈی وی بی سب ٹایٹلن منز

en: This selects the quantizer to use. Lower values result in better fidelity, but higher bitrates. 26 is a good default value. Range 0 (lossless) to 51.
ks_IN: یہ چُھ ژاران کانٹایزر یوس استعمال کرُن چُھ۔ کم ویلیو چھ نتیجہ دِوان زیادْ اصل وفادأری، مگر بِٹ ریٹ چھ ذیادْ آسان۔ ۲۶ چُھ اکھ اصل ڈیفالٹْہ ویلیو۔ رینج ۰ (نُقصان بغیر) پیٹھ ۵۱۔

en: This selects which plugin to use for audio resampling.
ks_IN: یہ چُھ ژاران کُس پْلگ اِن کرو استعمال آڈیو ریسیمپلینگ باپت۔

en: This selects which transport protocol to use for RTP.
ks_IN: یہ چُھ ژاران کوس ٹرانسپورٹ پروٹوکال چھ استعمال کرْنی آر ٹی پی باپت۔

en: This sends and receives RTCP packet multiplexed over the same port as RTP packets.
ks_IN: یہ چُھ سوزان تْہ رٹان آر ٹی سی پی پیکیٹ یم ملٹی پْلیکسْڈ آسن چھ تْتھ پورٹس پیٹھ یتھ ذن آر ٹی پی پیکیٹ آسن چِھ۔

en: This setting cannot be changed because the native fullscreen mode is enabled.
ks_IN: یہ سیٹینگ ہیکو نْہ تبدیل کْرتھ کیازِ  کہ نیٹیو فُل سکرین موڈ چُھ اینیبلْڈ۔

en: This setting is deprecated and not used anymore
ks_IN: یہ سیٹینگ چھ ناپسند کرنْہ یوان تْہ چھ نْہ وْنئ استعمال گژھان

en: This specifies the height in pixels of the raw video stream.
ks_IN: یہ چُھ مخصوص کران تھزر  پیکزلن منز را ویڈیو سِٹریم ہُند۔

en: This specifies the width in pixels of the raw video stream.
ks_IN: یہ چُھ مخصوص کران کھجر پیکزلن منز را ویڈیو سِٹریم ہُند۔

en: This stream will always be opened at VLC startup.
ks_IN: یہ سٹریم گژھ ہمیشْہ ییلہ وی ایل سی شروعاتس پیٹھ۔

en: This will reset VLC media player's preferences.
    
    Note that VLC will restart during the process, so your current playlist will be emptied and eventual playback, streaming or transcoding activities will stop immediately.
    
    The Media Library will not be affected.
    
    Are you sure you want to continue?
ks_IN: یہ کرِ ریسیٹ وی ایل سی میڈیا پْلییر ترجیحات۔
    
    نوٹ کْریو ذِ وی ایل سی گژھ دوبار شروع پراسیس دوران، یُتھ ذن تُہند موجود پْلے لِسٹْہ ایپمٹی کرنْہ یِیہ تْہ امِہ پتْہ پْلے بیک، سٹریمینگ یا ٹرانسکوڈینگ ایکٹیوٹی رُکن فورن۔
    
     میڈیا لایبری گژھِ نْہ کانہہ اثر۔
    
    کیاہ توہیہ چھیو پْز پأٹھ یژھان جأری تھاون؟

en: This wizard will allow you to stream or convert your media for use locally, on your private network, or on the Internet.
    You should start by checking that source matches what you want your input to be and then press the "Next" button to continue.
ks_IN: یہ ویزارڈ دِیہ توہیہ اجازت سٹریم کرنُک یا تبدیل کرنُک تُہند میڈیا استعمال باپت لوکلی، تُہندس پرایوٹ نیٹوْرکس پیٹھ، یا اِنٹرنیٹس پیٹھ۔
     توہیپ پزِ شروع کرُن چک کرنْہ سْیتئ ذِ سورس چُھ میچ گژھان یہ توہیہ یژھان چھیو  ذِ تُہند اِنپُٹ گژھِ آسُن تْہ پتْہ کْریو پریس "بیاکھ"  بوٹن جأری تھاونْہ باپت۔

en: Thrash Metal
ks_IN: تھریش میٹل

en: Threads
ks_IN: تھرڈ

en: Three component motion estimation
ks_IN: ترے کمپونینٹ موشن ایسٹیمیشن

en: Threshold
ks_IN: تھرش ہولڈْ

en: Threshold level
ks_IN: تھرش ہولڈْ لیول

en: Threshold to be attained to raise an alarm. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 0.1).
ks_IN: تھرش ہولڈْ یوس حأصل کرُن چُھ  اکھ الارام تُلنْہ باپت۔ اگر اتھ وقتس دوران آڈیو لیول تھرش ہولڈس کم آسِہ، اکھ الارام چھ سوزنْہ یوان ( ڈیفالٹْہ ۰۔۱)۔

en: Tibetan
ks_IN: تبتی

en: Ticker text
ks_IN: ٹیکر متن

en: Tiger rendering defaults
ks_IN: ٹایگر رینڈرینگ ڈیفالٹْہ

en: Tigrinya
ks_IN: ٹیگرینیا

en: Time
ks_IN: ٹایِم

en: Time Control
ks_IN: ٹایم کنٹرول

en: Time Slider
ks_IN: ٹایم سیلایڈر

en: Time Synchronisation option for output. If true, stream will render as usual, else it will be rendered as fast as possible.
ks_IN: ٹایم سینکرونایزیشن اوپشن آوٹ پُٹ باپت۔ اگر ٹرو آسِہ، سٹریم گژھ رینڈر عام پأٹھ، نتْہ گژھ یہ رینڈر تیژ تیز  ییژ مُمکن چھ۔

en: Time Synchronized output
ks_IN: ٹایم سینکرونایزْڈ آوٹ پُٹ

en: Time Toolbar
ks_IN: ٹایم ٹول بار

en: Time Window during when the audio level is measured in ms for silence detection. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 5000).
ks_IN: ٹایم وینڈو تتھ دوران ییلہ آڈیو لیول میجر کرنْہ یوان چھ ملی سیکنڈن منز خاموشی  ژھانڈنْہ باپت۔ اگر اتھ وقتس دوران آڈیو لیول تھرش ہولڈس کم آسِہ، اکھ الارام چھ سوزنْہ یوان ( ڈیفالٹْہ ۵۰۰۰)۔

en: Time between two alarm messages in ms
ks_IN: ٹایم دون الارام مسیجن درمیان ملی سیکنڈن منز

en: Time between two alarm messages in ms. This value is used to avoid alarm saturation (default 2000).
ks_IN: ٹایم دون الارام مسیجن درمیان ملی سیکنڈن منز۔ یہ ویلیو چُھ استعمال گژھان یک طرف تراونْہ باپت الارام سیچوریشن (ڈیفالٹْہ ۲۰۰۰)۔

en: Time code
ks_IN: ٹایم کوڈ

en: Time code subpicture elementary stream generator
ks_IN: ٹایم کوڈ سب پیکچر ایلمینٹری سِٹریم جنریٹر

en: Time in milliseconds of the average delay. Note average
ks_IN: ٹایم ملی سیکنڈن منز اوسط ڈیلے یُک۔ نوٹ کْریو اوسط

en: Time in milliseconds of the maximum sweep depth. Thus, the sweep range will be delay-time +/- sweep-depth.
ks_IN: ٹایم ملی سیکنڈن منز میکسیمم سویپ سْنیرُک۔ امہ سْیت روزِ وسیپ رینج ڈیلے ٹایم+/-  سویپ۔سْنیر۔

en: Time in ms of the delay of left signal into right and vice versa.
ks_IN: ٹایم ملی سیکنڈن منز  کھوفرِ سیگنل ہْند ڈیلے یُک دوچھنِس منز تْہ یتھے پأٹھ امیوک اُلٹْہ۔

en: Time window to use in ms
ks_IN: ٹایم وینڈو یوس استعمال کرْنئ چھ ملی سیکنڈن منز

en: Time:
ks_IN: ٹایم

en: Timelength after which we assume there is no signal.
ks_IN: ٹایم لینگْتھ ییمہ پتْہ اسِہ باسان چُھ ذِ کانہہ سیگنل چھ نْہ۔

en: Timelength after which we assume there is no signal.
    After this delay we black out the video.
ks_IN: ٹایم لینگْتھ ییمہ پتْہ أسئ مانان چھ ذِ کانہہ سیگنل چھ نْہ۔
    امہ ڈیلے پتْہ چھ أس بُلیک آوت کران یہ ویڈیو۔

en: Timeout
ks_IN: ٹایم آوٹ

en: Timeout (ms)
ks_IN: ٹایم آوٹ (ملی سیکنڈ)

en: Timeshift directory
ks_IN: ٹایم شِفٹْہ ڈاریکٹری

en: Timeshift granularity
ks_IN: ٹایم شِفٹْہ گرینیولیریٹی

en: Title
ks_IN: عنوان

en: Title %i%s
ks_IN: عنوان %i%s

en: Title display mode
ks_IN: عنوان ڈیسپْلے موڈ

en: Title display mode. Default is 0 (hidden) if the feed has an image and feed images are enabled, 1 otherwise.
ks_IN: عنوان ڈیسپْلے موڈ۔ ڈیفالٹہ چُھ ۰ (ہیڈْن) اگر فیڈس اکھ امیج آسہ تْہ فیڈ  امیج آسن اینیبلْڈ، نتْہ ۱۔

en: Title font
ks_IN: ٹایٹل فانٹ

en: Title metadata
ks_IN: عنوان میٹا ڈاٹا

en: Title to put in ASF comments.
ks_IN: عنوان یوس تھاون چُھ اے ایس ایف کومینٹن منز۔

en: To Open a usual network stream (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, etc.), just enter the URL in the field above. If you want to open a RTP or UDP stream, press the button below.
ks_IN: اکھ عام نیٹوْرک سٹریم اوپْن کرنْہ باپت    (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, وغیر۔),، صرف کْریو اینٹر یو آر ایل  ہْیرمِس فیلڈس منز۔ اگر توہیہ یژھان چھیو اوپْن کرُن اکھ آر ٹی پی یا یو ڈی پی سٹریم، بْنیم بوٹن کْریو پریس۔

en: To get exhaustive help, use '-H'.
ks_IN: مُکمل مدد حأصل کرنْہ باپت، استعمال کْریو  '-H'۔

en: To select the polarization of the transponder, a different voltage is normally applied to the low noise block-downconverter (LNB).
ks_IN: ٹرانسپانڈرْچ پولارایزیشن ژارنْہ باپت، چھ اکھ الگ وولٹیج عام پأٹھ لاگو کرنْہ یوان لو نویِز بُلاک۔ڈاون کنویٹرس (ایل این بی)۔

en: To stop the stream and resume normal controls, click the <i>Open Stream</i> button again.
ks_IN: سٹریم سٹاپ کرنْہ باپت تْہ ریزیوم کرنْہ باپت نارمل کنٹرول، کْلک کْریو   <i>اوپْن سٹریم </i> بوٹن دوبار۔

en: Toggle Normal/Loop/Repeat playlist modes
ks_IN: ٹوگل کْریو نارمل /لوپ/دوہرأیو پْلے لِسٹْہ موڈ

en: Toggle autoscaling
ks_IN: ٹوگل آٹو سیکیلینگ

en: Toggle deinterlacing
ks_IN: ٹوگل کْریو ڈی اِنٹر لیسینگ

en: Toggle playlist
ks_IN: ٹوگل پْلے لِسٹْہ

en: Toggle random playlist playback
ks_IN: ٹوگل کْریو رینڈم پْلے لِسٹْہ پْلے بیک

en: Toggle subtitle track visibility.
ks_IN: ٹوگل سب ٹایٹل ٹریک ویزیبْلٹی۔

en: Toggle subtitles
ks_IN: ٹوگل سب ٹایٹل

en: Toggle the video in fullscreen
ks_IN: ٹوگل کْریو ویڈیو فُل سکرینس منز

en: Toggle the video out fullscreen
ks_IN: ٹوگل کْریو ویڈیو آوٹ فُل سکرین

en: Toggle wallpaper mode in video output
ks_IN: ٹوگل کْریو وال پیپر موڈ ویڈیو آوٹ پُٹس منز

en: Toggle wallpaper mode in video output.
ks_IN: ٹوگل کْریو وال پیپر موڈ ویڈیو آوٹ پُٹس منز۔

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the U plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
ks_IN: ٹالیرینْس بْلیو سکرین بْلینڈرْچ رنگ ویریشنن پیٹھ یو پْلینس باپت۔ اکھ ویلیو ۱۰ تْہ ۲۰ درمیان چُھ باسان جان۔

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the V plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
ks_IN: ٹالیرینْس بْلیو سکرینْ بْلینڈرْچ رنگ ویریشنن ہْنز وی پْلین باپت۔ اکھ ویلیو ۱۰ تْہ ۲۰ درمیان چُھ جان باسان

en: Tonga (Tonga Islands)
ks_IN: ٹونگا (ٹونگا آیلینڈ)

en: Tool
ks_IN: ٹول

en: Toolbar Elements
ks_IN: ٹول بار ایلمینٹ

en: Toolbar position:
ks_IN: ٹول بار جاے:

en: Toolbars Editor
ks_IN: ٹول بار ایڈیٹر

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
ks_IN: میوٹ کْریو

[ctx: Tooltip|Unmute]
en: Unmute
ks_IN: ان میوٹ کْریو

en: Top
ks_IN: ٹاپ

en: Top 40
ks_IN: ٹاپ ۴۰

en: Top Menu
ks_IN: ٹاپ مینیو

en: Top left corner X coordinate
ks_IN: ٹاپ کھوفُر کونج ایکْس کارڈنیٹ

en: Top left corner Y coordinate
ks_IN: ٹاپ کھوفُر کونج واے کارڈنیٹ

en: Top-Left
ks_IN: ٹاپ۔کھوفُر

en: Top-Right
ks_IN: ٹاپ۔دوچُھن

en: Total height of the mosaic, in pixels.
ks_IN: کُل تھزر موزیکُک، پیکزلن منز۔

en: Total pixel height of the peak items.
ks_IN: کُل پیکزل تھزر پیک آیٹمن ہُند

en: Total width of the mosaic, in pixels.
ks_IN: کُل کھجر موزیکُک، پیکزلن منز۔

en: Total/Remaining time
ks_IN: کُل یا باقی ٹایم

en: Track
ks_IN: ٹریک

en: Track ID
ks_IN: ٹریک آی ڈی

en: Track Number
ks_IN: ٹریک نمبر

en: Track Synchronisation
ks_IN: سینکرونایزیشن کْریو ٹریک

en: Track Synchronization
ks_IN: ٹریک سینکرونایزیشن

en: Track number
ks_IN: ٹریک نمبر

en: Track replay gain
ks_IN: ٹریک ری پْلے گین

en: Track settings
ks_IN: سیٹینگ کْریو ٹریک

en: Tracks
ks_IN: ٹریک

en: Traditional Chinese (Big5)
ks_IN: روایتی چینی (بوڈ۵)

en: Traditional Chinese Unix (EUC-TW)
ks_IN: روایتی چینی یونیکْس (EUC-TW)

en: Trailer
ks_IN: جھلک

en: Trance
ks_IN: ٹرانْس

en: Transcode
ks_IN: ٹرانسکوڈ کْریو

en: Transcode stream output
ks_IN: ٹرانسکوڈ سٹریم آوٹ پُٹ

en: Transcoding Options
ks_IN: ٹرانسکوڈینگ اوپشن

en: Transcoding options
ks_IN: ٹرانسکوڈینگ اوپشن

en: Transcript
ks_IN: ٹرانسکریپٹْہ

en: Transfer compression level from 0 (none) to 9 (max)
ks_IN: ٹرانسفر کْریو کمپریشن لیول ۰ پیٹھ (کانہہ چُھ نْہ) ۹ تام (میکسیمم)

en: Transform
ks_IN: ٹرانسفارم کْریو

en: Transform type
ks_IN: ٹرانسفارم ٹایپ

en: Transformation
ks_IN: ٹرانسفارمیشن

en: Transmission mode
ks_IN: ٹرانسمیشن موڈ

en: Transparency
ks_IN: ٹرانسپیرنسی

en: Transparency mask
ks_IN: شفاف ماسْک

en: Transparency of the bargraph
ks_IN: بار گرافْچ ٹرانسپیرنسی

en: Transparency of the default background color if the Kate stream does not specify a particular background color to use.
ks_IN: ڈیفالٹْہ بیک گراوُنڈ  رنگْچ  چُھ اگر نْہ کیٹ سِٹریم مخصوص کرِِ اکھ خاص  بیک گراوُنڈ  رنگ استعمال کرنْہ باپت۔ ٹرانسپیرنسی

en: Transparency of the default font color if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
ks_IN: ڈیفالٹْہ فانٹ رنگْچ  اگر نْہ کیٹ سِٹریم مخصوص کرِِ اکھ خاص فانٹ رنگ استعمال کرنْہ باپت۔ ٹرانسپیرنسی

en: Transparency of the mosaic foreground pictures. 0 means transparent, 255 opaque (default).
ks_IN: ٹرانسپیرنسی موزیک فورگراونڈ پیکچرن ہْنز۔ ہ مطلب ٹرانسپیرنٹ، ۲۵۵ اوپیک (ڈیفالٹْہ)۔

en: Transparency of the mosaic picture.
ks_IN: ٹرانسپیرنسی موزیک پیکچرِ ہْنز ۔

en: Transparent
ks_IN: شفاف

en: Transponder symbol rate
ks_IN: ٹرانسپونڈر سیمبُل ریٹ

en: Transponder/multiplex frequency
ks_IN: ٹرانسپونڈر یا ملٹی پْلیکس فریکوینسی

en: Transport protocol
ks_IN: ٹرانسپورٹ پروٹوکال

en: Transport stream ID
ks_IN: ٹرانسپورٹ سٹریم آی ڈی

en: Transpose
ks_IN: ٹرانسپوز کْریو

en: Treat as a pipe rather than as a file
ks_IN: ٹریٹ کْریو بطور اکھ پایِپ نْہ کِہ بطور اکھ فایل

en: Treble adjustment of the audio input.
ks_IN: ٹریبیل ایڈجستہ مینٹ آڈیو اِنپُٹُک۔

en: Treble level
ks_IN: ٹریبیل لیول

en: Trellis RD quantization
ks_IN: ٹریلِس آر ڈی کانٹیزیشن

en: Trellis quantization
ks_IN: ٹریلیس کانٹیزیشن

en: Tribal
ks_IN: ٹرایبل

en: Trickplay Reverse
ks_IN: ٹرْک پْلے اُلٹْہ

en: Trigger button
ks_IN: ٹریگر بوٹن

en: Trigger button for mouse gestures.
ks_IN: ٹریگر بوٹن ماوس گیسچرس باپت۔

en: Trip-Hop
ks_IN: ٹرپ۔ہوپ

en: Trust MPEG timestamps
ks_IN: بھروس کْریو ایم پیگ ٹایم سیٹیمپن

en: Trust in-stream PCR
ks_IN: سٹریم پی سی آرس پیٹھ تھأیو بھروسْہ

en: Try to fix some bugs:
    1  autodetect
    2  old msmpeg4
    4  xvid interlaced
    8  ump4 
    16 no padding
    32 ac vlc
    64 Qpel chroma.
    This must be the sum of the values. For example, to fix "ac vlc" and "ump4", enter 40.
ks_IN: کوشش کْریو کینہہ بگ ٹھیک کرنْچ:
    1  آٹو ڈیٹیکٹْہ
    2  پرونئ msmpeg4
    4  xvid اِنٹرلیسْڈ 
    8  ump4 
    16 کانہہ پیڈینگ چھ نْہ 
    32 ac vlc
    64 کروما Qpel 
    یہ گژھ ضرور آسُن جممع ویلیوہن ہُند۔ مثلن، ٹھیک کرنْہ باپت   "ac vlc" تْہ "ump4",اینٹر کْریو ۴۰۔

en: Try to parse the announce
ks_IN: کوشش کْریو اعلان پارس کرنُک

en: Try to use hardware acceleration for YUV->RGB conversions. This option doesn't have any effect when using overlays.
ks_IN:  تبدیلین باپت کْریو کوشش استعمال کرنْچ ہارڈ وْیر ایکسیلریشن۔ اتھ اوپشنس چھ نْہ کانہہ فرق پیوان ییلہ استعمال کران چُھ اوورلے۔ YUV->RGB

en: Try to use hardware acceleration for subtitle/OSD blending.
ks_IN: کوشش کْریو استعمال کرنْچ ہارڈ وْیر ایکسلریشن سب ٹایٹل یا او ایس ڈی بْلینڈینگ باپت۔

en: Try to use triple buffering when using YUV overlays. That results in much better video quality (no flickering).
ks_IN: اوورلے استعمال کرنس دوران کْریو کوشش استعمال کرنْک ٹریپْل بفر۔ امہ سْیتئ چھ واریاہ بہتر ویڈیو کالٹی نیران ( کانہہ فلیکرینگ چھ نْہ گژھان)۔ YUV

en: Tsonga
ks_IN: ژونگا

en: Tswana
ks_IN: ژوانا

en: Tuner
ks_IN: ٹیونر

en: Tuner Frequency
ks_IN: ٹیونر فریکوینسی

en: Tuner TV Channel
ks_IN: ٹیونر ٹی وی چنل

en: Tuner audio mono/stereo and track selection.
ks_IN: ٹیونر آڈیو مونو یا سیٹیریو تْہ ٹریک ژأر۔

en: Tuner card
ks_IN: ٹیونر کارڈ

en: Tuner country code
ks_IN: ٹیونر مُلک کوڈ

en: Tuner input type
ks_IN: ٹیونر اِنپُٹ ٹایپ

en: Tuner properties
ks_IN: ٹیونر پراپرٹی

en: Tunnel RTSP and RTP over HTTP
ks_IN: ٹنل آر ٹی ایس پی تْہ آر ٹی پی چھ ایچ ٹی ٹی پی پیٹھ

en: Turkish
ks_IN: تُرکی

en: Turkish (ISO 8859-9)
ks_IN: تُرکِش(ISO 8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
ks_IN: تُرکِش (وینڈوز۔۱۲۵۴)

en: Turkmen
ks_IN: تُرکمان

en: Twi
ks_IN: ٹُوی

en: Two pass
ks_IN: ذْ پاس

en: Type
ks_IN: ٹایِپ

en: Type 'pause' to continue.
ks_IN: پاز کْریو ٹایپ جأری تھاونْہ باپت۔

en: Type:
ks_IN: ٹایِپ:

en: UDP input
ks_IN: UDP اِنپُٹ

en: UDP receive buffer size (bytes)
ks_IN: یو ڈی پی ریسیو بفر سایز (بایٹْہ)

en: UDP stream output
ks_IN: یو ڈی پی سِٹریم آوٹ پُٹ

en: UDP timeout (in ms)
ks_IN: یو ڈی پی ٹایم آوٹ ( ملی سیکنڈن منز)

en: UNIX socket command input
ks_IN: یونیکْس ساکیٹ کمانڈ اِنپُٹ

en: URL
ks_IN: یو آر ایل

en: URL metadata
ks_IN: یو آر ایل میٹا ڈاٹا

en: USF subtitles decoder
ks_IN: یو ایس ایف سب ٹایٹل ڈیکوڈر

en: UTF-8 subtitle autodetection
ks_IN: یو ٹی ایف۔۸ سب ٹایٹل آٹو ڈیٹیکشن

en: Uighur
ks_IN: اوگور

en: Ukrainian
ks_IN: یوکرینین

en: Ukrainian (KOI8-U)
ks_IN: یوکرینین (KOI8-U)

en: Ulead DV audio decoder
ks_IN: یو لیڈ ڈی وی آڈیو ڈیکوڈر

en: Ultra-wideband (32kHz)
ks_IN: الٹرا۔وایِڈ بینڈ (۳۲ کلو ہأرٹز)

en: Un-Zoom
ks_IN: ان۔زوم کْریو

en: Uncommitted DiSEqC LNB number
ks_IN: ان کومیٹیڈ  DiSEqC LNB  نمبر

en: Uncrop one pixel from the bottom of the video
ks_IN:  ان کراپ کْریو اکھ پیکزل ویڈیو کِہ باٹمِ طرفْہ  پیٹھ

en: Uncrop one pixel from the left of the video
ks_IN:  ان کراپ کْریو اکھ پیکزل ویڈیو کِہ کھوفرِ طرفْہ  پیٹھ

en: Uncrop one pixel from the right of the video
ks_IN:  ان کراپ کْریو اکھ پیکزل ویڈیو کِہ  دوچھنِہِ طرفْہ  پیٹھ

en: Uncrop one pixel from the top of the video
ks_IN: ان کراپ کْریو اکھ پیکزل ویڈیو کِہ ٹاپ پیٹھ

en: Undefined
ks_IN: غیر واضح

en: Unicast
ks_IN: یونی کاسٹْہ

en: Unidentified codec
ks_IN: پہچان بغیر کوڈیک

en: Uninstall
ks_IN: ان انسٹال کْریو

en: Uninstall Windows Service
ks_IN: ان انسٹال کْریو وینڈو سْروس

en: Uninstall the Service and exit.
ks_IN: ان انسٹال کْریو سْروس تْہ کْریو ایکزِٹ

en: Unique network name in the System Tuning Spaces
ks_IN: یونیک نیٹوْرک ناو سسٹم ٹیونینگ سُپیسن منز

en: Universal (UTF-16)
ks_IN: یونیورسل (یو ٹی ایف۔۱۶)

en: Universal (UTF-8)
ks_IN: یونیورسل (یو ٹی ایف۔۸)

en: Universal (big endian UTF-16)
ks_IN: یونیورسل (بوڈ اینڈین یو ٹی ایف۔۱۶)

en: Universal (little endian UTF-16)
ks_IN: یونیورسل ( لوکٹ اِنڈین یو ٹی ایف۔۱۶)

en: Universal LNB switch frequency (kHz)
ks_IN: یونیورسل ایل این بی سوچ فریکونسی(kHz)

en: Universal Plug'n'Play
ks_IN: یونیورسل پْلگ این پْلے

en: Universal, Chinese (GB18030)
ks_IN: یونیورسل، چینی (جی بی ۱۸۰۳۰)

en: Unknown
ks_IN: نا معلوم

en: Unknown Video
ks_IN: نامعلوم ویڈیو

en: Unknown category
ks_IN: نامعلوم کیٹاگری

en: Unknown command `%s'. Type `help' for help.
ks_IN: نا معلوم کمانڈ۔ ٹایپ کْریو مدد حأصل کرنْہ باپت مدد `%s'

en: Unknown error
ks_IN: نامعلوم ایرر

en: Unknown type
ks_IN: نامعلوم ٹایپ

en: Unset
ks_IN: ان سیٹ کْریو

en: Unshuffled Border width.
ks_IN: انشفلْڈ باڈر کھجر۔

en: Unspecified
ks_IN: غیر مخصوص

en: Unspecified (0V)
ks_IN: مخصوص کرنْہ بغیر (او وی)

en: Unsubscribe
ks_IN: ان سبسکرایِب کْریو

en: Unsubscribe from a podcast
ks_IN: أکس پوڈ کاسٹہ  پیٹھ کْریو  ان سبسکرایب

en: Untitled
ks_IN: ٹایٹل بغیر

en: Up
ks_IN: اپ

en: Upconvert
ks_IN: اپ کنوأرٹ

en: Update
ks_IN: اپڈیٹ

en: Update VLC media player
ks_IN: اپڈیٹ کْریو وی ایل سی میڈیا پْلییر

en: Update the tree
ks_IN: ٹری کْریو اپڈیٹ

en: Urdu
ks_IN: اردو

en: Usage: %s [options] [stream] ...
    You can specify multiple streams on the commandline.
    They will be enqueued in the playlist.
    The first item specified will be played first.
    
    Options-styles:
      --option  A global option that is set for the duration of the program.
       -option  A single letter version of a global --option.
       :option  An option that only applies to the stream directly before it
                and that overrides previous settings.
    
    Stream MRL syntax:
      [[access][/demux]://]URL[#[title][:chapter][-[title][:chapter]]]
      [:option=value ...]
    
      Many of the global --options can also be used as MRL specific :options.
      Multiple :option=value pairs can be specified.
    
    URL syntax:
      file:///path/file              Plain media file
      http://host[:port]/file        HTTP URL
      ftp://host[:port]/file         FTP URL
      mms://host[:port]/file         MMS URL
      screen://                      Screen capture
      dvd://[device]                 DVD device
      vcd://[device]                 VCD device
      cdda://[device]                Audio CD device
      udp://[[<source address>]@[<bind address>][:<bind port>]]
                                     UDP stream sent by a streaming server
      vlc://pause:<seconds>          Pause the playlist for a certain time
      vlc://quit                     Special item to quit VLC
ks_IN: استعمال: %s [options] [stream] ...
    توہیہ ہیکیو مخصوص کْرتھ واریاہ سِٹریم کمانڈ لاینِہ پیٹھ۔
    تِم یِین اینکیو کرنْہ پْلے لِسٹس منز۔
    گوڈنیوک مخصوص کرنْہ آمُت آیٹم یِیہ گوڈنیتھ پْلے کرنْہ۔
    
    اوپشن۔سِٹایل:
      اوپشن  اکھ گلوبل اوپشن یوس سیٹ کرنْہ یوان چُھ پروگرام کِس مُدتس باپت۔--
      اوپشن اکھ سِنگل لیٹر وْرجن اکہ گلوبل ۔ ۔ اوپشنُک۔ -
        اوپشن اکھ اوپشن یوس صرف لاگو گژھ سٹریم سیود سیود امہ برونہہ:
                تْہ یوس اوور رایِڈ کرِ پرانین سیٹینگن۔
    
    سٹریم کْریو ایم آر ایل سینٹیکْس:
      [[access][/demux]://]URL[#[title][:chapter][-[title][:chapter]]]
      [:option=value ...]
    
         واریاہ گلوبل اوپشن تِہ ہیکو استعمال کْرتھ بطور ایم آر ایل مخصوص: اوپشن۔
    واریاہ: اوپشن=ویلیو پِییر ہیکو مخصوص کْرتھ۔
    
     سینٹیکْس:URL 
      file:///path/file              پْلین میڈیا فایل
      http://host[:port]/file        HTTP URL
      ftp://host[:port]/file         FTP URL
      mms://host[:port]/file         MMS URL
      screen://                      سکرین کیپچر
      dvd://[device]                 ڈیوایِس DVD 
      vcd://[device]                  ڈیوایسVCD 
      cdda://[device]                Audio CD device
      udp://[[<source address>]@[<bind address>][:<bind port>]]
                                    سٹریم آیہ سوزنْہ اکِہ سِٹریمینگ سْرور ذریعہ UDP
      vlc://pause:<seconds>         پْلے لِسٹْہ رُکأیو أکس خاص وقتس باپت 
      vlc://quit                     خاص آیٹم وی ایل سی رُکاونْہ باپت

en: Use 10 bits per pixel for video frames.
ks_IN: استعمال کْریو ۱۰ بِٹ فی پیکزل ویڈیو فریمن باپت۔

en: Use Blu-ray menus. If disabled, the movie will start directly
ks_IN: استعمال کْریو بْلیو۔رے مینیو۔ اگر ڈیسیبْل کرنْہ یِن، مووی گژھ شروع سیدِ سیود

en: Use DecodeBin
ks_IN: استعمال کْریو ڈیکوڈ بِن

en: Use HDAPS, AMS, APPLESMC or UNIMOTION motion sensors to rotate the video
ks_IN:  موشن سینسر کْریو استعمال ویڈیو روٹیٹ کرنْہ باپتHDAPS, AMS, APPLESMC یا UNIMOTION

en: Use Periodic Intra Refresh
ks_IN: استعمال کْریو پیریاڈِک اِنٹرا ریفریش

en: Use Periodic Intra Refresh instead of IDR frames
ks_IN: استعمال کْریو پیریاڈِک اِنٹرا ریفریش بجاے آی ڈی آر فریم

en: Use Psy-optimizations
ks_IN: استعمال کْریو ساے۔اوپٹیمایزیشن

en: Use RTP over RTSP (TCP)
ks_IN: کْریو استعمال RTSP  پیٹھ ( ٹی سی پی) RTP

en: Use S/PDIF when available
ks_IN: کْریو استعمال ییلہ دستیاب آسِہS/PDIF

en: Use Tiger for rendering
ks_IN: استعمال کْریو  ٹایگر رینڈرینگ باپت

en: Use VLC frequency bands
ks_IN: استعمال کْریو وی ایل سی فریکوینسی بینڈ

en: Use VLC pace
ks_IN: اسعمال کْریو وی ایل سی پیس

en: Use Variable BitRate. Default is to use Constant BitRate (CBR).
ks_IN: استعمال کْریو ویریبْل بِٹ ریٹ۔ ڈیفالٹْہ چُھ استعمال کرُن مُستقل بِٹ ریٹ (سی بی آر)۔

en: Use YUVP renderer
ks_IN: استعمال کْریو  YUVP رینڈرر

en: Use a local picture as logo on the video
ks_IN: اکھ لوکل پیکچر کْریو استعمال بطور لوگو ویڈیوہس پیٹھ

en: Use a plugins cache
ks_IN: اکھ پْلگ اِن کیشے کْریو استعمال

en: Use a plugins cache which will greatly improve the startup time of VLC.
ks_IN: اکھ پْلگ اِن کیشے کْریو استعمال یوس ذن  واریاہ بہتر بناوِ شروع ٹایم وی ایل سی یُک۔

en: Use a skinned playlist
ks_IN: اکھ سیکین دار پْلے لِسٹْہ کْریو استعمال

en: Use a sub&title file
ks_IN: استعمال کْریو اکھ سب ٹایٹل فایل &

en: Use all visual optimizations that can worsen both PSNR and SSIM
ks_IN: استعمال کْریو تمام ویجول اوپٹیمایزیشن یوس خراب کْرتھ ہیکِہ دوشوے پی ایس این آر تْہ ایس ایس آی ایم

en: Use an image's alpha channel as a transparency mask.
ks_IN: استعمال کْریو اکہ امیج ہْنز الفا چنل بطور اکھ ٹرانسپیرنسی ماسْک۔

en: Use assembler CPU optimizations.
ks_IN: استعمال کْریو ایسیمبلر سی پی یو اوپٹیمایزیشن

en: Use chapter codecs found in the segment.
ks_IN: استعمال کْریو چپٹر کوڈیک یم سیگمینٹس منز لبنْہ آیہ۔

en: Use chroma as part of the motion estimation process
ks_IN: استعمال کْریو کروما بطور اکھ پارٹ موشن ایسٹیمیشن پراسیس ہُند

en: Use custom skin
ks_IN: کسٹم سیکین کْریو استعمال

en: Use downmix algorithm
ks_IN: ڈاون میکْس ایلگاردم کْریو استعمال

en: Use float32 output
ks_IN: استعمال کْریو فلوٹ ۳۲ آوٹ پُٹ

en: Use fullrange instead of TV colorrange
ks_IN: استعمال کْریو فُل رینج ٹی وی کلر رینج بجاے

en: Use hardware YUV->RGB conversions
ks_IN: استعمال کْریو ہارڈ وْیر     YUV->RGB  تبدیلیہ

en: Use hardware blending support
ks_IN: استعمال کْریو ہارڈ وْیر بْلینڈینگ تعاون

en: Use input chroma unaltered
ks_IN: استعمال کْریو اِنپُٹ کروما تبدیلی بغیر

en: Use keyframes
ks_IN: استعمال کْریو کی فریم

en: Use large text for list views
ks_IN: بجِہ متن کْریو استعمال لِسٹْہ ویون باپت

en: Use mb-tree ratecontrol
ks_IN: استعمال کْریو ایم بی۔ٹری ریکنٹرول

en: Use media library
ks_IN: میڈیا لایبری کْریو استعمال

en: Use motion sensors
ks_IN: موشن سینسر کْریو استعمال

en: Use muxers rate control mechanism
ks_IN: استعمال کْریو مکسر ریٹ کنٹرول میکانیزْم

en: Use native style
ks_IN: دیسی سیٹایل کْریو استعمال

en: Use only one instance when started from file manager
ks_IN: صرف کْریو استعمال اکھ مثال ییلہ شروع کران چھ فایل منیجر پیٹھ

en: Use playlist options usually used to prevent ads skipping to detect ads and prevent adding them to the playlist.
ks_IN: استعمال کْریو پْلے لِسٹْہ اوپشن یم عام پأٹھ استعمال گژھان چھ بچاونْہ باپت  ایڈ سیکیپینگ ژھانڈنْہ باپت ایڈ تْہ بچاونْہ باپت تِم جمع کرنْہ باپت پْلے لِسٹس۔

en: Use randomized IV for encryption
ks_IN: استعمال کْریو رینڈامایزْڈ آی وی اینکریپشن باپت

en: Use real-time mode suitable for being used as a master input and real-time input slaves.
ks_IN: رییل۔ٹایم موڈ کْریو استعمال یوس موافق چُھ استعمال کرنْہ باپت بطور اکھ ماسٹر اِنپُٹ تْہ رییل۔ٹایم اِنپُٹ سیلیو۔

en: Use recovery points to close GOPs
ks_IN: استعمال کْریو ریکوری پویِنٹ جی او پی بند کرنْہ باپت

en: Use sequential numbers instead of timestamps
ks_IN: ترتیب وار نمبر کْریو استعمال ٹایم سیٹیمپن ہْنز جایِہ

en: Use sequential numbers instead of timestamps for snapshot numbering
ks_IN: ترتیب وار نمبر کْریو استعمال ٹایم سیٹیمپن ہْنز جایِہ سینیپ شاٹ نمبرینگ باپت

en: Use subtitle file
ks_IN: استعمال کْریو سب ٹایٹل فایل

en: Use the MPEG4 quantization matrix for MPEG2 encoding. This generally yields a better looking picture, while still retaining the compatibility with standard MPEG2 decoders.
ks_IN: استعمال کْریو ایم پی ای جی ۴ کانٹیزیشن میٹریکْس ایم پی ای جی ۲ اینکوڈینگ باپت۔ امہ سْیت چھ نتیجہ نیرن اکھ بہتر تصویر، ییلہ ذن وْنی تِہ اتھ کمپیٹیبلٹی روزان چھ معیأری ایم پی ای جی ۲ ڈیکوڈرن سْیت۔

en: Use the Metacube protocol. Needed for streaming to the Cubemap reflector.
ks_IN: استعمال کْریو میٹاکیوب پروٹوکال۔ ضرورت چُھ سٹریم کرنْہ باپت کیوب میپ ریفلیکٹرس کُن۔

en: Use the VLC frequency bands. Otherwise, use the ISO Standard frequency bands.
ks_IN: استعمال کْریو وی ایل سی فریکوینسی بینڈ۔ نتْہ کْریو استعمال آی ایس او معیأری فریکوینسی بینڈ۔

en: Use the complete preferences to configure custom caching values for each access module.
ks_IN: استعمال کْریو مُکمل ترجیحات کنفیگر کرنْہ باپت کسٹم کیشینگ ویلیو پریتھ ایسیس ماڈیولْک۔

en: Use the native fullscreen mode
ks_IN: استعمال کْریو نیٹیو فُل سکرین موڈ

en: Use the stream PCR as a reference.
ks_IN: استعمال کْریو سٹریم پی سی آر بطور اکھ ریفرینْس۔

en: Use this when you know your stream is (or is not) encoded with Dolby Surround but fails to be detected as such. Even if the stream is not actually encoded with Dolby Surround, turning on this option might enhance your experience, especially when combined with the Headphone Channel Mixer.
ks_IN: یہ کْریو استعمال ییلہ توہیہ پتاہ آسہ ذِِ تُہنز سٹریم چھ ( یا چھ نْہ) اینکوڈیڈ ڈولبی سراوُنڈ سْیت مگر چھ ناکام گژھان یِتھ پأٹھ ڈیٹیکٹْہ کرنس منز۔ اگر ذن نْہ سٹریم اصلی  اینکوڈیڈ آسہ ڈولبی سراونڈْ سْیت، یہ اوپشن آن کرنْہ سْیت ما گژھِ بہتر تُہند تجرُب، خاصکر ییلہ رلاوو ہیڈ فون چنل میکسرس سْیت۔

en: Use triple buffering for overlays
ks_IN: استعمال ٹریپْل بفرینگ اوورلے ین باپت

en: Use variable length codes instead, useful for very high bitrates
ks_IN: استعمال کْریو ویریبْل زیچھر کوڈ امہ بجاے، فأیدْ مند چھ واریاہ ذیادْ بِٹ ریٹن باپت

en: Use video buffers in system memory
ks_IN: استعمال کْریو ویڈیو بفر سسٹم میموری منز

en: User
ks_IN: یوزر

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
ks_IN: یوزر ناو ہوس استعمال کرُن چُھ ساکْس پراکزی باپت کنیکشنس باپت۔

en: Username
ks_IN: یوزر ناو

en: Username:
ks_IN: یوزر ناو

en: Uses GStreamer framework's plugins to decode the media codecs
ks_IN: چُھ استعمال کران جی سٹریمر فریم وْرک پْلگ اِن میڈیا کوڈیک ڈیکوڈ کرنْہ باپت

en: Uzbek
ks_IN: اوزبیک

en: V&iew
ks_IN: ویو کْریو &

en: V-plane color
ks_IN: وی۔پْلین رنگ

en: VA-API video decoder via DRM
ks_IN: وی اے۔ اے پی آی ویڈیو ڈیکوڈر بذریعہ ڈی آر ایم

en: VBI & Teletext
ks_IN: وی بی آی تْہ ٹیلی ٹیکْسٹْہ

en: VBI and Teletext decoder
ks_IN: وی بی آی تْہ ٹیلی ٹیکْسٹْہ ڈیکوڈر

en: VBI capture device
ks_IN: وی بی آی کیپچر ڈیوایِس

en: VBR Quality
ks_IN: وی بی آر کالٹی

en: VBR mode
ks_IN: وی بی آر موڈ

en: VBV buffer
ks_IN: وی بی وی بفر

en: VC-1 packetizer
ks_IN:  پیکیٹایزر VC-1

en: VC1 video demuxer
ks_IN: وی سی ۱ ویڈیو ڈیمکزر

en: VC2 Low Delay Profile
ks_IN: وی سی ۲ لو ڈیلے پروفایل

en: VC2 Main Profile
ks_IN: وی سی ۲ مینْ پروفایل

en: VC2 Simple Profile
ks_IN: وی سی ۲ سادْ پروفایل

en: VCD
ks_IN: وی سی ڈی

en: VCD device
ks_IN: وی سی ڈی ڈیوایس

en: VCD input
ks_IN: وی سی دی اِنپُٹ

en: VDPAU adjust video filter
ks_IN: ایڈجسٹْہ ویڈیو فلٹر VDPAU

en: VDPAU deinterlacing filter
ks_IN: ڈی اِنٹرلیسینگ فلٹر VDPAU

en: VDPAU output
ks_IN: آوٹ پُٹ VDPAU

en: VDPAU sharpen video filter
ks_IN: شارپْن ویڈیو فلٹر VDPAU

en: VDPAU surface conversions
ks_IN:  سرفیس کنوْرجن VDPAU

en: VDPAU video decoder
ks_IN: ویڈیو ڈیکوڈر VDPAU

en: VDR
ks_IN: وی ڈی آر

en: VDR Cut Marks
ks_IN: وی ڈی آر کٹ مارْک

en: VDR recordings
ks_IN: وی ڈی آر ریکارڈینگ

en: VHS movie
ks_IN: وی ایچ ایس مووی

en: VHS movie effect video filter
ks_IN: وی ایچ ایس مووی ایفیکٹْہ ویڈیو فلٹر

en: VLC can avoid creating window caption, frames, etc... around the video, giving a "minimal" window.
ks_IN:  وی ایل سی ہیکہ یک طرف ترأوِتھ بناوْنئ وینڈو کیپشن، فریم، وغیر۔ ۔ ۔ ویڈیوہس أند أند، تْہ چُھ دِوان اکھ "مینیمل" وینڈو۔

en: VLC can check online for album art and metadata to enrich your playback experience, e.g. by providing track information when playing Audio CDs. To provide this functionality, VLC will send information about your contents to trusted services in an anonymized form.
ks_IN: وی ایل سی ہیکہ چک کْرتھ آن لاین ایلبم آرٹس باپت تْہ میٹاڈاٹا باپت تُہند پْلے بیک تجرُبہ اینرِچ کرنْہ باپت، مثلن، ٹریک انفارمیشن فراہم کرنْہ سْیت ییلہ آڈیو سی ڈی پْلے کران آسِہ۔ یہ فنکشینیلٹی فراہم کرنْہ باپت، وی ایل سی سوزِ انفارمیشن تُہندین کنٹینٹن مُتلق بھروس واجنین سْروِسن کُن أکس اینانیمایزْڈ فارمس منز۔

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display).
ks_IN: وی ایل سی ہیکہ ڈیسپْلے کْرتھ مسیج ویڈیوہس پیٹھ۔ اتھ چھ ونان او ایس ڈی (آن سکرین ڈیسپْلے)۔

en: VLC cannot open ANY capture device. Check the error log for details.
ks_IN: وی ایل سی ہیکِہ نْہ اوپْن کْرتھ  کانہہ کیپچر ڈیوایِس۔ ایرر لاگ وْچھو تفصیلاتن باپت

en: VLC cannot set the DVD's title. It possibly cannot decrypt the entire disc.
ks_IN: وی ایل سی ہیکِہ نْہ سیٹ کْرتھ ڈی وی ڈی ٹایٹل۔ یہ ہیکِہ نْہ مُمکنن ڈیکریپٹْہ کْرتھ تمام ڈیسْک۔

en: VLC could not connect to "%s:%d".
ks_IN: وی ایل سی ہیوک نْہ کنیکٹْہ کْرتھ "%s:%d"۔

en: VLC could not connect with the given server.
ks_IN: وی ایل سی ہیوک نْہ کنیکٹْہ کْرتھ دِنْہ آمتِس سْرورس سْیت۔

en: VLC could not decode the format "%4.4s" (%s)
ks_IN: وی ایل سی ہیوک نْہ  ڈیکوڈ  کْرتھ فارمیٹ "%4.4s" (%s)

en: VLC could not identify the audio or video codec
ks_IN: وی ایل سی ہیوک نْہ پہچان کْرتھ آڈیو یا ویڈیو کوڈیکس

en: VLC could not open the %4.4s %s encoder.
ks_IN: وی ایل سی ہیکِہ نْہ اوپْن کْرتھ %4.4s %s اینکوڈر۔

en: VLC could not open the %s module.
ks_IN: وی ایل سی ہیوک نْہ اوپْن کْرتھ  %s  ماڈیول۔

en: VLC could not open the decoder module.
ks_IN: وی ایل سی ہیوک نْہ اوپْن کْرتھ ڈیکوڈر ماڈیول۔

en: VLC could not open the file "%s" (%s).
ks_IN: وی ایل سی ہیوک نْہ اوپْن کْرتھ فایل "%s" (%s)  ۔

en: VLC could not read the file (%s).
ks_IN: وی ایل سی ہیوک نْہ ریڈ کْرتھ فایل (%s)  ۔

en: VLC could not read the file: %s
ks_IN: وی ایل سی ہیوک نْہ ریڈ کْرتھ یہ فایل:%s

en: VLC failed to load the ASF header.
ks_IN: وی ایل سی گو ناکام لوڈ کرنس منز اے ایس ایف ہیڈر۔

en: VLC is started from file association
ks_IN: وی ایل سی چُھ شروع کرنْہ یوان فایل ایسوسیشنْہ سْیت

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
ks_IN: وی ایل سی ہیکِہ نْہ اوپْن کْرتھ MRL '%s' ۔ چک کْریو لاگ تفصیلن باپت۔

en: VLC media player
ks_IN: وی ایل سی میڈیا پْلییر

en: VLC media player - Web Interface
ks_IN: وی ایل سی میڈیا پْلییر۔ ویب اِنٹرفیس

en: VLC media player Help...
ks_IN: وی ایل سی میڈیا پْلییر مدد ۔ ۔ ۔

en: VLC media player and VideoLAN are trademarks of the VideoLAN Association.
ks_IN: وی ایل سی میڈیا پْلییر تْہ ویڈیو لین چھ ٹریڈ مارْک ویڈیو لین ایسوسیشنِہ ہْند۔

en: VLC media player updates
ks_IN: وی ایل سی میڈیا پْلییر اپڈیٹ

en: VLC normally uses Freetype for rendering, but this allows you to use svg for instance.
ks_IN: وی ایل سی چُھ عام پأٹھ استعمال کران فری ٹایِپ رینڈرینگ باپت، مگر یہ چُھ توہیہ اجازت دِوان استعمال کرنس ایس وی جی مثلن۔

en: VLC preferences
ks_IN: وی ایل سی ترجیحات

en: VLC skins website
ks_IN: وی ایل سی سیکین ویب سایِٹ

en: VLC version %s (%s)
ks_IN: وی ایل سی وْرجن %s (%s)

en: VLC was unable to save the meta data.
ks_IN: وی ایل سی ہیوک نْہ محفوظ کْرتھ میٹا ڈاٹا

en: VLC will keep playing the current playlist item.
ks_IN: وی ایل سی تھاوِ جأری پْلے کرُن موجود پْلے لِسٹْہ آیٹم۔

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
ks_IN: وی ایل سی تھاوِ پْلے لِسٹْہ پْلے کرُن حد بغیر۔

en: VLC will pause and resume supported music players on playback.
ks_IN: وی ایل سی کرِ پاز تْہ ریزیوم تعاون وول میوزِک پْلییر پْلے بیکس پیٹھ

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
ks_IN: وی ایل سی کرِِ رینڈملی پْلے فایلْہ پْلے لِسٹس منز یوتام نْہ  خلل کرنْہ یِیکھ۔

en: VLC will store playback positions of the last 30 items you played. If you re-open one of those, playback will continue.
ks_IN: وی ایل سی کرِ سِٹور پْلے بیک جایہ پْتمین ۳۰ آیٹمن ہْنز یم توہیہ پْلے کْر۔ اگر توہیہ تِمو منز اکھ ری اوپْن کْریو، پْلے بیک روزِ جأری۔

en: VLC's connection to the given server was rejected.
ks_IN: وی ایل سی یُک کنیکشن دِنْہ آمتِس سْرورس سْیت آو رد کرنْہ۔

en: VLC's implementation of Video On Demand
ks_IN: وی ایل سی یُک لاگو کرُن ویڈیو آن ڈیمانڈ

en: VLM Batch Commands
ks_IN: وی ایل ایم بیچ کمانڈ

en: VLM configuration file
ks_IN: وی ایل ایم کنفیگریشن فایل

en: VLM configurator
ks_IN: وی ایل ایم کنفیگیوریٹر

en: VNC Host
ks_IN: وی این سی ہوسٹْہ

en: VNC Password
ks_IN: وی این سی پاس وأرڈ

en: VNC Port
ks_IN: وی این سی پورٹ

en: VNC client access
ks_IN: کْلاینٹ ایسیس VNC

en: VNC hostname or IP address.
ks_IN: وی این سی ہوسٹْہ ناو یا آی پی پتاہ

en: VNC password.
ks_IN: وی این سی پاس وأرڈ

en: VNC poll interval
ks_IN: وی این سی پول اِنٹرول

en: VNC polling
ks_IN: وی این سی پولینگ

en: VNC port number.
ks_IN: وی این سی پورٹ نمبر۔

en: VOC demuxer
ks_IN: وی او سی ڈیمکزر

en: VOD:
ks_IN: وی او ڈی:

en: Value to adjust dts by
ks_IN: ویلیو یمو ذریعہ ڈی ٹی ایس برابر کرُن چُھ

en: Variance
ks_IN: فرق

en: Variance of the gaussian noise
ks_IN: گاشین نویزْچ ویرینْس

en: Various audio and video decoders/encoders delivered by the FFmpeg library. This includes (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG and other codecs
ks_IN: واریاہ آڈیو تْہ ویڈیو ڈیکوڈر یا اینکوڈر یم ڈیلیور کرنْہ یوان چھ بذریعہ ایف ایف ایم پیگ لایبری۔ اتھ منز چھ شأمل تْہ (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG باقی کوڈیک

en: Verbosity
ks_IN: وْربوسٹی

en: Verbosity (0,1,2)
ks_IN: وْربوسٹی(0,1,2)

en: Version
ks_IN: وْرجن

en: Version %1
ks_IN: وْرجن%1

en: Vertical
ks_IN: کھڈا

en: Vertical (13V)
ks_IN: کھڑا (۱۳وی)

en: Vertical flip
ks_IN: وْرٹیکل فْلِپ

en: Vertical slices per frame
ks_IN: وْرٹیکل سِلایس پریتھ فریمس منز

en: Very Low Definition (240 lines)
ks_IN: واریاہ لو ڈیفنیشن (۲۴۰ لاینْہ)

en: Very short backwards jump
ks_IN: واریاہ شاٹ بیک وارڈ جمپ

en: Very short forward jump
ks_IN: واریاہ شاٹ فار وارڈ جمپ

en: Very short jump length
ks_IN: واریاہ شاٹ جمپ لینگْتھ

en: Very short jump length, in seconds.
ks_IN: واریاہ شاٹ جمپ لینگْتھ، سیکنڈن منز

en: Video
ks_IN: ویڈیو

en: Video &Track
ks_IN: ویڈیو ٹریک &

en: Video Auto Scaling
ks_IN: ویڈیو آٹو سیکیلینگ

en: Video Callback data
ks_IN: ویڈیو کال بیک ڈاٹا

en: Video Effects
ks_IN: ویڈیو ایفیکٹْہ

en: Video Effects...
ks_IN: ویڈیو ایفیکٹْہ ۔  ۔ ۔

en: Video FPS
ks_IN: ویڈیو ایف پی ایس

en: Video Files
ks_IN: ویڈیو فایلہ

en: Video ID
ks_IN: ویڈیو آی ڈی

en: Video On Demand ( VOD )
ks_IN: ویڈیو ڈیمانڈس پیٹھ (وی او ڈی)

en: Video PID
ks_IN: ویڈیو پی آی ڈی

en: Video Settings
ks_IN: ویڈیو سیٹینگ

en: Video Track
ks_IN: ویڈیو ٹریک

en: Video X coordinate
ks_IN: ویڈیو ایکْس کارڈینیٹ

en: Video Y coordinate
ks_IN: ویڈیو واے کارڈینیٹ

en: Video alignment
ks_IN: ویڈیو ایلایِنمینٹ

en: Video bitrate
ks_IN: ویڈیو بِٹ ریٹ

en: Video bitrate tolerance
ks_IN: ویڈیو باٹریٹ ٹالیرینْس

en: Video bitrate tolerance in kbit/s.
ks_IN: ویڈیو باٹریٹ ٹالیرینْس   kbit/sمنز۔

en: Video capture
ks_IN: ویڈیو کیپچر

en: Video capture (Video4Linux)
ks_IN: ویڈیو کیپچر (ویڈیو ۴ لینْکْس)

en: Video capture controls (if supported by the device)
ks_IN: ویڈیو کیپچر کنٹرول ( اگر ڈیوایسُک تعاون آسیکھ)

en: Video capture device
ks_IN: ویڈیو کیپچر ڈیوایِس

en: Video capture device node.
ks_IN: ویڈیو کیپچر ڈیوایِس نوڈ۔

en: Video codec
ks_IN: ویڈیو کوڈیک

en: Video codecs
ks_IN: ویڈیو کوڈیک

en: Video connection
ks_IN: ویڈیو کنیکشن

en: Video connection for DeckLink output.
ks_IN: ویڈیو کنیکشن ڈیک لینک آوٹ پُٹس باپت۔

en: Video connection to use for DeckLink captures. Valid choices: sdi, hdmi, opticalsdi, component, composite, svideo. Leave blank for card default.
ks_IN: ویڈیو کنیکشن یوس استعمال کرُن چُھ ڈیک لینک کیپچرن باپت۔ لایق چویسْہ: ایس ڈی آی، ایچ ڈی ایم آی، اوپٹیکل ایس ڈی آی، کمپونینٹ، کمپوزِٹ، ایس ویڈیو۔ کارڈ ڈیفالٹس باپت ترأیو بُلینک۔

en: Video cropping
ks_IN: ویڈیو کراپینگ

en: Video cropping filter
ks_IN: ویڈیو کراپینگ فلٹر

en: Video device
ks_IN: ویڈیو ڈیوایس

en: Video device name
ks_IN: ویڈیو ڈیوایس ناو

en: Video encoder
ks_IN: ویڈیو اینکوڈر

en: Video encoder (using OpenMAX IL)
ks_IN: ویڈیو اینکوڈر (استعمال کران OpenMAX IL)

en: Video filter
ks_IN: ویڈیو فلٹر

en: Video filter module
ks_IN: ویڈیو فلٹر ماڈیول

en: Video filtering using a chain of video filter modules
ks_IN: ویڈیو فلٹرینگ یوس استعمال کران چھ اکھ چین ویڈیو فلٹر ماڈیولن ہْنز

en: Video filters are used to process the video stream.
ks_IN: ویڈیو فلٹر چھ استعمال گژھان پراسیس کرنْہ باپت ویڈیو سِٹریم۔

en: Video filters will be applied to the video stream.
ks_IN: ویڈیو فلٹر  یِین لاگو کرنْہ ویڈیو سِٹریمس۔

en: Video filters will be applied to the video streams (after overlays are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
ks_IN: ویڈیو فلٹر یِین لاگو کرنْہ ویڈیو سٹریمن ( اوورلے لاگو کرنْہ پتْہ)۔ توہیہ ہیکیو اینٹر کْرتھ اکھ کولنو سْیت علاحدہ کرنْہ آمُت لِسٹْہ فلٹرن ہُند۔

en: Video frame-rate
ks_IN: ویڈیو فریم۔ریٹ

en: Video height
ks_IN: ویڈیو تھزر

en: Video input
ks_IN: ویڈیو اِنپُٹ

en: Video input chroma format
ks_IN: ویڈیو اِنپُٹ کروما فارمیٹ

en: Video input frame rate
ks_IN: ویڈیو اِنپُٹ فریم ریٹ

en: Video input pin
ks_IN: ویڈیو اِنپُٹ پِن

en: Video memory
ks_IN: ویڈیو میموری

en: Video memory buffer height.
ks_IN: ویڈیو میموری بفر تھزر ۔

en: Video memory buffer pitch in bytes.
ks_IN: ویڈیو میموری بفر پِچ بایٹن منز۔

en: Video memory buffer width.
ks_IN: ویڈیو میموری بفر کھجر ۔

en: Video memory output
ks_IN: ویڈیو میموری آوٹ پُٹ

en: Video mode
ks_IN: ویڈیو موڈ

en: Video output
ks_IN: ویڈیو آوٹ پُٹ

en: Video output URL
ks_IN: ویڈیو آوٹ پُٹ یو آر ایل

en: Video output access method
ks_IN: ویڈیو آوٹ پُٹ ایسیس میتھڈ

en: Video output module
ks_IN: ویڈیو آوٹ پُٹ ماڈیول

en: Video output modules
ks_IN: ویڈیو آوٹپُٹ ماڈیول

en: Video output muxer
ks_IN: ویڈیو آوٹ پُٹ مکزر

en: Video output pin
ks_IN: ویڈیو آوٹ پُٹ پِن

en: Video pictures blending
ks_IN: ویڈیو پیکچر بْلینڈینگ

en: Video port
ks_IN: ویڈیو پورٹ

en: Video post processing filter
ks_IN: ویڈیو پوسٹْہ پراسیسینگ فلٹر

en: Video postrender callback
ks_IN: ویڈیو پوسٹْہ رینڈر کال بیک

en: Video prerender callback
ks_IN: ویڈیو پری رینڈر کال بیک

en: Video quality post-processing level
ks_IN: ویڈیو کالٹی پوسٹْہ۔پراسیسینگ لیول

en: Video scale
ks_IN: ویڈیو سیکیل

en: Video scaling
ks_IN: ویڈیو سیکیلینگ

en: Video scaling factor
ks_IN: ویڈیو سیکیلینگ فیکٹر

en: Video scaling filter
ks_IN: ویڈیو سیکیلینگ فلٹر

en: Video settings
ks_IN: ویڈیو سیٹینگ

en: Video size
ks_IN: ویڈیو سایِز

en: Video snapshot directory (or filename)
ks_IN: ویڈیو سینیپ شاٹ ڈاریکٹری (یا فایل ناو)

en: Video snapshot file prefix
ks_IN: ویڈیو سینیپ شاٹ  فایل پریفیکْس )

en: Video snapshot format
ks_IN: ویڈیو سینیپ شاٹ فارمیٹ)

en: Video snapshot height
ks_IN:  ویڈیو سینیپ شاٹ تھزر

en: Video snapshot width
ks_IN:  ویڈیو سینیپ شاٹ کھجر

en: Video snapshots
ks_IN: ویڈیو سینیپ شاٹ

en: Video splitter module
ks_IN: ویڈیو سُپلیٹر ماڈیول

en: Video standard
ks_IN: ویڈیو معیار

en: Video standard (Default, SECAM, PAL, or NTSC).
ks_IN: ویڈیو معیار    (ڈیفالٹْہ, SECAM, PAL, یا NTSC) ۔

en: Video title
ks_IN: ویڈیو عنوان

en: Video transformation filter
ks_IN: ویڈیو ٹرانسفارمیشن فلٹر

en: Video width
ks_IN: ویڈیو کھجر

en: Video will be embedded in this pre-existing window. If zero, a new window will be created.
ks_IN: ویڈیو یِیہ ایمبیڈ کرنْہ یتھ پری۔ایکزیسٹینگ وینڈو منز۔ اگر ۰ آسِہ، اکھ نْو وینڈو یِیہ بناونْہ۔

en: Video will be rendered with this X11 display. If empty, the default display will be used.
ks_IN: ویڈیو یِیہ رینڈر کرنْہ یتھ ایکْس ۱۱ ڈیسپْلے یس سْیتی۔ اگر ایمپٹی آسِہ، ڈیفالٹْہ دیسپْلے یِیہ استعمال کرنْہ۔

en: Video4Linux compressed A/V input
ks_IN: ویڈیو ۴ لینیکْس کمپریسْڈ اے یا وی اِنپُٹ

en: Video4Linux input
ks_IN: ویڈیو ۴ لینْکْس اِنپُٹ

en: Video4Linux radio tuner
ks_IN: ویڈیو ۴ لینیکْس ریڈیو ٹیونر

en: VideoCore layer where the video is displayed.
ks_IN: ویڈیو کور لییر ییتنس ویڈیو ڈیسپْلے کرنْہ یوان چُھ۔

en: VideoCore layer where the video is displayed. Subpictures are displayed directly above and a black background directly below.
ks_IN: ویڈیو کور لییر ییتنس ذن ویڈیو ڈیسپْلے کرنْہ یوان چُھ۔ سب پیکچر چھ ڈیسپْلے کرنْہ یوان ہیرِ کْنئ ڈاریکٹلی تْہ اکھ بُلیک بیک گراونڈ ڈاریکٹلی بونْہ۔

en: VideoLAN Website...
ks_IN: ویڈیو لین ویب سایِٹ  ۔ ۔ ۔

en: Vietnamese
ks_IN: ویتنامی

en: Vietnamese (VISCII)
ks_IN: ویتنامی(VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
ks_IN: ویتنامی (وینڈوز۔۱۲۵۸)

en: View
ks_IN: ویو کْریو

en: View certificate
ks_IN: ویو کْریو سرٹیفیکیٹ

en: Visualization
ks_IN: ویجوالایزیشن

en: Visualization:
ks_IN: ویجوالایزیشن :

en: Visualizations
ks_IN: ویجوالایزیشن

en: Visualizations selector
ks_IN: ویجوالایزیشن سیلیکٹر

en: Visualizer
ks_IN: ویجوالایزر

en: Visualizer filter
ks_IN: ویجوالایزر فلٹر

en: Vivid
ks_IN: جاندار

en: VoD server module
ks_IN: ووڈ سْرور ماڈیول

en: Vobsub subtitles parser
ks_IN: ووب سب سب ٹایٹل پارسر

en: Vocal
ks_IN: ووکل

en: Voice activity detection
ks_IN: آواز ایکٹیوٹی ژارْنئ

en: Volapuk
ks_IN: وولاپُک

en: Volume
ks_IN: والیوم

en: Volume %ld%%
ks_IN: والیوم%ld%%

en: Volume Down
ks_IN: والیو کْریو کم

en: Volume Mute
ks_IN: والیوم کْریو میوٹ

en: Volume Up
ks_IN: والیوم بڑھأیو

en: Volume down
ks_IN: والیوم ڈاون

en: Volume normalization
ks_IN:  والیوم  وْرچوولایزیشن

en: Volume normalizer
ks_IN: والیوم نارمالایزر

en: Volume of the audio input.
ks_IN: والیوم آڈیو اِنپُٹُک۔

en: Volume up
ks_IN: والیوم اپ

en: Volume will be controlled by the player, and not the <i>Main Controls</i>.
ks_IN: والیوم یِیہ کنٹرول کرنْہ پْلییر ذریعہ، تْہ آسہ نْہ <i>مین کنٹرول </i> ۔

en: Vorbis audio decoder
ks_IN: ووربِس آڈیو ڈیکوڈر

en: Vorbis audio encoder
ks_IN: ووربِس آڈیو اینکوڈر

en: Vorbis audio packetizer
ks_IN: ووربِس آڈیو پیکیٹایزر

en: WAV demuxer
ks_IN: ویو ڈیمکزر

en: WAV muxer
ks_IN: WAV مکزر

en: WMA v1/v2 fixed point audio decoder
ks_IN: WMA v1/v2    فیکسْڈ پویِنٹ آڈیو ڈیکوڈر

en: WMServer RTSP dialect
ks_IN: WMServer RTSP بولئ

en: WMServer uses a nonstandard dialect of RTSP. Selecting this parameter will tell VLC to assume some options contrary to RFC 2326 guidelines.
ks_IN: ڈبلیو ایم سرور چُھ استعمال کران اکھ غیر معیأری بولئ آر ٹی ایس پی یِچ۔یہ پیرامیٹر  ژارنْہ سْیت یِیہ وی ایل سی یس وننْہ کینہہ اوپشن ماننُک  یم ذن مُتضاد یا خلاف چھ آر ایف سی ۲۳۲۶ ہدایتن۔

en: WPL playlist import
ks_IN: ڈبلیو پی ایل پْلے لِسٹْہ اِمپورٹ

en: Wait for I frame before toggling placeholder
ks_IN: انتظار کْریو آی فریمُک پْلیس ہولڈر ٹوگل کرنْہ برونہہ

en: Wall
ks_IN: دیوار

en: Wall video filter
ks_IN: وال ویڈیو فلٹر

en: Wallpaper
ks_IN: وال پیپر

en: Warning
ks_IN: آگأہی

en: Warning: <b>%1</b> is already an application menu shortcut
ks_IN: آگأہی: <b>%1</b> چُھ گوڈے اکھ ایپلیکیشن مینیو شاٹ کٹ

en: Warning: this key or combination is already assigned to
ks_IN: آگأہی: یہ کی یا کمبینیشن چھ گوڈے ایسایِن کْرتھ کُن

en: WarpOverlay!
ks_IN: وارْپ اوورلے!

en: Water effect
ks_IN: واٹر ایفیکٹْہ

en: Wave
ks_IN: ویو

en: Wave video filter
ks_IN: ویو ویڈیو فلٹر

en: WaveOut audio output
ks_IN: ویو آوٹ آڈیو آوٹ پُٹ

en: Waves
ks_IN: ویوْز

en: We just found an older version of VLC's preferences files.
ks_IN: اسہ لوب وْنئ اکھ پرونئ وْرجن وی ایل سی ترجیحات فایلن ہُند۔

en: Web
ks_IN: ویب

en: WebM video decoder
ks_IN: ویب ایم ویڈیو ڈیکوڈر

en: Webm
ks_IN: ویب ایم

en: Website
ks_IN: ویب سایِٹ

en: Weighted prediction for B-frames
ks_IN: ویٹِڈ پریڈیکشن بی فریمن باپت

en: Weighted prediction for B-frames.
ks_IN: ویٹِڈ پریڈیکشن بی فریمن باپت۔

en: Weighted prediction for P-frames
ks_IN: ویٹِڈ پریڈیکشن پی فریمن باپت

en: Welsh
ks_IN: ویلیش

en: Western European (IBM 00850)
ks_IN: مغربی یورپین (آی بی ایم ۰۰۸۵۰)

en: Western European (Latin-9)
ks_IN: مغربی یورپین (لاطینی۔۹)

en: Western European (Windows-1252)
ks_IN: مغربی یورپین (وینڈوز۔۱۲۵۲)

en: Wet
ks_IN: ویٹ

en: Wet mix
ks_IN: ویٹ میکْس

en: When minimized
ks_IN: ییلہ مینیمایز کرنْہ یوان چُھ

en: When possible, the input stream will be recorded instead of using the stream output module
ks_IN: ییلہ مُمکن آسِہ، اِنپُٹ سِٹریم یِیہ ریکارڈ کرنْہ سِٹریم آوٹ پُٹ ماڈیول استعمال کرنْہ بجاے

en: When set to 'no', this parameter is intended to give old skins a chance to play back video even though no video tag is implemented
ks_IN: ییلہ ناہس کُن سیٹ کْرتھ چُھ آسن، یہ پیرامیٹر چُھ پرانین سیکنن دِوان اکھ موقعہ پْلے بیک کرنْہ باپت ویڈیو اگر ذن نْہ کانہہ تِہ ویڈیو ٹیگ لاگو کورمُت آسِہ

en: When set, this VLC instance will act as the master clock for synchronization for clients listening
ks_IN: ییلہ سیٹ کْرتھ آسِہ، یہ وی ایل سی مثال کرِ کأم بطور ماسٹر کُلاک سینکرونایزیشن باپت کْلاینٹ سْند بوزنْہ باپت

en: When several video formats are available, select one whose resolution is closest to (but not higher than) this setting, in number of lines. Use this option if you don't have enough CPU power or network bandwidth to play higher resolutions.
ks_IN: ییلہ واریاہ ویڈیو فارمیٹ دستیاب آسن، ژأریو سُہ اکھ یمیوک ریزیولوشن نزدیک آسِہ ( مگر ذیادْ نْہ کینہہ) یتھ سیٹینگ، لاینن ہْندس تعدادس منز۔ یہ اوپشن کْریو استعمال اگر نْہ توہیہ کأفی سی پی یو پاور چُھ یا نیٹوْرک بینڈ ویڈْتھ ہایر ریزیولوشن پْلے کرنْہ باپت۔

en: When the SAP flow control is disabled, this lets you set the fixed interval between SAP announcements.
ks_IN: ییلہ سیپ فلو کنٹرول ڈیسیبْل کرنْہ یوان چُھ، یہ چُھ توہیہ اجازت دِوان سیٹ کرنس منز فیکسْڈ اِنٹرول سیپ اعلانن درمیان۔

en: When this is enabled, the interface will show a dialog box each time some user input is required.
ks_IN: ییلہ یہ اینیبْل کرنْہ یوان چُھ، یہ اِنٹرفیس ہاوِ اکھ ڈایلاگ بوکْس پریتھ سات ییلہ کانہہ یوزر اِنپُٹ ضرورت آسِہ۔

en: When this is enabled, the preferences and/or interfaces will show all available options, including those that most users should never touch.
ks_IN: ییلہ یہ اینیبْل کرنْہ یوان چُھ، ترجیحات تْہ یا اِنٹرفیس ہاون تمام دستیاب اوپشن، یتھ منز شأمل چھ تِم یمن نْہ اکثر یوزر زانہہ تِہ ٹچ کرن۔

en: When this is set, the SAP parser will discard some non-compliant announcements.
ks_IN: ییلہ یہ سیٹ گژھان چُھ، سیپ پارسر کرِ رد کینہ نان۔کمپلاینٹ اعلان۔

en: When this mode is enabled, pixels will be shown as black or white. The threshold value will be the brightness defined below.
ks_IN: ییلہ یہ موڈ اینیبلْڈ آسان چُھ، پیکزل چھ ہاونْہ یوان بطور بُلیک یا وایِٹ۔ تھرش ہولڈْ ویلیو آسِہ چمک یوس بونْہ کْنئ واضح کْرتھ چِھ۔

en: When using the PVR input (or a very irregular source), you should set this to 10000.
ks_IN: ییلہ استعمال کران أسیو پی وی آر اِنپُٹ (یا اکھ واریاہ غیر مُتوازن سورس)، توہیہ پزِ یہ سیٹ کرُن ۱۰۰۰۰ کُن۔

en: When using the one instance only option, enqueue items to playlist and keep playing current item.
ks_IN: ییلہ استعمال کران أسیو اکھ مثال صرف اوپشن، آیٹم کْریو اینکیو پْلے لِسٹس کُن تْہ موجود آیٹم تھأیو جأری پْلے کرُن۔

en: Whether temporal deinterlacing applies to luma only
ks_IN: کیاہ ٹیمپورل ڈی اِنٹرلیسینگ چھاہ صرف لاگو گژھان لوماہس

en: Which font description to use if the Kate stream does not specify particular font parameters (name, size, etc) to use. A blank name will let Tiger choose font parameters where appropriate.
ks_IN: کوسئ فانٹ وضاحت چھ استعمال کرْنئ  اگر ذن نْہ کیٹ سِٹریم مخصوص کرِ خاص فانٹ پیرامیٹر (ناو، سایِز، وغیر) استعمال کرنْہ باپت۔ اکھ بُلینک ناو دِیہ اجازت ٹایگرس ژارنس منز فانٹ پیرامیٹر ییتنس ضرورت آسِہ۔

en: White
ks_IN: سفید

en: White Crush for Blue
ks_IN: وایِٹ کرش نیلیس باپت

en: White Crush for Green
ks_IN: وایِٹ کرش سبز  باپت

en: White Crush for Red
ks_IN: وایِٹ کرش   ووْزلس باپت

en: White Level for Blue
ks_IN: وایِٹ لیول نیلِس باپت

en: White Level for Green
ks_IN: وایِٹ لیول  سبْز  باپت

en: White Level for Red
ks_IN: وایِٹ لیول ووزلْس  باپت

en: White balance temperature (K)
ks_IN: وایِٹ بیلْنس ٹیمپریچر (کے)

en: White balance temperature as a color temperation in Kelvin (2800 is minimum incandescence, 6500 is maximum daylight).
ks_IN: وایِٹ بیلْنس ٹیمپریچر بطور اکھ رنگ ٹیمپیریشن کیلوینن منز ( ۲۸۰۰ چُھ مینیمم اِنکینڈیسینْس، ۶۵۰۰ چُھ میکسیمم ڈے لایِٹ)۔

en: Wide-band (16kHz)
ks_IN: وایِڈ۔بینڈ (۱۶ کلو ہأرٹْز)

en: Width
ks_IN: کھجر

en: Width in pixels of the border between miniatures.
ks_IN: مینیچرن درمیان بارڈرُک کھجر پیکزلن منز۔

en: Width of the virtual room
ks_IN: کھجر ورچوول رومُک

en: Width of video or subtitle elementary streams
ks_IN: کھجر ویڈیوہُک یا سب ٹایٹل ایلمینٹری سِٹریمن ہُند

en: Window
ks_IN: وینڈو

en: Window decorations
ks_IN: وینڈو ڈیکریشن

en: Window handle (HWND)
ks_IN: وینڈو ہینڈل (HWND)

en: Window properties
ks_IN: وینڈو پراپرٹی

en: Window size
ks_IN: وینڈو سایِز

en: Windows Audio Session API output
ks_IN: وینڈو آڈیو سیشن اے پی آی آوٹ پُٹ

en: Windows GDI video output
ks_IN: وینڈوز جی ڈی آی ویڈیو آوٹ پُٹ

en: Windows Media NSC metademux
ks_IN: وینڈوز میڈیا این ایس سی میٹا ڈیمکْس

en: Windows Service interface
ks_IN: وینڈو سْروس اِنٹرفیس

en: Windows configuration of the last skin used. This option is updated automatically, do not touch it.
ks_IN: وینڈوز کنفیگریشن پْتمِہ استعمال کرنْہ آمتِہ سیکنُک۔ یہ اوپشن چُھ اپڈیٹ گژھان آٹومیٹیکلی، اتھ مْہ کْریو تھپ۔

en: Windows opacity between 0.1 and 1
ks_IN: وینڈوز اوپیسٹی ۰۔۱ تْہ ۱ درمیان

en: With this option checked, the volume up, volume down and mute buttons on your keyboard will always change your system volume. With this option unchecked, the volume buttons will change VLC's volume when VLC is selected and change the system volume when VLC is not selected.
ks_IN: یہ اوپشن ییلہ چکْڈ آسِہ، والیوم اپ، والیوم ڈاون تْہ میوٹ بوٹن تُہندِس کی بورڈس پیٹھ کرِ ہمیشہ تبدیل تُہند سسٹم والیوم۔ یہ اوپشن ییلہ ان چکْڈ آسِہ، والیوم بوٹن کرِ تبدیل وی ایل سی یُک والیوم ییلہ وی ایل سی ژارنْہ یِیہ تْہ کرِ تبدیل سسٹم والیوم ییلہ نْہ وی ایل سی ژارنْہ آمُت آسِہ۔

en: With this option enabled, the playback will be automatically paused when minimizing the window.
ks_IN: ییلہ یہ اوپشن اینیبلْڈ آسِہ، پْلے بیک یِیہ آٹومیٹیکلی پاز کرنْہ ییلہ وینڈو مینیمایز کرنْہ یِیہ۔

en: Wolof
ks_IN: وولوف

en: Workaround bugs
ks_IN: وْرْک ایراوُنڈ بگ

en: Workaround for France
ks_IN: فرانسس باپت کْریو کأم

en: Wrapper filter output
ks_IN: ریپر فلٹر آوٹ پُٹ

en: Write process id to file
ks_IN: پراسیس آی ڈی لیکھیو فایلہ کُن

en: Writer
ks_IN: لْکھأر

en: Writes process id into specified file.
ks_IN: پراسیس آی ڈی لیکھیو  مخصوص کرنْہ آمژِ فایلہمنز.

en: Writes statistic info about stream
ks_IN: لیکھان چُھ سیٹیٹیسٹِک اِنفو سٹریمس مُتلق

en: Writes stats to file instead of stdout
ks_IN: لیکھان سیٹیٹ فایلہ منز بجاے ایس ٹی ڈی آوٹ

en: X Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
ks_IN: ایکْس کارڈنیٹ موزیک کِہ  ٹاپ کھوفرِ کونجُک۔

en: X coordinate
ks_IN: ایکْس کارڈینیٹ

en: X coordinate of the bargraph.
ks_IN: ایکْس کارڈینیٹ بار گرافُک۔

en: X coordinate of the encoded subtitle
ks_IN: ایکْس کارڈینیٹ اینکوڈیڈ سب ٹایٹلُک

en: X coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
ks_IN: ایکْس کارڈینیٹ لوگوہۃک۔ توہیہ ہیکیو لوگو مو کْرتھ اتھ کھوفْر۔کْلک کرنْہ سْیتئ۔

en: X coordinate of the mask.
ks_IN: ماسکُک ایکْس کارڈنیٹ

en: X coordinate of the rendered subtitle
ks_IN: ایکْس کارڈینیٹ رینڈر کرنْہ آمتِہ سب ٹایٹلُک

en: X coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
ks_IN: ایکْس کارڈینیٹ اپر کھوفرِ کارنر باپت موزیکس منز اگر نان نگیٹیو آسِہ۔

en: X offset
ks_IN: ایکْس آف سیٹ

en: X offset, from the left screen edge.
ks_IN: ایکْس آف سیٹ، کھوفرِ سکرین سطح پیٹھ۔

en: X window
ks_IN: X وینڈو

en: X.509 Certificate Authority
ks_IN:   سرٹفیکیٹ ایتھارٹی X.509

en: X.509 Certificate Revocation List
ks_IN: سرٹیفیکیٹ ریووکیشن لِسٹْہ X.509

en: X.509 Client certificate
ks_IN: کْلاینٹ سرٹیفیکیٹ

en: X.509 Client private key
ks_IN: کْلاینٹ پرایوٹ کی X.509

en: X11 display
ks_IN: X11 ڈیسپْلے

en: X11 video output (XCB)
ks_IN: X11ویڈیو آوٹ پُٹ (XCB)

en: X11 video window (XCB)
ks_IN: X11ویڈیو وینڈو  (XCB)

en: X11 window ID
ks_IN: X11 وینڈو  ID

en: XA demuxer
ks_IN: ایکْس اے ڈیمکزر

en: XDG screen saver inhibition
ks_IN: ۔سکرین سیور ممأنیت  XDG

en: XDG-screensaver
ks_IN: ۔سکرین سیور XDG

en: XML Parser (using libxml2)
ks_IN:    (استعمال کران  libxml2)  پارسر  XML

en: XML Shareable Playlist Format (XSPF)
ks_IN: XML شییریبْل پْلے لِسٹْہ فارمیٹ (XSPF)

en: XSPF playlist
ks_IN: پْلے لِسٹْہ XSPF

en: XSPF playlist export
ks_IN: پْلے لِسٹْہ ایکْسپورٹ XSPF

en: XSPF playlist import
ks_IN: پْلے لِسٹْہ اِمپورٹ XSPF

en: XVideo
ks_IN: ایکْس ویڈیو

en: XVideo adaptor number
ks_IN: ایکْس ویڈیو ایڈاپٹر نمبر

en: XVideo format id
ks_IN: ایکْس ویڈیو فارمیٹ آی ڈی

en: XVideo hardware adaptor to use. By default, VLC will use the first functional adaptor.
ks_IN: ایکْس ویڈیو ہارڈ وْیر ایڈاپٹر یوس استعمال کرُن چُھ۔ ڈیفالٹْہ ذریعہ، کرِ وی ایل سی استعمال فنکشنل ایڈاپٹر۔

en: XVideo image format id to use. By default, VLC will try to use the best match for the video being played.
ks_IN: ایکْس ویڈیو امیج فارمیٹ آی ڈی یوس استعمال کرْنئ چھ۔ ڈیفالٹْہ ذریعہ، کرِ وی ایل سی کوشش استعمال کرنپک ساروی کھوتْہ بہتر میچ ویڈیوہس باپت یوس پْلے کرنْہ یوان چُھ۔

en: XVideo output (XCB)
ks_IN: ایکْس ویڈیو آوٹ پُٹ(XCB)

en: XWD file (autodetect)
ks_IN: ایکْس ڈبلیو ڈی فایل (آٹو ڈیٹیکٹْہ)

en: XWD image decoder
ks_IN: امیج ڈیکوڈرXWD

en: Xhosa
ks_IN: کھوسا

en: Y Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
ks_IN:  واے  کارڈنیٹ موزیک کِہ  ٹاپ کھوفرِ کونجُک۔

en: Y coordinate
ks_IN: واے کارڈینیٹ

en: Y coordinate of the bargraph.
ks_IN: واے کارڈینیٹ بار گرافُک

en: Y coordinate of the encoded subtitle
ks_IN: واے کارڈینیٹ اینکوڈیڈ سب ٹایٹلُک

en: Y coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
ks_IN:  واے  کارڈینیٹ لوگوہۃک۔ توہیہ ہیکیو لوگو مو کْرتھ اتھ کھوفْر۔کْلک کرنْہ سْیتئ۔

en: Y coordinate of the mask.
ks_IN: ماسکُک واے کارڈنیٹ

en: Y coordinate of the rendered subtitle
ks_IN: واے  کارڈینیٹ رینڈر کرنْہ آمتِہ سب ٹایٹلُک

en: Y coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
ks_IN:  واے کارڈینیٹ اپر کھوفرِ کارنر باپت موزیکس منز اگر نان نگیٹیو آسِہ۔

en: Y offset
ks_IN: واے آف سیٹ

en: Y offset, down from the top.
ks_IN: واے آف سیٹ، ڈاون ٹاپْہ پیٹھ۔

en: YUV output
ks_IN: آوٹ پُٹ YUV

en: YUV video output
ks_IN: آوٹ پُٹ ویڈیو  YUV

en: YUV-Color cube shifting across the V-plane ( 0 - 127 ).
ks_IN: رنگ کیوب شیفٹینگ  کران وی۔پْلین مْنز (۰ پیٹھ ۱۲۷)۔YUV

en: YUVP converter
ks_IN: کنوأرٹر YUVP

en: Yellow
ks_IN: زرد

en: Yes
ks_IN: آ

en: Yiddish
ks_IN: ییدیش

en: Yoruba
ks_IN: یوروبا

en: You attempted to reach %s. However the security certificate presented by the server is unknown and could not be authenticated by any trusted Certification Authority. This problem may be caused by a configuration error or an attempt to breach your security or your privacy.
    
    If in doubt, abort now.
ks_IN: توہیہ کْر کوشش واتنْچ  %s کُن۔ اماپوز سْرور ذریعہ پیش کرنْہ آمْژ حفاظتی سرٹیفیکیٹ چھ نامعلوم تْہ ہیکو نْہ تصدیق کْرتھ بزریعہ کونِہ بھروس واجنِہ سرٹیفیکیشن ایتھارٹی ذریعہ۔ یہ پرابلیم ہیکہ گْژھیتھ اکہ کنفیگریشن ایرر سْیتئ یا اکِہ کوششہ سْیتئ یوس پھٹراوِ تُہنز حفاظت یا تُہنز پرایوسی۔
    
    اگر شک چُھ، رُکأیو وْنی۔

en: You can completely disable the audio output. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
ks_IN: توہیہ ہیکیو آڈیو آوٹ پُٹ پورْ پأٹھ ڈیسیبْل کْرتھ۔ یہ آڈیو ڈیکوڈینگ سیٹیج گژھ نْہ، تْہ کرِ محفوظ کینہہ پراسیسینگ پاور۔

en: You can completely disable the sub-picture processing.
ks_IN: توہیہ ہیکیو پورْ پأٹھ ڈیسیبْل کْرتھ سب۔پیکچر پراسیسینگ۔

en: You can completely disable the video output. The video decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
ks_IN: توہیہ ہیکیو پورْ پأٹھ ڈیسیبْل کْرتھ ویڈیو آوٹ پُٹ۔ ویڈیو ڈیکوڈینگ سِٹیج گژھ نْہ، امِہ سْیت بچِہ کینہہ پراسیسینگ پاور۔

en: You can disable all transparency effects if you want. This is mainly useful when moving windows does not behave correctly.
ks_IN: توہیہ ہیکیو ڈیسیبْل کْرتھ تمام ٹرانسپیرنسی ایفیکٹْہ اگر توہیہ یژھان چھیو۔ یہ چُھ بُنیأدی طور ذیادْ فأیدہ مند ییلہ وینڈو مو کرنِہ صحیح پأٹھئ کارکردگی کران چِھ۔

en: You can disable use of Macroblock-tree on ratecontrol
ks_IN: توہیہ ہیکیو ڈیسیبْل کْرتھ استعمال میکرو۔بُلاک ٹری ہُند ریٹ کنٹرولس پیٹھ

en: You can enforce the (x,y) offsets of the elements on the mosaic (only used if positioning method is set to "offsets"). You must give a comma-separated list of coordinates (eg: 10,10,150,10).
ks_IN: توہیہ ہیکیو لاگو کْرتھ (ایکْس، واے) آف سیٹ ایلمینٹن ہُند موزیکس پیٹھ ( یہ چُ تیلہ صرف استعمال گژھان اگر پوزیشنینگ میتھڈ سیٹ کْرتھ آسِہ     "offsets" کُن)۔ توہیہ چُھ ضروری دیون اکھ کامو۔سپریٹِڈ لِسٹْہ کارڈنیٹن ہُند (مثلن:۱۰،۱۰،۱۵۰،۱۰)۔

en: You can enforce the height of the video snapshot. By default it will keep the original height (-1). Using 0 will scale the height to keep the aspect ratio.
ks_IN: توہیہ ہیکیو لاگو کڑتھ تھزر ویڈیو سینیپ شاٹُک۔ ڈیفالٹْہ ذریعہ تھاوِ یہ اصلی تھزر ( -1)۔ ۰ استعمال کرنْہ سْیت کرِ سیکیل تھزرس آسپیکٹْہ ریشیو تھاونْہ باپت۔

en: You can enforce the image height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
ks_IN: توہیہ ہیکیو لاگو کْرتھ امیج تھزر۔ ڈیفالٹْہ ذریعہ (منفی۱) کرِ وی ایل سی ایڈاپٹْہ ویڈیو خصوصیاتن سْیتئ۔

en: You can enforce the image width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
ks_IN: توہیہ ہیکیو لاگو کْرتھ امیج کھجر۔ ڈیفالٹْہ ذریعہ (منفی۱) کرِ وی ایل سی ایڈاپٹْہ ویڈیو خصوصیاتن سْیتئ۔

en: You can enforce the marquee position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
ks_IN:   توہیہ ہیکیو لاگو  کْرتھ  مارکیو  جاے ویڈیوہس پیٹھ      (0=مرکز, 1=کھوفُر, 2=دوچُھن, 4=ٹاپ, 8=مرکز, توہیہ ہیکیو استعمال کْرتھ کمبینیشن یمن ویلیوہن ہْنز ، مثلن ,  6 = ٹاپ۔دوچُھن)۔

en: You can enforce the mosaic alignment on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
ks_IN:  توہیہ ہیکیو لاگو  کْرتھ  ماوزیک ایلایِنمینٹ ویڈیوہس پیٹھ      (0=مرکز, 1=کھوفُر, 2=دوچُھن, 4=ٹاپ, 8=مرکز, توہیہ ہیکیو استعمال کْرتھ کمبینیشن یمن ویلیوہن ہْنز ، مثلن ,  6 = ٹاپ۔دوچُھن)۔

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (X coordinate).
ks_IN: توہیہ ہیکیو لاگو کْرتھ جاے ویڈیو وینڈو ہْند  ٹاپ کھوفرِ کونجِچ (ایکْس کارڈینیٹ)۔

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (Y coordinate).
ks_IN: توہیہ ہیکیو لاگو کْرتھ جاے ویڈیو وینڈو ہْند  ٹاپ کھوفرِ کونجِچ (واے  کارڈینیٹ)۔

en: You can enforce the subpicture position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, e.g. 6=top-right).
ks_IN: توہیہ ہیکیو لاگو کْرتھ  سب پیکچر جاے ویڈیوہس پیٹھ    (0=مرکز, 1=کھوفُر , 2=دوچُھن, 4=ٹاپ, 8=باٹم, توہیہ ہیکیو بْیِہ استعمال کْرتھ یمن ویلیوہن ہْنز کمبینیشن، مثلن  6=ٹاپ۔دوچُھن)۔

en: You can enforce the teletext position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg. 6 = top-right).
ks_IN: توہیہ ہیکیو لاگو کْرتھ ٹیلی ٹیکْسٹْہ جاے ویڈیوہس پیٹھ   (0=مرکز, 1=کھوفُر, 2=دوچُھن, 4=ٹاپ, 8=باٹم, توہیہ ہیکیو یمن ویلیوہن ہْنز کمبینیشن تِہ استعمال کْرتھ. 6 = ٹاپ۔دوچُھن)۔

en: You can enforce the text position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom; you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
ks_IN:  توہیہ ہیکیو لاگو  کْرتھ   متن جاے  ویڈیوہس پیٹھ      (0=مرکز, 1=کھوفُر, 2=دوچُھن, 4=ٹاپ, 8=مرکز, توہیہ ہیکیو استعمال کْرتھ کمبینیشن یمن ویلیوہن ہْنز ، مثلن ,  6 = ٹاپ۔دوچُھن)۔

en: You can enforce the video height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
ks_IN: توہیہ ہیکیو لاگو کْرتھ ویڈیو تھزر۔ ڈیفالٹْہ ذریعہ کرِ  (-1)وی ایل سی برابری ویڈیو خصوصیاتن سْیت۔

en: You can enforce the video width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
ks_IN: توہیہ ہیکیو لاگو کْرتھ ویڈیو کھجر۔ ڈیفالٹْہ ذریعہ کرِ  (-1)وی ایل سی برابری ویڈیو خصوصیاتن سْیت۔

en: You can enforce the width of the video snapshot. By default it will keep the original width (-1). Using 0 will scale the width to keep the aspect ratio.
ks_IN: توہیہ ہیکیو لاگو کڑتھ کھجر ویڈیو سینیپ شاٹُک۔ ڈیفالٹْہ ذریعہ تھاوِ یہ اصلی کھجر ( -1)۔ ۰ استعمال کرنْہ سْیت کرِ سیکیل کھجرس آسپیکٹْہ ریشیو تھاونْہ باپت۔

en: You can enter here a default stream output chain. Refer to the documentation to learn how to build such chains. Warning: this chain will be enabled for all streams.
ks_IN: توہیہ ہیکیو اینٹر کْرتھ ییتنس اکھ ڈیفالٹہ آوٹ پُت چین۔ ریفر کْریو ڈاکیمینٹیشن کُن ہیچھنْہ باپت ذِ کِتھ کْنئ بناوو یِژھ چینْہ۔ آگأہی: یہ چین یِیہ اینیبْل کرنْہ تمام سِٹریمن باپت۔

en: You can give a comma-separated list of inputs that will be concatenated together after the normal one.
ks_IN: توہیہ ہیکیو دِتھ اکھ کاماہو ذریعہ الگ کرنْہ آمُت لِسٹْہ دِتھ اِنپُٹن ہُند یم کنکیٹینیٹ کرنْہ یِن اِکوٹ نارمل أکِس پتْہ۔

en: You can manually give a list of bookmarks for a stream in the form "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"
ks_IN: توہیہ ہیکیو مینولی دِتھ اکھ لِسٹْہ بوک مارکن ہُند أکِس سِٹریمس باپت یتھ شکلِہ منز  "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"

en: You can select "additional interfaces" for VLC. They will be launched in the background in addition to the default interface. Use a colon separated list of interface modules. (common values are "rc" (remote control), "http", "gestures" ...)
ks_IN: توہیہ ہیکیو ژأرِتھ  "اضأفی اِنٹرفی" وی ایل سی باپت۔ تِم یِین لانچ کرنْہ بیک گراونڈس منز ڈیفالٹْہ اِنٹرفیسس علاو۔ استعمال کْریو اکھ کولن سْیت علیحدہ لِسٹْہ اِنٹرفیس ماڈیولن ہُند۔    (عام ویلیو چھ  "rc" (ریموٹ کنٹرول), "http", "اشار" ...)

en: You can select control interfaces for VLC.
ks_IN: توہیہ ہیکیو ژأرتھ کنٹرول اِنٹرفیس وی ایل سی یس باپت

en: You can select local files with the following list and buttons.
ks_IN: توہیہ ہیکیو ژأرتھ لوکل فایلہ ییمہ لِستْہ تْہ بوٹنو سْیت۔

en: You can use specific video output modules for the clones. Use a comma-separated list of modules.
ks_IN: توہیہ ہیکیو استعمال کْرتھ مخصوص ویڈیو آوٹ پُٹ ماڈیول کلونن باپت۔ استعمال کْریو اکھ کاما۔سپریٹِڈ لِستْہ ماڈیولن ہُند ۔

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
ks_IN: توہیہ ہیکیو یہ اوپشن استعمال کْرتھ تراونْہ باپت سب ٹایٹل مووی تْل کْن، مووہ ہْیرْ کِن بجاے۔ واریاہن جاین کْریو کوشش۔

en: You can zoom the video by the specified factor.
ks_IN: توہیہ ہیکیو زوم کْرتھ یہ ویڈیو مخصوص کرنْہ آمتِہ فیکٹر سْیت۔

en: You have the latest version of VLC media player.
ks_IN: توہیہ چُھ تازْ ترین وْرجن وی ایل سی میڈیا پْلییرُک۔

en: You have two choices:
     - The interface will resize to the native video size
     - The video will fit to the interface size
     By default, interface resize to the native video size.
ks_IN: توہیہ چھ ذْ چویسْہ: 
     اِنٹرفیس گژھِ ریسایِز نیٹیو ویڈیو سایزس کُن-
      ویڈیو گژھ فِٹ اِنٹرفیس سایزس کُن-
     ڈیفالٹہ ذریعہ چُھ اِنٹرفیس ریسایز گژھان نیٹیو ویڈیو سایزس کُن۔

en: You just need to fill one of the three following parameters, VLC will autodetect the other using the original aspect ratio
ks_IN: توہیہ چھ صرف فِل کرُن اکھ یِمو ترییو پیرامیٹرو منز، وی ایل سی کرِ آٹوڈیٹیکٹْہ باقی استعمال کْرتھ اصلی آسپیکٹہ ریشیو

en: You must set a name for the profile.
ks_IN: توہیہ چُھ ضرور اکھ ناو سیٹ کرُن پروفایلس باپت۔

en: You normally have to feed the shoutcast module with Ogg streams. It is also possible to stream MP3 instead, so you can forward MP3 streams to the shoutcast/icecast server.
ks_IN: توہیہ چھیو نارملی فیڈ کرُن شاوُٹ کاسٹْہ ماڈیول اوگ سِٹریمن سْیت۔ یہ تِہ چُھ مُمکن ذِ توہیہ کْریو سٹریم ایم پی ۳ امِہ بجاے، یُتھ ذن توہیہ فاروأرڈ کْرتھ ہیکیو ایم پی ۳ سِٹریم شاوُٹ کاسٹس کُن یا آیِس کاسٹْہ سْرورس کُن۔

en: You should configure your speaker layout with "Audio Midi Setup" in /Applications/Utilities. VLC will output Stereo only.
ks_IN: توہیہ پزِ کنفیگر کرُن پنُن سُپیکر لے آوٹ   "آڈیو میڈی سیٹ اپ"  سْیت  /ایپلیکیشنْہ/  یوٹیلیٹین منز۔ وی ایل سی کرِ آوٹ پُٹ سیٹیریو صرف۔

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable input device. Please check your connectors and drivers.
ks_IN: تُہند میک چُھ نْہ باسان صلأحیت تھاوان اکِہ موأفق اِنپُٹ ڈیواسْچ۔ مہربأنی کْرتھ کْریو چک پنْینی کنیکٹر تْہ ڈرایور۔

en: Your account was rejected.
ks_IN: تُہند ایکاوُنٹ آو رد کرنْہ۔

en: Your display will be opened and played in order to stream or save it.
ks_IN: تُہند ڈیسپْلے یِیہ اوپْن کرنْہ تْہ پْلے کرنْہ  سِٹریم کرنْہ باپت یا یہ محفوظ کرنْہ باپت۔

en: Your input can't be opened
ks_IN: تُہند اِن پُٹ ہیکو نْہ اوپْن کْرتھ

en: Your system BD+ decoding library does not work. Missing configuration?
ks_IN: تُہند سسٹم بی ڈی تْہ ڈیکوڈینگ لایبری چُھ نْہ کأم کران۔ میسینگ کنفیگریشن چھاہ؟

en: Your window manager does not provide a list of applications.
ks_IN: تُہند وینڈو منیجر چُھ نْہ فراہم کران اکھ لِسٹْہ ایپلیکیشنن ہُند۔

en: Zero Order Hold (fastest)
ks_IN: زیرو آڈر ہولڈْ (تیز ترین)

en: Zhuang
ks_IN: زوانگ

en: Zoom
ks_IN: زوم کْریو

en: Zoom In
ks_IN: زوم اِن

en: Zoom Out
ks_IN: زوم آوُٹ

en: Zoom mode: %s
ks_IN: زوم موڈ:%s

en: Zoom video
ks_IN: ویڈیو کْریو زوم

en: Zooming reset
ks_IN: زومینگ آیہ ریسیٹ کرنْہ

en: Zulu
ks_IN: زولو

en: [Display]
ks_IN: [ڈیسپْلے کْریو ]

en: [Filebrowser]
ks_IN: [فایل براوزر]

en: [Global]
ks_IN: [گلوبل]

en: [Loop]
ks_IN: [لوپ]

en: [Player]
ks_IN: [پْلییر]

en: [Playlist]
ks_IN: [پْلے لِسٹْہ]

en: [vcd:][device][#[title][,[chapter]]]
ks_IN: [وی سی ڈی :][ڈیوایِس ][#[عنوان][,[چپٹر]]]

en: add --advanced to your command line to see advanced options.
ks_IN: جمع کْریو ۔ ۔ ۔  ایڈوانسْڈ تُہنزِ کمانڈ لاینِہ کُن ایڈوانسْڈ اوپشن وْچھنْہ باپت۔

en: antiflicker
ks_IN: اینٹی فلٹر

en: antiflicker video filter
ks_IN: اینٹی فْلیکر ویڈیو فلٹر

en: ask for extra verbosity when displaying help
ks_IN: پریژھیو اضأفی وْربوسٹی باپت ییلہ مدد ڈیسپْلے کران أسیو

en: audio
ks_IN: آڈیو

en: auto
ks_IN: آٹو

en: auto - let encoder decide based upon input (Best)
ks_IN: آٹو۔لیٹ اینکوڈر ڈیسایِڈ یمیوک دارمدار اِنپُٹس پیٹھ آسان چُھ ( ساروْی کھوتْہ بہتر)

en: automatic - let encoder decide based upon input (Best)
ks_IN: آٹومیٹِک۔لیٹ اینکوڈر ڈیسایِڈ یمیوک دارمدار اِنپُٹس پیٹھ آسان چُھ ( ساروْی کھوتْہ بہتر)

en: avparser packetizer
ks_IN: اے وی پارسر پیکیٹایزر

en: bits
ks_IN: بِٹْہ

en: blocks
ks_IN: بُلاک

en: boolean
ks_IN: بولین

en: buffers
ks_IN: بفر

en: checkerboard
ks_IN: چکر بورڈ

en: clean effects
ks_IN: کْلین ایفیکٹْہ

en: column alternation
ks_IN: کالم تبدیلی

en: core program
ks_IN: کور پروگرام

en: debug
ks_IN: ڈیبگ کْریو

en: decoder
ks_IN: ڈیکوڈر

en: device, fifo or filename
ks_IN: ڈیوایس، فیفو یا فایل ناو

en: device, fifo or filename to write yuv frames too.
ks_IN: ڈیوایِس، فیفو یا فایل ناو یوس لیکھِہ یوو فریم تِہ۔

en: dia
ks_IN: ڈیا

en: errors
ks_IN: ایرر

en: esa
ks_IN: ای ایس اے

en: exchange puzzle
ks_IN: تبدیلی پزْل

en: fixed
ks_IN: فیکسْڈ

en: float
ks_IN: فلوٹ

en: force coding frame as separate interlaced fields
ks_IN: لاگو کْریو کوڈ کرُن فریم بطور اکھ الگ اِنٹرلیسْڈ فیلڈْ

en: force coding frame as single picture
ks_IN: لاگو کْریو فریم کوڈ کرُن بطور اکھ سِنگل پیکچر

en: frame alternation
ks_IN: فریم آلٹرنیشن

en: frames
ks_IN: فریم

en: full
ks_IN: فُل

en: full - Motion compensation blocks fully overlap
ks_IN: پور پور ۔ موشن کمپنسیشن بُلاک چھ پورْ پأٹھ  اوورلیپ گژھان

en: full - One code block per subband
ks_IN: فُل۔ اکھ کوڈ بُلاک پریتھ سب بینڈس

en: gzip decompression
ks_IN: جیزِپ ڈیکمپریشن

en: hearing impaired
ks_IN: بوزنس منز ناخیز

en: height of the overlapping area (in %)
ks_IN: تھزر اوورلیپینگ ایریاہُک (منز  %)

en: hex
ks_IN: ہیکْس

en: iTunes Music Library importer
ks_IN: آی ٹیون میوزِک لایبری امپورٹر

en: in
ks_IN: منز

en: integer
ks_IN: اِنٹیجر

en: jigsaw puzzle
ks_IN: جِگ سا پزْل

en: large - use large code blocks
ks_IN: بوڈ۔ استعمال کْریو  بْڈ کوڈ بُلاک

en: large - use large motion compensation blocks
ks_IN: بوڈ۔ استعمال کْریو  بْڈ موشن کمپنسیشن بُلاک

en: last.fm username or password is incorrect. Please verify your settings and relaunch VLC.
ks_IN: پْتیم ڈاٹ ایف ایم یوزر ناو یا پاس وأرڈ چُھ غلط۔ مہربأنی کْرتھ کْریو تصدیق پننین سیٹینگن تْہ ریلانچ کْریو وی ایل سی۔

en: last.fm: Authentication failed
ks_IN: پْتیم ڈاٹ ایف ایم: تصدیق گْے ناکام

en: length of the overlapping area (in %)
ks_IN: زیچھر اوورلیپینگ ایریاہُک (منز  %)

en: libavcodec can do error resilience.
    However, with a buggy encoder (such as the ISO MPEG-4 encoder from M$) this can produce a lot of errors.
    Valid values range from 0 to 4 (0 disables all errors resilience).
ks_IN: لِب اے وی کوڈیک ہیکِہ کْرتھ ایرر ریسایلینْس۔
    اماپوز أکِس بگی اینکوڈرس سْیت   (مثلن ISO MPEG-4 اینکوڈر  M$ پیٹھ)  ہیکِی یِہ کْرتھ واریاہ ایرر۔
    لایق ویلیو چھ یوان ۰ پیٹھ ۴ کِس رینجس منز ( ۰ چُھ ڈیسیبْل کران تمام ایرر ریسایلینْس)۔

en: libavformat AVIO access
ks_IN: لیباو فارمیٹ  AVIO ایسیس

en: libavformat AVIO access output
ks_IN: لیباو فارمیٹ  AVIO ایسیس آوٹ پُٹ

en: libprojectM effect
ks_IN: لِب پروجکٹْہ ایم ایفیکٹْہ

en: medium - use medium motion compensation blocks
ks_IN: میڈیم۔ استعمال کْریو میڈیم موشن کمپنسیشن بُلاک

en: medium - use medium sized code blocks
ks_IN: میڈیم۔ استعمال کْریو میڈیم  سایزْڈ  کوڈ بُلاک

en: middle position (in %)
ks_IN: مِڈل جاے(منز  %)

en: motion
ks_IN: موشن

en: motion control interface
ks_IN: موشن کنٹرول اِنٹرفیس

en: no configuration option will be loaded nor saved to config file
ks_IN: کانہہ کنفیگریشن اوپشن یِیہ نْہ لوڈ کرنْہ یا محفوظ کرنْہ کنفِگ فایلہ کُن

en: none
ks_IN: کانہہ چُھ نْہ

en: none - Motion compensation blocks do not overlap
ks_IN: کانہہ نْہ۔ موشن کمپنسیشن بُلاک چھ نْہ اوورلیپ گژھان

en: offsets
ks_IN: آف سیٹ

en: packetizer
ks_IN: پیکیٹایزر

en: partial - Motion compensation blocks only partially overlap
ks_IN: پارشل۔ موشن کمپنسیشن بُلاک چھ صرف پارشلی اوورلیپ گژھان

en: perceptual distance
ks_IN: پْرسیپچوول جاے

en: perceptual distance to calculate perceptual weight
ks_IN: پْرسیپچوول جاے شُمار کرنْہ باپت پْرسیپچوول وزن

en: perceptual weighting method
ks_IN: پْرسیپچوول ویٹینگ میتھڈ

en: print a list of available modules
ks_IN: پرینٹ کْریو لِسٹْہ دستیاب ماڈیولن ہُند

en: print a list of available modules with extra detail
ks_IN: پرینٹ کْریو لِسٹْہ دستیاب ماڈیولن ہُند اضأفی تفصیل سان

en: print help for VLC (can be combined with --advanced and --help-verbose)
ks_IN: پرینٹ کْریو مدد وی ایل سی باپت ( ہیکو کمبایِن کْرتھ۔ ۔  ایڈوانسْڈ تْہ۔ ۔ مدد۔ وْربوز سْیت)

en: print help for VLC and all its modules (can be combined with --advanced and --help-verbose)
ks_IN: پرینٹ کْریو مدد وی ایل سی تْہ امِہ کین تمام ماڈیولن باپت ( ہیکو کمبایِن کْرتھ۔ ۔  ایڈوانسْڈ تْہ۔ ۔ مدد۔ وْربوز سْیت)

en: print help on a specific module (can be combined with --advanced and --help-verbose). Prefix the module name with = for strict matches.
ks_IN: پرینٹ کْریو مدد أکس مخصوص ماڈیولس پیٹھ ( ہیکو رلأوِتھ ۔ ۔ ایڈوانسْڈ تْہ ۔ ۔ مدد۔وْربوسس سْیت)۔ پریفیکْس کْریو ماڈیول ناو سیٹریکٹہ میچن باپت = سْیت۔

en: print version information
ks_IN: پرینٹ وْرجن انفارمیشن

en: projectM
ks_IN: پروجکٹْہ ایم

en: projectM configuration file
ks_IN: پروجکٹْہ ایم کنفیگریشن فایل

en: projectM preset path
ks_IN: پروجکٹْہ ایم پریسیٹ پاتھ

en: reset the current config to the default values
ks_IN: ریسیٹ کْریو موجود کنفِگ ڈیفالٹْہ ویلیوہن کُن

en: resets the current plugins cache
ks_IN: ریسیٹ کْریو موجود پْلگ اِن کیشے

en: row alternation
ks_IN: رو تبدیلی

en: side by side
ks_IN: لرِ لور

en: simple
ks_IN: سادْ

en: sliding puzzle
ks_IN: سیلایِڈ کران پزْل

en: small - use small code blocks
ks_IN: لوکُٹ۔ استعمال کْریو لوکْٹ کوڈ بُلاک

en: small - use small motion compensation blocks
ks_IN: لوکُٹ۔ استعمال کْریو لوکْٹ موشن کمپنسیشن بُلاک

en: string
ks_IN: سِٹرینگ

en: subpicture
ks_IN: سب پیکچر

en: swap puzzle
ks_IN: سُویپ کْریو پزْل

en: tesa
ks_IN: ٹیسا

en: top bottom
ks_IN: ٹاپ باٹم

en: tx3g subtitles
ks_IN: سب ٹایٹلtx3g

en: tx3g subtitles decoder
ks_IN: سب ٹایٹل ڈیکوڈر tx3g

en: umh
ks_IN: یو ایم ایچ

en: unknown
ks_IN: نامعلوم

en: use alternate config file
ks_IN: استعمال کْریو مُتبأدل کنفِگ فایل

en: use open GOP, for bluray compatibility use also bluray-compat option
ks_IN: استعمال کْریو اوپْن جی او پی، بْلیو رے کمپیٹیبیلٹی باپت ، استعمال کْریو بْیہ بلیو رے۔کمپیٹ اوپشن

en: v4l2 controls
ks_IN: v4l2 کنٹرول

en: v4l2 driver controls
ks_IN: v4l2 ڈرایور کنٹرول

en: video
ks_IN: ویڈیو

en: visual impaired commentary
ks_IN: وْچھنس منز ناخیز کومینٹری

en: vlc-snap
ks_IN: وی ایل سی۔سینیپ

en: warnings
ks_IN: آگأہی

en: x264 profile and level selection
ks_IN: پروفایل تْہ لیول ژأر x264

en: | achan [X]. . . . . . . . . .  set/get audio channels
ks_IN: | achan [X]. . . . . . . . . .  حأصل کْریو آڈیو چنلْہ/سیٹ کْریو

en: | add XYZ  . . . . . . . . . . . . add XYZ to playlist
ks_IN: | کْریو جمع XYZ  . . . . . . . . . . . .  XYZ پْلے لِسٹس کْریو جمع

en: | adev [device]  . . . . . . . .  set/get audio device
ks_IN: | adev [ڈیوایِس]  . . . . . . . . حأصل کْریو آڈیو ڈیوایِس/سیٹ کْریو

en: | atrack [X] . . . . . . . . . . . set/get audio track
ks_IN: | atrack [X] . . . . . . . . . . . حأصل کْریو آڈیو ٹریک/سیٹ کْریو

en: | audio decoded    :    %5li
ks_IN: | آڈیو آو ڈیکوڈ کرنْہ   :    %5li

en: | audio decoded    :    %5lli
ks_IN: | آڈیو آو ڈیکوڈ کرنْہ   :    %5lli

en: | buffers lost     :    %5li
ks_IN: | بفر رأو     :    %5li

en: | buffers lost     :    %5lli
ks_IN: | بفر رأو     :    %5lli

en: | buffers played   :    %5li
ks_IN: | بفر آیہ پْلے کرنْہ   :    %5li

en: | buffers played   :    %5lli
ks_IN: | بفر آیہ پْلے کرنْہ   :    %5lli

en: | chapter [X]  . . . . set/get chapter in current item
ks_IN: | [X] چپٹر . . . . . . حأصل کْریو چپٹر موجود آیٹمس منز/سیٹ کْریو

en: | chapter_n  . . . . . .  next chapter in current item
ks_IN: | چپٹر_n  . . . . . .  بیاکھ چپٹر موجود آیٹمس منز

en: | chapter_p  . . . .  previous chapter in current item
ks_IN: | چپٹر_p  . . . .  پْتیم چپٹر موجود آیٹمس منز

en: | clear . . . . . . . . . . . . . . clear the playlist
ks_IN: | کْلیر کْریو  . . . . . . . . . . . . . . کْلیر کْریو یہ پْلے لِسٹْہ

en: | demux bitrate    :   %6.0f kb/s
ks_IN: | ڈیمکْس بِٹ ریٹ    :   %6.0f kb/s

en: | demux bytes read : %8.0f KiB
ks_IN: | ڈیمکْس بایٹْہ آیہ ریڈ کرنْہ : %8.0f KiB

en: | demux corrupted  :    %5li
ks_IN: | ڈیمکْس کرپٹیڈ  :    %5li

en: | demux corrupted  :    %5lli
ks_IN: | ڈیمکْس کرپٹیڈ  :    %5lli

en: | enqueue XYZ  . . . . . . . . . queue XYZ to playlist
ks_IN: | کْریو اینکیو XYZ  . . . . . . . . . . . .  XYZ پْلے لِسٹس کْریو کیو

en: | f [on|off] . . . . . . . . . . . . toggle fullscreen
ks_IN: | ایف [آن|آف] . . . . . . . . . . . . ٹوگل کْریو فُل سکرین

en: | faster . . . . . . . . . .  faster playing of stream
ks_IN: | زیادْ تیز . . . . . . . . . .  سٹریم ہُند زیادْ تیز پْلے کرُن

en: | fastforward  . . . . . . . .  .  set to maximum rate
ks_IN: | تیز فاروأرڈ  . . . . . . . .  .  سیٹ کْریو میکسیمم ریٹ

en: | frame. . . . . . . . . .  play frame by frame
ks_IN: | فریم. . . . . . . . . .  پْلے کْریو فریم پتْہ فریم

en: | frames displayed :    %5li
ks_IN: | فریم آیہ ڈیسپْلے کرنْہ :    %5li

en: | frames displayed :    %5lli
ks_IN: | فریم آیہ ڈیسپْلے کرنْہ :    %5lli

en: | frames lost      :    %5li
ks_IN: |فریم آیہ راوراونْہ       :    %5li

en: | frames lost      :    %5lli
ks_IN: |فریم آیہ راوراونْہ       :    %5lli

en: | get_length . . . .  the length of the current stream
ks_IN: | کْریو حأصل_زیچھر . . . .  موجود سِٹریمُک زیچھر

en: | get_time . . seconds elapsed since stream's beginning
ks_IN: | حأصل_ٹایم کْریو . . سیکنڈ گْے ایلیپْس سٹریم چِہ شروعات پیٹھ

en: | get_title . . . . .  the title of the current stream
ks_IN: | حأصل_ٹایٹل کْریو . . . . .  موجود سِٹریمُک عنوان

en: | goto . . . . . . . . . . . . . .  goto item at index
ks_IN: | گْژھیو . . . . . . . . . . . . . .  گْژھیو آیٹمس کُن اِنڈیکسس پیٹھ

en: | help . . . . . . . . . . . . . . . this help message
ks_IN: | مدد . . . . . . . . . . . . . . . یہ مدد مسیج

en: | info . . . . .  information about the current stream
ks_IN: | اِنفو . . . . . موجود سِٹریم مُتلق انفارمیشن

en: | input bitrate    :   %6.0f kb/s
ks_IN: | اِنپُٹ بِٹ ریٹ    :   %6.0f kb/s

en: | input bytes read : %8.0f KiB
ks_IN: |اِنپُٹ بایٹْہ آیہ ریڈ کرنْہ : %8.0f KiB

en: | is_playing . . . .  1 if a stream plays, 0 otherwise
ks_IN: | پْلے کران_چِھ . . . .  اگر اکھ سٹریم پْلے گژِھ، ہ امہ بجاے ۱

en: | key [hotkey name] . . . . . .  simulate hotkey press
ks_IN: | کی [ہاٹ کی ناو] . . . . . .  سیمیولیٹ کْریو ہاٹ کی پریس

en: | logout . . . . . . .  exit (if in socket connection)
ks_IN: | لاگ آوُٹ . . . . . . .  ایکزِٹ (اگر ساکیٹ کنیکشنس منز آسِہ)

en: | loop [on|off] . . . . . . . . . toggle playlist loop
ks_IN: |  [آف|آن]لوپ . . . . . . . . . ٹوگل کْریو پْلے لِسٹْہ لوپ

en: | next . . . . . . . . . . . . . .  next playlist item
ks_IN: | بیاکھ . . . . . . . . . . . . . .  بیاکھ پْلے لِسٹْہ آیٹم

en: | normal . . . . . . . . . .  normal playing of stream
ks_IN: | نارمل . . . . . . . . . .  سٹریم ہُند نارمل پْلے کرُن

en: | pause  . . . . . . . . . . . . . . . .  toggle pause
ks_IN: | پاز کْریو  . . . . . . . . . . . . . . . .  ٹوگل کْریو پاز

en: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . play stream
ks_IN: | پْلے . . . . . . . . . . . . . . . . . . سٹریم کْریو پْلے

en: | playlist . . . . .  show items currently in playlist
ks_IN: | پْلے لِسٹْہ . . . . . ہأیو آیٹم یِم وْنکینس پْلے لِسٹس منز چھ

en: | prev . . . . . . . . . . . .  previous playlist item
ks_IN: | پْتیم . . . . . . . . . . . .  پْتیم پْلے لِسٹْہ آیٹم

en: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  quit vlc
ks_IN: | بند کْریو . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  وی ایل سی کْریو بند

en: | random [on|off] . . . . . . .  toggle random jumping
ks_IN: |  [آف|آن] رینڈم. . . . . . .  ٹوگل کْریو رینڈم جمپینگ

en: | repeat [on|off] . . . .  toggle playlist item repeat
ks_IN: |  [آن|آف] دوہرأیو. . . .  ٹوگل کْریو پْلے  لِسٹْہ آیٹم ریپیٹ

en: | rewind  . . . . . . . . . . . .  set to minimum rate
ks_IN: | ریوایِنڈ کْریو  . . . . . . . . . . . .  مینیمم ریٹ کُن کْریو سیٹ

en: | seek X . . . seek in seconds, for instance `seek 12'
ks_IN: | ژھأنڈیو X . . .  `ژھأنڈیو12'سیکنڈن منز ژھأنڈیو، مثلن

en: | slower . . . . . . . . . .  slower playing of stream
ks_IN: | ذیادْ آہستْہ . . . . . . . . . .   ذیادْ آہستْہ پْلے کرُن سِٹریم ہُند

en: | snapshot . . . . . . . . . . . . take video snapshot
ks_IN: | سینیپ شاٹ . . . . . . . . . . . . ویڈیو سینیپ شاٹ تولیو

en: | stats  . . . . . . . .  show statistical information
ks_IN: | سیٹیٹس  . . . . . . . . سیٹیٹیسٹیکل جانکأری ہأیو

en: | status . . . . . . . . . . . current playlist status
ks_IN: | سِٹیٹس  . . . . . . . . . . . موجود پْلے لِسٹْہ سیٹیٹس

en: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . stop stream
ks_IN: | رُکأیو . . . . . . . . . . . . . . . . . . سٹریم رُکأیو

en: | strack [X] . . . . . . . . .  set/get subtitle track
ks_IN: | strack [X] . . . . . . . . حأصل کْریو سب ٹایٹل ٹریک/سیٹ کْریو

en: | title [X]  . . . . . . set/get title in current item
ks_IN: | [X] عنوان . . . . . . حأصل کْریو عنوان موجود آیٹمس منز/سیٹ کْریو

en: | title_n  . . . . . . . .  next title in current item
ks_IN: | ٹایٹل_n  . . . . . . . .  بیاکھ عنوان موجود آیٹمس منز

en: | title_p  . . . . . .  previous title in current item
ks_IN: | عنوان_p  . . . . . .  پْتیم عنوان موجود آیٹمس منز

en: | vcrop [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video crop
ks_IN: | vcrop [X]  . . . . . . . . . . .حأصل کْریو ویڈیو کراپ/سیٹ کْریو

en: | video decoded    :    %5li
ks_IN: |ویڈیو آو ڈیکوڈ کرنْہ    :    %5li

en: | video decoded    :    %5lli
ks_IN: |ویڈیو آو ڈیکوڈ کرنْہ    :    %5lli

en: | voldown [X]  . . . . . .  lower audio volume X steps
ks_IN: | voldown [X]  . . . . . . کم کْریو آڈیو والیوم ایکْس قدمو سْیت

en: | volume [X] . . . . . . . . . .  set/get audio volume
ks_IN: | والیوم [X] . . . . . . . . . .  حأصل کْریو آڈیو والیوم/سیٹ کْریو

en: | volup [X]  . . . . . . .  raise audio volume X steps
ks_IN: | volup [X]  . . . . . . .  آڈیو والیوم بڑھأیو ایکْس قدمو سْیت

en: | vratio [X]  . . . . . . . set/get video aspect ratio
ks_IN: | vratio [X]  . . . . . . .حأصل کْریو  ویڈیو آسپیکٹْہ ریشیو /سیٹ کْریو

en: | vtrack [X] . . . . . . . . . . . set/get video track
ks_IN: | vtrack [X] . . . . . . . . . . . حأصل کْریو ویڈیو ٹریک/سیٹ کْریو

en: | vzoom [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video zoom
ks_IN: | vzoom [X]  . . . . . . . . . . .حأصل کْریو ویڈیو زوم/سیٹ کْریو

en: |All Files |*
ks_IN: |تمام فایلْہ |*
