vlc 3.0.22-rc1 - en to hi translation catalogue (1387 entries)

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
hi: 
    vlc-help.txt फ़ाइल में डाली गई सामग्री.

en: 
    Press the RETURN key to continue...
hi: 
    जारी रखने के लिए RETURN कुंजी दबाएँ...

en: 
    Warning: if you cannot access the GUI anymore, open a command-line window, go to the directory where you installed VLC and run "vlc -I qt"
hi: 
    चेतावनी: यदि आप अब GUI का उपयोग नहीं कर सकते हैं, एक कमांड लाइन विंडो खोलें, VLC स्थापित डाइरेक्टरी में जाएँ और "vlc -I qt" चलाएँ

en: #paste your VLM commands here
hi: # अपने VLM आदेश को यहाँ पेस्ट करें

en: #separate commands with a new line or a semi-colon
hi: #separate  आदेशए क नई लाइन या एक अर्द्ध बृहदान्त्र के साथ

en: %.2f dB
hi: %.2f डेसिबेल

en: %s Range
hi: %s सीमा

en: %u Hz
hi: %u हर्ट्ज

en: %u module was not displayed because it only has advanced options.
     | %u modules were not displayed because they only have advanced options.
hi[0]: %uमॉड्यूल प्रदर्शित नहीं किया गया क्योंकि इसके पास केवल उन्नत विकल्प हैं.
hi[1]: %uमॉड्यूल प्रदर्शित नहीं किए गए क्योंकि उनके पास केवल उन्नत विकल्प हैं.

en: &About
hi:  परिचय (&A)

en: &Advanced Open...
hi: &उन्नत खोलें...(&A)

en: &Codec Information
hi: &कोडेक जानकारी

en: &Media
hi: कलाकृति (&M)

en: &Messages
hi: &संदेश

en: &Open File...
hi: फ़ाइल खोलें ... (&O)

en: &Open Media
hi: कलाकृति खोलें (&O)

en: &Save as...
hi: के रूप में सहेजें ...

en: &VLM Configuration
hi: &VLM विन्यास

en: (default disabled)
hi: (आरंभिक अक्षम)

en: (default enabled)
hi: (आरंभिक सक्षम)

en: 1:1 Original
hi: मूल 1:1

en: 1:2 Half
hi: 1:2 आधा

en: 1:4 Quarter
hi: 1:4 चौथाई

en: 2:1 Double
hi: 2:1 दोगुना

en: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Welcome to VLC media player Help</h2><h3>Documentation</h3><p>You can find VLC documentation on VideoLAN's <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> website.</p><p>If you are a newcomer to VLC media player, please read the<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduction to VLC media player</em></a>.</p><p>You will find some information on how to use the player in the <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>How to play files with VLC media player</em></a>" document.</p><p>For all the saving, converting, transcoding, encoding, muxing and streaming tasks, you should find useful information in the <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a>.</p><p>If you are unsure about terminology, please consult the <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a>.</p><p>To understand the main keyboard shortcuts, read the <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">shortcuts</a> page.</p><h3>Help</h3><p>Before asking any question, please refer yourself to the <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>You might then get (and give) help on the <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, the <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailing-lists</a> or our IRC channel (<em>#videolan</em> on irc.freenode.net).</p><h3>Contribute to the project</h3><p>You can help the VideoLAN project giving some of your time to help the community, to design skins, to translate the documentation, to test and to code. You can also give funds and material to help us. And of course, you can <b>promote</b> VLC media player.</p></body></html>
hi: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>VLC मीडिया प्लेयर  की मदद</h2><h3> प्रलेखन</h3> में आपका स्वागत है. <p>आप VideoLAN की <a href="http://wiki.videolan.org">विकी</a> वेबसाइट पर VLC प्रलेखन पा सकते हैं. यदि आप VLC मीडिया प्लेयर के लिए एक नवागंतुक हैं, तो कृपया <br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>VLC मीडिया प्लेयर के लिए प्रस्तावना</em></a><p><p> पढ़ें. आपको प्लेअर को <br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>"VLC मीडिया प्लेयर में फाइलों को कैसे चलाएं"</em></a> प्रलेखन में उपयोग करने के लिए कुछ जानकारी मिलेगी.</p><p> सभी सेविंग, कन्वर्सेशन, ट्रांसकोडिंग, एन्कोडिंग, मक्सिंग और स्ट्रीमिंग टास्क के लिए, आपको <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">स्ट्रीमिंग डॉक्यूमेंटेशन</a> में उपयोगी जानकारी मिलनी चाहिए. </p><p>यदि आप शब्दावली के बारे में अनिश्चित हैं, तो कृपया <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">नॉलेज बेस</a> से परामर्श लें.</p><p> मुख्य कीबोर्ड शॉर्टकट को समझने के लिए, <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">शॉर्टकट</a> पेज पढ़ें. <h3>मदद</h3> कोई प्रश्न पूछने से पहले, कृपया  <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a> में संदर्भ लें. <p><p>आप <a href="http://forum.videolan.org">फ़ोरम</a>, <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">मेलिंग-सूचियों</a>  हमारे IRC चैनल (<em>#videolan</em> या irc.freenode.net ) पर सहायता प्राप्त कर सकते हैं (और दे सकते हैं). </p><h3>परियोजना में सहयोग करें </h3>आप वीडियोलैन परियोजना को समुदाय को मदद करने, खाल डिजाइन करने, प्रलेखन का अनुवाद करने, परीक्षण करने और कोड करने के लिए अपना कुछ समय दे सकते हैं. आप हमारी सहायता के लिए धन और सामग्री भी दे सकते हैं. और हां, आप वीएलसी मीडिया प्लेयर का <b>प्रचार</b> कर सकते हैं.<p></body></html>

[ctx: ASCII]
en: VLC media player
hi: VLC मीडिया प्लेयर

en: ASCII Art
hi: ASCII - कला

en: ASCII-art video output
hi: ASCII - कला वीडियो आउटपुट

en: Absolute delay
hi: पूर्ण विलंब

en: Accelerated video output (Overlay)
hi: त्वरित वीडियो आउटपुट (अधिचित्र)

en: Access advanced options to tweak the device
hi: डिवाइस के tweak करने के लिए उन्नत विकल्प पर पहुँचें

en: Access module
hi: एक्सेस मॉड्यूल

en: Access modules
hi: प्रवेश मॉड्यूल

en: Access output
hi: एक्सेस उत्पादन

en: Access output module
hi: आउटपुट मॉड्यूल की पहुँच

en: Access output modules control the ways the muxed streams are sent. This setting allows you to always force a specific access output method. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each access output.
hi: उपयोग आउटपुट मॉड्यूल muxed धाराओं के भेजने के तरीके को नियंत्रित करता हैं.यह सेटिंग हमेशा आपको एक विशिष्ट उपयोग आउटपुट विधिको बाध्य करने के लिए अनुमति देता है. आपको शायद नहीं करना चाहिए
    आप भी प्रत्येक उपयोग आउटपुट के लिए डिफ़ॉल्ट मानकों सेट कर सकते हैं.

en: Accessibility
hi: अभिगम्यता

en: Activate Transcoding
hi: Transcoding सक्रिय करें

en: Activate VNC polling. Do NOT activate for use as VDR ffnetdev client.
hi: VNC के मतदान सक्रिय करें. VDR ffnetdev ग्राहक के रूप में उपयोग के लिए सक्रिय नहीं है.

en: Activate updates notifier
hi: अद्यतन सूचक सक्रिय करें

en: Active windows
hi: सक्रिय विंडो

en: Actors
hi: अभिनेता

en: Add Directory...
hi: निर्देशिका जोड़ें...

en: Add File...
hi: फ़ाइल जोड़ें...

en: Add Folder...
hi: फ़ोल्डर जोड़ें...

en: Add Input
hi: इनपुट जोड़ें

en: Add Interface
hi: इंटरफ़ेस जोड़ें

en: Add a background
hi:  पृष्ठभूमि जोड़ें

en: Add a blurring effect
hi: धुंधला प्रभाव जोड़ें

en: Add a shadow
hi: छाया जोड़ें

en: Add to Playlist
hi: प्लेलिस्ट में जोड़ें

en: Add...
hi: जोड़ें ...

en: Additions or subtractions of pixels on the peak width.
hi: शिखर चौड़ाई के पिक्सल पर जोड़ या घटाव.

en: Adds filtered gaussian noise
hi: फ़िल्टर किए गौसियन शोर को जोड़ता है

en: Advanced
hi: उन्नत

en: Advanced options...
hi: उन्नत विकल्प...

en: Advanced settings
hi: विस्तृत सेटिंग

en: Advanced settings. Use with care...
hi: विस्तृत सेटिंग. ध्यानपूर्वक  प्रयोग करें ...

en: Album
hi: एल्बम

en: Album Artist
hi: ऐल्बम कलाकार

en: Album replay gain
hi: आल्बम पुनरावृत्ति लाभ

en: Allow only one instance
hi: केवल एक आवृत्ति की अनुमति दें

en: Allows you to specify a "copyright" metadata for an input.
hi: आपको किसी इनपुट के लिए "कॉपीराइट" मेटाडेटा निर्दिष्ट करने की अनुमति देता है.

en: Allows you to specify a "date" metadata for an input.
hi: आपको इनपुट के लिए "दिनांक" मेटाडेटा निर्दिष्ट करने की अनुमति देता है.

en: Allows you to specify a "description" metadata for an input.
hi: आपको किसी इनपुट के लिए "विवरण" मेटाडेटा निर्दिष्ट करने की अनुमति देता है.

en: Allows you to specify a "genre" metadata for an input.
hi: आपको इनपुट के लिए "शैली" मेटाडेटा निर्दिष्ट करने की अनुमति देता है.

en: Allows you to specify a "title" metadata for an input.
hi: आपको इनपुट के लिए "शीर्षक" मेटाडेटा निर्दिष्ट करने की अनुमति देता है.

en: Allows you to specify a "url" metadata for an input.
hi: आपको किसी इनपुट के लिए "url" मेटाडेटा निर्दिष्ट करने की अनुमति देता है.

en: Allows you to specify an "artist" metadata for an input.
hi: आपको इनपुट के लिए "कलाकार" मेटाडेटा निर्दिष्ट करने की अनुमति देता है.

en: Allows you to specify an "author" metadata for an input.
hi: आपको इनपुट के लिए "लेखक" मेटाडेटा निर्दिष्ट करने की अनुमति देता है.

en: Alpha blending transparency mask. Uses a png alpha channel.
hi: अल्फा सम्मिश्रण पारदर्शिता मुखौटा. png अल्फा चैनल का उपयोग करता है.

en: Alpha mask
hi: अल्फा मुखौटा

en: Alpha mask video filter
hi: अल्फा मुखौटा वीडियो फिल्टर

en: Alpha of the blended image
hi: मिश्रित छवि का अल्फा

en: Alpha transparency value (default 255)
hi: अल्फा पारदर्शिता मान ( डिफ़ॉल्ट रूप से 255)

en: Alpha with which the blend image is blended
hi: अल्फा जिसमें मिश्रण छवि के साथ मिश्रित है

en: AltiVec conversions from
hi: AltiVec रूपांतरण से

en: Always on top
hi: सदैव शीर्ष पर

en: Always place the video window on top of other windows.
hi: हमेशा अन्य विंडोज़ के शीर्ष पर वीडियो खिड़की जगह है.

en: Always visible
hi: हमेशा दिखे

en: Always write to the same file
hi: हमेशा एक ही फाइल में लिखें

en: Amplification
hi: प्रवर्धन

en: Angle
hi: कोण

en: Angle in degrees
hi:  डिग्री में कोण

en: Angle in degrees (0 to 359)
hi:  (0 से 359) डिग्री में कोण

en: Animation
hi: एनीमेशन

en: Anti-Flickering
hi: रोधी-चंचल

en: Apply cartoon effect
hi: कार्टून प्रभाव लागू करें

en: Apply cartoon effect. It is only used by "gradient" and "edge".
hi: कार्टून प्रभाव लागू करें. यह केवल "ढाल" और "बढ़त" के द्वारा प्रयोग किया जाता है.

en: Apply color gradient or edge detection effects
hi: रंग का ढाल या किनारे  पता लगाने के लिए प्रभाव लागू करें

en: Area
hi: क्षेत्र

en: Artist
hi: कलाकार

en: Artist metadata
hi: कलाकार मेटाडेटा

en: Artwork URL
hi: चित्रकला URL

en: Attenuation
hi: क्षीणन

en: Attenuation, begin (in %)
hi: क्षीणन, शुरुआत (% में)

en: Attenuation, end (in %)
hi: क्षीणन, समाप्ति (% में)

en: Attenuation, middle (in %)
hi: क्षीणन, मध्य (% में)

en: Audio
hi: ऑडियो

en: Audio Bar Graph Video
hi: ऑडियो पट्टी ग्राफ वीडियो

en: Audio Bar Graph Video sub source
hi: ऑडियो पट्टी ग्राफ वीडियो उप स्रोत

en: Audio CD device
hi: ऑडियो CD उपकरण

en: Audio Delay
hi: ऑडियो विलंब

en: Audio Track
hi: ऑडियो रील

en: Audio and Subtitles
hi: ऑडियो और उपशीर्षक

en: Audio codec
hi: ऑडियो कोडेक

en: Audio codecs
hi: ऑडियो कोडेक्स

en: Audio desynchronization compensation
hi: ऑडियो डिसिन्क्रोनाइजेशन क्षतिपूर्ति

en: Audio filtering failed
hi: ऑडियो फ़िल्टरिंग विफल रहा

en: Audio filters
hi: ऑडियो फिल्टर

en: Audio filters are used to process the audio stream.
hi: ऑडियो स्ट्रीम को संसाधित करने के लिए ऑडियो फिल्टर का उपयोग किया जाता है.

en: Audio gain
hi: ऑडियो लाभ

en: Audio language
hi: श्रव्य भाषा

en: Audio output module
hi: ऑडियो आउटपुट मॉड्यूल

en: Audio output volume step
hi: ऑडियो आउटपुट मॉड्यूल

en: Audio resampler
hi: ऑडियो रीसेम्प्लर

en: Audio settings
hi: ऑडियो सेटिंग्स

en: Audio track
hi: ऑडियो ट्रैक

en: Audio track ID
hi: ऑडियो ट्रैक ID

en: Audio visualizations
hi: ऑडियो दृश्यावलोकन

en: Augment contrast between contours.
hi: आकृति के बीच व्यतिरेक बढ़ाने के लिए.

en: Augmented reality ball game
hi: संवर्धित वास्तविकता गेंद खेल

en: Author metadata
hi: लेखक मेटाडेटा

en: Authors
hi: लेखक

en: Auto
hi: स्वत:

en: Autodetect subtitle files
hi: उपशीर्षक फाइलें स्वत: पहचानें

en: Automatic
hi: स्वचालित

en: Automatically detect a subtitle file, if no subtitle filename is specified (based on the filename of the movie).
hi: स्वचालित रूप से उपशीर्षक फ़ाइल का पता लगाएं, अगर कोई उपशीर्षक फ़ाइल नाम निर्दिष्ट नहीं है (चलचित्र के फ़ाइल-नाम के आधार पर).

en: Automatically resize and pad a video
hi: स्वतः आकार बदले और विडियो पैड करें

en: Background
hi: पृष्ठभूमि

en: Background color
hi: पृष्ठभूमि रंग

en: Background opacity
hi: पृष्ठभूमि अस्पष्टता

en: Backspace
hi: बैकस्पेस

en: Ball
hi: बॉल

en: Ball color
hi: बॉल रंग

en: Ball size
hi: बॉल आकार

en: Ball speed
hi: बॉल की गति

en: Ball video filter
hi: बॉल वीडियो फिल्टर

en: Bargraph position
hi: Bargraph की स्थिति

en: Base image
hi: आधार छवि

en: Base pixel radius
hi: आधार पिक्सेल त्रिज्या

en: Be quiet
hi: चुप रहो

en: Benchmarking
hi: बेंचमार्किंग

en: Best available
hi:  सर्वोत्तम उपलब्ध

en: Bicubic (good quality)
hi: Bicubic (अच्छी गुणवत्ता)

en: Bicubic spline
hi: Bicubic पट्टी

en: Bilinear
hi: द्विरेखीय

en: Bitrate
hi: बिटरेट

en: Bits per sample
hi: नमूना प्रति बिट्स

en: Black Crush for Blue
hi: नीले के लिए काला कुचलन

en: Black Crush for Green
hi: हरित के लिए काला कुचलन

en: Black Crush for Red
hi: लाल के लिए काला कुचलन

en: Black Level for Blue
hi: नीले के लिए काले स्तर

en: Black Level for Green
hi: हरित के लिए काले स्तर

en: Black Level for Red
hi: लाल के लिए काला स्तर

en: Blend
hi: ब्लेन्ड

en: Blend image
hi: मिश्रण छवि

en: Blending benchmark filter
hi: बेंचमार्क फिल्टर सम्मिश्रण

en: Bluescreen
hi: नीली स्क्रीन

en: Bluescreen U tolerance
hi: नीला स्क्रीन U सहिष्णुता

en: Bluescreen U value
hi: नीली स्क्रीन U मान

en: Bluescreen V tolerance
hi: नीला स्क्रीन बनाम सहिष्णुता

en: Bluescreen V value
hi: नीली स्क्रीन V मान

en: Bluescreen video filter
hi: नीली स्क्रीन वीडियो फिल्टर

en: Blur factor (1-127)
hi: धुंधला कारक (1-127)

en: Bob
hi: बॉब

en: Bookmark
hi: बुक्मार्क

en: Bookmark %i
hi: पृष्ठ स्मृति %i

en: Bookmarks list for a stream
hi: स्ट्रीम के लिए बुकमार्क सूची

en: Border height
hi: सीमा ऊंचाई

en: Border width
hi: बार्डर की चौड़ाई

en: Bottom
hi: तल

en: Bottom Center
hi: निचला मध्य

en: Bottom Left
hi: निचला बाएं

en: Bottom left
hi: नीचे बाएँ

en: Bottom right
hi: नीचे दाएँ

en: Bottom-Left
hi: तल-वाम

en: Bottom-Right
hi: तल-दक्षिण

en: Brightness Down
hi: चमक घटाएँ

en: Brightness Up
hi: चमक बढ़ाए

en: Brightness threshold
hi: चमकीलापन की सीमा

en: Browser Back
hi: ब्राउज़र पीछे

en: Browser Favorites
hi: ब्राउज़र पसंदीदा

en: Browser Forward
hi: फॉरवर्ड ब्राउज़र

en: Browser Home
hi: ब्राउज़र मुखपृष्ठ

en: Browser Refresh
hi: ब्राउज़र ताज़ा

en: Browser Search
hi: ब्राउज़र खोज

en: Browser Stop
hi: ब्राउज़र बंद करो

en: Buffer dimensions
hi: बफर आयाम

en: By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
hi: डिफ़ॉल्ट रूप से, सर्वर किसी भी स्थानीय IP पते पर सुनेगा. एक विशिष्ट नेटवर्क इंटरफ़ेस तक सीमित रखने के लिए एक IP पता (जैसे ::1 या 127.0.0.1) या एक होस्ट नाम (जैसे localhost) बताएं.

en: C
hi: hi

en: Caching value for cameras and microphones, in milliseconds.
hi: कैमरों और माइक्रोफोन के लिए कैशिंग मूल्य, मिलीसेकंड में.

en: Caching value for local files, in milliseconds.
hi: मिलीसेकंड में, स्थानीय फ़ाइलों के लिए कैशिंग मूल्य.

en: Caching value for network resources, in milliseconds.
hi: मिलीसेकंड में, नेटवर्क संसाधनों के लिए कैशिंग मूल्य.

en: Caching value for optical media, in milliseconds.
hi: मिलीसेकंड में, ऑप्टिकल मीडिया के लिए कैशिंग मूल्य.

en: Calculation factor
hi: गणना कारक

en: Calculation factor. In Absolute delay mode the factor represents seconds.
hi: गणना कारक. निरपेक्ष विलंब मोड में कारक सेकंड का प्रतिनिधित्व करता है.

en: Canvas
hi: चित्रफलक

en: Canvas video filter
hi: चित्रफलक वीडियो फिल्टर

en: Capture mode
hi: अधिकृत मोड

en: Center
hi: मध्य

en: Change the caching for the media
hi: मीडिया के लिए कैचिंग बदलें

en: Change the start time for the media
hi: मीडिया के लिए शुरू करने का समय बदलें

en: Change title according to current media
hi: वर्तमान मीडिया के अनुसार शीर्षक बदलें

en: Changes the subtitles size where possible
hi: जहाँ संभव हो, उपशीर्षक का आकार बदल देता है

en: Channels
hi: चैनलें

en: Chapter
hi: अध्याय

en: Chapter %i
hi: अध्याय %i

en: Check for VLC updates
hi: VLC के अद्यतन के लिए जाँच करें

en: Choose one or more media file to open
hi: एक या एक से अधिक मीडिया फ़ाइल को खोलने के लिए चुनें

en: Choose the program to select by giving its Service ID. Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
hi: अपनी सेवा आईडी देकर चयन करने के लिए कार्यक्रम चुनें. इस विकल्प का केवल तभी उपयोग करें, यदि आप एक मल्टी-प्रोग्राम स्ट्रीम (उदाहरण के लिए DVB स्ट्रीम) पढ़ना चाहते हैं.

en: Choose the programs to select by giving a comma-separated list of Service IDs (SIDs). Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
hi: सेवा IDs (SIDs) की अल्पविराम से विच्छेदित सूची देकर प्रोग्राम चुनें. यदि आप एक मल्टी-प्रोग्राम स्ट्रीम (उदाहरण के लिए DVB स्ट्रीम) पढ़ना चाहते हैं, तो केवल इस विकल्प का उपयोग करें.

en: Choose whether the SPU streams should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
hi: चुनें कि क्या SPU स्ट्रीम को स्ट्रीम आउटपुट सुविधा पर पुनर्निर्देशित किया जाना चाहिए जब यह अंतिमवाला सक्षम हो.

en: Choose whether the audio stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
hi: चुनें कि क्या यह अंतिमवाला सक्षम होने पर ऑडियो स्ट्रीम को स्ट्रीम आउटपुट सुविधा पर पुनर्निर्देशित किया जाना चाहिए.

en: Choose whether the video stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
hi: चुनें कि क्या यह पिछला सक्षम होने पर वीडियो स्ट्रीम को, स्ट्रीम आउटपुट सुविधा पर रीडायरेक्ट किया जाना चाहिए.

en: Chroma
hi: क्रोमा

en: Chroma for the base image
hi: आधार छवि के लिए क्रोमा

en: Chroma for the blend image
hi: मिश्रण छवि के लिए क्रोमा

en: Chroma location
hi: क्रोमा स्थान

en: Chroma to convert picture to before sending it to the internal OpenCV filter
hi: इसे आंतरिक OpenCV फिल्टर को भेजने से पहले चित्र को परिवर्तित करने के लिए क्रोमा

en: Chroma used
hi: क्रोमा का इस्तेमाल किया

en: Chroma which the base image will be loaded in
hi: क्रोमा जिसमें आधार छवि को लोड किया जाएगा

en: Chroma which the blend image will be loaded in
hi: क्रोमा जिसमें मिश्रण छवि को लोड किया जाएगा

en: Clear
hi: मिटायें

en: Clear List
hi: स्पष्ट सूची

en: Clock jitter
hi: घड़ी ज़िटर

en: Clock reference average counter
hi: घड़ी संदर्भ औसत काउंटर

en: Clock synchronisation
hi: घड़ी सिन्क्रोनाइजेशन

en: Clone
hi: क्लोन करें

en: Clone video filter
hi: क्लोन वीडियो फिल्टर

en: Closed captions %u
hi: बंद कैप्शन %u

en: Codec
hi: कोडेक

en: Codec not supported
hi: कोडेक समर्थित नहीं है

en: Codecs
hi: कोडेक्स

en: Color ASCII art video output
hi: रंगीन ASCII कला वीडियो आउटपुट

en: Color inversion
hi: रंग व्युत्क्रमण

en: Color messages
hi: रंग संदेश

en: Color primaries
hi: प्राथमिक रंग

en: Color space
hi: रंग प्रसार

en: Color threshold filter
hi: रंगीन सीमा फिल्टर

en: Color transfer function
hi: रंग हस्तांतरण फ़क्शन

en: Colors
hi: रंग

en: Comma separated list of aspect ratios which will be added in the interface's aspect ratio list.
hi: अल्प-विराम से विच्छेदित अभिमुखता अनुपातों की सूची, जिसे इंटरफ़ेस की अभिमुखता अनुपात सूची में जोड़ा जाएगा.

en: Comma separated list of crop ratios which will be added in the interface's crop ratios list.
hi: अल्प-विराम से विच्छेदित अनुपातों की सूची, जिसे इंटरफ़ेस की क्रॉप अनुपात सूची में जोड़ा जाएगा.

en: Comma-separated list of active windows, defaults to all
hi: सक्रिय विंडो के अल्पविराम से पृथक सूची,  सभी के लिए डिफ़ॉल्ट

en: Command+
hi: आदेश+

en: Communication
hi: संचार

en: Compiled by %s on %s (%s)
hi: %s के द्वारा संकलित %s में (%s)

en: Compiler: %s
hi: संकलक: %s

en: Complete MRL for VLC internal
hi: VLC के आंतरिक के लिए MRL पूरा करें

en: Console
hi: कॉन्सोल

en: Control
hi: नियंत्रण

en: Control interfaces
hi: नियंत्रण इंटरफेस

en: Conversions from
hi: से रूपांतरण

en: Copyright
hi: सर्वाधिकार

en: Copyright metadata
hi: कॉपीराइट मेटाडेटा

en: Create Directory...
hi: निर्देशिका बनाएँ...

en: Create Folder...
hi: फ़ोल्डर बनाएँ...

en: Credits
hi: श्रेयसूची

en: Cubemap
hi: क्यूबमैप

en: Custom &Bookmarks
hi: कस्टम बुकमार्क्स

en: Custom aspect ratios list
hi: निर्मित अभिमुखता अनुपात सूची

en: Custom crop ratios list
hi: कस्टम क्रॉप अनुपात सूची

en: Custom title for the video window (in case the video is not embedded in the interface).
hi: वीडियो विंडो के लिए कस्टम शीर्षक (मामले में वीडियो इंटरफेस में एम्बेडेड नहीं है).

en: Cycle source aspect ratio
hi: स्रोत अभिमुखता अनुपात एक-एक कर दिखाएं

en: DTVCC Closed captions %u
hi: DTVCC तालाबंद उपशीर्षक %u

en: DVD device
hi: DVD उपकरण

en: Damaged or incomplete AVI file
hi: क्षतिग्रस्त या अधूरा AVI फ़ाइल

en: Date
hi: तिथि

en: Date metadata
hi: दिनांक मेटाडेटा

en: Decoded format
hi: डीकोड प्रारूप

en: Default
hi: आरंभिक

en: Default TCP connection timeout (in milliseconds).
hi: डिफ़ाल्ट TCP संपर्क टाइमआउट (मिलीसेकेंड में).

en: Default caching policy
hi: डिफ़ॉल्ट कैचिंग नीति

en: Default encoding
hi: डिफ़ॉल्ट एन्कोडिंग

en: Default multicast interface. This overrides the routing table.
hi: डिफ़ॉल्ट मल्टीकास्ट इंटरफ़ेस. यह रूटिंग टेबल को ओवरराइड करता है.

en: Default optical device
hi: डिफ़ॉल्ट ऑप्टिकल युक्ति

en: Default replay gain
hi: डिफ़ॉल्ट रीप्ले गेन

en: Default stream
hi: डिफॉल्ट स्ट्रीम

en: Default stream output chain
hi: आरंभिक स्ट्रीम आउटपुट श्रृंखला

en: Defines radius size in pixels, of base of bands(beginning).
hi: पिक्सेल में त्रिज्या बैंड (शुरुआत) के आधार के आकार को परिभाषित करता है.

en: Deinterlace
hi: डीइंटरलेस

en: Deinterlace method to use for streaming.
hi: Deinterlace विधि स्ट्रीमिंग के लिए उपयोग करने के लिए.

en: Deinterlace method to use for video processing.
hi: वीडियो प्रोसेसिंग के लिए डीइंटरलेस पद्धति

en: Deinterlace mode
hi: डीइंटरलेस मोड

en: Deinterlacing video filter
hi: Deinterlacing वीडियो फिल्ट

en: Delay calculation mode
hi: गणना मोड में विलंब

en: Delete
hi: हटाएँ

en: Demuxers
hi: डीमक्सर्स

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
hi: डीमक्सर्स ऑडियो और वीडियो धाराओं को अलग करने के लिए उपयोग किया जाता है।

en: Description
hi: विवरण

en: Description metadata
hi: विवरण मेटाडेटा

en: Destination Setup
hi: गंतव्य सेटअप

en: Determines how many sections of spectrum will exist.
hi: निर्धारित करता है कि कितने स्पेक्ट्रम के कुछ वर्गों में मौजूद होगा.

en: Determines what (if any) video is displayed by the wrapper filter
hi: निर्धारित करता है कि जो (यदि कोई हो) वीडियो आवरण फिल्टर द्वारा प्रदर्शित किया जाता है

en: Device Selection
hi: डिवाइस चयन

en: Dialog
hi: संवाद

en: DiffServ Code Point
hi: DiffServ कोड पॉइंट

en: Differentiated Services Code Point for outgoing UDP streams (or IPv4 Type Of Service, or IPv6 Traffic Class). This is used for network Quality of Service.
hi: आउटगोइंग UDP स्ट्रीम (या IPv4 प्रकार की सेवा, या IPv6 ट्रैफ़िक क्लास) के लिए विभेदित सेवा कोड बिंदु. इसका उपयोग नेटवर्क क्वालिटी ऑफ़ सर्विस के लिए किया जाता है.

en: DirectX (DirectDraw) video output
hi: DirectX (DirectDraw) वीडियो आउटपुट

en: Direction
hi: दिशा

en: Director
hi: निर्देशक

en: Directory path prefix
hi: निर्देशिका पथ उपसर्ग

en: Directory used to store the timeshift temporary files.
hi: यह डायरेक्टरी टाइमशिफ्ट अस्थायी फ़ाइलों के भंडारण के लिए उपयोग की जाती है.

en: Directory where the records will be stored
hi: डायरेक्टरी जहां रिकॉर्ड संग्रहीत किया जाएगा

en: Directory where the video snapshots will be stored.
hi: डायरेक्टरी जहां वीडियो स्नैपशॉट संग्रहीत किया जाएगा.

en: Disable
hi: अक्षम करें

en: Disable Disc Menus
hi: डिस्क मेनूज़ निष्क्रिय करें

en: Disable all lua plugins
hi: सभी Lua प्लगइन्स को अक्षम करें

en: Disable screensaver
hi: स्क्रीनसेवर को अक्षम करें

en: Disable the screensaver during video playback.
hi: वीडियो प्लेबैक होते समय स्क्रीनसेवर को अक्षम करें.

en: Disabled
hi: अक्षम

en: Disc Selection
hi: डिस्क चयन

en: Disc caching (ms)
hi: डिस्क कैशिंग (ms)

en: Disc device
hi: डिस्क युक्ति

en: Disc number
hi: डिस्क क्रमांक

en: Discard
hi: रद्द करें

en: Display a RSS or ATOM Feed on your video
hi: आपके वीडियो पर एक RSS या एटम फ़ीड प्रदर्शित करें

en: Display feed images if available.
hi: यदि उपलब्ध हो तो छवियों फ़ीड प्रदर्शित करें.

en: Display locally
hi: स्थानीय रूप से प्रदर्शित करें

en: Display text above the video
hi: वीडियो के ऊपर पाठ प्रदर्शित करें

en: Display the input video
hi: इनपुट वीडियो प्रदर्शित करें

en: Display the processed video
hi: प्रसंस्कृत वीडियो प्रदर्शित करें

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
hi: स्क्रीन के ऊपरी-बाएँ कोने में स्नैपशॉट पूर्वावलोकन प्रदर्शित करें.

en: Display the title of the video on top of the movie.
hi: फिल्म के शीर्ष पर वीडियो का शीर्षक प्रदर्शित करें.

en: Display video snapshot preview
hi: वीडियो स्नैपशॉट पूर्वावलोकन दिखाएं

en: Display while streaming
hi: स्ट्रीमिंग होते समय प्रदर्शित करें

en: Distort mode
hi: विकृत मोड

en: Distort mode, one of "gradient", "edge" and "hough".
hi: विकृत मोड, "ढाल", "बढ़त" और "hough".

en: Dolby Surround
hi: डोल्बी सराउंड

en: Don't display any video
hi: कोई भी वीडियो प्रदर्शित नहीं करें

en: Don't show
hi: नहीं दिखा

en: Down
hi: नीचे

en: Draw bands in the spectrometer
hi: स्पेक्ट्रोमीटर में बैंड आरेखित करें

en: Draw peaks in the analyzer
hi: विश्लेषक में चोटियों आरेखित करें

en: Draw the base of the bands
hi: बैंड की आधार आरेखित करें

en: Drop late frames
hi: विलंबित फ्रेम छोड़ते जाएं

en: Dummy font renderer
hi: डमी फ़ॉन्ट प्रतिपादक

en: Dummy image chroma format
hi: डमी छवि का क्रोमा प्रारूप

en: Dummy video output
hi: डमी वीडियो आउटपुट

en: Duplicate your video to multiple windows and/or video output modules
hi: एकाधिक विंडोज़ के लिए अपने वीडियो की अनुलिपि बनायें और/या वीडियो आउटपुट मॉड्यूल

en: Dynamic video overlay
hi: गतिशील वीडियो उपरिशायी

en: EGL extension for OpenGL
hi: OpenGL के लिए EGL विस्तार

en: Edge visible
hi: किनारा दृश्यमान

en: Edit
hi: संपादन

en: Edit Input
hi: इनपुट को संपादित करें

en: Edit Options
hi: विकल्प संपादित करें

en: Edit settings
hi: सेटिंग्स संपादित करें

en: Effects list
hi: प्रभाव सूची

en: Element aspect ratio
hi: अभिमुखता अनुपात तत्व

en: Elements order
hi: तत्वों के क्रम

en: Embed the video output in the main interface.
hi: मुख्य अंतरफलक में वीडियो आउटपुट शामिल करें.

en: Embedded video
hi: एंबेडेड वीडियो

en: Embedded window video
hi: एंबेडेड विंडो वीडियो

en: Enable
hi: सक्षम

en: Enable On Screen Display (OSD)
hi: स्क्रीन पर प्रदर्शन (ओएसडी) सक्रिय करें

en: Enable SPU stream output
hi: SPU स्ट्रीम आउटपुट सक्षम करें

en: Enable Time-Stretching audio
hi: समय खींचाव ऑडियो सक्रिय करें

en: Enable a workaround for T23
hi: T23 के लिए एक वैकल्पिक हल सक्रिय करें

en: Enable audio
hi: ऑडियो सक्षम करें

en: Enable audio stream output
hi: ऑडियो स्ट्रीम आउटपुट सक्षम करें

en: Enable original graphic spectrum
hi: मूल ग्राफिक स्पेक्ट्रम सक्रिय करें

en: Enable streaming of all ES
hi: सभी ES की स्ट्रीमिंग सक्षम करें

en: Enable sub-pictures
hi: उप-चित्र सक्षम करें

en: Enable the "flat" spectrum analyzer in the spectrometer.
hi: स्पेक्ट्रोमीटर में "सपाट" स्पेक्ट्रम विश्लेषक सक्रिय करें.

en: Enable time stretching audio
hi: टाइम स्ट्रेचिंग ऑडियो सक्षम करें

en: Enable video
hi: वीडियो सक्षम करें

en: Enable video stream output
hi: वीडियो स्ट्रीम आउटपुट सक्षम करें

en: Enable wallpaper mode
hi: वॉलपेपर मोड सक्षम करें

en: Enables framedropping on MPEG2 stream. Framedropping occurs when your computer is not powerful enough
hi: MPEG2 प्रवाह पर फ्रेम-छूटना सक्षम करता है. जब आपका कंप्यूटर पर्याप्त शक्तिशाली नहीं है, तो फ्रेम छूटना सामान्य है.

en: Encapsulation
hi: संपुटीकरण

en: Encoded by
hi: द्वारा एनकोडेड

en: End
hi: अंत

en: Enforce the alignment of the video in its window. By default (0) it will be centered (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, like 6=4+2 meaning top-right).
hi:  वीडियो के संरेखण को उसके विंडो में लागू करें. डिफ़ॉल्ट (0) रूप से यह केंद्र में होगा (0 = केंद्र, 1 = बाएँ, 2 = दाएँ, 4 = शीर्ष, 8 = नीचे, आप इन मूल्यों के संयोजनों का भी उपयोग कर सकते हैं, जैसे 6=4+2 का अर्थ शीर्ष-दाएँ) ।

en: Enter
hi: एंटर

en: Episode
hi: कड़ी

en: Equalizer
hi: इक्वेलाइज़र

en: Equirectangular
hi: समआयताकार

en: Erase
hi: मिटाएँ

en: Erase video filter
hi: वीडियो फिल्टर मिटाएँ

en: Error:
hi: त्रुटि:

en: Essential
hi: अनिवार्य

en: Every
hi: प्रत्येक

en: Exit fullscreen
hi: पूर्ण स्क्रीन से बाहर निकलें

en: Experimental
hi: प्रयोगात्मक

en: Extension through which to use the Open Graphics Library (OpenGL).
hi: विस्तार जिसके माध्यम से खुला ग्राफिक्स पुस्तकालय (OpenGL) का उपयोग करें.

en: Extra interface modules
hi: अतिरिक्त इंटरफेस मॉड्यूल

en: Extra media
hi: अतिरिक्त मीडिया

en: Extract RGB component video filter
hi: आरजीबी घटक वीडियो फिल्टर को निकालें

en: FFmpeg post processing filter chains
hi: FFmpeg प्रसंस्करण पूर्व फिल्टर श्रृंखला

en: FIFO which will be read for commands
hi: फीफो जो आदेशों करने के लिए पढ़ने दिया जाएगा

en: FIFO which will be written to for responses
hi: फीफो जो प्रतिक्रिया के लिए लिखा जाएगा

en: Fast bilinear
hi: तेज द्विरेखीय

en: Fast seek
hi: तेज ढूँढ़ना

en: Favor speed over precision while seeking
hi: ढूँढ़ते समय परिशुद्धता के स्थान पर गति को प्राथमिकता दें

en: Feed URLs
hi: फ़ीड यूआरएल

en: Feed images
hi: छवियों फ़ीड

en: File Selection
hi: फ़ाइल चयन

en: File caching (ms)
hi: फ़ाइल कैशिंग (ms)

en: File extensions association
hi: फ़ाइल संघ के एक्सटेंशंस

en: File that will be used to configure the projectM module.
hi: फ़ाइल जो कि projectM मॉड्यूल कॉन्फ़िगर इस्तेमाल किया जाता हैं.

en: Filename prefix
hi: फ़ाइलनाम उपसर्ग

en: Film NTSC (IVTC)
hi: फिल्म NTSC (IVTC)

en: Filters
hi: फ़िल्टर्स

en: Fix HDTV height
hi: HDTV ऊँचाई तय करें

en: Font color
hi: फ़ॉन्ट रंग

en: Font family for the font you want to use
hi: फ़ॉन्ट के लिए फ़ॉन्ट परिवार जिसे आप उपयोग करना चाहते हैंफ़ॉन्ट परिवार

en: Font file for the font you want to use
hi: फ़ॉन्ट के लिए फ़ॉन्ट फ़ाइल जिसे आप उपयोग करना चाहते हैं

en: Font menu
hi: फ़ॉन्ट मेनू

en: Font size in pixels
hi: पिक्सल में फ़ॉन्ट आकार

en: Font used for the menus
hi: मेनू के लिए इस्तेमाल किया गया फ़ॉन्ट

en: Font used for the titles
hi: शीर्षकों के लिए इस्तेमाल किया गया फ़ॉन्ट

en: Force Aspect Ratio
hi: शक्ति पहलू अनुपात

en: Force S/PDIF support
hi: S/PDIF समर्थन

en: Force bold
hi: शक्ति मोटा

en: Force detection of Dolby Surround
hi: डॉल्बी सराउंड की पहचान आवश्यक

en: Force subtitle position
hi: उपशीर्षक स्थिति खिसकाएं

en: Force window style:
hi: शक्ति विंडो शैली:

en: Form
hi: प्रपत्र

en: Format of the output images (png, jpeg, ...).
hi: आउटपुट छवियों के प्रारूप (png, jpeg, ...).

en: Frame rate
hi: फ़्रेम दर

en: Framebuffer resolution to use
hi: फ्रेमबफर समाधान उपयोग करने के लिए

en: Framebuffer uses hw acceleration
hi: फ्रेमबफर hw त्वरण का उपयोग करता है

en: Freetype2 font renderer
hi: Freetype2 फ़ॉन्ट प्रतिपादक

en: Full
hi: पूरा

en: Full HD (1080p)
hi: पूर्ण HD (1080p)

en: Fullscreen
hi: पूर्ण स्क्रीन

en: Fullscreen video output
hi: पूर्ण स्क्रीन वीडियो आउटपुट

en: GNU/Linux framebuffer video output
hi: जीएनयू / लिनक्स फ्रेमबफर वीडियो आउटपुट

en: Game
hi: गेम

en: Gamma (Blue) correction
hi: गामा (नीला) संशोधन

en: Gamma (Green) correction
hi: गामा (हरित) संशोधन

en: Gamma (Red) correction
hi: गामा (लाल) संशोधन

en: Gauss
hi: गाऊस

en: Gaussian Blur
hi: गौसियन धुंधला

en: Gaussian blur video filter
hi: गौसियन धुंधला वीडियो फिल्टर

en: Gaussian's std deviation
hi: गौसियन का एसटीडी विचलन

en: General audio settings
hi: सामान्य ऑडियो के सेटिंग्स

en: General input settings. Use with care...
hi: सामान्य इनपुट सेटिंग्स. ध्यानपूर्वक  प्रयोग करें ...

en: General playlist behaviour
hi: सामान्य गीतसूची व्यवहार

en: General settings for audio output modules.
hi: ऑडियो आउटपुट मॉड्यूल के लिए सामान्य सेटिंग्स.

en: General settings for video output modules.
hi: वीडियो आउटपुट मॉड्यूल के लिए सामान्य सेटिंग्स.

en: General stream output settings
hi: सामान्य स्ट्रीम आउटपुट सेटिंग्स

en: General video settings
hi: सामान्य वीडियो सेटिंग्स

en: Generated stream output string
hi: धारा आउटपुट स्ट्रिंग उत्पन्न

en: Genre
hi: शैली

en: Genre metadata
hi: शैली मेटाडेटा

en: Gives video a warmer tone by applying sepia effect
hi: सेपिया प्रभाव लागू करके वीडियो को गरम तन दे सकते है.

en: Goom animation speed
hi: Goom एनिमेशन की गति

en: Goom display height
hi: Goom प्रदर्शन ऊंचाई

en: Goom display width
hi: Goom प्रदर्शन चौड़ाई

en: Goom effect
hi: goom प्रभाव

en: Gradfun video filter
hi: Gradfun वीडियो फिल्टर

en: Gradient image type
hi: ढाल छवि प्रकार

en: Gradient threshold
hi: ढाल सीमा

en: Gradient video filter
hi: ढाल वीडियो फिल्टर

en: Grain
hi: ग्रेन

en: Grain video filter
hi: ग्रेन वीडियो फिल्टर

en: Grayscale video output
hi: ग्रेस्केल वीडियो आउटपुट

en: HTTP (default)
hi: HTTP (डिफ़ॉल्ट)

en: HTTP proxy
hi: HTTP प्रॉक्सी

en: HTTP proxy URL
hi: HTTP प्रॉक्सी URL

en: HTTP proxy password
hi: HTTP प्रॉक्सी पासवर्ड

en: HTTP proxy to be used It must be of the form http://[user@]myproxy.mydomain:myport/ ; if empty, the http_proxy environment variable will be tried.
hi: इस्तेमाल किया जाने वाला HTTP प्रॉक्सी इस रूप http://[user@]myproxy.mydomain:myport/ ;  में होना चाहिए; यदि खाली है, तो http_proxy एन्वायर्मेटं वैरियेबल को देखा जाएगा.

en: HTTP server address
hi: HTTP सर्वर पता

en: HTTP server port
hi: HTTP सर्वर पोर्ट

en: HTTP/TLS server certificate
hi: HTTP/TLS सर्वर प्रमाणपत्र

en: HTTP/TLS server private key
hi: HTTP/TLS सर्वर निजी कुंजी

en: HTTPS server port
hi: HTTP सर्वर पोर्ट

en: Haar cascade filename
hi: Haar कैस्केड फ़ाइल नाम

en: Headphones
hi: हेडफ़ोन्स

en: Height in pixels of the border between miniatures.
hi: लघु चित्रों के बीच सीमा के ऊंचाई पिक्सल में.

en: Hide / Show Library
hi: मण्डली दिखे/छुपे

en: Hide cursor and fullscreen controller after x milliseconds
hi: एक्स मिसे के बाद कर्सर और फुल स्क्रीन नियंत्रक छुपाएं

en: Hide mouse cursor and fullscreen controller after n milliseconds.
hi: माउस कर्सर और n मिसे के बाद फुल स्क्रीन नियंत्रक छुपाएं.

en: High
hi: उच्च

en: High Quality 3D Denoiser filter
hi: उच्च गुणवत्ता 3D Denoiser फिल्टर

en: Highest
hi: उच्चतम

en: Hindi
hi: हिन्दी

en: Home
hi: हॉम

en: Hop limit (TTL)
hi: हॉप सीमा (TTL)

en: Horizontal
hi: क्षैतिज

en: Hotkeys settings
hi: Hotkeys सेटिंग्स

en: Hybrid Log-Gamma
hi: हाइब्रिड लॉग-गामा

en: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
hi: I420,IYUV,YV12 से RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 तक रूपांतरण

en: ITU-R BT.601 (525 lines, 60 Hz)
hi: ITU-R BT.601 (525 लकीरें, 60 Hz)

en: ITU-R BT.601 (625 lines, 50 Hz)
hi: ITU-R BT.601 (625 लकीरें, 50 Hz)

en: If nothing appears, check your internet connection.
hi: अगर कुछ भी नहीं दिखाई देता, तो अपने इंटरनेट कनेक्शन की जाँच करें.

en: If this option is enabled, the flow on the SAP multicast address will be controlled. This is needed if you want to make announcements on the MBone.
hi: यदि यह विकल्प सक्षम है, तो SAP मल्टीकास्ट पते पर फ्लो को नियंत्रित किया जाएगा. यह आवश्यक है यदि आप MBone पर घोषणाएं करना चाहते हैं.

en: If your HTTP proxy requires a password, set it here.
hi: यदि आपके HTTP प्रॉक्सी को पासवर्ड की आवश्यकता है, तो उसे यहां लिखें.

en: Image adjust
hi: छवि को समायोजित करें

en: Image brightness (0-2)
hi: छवि चमकीलापन (0-2)

en: Image contrast (0-2)
hi: छवि विषमता (0-2)

en: Image format
hi: छवि प्रारूप

en: Image format (default RGB)
hi: छवि प्रारूप (डिफ़ॉल्ट RGB)

en: Image format which will be used to store the video snapshots
hi: छवि प्रारूप जो वीडियो स्नैपशॉट को संग्रहीत करने के लिए उपयोग किया जाएगा

en: Image gamma (0-10)
hi: छवि गामा (0-10)

en: Image height
hi: छवि ऊंचाई

en: Image hue (0-360)
hi: छवि वर्ण (0-360)

en: Image mask. Pixels with an alpha value greater than 50% will be erased.
hi: छवि मुखौटा. 50% से अधिक अल्फा मान वाले पिक्सल को मिटा दें.

en: Image properties filter
hi: छवि के गुण फिल्टर

en: Image saturation (0-3)
hi: छवि संतृप्ति (0-3)

en: Image to be blended onto
hi: छवि पर मिश्रित करने के लिए

en: Image wall
hi: छवि दीवार

en: Image which will be blended
hi: छवि जिसे मिश्रित किया जाएगा

en: Image width
hi: छवि चौड़ाई

en: Individual image display time of 0 - 60000 ms.
hi: व्यक्तिगत छवि प्रदर्शन समय 0 - 60000 एमएस.

en: Information...
hi: जानकारी...

en: Input / Codecs
hi: इनपुट / कोडेक्स

en: Input FIFO
hi: इनपुट FIFO

en: Input list
hi: इनपुट सूची

en: Input repetitions
hi: इनपुट पुनरावृत्ति

en: Input slave (experimental)
hi: अनुकृति इनपुट (प्रायोगिक)

en: Input:
hi: इनपुट

en: Insert
hi: इनसर्ट

en: Integrate video in interface
hi: इंटरफ़ेस में वीडियो को एकीकृत करें

en: Intensity of sepia effect
hi: सेपिया प्रभाव की तीव्रता

en: Interactive Zoom
hi: पारस्परिक ज़ूम

en: Interface
hi: इंटरफ़ेस

en: Interface interaction
hi: इंटरफ़ेस पारस्पर

en: Interface module
hi: इंटरफेस मॉड्यूल

en: Interval between appearance and disappearance
hi: उपस्थिति और गायब होने के बीच अंतराल

en: Interval between disappearance and appearance
hi: गायब होने और उपस्थिति के बीच अंतराल

en: Interval between two disappearances
hi: दो बार गायब होने के बीच अंतराल

en: Invert video filter
hi: वीडियो फिल्टर उलटें

en: It is possible to disable the input clock synchronisation for real-time sources. Use this if you experience jerky playback of network streams.
hi: रीयल-टाइम स्रोतों के लिए इनपुट घड़ी सिंक्रनाइज़ेशन को अक्षम करना संभव है. यदि आप नेटवर्क स्ट्रीम के झटकेदार प्लेबैक का अनुभव करते हैं तो इसका उपयोग करें.

en: Jump to Specific &Time
hi: विशिष्ट समय के लिए कूदें

en: K Video Acceleration video output
hi: K वीडियो त्वरण वीडियो आउटपुट

en: Keep aspect ratio
hi: अभिमुखता अनुपात रखें

en: Keep original audio track
hi: मूल ऑडियो ट्रैक रखें

en: Keep original size
hi: मूल आकार रखें

en: Keep original video track
hi: मूल वीडियो ट्रैक रखें

en: Keep stream output open
hi: स्ट्रीम आउटपुट खुला रखें

en: Keep the original aspect ratio when resizing mosaic elements.
hi: मोज़ेक तत्वों का आकार बदलने के दौरान मूल अभिमुखता अनुपात रखें

en: Keep the original size of mosaic elements.
hi: मोज़ेक तत्वों के मूल आकार रखें.

en: Key events
hi: कुंजी घटना

en: Key press events
hi: कुंजी दाब घटनाएं

en: LIBRARY
hi: मण्डली

en: Language
hi: भाषा

en: Language of the audio track you want to use (comma separated, two or three letter country code, you may use 'none' to avoid a fallback to another language).
hi: आप जिस ऑडियो ट्रैक का उपयोग करना चाहते हैं उसकी भाषा (अल्पविराम विच्छेदित, दो या तीन अक्षर वाला देश कोड, आप किसी अन्य भाषा में जाने से बचने के लिए 'कोई नहीं' का उपयोग कर सकते हैं).

en: Language of the menus you want to use with DVD/BluRay (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
hi: आपके द्वारा DVD/ब्लू-रे के साथ प्रयुक्त मेनू की भाषा (अलपविराम विच्छेदित, दो या तीन अक्षरों वाला देश कोड, आप 'कोई भी' का उपयोग वापसी के रूप में कर सकते हैं).

en: Language of the subtitle track you want to use (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
hi: आपके द्वारा उपयोग किए जाने वाले उपशीर्षक ट्रैक की भाषा (अलपविराम विच्छेदित, दो या तीन अक्षरों वाला देश कोड, आप 'कोई भी' का उपयोग वापसी के रूप में कर सकते हैं).

en: Large
hi: विशाल

en: Larger
hi: बड़ा

en: Latest
hi: नवीनतम

en: Launching an update request...
hi: अद्यतन अनुरोध का शुभारंभ हो रहा है ...

en: Left
hi: बाएँ

en: Left bottom
hi: बाएँ नीचे

en: Left to right/Top to bottom
hi: दाएँ से वाएँ / ऊपर से नीचे

en: Left top
hi: बाएँ ऊपर

en: Let the video scale to fit a given window or fullscreen.
hi: वीडियो को किसी दिए गए विंडो या पूरे स्क्रीन में अंटने दें.

en: Linear
hi: रैखिक

en: List of codecs that VLC will use in priority. For instance, 'dummy,a52' will try the dummy and a52 codecs before trying the other ones. Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
hi: कोडेक्स की सूची जिसे VLC प्राथमिकता में उपयोग करेगा. उदाहरण के लिए, 'डमी, ए52' दूसरे को आजमाने से पहले डमी और ए52 कोडेक्स को आजमाएगा. केवल उन्नत उपयोगकर्ताओं को ही इस विकल्प को बदलना चाहिए क्योंकि यह आपकी सभी स्ट्रीम्स के प्लेबैक को बाधित कर सकता है.

en: Live capture caching (ms)
hi: लाइव कैप्चर कैशिंग (ms)

en: Live555 stream transport
hi: Live555 धारा परिवहन

en: Load this subtitle file. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.
hi: इस उपशीर्षक फ़ाइल को लोड करें. जब ऑटोडिटेक्ट आपकी उपशीर्षक फ़ाइल का पता न लगा सके तो इसका उपयोग किया जाना चीहिए.

en: Loading flowplayer...
hi: Flowplayer लोड हो रहा है ...

en: Location of a file holding a SVG template for automatic string conversion
hi: फ़ाइल का स्थान स्वत: स्ट्रिंग रूपांतरण के लिए एसवीजी टेम्पलेट धारण करें

en: Logo animation # of loops
hi: छोरों के # लोगो एनीमेशन

en: Logo erase
hi: लोगो को मिटाएँ

en: Logo individual image time in ms
hi: लोगो के व्यक्तिगत छवि समय एमएस में

en: Logo opacity value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
hi: लोगो अस्पष्टता मान (0 से पूर्ण अस्पष्टता के लिए 255 तक पूर्ण पारदर्शिता के लिए).

en: Logo overlay
hi: लोगो उपरिशायी

en: Logo position
hi: लोगो स्थिति

en: Logo sub source
hi: लोगो उप स्रोत

en: Logo video filter
hi: लोगो वीडियो फिल्टर

en: Look and feel
hi: देखें और महसूस करें

en: Look for a subtitle file in those paths too, if your subtitle file was not found in the current directory.
hi: यदि आपकी उपशीर्षक फ़ाइल वर्तमान डायरेक्टरी में नहीं मिली है, तो उन पथों में भी उपशीर्षक फ़ाइल देखें.

en: Loop
hi: पाश

en: Low
hi: निम्न

en: Low Definition (360 lines)
hi: लो डेफ़ीनिशन (360 लाइनें)

en: Lowest
hi: निम्नतम

en: Luma bicubic / chroma bilinear
hi: Luma bicubic / क्रोमा द्विरेखीय

en: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
hi: MMX I420,IYUV,YV12 से RV15,RV16,RV24,RV32 तक रूपांतरण

en: MMX conversions from
hi: MMX रूपांतरण से

en: MTU of the network interface
hi: नेटवर्क इंटरफ़ेस का MTU

en: Magnify
hi: आवर्धन

en: Magnify/Zoom interactive video filter
hi: आवर्धन /ज़ूम सहभागी वीडियो फिल्टर

en: Main interfaces
hi: मुख्य इंटरफ़ेस

en: Main interfaces settings
hi: मुख्य इंटरफेस सेटिंग्स

en: Marquee
hi: चलता फिरता

en: Marquee display
hi: चलता फिरता प्रदर्शन

en: Marquee position
hi: मार्की स्थिति

en: Mask
hi: आवरण

en: Max length
hi: अधिकतम लंबाई

en: Max. luminance
hi: अधिकतम चमक

en: Maximal period
hi: अधिकतम अवधि

en: Maximal period of the noise grain in pixel
hi: पिक्सेल में शोर ग्रेन की अधिकतम अवधि

en: Maximum number of characters displayed on the screen.
hi: स्क्रीन पर प्रदर्शित वर्णों की अधिकतम संख्या.

en: Maximum number of subtitles allowed at the same time.
hi: एक ही समय में उपशीर्षक के अनुमति की अधिकतम संख्या.

en: Maximum overlapping subtitles
hi: अधिकतम अतिव्यापी उपशीर्षक

en: Mean
hi: मध्य

en: Media &Information
hi: कलाकृति परिचय (&I)

en: Media (player) role for operating system policy.
hi: ऑपरेटिंग सिस्टम नीति के लिए मीडिया (प्लेअर) की भूमिका.

en: Media Angle
hi: कलाकृति घुमाव

en: Media Audio Track
hi: कलाकृति की ऑडियो पगडण्डी

en: Media Files
hi: कलाकृतियाँ

en: Media Forward
hi: मीडिया फॉरवर्ड

en: Media Information
hi: कलाकृति परिचय

en: Media Library
hi: कलाकृति मण्डली

en: Media Manager Edition
hi: मीडिया प्रबंधन संस्करण

en: Media Manager List
hi: मीडिया प्रबंधन सूची

en: Media Menu
hi: मीडिया मेनू

en: Media Next Frame
hi: मीडिया अगला फ्रेम

en: Media Next Track
hi: मीडिया अगला ट्रैक

en: Media Play Pause
hi: मीडिया बजाए रोकें

en: Media Prev Frame
hi: मीडिया पीछला फ्रेम

en: Media Prev Track
hi: मीडिया पिछला ट्रैक

en: Media Record
hi: मीडिया रिकॉर्ड

en: Media Repeat
hi: मीडिया दोहराएँ

en: Media Rewind
hi: मीडिया उल्टा

en: Media Select
hi: मीडिया का चयन

en: Media Shuffle
hi: मीडिया साधा

en: Media Stop
hi: मीडिया बंद करें

en: Media Subtitle
hi: मीडिया उपशीर्षक

en: Media Time
hi: मीडिया का समय

en: Media View
hi: मीडिया देखें

en: Media role
hi: कलाकृति की भूमिका

en: Media: %s
hi: कलाकृति: %s

en: Medium
hi: मध्यम

en: Menu
hi: मेनू

en: Menu language
hi: मेनू भाषा

en: Menu popup
hi: मेनू पॉपअप

en: Menu title
hi: मेनू शीर्षक

en: Menus language:
hi: मेनू भाषा:

en: Mesh height
hi: जाल ऊंचाई

en: Mesh width
hi: जाल चौड़ाई

en: Min. luminance
hi: न्यूनतम चमक

en: Minimal period
hi: न्यूनतम अवधि

en: Minimal period of the noise grain in pixel
hi: पिक्सेल में शोर ग्रेन के न्यूनतम अवधि

en: Minimum alpha value
hi: न्यूनतम अल्फा मान

en: Mirror
hi: दर्पण

en: Mirror orientation
hi: दर्पण अभिविन्यास

en: Mirror video
hi: दर्पण वीडियो

en: Mirror video filter
hi: दर्पण वीडियो फिल्टर

en: Misc
hi: विविध

en: Miscellaneous
hi: विविध

en: Miscellaneous Options
hi: विविध विकल्प

en: Miscellaneous audio settings and modules.
hi: विविध ऑडियो सेटिंग्स और मॉड्यूल.

en: Modules Tree
hi: मॉड्यूल वृक्ष

en: Monitor pixel aspect ratio
hi: मॉनिटर पिक्सेल अभिमुखता अनुपात

en: Mono
hi: मोनो

en: Mosaic
hi: मोज़ेक

en: Mosaic Tiles
hi: मोज़ेक टाइल

en: Mosaic alignment
hi: मोज़ेक संरेखण

en: Mosaic video sub source
hi: मोज़ेक वीडियो उप स्रोत

en: Motion blur filter
hi: गति धब्बा फिल्टर

en: Motion detect
hi: गति का पता लगा

en: Motion detect video filter
hi: गति का पता लगाने के लिए वीडियो फिल्टर

en: Mouse Gestures
hi: माउस के इशारें

en: Mouse Wheel Down
hi: माउस व्हील नीचे

en: Mouse Wheel Left
hi: माउस व्हील वाम

en: Mouse Wheel Right
hi: माउस व्हील दाहिना

en: Mouse Wheel Up
hi: माउस व्हील ऊपर

en: Mouse events
hi: माउस घटनाएं

en: Multicast output interface
hi: मल्टीकास्ट आउटपुट इंटरफ़ेस

en: Multiplexer
hi: बहुसंकेतक

en: Music
hi: संगीत

en: Mux Control
hi: mux नियंत्रण

en: Mux module
hi: मक्स मॉड्यूल

en: Muxers
hi: मक्सर्स

en: Muxers create the encapsulation formats that are used to put all the elementary streams (video, audio, ...) together. This setting allows you to always force a specific muxer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each muxer.
hi: मक्सर्स संपुटीकरण प्रारूप बनाते हैं जो सभी तरह के प्राथमिक धाराओं (वीडियो, ऑडियो, ...) को एक साथ रखने के लिए उपयोग किया जाता हैं. यह सेटिंग हमेशा आपको एक विशिष्ट मक्सर्को बाध्य करने के लिए अनुमति देता है. आपको शायद नहीं करना चाहिए.
    आप भी प्रत्येक मक्सर् के लिए डिफ़ॉल्ट मानकों सेट कर सकते हैं.

en: Name of XML file containing Haar cascade description
hi: XML फ़ाइल का नाम Haar कैस्केड विवरण युक्त

en: Name of desired display device
hi: वांछित प्रदर्शन युक्ति के नाम

en: Name of internal OpenCV plugin filter to use
hi: आंतरिक OpenCV प्लगइन फ़िल्टर का नाम उपयोग करने के लिए

en: Name:
hi: नाम

en: Nearest neighbour (bad quality)
hi: निकटतम पड़ोसी (खराब गुणवत्ता)

en: Negate colors
hi: रंग को नकारें

en: Network
hi: संजाल

en: Network Protocol
hi: संजाल प्रोटोकॉल

en: Network caching (ms)
hi: नेटवर्क कैशिंग (ms)

en: Network synchronisation
hi: नेटवर्क सिंक्रनाइज़ेशन

en: New destination
hi: नए गंतव्य स्थान

en: Next chapter
hi: अगला अध्याय

en: Next title
hi: आगामी शीर्षक

en: No description for this codec
hi: इस कोडेक के लिए कोई विवरण नहीं।

en: No disc menus
hi: कोई डिस्क मेनू नहीं

en: No input
hi: कोई इनपुट नहीं

en: No matching module found. Use --list or --list-verbose to list available modules.
hi: मॅचिंग मॉड्यूल नहीं मिला. उपलब्ध मॉड्यूल को सूचीबद्ध करने के लिए उपयोग करें --सूची या --सूची-व्र्बस.

en: None
hi: कोई नहीं

en: Normalize volume to:
hi: वॉल्यूम मानक के अनुसार:

en: Note:
hi: टिप्पणी:

en: Notification
hi: अधिसूचना

en: Now Playing
hi: अभी बज रहा है

en: Number of Tracks
hi: रील की संख्या।

en: Number of blank pixels between bands.
hi: बैंड के बीच रिक्त पिक्सेल की संख्या.

en: Number of clones
hi: क्लोनों की संख्या

en: Number of columns
hi: स्तंभों की संख्या

en: Number of frames (0 to 100)
hi: फ्रेम की संख्या (0-100)

en: Number of frames consider for smoothening (0 to 30)
hi: smoothening  (0 से 30 तक ) के दौरान फ्रेम की संख्या

en: Number of horizontal windows in which to split the video.
hi:  वीडियो विभाजित करने के लिए क्षैतिज विंडोज़ की संख्या.

en: Number of pixels to crop from the bottom of the image.
hi: छवि के नीचे से क्रोप करने के लिए पिक्सेल की संख्या.

en: Number of pixels to crop from the left of the image.
hi: छवि के बाईं से क्रोप करने के लिए पिक्सेल की संख्या.

en: Number of pixels to crop from the right of the image.
hi: छवि के दाएँ से क्रोप करने के लिए पिक्सेल की संख्या.

en: Number of pixels to crop from the top of the image.
hi: छवि के ऊपर से क्रोप करने के लिए पिक्सेल की संख्या.

en: Number of pixels to padd to the bottom of the image after cropping.
hi: पिक्सेल की संख्या क्रॉप करने के बाद छवि के नीचे की ओर padd करने के लिए.

en: Number of pixels to padd to the left of the image after cropping.
hi: पिक्सेल की संख्या क्रॉप करने के बाद छवि के बाईं ओर padd करने के लिए.

en: Number of pixels to padd to the right of the image after cropping.
hi: पिक्सेल की संख्या क्रॉप करने के बाद छवि की दाएँ ओर padd के लिए.

en: Number of pixels to padd to the top of the image after cropping.
hi: पिक्सेल की संख्या क्रॉप करने के बाद छवि के ऊपर की ओर padd करने के लिए.

en: Number of puzzle columns
hi: पहेली स्तंभों की संख्या

en: Number of puzzle rows
hi: पहेली पंक्तियों की संख्या

en: Number of rows
hi: पंक्तियों की संख्या

en: Number of time the same input will be repeated
hi: जितनी बार एक ही इनपुट को दोहराना जाएगा

en: Number of time to blend
hi: मिश्रण करने के लिए समय की संख्या

en: Number of vertical windows in which to split the video.
hi:  वीडियो विभाजित करने के लिए ऊर्ध्वाधर विंडोज़ की संख्या.

en: Number of video windows in which to clone the video.
hi: जिसमें वीडियो क्लोन करने के लिए वीडियो विंडोज़ की संख्या.

en: OK
hi: ठीक

en: Off
hi: रुक

en: Offsets in order
hi: क्रम में ऑफसेट

en: On
hi: चल

en: On Screen Display
hi: ऑन-स्क्रीन डिस्प्ले

en: Opacity of the logo
hi: लोगो की अपारदर्शिता

en: Open &Folder...
hi: फ़ोल्डर खुले...

en: Open D&irectory...
hi: फ़ोल्डर खोले...

en: Open Media
hi: कलाकृति खोलें

en: Open media...
hi: कलाकृति खोलें...

en: OpenCV example
hi: OpenCV उदाहरण

en: OpenCV face detection example filter
hi: OpenCV चेहरा पहचान उदाहरण फिल्टर

en: OpenCV filter chroma
hi: OpenCV फिल्टर क्रोमा

en: OpenCV internal filter name
hi: OpenCV आंतरिक फिल्टर नाम

en: OpenCV video filter wrapper
hi: OpenCV वीडियो फिल्टर आवरण

en: OpenGL ES 2 extension
hi: OpenGL ES 2 विस्तार

en: OpenGL extension
hi: OpenGL विस्तार

en: OpenGL for Embedded Systems 2 video output
hi: एंबेडेड सिस्टम 2 वीडियो आउटपुट के लिए OpenGL

en: OpenGL video output
hi: OpenGL का वीडियो आउटपुट

en: OpenMAX DL image processing
hi: OpenMAX DL छवि प्रसंस्करण

en: Optical drive
hi: ऑप्टिकल ड्राइव

en: Option Setup
hi: विकल्प सेटअप

en: Options
hi: विकल्प

en: Orientation
hi: अभिमुखता

en: Original
hi: मौलिक

en: Original ID
hi: मूल पहचान पत्र

en: Outline color
hi: रंग को रेखांकित करें

en: Outline opacity
hi: अस्पष्टता को रेखांकित करें

en: Outline thickness
hi: मोटाई को रेखांकित करें

en: Output
hi: आउटपुट

en: Output (canvas) image height
hi: आउटपुट (चित्रफलक) छवि ऊंचाई

en: Output (canvas) image width
hi: आउटपुट (चित्रफलक) छवि चौड़ाई

en: Output FIFO
hi: आउटपुट FIFO

en: Output height
hi: आउटपुट ऊंचाई

en: Output module:
hi: निर्गम माड्यूल:

en: Output modules
hi: आउटपुट मॉड्यूल

en: Output picture aspect ratio
hi: आउटपुट चित्र अभिमुखता अनुपात

en: Output video in grayscale. As the color information aren't decoded, this can save some processing power.
hi: वीडियो ग्रेस्केल में आउटपुट करें. चूंकि रंग की जानकारी डिकोड नहीं की गई है, इसलिए यह कुछ प्रोसेसिंग पावर बचा सकता है.

en: Output width
hi: आउटपुट चौड़ाई

en: Output:
hi: आउटपुट

en: Overlap fix
hi: अधिव्याप्त को ठीक करने के लिए

en: Overlay
hi: उपरिशायी

en: Overlay is the hardware acceleration capability of your video card (ability to render video directly). VLC will try to use it by default.
hi: ओवरले अपने वीडियो कार्ड के हार्डवेयर त्वरण क्षमता (सीधे वीडियो प्रस्तुत करने की क्षमता) है. वीएलसी डिफ़ॉल्ट रूप से इसका इस्तेमाल करने की कोशिश करेंगे.

en: Overlay subtitles on the video
hi: वीडियो पर अधिचित्र उपशीर्षक

en: Overlays/Subtitles
hi: आच्छादन /उपशीर्षक

en: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing. This setting allows you to always force a packetizer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each packetizer.
hi: muxing से पहले प्राथमिक धाराओं को "प्रेप्रोसस" करने के लिए Packetizers का उपयोग किया जाता है. यह सेटिंग हमेशा आपको एक Packetizerको बाध्य करने के लिए अनुमति देता है. आपको शायद नहीं करना चाहिए.
    आप भी प्रत्येक Packetizer के लिए डिफ़ॉल्ट मानकों सेट कर सकते हैं.

en: Pad video
hi: विडियो पैड करें

en: Page Down
hi: पेज नीचे

en: Page Up
hi: पेज ऊपर

en: Panoramix: wall with overlap video filter
hi: Panoramix:दीवार के साथ वीडियो फिल्टर ओवरलैप

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
hi: SOCKS प्रॉक्सी के कनेक्शन के लिए प्रयोग किया जाने वाला पासवर्ड.

en: Password:
hi: पासवर्ड:

en: Path to the projectM preset directory
hi: ProjectM पूर्व निर्धारित निर्देशिका के लिए पथ

en: Pause
hi: रुकें

en: Pause on the last frame of a video
hi: वीडियो के अंतिम फ्रेम पर रोकें

en: Pause playback when minimized
hi:  छोटे किए गए जाने पर प्लेबैक रोकें

en: Peak extra width
hi: शिखर अतिरिक्त चौड़ाई

en: Peak height
hi: शिखर ऊंचाई

en: Peak protection
hi: पीक संरक्षण

en: Phosphor
hi: फ़ॉसफर

en: Phosphor chroma mode for 4:2:0 input
hi: भास्वर क्रोमा मोड 04:02:00 इनपुट के लिए

en: Phosphor old field dimmer strength
hi: पुराने क्षेत्र के मंदक ताकत के लिए भास्वर

en: Pitch
hi: स्वरमान

en: Pixels to crop from bottom
hi: नीचे से क्रोप करने के लिए पिक्सल

en: Pixels to crop from left
hi: बाईं से क्रोप करने के लिए पिक्सल

en: Pixels to crop from right
hi: दाएं से क्रोप करने के लिए पिक्सल

en: Pixels to crop from top
hi: ऊपर से क्रोप करने के लिए पिक्सल

en: Pixels to padd to bottom
hi: नीचे की ओर padd करने के लिए पिक्सेल

en: Pixels to padd to left
hi: बाएं ओर padd करने के लिए पिक्सेल

en: Pixels to padd to right
hi: दाएँ ओर padd करने के लिए पिक्सेल

en: Pixels to padd to top
hi: ऊपर की ओर padd करने के लिए पिक्सेल

en: Place on video where to display the title (default bottom center).
hi: जहां शीर्षक (डिफ़ॉल्ट नीचे केंद्र) प्रदर्शित करने के लिए वीडियो पर रखें.

en: Play
hi: प्ले

en: Play List
hi: सूची चलायें

en: Play another media synchronously (extra audio file, ...)
hi: अन्य मीडिया तुल्यकालित चलायें (अतिरिक्त ऑडियो फ़ाइल, ...)

en: Play locally the stream while streaming it.
hi: इसे स्ट्रीम करते समय स्थानीय रूप से स्ट्रीम चलाएं.

en: Playback Rate
hi: प्लेबैक दर

en: Playback speed
hi: प्लेबैक गति

en: Playlist
hi: गीत-सूची

en: Please enter a network URL:
hi: कृपया संजाल URL दर्ज करें:

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a few minutes.
hi: कृपया प्रतीक्षा करें जबतक आपका फ़ॉन्ट कैशे बनाया है.
    इसे कुछ मिनट से भी कम समय लेना चाहिए.

en: Position of video title
hi: वीडियो शीर्षक की स्थिति

en: Positioning method
hi: स्थिति निर्धारण विधि

en: Post processing quality
hi: पूर्व प्रसंस्करण गुणवत्ता

en: Posterize level (number of colors is cube of this value)
hi: Posterize स्तर (रंगों की संख्या इसके मान के घन है)

en: Posterize video by lowering the number of colors
hi: रंगों की संख्या को कम करके वीडियो को Posterize करें

en: Posterize video filter
hi: Posterize वीडियो फिल्टर

en: Prefer native stream recording
hi: निवासी स्ट्रीम रिकॉर्डिंग को प्राथमिकता दें.

en: Preferred Closed Captions decoder
hi: पसंदीदा तालाबंद शीर्षक डिकोडर

en: Preferred audio language:
hi: पसंदीदा ऑडियो भाषा:

en: Preferred decoders list
hi: पसंदीदा डिकोडर सूची

en: Preferred encoders list
hi: पसंदीदा एन्कोडर सूची

en: Preferred packetizer list
hi: पसंदीदा पैकेटाइज़र सूची

en: Preferred video resolution
hi: पसंदीदा वीडियो रिज़ॉल्यूशन

en: Preset
hi: पूर्व निर्धारित

en: Prev
hi: पिछला

en: Previous chapter
hi: पिछला अध्याय

en: Previous title
hi: पिछला शीर्षक

en: Primary B
hi: प्राथमिक B

en: Primary G
hi: प्राथमिक G

en: Primary R
hi: प्राथमिक R

en: Production
hi: उत्पादन

en: Program
hi: कार्यक्रम

en: Programs
hi: प्रोग्राम

en: Projection
hi: प्रक्षेपण

en: Protect against sound clipping
hi: ध्वनि क्लिपिंग के खिलाफ की रक्षा

en: Psychedelic video filter
hi: साइकेडेलिक वीडियो फिल्टर

en: Publisher
hi: प्रकाशक

en: Puzzle
hi: पहेली

en: Puzzle interactive game video filter
hi: पहेली सहभागी खेल वीडियो फिल्टर

en: Quiet synchro
hi: मौन सिन्क्रो

en: RGB component to extract
hi: आरजीबी घटक को निकालने के लिए

en: RGB component to extract. 0 for Red, 1 for Green and 2 for Blue.
hi: आरजीबी घटक को निकालने के लिए. 0 के लिए लाल, 1 के लिए हरा और 2 के लिए नीला.

en: RSS / Atom
hi: आरएसएस /एटॉम

en: RSS and Atom feed display
hi: आरएसएस और एटॉम फ़ीड प्रदर्शन

en: RSS/Atom feed '|' (pipe) separated URLs.
hi: आरएसएस / एटम फ़ीड '|' (पाइप) द्वारा यूआरएल अलग किया गया .

en: RTP over RTSP (TCP)
hi: RTP के ऊपर RTSP (TCP)

en: RTSP server address
hi: RTSP सर्वर पता

en: RTSP server port
hi: RTSP सर्वर पोर्ट

en: RV32 conversion filter
hi: RV32 रूपांतरण फिल्टर

en: Radius in pixels
hi: पिक्सेल में त्रिज्या

en: Random
hi: यादृच्छिक

en: Random Off
hi: यादृच्छिक बंद

en: Rating
hi: मूल्यांकन

en: Ratio of images to record. 3 means that one image out of three is recorded.
hi:  रिकॉर्ड करने के लिए छवियों के अनुपात. 3 का मतलब है कि तीन में से एक छवि दर्ज की गई है.

en: Recommended video output for Windows Vista and later versions
hi: Windows Vista और बाद के संस्करणों के लिए अनुशंसित वीडियो आउटपुट

en: Record directory
hi: रिकॉर्ड डायरेक्टरी

en: Recording ratio
hi: रिकॉर्डिंग अनुपात

en: Rectangular
hi: आयताकार

en: Refresh period in ms
hi:  ताज़ा करने की अवधि एमएस में

en: Refresh time
hi: रिफ्रेश समय

en: Relative font size
hi: सापेक्ष फ़ॉन्ट आकार

en: Relative to source content
hi: स्रोत सामग्री के सापेक्ष

en: Relative to source delay
hi: स्रोत विलंब के लिए सापेक्ष

en: Remember the audio volume
hi: ऑडियो मात्रा याद रखें

en: Remote-OSD
hi: दूरस्थ - ओएसडी

en: Remote-OSD over VNC
hi: VNC पर दूरस्थ -ओएसडी

en: Remove
hi: हटायें

en: Remove Selected
hi: चयनित हटाएँ

en: Remove zones of the video using a picture as mask
hi: मुखौटा के रूप में एक चित्र का उपयोग करने के लिए वीडियो के क्षेत्रों के निकालें

en: Rename Directory...
hi: पुनर्नामित निर्देशिका...

en: Rename Folder...
hi: फ़ोल्डर नाम बदलें...

en: Repeat All
hi: सभी को दोहराएँ

en: Repeat One
hi: एक दोहराएँ

en: Replay gain
hi: पुनरावृत्ति लाभ

en: Replay gain mode
hi: रीप्ले गेन मोड

en: Replay gain mode:
hi: लाभ के मोड का पुनरावृत्ति:

en: Replay preamp
hi: रीप्ले प्रिऐम्प

en: Resize interface to video size
hi: वीडियो को आकृति बदलने के लिए इंटरफ़ेस का आकृति बदलें

en: Resolution
hi: स्थिरता

en: Reverse stereo
hi: रिवर्स स्टेरीयो

en: Right
hi: दाएँ

en: Right bottom
hi: बाएँ नीचे

en: Right to left/Bottom to top
hi: दाएँ से बाएँ / नीचे से शीर्ष

en: Right top
hi: दाएँ ऊपर

en: Ripple
hi: तरंग

en: Ripple video filter
hi: तरंग वीडियो फ़िल्टर

en: Rotate
hi: घुमाएँ

en: Rotate or flip the video
hi: वीडियो को घुमाएँ या झटका दें.

en: Rotate video filter
hi: वीडियो फिल्टर घुमाएँ

en: Run fb on current tty
hi: वर्तमान tty के लिए fb चलाएँ

en: Run manually
hi: मैन्युअल रूप से चलाएँ

en: Run on schedule
hi: शेड्यूल पर चलाएँ

en: Run time
hi: चलने का समय

en: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
hi: डिफ़ॉल्ट इंटरफेस के साथ VLC चल रहा है. इंटरफ़ेस बिना VLC का उपयोग करने के लिए 'cvlc' का प्रयोग करें

en: SAP announcement interval
hi: SAP घोषणा अंतराल

en: SOCKS password
hi: SOCKS पासवर्ड

en: SOCKS proxy server to use. This must be of the form address:port. It will be used for all TCP connections
hi: उपयोग करने के लिए SOCKS प्रॉक्सी सर्वर. इसे एड्रेस:पोर्ट के रूप में होना चाहिए. इसका उपयोग सभी TCP संपर्क के लिए किया जाएगा

en: SOCKS server
hi: SOCKS सर्वर

en: SOCKS user name
hi: SOCKS उपयोगकर्ता नाम

en: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
hi: SSE2 I420,IYUV,YV12 से RV15,RV16,RV24,RV32 तक रूपांतरण

en: SSE2 conversions from
hi: SSE2 रूपांतरण से

en: SVG template file
hi: एसवीजी टेम्पलेट फ़ाइल

en: Sample rate
hi: रेट नमूना

en: Sample ui-state-error style.
hi: नमूना ui स्थिति त्रुटि शैली

en: Saturation threshold
hi: संतृप्ति सीमा

en: Save Playlist to &File...
hi: प्लेलिस्ट को फ़ाइल मे सहेजें...

en: Save recently played items
hi: हाल ही में चलाये गए आइटम सहेजें

en: Save...
hi: सहेजें...

en: Scale factor (0.1-2.0)
hi: पैमाने कारक (0.1-2.0)

en: Scaling factor used when Auto Scaling is disabled.
    Default value is 1.0 (original video size).
hi: स्वचालित आकार अक्षम होने पर आकार गुणांक का उपयोग किया जाता है. डिफ़ॉल्ट मान 1.0 (मूल वीडियो आकार) है.

en: Scaling mode
hi: प्रक्षेपित मोड

en: Scaling mode to use.
hi: प्रक्षेपित मोड उपयोग करने के लिए.

en: Scene filter
hi: दृश्य फिल्टर

en: Scene video filter
hi: दृश्य वीडियो फिल्टर

en: Scope
hi: गुंजाइश

en: Scrambled
hi: गड्डमड्ड करना

en: Scroll with feed
hi: फ़ीड के साथ स्क्रॉल करें

en: Search
hi: खोज

en: Season
hi: सत्र

en: Select "Advanced Options" to see all options.
hi: सभी विकल्पों को देखने के लिए "उन्नत विकल्प" का चयन करें.

en: Select Directory
hi: निर्देशिका का चयन करें

en: Select Folder
hi: फ़ोल्डर का चयन करें

en: Select Input
hi: इनपुट चुनें

en: Select Output
hi: आउटपुट चुनें

en: Select a proper video mode to be used by KVA.
hi: KVA द्वारा इस्तेमाल किया जाने वाला उचित वीडियो मोड का चयन करें.

en: Select in percent (50 is center) the position of the middle point (Lagrange) of blended zone
hi:  मिश्रित क्षेत्र के मध्य बिंदु (लैगरेंज) की स्थिति प्रतिशत में (50 केंद्र है) में चयन करें

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the beginning blended zone
hi:  मिश्रित क्षेत्र के शुरुआत में लैगरेंज गुणांक प्रतिशत में का चयन करें

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the end of blended zone
hi:  मिश्रित क्षेत्र के अंत में लैगरेंज गुणांक प्रतिशत में का चयन करें

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the middle of blended zone
hi:  मिश्रित क्षेत्र के मध्य में लैगरेंज गुणांक प्रतिशत में का चयन करें

en: Select in percent the height of the blended zone (case of 2x2 wall)
hi: मिश्रित क्षेत्र की ऊंचाई (2x2 दीवार के मामले में) का चयन प्रतिशत में करें

en: Select in percent the length of the blended zone
hi: प्रतिशत में मिश्रित क्षेत्र की लंबाई का चयन करें

en: Select one color in the video
hi: वीडियो में एक रंग का चयन करें

en: Select one or more files to open
hi: खोलने के लिए एक या एक से अधिक फ़ाइलों का चयन करें

en: Select the Black Crush of blended zone (Blue or V component)
hi: मिश्रित क्षेत्र के काला कुचलन (नीले या वी घटक) का चयन करें

en: Select the Black Crush of blended zone (Green or U component)
hi: मिश्रित क्षेत्र के काला कुचलन (हरित या यू घटक) का चयन करें

en: Select the Black Crush of blended zone (Red or Y component)
hi: मिश्रित क्षेत्र के काला कुचलन (लाल या वाई घटक) का चयन करें

en: Select the Black Level of blended zone (Blue or V component)
hi: मिश्रित क्षेत्र के काले स्तर (नीले या वी घटक) का चयन करें

en: Select the Black Level of blended zone (Green or U component)
hi: मिश्रित क्षेत्र के काले स्तर (हरित या यू घटक) का चयन करें

en: Select the Black Level of blended zone (Red or Y component)
hi: मिश्रित क्षेत्र के काले स्तर (लाल या वाई घटक) का चयन करें

en: Select the White Crush of blended zone (Blue or V component)
hi: मिश्रित क्षेत्र के सफेद कुचलन (नीले या वी घटक) का चयन करें

en: Select the White Crush of blended zone (Green or U component)
hi: मिश्रित क्षेत्र के सफेद कुचलन (हरित या यू घटक) का चयन करें

en: Select the White Crush of blended zone (Red or Y component)
hi: मिश्रित क्षेत्र के सफेद कुचलन (लाल या वाई घटक) का चयन करें

en: Select the White Level of blended zone (Blue or V component)
hi: मिश्रित क्षेत्र के सफेद स्तर (नीले या वी घटक) का चयन करें

en: Select the White Level of blended zone (Green or U component)
hi: मिश्रित क्षेत्र के सफेद स्तर (हरित या यू घटक) का चयन करें

en: Select the White Level of blended zone (Red or Y component)
hi: मिश्रित क्षेत्र के सफेद स्तर (लाल या वाई घटक) का चयन करें

en: Select the capture device type
hi: अधिकृत डिवाइस प्रकार का चयन करें

en: Select the file
hi: फ़ाइल का चयन करें

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Blue or V component)
hi: मिश्रित क्षेत्र के सुधार के लिए गामा (नीले या वी घटक) का चयन करें

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Green or U component)
hi: मिश्रित क्षेत्र के संशोधन के लिए गामा (हरित या यू घटक) का चयन करें

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Red or Y component)
hi: मिश्रित क्षेत्र के सुधार के लिए गामा (लाल या वाई घटक) का चयन करें

en: Select the number of horizontal video windows in which to split the video
hi: वीडियो विभाजित करने के लिए क्षैतिज वीडियो विंडोज़ की संख्या का चुनाव करें

en: Select the number of vertical video windows in which to split the video
hi: वीडियो विभाजित करने के लिए ऊर्ध्वाधर वीडियो विंडोज़ की संख्या का चुनाव करें

en: Select the replay gain mode
hi: रीप्ले गेन मोड चुनें

en: Send key events to VNC host.
hi: VNC होस्ट को कुंजी घटना भेजें.

en: Send mouse events to VNC host. Not needed for use as VDR ffnetdev client.
hi: VNC होस्ट करने को माउस घटनाओं भेजें. VDR ffnetdev ग्राहक के रूप में उपयोग करने की जरुरत नहीं.

en: Send your video to picture files
hi: चित्र फ़ाइलों में अपने वीडियो भेजें

en: Separate words by | (without space)
hi: | द्वारा शब्दों को (स्थान के बिना) अलग करें

en: Sepia intensity
hi: सेपिया तीव्रता

en: Sepia video filter
hi: सेपिया वीडियो फिल्टर

en: Services discovery
hi: सेवाओं की खोज

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
hi: सेवा अन्वेषक मोड्यूल वो सुविधा हैं जो स्वत: चीज़ों को गीत-सूची में जोड़ देता है.

en: Set edge visibility.
hi: किनारे दृश्यता सेट करें.

en: Set gradient threshold for edge computation.
hi: बढ़त गणना के लिए ढाल सीमा निर्धारित करें.

en: Set the Sharpen strength, between 0 and 2. Defaults to 0.05.
hi: 0 और 2 के बिच पैनापन शक्ति सेट करें.0.05 के लिए निर्धारित रखें.

en: Set the image brightness, between 0 and 2. Defaults to 1.
hi: छवि चमकीलापन, 0 और 2 के बीच सेट करें. 1 के लिए डिफ़ॉल्ट रखें.

en: Set the image contrast, between 0 and 2. Defaults to 1.
hi: 0 और 2 के बीच छवि विषमता, सेट करें. 1 के लिए डिफ़ॉल्ट रखें.

en: Set the image gamma, between 0.01 and 10. Defaults to 1.
hi: छवि गामा .01 और 10 के बीच, सेट करें. 1 से डिफाल्ट है .

en: Set the image hue, between 0 and 360. Defaults to 0.
hi: छवि वर्ण 0 और 360 के बीच सेट करें. 0 के लिए डिफ़ॉल्ट रखें.

en: Set the image saturation, between 0 and 3. Defaults to 1.
hi: छवि संतृप्ति 0 और 3 के बीच सेट करें. 1 के लिए डिफ़ॉल्ट रखें.

en: Set up associations...
hi: संघों को सेट करें ...

en: Sets the audio output channels mode that will be used by default if your hardware and the audio stream are compatible.
hi: यदि आपके हार्डवेयर और ऑडियो स्ट्रीम संगतयोग्य हैं, तो ऑडियो आउटपुट चैनल मोड को डिफ़ॉल्ट रूप से उपयोग किया जाएगा.

en: Setting
hi: सेट्टिंग

en: Settings
hi: संपादन

en: Settings for VLC's control interfaces
hi: VLC के नियंत्रण इंटरफेस के लिए सेटिंग्स

en: Settings for VLC's interfaces
hi: VLC के इंटरफेस के लिए सेटिंग्स

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
hi: इनपुट, विबहुसंकेतन, डिकोडिंग और एन्कोडिंग के लिए सेटिंग्स

en: Settings for subtitle, teletext and CC decoders and encoders.
hi: उपशीर्षक टेलिटेक्स्ट और सीसी एनकोडर्स और डीकोडर्स के लिए सेटिंग्स।

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
hi: केवल ऑडियो डीकोडर्स और एनकोडर्स के लिए सेटिंग्स।

en: Settings for the main interface
hi: मुख्य इंटरफ़ेस के लिए सेटिंग्स

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
hi: वीडियो, चित्र या वीडियो+ऑडियो डीकोडर्स और एनकोडर्स के लिए सेटिंग्स।

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
hi: ऑन-स्क्रीन-प्रदर्शन, उपशीर्षक और "उपरिशायी उपचित्रो" से संबंधित सेटिंग्स

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
hi: प्लेलिस्ट व्यवहार (जैसे प्लेबैक मोड) के लिए और स्वचालित रूप से प्लेलिस्ट ("सेवा खोज" मॉड्यूल) के लिए आइटम जोड़ने कि मॉड्यूल से संबंधित सेटिंग्स.

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
hi:  विभिन्न प्रवेश के तरीकों से संबंधित सेटिंग्स. सामान्य सेटिंग्स जो आप परिवर्तन करना चाहते हो वे HTTP प्रॉक्सी या कैशिंग सेटिंग्स हैं.

en: Setup schedule
hi: अनुसूची का सेटअप करें

en: Shadow angle
hi: परछाई का कोण

en: Shadow color
hi: परछाई रंग

en: Shadow distance
hi: परछाई की दूरी

en: Shadow opacity
hi: परछाई की अस्पष्टता

en: Sharpen strength (0-2)
hi: पैनापन शक्ति (0-2)

en: Sharpen video filter
hi: वीडियो फिल्टर तीक्ष्ण करें

en: Show &more options
hi: और अधिक विकल्प दिखाएँ

en: Show 80 bands instead of 20
hi:  80 के बजाय 20 बैंड दिखाएँ

en: Show Containing Directory...
hi: समाहित निर्देशिका दिखाएँ

en: Show Containing Folder...
hi: समाहित फ़ोल्डर दिखाएँ...

en: Show Name
hi: नाम दिखाएँ

en: Show advanced options
hi: उन्नत विकल्प दिखाएं

en: Show controls in full screen mode
hi: पूर्ण स्क्रीन मोड में नियंत्रण दिखाएँ

en: Show errors and warnings
hi: त्रुटियों और चेतावनियों दिखाएँ

en: Show everything including debug messages
hi: सब कुछ समेत दोषमार्जन संदेश दिखाएँ

en: Show extended options
hi: विस्तारित विकल्प दिखाएँ

en: Show media title on video
hi: वीडियो पर कलाकृति का शीर्षक दिखाया जाए

en: Show media title on video start
hi: वीडियो शुरू करने पर मीडिया शीर्षक दिखाएँ

en: Show only errors
hi: केवल त्रुटियों दिखाएँ

en: Show systray icon
hi: systray चिह्न दिखाएँ

en: Show the video title for n milliseconds, default is 5000 ms (5 sec.)
hi: n मिलीसेकंड के लिए वीडियो शीर्षक दिखाएं, डिफ़ॉल्ट 5000 ms (5 सेकंड) है.

en: Show video title for x milliseconds
hi:  x मिलीसेकंड के लिए वीडियो शीर्षक दिखाएं

en: Similarity threshold
hi: समानता सीमा

en: Skin resource file:
hi: त्वचा संसाधन फ़ाइल:

en: Skip H.264 in-loop deblocking filter
hi: H.264 में पाश Deblocking फिल्टर छोड़ें

en: Skip frames
hi: फ्रेम छूटने दें

en: Small
hi: छोटा

en: Smaller
hi: बहुत छोटा

en: Soften
hi: मुलायम

en: Softening value
hi: मृदुकरण मान

en: Source aspect ratio
hi: स्रोत अभिमुखता अनुपात

en: Sout stream
hi: Sout स्ट्रीम

en: Sout stream modules allow to build a sout processing chain. Please refer to the Streaming Howto for more information. You can configure default options for each sout stream module here.
hi: Sout धारा मॉड्यूल एक Sout प्रसंस्करण श्रृंखला का निर्माण करने की अनुमति देते हैं. कृपया अधिक जानकारी के लिए स्ट्रीमिंग कैसे करें देखें. आप प्रत्येक Sout धारा मॉड्यूल के लिए डिफ़ॉल्ट विकल्प विन्यस्त कर सकते हैं.

en: Space
hi: जगह

en: Spatial blur
hi: स्थानिक धब्बा

en: Spatial chroma strength (0-254)
hi: स्थानिक क्रोमा शक्ति (0-254)

en: Spatial luma strength (0-254)
hi: स्थानिक luma शक्ति (0-254)

en: Spectral sections
hi: वर्णक्रमीय वर्गों

en: Spectrometer
hi: स्पेक्ट्रोमीटर

en: Spectrum
hi: स्पेक्ट्रम

en: Spectrum analyser
hi: स्पेक्ट्रम विश्लेषक

en: Speed of feeds
hi: फ़ीड्स की गति

en: Speed of the RSS/Atom feeds in microseconds (bigger is slower).
hi: माइक्रोसैकेण्ड में आरएसएस / एटम फ़ीड की गति (बड़े धीमी होते है).

en: Split the video in multiple windows to display on a wall of screens
hi: एकाधिक विंडोज़ में वीडियो विभाजित स्क्रीन की एक दीवार पर प्रदर्शित करें

en: Splits video in two same parts, like in a mirror
hi: दर्पण कि तरह, विडियो को दो भाग में विभाजित करें

en: Splitters
hi: स्प्लीटर्स

en: Standard Definition (576 or 480 lines)
hi: स्टैन्डर्ड डेफ़ीनिशन (576 या 480 लाइनें)

en: Start Time
hi: प्रारंभ समय

en: Start in minimal view mode
hi: कम से कम दृश्य मोड में प्रारंभ करें

en: Start time
hi: प्रारंभ समय

en: Start video in fullscreen mode
hi: फुल स्क्रीन मोड में स्विच करें

en: Starting Position
hi: शुरू की स्थिति

en: Statistics video output
hi: सांख्यिकी वीडियो उत्पादन

en: Status
hi: स्थिति

en: Stereo
hi: स्टेरीयो

en: Stereo audio mode
hi: स्टीरियो ऑडियो मोड

en: Stereo audio output mode
hi: स्टीरियो ऑडियो आउटपुट मोड

en: Stop time
hi: विराम समय

en: Stream %d
hi: स्ट्रीम %d

en: Stream ID of the audio track to use.
hi: ऑडियो ट्रैक के उपयोग के लिए की स्ट्रीम ID.

en: Stream ID of the subtitle track to use.
hi: उपयोग के लिए उप-शीर्षक ट्रैक की स्ट्रीम ID

en: Stream all elementary streams
hi: सभी प्राथमिक धाराओं को स्ट्रीम करें

en: Stream all elementary streams (video, audio and subtitles)
hi: सभी प्राथमिक स्ट्रीमों (वीडियो, ऑडियो और उपशीर्षक) को स्ट्रीम करें

en: Stream filter module
hi: स्ट्रीम फ़िल्टर मॉड्यूल

en: Stream filters
hi: स्ट्रीम फ़िल्टर्स

en: Stream filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. Use with care...
hi: स्ट्रीम फिल्टर विशेष मॉड्यूल है जो VLC के इनपुट पक्ष पर उन्नत संचालन की अनुमति देती है।ध्यान के साथ प्रयोग करे...

en: Stream filters are used to modify the stream that is being read.
hi: स्ट्रीम फिल्टर का उपयोग पढ़ी जा रही स्ट्रीम को संशोधित करने के लिए किया जाता है.

en: Stream number of the audio track to use (from 0 to n).
hi: उपयोग करने के लिए ऑडियो ट्रैक की स्ट्रीम संख्या (0 से n तक).

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
hi: उपयोग करने के लिए उपशीर्षक ट्रैक की स्ट्रीम संख्या (0 से n तक).

en: Stream output
hi: स्ट्रीम आउटपुट

en: Stream output muxer caching (ms)
hi: स्ट्रीम आउटपुट मक्सर कैशिंग (ms)

en: Stream output settings are used when acting as a streaming server or when saving incoming streams.
    Streams are first muxed and then sent through an "access output" module that can either save the stream to a file, or stream it (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout streams modules allow advanced stream processing (transcoding, duplicating...).
hi: स्ट्रीमिंग सर्वर के रूप में कार्य करने के दौरान या आवक धाराओं को सहेजने के दौरान स्ट्रीम उत्पादन सेटिंग्स का प्रयोग किया जाता हैं.
    धाराओं को पहले मुक्स किया जाता हैं और उसके बाद "उपयोग आउटपुट" के माध्यम से भेजा जाता हैं जो धाराओ को एक फाइल में सहेजता हैं या इसे (UDP, HTTP, RTP/RTSP) स्ट्रीम करता हैं .
    सोउट स्ट्रीम मॉड्यूल उन्नत धारा प्रसंस्करण (transcoding, अनुलिपित्र...) की अनुमति हैं.

en: Stream...
hi: धारा...

en: Streaming / Transcoding failed
hi: स्ट्रीमिंग / ट्रांसकोडिंग विफल रहा

en: Streaming deinterlace mode
hi: स्ट्रीमिंग deinterlace मोड

en: Strength
hi: शक्ति

en: Strength used to modify the value of a pixel
hi: पिक्सेल का मान को संशोधित करने के लिए सामर्थ्य

en: Stuff
hi: सामग्री

en: Submit played tracks stats to Last.fm
hi: Last.fm के चलाये गए ट्रैक के आँकड़े भेजें

en: Subpictures filter module
hi: उपचित्र फिल्टर मॉड्यूल

en: Subpictures source module
hi: उप-स्रोत स्रोत मॉड्यूल

en: Subtitle
hi: उपशीर्षक

en: Subtitle Delay
hi: उपशीर्षक विलंब

en: Subtitle Track
hi: उपशीर्षक रील

en: Subtitle autodetection fuzziness
hi: उपशीर्षक ऑटोडिटेक्शन अस्पष्टता

en: Subtitle autodetection paths
hi: उपशीर्षक ऑटोडिटेक्शन पथ

en: Subtitle codecs
hi: उपशीर्षक कोडेक्स

en: Subtitle language
hi: उपशीर्षक भाषा

en: Subtitle text encoding
hi: उपशीर्षक टेक्सट एन्कोडिंग

en: Subtitle track
hi: उपशीर्षक ट्रैक

en: Subtitle track ID
hi: उपशीर्षक ट्रैक ID

en: Subtitles
hi: उपशीर्षक

en: Subtitles / OSD
hi: उपशीर्षक/ओएसडी

en: Subtitles text scaling factor
hi: उपशीर्षक अक्षरों का माप गुणांक

en: TCP connection timeout
hi: TCP संपर्क टाइमआउट

en: Tab
hi: टैब

en: Telnet
hi: टेलनेट

en: Temporal chroma strength (0-254)
hi: अस्थायी क्रोमा ताकत ( 0-254)

en: Temporal luma strength (0-254)
hi: अस्थायी luma ताकत (0-254)

en: Test
hi: परीक्षा

en: Text default color
hi: पाठ का मूलभूत रंग

en: Text opacity
hi: पाठ की अस्पष्टता

en: Text position
hi: पाठ की स्थिति

en: Text renderer
hi: पाठ प्रतिपादक

en: Text rendering module
hi: टेक्स्ट रेंडरिंग मॉड्यूल

en: Texture size
hi: बनावट आकार

en: Thanks
hi: धन्यवाद

en: The HTTP server will listen on this TCP port. The standard HTTP port number is 80. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
hi: HTTP सर्वर इस TCP पोर्ट पर सुनेगा. मानक HTTP पोर्ट नंबर 80 है. हालांकि 1025 से नीचे के पोर्ट नंबर का आवंटन आमतौर पर ऑपरेटिंग सिस्टम द्वारा प्रतिबंधित है.

en: The HTTPS server will listen on this TCP port. The standard HTTPS port number is 443. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
hi: HTTP सर्वर इस TCP पोर्ट पर सुनेगा. मानक HTTP पोर्ट नंबर 443 है. हालांकि 1025 से नीचे के पोर्ट नंबर का आवंटन आमतौर पर ऑपरेटिंग सिस्टम द्वारा प्रतिबंधित है.

en: The RTSP server will listen on this TCP port. The standard RTSP port number is 554. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
hi: RTSP सर्वर इस TCP पोर्ट पर सुनेगा. मानक आरटीएसपी पोर्ट नंबर 554 है. हालांकि 1025 से नीचे के पोर्ट नंबर का आवंटन आमतौर पर ऑपरेटिंग सिस्टम द्वारा प्रतिबंधित है.

en: The degree of blurring from 1 to 127.
hi: 1 से 127 तक धुंधला की डिग्री.

en: The desktop mode allows you to display the video on the desktop.
hi: डेस्कटॉप मोड आपको डेस्कटॉप पर वीडियो प्रदर्शित करने के लिए अनुमति देता है.

en: The height of the effects video window, in pixels.
hi: प्रभाव वीडियो विंडो के ऊंचाई, पिक्सल में.

en: The height of the mesh, in pixels.
hi: जाल के ऊंचाई, पिक्सल में.

en: The height of the video window, in pixels.
hi: वीडियो विंडो के ऊंचाई, पिक्सल में.

en: The image blended onto the base image
hi: आधार छवि पर मिश्रित छवि

en: The image which will be used to blend onto
hi: छवि जिसमें मिश्रण के लिए इस्तेमाल किया जाएगा

en: The maximum number of filters (%u) was reached.
hi: फिल्टर की अधिकतम संख्या (%u) तक पहुँच गया था.

en: The number of time the blend will be performed
hi: मिश्रण प्रदर्शन के लिए समय की संख्या

en: The size of the texture, in pixels.
hi: बनावट के आकार,  पिक्सल में.

en: The step size of the volume is adjustable using this option.
hi: मात्रा के कदम आकार इस विकल्प का उपयोग समायोज्य है.

en: The stream will run this duration (in seconds).
hi: इतने अंतराल तक स्ट्रीम चलेगा (सेकंड में).

en: The stream will start at this position (in seconds).
hi: इस स्थान पर स्ट्रीम आरंभ होगा (सेकंड में).

en: The stream will stop at this position (in seconds).
hi: इस स्थान पर स्ट्रीम रुक जाएगा (सेकंड में).

en: The volume can be recorded and automatically restored next time VLC is used.
hi: मात्रा वीएलसी प्रयोग किया जाता है अगली बार दर्ज की गई है और स्वचालित रूप से बहाल किया जा सकता है

en: The wallpaper mode allows you to display the video as the desktop background.
hi: वॉलपेपर मोड आप डेस्कटॉप पृष्ठभूमि के रूप में वीडियो प्रदर्शित करने के लिए अनुमति देता है.

en: The width of the effects video window, in pixels.
hi: प्रभाव वीडियो विंडो के चौड़ाई, पिक्सल में.

en: The width of the mesh, in pixels.
hi: जाल के चौड़ाई, पिक्सल में.

en: The width of the video window, in pixels.
hi: वीडियो विंडो की चौड़ाई, पिक्सेल में.

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
hi: ये विकल्प आपको VLC द्वारा प्रयोग किये जाने वाले इंटरफेस को कन्फिगर करने की अनुमति देता है. आप मुख्य इंटरफेस, अतिरिक्त इंटरफेस मॉड्यूल का चयन कर सकते हैं, और संबंधित विभिन्न विकल्पों को परिभाषित कर सकते हैं.

en: These options allow you to modify the behavior of the audio subsystem, and to add audio filters which can be used for post processing or visual effects (spectrum analyzer, etc.). Enable these filters here, and configure them in the "audio filters" modules section.
hi: ये विकल्प आप ऑडियो उपतंत्र के व्यवहार को संशोधित करने के लिए, और पोस्ट प्रोसेसिंग या दृश्य प्रभाव (स्पेक्ट्रम विश्लेषक, आदि) के लिए इस्तेमाल किया जा सकता है, जो ऑडियो फिल्टर जोड़ने के लिए अनुमति देते हैं. यहाँ इन फिल्टर सक्षम करें, और "ऑडियो फिल्टर" में उन्हें विन्यस्त अनुभाग मॉड्यूल.

en: These options allow you to modify the behavior of the input subsystem, such as the DVD or VCD device, the network interface settings or the subtitle channel.
hi: ये विकल्प आपको इनपुट सबसिस्टम के व्यवहार को संशोधित करने की अनुमति देते हैं, जैसे कि DVD या VCD डिवाइस, नेटवर्क इंटरफ़ेस सेटिंग्स या उपशीर्षक चैनल.

en: These options allow you to modify the behavior of the subpictures subsystem. You can for example enable subpictures sources (logo, etc.). Enable these filters here and configure them in the "subsources filters" modules section. You can also set many miscellaneous subpictures options.
hi: ये विकल्प आपको उप-चित्रों के अंगों के व्यवहार को संशोधित करने की अनुमति देते हैं. आप उदाहरण के लिए उप-चित्रों के स्रोतों (लोगो, आदि) को सक्षम कर सकते हैं. इन फ़िल्टरों को यहाँ सक्षम करें और उन्हें "उप-चित्र फ़िल्टर्स" मॉड्यूल सेक्शन में कॉन्फ़िगर करें. आप कई विविध उप-चित्र विकल्प भी सेट कर सकते हैं.

en: These options allow you to modify the behavior of the video output subsystem. You can for example enable video filters (deinterlacing, image adjusting, etc.). Enable these filters here and configure them in the "video filters" modules section. You can also set many miscellaneous video options.
hi: ये विकल्प आप वीडियो उत्पादन उपतंत्र के व्यवहार को संशोधित करने के लिए अनुमति देते हैं. आप उदाहरण के लिए वीडियो फिल्टर (deinterlacing, छवि समायोजन, आदि) सक्षम कर सकते हैं. यहाँ इन फिल्टर सक्षम और "वीडियो फिल्टर" मॉड्यूल अनुभाग में उन्हें विन्यस्त. तुम भी कई विविध वीडियो विकल्प सेट कर सकते हैं.

en: These options allow you to select default modules. Leave these alone unless you really know what you are doing.
hi: ये विकल्प आपको डिफ़ॉल्ट मॉड्यूल चुनने की अनुमति देते हैं। जब तक आपको वास्तव में पता न हो कि आप क्या कर रहे हैं, तब तक इन्हें ऐसे ही छोड़ दें.

en: These options allow you to set default global options for the stream output subsystem.
hi: ये विकल्प आपको स्ट्रीम आउटपुट सबसिस्टम के लिए आरंभिक वैश्विक विकल्प निर्धारित करने की अनुमति देते हैं.

en: Thick
hi: गाढ़ा

en: Thin
hi: पतला

en: This X.509 certicate file (PEM format) is used for server-side TLS. On OS X, the string is used as a label to search the certificate in the keychain.
hi: यह X.509 प्रमाणपत्र फ़ाइल (PEM प्रारूप) सर्वर-साइड TLS के लिए उपयोग की जाती है. OS X पर, कीचेन में प्रमाणपत्र खोजने के लिए स्ट्रिंग का उपयोग लेबल के रूप में किया जाता है.

en: This adds audio post processing filters, to modify the sound rendering.
hi: इस ध्वनि प्रतिपादन संशोधित करने के लिए, ऑडियो पोस्ट प्रोसेसिंग फिल्टर कहते हैं.

en: This adds post-processing filters to enhance the picture quality, for instance deinterlacing, or distort the video.
hi: यह चित्र की गुणवत्ता बढ़ाने के लिए पोस्ट-प्रोसेसिंग फ़िल्टर जोड़ता है, उदाहरण के लिए, वीडियो को असंग्रथित (डिइंटरलेसिंग) करने या विकृत करने के लिए.

en: This adds so-called "subpicture filters". These filter subpictures created by subtitle decoders or other subpictures sources.
hi: यह तथा-कथित "उपचित्र फिल्टर्स" जोड़ता है. ये फ़िल्टर उपचित्र, उपशीर्षक डिकोडर अथवा दूसरे उपचित्र स्रोतों द्वारा निर्मित होते हैं.

en: This adds so-called "subpicture sources". These filters overlay some images or text over the video (like a logo, arbitrary text, ...).
hi: यह तथाकथित "उप-चित्र स्रोत" जोड़ता है. ये फ़िल्टर वीडियो पर कुछ छवियों या टेक्स्ट को ओवरले करते हैं (जैसे एक लोगो, कोई भी टेक्स्ट पाठ, ...).

en: This adds video splitters like clone or wall
hi: यह क्लोन या दीवार की तरह वीडियो splitters के लिए कहते हैं

en: This adds visualization modules (spectrum analyzer, etc.).
hi: यह दृश्यसंबंधित मॉड्यूल (स्पेक्ट्रम विश्लेषक, आदि.) जोड़ता है.

en: This allow you to configure the initial caching amount for stream output muxer. This value should be set in milliseconds.
hi: यह आपको स्ट्रीम आउटपुट मक्सर के लिए प्रारंभिक कैशिंग राशि को कॉन्फ़िगर करने की अनुमति देता है. यह मान मिलीसेकंड में सेट किया जाना चाहिए.

en: This allows playing audio at lower or higher speed without affecting the audio pitch
hi: इस ऑडियो पिच को प्रभावित किए बिना कम या अधिक गति से ऑडियो खेलने की अनुमति देता है

en: This allows proper handling of HDTV-1080 video format even if broken encoder incorrectly sets height to 1088 lines. You should only disable this option if your video has a non-standard format requiring all 1088 lines.
hi: यह HDTV-1080 वीडियो प्रारूप के समुचित पालन की अनुमति देता है, भले ही बिगड़े एनकोडर गलत तरीके से 1088 लकीरों की ऊँचाई निर्धारित करते हैं. यदि आपके वीडियो में सभी 1088 लकीरों की आवश्यकता वाले गैर-मानक प्रारूप हैं,  केवल तभी आपको इस विकल्प को अक्षम करना चाहिए.

en: This allows you to change the default target level (89 dB) for stream with replay gain information
hi: यह आपको फिर से खेलना लाभ जानकारी के साथ धारा के लिए तयशुदा लक्ष्य स्तर (89 DB) बदलने के लिए अनुमति देता है

en: This allows you to force an access module. You can use it if the correct access is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
hi: यह आपको एक्सेस मॉड्यूल को बलपूर्वक लागू करने की अनुमति देता है. यदि सही एक्सेस स्वचालित रूप से पता नहीं लगाया जाता है तो आप इसका उपयोग कर सकते हैं. आपको इसे वैश्विक विकल्प के रूप में तब तक सेट नहीं करना चाहिए जब तक कि आप वास्तव में नहीं जानते कि आप क्या कर रहे हैं.

en: This allows you to keep an unique stream output instance across multiple playlist item (automatically insert the gather stream output if not specified)
hi: यह आपको एकाधिक प्लेलिस्ट आइटम में एक अद्वितीय स्ट्रीम आउटपुट अवतार रखने की अनुमति देता है (यदि निर्दिष्ट नहीं है तो स्वचालित रूप से एकत्रित स्ट्रीम आउटपुट डालें)

en: This allows you to play from several inputs at the same time. This feature is experimental, not all formats are supported. Use a '#' separated list of inputs.
hi: यह आपको एक ही समय में कई इनपुट से खेलने की अनुमति देता है. यह सुविधा प्रयोगात्मक है, सभी स्वरूपों का समर्थन नहीं किया जाता है. इनपुट्स की '#' से विच्छेदित सूची का उपयोग करें.

en: This allows you to remotely synchronise clocks for server and client. The detailed settings are available in Advanced / Network Sync.
hi: यह आपको सर्वर और क्लाइंट के लिए दूरस्थ रूप से घड़ियों को सिंक्रनाइज़ करने की अनुमति देता है. विस्तृत सेटिंग्स उन्नत / नेटवर्क सिंक में उपलब्ध हैं.

en: This allows you to select a list of encoders that VLC will use in priority.
hi: यह आपको एनकोडर की एक सूची का चयन करने की अनुमति देता है जिसे VLC प्राथमिकता में उपयोग करेगा.

en: This allows you to select the order in which VLC will choose its packetizers.
hi: यह आपको उस क्रम का चयन करने की अनुमति देता है जिसमें VLC अपने पैकेटाइज़र का चयन करेगा.

en: This avoids flooding the message log with debug output from the video output synchronization mechanism.
hi: यह वीडियो आउटपुट सिंक्रनाइज़ेशन तंत्र से आने वाले डिबग आउटपुट के संदेशो लॉग को अधिकता से बचाता है.

en: This defines the address the RTSP server will listen on, along with the base path of the RTSP VOD media. Syntax is address/path. By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
hi: यह उस पते को परिभाषित करता है जिस पर RTSP सर्वर RTSP VOD मीडिया को आधार-पथ के साथ सुनेगा. सिंटैक्स पता/पथ है. डिफ़ॉल्ट रूप से, सर्वर किसी भी स्थानीय IP पते पर सुनेगा. एक विशिष्ट नेटवर्क इंटरफ़ेस तक सीमित रखने के लिए एक IP पता (जैसे ::1 या 127.0.0.1) या एक होस्ट नाम (जैसे localhost) बताएं.

en: This defines the maximum input delay jitter that the synchronization algorithms should try to compensate (in milliseconds).
hi: यह अधिकतम इनपुट विलंब की गड़बड़ी को परिभाषित करता है जिसे सिंक्रनाइज़ेशन एल्गोरिदम को क्षतिपूर्ति करने की कोशिश करनी चाहिए (मिलीसेकंड में).

en: This defines the playback speed (nominal speed is 1.0).
hi: यह प्लेबैक गति निर्धारित करता है (सामान्य गति 1.0 है).

en: This delays the audio output. The delay must be given in milliseconds. This can be handy if you notice a lag between the video and the audio.
hi: इस ऑडियो आउटपुट देरी. देरी मिलीसेकेंड में दिया जाना चाहिए. आप वीडियो और ऑडियो के बीच एक अंतराल नोटिस अगर यह काम किया जा सकता है.

en: This determines how fuzzy subtitle and movie filename matching will be. Options are:
    0 = no subtitles autodetected
    1 = any subtitle file
    2 = any subtitle file containing the movie name
    3 = subtitle file matching the movie name with additional chars
    4 = subtitle file matching the movie name exactly
hi: यह निर्धारित करता है कि फ़ज़ी उपशीर्षक और चलचित्र फ़ाइल नाम का मिलान कैसे होगा. विकल्प हैं :
    0 = कोई उपशीर्षक नहीं मिला
    1 = कोई उपशीर्षक फ़ाइल
    2 = चलचित्र के नाम वाली कोई भी उपशीर्षक फ़ाइल
    3 = चलचित्र के नाम से मेल खाती उपशीर्षक फ़ाइल जिसमें कुछ अतिरिक्त वर्ण भी हैं
    4 = चलचित्र के नाम से बिल्कुल मेल खाने वाली उपशीर्षक फ़ाइल

en: This drops frames that are late (arrive to the video output after their intended display date).
hi: यह विलंबित फ़्रेमों को छोड़ देता है (जो अपनी इच्छित प्रदर्शन पल के बाद वीडियो आउटपुट पर पहुँचते हैं).

en: This enables VLC hotkeys from the (non-embedded) video window.
hi: यह (अनिहित) वीडियो विंडो से VLC सक्रिय-कुंजिओं को सक्षम करता है.

en: This enables colorization of the messages sent to the console. Your terminal needs Linux color support for this to work.
hi: यह कंसोल को भेजे गए संदेशों के रंगीकरण को सक्षम करता है. आपके टर्मिनल को काम करने के लिए लिनक्स रंग समर्थन की आवश्यकता है.

en: This enables handling of mouse clicks on the video.
hi: यह वीडियो पर माउस क्लिक से निपटने में सक्षम बनाता है.

en: This forces the cropping of the source video. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect.
hi: यह स्रोत वीडियो को क्रॉप करने के लिए बाध्य करता है. स्वीकृत प्रारूप x:y (4:3, 16:9, आदि) वैश्विक छवि अभिमुखता को व्यक्त कर रहे हैं.

en: This forces the monitor aspect ratio. Most monitors have square pixels (1:1). If you have a 16:9 screen, you might need to change this to 4:3 in order to keep proportions.
hi: यह मॉनिटर अभिमुखता अनुपात को बाध्य करता है. अधिकांश मॉनिटरों में वर्गाकार पिक्सेल (1:1) होता है. यदि आपके पास 16:9 स्क्रीन है, तो आपको अनुपात बनाए रखने के लिए इसे 4:3 में बदलने की आवश्यकता हो सकती है.

en: This forces the source aspect ratio. For instance, some DVDs claim to be 16:9 while they are actually 4:3. This can also be used as a hint for VLC when a movie does not have aspect ratio information. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect, or a float value (1.25, 1.3333, etc.) expressing pixel squareness.
hi: यह स्रोत अभिमुखता अनुपात को बाध्य करता है. उदाहरण के लिए, कुछ डीवीडी 16:9 होने का दावा करते हैं जबकि वे वास्तव में 4:3 हैं. इसका उपयोग VLC के लिए एक संकेत के रूप में भी किया जा सकता है जब किसी फिल्म में अभिमुखता अनुपात की जानकारी नहीं होती है. स्वीकृत प्रारूप x:y (4:3, 16:9, आदि) वैश्विक छवि अभिमुखता या एक दशमलव मान (1.25, 1.3333, आदि) को व्यक्त करते हुए पिक्सेल वर्गाकार को व्यक्त करते हैं.

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
hi: यह VLC के मूलभूत अंतरफलक,  देशी रंग - रूप और अनुभव हैं.

en: This is a coefficient that modifies the height of the bands.
hi: यह एक गुणांक है जो बैंड की ऊंचाई को रूपांतरित करता है.

en: This is a legacy entry to let you configure access output modules
hi: यह एक विरासती प्रविष्टि है जो आपको आउटपुट मॉड्यूल पहुँच को कॉन्फ़िगर करने देती है

en: This is a legacy entry to let you configure mux modules
hi: यह एक विरासती प्रविष्टि है जो आपको मक्स मॉड्यूल को कॉन्फ़िगर करने देती है

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
hi: इस वीएलसी द्वारा इस्तेमाल किया ऑडियो आउटपुट विधि है. डिफ़ॉल्ट व्यवहार स्वचालित रूप से उपलब्ध सर्वोत्तम विधि का चयन करने के लिए है.

en: This is the default Audio CD device to use.
hi: यह प्रयोग के लिए डिफ़ॉल्ट ऑडियो CD उपकरण उपकरण है.

en: This is the default Audio CD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
hi: यह प्रयोग के लिए डिफ़ॉल्ट ऑडियो CD ड्राइव (या फ़ाइल) है. ड्राइव लेटर के बाद कोलन को न भूलें (जैसे D:)

en: This is the default DVD device to use.
hi: यह प्रयोग के लिए डिफ़ॉल्ट DVD उपकरण है.

en: This is the default DVD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
hi: यह प्रयोग के लिए डिफ़ॉल्ट DVD ड्राइव (या फ़ाइल) है. ड्राइव लेटर के बाद कोलन को न भूलें (जैसे D:)

en: This is the default VCD device to use.
hi: यह प्रयोग के लिए डिफ़ॉल्ट VCD उपकरण है.

en: This is the default VCD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
hi: यह प्रयोग के लिए डिफ़ॉल्ट VCD ड्राइव (या फ़ाइल) है। ड्राइव लेटर के बाद कोलन को न भूलें (जैसे D:)

en: This is the gain used for stream without replay gain information
hi: यह फिर से खेलना लाभ जानकारी के बिना धारा के लिए इस्तेमाल किया हासिल है

en: This is the hop limit (also known as "Time-To-Live" or TTL) of the multicast packets sent by the stream output (-1 = use operating system built-in default).
hi: यह स्ट्रीम आउटपुट (-1 = ऑपरेटिंग सिस्टम अंतर्निहित डिफ़ॉल्ट प्रयोग करें ) द्वारा भेजे गए मल्टीकास्ट पैकेटों की हॉप सीमा ("टाइम-टू-लाइव" या TTL के रूप में भी जाना जाता है).

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
hi: इस वीएलसी द्वारा मुख्य इस्तेमाल इंटरफेस है| डिफ़ॉल्ट व्यवहार स्वचालित रूप से उपलब्ध सबसे अच्छा मॉड्यूल का चयन करने के लिए है|

en: This is the maximum application-layer packet size that can be transmitted over the network (in bytes).
hi: यह अधिकतम एप्लिकेशन-लेयर पैकेट आकार है जिसे नेटवर्क पर (बाइट्स में) प्रेषित किया जा सकता है.

en: This is the maximum size in bytes of the temporary files that will be used to store the timeshifted streams.
hi: यह अस्थायी फ़ाइलों का बाइट्स में अधिकतम आकार है, जिसका उपयोग टाइमशिफ्टेड स्ट्रीम के भंडारण के लिए किया जाएगा.

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
hi: वीएलसी द्वारा इस्तेमाल किया वीडियो आउटपुट विधि है. डिफ़ॉल्ट व्यवहार को स्वचालित रूप से उपलब्ध सर्वोत्तम विधि का चयन करने के लिए है.

en: This is the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
hi: यह शब्दाडंबर स्तर है (0 = केवल त्रुटियां और मानक संदेश, 1 = चेतावनी, 2 = डिबग).

en: This linear gain will be applied to outputted audio.
hi: यह रैखिक गेन आउटपुट ऑडियो पर लागू होगा.

en: This option allows you to set the title according to what's being played<br>$a: Artist<br>$b: Album<br>$c: Copyright<br>$t: Title<br>$g: Genre<br>$n: Track num<br>$p: Now playing<br>$A: Date<br>$D: Duration<br>$Z: "Now playing" (Fall back on Title - Artist)
hi: यह विकल्प आपको जो बजाया जा रहा है उसके अनुसार शीर्षक सेट करने की अनुमति देता है<br>$a: कलाकार<br>$b: ऐल्बम<br>$c: सर्वाधिकार<br>$t: शीर्षक<br>$g: जाति<br>$n: ट्रैक क्रमांक<br>$p: अभी चल रहा है<br>$A: तिथि<br>$D: अंतराल<br>$Z: "अभी चल रहा है" (शीर्षक - कलाकार पर लौटें)

en: This option can be used to alter the way VLC selects its codecs (decompression methods). Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
hi: इस विकल्प का उपयोग VLC द्वारा अपने कोडेक्स (डीकंप्रेसन विधियों) के चयन के तरीके को बदलने के लिए किया जा सकता है. केवल उन्नत उपयोगकर्ताओं को ही इस विकल्प को बदलना चाहिए क्योंकि यह आपकी सभी स्ट्रीम्स के प्लेबैक को बाधित कर सकता है.

en: This option should be used when the audio output can't negotiate S/PDIF support.
hi: जब ऑडियो आउटपुट S/PDIF समर्थन पर बातचीत नहीं कर सकता, तो इस विकल्प का उपयोग किया जाना चाहिए।

en: This private key file (PEM format) is used for server-side TLS.
hi: इस निजी कुंजी फ़ाइल (PEM प्रारूप) का उपयोग सर्वर-साइड TLS के लिए  किया जाता है.

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
hi: यह प्रोग्राम कानून द्वारा अनुमत सीमा तक, किसी प्रकार की वारंटी  के साथ नहीं आता है.
    आप इसे GNU जनरल पब्लिक लाइसेंस की शर्तों के अंतर्गत पुनर्वितरित कर सकते हैं;
    विवरण के लिए COPYING नाम का फ़ाइल देखें.
    VideoLAN टीम द्वारा लिखित, AUTHORS फ़ाइल देखें.

en: This selects which plugin to use for audio resampling.
hi: यह चुनता है कि ऑडियो रिसैम्पलिंग के लिए किस प्लगइन का उपयोग करना है.

en: This stream will always be opened at VLC startup.
hi: इस धारा हमेशा वीएलसी स्टार्टअप पर खोला जाएगा.

en: Time Control
hi: समय नियंत्रण

en: Time:
hi: समय:

en: Timeout
hi: समय समाप्ति

en: Timeshift directory
hi: टाइमशिफ्ट डायरेक्टरी

en: Timeshift granularity
hi: टाइमशिफ़्ट ग्रैन्युलैरिटी

en: Title
hi: शीर्षक

en: Title %i%s
hi: शीर्षक %i%s

en: Title display mode
hi: शीर्षक प्रदर्शन मोड

en: Title font
hi: शीर्षक फ़ॉन्ट

en: Title metadata
hi: शीर्षक मेटाडेटा

en: To get exhaustive help, use '-H'.
hi: संपूर्ण मदद पाने के लिए,  '-H' का उपयोग करें।

en: To stop the stream and resume normal controls, click the <i>Open Stream</i> button again.
hi: स्ट्रीम को रोकने के लिए और सामान्य नियंत्रण को फिर से शुरू करने के लिए,  फिर से <i>खुला स्ट्रीम</ i> बटन पर क्लिक करें.

en: Top
hi: शीर्ष

en: Top Center
hi: ऊपरी मध्य

en: Top Left
hi: ऊपरी बाएं

en: Top left
hi: ऊपर बाएं

en: Top left corner X coordinate
hi: शीर्ष बाएँ कोने में X निर्देशांक

en: Top left corner Y coordinate
hi: शीर्ष बाएँ कोने में वाई निर्देशांक

en: Top right
hi: ऊपर दाएँ

en: Top-Left
hi: शीर्ष-वाम

en: Top-Right
hi: शीर्ष-दक्षिण

en: Total height of the mosaic, in pixels.
hi: मोज़ेक की कुल ऊंचाई, पिक्सेल में.

en: Total pixel height of the peak items.
hi: शिखर मदों की कुल पिक्सेल ऊंचाई.

en: Total width of the mosaic, in pixels.
hi: मोज़ेक की कुल चौड़ाई,  पिक्सेल में.

en: Track
hi: रील

en: Track ID
hi: रील की पहचान

en: Track number
hi: रील का नंबर

en: Track replay gain
hi: ट्रैक पुनरावृत्ति लाभ

en: Transform type
hi: रूपांतरण के प्रकार

en: Transformation
hi: परिवर्तन

en: Transparency mask
hi: पारदर्शिता मुखौटा

en: Transparency of the bargraph
hi: Bargraph की पारदर्शिता

en: Transparency of the mosaic foreground pictures. 0 means transparent, 255 opaque (default).
hi: मोज़ेक अग्रभूमि चित्रों की पारदर्शिता. 0 को पारदर्शी, 255 को अपारदर्शी (डिफ़ॉल्ट) कहते है.

en: Type
hi: टाइप

en: URL metadata
hi: URL मेटाडेटा

en: Undefined
hi: अपरिभाषित

en: Unidentified codec
hi: अज्ञात कोडेक

en: Unknown error
hi: अज्ञात त्रुटि

en: Unset
hi: अव्यवस्थित

en: Untitled
hi: बिना शीर्षक

en: Up
hi: ऊपर

en: Usage: %s [options] [stream] ...
    You can specify multiple streams on the commandline.
    They will be enqueued in the playlist.
    The first item specified will be played first.
    
    Options-styles:
      --option  A global option that is set for the duration of the program.
       -option  A single letter version of a global --option.
       :option  An option that only applies to the stream directly before it
                and that overrides previous settings.
    
    Stream MRL syntax:
      [[access][/demux]://]URL[#[title][:chapter][-[title][:chapter]]]
      [:option=value ...]
    
      Many of the global --options can also be used as MRL specific :options.
      Multiple :option=value pairs can be specified.
    
    URL syntax:
      file:///path/file              Plain media file
      http://host[:port]/file        HTTP URL
      ftp://host[:port]/file         FTP URL
      mms://host[:port]/file         MMS URL
      screen://                      Screen capture
      dvd://[device]                 DVD device
      vcd://[device]                 VCD device
      cdda://[device]                Audio CD device
      udp://[[<source address>]@[<bind address>][:<bind port>]]
                                     UDP stream sent by a streaming server
      vlc://pause:<seconds>          Pause the playlist for a certain time
      vlc://quit                     Special item to quit VLC
hi: उपयोग: %s [विकल्प] [स्ट्रीम] ...
    आप कमांडलाइन पर कई स्ट्रीम निर्दिष्ट कर सकते हैं.
    उन्हें प्लेलिस्ट में क्रमश: जोड़ा जाएगा.
    निर्दिष्ट पहला आइटम पहले बजाया जाएगा.
    
    विकल्प-शैली: 
      --विकल्प  एक वैश्विक विकल्प जो कार्यक्रम की अवधि के लिए निर्धारित है.
       -विकल्प  एक वैश्विक --विकल्प का एक अक्षरीय संस्करण
       :विकल्प एक विकल्प जो केवल स्ट्रीम से पहले सीधे लागू होता है
                  और जो पिछली सेटिंग्स को ओवरराइड करता है.
     स्ट्रीम MRL सिंटैक्स:
      [[access][/demux]://]URL[#[title][:chapter][-[title][:chapter]]]
       [:विकल्प=मूल्य ...]
    
      कई वैश्विक --विकल्प को भी एमआरएल विशिष्ट :विकल्प के रूप में इस्तेमाल किया जा सकता है.
      अनेक :विकल्प=मूल्य जोड़े निर्दिष्ट किए जा सकते हैं.
    URL सिंटैक्स:
     file:///path/file            सादा मीडिया फ़ाइल
     http://host[:port]/file     HTTP URL
     ftp://host[:port]/file       FTP URL
     mms://host[:port]/file       MMS URL
     स्क्रीन://                         स्क्रीन कैप्चर
     डीवीडी://[device]               डीवीडी डिवाइस
     vcd://[device]                    VCD डिवाइस
     सीडीडीए://[device]            ऑडियो सीडी डिवाइस
     udp://[[<source address>]@[<bind address>][:<bind port>]]
                                      स्ट्रीमिंग सर्वर द्वारा भेजा गया UDP स्ट्रीम 
     vlc://pause: <seconds>              एक निश्चित समय के लिए प्लेलिस्ट को रोकें 
     vlc://quit                       वीएलसी छोड़ने के लिए विशेष आइटम

en: Use YUVP renderer
hi: YUVP प्रतिपादक का उपयोग करें

en: Use a local picture as logo on the video
hi: वीडियो पर एक लोगो के रूप में स्थानीय चित्र का उपयोग करें

en: Use an image's alpha channel as a transparency mask.
hi: छवि के पारदर्शिता मुखौटा के रूप में अल्फा चैनल का उपयोग करें.

en: Use custom skin
hi: प्रचलित त्वचा का प्रयोग करें

en: Use hardware YUV->RGB conversions
hi: YUV> RGB रूपांतरणों हार्डवेयर का उपयोग करें

en: Use hardware blending support
hi: हार्डवेयर सम्मिश्रण समर्थन का उपयोग करें

en: Use input chroma unaltered
hi: इनपुट क्रोमा अचल का उपयोग करें

en: Use native style
hi: मूल शैली का प्रयोग करें

en: Use sequential numbers instead of timestamps
hi: टाइमस्टैम्प के बजाय अनुक्रमिक संख्याओं का उपयोग करें

en: Use sequential numbers instead of timestamps for snapshot numbering
hi: स्नैपशॉट नंबरिंग के लिए टाइमस्टैम्प के बजाय अनुक्रमिक संख्याओं का उपयोग करें

en: Use subtitle file
hi: उपशीर्षक फाइल उपयोग करें

en: Use this when you know your stream is (or is not) encoded with Dolby Surround but fails to be detected as such. Even if the stream is not actually encoded with Dolby Surround, turning on this option might enhance your experience, especially when combined with the Headphone Channel Mixer.
hi: आप अपनी धारा (या नहीं है) Dolby चारों ओर के साथ इनकोडिंग है, लेकिन इस तरह के रूप में पता लगाया जा करने में विफल रहता है पता है जब इसका प्रयोग करें. धारा वास्तव में Dolby चारों ओर के साथ इनकोडिंग नहीं है, भले ही इस विकल्प पर बदल फोन्स चैनल मिक्सर के साथ संयुक्त है, खासकर जब अपने अनुभव को बढ़ाने सकता है.

en: Use triple buffering for overlays
hi: आच्छादनों के लिए त्रिगुण बफरिंग का प्रयोग करें

en: Use video buffers in system memory
hi: तंत्र स्मृति में वीडियो बफ़र्स का उपयोग करें

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
hi: SOCKS प्रॉक्सी से कनेक्शन के लिए प्रयोग किया जाने वाला उपयोगकर्ता का नाम.

en: Username
hi: प्रयोक्ता नाम

en: Username:
hi: उपयोक्तानाम:

en: V-plane color
hi: V-विमान रंग

en: VCD device
hi: VCD उपकरण

en: VLC can avoid creating window caption, frames, etc... around the video, giving a "minimal" window.
hi: VLC वीडियो के इर्द-गिर्द अल्पतम विंडो दिखाने के लिए विंडो शीर्षक, फ्रेम आदि... बनाना छोड़ सकता है.

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display).
hi: VLC वीडियो पर संदेश प्रदर्शित कर सकते हैं. इसे OSD (ऑन स्क्रीन डिस्प्ले) कहा जाता है.

en: VLC could not decode the format "%4.4s" (%s)
hi: VLC  "%4.4s" (%s) प्रारूप को डिकोड नहीं कर सका

en: VLC could not identify the audio or video codec
hi: VLC ऑडियो या वीडियो कोडेक की पहचान नहीं कर सका

en: VLC could not open the %s module.
hi: VLC %s मॉड्यूल नहीं खोल सकता है

en: VLC could not open the decoder module.
hi: VLC विसंकेतक मॉड्यूल नहीं खोल सकता है.

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
hi: VLC MRL खोलने में असमर्थ है '%s'. जानकारी के लिए लॉग की जाँच करें.

en: VLC media player - Web Interface
hi: VLC मीडिया प्लेयर - वेब अंतरफलक

en: VLC normally uses Freetype for rendering, but this allows you to use svg for instance.
hi: VLC आम तौर पर रेंडरिंग के लिए Freetype का उपयोग करता है, लेकिन यह आपको उदाहरण के लिए svg का भी उपयोग करने देता है.

en: VLC preferences
hi: VLC वरीयताएँ

en: VLC version %s (%s)
hi: VLC संस्करण %s(%s)

en: VLC's implementation of Video On Demand
hi: मांग पर वीडियो का VLC का कार्यान्वयन

en: VLM configurator
hi: VLM विन्यासक

en: VNC Host
hi: VNC होस्ट

en: VNC Password
hi: VNC कूटशब्द

en: VNC Port
hi: VNC पोर्ट

en: VNC hostname or IP address.
hi: VNC होस्टनाम या IP पता.

en: VNC password.
hi: VNC कूटशब्द.

en: VNC poll interval
hi: VNC चुनाव अंतराल

en: VNC polling
hi: VNC मतदान

en: VNC port number.
hi: VNC पोर्ट संख्या.

en: VU meter
hi: VU मीटर

en: Variance of the gaussian noise
hi: गौसियन शोर का प्रसरण

en: Verbosity (0,1,2)
hi: शब्दाडंबर (0,1,2)

en: Vertical
hi: अनुलंब

en: Very Low Definition (240 lines)
hi: वेरी लो डेफ़ीनिशन  (240 लाइनें)

en: Video
hi: वीडियो

en: Video Auto Scaling
hi: स्वचालित वीडियो आकार

en: Video FPS
hi: वीडियो एफपीएस

en: Video Track
hi: वीडियो रील

en: Video X coordinate
hi: वीडियो X निर्देशांक

en: Video Y coordinate
hi: वीडियो Y निर्देशांक

en: Video alignment
hi: वीडियो संरेखण

en: Video codec
hi: वीडियो कोडेक

en: Video codecs
hi: वीडियो कोडेक्स

en: Video cropping
hi: वीडियो क्रॉपिंग

en: Video filter module
hi: वीडियो फिल्टर मॉड्यूल

en: Video filtering using a chain of video filter modules
hi: वीडियो फिल्टर मॉड्यूल की एक श्रृंखला का उपयोग करते हुए वीडियो फ़िल्टरिंग

en: Video filters are used to process the video stream.
hi: वीडियो स्ट्रीम को संसाधित करने के लिए वीडियो फ़िल्टर्स का उपयोग किया जाता है.

en: Video height
hi: वीडियो ऊंचाई

en: Video memory
hi: वीडियो स्मृति

en: Video memory buffer height.
hi: वीडियो स्मृति बफर की ऊंचाई .

en: Video memory buffer pitch in bytes.
hi: बाइट्स में वीडियो स्मृति बफर पिच.

en: Video memory buffer width.
hi: वीडियो स्मृति बफर की चौड़ाई.

en: Video memory output
hi: वीडियो स्मृति आउटपुट

en: Video mode
hi: वीडियो मोड

en: Video output module
hi: वीडियो आउटपुट मॉड्यूल

en: Video output modules
hi: वीडियो आउटपुट मॉड्यूल

en: Video pictures blending
hi: वीडियो चित्र सम्मिश्रण

en: Video post processing filter
hi: वीडियो पूर्व प्रसंस्करण फिल्टर

en: Video quality post-processing level
hi: वीडियो की गुणवत्ता स्तर के बाद प्रसंस्करण

en: Video resolution
hi: वीडियो रिज़ोल्यूशन

en: Video scaling factor
hi: वीडियो आकार गुणांक

en: Video scaling filter
hi: वीडियो स्केलिंग फिल्टर

en: Video settings
hi: वीडियो सेटिंग

en: Video snapshot directory (or filename)
hi: वीडियो स्नैपशॉट डायरेक्टरी (या फ़ाइल नाम)

en: Video snapshot file prefix
hi: वीडियो स्नैपशॉट फ़ाइल उपसर्ग

en: Video snapshot format
hi: वीडियो स्नैपशॉट प्रारूप

en: Video snapshot height
hi: वीडियो स्नैपशॉट ऊँचाई

en: Video snapshot width
hi: वीडियो स्नैपशॉट चौड़ाई

en: Video splitter module
hi: वीडियो स्प्लिटर मॉड्यूल

en: Video splitters separate the stream into multiple videos.
hi: वीडियो स्प्लिटर्स स्ट्रीम को कई वीडियो में अलग करता है.

en: Video title
hi: विडियो शीर्षक

en: Video transformation filter
hi: वीडियो परिवर्तन फिल्टर

en: Video width
hi: वीडियो चौड़ाई

[ctx: ViewPoint]
en: Field of view
hi: दृश्य क्षेत्र

[ctx: ViewPoint]
en: Pitch
hi: स्वरमान

[ctx: ViewPoint]
en: Roll
hi: रॉल

[ctx: ViewPoint]
en: Yaw
hi: विचलन (Yaw)

en: Visualization:
hi: दृश्यावलोकन:

en: Visualizations
hi: दृश्यावलोकन

en: Visualizer
hi: कल्पना कर्ता

en: Visualizer filter
hi: कल्पना कर्ता फ़िल्टर

en: Volume %ld%%
hi: वॉल्यूम %ld%%

en: Volume Down
hi: वॉल्यूम नीचे

en: Volume Mute
hi: आवाज़ मौन

en: Volume Up
hi: आवाज़ ऊपर

en: Volume will be controlled by the player, and not the <i>Main Controls</i>.
hi: वॉल्यूम प्लयेर द्वारा नियंत्रित किया जाएगा, और </ i>मुख्य नियंत्रक <i> द्वारा नहीं.

en: Wall
hi: बाधा

en: Wall video filter
hi: दीवार वीडियो फिल्टर

en: Wallpaper
hi: वॉलपेपर

en: Wave
hi: तरंग

en: Wave video filter
hi: तरंग वीडियो फ़िल्टर

en: Waves
hi: लहरें

en: Web
hi: वेब

en: When possible, the input stream will be recorded instead of using the stream output module
hi: जब संभव हो, स्ट्रीम आउटपुट मॉड्यूल का उपयोग करने के बजाय इनपुट स्ट्रीम रिकॉर्ड किया जाएगा

en: When several video formats are available, select one whose resolution is closest to (but not higher than) this setting, in number of lines. Use this option if you don't have enough CPU power or network bandwidth to play higher resolutions.
hi: जब कई वीडियो प्रारूप उपलब्ध होते हैं, तो वह चुनें जिसका रिज़ॉल्यूशन इस सेटिंग के सबसे करीब (लेकिन उससे अधिक नहीं) है, लाइनों की संख्या में. यदि आपके पास उच्च रिज़ॉल्यूशन चलाने के लिए पर्याप्त CPU पावर या नेटवर्क बैंडविड्थ नहीं है, तो इस विकल्प का उपयोग करें.

en: When the SAP flow control is disabled, this lets you set the fixed interval between SAP announcements.
hi: जब SAP प्रवाह नियंत्रण अक्षम होता है, तो यह आपको SAP घोषणाओं के बीच निश्चित अंतराल सेट करने देता है.

en: When this is enabled, the interface will show a dialog box each time some user input is required.
hi: यह सक्षम है, इंटरफ़ेस एक संवाद बॉक्स कुछ उपयोगकर्ता इनपुट की आवश्यकता है हर बार दिखाएगा.

en: When this is enabled, the preferences and/or interfaces will show all available options, including those that most users should never touch.
hi: इस सक्षम करते हैं, वरीयताओं को और / या इंटरफेस अधिकांश उपयोगकर्ताओं को स्पर्श नहीं करना चाहिए कि उन सहित सभी उपलब्ध विकल्पों दिखाएगा

en: When using the PVR input (or a very irregular source), you should set this to 10000.
hi: PVR इनपुट (या बहुत अनियमित स्रोत) का उपयोग करते समय, आपको इसे 10000 पर सेट करना चाहिए.

en: White Crush for Blue
hi: नीले के लिए सफेद कुचलन

en: White Crush for Green
hi: हरित के लिए सफेद कुचलन

en: White Crush for Red
hi: लाल के लिए सफेद कुचलन

en: White Level for Blue
hi: नीले के लिए सफेद स्तर

en: White Level for Green
hi: हरित के लिए सफेद स्तर

en: White Level for Red
hi: लाल के लिए सफेद स्तर

en: White point
hi: श्वेत बिंदु

en: Width in pixels of the border between miniatures.
hi: लघु चित्रों के बीच सीमा के चौड़ाई पिक्सल में.

en: Window decorations
hi: विंडो सजावट

en: Window handle (HWND)
hi: विंडो नियंत्रण (HWND)

en: Window size
hi: विंडो का आकार

en: Windows GDI video output
hi: विंडोज GDI वीडियो आउटपुट

en: Wrapper filter output
hi: आवरण फिल्टर आउटपुट

en: X Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
hi: मोज़ेक के ऊपरी - बाएँ कोने की समन्वय एक्स.

en: X coordinate of the bargraph.
hi: bargraph की X समन्वय.

en: X coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
hi: लोगो का X समन्वय. आप उसे बाईं क्लिक करके लोगो को स्थानांतरित कर सकते हैं.

en: X coordinate of the mask.
hi: मुखौटा का X समन्वय.

en: X offset, from the left screen edge.
hi: X ऑफसेट, बाईं स्क्रीन किनारे से.

en: X window
hi: X विंडो

en: X11 display
hi: X11 प्रदर्शन

en: X11 video output (XCB)
hi: X11 वीडियो आउटपुट (XCB)

en: X11 video window (XCB)
hi: X11 वीडियो विंडो (XCB)

en: X11 window ID
hi: X11 विंडो आईडी

en: XVideo adaptor number
hi: XVideo अनुकूलक संख्या

en: XVideo format id
hi: XVideo प्रारूप आईडी

en: XVideo output (XCB)
hi: XVideo आउटपुट (XCB)

en: Y Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
hi: मोज़ेक के ऊपरी - बाएँ कोने का वाई समन्वय.

en: Y coordinate of the bargraph.
hi: bargraph की Y समन्वय.

en: Y coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
hi: लोगो का Y समन्वय. आप उसे बाईं क्लिक करके लोगो को स्थानांतरित कर सकते हैं.

en: Y coordinate of the mask.
hi: मुखौटा का Y समन्वय.

en: Y offset, down from the top.
hi: वाई ऑफसेट, ऊपर से नीचे.

en: YUV output
hi: YUV आउटपुट

en: YUV video output
hi: YUV वीडियो आउटपुट

en: YUV-Color cube shifting across the V-plane ( 0 - 127 ).
hi: YUV-रंगीन घन के V के विमान भर में स्थानांतरण (0 - 127).

en: YUVP converter
hi: YUVP परिवर्तक

en: Yes
hi: हाँ

en: You can completely disable the audio output. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
hi: आप पूरी तरह से ऑडियो आउटपुट निष्क्रिय कर सकते हैं. ऑडियो डिकोडिंग चरण इस प्रकार कुछ प्रसंस्करण शक्ति की बचत, जगह नहीं ले जाएगा.

en: You can completely disable the sub-picture processing.
hi: आप उप-चित्र प्रक्रिया को पूरी तरह से अक्षम कर सकते हैं.

en: You can completely disable the video output. The video decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
hi: आप पूरी तरह से ऑडियो आउटपुट निष्क्रिय कर सकते हैं. ऑडियो डिकोडिंग चरण इस प्रकार कुछ प्रसंस्करण शक्ति की बचत, जगह नहीं ले जाएगा.

en: You can enforce the height of the video snapshot. By default it will keep the original height (-1). Using 0 will scale the height to keep the aspect ratio.
hi: आप वीडियो स्नैपशॉट की ऊँचाई को लागू कर सकते हैं. डिफ़ॉल्ट रूप से यह मूल ऊँचाई (-1) रखेगा. 0 का उपयोग अभिमुखता अनुपात बनाए रखने के लिए ऊँचाई को घटा-बढ़ा सकता है.

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (X coordinate).
hi: आप वीडियो विंडो के ऊपरी बाएँ कोने (एक्स समन्वय) की स्थिति लागू कर सकते हैं.

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (Y coordinate).
hi: आप वीडियो विंडो (वाई निर्देशांक) के शीर्ष बाएं कोने की स्थिति लागू कर सकते हैं.

en: You can enforce the video height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
hi: आप वीडियो ऊंचाई को लागू कर सकते हैं. डिफ़ॉल्ट (-1) रूप से  VLC वीडियो विशेषताओं के अनुकूल होगा.

en: You can enforce the video width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
hi: आप वीडियो चौड़ाई को लागू कर सकते हैं. डिफ़ॉल्ट रूप से (-1) वीएलसी वीडियो विशेषताओं के लिए अनुकूल होगा.

en: You can enforce the width of the video snapshot. By default it will keep the original width (-1). Using 0 will scale the width to keep the aspect ratio.
hi: आप वीडियो स्नैपशॉट की चौड़ाई लागू कर सकते हैं. डिफ़ॉल्ट रूप से यह मूल चौड़ाई (-1) रखेगा. 0 का उपयोग करने से अभिमुखता अनुपात बनाए रखने के लिए चौड़ाई घट-बढ़ सकती है.

en: You can enter here a default stream output chain. Refer to the documentation to learn how to build such chains. Warning: this chain will be enabled for all streams.
hi: आप यहां एक आरंभिक स्ट्रीम आउटपुट श्रृंखला दर्ज कर सकते हैं. इस तरह की श्रृंखला बनाने की विधि जानने के लिए प्रलेखन देखें। चेतावनी: यह श्रृंखला सभी स्ट्रीम के लिए सक्षम की जाएगी.

en: You can give a comma-separated list of inputs that will be concatenated together after the normal one.
hi: आप इनपुट की अल्पविराम से विच्छेदित सूची दे सकते हैं, जो सामान्य सूची के साथ पीछे जुड़ जाएगी.

en: You can manually give a list of bookmarks for a stream in the form "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"
hi: आप मैन्युअल रूप से "{नाम=बुकमार्क-नाम,समय=वैकल्पिक-समय-ऑफसेट,बाइट्स=वैकल्पिक-बाइट-ऑफसेट}, {...}" के रूप में स्ट्रीम के लिए बुकमार्क की एक सूची दे सकते हैं.

en: You can select "additional interfaces" for VLC. They will be launched in the background in addition to the default interface. Use a colon separated list of interface modules. (common values are "rc" (remote control), "http", "gestures" ...)
hi: आप वीएलसी के लिए "अतिरिक्त इंटरफेस" का चयन कर सकते हैं। उन्हें डिफ़ॉल्ट इंटरफ़ेस के अलावा पृष्ठभूमि में लॉन्च किया जाएगा। इंटरफ़ेस मॉड्यूल की विसर्ग से पृथक सूची का उपयोग करें। (सामान्य मूल्य "आरसी" (रिमोट कंट्रोल), "http", "इशारे" ...)

en: You can select control interfaces for VLC.
hi: आप VLC के लिए नियंत्रण इंटरफेस का चयन कर सकते हैं.

en: You can select local files with the following list and buttons.
hi: आप निम्नलिखित सूची और बटन के साथ स्थानीय फ़ाइलों का चयन कर सकते हैं.

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
hi: आप इस विकल्प का उपयोग उपशीर्षक को फिल्म के ऊपर या नीचे रखने के लिए कर सकते हैं. इसे कई भिन्न स्थितियों में रखकर देखें.

en: You can zoom the video by the specified factor.
hi: आप निर्दिष्ट कारक द्वारा वीडियो ज़ूम कर सकते हैं.

en: Your input can't be opened
hi: आपका निवेश नही खुल सकता है!

en: Zoom
hi: ज़ूम

en: Zoom In
hi: जूम - इन

en: Zoom Out
hi: ज़ूम आउट

en: Zoom video
hi: ज़ूम वीडियो

en: add --advanced to your command line to see advanced options.
hi: उन्नत विकल्प देखने के लिए अपनी कमांड लाइन में जोड़े - उन्नत

en: antiflicker video filter
hi: antiflicker वीडियो फिल्टर

en: audio
hi: ध्वनि

en: boolean
hi: बूलियन

en: decoder
hi: विसंकेतक

en: device, fifo or filename
hi: युक्ति, fifo या फ़ाइल नाम

en: device, fifo or filename to write yuv frames too.
hi: डिवाइस के FIFO, या YUV फ्रेम के भी लिखने के लिए फ़ाइल नाम.

en: fixed
hi: तय

en: float
hi: फ्लोट

en: full
hi: पूरा

en: height of the overlapping area (in %)
hi: अतिव्यापी क्षेत्र की ऊंचाई (% में)

en: integer
hi: इंटिजर

en: length of the overlapping area (in %)
hi: अतिव्यापी क्षेत्र की लंबाई (% में)

en: libprojectM effect
hi: libprojectM प्रभाव

en: middle position (in %)
hi: मध्य स्थिति (% में)

en: offsets
hi: ऑफसेट

en: packetizer
hi: packetizers

en: projectM configuration file
hi: projectM विन्यास फाइल

en: projectM preset path
hi: projectM पूर्व निर्धारित पथ

en: string
hi: स्ट्रिंग

en: vlc-snap
hi: vlc के - तस्वीर

en: x264 profile and level selection
hi: x264 प्रोफ़ाइल और स्तर चयन
