vlc 3.0.22-rc1 - en to tt translation catalogue (1103 entries)

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
tt: 
    Эчлек vlc-help.txt файлына сакланды.

en: 
    Press the RETURN key to continue...
tt: 
    Дәвам итү өчен КЕРТҮ төймәсенә басыгыз...

en: 
    Warning: if you cannot access the GUI anymore, open a command-line window, go to the directory where you installed VLC and run "vlc -I qt"
tt: 
    Искәрмә: әгәр дә VLC график күренеше булмаса, команда юлын җибәрегез, VLC папкасына күчегез һәм "vlc -I qt" биремен башкарыгыз.

en:  ;                      Look for the next item
tt:  ;                      Киләсе элементны эзләү

en:  <, >                   Next/Previous chapter
tt:  <, >                   Киләсе/Үткән бүлек

en:  Chapter  : %ld/%d
tt:  Бүлек  : %ld/%d

en:  Chapter  : %lld/%d
tt:  Бүлек  : %lld/%d

en:  L                      Show/Hide messages box
tt:  L                      Хәбәрләрне Күрсәтергә/Яшерергә

en:  Title    : %ld/%d
tt:  Исем    : %ld/%d

en:  Title    : %lld/%d
tt:  Исем    : %lld/%d

en:  Volume   : Mute
tt:  Тавыш көче   : Тавышсыз

en:  [, ]                   Next/Previous title
tt:  [, ]                   Киләсе/Үткән исем

en:  e                      Eject (if stopped)
tt:  e                      Дискны чыгару (туктатылган булса)

en:  m                      Mute
tt:  m                      Тавышны бетерү

en:  n, p                   Next/Previous playlist item
tt:  n, p                   Уйнату битендә киләсе/үткән элемент

en:  px
tt:  пкс

en:  q, Q, Esc              Quit
tt:  q, Q, Esc              Чыгу

en:  s                      Stop
tt:  s                      Туктату

en: #paste your VLM commands here
tt: #монда VLM командаларын куегыз

en: %.1f GiB
tt: %.1f ГиБ

en: %.1f KiB
tt: %.1f КиБ

en: %.1f MiB
tt: %.1f МиБ

en: %.2f dB
tt: %.2f дБ

en: %1 downloads
tt: %1 йөкләү

en: %llu B
tt: %llu Б

en: %lu B
tt: %lu Б

en: %s bytes
tt: %s байт

en: %u Hz
tt: %u Гц

en: %u kb/s
tt: %u кб/сек

en: %u module was not displayed because it only has advanced options.
     | %u modules were not displayed because they only have advanced options.
tt[0]: Өстәмә параметрлары гына булган %u модуль күрсәтелмәде.

en: &About
tt: &Программа Турында

en: &Advanced Open...
tt: &Өстәмә ачу...

en: &Aspect Ratio
tt: &Яклар нисбәте

en: &Audio
tt: &Аудио

en: &Cancel
tt: &Баш тарту

en: &Chapter
tt: &Бүлек

en: &Clear
tt: &Чистарту

en: &Close
tt: &Ябу

en: &Codec Information
tt: &Кодек турында Мәгълүмат

en: &Crop
tt: &Кистерү

en: &Deinterlace
tt: &Деинтерлейсинг

en: &Deinterlace mode
tt: &Деинтерлейсинг режимы

en: &Effects and Filters
tt: &Эффектлар һәм фильтрлар

en: &File
tt: &Файл

en: &Fullscreen
tt: &Тулы экран

en: &Fullscreen Interface
tt: &Тулы экран күренеше

en: &Help
tt: &Ярдәм

en: &Increase Volume
tt: Тавышны &арттырырга

en: &Install
tt: &Урнаштыру

en: &Jump Forward
tt: Алга &Сикерү

en: &Media
tt: &Медиа

en: &Messages
tt: &Хәбәрләр

en: &Mute
tt: Тавышны &бетерергә

en: &No
tt: &Юк

en: &Open File...
tt: Файлны &ачарга...

en: &Open Multiple Files...
tt: Берничә файл &ачарга...

en: &Play
tt: &Уйнатырга

en: &Playback
tt: &Уйнату

en: &Preferences
tt: &Көйләүләр

en: &Program
tt: &Программа

en: &Quit
tt: &Чыгу

en: &Reset Preferences
tt: Көйләүләрне &кайтарырга

en: &Save
tt: &Саклау

en: &Search:
tt: &Эзләү:

en: &Start
tt: &Башлау

en: &Stereo Mode
tt: &Стерео режимы

en: &Stop
tt: &Туктату

en: &Stream...
tt: &Җибәрергә...

en: &Track Synchronization
tt: &Язмаларны синхронлаштыру

en: &VLM Configuration
tt: &VLM Конфигурациясе

en: &Video
tt: &Видео

en: &View
tt: &Күренеш

en: &Visualizations
tt: &Визуальләштерү

en: &Yes
tt: &Әйе

en: &Zoom
tt: &Зурайту

en: (default disabled)
tt:  (гадәттә сүндерелгән)

en: (default enabled)
tt:  (гадәттә кабызылган)

en: 0.00 dB
tt: 0.00 дБ

en: 0.20
tt: 0,20

en: 0.25
tt: 0,25

en: 0/90/180/270/mirror
tt: 0/90/180/270/чагылу

en: 1 KHz
tt: 1 КГц

en: 1.712 MHz
tt: 1,712 МГц

en: 10 MHz
tt: 10 МГц

en: 10 bits
tt: 10 бит

en: 11025 Hz
tt: 11025 Гц

en: 12 KHz
tt: 12 КГц

en: 125 Hz
tt: 125 Гц

en: 14 KHz
tt: 14 КГц

en: 15 bits
tt: 15 бит

en: 16 KHz
tt: 16 КГц

en: 16 bits
tt: 16 бит

en: 16 bytes
tt: 16 байт

en: 16000 Hz
tt: 16000 Гц

en: 170 Hz
tt: 170 Гц

en: 176400 Hz
tt: 176400 Гц

en: 192000 Hz
tt: 192000 Гц

en: 1:1 Original
tt: 1:1 Оригинал

en: 1:2 Half
tt: 1:2 Ярты

en: 1:4 Quarter
tt: 1:4 Чирек

en: 1:File
tt: 1:Файл

en: 2 KHz
tt: 2 КГц

en: 22050 Hz
tt: 22050 Гц

en: 24 bits
tt: 24 бит

en: 24 bytes
tt: 24 байт

en: 24000 Hz
tt: 24000 Гц

en: 250 Hz
tt: 250 Гц

en: 2:1 Double
tt: 2:1 Икеләтә

en: 3 KHz
tt: 3 КГц

en: 31 Hz
tt: 31 Гц

en: 310 Hz
tt: 310 Гц

en: 32 bits
tt: 32 бит

en: 32 bytes
tt: 32 байт

en: 32000 Hz
tt: 32000 Гц

en: 4 KHz
tt: 4 КГц

en: 4000 Hz
tt: 4000 Гц

en: 44100 Hz
tt: 44100 Гц

en: 48000 Hz
tt: 48000 Гц

en: 5 MHz
tt: 5 МГц

en: 50 Hz
tt: 50 Гц

en: 500 Hz
tt: 500 Гц

en: 6 KHz
tt: 6 КГц

en: 6 MHz
tt: 6 МГц

en: 60 Hz
tt: 60 Гц

en: 600 Hz
tt: 600 Гц

en: 63 Hz
tt: 63 Гц

en: 7 MHz
tt: 7 МГц

en: 8 KHz
tt: 8 КГц

en: 8 MHz
tt: 8 МГц

en: 8 bits
tt: 8 бит

en: 8000 Hz
tt: 8000 Гц

en: 88200 Hz
tt: 88200 Гц

en: 96000 Hz
tt: 96000 Гц

en: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Welcome to VLC media player Help</h2><h3>Documentation</h3><p>You can find VLC documentation on VideoLAN's <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> website.</p><p>If you are a newcomer to VLC media player, please read the<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduction to VLC media player</em></a>.</p><p>You will find some information on how to use the player in the <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>How to play files with VLC media player</em></a>" document.</p><p>For all the saving, converting, transcoding, encoding, muxing and streaming tasks, you should find useful information in the <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a>.</p><p>If you are unsure about terminology, please consult the <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a>.</p><p>To understand the main keyboard shortcuts, read the <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">shortcuts</a> page.</p><h3>Help</h3><p>Before asking any question, please refer yourself to the <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>You might then get (and give) help on the <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, the <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailing-lists</a> or our IRC channel (<em>#videolan</em> on irc.freenode.net).</p><h3>Contribute to the project</h3><p>You can help the VideoLAN project giving some of your time to help the community, to design skins, to translate the documentation, to test and to code. You can also give funds and material to help us. And of course, you can <b>promote</b> VLC media player.</p></body></html>
tt: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>VLC медиа уйнаткычы белешмәсенә рәхим итегез</h2><h3>Документация</h3><p>Сез VLC документациясен VideoLAN <a href="http://wiki.videolan.org">вики</a> сайтында карый аласыз.</p><p>Әгәр дә сезнең VLC медиа уйнаткычын куллануда тәҗрибәгез булмаса, <br>«<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>VLC медиа уйнаткычы белән танышу</em></a>» битенә күчегез.</p><p>Уйнаткыч белән куллану мәгълүматы <br>«<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>Ничек VLC медиа уйнаткычы ярдәмендә файлларны уйнатырга</em></a>» документында бар.</p><p>Агымнарны саклау, конвертлау, яңадан кодлау, кодлау һәм мультиплекслау буенча, шулай ук агымлы тапшырулар буенча файдалы мәгълүматны сез <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Агымлы тапшырулар Документациясе</a>ндә таба аласыз.</p><p>Терминология буенча авырлыклар туса, <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">белем базасы</a>на мөрәҗәгать итегез.</p><p>Төп «Кайнар төймәләр» исемлеген алу өчен <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">Кайнар төймәләр</a> битенә күчегез.</p><h3>Ярдәм</h3><p>Берәр сорау бирер алдыннан, «<a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">Еш Сораулар</a>» бүлегендәге мәгълүмат белән танышыгыз.</p><p>Шулай ук сез <a href="http://forum.videolan.org">Форумда</a>, <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">хатлар җибәрү исемлегендә</a> яки безнең IRC каналыбызда (<em>#videolan</em>, irc.freenode.net сайтында) сораулар яки тәкъдимнәр бирә аласыз.</p><h3>Проектка булышу</h3><p>Сез VideoLAN проекты берләшмәсенә булышып, тышчалар дизайнын ясап, документацияне тәрҗемә итеп, тикшерүләр уздырып яки программалап булыша аласыз. Шулай ук сез безгә матди ярдәм күрсәтә аласыз. Һәм, шулай ук, VLC медиа уйнаткычын <b>тарата</b> аласыз.</p></body></html>

en: ARM NEON audio volume
tt: ARM NEON өчен тавыш көче

en: Abkhazian
tt: Абхаз теле

en: About
tt: Программа турында

en: Above the Video
tt: Видео өстендә

en: Access modules
tt: Кертү модульләре

en: Access output
tt: Чыгару модульләре

en: Access output modules control the ways the muxed streams are sent. This setting allows you to always force a specific access output method. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each access output.
tt: Чыгару модульләре мультиплексланган агымнарның ничек чыгарылуларын билгелиләр. Монда сез билгеле чыгару модулен көчләп сайлый аласыз. Гадәттә моны эшләргә кирәк түгел.
    Шулай ук сез төрле чыгару модульләре өчен гадәттәгечә параметрларын урнаштыра аласыз.

en: Activate the updates availability notification
tt: Яңартулар булуын тикшерергә

en: Activate updates notifier
tt: Яңартулар хәбәрчесен кабызырга

en: Active Extensions
tt: Актив киңәйтүләр

en: Actors
tt: Актёрлар

en: Add &Subtitle File...
tt: &Субтитрлар файлын өстәргә...

en: Add Directory...
tt: Папка өстәргә...

en: Add File...
tt: Файл Өстәргә...

en: Add Folder...
tt: Папка өстәргә...

en: Add Interface
tt: Күренеш өстәргә

en: Add Subtitle File:
tt: Субтитрлар файлын өстәргә:

en: Add to Playlist
tt: Уйнату битенә өстәргә

en: Advanced
tt: Өстәмә

en: Advanced Buttons
tt: Өстәмә төймәләр

en: Advanced Options
tt: Өстәмә көйләүләр

en: Advanced Preferences
tt: Киңәйтелгән көйләүләр

en: Advanced options...
tt: Өстәмә көйләүләр...

en: Advanced settings
tt: Өстәмә көйләүләр

en: Advanced settings. Use with care...
tt: Өстәмә көйләүләр. Үзгәрешләрне саклык белән кертегез.

en: Afar
tt: Афар теле

en: Afrikaans
tt: Африкаанс теле

en: Albanian
tt: Албан теле

en: Album
tt: Альбом

en: Album replay gain
tt: Replay Gain альбомны

en: All Files
tt: Бөтен файллар

en: Always Fit &Window
tt: Тәрәзәгә туры китерергә

en: Always on top
tt: Тәрәзәләр өстеннән

en: Always place the video window on top of other windows.
tt: Видео тәрәзәсен гел башкалар өстеннән күрсәтә.

en: Amharic
tt: Амһара теле

en: An error occurred while checking for updates...
tt: Яңартуларны тикшергәндә хата чыкты...

en: Animation
tt: Анимация

en: Antenna
tt: Антенна

en: Arabic
tt: Гарәп теле

en: Arabic (ISO 8859-6)
tt: Гарәп (ISO 8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
tt: Гарәп (Windows-1256)

en: Armenian
tt: Әрмән теле

en: Artist
tt: Башкаручы

en: Artwork URL
tt: Тышча URL

en: Aspect Ratio
tt: Яклар нисбәте

en: Aspect ratio
tt: Яклар нисбәте

en: Aspect ratio selector
tt: Яклар нисбәтен сайлау

en: Aspect ratio: %s
tt: Яклар нисбәте: %s

en: Assamese
tt: Ассам теле

en: Audio
tt: Аудио

en: Audio &Device
tt: Аудио &җайланмасы

en: Audio &Track
tt: Аудио&язма

en: Audio CD - Track %02i
tt: Audio CD - Язма %02i

en: Audio CD device
tt: Audio CD җайланмасы

en: Audio CD input
tt: Audio CD кертү

en: Audio Delay
tt: Аудио соңаруы

en: Audio Device
tt: Аудио җайланмасы

en: Audio Effects
tt: Аудиоэффектлар

en: Audio Effects...
tt: Аудиоэффектлар...

en: Audio Files
tt: Аудиофайллар

en: Audio PID
tt: Аудио PID

en: Audio Track
tt: Аудиоязма

en: Audio and Subtitles
tt: Аудио һәм Субтитрлар

en: Audio balance
tt: Тавыш балансы

en: Audio bitrate
tt: Аудио битрейты

en: Audio channels
tt: Аудиоканаллар

en: Audio codec
tt: Аудиокодек

en: Audio codecs
tt: Аудиокодеклар

en: Audio connection
tt: Аудио-тоташу

en: Audio desynchronization compensation
tt: Аудионың де-синхронлашуын бетерү

en: Audio encoder
tt: Аудио кодлаучы

en: Audio filter
tt: Аудиофильтр

en: Audio filtering failed
tt: Аудионы фильтрлап булмады

en: Audio filters
tt: Аудиофильтрлар

en: Audio filters are used to process the audio stream.
tt: Аудио-фильтрлар аудио агымнарын эшкәртү өчен кулланыла.

en: Audio gain
tt: Тавышны көчәйтү

en: Audio input
tt: Аудио кертү

en: Audio language
tt: Аудио теле

en: Audio mode
tt: Аудио режимы

en: Audio output module
tt: Тавыш чыгару модуле

en: Audio output volume step
tt: Чыгучы тавыш көченең адымы

en: Audio resampler
tt: Аудионы яңадан дискретлау

en: Audio samplerate (Hz)
tt: Аудио дискретлау ешлыгы (Гц)

en: Audio settings
tt: Аудио көйләүләре

en: Audio track
tt: Аудиоязма

en: Audio track ID
tt: Аудиоязма номеры

en: Audio track synchronization:
tt: Аудиоязмаларны синхронлаштыру:

en: Audio visualizations
tt: Аудионы визуальләштерү

en: Audio volume
tt: Тавыш көче

en: Audio/Video
tt: Аудио/Видео

en: Audioscrobbler
tt: Аудиоскробблер

en: Auto
tt: Авто

en: Auto-playback of new items
tt: Яңа файлларны автоматик уйнату

en: Automatic
tt: Автоматик

en: Automatically check for updates
tt: Яңартуларны автоматик рәвештә тикшерергә

en: Azerbaijani
tt: Әзери теле

en: B
tt: Б

en: Backspace
tt: Кире күчү

en: Balance of the audio input.
tt: Яздырылучы тавыш балансы.

en: Ball speed
tt: Шар тизлеге

en: Bashkir
tt: Башкорт теле

en: Basque
tt: Баск теле

en: Be quiet
tt: Тынлык режимы

en: Belarusian
tt: Беларус теле

en: Bengali
tt: Бенгаль теле

en: Bitrate
tt: Битрейт

en: Bits per sample
tt: Бит

en: Blu-ray menus
tt: Blu-ray менюсы

en: Bookmark
tt: Сайланмаларга

en: Bookmark %i
tt: Сайланма %i

en: Bookmarks
tt: Сайланмалар

en: Bookmarks list for a stream
tt: Агым өчен сайланмалар исемлеге

en: Bookmarks...
tt: Сайланмалар...

en: Bottom
tt: Ас

en: Bottom left
tt: Аста сул якта

en: Bottom right
tt: Аста уң якта

en: Bottom-Left
tt: Аста сул якта

en: Bottom-Right
tt: Аста уң якта

en: Breton
tt: Бретон теле

en: Brightness Down
tt: Яктылыкны әзәйтү

en: Brightness Up
tt: Яктылыкны күбәйтү

en: Broadcast
tt: Эфир

en: Browser Back
tt: Браузер: Артка

en: Browser Favorites
tt: Браузер: Сайланма

en: Browser Forward
tt: Браузер: Алга

en: Browser Home
tt: Браузер: Өй

en: Browser Refresh
tt: Браузер: Яңарту

en: Browser Search
tt: Браузер: Эзләү

en: Browser Stop
tt: Браузер: Туктату

en: Bulgarian
tt: Болгар теле

en: Burmese
tt: Бирман теле

en: Bytes
tt: Байт

en: C
tt: tt

en: Cancel
tt: Баш тарту

en: Catalan
tt: Каталан теле

en: Center
tt: Урта

en: Change playlistview
tt: Уйнату бите күренешен үзгәртү

en: Channels
tt: Каналлар

en: Chapter
tt: Бүлек

en: Chapter %i
tt: Бүлек %i

en: Chapter codecs
tt: Бүлек кодеклары

en: Chapters
tt: Бүлекләр

en: Chechen
tt: Чечен теле

en: Check for &Updates...
tt: &Яңартуларны тикшерергә...

en: Check for VLC updates
tt: VLC яңартуларын тикшерергә

en: Chinese
tt: Кытай теле

en: Choose the directory or filename where the records will be stored.
tt: Язмалар саклана торган папка яки файлның исемен сайлагыз.

en: Cl&ear
tt: Чи&старту

en: Cl&ose
tt: Я&бу

en: Clear
tt: Чистарту

en: Clear List
tt: Исемлекне чистарту

en: Clear the messages
tt: Хәбәрләрне чистарту

en: Clear the playlist
tt: Уйнату битен чисартырга

en: Closed captions %u
tt: Яшерен титрлар %u

en: Codec
tt: Кодек

en: Codec not supported
tt: Кодек тәэмин ителми

en: Color messages
tt: Төсле хәбәрләр

en: Communication
tt: Аралашу

en: Compiled by %s on %s (%s)
tt: Җыючы %s - %s (%s)

en: Compiler: %s
tt: Җыючы: %s

en: Console
tt: Консоль

en: Continue playback
tt: Уйнатуны дәвам итәргә

en: Continue playback?
tt: Уйнатуны дәвам итәргәме?

en: Control interfaces
tt: Идарә итү күренеше

en: Conve&rt / Save...
tt: &Конвертларга / Сакларга...

en: Convert / Stream...
tt: Конвертларга / Җибәрергә...

en: Copyright
tt: Авторлык хокукы

en: Create Directory...
tt: Папка ясарга...

en: Create Folder...
tt: Папка ясарга...

en: Croatian
tt: Хорват теле

en: Crop
tt: Кистерү

en: Crop: %s
tt: Кистерү: %s

en: Crypt audio
tt: Аудионы шифрлау

en: Crypt video
tt: Видеоны шифрлау

en: Current Media Information
tt: Хәзерге медиафайл турында Мәгълүмат

en: Current playback speed: %1
    Click to adjust
tt: Хәзерге уйнату тизлеге: %1
    Үзгәртү өчен чиртегез

en: Custom &Bookmarks
tt: Өстәмә &Сайланмалар

en: Custom aspect ratios list
tt: Башка яклар нисбәте исемлеге

en: Custom playback
tt: Уйнатуны көйләү

en: Customi&ze Interface...
tt: Күренеш көйләүләре...

en: Customize...
tt: Көйләргә...

en: Cycle audio track
tt: Аудионы күчерү

en: Cycle source aspect ratio
tt: Яклар нисбәтен үзгәртү

en: Cyrillic (Windows-1251)
tt: Кириллица (Windows-1251)

en: DBus
tt: D-Bus

en: DVB subtitles
tt: DVB субтитрлары

en: DVB subtitles encoder
tt: DVB субтитрлары кодлаучысы

en: DVD subtitles
tt: DVD субтитрлары

en: DVD subtitles decoder
tt: DVD субтитрларын декодлаучы

en: DVD subtitles packetizer
tt: DVD субтитрларын җыючы

en: Data
tt: Мәгълүмат

en: Date
tt: Дата

en: Day / Month / Year:
tt: Көн / Ай / Ел:

en: De-Fullscreen
tt: Тулы экраннан чыгарга

en: Decoded format
tt: Декодланган формат

en: Decrease
tt: Киметергә

en: Decrease Volume
tt: Тавышны киметергә

en: Default
tt: Гадәттәгечә

en: Default (Windows-1252)
tt: Гадәттәгечә (Windows-1252)

en: Default Encoding
tt: Гадәттәгечә кодлану

en: Default caching policy
tt: Гадәттәгечә кэшлау сәясәте

en: Default devices
tt: Гадәттәге җайланмалар

en: Default encoding
tt: Гадәттәгечә кодлану

en: Default optical device
tt: Гадәттәге оптик җайланма

en: Default stream
tt: Гадәттәге агым

en: Deinterlace
tt: Деинтерлейсинг

en: Deinterlace mode
tt: Деинтерлейсинг режимы

en: Deinterlace module
tt: Деинтерлейсинг модуле

en: Deinterlace on
tt: Деинтерлейсинг кабызылган

en: Deinterlace video
tt: Видео деинтерлейсингы

en: Delete all the bookmarks
tt: Бөтен сайланмаларны бетерергә

en: Deletes the selected item
tt: Сайланган элементны бетерә

en: Demuxers
tt: Демультиплексорлар

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
tt: Демультиплексорлар аудио һәм видео агымнарын аеру өчен кулланыла.

en: Description
tt: Тасвирлама

en: Director
tt: Режиссер

en: Directory
tt: Папка

en: Directory or filename where the records will be stored
tt: Язмалар саклана торган папка яки файлның исеме

en: Directory where the video snapshots will be stored.
tt: Видеодан төшергән сурәтләр саклана торган папка яки файл.

en: Disable
tt: Сүндерергә

en: Disable the screensaver during video playback.
tt: Видео уйнаганда саксурәтне сүндерергә.

en: Disc
tt: Диск

en: Display aspect ratio
tt: Экран яклары нисбәте

en: Display video snapshot preview
tt: Видео сурәтен алдан карау

en: Do not play
tt: Уйнатмаска

en: Do you want to restart the playback where left off?
tt: Уйнатуны тукталган җирдән дәвам итәргәме?

en: Docked Playlist
tt: Беркетелгән Уйнату бите

en: Double click to jump to a chosen time position
tt: Ике кат чиртү: бирелгән вакытка күчү

en: Down
tt: Аска

en: Dutch
tt: Нидерланд теле

en: EBU STL subtitles decoder
tt: EBU STL субтитрларын декодлаучы

en: Edit Bookmarks
tt: Сайланмаларны үзгәртү

en: Effects
tt: Эффектлар

en: Effects list
tt: Эффектлар исемлеге

en: Element aspect ratio
tt: Элемент яклары нисбәте

en: Empty Playlist
tt: Уйнату битен чистартырга

en: Enable
tt: Кабызу

en: Enable audio
tt: Аудионы кабызырга

en: Enable audio stream output
tt: Аудио агымын чыгаруны кабызырга

en: Enable subtitles
tt: Субтитрларны кабызырга

en: Enable transparency effects
tt: Үтә-күренмәлек эффектын кабызырга

en: Enable video
tt: Видеоны кабызырга

en: Encoded by
tt: Кодлаучы

en: English
tt: Инглиз теле

en: Episode
tt: Эпизод

en: Errors
tt: Хаталар

en: Esperanto
tt: Эсперанто

en: Esperanto (Latin-3)
tt: Эсперанто (Latin-3)

en: Estonian
tt: Эстон теле

en: Example: 'CICrystallize', 'CIBumpDistortion', 'CIThermal', 'CIComicEffect'
tt: Мисал: 'CICrystallize', 'CIBumpDistortion', 'CIThermal', 'CIComicEffect'

en: Exit fullscreen
tt: Тулы экраннан чыгарга

en: Extensions
tt: Киңәйтүләр

en: Extra interface modules
tt: Күренешнең өстәмә модульләре

en: Faroese
tt: Фарер теле

en: Fast seek
tt: Тиз эзләү

en: File
tt: Файл

en: File extensions association
tt: Файллар төренә бәйләнеш

en: File input
tt: Файл кертү

en: File names:
tt: Файл исемнәре:

en: Files
tt: Файллар

en: Film NTSC (IVTC)
tt: Фильм NTSC (IVTC)

en: Filter:
tt: Сөзгеч:

en: Filters
tt: Фильтрлар

en: Finnish
tt: Фин теле

en: First Play
tt: Беренче уйнату

en: Folder
tt: Папка

en: Force Aspect Ratio
tt: Мәҗбүри куелган яклар нисбәте

en: Formatted Subtitles
tt: Форматланган субтитрлар

en: Frame rate
tt: Кадрлар ешлыгы

en: French
tt: Француз теле

en: Freq 1 (Hz)
tt: Ешлык 1 (Гц)

en: Freq 2 (Hz)
tt: Ешлык 2 (Гц)

en: Freq 3 (Hz)
tt: Ешлык 3 (Гц)

en: Frequency
tt: Ешлык

en: Frequency (Hz)
tt: Ешлык (Гц)

en: Frisian
tt: Фриз теле

en: Fullscreen
tt: Тулы экран

en: GB
tt: ГБ

en: Gaelic (Scots)
tt: Гэль (шотланд) теле

en: Gallegan
tt: Галисий теле

en: Game
tt: Уен

en: General audio settings
tt: Аудионың төп көйләүләре

en: General input settings. Use with care...
tt: Кертүнең гомуми көйләүләре. Үзгәрешләрне саклык белән кертегез.

en: General playlist behaviour
tt: Уйнату битенең гомуми көйләүләре

en: General settings for audio output modules.
tt: Тавыш чыгару өчен модульләрнең гомуми көйләүләре.

en: General stream output settings
tt: Агымны чыгаруның төп көйләүләре

en: General video settings
tt: Видеоның төп көйләүләре

en: Genre
tt: Жанр

en: Georgian
tt: Гөрҗи теле

en: German
tt: Алман теле

[ctx: GetACP]
en: CP1252
tt: CP1251

en: Greek (ISO 8859-7)
tt: Юнан (ISO 8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
tt: Юнан (Windows-1253)

en: Greek, Modern
tt: Юнан теле

en: HLSL File
tt: HLSL Файл

en: HTTP (default)
tt: HTTP (гадәттәгечә)

en: HTTP server address
tt: HTTP-сервер адресы

en: Handling mode for stereo streams
tt: Стерео-агымнар өчен идарә режимы

en: Hebrew
tt: Яһүд теле

en: Hebrew (ISO 8859-8)
tt: Яһүд (ISO 8859-8)

en: Hebrew (Windows-1255)
tt: Яһүд (Windows-1255)

en: Help
tt: Ярдәм

en: Hindi
tt: Һинд теле

en: Hotkeys settings
tt: Кайнар төймәләр көйләүләре

en: Hours / Minutes / Seconds:
tt: Сәгать / Минут / Секунд:

en: Hungarian
tt: Маҗар теле

en: ITU-R BT.601 (525 lines, 60 Hz)
tt: ITU-R BT.601 (525 юл, 60 Гц)

en: ITU-R BT.601 (625 lines, 50 Hz)
tt: ITU-R BT.601 (625 юл, 50 Гц)

en: Icelandic
tt: Исланд теле

en: Ignored extensions
tt: Киңәйтүләрне төшереп калдырырга

en: Image format which will be used to store the video snapshots
tt: Видео сурәтләре сакланган рәсем форматы

en: Increase
tt: Арттырырга

en: Increase Volume
tt: Тавышны арттырырга

en: Indonesian
tt: Индонезия теле

en: Information
tt: Мәглүмат

en: Information...
tt: Мәгълүмат...

en: Input
tt: Кертү

en: Input / Codecs
tt: Кертү / Кодеклар

en: Input:
tt: Кертү:

en: Install
tt: Урнаштыру

en: Interactive Zoom
tt: Интерактив зурайту

en: Interface
tt: Күренеш

en: Interface interaction
tt: Күренеш белән бәйләнеш

en: Interface module
tt: Күренеш модуле

en: Internal stream record
tt: Эчке агымда яздыру

en: Internet
tt: Интернет

en: Irish
tt: Ирланд теле

en: Italian
tt: Итальян теле

en: Japanese
tt: Япон теле

en: Japanese (Shift JIS)
tt: Япон (Shift JIS)

en: Japanese Unix (EUC-JP)
tt: Япон Unix (EUC-JP)

en: Javanese
tt: Ява теле

en: Jump Bac&kward
tt: Артка &Сикерү

en: Jump sizes
tt: Сикерү үлчәмнәре

en: Jump to Specific &Time
tt: Билгеләнгән &вакытка күчәргә

en: KB
tt: КБ

en: Kashmiri
tt: Кашмири

en: Kazakh
tt: Казакъ теле

en: Keep aspect ratio
tt: Яклар нисбәтен сакларга

en: Kinyarwanda
tt: Киньяруанда

en: Kirghiz
tt: Кыргыз теле

en: Komi
tt: Коми теле

en: Korean
tt: Корей теле

en: Korean (EUC-KR/CP949)
tt: Корей (EUC-KR/CP949)

en: Korean (ISO-2022-KR)
tt: Корей (ISO-2022-KR)

en: Kurdish
tt: Көрд теле

en: Language
tt: Тел

en: Lao
tt: Лао теле

en: Latin
tt: Латин теле

en: Latvian
tt: Латыш теле

en: Leave Fullscreen
tt: Тулы экраннан чыгарга

en: Left
tt: Сулдан

en: Letzeburgesch
tt: Люксембург теле

en: Lingala
tt: Лингала теле

en: Lithuanian
tt: Литва теле

en: Load extensions on startup
tt: Киңәйтүләрне җибәрелгәндә йөкләргә

en: Lock Aspect Ratio
tt: Яклар нисбәтен беркетергә

en: Long backwards jump
tt: Артка озын сикерү

en: Long forward jump
tt: Алга озын сикерү

en: Long jump length
tt: Озын сикерүнең озынлыгы

en: Long jump length, in seconds.
tt: Озын сикерүнең озынлыгы, секундларда.

en: Lua Playlist
tt: Lua Уйнату бите

en: M3U playlist
tt: M3U уйнату бите

en: M3U8 playlist
tt: M3U8 уйнату бите

en: MB
tt: МБ

en: MPEG Video
tt: MPEG Видео

en: MPEG-4 video
tt: MPEG-4 видео

en: Macedonian
tt: Македон теле

en: Magnification/Zoom
tt: Зурайту/Масштаб

en: Main interfaces
tt: Төп күренешләр

en: Main interfaces settings
tt: Күренешнең төп көйләүләре

en: Malagasy
tt: Малагаси теле

en: Maltese
tt: Мальта теле

en: Maori
tt: Маори теле

en: Maximum video height
tt: Видеоның максималь биеклеге

en: Maximum video width
tt: Видеоның максималь киңлеге

en: Media &Information
tt: Медиафайл турында &Мәгълүмат

en: Media Angle
tt: Медиа: Почмакны үзгәртү

en: Media Audio Track
tt: Медиа: Аудио сайлау

en: Media Files
tt: Медиафайллар

en: Media Forward
tt: Медиа: Алга

en: Media Information
tt: Медиафайл турында Мәгълүмат

en: Media Information...
tt: Медиафайл турында Мәгълүмат...

en: Media Library
tt: Медиаханә

en: Media Menu
tt: Медиа: Меню

en: Media Next Frame
tt: Медиа: Киләсе кадр

en: Media Next Track
tt: Медиа: Киләсе язма

en: Media Play Pause
tt: Медиа: Уйнату / Пауза

en: Media Prev Frame
tt: Медиа: Үткән кадр

en: Media Prev Track
tt: Медиа: Үткән язма

en: Media Record
tt: Медиа: Яздыру

en: Media Repeat
tt: Медиа: Кабатлау

en: Media Rewind
tt: Медиа: Артка чорнау

en: Media Select
tt: Медиа: Сайлау

en: Media Shuffle
tt: Медиа: Бутау

en: Media Stop
tt: Медиа: Стоп

en: Media Subtitle
tt: Медиа: Субтитрлар

en: Media Time
tt: Медиа: Вакыт

en: Media View
tt: Медиа: Күренеш

en: Media: %s
tt: Медиа: %s

en: Medium backwards jump
tt: Артка уртача сикерү

en: Medium forward jump
tt: Алга уртача сикерү

en: Medium jump length
tt: Уртача сикерүнең озынлыгы

en: Medium jump length, in seconds.
tt: Уртача сикерүнең озынлыгы, секундларда.

en: Menu
tt: Меню

en: Menu language
tt: Меню теле

en: Menus language:
tt: Меню теле:

en: Messages
tt: Хәбәрләр

en: Messages...
tt: Хәбәрләр...

en: Mime
tt: MIME

en: Minimal Mac OS X interface
tt: Минималь Mac OS X күренеше

en: Minimal period
tt: Минималь период

en: Miscellaneous
tt: Башка

en: Miscellaneous audio settings and modules.
tt: Аудионың башка көйләүләре һәм мадульләре.

en: Moldavian
tt: Молдаван теле

en: Mongolian
tt: Монгол теле

en: Monitor pixel aspect ratio
tt: Монитор пиксельләре яклары нисбәте

en: Mono
tt: Моно

en: More information...
tt: Күбрәк мәгълүмат...

en: Mouse Gestures
tt: Тычкан Ишарәләре

en: Mouse Wheel Down
tt: Тычкан тәгәрмәче Аска

en: Mouse Wheel Left
tt: Тычкан тәгәрмәче Сулга

en: Mouse Wheel Right
tt: Тычкан тәгәрмәче Уңга

en: Mouse Wheel Up
tt: Тычкан тәгәрмәче Өскә

en: Music
tt: Музыка

en: Mute
tt: Тавышсыз

en: Mute the audio.
tt: Тавышны бетерү.

en: Muxers
tt: Мультиплексорлар

en: Muxers create the encapsulation formats that are used to put all the elementary streams (video, audio, ...) together. This setting allows you to always force a specific muxer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each muxer.
tt: Мультиплексорлар бөтен элементар агымнарны (видео, аудио һ.б.) бергә бәйли. Монда сез билгеле мультиплексорны көчләп сайлый аласыз. Гадәттә моны эшләргә кирәк түгел.
    Шулай ук сез һәр мультиплексор өчен гадәттәгечә параметрларын урнаштыра аласыз.

en: My Videos
tt: Минем видеоларым

en: N&ormal Speed
tt: Гадәти тизлек

en: Nauru
tt: Науру теле

en: Network synchronization
tt: Челтәр синхронлаштыруы

en: New profile
tt: Яңа профиль

en: Next
tt: Киләсе

en: Next / Forward
tt: Киләсе / Алга

en: Next Chapter/Title
tt: Киләсе Бүлек/Исем

en: Next chapter
tt: Киләсе бүлек

en: Next frame
tt: Киләсе кадр

en: Next media in the playlist
tt: Уйнату битенең киләсе элементы

en: Next title
tt: Киләсе исем

en: No active subtitle
tt: Актив субтитрлар юк

en: No description for this codec
tt: Бу кодекның тасвирламасы юк

en: No matching module found. Use --list or --list-verbose to list available modules.
tt: Туры килгән модуль табылмады. Булган модульләрнең исемлеген алу өчен, «--list» яки «--list-verbose» кулланыгыз.

en: None
tt: Юк

en: Norwegian
tt: Норвег теле

en: Norwegian Bokmaal
tt: Букмол (Норвег)

en: Norwegian Nynorsk
tt: Нүнорск (Норвег)

en: Note:
tt: Искәрмә:

en: Now Playing
tt: Хәзер уйный

en: Now playing
tt: Хәзер уйный

en: Number of Tracks
tt: Язмалар саны

en: Occitan; Provençal
tt: Окситан; Провансаль теле

en: Off
tt: Сүндерелгән

en: On
tt: Кабызылган

en: Only show current
tt: Агымдагыны гына күрсәтү

en: Open &Capture Device...
tt: &Яздыру җайланмасын ачарга...

en: Open &Disc...
tt: &Дискны ачарга...

en: Open &File...
tt: &Файлны ачарга...

en: Open &Folder...
tt: &Папканы ачарга...

en: Open &Location from clipboard
tt: Алмашыну буферындагы &урынны ачарга

en: Open &Network Stream...
tt: &Челтәр агымын ачарга...

en: Open &Recent Media
tt: &Соңгы ачылган медианы ачарга

en: Open Capture Device...
tt: Яздыру җайланмасын ачарга...

en: Open D&irectory...
tt: П&апканы ачарга...

en: Open Directory
tt: Каталогны ачу

en: Open Disc...
tt: Дискны ачарга...

en: Open File...
tt: Файлны ачарга...

en: Open Folder
tt: Папканы ачу

en: Open VLM configuration...
tt: VLM конфигурациясен ачарга...

en: Open playlist
tt: Уйнату битен ачарга

en: Open playlist...
tt: Уйнату битен ачарга...

en: Open subtitle file
tt: Субтитрлар файлын ачарга

en: Open subtitles
tt: Субтитрларны ачарга

en: Open subtitles...
tt: Субтитрларны ачарга...

en: Original
tt: Оригинал

en: Original ID
tt: Оригинал Идентификаторы

en: Oromo
tt: Оромо теле

en: Ossetian; Ossetic
tt: Осетин теле

en: Other
tt: Башка

en: Output modules
tt: Чыгару модульләре

en: Overlays/Subtitles
tt: Катламнар/Субтитрлар

en: Overwrite
tt: Яңадан яздыру

en: PMT Program numbers
tt: PMT Программасы номерлары

en: Packetizers
tt: Җыючылар

en: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing. This setting allows you to always force a packetizer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each packetizer.
tt: Җыючылар элементар агымнарны мультиплекслау алдыннан башлангыч эшкәртү өчен кулланыла. Монда сез җыючыны көчләп сайлый аласыз. Гадәттә моны эшләргә кирәк түгел.
    Шулай ук сез һәр җыючы өчен гадәттәгечә параметрларын урнаштыра аласыз.

en: Pali
tt: Пали теле

en: Panjabi
tt: Панҗаби

en: Password
tt: Серсүз

en: Pause
tt: Пауза

en: Pause playback when minimized
tt: Җыелганда пауза

en: Pause the playback
tt: Пауза

en: Persian
tt: Фарсы теле

en: Philips OGT (SVCD subtitle) decoder
tt: Philips OGT (SVCD субтитрлары) декодеры

en: Philips OGT (SVCD subtitle) packetizer
tt: Philips OGT (SVCD субтитрлары) җыючы

en: Phosphor
tt: Фосфор

en: Picture aspect-ratio n:m
tt: Рәсем яклары нисбәте n:m

en: Play
tt: Уйнатырга

en: Play and exit
tt: Уйнау һәм чыгу

en: Play and stop
tt: Уйнатырга һәм туктатырга

en: Play playlist bookmark 1
tt: 1 сайланманы уйнатырга

en: Play playlist bookmark 10
tt: 10 сайланманы уйнатырга

en: Play playlist bookmark 2
tt: 2 сайланманы уйнатырга

en: Play playlist bookmark 3
tt: 3 сайланманы уйнатырга

en: Play playlist bookmark 4
tt: 4 сайланманы уйнатырга

en: Play playlist bookmark 5
tt: 5 сайланманы уйнатырга

en: Play playlist bookmark 6
tt: 6 сайланманы уйнатырга

en: Play playlist bookmark 7
tt: 7 сайланманы уйнатырга

en: Play playlist bookmark 8
tt: 8 сайланманы уйнатырга

en: Play playlist bookmark 9
tt: 9 сайланманы уйнатырга

en: Play&list
tt: Уйнату &бите

en: Playback
tt: Уйнату

en: Playback Buttons
tt: Уйнату төймәләре

en: Playback Rate
tt: Уйнату тизлеге

en: Playback Speed
tt: Уйнату тизлеге

en: Playback control
tt: Уйнату белән идарә

en: Playback failure
tt: Уйнатып булмады

en: Playback of "%@" will continue at %@
tt: «%@» %@ выкытыннан башланачак

en: Playback speed
tt: Уйнату тизлеге

en: Player...
tt: Уйнаткыч...

en: Playlist
tt: Уйнату бите

en: Playlist Files
tt: Уйнату бите файллары

en: Playlist View Mode
tt: Уйнату бите күренеше

en: Playlist bookmark 1
tt: 1 сайланма

en: Playlist bookmark 10
tt: 10 сайланма

en: Playlist bookmark 2
tt: 2 сайланма

en: Playlist bookmark 3
tt: 3 сайланма

en: Playlist bookmark 4
tt: 4 сайланма

en: Playlist bookmark 5
tt: 5 сайланма

en: Playlist bookmark 6
tt: 6 сайланма

en: Playlist bookmark 7
tt: 7 сайланма

en: Playlist bookmark 8
tt: 8 сайланма

en: Playlist bookmark 9
tt: 9 сайланма

en: Playlist...
tt: Уйнату бите...

en: Please enter the new profile name.
tt: Зинһар, яңа профиль исемен языгыз

en: Plu&gins and extensions
tt: &Модульләр һәм киңәйтүләр

en: Plugins
tt: Модульләр

en: Plugins and extensions
tt: Модульләр һәм киңәйтүләр

en: Podcast Subtitle
tt: Подкаст субтитрлар

en: Polish
tt: Поляк теле

en: Portuguese
tt: Португал теле

en: Position of video title
tt: Видео исеменең урыны

en: Post processing
tt: Пост-эшкәртү

en: Post processing quality
tt: Пост-эшкәртү сыйфаты

en: Post-Processing Quality
tt: Пост-эшкәртү сыйфаты

en: Preferences
tt: Көйләүләр

en: Preferences...
tt: Көйләүләр...

en: Preferred audio language:
tt: Аудио өчен кулайрак тел:

en: Preferred subtitle language
tt: Субтитрлар өчен кулайрак тел

en: Preview
tt: Алдан карау

en: Previous
tt: Үткән

en: Previous / Backward
tt: Үткән / Артка

en: Previous Chapter/Title
tt: Үткән Бүлек/Исем

en: Previous chapter
tt: Үткән бүлек

en: Previous title
tt: Үткән исем

en: Primary language
tt: Башлангыч тел

en: Profile
tt: Профиль

en: Profile Name
tt: Профиль исеме

en: Program
tt: Программа

en: Program Guide
tt: Тапшырулар программасы

en: Programs
tt: Программалар

en: Publisher
tt: Нәшир

en: Pushto
tt: Пашто теле

en: Quechua
tt: Кечуа теле

en: Quit
tt: Чыгу

en: Quit VLC
tt: VLC-дан чыгарга

en: Quit after Playback
tt: Уйнатудан соң Чыгарга

en: Quit at the end of playlist
tt: Уйнату бите тәмамланганнан соң чыгарга

en: RTSP server address
tt: RTSP-сервер адресы

en: Raeto-Romance
tt: Романш теле

en: Random
tt: Очраклы тәртип

en: Random Off
tt: Очраклы тәртип Сүндерелгән

en: Rating
tt: Рейтинг

en: Ratio of images to record. 3 means that one image out of three is recorded.
tt: Рәсеннәрне яздыру ешлыгы. Мәсәлән, 3 — һәр өченче рәсем язылачагын аңлата.

en: Read a VLM configuration file as soon as VLM is started.
tt: VLM җибәрелгәндә күрсәтелгән конфигурация файлын укырга.

en: Record
tt: Яздыру

en: Record Company
tt: Яздыру ширкәте

en: Record access filter start/stop.
tt: Яздыруның керү фильтрын кабызу/сүндерү.

en: Record directory or filename
tt: Яздыру өчен папка яки файл исеме

en: Recording
tt: Яздыру

en: Recording done
tt: Яздыру тәмамланды

en: Recording ratio
tt: Яздыру ешлыгы

en: Regularly check for VLC updates
tt: VLC яңартуларын вакыт-вакыт тикшерергә

en: Reload extensions
tt: Киңәйтүләрне яңадан җибәрергә

en: Remember the audio volume
tt: Тавыш көчен истә калдыру

en: Remove Selected
tt: Билгеләнгәнне бетерергә

en: Remove old preferences?
tt: Иске көйләүләрне бетерергәме?

en: Rename Directory...
tt: Папканың исемен үзгәртергә...

en: Rename Folder...
tt: Папканың исемен үзгәртергә...

en: Repeat All
tt: Бөтенесен Кабатларга

en: Repeat One
tt: Берсен Кабатларга

en: Repeat:
tt: Кабатлау:

en: Replay gain
tt: Replay Gain

en: Reset Preferences
tt: Көйләүләрне кайтарырга

en: Reset defaults
tt: Гадәттәгечәгә кайтарырга

en: Resolution
tt: Ачыклык

en: Respect ordered chapters
tt: Бүлекләр тәртибен сакларга

en: Restart playback
tt: Яңадан уйнатырга

en: Reverse stereo
tt: Әйләнгән стерео

en: Revert to normal play speed
tt: Гадәти уйнату тизлегенә кайтырга

en: Right
tt: Уңнан

en: Romanian
tt: Румын теле

en: Rundi
tt: Рунди теле

en: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
tt: Гадәттәгечә күренеш белән vlc җибәрү. Күренешсез vlc җибәрәсегез килсә, «cvlc» кулланыгыз.

en: Russian
tt: Рус теле

en: Russian (KOI8-R)
tt: Рус (КОИ8-Р)

en: SVCD subtitles
tt: SVCD субтитрлары

en: Sample aspect ratio
tt: Яклар нисбәте мисалы

en: Sample rate
tt: Дискретлау ешлыгы

en: Sango
tt: Санго теле

en: Sanskrit
tt: Санскрит

en: Sardinian
tt: Сардин теле

en: Save Playlist
tt: Уйнату битен сакларга

en: Save Playlist to &File...
tt: Уйнату битен &Файлга сакларга...

en: Save Playlist...
tt: Уйнату битен Сакларга...

en: Save VLM configuration as...
tt: VLM конфигурациясен ничек сакларга...

en: Save playlist
tt: Уйнату битен сакларга

en: Save playlist as...
tt: Уйнату битен Ничек Сакларга...

en: Save...
tt: Сакларга...

en: Scope
tt: Даирә

en: Scrambled
tt: Шифрланган

en: Search
tt: Эзләргә

en: Search in Playlist
tt: Уйнату битендә Эзләү

en: Season
tt: Сезон

en: Secondary language or program
tt: Өстәмә тел яки программа

en: Select "Advanced Options" to see all options.
tt: Бөтен көйләүләрне күрү өчен, «Бөтен көйләүләр»гә басыгыз.

en: Select Directory
tt: Папка сайлагыз

en: Select File
tt: Файл сайлау

en: Select Folder
tt: Папка сайлагыз

en: Select next DVD chapter
tt: Киләсе DVD бүлеген сайларга

en: Select next DVD title
tt: Киләсе DVD исеменә күчәргә

en: Select one or more files to open
tt: Ачу өчен бер яки берничә файл сайлагыз

en: Select prev DVD chapter
tt: Үткән DVD бүлеген сайларга

en: Select the hotkey to got to the next video frame.
tt: Киләсе кадрга күчү өчен төймә билгеләгез.

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
tt: Артка озын сикерү өчен төймә билгеләгез.

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
tt: Алга озын сикерү өчен төймә билгеләгез.

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
tt: Артка уртача сикерү өчен төймә билгеләгез.

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
tt: Алга уртача сикерү өчен төймә билгеләгез.

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
tt: Артка кыска сикерү өчен төймә билгеләгез.

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
tt: Алга кыска сикерү өчен төймә билгеләгез.

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
tt: Артка бик кыска сикерү өчен төймә билгеләгез.

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
tt: Алга бик кыска сикерү өчен төймә билгеләгез.

en: Select the hotkey to quit the application.
tt: Программадан чыгу өчен төймә билгләгез.

en: Select the hotkey to stop playback.
tt: Туктату өчен төймә билгеләгез.

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
tt: Уйнату битенең киләсе элементына күчү өчен төймә билгеләгез.

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
tt: Киләсе DVD бүлегенә күчү өчен төймә билгеләгез.

en: Select the key to choose the next title from the DVD
tt: Киләсе DVD исеменә күчү өчен төймә билгеләгез.

en: Select the key to clear the current playlist.
tt: Хәзерге уйнату битен чистарту өчен төймә билгеләгез.

en: Select the key to mute audio.
tt: Тавышны сүндерү өчен төймә билгеләгез.

en: Select the key to play this bookmark.
tt: Бу сайланманы уйнату өчен төймә билгеләгез

en: Select the key to set this playlist bookmark.
tt: Бу кыстыргычны уйнату битенә куяр өчен төймә сайлагыз.

en: Select the subtitle file
tt: Субтитрлар файлын сайларга

en: Services discovery
tt: Хезмәтләр табу

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
tt: Хезмәтләр табу модульләре элементларны автоматик рәвештә уйнату битенә өстиләр.

en: Set as Wall&paper
tt: Эш өстәленең &фоны итәргә

en: Set playlist bookmark 1
tt: 1 сайланманы урнаштырырга

en: Set playlist bookmark 10
tt: 10 сайланманы урнаштырырга

en: Set playlist bookmark 2
tt: 2 сайланманы урнаштырырга

en: Set playlist bookmark 3
tt: 3 сайланманы урнаштырырга

en: Set playlist bookmark 4
tt: 4 сайланманы урнаштырырга

en: Set playlist bookmark 5
tt: 5 сайланманы урнаштырырга

en: Set playlist bookmark 6
tt: 6 сайланманы урнаштырырга

en: Set playlist bookmark 7
tt: 7 сайланманы урнаштырырга

en: Set playlist bookmark 8
tt: 8 сайланманы урнаштырырга

en: Set playlist bookmark 9
tt: 9 сайланманы урнаштырырга

en: Setting
tt: Көйләүләр

en: Settings
tt: Көйләүләр

en: Settings for VLC's control interfaces
tt: VLC идарәсе күренеше көйләүләре

en: Settings for VLC's interfaces
tt: VLC күренеше көйләүләре

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
tt: Керү, демультиплекслау, декодлау һәм кодлау көйләүләре

en: Settings for subtitle, teletext and CC decoders and encoders.
tt: Субтитрлар һәм телетекстның декодерлар һәм кодерлар көйләүләре.

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
tt: Аудионың декодерлар һәм кодерлар көйләүләре.

en: Settings for the main interface
tt: Төп күренешнең көйләүләре

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
tt: Видео, рәсемнәр яки видео+аудионың декодерлар һәм кодерлар көйләүләре.

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
tt: Экран менюсы, субтитрлар һәм өстәлгән катламнар көйләүләре

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
tt: Уйнату бите (мәсәлән, уйнату режимы) һәм элементларны автоматик рәвештә уйнату битенә куючы модульләр (хезмәтләр табу модульләре) көйләүләре.

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
tt: Төрле кертү методлары өчен көйләүләр. Гадәттә монда HTTP-прокси яки кэшлау көйләүләрен үзгәртәләр.

en: Settings...
tt: Көйләүләр...

en: Short backwards jump
tt: Артка кыска сикерү

en: Short forward jump
tt: Алга кыска сикерү

en: Short jump length
tt: Кыска сикерүнең озынлыгы

en: Short jump length, in seconds.
tt: Кыска сикерүнең озынлыгы, секундларда.

en: Show Containing Directory...
tt: Папканы ачарга...

en: Show Containing Folder...
tt: Папканы ачарга...

en: Show Name
tt: Тамаша исеме

en: Show Previous & Next Buttons
tt: Үткән һәм Киләсе төймәләрен күрсәтергә

en: Show advanced options
tt: Өстәмә көйләүләрне күрсәтергә

en: Show media title on video
tt: Медиафайл исемен күрсәтергә

en: Show media title on video start
tt: Видео башланганда исемен күрсәтергә

en: Show settings
tt: Көйләүләрне күрсәтү

en: Show video within the main window
tt: Видеоны төп тәрәзәдә күрсәтергә

en: Show/Hide Playlist
tt: Уйнату битен күрсәтергә/яшерергә

en: Simple
tt: Гади

en: Simple Preferences
tt: Гади көйләүләр

en: Slovak
tt: Словак теле

en: Snapshot
tt: Сурәт

en: Source aspect ratio
tt: Чыгыш яклар нисбәте

en: Sout stream
tt: Чыгыш агымы

en: Sout stream modules allow to build a sout processing chain. Please refer to the Streaming Howto for more information. You can configure default options for each sout stream module here.
tt: Чыгыш агымнарының модульләре агым эшкәртү тезмәләрен ясарга мөмкинлек бирә. Өстәмә мәгълүмат алу өчен, «Streaming Howto»га мөрәҗәгать итегез. Шулай ук сез һәр чыгыш агымы модуле өчен гадәттәгечә параметрларын урнаштыра аласыз.

en: Sp&eed
tt: &Тизлек

en: Space
tt: Ара

en: Spanish
tt: Испан теле

en: Spectrometer
tt: Спектрометр

en: Spectrum
tt: Спектр

en: Speed selector
tt: Тизлекне сайлау

en: Speed: %.2fx
tt: Тизлек: %.2fx

en: Splitter
tt: Бүлгеч

en: Start in minimal view (without menus)
tt: Минималь күренештә җибәрергә (менюларсыз)

en: Start in minimal view mode
tt: Минималь күренеш режимында җибәрергә

en: Statistics
tt: Статистика

en: Status Bar
tt: Халәт юлы

en: Stereo
tt: Стерео

en: Stereo audio mode
tt: Стерео режимы

en: Stereo audio output mode
tt: Тавышны стерео чыгару режимы

en: Stereo mode
tt: Стерео режимы

en: Stop
tt: Туктату

en: Stop playback
tt: Туктатырга

en: Stop the playlist after each played playlist item.
tt: Хәзерге элементтан соң уйнатуны туктатырга.

en: Stop time
tt: Туктату вакыты

en: Stream %d
tt: Агым %d

en: Stream Output
tt: Агымны чыгару

en: Stream filters
tt: Агым фильтрлары

en: Stream filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. Use with care...
tt: Агым фильтрлары — VLC-га мәгълүмат кертүдә өстәмә гамәлләр башкара торган махсус модульләр. Үзгәрешләрне саклык белән кертегез.

en: Stream output
tt: Агымны чыгару

en: Stream output settings are used when acting as a streaming server or when saving incoming streams.
    Streams are first muxed and then sent through an "access output" module that can either save the stream to a file, or stream it (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout streams modules allow advanced stream processing (transcoding, duplicating...).
tt: Агымны чыгару көйләүләре агым серверы буларак яки керүче агымнарны саклау эшләрендә кулланыла.
    Баштан агымнар кушыла, аннары чыгару модульләре аша үтә, алар агымны яки файлга саклыйлар, яки UDP, HTTP, RTP/RTSP ярдәмендә челтәргә тапшыралар.
    Агымны чыгару модульләре агымны өстәмә эшкәртергә мөмкинлек бирә (яңадан кодлау, дубльләү һ.б.).

en: Stream...
tt: Агым...

en: Streaming / Transcoding failed
tt: Тапшыру / Яңадан кодлау Хатасы

en: Streaming deinterlace mode
tt: Агым өчен деинтерлейсинг режимы

en: Sub &Track
tt: Субтитрлар &язмасы

en: Sub-Title
tt: Ас исем

en: Subtitle
tt: Субтитр

en: Subtitle Delay
tt: Субтитрлар соңаруы

en: Subtitle File
tt: Субтитрлар файлы

en: Subtitle Files
tt: Субтитрлар файллары

en: Subtitle Language
tt: Субтитрлар теле

en: Subtitle Track
tt: Субтитрлар язмасы

en: Subtitle alignment
tt: Субтитрлар тигезләнүе

en: Subtitle codec
tt: Субтитрлар кодегы

en: Subtitle codecs
tt: Субтитрлар кодеклары

en: Subtitle delay
tt: Субтитрлар соңаруы

en: Subtitle description
tt: Субтитрлар тасвирламасы

en: Subtitle effects
tt: Субтитрлар эффектлары

en: Subtitle encoder
tt: Субтитрларны кодлаучы

en: Subtitle encoding
tt: Субтитрлар кодлануы

en: Subtitle format
tt: Субтитрлар форматы

en: Subtitle justification
tt: Субтитрларны тигезләү

en: Subtitle language
tt: Субтитрлар теле

en: Subtitle languages
tt: Субтитр телләре

en: Subtitle position %d px
tt: Субтитрлар урыны: %d px

en: Subtitle position: no active subtitle
tt: Субтитрлар урыны: актив субтитрлар юк

en: Subtitle speed:
tt: Субтитрлар тизлеге:

en: Subtitle text encoding
tt: Субтитрлар тексты кодлануы

en: Subtitle track
tt: Субтитрлар язмасы

en: Subtitle track ID
tt: Субтитрлар язмасы номеры

en: Subtitle track synchronization:
tt: Субтитрлар язмасын синхронлаштыру:

en: Subtitle track: %s
tt: Субтитрлар язмасы: %s

en: Subtitles
tt: Субтитрлар

en: Subtitles (advanced)
tt: Субтитрлар (тулырак)

en: Subtitles (images)
tt: Субтитрлар (Рәсемнәр)

en: Subtitles / OSD
tt: Субтитрлар / Экран Менюсы

en: Subtitles Track
tt: Субтитрлар язмасы

en: Subtitles/Video
tt: Субтитрлар/Видео

en: Swahili
tt: Суахили теле

en: Swati
tt: Свати теле

en: Swedish
tt: Швед теле

en: Synchronization
tt: Синхронлаштыру

en: System's default
tt: Системадагы гадәттәге

en: TB
tt: ТБ

en: TV
tt: ТВ

en: Tagalog
tt: Тагалог теле

en: Tahitian
tt: Таити теле

en: Tajik
tt: Таҗик теле

en: Take &Snapshot
tt: &Сурәт төшерергә

en: Take a snapshot
tt: Сурәт төшерергә

en: Take video snapshot
tt: Видео сурәтен төшерергә

en: Tamil
tt: Тамил теле

en: Tatar
tt: Татар теле

en: Teletext subtitles
tt: Телетекст субтитрлары

en: Teletext: additional information
tt: Телетекст: өстәмә мәгълүмат

en: Teletext: program schedule
tt: Телетекст: тапшырулар программасы

en: Telugu
tt: Телугу теле

en: Test
tt: Тест

en: Text default color
tt: Гадәти текст төсе

en: Text subtitle decoder
tt: Текст субтитрларын декодлаучы

en: The maximum number of filters (%u) was reached.
tt: Фильтрларның (%u) максималь саны җитте.

en: The step size of the volume is adjustable using this option.
tt: Бу көйләү тавыш көче үзгәрәчәк адым зурлыгын билгели.

en: The volume can be recorded and automatically restored next time VLC is used.
tt: Тавыш көче саклана ала, һәм VLC кабат җибәрелгәндә, ул кайтарыла.

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
tt: Бу параметрлар VLC кулланган күренешләрне көйләргә мөмкинлек бирә. Сез төп күренешне, күренешнең өстәмә модульләрен сайлый  һәм аларга кагылган төрле параметрларны көйли аласыз.

en: These options allow you to modify the behavior of the audio subsystem, and to add audio filters which can be used for post processing or visual effects (spectrum analyzer, etc.). Enable these filters here, and configure them in the "audio filters" modules section.
tt: Бу көйләүләр тавышның эчке системасы эшен үзгәртергә һәм пост-эшкәртү яки визуаль эффектлар (спектр анализаторы һ.б.) өчен кулланыла алган аудиофильтрлар өстәргә мөмкинлек бирә. Фильтрлар монда кабызыла һәм «Аудиофильтрлар» модульләре бүлегендә кйләнелә.

en: This delays the audio output. The delay must be given in milliseconds. This can be handy if you notice a lag between the video and the audio.
tt: Тавыш чыгуын тоткарлый, миллисекундларда бирелә. Аудио белән видео арасында соңару булган вакытта кулланыла.

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
tt: Гадәттәге VLC күренеше, гади кыяфәтле.

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
tt: Бу VLC кулланган тавыш чыгару ысулы. Гадәттә автоматик рәвештә иң яхшы мөмкин булган ысул сайлана.

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
tt: Бу VLC кулланган төп күренеш. Гадәттә автоматик рәвештә иң яхшы мөмкин булган модуль сайлана.

en: This is the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
tt: Программа хәбәрләре тәфсиллелегенең дәрәҗәсе (0=хаталар һәм стандарт хатлар гына, 1=искәрмәләр, 2=хаталар төзәтү).

en: This linear gain will be applied to outputted audio.
tt: Сызыкча көчәйтү чыгучы тавышка кулланылачак.

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
tt: Бу программа канун рөхсәт иткән дәрәҗәдә гарантиясыз таратыла.
    Сез аны GNU стандарт иҗтимагый лицензиясе шартлары белән тапшыра аласыз;
    Тулырак мәгълүматны COPYING файлында карагыз.
    Программа VideoLAN төркеме белән ясалган;  AUTHORS файлын карагыз.

en: This selects which plugin to use for audio resampling.
tt: Аудионы яңадан дискретлау өчен модуль сайлау.

en: This stream will always be opened at VLC startup.
tt: Бу агым VLC җибәрелгәндә ачылачак.

en: Tigrinya
tt: Тигринья теле

en: Title
tt: Исеме

en: Title %i%s
tt: Исем %i%s

en: Title display mode
tt: Исем күрсәтү режимы

en: Title font
tt: Исемнәр шрифты

en: Title metadata
tt: Метамәгълүмат исеме

en: To get exhaustive help, use '-H'.
tt: Тәмамлаучы ярдәм алу өчен «-H» кулланыгыз.

[ctx: Tooltip|Clear]
en: Clear
tt: Чистарту

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
tt: Тавышны бетерергә

[ctx: Tooltip|Unmute]
en: Unmute
tt: Тавышны кабызырга

en: Top
tt: Өс

en: Top left
tt: Өстә сул якта

en: Top right
tt: Өстә уң якта

en: Top-Left
tt: Өстә сул якта

en: Top-Right
tt: Өстә уң якта

en: Track
tt: Язма

en: Track ID
tt: Язма номеры

en: Track Synchronization
tt: Язмаларны синхронлаштыру

en: Track number
tt: Язма номеры

en: Track replay gain
tt: Replay Gain язманы

en: Tuner Frequency
tt: Тюнер ешлыгы

en: Turkish
tt: Төрек теле

en: Turkish (ISO 8859-9)
tt: Төрек (ISO 8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
tt: Төрек (Windows-1254)

en: Turkmen
tt: Төрекмән теле

en: Type
tt: Төр

en: USF subtitles decoder
tt: USF субтитрларын декодлаучы

en: Uighur
tt: Уйгыр теле

en: Ukrainian
tt: Украин теле

en: Ukrainian (KOI8-U)
tt: Украин (КОИ8-У)

en: Un-Zoom
tt: Зурайтуны бетерү

en: Unidentified codec
tt: Танылмаган кодек

en: Unknown Video
tt: Билгесез видео

en: Unknown error
tt: Билгесез хата

en: Unset
tt: Кайтарырга

en: Untitled
tt: Исемсез

en: Up
tt: Өскә

en: Update
tt: Яңарту

en: Urdu
tt: Урду теле

en: Usage: %s [options] [stream] ...
    You can specify multiple streams on the commandline.
    They will be enqueued in the playlist.
    The first item specified will be played first.
    
    Options-styles:
      --option  A global option that is set for the duration of the program.
       -option  A single letter version of a global --option.
       :option  An option that only applies to the stream directly before it
                and that overrides previous settings.
    
    Stream MRL syntax:
      [[access][/demux]://]URL[#[title][:chapter][-[title][:chapter]]]
      [:option=value ...]
    
      Many of the global --options can also be used as MRL specific :options.
      Multiple :option=value pairs can be specified.
    
    URL syntax:
      file:///path/file              Plain media file
      http://host[:port]/file        HTTP URL
      ftp://host[:port]/file         FTP URL
      mms://host[:port]/file         MMS URL
      screen://                      Screen capture
      dvd://[device]                 DVD device
      vcd://[device]                 VCD device
      cdda://[device]                Audio CD device
      udp://[[<source address>]@[<bind address>][:<bind port>]]
                                     UDP stream sent by a streaming server
      vlc://pause:<seconds>          Pause the playlist for a certain time
      vlc://quit                     Special item to quit VLC
tt: Куллану: %s [параметрлар] [агым] ...
    Команда юлында берничә агым күрсәтә аласыз.
    Алар уйнату битенә чиратка өстәләчәкләр.
    Уйнату беренче элементтан башланачак.
    
    Параметрлар стильләре:
      --параметр  Глобаль параметр, бөтен программа эшләгән вакытта гамәлдә була.
       -параметр  Глобаль --параметр стиленең бер хәрефле варианты.
       :параметр  Нәкъ агым алдыннан кулланыла торган параметр
    үткән параметрларны яңадан билгели.
    
    MRL агымы синтаксисы:
      [[кертү][/демультиплексор]://]URL[#[атама][:бүлек][-[атама][:бүлек]]]
      [:параметр=мәгънә ...]
    
      Күпчелек глобаль --параметрлар MRL үзенчәлекле :параметрлар булып кулланыла ала.
      Берничә пар :параметр=мәгънә кулланырга мөмкин.
    
    URL синтаксисы:
      file:///path/file              Гади медиафайл
      http://host[:port]/file        HTTP URL
      ftp://host[:port]/file         FTP URL
      mms://host[:port]/file         MMS URL
      screen://                      Экран сурәте
      dvd://[җайланма]                 DVD җайланмасы
      vcd://[җайланма]                 VCD җайланмасы
      cdda://[җайланма]                Audio CD җайланмасы
      udp://[[<чыганак адресы>]@[<бәйләнеш адресы>][:<бәйләнеш порты>]]
                                     Агымлы тапшыру серверыннан UDP агымы
      vlc://pause:<секундлар>          Уйнату исемлеген билгеләнгән вакытка туктатып тору
      vlc://quit                     VLC уйнаткычыннан чыгу өчен махсус бирем

en: Use S/PDIF when available
tt: Мөмкин булганда S/PDIF куллану

en: Use a plugins cache
tt: Модульләр кэшын кулланырга

en: Use a plugins cache which will greatly improve the startup time of VLC.
tt: Модульләр кэшын куллану VLC җибәрелүен шактый тизәйтә.

en: Use a sub&title file
tt: Субтитрлар файлын кулланырга

en: Username
tt: Кулланучы исеме

en: Uzbek
tt: Үзбәк теле

en: VDR recordings
tt: VDR язмалары

en: VLC could not decode the format "%4.4s" (%s)
tt: VLC «%4.4s» форматын декодлый алмый (%s)

en: VLC could not identify the audio or video codec
tt: VLC аудио яки видео кодегын таный алмый

en: VLC could not open the %s module.
tt: VLC %s модулен ача алмый.

en: VLC could not open the decoder module.
tt: VLC декодлау модулен ача алмый.

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
tt: VLC MRL «%s» ача алмый. Тулырак мәгълүматны журналда карагыз.

en: VLC media player
tt: VLC медиа уйнаткычы

en: VLC media player Help...
tt: VLC медиа уйнаткычы буенча ярдәм...

en: VLC media player updates
tt: VLC медиа уйнаткычы яңартулары

en: VLC preferences
tt: VLC көйләүләре

en: VLC version %s (%s)
tt: VLC версиясе %s (%s)

en: VLC's implementation of Video On Demand
tt: VLC уйнаткычы белән «таләп буенча видео»ны үтәү

en: VLM Batch Commands
tt: VLM командалары

en: VLM conf (*.vlm);;All (*)
tt: VLM конф (*.vlm);;Бөтенесе (*)

en: VLM configuration file
tt: VLM конфигурациясе файлы

en: VLM configurator
tt: VLM конфинураторы

en: VOD
tt: Таләп буенча видео

en: VU meter
tt: VU-метр

en: Verbosity (0,1,2)
tt: Хәбәрләрнең тәфсиллеге (0,1,2)

en: Version
tt: Юрама

en: Version %1
tt: Юрама: %1

en: Very short backwards jump
tt: Артка бик кыска сикерү

en: Very short forward jump
tt: Алга бик кыска сикерү

en: Very short jump length
tt: Бик кыска сикерүнең озынлыгы

en: Very short jump length, in seconds.
tt: Бик кыска сикерүнең озынлыгы, секундларда.

en: Video
tt: Видео

en: Video &Track
tt: Видео&язма

en: Video Effects
tt: Видеоэффектлар

en: Video Effects...
tt: Видеоэффектлар...

en: Video FPS
tt: Кадрлар ешлыгы

en: Video Files
tt: Видеофайллар

en: Video On Demand ( VOD )
tt: Таләп Буенча Видео ( VOD )

en: Video PID
tt: Аудио PID

en: Video Settings
tt: Видео көйләүләре

en: Video Track
tt: Видеоязма

en: Video alignment
tt: Видеоны тигезләү

en: Video bitrate
tt: Видео битрейты

en: Video codec
tt: Видеокодек

en: Video codecs
tt: Видеокодеклар

en: Video cropping filter
tt: Видео кистерү фильтры

en: Video device
tt: Видео җайланмасы

en: Video device name
tt: Видео җайланмасы исеме

en: Video encoder
tt: Видео кодлаучы

en: Video filter
tt: Видеофильтр

en: Video filters are used to process the video stream.
tt: Видео-фильтрлар видео агымнарын эшкәртү өчен кулланыла.

en: Video frame-rate
tt: Кадрлар ешлыгы

en: Video height
tt: Видео биеклеге

en: Video input
tt: Видео кертү

en: Video memory
tt: Видео-хәтер

en: Video mode
tt: Видео режимы

en: Video output
tt: Видео чыгару

en: Video port
tt: Видео порты

en: Video post processing filter
tt: Видеоны пост-эшкәртү фильтры

en: Video scale
tt: Видео масштабы

en: Video scaling
tt: Видеоны масштаблау

en: Video scaling filter
tt: Видеоны масштаблау фильтры

en: Video settings
tt: Видео көйләүләре

en: Video size
tt: Видео зурлыгы

en: Video snapshot directory (or filename)
tt: Видео сурәтләре өчен папка (яки файл исеме)

en: Video snapshot format
tt: Видео сурәте форматы

en: Video snapshot height
tt: Видео сурәте биеклеге

en: Video snapshot width
tt: Видео сурәте киңлеге

en: Video snapshots
tt: Видео сурәтләре

en: Video standard
tt: Видео стандарты

en: Video title
tt: Видео исеме

en: Video width
tt: Видео киңлеге

en: VideoLAN Website...
tt: VideoLAN веб-сайты...

en: Vietnamese
tt: Вьет теле

en: Vietnamese (VISCII)
tt: Вьет (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
tt: Вьет (Windows-1258)

en: View
tt: Күренеш

en: Visualizations
tt: Визуальләштерү

en: Visualizations selector
tt: Визуальләштерүне сайлау

en: Volapuk
tt: Волапюк теле

en: Volume Down
tt: Әкренрәк

en: Volume Mute
tt: Тавыш сүнд.

en: Volume Up
tt: Көчлерәк

en: Waves
tt: Дулкыннар

en: We just found an older version of VLC's preferences files.
tt: VLC көйләүләре файлларының искерәк версиясе табылды.

en: Web
tt: Веб

en: Website
tt: Сайт

en: When this is enabled, the interface will show a dialog box each time some user input is required.
tt: Бу көйләү кулланучы катнашуы кирәк булганда әңгәмә тәрәзәләрен күрсәтә.

en: When this is enabled, the preferences and/or interfaces will show all available options, including those that most users should never touch.
tt: Бөтен мөмкин булган көйләүләрне (шулай ук күпчелек кулланучыларга кагылмаганнарын да) күрсәтә.

en: XSPF playlist
tt: XSPF уйнату бите

en: Yes
tt: Әйе

en: Yiddish
tt: Идиш теле

en: You can completely disable the audio output. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
tt: Сез тавыш чыгаруны тулысынча сүндерә аласыз. Бу вакытта тавыш декодланмаячак, һәм бу үзәк процессорны бераз бушатачак.

en: You can select "additional interfaces" for VLC. They will be launched in the background in addition to the default interface. Use a colon separated list of interface modules. (common values are "rc" (remote control), "http", "gestures" ...)
tt: Сез VLC өчен «өстәмә күренешләр» сайлый аласыз. Алар гадәттәге күренешкә өстәмә буларак җибәреләчәк. Өтер белән бүленгән күренеш модульләре исемлеген кулланыгыз (мәсәлән: «rc» (читтән торып идарә), «http», «gestures» (ишарәләр) һ. б.)

en: You can select control interfaces for VLC.
tt: Монда VLC өчен идарә күренешләрен сайлап була.

en: Your input can't be opened
tt: Бу чыганак ачылмый

en: Zoom
tt: Зурайту

en: Zoom In
tt: Зурайту

en: Zoom Out
tt: Кечерәйтү

en: Zoom mode: %s
tt: Зурайту режимы: %s

en: Zoom video
tt: Видео зурлыгы

en: Zooming reset
tt: Зурайтуны ташлату

en: [Player]
tt: [Уйнаткыч]

en: [Playlist]
tt: [Уйнату бите]

en: [vcd:][device][#[title][,[chapter]]]
tt: [vcd:][җайланма][#[исем][,[бүлек]]]

en: add --advanced to your command line to see advanced options.
tt: Өстәмә параметрларны күрү өчен, биремгә «--advanced» өстәгез.

en: audio
tt: аудио

en: boolean
tt: логик

en: dB
tt: дБ

en: decoder
tt: декодер

en: float
tt: вакланмалы

en: integer
tt: бөтен

en: packetizer
tt: җыючы

en: print version information
tt: версия турында мәгълүматны күрсәтергә

en: resets the current plugins cache
tt: хәзерге модульләр кэшын чистартырга

en: s
tt: с

en: string
tt: юл

en: tx3g subtitles
tt: Tx3g субтитрлары

en: tx3g subtitles decoder
tt: Tx3g субтитрларын декодлаучы

en: video
tt: видео

en: | chapter_n  . . . . . .  next chapter in current item
tt: | chapter_n  . . . . . .  хәзерге элементта киләсе башлам

en: | clear . . . . . . . . . . . . . . clear the playlist
tt: | clear . . . . . . . . . . . . . . уйнату битен чистартырга

en: | info . . . . .  information about the current stream
tt: | info . . . . .  хәзерге агым турында мәгълүмат

en: | next . . . . . . . . . . . . . .  next playlist item
tt: | next . . . . . . . . . . . . . .  уйнату битендә киләсе элемент

en: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  quit vlc
tt: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  VLC-ны ябарга

en: | random [on|off] . . . . . . .  toggle random jumping
tt: | random [on|off] . . . . . . .  очраклы тәртипне сүнд./каб.

en: | snapshot . . . . . . . . . . . . take video snapshot
tt: | snapshot . . . . . . . . . . . . видео сурәтен төшерергә

en: | stats  . . . . . . . .  show statistical information
tt: | stats  . . . . . . . .  статистик мәгълүматны күрсәтү

en: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . stop stream
tt: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . агымны туктатырга

en: | strack [X] . . . . . . . . .  set/get subtitle track
tt: | strack [X] . . . . . . . . .  субтитр язмаларын урнаштырырга/алырга

en: | title_n  . . . . . . . .  next title in current item
tt: | title_n  . . . . . . . .  хәзерге элементта киләсе исем
