vlc 3.0.22 - en to tr translation catalogue (5973 entries)

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
tr: 
    İçerik vlc-help.txt dosyasına kaydedildi.

en: 
    Press the RETURN key to continue...
tr: 
    Sürdürmek için ENTER tuşuna basın...

en: 
    Warning: if you cannot access the GUI anymore, open a command-line window, go to the directory where you installed VLC and run "vlc -I qt"
tr: 
    Uyarı: Arayüze erişemiyorsanız, bir komut satırı penceresi açın, VLC programının kurulu olduğu klasöre gidin ve "vlc -I qt" komutunu çalıştırın

en:  (%1+ rated)
tr:  (%1+ değerlendirilmiş)

en:  .                      Show/Hide hidden files
tr:  .                      Gizli Dosyaları görüntüler/gizler

en:  /                      Look for an item
tr:  /                      Bir öge arar

en:  ;                      Look for the next item
tr:  ;                      Sonraki ögeye bakar

en:  <, >                   Next/Previous chapter
tr:  <, >                   Sonraki/önceki bölüm

en:  <enter>                Add the selected file to the playlist
tr:  <enter>                Seçili dosyayı oynatma listesine ekler

en:  <left>,<right>         Seek -/+ 1%%
tr:  <left>,<right>         Atlama -/+ 1%%

en:  <pageup>,<pagedown>    Navigate through the box page by page
tr:  <pageup>,<pagedown>    Kutuda sayfa sayfa dolaşır

en:  <space>                Add the selected directory to the playlist
tr:  <space>                Seçili klasörü oynatma listesine ekler

en:  <space>                Pause/Play
tr:  <space>                Duraklatır/oynatır

en:  <start>,<end>          Navigate to start/end of box
tr:  <start>,<end>          Kutunun başına/sonuna gider

en:  <up>,<down>            Navigate through the box line by line
tr:  <up>,<down>            Kutuda satır satır dolaşır

en:  <up>,<down>            Seek +/-5%%
tr:  <up>,<down>            Atlama +/-5%%

en:  A                      Add an entry
tr:  A                      Bir kayıt ekler

en:  B                      Show/Hide filebrowser
tr:  B                      Dosya tarayıcıyı görüntüler/gizler

en:  Chapter  : %ld/%d
tr: Bölüm  : %ld/%d

en:  Chapter  : %lld/%d
tr: Bölüm  : %lld/%d

en:  Ctrl-l                 Refresh the screen
tr:  Ctrl-l                 Ekranı yeniler

en:  D, <backspace>, <del>  Delete an entry
tr:  D, <backspace>, <del>  Bir kayıdı siler

en:  Esc                    Close Add/Search entry
tr:  Esc                    Kayıt ekleme/aramayı kapatır

en:  L                      Show/Hide messages box
tr:  L                      İletiler kutusunu görüntüler/gizler

en:  M                      Show/Hide metadata box
tr:  M                      Üst veriler kutusunu görüntüler/gizler

en:  O                      Reverse order Playlist by title
tr:  O                      Oynatma listesini parça adına göre tersten sıralar

en:  P                      Show/Hide playlist box
tr:  P                      Oynatma listesi kutusunu görüntüler/gizler

en:  Position : %s/%s
tr:  Konum : %s/%s

en:  Profile Name Missing
tr: Profil adı eksik

en:  R                      Toggle Repeat item
tr:  R                      Yinelenecek ögeyi seçer/bırakır

en:  S                      Show/Hide statistics box
tr:  S                      İstatistikler kutusunu görüntüler/gizler

en:  SRT Stream ID
tr:  SRT akışı kimliği

en:  Source   : %s
tr:  Kaynak  : %s

en:  Source: <no current item>
tr:  Kaynak: <no current item>

en:  Title    : %ld/%d
tr:  Başlık    : %ld/%d

en:  Title    : %lld/%d
tr:  Başlık    : %lld/%d

en:  Volume   : %3ld%%
tr:  Ses   : %3ld%%

en:  Volume   : ----
tr:  Ses   : ----

en:  Volume   : Mute
tr:  Ses   : Kapat

en:  [ h for help ]
tr:  [ yardım için h ]

en:  [, ]                   Next/Previous title
tr:  [, ]                   Sonraki/önceki başlık

en:  a, z                   Volume Up/Down
tr:  a, z                   Sesi açar/kısar

en:  b                      Cycle through video tracks
tr:  b                      Görüntü kayıtları arasında dolaşır

en:  c                      Cycle through audio tracks
tr:  c                      Ses kayıtları arasında dolaşır

en:  days
tr:  günde bir

en:  e                      Eject (if stopped)
tr:  e                      Çıkartır (durdurulmuş ise)

en:  f                      Toggle Fullscreen
tr:  f                      Tam Ekranı açar/kapatır

en:  f/s
tr:  k/s

en:  g                      Go to the current playing item
tr:  g                      Şu anda oynatılan ögeye gider

en:  h,H                    Show/Hide help box
tr:  h,H                    Yardım kutusunu görüntüler/gizler

en:  i                      Show/Hide info box
tr:  i                      Bilgi kutusunu görüntüler/gizler

en:  l                      Toggle Loop Playlist
tr:  l                      Oynatma listesi çevrimini açar/kapatır

en:  m                      Mute
tr:  m                      Sesi kapatır

en:  n, p                   Next/Previous playlist item
tr:  n, p                   Sonraki/önceki liste ögesine geçer

en:  o                      Order Playlist by title
tr:  o                      Oynatma listesini parça adına göre sıralar

en:  px
tr:  piksel

en:  q, Q, Esc              Quit
tr:  q, Q, Esc              Uygulamadan çıkar

en:  r                      Toggle Random playing
tr:  r                      Rastgele oynatmayı açar/kapatır

en:  s                      Stop
tr:  s                      Durdurur

en:  v                      Cycle through subtitles tracks
tr:  v                      Alt yazı kayıtları arasında dolaşır

en:  x                      Show/Hide objects box
tr:  x                      Nesneler kutusunu görüntüler/gizler

en: "Rating" to put in ASF comments.
tr: ASF yorumlarına eklenecek "Değerlendirme".

en: "U" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 120 for blue.
tr: Mavi ekran anahtar renginin "U" değeri (YUV değerleri olarak). 0 ile 255 arasındadır, mavi için 120'.

en: "V" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 90 for blue.
tr: Mavi ekran anahtar renginin "V" değeri (YUV değerleri olarak). 0 ile 255 arasındadır, mavi için 90.

en: #paste your VLM commands here
tr: #VLM komutlarını buraya yapıştırın

en: #separate commands with a new line or a semi-colon
tr: #komutları yeni bir satır ya da noktalı virgül ile ayırarak yazın

en: %.1f MHz (%d services)
    ~%s remaining
tr: %.1f MHz (%d hizmet)
    ~%s kaldı

en: %1 downloads
tr: %1 indirme

en: %@ stream to %@:%@
tr: %@ akışı %@ alıcısına:%@

en: %i tracks
tr: %i kayıt

en: %s
    Downloading... %s/%s %.1f%% done
tr: %s
    İndiriliyor... %s/%s %%%.1f tamamlandı

en: %s (Encoded Output)
tr: %s (kodlanmış çıkış)

en: %s Range
tr: %s Aralığı

en: %s bytes
tr: %s bayt

en: %u module was not displayed because it only has advanced options.
     | %u modules were not displayed because they only have advanced options.
tr[0]: %u modül yalnızca gelişmiş ayarlara sahip olduğundan görüntülenmiyor
tr[1]: %u modül yalnızca gelişmiş ayarlara sahip olduğundan görüntülenmiyor.

en: &About
tr: H&akkında

en: &Advanced Controls
tr: &Gelişmiş denetimler

en: &Advanced Open...
tr: Gelişmiş &aç...

en: &Apply
tr: &Uygula

en: &Aspect Ratio
tr: En boy or&anı

en: &Audio
tr: &Ses

en: &Cancel
tr: İ&ptal

en: &Chapter
tr: &Bölüm

en: &Clear
tr: &Temizle

en: &Close
tr: &Kapat

en: &Codec Information
tr: &Kodlayıcı/çözücü bilgileri

en: &Continue
tr: &Sürdür

en: &Crop
tr: &Kırp

en: &Deinterlace
tr: &Taramasızlık

en: &Deinterlace mode
tr: &Taramasızlık kipi

en: &Disc
tr: Di&sk

en: &Effects and Filters
tr: &Etkiler ve süzgeçler

en: &Enqueue
tr: Kuyruğa &ekle

en: &Faster
tr: &Daha hızlı

en: &File
tr: &Dosya

en: &Filter:
tr: &Süzgeç:

en: &Fingerprint
tr: &Parmak izi

en: &Fullscreen
tr: &Tam ekran

en: &Fullscreen Interface
tr: &Tam ekran arayüzü

en: &General
tr: &Genel

en: &Go
tr: &Atla

en: &Help
tr: &Yardım

en: &Hide VLC media player in taskbar
tr: VLC görev çu&buğunda görüntülenmesin

en: &Increase Volume
tr: Sesi &aç

en: &Install
tr: &Kur

en: &Jump Forward
tr: İ&leriye atla

en: &Manage
tr: &Yönetim

en: &Media
tr: Orta&m

en: &Messages
tr: İ&letiler

en: &Metadata
tr: Ü&st veri

en: &Mute
tr: S&esi kapat

en: &Network
tr: &Ağ

en: &No
tr: &Hayır

en: &Open File...
tr: D&osya aç...

en: &Open Media
tr: &Ortam aç

en: &Open Multiple Files...
tr: Bir&kaç dosya aç...

en: &Play
tr: &Oynat

en: &Playback
tr: &Oynatma

en: &Preferences
tr: &Ayarlar

en: &Quality
tr: &Kalite

en: &Quit
tr: Çı&k

en: &Recheck version
tr: &Güncellemeleri denetle

en: &Renderer
tr: &Gönderici

en: &Reset Preferences
tr: Ayarları &sıfırla

en: &Save
tr: &Kaydet

en: &Save Metadata
tr: Ü&st verileri kaydet

en: &Save as...
tr: &Farklı kaydet...

en: &Search:
tr: &Arama:

en: &Select
tr: &Seçin

en: &Start
tr: &Başlat

en: &Stereo Mode
tr: Çi&ft kanal kipi

en: &Stop
tr: &Durdur

en: &Stream
tr: &Akıt

en: &Stream...
tr: &Akıt...

en: &Track Synchronization
tr: Kayıt eşle&me

en: &Uninstall
tr: &Kaldır

en: &VLM Configuration
tr: &VLM yapılandırması

en: &Verbosity:
tr: &Ayrıntı:

en: &Video
tr: &Görüntü

en: &View
tr: Gö&rünüm

en: &Visualizations
tr: &Görselleştirmeler

en: &Yes
tr: &Evet

en: &Zoom
tr: &Yakınlaştır

en: (Delayed)
tr: (Gecikmiş)

en: (Hastened)
tr: (Hızlandırılmış)

en: (default disabled)
tr:  (varsayılan kapalı)

en: (default enabled)
tr: (varsayılan açık)

en: +----[ Remote control commands ]
tr: +----[ Uzaktan denetim komutları ]

en: +----[ end of help ]
tr: +----[ yardımın sonu ]

en: +-[Audio Decoding]
tr: +-[Ses Kodu Çözme]

en: +-[Incoming]
tr: +-[Gelen]

en: +-[Video Decoding]
tr: +-[Görüntü Kodu Çözme]

en: 0.35 (same as DVB-S)
tr: 0.35 (DVB-S ile aynı)

en: 0/90/180/270/mirror
tr: 0/90/180/270/yansıtma

en: 1 is explicit for SBR and implicit for PS (default), 2 is explicit hierarchical.
tr: 1 SBR için gizli, PS (varsayılan) için açıktır. 2 hiyerarşik olarak gizlidir.

en: 1-pass Quality-based VBR. Range 0 to 51.
tr: 1-geçişli Kalite tabanlı VBR. Aralığı: 0 - 51.

en: 10 bits
tr: 10 bit

en: 15 bits
tr: 15 bit

en: 16 bits
tr: 16 bit

en: 16 bytes
tr: 16 bayt

en: 1:1 Original
tr: 1:1 özgün

en: 1:2 Half
tr: 1:2 yarım

en: 1:4 Quarter
tr: 1:4 çeyrek

en: 1:File
tr: 1:Dosya

en: 2 Pass
tr: İki geçişli

en: 24 bits
tr: 24 bit

en: 24 bytes
tr: 24 bayt

en: 2:1 Double
tr: 2:1 iki kat

en: 2D
tr: 2B

en: 32 bits
tr: 32 bit

en: 32 bytes
tr: 32 bayt

en: 3D OpenGL spectrum visualization
tr: 3D OpenGL spektrum görselleştirmesi

en: 525 lines / 60 Hz
tr: 525 satır / 60 Hz

en: 6 MHz
tr: 6 Hz

en: 625 lines / 50 Hz
tr: 625 satır / 50 Hz

en: 7 MHz
tr: 7 Hz

en: 8 MHz
tr: 8 Hz

en: 8 bits
tr: 8 bit

en: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Welcome to VLC media player Help</h2><h3>Documentation</h3><p>You can find VLC documentation on VideoLAN's <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> website.</p><p>If you are a newcomer to VLC media player, please read the<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduction to VLC media player</em></a>.</p><p>You will find some information on how to use the player in the <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>How to play files with VLC media player</em></a>" document.</p><p>For all the saving, converting, transcoding, encoding, muxing and streaming tasks, you should find useful information in the <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a>.</p><p>If you are unsure about terminology, please consult the <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a>.</p><p>To understand the main keyboard shortcuts, read the <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">shortcuts</a> page.</p><h3>Help</h3><p>Before asking any question, please refer yourself to the <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>You might then get (and give) help on the <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, the <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailing-lists</a> or our IRC channel (<em>#videolan</em> on irc.freenode.net).</p><h3>Contribute to the project</h3><p>You can help the VideoLAN project giving some of your time to help the community, to design skins, to translate the documentation, to test and to code. You can also give funds and material to help us. And of course, you can <b>promote</b> VLC media player.</p></body></html>
tr: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>VLC ortam oynatıcısı Yardımına hoşgeldiniz</h2><h3>Belgeler</h3><p>VLC belgelerini VideoLAN <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> sitesinde bulabilirsiniz.</p><p>VLC ortam oynatıcıyı kullanmaya yeni başladıysanız <br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduction to VLC media player</em></a> belgesini okuyun.</p><p>Oynatıcıyı nasıl kullanacağınız ile ilgili bilgileri <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>How to play files with VLC media player</em></a>" belgesinde bulabilirsiniz.</p><p>Tüm kaydetme, dönüştürme, çoklama ve akış işlemleri için <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a> belgesi içinde yararlı bilgiler bulabilirsiniz.</p><p>Kullanılan deyimler hakkında yeterli bilginiz yoksa <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a> bölümünden yararlanabilirsiniz.</p><p>Temel kısayol tuşları hakkında <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">shortcuts</a>  sayfasından bilgi edinebilirsiniz.</p><h3>Yardım</h3><p>Bir soru sormadan önce <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a> bölümünden sık sorulan sorulara bakın.</p><p>Ayrıca <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, forum ve <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailing-lists</a> posta listesinden ya da IRC sohbet kanalımızdan ( <a href="http://www.videolan.org/webirc/"><em>#videolan</em></a> on irc.freenode.net ) sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.</p><h3>Projemizi destekleyin</h3><p>VideoLAN projesine zaman ayırarak, kullanıcılara yardım etmek, görsel tasarlamak, belgeleri çevirmek, uygulamayı denemek ve kod yazmak gibi çeşitli şekillerde katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca bize para ya da malzeme bağışında bulunabilirsiniz. Ve tabi ki VLC Ortam Oynatıcısının <b>tanıtımını</b> yapabilirsiniz.</p></body></html>

en: <p>In order to protect your privacy, <i>VLC media player</i> does <b>not</b> collect personal data or transmit them, not even in anonymized form, to anyone.</p>
    <p>Nevertheless, <i>VLC</i> is able to automatically retrieve information about the media in your playlist from third party Internet-based services. This includes cover art, track names, artist names and other meta-data.</p>
    <p>Consequently, this may entail identifying some of your media files to third party entities. Therefore the <i>VLC</i> developers require your express consent for the media player to access the Internet automatically.</p>
tr: <p>Kişisel bilgilerinizi korumak için, <i>VLC ortam oynatıcı</i> kişisel verilerinizi, herkese açık olsa bile <b>toplamaz ya da aktarmaz</b>.</p>
    <p>Ancak uygun seçeneği açtığınızda, <i>VLC</i> 3. şahıslara ait İnternet hizmetleri üzerinden, oynatma listenizdeki ortamlar hakkında bilgiler alabilir. Bunlar, kapak görselleri, kayıt adları, yayın ve diğer üst veriler gibi bilgilerden oluşur.</p>
    Bu durum bazı 3. şahıs kurumlarına ortam dosyalarınız hakkında bilgilerin aktarılmasına neden olur. Bu yüzden <i>VLC</i> geliştiricileri, ortam oynatıcısının otomatik olarak İnternet üzerine erişmesi için onayınızı ister.</p>

en: <p>Password for Web interface has not been set.</p><p>Please use --http-password, or set a password in </p><p>Preferences &gt; All &gt; Main interfaces &gt; Lua &gt; Lua HTTP &gt; Password.</p>
tr: <p>İnternet arayüzü parolası ayarlanmamış.</p><p>Lütfen --http-password komutuyla ya da </p><p>Ayarlar> Tüm> Temel arayüz > Lua > Lua HTTP > Parola bölümünden değiştirin.</p>

en: <p>VLC media player is a free and open source media player, encoder, and streamer made by the volunteers of the <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> community.</p><p>VLC uses its internal codecs, works on essentially every popular platform, and can read almost all files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and other media formats!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Help and join us!</span></a>
tr: <p>VLC ortam oynatıcısı, gönüllülerden oluşan <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> topluluğu tarafından geliştirilen, özgür ve açık kaynaklı bir ortam oynatma, kodlama ve akış sunma uygulamasıdır.</p><p>VLC kendi içsel kodlayıcı/çözücülerini kullanır, yaygın kullanılan tüm platformlarda çalışır ve neredeyse tüm dosya biçimlerini, CD, DVD, ağ akışları, yakalama kartları ve diğer ortam biçimlerini oynatabilir!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Siz de bize katılarak yardımcı olabilirsiniz!</span></a>

en: <p>VLC media player is a free and open source media player, encoder, and streamer made by the volunteers of the <a href="https://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> community.</p><p>VLC uses its internal codecs, works on essentially every popular platform, and can read almost all files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and other media formats!</p><p><a href="https://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Help and join us!</span></a>
tr: <p>VLC ortam oynatıcısı, gönüllülerden oluşan <a href="https://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> topluluğu tarafından geliştirilen, özgür ve açık kaynaklı bir ortam oynatma, kodlama ve akış sağlama uygulamasıdır.</p><p>VLC kendi içsel kodlayıcı/çözücülerini kullanır, yaygın kullanılan tüm platformlarda çalışır ve neredeyse tüm dosya biçimlerini, CD, DVD, ağ akışları, yakalama kartları ve diğer ortam biçimlerini oynatabilir!</p><p><a href="https://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Bize katılarak yardımcı olabilirsiniz!</span></a>

en: A SDP export is requested, but no URL is provided.
tr: SDP dışa aktarma isteği yapılmış ancak İnternet adresi yazılmamış.

en: A continuous tone at 22kHz can be sent on the cable. This normally selects the higher frequency band from a universal LNB.
tr: Kablodan sürekli 22kHz tonu gönderilebilir. Bu şekilde evrensel bir LNB üzerinde daha yüksek frekans bandı seçilebilir.

en: A description in SDP format is required to receive the RTP stream. Note that rtp:// URIs cannot work with dynamic RTP payload format (%u).
tr: RTP akışını almak için SDP biçiminin açıklaması gereklidir. rtp:// İnternet adreslerinin devingen RTP yük biçiminde çalışmayacağını unutmayın (%u).

en: A fixed video quantizer scale for VBR encoding (accepted values: 0.01 to 255.0).
tr: VBR kodlama için sabit kuantalama ölçeği. 0.01 ile 255.0 arasındaki değerler kabul edilir.

en: A list of visual effect, separated by commas.
    Current effects include: dummy, scope, spectrum, spectrometer and vuMeter.
tr: Virgül (,) ile ayrılmış olarak, görsel etkilerin listesi.
    Geçerli etkiler: sahte, skop, spektrum, spektrometre ve vuMetre.

en: A new version of VLC (%1.%2.%3%4) is available.
tr: Yeni bir VLC sürümü yayınlanmış: (%1.%2.%3%4)

en: A positive value means that the audio is ahead of the video
tr: Değer pozitif ise, ses görüntüden önce gelmektedir

en: A positive value means that the subtitles are ahead of the video
tr: Değer pozitif ise, alt yazı görüntüden önce gelmektedir

en: A single password restricts access to this interface.
tr: Bu arayüze erişimi engelleyen bir parola.

en: A sound font file (.SF2) is required for MIDI synthesis.
    Please install a sound font and configure it from the VLC preferences (Input / Codecs > Audio codecs > FluidSynth).
tr: MIDI sentezleme için bir ses türü dosyası (.SF2) gereklidir.
    Bir ses türü yükleyin ve VLC içinden yapılandırın (Giriş / Kodlayıcı/Çözücüler / Ses kodlayıcı/çözücüler / FluidSynth).

en: A/52 audio packetizer
tr: A/52 ses paketleyicisi

en: A/52 dynamic range compression
tr: A/52 devingen alan sıkıştırması

en: AAC audio decoder (using libfaad2)
tr: AAC ses kod çözücüsü (libfaad2 kullanır)

en: AAC extension
tr: AAC uzantısı

en: AACS Host certificate revoked.
tr: AACS sunucu sertifikası iptal edilmiş.

en: AACS MMC failed.
tr: AACS MMC tamamlanamadı.

en: ADF stream filter
tr: ADF akış süzgeci

en: ADPCM audio decoder
tr: ADPCM ses kod çözücüsü

en: AES key URI to place in playlist
tr: Oynatma listesine eklenecek AES anahtarının adresi

en: AES key file
tr: AES anahtar dosyası

en: AES3/SMPTE 302M audio decoder
tr: AES3/SMPTE 302M ses kod çözücüsü

en: AES3/SMPTE 302M audio packetizer
tr: AES3/SMPTE 302M ses paketleyicisi

en: AIFF demuxer
tr: AIFF tekleyicisi

en: ALSA audio capture
tr: ALSA ses yakalama

en: ALSA audio output
tr: ALSA ses çıkışı

en: AM Tuner mode
tr: AM alıcı kipi

en: AM Tuner mode. Can be one of Default (0), TV (1), AM Radio (2), FM Radio (3) or DSS (4).
tr: AM alıcı kipi. Varsayılan (0), TV (1), AM Radyo (2), FM Radyo (3) ya da DSS (4) olarak seçin.

en: AM radio
tr: AM radyo

en: AMD Frame Rate Doubler
tr: AMD kare hızını ikiye artırıcı

en: AMD VQ Enhancer
tr: AMD VQ genişletici

en: AOM video decoder
tr: AOM görüntü kod çözücüsü

en: APE/ID3 tags-skipping filter
tr: APE/ID3 etiketleri atlama süzgeci

en: ARIB STD-B25 Cam module
tr: ARIB STD-B25 kamera modülü

en: ARIB subtitles
tr: ARIB alt yazıları

en: ARIB subtitles decoder
tr: ARIB alt yazı kod çözücüsü

en: ARM NEON audio volume
tr: ARM NEON ses düzeyi

en: ARM NEON video chroma YUV->RGBA
tr: ARM NEON görüntü renk doygunluğu YUV->RGBA

en: ARM NEON video chroma conversions
tr: ARM NEON görüntü renk doygunluğu dönüşümleri

[ctx: ASCII]
en: VLC media player
tr: VLC ortam oynatıcısı

en: ASCII Art
tr: ASCII sanatı

en: ASCII-art video output
tr: ASCII sanatı görüntü çıkışı

en: ASF muxer
tr: ASF çoklayıcısı

en: ASF packet size -- default is 4096 bytes
tr: ASF paket boyutu -- varsayılan 4096 bayt

en: ASF/WMV demuxer
tr: ASF/WMV tekleyicisi

en: ASX playlist import
tr: ASX oynatma listesi içe aktarma

en: ATSC A/52 (AC-3) audio decoder
tr: ATSC A/52 (AC-3) ses kod çözücüsü

en: ATSC minor channel
tr: ATSC minör kanalı

en: ATSC reception parameters
tr: ATSC alma ayarları

en: AU demuxer
tr: AU tekleyicisi

en: AV1 video packetizer
tr: AV1 görüntü paketleyicisi

en: AVFoundation Audio Capture
tr: AVFoundation ses yakalama

en: AVFoundation Video Capture
tr: AVFoundation görüntü yakalama

en: AVFoundation audio capture module.
tr: AVFoundation ses yakalama modülü.

en: AVFoundation video capture module.
tr: AVFoundation görüntü yakalama modülü.

en: AVI demuxer
tr: AVI tekleyicisi

en: AVI muxer
tr: AVI çoklayıcısı

en: Abkhazian
tr: Abhazca

en: Abort
tr: Vazgeçi

en: About
tr: Hakkında

en: About VLC media player
tr: VLC ortam oynatıcısı hakkında

en: Above the Video
tr: Görüntünün üstünde

en: Abscissa of the capture region in pixels.
tr: Piksel olarak, yakalama bölgesinin yatay koordinatı.

en: Absolute delay
tr: Mutlak gecikme

en: Absolute delay - add absolute delay to each subtitle. Relative to source delay - multiply subtitle delay. Relative to source content - determine subtitle delay from its content (text).
tr: Mutlak gecikme: Her alt yazıya mutlak bir gecikme ekler. Kaynak gecikmesine göre: Alt yazı gecikmesini çarpar. Kaynak içeriğine göre: Alt yazı gecikmesini içeriğe (metne) göre belirler.

en: Acapella
tr: Akapella

en: Accelerated video output (Overlay)
tr: Hızlandırılmış görüntü çıkışı (giydirilmiş)

en: Accept 24 hours
tr: 24 saat için onayla

en: Accept certificate temporarily
tr: Sertifikayı geçici olarak kabul edin

en: Accept commands from this source. The CLI defaults to stdin ("*console"), but can also bind to a plain TCP socket ("localhost:4212") or use the telnet protocol ("telnet://0.0.0.0:4212")
tr: Bu kaynaktan gelen komutlar kabul edilir. CLI varsayılanı: stdin ("*console"). Ancak normal bir TCP soketi ("localhost:4212") ya da telnet iletişim kuralları ("telnet://0.0.0.0:4212") kullanılabilir

en: Accept commands over a Unix socket rather than stdin.
tr: Açıldığında, komutlar stdin yerine bir Unix soketinden kabul edilir.

en: Accept commands over a socket rather than stdin. You can set the address and port the interface will bind to.
tr: Açıldığında, komutlar stdin yerine soket üzerinden kabul edilir. Ayrıca arayüzün bağlanacağı adres ve kapı da belirtilebilir.

en: Accept permanently
tr: Kalıcı olarak onayla

en: Access advanced options to tweak the device
tr: Aygıtı ayarlamak için gelişmiş ayarlara bakın

en: Access module
tr: Erişim modülü

en: Access modules
tr: Erişim modülleri

en: Access output
tr: Erişim çıkışı

en: Access output module
tr: Çıkış modülü erişimi

en: Access output modules control the ways the muxed streams are sent. This setting allows you to always force a specific access output method. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each access output.
tr: Erişim çıkış modülleri, çoklanan akışların gönderim yöntemini belirler.  Bu ayar belli bir erişim çıkış yöntemine bağlı kalınmasını sağlar. Ancak bunu yapmasanız daha iyi olur.
    Onun yerine, her bir erişim çıkışının varsayılan parametrelerini düzenleyebilirsiniz.

en: Access to the stream is denied by the server configuration.
tr: Yayın akışına erişim sunucu yapılandırması nedeniyle reddedildi.

en: Access unit delimiters
tr: Erişim birimi sınırlayıcıları

en: Accessibility
tr: Erişilebilirlik

en: Accessibility type for all future passwords saved to the Keychain
tr: Keychain üzerine kaydedilecek tüm parolalar için erişim türü

en: Account that will be used for the connection.
tr: FTP bağlantısı için kullanılacak hesap türü.

en: Accuracy of RateControl
tr: Hız denetiminin kararlılığı

en: Acid Jazz
tr: Acid caz

en: Acid Punk
tr: Acid punk

en: Acoustic
tr: Akustik

en: Acquisition rate (in fps)
tr: Toplama hızı (kare/saniye)

en: Action
tr: Eylem

en: Actions
tr: Eylemler

en: Activate
tr: Etkinleştirme

en: Activate Transcoding
tr: Kodlama dönüştürmesi kullanılsın

en: Activate VNC polling. Do NOT activate for use as VDR ffnetdev client.
tr: VNC yoklaması açılır. VDR ffnetdev istemcisini kullanmak için açmayın.

en: Activate or deactivate autoscaling.
tr: Otomatik ölçeklemeyi açar ya da kapatır.

en: Activate or deactivate deinterlacing.
tr: Taramasızlığı açar ya da kapatır.

en: Activate the automatic notification of new versions of the software. It runs once every two weeks.
tr: Açıldığında, uygulamanın yeni sürümleri belirtilen günlerde otomatik olarak denetlenerek bildirilir.

en: Activate the updates availability notification
tr: Yeni güncellemeleri bildirilsin

en: Activate updates notifier
tr: Güncelleme denetimi ve bildirimleri

en: Active Extensions
tr: Etkin eklentiler

en: Active Format Descriptor line
tr: Etkin biçim belirteci satırı.

en: Active Format Descriptor value
tr: Etkin biçim belirteci değeri

en: Active regions
tr: Etkin bölgeler

en: Active windows
tr: Etkin pencereler

en: Actors
tr: Oyuncular

en: Adaptive
tr: Uyumlu

en: Adaptive B-frame decision
tr: Uyumlu B karesi kararı

en: Adaptive Logic
tr: Uyumluluk mantığı

en: Adaptive spatial transform size
tr: Uyumlu uzamsal dönüşüm boyutu

en: Add
tr: Ekle

en: Add &Subtitle File...
tr: Alt yazı do&syası ekle...

en: Add Directory...
tr: Klasör ekle...

en: Add EXT-X-ALLOW-CACHE:NO directive in playlist-file if this is disabled
tr: Kapatıldığında, oynatma listesi dosyasına EXT-X-ALLOW-CACHE:NO komutu eklenir.

en: Add File...
tr: Dosya ekle...

en: Add Folder...
tr: Klasör ekle...

en: Add Input
tr: Giriş ekle

en: Add Interface
tr: Arayüz ekle

en: Add Noise
tr: Gürültü ekleme

en: Add Subtitle File...
tr: Alt yazı dosyası ekle...

en: Add Subtitle File:
tr: Alt yazı dosyası ekle:

en: Add WAVE header
tr: WAVE başlığı eklensin

en: Add a YUV4MPEG2 header
tr: YUV4MPEG2 başlığı eklensin

en: Add a background
tr: Arka plan eklensin

en: Add a blurring effect
tr: Bulanıklaştırma etkisi eklensin

en: Add a delay effect to the sound
tr: Sese gecikme etkisi ekler.

en: Add a font effect to text to improve readability against different backgrounds.
tr: Açıldığında, farklı arka planlarda okunabilirliği artırmak için bir yazı türü etkisi eklenir.

en: Add a shadow
tr: Gölge eklensin

en: Add cover art from file
tr: Kapak görselini dosyadan yükleyin

en: Add destinations following the streaming methods you need. Be sure to check with transcoding that the format is compatible with the method used.
tr: Kullanacağınız akış yöntemlerinin yönlendirileceği hedef biçimini seçin. Kullanacağınız yöntem ile akışı dönüştüreceğiniz biçimin birbirleri ile uyumlu olduğuna emin olun.

en: Add logo
tr: Logo ekleme

en: Add new Preset...
tr: Hazır ayar ekle...

en: Add text
tr: Metin ekleme

en: Add to Playlist
tr: Oynatma listesine ekle

en: Add...
tr: Ekle...

en: Additional fonts directory
tr: Ek yazı türleri klasörü

en: Additional interfaces spawned by the Service. It should be specified at install time so the Service is properly configured. Use a comma separated list of interface modules. (common values are: logger, sap, rc, http)
tr: Hizmet tarafından dağıtılan ek arayüzler. Hizmetin doğru yapılandırılması için kurulum sırasında belirtilmelidir. Arayüz modüllerini virgül (,) ile ayrılmış bir liste şeklinde yazabilirsiniz (genel değerler: logger, sap, rc, http).

en: Additions or subtractions of pixels on the peak width.
tr: Tepe yüksekliğine eklenecek ya da çıkarılacak piksel sayısı.

en: Addons Manager
tr: Eklenti yöneticisi

en: Addons local storage installer
tr: Eklentiler yerel depolama kurucu

en: Addons local storage lister
tr: Eklentiler yerel depolama listeleyici

en: Address
tr: Adres

en: Address of the CDDB server to use.
tr: Kullanılacak CDDB sunucusunun adresi.

en: Address of the audio postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
tr: Ses art oluşturucu geri çağırma işlevinin adresi. Bu işlev, oluşturma ara bellekte iken çağrılacak.

en: Address of the audio prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
tr: Ses ön oluşturucu geri çağırma işlevinin adresi. Bu işlev, oluşturmanın yapılacağı ara belleği ayarlar.

en: Address of the get callback function
tr: Get geri çağırma işlevinin adresi

en: Address of the musicbrainz server to use.
tr: Kullanılacak MusicBrainz sunucusunun adresi.

en: Address of the release callback function
tr: Bırakma geri çağırma işlevinin adresi

en: Address of the video postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
tr: Görüntü art oluşturucu geri çağırma işlevinin adresi. Bu işlev, oluşturma ara bellekte iken çağrılacak.

en: Address of the video prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
tr: Görüntü ön oluşturucu geri çağırma işlevinin adresi. Bu işlev, oluşturmanın yapılacağı ara belleği ayarlar.

en: Address to bind to (helper setting for dst)
tr: Bağlanılacak adres (dst için yardımcı ayar)

en: Adds filtered gaussian noise
tr: Süzülmüş Gauss gürültüsü ekler

en: Adjust HDMI refresh rate to the video.
tr: Görüntünün HDMI yenileme hızını ayarlayın.

en: Adjust VLC priority
tr: VLC önceliği

en: Adjust pitch
tr: Perde ayarı

en: Adjust the current playback position
tr: Geçerli oynatma konumunu ayarla

en: Adjust the volume
tr: Sesi ayarla

en: Adjustments and Effects
tr: Ayarlar ve etkiler

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Advanced Buttons
tr: Gelişmiş düğmeler

en: Advanced Open File...
tr: Gelişmiş dosya aç...

en: Advanced Options
tr: Gelişmiş ayarlar

en: Advanced Preferences
tr: Gelişmiş ayarlar

en: Advanced Widget
tr: Gelişmiş araç

en: Advanced options...
tr: Gelişmiş ayarlar...

en: Advanced settings
tr: Gelişmiş ayarlar

en: Advanced settings. Use with care...
tr: Gelişmiş ayarlar. Dikkatli kullanın...

en: Afrikaans
tr: Afrikaanca

en: After first unlock
tr: Kilit ilk kez açıldığında

en: After first unlock, on this device only
tr: Kilit ilk kez açıldığında, yalnızca bu aygıt üzerinde

en: Albanian
tr: Arnavutça

en: Album
tr: Albüm

en: Album Artist
tr: Albüm sanatçısı

en: Album art filename
tr: Albüm kapağı dosya adı

en: Album replay gain
tr: Albüm yeniden oynatma kazancı

en: All
tr: Ayrıntılı

en: All Files
tr: Tüm dosyalar

en: All Layers
tr: Tüm katmanlar

en: Allow automatic icon changes
tr: Simge otomatik olarak değiştirilebilsin

en: Allow cache
tr: Ön bellek kullanılsın

en: Allow metadata network access
tr: Üst verilere ağ üzerinden erişilebilsin

en: Allow non specification compliant speedup tricks. Faster but error-prone.
tr: Standart dışı hızlandırma hilelerine izin verir. Daha hızlıdır ancak hata yapabilir.

en: Allow only one instance
tr: Yalnızca tek bir kopya çalışsın

en: Allow only one running instance
tr: Yalnızca tek kopya çalışsın

en: Allow other applications to control VLC using the D-Bus MPRIS protocol.
tr: VLC uygulamasının diğer uygulamalar tarafından D-Bus MPRIS iletişim kuralı ile denetlenebilmesini sağlar.

en: Allow real-time priority
tr: Gerçek zamanlı öncelik kullanılsın

en: Allow speed tricks
tr: Hız hileleri kullanılsın

en: Allow the use of the Intel Media SDK software implementation of the codecs if no QuickSync Video hardware acceleration is present on the system.
tr: Açıldığında, sistemde donanımsal QuickSync Görüntü hızlandırıcısı yoksa, kodlayıcı/çözücüler için Intel Ortam SDK yazılımı kullanılır.

en: Allow to build directory index
tr: Klasör dizini oluşturulsun

en: Allowed variance in average bitrate (in kbits/s).
tr: kbit/s olarak, izin verilen ortalama bit hızı değişimi.

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you open a file in your file manager. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it.
tr: Bazen VLC yazılımının yalnızca tek bir kopyasının çalışması istenebilir. Örneğin, VLC yazılımı bazı ortam türleri ile ilişkilendirildiyse, her çift tıklanan dosyanın, yeni bir VLC kopyası açması istenmeyebilir. Bu seçenek, açılmak istenen dosyanın zaten çalışmakta olan VLC kopyasında oynatılmasını ya da oynatma listesi sırasına eklenmesini sağlar.

en: Allows B-frames to be used as references for predicting other frames. Keeps the middle of 2+ consecutive B-frames as a reference, and reorders frame appropriately.
     - none: Disabled
     - strict: Strictly hierarchical pyramid
     - normal: Non-strict (not Blu-ray compatible)
tr: Açıldığında, diğer karelerin öngürülmesinde B kareleri referans olarak kullanılır. 2+ ardışık B karesinin ortası referans olarak alınır ve kare yeniden uygun şekilde sıralanır.
     - none: Kapalı
     - strict: Sıkı hiyerarşik piramit
     - normal: Sıkı olmayan (Blu-Ray ile uyumsuz).

en: Allows a user to specify an extra pmt (pmt_pid=pid:stream_type[,...]).
tr: Bu seçenek, kullanıcının fazladan pmt belirtebilmesini sağlar (pmt_pid=pid:stream_type[,...]).

en: Allows each 8x8 or 16x8 partition to independently select a reference frame, as opposed to only one ref per macroblock.
tr: Bu seçenek, her büyük bloğa karşı gelen yalnızca bir referans karesi için bağımsız olarak 8x8 ya da 16x8 bölüm seçilmesine izin verir.

en: Allows you to force the aspect ratio of the video.
tr: Görüntünün en boy oranının dayatılmasını sağlar.

en: Allows you to set Teletext configuration (id=line1-lineN with both fields).
tr: Teletext yapılandırmasını ayarlar (her iki alanda da kod=satır1-satırN).

en: Allows you to set Teletext language (page=lang/type,...).
tr: Teletext dilini ayarlar (sayfa=dil/tür,...).

en: Allows you to set audio configuration (id=group,pair:id=group,pair...).
tr: Ses yapılandırmasının yapılmasını sağlar (kod=grup, çift:kod=grup,çift...).

en: Allows you to set the ES ID of the video.
tr: Görüntünün temel akış kodunu ayarlamanızı sağlar.

en: Allows you to set the desired link of the board for the capture (starting at 0).
tr: Yakalama için kartın istenen bağlantısının ayarlanmasını sağlar (numaralar sıfırdan başlar)

en: Allows you to specify a "copyright" metadata for an input.
tr: Bir girişin, "copyright" telif hakkı üst verisinin belirtilmesini sağlar.

en: Allows you to specify a "date" metadata for an input.
tr: Bir girişin, "date" tarih üst verisinin belirtilmesini sağlar.

en: Allows you to specify a "description" metadata for an input.
tr: Bir girişin, "description" açıklama üst verisinin belirtilmesini sağlar.

en: Allows you to specify a "genre" metadata for an input.
tr: Bir girişin, "genre" tür üst verisinin belirtilmesini sağlar.

en: Allows you to specify a "title" metadata for an input.
tr: Bir girişin, "title" başlık üst verisinin belirtilmesini sağlar.

en: Allows you to specify a "url" metadata for an input.
tr: Bir girişin, "url" İnternet adresi üst verisinin belirtilmesini sağlar.

en: Allows you to specify an "artist" metadata for an input.
tr: Bir girişin, "artist" sanatçı üst verisinin belirtilmesini sağlar.

en: Allows you to specify an "author" metadata for an input.
tr: Bir girişin, "author" yazar üst verisinin belirtilmesini sağlar.

en: Alpha blending transparency mask. Uses a png alpha channel.
tr: Alfa harmanlamalı saydamlık maskesi. Bir png alfa kanalını kullanılır.

en: Alpha mask
tr: Alfa maskesi

en: Alpha mask video filter
tr: Alfa maskesi görüntü süzgeci

en: Alpha of the blended image
tr: Harmanlanmış görselin alfası

en: Alpha transparency value (default 255)
tr: Alfa saydamlık değeri (varsayılan 255)

en: Alpha value of the earliest subtitle, where 0 is fully transparent and 255 is fully opaque.
tr: En erken alt yazının alfa değeri. 0: Saydam, 255: Tamamen mat anlamına gelir.

en: Alpha with which the blend image is blended
tr: Harmanlanmış görsel harmanlandığında alfa

en: Also known as DWT levels
tr: DWT düzeyleri olarak da bilinir.

en: AltLine
tr: Değişken satır

en: Alternative
tr: Alternatif

en: Alternative Rock
tr: Alternatif rock

en: AltiVec conversions from
tr: Şundan AltiVec dönüşümleri

en: Always
tr: Her zaman

en: Always Fit &Window
tr: Her zaman &pencereye sığdır

en: Always continue media playback
tr: Her zaman ortam oynatılması sürdürülsün

en: Always fix
tr: Her zaman onarılsın

en: Always on &top
tr: &Her zaman üstte

en: Always on top
tr: Her zaman üstte

en: Always output HDR
tr: Her zaman HDR kullanılsın

en: Always place the video window on top of other windows.
tr: Açıldığında, Görüntü penceresi her zgaman diğer pencerelerin üzerinde tutulur.

en: Always reset audio start level to:
tr: Ses başlangıç düzeyi her zaman şuna ayarlansın:

en: Always visible
tr: Her zaman görüntülensin

en: Always write to the same file
tr: Her zaman aynı dosyaya yazılsın

en: Always write to the same file instead of creating one file per image. In this case, the number is not appended to the filename.
tr: Açıldığında, her görsel için ayrı bir dosya oluşturulmak yerine hep aynı dosyaya yazılır. Bu durumda sayı dosya adına eklenir.

en: Always, on this device only
tr: Her zaman, yalnızca bu aygıt üzerinde

en: Ambisonics renderer and binauralizer
tr: Küresel ortam sesi oluşturucu ve iki kulak dönüştürücü

en: Amharic
tr: Habeşçe

en: Amount by which to scale the picture before sending it to the internal OpenCV filter
tr: İçsel OpenCV süzgecine gönderilmeden önce görüntünün ölçeklenme miktarı

en: Amount of gain in delayed left signal into right and vice versa. Gives a delay effect of left signal in right output and vice versa which gives widening effect.
tr: Soldan sağa ve sağdan sola geciktirilmiş sinyalin kazancı. Sol sinyalin sağa, sağ sinyalin sola gecikmesini artırarak genişlik hissi oluşturur.

en: Amount of movement required for a mouse gesture to be recorded.
tr: Kaydedilmiş bir fare hareketi için gereken hareket miktarı.

en: Amount of prefiltering
tr: Ön süzme miktarı

en: Amount of time (in ms) to wait before aborting network reception of data. Note that there will be 10 retries before completely giving up.
tr: Milisaniye olarak, ağdan veri gelmesini beklemekten vazgeçilecek süre. Tamamen vazgeçilmeden önce 10 kez deneneceğini unutmayın.

en: Amplification
tr: Güçlendirme

en: An error occurred while checking for updates...
tr: Güncellemeler denetlenirken bir hata oluştu...

en: Anaglyph
tr: Anaglif

en: Anaglyph 3D
tr: Anaglif 3B

en: Android Window
tr: Android penceresi

en: Android log
tr: Android günlüğü

en: Android log using logcat
tr: Logcat kullanan Android günlüğü.

en: Android native window
tr: Android doğal penceresi

en: Angle
tr: Açı

en: Angle in degrees
tr: Derece olarak çevirme açısı

en: Angle in degrees (0 to 359)
tr: Derece olarak 0 ile 359 arasında çevirme açısı

en: Animation
tr: Canlandırma

en: Announce this session with SAP.
tr: Açıldığında, bu oturum SAP ile duyurulur.

en: Antenna
tr: Anten

en: Anti-Flickering
tr: Titreşim önleme

en: Anti-transpose
tr: Ters devrik

en: Any
tr: Tümü

en: Any field
tr: Herhangi bir alan

en: Appearance
tr: Görünüm

en: Append '-converted' to filename
tr: Dosya adına '-converted' eklensin

en: Append to existing file
tr: Var olan dosyaya eklensin

en: Append to file
tr: Var olan dosyaya eklensin

en: Append to file if it exists instead of replacing it.
tr: Açıldığında, dosya zaten varsa, üzerine yazılmak yerine sonuna eklenir.

en: Apple Remote and media keys
tr: Apple Remote ve ortam tuşları

en: Application
tr: Uygulama

en: Application level hotkey
tr: Uygulama düzeyinde kısayol tuşu

en: Applications
tr: Uygulamalar

en: Applies a dark theme to the style.
tr: Biçeme koyu kipi uygular.

en: Apply
tr: Uygula

en: Apply a delay to all subtitles (in 1/10s, eg 100 means 10s).
tr: Tüm alt yazılar geciktirilsin (1/10 s olarak, örneğin 100 değeri 10 saniye anlamına gelir).

en: Apply cartoon effect
tr: Çizgi film etkisi uygulansın

en: Apply cartoon effect. It is only used by "gradient" and "edge".
tr: Çizgi film etkisi uygular. Yalnızca "Değişim" ve "Kenar" ile kullanılır.

en: Apply color gradient or edge detection effects
tr: Renk değişimi ya da eşik algılama etkilerini uygular.

en: Apply profile at next launch
tr: Sonraki başlatmada profili uygula

en: Aqua
tr: Camgöbeği

en: Arabic
tr: Arapça

en: Arabic (ISO 8859-6)
tr: Arapça (ISO 8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
tr: Arapça (Windows-1256)

en: Are you sure you want to reset your VLC media player preferences?
tr: VLC ortam oynatıcı ayarlarını sıfırlamak istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you wish to create the stream?
tr: Akışı oluşturmak istediğinize emin misiniz?

en: Area
tr: Alan

en: Armenian
tr: Ermenice

en: Arranger
tr: Düzenleyen

en: Art Director
tr: Sanat yönetmeni

en: Art and meta fetchers
tr: Kapak ve üst veri getiriciler

en: Artist
tr: Sanatçı

en: Artist metadata
tr: Sanatçı üst verisi

en: Artwork URL
tr: Kapak adresi

en: Ascending
tr: Artan

en: Ask
tr: Sorulsun

en: Ask for action
tr: Ne yapılacağı sorulsun

en: Ask for network policy at start
tr: Başlangıçta ağ ilkesi onayı sorulsun

en: Aspect Ratio
tr: En boy oranı

en: Aspect Ratio of the source picture.
tr: Kaynak görselin en-boy oranı.

en: Aspect ratio
tr: En boy oranı

en: Aspect ratio (4:3, 16:9). Default assumes square pixels.
tr: En boy oranı  (4:3, 16:9). Pikseller varsayılan olarak kare kabul edilir.

en: Aspect ratio of the individual displays building the wall.
tr: Duvarı oluşturan ekranların ayrı ayrı en boy oranları.

en: Aspect ratio selector
tr: En boy oranı seçici

en: Aspect ratio: %s
tr: En boy oranı: %s

en: Assamese
tr: Assamca

en: Assign
tr: Ata

en: Assign a fixed Network ID (for SDT table)
tr: SDT tablosu için sabit bir ağ kodu atayın.

en: Assign a fixed PID to the PMT
tr: PMT için sabit bir işlem kodu (PID) atar.

en: Assign a fixed PID to the SPU.
tr: SPU için sabit bir işlem kodu (PID) atar.

en: Assign a fixed PID to the audio stream.
tr: Ses akışına sabit bir işlem kodu (PID) atar.

en: Assign a fixed PID to the video stream. The PCR PID will automatically be the video.
tr: Görüntü akışına sabit bir işlem kodu (PID) atar. Program saat referansının (PCR) işlem kodu (PID) otomatik olarak görüntü olur.

en: Assign a fixed Transport Stream ID.
tr: Sabit bir aktarılan akış kodu atayın.

en: Assign a program number to each PMT. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
tr: Her bir PMT için bir program numarası atar. Bu özelliğin kullanılabilmesi için "İşlem kodu temel akış koduna ayarlansın" seçeneği açık olmalıdır.

en: Attachment
tr: Ek

en: Attachment input
tr: Ek girişi

en: Attack
tr: Kalkma

en: Attack time
tr: Kalkma süresi

en: Attenuation
tr: Zayıflama

en: Attenuation, begin (in %)
tr: Zayıflama, başlangıç (%)

en: Attenuation, end (in %)
tr: Zayıflama, bitiş (%)

en: Attenuation, middle (in %)
tr: Zayıflama, orta (%)

en: Audio
tr: Ses

en: Audio &Device
tr: Ses &aygıtı

en: Audio &Track
tr: &Ses kaydı

en: Audio Bar Graph Video
tr: Ses çubuk çizelgesi görüntüsü

en: Audio Bar Graph Video sub source
tr: Ses çubuk çizelgesi görüntü alt kaynağı

en: Audio CD
tr: Ses CD

en: Audio CD - Track %02i
tr: Ses CD - kayıt %02i

en: Audio CD device
tr: Ses CD aygıtı

en: Audio CD input
tr: Ses CD girişi

en: Audio Delay
tr: Ses gecikmesi

en: Audio Device
tr: Ses aygıtı

en: Audio Device: %s
tr: Ses aygıtı: %s

en: Audio ES
tr: Ses temel akışı

en: Audio Effects
tr: Ses etkileri

en: Audio Effects...
tr: Ses etkileri...

en: Audio Files
tr: Ses dosyaları

en: Audio Fingerprinting
tr: Ses parmak izi çıkarma

en: Audio PID
tr: Ses işlem kodu

en: Audio Settings
tr: Ses ayarları

en: Audio Spatializer
tr: Uzamsal ses

en: Audio Track
tr: Ses kaydı

en: Audio and Subtitles
tr: Ses ve alt yazı

en: Audio balance
tr: Ses dengesi

en: Audio bitrate
tr: Ses bit hızı

en: Audio bits per sample
tr: Örnek başına ses biti sayısı

en: Audio callback data
tr: Ses geri çağırma verileri

en: Audio capture
tr: Ses yakalama

en: Audio capture (ALSA)
tr: Ses yakalama (ALSA)

en: Audio capture (PulseAudio)
tr: Ses yakalama (PulseAudio)

en: Audio channel remapper
tr: Ses kanalları düzenleyici

en: Audio channels
tr: Ses kanalları

en: Audio channels in input stream. Numeric value >0. Default is 2.
tr: Giriş akışındaki ses kanalları. Sayısal değer >0. Varsayılan değer 2.

en: Audio codec
tr: Ses Kodlayıcı/Çözücü

en: Audio codecs
tr: Ses kodlayıcı/çözücüleri

en: Audio configuration
tr: Ses yapılandırması

en: Audio connection
tr: Ses bağlantısı

en: Audio connection for DeckLink output.
tr: DeckLink çıkışının ses bağlantısı.

en: Audio connection to use for DeckLink captures. Valid choices: embedded, aesebu, analog. Leave blank for card default.
tr: DeckLink yakalamalarında kullanılacak ses bağlantısı. Geçerli değerler: embedded, aesebu ve analog. Kart varsayılanını kullanmak için boş bırakın.

en: Audio delay %i ms
tr: Ses gecikmesi %i ms

en: Audio delay down
tr: Ses gecikmesini azaltma

en: Audio delay up
tr: Ses gecikmesini artır

en: Audio description for the visually impaired
tr: Görme engelliler için sesli açıklama

en: Audio desynchronization compensation
tr: Ses eşleme dengelemesi

en: Audio device is not configured
tr: Ses aygıtı yapılandırılmamış

en: Audio device name
tr: Ses aygıtının adı

en: Audio encoder
tr: Ses kodlayıcısı

en: Audio filter
tr: Ses süzgeci

en: Audio filter for A/52/DTS->S/PDIF encapsulation
tr: A/52/DTS->S/PDIF paketlemesi için ses Süzgeci

en: Audio filter for PCM format conversion
tr: PCM biçim dönüşümü için ses süzgeci

en: Audio filter for band-limited interpolation resampling
tr: Bant sınırlı ara değerleri bulan yeniden örnekleme ses süzgeci

en: Audio filter for simple channel mixing
tr: Basit kanal karıştırma için ses süzgeci

en: Audio filter for trivial channel mixing
tr: Önemsiz kanal karıştırma için ses süzgeci

en: Audio filtering failed
tr: Ses süzülemedi

en: Audio filters
tr: Ses süzgeçleri

en: Audio filters are used to process the audio stream.
tr: Ses süzgeçleri, ses akışlarını işlemede kullanılır.

en: Audio filters will be applied to the audio streams (after conversion filters are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
tr: Dönüştürme süzgeçleri uygulandıktan sonra ses akışlarına uygulanacak ses süzgeçleri. Süzgeç listesini virgül (,) ile ayırarak yazın.

en: Audio gain
tr: Ses kazancı

en: Audio input
tr: Ses girişi

en: Audio input of the card to use (see debug).
tr: Kullanılacak kart ses girişi (hata ayıklamaya bakın).

en: Audio input pin
tr: Ses giriş ucu

en: Audio language
tr: Ses dili

en: Audio memory
tr: Ses belleği

en: Audio memory output
tr: Ses belleği çıkışı

en: Audio mode
tr: Ses kipi

en: Audio output URL
tr: Ses çıkışı adresi

en: Audio output access method
tr: Ses çıkışı erişim yöntemi

en: Audio output back-end interface.
tr: Ses çıkışı arka uç arayüzü.

en: Audio output channels
tr: Ses çıkış kanalları

en: Audio output device
tr: Ses çıkış aygıtı

en: Audio output device (using ALSA syntax).
tr: Ses çıkış aygıtı (ALSA yazımını kullanarak).

en: Audio output failed
tr: Ses çıkışı hata verdi

en: Audio output module
tr: Ses çıkış modülü

en: Audio output muxer
tr: Ses çıkışı çoklayıcısı

en: Audio output pin
tr: Ses çıkış ucu

en: Audio output volume step
tr: Ses çıkış düzeyi adımı

en: Audio part of the BarGraph function
tr: Çubuk çizelge işlevinin ses kısmı

en: Audio pitch changer
tr: Ses perdesi değiştirici

en: Audio port
tr: Ses bağlantı noktası

en: Audio postrender callback
tr: Ses art oluşturucu geri çağırması

en: Audio prerender callback
tr: Ses ön oluşturucu geri çağırması

en: Audio resampler
tr: Ses yeniden örnekleme

en: Audio sample rate
tr: Ses örnekleme hızı

en: Audio sample rate in Hertz. Default is 48000 Hz.
tr: Hertz olarak, ses örnekleme hızı. Varsayılan değer 48000 Hz.

en: Audio samplerate (Hz)
tr: Ses Örnekleme hızı (Hz)

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink captures. 0 disables audio input.
tr: DeckLink yakalamalarında kullanılacak Hz olarak ses örnekleme hızı. 0 değeri ses girişini kapatır.

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink output. 0 disables audio output.
tr: Hz olarak, DeckLink çıkışının ses örnekleme hızı. 0 değeri ses çıkışını kapatır.

en: Audio settings
tr: Ses ayarları

en: Audio tempo scaler synched with rate
tr: Hız ile eşzamanlı ses temposu ölçekleyici

en: Audio track
tr: Ses kaydı

en: Audio track ID
tr: Ses kaydı kodu

en: Audio track synchronization:
tr: Ses kaydı eşlemesi:

en: Audio track: %s
tr: Ses kaydı: %s

en: Audio visualizations
tr: Ses görselleştirmeleri

en: Audio volume
tr: Ses düzeyi

en: Audio volume in hundredths of decibels (dB).
tr: Desibelin yüzde biri olarak ses düzeyi (dB).

en: Audio/Video
tr: Ses/görüntü

en: Audio/Video decoder (using OpenMAX IL)
tr: OpenMAX IL kullanan ses/görüntü kod çözücüsü

en: AudioToolbox MIDI synthesizer
tr: AudioToolbox MIDI sentezleyici

en: Audiobar Graph
tr: Çubuk ses çizelgesi

en: Augment contrast between contours.
tr: Kontuarlar arasındaki farkı büyütür.

en: Augmented reality ball game
tr: Gerçekliği artırılmış top oyunu

en: Author
tr: Yazar

en: Author metadata
tr: Yazar üst verisi

en: Author to put in ASF comments.
tr: ASF yorumlarına eklenecek yazar.

en: Authors
tr: Geliştirenler

en: Auto
tr: Otomatik

en: Auto connection
tr: Otomatik bağlantı

en: Auto raising the interface:
tr: Otomatik arayüz açma:

en: Auto re-connect
tr: Otomatik yeniden bağlantı kurulsun

en: Auto shuffle
tr: Otomatik karıştır

en: Auto shuffle delay during game
tr: Oyun boyunca otomatik karıştırılır

en: Auto solve
tr: Otomatik çözme

en: Auto solve delay during game
tr: Oyun boyunca gecikme otomatik çözülür

en: Auto start
tr: Otomatik başlatılsın

en: Auto-playback of new items
tr: Yeni ögeler otomatik olarak oynatılsın

en: Autodel
tr: Otomatik silme

en: Autodetect subtitle files
tr: Alt yazılar otomatik olarak bulunsun

en: Automatic
tr: Otomatik

en: Automatic brightness
tr: Otomatik parlaklık

en: Automatic chroma gain
tr: Otomatik renk doygunluğu kazancı

en: Automatic gain
tr: Otomatik kazanç

en: Automatic hue
tr: Otomatik renk tonu

en: Automatic white balance
tr: Otomatik beyaz dengesi

en: Automatically add/delete input streams
tr: Giriş akışları otomatik olarak eklensin/çıkarılsın

en: Automatically adjust the picture brightness.
tr: Görüntü parlaklığı otomatik olarak ayarlanır.

en: Automatically adjust the picture hue.
tr: Görüntü renk tonu otomatik olarak ayarlanır.

en: Automatically adjust the picture white balance.
tr: Görüntü beyaz dengesi otomatik olarak ayarlanır.

en: Automatically check for updates
tr: Güncellemeler otomatik olarak denetlensin

en: Automatically connect VLC input ports to available output ports.
tr: VLC giriş bağlantı noktalarını otomatik olarak uygun çıkış bağlantı noktalarına bağlar.

en: Automatically connect to writable clients
tr: Yazılabilir istemcilere otomatik olarak bağlanılsın

en: Automatically control the chroma gain.
tr: Renk doygunluğu kazancı otomatik olarak ayarlanır.

en: Automatically detect a subtitle file, if no subtitle filename is specified (based on the filename of the movie).
tr: Açıldığında, görüntü dosyası ile aynı adı taşıyan bir alt yazı dosyası bulunamaz ise alt yazı dosyası bulunmaya çalışılır.

en: Automatically load the extensions module on startup.
tr: Açıldığında, eklentiler modülü başlangıçta otomatik olarak yüklenir.

en: Automatically preparse items
tr: Ögeleri önceden otomatik olarak işlensin

en: Automatically preparse items added to the playlist (to retrieve some metadata).
tr: Oynatma listesindeki ögeler otomatik olarak önceden ayrıştırılır (bazı üst verileri almak için)

en: Automatically resize and pad a video
tr: Görüntü otomatik olarak boyutlandırılıp dolgulansın

en: Automatically set the video gain.
tr: Görüntü kazancı otomatik olarak ayarlanır.

en: Automatically start playing the playlist content once it's loaded.
tr: Açıldığında, oynatma listesi yüklendiğinde otomatik olarak oynatılmaya başlanır.

en: Automatically try to reconnect to the stream in case of a sudden disconnect.
tr: Açıldığında, bağlantı kesildiğinde, otomatik olarak akışa yeniden bağlanılmaya çalışılır.

en: Autoscale video
tr: Görüntü otomatik ölçeklendirilsin

en: Avahi Renderer Discovery
tr: Avahi oluşturucu arayıcı

en: Average bitrate tolerance
tr: Ortalama bit hızı toleransı

en: Averaging period for the maximum local bitrate (in kbits).
tr: kbit/s olarak, en yüksek yerel bit hızı için ortalama hesaplama aralığı.

en: Avformat demuxer
tr: Avformat tekleyicisi

en: Avformat mux
tr: Avformat çoklayıcısı

en: Avformat muxer
tr: Avformat çoklayıcısı

en: Azerbaijani
tr: Azerbaycanca

en: A→B Loop
tr: A→B çevrimi

en: B-frames between I and P
tr: I ve P arasındaki B kareleri

en: B4S playlist import
tr: B4S oynatma listesi içe aktarma

en: BPG image decoder
tr: BPG görsel kod çözücüsü

en: Back
tr: Geri

en: Background
tr: Arka plan

en: Background Color
tr: Arka plan rengi

en: Background Opacity
tr: Arka plan saydamlığı

en: Background art fits window's size.
tr: Arka plan görseli pencere boyutuna sığdırılsın.

en: Background color
tr: Arka plan rengi

en: Background opacity
tr: Arka plan matlığı

en: Backlight compensation
tr: Arkadan aydınlatma dengelemesi

en: Backspace
tr: Geriye silme

en: Backward
tr: Geri

en: Balance of the audio input.
tr: Ses girişinin dengesi.

en: Ball
tr: Top

en: Ball color
tr: Top rengi

en: Ball size
tr: Top boyutu

en: Ball speed
tr: Top hızı

en: Ball video filter
tr: Top görüntü süzgeci

en: Ballad
tr: Halk şarkısı

en: Baltic (Latin-7)
tr: Baltık (Latin-7)

en: Baltic (Windows-1257)
tr: Baltık (Windows-1257)

en: Band-stop filter
tr: Bant bastırma süzgeci

en: Banding removal
tr: Bant kaldırma

en: Bands gain
tr: Bantların kazancı

en: Bandwidth
tr: Bant genişliği

en: Bandwidth (MHz)
tr: Bant genişliği (MHz)

en: Bandwidth Adaptive
tr: Bant genişliğine uyumlu

en: Bar Height in pixel
tr: Piksel olarak çubuk yüksekliği

en: Bar width in pixel
tr: Piksel olarak çubuk genişliği

en: Bargraph position
tr: Çubuk çizelgenin konumu

en: Bargraph transparency value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
tr: Çubuk çizelgenin saydamlık değeri. 0 (tamamen saydam) ile 255 (tamamen mat) arasındadır.

en: Base image
tr: Temel görsel

en: Base pixel radius
tr: Temel piksel çapı

en: Base port
tr: Temel bağlantı noktası

en: Bashkir
tr: Başkurtça

en: Basic
tr: Basit

en: Basque
tr: Baskça

en: Bass
tr: Bas

en: Bass adjustment of the audio input.
tr: Ses girişinin bass düzeyi ayarı.

en: Bass level
tr: Bas düzeyi

en: Be quiet
tr: Sessiz ol

en: Because this file index is broken or missing, seeking will not work correctly.
    VLC won't repair your file but can temporary fix this problem by building an index in memory.
    This step might take a long time on a large file.
    What do you want to do?
tr: Bu AVI dosyasının dizini bozuk ya da eksik olduğundan atlama düzgün çalışmaz.
    VLC dosyayı onarmaz, ancak sorunu geçici olarak, bellekte bir dizin oluşturarak çözebilir.
    Büyük dosyalarda bu işlem çok zaman alabilir.
    Ne yapmak istersiniz?

en: Behavior
tr: Davranış

en: Belarusian
tr: Beyaz Rusça

en: Benchmarking
tr: Karıştırma

en: Bengali
tr: Bengalce

en: Best available
tr: En uygun

en: Bias the choice to use B-frames. Positive values cause more B-frames, negative values cause less B-frames.
tr: Bu seçenek, B karelerinin kullanımını etkiler. Artı değerler daha çok B karesine, eksi değerler daha az B karesine neden olur.

en: Bicubic (good quality)
tr: Çift kübik (iyi kalite)

en: Bicubic spline
tr: Çift kübik çubuk

en: Big Band
tr: Big band

en: Big Button
tr: Büyük düğme

en: Bihari
tr: Biharice

en: Bilinear
tr: Çift doğrusal

en: Binauralizer
tr: İki kulak dönüştürücü

en: Bitmask
tr: Bit maskesi

en: Bitrate
tr: Bit hızı

en: Bitrate (kb/s)
tr: Bit hızı (kb/s)

en: Bitrate information of the transcoded stream.
tr: Dönüştürülen akışın bit hızı bilgisi.

en: Bitrate override
tr: Kullanılacak bit hızı

en: Bits per sample
tr: Her örnekteki bit

en: Black
tr: Siyah

en: Black & white
tr: Siyah beyaz

en: Black Crush for Blue
tr: Mavi için siyah bastırması

en: Black Crush for Green
tr: Yeşil için siyah bastırması

en: Black Crush for Red
tr: Kırmızı için siyah bastırması

en: Black Level for Blue
tr: Mavi için siyah düzeyi

en: Black Level for Green
tr: Yeşil için siyah düzeyi

en: Black Level for Red
tr: Kırmızı için siyah düzeyi

en: Black Metal
tr: Black metal

en: Black screens in Fullscreen mode
tr: Tam ekran kipinde siyah ekranlar

en: Black screens in fullscreen
tr: Tam ekranda siyah ekranlar

en: Blackmagic DeckLink SDI input
tr: Blackmagic DeckLink SDI girişi

en: Blank screen below video.
tr: Görüntünün altında boş ekran.

en: Blend
tr: Harmanlama

en: Blend image
tr: Harmanlanacak görsel

en: Blendbench
tr: Harmanlama kıyaslaması

en: Blending benchmark filter
tr: Harmanlama kıyaslaması süzgeci

en: Block stream cache
tr: Block akış ön belleği

en: Blu-Ray player region code. Some discs can be played only with a correct region code.
tr: Blu-Ray oynatıcı bölge kodu. Bazı diskler yalnızca doğru bölge koduyla oynatılabilir.

en: Blu-ray
tr: Blu-Ray

en: Blu-ray Disc is corrupted.
tr: Blu-Ray diski bozuk.

en: Blu-ray Disc support (libbluray)
tr: Blu-Ray disk desteği (libbluray)

en: Blu-ray error
tr: Blu-Ray hatası

en: Blu-ray menus
tr: Blu-Ray menüleri kullanılsın

en: Blue
tr: Mavi

en: Blue balance
tr: Mavi dengesi

en: Blue chroma balance.
tr: Mavi renk doygunluğu dengesi.

en: Bluescreen
tr: Mavi ekran

en: Bluescreen U tolerance
tr: Mavi ekran U toleransı

en: Bluescreen U value
tr: Mavi ekran U değeri

en: Bluescreen V tolerance
tr: Mavi ekran V toleransı

en: Bluescreen V value
tr: Mavi ekran V değeri

en: Bluescreen video filter
tr: Mavi ekran görüntü süzgeci

en: Blur factor (1-127)
tr: Bulandırma faktörü (1-127)

en: Bob
tr: Titrek

en: Bonjour Network Discovery
tr: Bonjour ağ keşfi

en: Bonjour Renderer Discovery
tr: Bonjour görüntüleyici keşfi

en: Bookmark
tr: Yer imi

en: Bookmark %i
tr: Yer imi %i

en: Bookmarks
tr: Yer imleri

en: Bookmarks list for a stream
tr: Akışın yer imi listesi

en: Bookmarks...
tr: Yer imleri...

en: Booty Bass
tr: Booty bass

en: Border
tr: Kenarlık

en: Border height
tr: Kenarlığın yüksekliği

en: Border masking
tr: Kenarlık maskeleme

en: Border width
tr: Kenarlığın genişliği

en: Bosnian
tr: Boşnakça

en: Boss key
tr: Patron tuşu

en: Bottom
tr: Altta

en: Bottom Center
tr: Alt orta

en: Bottom Left
tr: Alt sol

en: Bottom left
tr: Alt sol

en: Bottom right
tr: Alt sağ

en: Bottom-Left
tr: Sol altta

en: Bottom-Right
tr: Sağ altta

en: Breton
tr: Bretonca

en: Bridge
tr: Köprü

en: Bridge in
tr: İçeri köprü

en: Bridge out
tr: Dışarı köprü

en: Bridge stream output
tr: Köprü akış çıkışı

en: Bright
tr: Açık

en: Brightness
tr: Parlaklık

en: Brightness Down
tr: Parlaklığı kıs

en: Brightness Threshold
tr: Parlaklık eşiği

en: Brightness Up
tr: Parlaklığı aç

en: Brightness threshold
tr: Parlaklık sınırı

en: Bring All to Front
tr: Tümünü öne getir

en: Broadcast
tr: Yayın

en: Broadcast:
tr: Yayın:

en: Broken or missing AVI Index
tr: Bozuk ya da kayıp AVI dizini

en: Broken or missing Index
tr: Dizin bozuk ya da kayıp

en: Browse
tr: Göz at

en: Browse...
tr: Göz at...

en: Browser Back
tr: Tarayıcı geri

en: Browser Favorites
tr: Tarayıcı sık kullanılanları

en: Browser Forward
tr: Tarayıcı ileri gitme

en: Browser Home
tr: Tarayıcı ana sayfa

en: Browser Refresh
tr: Tarayıcı yenileme

en: Browser Search
tr: Tarayıcı arama

en: Browser Stop
tr: Tarayıcı durdur

en: Buffer dimensions
tr: Ara bellek boyutları

en: Buffer size
tr: Ara bellek boyutu

en: Build index
tr: Dizin oluştur

en: Build index then play
tr: Dizin oluşturulsun ve oynatılsın

en: Building font cache
tr: Yazı türü ön belleği oluşturuluyor

en: Bulgarian
tr: Bulgarca

en: Burmese
tr: Burmaca

en: Burrows-Wheeler decompression
tr: Burrows-Wheeler ayıklaması

en: By creating a stream, the <i>Main Controls</i> will operate the stream instead of the main interface.
tr: Bir akış oluşturduğunuzda, akışı, ana arayüz yerine <i>Ana denetimler</i> yönetir.

en: By default (0), all the channels of the incoming will be saved but you can restrict the number of channels here.
tr: Varsayılan olarak (0), gelen tüm kanallar kaydedilir. Ancak istenirse, buradan, kanal sayısı sınırlanabilir.

en: By default the dummy interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
tr: Sahte arayüz uygulama eki, varsayılan olarak bir DOS komut penceresi açar. Sessiz kip açıldığında bu komut penceresi de açılmaz. Bu durum, hiç bir görüntü penceresi açık değilken, VLC kapatılmak istendiğinde sorun oluşturabilir.

en: By default the rc interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
tr: rc arayüzü uygulama eki varsayılan olarak bir DOS komut penceresi açar. Sessiz kip açıldığında, bu komut kutusu da açılmaz. Bu durum, hiç bir görüntü penceresi açık değilken VLC kapatılmak istendiğinde sorun oluşturabilir.

en: By default, VLC can be controlled using the media keys on modern Apple keyboards.
tr: VLC, varsayılan olarak Apple tuş takımı üzerindeki ortam tuşları ile denetlenir.

en: By default, VLC can be remotely controlled with the Apple Remote.
tr: VLC, varsayılan olarak Apple Remote ile uzaktan denetlenebilir.

en: By default, VLC keeps a list of the last 10 items. This feature can be disabled here.
tr: Varsayılan olarak son oynatılan 10 ögenin listesi tutulur. Bu özellik buradan kapatılabilir.

en: By default, VLC uses the fullscreen mode known from previous Mac OS X releases. It can also use the native fullscreen mode on Mac OS X 10.7 and later.
tr: Varsayılan olaarak VLC önceki Mac OS X sürümlerinden bilinen tam ekran kipini kullanır. İstenirse Mac OS X 10.07 ve üzeri sürümlerdeki doğal tam ekran kipi de kullanılabilir.

en: By default, VLC will allow you to switch to the next or previous item with the Apple Remote. You can disable this behavior with this option.
tr: Varsayılan olarak, Apple Remote kullanılarak VLC oynatma listesindeki sonraki ya da önceki ögeye geçilebilir. Bu özellik buradan kapatılabilir.

en: By default, VLC will control its own volume with the Apple Remote. However, you can choose to control the global system volume instead.
tr: Varsayılan olarak, Apple Remote ile VLC ses düzeyi denetlenir. Bu ayarı sistem ses düzeyi denetlenecek şekilde değiştirebilirsiniz.

en: By default, VLC will show the statusbar icon menu. However, you can choose to disable it (restart required).
tr: Varsayılan olarak, VLC durum çubuğu menü simgesi görüntülenir. Bu ayarı kapatabilirsiniz (uygulamanın yeniden başlatılması gerekir).

en: By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
tr: Varsayılan olarak, sunucu herhangi bir yerel IP adresini dinler. Dinlemeyi özel bir ağ arayüzüyle sınırlamak için bir IP adresi (1 ya da 127.0.0.1 gibi) ya da sunucu adı (localhost gibi) yazın.

en: Byte stream cache
tr: Byte akış ön belleği

en: Bytes
tr: Bayt

en: C
tr: tr

en: C&onvert
tr: &Dönüştür

en: C&onvert / Save
tr: Dö&nüştürüp kaydet

en: C64 sid demuxer
tr: C64 sid tekleyicisi

en: CABAC (Context-Adaptive Binary Arithmetic Coding). Slightly slows down encoding and decoding, but should save 10 to 15% bitrate.
tr: CABAC (Bağlama Uyumlu İkili Aritmetik Kodlama). Kodlama ve çözmeyi hafifçe yavaşlatır ancak bit hızını %10-15 arasında düşürür.

en: CAF demuxer
tr: CAF tekleyicisi

en: CBR bitrate (kbps)
tr: Sabit bit hızı (kb/s)

en: CBR encoding
tr: CBR kodlama

en: CDDB Server
tr: CDDB sunucusu

en: CDDB Server port to use.
tr: Kullanılacak CDDB sunucu bağlantı noktası.

en: CDDB port
tr: CDDB bağlantı noktası

en: CDG demuxer
tr: CDG tekleyicisi

en: CDG video decoder
tr: CDG görüntü kod çözücüsü

en: CLI input
tr: CLI girişi

en: CPU optimizations
tr: CPU iyileştirmeleri

en: CSA Key
tr: CSA anahtarı

en: CSA Key in use
tr: CSA anahtarı kullanılsın

en: CSA encryption key used. It can be the odd/first/1 (default) or the even/second/2 one.
tr: Kullanılan CSA şifreleme anahtarı tek/ilk/1 (varsayılan) ya da çift/ikinci/2 olabilir.

en: CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
tr: CSA şifreleme anahtarı. 16 karakterden oluşan bir dizgedir (8 onaltılık bayt).

en: CVD subtitle decoder
tr: CVD alt yazı çözücüsü

en: Cabaret
tr: Kabare

en: Cable
tr: Kablo

en: Cable and satellite reception parameters
tr: Kablo ve uydu alma ayarları

en: Caching
tr: Ön bellekleme

en: Caching value (ms)
tr: Ön bellek değeri (ms)

en: Caching value for cameras and microphones, in milliseconds.
tr: Milisaniye olarak, kamera ve mikrofonlar için ön bellekleme değeri.

en: Caching value for local files, in milliseconds.
tr: Milisaniye olarak, yerel dosyalar için ön bellekleme değeri.

en: Caching value for network resources, in milliseconds.
tr: Milisaniye olarak, ağ kaynakları için ön bellekleme değeri.

en: Caching value for optical media, in milliseconds.
tr: Milisaniye olarak, optik ortamlar için ön bellekleme değeri.

en: Calculation factor
tr: Hesaplama çarpanı

en: Calculation factor. In Absolute delay mode the factor represents seconds.
tr: Hesaplama çarpanı, mutlak gecikme kipinde gecikme saniyesini ifade eder.

en: Callback cookie string
tr: Geri çağırma çerez dizgesi

en: Callback data
tr: Geri çağırma verileri

en: Cancel
tr: İptal

en: Cannot play a non-UDF mastered DVD.
tr: Kalıbı UDF biçiminde olmayan bir DVD oynatılamaz.

en: Cannot save Configuration
tr: Yapılandırma kaydedilemedi

en: Cannot write to file %1:
    %2.
tr: Dosyaya yazılamıyor %1:
    %2.

en: Canvas
tr: Tuval

en: Canvas video filter
tr: Tuval görüntü süzgeci

en: Capability
tr: Yetenek

en: Capture
tr: Yakalama

en: Capture &Device
tr: Yakalama ay&gıtı

en: Capture Audio
tr: Sesi yakala

en: Capture failed
tr: Yakalanamadı

en: Capture fragment size
tr: Yakalama parça boyutu

en: Capture mode
tr: Yakalama kipi

en: Capture region height
tr: Yakalama alanının boyu

en: Capture region width
tr: Yakalama bölgesinin eni

en: Capture the audio stream in stereo.
tr: Ses akışı çift kanallı olarak yakalansın.

en: Cartoon
tr: Çizgisel

en: Casting this video requires conversion. This conversion can use all the available power and could quickly drain your battery.
tr: Bu görüntünün aktarılabilmesi için dönüştürülmesi gerekli. Dönüşüm işlemi tüm gücü kullanarak pilin hızla bitmesine neden olabilir.

en: Catalan
tr: Katalanca

en: Catalog Number
tr: Katalog numarası

en: Category
tr: Kategori

en: Celtic (Latin-8)
tr: Kelt (Latin-8)

en: Center
tr: Ortada

en: Centre Weighted Median
tr: Orta ağırlıklı bölen

en: Certificate for client authentication
tr: İstemci kimlik doğrulama sertifikası

en: Certificate of the Authority to verify server's against
tr: Sunucu sertifikasının doğrulanacağı kurum

en: Chamber Music
tr: Oda müziği

en: Chamorro
tr: Çamorroca

en: Change
tr: Değiştir

en: Change Hotkey
tr: Kısayol tuşunu değiştir

en: Change playlistview
tr: Oynatma listesi görünümünü değiştirir

en: Change repeat mode. Modes: repeat one, repeat all and no repeat.
tr: Yineleme kipini değiştirir. 3 kip bulunur: Biri Yinelensin, Tümü Yinelensin ve Yinelenmesin.

en: Change subtitle delay
tr: Alt yazı gecikmesi değiştirilsin

en: Change the caching for the media
tr: Ortamın ön bellekleme değeri buradan ayarlanabilir

en: Change the display name of the Service.
tr: Hizmetin görüntülenecek adını ayarlayın.

en: Change the id of an elementary stream
tr: Bir temel akışın kodunu değiştir

en: Change the language of an elementary stream
tr: Bir temel akışın dilini değiştir

en: Change the lirc configuration file
tr: Kullanılacak lirc yapılandırma dosyası

en: Change the loop and repeat modes
tr: Çevrim ve yineleme kiplerini değiştir

en: Change the start time for the media
tr: Ortamın başlangıç zamanı buradan ayarlanabilir

en: Change the stop time for the media
tr: Ortamın bitiş zamanı buradan ayarlanabilir

en: Change this option to increase conversion speed or quality.
tr: Dönüştürme hızı ya da kalitesini değiştirmek için bu seçeneği değiştirin.

en: Change this value if you have issue with HD codecs when using a HDMI receiver.
tr: Bir HDMI alıcısı kullanırken HD Kodlayıcı/Çözücüleri ile ilgili sorun yaşıyorsanız bu değeri değiştirin.

en: Change title according to current media
tr: Başlık oynatılan ortama göre değiştirilsin

en: Changes the subtitles size where possible
tr: Olabildiğinde alt yazı boyutunu değiştirir

en: Channel Name
tr: Kanal adı

en: Channels
tr: Kanallar

en: Channels available for audio output. If the input has more channels than the output, it will be down-mixed. This parameter is ignored when digital pass-through is active.
tr: Ses çıkışı için kullanılabilecek kanallar. Giriş, çıkıştan daha fazla kanala sahipse, kanallar karıştırılarak kanal sayısı azaltılır. Sayısal geçiş açık ise bu parametre yok sayılır.

en: Channels count
tr: Kanal sayısı

en: Channels count of an audio elementary stream
tr: Bir ses temel akışının kanal sayısı

en: Channels:
tr: Kanallar:

en: Chanson
tr: Şanson

en: Chaoji VCD subtitle packetizer
tr: Chaoji VCD alt yazı paketleyicisi

en: Chapter
tr: Bölüm

en: Chapter %i
tr: Bölüm %i

en: Chapter codecs
tr: Bölüm kodlayıcı/çözücüleri

en: Chapter offset in ms
tr: Milisaniye olarak bölüm kayıklığı

en: Chapters
tr: Bölümler

en: Characteristic dimension
tr: Karakteristik boyut

en: Chechen
tr: Çeçence

en: Check for &Updates...
tr: Güncelleme &denetimi...

en: Check for Update...
tr: Güncelleme denetimi...

en: Check for VLC updates
tr: VLC güncellemelerini denetle

en: Check for album art and metadata?
tr: Albüm ve üst veri denetimi yapılsın

en: Check this option if you want attenuate blended zone by this plug-in (if option is unchecked, attenuate is made by opengl)
tr: Açıldığında, harmanlama kuşağı bu uygulama eki tarafından zayıflatılır. Kapatıldığında, zayıflatma opengl tarafından yapılır.

en: Chichewa; Nyanja
tr: Çevaca; Nyanja

en: Chinese
tr: Çince

en: Choose
tr: Seçin

en: Choose Cover Art
tr: Kapak görselini seçin

en: Choose Destination
tr: Hedefi seçin

en: Choose Profile
tr: Profil seçin

en: Choose a file
tr: Bir dosya seçin

en: Choose a pixel shader to apply.
tr: Uygulanacak piksel gölgeleyiciyi seçin.

en: Choose an output location
tr: Bir çıkış konumu seçin

en: Choose handling for colours in those output frames that fall across input frame boundaries. 
    
    Latest: take chroma from new (bright) field only. Good for interlaced input, such as videos from a camcorder. 
    
    AltLine: take chroma line 1 from top field, line 2 from bottom field, etc. 
    Default, good for NTSC telecined input (anime DVDs, etc.). 
    
    Blend: average input field chromas. May distort the colours of the new (bright) field, too. 
    
    Upconvert: output in 4:2:2 format (independent chroma for each field). Best simulation, but requires more CPU and memory bandwidth.
tr: Giriş kareleri sınırlarının ötesine düşen bu çıkış karelerinin renk yönetimin ayarlayın. 
    
    Enson: yalnızca yeni (parlak) alanın renk doygunluğu alınır. Bir görüntü kaydediciden gelen görüntüler gibi taramalı girişler için iyidir. 
    
    Değişken satır: Üst alandan 1. satırın, alt alandan 2. satırın renk doygunluğu alınır. 
    Varsayılan, NTSC telesine girişi için iyidir (çizgi film DVDleri gibi). 
    
    Harmanlama: Giriş alanı renk doygunluklarının ortalaması alınır. Yeni (parlak) alandaki renkleri bozabilir. 
    
    Yukarı dönüştürme: 4:2:2 biçiminde çıkış (her alan için bağımsız renk doygunluğu). En iyi benzetim, ancak daha fazla işemci gücü ve bant genişliği gerekir.

en: Choose media input type
tr: Ortam giriş türünü seçin

en: Choose one or more media file to open
tr: Açmak istediğiniz bir ya da bir kaç ortam dosyasını seçin

en: Choose the directory or filename where the records will be stored.
tr: Kayıtların saklanacağı klasör ya da dosya adını seçin.

en: Choose the folder to save your video snapshots to.
tr: Görüntü fotoğraflarının kaydedileceği klasörü seçin.

en: Choose the program to select by giving its Service ID. Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
tr: Programı seçmek için hizmet kimliğini (Service ID, SID) yazın. Bu seçeneği yalnızca bir çoklu program akışını okumak istiyorsanız kullanın (DVB akışları gibi).

en: Choose the programs to select by giving a comma-separated list of Service IDs (SIDs). Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
tr: Seçmek istediğiniz programların hizmet kimliklerini (Service ID, SID) virgül (,) ile ayırarak yazın. Bu seçeneği yalnızca bir çoklu program akışını okumak istiyorsanız kullanın (DVB akışları gibi).

en: Choose whether the SPU streams should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
tr: Açıldığında, SPU akışları, akış çıkış birimine yeniden yönlendirilir.

en: Choose whether the audio stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
tr: Açıldığında, ses akışı, akış çıkış birimine yeniden yönlendirilir.

en: Choose whether the video stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
tr: Açıldığında, görüntü akışı, akış çıkış birimine yeniden yönlendirilir.

en: Choose...
tr: Seçin...

en: Chorus
tr: Koro

en: Christian Gangsta Rap
tr: Hristiyan gangster rap

en: Christian Rap
tr: Christian rap

en: Christian Rock
tr: Hristiyan rock

en: Chroma
tr: Renk doygunluğu

en: Chroma ME for subpel and mode decision in P-frames.
tr: Subpel için renk doygunluğu ME ve P karelerinde kip kararı.

en: Chroma for the base image
tr: Baz görselin renk doygunluğu

en: Chroma for the blend image
tr: Harmanlanacak görselin renk doygunluğu

en: Chroma format
tr: Renk doygunluğu biçimi

en: Chroma fourcc used by the framebuffer. Default is RGB since the fb device has no way to report its chroma.
tr: Kare ara belleği tarafından kullanılan fourcc renk doygunluğu. Kare ara belleği aygıtı, renk doygunluğunu bildiremediğinde, varsayılan olarak kullanılacak RGB.

en: Chroma gain
tr: Renk doygunluğu kazancı

en: Chroma gain control.
tr: Renk doygunluğu kazancı denetimi.

en: Chroma in motion estimation
tr: Hareket öngörüsünün renk doygunluğu

en: Chroma location
tr: Renk doygunluğu konumu

en: Chroma to convert picture to before sending it to the internal OpenCV filter
tr: İçsel OpenCV süzgecine gönderilmeden önce görüntünün dönüştürüleceği renk doygunluğu

en: Chroma used
tr: Kullanılan renk doygunluğu

en: Chroma which the base image will be loaded in
tr: Yüklenecek baz görselin renk doygunluğu.

en: Chroma which the blend image will be loaded in
tr: Yüklenecek harmanlanmış görselin renk doygunluğu.

en: Chromaprint stream output
tr: Chromaprint akışı çıkışı

en: Chromecast demux wrapper
tr: Chromecast tekleyici kapsayıcı

en: Chromecast port
tr: Chromecast bağlantı noktası

en: Chromecast stream output
tr: Chromecast akış çıkışı

en: Chrominance elimination
tr: Renk doygunluğu elemesi

en: Church Slavic
tr: Kilise Slavcası

en: Chuvash
tr: Çuvaşça

en: Ciphers, key exchange methods, hash functions and compression methods can be selected. Refer to GNU TLS documentation for detailed syntax.
tr: Şifreleyiciler, anahtar değiştirme yöntemleri, karıştırma işlevleri ve sıkıştırma yöntemleri ayarlanabilir. Daha ayrıntılı yazım için GNU TLS belgelerine bakın.

en: Circular Left Hand (18V)
tr: Dairesel sol taraf (18V)

en: Circular Right Hand (13V)
tr: Dairesel sağ taraf (13V)

en: Cl&ear
tr: T&emizle

en: Cl&ose
tr: Ka&pat

en: Classic Rock
tr: Klasik Rock

en: Classical
tr: Klasik

en: Clean
tr: Temiz

en: Clean audio for the hearing impaired
tr: İşitme engelliler için temiz ses

en: Clean up
tr: Temizle

en: Clear
tr: Tümünü sil

en: Clear List
tr: Listeyi temizle

en: Clear log
tr: Günlüğü temizle

en: Clear the log output
tr: Günlük çıktısını temizle

en: Clear the messages
tr: İletileri temizle

en: Clear the playlist
tr: Oynatma listesini temizle

en: Click to set point B
tr: B noktası için tıklayın

en: Click to toggle between elapsed and remaining time
tr: Geçen ve kalan süre arasında geçiş yapmak için tıklayın

en: Click to toggle between loop all, loop one and no loop
tr: Biri, Tümü ya da Yinelenmesin çevrim kipleri arasında geçiş yapar

en: Click to toggle between total and remaining time
tr: Tıklayarak toplam ya da kalan süreyi görüntüleyin

en: Client port
tr: İstemci bağlantı noktası

en: Clock jitter
tr: Saat farklılığı

en: Clock reference average counter
tr: Saat referans ortalaması sayacı

en: Clock source
tr: Saat kaynağı

en: Clock synchronisation
tr: Saat eşlemesi

en: Clone
tr: Klonla

en: Clone video filter
tr: Klonlama görüntü süzgeci

en: Close Window
tr: Pencereyi kapat

en: Close to systray
tr: Sistem tepsisine küçült

en: Closed Captions decoder
tr: Gömülü alt yazı kod çözücüsü

en: Closed captions
tr: Gömülü alt yazılar

en: Closed captions %u
tr: Gömülü alt yazılar %u

en: Closed captions 1
tr: Gömülü alt yazılar 1

en: Closed captions 2
tr: Gömülü alt yazılar 2

en: Closed captions 3
tr: Gömülü alt yazılar 3

en: Closed captions 4
tr: Gömülü alt yazılar 4

en: Club
tr: Klüp

en: Club - House
tr: Club house

en: Co&dec
tr: Ko&dlayıcı/çözücü

en: Codec
tr: Kodlayıcı/çözücü

en: Codec Details
tr: Kodlayıcı/Çözücü ayrıntıları

en: Codec Level
tr: Kodlayıcı/çözücü düzeyi

en: Codec Profile
tr: Kodlayıcı/çözücü profili

en: Codec name
tr: Kodlayıcı/çözücü adı

en: Codec not supported
tr: Kodlayıcı/çözücü desteklenmiyor

en: Codecs
tr: Kodlayıcı/çözücüler

en: Codecs / Muxers
tr: Kodlayıcı/çözücü ve çoklayıcılar

en: Coefficient thresholding on P-frames
tr: P Karelerinde Katsayı Eşiklendirmesi

en: Coefficient thresholding on P-frames. Eliminate dct blocks containing only a small single coefficient.
tr: P karelerinde katsayı eşiklendirmesi. Yalnızca küçük bir tek katsayı içeren dct bloklarını eler.

en: Collapse
tr: Daralt

en: Collapse All
tr: Tümünü daralt

en: Collect miscellaneous local statistics about the playing media.
tr: Açıldığında, oynatılan ortam hakkında çeşitli yerel istatistikler derlenir.

en: Color
tr: Renk

en: Color ASCII art video output
tr: Renkli ASCII sanatı görüntü çıkışı

en: Color effect
tr: Renk etkisi

en: Color extraction
tr: Renk ayıklama

en: Color inversion
tr: Renk evirme

en: Color killer
tr: Renk öldürücü

en: Color messages
tr: Renkli iletiler

en: Color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
tr: Görüntü üzerine eklenecek metnin rengi. Bu değer onaltılık biçimde olmalıdır (HTML renkleri gibi). Karakterler ikişer ikişer, kırmızı, yeşil ve mavi rengi tanımlar. #000000 = siyah, #FF0000 = kırmızı, #00FF00 = yeşil, #FFFF00 = sarı (kırmızı + yeşil), #FFFFFF = beyaz

en: Color primaries
tr: Renk birincillikleri

en: Color scheme
tr: Renk şeması

en: Color space
tr: Renk uzayı

en: Color threshold
tr: Renk eşiği

en: Color threshold filter
tr: Renk sınırlama süzgeci

en: Color transfer function
tr: Renk aktarımı işlevi

en: Colors
tr: Renkler

en: Colors similar to this will be kept, others will be grayscaled. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
tr: Buna benzer renkler korunurken diğerleri gri tonlamaya çevrilir. Bu değer onaltılık biçimde olmalıdır (HTML renkleri gibi). Karakterler ikişer ikişer, kırmızı, yeşil ve mavi rengi tanımlar. #000000: Siyah, #FF0000: Kırmızı, #00FF00: Yeşil, #FFFF00: Sarı (kırmızı + yeşil), #FFFFFF: Beyaz

en: Column border
tr: Sütun sınırı

en: Columns
tr: Sütunlar

en: Comedy
tr: Komedi

en: Comma separated list of aspect ratios which will be added in the interface's aspect ratio list.
tr: Arayüzdeki listeye eklenecek en boy oranlarını, virgül (,) ile ayırarak yazın.

en: Comma separated list of crop ratios which will be added in the interface's crop ratios list.
tr: Arayüzdeki listeye eklenecek kırpma oranlarını, virgül (,) ile ayırarak yazın.

en: Comma-separated list of active windows, defaults to all
tr: Etkin pencerelerin virgül (,) ile ayrılmış listesi, tümü için defaults yazın.

en: Comma-separated list of input URLs to concatenate.
tr: Bağlanacak giriş adreslerinin listesini virgül ile ayırarak yazın.

en: Command-line interface
tr: Komut satırı arayüzü

en: Comment
tr: Açıklama

en: Comment to put in ASF comments.
tr: ASF yorumlarına eklenecek açıklama.

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Communication
tr: İletişim

en: Compensate delay
tr: Dengeleme gecikmesi

en: Compiled by %s on %s (%s)
tr: %s tarafından %s (%s) zamanında derlendi

en: Compiler: %s
tr: Derleyici: %s⏎

en: Complete MRL for VLC internal
tr: VLC için tam ortam kaynağı adresi

en: Component
tr: Bileşen

en: Composer
tr: Besteci

en: Composite
tr: Karma

en: Compression level
tr: Sıkıştırma düzeyi

en: Compressor
tr: Sıkıştırıcı

en: Compute and print PSNR stats. This has no effect on the actual encoding quality.
tr: Açıldığında, PSNR istatistikleri hesaplanır ve yazdırılır. Bu ayarın güncel kodlama kalitesi üzerinde etkisi yoktur.

en: Compute and print SSIM stats. This has no effect on the actual encoding quality.
tr: Açıldığında, SSIM istatistikleri hesaplanır ve yazdırılır. Bu ayarın güncel kodlama kalitesi üzerinde etkisi yoktur.

en: Concatenated inputs
tr: Bağlantılı girişler

en: Concatenation
tr: Bağlama

en: Conductor
tr: Şef

en: Config of last used skin
tr: Son kullanılan temanın yapılandırması

en: Configuration options
tr: Yapılandırma ayarları

en: Configuration options that will be used by the Service (eg. --foo=bar --no-foobar). It should be specified at install time so the Service is properly configured.
tr: Hizmet için kullanılacak yapılandırma ayarları (örneğin -foo=bar --no-foobar). Hizmetin doğru yapılandırılması için kurulum anında belirtilmelidir.

en: Configure Hotkeys
tr: Kısayol tuşları yapılandırması

en: Connect to clients matching
tr: Uyan istemcilere bağlanılsın

en: Connect using HTTP access instead of custom HTTP code
tr: Özel HTTP kodu yerine HTTP erişimi kullanılarak bağlanılsın

en: Connection failed
tr: Bağlantı kurulamadı

en: Console
tr: Konsol

en: Console log
tr: Konsol günlüğü

en: Console logger
tr: Konsol günlükleyici

en: Constant bitrate mode (CBR)
tr: Sabit bit hızı kipi (CBR)

en: Constant error mode
tr: Sabit hata kipi

en: Constant lambda mode
tr: Sabit lambda kipi

en: Constant noise threshold mode
tr: Sabit gürültü eşiği kipi

en: Constant quality factor
tr: Sabit kalite çarpanı

en: Constant quality mode
tr: Sabit kalite kipi

en: Containers
tr: Taşıyıcılar

en: Containers (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)
tr: Taşıyıcılar (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)

en: Contemporary Christian
tr: Çağdaş hristiyan

en: Content bitrate
tr: İçerik bit hızı

en: Context menu
tr: İçerik menüsü

en: Continue
tr: Sürdür

en: Continue playback
tr: Oynatma sürdürülsün

en: Continue playback where you left off
tr: Oynatma kalınan yerden sürdürülsün

en: Continue playback?
tr: Oynatma sürdürülsün mü?

en: Continuous 22kHz tone
tr: Sürekli 22kHz tonu

en: Continuous stream
tr: Sürekli akış

en: Contrast
tr: Karşıtlık

en: Control
tr: Denetim

en: Control external music players
tr: Dış müzik oynatıcıları denetimi

en: Control interfaces
tr: Denetim arayüzleri

en: Control menu for the player
tr: Oynatıcının denetim menüsü

en: Control playback with media keys
tr: Ortam tuşları ile oynatma denetlensin

en: Control playback with the Apple Remote
tr: Oynatma AppleRemote ile denetlenebilsin

en: Control playlist items with the Apple Remote
tr: Oynatma listesi Apple Remote ile yönetilsin

en: Control system volume with the Apple Remote
tr: Sistem sesleri AppleRemote ile denetlensin

en: Controls
tr: Denetimler

en: Conve&rt / Save...
tr: Dönüştü&r / kaydet...

en: Convergence time of 'avbr' RateControl
tr: 'avbr' hız denetimi yakınsama zamanı

en: Conversion quality
tr: Dönüştürme kalitesi

en: Conversions from
tr: Şundan dönüşümler

en: Convert
tr: Dönüştür

en: Convert & Stream
tr: Dönüştürme ve akış

en: Convert / Stream...
tr: Dönüştür / akıt...

en: Convert 3D picture to anaglyph image video filter
tr: 3B fotoğrafı anaglif görüntü süzgeci ile dönüştür

en: Cookies forwarding
tr: Çerezler iletilsin

en: Copy
tr: Kopyala

en: Copy URL to clipboard
tr: Adresi panoya kopyala

en: Copy packetizer
tr: Kopya paketleyicisi

en: Copyright
tr: Telif hakkı

en: Copyright Acknowledgement
tr: Telik hakkı onayı

en: Copyright metadata
tr: Telif hakkı üst verisi

en: Copyright string to put in ASF comments.
tr: ASF yorumlarına eklenecek telif hakkı metni.

en: Core Animation OpenGL Layer (Mac OS X)
tr: Temel animasyon OpenGL katmanı (Mac OS X)

en: Cornish
tr: Keltçe

en: Corsican
tr: Korsikaca

en: Could not demux ASF stream
tr: ASF akışı teklenemedi

en: Cover
tr: Kapak

en: Create
tr: Ekle

en: Create "Fast Start" files
tr: "Hızlı başlatma" dosyaları oluşturulsun

en: Create "Fast Start" files. "Fast Start" files are optimized for downloads and allow the user to start previewing the file while it is downloading.
tr: Açıldığında, "Hızlı başlatma" dosyaları oluşturulur. "Hızlı başlatma" dosyaları indirmeler için iyileştirme sağlayarak, kullanıcıların indirme sürerken ön izleme yapabilmesini sağlar.

en: Create Directory
tr: Klasör oluştur

en: Create Directory...
tr: Klasör oluştur...

en: Create Folder
tr: Klasör oluştur

en: Create Folder...
tr: Klasör oluştur...

en: Create a new bookmark
tr: Yer imi ekle

en: Create a new profile
tr: Bir profil ekle

en: Create unique name in the System Tuning Spaces
tr: Sistem alıcı alanlarında eşsiz bir ağ adı oluşturur

en: Create video buffers in system memory instead of video memory. This isn't recommended as usually using video memory allows benefiting from more hardware acceleration (like rescaling or YUV->RGB conversions). This option doesn't have any effect when using overlays.
tr: Açıldığında, görüntü ara belleği, görüntü belleği yerine sistem belleğinde oluşturur. Genellikle görüntü belleğini kullanmak daha iyi donanım hızlandırması sağlayacağından (yeniden ölçekleme ya da YUV-RGB dönüşümleri gibi) sistem belleğinin kullanılması önerilmez. Bu ayar giydirme kullanımını etkilemez.

en: Credits
tr: Emeği geçenler

en: Croatian
tr: Hırvatça

en: Crop
tr: Kırp

en: Crop one pixel from the bottom of the video
tr: Görüntünün altından bir piksel kırp

en: Crop one pixel from the left of the video
tr: Görüntünün solundan bir piksel kırp

en: Crop one pixel from the right of the video
tr: Görüntünün sağından bir piksel kırp

en: Crop one pixel from the top of the video
tr: Görüntünün üstünden bir piksel kırp

en: Crop: %s
tr: Kırp: %s

en: Croppadd
tr: Kırp / ekle

en: Cross feed of left into right with inverted phase. This helps in suppressing the mono. If the value is 1 it will cancel all the signal common to both channels.
tr: Evrilmiş faz soldan sağa çapraz geçirilir. Tek kanallı sinyallerin bastırılmasına yardımcı olur. 1 yazıldığında, iki kanaldaki ortak sinyaller tümüyle iptal edilir.

en: Crossfeed
tr: Çapraz besleme

en: Crossover
tr: Türler arası

en: Crypt audio
tr: Ses şifrelensin

en: Crypt audio using CSA
tr: Ses CSA kullanılarak şifrelenir.

en: Crypt keystore
tr: Anahtar deposunu şifrele

en: Crypt video
tr: Görüntü şifrelensin

en: Crypt video using CSA
tr: Görüntü CSA kullanılarak şifrelenir.

en: Crystal HD hardware video decoder
tr: Crystal HD donanımsal görüntü kod çözücüsü

en: Ctrl+T
tr: CTRL + t

en: Cubemap
tr: Küp haritası

en: Cue points
tr: İşaret noktaları

en: Cult
tr: Kült

en: Current Media Information
tr: Geçerli Ortam Bilgisi

en: Current media / stream statistics
tr: Geçerli ortam / akış istatistikleri

en: Current playback speed: %1
    Click to adjust
tr: Geçerli oynatma hızı: %1
    Ayarlamak için tıklayın

en: Custom
tr: Özel

en: Custom &Bookmarks
tr: Özel yer i&mleri

en: Custom HRTF (Head-related transfer function) file in the SOFA format.
tr: SOFA biçiminde kişisel HRTF (Head Related Transfer Function) dosyası.

en: Custom SAT>IP channel list URL
tr: Özel SAT>IP kanal listesi adresi

en: Custom aspect ratios list
tr: Özel en boy oranları listesi

en: Custom crop ratios list
tr: Özel kırpma oranları listesi

en: Custom options
tr: Özel ayarlar

en: Custom playback
tr: Özel oynatma

en: Custom title for the video window (in case the video is not embedded in the interface).
tr: Görüntü penceresi için özel başlık belirtilebilir (görüntünün arayüze gömülü olmadığı durumlar için).

en: Customi&ze Interface...
tr: Arayü&zü özelleştir...

en: Customize...
tr: İsteğe göre uyarla...

en: Cut
tr: Kes

en: Cut a light band induced by fluorescent lighting (unit undocumented).
tr: Floresan aydınlatmadan kaynaklanan titreme etkisinin bulunduğu ince bandı bastırır (henüz belgelendirilmedi)

en: Cut the stream in slices of the given duration, and ensure a constant bitrate between the two boundaries. This avoids having huge bitrate peaks, especially for reference frames.
tr: Açıldığında, verilmiş süreye göre akış dilimlere ayrılır ve iki sınır arasındaki bit hızının sabit tutulur. Bu seçenek özellikle referans karelerinde oluşabilen çok yüksek bit hızlarını engeller.

en: Cycle audio track
tr: Ses kayıtları arasında dolaş

en: Cycle deinterlace modes
tr: Taramasızlık kipleri arasında dolaş

en: Cycle next program Service ID
tr: Sonraki program hizmet kodlarını dolaş

en: Cycle previous program Service ID
tr: Önceki program hizmet kodlarını dolaş

en: Cycle source aspect ratio
tr: Kaynak en boy oranları arasında dolaş

en: Cycle subtitle track
tr: Alt yazı kayıtları arasında dolaş

en: Cycle subtitle track in reverse order
tr: Alt yazı kayıtlarını ters sırada değiştir

en: Cycle through a predefined list of crop formats.
tr: Önceden belirlenmiş kırpma biçimleri arasında dolaşır.

en: Cycle through a predefined list of source aspect ratios.
tr: Önceden belirlenmiş kaynak en boy oranı listesi değerleri arasında dolaşır.

en: Cycle through audio devices
tr: Ses aygıtları arasında dolaş

en: Cycle through available audio devices
tr: Var olan ses aygıtları arasında dolaşır

en: Cycle through available deinterlace modes.
tr: Taramasızlık kipleri arasında dolaşır.

en: Cycle through the available audio tracks(languages).
tr: Var olan ses kayıtları (diller) arasında dolaşır.

en: Cycle through the available next program Service IDs (SIDs).
tr: Kullanılabilecek sonraki program hizmet kodları (SID) arasında dolaşır

en: Cycle through the available previous program Service IDs (SIDs).
tr: Kullanılabilecek önceki program hizmet kodları (SID) arasında dolaşır.

en: Cycle through the available subtitle tracks in reverse order.
tr: Kullanılabilecek alt yazı kayıtlarını ters sıra ile değiştirir.

en: Cycle through the available subtitle tracks.
tr: Var olan alt yazı kayıtları arasında dolaşır.

en: Cycle video crop
tr: Görüntü kırpma biçimleri arasında dolaş

en: Cyclic stream output
tr: Çevrimsel akış çıkışı

en: Cyrillic (Windows-1251)
tr: Kiril (Windows-1251)

en: Czech
tr: Çekce

en: D&ecrease Volume
tr: S&esi kıs

en: D-Bus control interface
tr: DBus denetim arayüzü

en: D-Bus screen saver inhibition
tr: D-Bus ekran koruyucu engelleme

en: D-Bus screensaver
tr: D-Bus ekran koruyucu

en: DEVICES
tr: AYGITLAR

en: DTS Coherent Acoustics audio decoder
tr: DTS bağdaşık akustik ses kod çözücüsü

en: DTS audio packetizer
tr: DTS ses paketleyicisi

en: DTS delay (ms)
tr: DTS gecikmesi (ms)

en: DTS dynamic range compression
tr: DTS devingen alan sıkıştırması

en: DTVCC Closed captions %u
tr: DTVCC gömülü alt yazılar %u

en: DV (Digital Video) demuxer
tr: DV (sayısal görüntü) tekleyicisi

en: DVB adapter
tr: DVB bağdaştırıcı

en: DVB device
tr: DVB aygıtı

en: DVB input with v4l2 support
tr: v4l2 destekleyen DVB girişi

en: DVB playlist import
tr: DVB oynatma listesi içe aktarma

en: DVB subtitles
tr: DVB alt yazıları

en: DVB subtitles decoder
tr: DVB alt yazı kod çözücüsü

en: DVB subtitles encoder
tr: DVB alt yazı kodlayıcısı

en: DVB subtitles: hearing impaired
tr: DVB alt yazıları: İşitme engelli

en: DVB-S2 parameters
tr: DVB-S2 ayarları

en: DVB-T reception parameters
tr: DVB-T alma ayarları

en: DVB-T2 Physical Layer Pipe
tr: DVB-T2 fiziksel katman borusu

en: DVD angle
tr: DVD açısı

en: DVD device
tr: DVD aygıtı

en: DVD menus
tr: DVD menüleri

en: DVD subtitles
tr: DVD alt yazıları

en: DVD subtitles decoder
tr: DVD alt yazı kod çözücüsü

en: DVD subtitles packetizer
tr: DVD alt yazı paketleyicisi

en: DVD with menus
tr: Menülü DVD

en: DVD without menus
tr: Menüsüz DVD

en: DVDRead Input (no menu support)
tr: DVDRead girişi (menü desteği olmadan)

en: DVDRead could not open the disc "%s".
tr: DVDRead "%s" diskini açamadı.

en: DVDRead could not read %d/%d blocks at 0x%02x.
tr: DVDRead %d/%d bloğu 0x%02x konumundan okuyamadı.

en: DVDRead could not read block %d.
tr: DVDRead %d bloğunu okuyamadı.

en: DVDnav Input
tr: DVDnav girişi

en: DVDnav demuxer
tr: DVDnav tekleyicisi

en: Daala video decoder
tr: Daala görüntü kod çözücüsü

en: Daala video encoder
tr: Daala görüntü kodlayıcısı

en: Daala video packetizer
tr: Daala görüntü paketleyicisi

en: Damaged or incomplete AVI file
tr: AVI dosyası hasarlı ya da eksik

en: Damp
tr: Düşür

en: Dance
tr: Dans

en: Dance Hall
tr: Dans salonu

en: Danish
tr: Danca

en: Dark
tr: Koyu

en: Darkness masking
tr: Karanlık maskeleme

en: Data
tr: Veri

en: Data alignment
tr: Veriler hizalansın

en: Data for the audio callback function.
tr: Ses geri çağırma işlevi verileri.

en: Data for the get and release functions
tr: Getir ve bırak işlevleri için veriler

en: Data for the video callback function.
tr: Görüntü geri çağırma işlevi verileri.

en: Date
tr: Tarih

en: Date metadata
tr: Tarih üst verisi

en: Dav1d video decoder
tr: Dav1d görüntü kod çözücüsü

en: Day / Month / Year:
tr: Gün / Ay / Yıl:

en: Dct-domain noise reduction. Adaptive pseudo-deadzone. 10 to 1000 seems to be a useful range.
tr: Dct domain gürültü azaltma. Uyumlu sözde ölü alan. Kullanılabilir değerler 10 ile 1000 arasında gibidir.

en: De-Fullscreen
tr: Tam ekrandan çıkış

en: Deactivate
tr: Kapat

en: Deactivate the deblocking loop filter (decreases quality).
tr: Bu seçenek, bloklanmayı engelleme çevrim süzgecini kapatır (kaliteyi düşürür).

en: Debanding algorithm
tr: Bant ayırma algoritması

en: Debug
tr: Hata ayıklama

en: Debug mask
tr: Hata ayıklama maskesi

en: Debug messages
tr: Hata ayıklama iletileri

en: Decide references on a per partition basis
tr: Referanslara bölüm bazında karar verilsin

en: DeckLink Audio Options
tr: DeckLink ses ayarları

en: DeckLink Audio Output module
tr: DeckLink ses çıkış modülü

en: DeckLink General Options
tr: Genel DeckLink ayarları

en: DeckLink Video Options
tr: DeckLink görüntü ayarları

en: DeckLink Video Output module
tr: DeckLink görüntü çıkış modülü

en: DeckLink capture card to use, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
tr: Kullanılacak DeckLink yakalama kartı. Birden fazla kart varsa 0 sayısından başlayarak numaralandırılır.

en: DeckLink output card, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
tr: Kullanılacak DeckLink çıkış kartı. Birden fazla kart varsa 0 sayısından başlayarak numaralandırılır.

en: DecklinkOutput
tr: DeckLink çıkışı

en: Decode
tr: Kod çözme

en: Decode at the demuxer stage
tr: Kod tekleyici aşamasında çözülsün

en: Decode frames directly into RPI VideoCore instead of host memory.
tr: Karelerin kodu bilgisayar belleği yerine doğrudan RPI VideoCore içine çözülür.

en: Decode frames directly into RPI VideoCore instead of host memory. This option must only be used with the MMAL video output plugin.
tr: Karelerin kodu bilgisayar belleği yerine doğrudan RPI VideoCore içine çözülür. Bu seçenek yalnızca MMAL görüntü çıkışı uygulama eki ile birlikte kullanılmalıdır.

en: DecodeBin is a container element, that can add and manage multiple elements. Apart from adding the decoders, decodebin also adds elementary stream parsers which can provide more info such as codec profile, level and other attributes, in the form of GstCaps (Stream Capabilities) to decoder.
tr: DecodeBin, bir çok bileşenin eklenip yönetilebileceği bir taşıyıcı bileşendir. Kod çözücüleri eklemenin yanısıra decodebin kod çözücüye, GstCaps (Akış Yetenekleri) şeklinde kodlayıcı/çözücü profili, düzey ve diğer öznitelikler gibi pek çok bilgi veren temel akış işleyicisini de ekleyebilir.

en: Decoded
tr: Çözülen

en: Decoded Bitrate
tr: Kodu çözülmüş bit hızı

en: Decoded bits per sample
tr: Örnek başına kodu çözülmüş bit sayısı

en: Decoded blocks
tr: Çözülen bloklar

en: Decoded channels
tr: Kodu çözülmüş kanallar

en: Decoded format
tr: Çözülen biçim

en: Decoded sample rate
tr: Kodu çözülmüş örnekleme hızı

en: Decoders
tr: Kod çözücüler

en: Decoding
tr: Kod çözme

en: Decoding X coordinate
tr: Çözülen X koordinatı

en: Decoding Y coordinate
tr: Çözülen Y koordinatı

en: Decrease
tr: Azalt

en: Decrease Volume
tr: Sesi kıs

en: Decrease scale factor
tr: Ölçekleme çarpanını küçült

en: Default
tr: Varsayılan

en: Default (Windows-1252)
tr: Varsayılan (Windows-1254)

en: Default Caching Level
tr: Varsayılan ön bellekleme düzeyi

en: Default DVD angle.
tr: Varsayılan DVD kamera açısı.

en: Default Encoding
tr: Varsayılan kodlama

en: Default TCP connection timeout (in milliseconds).
tr: Varsayılan TCP bağlantı zaman aşımı (milisaniye)

en: Default background alpha
tr: Varsayılan arka plan alfa değeri

en: Default background color
tr: Varsayılan arka plan rengi

en: Default background color if the Kate stream does not specify a background color to use.
tr: Kate akışında hangi arka plan renginin kullanılacağı bilgisi bulunmuyorsa, varsayılan olarak kullanılacak arka plan rengi.

en: Default caching policy
tr: Varsayılan ön bellekleme ilkesi

en: Default caching value for outbound RTP streams. This value should be set in milliseconds.
tr: Milisaniye olarak, giden RTP akışları için ön bellekleme değeri.

en: Default caching value for outbound UDP streams. This value should be set in milliseconds.
tr: Milisaniye olarak, giden UDP akışlarının varsayılan ön bellek değeri.

en: Default devices
tr: Varsayılan aygıtlar

en: Default encoding
tr: Varsayılan kodlama

en: Default font alpha
tr: Varsayılan yazı türü alfa

en: Default font color
tr: Varsayılan yazı rengi

en: Default font color to use if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
tr: Kate akışı hangi yazı renginin kullanılacağı bilgisini içermiyorsa, varsayılan olarak kullanılacak yazı rengi.

en: Default font description
tr: Varsayılan yazı türü açıklaması

en: Default font effect
tr: Varsayılan yazı türü etkisi

en: Default font effect strength
tr: Varsayılan yazı türü etki gücü

en: Default frame rate for chapter import.
tr: Bölüm içe aktarımında varsayılan kare hızı.

en: Default multicast interface. This overrides the routing table.
tr: Varsayılan multicast arayüzü. Bu değer yöneltme (routing) tablosunun yerine geçer.

en: Default optical device
tr: Varsayılan optik aygıt

en: Default preset setting used
tr: Kullanılan varsayılan hazır ayar

en: Default replay gain
tr: Varsayılan yeniden oynatma kazancı

en: Default stream
tr: Varsayılan akış

en: Default stream output chain
tr: Varsayılan akış çıkış zinciri

en: Default tune setting used
tr: Kullanılan varsayılan alıcı ayarı

en: Default: 90sec
tr: Varsayılan: 90 saniye

en: Define input picture aspect-ratio to use. Default is 4:3
tr: Kullanılacak giriş görüntüsünün en boy oranı. Varsayılan değer: 4:3.

en: Define the colors of the volume slider
tr: Ses ayar sürgüsünün renkleri

en: Define the colors of the volume slider
    By specifying the 12 numbers separated by a ';'
    Default is '255;255;255;20;226;20;255;176;15;235;30;20'
    An alternative can be '30;30;50;40;40;100;50;50;160;150;150;255'
tr: Ses ayar sürgüsünün rengini ayarlamak için
    ';' ile ayrılmış 12 sayı yazın
    Varsayılan olarak '255;255;255;20;226;20;255;176;15;235;30;20' şeklindedir.
    Farklı bir dizge şöyle olabilir '30;30;50;40;40;100;50;50;160;150;150;255'.

en: Define the glasses' color scheme
tr: Camın renk şemasını belirleyin

en: Define the pids to add to each pmt. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
tr: Her PMT için eklenecek işlem kodlarını (PID) belirler. Bu özelliğin kullanılabilmesi için "İşlem kodu temel akış koduna ayarlansın" seçeneği açık olmalıdır.

en: Define which screen fullscreen goes
tr: Hangi ekranın tam ekran olacağını belirtin

en: Defines bitdistribution mode for AQ, default 1
     - 0: Disabled
     - 1: Current x264 default mode
     - 2: uses log(var)^2 instead of log(var) and attempts to adapt strength per frame
tr: AQ bit dağıtım kipi, varsayılan 1
     - 0: Kapalı
     - 1: Güncel x264 varsayılan kip
     - 2: log(var) yerine log(var)^2 kullanarak her karenin gücüne uymayı dener.

en: Defines how many pictures we allow to be in pool between decoder/encoder threads when threads > 0
tr: İşlem sayısı 0 değerinden büyük olduğunda kod çözücü ve kodlayıcı işlemlerinde havuzda bulunmasına izin verilecek görsel sayısını belirtir.

en: Defines how often the barGraph information should be sent. Sends the barGraph information every n audio packets (default 4).
tr: Çubuk grafiği bilgisinin hangi sıklıkla iletileceğini ayarlayın. Çubuk çizelge bilgileri her n pakette bir gönderilir (varsayılan 4).

en: Defines if BarGraph information should be sent
tr: Çubuk çizelge bilgileri gönderilsin

en: Defines if BarGraph information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
tr: Bu seçenek, çubuk çizelge bilgilerinin gönderilmesini sağlar. Bilgi gönderilecekse 1, gönderilmeyecekse 0 (varsayılan 1).

en: Defines if silence alarm information should be sent
tr: Sessizlik uyarısı gönderilsin

en: Defines if silence alarm information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
tr: Bu seçenek, sessizlik uyarısının gönderilmesini sağlar. Bilgi gönderilecekse 1, gönderilmeyecekse 0 (varsayılan 1).

en: Defines orientation of the mirror splitting. Can be vertical or horizontal.
tr: Yansıtma parçalarının doğrultusunu belirler. Yatay ya da dikey olabilir.

en: Defines radius size in pixels, of base of bands(beginning).
tr: Piksel olarak, bantların temelinin (başlangıç) çapını belirler.

en: Defines the descriptors of each SDT. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
tr: Her bir SDT için bir belirteç atar. Bu özelliğin kullanılabilmesi için "İşlem kodu temel akış koduna ayarlansın" seçeneği açık olmalıdır.

en: Defines the maximum bitrate in kbps (1000 bits/s) for VBR rate control method. If not set, this parameter is computed from other sources such as bitrate, profile, level, etc.
tr: VBR hız denetimi yöntemi için Kpbs (1000 bit/s) olarak en fazla bit hızı. Ayarlanmadığında bithızı, profil, düzey gibi diğer kaynaklardan hesaplanır.

en: Defines the number of parallel encoding operations before we synchronise the result. Higher numbers may result on better throughput depending on hardware. MPEG2 needs at least 1 here.
tr: Sonuç eşlenmeden önce yürütülecek paralel kodlama işlemi sayısı. Yüksek değerler donanıma bağlı olarak daha iyi çıkış başarımı sağlayabilir. MPEG2 için değer en az 1 olmalıdır.

en: Defines the virtual surface of the room emulated by the filter.
tr: Süzgeç tarafından benzetimlenecek odanın sanal yüzeyini belirler.

en: Defines what timeout option to add to the RTSP session ID string. Setting it to a negative number removes the timeout option entirely. This is needed by some IPTV STBs (such as those made by HansunTech) which get confused by it. The default is 5.
tr: RTSP oturumu kimliği dizgesine hangi zaman aşımı seçeneğinin ekleneceğini belirler. Negatif bir sayı kullanmak zaman aşımı seçeneğini tümüyle kaldırır. Bu ayar HansunTech tarafından üretilmiş bazı IPTV STB için gereklidir. Varsayılan değer 5.

en: Deinterlace
tr: Taramasızlık

en: Deinterlace chroma skip
tr: Taramasızlık renk doygunluğu atlaması

en: Deinterlace method to use for streaming.
tr: Akış gönderimi için kullanılacak taramasızlık yöntemi.

en: Deinterlace method to use for video processing.
tr: Görüntünün işlenmesinde kullanılacak taramasızlık yöntemi.

en: Deinterlace mode
tr: Taramasızlık kipi

en: Deinterlace module
tr: Taramasızlık modülü

en: Deinterlace off
tr: Taramasızlığı kapat

en: Deinterlace on
tr: Taramasızlığı aç

en: Deinterlace the video before encoding.
tr: Açıldığında, kodlamadan önce görüntü taramasız yapılır.

en: Deinterlace video
tr: Görüntü taramasız olsun

en: Deinterlacing
tr: Taramasızlık

en: Deinterlacing algorithm
tr: Taramasızlık algoritması

en: Deinterlacing video filter
tr: Görüntü taramasızlık süzgeci

en: Delay
tr: Gecikme

en: Delay (in ms) before the placeholder kicks in.
tr: Milisaniye olarak, yer belirleyici akışa geçmeden önce beklenecek süre.

en: Delay (ms)
tr: Gecikme (ms)

en: Delay a stream
tr: Bir akış geciktirilsin

en: Delay after which SAP items get deleted if no new announcement is received.
tr: Yeni duyuru alınmadığında SAP ögelerinin silinme gecikmesi.

en: Delay calculation mode
tr: Gecikme hesaplama kipi

en: Delay of the ES (ms)
tr: Temel akış gecikmesi (ms)

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the PCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
tr: Program saat referansına (PCR) göre akış içindeki verinin kod çözme zaman damgaları (DTS) ve sunum zaman damgaları (PTS) gecikmesi. Bu seçenek istemci kod çözücüsünde ara bellek kullanılabilmesini sağlar.

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the SCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
tr: SCR'ye göre akış içindeki verinin DTS (kod çözme zaman damgaları) ve PTS (sunum zaman damgaları) gecikmesi. Bu seçenek istemci kod çözücüsünde ara belleklemeye izin verir.

en: Delay time
tr: Gecikme süresi

en: Delete
tr: Silme

en: Delete all the bookmarks
tr: Tüm yer imlerini sil

en: Delete segments
tr: Parçalar silinsin

en: Delete segments when they are no longer needed
tr: Açıldığında, gerek kalmayan parçalar silinir.

en: Delete selected profile
tr: Seçilmiş profili sil

en: Delete the current profile
tr: Geçerli profili sil

en: Delete the selected item
tr: Seçili yer imini sil

en: Deletes the selected item
tr: Seçilen ögeyi siler

en: Delivery system
tr: Aktarım sistemi

en: Demultiplexers are used to separate the "elementary" streams (like audio and video streams). You can use it if the correct demuxer is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
tr: Tekleyiciler (demux) görüntü ve ses gibi "temel" akışları ayırmak için kullanılır. Doğru tekleyici otomatik olarak algılanamıyorsa bu seçenek kullanılabilir. Ne yaptığınızı gerçekten bilmeden bu değeri genel bir ayar olarak kullanmayın.

en: Demux filter module
tr: Tekleyici süzgeç modülü

en: Demux filters are used to modify/control the stream that is being read.
tr: Tekleyici süzgeçleri okunan akışı değiştirmek ve denetlemek için kullanılır.

en: Demux module
tr: Tekleyici modülü

en: Demuxed
tr: Teklenmiş

en: Demuxed data size
tr: Tekleştirilen veri boyutu

en: Demuxer
tr: Tekleyici

en: Demuxers
tr: Tekleyiciler

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
tr: Tekleyiciler ses ve görüntü akışlarını ayrıştırmak için kullanılır.

en: Denoiser
tr: Gürültü azaltıcı

en: Descending
tr: Azalan

en: Description
tr: Açıklama

en: Description metadata
tr: Açıklama üst verisi

en: Description of the stream content or information about your channel.
tr: Akış içeriği ya da kanalınız hakkında bilgiler.

en: Description stream output
tr: Açıklama akışı çıkışı

en: Desired frame rate for the VC-1 stream.
tr: VC-1 akışı için istenilen kare hızı.

en: Desired frame rate for the capture.
tr: Yakalamada istenen kare hızı.

en: Desired frame rate for the stream.
tr: Akış için istenilen kare hızı.

en: Desired input video mode for DeckLink captures. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
tr: DeckLink yakalamalarında istenen görüntü kipi. Bu değer metin biçiminde bir FOURCC kodu olmalıdır. Örneğin: "ntsc".

en: Desired input video mode. Leave empty for autodetection.
tr: İstenen giriş görüntü kipi. Otomatik olarak algılanması için boş bırakın.

en: Desired output mode
tr: İstenilen çıkış görüntü kipi

en: Desired output mode for DeckLink output. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
tr: DeckLink çıkışında istenilen görüntü kipi. Bu değer metin biçiminde bir FOURCC kodu olmalıdır. Örneğin: "ntsc".

en: Desktop
tr: Masaüstü

en: Desktop level hotkey
tr: Masaüstü düzeyinde kısayol tuşu

en: Destination
tr: Hedef

en: Destination (URL) to use for the stream. Overrides path and bind parameters
tr: Akış için kullanılacak hedef İnternet adresi. Yol ve bağlantı parametrelerinin yerine geçer.

en: Destination Setup
tr: Hedef ayarları

en: Destination audio codec
tr: Hedef ses kodlayıcı/çözücü

en: Destination bridge-in name
tr: Köprülenecek hedef adı

en: Destination file:
tr: Hedef dosya:

en: Destination prefix
tr: Dosya ön eki

en: Destination subtitle codec
tr: Hedef alt yazı kodlayıcı/çözücü

en: Destination video codec
tr: Hedef görüntü kodlayıcı/çözücü

en: Detailed List
tr: Ayrıntılı liste

en: Detects edges in the frame and highlights them in white.
tr: Karedeki kenarları algılar ve beyaz renkte vurgular.

en: Determines how many sections of spectrum will exist.
tr: Bu seçenek spektrumun kaç bölümden oluşacağını belirler.

en: Determines what (if any) video is displayed by the wrapper filter
tr: Sarıcı süzgecinde görüntülenecek görüntüyü (varsa) belirler

en: Device
tr: Aygıt

en: Device Selection
tr: Aygıt seçimi

en: Device name
tr: Aygıt adı

en: Device properties
tr: Aygıt özellikleri

en: Device:
tr: Aygıt:

en: Devices
tr: Aygıtlar

en: DiSEqC LNB number
tr: DiSEqC LNB numarası

en: Dialog
tr: Pencere

en: DiffServ Code Point
tr: DiffServ kod noktası

en: Different resampling algorithms are supported. The best one is slower, while the fast one exhibits low quality.
tr: Farklı yeniden örnekleme algoritmaları desteklenir. En iyi olanı en yavaşıdır. En hızlı olanın da kalitesi düşüktür.

en: Differentiated Services Code Point for outgoing UDP streams (or IPv4 Type Of Service, or IPv6 Traffic Class). This is used for network Quality of Service.
tr: UDP akışlarından çıkan Farklılaştırılmış Hizmetler Kod Noktası (IPv4 için Hizmet Türü, ya da IPv6 için Trafik Sınıfı). Bu bilgi ağın hizmet kalitesi için kullanılır.

en: Digital Cinema Package module
tr: Sayısal sinema paketi modülü

en: Digital TV Standard
tr: Sayısal TV standartı

en: Digital Television and Radio
tr: Sayısal televizyon ve radyo

en: Digital Video (Firewire/ieee1394) input
tr: Sayısal görüntü (Firewire/ieee1394) girişi

en: Digital broadcasting
tr: Sayısal yayın

en: Dim keyboard backlight during fullscreen playback
tr: Tam ekran kipinde tuş takımı ışığı kısılsın

en: Dirac packetizer
tr: Dirac paketleyicisi

en: Dirac video decoder using libschroedinger
tr: Libschroedinger kitaplığı kullanan Dirac görüntü kod çözücüsü

en: Dirac video demuxer
tr: Dirac görüntü tekleyicisi

en: Dirac video encoder using libschroedinger
tr: Libschroedinger kitaplığı kullanan Dirac görüntü kodlayıcısı

en: Direct MV prediction mode
tr: Doğrudan MV öngörü kipi

en: Direct prediction size
tr: Doğrudan öngörü boyutu

en: Direct prediction size:
     -  0: 4x4
     -  1: 8x8
     - -1: smallest possible according to level
tr: Doğrudan öngörü boyutu: - 0: 4x4
     - 0: 4x4
     -  1: 8x8
     - -1: düzeye göre olabilecek en küçük.

en: Direct rendering
tr: Doğrudan gösterim

en: Direct3D11 Video Acceleration
tr: Direct3D11 görüntü hızlandırma

en: Direct3D11 video output
tr: Direct3D11 görüntü çıkışı

en: Direct3D9 adjust filter
tr: Direct3D9 süzgecini ayarlayın

en: Direct3D9 video output
tr: Direct3D9 görüntü çıkışı

en: DirectMedia Object decoder
tr: DirectMedia Object kod çözücüsü

en: DirectMedia Object encoder
tr: DirectMedia Object kodlayıcısı

en: DirectShow input
tr: DirectShow girişi

en: DirectX (DirectDraw) video output
tr: DirectX (DirectDraw) Görüntü Çıkışı

en: DirectX Video Acceleration (DXVA) 2.0
tr: DirectX görüntü hızlandırma (DXVA) 2.0

en: DirectX audio output
tr: DirectX ses çıkışı

en: Direction
tr: Doğrultu

en: Direction of the mirroring.
tr: Yansıtma doğrultusu

en: Director
tr: Yönetmen

en: Directory
tr: Klasör

en: Directory import
tr: Klasör içe aktarma

en: Directory index
tr: Klasör dizini

en: Directory or filename where the records will be stored
tr: Kaydedilen görüntü ya da sesin saklanacağı klasör ya da dosya adı.

en: Directory path prefix
tr: Klasör yolu ön eki

en: Directory path where images files should be saved. If not set, then images will be automatically saved in users homedir.
tr: Görsellerin kaydedileceği klasör yolu. Ayarlanmamışsa görseller otomatik olarak kullanıcının klasörüne kaydedilir.

en: Directory used to store the timeshift temporary files.
tr: Geçici zaman kayması dosyalarının saklanacağı klasör.

en: Directory where the records will be stored
tr: Kayıtların saklanacağı klasör

en: Directory where the video snapshots will be stored.
tr: Görüntüden çekilen fotoğrafların saklanacağı klasör.

en: Disable
tr: Kapalı

en: Disable DVD menus
tr: DVD menüleri kullanılmasın

en: Disable DVD subtitle transparency
tr: DVD alt yazı saydamlığı kapalı

en: Disable Disc Menus
tr: Disk menülerini kapatır.

en: Disable NACK output packets
tr: NACK çıkış paketleri kullanılmasın

en: Disable all lua plugins
tr: Tüm Lua uygulama eklerini kapat

en: Disable arithmetic coding
tr: Aritmetik kodlama kapatılsın

en: Disable for double buffering in software.
tr: Yazılımsal çift ara bellekleme kapatılsın.

en: Disable if your receiver does not support Dolby®.
tr: Alıcınızda Dolby® desteği yoksa kapatın.

en: Disable screensaver
tr: Ekran koruyucuyu kullanılmasın

en: Disable the screensaver during video playback.
tr: Açıldığında, görüntü oynatılırken ekran koruyucu kullanılmaz.

en: Disabled
tr: Kapalı

en: Disc
tr: Disk

en: Disc Selection
tr: Disk türünü seçin

en: Disc caching (ms)
tr: Disk ön belleği (ms)

en: Disc device
tr: Disk aygıtı

en: Disc number
tr: Disk numarası

en: Discard
tr: Yok

en: Discarded (corrupted)
tr: Vazgeçilen (bozulan)

en: Disclaimer
tr: Yasal uyarılar

en: Disco
tr: Disko

en: Discontinuous Transmission
tr: Kesintili aktarım

en: Discs
tr: Diskler

en: Dismiss the subtitle setup dialog
tr: Alt yazı ayarları penceresi yok sayılsın

en: Display
tr: Görünüm

en: Display ID
tr: Ekran kodu

en: Display ID. If not specified, main display ID is used.
tr: Ekran kodu. Belirtilmemiş ise ana ekran kodu kullanılır.

en: Display Settings
tr: Görüntü ayarları

en: Display Source As
tr: Kaynak şu şekilde görüntülensin

en: Display VLC status menu icon
tr: VLC durumu menü simgesi görüntülensin

en: Display a RSS or ATOM Feed on your video
tr: Görüntü üzerine bir RSS ya da ATOM akışı ekler.

en: Display a performance warning when transcoding
tr: Dönüştürme sırasında başarım uyarısı görüntülensin

en: Display aspect ratio
tr: Ekran en boy oranı

en: Display aspect ratio of a video elementary stream
tr: Bir görüntü temel akışının ekran en boy oranı

en: Display background cone or art
tr: Arka planda koni ya da kapak görseli görüntülensin

en: Display background cone or current album art when not playing. Can be disabled to prevent burning screen.
tr: Açıldığında, herhangi bir ortam oynatılmazken, arka planda koni ya da kapak görseli görüntülenir. Ekranı korumak için kapatılabilir.

en: Display feed images if available.
tr: Varsa akış görselleri görüntülensin.

en: Display locally
tr: Bilgisayarda görüntülensin

en: Display name of the Service
tr: Hizmetin görüntülenecek adı

en: Display playlist tree
tr: Oynatma listesi ağacı görüntülensin

en: Display size
tr: Görüntü boyutu

en: Display stream output
tr: Akış çıkışı görüntülensin

en: Display text above the video
tr: Görüntü üzerine metin ekler

en: Display the input video
tr: Görüntü girişi görüntülensin

en: Display the output
tr: Çıkış görüntülensin

en: Display the processed video
tr: İşlenmiş görüntü görüntülensin

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
tr: Açıldığında, çekilen görüntü fotoğrafının ön izlemesi, ekranın sol üst köşesinde görüntülenir.

en: Display the stream locally
tr: Akış yerel olarak görüntülensin

en: Display the title of the video on top of the movie.
tr: Açıldığında, görüntünün başlığı filmin üst kısmında görüntülenir.

en: Display video in a skinned window if any
tr: Varsa, görüntü tema uygulanmış pencerede görüntülenir

en: Display video snapshot preview
tr: Görüntü fotoğrafının ön izlemesi görüntülensin

en: Display while streaming
tr: Akış yapılırken görüntülensin

en: Displayed
tr: Görüntülenen

en: Displayed frames
tr: Görüntülenen kare

en: Distance between I- or P- key frames; if it is zero, the GOP structure is unspecified. Note: If GopRefDist = 1, there are no B-frames used.
tr: I ya da P anahtar kareleri arasındaki aralık. 0 ise görsel grubu yapısı belirtilmemiştir. Not: GopRefDist=1 ise B kareleri kullanılmaz.

en: Distance between front left speaker and listener in meters.
tr: Metre olarak, sol ön hoparlör ile dinleyici arasındaki uzaklık.

en: Distort mode
tr: Bozma kipi

en: Distort mode, one of "gradient", "edge" and "hough".
tr: Bozma kipini "Değişim", "Kenar" ya da "Hough" olarak seçin.

en: Do not check for a valid rtcp message from the encoder
tr: Kodlayıcıdan geçerli bir RTCP iletisi beklenmesin

en: Do not demultiplex
tr: Tekleştirme yapılmasın

en: Do not open a DOS command box interface
tr: DOS komut penceresi arayüzü açılmasın

en: Do not play
tr: Oynatılmasın

en: Do not seek
tr: Atlama

en: Do not try to guess ASF bitrate. Setting this, allows you to control how Windows Media Player will cache streamed content. Set to audio+video bitrate in bytes
tr: ASF bit hızı kestirilmeye çalışılmaz. Bir değer belirtilerek, Windows Medya Oynatıcısının akış içeriğini ön belleğe nasıl alacağı denetlenebilir. Bayt olarak ses+görüntü bit hızına ayarlayın.

en: Do nothing
tr: Bir şey yapılmasın

en: Do you really want to unsubscribe from %1?
tr: %1 aboneliğinden ayrılmak istiyor musunuz?

en: Do you want to download it?
tr: İndirmek ister misiniz?

en: Do you want to go ahead with this?
tr: Bu işlemin yapılmasını istiyor musunuz?

en: Do you want to restart the playback where left off?
tr: Oynatma kalınan yerden sürdürülsün

en: Dock fullscreen controller
tr: Tam ekran denetleyicisini kenetle

en: Dock/undock fullscreen controller to/from bottom of screen
tr: Tam ekran denetleyicisini ekranın altına kenetler ya da ayırır

en: Docked Playlist
tr: Bütünleşik oynatma listesi

en: Dolby Surround
tr: Dolby Çevresel ses

en: Dolby Surround decoder
tr: Dolby Çevresel ses kod çözücüsü

en: Dolby Surround encoded streams won't be decoded before being processed by this filter. Enabling this setting is not recommended.
tr: Dolby Surround şeklinde kodlanmış akışlar, bu süzgeç tarafından işlenmeden çözülmez. Bu ayarın açılması önerilmez.

en: Domain/Workgroup that will be used for the connection.
tr: Bağlantı için kullanılacak etki alanı/çalışma grubu.

en: Don't display any video
tr: Herhangi bir görüntü görüntülenmesin

en: Don't require a keyframe before splitting a segment. Needed for audio only.
tr: Açıldığında, bir parça bölünmeden önce karenin gelmesi beklenmez. Yalnızca ses için gereklidir.

en: Don't show
tr: Görüntülenmesin

en: Don't use presets, but manually specified bands. You need to provide 10 values between -20dB and 20dB, separated by spaces, e.g. "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2".
tr: Hazır ayarlar yerine el ile ayarlanmış bantlar kullanılır. -20dB ile 20dB arasında, boşlukla ayrılmış 10 değer yazmalısınız. Örneğin "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2".

en: Double Size
tr: İki kat boyut

en: Double click to change.
    Delete key to remove.
tr: Değiştirmek için çift tıklayın.
    Silmek için delete tuşuna basın.

en: Double click to get media information
tr: Ortam bilgilerini görmek için çift tıklayın

en: Double click to jump to a chosen time position
tr: Seçtiğiniz bir zaman konumuna atlamak için çift tıklayın

en: Down
tr: Aşağı

en: Download cover art
tr: Kapak görselini indir

en: Downloaded file "%s" was corrupted. Thus, it was deleted.
tr: İndirilen "%s" dosyası bozulmuş. Bu nedenle dosya silindi.

en: Draw bands in the spectrometer
tr: Spektrometrede bantlar görüntülensin

en: Draw peaks in the analyzer
tr: Çözümleyicide tepeler görüntülensin

en: Draw the base of the bands
tr: Bant temelleri çizilsin

en: Drawable
tr: Çizilebilir

en: Drop late frames
tr: Geciken kareler atlansın

en: Drop media here
tr: Ortamı sürükleyip buraya bırakın

en: Dropped (discontinued)
tr: Bırakılan (kesilen)

en: Drum & Bass
tr: Davul ve bass

en: Drum Solo
tr: Davul solo

en: Dry
tr: Kuru

en: Dry Mix
tr: Kuru karışım

en: Dry mix
tr: Kuru karışım

en: Dual mono
tr: İkili tek kanal

en: Duet
tr: Düet

en: Dummy
tr: Sahte

en: Dummy Elements
tr: Sahte bileşenler

en: Dummy IFO demux
tr: Sahte IFO tekleyicisi

en: Dummy audio output
tr: Sahte ses çıkışı

en: Dummy decoder
tr: Sahte kod çözücü

en: Dummy encoder
tr: Sahte kodlayıcı

en: Dummy font renderer
tr: Sahte metin görüntüleyici

en: Dummy image chroma format
tr: Sahte görsel renk doygunluğu biçimi

en: Dummy input
tr: Sahte giriş

en: Dummy interface
tr: Sahte arayüz

en: Dummy stream output
tr: Sahte akış çıkışı

en: Dummy video output
tr: Sahte görüntü çıkışı

en: Dummy/Raw muxer
tr: Sahte/ham çoklayıcısı

en: Dump decoder
tr: Dökme kod çözücüsü

en: Dump filename
tr: Döküm dosyasının adı

en: Dump module
tr: Döküm modülü

en: Dump raw input
tr: Ham giriş dökülsün

en: Duplicate current profile for a new profile
tr: Geçerli profili yeni bir profil olarak kopyalar

en: Duplicate current profile...
tr: Geçerli profili kopyala...

en: Duplicate stream output
tr: Akış çıkışı çoğaltılsın

en: Duplicate your video to multiple windows and/or video output modules
tr: Görüntüyü birden çok pencere ya da görüntü çıkış modülüne kopyalar.

en: Duration
tr: Süre

en: Duration in seconds
tr: Saniye olarak süre

en: Duration in seconds before simulating an end of file. A negative value means an unlimited play time.
tr: Dosya sonuna gelinmiş gibi yapılacak süre. Negatif bir değer sınırsız oynatma süresi anlamına gelir.

en: Duration of the fingerprinting
tr: Parmak izi çıkarma süresi

en: Dutch
tr: Felemenkçe

en: Dynamic range compression makes the loud sounds softer, and the soft sounds louder, so you can more easily listen to the stream in a noisy environment without disturbing anyone. If you disable the dynamic range compression the playback will be more adapted to a movie theater or a listening room.
tr: Devingen alan sıkıştırması güçlü sesleri daha yumuşak yapar ve yumuşak sesleri güçlendirir. Böylece gürültülü bir ortamda, akış kimseyi rahatsız etmeden daha iyi duyulabilir. Kapatıldığında sinema salonu ya da sessiz bir odaya daha uygun bir çıkış elde edilir.

en: Dynamic range compressor
tr: Devingen alan sıkıştırıcı

en: Dynamic video overlay
tr: Devingen görüntü giydirme

en: Dzongkha
tr: Dzongka

en: E&xport
tr: Dışa akta&r

en: EBU STL subtitles decoder
tr: EBU STL alt yazı kod çözücüsü

en: EBU STL subtitles parser
tr: EBU STL alt yazı işleyicisi

en: EGL extension for OpenGL
tr: OpenGL için EGL uzantısı

en: ES ID
tr: Temel akış kodu

en: Early SKIP detection on P-frames
tr: P karelerinde erken SKIP algılaması

en: Early SKIP detection on P-frames.
tr: P karelerinde erken SKIP algılaması.

en: Eastern European (Latin-2)
tr: Doğu Avrupa (Latin-2)

en: Eastern European (Windows-1250)
tr: Doğu Avrupa (Windows-1250)

en: Easy Listening
tr: Kolay dinleme

en: Edge
tr: Kenar

en: Edge detection
tr: Kenar algılama

en: Edge detection video filter
tr: Kenar algılama görüntü süzgeci

en: Edge visible
tr: Eşik görünürlüğü

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit Bookmarks
tr: Yer imlerini düzenle

en: Edit Input
tr: Girişi düzenle

en: Edit Options
tr: Seçenek ayarları

en: Edit default application settings for network protocols
tr: Ağ iletişimi kurallarının varsayılan uygulama ayarlarını düzenleyin

en: Edit selected profile
tr: Seçilmiş profili düzenle

en: Edit settings
tr: Ayarları düzenle

en: Effects
tr: Etkiler

en: Effects list
tr: Etki listesi

en: Eject the disc
tr: Diski çıkart

en: Elapsed time
tr: Geçen süre

en: Electronic
tr: Elektronik

en: Element aspect ratio
tr: Bileşen en boy oranı

en: Elementary Stream ID
tr: Temel akış kodu

en: Elementary stream output
tr: Temel akış çıkışı

en: Elements order
tr: Bileşen sıralaması

en: Eliminates chrominance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends 7.
tr: PSNR çok değişmediğinde renk doygunluğu bloklarını eler (varsayılan: 0.0). H264 standardı 7 değerini önerir.

en: Eliminates luminance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends -4.
tr: PSNR çok değişmediğinde parlaklık bloklarını eler (varsayılan: 0.0). H264 standardı -4 önerir. H264 standartı -4 değerini önerir.

en: Embed the file browser in open dialog
tr: Dosya tarayıcısı, Dosya Aç penceresinin içine gömülsün

en: Embed the video output in the main interface.
tr: Açıldığında, görüntü çıkışı temel arayüze gömülür.

en: Embedded
tr: Gömülü

en: Embedded video
tr: Gömülmüş görüntü

en: Embedded window video
tr: Gömülü pencere görüntüsü

en: Emboss
tr: Kakma

en: Emergency Alert Messaging for Cable
tr: Kablo için acil uyarı iletileri

en: Emit log messages through the POSIX system log.
tr: Günlük iletilerini POSIX sistem günlüğü üzerinden gönderir.

en: Empty
tr: Boş

en: Empty Playlist
tr: Oynatma listesini boşalt

en: Enable
tr: Aç

en: Enable Audio passthrough
tr: Doğrudan ses geçişi kullanılsın

en: Enable DVD menus
tr: DVD menüleri kullanılsın

en: Enable Dark Mode
tr: Koyu kipi aç

en: Enable Global Motion Estimation
tr: Genel hareket kestirimi kullanılsın

en: Enable HTTP web interface
tr: HTTP site arayüzü kullanılsın

en: Enable Last.fm submissions
tr: Last.fm aboneliği kullanılsın

en: Enable Metadata Retrieval
tr: Üst veri alınsın

en: Enable OMX direct rendering.
tr: OMX doğrudan gösterim kullanılsın.

en: Enable OSD
tr: EÜG kullanılsın

en: Enable On Screen Display (OSD)
tr: Ekran üzerinde gösterim (EÜG) kullanılsın

en: Enable Phase Correlation Estimation
tr: Faz ilişikili kestirim kullanılsın

en: Enable SPU stream output
tr: SPU akış çıkışı kullanılsın

en: Enable Scene Change Detection
tr:  Sahne değişimi algılaması kullanılsın

en: Enable Spatializer
tr: Uzamsal ses kullanılsın

en: Enable Time-Stretching audio
tr: Zamana yaymalı ses kullanılsın

en: Enable a simple noise reduction algorithm to lower the encoding length and bitrate, at the expense of lower quality frames.
tr: Açıldığında, daha düşük kaliteli kareler pahasına, kodlama uzunluğu ve bit hızını düşürmek amacıyla daha basit bir gürültü azaltma algoritması kullanılır.

en: Enable a workaround for T23
tr: T23 sorunu çözülsün

en: Enable adaptive prefiltering
tr: Açıldığında, uyumlu ön süzme kullanılır

en: Enable afterburner library
tr: Afterburner kitaplığı kullanılsın

en: Enable audio
tr: Ses kullanılsın

en: Enable audio stream output
tr: Ses akış çıkışı kullanılsın

en: Enable compatibility hacks for Blu-ray support
tr: Blu-Ray uyumluluk iyileştirmeleri kullanılsın

en: Enable dedicated algorithms for interlaced frames.
tr: Açıldığında, taramalı kareler için adanmış algoritmalar kullanılır.

en: Enable discontinuous transmission (DTX).
tr: Açıldığında, kesintili aktarım kullanılır (DTX).

en: Enable dynamic range compressor
tr: Devingen alan sıkıştırıcı kullanılsın

en: Enable hacks for Blu-ray support, this doesn't enforce every aspect of Blu-ray compatibility
    e.g. resolution, framerate, level
tr: Açıldığında, Blu-Ray desteği uyumluluk iyileştirmeleri kullanılır. Tüm Blu-Ray uyumluluk koşullarını sağlamaz
    örneğin: çözünürlük, karehızı, düzey

en: Enable hierarchical Motion Estimation
tr: Hiyerarşik hareket kestirimi kullanılsın

en: Enable interlaced motion estimation algorithms. This requires more CPU.
tr: Açıldığında, taramalı hareket kestirimi algoritmaları kullanılır. Bu durumda daha çok işlemci gücü kullanılır.

en: Enable megabass mode
tr: Megabas kipi kullanılsın

en: Enable multiple quantizers
tr: Çoklu kuantalayıcılar kullanılsın

en: Enable multiple quantizers per subband (one per codeblock)
tr: Açıldığında, her alt bant için çoklu kuantalayıcılar kullanılır (her kod bloğu için bir tane).

en: Enable noise reduction algorithm.
tr: Açıldığında, gürültü azaltma algoritması kullanılır.

en: Enable notifications on playlist item change
tr: Oynatma listesi ögesi değiştiğinde bildirim yapılsın

en: Enable original graphic spectrum
tr: Özgün grafik spektrumu kullanılsın

en: Enable reverberation
tr: Yankı kullanılsın

en: Enable software mode
tr: Yazılımsal kip kullanılsın

en: Enable spectral band replication
tr: Spektral bant kopyalama kullanılsın

en: Enable streaming of all ES
tr: Tüm temel akışlar kullanılsın

en: Enable sub-pictures
tr: Alt görseller kullanılsın

en: Enable subtitles
tr: Alt yazılar kullanılsın

en: Enable the "flat" spectrum analyzer in the spectrometer.
tr: Açıldığında, Spektrometrede "düz" spektrum analizörü kullanılır.

en: Enable the color killer, i.e. switch to black & white picture whenever the signal is weak.
tr: Açıldığında, renk öldürücü kullanılır. Örneğin, sinyal zayıfladığında siyah beyaz görüntüye geçilir.

en: Enable the pre-motion estimation algorithm.
tr: Açıldığında, ön hareket kestirimi algoritması kullanılır.

en: Enable this option if the diagonal stripes are displayed when the window size is equal to or smaller than the movie size.
tr: Pencere boyutu, görüntü boyutuna eşit ya da küçükken, çapraz şeritler oluşuyorsa, bu sorunu çözmek için bu seçeneği açın.

en: Enable this option if you want your audio not to be interrupted by the other audio.
tr: Açıldığında, sesin başka bir ses tarafından kesintiye uğratılması engellenir.

en: Enable time stretching audio
tr: Zamana yayılmalı ses kullanılsın

en: Enable transparency effects
tr: Saydamlık etkileri kullanılsın

en: Enable trellis quantization (rate distortion for block coefficients).
tr: Açıldığında, Trellis kuantalama kullanılır (blok katsayıları için oran bozulması).

en: Enable video
tr: Görüntü kullanılsın

en: Enable video stream output
tr: Görüntü akış çıkışı kullanılsın

en: Enable voice activity detection (VAD). It is automatically activated in VBR mode.
tr: Açıldığında, ses etkinliği algılaması (VAD) kullanılır. VBR kipinde otomatik olarak açılır.

en: Enable wallpaper mode
tr: Duvar kağıdı kipi kullanılsın

en: Enable/disable audio rendering.
tr: Ses oluşturmayı açar ya da kapatır.

en: Enable/disable video rendering.
tr: Görüntü oluşturmayı açar ya da kapatır.

en: Enabled
tr: Açık

en: Enabled (AC3/DTS only)
tr: Açık (yalnızca AC3/DTS)

en: Enables framedropping on MPEG2 stream. Framedropping occurs when your computer is not powerful enough
tr: Açıldığında, bilgisayar yeterli güçte olmadığında MPEG2 akışlarında bazı kareler atlanır.

en: Encapsulation
tr: Paketleme

en: Encapsulation Method
tr: Paketleme yöntemi

en: Encoded by
tr: Kodlayan

en: Encoder
tr: Kodlayıcı

en: Encoder Algorithm to use.
tr: Kullanılacak kodlayıcı algoritması.

en: Encoder Profile
tr: Kodlayıcı profili

en: Encoding
tr: Kodlama

en: Encoding Params
tr: Kodlama parametreleri

en: Encoding X coordinate
tr: Kodlanan X koordinatı

en: Encoding Y coordinate
tr: Kodlanan Y koordinatı

en: Encoding complexity
tr: Kodlama karmaşıklığı

en: Encoding parameters
tr: Kodlama parametreleri

en: Encoding quality
tr: Kodlama kalitesi

en: Encrypted connexion
tr: Şifreli bağlantı

en: End
tr: Son

en: Enforce a constant bitrate encoding (CBR) instead of default variable bitrate encoding (VBR).
tr: Değişken bit hızı kodlaması (VBR) yerine sabit bit hızı kodlamasına (CBR) bağlı kalınır.

en: Enforce a keyframe interval between 1 and 1000.
tr: 1 ile 1000 arasında bir anahtar kare aralığı seçin.

en: Enforce a quality between 0 (lossless) and 511 (worst).
tr: 0 (kayıpsız) ile 511 (en kötü) arasında bir kalite seçin.

en: Enforce a quality between 0 (low) and 10 (high).
tr: 0 (düşük) ile 10 (yüksek) arasında bir kalite seçin.

en: Enforce a quality between 1 (low) and 10 (high), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
tr: Bir bit hızı yerine, 1 (düşük) ile 10 (yüksek) arasında bir kalite kullanılır. Bu bir VBR akışı oluşturur.

en: Enforce the alignment of the video in its window. By default (0) it will be centered (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, like 6=4+2 meaning top-right).
tr: Görüntü penceresinin hizalaması. Varsayılan olarak (0) ortalanmıştır (0: Ortada, 1: Solda, 2: Sağda, 4: Üstte, 8: Altta, bu değerler toplanarak da kullanılabilir. Örneğin 4+2 = 6 sağ üstte demektir).

en: Enforce the bargraph position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
tr: Çubuk çizelgesinin görüntü üzerindeki konumunu ayarlayın (0: Ortada, 1: Solda, 2: Sağda, 4: Üstte, 8: Altta, bu değerler toplanarak da kullanılabilir. Örneğin 6: Sağ üstte).

en: Enforce the complexity of the encoder.
tr: Kodlayıcının karmaşıklığını belirleyin.

en: Enforce the logo position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
tr: Logonun görüntü üzerindeki konumu (0: Ortada, 1: Solda, 2: Sağda, 4: Üstte, 8: Altta, bu değerler toplanarak da kullanılabilir. Örneğin 6: Sağ üstte).

en: Enforce the maximal VBR bitrate
tr: Bağlı kalınacak en yüksek VBR bit hızı

en: Enforce the mode of the encoder.
tr: Kodlayıcı kipini seçin.

en: Enforces alignment of all access units on PES boundaries. Disabling this might save some bandwidth but introduce incompatibilities.
tr: Açıldığında, tüm erişim modülleri PES sınırlarına göre hizalanır. Bunu kapatmak biraz bant genişliği kazandırsa da uyumsuzluk sorunlarına yol açabilir.

en: English
tr: İngilizce

en: Enqueue items into playlist in one instance mode
tr: Ögeler, oynatma listesine tek kopya kipinde eklensin

en: Enter URL here...
tr: İnternet adresini buraya yazın...

en: Enter URL of the podcast to subscribe to:
tr: Abone olunacak podcast adresini yazın:

en: Enter a name for the new preset:
tr: Yeni hazır ayar için bir ad yazın:

en: Enter a name for the new profile:
tr: Yeni profilin adını yazın:

en: Enter a new name for the directory:
tr: Klasörün yeni adını yazın:

en: Enter a new name for the folder:
tr: Klasörün yeni adını yazın:

en: Enter a stream URL here. To open RTP or UDP streams, use the respective button below.
tr: Ağ akışının adresini buraya yazın. RTP ya da UDP akışlarını açmak için aşağıdaki ilgili düğmeye tıklayın.

en: Enter name for new directory:
tr: Yeni klasörün adını yazın:

en: Enter name for new folder:
tr: Yeni klasörün adını yazın:

en: Enter the list of podcasts to retrieve, separated by '|' (pipe).
tr: Alınacak podcast listesini '|' ile ayırarak yazın.

en: Entry
tr: Kayıt

en: Episode
tr: Bölüm

en: Equalizer
tr: Dengeleyici

en: Equalizer preset
tr: Dengeleyici hazır ayarı

en: Equalizer with 10 bands
tr: 10 bantlı dengeleyici

en: Erase
tr: Silme

en: Erase video filter
tr: Görüntü silme süzgeci

en: Error
tr: Hata

en: Error resilience
tr: Hata düzeltmesi

en: Error while saving meta
tr: Üst veri kaydedilirken sorun çıktı

en: Error:
tr: Hata:

en: Error: `goto' needs an argument greater than zero.
tr: Hata: `goto' sıfırdan büyük bir değer ile kullanılmalıdır.

en: Errors
tr: Hatalar

en: Errors and Warnings
tr: Hata ve uyarılar

en: Errors and Warnings...
tr: Hata ve uyarılar...

en: Essential
tr: Temel

en: Estonian
tr: Estonca

en: Ethnic
tr: Etnik

en: Euro-House
tr: Euro house

en: Euro-Techno
tr: Euro-Tekno

en: Every
tr: Her

en: Example: 'CICrystallize', 'CIBumpDistortion', 'CIThermal', 'CIComicEffect'
tr: Örnek: 'CICrystallize', 'CIBumpDistortion', 'CIThermal', 'CIComicEffect'

en: Executive Producer
tr: Yapımcı

en: Exhaustive help for VLC and its modules
tr: VLC ve modülleri hakkında geniş kapsamlı yardım

en: Exit fullscreen
tr: Tam ekrandan çıkış

en: Exit if there are no more items in the playlist.
tr: Açıldığında, listede oynatılacak başka öge yoksa uygulamadan çıkılır.

en: Expand
tr: Genişlet

en: Expand All
tr: Tümünü genişlet

en: Expand the viewpoint field of view (360°)
tr: Görünümün bakış açısı alanını genişlet (360°)

en: Expanding Spacer
tr: Geniş aralık

en: Expanding background cone or art
tr: Genişletilmiş arka plan koni ya da kapak görseli

en: Experimental
tr: Deneysel

en: Explicit
tr: Açıkta

en: Export SDP as file
tr: SDP dosyası olarak dışa aktar

en: Expose media player via D-Bus
tr: Orrtam oynatıcı D-Bus üzerine açılsın

en: Extend subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
tr: Alt yazı süresi bu değer kadar uzatılır.
    Kapatmak için 0 yazın.

en: Extended M3U
tr: Genişletilmiş M3U

en: Extended panel
tr: Genişletilmiş pano

en: Extension '%s' does not respond.
    Do you want to kill it now?
tr: '%s' uzantısı yanıt vermiyor.
    Sonlandırmak ister misiniz?

en: Extension not responding!
tr: Uzantı yanıt vermiyor!

en: Extension through which to use the Open Graphics Library (OpenGL).
tr: Açık grafik kitaplığının (OpenGL) kullanılacağı uzantı.

en: Extensions
tr: Eklentiler

en: Extensions brings various enhancements. Check descriptions for more details
tr: Eklentiler çeşitli geliştirmeler sağlar. Ayrıntılı bilgi için açıklamalara bakın

en: Extra I-frames aggressivity
tr: Fazladan I kareleri girişkenliği

en: Extra PMT
tr: Fazladan PMT

en: Extra interface modules
tr: Ek arayüz modülleri

en: Extra media
tr: Ek ortam

en: Extra metadata and other information are shown in this panel.
tr: Ek üst veriler ve diğer açıklayıcı bilgiler bu panoda görüntülenir.

en: Extract
tr: Ayıkla

en: Extract RGB component video filter
tr: RGB bileşeni ayıklama görüntü süzgeci

en: FDK-AAC Audio encoder
tr: FDK-AAC ses kodlayısı

en: FEC code rate
tr: FEC kod hızı

en: FFT window
tr: FFT penceresi

en: FFmpeg audio/video decoder
tr: FFmpeg ses/görüntü kod çözücüsü

en: FFmpeg audio/video encoder
tr: FFmpeg ses/görüntü kodlayıcısı

en: FFmpeg post processing filter chains
tr: FFmpeg art işleme süzgeç zinciri

en: FIFO which will be read for commands
tr: Komutların okunması için FIFO

en: FIFO which will be written to for responses
tr: Yanıtların yazılması için FIFO

en: FLAC demuxer
tr: FLAC tekleyicisi

en: FM radio
tr: FM radyo

en: FOURCC code of raw input format
tr: Ham giriş biçiminin FOURCC kodu

en: FOURCC code of the raw input format. This is a four character string.
tr: Ham giriş biçiminin FOURCC kodu. Dört karakterli bir dizgedir.

en: FPS
tr: Kare/sn

en: FPS Converter
tr: FPS dönüştürücü

en: FPS conversion video filter
tr: FPS dönüşümü görüntü süzgeci

en: FTP account
tr: FTP hesabı

en: FTP authentication
tr: FTP kimlik doğrulaması

en: FTP input
tr: FTP girişi

en: FTP upload output
tr: FTP yükleme çıkışı

en: Facility
tr: Olanak

en: Factor
tr: Çarpan

en: Failed to open "%s" for writing
tr: "%s" yazmak için açılamadı

en: Failed to start bluray playback. Please try without menu support.
tr: Blu-Ray oynatılamıyor. Menü desteği olmadan deneyin.

en: Fake TTY
tr: Sahte TTY

en: Fallback to placeholder stream when out of data
tr: Veri bittiğinde yer alacak akış

en: Faroese
tr: Faroece

en: Fast
tr: Hızlı

en: Fast Fusion
tr: Fast fusion

en: Fast bilinear
tr: Hızlı çift doğrusal

en: Fast seek
tr: Hızlı atlama

en: Faster
tr: Daha hızlı

en: Faster (fine)
tr: Daha hızlı (hassas)

en: Favor speed over precision while seeking
tr: Atlama sırasında hız, duyarlılığa yeğlenir.

en: Features
tr: Özellikler

en: Feed URLs
tr: Akış adresleri

en: Feed images
tr: Akış görselleri

en: Feedback gain
tr: Geribesleme kazancı

en: Fetch artwork using lua scripts
tr: Kapak görselleri Lua betikleri kullanılarak toplanır

en: Fetch meta data using lua scripts
tr: Üst veriler Lua betikleri kullanılarak toplanır

en: Field coding is where interlaced fields are coded separately as opposed to a pseudo-progressive frame
tr: Alan kodlaması, sözde ilerleyen kareye karşı gelen geçişli alanların ayrı ayrı kodlanmasıdır.

en: Fijian
tr: Fijice

en: File
tr: Dosya

en: File Format:
tr: Dosya biçimi:

en: File Selection
tr: Dosya seçimi

en: File Size
tr: Dosya boyutu

en: File associations
tr: Dosya ilişkilendirmeleri

en: File audio output
tr: Dosya ses çıkışı

en: File caching (ms)
tr: Dosya ön belleği (ms)

en: File containing the 16 bytes encryption key
tr: 16 bayt şifreleme anahtarını içeren dosya.

en: File corrupted
tr: Dosya bozulmuş

en: File could not be verified
tr: Dosya doğrulanamadı

en: File dumper
tr: Dosyaya dökücü

en: File extensions association
tr: Dosya uzantısı ilişkilendirme

en: File input
tr: Dosya girişi

en: File is read when segment starts and is assumed to be in format: key-uri\nkey-file. File is read on the segment opening and values are used on that segment.
tr: Parça başladığında dosya okunur ve şu biçimde olduğu varsayılır: anahtar-İnternet adresi\nanahtar dosyası. Dosya parça açılırken okunur ve değerler bu parça için kullanılır.

en: File keystore (plaintext)
tr: Dosya anahtar deposu (düz metin)

en: File logger
tr: Dosya günlükleyici

en: File logging
tr: Dosyaya günlükleme

en: File name
tr: Dosya adı

en: File names:
tr: Dosya adları:

en: File not verifiable
tr: Dosya doğrulanamıyor

en: File reading failed
tr: Dosya okunamadı

en: File stream output
tr: Dosya akışı çıkışı

en: File that will be used to configure the projectM module.
tr: projectM modülünü yapılandırmak için kullanılacak dosya.

en: File to read the marquee text from.
tr: Marka metninin okunacağı dosya.

en: File to which the audio samples will be written to ("-" for stdout).
tr: Ses örneklerinin yazılacağı dosya. (stdout için "-").

en: File where vlc reads key-uri and keyfile-location
tr: Anahtar adresi ve anahtar dosyası konumunun okunacağı dosya

en: File/Directory
tr: Dosya/klasör

en: File/Folder
tr: Dosya/klasör

en: Filebrowser starting point
tr: Dosya gezgini başlama noktası

en: Filename
tr: Dosya adı

en: Filename containing initial scan tuning data.
tr: Başlangıçta taranacak ayar verilerinin olduğu dosyanın adı.

en: Filename for 2 pass stats file
tr: 2. geçiş istatistik dosyasının adı

en: Filename for 2 pass stats file for multi-pass encoding.
tr: Çok geçişli kodlamada 2. geçiş istatistikleri dosyasının adı.

en: Filename for stream (helper setting for dst)
tr: Akış dosya adı (dst için yardımcı ayar)

en: Filename for stream. Helper setting for dst, dst=bind+'/'+path. dst-parameter overrides this.
tr: Dst için yardımcı ayar akış dosya adı (dst için yardımcı ayar). dst=bind+'/'+yol, dst-parametresi bunun yerine geçer.

en: Filename of config file in share/dvb/dvb-s.
tr: share/dvb/dvb-s içindeki yapılandırma dosyasının adı.

en: Filename prefix
tr: Dosya adı ön eki

en: Filename to look for album art in current directory
tr: Geçerli klasörde albüm kapağının aranacağı dosya adı

en: Files
tr: Dosyalar

en: Files will be placed in the same directory with the same name.
tr: Dosyalar aynı klasöre aynı adla kaydedilir.

en: Files with these extensions will not be added to playlist when opening a directory.
    This is useful if you add directories that contain playlist files for instance. Use a comma-separated list of extensions.
tr: Bir klasör açıldığında, bu uzantılara sahip dosyalar oynatma listesine eklenmez.
    Bu özellik, örneğin içinde oynatma listeleri olan klasörler ekliyorsanız işe yarar. Uzantıları virgül (,) ile ayırarak yazın.

en: Film Grain
tr: Film cızırtısı

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Filter the audio twice. This provides a more intense effect.
tr: Sesi iki kez süzer. Bu daha duyarlı bir etki oluşturur.

en: Filter:
tr: Süzgeç:

en: Filters
tr: Süzgeçler

en: Find
tr: Arama

en: Find all cluster positions by jumping cluster-to-cluster before playback
tr: Oynatmadan önce kümeden kümeye sıçrayarak tüm küme konumlarını bul

en: Find meta data using audio fingerprinting
tr: Ses parmak izi kullanılarak üst veriler bulunsun

en: Find more addons online
tr: Çevrim içi eklentilere bakın

en: Find: %s
tr: Bulun: %s

en: Fingerprinting track...
tr: İzin parmak izi çıkarılıyor...

en: Finnish
tr: Fince

en: First Play
tr: İlk oynatma

en: First parameter controls if RD is on (subme>=6) or off.
    Second parameter controls if Trellis is used on psychovisual optimization, default off
tr: İlk parametre RD'nin açık olup olmadığını denetler (subme>=6).
    İkinci parametre psikogörsel iyileştirme için Trellis kullanılıp kullanılmayacağını belirler. Varsayılan olarak kapalıdır.

en: Fit to Screen
tr: Ekrana sığdır

en: Fix HDTV height
tr: HDTV boyu sabitlensin

en: Fix when necessary
tr: Gerektiğinde onarılsın

en: Fixed Bandwidth
tr: Sabit bant genişliği

en: Fixed Bandwidth in KiB/s
tr: KiB/s olarak sabit bant genişliği

en: Fixed quantizer scale
tr: Sabit kuantalayıcı ölçeği

en: Fixing AVI Index...
tr: AVI dizini onarılıyor...

en: Flac audio decoder
tr: FLAC ses kod çözücüsü

en: Flac audio encoder
tr: FLAC ses kodlayıcısı

en: Flac audio packetizer
tr: FLAC ses paketleyicisi

en: Flat
tr: Düz

en: Flat Button
tr: Düz düğme

en: Flat Top
tr: Düz üst

en: Flip horizontally
tr: Yatay çevrilsin

en: Flip the picture horizontally.
tr: Görüntüyü yatay olarak döndürür.

en: Flip the picture vertically.
tr: Görüntüyü dikey olarak döndürür.

en: Flip vertically
tr: Dikey çevrilsin

en: Float on Top
tr: Üstte yüzsün

en: FluidSynth MIDI synthesizer
tr: FluidSynth MIDI sentezleyici

en: Folder
tr: Klasör

en: Folder meta data
tr: Klasör üst verileri

en: Folk-Rock
tr: Folk rock

en: Folklore
tr: Folklör

en: Follow the mouse
tr: Fareyi izle

en: Follow the mouse when capturing a subscreen.
tr: Bir alt ekran yakalanırken fare izlenir.

en: Font
tr: Yazı türü

en: Font Properties
tr: Yazı türü özellikleri

en: Font color
tr: Yazı rengi

en: Font family for the font you want to use
tr: Kullanmak İstediğiniz yazı türü ailesi

en: Font file for the font you want to use
tr: Kullanmak istediğiniz yazı türü dosyasının adı

en: Font menu
tr: Menü yazı türü

en: Font size
tr: Yazı boyutu

en: Font size in pixels
tr: Yazı türü boyutu

en: Font size, in pixels. Default is 0 (use default font size).
tr: Piksel olarak, yazı türü boyutu. Varsayılan 0 (varsayılan yazı türü boyutu kullanılır).

en: Font size, pixels
tr: Yazı boyutu

en: Font used for the menus
tr: Menülerde kullanılacak yazı türü

en: Font used for the titles
tr: Başlıklar için kullanılacak yazı türü

en: For H.264, IdrInterval specifies IDR-frame interval in terms of I-frames; if IdrInterval=0, then every I-frame is an IDR-frame. If IdrInterval=1, then every other I-frame is an IDR-frame, etc. For MPEG2, IdrInterval defines sequence header interval in terms of I-frames. If IdrInterval=N, SDK inserts the sequence header before every Nth I-frame. If IdrInterval=0 (default), SDK inserts the sequence header once at the beginning of the stream.
tr: H.264 için, IdrInterval, I kareleri üzerinden IDR kare aralığını belilrler. IdrInterval=0 ise her I karesi IDR karesi olur. IdrInterval=1 ise I karesi olmayan her kare IDR karesi olur, vb. MPEG2 için, IdrInterval I kareleri üzerinden sıralama başlık bilgisi aralığını belirler. IdrInterval=N ise SDK sıralama başlık bilgisini her N. I karesinden önce ekler. IdrInterval=0 (varsayılan) ise, SDK sıralama başlık bilgisini akışın başlangıcında, bir kez ekler.

en: For stereoscopic videos define frame arrangement:
     0: checkerboard - pixels are alternatively from L and R
     1: column alternation - L and R are interlaced by column
     2: row alternation - L and R are interlaced by row
     3: side by side - L is on the left, R on the right
     4: top bottom - L is on top, R on bottom
     5: frame alternation - one view per frame
tr: Stereoskopik görüntüler için kare düzenlemesini belirler:
    0: Dama tahtası - pikseller Sağ ve Sol olarak dizilir
    1: Sütun değişimi - Sol ve Sağ sütunlara göre geçişli olur
    2: Satır değişimi - Sol ve Sağ satırlara göre geçişli olur
    3: yan yana - Sol solda, Sağ sağda olur
    4: üst alt - Sol üstte, Sağ altta olur
    5: Kare değişimi - her karede bir görünüm bulunur

en: Force
tr: Dayat

en: Force Aspect Ratio
tr: Kullanılacak en boy oranı

en: Force Profile
tr: Bağlı kalınacak profil

en: Force S/PDIF support
tr: S/PDIF desteği dayatılsın

en: Force a constant bitrate encoding (CBR).
tr: Sabit bit hızlı kodlamaya (CBR) bağlı kalınır.

en: Force a specific encoding quality between 0.0 (high) and 50.0 (low), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
tr: Bir bit hızı yerine 0.0 (yüksek) ile 50.0 (düşük) arasında bir kodlama kalitesi kullanılır. Bu bir VBR akışı oluşturur.

en: Force a strict standard compliance when encoding (accepted values: -2 to 2).
tr: Açıldığında, kodlamada standartlara sıkıca uyulur (-2 ile 2 arasındaki değerler kullanılabilir)

en: Force bold
tr: Koyu dayatılsın

en: Force chroma (Use carefully)
tr: Bağlı kalınacak renk doygunluğu (dikkatli kullanın)

en: Force chroma. This is a four character string.
tr: Bağlı kalınacak renk doygunluğunu belirler. Dört karakterlik bir dizgedir.

en: Force detection of Dolby Surround
tr: Dolby çevresel ses algılaması dayatılsın

en: Force index creation
tr: Dizin oluşturulması dayatılsın

en: Force interlaced video mode.
tr: Taramalı görüntü kipi dayatılsın.

en: Force interleaved method
tr: Harmanlanmış yöntem kullanılsın

en: Force multicast RTP via RTSP
tr: RTSP üzerinden RTP multicast kullanılsın

en: Force number of slices per frame
tr: Karelerdeki dilim sayısı

en: Force rectangular slices and is overridden by other slicing options
tr: Dikdörtgen dilimlere bağlı kalır ve diğer dilimleme seçeneklerinin yerine geçer.

en: Force selection of all streams
tr: Tüm akışlar seçilsin

en: Force skipping of frames to speed up decoding (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
tr: Kod çözmeyi hızlandırmak için kare atlamayı dayatır (-1: Hiç, 0: Varsayılan, 1: B-kareleri, 2: P-kareleri, 3: B+P kareleri, 4: Tüm kareler).

en: Force skipping of idct to speed up decoding for frame types (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
tr: Kod çözmeyi hızlandırmak için idct atlamayı dayatır (-1: Hiç, 0: Varsayılan, 1: B-kareleri, 2: P-kareleri, 3: B+P kareleri, 4: Tüm kareler).

en: Force subtitle position
tr: Alt yazı konumunu belirleyin

en: Force the DirectShow video input to use a specific chroma format (eg. I420 (default), RV24, etc.)
tr: Bu seçenek, DirectShow görüntü girişini, belirli bir renk doygunluğu biçimini kullanmaya zorlar (Örn: I420 (Varsayılan), RV24 vs.)

en: Force the DirectShow video input to use a specific frame rate (eg. 0 means default, 25, 29.97, 50, 59.94, etc.)
tr: Bu seçenek, DirectShow görüntü girişini, belirtilen kare hızını kullanmaya zorlar (Örn:0 varsayılan, 25 , 29.97 , 50 , 59.94 , vs.)

en: Force the HDMI output into an interlaced video mode for interlaced video content.
tr: Taramalı görüntü içeriği için HDMI çıkışını taramalı görüntü kipine geçirir.

en: Force the Video4Linux2 video device to use a specific chroma format (eg. I420 or I422 for raw images, MJPG for M-JPEG compressed input). Complete list: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG
tr: Video4Linux2 görüntü aygıtı belirli bir renk doygunluğu biçimine bağlı kalır (örneğin ham görüntüler için I420 ya da I422, M-JPEG sıkıştırılmış giriş için MJPG). Tam liste: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG.

en: Force the dummy video output to create images using a specific chroma format instead of trying to improve performances by using the most efficient one.
tr: Açıldığında, başarımı artırmak için, en etkili renk doygunluğu biçiminin denenmesi yerine, özel bir biçim kullanılarak üretilen görsellerden sahte bir görüntü çıkışı belirlenir.

en: Force the rc module to use stdin as if it was a TTY.
tr: Açıldığında, uzaktan denetim modülü TTY gibi stdin kullanmaya zorlanır.

en: Force the specified number of consecutive B-frames to be used, except possibly before an I-frame. Range 0 to 2.
tr: 0 ile 2 arasında olmak üzere ve bir I karesinin öncesinde olmadıkça, kullanılacak B karelerinin sayısını belirtir.

en: Force the subtitles format. Selecting "auto" means autodetection and should always work.
tr: Bu seçenek, alt yazı biçimini belirler. "Otomatik" seçildiğinde otomatik olarak algılanır ve her zaman çalışması beklenir.

en: Force the use of a specific chroma. Use YUVA if you're planning to use the Alphamask or Bluescreen video filter.
tr: Özel bir renk doygunluğuna bağlı kalır. Alphamask ya da Bluescreen görüntü süzgecini kullanmayı planlıyorsanız YUVA kullanın.

en: Force update of this dialog's values
tr: Bu pencerenin değerleri güncellensin

en: Force use of a specific avformat muxer.
tr: Belirli bir avformat çoklayıcısına bağlı kalınır.

en: Force use of a specific chroma for output.
tr: Açıldığında, çıkış için özel bir renk doygunluğuna bağlı kalınır.

en: Force window style:
tr: Kullanılacak pencere biçemi:

en: Forced chroma
tr: Bağlı kalınacak renk doygunluğu

en: Forces the audio language
tr: Ses dilini seçin

en: Forces the audio language for the output mux. Three letter ISO639 code. Default is 'eng'.
tr: Çıkış çoklayıcının ses dilini belirler. Üç harfli ISO639 kodu. Varsayılan 'eng'.

en: Format
tr: Biçim

en: Format name
tr: Biçim adı

en: Format of the output images (png, jpeg, ...).
tr: Çıkış görsellerinin biçimi (png, jpeg, ...).

en: Format time and date
tr: Zaman ve tarih biçimi uygulansın

en: Formatted Subtitles
tr: Biçimlendirilmiş alt yazılar

en: Forward
tr: İleri

en: Forward cookies across HTTP redirections.
tr: Çerezler HTTP yönlendirmeleri sırasında iletilsin.

en: Fra&me Rate
tr: Ka&re hızı

en: Fragmented and streamable MP4 muxer
tr: Bölünmüş ve akıtılabilir MP4 çoklayıcısı

en: Frame By Frame
tr: Kare kare

en: Frame buffer depth
tr: Kare ara belleğinin derinliği

en: Frame buffer file
tr: Kare ara belleği dosyası

en: Frame buffer height
tr: Kare ara belleğinin boyu

en: Frame buffer segment ID
tr: Kare ara belleği parça kodu

en: Frame buffer width
tr: Kare ara belleğinin eni

en: Frame by frame
tr: Kare kare oynatır

en: Frame packing
tr: Kare paketlemesi

en: Frame rate
tr: Kare hızı

en: Frame rate of a video elementary stream
tr: Bir görüntü temel akışının kare hızı

en: Frame rate of the elementary stream produced.
tr: Üretilen temel akışın kare hızı.

en: Frame size
tr: Kare boyutu

en: Framebuffer device
tr: Kare ara belleği aygıtı

en: Framebuffer device to use for rendering (usually /dev/fb0).
tr: Görüntüyü oluşturan kare ara belleği aygıtı (genellikle /dev/fb0).

en: Framebuffer input
tr: Kare ara belleği girişi

en: Framebuffer resolution to use
tr: Kullanılacak kare ara belleği çözünürlüğü

en: Framebuffer uses hw acceleration
tr: Kare ara belleği donanım hızlandırması kullanıyor

en: Framecount to use on frametype lookahead
tr: Kare türü öngörüsünde kullanılacak kare sayısı

en: Framecount to use on frametype lookahead. Currently default can cause sync-issues on unmuxable output, like rtsp-output without ts-mux
tr: Kare türü öngörüsünde kullanılacak kare sayısı. Şu anda, tekleştirilemeyen çıkış, ts-mux olmadan rtsp çıkışında olduğu gibi, eşleme sorunlarına yol açabilmektedir.

en: Frames Threads
tr: Karelerin iş parçacıkları

en: Frames per Second
tr: Saniyedeki kare sayısı

en: Freestyle
tr: Serbest stil

en: Freetype2 font renderer
tr: Freetype2 metin görüntüleyici

en: Freeze
tr: Dondur

en: Freezing interactive video filter
tr: Dondurma etkileşimli görüntü süzgeci

en: French
tr: Fransızca

en: Freq 1 (Hz)
tr: Frekans 1 (Hz)

en: Freq 1 Q
tr: Frekans 1 Q

en: Freq 1 gain (dB)
tr: Frekans 1 kazancı (dB)

en: Freq 2 (Hz)
tr: Frekans 2 (Hz)

en: Freq 2 Q
tr: Frekans 2 Q

en: Freq 2 gain (dB)
tr: Frekans 2 kazancı (dB)

en: Freq 3 (Hz)
tr: Frekans 3 (Hz)

en: Freq 3 Q
tr: Frekans 3 Q

en: Freq 3 gain (dB)
tr: Frekans 3 kazancı (dB)

en: Frequency
tr: Frekans

en: Frequency (Hz)
tr: Frekans (Hz)

en: Frisian
tr: Frizce

en: Fuchsia
tr: Parlak pembe

en: Full
tr: Tam

en: Full URL to put in index file
tr: Dizin dosyasına yazılacak tam adres

en: Full URL to put in index file. Use #'s to represent segment number
tr: Dizin dosyasına yazılacak tam İnternet adresi. Parça numarasını belirtmek için #'s kullanın

en: Full Volume
tr: Tam ses

en: Full bass
tr: Tamamen bas

en: Full bass and treble
tr: Tamamen bas ve tiz

en: Full path of the image files to use. Format is <image>[,<delay in ms>[,<alpha>]][;<image>[,<delay>[,<alpha>]]][;...]. If you only have one file, simply enter its filename.
tr: Kullanılacak görsel dosyasının tam yolu. [,<ms cinsinden gecikme>[,<alfa>]][;[,<gecikme>[,<alfa>]]][;...] biçimindedir. Yalnızca bir dosya kullanacaksanız adını yazmanız yeterlidir.

en: Full treble
tr: Tamamen tiz

en: Fullscreen
tr: Tam ekran

en: Fullscreen Controller
tr: Tam ekran denetleyicisi

en: Fullscreen Video Device
tr: Tam ekran görüntü aygıtı

en: Fullscreen controller mouse sensitivity
tr: Tam ekran denetleyicisinin fare duyarlığı

en: Fullscreen controller opacity between 0.1 and 1
tr: Tam ekran denetçisinin 0.1 ile 1 arasında saydamlığı

en: Fullscreen settings
tr: Tam ekran ayarları

en: Fullscreen video output
tr: Tam ekran görüntü çıkışı

en: G.711 decoder
tr: G.711 kod çözücüsü

en: G.711 encoder
tr: G.711 kodlayıcısı

en: GLX extension for OpenGL
tr: OpenGL için GLX uzantısı

en: GNU TLS server
tr: GNU TLS sunucusu

en: GNU TLS transport layer security
tr: GNU TLS aktarım katmanı güvenliği

en: GNU/Linux framebuffer video output
tr: GNU/Linux kare ara belleği görüntü çıkışı

en: GOP length
tr: Görsel grubu uzunluğu

en: GOP structure
tr: Görsel grubu yapısı

en: GOP structure used to encode the video sequence
tr: Görüntü sıralamasını kodlamak için kullanılacak görsel grubu yapısı

en: GPU affinity
tr: GPU yakınlığı

en: GStreamer Based Decoder
tr: GStreamer temelli kod çözücü

en: Gaelic (Scots)
tr: Galce (İskoç)

en: Gain
tr: Kazanç

en: Gain control filter
tr: Kazanç denetimi süzgeci

en: Gain multiplier
tr: Kazanç çarpanı

en: Gain on Feedback loop
tr: Geribesleme çevrimindeki kazanç.

en: Gallegan
tr: Galce

en: Game
tr: Oyun

en: Game mode
tr: Oyun kipi

en: Gamma (Blue) correction
tr: Gamma (mavi) düzeltmesi

en: Gamma (Green) correction
tr: Gamma (yeşil) düzeltmesi

en: Gamma (Red) correction
tr: Gamma (kırmızı) düzeltmesi

en: Gamma adjust.
tr: Gamma ayarı.

en: Gathering stream output
tr: Toplanma akışı çıkışı

en: Gaussian Adaptive Low Pass Filter
tr: Alçak geçiren uyumlu Gauss süzgeci

en: Gaussian Blur
tr: Gauss bulanıklığı

en: Gaussian Low Pass Filter
tr: Alçak geçiren Gauss süzgeci

en: Gaussian blur video filter
tr: Gauss bulanıklığı görüntü süzgeci

en: Gaussian's standard deviation. The blurring will take into account pixels up to 3*sigma away in any direction.
tr: Gauss standart sapması. Karıştırmada, her doğrultuda 3*sigma uzaklığındaki pikseller hesaba katılır.

en: Gaussian's std deviation
tr: Gauss standart sapması

en: General
tr: Genel

en: General Audio
tr: Genel ses

en: General audio settings
tr: Genel ses ayarları

en: General input settings. Use with care...
tr: Genel giriş ayarları. Dikkatli kullanın...

en: General playlist behaviour
tr: Genel oynatma listesi davranışı

en: General settings
tr: Genel ayarlar

en: General settings for audio output modules.
tr: Ses çıkış modüllerinin genel ayarları.

en: General settings for video output modules.
tr: Görüntü çıkış modülleri için genel ayarlar.

en: General stream output settings
tr: Genel akış çıkışı ayarları

en: General video settings
tr: Genel görüntü ayarları

en: Generate HDR from SDR
tr: SDR çözünürlüğünden HDR oluşturulsun

en: Generate IV instead using segment-number as IV
tr: Açıldığında, IV olarak parça numarası yerine oluşturulan değer kullanılır.

en: Generate access unit delimiter NAL units.
tr: Erişim birimi sınırlayıcısı NAL birimlerini üretir.

en: Generated stream output string
tr: Oluşturulan akış çıkış dizgesi

en: Generic
tr: Soysal

en: Genre
tr: Tür

en: Genre description
tr: Tür açıklaması

en: Genre metadata
tr: Tür üst verisi

en: Genre of the content.
tr: İçeriğin türünü yazın.

en: Geometry
tr: Geometri

en: Georgian
tr: Gürcüce

en: German
tr: Almanca

en: Gestures
tr: El hareketleri

en: Get function
tr: Getirme (Get) işlevi

[ctx: GetACP]
en: CP1252
tr: CP1254

en: Gives video a warmer tone by applying sepia effect
tr: Görüntüye Sepia etkisi uygulayarak daha sıcak bir ton verir

en: Global
tr: Genel

en: Global Hotkeys
tr: Genel kısayol tuşları

en: Global Hotkeys interface
tr: Genel kısayol tuşları arayüzü

en: Global gain
tr: Genel kazanç

en: Go to Time
tr: Zamana atla

en: Go to next item
tr: Sonraki ögeye geç

en: Go to previous item
tr: Önceki ögeye git

en: Go to the DVD menu
tr: DVD menüsünü aç

en: Go to the previous item
tr: Önceki ögeye git

en: Go to time
tr: Atlanacak zaman

en: Go!
tr: Atla

en: Goom animation speed
tr: Goom oynatma hızı

en: Goom display height
tr: Goom  görüntü boyu

en: Goom display width
tr: Goom görüntü eni

en: Goom effect
tr: Goom etkisi

en: Gothic Rock
tr: Gothic rock

en: Gradfun video filter
tr: Gradfun görüntü süzgeci

en: Gradient
tr: Değişim

en: Gradient image type
tr: Değişim görseli türü

en: Gradient image type (0 or 1). 0 will turn the image to white while 1 will keep colors.
tr: Değişim görselinin türü (0 ya da 1). 1 renkleri korurken, 0 görüntüyü beyaza çevirir.

en: Gradient threshold
tr: Değişim eşiği

en: Gradient video filter
tr: Değişim görüntü süzgeci

en: Grain
tr: Cızırtı

en: Grain video filter
tr: Cızırtı görüntü süzgeci

en: Grass green
tr: Çimen yeşili

en: Gray
tr: Gri

en: Grayscale video output
tr: Gri tonlamalı görüntü çıkışı

en: Greek (ISO 8859-7)
tr: Yunanca (ISO 8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
tr: Yunanca (Windows-1253)

en: Greek, Modern
tr: Yunanca, çağdaş

en: Green
tr: Yeşil

en: Greenlandic, Kalaallisut
tr: Grönlandca, Kalaallisut

en: Group
tr: Grup

en: Group of Picture Reference Distance
tr: Görsel grup referans aralığı

en: Group of Picture size
tr: Görsel grubunun boyutu

en: Group packets
tr: Gruplanacak paket sayısı

en: Grouping
tr: Gruplama

en: Guarani
tr: Guaranice

en: Guard interval
tr: Koruyucu aralığı

en: Gujarati
tr: Guceratça

en: H.262/MPEG-2 encoder (x262)
tr: H.262/MPEG-2 kodlayıcısı (x262)

en: H.264 level
tr: H.264 düzeyi

en: H.264 profile
tr: H.264 profili

en: H.264 video packetizer
tr: H.264 görüntü paketleyicisi

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264 10-bit)
tr: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC kodlayıcısı (x264 10-bit)

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264)
tr: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC kodlayıcısı (x264)

en: H.265/HEVC encoder (x265)
tr: H.265/HEVC kodlayıcısı (x265)

en: H264 video demuxer
tr: H264 görüntü tekleyicisi

en: HAL AudioUnit output
tr: HAL AudioUnit çıkışı

en: HD-SDI Input
tr: HD-SDI girişi

en: HDMI/SPDIF audio passthrough
tr: HDMI/SPDIF doğrudan ses geçişi

en: HDMV TextST subtitles decoder
tr: HDMV TextST metin alt yazı kod çözücüsü

en: HDR Output Mode
tr: HDR çıkış kipi

en: HEVC/H.265 video demuxer
tr: HEVC/H.265 görüntü tekleyicisi

en: HEVC/H.265 video packetizer
tr: HEVC/H.265 görüntü paketleyicisi

en: HH'H':mm'm':ss's'.zzz
tr: SS'S':dd'd':ss's'.yyy

en: HLSL File
tr: HLSL dosyası

en: HQ Denoiser 3D
tr: YK 3B gürültü azaltıcı

en: HRD-timing information
tr: HRD zamanlama bilgisi

en: HRTF file for the binauralization
tr: İki kulak dönüşümü için HRTF dosyası

en: HTML playlist
tr: HTMP oynatma listesi

en: HTML playlist export
tr: HTML oynatma listesi dışa aktarma

en: HTTP (default)
tr: HTTP (varsayılan)

en: HTTP Announcement
tr: HTTP duyurusu

en: HTTP Dynamic Streaming
tr: HTTP devingen akış

en: HTTP Live streaming output
tr: HTTP canlı akış çıkışı

en: HTTP authentication
tr: HTTP kimlik doğrulaması

en: HTTP input
tr: HTTP girişi

en: HTTP port
tr: HTTP bağlantı noktası

en: HTTP proxy
tr: HTTP vekil sunucu

en: HTTP proxy URL
tr: HTTP vekil sunucu adresi

en: HTTP proxy password
tr: HTTP vekil parolası

en: HTTP proxy to be used It must be of the form http://[user@]myproxy.mydomain:myport/ ; if empty, the http_proxy environment variable will be tried.
tr: HTTP vekil sunucunun kullanılabilmesi için şöyle yazılması gerekir:  http://[kullanıcı@]vekilsunucum.etkialanim:baglantinoktam/ ; boş ise, http_proxy çevre değişkenleri değerleri denenir.

en: HTTP server address
tr: HTTP sunucu adresi

en: HTTP server port
tr: HTTP sunucu bağlantı noktası

en: HTTP stream output
tr: HTTP akış çıkışı

en: HTTP tunnel port
tr: HTTP tüneli bağlantı noktası

en: HTTP web interface
tr: HTTP İnternet arayüzü

en: HTTP/TLS server certificate
tr: HTTP/TLS sunucu sertifikası

en: HTTP/TLS server private key
tr: HTTP/TLS sunucu özel anahtarı

en: HTTPS input
tr: HTTPS girişi

en: HTTPS server port
tr: HTTPS sunucu bağlantı noktası

en: Haar cascade filename
tr: Haar ardışık dosya adı

en: Half Size
tr: Yarım boyut

en: Handling mode for stereo streams
tr: Çift kanallı akışların ele alınış kipi.

en: Hard Rock
tr: Hard rock

en: Hardware decoding
tr: Donanımsal kod çözme

en: Hardware-accelerated decoding
tr: Donanım hızlandırmalı kod çözme

en: Having this cache will guarantee that the packets going out are delivered at a spacing determined by the chain timestamps thus ensuring a near jitter free output. Be aware that this setting will also add to the overall latency of the stream.
tr: Bu ön belleğin kullanılması, dışarı çıkan paketlerin zincir zaman damgaları tarafından belirlenen bir aralıkta teslim edilmesini garanti eder ve neredeyse titreşimsiz bir çıktı sağlar. Bu ayarın genel akış gecikmesini de artıracağını unutmayın.

en: Headphone effect
tr: Kulaklık etkisi

en: Headphone virtual spatialization effect
tr: Kulaklık sanal uzamsal etkisi

en: Headphone virtualization
tr: Kulaklık sanallaştırması

en: Headphones
tr: Kulaklık

en: Headphones mode (binaural)
tr: Kulaklık kipi (iki kulak)

en: Heavy Metal
tr: Heavy metal

en: Hebrew
tr: İbranice

en: Hebrew (ISO 8859-8)
tr: İbranice (ISO 8859-8)

en: Hebrew (Windows-1255)
tr: İbranice (Windows-1255)

en: Height
tr: Boy

en: Height in pixel of BarGraph to be displayed.
tr: Çubuk çizelgede görüntülenen her bir çubuğun piksel olarak yüksekliği.

en: Height in pixels of the border between miniatures.
tr: Piksel olarak, minyatürler arasındaki sınırın yüksekliği.

en: Height of video or subtitle elementary streams
tr: Görüntü ya da alt yazı temel akışlarının boyu

en: Help
tr: Yardım

en: Herero
tr: Hereroca

en: Hide / Show Library
tr: Kitaplığı görüntüle / gizle

en: Hide / Show Viewer
tr: Görüntüleyiciyi görüntüle / gizle

en: Hide Others
tr: Diğerlerini gizle

en: Hide VLC
tr: VLC uygulamasını gizle

en: Hide cursor and fullscreen controller after x milliseconds
tr: İmleç ve Tam Ekran Denetimlerinin Görüntülenme Süresi

en: Hide future errors
tr: Sonraki hatalar gizlensin

en: Hide mouse cursor and fullscreen controller after n milliseconds.
tr: Fare imleci ve tam ekran denetimlerini x milisaniye sonra gizlenir.

en: Hide the interface and pause playback.
tr: VLC arayüzünü gizler ve oynatmayı duraklatır.

en: Hierarchy mode
tr: Hiyerarşi kipi

en: High
tr: Yüksek

en: High (high quality and high bandwidth)
tr: Yüksek (yüksek kalite ve yüksek bant genişliği)

en: High LNB voltage
tr: Yüksek LNB gerilimi

en: High Quality 3D Denoiser filter
tr: Yüksek kaliteli 3B gürültü kaldırma süzgeci

en: High freq (Hz)
tr: Yüksek frekans (Hz)

en: High freq gain (dB)
tr: Yüksek frekans kazancı (dB)

en: High latency
tr: Yüksek gecikme

en: High priority
tr: Yüksek öncelik

en: High quality scaling level
tr: Yüksek kalite ölçekleme düzeyi

en: High-priority code rate
tr: Yüksek öncelikli kod hızı

en: Higher Latency
tr: Daha yüksek gecikme

en: Higher latency
tr: Daha yüksek gecikme

en: Higher value implies more prefiltering
tr: Değer yükseldikçe ön süzme artar.

en: Highest
tr: En yüksek

en: Highest Bandwidth/Quality
tr: En yüksek bant genişliği/kalite

en: Highest Latency
tr: En yüksek gecikme

en: Hindi
tr: Hintçe

en: Home
tr: Ana sayfa

en: Hong-Kong Supplementary (HKSCS)
tr: Hong Kong Desteği (HKSCS)

en: Hop limit (TTL)
tr: Sıçrama sınırı (TTL)

en: Horizontal
tr: Yatay

en: Horizontal (18V)
tr: Yatay (18V)

en: Horizontal flip
tr: Yatay döndürme

en: Horizontal slices per frame
tr: Bir karedeki yatay dilim sayısı

en: Host
tr: Sunucu

en: Host Computer
tr: Sunucu bilgisayar

en: Hot keys
tr: Kısayol tuşları

en: Hotkey
tr: Kısayol tuşu

en: Hotkey change
tr: Kısayolu değiştir

en: Hotkeys
tr: Kısayol tuşları

en: Hotkeys management interface
tr: Kısayol tuşları yönetim arayüzü

en: Hotkeys settings
tr: Kısayol tuşları ayarları

en: Hours / Minutes / Seconds:
tr: Saat / Dakika / Saniye:

en: House
tr: Ev

en: How AQ distributes bits
tr: AQ bit dağıtımı

en: How long the notification will be displayed.
tr: Bildirimin görüntülenme süresi.

en: How long to wait for any packet before a source is expired.
tr: Herhangi bir paket için bir kaynağın zamanı dolmadan önce beklenecek süre.

en: How many distinct active RTP sources are allowed at a time.
tr: Aynı anda izin verilecek RTP kaynağı sayısı.

en: How many times the screen content should be refreshed per second.
tr: Ekran içeriğinin saniyede kaç kere yenileneceği.

en: How pronounced to make the chosen font effect (effect dependent).
tr: Seçili font etkisinin vurgulanma şekli (etkiye bağlı).

en: However, the security certificate presented by the server changed since the previous visit and was not authenticated by any trusted Certificate Authority.
tr: Sunucu tarafından sunulan güvenlik sertifikası önceki ziyaretinizden sonra değiştirilmiş ve herhangi bir güvenilir Sertifika Kuruluşu tarafından doğrulanamıyor.

en: However, the security certificate presented by the server is unknown and could not be authenticated by any trusted Certificate Authority.
tr: Sunucu tarafından sunulan güvenlik sertifikası bilinmiyor ve herhangi bir güvenilir Sertifika Kuruluşu tarafından doğrulanamıyor.

en: Hue
tr: Renk tonu

en: Hue or color balance.
tr: Renk tonu ya da renk dengesi.

en: Humour
tr: Mizah

en: Hungarian
tr: Macarca

en: Hurry up
tr: Acele edilsin

en: Hybrid Log-Gamma
tr: Karma Log-Gamma

en: I quantization factor
tr: I kuantalama çarpanı

en: I&mport
tr: İçe ak&tar

en: I-frame only sequence
tr: Yalnızca I kareleri sıralaması

en: I420 - first plane is grayscale
tr: I420 - ilk düzlem gri tonlamalıdır

en: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
tr: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 dönüşümleri

en: ID
tr: Kod

en: ID Offset
tr: Kod kayıklığı

en: IDR interval
tr: IDR aralığı

en: IIDC Digital Camera (FireWire) input
tr: IIDC sayısal kamera (firewire) girişi

en: IP Address
tr: IP adresi

en: IP Address of the Chromecast.
tr: Chromecast IP adresi

en: ISDB-S parameters
tr: ISDB-S ayarları

en: ISDB-T reception parameters
tr: ISDB-T alma ayarları

en: ITU-R BT.601 (525 lines, 60 Hz)
tr: ITU-R BT.601 (525 satır, 60 Hz)

en: ITU-R BT.601 (625 lines, 50 Hz)
tr: ITU-R BT.601 (625 satır, 50 Hz)

en: IceCAST output
tr: IceCAST çıkışı

en: Icelandic
tr: İzlandaca

en: Icons
tr: Simgeler

en: Identity
tr: İşlem kodu

en: If automatic connection is enabled, only JACK clients whose names match this regular expression will be considered for connection.
tr: Otomatik bağlantı açılmışsa, yalnızca burada yazılan kurallı ifadeye uyan JACK istemcilerine bağlanılır.

en: If enabled, and shaping is specified, the TS muxer will place the boundaries at the end of I pictures. In that case, the shaping duration given by the user is a worse case used when no reference frame is available. This enhances the efficiency of the shaping algorithm, since I frames are usually the biggest frames in the stream.
tr: Açıldığında ve şekillendirme belirtildiğinde aktarılan akış çoklayıcı I görüntülerinin sonuna sınırlar yerleştirir. Bu durumda kullanıcı tarafından verilen şekillendirme süresi, hiç referans karesi olmadığında kullanılacak en kötü değer olarak alınır. Böylece, akış içindeki en büyük kareler genellikle I kareleri olduğundan, şekillendirme algoritmasının etkinliği artar.

en: If enabled, switching between the placeholder and the normal stream will only occur on I frames. This will remove artifacts on stream switching at the expense of a slightly longer delay, depending on the frequence of I frames in the streams.
tr: Açıldığında, yer belirtici ile normal akış arasındaki geçişler yalnızca I karelerinde yapılır. Bu seçenek, akıştaki I karelerinin sıklığına bağlı olarak biraz daha uzun sürede geçiş yapmasına rağmen görüntüdeki bozulmaları engeller.

en: If enabled, this option will automatically connect sound output to the first writable JACK clients found.
tr: Açıldığında, ses çıkışı, bulunan ilk JACK istemcilerine otomatik olarak bağlanır.

en: If enabled, video will be padded to fit in canvas after scaling. Otherwise, video will be cropped to fix in canvas after scaling.
tr: Açıldığında, görüntü ölçeklendikten sonra tuvale uyacak şekilde dolgulanır. Diğer durumda görüntü ölçeklendikten sonra tuvale sığacak şekilde kırpılır.

en: If non empty and image-decode is true, the image will be converted to the specified chroma.
tr: Bu seçenek boş değil ve görsel kod çözme seçeneği açık ise, görsel belirtilen renk doygunluğuna dönüştürülür.

en: If nothing appears, check your internet connection.
tr: Hiç bir şey olmuyorsa, İnternet bağlantınızı denetleyin.

en: If pending audio communication is detected, playback will be paused automatically.
tr: Açıldığında, bekleyen bir ses iletişimi algılandığında, oynatma otomatik olarak duraklatılır.

en: If set to true, the bridge will discard all input elementary streams except if it doesn't receive data from another bridge-in. This can be used to configure a place holder stream when the real source breaks. Source and placeholder streams should have the same format.
tr: Açıldığında, köprü, başka bir içeri köprüden veri almadığında tüm temel akışlar eler. Bu ayar, gerçek kaynakta kesinti olduğunda kaynağın yerini alacak başka bir akış yapılandırmak için kullanılabilir. Kaynak ve yerini alacak akış aynı biçimde olmalıdır.

en: If specified, will use the image to draw the mouse pointer on the capture.
tr: Yakalama sırasında fare imleci için kullanılacak görsel ayarlanabilir.

en: If the adapter provides multiple independent tuner devices, the device number must be selected. Numbering starts from zero.
tr: Bağdaştırıcıda birden fazla bağımsız alıcı aygıtı varsa, aygıt numarasını belirtmelisiniz. Numaralar sıfırdan başlar.

en: If the average power over the last N buffers is higher than this value, the volume will be normalized. This value is a positive floating point number. A value between 0.5 and 10 seems sensible.
tr: Son N ara belleği üzerindeki ortalama güç bu değerden büyükse, ses yüksekliği normale döndürülür. Bu değer pozitif bir ondalık sayıdır. 0.5 ile 10 arasında olması mantıklıdır.

en: If the cables between the satellilte low noise block-downconverter and the receiver are long, higher voltage may be required.
    Not all receivers support this.
tr: Uydu alıcısı ile LNB arasındaki kablolar uzun ise, daha yüksek gerilim gerekebilir.
    Her alıcı bu özelliği desteklemeyebilir.

en: If the demodulator cannot detect spectral inversion correctly, it needs to be configured manually.
tr: Demodulator spektral evirmeyi doğru algılayamaz ise, kullanıcı tarafından el ile yapılandırılması gerekir.

en: If the file already exists, it will be overwritten.
tr: Açıldığında, dosya zaten varsa üzerine yazılır.

en: If the file already exists, it will not be overwritten.
tr: Açıldığında, dosya zaten varsa üzerine yazılmak yerine sonuna eklenir.

en: If the output is stereo, render ambisonics with the binaural decoder.
tr: Çıkış çift kanallı ise küresel ortam sesi iki kulak kod çözücüsü ile oluşturulsun.

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a DiSEqC 1.0 switch, the correct LNB can be selected (1 to 4). If there is no switch, this parameter should be 0.
tr: Uydu alıcısına bir DiSEqC 1.0 anahtarı ile birden fazla LNB bağlıysa, 1 ile 4 arasında bir değer seçilerek istenen LNB kullanılabilir. Anahtar yoksa bu değer 0 olmalıdır.

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a cascade formed from DiSEqC 1.1 uncommitted switch and DiSEqC 1.0 committed switch, the correct uncommitted LNB can be selected (1 to 4). If there is no uncommitted switch, this parameter should be 0.
tr: Uydu alıcısına, DiSEqC 1.1 adanmamış anahtarı ya da DiSEqC 1.0 adanmış anahtarı üzerinden birden fazla anten alıcısı (LNB) bağlanmış ise, doğru adanmamış LNB seçilebilir (1 ile 4 arasında). Adanmamış anahtar yoksa, bu değer 0 olmalıdır.

en: If the satellite transmission frequency exceeds the switch frequency, the oscillator high frequency will be used as reference. Furthermore the automatic continuous 22kHz tone will be sent.
tr: Uydu iletişimi anahtar frekansını aşarsa, referans olarak salıngaç yüksek frekansı kullanılır. Bunun yanında otomatik olarak sürekli 22kHz tonu gönderilir.

en: If there is more than one digital broadcasting adapter, the adapter number must be selected. Numbering starts from zero.
tr: Birden fazla sayısal yayın bağdaştırıcısı varsa, bağdaştırıcı numarası belirtilmelidir. Numaralar sıfırdan başlar.

en: If this option is enabled, VLC will use the dark interface style. Otherwise, the grey interface style is used.
tr: Açıldığında, koyu VLC arayüz biçemi kullanılır. Kapalıyken gri arayüz biçemi kullanılır.

en: If this option is enabled, the flow on the SAP multicast address will be controlled. This is needed if you want to make announcements on the MBone.
tr: Açıldığında, SAP multicast adreslerine yapılan akış denetlenir. Bu seçeneğe MBone üzerinden duyuru yapılmak istendiğinde gerek duyulur.

en: If this property is blank, different values
    for DVD, VCD, and CDDA are set.
    You can define a unique one or configure them 
    individually in the advanced preferences.
tr: Bu özellik boş ise DVD,VCD ve CDDA
    için farklı değerler atanmış demektir.
    Gelişmiş ayarlar bölümünden yeni bir değer atayabilir
    ya da var olan değerleri yeniden yapılandırabilirsiniz.

en: If uid/gid are not specified in the url, VLC will automatically set a uid/gid.
tr: Adreste belirtilmemiş ise VLC uid/guid değerlerini otomatik olarak ayarlamayı dener.

en: If you want to open a multicast stream, enter the respective IP address given by the stream provider. In unicast mode, VLC will use your machine's IP automatically.
    
    To open a stream using a different protocol, just press Cancel to close this sheet.
tr: Bir multicast akışını açmak istiyorsanız, akış sağlayıcının IP adresini yazın. Unicast kipinde, VLC otomatik olarak bilgisayarınızın IP adresini kullanır.
    
    Farklı bir iletişim kuralı kullanan bir akışı açmak için, İptal düğmesine tıklayarak bu sayfayı kapatın.

en: If your HTTP proxy requires a password, set it here.
tr: HTTP vekil sunucunuz parola istiyorsa buraya yazın.

en: If your clipboard contains a valid URL
    or the path to a file on your computer,
    it will be automatically selected.
tr: Panonuzda geçerli bir İnternet adresi
    ya da bilgisayarınıza ait bir dosya yolu var ise
    otomatik olarak seçilir.

en: Ignore
tr: Yok say

en: Ignore files starting with '.'
tr: '.' ile başlayan dosyalar yok sayılsın

en: Ignore keyboard volume buttons.
tr: Tuş takımı ses düğmeleri yok sayılsın.

en: Ignore non audio tracks from iTunes audio files
tr: iTunes ses dosyalarındaki ses olmayan kayıtlar yok sayılsın

en: Ignore ruby (furigana)
tr: Ruby (furigana) yok sayılsın

en: Ignore ruby (furigana) in the subtitle.
tr: Alt yazıda ruby (furigana) yok sayılır.

en: Ignore subtitle flag
tr: Alt yazı imi yok sayılsın

en: Ignore the subtitle flag, try this if your subtitles don't appear.
tr: Açıldığında, alt yazı imi yok sayılır. Alt yazılarınız görüntülenmiyorsa bunu deneyin.

en: Ignored extensions
tr: Yok sayılan uzantılar

en: Image
tr: Görsel

en: Image Adjust
tr: Görsel ayarları

en: Image Files
tr: Görsel dosyaları

en: Image Files (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)
tr: Görsel dosyaları (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)

en: Image adjust
tr: Görseli ayarla

en: Image brightness (0-2)
tr: Görüntü parlaklığı (0-2)

en: Image chroma
tr: Görsel renk doygunluğu

en: Image contrast (0-2)
tr: Görüntü karşıtlığı (0-2)

en: Image demuxer
tr: Görsel tekleyicisi

en: Image format
tr: Görsel biçimi

en: Image format (default RGB)
tr: Görsel biçimi (varsayılan RGB)

en: Image format which will be used to store the video snapshots
tr: Görüntü fotoğrafları kaydedilirken kullanılacak görsel dosyası biçimi.

en: Image gamma (0-10)
tr: Görüntü gamma değeri (0-10)

en: Image height
tr: Görsel boyu

en: Image hue (-180..180)
tr: Görüntü renk tonu (-180...180)

en: Image hue (0-360)
tr: Görüntü renk tonu (0-360)

en: Image mask
tr: Maskeleme görseli

en: Image mask. Pixels with an alpha value greater than 50% will be erased.
tr: Görüntü maskesi. Alfa değeri %50'den büyük olan pikseller silinir.

en: Image properties filter
tr: Görüntü özellikleri süzgeci

en: Image quality
tr: Görüntü kalitesi

en: Image quality 1 to 9 (max)
tr: 1 - 9 arasında görüntü kalitesi  (en fazla)

en: Image saturation (0-3)
tr: Görüntü doygunluğu (0-3)

en: Image to be blended onto
tr: Üzerine harmanlanacak görsel

en: Image wall
tr: Görsel duvarı

en: Image which will be blended
tr: Harmanlanacak görsel

en: Image width
tr: Görsel eni

en: In a multiple monitor configuration, you can specify the Windows device name of the display that you want the video window to open on. For example, "\\.\DISPLAY1" or "\\.\DISPLAY2".
tr: Birden çok ekran yapılandırması kullanıldığında, görüntü penceresinin gösterileceği ekranın Windows aygıt adını belirtebilirsiniz. Örneğin; "\\.\EKRAN1" ya da "\\.\EKRAN2".

en: In fullscreen mode, keep screen where there is no video displayed black
tr: Açıldığında, tam ekran kipinde ekran görüntünün olmadığı siyah bölgede tutulur

en: In order to stream, a valid destination address is required.
tr: Akış yapabilmek için geçerli bir hedef adresi yazmalısınız.

en: In this interval an update from VNC is requested, default every 300 ms.
tr: VNC tarafından bu aralıkta bir güncelleme istenir, varsayılan değer 300 ms.

en: In-memory stream input
tr: Bellek içi akış girişi

en: Include debug messages in system log.
tr: Açıldığında, sistem günlüğüne hata ayıklama iletileri eklenir.

en: Include devices and pipes when listing directories
tr: Klasörleri listelerken aygıt ve kanallar da katılsın

en: Increase
tr: Artır

en: Increase Volume
tr: Sesi aç

en: Increase or decrease the gain (default 1.0)
tr: Kazancı artır ya da azalt (varsayılan 1.0)

en: Increase scale factor
tr: Ölçekleme çarpanını büyüt

en: Increase the priority of the process
tr: İşlem önceliğini artır

en: Increasing the priority of the process will very likely improve your playing experience as it allows VLC not to be disturbed by other applications that could otherwise take too much processor time. However be advised that in certain circumstances (bugs) VLC could take all the processor time and render the whole system unresponsive which might require a reboot of your machine.
tr: İşlem önceliğini yükseltmek, VLC uygulamasının çok fazla işlemci zamanı alan başka programlar tarafından rahatsız edilmesini engelleyeceğinden, daha iyi oynatma deneyimi sağlar. Bununla birlikte bazı durumlarda (hatalar), VLC tüm işlemci zamanını alarak sistemi kilitleyebilir ve bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekebilir.

en: Index
tr: Dizin

en: Index file
tr: Dizin dosyası

en: Index interval
tr: İşaret aralığı

en: Index of screen (1, 2, 3, ...). Alternative to Display ID.
tr: Ekran numarası (1, 2, 3, ...). Ekran koduna alternatif.

en: Index size ratio
tr: İşaret boyutu oranı

en: Individual image display time of 0 - 60000 ms.
tr: Görsele özel gösterim süresi 0 - 60000 milisaniye.

en: Indonesian
tr: Endonezce

en: Industrial
tr: Endüstriyel

en: Influence (bias) B-frames usage
tr: B karelerinin kullanımı

en: Info
tr: Bilgiler

en: Information
tr: Bilgiler

en: Information about what your media or stream is made of.
    Muxer, Audio and Video Codecs, Subtitles are shown.
tr: Ortam ya da akışın nelerden oluştuğunu açıklayan bilgiler.
    Çoklayıcı, ses ve görüntü kodlayıcı/çözücüleri ile alt yazılar görüntülenir.

en: Information...
tr: Bilgiler...

en: Infrared
tr: Kızılötesi

en: Infrared remote control interface
tr: Kızılötesi uzaktan kumanda arayüzü

en: Initial VBV buffer occupancy
tr: Başlangıç VBV ara belleği doluluk oranı

en: Initializing
tr: Hazırlanıyor

en: Input
tr: Giriş

en: Input & Codec Settings
tr: Giriş ve kodlayıcı/çözücü ayarları

en: Input & Codecs Settings
tr: Giriş ve kodlayıcı/çözücü ayarları

en: Input / Codecs
tr: Giriş / Kodlayıcı/Çözücüler

en: Input Devices
tr: Giriş aygıtları

en: Input FIFO
tr: FIFO giriş

en: Input bitrate
tr: Giriş bit hızı

en: Input card to use
tr: Kullanılacak giriş kartı

en: Input has changed
tr: Giriş değiştirildi

en: Input has changed, unable to save bookmark. Suspending playback with "Pause" while editing bookmarks to ensure to keep the same input.
tr: Giriş değiştirildiğinden, yer imi kaydedilemedi. Yer imlerini düzenlerken oynatmayı "duraklat" ile bekletmek girişin değişmeyeceğinden emin olmanızı sağlar.

en: Input list
tr: Giriş listesi

en: Input media
tr: Giriş ortamı

en: Input of the card to use (see debug).
tr: Kullanılacak kart girişi (hata ayıklamaya bakın).

en: Input repetitions
tr: Giriş yineleme sayısı

en: Input slave (experimental)
tr: Bağımlı giriş (deneysel)

en: Input/Read
tr: Giriş/okuma

en: Input:
tr: Giriş:

en: Inputs list
tr: Giriş listesi

en: Insecure site
tr: Site güvenli değil

en: Insert
tr: Ekleme

en: Insert Disc
tr: Disk takın

en: Install
tr: Kur

en: Install Windows Service
tr: Windows hizmeti kurulsun

en: Install the Service and exit.
tr: Hizmet kurulur ve çıkılır.

en: Installed
tr: Kurulu

en: Instead of writing a raw file, you can add a WAV header to the file.
tr: Ham bir dosya yazmak yerine dosyaya WAV başlığı ekleyebilirsiniz.

en: Instrumental
tr: Enstrümental

en: Instrumental Pop
tr: Enstrumantal Pop

en: Instrumental Rock
tr: Enstrumantal rock

en: Integer audio volume
tr: Tamsayı ses düzeyi

en: Integer from -1 (no model) to 4.
tr: -1 (model yok) ile 4 arasında tam sayı.

en: Integer identifier for this elementary stream. This will be used to "find" this stream later.
tr: Bu temel akış için tamsayı kod numarası. Bu kod daha sonra akışı "bulmak" için kullanılacak.

en: Integer pixel motion estimation method
tr: Tamsayı piksel hareketi öngörü yöntemi

en: Integrate video in interface
tr: Görüntü arayüze gömülsün

en: Intel QuickSync Video encoder for MPEG4-Part10/MPEG2 (aka H.264/H.262)
tr: MPEG4-Part10/MPEG2 (ya da H.264/H.262) için Intel QuickSync Görüntü kodlayıcısı

en: Intensity
tr: Yoğunluk

en: Intensity of sepia effect
tr: Sepia etkisinin yoğunluğu

en: Inter luma quantization deadzone
tr: Ara luma kuantalama ölü kuşağı

en: Inter picture DWT filter
tr: Ara görüntü DWT süzgeci

en: Inter pictures can refer to previous or future pictures
tr: Aragörüntüler önceki ya da sonraki görüntülere dayanabilir

en: Inter pictures refere to previous pictures only
tr: Aragörüntüler yalnızca önceki görüntülere dayanır

en: Interactive Zoom
tr: Etkileşimli büyütme

en: Interface
tr: Arayüz

en: Interface Settings
tr: Arayüz ayarları

en: Interface interaction
tr: Arayüz etkileşimi

en: Interface module
tr: Arayüz modülü

en: Interface style
tr: Arayüz biçemi

en: Interfaces
tr: Arayüzler

en: Interlaced encoding
tr: Taramalı kodlama

en: Interlaced mode
tr: Taramalı kip

en: Interlaced motion estimation
tr: Taramalı hareket kestirimi

en: Interlingua
tr: İnterlingua

en: Interlingue
tr: İnterlingue

en: Internal libavcodec codec name
tr:  İçsel libavcodec kodlayıcı/çözücü adı

en: Internal libavcodec format name
tr: İçsel libavcodec biçiminin adı

en: Internal stream record
tr: İç akış kaydı

en: Internet
tr: İnternet

en: Interval between appearance and disappearance
tr: Görünme ve kaybolma arasındaki süre

en: Interval between disappearance and appearance
tr: Kaybolma ve görünme arasındaki süre

en: Interval between two disappearances
tr: İki kaybolma arasındaki süre

en: Intra luma quantization deadzone
tr: İç luma kuantalama ölü kuşağı

en: Intra picture DWT filter
tr: İç görüntü DWT süzgeci

en: Introduces a delay in the display of the stream.
tr: Açıldığında, akışın görüntülenmesine gecikme uygulanır.

en: Inuktitut
tr: Doğu Kanada İnuitçesi

en: Inupiaq
tr: İnyupikçe

en: Invalid combination
tr: Kombinasyon geçersiz

en: Invalid container format for HTTP streaming
tr: HTTP akışı için geçersiz taşıyıcı biçimi

en: Invalid signature
tr: İmza geçersiz

en: Inverse telecine
tr: Ters telesine

en: Invert colors
tr: Renkler ters çevrilsin

en: Invert video filter
tr: Ters çevirme görüntü süzgeci

en: Irish
tr: İrlandaca

en: It is possible to disable the input clock synchronisation for real-time sources. Use this if you experience jerky playback of network streams.
tr: Gerçek zamanlı kaynaklar için giriş saati eşlemesi kapatılabilir. Ağ akışlarında sarsak oynatma sorunları varsa bu seçenek açılmalıdır.

en: It seems your Libav/FFmpeg (libavcodec) installation lacks the following encoder:
    %s.
    If you don't know how to fix this, ask for support from your distribution.
    
    This is not an error inside VLC media player.
    Do not contact the VideoLAN project about this issue.
tr: Libav/FFmpeg (libavcodec) kurulumuzda şu kodlayıcı eksik görünüyor:
    %s.
    Bunu nasıl düzelteceğinizi bilmiyorsanız, dağıtımınız için destek arayın.
    
    Bu hata VLC ile ilgili değildir.
    Bu konuyla ilgili olarak VideoLAN projesine soru sormayın.

en: It was not possible to download a cryptographic signature for the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
tr: İndirilen "%s" dosyası için şifreleme imzası indirilemedi. Bu nedenle dosya silindi.

en: It was not possible to securely verify the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
tr: İndirilen "%s" dosyası güvenli şekilde doğrulanamadı. Bu nedenle silindi.

en: Italian
tr: İtalyanca

en: JACK Input
tr: JACK girişi

en: JACK audio input
tr: JACK ses girişi

en: JACK audio output
tr: JACK ses çıkışı

en: JACK client name
tr: JACK istemci adı

en: JPEG image decoder
tr: JPEG görsel kod çözücüsü

en: JPEG image encoder
tr: JPEG görsel kodlayıcısı

en: Japanese
tr: Japonca

en: Japanese (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)
tr: Japonca (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)

en: Japanese (Shift JIS)
tr: Japonca (Shift JIS)

en: Japanese Unix (EUC-JP)
tr: Japonca Unix (EUC-JP)

en: Java required
tr: Java kurulumu gerekiyor

en: Java was not found on your system.
tr: Sisteminizde Java bulunamadı.

en: Javanese
tr: Cavaca

en: Jazz
tr: Caz

en: Jazz+Funk
tr: Caz+Funk

en: Joint bidirectional motion refinement.
tr: Birleşik iki yönlü hareket düzeltme.

en: Joint stereo
tr: Birleşik çift kanal

en: Journal
tr: Bülten

en: Jump Bac&kward
tr: &Geriye atla

en: Jump sizes
tr: Atlama uzunlukları

en: Jump to Specific &Time
tr: Belirli bir zamana a&tla

en: Jump to Time
tr: Şu zamana atla

en: K Audio Interface audio output
tr: K Audio arayüzü ses çıkışı

en: K Video Acceleration video output
tr: K Video hızlandırıcı görüntü çıkışı

en: KDM file
tr: KDM dosyası

en: KWallet keystore
tr: KWallet anahtarlığı

en: Kaiser window parameter
tr: Kaiser pencere parametresi

en: Kannada
tr: Kannadaca

en: Kasenna MediaBase parser
tr: Kasenna MediaBase işleyicisi

en: Kasenna RTSP dialect
tr: Kasenna RTSP dili

en: Kasenna servers use an old and nonstandard dialect of RTSP. With this parameter VLC will try this dialect, but then it cannot connect to normal RTSP servers.
tr: Kasenna sunucuları eski ve standart olmayan bir RTSP dili kullanır. Açıldığında, VLC bu dili kullarak iletişim kurmayı dener, ancak artık diğer normal RTSP sunucularına bağlanamaz.

en: Kashmiri
tr: Kaşmirce

en: Kate is a codec for text and image based overlays.
    The Tiger rendering library is needed to render complex Kate streams, but VLC can still render static text and image based subtitles if it is not available.
    Note that changing settings below will not take effect until a new stream is played. This will hopefully be fixed soon.
tr: Kate metin ve görsel temelli görüntü giydirmeleri için kullanılan bir kodlayıcı/çözücüdür.
    Karmaşık Kate akışlarını görüntülemek için Tiger gösterim kitaplığı gereklidir. Ancak VLC, Tiger olmadan da durağan metin ve görsel içeren alt yazıları görüntüleyebilir.
    Bu ayarların değiştirildikten sonra yeni bir akış başlatılana kadar geçerli olmayacaklarını unutmayın. Bu durumu yakında düzeltmeyi umuyoruz.

en: Kate overlay decoder
tr: Kate giydirme kod çözücüsü

en: Kate streams allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting. Note that this has no effect is rendering via Tiger is enabled.
tr: Kate akışları metin biçimlendirmeye izin verir. VLC bunu kısmen destekler. Tüm biçimlendirme de kapatılabilir. Görüntü oluşturmak için Tiger kullanılıyorsa bu seçeneğin etkisiz olacağını unutmayın.

en: Kate streams can be rendered using the Tiger library. Disabling this will only render static text and bitmap based streams.
tr: Kate akışları Tiger kitaplığı kullanılarak görüntülenebilir. Kapatıldığında yalnızca durağan metin ve bitmap temelli akışlar görüntülenir.

en: Kate text subtitles packetizer
tr: Kate metin alt yazı paketleyicisi

en: Kazakh
tr: Kazakça

en: Keep Recent Items
tr: Son kullanılan ögeler hatırlansın

en: Keep aspect ratio
tr: En boy oranı korunsun

en: Keep audio level between sessions
tr: Oturumlar arasında ses düzeyi hatırlansın

en: Keep existing file
tr: Var olan dosya korunsun

en: Keep original audio track
tr: Özgün ses kaydı korunsun

en: Keep original size
tr: Özgün boyut korunsun

en: Keep original video track
tr: Özgün görüntü kaydı korunsun

en: Keep reading a resource that keeps being updated.
tr: Güncellenen bir kaynağı okumayı sürdürün.

en: Keep some B-frames as references
tr: Bazı B kareleri referans olarak tutulsun

en: Keep stream output open
tr: Akış çıkışı açık tutulsun

en: Keep the original aspect ratio when resizing mosaic elements.
tr: Açıldığında, mozaik bileşenleri yeniden boyutlandırılırken özgün en boy oranı korunur.

en: Keep the original size of mosaic elements.
tr: Açıldığında, mozik bileşenlerinin özgün boyutu korunur.

en: Key events
tr: Tuş hareketleri

en: Key or combination:
tr: Tuş ya da kombinasyon:

en: Key press events
tr: Tuşa basma olayları

en: Key:
tr: Tuş:

en: Keychain access group
tr: Keychain erişim grubu

en: Keychain access group as defined by the app entitlements.
tr: Uygulama yetkileri tarafından belirlenen Keychain erişim grubu.

en: Keychain keystore
tr: Keychain anahtarlığı

en: Keyframe interval
tr: Anahtar kare aralığı

en: Keystore for iOS, Mac OS X and tvOS
tr: iOS, Mac OS X ve tvOS için anahtarlık

en: Keywords
tr: Anahtar sözcükler

en: Khmer
tr: Kmerce

en: Kinyarwanda
tr: Ruandaca

en: Kirghiz
tr: Kırgızca

en: Knee
    radius
tr: Dirsek
    çapı

en: Knee radius
tr: Dirsek Çapı

en: Komi
tr: Komice

en: Korean
tr: Korece

en: Korean (EUC-KR/CP949)
tr: Korece (EUC-KR/CP949)

en: Korean (ISO-2022-KR)
tr: Korece (ISO-2022-KR)

en: Kurdish
tr: Kürtçe

en: LIBRARY
tr: KİTAPLIK

en: LOCAL NETWORK
tr: YEREL AĞ

en: LZMA decompression
tr: LZMA ayıklaması

en: Language
tr: Dil

en: Language of the audio track you want to use (comma separated, two or three letter country code, you may use 'none' to avoid a fallback to another language).
tr: Kullanmak istediğiniz ses kaydı dillerini virgül ile ayrılmış olarak, iki ya da üç harften oluşan ülke kodlarını kullanarak yazın. Kendiliğinden başka bir dile geçilmesini önlemek için 'none' yazabilirsiniz.

en: Language of the elementary stream as described by ISO639
tr: ISO639 standartında belirtildiği şekilde temel akışın dili

en: Language of the menus you want to use with DVD/BluRay (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
tr: DVD/BluRay ile kullanmak istediğiniz dilleri virgül ile ayrılmış olarak, iki ya da üç harften oluşan ülke kodları listesi şeklinde yazın. Başka dile kendiliğinden geçilmesi için 'any' yazabilirsiniz.

en: Language of the subtitle track you want to use (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
tr: Kullanmak istediğiniz alt yazı kaydının dillerini virgül ile ayrılmış olarak, iki ya da üç harften oluşan ülke kodlarını kullanarak yazın. Kendiliğinden başka dile geçilebilmesi için 'any' yazabilirsiniz.

en: Lao
tr: Laoca

en: Large
tr: Büyük

en: Large Hall
tr: Geniş salon

en: Larger
tr: Daha büyük

en: Last 60 seconds
tr: Son 60 saniye

en: Last audio device
tr: Son ses aygıtı

en: Last check on: %@
tr: Son denetleme: %@

en: Last.fm username not set
tr: Last.fm kullanıcı adı yazılmamış

en: Latest
tr: En son

en: Latin
tr: Latince

en: Latvian
tr: Letonca

en: Launching an update request...
tr: Güncelleme isteği yapılıyor...

en: Layer A code rate
tr: A katmanı kod hızı

en: Layer A modulation
tr: A katmanı modülasyonu

en: Layer A segments count
tr: A katmanı parça sayısı

en: Layer A time interleaving
tr: A katmanı zaman harmanlaması

en: Layer B code rate
tr: B katmanı kod hızı

en: Layer B modulation
tr: B katmanı modülasyonu

en: Layer B segments count
tr: B katmanı parça sayısı

en: Layer B time interleaving
tr: B katmanı zaman harmanlaması

en: Layer C code rate
tr: C katmanı kod hızı

en: Layer C modulation
tr: C katmanı modülasyonu

en: Layer C segments count
tr: C katmanı parça sayısı

en: Layer C time interleaving
tr: C katmanı zaman harmanlaması

en: Leave Fullscreen
tr: Tam ekrandan çık

en: Leave fullscreen
tr: Tam ekrandan çık

en: Left
tr: Solda

en: Left bottom
tr: Sol alt

en: Left to right
tr: Soldan sağa

en: Left to right/Top to bottom
tr: Soldan sağa/Üstten alta

en: Left top
tr: Sol üst

en: Legacy RTSP VoD server
tr: Eski RTSP istendiği anda görüntü sunucusu

en: Length in milliseconds to output each stride
tr: Milisaniye olarak, çıkıştaki her uzun adımın süresi.

en: Length in milliseconds to search for best overlap position
tr: Milisaniye olarak, bulunacak en iyi örtüşme konumunun uzunluğu.

en: Length of TS stream segments
tr: Aktarılan akış parçalarının uzunluğu

en: Length of time (in ms) until aborting data reception.
tr: Milisaniye olarak, ağdan gelecek bilgiyi beklemekten vazgeçilecek süre.

en: Let the video scale to fit a given window or fullscreen.
tr: Açıldığında, görüntü kullanılan pencere ya da tam ekrana göre boyutlandırılır.

en: Letzeburgesch
tr: Lüksemburgca

en: Level %i
tr: %i Düzey

en: Level of delayed signal
tr: Geciken sinyalin düzeyi

en: Level of input signal
tr: Giriş sinyalinin düzeyi

en: Level of input signal of original channel.
tr: Özgün kanal giriş sinyalinin düzeyi.

en: LibNotify Notification Plugin
tr: LibNotify bildirimleri uygulama eki

en: Libtwolame audio encoder
tr: Libtwolame ses kodlayıcısı

en: License
tr: Lisans

en: Lime
tr: Fosforlu yeşil

en: Limit the size of each slice in bytes
tr: Bayt olarak, her dilimin boyutu

en: Limit the size of each slice in macroblocks
tr: Dilimlerdeki büyük bloklar sınırlansın

en: Line 1:
tr: 1. satır:

en: Line 2:
tr: 2. satır:

en: Linear
tr: Doğrusal

en: Linear (fastest)
tr: Doğrusal (en hızlı)

en: Linear PCM audio decoder
tr: Doğrusal PCM ses kod çözücüsü

en: Linear PCM audio encoder
tr: Doğrusal PCM ses kodlayıcısı

en: Linear PCM audio packetizer
tr: Doğrusal PCM ses paketleyicisi

en: Linear Sampler
tr: Doğrusal örnekleyici

en: Liner Notes
tr: Albüm notları

en: Linguistic markup
tr: Dilbilimsel kod imleri

en: Link #
tr: Bağlantı no

en: List
tr: Liste

en: List of codecs that VLC will use in priority. For instance, 'dummy,a52' will try the dummy and a52 codecs before trying the other ones. Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
tr: VLC tarafından öncelik sırasına göre kullanılacak kodlayıcı/çözücü listesi. Örneğin 'sahte, a52' yazıldığında, diğerleri denenmeden önce sahte ve a52 kodlayıcı/çözücüleri denenir. Tüm akışların oynatılması kesilebileceğinden, bu ayarı yalnızca deneyimli kullanıcılar değiştirmelidir.

en: List of keystores that VLC will use in priority.
tr: VLC tarafından öncelik sırasına göre kullanılacak tuşa basma listesi.

en: List of revoked servers certificates
tr: Iptal edilmiş sunucu sertifikalarının listesi

en: List of words separated by | to filter
tr: Süzülecek sözcüklerin | ile ayrılmış listesi

en: List special files
tr: Özel dosyaları listele

en: Listeners
tr: Dinleyiciler

en: Lithuanian
tr: Litvanca

en: Live
tr: Canlı

en: Live Playback delay (ms)
tr: Canlı oynatma gecikmesi (ms)

en: Live capture caching (ms)
tr: Canlı yakalama ön belleği değeri (ms)

en: Live555 stream transport
tr: Live555 akış aktarımı

en: LiveHTTP
tr: HTTP canlı

en: Load
tr: Yükle

en: Load extensions on startup
tr: Eklentiler başlangıçta yüklensin

en: Load this subtitle file. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.
tr: Otomatik bulma özelliği alt yazı dosyasını bulamadığında burada belirtilen dosya kullanılır.

en: Loading flowplayer...
tr: flowplayer yükleniyor...

en: Local Network
tr: Yerel ağ

en: Local oscillator high frequency (kHz)
tr: Yerel salıngacın yüksek frekansı (kHz)

en: Local oscillator low frequency (kHz)
tr: Yerel salıngacın düşük frekansı (Hz)

en: Locally collect statistics
tr: Yerel istatistikler derlensin

en: Location
tr: Konum

en: Location of a file holding a SVG template for automatic string conversion
tr: Otomatik dizge dönüşümü için kullanılacak SVG kalıbı dosyasının yolu

en: Location:
tr: Konum:

en: Lock Aspect Ratio
tr: En boy oranı kilitlensin

en: Log all VLC messages to a text file.
tr: Açıldığında, tüm VLC iletileri bir metin dosyasına kaydedilir.

en: Log filename
tr: Günlük dosyasının adı

en: Log format
tr: Günlük biçimi

en: Log to file
tr: Günlük dosyalansın

en: Logger
tr: Günlükleyici

en: Logging
tr: Günlükleme

en: Login:pass
tr: Kullanıcı:parola

en: Logo animation # of loops
tr: Logo hareketi çevrim sayısı

en: Logo erase
tr: Logo kaldırma

en: Logo filenames
tr: Logo dosya adları

en: Logo individual image time in ms
tr: Milisaniye olarak özel logo görselinin süresi

en: Logo opacity value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
tr: Logo matlık değeri. 0 (tamamen saydam) ile 255 (tamamen mat) arasında.

en: Logo overlay
tr: Logo giydirme

en: Logo position
tr: Logo konumu

en: Logo sub source
tr: Logo alt kaynağı

en: Logo video filter
tr: Logo görüntü süzgeci

en: Long backwards jump
tr: Uzun geri atla

en: Long forward jump
tr: Uzun ileri atla

en: Long jump length
tr: Uzun atlama uzunluğu

en: Long jump length, in seconds.
tr: Saniye olarak, uzun atlama uzunluğu.

en: Look and feel
tr: Görünüm ve algı

en: Look for a subtitle file in those paths too, if your subtitle file was not found in the current directory.
tr: Alt yazı dosyası geçerli klasör içinde bulunamazsa, bakılacak yollar.

en: Loop
tr: Çevrim

en: Loop / Repeat
tr: Çevrim / yineleme

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters alpha:beta
tr: Çevrim süzgeci için AlphaC0 ve Beta parametreleri alfa:beta

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters. Range -6 to 6 for both alpha and beta parameters. -6 means light filter, 6 means strong.
tr: Çevrim süzgeci için AlphaC0 ve Beta parametreleri. Değer aralığı hem alfa hem beta için -6 ile 6 arasındadır. -6 daha hafif, 6 daha güçlü süzgeç anlamına gelir.

en: Loop from point A to point B continuously
    Click to set point A
tr: A noktasından B noktasına olan bölümü oynatma.
    A noktası için tıklayın

en: Loop from point A to point B continuously.
tr: A noktasından B noktasına olan bölümü sürekli oynatır

en: Loop: %s
tr: Çevrim: %s

en: Loopback mode
tr: Kapalı çevrim kipi

en: Lossless mode
tr: Kayıpsız kip

en: Lost
tr: Kaybolan

en: Lost buffers
tr: Kayıp ara bellek

en: Lost frames
tr: Kayıp kareler

en: Loudness mode
tr: Güçlendirme kipi

en: Loudness mode a.k.a. bass boost.
tr: Güçlendirme kipi ya da bass güçlendirme.

en: Low
tr: Düşük

en: Low (low quality and low bandwidth)
tr: Düşük (düşük kalite ve düşük bant genişliği)

en: Low CPU (low quality but high bandwidth)
tr: Düşük işlemci (düşük kalite ve yüksek bant genişliği)

en: Low Definition (360 lines)
tr: Düşük çözünürlük (360 satır)

en: Low Delay mode
tr: Düşük gecikme kipi

en: Low Latency
tr: Düşük gecikme

en: Low Pass Filter
tr: Alçak geçiren süzgeç

en: Low freq (Hz)
tr: Alçak frekans (Hz)

en: Low freq gain (dB)
tr: Alçak frekans kazancı (dB)

en: Low latency
tr: Düşük gecikme

en: Low-frequency effects
tr: Alçak frekans etkileri

en: Low-priority code rate
tr: Düşük öncelikli kod hızı

en: Lowest
tr: En düşük

en: Lowest Bandwidth/Quality
tr: En düşük bant genişliği/kalite

en: Lowest Latency
tr: En düşük gecikme

en: Lowest latency
tr: En düşük gecikme

en: Lua Art
tr: Lua kapak görseli

en: Lua Extension
tr: Lua uzantısı

en: Lua Meta Fetcher
tr: Lua üst verileri toplayıcı

en: Lua Meta Reader
tr: Lua üst verileri okuyucu

en: Lua Playlist
tr: Lua oynatma listesi

en: Lua Playlist Parser Interface
tr: Lua oynatma listesi işleyici arayüzü

en: Lua SD Module
tr: Lua SD modülü

en: Lua interface
tr: Lua arayüzü

en: Lua interface configuration
tr: Lua arayüzü yapılandırması

en: Lua interface configuration string. Format is: '["<interface module name>"] = { <option> = <value>, ...}, ...'.
tr: Lua arayüzü yapılandırma dizgesi. Biçimi: '["<interface module name>"] = { <option> = <value>, ...}, ...' şeklindedir.

en: Lua interface module to load
tr: Yüklenecek Lua arayüz modülü.

en: Lua interpreter
tr: Lua işleyicisi

en: Luma bicubic / chroma bilinear
tr: Luma çift kübik / renk doygunluğu çift doğrusal

en: Luminance elimination
tr: Parlaklık elemesi

en: Luminance masking
tr: Parlaklık maskeleme

en: Lyrics
tr: Sözler

en: M-JPEG camera demuxer
tr: M-JPEG kamera tekleyicisi

en: M3U playlist
tr: M3U oynatma listesi

en: M3U playlist export
tr: M3U oynatma listesi dışa aktarma

en: M3U playlist import
tr: M3U oynatma listesi içe aktarma

en: M3U8 playlist
tr: M3U8 oynatma listesi

en: M3U8 playlist export
tr: M3U8 oynatma listesi dışa aktarma

en: M4A audio only
tr: Yalnızca M4A sesi

en: MIDI synthesis not set up
tr: MIDI sentezleyici yüklenmemiş

en: MIME returned by the server (autodetected if not specified).
tr: Sunucu tarafından döndürülen MIME (belirtilmezse otomatik olarak algılanır).

en: MLP/TrueHD parser
tr: MLP/TrueHD işleyicisi

en: MMAL decoder
tr: MMAL kod çözücüsü

en: MMAL deinterlace
tr: MMAL taramasızlık

en: MMAL-based decoder plugin for Raspberry Pi
tr: Raspberry Pi için MMAL temelli kod çözücü uygulama eki

en: MMAL-based deinterlace filter plugin
tr: MMAL temelli taramasızlık süzgeci uygulama eki.

en: MMAL-based vout plugin for Raspberry Pi
tr: Raspberry Pi için MMAL temelli vout uygulama eki

en: MMS streams can contain several elementary streams, with different bitrates. You can choose to select all of them.
tr: MMS akışları, farklı bit hızlarında bir kaç temel akış içerebilir. Tümünün seçilmesini sağlayabilrisiniz.

en: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
tr: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 dönüşümleri

en: MMX conversions from
tr: Şundan MMX dönüşümleri

en: MOD demuxer (libmodplug)
tr: MOD tekleyicisi (libmodplug)

en: MP3 fixed point audio encoder
tr: MP3 sabit noktalı ses kodlayıcısı

en: MP4 stream demuxer
tr: MP4 akış tekleyicisi

en: MP4/MOV muxer
tr: MP4/MOV çoklayıcısı

en: MPEG I/II video decoder (using libmpeg2)
tr: MPEG I/II görüntü kod çözücüsü (libmpeg2 kullanır)

en: MPEG Transport Stream demuxer
tr: MPEG aktarılan akış tekleyicisi

en: MPEG Video
tr: MPEG görüntü

en: MPEG audio decoder using mpg123
tr: mpg123 Kullanan MPEG ses kod çözücüsü

en: MPEG audio layer I/II/III decoder
tr: MPEG Ses Katmanı I/II/III kod çözücüsü

en: MPEG audio layer I/II/III packetizer
tr: MPEG ses katmanı I/II/III paketleyicisi

en: MPEG-4 video
tr: MPEG-4 görüntü

en: MPEG-I/II video demuxer
tr: MPEG-I/II görüntü tekleyicisi

en: MPEG-I/II video packetizer
tr: MPEG-I/II görüntü paketleyicisi

en: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP audio
tr: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP Ses

en: MPEG-PS demuxer
tr: MPEG-PS tekleyicisi

en: MPEG4 audio packetizer
tr: MPEG4 ses paketleyicisi

en: MPEG4 quantization matrix
tr: MPEG4 kuantalama matrisi

en: MPEG4 video packetizer
tr: MPEG4 görüntü paketleyicisi

en: MRL
tr: Ortam kaynağının adresi

en: MTP Device
tr: MTP aygıtı

en: MTP devices
tr: MTP aygıtları

en: MTP input
tr: MTP girişi

en: MTU of the network interface
tr: Ağ arayüzünün en fazla aktarım birimi (MTU)

en: MUX for RAW RTSP transport
tr: RAW RTSP aktarımı çoklayıcısı

en: MUX options
tr: Çoklama ayarları

en: MY COMPUTER
tr: BİLGİSAYARIM

en: Mac OS X OpenGL video output
tr: Mac OS X OpenGL görüntü çıkışı

en: Mac OS X hardware video filters
tr: Mac OS X donanımsal görüntü süzgeçleri

en: Mac OS X interface
tr: Mac OS X arayüzü

en: Macedonian
tr: Makedonca

en: Magnification/Zoom
tr: Büyütme/yakınlaşma

en: Magnify
tr: Büyütme

en: Magnify/Zoom interactive video filter
tr: Büyütme/yakınlaştırma etkileşimli görüntü süzgeci

en: Main Profile
tr: Asıl profil

en: Main Toolbar
tr: Ana araç çubuğu

en: Main Window...
tr: Ana pencere...

en: Main audio
tr: Temel ses

en: Main interfaces
tr: Temel arayüzler

en: Main interfaces settings
tr: Temel arayüz ayarları

en: Major channel
tr: Majör kanal

en: Make a donation...
tr: Bağış yapmayı düşünün...

en: Make the server publicly available on the 'Yellow Pages' (directory listing of streams) on the icecast/shoutcast website. Requires the bitrate information specified for shoutcast. Requires Ogg streaming for icecast.
tr: Açıldığında, sunucu, Icecast/shoutcast sitesindeki 'Sarı Sayfalarda' (akış rehberi) herkese açık şekilde listelenir. Shoutcast için bit hızının belirtilmesi gerekir. Icecast için Ogg akışı gerekir.

en: Make use of the QPUs to allow higher quality deinterlacing of HD content.
tr: Açıldığında, HD içeriğin daha yüksek kaliteli taramasızlıkta olması için QPUs kullanılır.

en: Makeup
    gain
tr: Düzeltme
    kazancı

en: Makeup gain
tr: Düzeltme kazancı

en: Malagasy
tr: Malgaşça

en: Malay
tr: Malayca

en: Malayalam
tr: Malayalamca

en: Maltese
tr: Maltaca

en: Manage Streams
tr: Akış yönetimi

en: Manx
tr: Manca

en: Maori
tr: Maorice

en: Marathi
tr: Maratice

en: Maroon
tr: Bordo

en: Marquee
tr: Marka

en: Marquee display
tr: Marka görüntüsü

en: Marquee position
tr: Marka konumu

en: Marquee text to display. (Available format strings: %Y = year, %m = month, %d = day, %H = hour, %M = minute, %S = second, ...)
tr: Görüntülenecek marka metni. (Kullanılabilecek dizge biçimleri: %Y = yıl, %m = ay, %d = gün, %H = saat, %M = dakika, %S = saniye, ...)

en: Marshall
tr: Marshall adaları dili

en: Mask
tr: Maske

en: Master server IP address
tr: Temel sunucunun IP adresi

en: Matroska stream demuxer
tr: Matroska akış tekleyicisi

en: Max QP
tr: En yüksek QP

en: Max QP step
tr: En büyük QP adımı

en: Max QP step between frames.
tr: Kareler arasındaki en büyük kuantalayıcı parametresi adımı.

en: Max buffering (ms)
tr: En fazla ara bellek (ms)

en: Max length
tr: En büyük uzunluk

en: Max local bitrate
tr: En yüksek yerel bit hızı

en: Max number of threads used for frame decoding, default 0=auto
tr: Kare kodlarının çözülmesi için kullanılacak en fazla iş parçacığı sayısı. Varsayılan değer 0: Otomatik

en: Max number of threads used for tile decoding, default 0=auto
tr: Döşeme kodlarının çözülmesi için kullanılacak en fazla iş parçacığı sayısı. Varsayılan değer 0: Otomatik

en: Max. luminance
tr: En yüksek aydınlanma

en: Maximal bitrate
tr: En yüksek bit hızı

en: Maximal period
tr: En büyük aralık

en: Maximal period of the noise grain in pixel
tr: Piksel olarak, gürültü parçasının en büyük aralığı

en: Maximal volume level
tr: En yüksek ses düzeyi

en: Maximum B (deprecated)
tr: En yüksek B (kullanımdan kaldırıldı)

en: Maximum Bitrate
tr: En yüksek bit hızı

en: Maximum GOP size
tr: En büyük görsel grubu boyutu

en: Maximum RTP sequence number dropout
tr: En fazla RTP sıra sayısı atlaması

en: Maximum RTP sequence number misordering
tr: En fazla RTP sıra sayısı karışıklığı

en: Maximum RTP sources
tr: En fazla RTP kaynağı sayısı

en: Maximum Volume displayed
tr: Görüntülenecek en yüksek düzey

en: Maximum bitrate
tr: En yüksek bit hızı

en: Maximum bitrate (kbps)
tr: En yüksek bit hızı (kb/s)

en: Maximum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
tr: kb/s olarak, sabit bit hızı kipinde kodlama yapılırken en yüksek bit hızı

en: Maximum bitrate in kbps. This is useful for streaming applications.
tr: kb/s olarak, en yüksek bit hızı. Akış uygulamaları için kullanışlıdır.

en: Maximum device height
tr: En büyük aygıt boyu

en: Maximum device width
tr: En büyük aygıt eni

en: Maximum distance to search for motion estimation, measured from predicted position(s). Default of 16 is good for most footage, high motion sequences may benefit from settings between 24 and 32. Range 0 to 64.
tr: 0 ile 64 arasında, öngörülen konumlardan ölçülen, hareket kestirimi için en büyük arama uzaklığı. Varsayılan değer 16 pek çok sahne için uygundur. Çok hareketli sahnelerde 24 ile 32 arasındaki değerler daha iyi olur.

en: Maximum encoding bitrate
tr: En yüksek kodlama bit hızı

en: Maximum frame rate to use (0 = no limits).
tr: Kullanılacak en yüksek kare hızı (0: Sınırlama yok).

en: Maximum level
tr: En yüksek düzey

en: Maximum motion vector length
tr: En büyük hareket vektörü uzunluğu

en: Maximum motion vector length in pixels. -1 is automatic, based on level.
tr: Piksel olarak, en büyük hareket vektörü uzunluğu. -1, düzeye göre otomatik olarak anlamına gelir.

en: Maximum motion vector search range
tr: En büyük hareket vektörü arama aralığı

en: Maximum number of characters displayed on the screen.
tr: Ekranda görüntülenecek en fazla karakter sayısı.

en: Maximum number of connections
tr: En fazla bağlantı sayısı

en: Maximum number of subtitles allowed at the same time.
tr: Aynı anda görüntülenebilecek en fazla alt yazı sayısı.

en: Maximum output video height.
tr: Çıkış görüntüsünün en fazla boyu.

en: Maximum output video width.
tr: Çıkış görüntüsünün en fazla eni.

en: Maximum overlapping subtitles
tr: En fazla alt yazı örtüşmesi

en: Maximum quantizer parameter.
tr: En yüksek kuantalayıcı parametresi.

en: Maximum time allowed to preparse an item, in milliseconds
tr: Milisaniye olarak bir ögenin ön hazırlığı için harcanacak en uzun süre

en: Maximum video height
tr: En büyük görüntü boyu

en: Maximum video quantizer scale
tr: En büyük görüntü kuantalayıcı ölçeği

en: Maximum video quantizer scale.
tr: En büyük görüntü kuantalayıcı ölçeği.

en: Maximum video width
tr: En geniş görüntü eni

en: Mean
tr: Ortalama

en: Media &Information
tr: Ortam b&ilgileri

en: Media (player) role for operating system policy.
tr: İşletim sistemi ilkesi için ortam (oynatıcı) rolü.

en: Media Angle
tr: Ortam açısı değiştirme

en: Media Audio Track
tr: Ortam ses kaydı seçme

en: Media Files
tr: Ortam dosyaları

en: Media Forward
tr: Ortam ileri gitme

en: Media Foundation Transform decoder
tr: Media Foundation Transform kod çözücüsü

en: Media Information
tr: Ortam bilgileri

en: Media Information...
tr: Ortam bilgileri...

en: Media Library
tr: Ortam kitaplığı

en: Media Manager Edition
tr: Ortam yöneticisi sürümü

en: Media Manager List
tr: Ortam yöneticisi listesi

en: Media Menu
tr: Ortam menü

en: Media Next Frame
tr: Ortam sonraki kareye geçme

en: Media Next Track
tr: Ortam sonraki kayıda geçme

en: Media Play Pause
tr: Ortam oynat / duraklat

en: Media Prev Frame
tr: Ortam önceki kareye geçme

en: Media Prev Track
tr: Ortam önceki kayıda geçme

en: Media Record
tr: Ortam kaydetme

en: Media Repeat
tr: Ortam yineleme

en: Media Resource Locator (MRL)
tr: Ortam kaynağının adresi (MRL)

en: Media Rewind
tr: Ortam geri sar

en: Media Select
tr: Ortam seçme

en: Media Shuffle
tr: Ortam karıştırma

en: Media Stop
tr: Ortam durdurma

en: Media Subtitle
tr: Ortam alt yazısı seçme

en: Media Time
tr: Ortam süre

en: Media View
tr: Ortam görünüm

en: Media data size
tr: Ortam veri boyutu

en: Media encapsulated as %@ cannot be streamed through the HTTP protocol for technical reasons.
tr: %@ olarak paketlenmiş ortam, teknik nedenlerle HTTP iletişim kuralı üzerinden akıtılamaz.

en: Media files cannot be resumed because keeping recent media items is disabled.
tr: Son ortam ögelerinin hatırlanması kapatılmış olduğundan ortam dosyaları sürdürülemez.

en: Media role
tr: Ortam rolü

en: Media: %s
tr: Ortam: %s

en: Medium
tr: Orta

en: Medium (medium quality and medium bandwidth)
tr: Orta (orta kalite ve orta bant genişliği)

en: Medium backwards jump
tr: Orta geri atlama

en: Medium forward jump
tr: Orta ileri atla

en: Medium jump length
tr: Orta atlama uzunluğu

en: Medium jump length, in seconds.
tr: Saniye olarak, orta atlama uzunluğu.

en: Mega bass
tr: Mega bas

en: Mega bass cutoff
tr: Megabas kesim frekansı

en: Mega bass level
tr: Mega bas düzeyi

en: Megabass mode cutoff frequency, in Hz. This is the maximum frequency for which the megabass effect applies. Valid values are from 10 to 100 Hz.
tr: Hz olarak, Megabass kipi kesim frekansı. Megabass etkisinin uygulanacağı en yüksek frekans. Geçerli değerler 10 ile 100 Hz arasındadır.

en: Megabass mode level (from 0 to 100, default value is 0).
tr: Megabas kipi düzeyi (0-100 arası, varsayılan değer 0).

en: Memory input
tr: Bellek girişi

en: Memory keystore
tr: Bellek anahtarlığı

en: Memory stream
tr: Bellek akışı

en: Menu
tr: Menü

en: Menu language
tr: Menü dili

en: Menu popup
tr: Menü açılan pencere

en: Menu title
tr: Menü başlığı

en: Menus
tr: Menüler

en: Menus language:
tr: Arayüz dili:

en: Mesh height
tr: Ağ boyu

en: Mesh width
tr: Ağ eni

en: Messages
tr: İletiler

en: Messages...
tr: İletiler...

en: Metadata
tr: Üst veriler

en: Method used to encode the video sequence
tr: Görüntü sıralamasını kodlamak için kullanılacak yöntem

en: Mi&nimal Interface
tr: E&n küçük arayüz

en: Microsoft Media Server (MMS) input
tr: Microsoft Media Server (MMS) girişi

en: Microsoft Soundmapper
tr: Microsoft ses eşleştirici

en: Middle
tr: Orta

en: Min. luminance
tr: En düşük aydınlanma

en: Minimal Mac OS X interface
tr: Yalın Mac OS X arayüzü

en: Minimal index interval, in microseconds. Set to 0 to disable index creation.
tr: Mikrosaniye olarak, en küçük dizin aralığı. Dizin oluşturulmasını kapatmak için 0 yazın.

en: Minimal period
tr: En küçük aralık

en: Minimal period of the noise grain in pixel
tr: Piksel olarak, gürültü parçasının en küçük aralığı

en: Minimize
tr: Küçült

en: Minimum Audio level to raise the alarm
tr: Uyarı verilecek en düşük ses düzeyi

en: Minimum B (deprecated)
tr: En küçük B (kullanımdan kaldırıldı)

en: Minimum GOP size
tr: En küçük görsel grubu boyutu

en: Minimum alpha value
tr: En küçük alfa değeri

en: Minimum bitrate (kbps)
tr: En düşük bit hızı (kb/s)

en: Minimum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
tr: kb/s olarak, sabit bit hızı kipinde kodlama yapılırken en düşük bit hızı

en: Minimum bitrate in kbps. This is useful for encoding for a fixed-size channel.
tr: kb/s olarak, en düşük bit hızı. Sabit boyutlu bir kanal kodlaması için kullanışlıdır.

en: Minimum buffer space between threads
tr: İş parçacıkları arasındaki en küçük ara bellek boşluğu

en: Minimum buffer space between threads. -1 is automatic, based on number of threads.
tr: İş parçacıkları arasındaki en küçük ara bellek boşluğu. -1, iş parçacıklarının sayısına göre otomatik olarak anlamına gelir.

en: Minimum encoding bitrate
tr: En düşük kodlama bit hızı

en: Minimum quantizer parameter. 15 to 35 seems to be a useful range.
tr: En küçük kuantalayıcıyı parametresi. 15 ile 35 arası kullanışlı değerlerdir.

en: Minimum time (in milliseconds) between subtitle disappearance and newer subtitle appearance (earlier subtitle delay will be extended to fill the gap).
tr: Milisaniye olarak, önceki alt yazının kaybolması ile yeni alt yazının görüntülenmesi arasında geçecek en kısa süre (boşluğu doldurmak için, önceki alt yazı gecikmesi uzatılır)

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after its predecessor has disappeared (subtitle delay will be extended to meet this requirement).
tr: Milisaniye olarak, bir alt yazının, önceki alt yazının kaybolmasından sonra kalacağı, en kısa süre (bu gereksinimi karşılamak için alt yazı gecikmesi uzatılacak)

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after newer subtitle has appeared (earlier subtitle delay will be shortened to avoid the overlap).
tr: Milisaniye olarak, yeni alt yazının görüntülenmesinden sonra, önceki alt yazının kalacağı en kısa süre (örtüşmeyi önlemek için, önceki alt yazı gecikmesi kısaltılır)

en: Minimum video quantizer scale
tr: En küçük görüntü kuantalayıcı ölçeği

en: Minimum video quantizer scale.
tr: En küçük görüntü kuantalayıcı ölçeği.

en: Mirror
tr: Yansıt

en: Mirror orientation
tr: Yansıtma doğrultusu

en: Mirror video
tr: Görüntü yansıtma

en: Mirror video filter
tr: Yansıtma görüntü süzgeci

en: Misc
tr: Çeşitli

en: Miscellaneous
tr: Çeşitli

en: Miscellaneous Options
tr: Çeşitli seçenekler

en: Miscellaneous audio settings and modules.
tr: Çeşitli ses ayarları ve modüller.

en: Missing AACS configuration file!
tr: AACS yapılandırma dosyası eksik!

en: Mode
tr: Kip

en: Modulation / Constellation
tr: Modülasyon / Burç

en: Modules Tree
tr: Modül ağacı

en: Moldavian
tr: Moldovca

en: Mongolian
tr: Moğolca

en: Monitor pixel aspect ratio
tr: Ekranın piksel en boy oranı

en: Mono
tr: Tek kanal

en: Monospace Font
tr: Eş aralıklı yazı türü

en: More bands for the spectrometer: 80 if enabled, else 20.
tr: Spektrometre için daha fazla bant kullanır: Açıksa 80 değilse 20.

en: More information...
tr: Ayrıntlı bilgiler...

en: Mosaic
tr: Mozaik

en: Mosaic Tiles
tr: Mozaik taşları

en: Mosaic alignment
tr: Mozaik hizalaması

en: Mosaic bridge
tr: Mozaik köprü

en: Mosaic bridge stream output
tr: Mozaik köprü akış çıkışı

en: Mosaic video sub source
tr: Mozaik görüntü alt kaynağı

en: Motion Detect
tr: Hareket algılama

en: Motion Vector precision
tr: Hareket vektörü duyarlılığı

en: Motion Vector precision in pels
tr: Pels olarak, hareket vektörü duyarlılığı

en: Motion blur
tr: Hareket bulanıklığı

en: Motion blur filter
tr: Hareket bulanıklığı süzgeci

en: Motion detect
tr: Hareket algılama

en: Motion detect video filter
tr: Hareket algılama görüntü süzgeci

en: Motion masking
tr: Hareket maskeleme

en: Motion threshold (10-100)
tr: Hareket eşiği (10-100)

en: Mount Point
tr: Takma noktası

en: Mouse Gestures
tr: Fare hareketleri

en: Mouse Wheel Down
tr: Fare tekerleği aşağı

en: Mouse Wheel Left
tr: Fare tekerleği sola

en: Mouse Wheel Right
tr: Fare tekerleği sağa

en: Mouse Wheel Up
tr: Fare tekerleği yukarı

en: Mouse events
tr: Fare olayları

en: Mouse gestures control interface
tr: Fare hareketleri denetim arayüzü

en: Mouse pointer image
tr: Fare imleci görseli

en: Mouse wheel horizontal axis control
tr: Fare tekerleği yatay eksen denetimi

en: Mouse wheel vertical axis control
tr: Fare tekerleği dikey eksen denetimi

en: Move To Trash and Relaunch VLC
tr: Çöpe atılsın ve VLC uygulaması yeniden başlatılsın.

en: Move all chapters. This value should be set in milliseconds.
tr: Milisaniye olarak, tüm bölümleri kaydırır.

en: Multicast output interface
tr: Multicast çıkış arayüzü

en: Multichannel television sound (MTS)
tr: Çok kanallı televizyon sesi (MTS)

en: Multipart JPEG muxer
tr: Çokparçalı JPEG çoklayıcısı

en: Multipass ratecontrol
tr: Çok geçmeli hız denetimi

en: Multipass ratecontrol:
     - 1: First pass, creates stats file
     - 2: Last pass, does not overwrite stats file
     - 3: Nth pass, overwrites stats file
tr: Çok geçmeli hız denetimi:
     - 1: İlk geçiş, istatistik dosyasını oluşturur
     - 2: Son geçiş, istatistik dosyasının üzerine yazmaz
     - 3: N. geçiş, istatistik dosyasının üzerine yazar.

en: Multiple Files Selected.
tr: Birden çok dosya seçilmiş.

en: Multiple files selected.
tr: Birden çok dosya seçilmiş.

en: Multiple profiles with the same name are not allowed.
tr: Farklı profillerin adı aynı olamaz.

en: Multiplexer
tr: Çoklayıcı

en: Multiply subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
tr: Alt yazı süresi bu değerle çarpılır.
    Kapatmak için 0 yazın.

en: MusePack demuxer
tr: MusePack tekleyicisi

en: Music
tr: Müzik

en: Musical
tr: Müzikal

en: Musicbrainz Server
tr: MusicBrainz sunucusu

en: Mute
tr: Sesi kapat

en: Mute the audio.
tr: Sesi kapatır.

en: Mux Control
tr: Çoklayıcı denetimi

en: Mux PMT (requires --sout-ts-es-id-pid)
tr: Çoklayıcı PMT (--sout-ts-es-id-pid gerektirir)

en: Mux module
tr: Çoklayıcı modülü

en: Muxer
tr: Çoklayıcı

en: Muxer to use for the stream.
tr: Akış için kullanılacak çoklayıcı.

en: Muxer:
tr: Çoklayıcı:

en: Muxers
tr: Çoklayıcılar

en: Muxers create the encapsulation formats that are used to put all the elementary streams (video, audio, ...) together. This setting allows you to always force a specific muxer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each muxer.
tr: Çoklayıcılar, tüm temel akışları (görüntü, ses, ...) bir araya getirmeye yarayan paket biçimleri oluşturur. Bu ayar belli bir çoklayıcıya bağlı kalınmasını sağlar. Ancak bunu yapmasanız daha iyi olur.
    Onun yerine, her bir çoklayıcının varsayılan parametrelerini düzenleyebilirsiniz.

en: My Computer
tr: Bilgisayarım

en: My Music
tr: Müziğim

en: My Pictures
tr: Görsellerim

en: My Videos
tr: Görüntülerim

en: N&ormal Speed
tr: N&ormal hız

en: N/A
tr: (yok)

en: NET ID
tr: NET kodu

en: NFS input
tr: NFS girişi

en: NFS operation failed
tr: NFS işlemi tamamlanamadı

en: NT Service
tr: NT hizmeti

en: NTSC M Japan
tr: NTSC M Japonya

en: NTSC M South Korea
tr: NTSC M Güney Kore

en: Name
tr: Ad

en: Name of XML file containing Haar cascade description
tr: Haar ardışık açıklamasını içeren XML dosyasının adı

en: Name of current instance
tr: Şu anki uygulamanın adı

en: Name of desired display device
tr: İstenen görüntü aygıtının adı

en: Name of internal OpenCV plugin filter to use
tr: Kullanılacak içsel OpenCV uygulama eki süzgecinin adı

en: Name of the audio device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
tr: DirectShow uygulama eki tarafından kullanılacak ses aygıtı. Bir seçim yapılmazsa varsayılan aygıt kullanılır.

en: Name of the destination bridge-in. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
tr: İçeri köprülenecek ad. Aynı anda birden fazla köprüye gerek duymuyorsanız bu seçeneği dikkate almayabilirsiniz.

en: Name of the file to which the raw stream will be dumped.
tr: Ham akışın döküleceği dosyanın adı.

en: Name of the video device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
tr: DirectShow uygulama eki tarafından kullanılacak görüntü aygıtı. Bir seçim yapılmazsa varsayılan aygıt kullanılır.

en: Name of this bridge-in instance. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
tr: İçeri köprülenecek uygulamanın adı. Aynı anda birden fazla köprüye gerek duymuyorsanız bu seçeneği dikkate almayabilirsiniz.

en: Name to give to this stream/channel on the shoutcast/icecast server.
tr: Bu akış/kanal için shoutcast/icecast sunucusu üzerinde verilecek ad.

en: Name:
tr: Ad:

en: Narrow-band (8kHz)
tr: Dar bant (8kHz)

en: National Folk
tr: National folk

en: Native American
tr: Doğal amerikan

en: Native Slider
tr: Doğal sürgü

en: Nauru
tr: Nauruca

en: Navajo
tr: Navahoca

en: Navigate down
tr: Aşağı gitme

en: Navigate left
tr: Sola gitme

en: Navigate right
tr: Sağa gitme

en: Navigate up
tr: Yukarı gitme

en: Navy
tr: Lacivert

en: Ncurses interface
tr: Ncurses arayüzü

en: Ndebele, North
tr: Ndebele dili, kuzey

en: Ndebele, South
tr: Ndebele dili, güney

en: Ndonga
tr: Ndonga dili

en: Ne&xt
tr: &Sonraki

en: Near Optimal
tr: En uyguna yakın

en: Nearest neighbour (bad quality)
tr: En yakın komşu (kötü kalite)

en: Nearest-neighbor audio resampler
tr: En yakın komşu ses yeniden örnekleyici

en: Negate colors
tr: Renkler yadsınsın

en: Negative
tr: Negatif

en: Nepali
tr: Nepalce

en: Network
tr: Ağ

en: Network Access Policy
tr: Ağ erişimi ilkesi

en: Network Protocol
tr: Ağ iletişim kuralı

en: Network Sync
tr: Ağ eşleme

en: Network caching (ms)
tr: Ağ ön belleği (ms)

en: Network identifier
tr: Ağ belirteci

en: Network interaction failed
tr: Ağ etkileşimi hata verdi

en: Network master clock
tr: Temel ağ saati

en: Network name
tr: Ağ adı

en: Network name to create
tr: Oluşturulacak ağ adı

en: Network settings
tr: Ağ ayarları

en: Network streams (SAP)
tr: Ağ akışları (SAP)

en: Network synchronisation
tr: Ağ eşlemesi

en: Network synchronization
tr: Ağ eşleme

en: Never
tr: Asla

en: Never fix
tr: Asla onarılmasın

en: Never out HDR
tr: HDR asla kullanılmasın

en: New ES ID
tr: Yeni temel akış kodu

en: New Wave
tr: New wave

en: New destination
tr: Yeni hedef

en: New input playing
tr: Yeni giriş oynatılıyor

en: New profile
tr: Profil ekle

en: New winamp 5.2 shoutcast import
tr: Yeni winamp 5.2 shoutcast içe aktarma

en: Next
tr: Sonraki

en: Next / Forward
tr: Sonraki/ileriye

en: Next Chapter/Title
tr: Sonraki bölüm/başlık

en: Next chapter
tr: Sonraki bölüm

en: Next frame
tr: Sonraki kare

en: Next media in the playlist
tr: Listede bir sonraki ortam

en: Next media in the playlist, skip forward when held
tr: Listede bir sonraki ortama geçer. Basılı tutuldukça ileriye atlama sürdürülür

en: Next title
tr: Sonraki başlık

en: Next widget style
tr: Sonraki araç biçemi

en: No
tr: Hayır

en: No Address given
tr: Adres belirtilmemiş

en: No Audio Input device found
tr: Herhangi bir ses girişi aygıtı bulunamadı

en: No Channel Name given
tr: Kanal adı belirtilmemiş

en: No EPG Data Available
tr: Kullanılabilecek bir EPG verisi yok

en: No SDP URL given
tr: SDP İnternet adresi belirtilemiş

en: No active subtitle
tr: Etkin bir alt yazı yok

en: No addons found
tr: Herhangi bir eklenti bulunamadı

en: No check was performed yet.
tr: Henüz hiç denetlenmemiş.

en: No decoding of Dolby Surround
tr: Dolby çevresel ses kodu çözülmesin

en: No description for this codec
tr: Bu kodlayıcı/çözücü ile ilgili bir açıklama yok

en: No disc menus
tr: Disk menüleri görüntülenmesin

en: No fingerprint has been found
tr: Herhangi bir parmak izi bulunamadı

en: No fixed gop structure. A picture can be intra or inter and refer to previous or future pictures.
tr: Sabit bir görsel grubu yapısı yok. Bir görüntü iç (intra) ya da ara (inter) olabilir ve önceki ya da sonraki görüntülere dayanabilir.

en: No input
tr: Giriş yok

en: No input found. A stream must be playing or paused for bookmarks to work.
tr: Herhangi bir giriş bulunamadı. Yer imlerinin çalışması için bir akışın oynatılıyor ya da duraklatılmış olması gerekir.

en: No matching module found. Use --list or --list-verbose to list available modules.
tr: Eşleşen bir modül bulunamadı. Geçerli modüllerin listesini görüntülemek için --list ya da --list-verbose kullanın.

en: No pre-filtering
tr: Ön süzme yok

en: No renderer
tr: Görüntüleyici yok

en: No v4l2 instance found.
    Please check that the device has been opened with VLC and is playing.
    
    Controls will automatically appear here.
tr: v4l2 kopyası bulunamadı.
    Lütfen aygıtın VLC ile açıldığından ve oynatmakta olduğundan emin olun.
    
    Denetimler burada otomatik olarak görüntülenir.

en: No valid host certificate found in AACS config file.
tr: AACS yapılandırma dosyasında geçerli bir sunucu sertifikası bulunamadı.

en: No valid processing key found in AACS config file.
tr: AACS yapılandırma dosyasında geçerli bir işlem anahtarı bulunamadı.

en: No video devices found
tr: Herhangi bir görüntü aygıtı bulunamadı

en: No video or audio device selected.
tr: Görüntü, ya da ses aygıtı seçilmemiş.

en: No, Thanks
tr: Hayır, teşekkürler

en: Noise
tr: Gürültü

en: Noise Threshold
tr: Gürültü eşiği

en: Noise reduction
tr: Gürültü azaltma

en: Noise reduction level
tr: Gürültü azaltma düzeyi

en: Noise threshold to use in constant noise threshold mode
tr: Sabit gürültü eşiği kipinde kullanılacak gürültü eşiği

en: Non-deterministic optimizations when threaded
tr: İşlendiğinde belirleyici olmayan iyileştirmeler

en: Non-key
tr: Tuş yok

en: Non-ref
tr: Referans yok

en: None
tr: Hiçbiri

en: Nordic (Latin-6)
tr: Nordik (Latin-6)

en: Normal Size
tr: Tam boyut

en: Normal rate
tr: Normal hız

en: Normal/Loop/Repeat
tr: Normal/Çevrim/Yineleme

en: Normalize volume to:
tr: Ses şuna ayarlansın:

en: Normally the packetizer would sync on the next full frame. This flags instructs the packetizer to sync on the first Intra Frame found.
tr: Normal olarak paketleyici sonraki tam kare ile eşleme yapar. Bu ayar paketleyicinin bulunan ilk Ara (Intra) Kare ile eşleme yapmasını sağlar.

en: Normally we use the timestamps of the MPEG files to calculate position and duration. However sometimes this might not be usable. Disable this option to calculate from the bitrate instead.
tr: Konum ve süreyi belirlemek için genellikle MPEG dosyalarının zaman damgaları kullanılır. Ancak bazen zaman damgaları kullanılamayabilir. Zaman damgası yerine bit hızını kullanmak için bu seçeneği kapatın.

en: Northern Sami
tr: Kuzey Samice

en: Norwegian
tr: Norveççe

en: Norwegian Bokmaal
tr: Norveççe Bokmaal

en: Norwegian Nynorsk
tr: Norveççe Nynorsk

en: Not Set
tr: Ayarlanmamış

en: Not Used
tr: Kullanılamaz

en: Note that these are system-wide settings.
tr: Bu ayarların tüm sistemde geçerli olduğunu unutmayın.

en: Note:
tr: Not:

en: Nothing playing
tr: Oynatılan bir şey yok

en: Notification
tr: Bildirim

en: Notify
tr: Bildirim

en: Now Playing
tr: Şimdi oynatılan

en: Now playing
tr: Şimdi oynatılan

en: NullSoft demuxer
tr: NullSoft tekleyicisi

en: Number of 100 frames before the 'avbr' rate control method reaches the requested bitrate with the requested accuracy. See the accuracy parameter.
tr: 'avbr' hız denetimi yönteminin istenen kararlılıkta istenen bit hızına ulaşmasından 100 kare öncesi. Kararlılık parametresine bakın.

en: Number of B frames that will be coded between two reference frames.
tr: İki referans karesi arasında kodlanacak B karelerinin sayısı.

en: Number of DWT iterations
tr: DWT iterasyonlarının sayısı

en: Number of Tracks
tr: Kayıt sayısı

en: Number of audio buffers
tr: Ses ara belleği sayısı

en: Number of audio channels
tr: Ses kanallarının sayısı

en: Number of audio channels in the transcoded streams.
tr: Dönüştürülen ses kanallarının sayısı.

en: Number of blank pixels between bands.
tr: Bantlar arasındaki boş piksel sayısı.

en: Number of channels
tr: Kanal sayısı

en: Number of channels information of the transcoded stream.
tr: Dönüştürülen akışın kanal sayısı bilgisi.

en: Number of clones
tr: Klon sayısı

en: Number of columns
tr: Sütun sayısı

en: Number of consecutive B-frames between I and P-frames. Range 1 to 16.
tr: 1 ile 16 arasında olmak üzere, I ve P kareleri arasında kalan ardışık B karelerinin sayısı.

en: Number of days between two update checks
tr: Güncelleme denetimleri arasındaki gün sayısı

en: Number of first segment
tr: İlk parça sayısı

en: Number of frames (0 to 100)
tr: Kare sayısı (0 - 100)

en: Number of frames consider for smoothening (0 to 30)
tr: Düzeltme için dikkate alınacak kare sayısı (0-30 arasında)

en: Number of frames that will be coded for one key frame.
tr: Bir anahtar kare için kodlanacak kare sayısı.

en: Number of horizontal slices per frame in low delay mode
tr: Düşük gecikme kipinde, bir karedeki yatay dilim sayısı

en: Number of horizontal windows in which to split the video.
tr: Görüntünün yatay olarak kaç pencereye ayrılacağı.

en: Number of image columns in the mosaic (only used if positioning method is set to "fixed").
tr: Mozaikteki görsel sütunlarının sayısı (yalnızca konumlama yöntemi "sabit" olarak seçildiğinde kullanılır).

en: Number of image rows in the mosaic (only used if positioning method is set to "fixed").
tr: Mozaikteki görsel satırlarının sayısı (yalnızca konumlama yöntemi "sabit" olarak seçildiğinde kullanılır).

en: Number of input audio channels for DeckLink captures. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio input.
tr: DeckLink yakalamalarında kullanılacak giriş ses kanalı sayısı. 2, 8 ya da 16 olmalı. 0 değeri ses girişini kapatır.

en: Number of levels of downsampling
tr: Aşağı örneklenecek düzey sayısı

en: Number of levels of downsampling in hierarchical motion estimation mode
tr: Hiyerarşik hareket kestirimi kipinde aşağı örnekleme yapılacak düzey sayısı

en: Number of loops for the logo animation. -1 = continuous, 0 = disabled
tr: Logo canlandırmasının çevrim sayısı. -1: Sürekli, 0: Kapalı.

en: Number of milliseconds between string updates. This is mainly useful when using meta data or time format string sequences.
tr: Milisaniye olarak, metin güncellemeleri arasındaki süre. Bu ayar özellikle üst verleri ya da zamana bağlı metinler kullanıyorsanız işe yarar.

en: Number of milliseconds the marquee must remain displayed. Default value is 0 (remains forever).
tr: Milisaniye olarak, markanın görüntüleneceği süre. Varsayılan değer 0 (sürekli görünür).

en: Number of output channels
tr: Çıkış kanallarının sayısı

en: Number of output channels for DeckLink output. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio output.
tr: DeckLink çıkışının ses çıkış kanalı sayısı. 2, 8 ya da 16 olmalı. 0 değeri ses çıkışını kapatır.

en: Number of parallel operations
tr: Paralel işlem sayısı

en: Number of pictures between successive sequence headers i.e. length of the group of pictures
tr: Başarılı sıralama üst bilgileri arasındaki görüntü sayısı. Örneğin görüntü grubunun uzunluğu

en: Number of pictures within the current GOP (Group of Pictures); if GopPicSize=0, then the GOP size is unspecified. If GopPicSize=1, only I-frames are used.
tr: Geçerli görsel gruplarındaki (GOP) görüntü sayısı. GopPicSize=0 ise grup görüntüleri boyutu belirlenmez. GopPicSize=1 ise yalnızca I kareleri kullanılır.

en: Number of pixels to crop from the bottom of the image.
tr: Görüntünün altından kırpılacak piksel sayısı.

en: Number of pixels to crop from the left of the image.
tr: Görüntünün solundan kırpılacak piksel sayısı.

en: Number of pixels to crop from the right of the image.
tr: Görüntünün sağından kırpılacak piksel sayısı.

en: Number of pixels to crop from the top of the image.
tr: Görüntünün üstünden kırpılacak piksel sayısı.

en: Number of pixels to padd to the bottom of the image after cropping.
tr: Kırpıldıktan sonra görüntünün altına dolgulanacak piksel sayısı.

en: Number of pixels to padd to the left of the image after cropping.
tr: Kırpıldıktan sonra görüntünün soluna dolgulanacak piksel sayısı.

en: Number of pixels to padd to the right of the image after cropping.
tr: Kırpıldıktan sonra görüntünün sağına dolgulanacak piksel sayısı.

en: Number of pixels to padd to the top of the image after cropping.
tr: Kırpıldıktan sonra görüntünün üstüne dolgulanacak piksel sayısı.

en: Number of previous frames used as predictors. This is effective in Anime, but seems to make little difference in live-action source material. Some decoders are unable to deal with large frameref values. Range 1 to 16.
tr: 1 ile 16 arasında olmak üzere, öngörü için kullanılacak önceki kare sayısı. Bu ayar Anime için etkilidir ancak canlı hareketli kaynak malzemede çok az fark yaratır. Bazı kod çözücüler büyük referans kare değerleri ile çalışamaz.

en: Number of puzzle columns
tr: Yap-boz sütun sayısı

en: Number of puzzle rows
tr: Yap-boz satır sayısı

en: Number of reference frames
tr: Referans karelerin sayısı

en: Number of rows
tr: Satır sayısı

en: Number of seconds between each forced refresh of the feeds. 0 means that the feeds are never updated.
tr: Saniye olarak akışlara bağlı olarak gelen yenilemeler arasındaki süre. 0 akışlar asla güncellenmeyecek anlamına gelir.

en: Number of segments
tr: Parça sayısı

en: Number of segments to include in index
tr: Dizinde yer alacak parça sayısı

en: Number of slices in each video frame; each slice contains one or more macro-block rows. If numslice is not set, the encoder may choose any slice partitioning allowed by the codec standard.
tr: Bir görüntü karesindeki dilim sayısı. Her dilim bir ya da daha çok büyük blok satırı içerir. numslice ayarlanmamışsa, kodlayıcı, kodlayıcı çözücü standardının kabul ettiği her hangi bir dilimleme değeri seçilir.

en: Number of slices per frame
tr: Bir karedeki dilim sayısı

en: Number of the screen to use by default to display videos in 'fullscreen'. The screen number correspondance can be found in the video device selection menu.
tr: Görüntüleri tam ekranda oynatırken varsayılan olarak kullanılacak ekran sayısı. Ekran sayılarının neye karşı geldiği görüntü aygıtı seçimi menüsünde bulunabilir.

en: Number of threads
tr: İş parçacıklarının sayısı

en: Number of threads used for decoding, 0 meaning auto
tr: Kod çözme için kullanılacak iş parçacıklarının sayısı. 0 otomatik olarak belirleneceği anlamına gelir.

en: Number of threads used for the transcoding.
tr: Biçim dönüşümü için kullanılan iş parçacıklarının sayısı.

en: Number of time the same input will be repeated
tr: Aynı girişin yinelenme sayısı

en: Number of time to blend
tr: Yapılacak harmanlama sayısı

en: Number of vertical slices per frame in low delay mode
tr: Düşük gecikme kipinde, bir karedeki dikey dilim sayısı

en: Number of vertical windows in which to split the video.
tr: Görüntünün dikey olarak kaç pencereye ayrılacağı.

en: Number of video windows in which to clone the video.
tr: Görüntünün klonlanacağı görüntü penceresinin numarası.

en: Nuv demuxer
tr: Nuv tekleyicisi

en: O&utput
tr: Çı&kış

en: OGG demuxer
tr: OGG tekleyicisi

en: OK
tr: Tamam

en: OMX direct rendering
tr: OMX doğrudan gösterim

en: OS X Notification Plugin
tr: OS X bildirim uygulama eki

en: OSS device node path.
tr: OSS aygıt düğümü yolu.

en: OSS input
tr: OSS girişi

en: Occitan; Provençal
tr: Oksitanca; Provençal

en: Off
tr: Kapalı

en: Offset to add to the stream IDs specified in bridge_out to obtain the stream IDs bridge_in will register.
tr: Dışarı köprülenecekler (bridge_out) içinde belirtilen akış kodlarına, içeri köprülenecek (bridge_in) akış kodlarını ekler.

en: Offsets in order
tr: Sıralama kayıklıkları

en: Ogg Vorbis Quality
tr: Ogg Vorbis kalitesi

en: Ogg Vorbis Quality information of the transcoded stream.
tr: Dönüştürülen akışın Ogg Vorbis kalitesi.

en: Ogg/OGM muxer
tr: Ogg/OGM çoklayıcısı

en: OggSpots video decoder
tr: OggSpots görüntü kod çözücüsü

en: OggSpots video packetizer
tr: OggSpots görüntü paketleyicisi

en: Ok, Don't warn me again
tr: Tamam, bir daha uyarma

en: Old movie
tr: Eski film

en: Old movie effect video filter
tr: Eski film etkisi görüntü süzgeci

en: Oldies
tr: Eskiler

en: Olive
tr: Zeytin yeşili

en: On
tr: Açık

en: On Screen Display
tr: Ekran üzerinde gösterim

en: Once the stream is created, the <i>Media Viewer</i> window will display the stream.
tr: Akış oluşturulduktan sonra  <i>Ortam görüntüleyici</i> penceresinden izlenebilir.

en: One
tr: Bir kez

en: Online Documentation...
tr: Çevrim içi belgeler...

en: Online Forum...
tr: Çevrim içi forum...

en: Only installed
tr: Yalnızca kurulmuşlar

en: Only show current
tr: Yalnızca geçerli ayarlar görüntülensin

en: Only show modules related to current playback
tr: Açıldığında, yalnızca geçerli oynatma ile ilgili ayarlar görüntülenir.

en: Only useful programs are normally demultiplexed from the transponder. This option will disable demultiplexing and receive all programs.
tr: Yalnızca programlar normal olarak transponder üzerinde tekleniyorsa kullanılır. Bu seçenek tekleştirmeyi kapatır ve tüm programları alır.

en: Opacity
tr: Saydamlık

en: Opacity (inverse of transparency) of overlay text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
tr: Giydirilen yazının matlığı (saydamlığın karşıtı). 0 (tamamen saydam) ile 255 (tamamen mat) arasındadır.

en: Opacity (inverse of transparency) of overlayed text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
tr: Giydirilen yazının matlığı (saydamlığın karşıtı). 0 (tamamen saydam) ile 255 (tamamen mat) arasındadır.

en: Opacity of the logo
tr: Logo matlığı

en: Opaqueness
tr: Saydamlık

en: Open
tr: Aç

en: Open &Capture Device...
tr: Yakalama ay&gıtı aç...

en: Open &Disc...
tr: Di&sk aç...

en: Open &File...
tr: &Dosya aç..

en: Open &Folder...
tr: &Klasör aç...

en: Open &Location from clipboard
tr: Panodaki bağ&lantı adresini aç

en: Open &Network Stream...
tr: Ağ &akışı aç..

en: Open &Network...
tr: &Ağdan aç...

en: Open &Recent Media
tr: Son kullanılan o&rtamları aç

en: Open Audio Effects window
tr: Ses etkileri penceresini aç

en: Open Capture Device...
tr: Yakalama aygıtı aç...

en: Open D&irectory...
tr: &Klasör aç...

en: Open Directory
tr: Klasör aç

en: Open Disc...
tr: Disk aç...

en: Open File
tr: Dosya aç

en: Open File...
tr: Dosya aç...

en: Open Folder
tr: Klasör aç

en: Open Media
tr: Ortam aç

en: Open Network...
tr: Ağ aç...

en: Open RTP/UDP Stream
tr: RTP/UDP akışı aç

en: Open Recent
tr: Son kullanılanı aç

en: Open Sound System audio output
tr: Açık ses sistemi ses çıkışı

en: Open Source
tr: Kaynak aç

en: Open URL
tr: İnternet adresi aç

en: Open VIDEO_TS / BDMV folder
tr: VIDEO_TS / BDMV klasörünü aç

en: Open VLM configuration...
tr: VLM yapılandırmasını aç...

en: Open a dialog to select the media to play
tr: Oynatılacak ortamı seçmek için bir pencere aç

en: Open a medium
tr: Bir ortam aç

en: Open a skin file
tr: Bir tema dosyası aç

en: Open audio in exclusive mode.
tr:  Ses ayrıcalıklı kullanım kipinde açılsın

en: Open media...
tr: Ortam aç...

en: Open network streams using the following protocols
tr: Ağ akışları şu iletişim kuralları ile açılabilir

en: Open playlist
tr: Oynatma listesini aç

en: Open playlist...
tr: Oynatma listesi aç...

en: Open skin...
tr: Tema aç...

en: Open subtitle file
tr: Alt yazı dosyasını açar

en: Open subtitles
tr: Alt yazıları aç

en: Open subtitles...
tr: Alt yazı aç...

en: Open the file with synchronous writing.
tr: Açıldığında, dosya eşzamanlı yazma ile açılır.

en: Open the indicated Teletext page. Default page is index 100.
tr: Açılacak teletext sayfa numarasını yazın. Varsayılan olarak 100 numaralı sayfa açılır.

en: Open: %s
tr: Aç: %s

en: OpenBSD sndio audio output
tr: OpenBSD sndio ses çıkışı

en: OpenCV example
tr: OpenCV örnek

en: OpenCV face detection example filter
tr: OpenCV yüz algılama örnek süzgeci

en: OpenCV filter chroma
tr: OpenCV süzgeci renk doygunluğu

en: OpenCV internal filter name
tr: OpenCV iç süzgeç adı

en: OpenCV video filter wrapper
tr: OpenCV görüntü süzgeci sarıcı

en: OpenGL ES 2 extension
tr: OpenGL ES 2 uzantısı

en: OpenGL extension
tr: OpenGL uzantısı

en: OpenGL for Embedded Systems 2 video output
tr: Gömülü sistemler için OpenGL 2 görüntü çıkışı

en: OpenGL video output
tr: OpenGL görüntü çıkışı

en: OpenGL video output for Windows
tr: Windows için OpenGL görüntü çıkışı

en: OpenMAX DL image processing
tr: OpenMAX DL görsel işleme

en: OpenMAX IL video output
tr: OpenMAX IL görüntü çıkışı

en: Opening
tr: Açılıyor

en: Operating System Integration
tr: İşletim sistemi bütünleştirmesi

en: Optical SDI
tr: Optik SDI

en: Optical drive
tr: Optik sürücü

en: Optimize the capture by fragmenting the screen in chunks of predefined height (16 might be a good value, and 0 means disabled).
tr: Açıldığında, ekran önceden belirlenmiş boyda parçalara bölünerek yakalama iyileştirilir (16 iyi bir değer olabilir, 0 kapalı anlamına gelir).

en: Option Setup
tr: Seçenek ayarları

en: Options
tr: Ayarlar

en: Opus audio decoder
tr: Opus ses kod çözücüsü

en: Opus audio encoder
tr: Opus ses kodlayıcısı

en: Ordinate of the capture region in pixels.
tr: Piksel olarak, yakalama bölgesinin dikey koordinatı.

en: Organize Presets...
tr: Hazır ayarları düzenle...

en: Organize Profiles...
tr: Profilleri düzenle...

en: Organize profiles...
tr: Profilleri düzenle...

en: Orientation
tr: Doğrultu

en: Original
tr: Özgün

en: Original Format
tr: Özgün biçim

en: Original ID
tr: Özgün kimlik

en: Original Performer
tr: Özgün yorumcu

en: Original Size
tr: Özgün boyut

en: Original audio
tr: Özgün ses

en: Oriya
tr: Oriyaca

en: Oromo
tr: Oromca

en: Ossetian; Ossetic
tr: Oksitanca; Ossetic

en: Other
tr: Diğer

en: Outline
tr: Taslak

en: Outline Thickness
tr: Çerçeve kalınlığı

en: Outline color
tr: Çerçeve rengi

en: Outline opacity
tr: Çerçeve matlığı

en: Outline thickness
tr: Çerçeve kalınlığı

en: Output
tr: Çıkış

en: Output	file
tr: Çıkış	dosyası

en: Output	method
tr: Çıkış	yöntemi

en: Output (canvas) image height
tr: Çıkış (tuval) görselinin boyunu ayarlayın

en: Output (canvas) image width
tr: Çıkış (tuval) görselinin enini ayarlayın

en: Output FIFO
tr: FIFO çıkış

en: Output URL
tr: Çıkış adresi

en: Output access method
tr: Çıkış erişim yöntemi

en: Output back-end
tr: Çıkış arka ucu

en: Output card
tr: Çıkış kartı

en: Output chroma for the memory image as a 4-character string, eg. "RV32".
tr: Bellek görüntüsünün çıkış renk doygunluğu. 4 karakterli bir dizgedir. Örneğin "RV32".

en: Output destination
tr: Çıkış hedefi

en: Output device
tr: Çıkış aygıtı

en: Output file
tr: Çıkış dosyası

en: Output format
tr: Çıkış biçimi

en: Output height
tr: Çıkışın boyu

en: Output method to use for the stream.
tr: Bu akış için kullanılacak çıkış yöntemi.

en: Output module to write to Blackmagic SDI card
tr: Blackmagic SDI kartına yazacak çıkış modülü

en: Output module:
tr: Çıkış modülü:

en: Output modules
tr: Çıkış modülleri

en: Output muxer
tr: Çıkış çoklayıcısı

en: Output picture aspect ratio
tr: Çıkış görüntüsünün en boy oranı

en: Output port
tr: Çıkış kapısı

en: Output teletext subtitles as text instead of as RGBA.
tr: Çıkıştaki Teletext alt yazıları RGBA yerine metin olur.

en: Output video height.
tr: Çıkış görüntüsünün boyu.

en: Output video in grayscale. As the color information aren't decoded, this can save some processing power.
tr: Açıldığında, çıkış görüntüsü gri tonlamalı olur ve renk bilgisi kodu çözülmeyeceğinden işlemci gücünden kazanılır.

en: Output video width.
tr: Çıkış görüntüsünün eni.

en: Output width
tr: Çıkışın eni

en: Output:
tr: Çıkış:

en: Overall
tr: Tamamı

en: Overlap Length
tr: Örtüşme uzunluğu

en: Overlap fix
tr: Örtüşme düzeltmesi

en: Overlap of motion compensation blocks
tr: Hareket dengeleme bloklarının örtüşmesi

en: Overlay
tr: Giydirme

en: Overlay is the hardware acceleration capability of your video card (ability to render video directly). VLC will try to use it by default.
tr: Görüntü giydirme, grafik kartınızın donanım hızlandırma yeteneğidir (görüntüyü doğrudan işleme yeteneği). VLC varsayılan olarak bu özelliği kullanmayı dener.

en: Overlay subtitles on the video
tr: Alt yazılar görüntü üzerine giydirilsin

en: Overlay video output
tr: Giydirilmiş görüntü çıkışı

en: Overlays
tr: Giydirmeler

en: Overlays/Subtitles
tr: Giydirmeler/alt yazılar

en: Override page
tr: Sayfanın yerine geçme

en: Override parameters
tr: Yerine konacak parametreler

en: Override the default track description.
tr: Varsayılan kayıt açıklamasının yerine alt yazı açıklaması kullanılır.

en: Override the indicated page, try this if your subtitles don't appear (-1 = autodetect from TS, 0 = autodetect from teletext, >0 = actual page number, usually 888 or 889).
tr: Belirtilen sayfanın yerine geçer. Alt yazılarınız görüntülenmiyorsa bunu deneyin (-1 = aktarılan akıştan otomatik olarak algılansın, 0 = teletext içinden otomatik olarak algılansın, >0 = geçerli sayfa numarası, genellikle 888 ya da 889'dur).

en: Override the name and version of the application as provided to the HTTP server, i.e. the HTTP "User-Agent". Name and version must be separated by a forward slash, e.g. "FooBar/1.2.3".
tr: HTTP sunucusuna iletilecek program adı ve sürümü. Örnek: "Kulllanıcı-Tarayıcısı". Ad ve sürüm bölü '/' karakteri ile ayrılarak yazılmalıdır. Örnek: Program/1.2.3.

en: Override the normal frames per second settings. This will only work with MicroDVD and SubRIP (SRT) subtitles.
tr: Bu seçenek, saniyedeki kare hızının normal ayarları yerine geçer. Yalnızca MicroDVD ve SubRIP (SRT) alt yazılarında geçerlidir.

en: Overrides low latency parameters
tr: Düşük gecikme parametrelerini değiştirir

en: Overwrite
tr: Üzerine yazılsın

en: Overwrite existing file
tr: Var olan dosyanın üzerine yazılsın

en: P&layback
tr: &Oynatma

en: PAL N Argentina
tr: PAL N Arjantin

en: PCR interval (ms)
tr: Program saat referansı (PCR) aralığı (ms)

en: PES maximum size
tr: En büyük PES boyutu

en: PLS playlist import
tr: PLS oynatma listesi içe aktarma

en: PMT PID
tr: PMT işlem kodu

en: PMT Program numbers
tr: PMT program numaraları

en: PNG video decoder
tr: PNG görüntü kod çözücüsü

en: PNG video encoder
tr: PNG görüntü kodlayıcısı

en: PS muxer
tr: PS çoklayıcısı

en: PSNR computation
tr: PSNR Hesaplaması

en: PVA demuxer
tr: PVA tekleyicisi

en: Pace
tr: Hız

en: Packet Size
tr: Paket boyutu

en: Packet size in bytes to decrypt
tr: Bayt olarak, çözülecek paket sayısı

en: Packet size in bytes to encrypt
tr: Bayt olarak, şifrelenecek paket sayısı

en: Packetizers
tr: Paketleyiciler

en: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing. This setting allows you to always force a packetizer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each packetizer.
tr: Paketleyiciler, temel akışları çoklanmadan önce ön işlemden geçirmekte kullanılır. Bu ayar belli bir paketleyiciye bağlı kalınmasını sağlar. Ancak bunu yapmasanız daha iyi olur.
    Onun yerine, her bir paketleyicinin varsayılan parametrelerini düzenleyebilirsiniz.

en: Packets can be sent one by one at the right time or by groups. You can choose the number of packets that will be sent at a time. It helps reducing the scheduling load on heavily-loaded systems.
tr: Paketler doğru zamanda birer birer ya da gruplar halinde gönderilebilir. Bir kerede gönderilecek paket sayısını seçebilirsiniz. Bu seçenek, yüklü çalışan sistemlerde zamanlanmış yükün azaltılmasını sağlar.

en: Pad video
tr: Görüntü dolgulansın

en: Padd
tr: Dolgulama

en: Page Down
tr: Sayfa aşağı

en: Page Up
tr: Sayfa yukarı

en: Pali
tr: Palice

en: Panjabi
tr: Pencabca

en: Panoramix: wall with overlap video filter
tr: Panoramik: Örtüşme görüntü süzgeciyle duvar

en: Paragraph base direction for the Unicode bi-directional algorithm.
tr: Unikod çift yönlü algoritma için paragraf temel doğrultusu.

en: Parametric Equalizer
tr: Parametrik dengeleyici

en: Partitions to consider
tr: Ele alınacak bölümler

en: Partitions to consider in analyse mode:
     - none  : 
     - fast  : i4x4
     - normal: i4x4,p8x8,(i8x8)
     - slow  : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8
     - all   : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8,p4x4
    (p4x4 requires p8x8. i8x8 requires 8x8dct).
tr: İnceleme kipinde ele alılnacak bölümler: 
     - yok : 
     - hızlı  : i4x4
     - normal: i4x4,p8x8,(i8x8)
     - yavaş  : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8
     - tüm   : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8,p4x4
    (p4x4 için p8x8 gerekir. i8x8 için 8x8dct gerekir).

en: Party
tr: Parti

en: Pass alsa:// to open the default ALSA capture device, or alsa://SOURCE to open a specific device named SOURCE.
tr: Varsayılan ALSA yakalama aygıtına göndermek için alsa:// yazın, KAYNAK adındaki aygıta göndermek için alsa://KAYNAK yazın.

en: Pass pulse:// to open the default PulseAudio source, or pulse://SOURCE to open a specific source named SOURCE.
tr: Varsayılan PulseAudio kaynağını açmak için Pass pulse:// ya da belirli bir KAYNAĞI açmak için pulse://KAYNAK yazın.

en: Password
tr: Parola

en: Password for stream encryption
tr: Akış şifreleme parolası

en: Password that will be requested to access the stream.
tr: Akışa erişmek için gereken parola.

en: Password that will be used for the connection, if no username or password are set in URL.
tr: Adreste bir parola belirtilmemiş ise bağlantı için kullanılacak parola.

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
tr: SOCKS vekil sunucusuna bağlanmak için gereken parola.

en: Password:
tr: Parola:

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Path
tr: Yol

en: Path doesn't appear to be a Blu-ray
tr: Yol Blu-Ray gibi görünmüyor

en: Path of the memory mapped file of the frame buffer
tr: Kare ara belleği, bellek haritası dosyasının yolu

en: Path to HLSL file
tr: HLSL dosyasının yolu

en: Path to Key Delivery Message XML file
tr: Anahtar aktarım iletisi (Key Delivery Message) XML dosyasının yolu:

en: Path to an HLSL file containing a single pixel shader.
tr: Tek piksel gölgeleyiciyi içeren HLSL dosyasının yolu.

en: Path to the index file to create
tr: Dizin dosyasının oluşturulacağı yol

en: Path to the projectM preset directory
tr: projectM hazır ayar klasörünün yolu

en: Path to the skin to use.
tr: Kullanılacak temanın yolu.

en: Path/URL Action
tr: Yol/adres işlemi

en: Pause
tr: Duraklat

en: Pause and resume iTunes / Spotify
tr: iTunes / Spotify duraklatma ve sürdürme

en: Pause each item in the playlist on the first frame.
tr: Oynatma listesindeki her öge ilk karede duraklatılır.

en: Pause each item in the playlist on the last frame.
tr: Açıldığında, oynatma listesindeki her öge son karede duraklatılır.

en: Pause iTunes / Spotify
tr: iTunes / Spotify duraklatma

en: Pause on audio communication
tr: Ses iletişiminde duraklatılsın

en: Pause on the last frame of a video
tr: Görüntünün son karesinde beklensin

en: Pause only
tr: Yalnızca duraklat

en: Pause playback when minimized
tr: Küçültüldüğünde oynatma duraklatılsın

en: Pause the playback
tr: Oynatmayı duraklatır

en: Pause the video playback when minimized
tr: Küçültüldüğünde görüntü oynatma duraklatılsın

en: Paused
tr: Duraklatıldı

en: Peak extra width
tr: Ek tepe yüksekliği

en: Peak height
tr: Tepe yüksekliği

en: Peak protection
tr: Tepe koruması

en: Percentage of stride to overlap
tr: Örtüşmenin uzun adım yüzdesi

en: Perform ISO C time and date formatting on the file path
tr: Açıldığında, dosya yoluna ISO C zaman ve tarih biçimi uygulanır.

en: Performance (prioritize faster ciphers)
tr: Hızlı (daha hızlı şifreleyicileri kullanılır)

en: Performance options
tr: Başarım ayarları

en: Performance warning
tr: Başarım uyarısı

en: Performers
tr: Yorumcular

en: Persian
tr: Farsça

en: Philips OGT (SVCD subtitle) decoder
tr: Philips OGT (SVCD alt yazıları) kod çözücüsü

en: Philips OGT (SVCD subtitle) packetizer
tr: Philips OGT (SVCD alt yazı) paketleyicisi

en: Phonogram Rights
tr: Fonogram hakları

en: Phosphor
tr: Fosfor

en: Phosphor chroma mode for 4:2:0 input
tr: 4:2:0 girişi için fosfor renk doygunluğu kipi

en: Phosphor old field dimmer strength
tr: Eski fosfor ekran kısılma gücü

en: Physical channel
tr: Fiziksel kanal

en: Picking chroma format will force a conversion of the video into that format
tr: Renk doygunluğu biçimini seçmek, görüntünün bu biçime dönüştürülmesini gerektirir.

en: Picture
tr: Görsel

en: Picture aspect-ratio n:m
tr: Görüntü en boy oranı n:m

en: Picture brightness or black level.
tr: Görüntü parlaklığı ya da siyah düzeyi.

en: Picture coding mode
tr: Görüntü kodlama kipi

en: Picture contrast or luma gain.
tr: Görüntü karşıtlığı ya da luma kazancı.

en: Picture gain.
tr: Görüntü kazancı.

en: Picture pool size
tr: Görsel havuzu boyutu

en: Picture rotation angle (in degrees).
tr: Derece olarak, görüntüyü döndürme açısı.

en: Picture saturation or chroma gain.
tr: Görüntü doygunluğu ya da renk doygunluğu kazancı.

en: Picture to display on input signal loss
tr: Giriş sinyali kaybolduğunda görüntülenecek görsel.

en: PictureFlow
tr: GörselAkışı

en: Pictures coming from the mosaic elements will be delayed according to this value (in milliseconds). For high values you will need to raise caching at input.
tr: Mozaik bileşenlerinden gelen görüntüler bu değere göre (milisaniye olarak) geciktirilir. Yüksek değerler için giriş önbelleği büyütülmelidir.

en: Pictures coming from the picture video outputs will be delayed according to this value (in milliseconds, should be >= 100 ms). For high values, you will need to raise caching values.
tr: Görüntü çıkışlarından gelen görüntüler bu değere göre geciktirilir. Değer, 100 milisaniyeden büyük ya da eşit olmalıdır. Yüksek değerler için ön bellek değerleri artırılmalıdır.

en: Piece edge shape size
tr: Parça kenarı şeklinin boyutu

en: Pitch
tr: Perde

en: Pitch Shift
tr: Perde kaydır

en: Pitch Shifter
tr: Perde kaydırıcı

en: Pitch shift in semitones.
tr: Yarım tonların perdesi kaydırılsın.

en: Pixel Shader
tr: Piksel gölgeleyici

en: Pixel depth of the frame buffer, or zero for XWD file
tr: Piksel olarak, kare ara belleğinin derinliği, XWD dosyası için sıfır yazın

en: Pixel height of the capture region, or 0 for full height
tr: Piksel olarak, yakalama bölgesinin boyu, tam boyu için 0 yazın

en: Pixel height of the frame buffer (ignored for XWD file)
tr: Piksel olarak, kare ara belleğinin boyu (XWD dosyası için yok sayılır)

en: Pixel width of the capture region, or 0 for full width
tr: Piksel olarak, yakalama bölgesinin eni, tam en için 0 yazın

en: Pixel width of the frame buffer (ignored for XWD file)
tr: Piksel olarak, kare ara belleğinin eni (XWD dosyası için yok sayılır)

en: Pixels to crop from bottom
tr: Alttan kırpılacak piksel sayısı

en: Pixels to crop from left
tr: Soldan kırpılacak piksel sayısı

en: Pixels to crop from right
tr: Sağdan kırpılacak piksel sayısı

en: Pixels to crop from top
tr: Üstten kırpılacak piksel sayısı

en: Pixels to padd to bottom
tr: Alta dolgulanacak piksel sayısı

en: Pixels to padd to left
tr: Sola dolgulanacak piksel sayısı

en: Pixels to padd to right
tr: Sağa dolgulanacak piksel sayısı

en: Pixels to padd to top
tr: Üste dolgulanacak piksel sayısı

en: Place on video where to display the title (default bottom center).
tr: Görüntü üzerinde başlığın görüntüleneceği konum (varsayılan: alt ortada).

en: Placeholder delay
tr: Yer belirleyici gecikmesi

en: Play
tr: Oynat

en: Play
    If the playlist is empty, open a medium
tr: Oynatmayı başlatır
    Oynatma listesi boş ise, ortam açma penceresi görüntülenir.

en: Play List
tr: Oynatma listesi

en: Play Selected
tr: Seçilmiş ögeleri oynat

en: Play and exit
tr: Oynatıp çık

en: Play and pause
tr: Oynatılıp duraklatılsın

en: Play and stop
tr: Oynatılıp durdurulsun

en: Play another media synchronously
tr: Başka bir ortam eş zamanlı olarak oynatılsın

en: Play another media synchronously (extra audio file, ...)
tr: Eş zamanlı olarak başka bir ortam oynatılsın (ek ses dosyası, ...)

en: Play as is
tr: Olduğu gibi oynatılsın

en: Play chapters in the order specified in the segment.
tr: Sıralanmış bölümler parçada belirtildiği gibi oynatılır.

en: Play files randomly forever
tr: Dosyalar rastgele sürekli oynatılsın

en: Play locally the stream while streaming it.
tr: Açıldığında, akış yapılırken yerel olarak da oynatılır.

en: Play only
tr: Yalnızca oynat

en: Play playlist bookmark 1
tr: 1. yer imini oynat

en: Play playlist bookmark 10
tr: 10. yer imini oynat

en: Play playlist bookmark 2
tr: 2. yer imini oynat

en: Play playlist bookmark 3
tr: 3. yer imini oynat

en: Play playlist bookmark 4
tr: 4. yer imini oynat

en: Play playlist bookmark 5
tr: 5. yer imini oynat

en: Play playlist bookmark 6
tr: 6. yer imini oynat

en: Play playlist bookmark 7
tr: 7. yer imini oynat

en: Play playlist bookmark 8
tr: 8. yer imini oynat

en: Play playlist bookmark 9
tr: 9. yer imini oynat

en: Play&list
tr: Oynatma &listesi

en: Play/Pause
tr: Duraklat/oynat

en: Play/Pause the current media
tr: Geçerli ortamı oynat/duraklat

en: Playback
tr: Oynatma

en: Playback Buttons
tr: Oynatma düğmeleri

en: Playback Rate
tr: Oynatma hızı

en: Playback Speed
tr: Oynatma hızı

en: Playback behaviour
tr: Oynatma davranışı

en: Playback control
tr: Oynatma denetimleri

en: Playback failure
tr: Oynatma hatası

en: Playback of "%@" will continue at %@
tr: Oynatma "%@" %@ zamanında sürdürülecek

en: Playback position
tr: Oynatma konumu

en: Playback speed
tr: Oynatma hızı

en: Playback time
tr: Oynatma süresi

en: Played
tr: Oynatılan

en: Played buffers
tr: Oynatılan ara bellek

en: Player...
tr: Oynatıcı...

en: Playing some media.
tr: Bir ortam oynatılıyor.

en: Playlist
tr: Oynatma listesi

en: Playlist Files
tr: Oynatma listesi dosyaları

en: Playlist Files |
tr: Oynatma listesi dosyaları |

en: Playlist Table Columns
tr: Oynatma listesi tablosu sütunları

en: Playlist View Mode
tr: Oynatma listesi görünüm kipi

en: Playlist and Instances
tr: Oynatma listesi ve VLC kopyaları

en: Playlist bookmark 1
tr: 1. oynatma listesi yer imi

en: Playlist bookmark 10
tr: 10. oynatma listesi yer imi

en: Playlist bookmark 2
tr: 2. oynatma listesi yer imi

en: Playlist bookmark 3
tr: 3. oynatma listesi yer imi

en: Playlist bookmark 4
tr: 4. oynatma listesi yer imi

en: Playlist bookmark 5
tr: 5. oynatma listesi yer imi

en: Playlist bookmark 6
tr: 6. oynatma listesi yer imi

en: Playlist bookmark 7
tr: 7. oynatma listesi yer imi

en: Playlist bookmark 8
tr: 8. oynatma listesi yer imi

en: Playlist bookmark 9
tr: 9. oynatma listesi yer imi

en: Playlist has only %u element | Playlist has only %u elements
tr[0]: Oynatma listesinde yalnızca %u öge var.
tr[1]: Oynatma listesinde yalnızca %u öge var.

en: Playlist is currently empty.
    Drop a file here or select a media source from the left.
tr: Şu anda oynatma listesi boş.
    Bir dosyayı sürükleyip buraya bırakın ya da soldan bir ortam kaynağı seçin.

en: Playlist parsers
tr: Oynatma listesi işleyicileri

en: Playlist parsers add new capabilities to read internet streams or extract meta data.
tr: Oynatma listesi işleyicileri, İnternet akışlarını okuma ya da üst verileri ayıklama gibi yeni yetenekler ekler.

en: Playlist...
tr: Oynatma listesi...

en: Please enter a network URL:
tr: Ağ iletişim kuralı ve adresini yazın:

en: Please enter a unique name for the new profile.
tr: Yeni profil için eşsiz bir ad yazın.

en: Please enter a valid login and password for the ftp connexion to %s
tr: Lütfen %s ftp bağlantısı için geçerli bir kullanıcı adı ve parola yazın

en: Please enter a valid login and password for the sftp connexion to %s
tr: %s ile SFTP bağlantısı kurmak için geçerli bir kullanıcı adı ve parola yazın

en: Please enter a valid login name and a password for realm %s.
tr: Realm %s için geçerli bir kullanıcı adı ve parola yazın.

en: Please enter a valid login name and a password.
tr: Geçerli bir kullanıcı adı ve parola yazın.

en: Please enter the URL or path to the media you want to play.
tr: Lütfen oynatmak istediğiniz ortamın İnternet adresini ya da yolunu yazın.

en: Please enter the new profile name.
tr: Lütfen yeni profil adını yazın.

en: Please open "System Preferences" -> "Security & Privacy" and allow VLC to access your camera.
tr: Lütfen "Sistem ayarları" -> "Güvenlik ve Gizlilik" bölümüne giderek VLC uygulamasına kameraya erişme izni verin.

en: Please open "System Preferences" -> "Security & Privacy" and allow VLC to access your microphone.
tr: Lütfen "Sistem ayarları" -> "Güvenlik ve Gizlilik" bölümüne giderek VLC uygulamasına mikrofona erişme izni verin.

en: Please set a username or disable the audioscrobbler plugin, and restart VLC.
    Visit http://www.last.fm/join/ to get an account.
tr: Lütfen bir kullanıcı adı atayın ya da audioscrobbler uygulama ekini kapatıp VLC uygulamasını yeniden başlatın.
    Bir hesap açmak için  http://www.last.fm/join/ adresine gidin.

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a few minutes.
tr: Lütfen yazı türü ön belleğiniz yeniden oluşturulurken bekleyin.
    Bu işlem bir kaç dakika sürmelidir.

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a minute.
tr: Lütfen yazı türü ön belleğiniz oluşturulurken bekleyin.
    Bu işlem bir dakikadan az sürmelidir.

en: Plu&gins and extensions
tr: Uygulama eki ve u&zantılar

en: Plugins
tr: Uygulama ekleri

en: Plugins and extensions
tr: Uygulama ekleri ve eklentiler

en: Podcast Author
tr: Podcast hazırlayıcısı

en: Podcast Category
tr: Podcast kategorisi

en: Podcast Copyright
tr: Podcast telif hakları

en: Podcast Duration
tr: Podcast süresi

en: Podcast Info
tr: Podcast bilgileri

en: Podcast Keywords
tr: Podcast anahtar sözcükleri

en: Podcast Link
tr: Podcast bağlantısı

en: Podcast Publication Date
tr: Podcast yayın tarihi

en: Podcast Size
tr: Podcast boyutu

en: Podcast Subcategory
tr: Podcast alt kategorisi

en: Podcast Subtitle
tr: Podcast alt yazısı

en: Podcast Summary
tr: Podcast özeti

en: Podcast Type
tr: Podcast türü

en: Podcast URLs list
tr: Podcast adresleri listesi

en: Podcast parser
tr: Podcast işleyicisi

en: Podcasts
tr: Podcast listesi

en: Point Sampler
tr: Nokta örnekleyici

en: Polarization (Voltage)
tr: Polarizasyon (Gerilim)

en: Polish
tr: Lehçe

en: Polsk Punk
tr: Polsk punk

en: Polyphony
tr: Polifoni

en: Pop-Folk
tr: Pop folk

en: Pop/Funk
tr: Pop/funk

en: Porn Groove
tr: Porn groove

en: Port
tr: Kapı

en: Port to use for the RTP source of the session
tr: Oturumun RTP kaynağı için kullanılacak bağlantı noktası

en: Port to use for tunneling the RTSP/RTP over HTTP.
tr: HTTP üzerinden RTSP/RTP tüneli için kullanılacak bağlantı noktası.

en: Portuguese
tr: Portekizce

en: Position
tr: Konum

en: Position control
tr: Konum denetimi

en: Position control reversed
tr: Konum denetimi tersine çevrilsin

en: Position of video title
tr: Görüntü başlığının konumu

en: Positioning method
tr: Konumlandırma yöntemi

en: Positioning method for the mosaic. auto: automatically choose the best number of rows and columns. fixed: use the user-defined number of rows and columns. offsets: use the user-defined offsets for each image.
tr: Mozaik konumlandırma yöntemi. otomatik: en uygun satır ve sütun sayısını kendiliğinden seçer. sabit: kullanıcının belirlediği satır ve sütun sayısını kullanır. Kayıklıklar: Her görsel için kullanıcının belirlediği kayıklıklar kullanılır.

en: Post processing
tr: Art İşleme

en: Post processing quality
tr: Art işleme kalitesi

en: Post-Processing Quality
tr: Art işleme kalitesi

en: Posterize
tr: Posterleştirme

en: Posterize level
tr: Posterleştirme düzeyi

en: Posterize level (number of colors is cube of this value)
tr: Posterleştirme düzeyi (renk sayısı bu değerin küpüdür)

en: Posterize video by lowering the number of colors
tr: Renk sayısını azaltarak görüntüyü posterleştirir

en: Posterize video filter
tr: Posterleştirme görüntü süzgeci

en: Postproc
tr: Art işleme

en: Potentially, macOS blocks access to your disc. Please open "System Preferences" -> "Security & Privacy" and allow VLC to access your external media in "Files and Folders" section.
tr: macOS büyük olasılıkla diskinize erişimi engeller. Lütfen "Sistem Ayarları" -> "Güvenlik ve Gizlilik" bölümüne giderek VLC uygulamasına "Dosyalar ve Klasörler" altından dış ortamlara erişme izni verin.

en: Power Ballad
tr: Güçlü halk şarkıları

en: Power line frequency
tr: Enerji hattı frekansı

en: Power line frequency anti-flicker filter.
tr: Enerji hattı frekansı titreşim engelleme süzgeci.

en: Pranks
tr: Şaka

en: Pre&vious
tr: Ö&nceki

en: Pre-motion estimation
tr: Ön hareket kestirimi

en: Preamp
tr: Ön güçlendirme

en: Preamp:
tr: Ön güçlendirme:

en: Predictive
tr: Öngörücü

en: Prefer native stream recording
tr: Doğal akış kaydı yeğlensin

en: Prefer visual artifacts instead of missing frames
tr: Kareler eksiltilmek yerine bozuk olarak görüntülenir.

en: Preferences
tr: Ayarlar

en: Preferences file could not be saved
tr: Ayar dosyası kaydedilemedi

en: Preferences...
tr: Ayarlar...

en: Preferred Audio language
tr: Yeğlenen ses dili

en: Preferred Closed Captions decoder
tr: Yeğlenen gömülü alt yazı kod çözücüsü

en: Preferred audio language:
tr: Yeğlenen ses dili:

en: Preferred bandwidth for non adaptive streams
tr: Uyumlu olmayan akışlar için yeğlenen bant genişliği

en: Preferred decoders list
tr: Yeğlenen kod çözücü listesi

en: Preferred encoders list
tr: Yeğlenen kodlayıcı listesi

en: Preferred keystore list
tr: Yeğlenen anahtar depolama listesi

en: Preferred packetizer list
tr: Yeğlenen paketleyici listesi

en: Preferred subtitle language
tr: Yeğlenen alt yazı dili

en: Preferred video resolution
tr: Yeğlenen görüntü çözünürlüğü

en: Prefetch background read size (bytes)
tr: Ön alma arka plan okuma boyutu (bayt)

en: Prefetch buffer size (KiB)
tr: Ön alma ara belleğinin boyutu (KiB)

en: Prefetch forward seek threshold (bytes)
tr: Ön alma ileri atlama eşiği (bayt)

en: Prefilter
tr: Ön süzme

en: Prefix
tr: Ön ek

en: Prefix of the destination file automatically generated
tr: Otomatik olarak üretilen hedef dosya adının ön eki

en: Prefix of the output images filenames. Output filenames will have the "prefixNUMBER.format" form if replace is not true.
tr: Çıkış dosya adlarının ön eki. Değiştir seçeneği açık değilse, çıkış dosya adları "önek.SAYI.biçim" şeklinde olur.

en: Prefix to show on output line
tr: Çıkış hattında görüntülenecek ön ek

en: Preload MKV files in the same directory
tr: MKV dosyaları önceden aynı klasöre yüklensin

en: Preload clusters
tr: Ön yükleme kümeleri

en: Preload matroska files in the same directory to find linked segments (not good for broken files).
tr: Matroska dosyaları önceden aynı klasöre yüklenerek bağlantılı parçalar bulunur (kırık dosyalar için iyi değildir).

en: Preparsing timeout
tr: Ön işleme zaman aşımı

en: Presentation Level
tr: Sunum düzeyi

en: Preset
tr: Hazır ayar

en: Preset to use for the equalizer.
tr: Dengeleyicinin kullanacağı hazır ayar.

en: Press new keys for
    "%@"
tr: Şunun için yeni kısayol tuşlarına basın:
    "%@"

en: Press pause to continue.
tr: İlerlemek için Duraklat üzerine basın.

en: Press the new key or combination for
tr: Şu eylem için yeni kısayol tuşlarına basın

en: Prev
tr: Önceki

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Previous
tr: Önceki

en: Previous / Backward
tr: Önceki/geriye

en: Previous Chapter/Title
tr: Önceki bölüm/başlık

en: Previous chapter
tr: Önceki bölüm

en: Previous media in the playlist
tr: Listede bir önceki ortam

en: Previous media in the playlist, skip backward when held
tr: Listede bir önceki ortama geçer. Basılı tutuldukça geriye atlama sürdürülür

en: Previous title
tr: Önceki başlık

en: Primary B
tr: Birincil mavi

en: Primary G
tr: Birincil yeşil

en: Primary R
tr: Birincil kırmızı

en: Primary language
tr: Asıl dil

en: Print
tr: Yazdır

en: Print stats for each frame.
tr: Her kare için istatistikler yazdırılır.

en: Privacy / Network Interaction
tr: Gizlilik / ağ etkileşimi

en: Privacy and Network Access Policy
tr: Gizlilik ve ağ erişimi ilkeleri

en: Private key for authentication by certificate
tr: Sertifika ile kimlik doğrulaması için özel anahtar

en: Probe DVB card for capabilities
tr: DVB kartının yetenekleri sorgulansın

en: Problem accessing a system resource
tr: Bir sistem kaynağına erişilirken sorun çıktı

en: Process identity in system log.
tr: Açıldığında, sistem günlüğüne işlem kodu eklenir.

en: Producer
tr: Yapımcı

en: Product
tr: Ürün

en: Production
tr: Üretim

en: Profile
tr: Profil

en: Profile &Name
tr: Profil &adı

en: Profile Name
tr: Profil adı

en: Profile edition
tr: Profil sürümü

en: Program Guide
tr: Program rehberi

en: Program Service ID: %s
tr: Program hizmet kodu: %s

en: Programs
tr: Programlar

en: Progressive Rock
tr: Progressive rock

en: Projection
tr: Yansıt

en: Protect against sound clipping
tr: Sesin çok yükselerek kırpılmasını engeller

en: Protocol
tr: İletişim Kuralı

en: Provide the referral URL, i.e. HTTP "Referer" (sic).
tr: Yöneltici adresi yazın. Örnek HTTP "Yöneltici" (slc).

en: Providers Source Content
tr: Sağlayıcının kaynak içeriği

en: Pseudo raw video decoder
tr: Sözde ham görüntü kod çözücüsü

en: Pseudo raw video packetizer
tr: Sözde ham görüntü paketleyicisi

en: Psychedelic
tr: Psikedelik

en: Psychedelic Rock
tr: Psikedelik rock

en: Psychedelic video filter
tr: Psikedelik görüntü süzgeci

en: Psycho-acoustic model
tr: Psiko-akustik model

en: Publisher
tr: Yayıncı

en: PulseAudio input
tr: PulseAudio girişi

en: Pulseaudio audio output
tr: Pulseaudio ses çıkışı

en: Punk Rock
tr: Punk rock

en: Pure-interlaced mode.
tr: Saf taramalı kip.

en: Purple
tr: Eflatun

en: Pushto
tr: Peştuca

en: Puzzle
tr: Bulmaca

en: Puzzle game
tr: Yap-boz oyunu

en: Puzzle interactive game video filter
tr: Bulmaca: Etkileşimli oyun görüntü süzgeci

en: QP curve compression
tr: QP eğim sıkıştırması

en: QP curve compression. Range 0.0 (CBR) to 1.0 (QCP).
tr: QP eğim sıkıştırması. 0.0 (CBR) ile 1.0 (QCP) arasındadır.

en: QP difference between chroma and luma
tr: Renk doygunluğu ile luma arasındaki QP farkı

en: QP difference between chroma and luma.
tr: Renk doygunluğu ile luma arasındaki QP farkı.

en: QP factor between I and P
tr: I ile P arasında QP çarpanı

en: QP factor between I and P. Range 1.0 to 2.0.
tr: I ile P arasında QP çarpanı. 1.0 ile 2.0 arasındadır.

en: QP factor between P and B
tr: P ile B arasında QP çarpanı

en: QP factor between P and B. Range 1.0 to 2.0.
tr: P ile B arasında QP çarpanı. 1.0 ile 2.0 arasındadır.

en: Qt interface
tr: Qt arayüzü

en: Quality factor to use in constant quality mode
tr: Sabit kalite kipinde kullanılacak kalite çarpanı

en: Quality level
tr: Kalite düzeyi

en: Quality level for encoding (this can enlarge or reduce output image size).
tr: Kodlama kalitesinin düzeyi (çıkış görselinin boyutunu değiştirebilir).

en: Quality level for the encoding of motions vectors (this can slow down the encoding very much).
tr: Hareket vektörlerinin kodlamasının kalite düzeyi. Bu ayar kodlamayı aşırı yavaşlatabilir.

en: Quality mode
tr: Kalite kipi

en: Quality of post processing. Valid range is 0 (disabled) to 6 (highest)
    Higher levels require more CPU power, but produce higher quality pictures.
    With default filter chain, the values map to the following filters:
    1: hb, 2-4: hb+vb, 5-6: hb+vb+dr
tr: Art işleme kalitesi... Geçerli aralık 0 (kapalı) ile 6 (en yüksek) arasındadır.
    Daha yüksek değerler daha fazla işlemci gücü gerektirir, ancak daha kaliteli görüntüler üretir.
    Varsayılan süzgeç zinciri ile, değerler şu süzgeçlere karşı gelir:
    1: hb, 2-4: hb+vb, 5-6: hb+vb+dr

en: Quality of the VBR Encoding (0=cbr, 1-5 constant vbr quality, 5 is the best).
tr: VBR kodlama kalitesi (0: cbr, 1-5 sabit vbr kalitesi, 5 en iyi).

en: Quality setting which will determine max encoding time
     - 0: Good quality
     - 1: Realtime
     - 2: Best quality
tr: En uzun kodlama süresini belirleyen kalite ayarı
    - 0: İyi kalite
    - 1: Gerçek zamanlı
    -2: En iyi kalite

en: Quality-based VBR
tr: Kalite tabanlı VBR

en: Quantization factor of I frames, compared with P frames (for instance 1.0 => same qscale for I and P frames).
tr: P kareleri ile karşılaştırıldığında I kareleri için kuantalama çarpanı (örneğin 1.0 0> I ve P kareleri için aynı kuantalama ölçeği).

en: Quantization parameter
tr: Kuantalama parametresi

en: Quantization parameter for B-frames
tr: B karelerini kuantalama parametresi

en: Quantization parameter for B-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
tr: B karelerini kuantalama parametresi. Bu parametre genel olarak ayarlanmış qp değerlerinin yerine geçer. Yalnızca rc_method 'qp' ise kullanılır.

en: Quantization parameter for I-frames
tr: I karelerini kuantalama parametresi

en: Quantization parameter for I-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
tr: I karelerini kuantalama parametresi. Bu parametre genel olarak ayarlanmış qp değerlerinin yerine geçer. Yalnızca rc_method 'qp' ise kullanılır.

en: Quantization parameter for P-frames
tr: P karelerini kuantalama parametresi

en: Quantization parameter for P-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
tr: P karelerini kuantalama parametresi. Bu parametre genel olarak ayarlanmış qp değerlerinin yerine geçer. Yalnızca rc_method 'qp' ise kullanılır.

en: Quantization parameter for all types of frames. This parameters sets qpi, qpp and qpb. It has less precedence than the forementionned parameters. Used only if rc_method is 'qp'.
tr: Tüm kare türleri için kuantalama parametresi. Bu parametreler qpi, qpp ve qpb değerlerini belirler. Önceki parametrelere göre etkisi daha azdır. Yalnızca rc_method 'qp' ise kullanılır.

en: Quechua
tr: Keçuva

en: Queue Selected
tr: Seçilmiş ögeleri kuyruğa ekle

en: QuickTime Media Link importer
tr: QuickTime oynatma bağlantısı içe aktarıcı

en: Quiet mode
tr: Sessiz kip

en: Quiet synchro
tr: Sessiz eşleme

en: Quit
tr: Çıkış

en: Quit VLC
tr: VLC uygulamasından çık

en: Quit after Playback
tr: Oynattıktan sonra VLC kapansın

en: Quit at the end of playlist
tr: Oynatma listesinin sonunda çık

en: RAM playlist import
tr: RAM oynatma listesi içe aktarma

en: RC
tr: Uzaktan denetim

en: RD based mode decision for B-frames. This requires subme 6 (or higher).
tr: B kareleri için RD tabanlı kip kararı. Bu seçenek subme 6 ya da daha üstüne gerek duyar

en: RDP Remote Desktop
tr: RDP uzak masaüstü

en: RGB chroma (RV32, RV24, RV16, RGB2)
tr: RGB renk doygunluğu (RV32, RV24, RV16, RGB2)

en: RGB component to extract
tr: Ayıklanacak RGB bileşeni

en: RGB component to extract. 0 for Red, 1 for Green and 2 for Blue.
tr: Ayıklanacak RGB bileşeni. Kırmızı için 0, Yeşil için 1 ve Mavi için 2.

en: RIST data output caching size (ms)
tr: RIST veri çıktısı ön belleği boyutu (ms)

en: RIST demux/decode maximum jitter (default is 5ms)
tr: En büyük RST tekleme/kod çözme farklılığı (varsayılan 5ms)

en: RIST input
tr: RIST girişi

en: RIST latency (ms)
tr: RIST gecikmesi (ms)

en: RIST maximum packet size (bytes)
tr: En büyük RIST paketi boyutu (bayt)

en: RIST maximum retry count
tr: RIST en fazla yineleme sayısı

en: RIST nack retry interval (ms)
tr: RIST nack yineleme aralığı (ms)

en: RIST nack type, 0 = range, 1 = bitmask. Default is range
tr: RIST nack türü, 0: Aralık, 1: Bit maskesi. Varsayılan değer aralık

en: RIST reorder buffer (ms)
tr: RIST yeniden sıralama ara belleği (ms)

en: RIST retry-buffer queue size (ms)
tr: RIST yineleme ara belleği kuyruğu boyutu (ms)

en: RIST stream output
tr: RIST akış çıkışı

en: RIST target packet size (bytes)
tr: RIST hedef paketi boyutu (bayt)

en: RMS/peak
tr: RMS/tepe

en: RSS and Atom feed display
tr: RSS ve Atom akışı görünümü

en: RSS/Atom feed '|' (pipe) separated URLs.
tr: RSS/Atom akışlarının '|' (pipe) ile ayrılmış adresleri.

en: RTCP (local) port
tr: RTCP (yerel) bağlantı noktası

en: RTCP packets will be received on this transport protocol port. If zero, multiplexed RTP/RTCP is used.
tr: RTCP paketleri bu aktarım iletişim kuralları bağlantı noktasından alınacak. Sıfır ise çoklanmış RTP/RTCP kullanılır.

en: RTP over RTSP (TCP)
tr: RTSP (TCP) üzerinden RTP

en: RTP packets will be authenticated and deciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
tr: RTP paketleri, bu güvenli RTP paylaşılmış gizli ana anahtarı ile doğrulanıp çözülür. Anahtar 32 karakter uzunluğunda onaltılık bir dizge olmalıdır.

en: RTP packets will be discarded if they are too far behind (i.e. in the past) by this many packets from the last received packet.
tr: RTP paketleri alınırken, son alınan pakete göre çok sonraki paketler gelirse (örneğin geçmişte) elenir.

en: RTP packets will be discarded if they are too much ahead (i.e. in the future) by this many packets from the last received packet.
tr: RTP paketleri alınırken, son alınan pakete göre çok önceki paketler gelirse (örneğin gelecekte) elenir.

en: RTP packets will be integrity-protected and ciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
tr: RTP paketlerinin bütünlüğü, bu güvenli RTP paylaşılmış ana güvenlik anahtarı ile korunur ve şifrelenir. Anahtar 32 karakter uzunluğunda onaltılık bir dizge olmalıdır.

en: RTP payload format assumed for dynamic payloads
tr: Devingen yükler için RTP yük biçimi varsayımı

en: RTP source timeout (sec)
tr: RTP kaynak zaman aşımı (saniye)

en: RTP stream output
tr: RTP akış çıkışı

en: RTP/RTCP multiplexing
tr: RTP/RTCP çoklaması

en: RTP/RTSP/SDP demuxer (using Live555)
tr: RTP/RTSP/SDP Tekleyicisi (Live555 kullanarak)

en: RTSP Announcement
tr: RTSP duyurusu

en: RTSP VoD
tr: RTSP istendiği anda görüntü

en: RTSP VoD server
tr: RTSP istendiği anda görüntü sunucusu

en: RTSP authentication
tr: RTSP kimlik doğrulaması

en: RTSP connection failed
tr: RTSP bağlantısı kurulamadı

en: RTSP frame buffer size
tr: Gerçek zamanlı akış iletişim kuralı kare ara belleği boyutu

en: RTSP server address
tr: RTSP sunucu adresi

en: RTSP server port
tr: RTSP sunucu bağlantı noktası

en: RTSP session timeout (s)
tr: RTP oturumu zaman aşımı (saniye)

en: RTSP sessions will be closed after not receiving any RTSP request for this long. Setting it to a negative value or zero disables timeouts. The default is 60 (one minute).
tr: RTSP oturumları, bu süre boyunca bir RTSP isteği alınmadığında kapatılır. Negatif ya da 0 değerleri zaman aşımını kapatır. Varsayılan değer: 60 (bir dakika).

en: RTSP start frame buffer size of the video track, can be increased in case of broken pictures due to too small buffer.
tr: Görüntü kaydının gerçek zamanlı akış iletişim kuralı (RTSP) başlangıç karesi ara belleği boyutu. Küçük ara bellek kullanıldığı için görüntü bozuluyorsa, değer büyütülebilir.

en: RTSP/RTP access and demux
tr: RTSP/RTP erişim ve tekleme

en: RV32 conversion filter
tr: RV32 dönüştürme süzgeci

en: Radio device
tr: Radyo aygıtı

en: Radio tuner device node.
tr: Radyo alıcısı aygıtı düğümü.

en: Radius
tr: Çap

en: Radius in pixels
tr: Piksel olarak çap

en: Raise the quantizer for macroblocks at the border of the frame (default: 0.0).
tr: Karenin çerçevesindeki büyük blokların kuantalamasını artırır (varsayılan: 0.0).

en: Raise the quantizer for macroblocks with a high temporal complexity (default: 0.0).
tr: Yüksek geçici karmaşıklık içeren büyük bloklar için kuantalayıcıyı artırır (varsayılan: 0.0).

en: Raise the quantizer for very bright macroblocks (default: 0.0).
tr: Çok parlak büyük blokların kuantalaması artırılır (varsayılan: 0.0).

en: Raise the quantizer for very dark macroblocks (default: 0.0).
tr: Çok karanlık büyük blokların kuantalaması artırılır (varsayılan: 0.0).

en: Random
tr: Rastgele

en: Random Off
tr: Rastgele kapalı

en: Random On
tr: Rastgele açık

en: Random: %s
tr: Rastgele: %s

en: Range
tr: Aralık

en: Rate Control Method
tr: Hız denetimi yöntemi

en: Rate control buffer aggressiveness
tr: Hız denetimi ara belleği girişkenliği

en: Rate control buffer aggressiveness.
tr: Hız denetimi ara belleği girişkenliği.

en: Rate control buffer size
tr: Hız denetimi ara belleği boyutu

en: Rate control buffer size (in kbytes). A bigger buffer will allow for better rate control, but will cause a delay in the stream.
tr: kbayt olarak, hız denetimi ara belleğinin boyutu. Daha büyük boyut daha iyi hız denetimi sağlar ancak akışta gecikmelere yol açabilir.

en: Rate control method
tr: Hız denetimi yöntemi

en: Rate of change of sweep depth in milliseconds shift per second of play
tr: Milisaniye olarak, her oynatma saniyesindeki kaymanın, süpürme derinliği değişimindeki hızı.

en: Rating
tr: Değerlendirme

en: Ratio
tr: Oran

en: Ratio of B frames
tr: B karelerinin oranı

en: Ratio of images to record. 3 means that one image out of three is recorded.
tr: Kaydedilecek görsellerin oranı. 3, her üç görselden biri kaydedilecek demektir.

en: Ratio of key frames
tr: Anahtar karelerin oranı

en: Raw audio demuxer
tr: Ham ses tekleyicisi

en: Raw audio encoder
tr: Ham ses kodlayıcısı

en: Raw video demuxer
tr: Ham görüntü tekleyicisi

en: Raw video encoder for RTP
tr: RTP için ham görüntü kodlayıcısı

en: Raw/Log Audio decoder
tr: Ham/günlük ses kod çözücüsü

en: Read a VLM configuration file as soon as VLM is started.
tr: VLM başlatıldığında, önce burada belirtilen yapılandırma dosyası okunur.

en: Read and discard unknown EBML elements (not good for broken files).
tr: Bilinmeyen EBML bileşenleri okunur ve elenirr (kırık dosyalar için uygun değil).

en: Read at media
tr: Ortamdan okunsun

en: Read meta data using lua scripts
tr: Üst veriler Lua betikleri kullanılarak okunur

en: Read size
tr: Okuma boyutu

en: Read the audio stream at VLC pace rather than Jack pace.
tr: Ses akışı JACK hızına göre değil VLC hızına göre okunur.

en: Real RTSP
tr: Gerçek RTSP

en: Real demuxer
tr: Real tekleyicisi

en: Real-Time Protocol (RTP) input
tr: Gerçek zaman kurallı (RTP) giriş

en: Real-time
tr: Gerçek zamanlı

en: Rear center
tr: Arka orta

en: Rear left
tr: Arka sol

en: Rear right
tr: Arka sağ

en: Recalculate subtitle duration according
    to their content and this value.
    Set 0 to disable.
tr: Alt yazı süresi, yazı içeriği ve
    bu değere göre yeniden hesaplanır.
    Kapatmak için 0 yazın.

en: Receive buffer
tr: Alma ara belleği

en: Recommended video output for Windows 8 and later versions
tr: Windows 8 ve sonraki sürümler için önerilen görüntü çıkışı

en: Recommended video output for Windows Vista and later versions
tr: Windows Vista ve sonraki sürümler için önerilen görüntü çıkışı

en: Recommended video output for Windows XP. Incompatible with Vista's Aero interface
tr: Windows XP için önerilen görüntü çıkışı. Vista'nın Aero arayüzü ile uyumsuzdur.

en: Record
tr: Kayıt

en: Record Company
tr: Kayıt firması

en: Record access filter start/stop.
tr: Kayıt erişim süzgecini başlatır/durdurur.

en: Record an audio rendering endpoint.
tr: Bir ses oluşturma bitiş noktası kaydedin.

en: Record directory
tr: Kayıt klasörü

en: Record directory or filename
tr: Kayıt klasörü ya da dosya adı

en: Record stream output
tr: Akış çıkışı kaydedilsin

en: Recording
tr: Kayıt ediyor

en: Recording done
tr: Kayıt tamamlandı

en: Recording ratio
tr: Kayıt oranı

en: Recreate a index for the AVI file. Use this if your AVI file is damaged or incomplete (not seekable).
tr: Bu seçenek, AVI dosyası dizinini yeniden oluşturur. AVI dosyanız bozuk ya da eksik ise (ileri geri atlanamıyorsa) bu seçeneği kullanın.

en: Rectangular
tr: Dikdörtgen

en: Red
tr: Kırmızı

en: Red balance
tr: Kırmızı dengesi

en: Red chroma balance.
tr: Kırmızı renk doygunluğu dengesi.

en: Reduce fluctuations in QP
tr: QP salınımları azaltılsın

en: Referrer
tr: Yöneltici

en: Refresh List
tr: Listeyi yenile

en: Refresh log
tr: Günlüğü yenile

en: Refresh period in ms
tr: Yenileme aralığı

en: Refresh the log output
tr: Günlük çıktısını yenile

en: Refresh time
tr: Yenileme süresi

en: Region code
tr: Bölge kodu

en: Region left column
tr: Bölgenin sol sütunu

en: Region top row
tr: Bölgenin üst satırı

en: Regrettably, these keys cannot be assigned as hotkey shortcuts.
tr: Ne yazık ki bu tuşlar kısayol olarak atanamaz.

en: Regular expression used to filter the recent items played in the player.
tr: VLC uygulamasında oynatılan son ögeleri süzmekte kullanılacak kurallı ifade.

en: Regularly check for VLC updates
tr: VLC güncellemeleri düzenli olarak denetlensin

en: Relative font size
tr: Bağıl yazı boyutu

en: Relative to source content
tr: Kaynak içeriğine göre

en: Relative to source delay
tr: Kaynak gecikmesine göre

en: Release
tr: Bırakma

en: Release function
tr: Bırakma işlevi

en: Release time
tr: Bırakma süresi

en: Reload extensions
tr: Eklentileri yeniden yükle

en: Remember
tr: Hatırlansın

en: Remember the audio volume
tr: Ses düzeyini anımsansın

en: Remote control interface
tr: Uzaktan denetim arayüzü

en: Remote control interface initialized. Type `help' for help.
tr: Uzaktan denetim arayüzü başlatıldı. Yardım için`help' yazın.

en: Remote-OSD
tr: Uzaktan EÜG

en: Remote-OSD over VNC
tr: VNC üzerinden uzaktan EÜG

en: Remove
tr: Kaldır

en: Remove Selected
tr: Seçilmiş ögeleri sil

en: Remove a preset
tr: Bir hazır ayarı sil

en: Remove a profile
tr: Bir profili sil

en: Remove old preferences?
tr: Eski ayarlar silinsin mi?

en: Remove this podcast subscription
tr: Bu podcast aboneliğinden ayrılın

en: Remove zones of the video using a picture as mask
tr: Bir görüntü maske olarak kullanılarak, görüntünün belli alanları silinir.

en: Removes all transparency effects used in DVD subtitles.
tr: Bu seçenek, DVD alt yazılarındaki tüm saydamlık etkilerini kaldırır.

en: Rename Directory
tr: Klasörü yeniden adlandır

en: Rename Directory...
tr: Klasörü yeniden adlandır...

en: Rename Folder
tr: Klasörü yeniden adlandır

en: Rename Folder...
tr: Klasörü yeniden adlandır...

en: Render blank screen below video. Increases VideoCore load.
tr: Görüntünün altında boş ekran görüntüler. VideoCore yükünü artırır.

en: Renderer
tr: Görüntüleyici

en: Rendering quality
tr: Gösterim kalitesi

en: Repair AVI Files
tr: AVI dosyaları onarılsın

en: Repeat
tr: Yineleme

en: Repeat All
tr: Tümü yinelensin

en: Repeat Off
tr: Yineleme kapalı

en: Repeat One
tr: Birini yinele

en: Repeat all
tr: Tümünü yinele

en: Repeat current item
tr: Geçerli öge yinelensin

en: Repeat delay:
tr: Yineleme gecikmesi:

en: Repeat:
tr: Yineleme:

en: Replay gain
tr: Yeniden oynatma kazancı

en: Replay gain mode
tr: Yeniden oynatma kazancı kipi

en: Replay gain mode:
tr: Yeniden oynatma kazanç kipi:

en: Replay preamp
tr: Yeniden oynatma ön güçlendiricisi

en: Request multicast stream
tr: Multicast akışı iste

en: Request server to send stream as multicast
tr: Sunucudan akışın Multicast olarak gönderilmesi istensin

en: Requirements
tr: Gereksinimler

en: Resampling quality
tr: Yeniden örnekleme kalitesi

en: Resampling quality, from worst to best
tr: En kötüden en iyiye yeniden örnekleme kalitesi

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Reset All
tr: Tümünü sıfırla

en: Reset Preferences
tr: Ayarları sıfırla

en: Reset controls
tr: Denetimleri sıfırla

en: Reset controls to defaults.
tr: Denetimleri varsayılan değerlere döndürür.

en: Reset defaults
tr: Varsayılanları yükle

en: Reset subtitles text scale
tr: Alt yazı metin ölçeğini sıfırla

en: Resize interface to the native video size
tr: Arayüz görüntünün doğal boyutlarına göre ayarlansın

en: Resize interface to video size
tr: Arayüz görüntüye göre boyutlandırılsın

en: Resolution
tr: Çözünürlük

en: Respect ordered chapters
tr: Sıralanmış bölümler dikkate alınsın

en: Restart playback
tr: Yeniden oynatmaya başla

en: Retrieves extra info and art for playlist items
tr: Oynatma listesindeki ögelerin kapak görseli ve diğer bilgilerini getirir

en: Retrieving addons...
tr: Eklentiler alınıyor...

en: Return poll wait after timeout milliseconds (-1 = infinite)
tr: Milisaniye olarak geri dönüş yoklaması beklemesi zaman aşımı (-1: Sonsuz)

en: Reveal in Finder
tr: Finder içinde görüntüle

en: Reverb
tr: Yankı

en: Reverberation delay
tr: Yankı gecikmesi

en: Reverberation delay, in ms. Usual values are from 40 to 200ms.
tr: Milisaniye olarak, yankı gecikmesi. Genellikle 40-200 ms arası değerler kullanılır.

en: Reverberation level
tr: Yankı düzeyi

en: Reverberation level (from 0 to 100, default value is 0).
tr: Açıldığında, yankı düzeyi (0-100 arası, varsayılan değer 0).

en: Reverse
tr: Tersten

en: Reverse stereo
tr: Ters çift kanal

en: Revert to normal play speed
tr: Normal oynatma hızına geri dön

en: Rhythmic Soul
tr: Ritmik soul müzik

en: Right
tr: Sağda

en: Right bottom
tr: Sağ alt

en: Right to left
tr: Sağdan sola

en: Right to left/Bottom to top
tr: Sağdan sola/Alttan üste

en: Right top
tr: Sağ üst

en: Ripple
tr: Dalgacık

en: Ripple video filter
tr: Dalgacık görüntü süzgeci

en: Rock & Roll
tr: Rock n Roll

en: Roll the viewpoint anti-clockwise (360°)
tr: Bakış açısını saat yönünün tersine yuvarla (360°)

en: Roll the viewpoint clockwise (360°)
tr: Bakış açısını saat yönünde yuvarla (360°)

en: Roll-off factor
tr: Roll-off çarpanı

en: Romanian
tr: Rumence

en: Room size
tr: Oda boyutu

en: Room width
tr: Oda genişliği

en: Rotate
tr: Çevirme

en: Rotate (degrees)
tr: Döndürme (derece)

en: Rotate by 180 degrees
tr: 180 derece dönsün

en: Rotate by 270 degrees
tr: 270 derece dönsün

en: Rotate by 90 degrees
tr: 90 derece dönsün

en: Rotate or flip the video
tr: Görüntüyü döndürür ya da çevirir

en: Rotate video filter
tr: Görüntü çevirme süzgeci

en: Rotation
tr: Döndürme

en: Rotation parameter: none;180;90-270;mirror
tr: Döndürme parametresi: yok;180;90-270;yansıtma

en: Row border
tr: Satır sınırı

en: Rows
tr: Satırlar

en: Run VLC with dark interface style
tr: Koyu VLC arayüz biçemi kullanılsın

en: Run as daemon process
tr: Arka plan işlemi olarak çalışsın

en: Run fb on current tty
tr: Kare ara belleği geçerli tty üzerinde çalıştırılsın

en: Run framebuffer on current TTY device (default enabled). (disable tty handling with caution)
tr: Açıldığında, kare ara belleği geçerli TTY aygıtı üzerinde çalıştırılır (varsayılan olarak açık). TTY ayarını kapatırken dikkatli olun

en: Run manually
tr: El ile çalıştır

en: Run on schedule
tr: Zaman çizelgesi izlensin

en: Run time
tr: Oynatma süresi

en: Rundi
tr: Rundice

en: Running VLC in real-time priority will allow for much more precise scheduling and yield better, especially when streaming content. It can however lock up your whole machine, or make it very very slow. You should only activate this if you know what you're doing.
tr: VLC uygulaması, özellikle içerik akışı yapılırken, gerçek zaman önceliği ile çalıştırıldığında, çok daha hassas ve iyi sonuç verir. Ancak bu özellik, bilgisayarınızın kilitlenmesine ya da aşırı yavaşlamasına neden olabilir. Ne yaptığınızı gerçekten bilmiyorsanız bu seçeneği açmayın.

en: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
tr: vlc yazıldığında, varsayılan arayüz çalışır. Arayüz olmadan çalıştırmak için 'cvlc' kullanın.

en: Runs VLC as a background daemon process.
tr: Açıldığında, VLC uygulaması, arka plan işlemi olarak çalıştırılır.

en: Runs the optional encoder thread at the OUTPUT priority instead of VIDEO.
tr: İsteğe bağlı kodlayıcı işini görüntü (VIDEO) yerine çıkış (OUTPUT) önceliği ile çalıştırır.

en: Russian
tr: Rusça

en: Russian (KOI8-R)
tr: Rusça (KOI8-R)

en: S&tatistics
tr: İs&tatistikler

en: S/PDIF pass-through decoder
tr: S/PDIF doğrudan geçiş kod çözücüsü

en: SAP Announcement
tr: SAP duyurusu

en: SAP Strict mode
tr: SAP kurallı kip

en: SAP announcement interval
tr: SAP duyuru aralığı

en: SAP announcing
tr: SAP ile duyurulsun

en: SAP multicast address
tr: SAP Multicast adresi

en: SAP stream announcement is enabled. However, no channel name is provided.
tr: SAP akış duyurusu kullanılıyor. Ancak herhangi bir kanal adı yazılmamış.

en: SAP timeout (seconds)
tr: SAP zaman aşımı (saniye)

en: SAT>IP Receiver Plugin
tr: SAT>IP alıcı uygulama eki

en: SATD-based decision for 8x8 transform in inter-MBs.
tr: Ara MB 8x8 dönüşümünde SATD bazında karar.

en: SCTE-18 decoder
tr: SCTE-18 kod çözücüsü

en: SCTE-27 decoder
tr: SCTE-27 kod çözücüsü

en: SDI Demux
tr: SDI tekleme

en: SDI Input
tr: SDI girişi

en: SDL Image decoder
tr: SDL Image kod çözücüsü

en: SDL_image video decoder
tr: SDL_image görüntü kod çözücüsü

en: SDP Descriptions parser
tr: SDP açıklamaları işleyicisi

en: SDP URL
tr: SDP İnternet adresi

en: SDP required
tr: SDP gerekli

en: SDT Descriptors (requires --sout-ts-es-id-pid)
tr: SDT belirteçleri (--sout-ts-es-id-pid gerektirir)

en: SFTP authentication
tr: SFTP kimlik doğrulaması

en: SFTP input
tr: SFTP girişi

en: SFTP port
tr: SFTP bağlantı noktası

en: SFTP port number to use on the server
tr: Sunucunun kullandığı SFTP bağlantı noktası

en: SMB authentication required
tr: SMB kimlik doğrulaması gerekli

en: SMB domain
tr: SMB etki alanı

en: SMB input
tr: SMB girişi

en: SMF demuxer
tr: SMF tekleyicisi

en: SOCKS password
tr: SOCKS parolası

en: SOCKS proxy server to use. This must be of the form address:port. It will be used for all TCP connections
tr: Kullanılacak SOCKS vekil sunucusu. Yazım biçimi adres:baglantinoktasi şeklinde olmalıdır. TCP bağlantıları bu değeri kullanır.

en: SOCKS server
tr: SOCKS sunucusu

en: SOCKS user name
tr: SOCKS kullanıcı adı

en: SPS and PPS id numbers
tr: SPS ve PPS kod numaraları

en: SPU PID
tr: SPU işlem kodu

en: SRC resampler
tr: SRC yeniden örnekleyici

en: SRT input
tr: SRT girişi

en: SRT latency (ms)
tr: SRT gecikmesi (ms)

en: SRT maximum bandwidth ceiling (bytes)
tr: SRT en yüksek bant genişliği tavanı (bayt)

en: SRT maximum payload size (bytes)
tr: SRT en büyük yük paketi boyutu (bayt)

en: SRT stream output
tr: SRT akış çıkışı

en: SRTP key (hexadecimal)
tr: SRTP anahtarı (onaltılık)

en: SRTP salt (hexadecimal)
tr: SRTP karması (onaltılık)

en: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
tr: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 dönüşümleri

en: SSE2 conversions from
tr: Şundan SSE2 dönüşümleri

en: SSIM computation
tr: SSIM hesaplaması

en: SSRC used in RTP output (default is random, i.e. 0)
tr: RTP içinde kullanılan SSRC (varsayılan rastgeledir. 0 gibi)

en: SVCD subtitles
tr: SVCD alt yazıları

en: SVG template file
tr: SVG kalıp dosyası

en: SVG video decoder
tr: SVG görüntü kod çözücüsü

en: Sa&mple Rate
tr: Ör&nekleme hızı

en: Samba (Windows network shares) input
tr: Samba (Windows ağ paylaşımı) girişi

en: Same as source
tr: Kaynak ile aynı

en: Samoan
tr: Samoaca

en: Sample aspect ratio
tr: Örnek en boy oranı

en: Sample aspect ratio of the destination (1:1, 3:4, 2:3).
tr: Hedefin örnek en boy oranı (1:1, 3:4, 2:3).

en: Sample format
tr: Örnekleme biçimi

en: Sample rate
tr: Örnekleme hızı

en: Sample rate converter type
tr: Örnekleme hızı dönüştürücü türü

en: Sample rate of an audio elementary stream
tr: Bir ses temel akışını örnekleme hızı

en: Sample rate of the transcoded audio stream (11250, 22500, 44100 or 48000).
tr: Dönüştürülen ses akışının örnekleme hızı (11250, 22500, 44100 ya da 48000).

en: Sample ui-state-error style.
tr: Örnek ui-state-error biçemi.

en: Samplerate
tr: Örnekleme hızı

en: Samplerate information of the transcoded stream.
tr: Dönüştürülen akışın örnekleme hızı bilgisi.

en: Samplerate of the captured audio stream, in Hz (eg: 11025, 22050, 44100, 48000)
tr: Hz olarak, yakalanan ses akışının örnekleme hızı (örneğin: 11025, 22050, 44100, 48000)

en: Sanskrit
tr: Sanskritçe

en: Sardinian
tr: Sardinyaca

en: Satellite azimuth
tr: Uydu açısı

en: Satellite azimuth in tenths of degree
tr: Ondalık derece olarak, uydu açısı

en: Satellite elevation
tr: Uydu yüksekliği

en: Satellite elevation in tenths of degree
tr: Ondalık derece olarak, uydu yüksekliği

en: Satellite equipment control
tr: Uydu aygıtı denetimi

en: Satellite longitude
tr: Uydu boylamı

en: Satellite longitude in tenths of degree. West is negative.
tr: Derecenin onda biri olarak, uydu boylamı, Eksi değerler batıdır.

en: Satellite range code
tr: Uydu alan kodu

en: Satellite range code as defined by manufacturer e.g. DISEqC switch code
tr: Üretici tarafından tanımlanmış, uydu alan kodu. Örneğin DISEqC anahtar kodu

en: Satellite scanning config
tr: Uydu tarama yapılandırması

en: Saturation
tr: Doygunluk

en: Saturation threshold
tr: Doygunluk eşiği

en: Save
tr: Kaydet

en: Save File
tr: Dosyayı kaydet

en: Save Metadata
tr: Üst veriyi kaydet

en: Save Playlist
tr: Oynatma listesini kaydet

en: Save Playlist to &File...
tr: Oynatma listesini &dosyaya kaydet...

en: Save Playlist...
tr: Oynatma listesini kaydet...

en: Save VLM configuration as...
tr: VLM yapılandırmasını farklı kaydet...

en: Save and close the dialog
tr: Kaydedip pencereyi kapat

en: Save as File
tr: Dosya olarak kaydet

en: Save as new Profile...
tr: Yeni profil olarak kaydet...

en: Save as new profile
tr: Yeni profil olarak kaydet

en: Save current selection as new preset
tr: Geçerli seçimi yeni bir hazır ayar olarak kaydeder

en: Save file...
tr: Dosyayı kaydet...

en: Save log
tr: Günlüğü kaydet

en: Save log file as...
tr: Günlük dosyasını farklı kaydet...

en: Save playlist
tr: Oynatma listesini kaydet

en: Save playlist as...
tr: Listeyi farklı kaydet...

en: Save raw codec data
tr: Ham kodlayıcı/çözücü verileri kaydedilsin

en: Save recently played items
tr: Son oynatılan ögeler kaydedilsin

en: Save the debug log to a file
tr: Hata ayıklama günlüğünü bir dosyaya kaydeder

en: Save the raw codec data if you have selected/forced the dummy decoder in the main options.
tr: Temel seçeneklerden sahte kod çözücü seçildiğinde ham kodlayıcı/çözücü verileri kaydedilir.

en: Save the recently played items in the menu
tr: Son oynatılan ögeler menüde görüntülensin

en: Save...
tr: Kaydet...

en: Saves all the displayed logs to a file
tr: Görüntülenen tüm günlükler bir dosyaya kaydedilir

en: Saving file failed
tr: Dosya kaydedilemedi

en: Scale
tr: Ölçek

en: Scale down subtitles text
tr: Alt yazı metin ölçeğini küçült

en: Scale factor
tr: Ölçek çarpanı

en: Scale factor (0.1-2.0)
tr: Ölçekleme katsayısı (0.1-2.0)

en: Scale factor to apply to image
tr: Görsele uygulanacak ölçek çarpanı

en: Scale factor to apply to the video while transcoding (eg: 0.25)
tr: Dönüştürme sırasında görüntüye uygulanacak ölçek çarpanı (örneğin: 0.25)

en: Scale up subtitles text
tr: Alt yazı metin ölçeğini büyüt

en: Scaled to screen
tr: Ekrana sığdır

en: Scaletempo
tr: Ölçek temposu

en: Scaling factor used when Auto Scaling is disabled.
    Default value is 1.0 (original video size).
tr: Ölçekleme çarpanı, otomatik ölçeklendirme kapalıyken kullanılır.
    Varsayılan değer 1.0, özgün görüntü boyutuna karşılık gelir.

en: Scaling mode
tr: Ölçekleme kipi

en: Scaling mode to use.
tr: Kullanılacak ölçekleme kipi.

en: Scaling quality
tr: Ölçekleme kalitesi

en: Scan for new plugins
tr: Yeni uygulama eklerini tara

en: Scan plugin directories for new plugins at startup. This increases the startup time of VLC.
tr: Uygulama başlatıldığında uygulama ekleri klasörleri taranarak varsa yeni uygulama ekleri bulunur. Bu işlem VLC uygulamasının başlamasını yavaşlatır.

en: Scan tuning list
tr: Tarama ayar listesi

en: Scanning DVB
tr: DVB taranıyor

en: Scanning...
tr: Taranıyor...

en: Scene filter
tr: Sahne süzgeci

en: Scene video filter
tr: Sahne görüntü süzgeci

en: Scene-cut detection. Controls how aggressively to insert extra I-frames. With small values of scenecut, the codec often has to force an I-frame when it would exceed keyint. Good values of scenecut may find a better location for the I-frame. Large values use more I-frames than necessary, thus wasting bits. -1 disables scene-cut detection, so I-frames are inserted only every other keyint frames, which probably leads to ugly encoding artifacts. Range 1 to 100.
tr: Sahne kesilme algılaması. I karelerinin nereye kadar ekleneceğini belirler. Kısa sahne kesintilerinde kodlayıcı/çözücü sıklıkla anahtar aralığını (keyint) aşabilen bir I karesi eklemek zorunda kalır. Sahne kesilmesi için uygun değerler I karesine daha iyi bir konum bulabilir. Büyük değerler gereğinden fazla I karesi kullanarak bit tüketimini artırır. -1 sahne kesilme algılamasını kapatır. Böylece I kareleri, büyük olasılıkla çirkin kodlama geçişlerine neden olacak şekilde, yalnızca bir kaç anahtar aralığı (keyint) karesi arasına eklenir. Sınır 1 ile 100 arasındadır.

en: Schedule
tr: Zaman çizelgesi

en: Schedule:
tr: Zaman çizelgesi:

en: Scope
tr: Osiloskop

en: Score
tr: Sayı

en: Scrambled
tr: Karıştırılmış

en: Screen
tr: Ekran

en: Screen Input
tr: Ekran girişi

en: Screen capture
tr: Ekran yakalama

en: Screen capture (with X11/XCB)
tr: Ekran yakalama (X11/XCB ile)

en: Screen index
tr: Ekran numarası

en: Screennumber of fullscreen, instead of same screen where interface is.
tr: Arayüzün bulunduğu ekranı kullanmak yerine, tam ekranın açılması istenen ekran numarası yazılabilir.

en: Scrobbler URL
tr: Scrobbler adresi

en: Scroll with feed
tr: Akışa göre kaydırılsın

en: Search
tr: Arama

en: Search Length
tr: Arama uzunluğu

en: Search in Playlist
tr: Oynatma listesinde arama

en: Search the playlist
tr: Oynatma listesinde arar

en: Search the playlist. Results will be selected in the table.
tr: Oynatma listesinde arama yapar. Sonuçlar tabloda seçilir.

en: Season
tr: Sezon

en: Second CSA Key
tr: İkinci CSA anahtarı

en: Secondary language or program
tr: İkinci dil ya da program

en: Secret Rabbit Code (libsamplerate) resampler
tr: Secret Rabbit Code (libsamplerate) yeniden örnekleyici

en: Secrets are stored encrypted on a file
tr: Parolalar şifrelenmiş bir dosyada saklanır

en: Secrets are stored in memory
tr: Parolalar bellekte saklanır

en: Secrets are stored on a file without any encryption
tr: Parolalar şifrelenmemiş bir dosyada saklanır

en: Secrets are stored via KWallet
tr: Parolalar KWallet üzerinde saklanır

en: Secrets are stored via libsecret
tr: Parolalar libsecret üzerinde saklanır

en: Secure 128-bits (exclude 256-bits ciphers)
tr: Güvenli 128 bit (256 bit şifreleyiciler katılmaz)

en: Secure 256-bits (prioritize 256-bits ciphers)
tr: Güvenli 256 bit (256 bit şifreleyiciler kullanılır)

en: Secure RTP requires a (non-secret) master salt value. This must be a 28-character-long hexadecimal string.
tr: Güvenli RTP gizli olmayan bir ana karıştırma değerine gerek duyar. Anahtar 28 karakter uzunluğunda onaltılık bir dizge olmalıdır.

en: Seek and position based on a percent byte position, not a PCR generated time position. If seeking doesn't work property, turn on this option.
tr: Açıldığında, program saat referansı (PCR) tarafından üretilen zaman konumuna göre değil, yüzde bayt konumuna göre atlama ve konumlama yapılır. Arama düzgün çalışmıyorsa bu seçeneği açın.

en: Seek backward
tr: Geriye atla

en: Seek based on percent not time
tr: Zamana değil yüzdeye göre atlansın

en: Seek based on percent not time.
tr: Zamana göre değil yüzdeye göre atlama yapılır.

en: Seek forward
tr: İleri atla

en: Seek prevention demux filter
tr: Atlama engelleme tekleyici süzgeç

en: Seek threshold
tr: Atlama eşiği

en: Segment length
tr: Parça uzunluğu

en: Select
tr: Seçin

en: Select "Advanced Options" to see all options.
tr: Tüm ayarları görmek için "Gelişmiş Ayarlar" üzerine tıklayın.

en: Select All
tr: Tümünü seç

en: Select Audio Device
tr: Ses aygıtını seçin

en: Select Directory
tr: Klasör seçin

en: Select File
tr: Dosya seçin

en: Select File In Finder
tr: Dosyayı Finder içinden seçin

en: Select Folder
tr: Klasör seçin

en: Select Input
tr: Girişi seçin

en: Select Output
tr: Çıkışı seçin

en: Select Streaming Method
tr: Akış yöntemini seçin

en: Select a color effect.
tr: Bir renk etkisi seçin.

en: Select a device or a VIDEO_TS directory
tr: Bir aygıt ya da VIDEO_TS klasörünü seçin

en: Select a device or a VIDEO_TS folder
tr: Bir aygıt ya da VIDEO_TS klasörünü seçin

en: Select a directory
tr: Bir klasör seçin

en: Select a file
tr: Bir dosya seçin

en: Select a file for playback
tr: Oynatılacak bir dosya seçin

en: Select a matching identity
tr: Eşleşen bir kimlik seçin

en: Select a proper audio device to be used by KAI.
tr: KAI tarafından kullanılacak uygun bir aygıt seçin.

en: Select a proper video mode to be used by KVA.
tr: KVA tarafından kullanılacak doğru görüntü kipini seçin.

en: Select a subtitle file
tr: Bir alt yazı dosyası seçin

en: Select an action to change the associated hotkey:
tr: İlgili kısayol tuşunun değiştirileceği bir eylem seçin:

en: Select and choose transcoding options
tr: Kodlama dönüştürme ayarlarını seçin

en: Select another file to play in sync with the previously selected file
tr: Önceki seçilmiş dosya ile eşleştirilerek oynatılacak başka bir dosya seçin

en: Select audio input format with the given bits/sample (if non 0)
tr: Verilmiş bit/örnekleme değeriyle ses giriş biçimini seçin (0 değil ise).

en: Select audio input format with the given number of audio channels (if non 0)
tr: Ses girişinin kaç kanal olduğunu seçin (0 değil ise).

en: Select audio input format with the given sample rate (if non 0)
tr: Verilmiş örnekleme hızıyla giriş biçimini seçin (0 değil ise).

en: Select channel to keep
tr: Tutulacak kanalı seçin

en: Select destinations to stream to
tr: Akıtılacak hedefleri seçin

en: Select game mode variation from jigsaw puzzle to sliding puzzle.
tr: Oyun kipi çeşidini bozyap bulmaca ya da kayan bulmaca olarak seçin.

en: Select in percent (50 is center) the position of the middle point (Lagrange) of blended zone
tr: Yüzde olarak (50 orta demektir) harmanlama kuşağının orta noktasının konumu (Lagrange)

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the beginning blended zone
tr: Yüzde olarak, harmanlama kuşağının başlangıcındaki Lagrange katsayısını seçin

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the end of blended zone
tr: Yüzde olarak harmanlama kuşağının sonundaki Lagrange katsayısını seçin

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the middle of blended zone
tr: Yüzde olarak harmanlama kuşağının ortasındaki Lagrange katsayısını seçin

en: Select in percent the height of the blended zone (case of 2x2 wall)
tr: Yüzde olarak harmanlama alanının yüksekliğini seçin (2x2 duvar durumunda).

en: Select in percent the length of the blended zone
tr: Yüzde olarak harmanlama alanının genişliğini seçin.

en: Select next DVD chapter
tr: Sonraki DVD bölümünü seçme

en: Select next DVD title
tr: Sonraki DVD başlığını seçme

en: Select one color in the video
tr: Görüntünün bir rengini seçin

en: Select one or more files to open
tr: Açmak istediğiniz bir ya da birkaç dosya seçin

en: Select one or multiple files
tr: Bir ya da bir kaç dosya seçin

en: Select or double click an action to change the associated hotkey. Use delete key to remove hotkeys.
tr: Atanmış kısayol tuşunu değiştirmek için bir etkinlik seçin ya da çift tıklayın. Kısayol tuşlarını kaldırmak için delete tuşunu kullanın.

en: Select prev DVD chapter
tr: Önceki DVD bölümünü seçme

en: Select previous DVD title
tr: Önceki DVD başlığını seçme

en: Select profile:
tr: Profil seçin:

en: Select rendering quality, at the expense of speed. 0 is fastest, 1 is highest quality.
tr: Hıza karşı gösterim kalitesini seçin. 0 en hızlı, 1 en yüksek kalite demektir.

en: Select skin
tr: Tema seçin

en: Select speaker configuration you want to use. This option doesn't upmix! So NO e.g. Stereo -> 5.1 conversion.
tr: Kullanmak istediğiniz hoparlör yapılandırmasını seçin. Bu seçenek yükseltme yapmaz! Örneğin Çift Kanal -> 5.1 dönüşümü yapmaz.

en: Select special Audio device, or let windows decide (default), change needs VLC restart to apply.
tr: Özel bir ses aygıtı seçin ya da Windows'un karar vermesine izin verin (varsayılan). Bu ayar değiştirildiğinde geçerli olması için VLC uygulaması yeniden başlatılmalıdır.

en: Select the Black Crush of blended zone (Blue or V component)
tr: Harmanlama kuşağının siyah bastırmasını seçin (mavi ya da V bileşeni).

en: Select the Black Crush of blended zone (Green or U component)
tr: Harmanlama kuşağının siyah bastırmasını seçin (yeşil ya da U bileşeni).

en: Select the Black Crush of blended zone (Red or Y component)
tr: Harmanlama kuşağının siyah bastırmasını seçin (kırmızı ya da Y bileşeni).

en: Select the Black Level of blended zone (Blue or V component)
tr: Harmanlama kuşağının siyah düzeyini seçin (mavi ya da V bileşeni).

en: Select the Black Level of blended zone (Green or U component)
tr: Harmanlama kuşağının siyah düzeyini seçin (yeşil ya da U bileşeni).

en: Select the Black Level of blended zone (Red or Y component)
tr: Harmanlama kuşağının siyah düzeyini seçin (Kırmızı ya da Y bileşeni).

en: Select the White Crush of blended zone (Blue or V component)
tr: Harmanlama kuşağının beyaz bastırmasını seçin (mavi ya da V bileşeni).

en: Select the White Crush of blended zone (Green or U component)
tr: Harmanlama kuşağının beyaz bastırmasını seçin (yeşil ya da U bileşeni).

en: Select the White Crush of blended zone (Red or Y component)
tr: Harmanlama kuşağının beyaz bastırmasını seçin (kırmızı ya da Y bileşeni).

en: Select the White Level of blended zone (Blue or V component)
tr: Harmanlama kuşağının beyaz düzeyini seçin (mavi ya da V bileşeni).

en: Select the White Level of blended zone (Green or U component)
tr: Harmanlama kuşağının beyaz düzeyini seçin (yeşil ya da U bileşeni).

en: Select the White Level of blended zone (Red or Y component)
tr: Harmanlama kuşağının beyaz düzeyini seçin (kırmızı ya da Y bileşeni).

en: Select the audio input source. See the "video input" option.
tr: Ses giriş kaynağını seçin. "Görüntü girişi" seçeneğine bakın.

en: Select the audio output type. See the "video input" option.
tr: Ses çıkışı türünü seçin. "Görüntü girişi" seçeneğine bakın.

en: Select the capture device type
tr: Yakalama aygıtı türünü seçin

en: Select the file
tr: Dosya seçin

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Blue or V component)
tr: Harmanlama kuşağının gamma düzeltmesini seçin (mavi ya da V bileşeni).

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Green or U component)
tr: Harmanlama kuşağının gamma düzeltmesini seçin (yeşil ya da U bileşeni).

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Red or Y component)
tr: Harmanlama kuşağının gamma düzeltmesini seçin (kırmızı ya da Y bileşeni).

en: Select the hotkey to display the position.
tr: Konumu görüntüleyecek kısayol tuşunu seçin.

en: Select the hotkey to got to the next video frame.
tr: Sonraki görüntü karesine atlamak için kullanılacak kısayol tuşunu seçin.

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
tr: Uzun bir geri atlama yapmak için kullanılacak kısayol tuşunu seçin.

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
tr: Uzun bir ileri atlama yapmak için kullanılacak kısayol tuşunu seçin.

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
tr: Orta uzunlukta bir geri atlama yapmak için kullanılacak kısayol tuşunu seçin.

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
tr: Orta uzunlukta bir ileri atlama yapmak için kullanılacak kısayol tuşunu seçin.

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
tr: Kısa uzunlukta bir geri atlama yapmak için kullanılacak kısayol tuşunu seçin.

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
tr: Kısa uzunlukta bir ileri atlama yapmak için kullanılacak kısayol tuşunu seçin.

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
tr: Çok kısa uzunlukta bir geri atlama yapmak için kullanılacak kısayol tuşunu seçin.

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
tr: Çok kısa uzunlukta bir ileri atlama yapmak için kullanılacak kısayol tuşunu seçin.

en: Select the hotkey to quit the application.
tr: Uygulamadan çıkmak için kullanılacak kısayol tuşunu seçin.

en: Select the hotkey to set the playback rate back to normal.
tr: Oynatma hızını normale çevirmek için kullanılacak kısayol tuşunu seçin.

en: Select the hotkey to stop playback.
tr: Oynatmayı durdurmak için kullanılacak kısayol tuşunu seçin.

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
tr: Daha hızlı oynatma için kullanılacak kısayol tuşunu seçin.

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
tr: Daha yavaş oynatma için kullanılacak kısayol tuşunu seçin.

en: Select the hotkey to use to exit fullscreen state.
tr: Tam ekran durumundan çıkmak için kullanılacak kısayol tuşunu seçin.

en: Select the hotkey to use to pause.
tr: Yalnızca duraklatma için kullanılacak kısayol tuşunu seçin.

en: Select the hotkey to use to play.
tr: Yalnızca oynatma için kullanılacak kısayol tuşunu seçin

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
tr: Oynatma listesinde sonraki ögeye geçmek için kullanılacak kısayol tuşunu seçin.

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
tr: Oynatma listesinde önceki ögeye geçmek için kullanılacak kısayol tuşunu seçin.

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
tr: Tam ekran durumunu değiştirmek için kullanılacak kısayol tuşunu seçin.

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
tr: Duraklatmak ve oynatmak için kullanılacak kısayol tuşunu seçin.

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
tr: DVD menülerinde seçilmiş ögeyi açmak için kullanılacak tuşu seçin.

en: Select the key to bookmark audio timestamp when syncing subtitles.
tr: Alt yazılar eşlenirken, ses zaman damgasını imlemek için kullanılacak tuşu seçin.

en: Select the key to bookmark subtitle timestamp when syncing subtitles.
tr: Alt yazılar eşlenirken, alt yazı zaman damgasını imlemek için kullanılacak tuşu seçin.

en: Select the key to change subtitles text scaling
tr: Alt yazı boyutunu değiştirecek tuşu seçin

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
tr: Sonraki DVD bölümünü seçmek için kullanılacak tuşu seçin.

en: Select the key to choose the next title from the DVD
tr: Sonraki DVD başlığını seçmek için kullanılacak tuşu seçin.

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
tr: Önceki DVD bölümünü seçmek için kullanılacak tuşu seçin.

en: Select the key to choose the previous title from the DVD
tr: Önceki DVD başlığını seçmek için kullanılacak tuşu seçin.

en: Select the key to clear the current playlist.
tr: Oynatma listesini temizlemek için kullanılacak tuşu seçin.

en: Select the key to decrease audio volume.
tr: Sesi kısmak için kullanılacak tuşu seçin.

en: Select the key to decrease the audio delay.
tr: Ses gecikmesini azaltmak için kullanılacak tuşu seçin.

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
tr: Alt yazı gecikmesini azaltmak için kullanılacak tuşu seçin.

en: Select the key to increase audio volume.
tr: Sesi açmak için kullanılacak tuşu seçin.

en: Select the key to increase the audio delay.
tr: Ses gecikmesini artırmak için kullanılacak tuşu seçin.

en: Select the key to increase the subtitle delay.
tr: Alt yazı gecikmesini artırmak için kullanılacak tuşu seçin.

en: Select the key to move subtitles higher.
tr: Alt yazıları daha yukarıya kaydırmak için kullanılacak tuşu seçin.

en: Select the key to move subtitles lower.
tr: Alt yazıları daha aşağıya kaydırmak için kullanılacak tuşu seçin.

en: Select the key to move the selector down in DVD menus / Move viewpoint to down (pitch).
tr: DVD menülerinde seçiciyi aşağı taşıyacak ve bakış açısını aşağı taşıyacak (pitch) tuşu seçin.

en: Select the key to move the selector left in DVD menus / Move viewpoint to left (yaw).
tr: DVD menülerinde seçiciyi sola taşıyacak ve bakış açısını sola taşıyacak (yaw) tuşu seçin.

en: Select the key to move the selector right in DVD menus / Move viewpoint to right (yaw).
tr: DVD menülerinde seçiciyi sağa taşıyacak ve bakış açısını sağa taşıyacak (yaw) tuşu seçin.

en: Select the key to move the selector up in DVD menus / Move viewpoint to up (pitch).
tr: DVD menülerinde seçiciyi yukarı taşıyacak ve bakış açısını yukarı taşıyacak (pitch) tuşu seçin.

en: Select the key to mute audio.
tr: Sesi kapatmak için kullanılacak tuşu seçin.

en: Select the key to play this bookmark.
tr: Bu yer imini oynatmak için kullanılacak tuşu seçin.

en: Select the key to reset synchronization of audio & subtitle timestamps.
tr: Alt yazılar eşlenirken, ses ve alt yazı zaman damgasını sıfırlamak için kullanılacak tuşu seçin.

en: Select the key to set this playlist bookmark.
tr: Bu oynatma listesi yer imini ayarlamak için kullanılacak tuşu seçin.

en: Select the key to synchronize bookmarked audio & subtitle timestamps.
tr: Alt yazılar eşlenirken, ses ve alt yazı zaman damgasını imlemek için kullanılacak tuşu seçin.

en: Select the key to take you to the DVD menu
tr: DVD menüsünü açmak için kullanılacak tuşu seçin.

en: Select the logging verbosity or default to use the same verbosity given by --verbose.
tr: Günlükleme düzeyini seçin ya da --verbose ile öğrenebileceğiniz varsayılan değeri kullanın.

en: Select the number of horizontal video windows in which to split the video
tr: Görüntünün ayrılacağı yatay görüntü pencerelerinin sayısını seçin.

en: Select the number of vertical video windows in which to split the video
tr: Görüntünün ayrılacağı dikey görüntü pencerelerinin sayısını seçin.

en: Select the podcast you would like to unsubscribe from:
tr: Ayrılmak istediğiniz podcast aboneliğini seçin:

en: Select the preset you would like to remove:
tr: Silmek istediğiniz hazır ayarı seçin:

en: Select the profile you would like to remove:
tr: Silmek istediğiniz profili seçin:

en: Select the replay gain mode
tr: Yeniden oynatma kazancı kipini seçin

en: Select the resolution for the framebuffer. Currently it supports the values 0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=auto (default 4=auto)
tr: Kare ara belleğinin çözünürlüğünü ayarlayın. Şu değerler desteklenir 0: QCIF 1: CIF 2: NTSC 3: PAL, 4: Auto (varsayılan 4: Auto)

en: Select the stream with the maximum bitrate under that limit.
tr: Bu sınırın altındaki en yüksek bit hızına sahip akış seçilir.

en: Select the subtitle file
tr: Alt yazı dosyasını seçin

en: Select the tuner input type (Cable/Antenna).
tr: Alıcı giriş türünü Kablo ya da Anten olarak seçin.

en: Select the upscaling mode for video.
tr: Görüntü çözünürlüğünü artırma kipini seçin.

en: Select the video input source, such as composite, s-video, or tuner. Since these settings are hardware-specific, you should find good settings in the "Device config" area, and use those numbers here. -1 means that settings will not be changed.
tr: Karma, s-video ya da alıcı gibi bir görüntü kaynağı seçin. Bu ayarlar donanıma özel olduğundan, "Aygıt yapılandırması" bölümünden doğru ayarları bulmalı ve burada da aynı rakamları kullanmalısınız. -1 ayarların değiştirilmeyeceği anlamına gelir.

en: Select the video output type. See the "video input" option.
tr: Görüntü çıkışı türünü seçin. "Görüntü girişi" seçeneğine bakın.

en: Select whether subdirectories must be expanded.
    none: subdirectories do not appear in the playlist.
    collapse: subdirectories appear but are expanded on first play.
    expand: all subdirectories are expanded.
tr: Alt klasörlerin açılıp açılmayacağını seçin.
    hiçbiri: alt klasörler oynatma listesinde görüntülenmez.
    daralt: alt klasörler görüntülenir ancak ilk oynatmada açılırlar.
    genişlet: tüm alt klasörler açılır.

en: Select your audio output device
tr: Ses çıkış aygıtını seçin.

en: Selected ports:
tr: Seçilmiş kapılar:

en: Selection of the starting mode and look
tr: Başlangıç kipi ve görünümünü seçimi

en: Selects mode for digital TV standard. This feature affects EPG information and subtitles.
tr: Sayısal TV standardı kipini seçer. Bu özellik Elektronik Program Rehberi bilgileri ve alt yazıları etkiler.

en: Selects the motion estimation algorithm:
     - dia: diamond search, radius 1 (fast)
     - hex: hexagonal search, radius 2
     - umh: uneven multi-hexagon search (better but slower)
     - esa: exhaustive search (extremely slow, primarily for testing)
     - tesa: hadamard exhaustive search (extremely slow, primarily for testing)
tr: Hareket öngörü algoritması:  - dia: elmas arama, çap 1 (hızlı)
     - hex: altıgen arama, çap 2
     - umh: uyumsuz çoklu altıgen arama (daha iyi ama daha yavaş)
     - esa: ayrıntılı arama (aşırı yavaş, sınama amaçlı)
     - tesa: hadamard ayrıntılı arama (aşırı yavaş, sınama amaçlı)

en: Semantic annotations
tr: Anlam açıklamaları

en: Send key events to VNC host.
tr: Tuş hareketlerini VNC sunucusuna gönderir.

en: Send mouse events to VNC host. Not needed for use as VDR ffnetdev client.
tr: Fare hareketlerini VNC sunucusuna gönderir. VDR ffnetdev istemcisi olarak kullanırken gerekmez.

en: Send nack messages even when we have not confirmed that the encoder is on our local network.
tr: Kodlayıcının yerel ağda olduğu doğrulanmamış olsa da NACK iletileri gönderilir.

en: Send your video to picture files
tr: Görüntüyü görsel dosyalarına gönderir

en: Sends the barGraph information every n audio packets
tr: Her n ses paketinde bir çubuk çizelge bilgileri gönderilsin

en: Separate sub-streams
tr: Alt akışlar ayrılsın

en: Separate teletex/dvbs pages into independent ES. It can be useful to turn off this option when using stream output.
tr: Açıldığında, Teletext ve DVBS sayfaları bağımsız temel akışlara ayrılır. Akış çıkışı kullanılıyorsa bu seçeneği kapatmak iyi olabilir.

en: Separate words by | (without space)
tr: Sözcükleri | ile ayırın (boşluk bırakmadan)

en: Sepia
tr: Eski fotoğraf

en: Sepia intensity
tr: Sepia yoğunluğu

en: Sepia video filter
tr: Sepia görüntü süzgeci

en: Sequential numbering
tr: Ardışık numaralama

en: Serbian
tr: Sırpça

en: Service Discovery
tr: Hizmet algılama

en: Service discoveries adds new sources to your playlist such as web radios, video websites, ...
tr: Hizmet aramaları, oynatma listenize, İnternet radyoları, görüntü siteleri gibi yeni kaynaklar ekler.

en: Services
tr: Hizmetler

en: Services discovery
tr: Hizmet algılama

en: Services discovery modules
tr: Hizmet algılama modülleri

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
tr: Hizmet algılama modülleri, oynatma listelerine otomatik olarak öge ekleyen araçlardır.

en: Session
tr: Oturum

en: Session Description Protocol
tr: Oturum açıklaması iletişim kuralı (SDP)

en: Session URL
tr: Oturum adresi

en: Session category
tr: Oturum kategorisi

en: Session description
tr: Oturum açıklaması

en: Session email
tr: Oturum e-posta adresi

en: Session failed
tr: Oturum açılamadı

en: Session name
tr: Oturum adı

en: Set ES Lang
tr: Temel akış dilini ayarlayın

en: Set ES id
tr: Temel akış kodunu ayarlayın

en: Set FFmpeg debug mask
tr: FFmpeg hata ayıklama maskesini ayarlayın.

en: Set ID
tr: Kodu ayarla

en: Set Lang
tr: Dili ayarla

en: Set NFS uid/guid automatically
tr: NFS uid/guid otomatik olarak ayarlansın

en: Set PID to ID of ES
tr: İşlem kodu temel akış koduna ayarlansın

en: Set QP
tr: QP ayarı

en: Set SPS and PPS id numbers to allow concatenating streams with different settings.
tr: Farklı ayarlardaki akışları bitiştirmek için SPS ve PPS kimlik numaralarını ayarlayın.

en: Set as Wall&paper
tr: Du&var kağıdı yap

en: Set at which interval PCRs (Program Clock Reference) will be sent (in milliseconds). This value should be below 100ms. (default is 70ms).
tr: Milisaniye olarak, Program saat referansının (PCR) hangi aralıklarla gönderileceğini ayarlar. Bu değer 100ms altında olmalıdır (varsayılan değer 70ms).

en: Set ball size giving its radius in number of pixels
tr: Top büyüklüğü için piksel olarak yarıçap değerini yazın.

en: Set ball speed, the displacement value in number of pixels by frame.
tr: Kareye göre piksel sayısı olarak top hızını ve sapma değerini yazın.

en: Set edge visibility.
tr: Eşik görünürlüğünü ayarlar.

en: Set gradient threshold for edge computation.
tr: Kenar hesaplaması için değişim eşiğini ayarlayın.

en: Set id of ES to PID
tr: Temel akış kodu, işlem kodu (PID) olarak ayarlansın

en: Set index size ratio. Alters default (60min content) or estimated size.
tr: İşaret boyutunun oranını yazın. Varsayılan (60 dk içerik) ya da kestirilen boyutu değiştirir.

en: Set playlist bookmark 1
tr: 1. yer imini ayarla

en: Set playlist bookmark 10
tr: 10. yer imini ayarla

en: Set playlist bookmark 2
tr: 2. yer imini ayarla

en: Set playlist bookmark 3
tr: 3. yer imini ayarla

en: Set playlist bookmark 4
tr: 4. yer imini ayarla

en: Set playlist bookmark 5
tr: 5. yer imini ayarla

en: Set playlist bookmark 6
tr: 6. yer imini ayarla

en: Set playlist bookmark 7
tr: 7. yer imini ayarla

en: Set playlist bookmark 8
tr: 8. yer imini ayarla

en: Set playlist bookmark 9
tr: 9. yer imini ayarla

en: Set the ID of the elementary stream
tr: Temel akışın kodunu ayarlayın

en: Set the RMS/peak.
tr: RMS ya da tepe değerini seçin.

en: Set the Sharpen strength, between 0 and 2. Defaults to 0.05.
tr: Keskinlik gücünü 0 ile 2 arasında ayarlayın. Varsayılan değer 0.05.

en: Set the TV channel the tuner will set to (0 means default).
tr: Alıcının ayarlanacağı TV kanalını yazın. 0 varsayılan anlamına gelir.

en: Set the attack time in milliseconds.
tr: Milisaniye olarak, kalkma süresini ayarlayın.

en: Set the canvas' picture aspect ratio. If omitted, the canvas is assumed to have the same SAR as the input.
tr: Tuval görüntüsünün en boy oranı. Boş bırakılırsa tuvalin giriş ile aynı en boy oranına sahip olduğu kabul edilir.

en: Set the category of the elementary stream
tr: Temel akışın kategorisini ayarlayın

en: Set the codec of the elementary stream
tr: Temel akışın kodlayıcı/çözücüsünü ayarlayın

en: Set the encoding used in text subtitles
tr: Metin tabanlı alt yazılarda kullanılacak kodlayıcıyı seçin.

en: Set the global gain in dB (-20 ... 20).
tr: dB olarak, genel kazancı ayarlayın (-20 ... 20).

en: Set the group of the elementary stream
tr: Temel akışın grubunu ayarlayın

en: Set the image brightness, between 0 and 2. Defaults to 1.
tr: Görüntünün parlaklığını 0 ile 2 arasında ayarlayın. Varsayılan değer 1.

en: Set the image contrast, between 0 and 2. Defaults to 1.
tr: Görüntü karşıtlığını 0 ile 2 arasında ayarlayın. Varsayılan değer 1.

en: Set the image gamma, between 0.01 and 10. Defaults to 1.
tr: Görüntü gamma değerini 0.01 ile 10 arasında ayarlayın. Varsayılan değer 1.

en: Set the image hue, between -180 and 180. Defaults to 0.
tr: Görüntü renk tonunu -180 ile 180 arasında ayarlar. Varsayılan değer 0.

en: Set the image hue, between 0 and 360. Defaults to 0.
tr: Görüntü renk tonunu 0 ile 360 arasında ayarlayın. Varsayılan değer 0.

en: Set the image saturation, between 0 and 3. Defaults to 1.
tr: Görüntü doygunluğunu 0 ile 3 arasında ayarlayın. Varsayılan değer 1.

en: Set the internal ID of each elementary stream handled by VLC to the same value as the PID in the TS stream, instead of 1, 2, 3, etc. Useful to do '#duplicate{..., select="es=<pid>"}'.
tr: VLC tarafından ele alınan her temel akışın kodu, 1, 2, 3 gibi değerler yerine aktarılan akışın işlem kodu (PID) değeri ile aynı olacak şekilde ayarlanır. '#duplicate{..., select="es=<pid>"}' şeklinde kullanmak yararlıdır.

en: Set the justification of subtitles
tr: Alt yazı hizalamasını ayarlayın

en: Set the knee radius in dB.
tr: dB olarak, dirsek çapını ayarlayın.

en: Set the makeup gain in dB (0 ... 24).
tr: dB olarak, düzeltme kazancını ayarlayın (0 - 24).

en: Set the maximum allowed PES size when producing the MPEG PS streams.
tr: MPEG PS akışları oluştururken izin verilen en büyük PES boyutunu ayarlayın.

en: Set the ratio (n:1).
tr: Oranı ayarlayın (n:1).

en: Set the release time in milliseconds.
tr: Milisaniye olarak, bırakma süresini ayarlayın.

en: Set the size of the inter luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
tr: Araluma kuantalama ölü kuşağının boyutunu ayarlayın. 0 ile 32 arasında olabilir.

en: Set the size of the intra luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
tr: İç luma kuantalama ölü kuşağının boyutunu ayarlayın. 0 ile 32 arasında olabilir.

en: Set the threshold level in dB.
tr: dB olarak, eşik düzeyini ayarlayın.

en: Set the transparency of the video output. 1 is non-transparent (default) 0 is fully transparent.
tr: Bu seçenek, görüntü çıkışının saydamlığını ayarlar. 1 saydam değil (varsayılan), 0 tam saydam.

en: Set the tuner country code that establishes the current channel-to-frequency mapping (0 means default).
tr: Var olan kanal-frekans eşlemesini sağlayacak olan alıcı ülke kodunu yazın. 0 varsayılan anlamına gelir.

en: Set the v4l2 driver controls to the values specified using a comma separated list optionally encapsulated by curly braces (e.g.: {video_bitrate=6000000,audio_crc=0,stream_type=3} ). To list available controls, increase verbosity (-vv) or use the v4l2-ctl application.
tr: v4l2 sürücü denetimlerini virgül (,) ile ayrılmış bir liste halinde ve isteğe bağlı olarak ve yaylı parantezler ile sınırlayarak ayarlayabilirsiniz (örneğin: {video_bitrate=6000000,audio_crc=0,stream_type=3} ). Kullanabileceğiniz denetimleri listelemek için -vv kullanarak ayrıntıyı artırın ya da v4l2-ctl uygulamasını kullanın.

en: Set up any additional options for streaming
tr: Akışın diğer ayarlarını yapın

en: Set up associations...
tr: Dosya ilişkileri...

en: Set up media sources to stream
tr: Akıtılacak ortam kaynaklarını ayarlayın

en: Sets PID to the ID if the incoming ES. This is for use with --ts-es-id-pid, and allows having the same PIDs in the input and output streams.
tr: Açıldığında, işlem kodu (PID) gelen temel akış koduna ayarlanır. Bu seçenek --ts-es-id-pid kullanmak içindir ve girişle çıkış akışlarının aynı işlem kodu (PID) değerini kullanabilmesini sağlar.

en: Sets a maximum local bitrate (in kbits/s).
tr: kbit/s olarak, en yüksek yerel bit hızını ayarlayın.

en: Sets a maximum number of macroblocks per slice
tr: Her dilimde olabilecek en fazla blok sayısını ayarlayın.

en: Sets a maximum slice size in bytes, Includes NAL overhead in size
tr: Bayt olarak, dilimlerin en büyük boyutunu sınırlar. NAL yükünü de içerir.

en: Sets maximum interval between IDR-frames. Larger values save bits, thus improving quality for a given bitrate at the cost of seeking precision. Use -1 for infinite.
tr: Bu seçenek, IDR kareleri arasındaki en büyük aralığı ayarlar. Daha büyük değerler belirli bir bit hızı için kaliteyi artırırken, atlama duyarlılığından ödün vererek bit sayısını azaltır. Sonsuz olması için -1 kullanın.

en: Sets minimum interval between IDR-frames. In H.264, I-frames do not necessarily bound a closed GOP because it is allowable for a P-frame to be predicted from more frames than just the one frame before it (also see reference frame option). Therefore, I-frames are not necessarily seekable. IDR-frames restrict subsequent P-frames from referring to any frame prior to the IDR-frame. 
    If scenecuts appear within this interval, they are still encoded as I-frames, but do not start a new GOP.
tr: IDR kareleri arasındaki en küçük aralık. H.264 içinde I kareleri kapalı bir GOP ile bağlantılı olmak zorunda değildir. Çünkü yalnızca önceki bir kare yerine bir çok kareden öngörülen bir P karesine izin verilebilir (referans karesi seçeneğine de bakın). Bu nedenle I karelerinin atlanabilir olması gerekmez. IDR kareleri, kendisinden önce gelen herhangi bir kareyi referans göstererek, sonradan gelen P karelerini kısıtlar. 
    Bu aralıkta sahneler kesintiye uğruyorsa, bunlar hala I kareleri olarak kodlanır fakat yeni bir GOP başlatmaz.

en: Sets the audio output channels mode that will be used by default if your hardware and the audio stream are compatible.
tr: Donanım ve ses akışı uyumlu ise varsayılan olarak kullanılacak ses çıkış kanalları kipini ayarlar.

en: Sets the fullscreen controller opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
tr: Bu seçenek, tam ekran görünümünde arayüz, oynatma listesi ve geliştirilmiş pano pencerelerinin saydamlığını 0.1 ile 1 arasında olacak şekilde ayarlar. Bu seçenek yalnızca Windows ve karma eklentileri ile X11 üzerinde çalışır.

en: Sets the initial buffer occupancy as a fraction of the buffer size. Range 0.0 to 1.0.
tr: Başlangıç ara belleği doluluk oranını, 0.0 ile 1.0 arasında, ara bellek boyutunun oranı olarak ayarlayın.

en: Sets the password for the connection, if no username or password are set in the url.
tr: İnternet adresinde kullanıcı adı ve parola belirtilmemişse, bağlantının parolasını ayarlar.

en: Sets the timeout option in the RTSP session string
tr: RTSP oturum dizgesindeki zaman aşımı seçeneği

en: Sets the username for the connection, if no username or password are set in the url.
tr: İnternet adresinde kullanıcı adı ve parola belirtilmemişse, bağlantının kullanıcı adını ayarlar.

en: Sets the windows opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
tr: Bu seçenek, arayüz, oynatma listesi ve geliştirilmiş pano pencerelerinin saydamlığını 0.1 ile 1 arasında olacak şekilde ayarlar. Bu seçenek yalnızca Windows ve karma eklentileri ile X11 üzerinde çalışır.

en: Setting
tr: Ayar

en: Setting to true makes the text to be boxed and maybe easier to read.
tr: Açıldığında, metin kutu içine alınır ve okunması kolaylaşabilir.

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Settings for VLC's control interfaces
tr: VLC denetim arayüzleri ayarları

en: Settings for VLC's interfaces
tr: VLC arayüz ayarları

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
tr: Giriş tekleme, kodlama ve kod çözme ayarları

en: Settings for subtitle, teletext and CC decoders and encoders.
tr: Alt yazı, teletext, gömülü alt yazı kodlayıcı ve kod çözücü ayarları.

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
tr: Yalnızca ses kodlayıcı/çözücülerine ilişkin ayarlar.

en: Settings for the main interface
tr: VLC temel arayüzü ayarları

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
tr: Görüntü, görsel ya da ses+görüntü kodlayıcı/çözücülerin ayarları.

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
tr: Ekran Üzerinde Gösterim, alt yazılar ve "giydirilen alt görseller" ayarları

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
tr: Oynatma listesi davranışının (örneğin: oynatma kipi) ve oynatma listesine otomatik olarak öge ekleyen modüllerin ("hizmet algılama" modülleri) ayarları.

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
tr: Çeşitli erişim yöntemlerine ilişkin ayarlar. Genellikle HTTP vekil sunucu ya da ön bellekleme ayarlarını değiştirmek isteyebilirsiniz.

en: Settings...
tr: Ayarlar...

en: Setup Streaming...
tr: Akış ayarları...

en: Setup schedule
tr: Zaman çizelgesini ayarla

en: Setup subtitle playback details
tr: Alt yazı oynatma ayrıntılarını ayarlayın

en: Shadow
tr: Gölge

en: Shadow angle
tr: Gölge açısı

en: Shadow color
tr: Gölge rengi

en: Shadow distance
tr: Gölge uzaklığı

en: Shadow opacity
tr: Gölge matlığı

en: Shaping delay (ms)
tr: Şekillendirme gecikmesi (ms)

en: Shared memory framebuffer
tr: Paylaşılmış bellek kare ara belleği

en: Sharpen
tr: Keskinleştirme

en: Sharpen strength (0-2)
tr: Keskinlik gücü (0-2)

en: Sharpen video filter
tr: Keskinlik görüntü süzgeci

en: Sharpness
tr: Keskinlik

en: Sharpness filter adjust.
tr: Keskinlik süzgeci ayarı.

en: Sho&w VLC media player
tr: VLC &görüntülensin

en: Short backwards jump
tr: Kısa geri atlama

en: Short forward jump
tr: Kısa ileri atla

en: Short jump length
tr: Kısa atlama uzunluğu

en: Short jump length, in seconds.
tr: Saniye olarak, kısa atlama uzunluğu.

en: Shortcut
tr: Kısayol

en: Show &more options
tr: Gelişmiş a&yarlar görüntülensin

en: Show 80 bands instead of 20
tr: 20 yerine 80 band görüntülensin

en: Show All
tr: Tümünü görüntüle

en: Show Audio Effects Button
tr: Ses etkileri düğmesini görüntüle

en: Show Basic
tr: Basit görünüm

en: Show Containing Directory...
tr: Bulunduğu klasörü aç...

en: Show Containing Folder...
tr: Bulunduğu klasörü aç...

en: Show Fullscreen controller
tr: Tam ekran denetimleri görüntülensin

en: Show Installed Only
tr: Yalnızca kurulmuşlar görüntülensin

en: Show Main Window
tr: Ana pencereyi görüntüle

en: Show NC17 rated video streams when using shoutcast video playlists.
tr: Shoutcast görüntü oynatma listeleri kullanılırken NC17 derecelendirilmiş görüntü akışlarını görüntüler.

en: Show Name
tr: Gösteri adı

en: Show Previous & Next Buttons
tr: Önceki / sonraki düğmelerini görüntüle

en: Show Shuffle & Repeat Buttons
tr: Karıştırma ve yineleme düğmelerini görüntüle

en: Show Sidebar
tr: Kenar çubuğu görüntülensin

en: Show VLC on the taskbar
tr: VLC görev çubuğunda görüntülensin

en: Show a controller in fullscreen mode
tr: Denetimler, tam ekran kipinde de görüntülensin

en: Show a notification popup with the artist and track name when the current playlist item changes, when VLC is minimized or hidden.
tr: VLC küçültülmüş ya da gizlenmiş ise, oynatma listesi ögesi değiştiğinde sanatçı ve kayıt adını gösteren bir açılan pencere görüntülenir.

en: Show a systray icon for VLC
tr: Sistem tepsisinde VLC simgesi görüntülensin

en: Show advanced options
tr: Gelişmiş ayarları görüntüle

en: Show advanced preferences and not simple preferences when opening the preferences dialog.
tr: Ayarlar penceresi açılırken basit ayarlar yerine gelişmiş ayarlar görüntülenir.

en: Show advanced preferences over simple ones
tr: Basit ayarlar yerine gelişmiş ayarlar görüntülensin

en: Show an icon in the systray allowing you to control VLC media player for basic actions.
tr: Açıldığında, sistem tepsisinde, VLC uygulamasının temel işlevlerinin denetlenmesini sağlayan bir simge görüntülenir.

en: Show controller in fullscreen
tr: Tam ekranda denetimleri görüntüleme

en: Show controls in full screen mode
tr: Tam ekran kipinde denetimler görüntülensin

en: Show corrupted frames
tr: Bozulmuş kareler görüntülensin

en: Show errors and warnings
tr: Hata ve uyarılar görüntülensin

en: Show everything including debug messages
tr: Hata ayıklama iletileri de katılarak herşey görüntülensin

en: Show extended options
tr: Gelişmiş ayarlar görüntülensin

en: Show extended settings
tr: Gelişmiş ayarları görüntüler

en: Show hidden files
tr: Gizli dosyalar görüntülensin

en: Show indicator
tr: Gösterge görüntülensin

en: Show media change popup:
tr: Ortam değiştirme penceresi görüntülensin:

en: Show media title on video
tr: Görüntünün üzerinde ortam başlığı görüntülensin

en: Show media title on video start
tr: Görüntü başlatılırken ortam başlığı görüntülensin

en: Show notification popup on track change
tr: Kayıt değişimleri açılır pencere ile bildirilsin

en: Show only errors
tr: Yalnızca hatalar görüntülensin

en: Show playing item name in window title
tr: Oynatılan öge başlığı pencere başlığında görüntülensin

en: Show settings
tr: Görüntülenecek ayar düzeyi

en: Show shoutcast adult content
tr: Shoutcast yetişkin içeriği görüntülensin

en: Show small preview size (percent of source).
tr: Görüntülenecek küçük ön izleme boyutu (kaynağın yüzdesi).

en: Show small preview.
tr: Küçük ön izleme görüntülensin.

en: Show stream position
tr: Akış konumu görüntülensin

en: Show systray icon
tr: Sistem tepsisi simgesi görüntülensin

en: Show the contextual popup menu.
tr: Sağ tık ile açılan menüyü görüntüler.

en: Show the current position in seconds within the stream from time to time.
tr: Akış sırasında, zaman zaman o anki konum saniye olarak görüntülenir.

en: Show the name of the song or video in the controller window title.
tr: Açıldığında, şarkı ya da görüntünün adı, denetleyici penceresinin başlığında görüntülenir.

en: Show the properties dialog of the selected device before starting the stream.
tr: Açıldığında, akışa başlanmadan önce, seçilen aygıtın özellikler penceresi görüntülenir.

en: Show the tuner properties [channel selection] page.
tr: Açıldığında, alıcı özellikleri [kanal seçimi] sayfası görüntülenir.

en: Show the video title for n milliseconds, default is 5000 ms (5 sec.)
tr: Görüntü başlığı x milisaniye süreyle görüntülenir. Varsayılan değer 5000 ms (5 sn.)

en: Show unimportant error and warnings dialogs
tr: Önemsiz hata ve uyarı pencereleri görüntülensin

en: Show video title for x milliseconds
tr: Görüntü başlığının görüntülenme süresi

en: Show video within the main window
tr: Görüntü ana pencerede görüntülensin

en: Show/Hide Playlist
tr: Oynatma listesini görüntüle/gizle

en: Show/hide details about a log message
tr: Bir günlük kaydının ayrıntılarını açar ya da kapatır

en: Shows a lucent controller when moving the mouse in fullscreen mode.
tr: Denetimler, tam ekran kipinde, fare hareket ettirildiğinde görüntülenir.

en: Shows the audio effects button in the main window.
tr: Açıldığında, ana pencerede ses etkisi düğmesi görüntülenir.

en: Shows the previous and next buttons in the main window.
tr: Açıldığında, ana pencerede önceki ve sonraki düğmeleri görüntülenir.

en: Shows the shuffle and repeat buttons in the main window.
tr: Açıldığında, ana pencerede karıştırma ve yineleme düğmeleri görüntülenir.

en: Shrink the viewpoint field of view (360°)
tr: Görünümün bakış açısı alanını daralt (360°)

en: Shuffle
tr: Karıştır

en: Shuffle playlist
tr: Oynatma listesini karıştır

en: Side left
tr: Sol yan

en: Side right
tr: Sağ yan

en: Signaling mode of the extension AOT
tr: AOT uzantısı sinyalleşme kipi

en: Silver
tr: Gümüş

en: Similarity
tr: Benzerlik

en: Similarity threshold
tr: Benzerlik eşiği

en: Simple
tr: Basit

en: Simple Karaoke filter
tr: Basit karaoke süzgeci

en: Simple Preferences
tr: Basit ayarlar

en: Simple decoder for Dolby Surround encoded streams
tr: Dolby çevresel ses ile kodlanmış akışlar için basit kod çözücü

en: Simple stereo widening effect
tr: Basit çift kanal genişletme etkisi

en: Simplified Chinese (ISO-2022-CN-EXT)
tr: Basitleştirilmiş Çince (ISO-2022-CN-EXT)

en: Simplified Chinese Unix (EUC-CN)
tr: Basitleştirilmiş Çince Unix (EUC-CN)

en: Sinc function (best quality)
tr: Sinc işlevi (en iyi kalite)

en: Sinc function (fast)
tr: Sinc işlevi (hızlı)

en: Sinc function (medium quality)
tr: Sinc işlevi (orta kalite)

en: Sindhi
tr: Sindhî

en: Single precision audio volume
tr: Tek duyarlıklı ses düzeyi

en: Sinhalese
tr: Seylanca

en: Size
tr: Boyut

en: Size of code blocks in each subband
tr: Her bir alt banttaki kod bloklarının sayısı

en: Size of motion compensation blocks
tr: Hareket dengeleme bloklarının boyutu

en: Size of stream in bytes
tr: Bayt olarak, akışın boyutu

en: Size of the TS packet to encrypt. The encryption routines subtract the TS-header from the value before encrypting.
tr: Şifrelenecek aktarılan akış paketinin boyutu. Şifreleme programı işleme başlamadan önce bu değerden aktarılan akış başlığını çıkarır.

en: Size of the curve along the piece's edge
tr: Parçanın kenar boyu eğiminin boyutu

en: Size of the video that will be displayed by the DirectShow plugin. If you don't specify anything the default size for your device will be used. You can specify a standard size (cif, d1, ...) or <width>x<height>.
tr: DirectShow uygulama eki tarafından oluşturulacak görüntünün boyutu. Herhangi bir değer belirtmezseniz aygıtınızın varsayılan boyutu kullanılır. Standart bir boyut (cif, d1, ...) ya da <en>x<boy> değeri belirtebilirsiniz.

en: Sketch
tr: Taslak

en: Skin files |*.vlt;*.wsz;*.xml
tr: Tema dosyaları |*.vlt;*.wsz;*.xml

en: Skin resource file:
tr: Tema kaynak dosyası:

en: Skin to use
tr: Kullanılacak tema

en: Skin whiten
tr: Cilt ağartma

en: Skinnable Interface
tr: Tema uygulanabilir arayüz

en: Skins
tr: Temalar

en: Skins customize player's appearance. You can activate them through preferences.
tr: Temalar oynatıcının görünümünü değiştirir. Ayarlar bölümünden seçilebilir.

en: Skip
tr: Atla

en: Skip H.264 in-loop deblocking filter
tr: H.264 çevrim içi bloklanmayı engelleme süzgeci atlansın

en: Skip ads
tr: Reklamlar atlansın

en: Skip frame (default=0)
tr: Kare atlama (0: Varsayılan)

en: Skip frames
tr: Kareler atlansın

en: Skip idct (default=0)
tr: Idct atlama (0: Varsayılan)

en: Skip loop filter
tr: Çevrim süzgeci atlansın

en: Skip the loop filter for H.264 decoding
tr: H.264 kod çözme işlemi için çevrim süzgeci atlansın

en: Skipping the loop filter (aka deblocking) usually has a detrimental effect on quality. However it provides a big speedup for high definition streams.
tr: Çevrim süzgeçlerini atlamanın (bloklanmayı engelleme) genellikle kalite üzerinde olumsuz bir etkisi vardır. Ancak yüksek tanımlı akışlarda büyük bir hızlanma sağlar.

en: Sky blue
tr: Gök mavisi

en: Slides (images)
tr: Saydamlar (görseller)

en: Slides (text)
tr: Saydamlar (metin)

en: Slightly improve quality of SMP, at the cost of repeatability.
tr: Yinelenme pahasına SMP kalitesini hafifçe geliştirir.

en: Slo&wer
tr: Daha &yavaş

en: Slovak
tr: Slovakça

en: Slovenian
tr: Slovence

en: Slow
tr: Yavaş

en: Slow Jam
tr: Slow jam

en: Slow Rock
tr: Slow rock

en: Slower
tr: Daha yavaş

en: Slower (fine)
tr: Daha yavaş (hassas)

en: Small
tr: Küçük

en: Small Volume
tr: Kısık ses

en: Small preview
tr: Küçük ön izleme

en: Small preview size
tr: Küçük ön izleme boyutu

en: Smaller
tr: Daha küçük

en: Snapshot
tr: Fotoğraf

en: SoX Resampler
tr: SoX yeniden örnekleyici

en: Socks proxy
tr: Socks vekil sunucusu

en: Soft
tr: Yumuşak

en: Soft rock
tr: Yumuşak rock

en: Soften
tr: Yumuşatma

en: Softening value
tr: Yumuşatma değeri

en: Software
tr: Yazılım

en: Software gain
tr: Yazılım kazancı

en: Soloist
tr: Solist

en: Somali
tr: Somalice

en: Some DVB cards do not like to be probed for their capabilities, you can disable this feature if you experience some trouble.
tr: Bazı DVB kartları yeteneklerinin sorgulanmasından hoşlanmaz. Sorun yaşıyorsanız bu özelliği kapatabilirsiniz.

en: Some French channels do not flag their subtitling pages correctly due to a historical interpretation mistake. Try using this wrong interpretation if your subtitles don't appear.
tr: Bazı Fransız kanalları, geçmişteki yorumlama hataları yüzünden alt yazı sayfalarını doğru şekilde imlemiyor. Alt yazılarınız görünmüyorsa yanlış yorumlanan yazıları düzeltmek için bunu deneyin.

en: Some subtitle formats allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting.
tr: Bazı alt yazı biçimleri metin biçimlendirmeye izin verir. VLC kısmen bunu destekler. İstenirse tüm biçimlendirmeler kapatılabilir.

en: Sonata
tr: Sonat

en: Song Description
tr: Şarkı açıklaması

en: Sort by
tr: Sıralama

en: Sotho, Southern
tr: Sotho, Güney

en: Sound Clip
tr: Ses klibi

en: Sound Delay
tr: Ses gecikmesi

en: Sound Engineer
tr: Ses mühendisi

en: SoundFont file
tr: SoundFont dosyası

en: SoundFont file to use for software synthesis.
tr: Yazılımsal sentezleme için kullanılacak SoundFont dosyası.

en: Soundtrack
tr: Film müziği

en: Source
tr: Kaynak

en: Source aspect ratio
tr: Kaynak en boy oranı

en: Source directory
tr: Kaynak klasörü

en: Source:
tr: Kaynak:

en: Sout stream
tr: Sout akışı

en: Sout stream modules allow to build a sout processing chain. Please refer to the Streaming Howto for more information. You can configure default options for each sout stream module here.
tr: Sout akış modülleri, size bir sout işlem zinciri oluturma olanağı sağlar. Lütfen ayrıntılı bilgi almak için Streaming Howto bölümüne bakın. Bu bölümde her bir sout akış modülünün varsayılan yapılandırma ayarlarını yapabilirsiniz.

en: South-Eastern European (Latin-10)
tr: Güneydoğu Avrupa (Latin-10)

en: Southern Rock
tr: Güney rock

en: Sp&eed
tr: &Hız

en: Space
tr: Boşluk

en: Spacer
tr: Aralık

en: Spanish
tr: İspanyolca

en: Spatial
tr: Uzamsal

en: Spatial blur
tr: Uzamsal bulanıklık

en: Spatial chroma strength
tr: Uzamsal renk doygunluğu gücü

en: Spatial chroma strength (0-254)
tr: Uzamsal renk doygunluğu gücü (0-254)

en: Spatial luma strength
tr: Uzamsal luma gücü

en: Spatial luma strength (0-254)
tr: Uzamsal luma gücü (0-254)

en: Spatializer
tr: Uzamsal ses

en: Speaker configuration
tr: Hoparlör yapılandırması

en: Special modules
tr: Özel modüller

en: Specifies the services discovery modules to preload, separated by colons. Typical value is "sap".
tr: Önceden yüklenecek hizmet algılama modüllerini, virgül ile ayırarak yazın. Tipik değer: "sap".

en: Specify AAC audio profile to use
tr: Kullanılacak AAC ses profili

en: Specify H.264 level (as defined by Annex A of the standard). Levels are not enforced; it's up to the user to select a level compatible with the rest of the encoding options. Range 1 to 5.1 (10 to 51 is also allowed). Set to 0 for letting x264 set level.
tr: Standardın A ekinde tanımlandığı şekilde H.264 düzeyini belirtin. Düzeyler dayatılmaz, kullanıcının diğer tüm kodlama seçeneklerini uyumlu seçmesine bağlı olarak belirlenir. 1 ile 5.1 araladığında değer alır. (ayrıca 10 ile 51 aralığı da kabul edilir).  x264 değerine ayarlamak için 0 yazın.

en: Specify H.264 profile which limits are enforced over other settings
tr: Sınırları, diğer ayarlar üzerine dayatılacak H.264 profilini seçin

en: Specify a delay (in ms) for this elementary stream. Positive means delay and negative means advance.
tr: Bu temel akış için, milisaniye olarak bir gecikme belirtin. Pozitif değerler gecikme, negatif değerler öne alma anlamına gelir.

en: Specify an ISO-639 code (three characters) for this elementary stream
tr: Bu temel akış için, bir ISO-639 kodu (üç karakterli) yazın

en: Specify an identifier integer for this elementary stream
tr: Bu temel akış için bir tamsayı kod yazın.

en: Specify an identifier string for this subpicture
tr: Bu alt görsel için bir kimlik etiketi yazın

en: Specify an new identifier integer for this elementary stream
tr: Bu temel akış için yeni bir tamsayı kod yazın.

en: Specify the AAC audio profile to use for encoding the audio bitstream. It takes the following options: main, low, ssr (not supported),ltp, hev1, hev2 (default: low). hev1 and hev2 are currently supported only with libfdk-aac enabled libavcodec
tr: Ses bit hızını kodlamak için kullanılacak AAC ses profili. Şu seçenekler kullanılabilir: main, low, ssr (desteklenmiyor), ltp, hev1, hev2 (varsayılan: main). hev1 ve hev2 yalnızca libfdk-aac kullanan libavcodec ile desteklenmektedir

en: Specify the codec level explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. '4.2' for mpeg4-part10 or 'low' for mpeg2
tr: Kodlayıcı/çözücü profilini açıkça belirtin. Yoksa doğru kodlayıcı/çözücü profili, çözünürlük ve bit hızı gibi diğer kaynaklardan belirlemeye çalışır. Örneğin mpeg4-part10 için '4.2' ya da mpeg2 için 'düşük'

en: Specify the codec profile explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. 'high'
tr: Kodlayıcı/çözücü profilini açıkça belirtin. Yoksa doğru kodlayıcı/çözücü profili, çözünürlük ve bit hızı gibi diğer kaynaklardan belirlemeye çalışır. Örneğin 'yüksek'

en: Specify the deinterlace module to use.
tr: Kulanılacak taramasızlık modülünü seçin.

en: Specify the height to decode the image too
tr: Kodu çözülen görüntünün yüksekliğini de belirtin

en: Specify the log filename.
tr: Günlük dosyasının adını yazın.

en: Specify the logging format.
tr: Günlükleme biçimini belirtin.

en: Specify the size of the TS packet to decrypt. The decryption routines subtract the TS-header from the value before decrypting.
tr: Çözülecek aktarılan akış paketinin boyutunu belirtin. Çözme programları işleme başlamadan önce aktarılan akış başlığını bu değerden çıkarır.

en: Specify the width to decode the image too
tr: Kodu çözülen görüntünün genişliğini de belirtin

en: Spectral sections
tr: Spektral bölümler

en: Spectrometer
tr: Spektrometre

en: Spectrum
tr: Spektrum

en: Spectrum analyser
tr: Spektrum analizörü

en: Spectrum inversion
tr: Spektrum evirme

en: Speech
tr: Konuşma

en: Speech synthesis for Mac OS X
tr: Mac OS X için konuşma sentezleyici

en: Speech synthesis for Windows
tr: Windows için konuşma sentezleyici

en: Speed of feeds
tr: Akışların hızı

en: Speed of the RSS/Atom feeds in microseconds (bigger is slower).
tr: Mikrosaniye olarak, RSS/Atom akışlarının hızı (değer büyüdükçe yavaşlar).

en: Speed selector
tr: Hız seçici

en: Speed: %.2fx
tr: Hız: %.2fx

en: Speex audio decoder
tr: Speex ses kod çözücüsü

en: Speex audio encoder
tr: Speex ses kodlayıcısı

en: Speex audio packetizer
tr: Speex ses paketleyicisi

en: Speex resampler
tr: Speex yeniden örnekleyici

en: Split segments anywhere
tr: Parçalar herhangi bir yerden bölünsün

en: Split the video in multiple windows to display on a wall of screens
tr: Görüntüyü duvar ekranda göstermek için pek çok pencereye ayırır

en: Splits video in two same parts, like in a mirror
tr: Görüntü ayna gibi iki eşit parçaya ayrılır

en: Splitter
tr: Ayırıcı

en: Splitters
tr: Ayırıcılar

en: Spoken subtitles for the visually impaired
tr: Görme engelliler için alt yazı okuma

en: Standard
tr: Standart

en: Standard Definition (576 or 480 lines)
tr: Standart çözünürlük (576 ya da 480 satır)

en: Standard stream output
tr: Standart akış çıkışı

en: Start
tr: Başlangıç

en: Start Time
tr: Başlangıç zamanı

en: Start VLC with only a systray icon
tr: VLC sistem tepsisinde açılsın

en: Start VLC with:
     - normal mode
     - a zone always present to show information as lyrics, album arts...
     - minimal mode with limited controls
tr: VLC uygulamasının nasıl başlatılacağı
     - normal kipte
     - şarkı sözü, albüm kapağı gibi bilgileri gösteren bir alan ile
     - sınırlı denetim içeren yalın kipte

en: Start directly in menu
tr: Doğrudan menü görüntülensin

en: Start in fullscreen
tr: Tam ekran kipinde başlatılsın

en: Start in minimal view (without menus)
tr: Menüler olmadan yalın görünümde başlatılsın

en: Start in minimal view mode
tr: En yalın görünüm kipinde başlatılsın

en: Start paused
tr: Duraklatılmış olarak başlatılsın

en: Start playback of new items immediately once they were added.
tr: Açıldığında, yeni ögeler eklenir eklenmez oynatılmaya başlanır.

en: Start the DVD directly in the main menu. This will try to skip all the useless warning introductions.
tr: Açıldığında, doğrudan DVD ana menüsüne gidilmeye çalışılır. Bu özellik tüm gereksiz uyarı bilgilerini atlamaya çalışır.

en: Start time
tr: Başlangıç zamanı

en: Start video in fullscreen mode
tr: Açıldığında, görüntü tam ekran kipinde başlatılır.

en: Starting Position
tr: Başlangıç konumu

en: Statistics
tr: İstatistikler

en: Statistics video output
tr: İstatistik görüntü çıkışı

en: Stats decoder
tr: Stats kod çözücüsü

en: Stats decoder function
tr: Stats kod çözme işlevi

en: Stats demux
tr: Stats tekleyicisi

en: Stats demux function
tr: Stats tekleyicisi işlevi

en: Stats encoder function
tr: Stats kodlama işlevi

en: Status
tr: Durum

en: Status Bar
tr: Durum çubuğu

en: Step Backward
tr: Geriye sar

en: Step Forward
tr: İleriye sar

en: Step backward
tr: Bir adım geri

en: Step forward
tr: Bir adım ileri

en: Stereo
tr: Çift kanal

en: Stereo Enhancer
tr: Çift kanal genişletici

en: Stereo Widener
tr: Çift kanal genişletici

en: Stereo audio mode
tr: Çift kanal ses kipi

en: Stereo audio output mode
tr: Çift kanal ses çıkışı kipi

en: Stereo mode
tr: Çift kanal kipi

en: Stereo to mono downmixer
tr: Çift kanaldan tek kanala karıştırıcı

en: Stop
tr: Durdur

en: Stop Time
tr: Bitiş zamanı

en: Stop playback
tr: Oynatmayı durdur

en: Stop the A to B loop
tr: A-B çevrimini durdurur

en: Stop the playlist after each played playlist item.
tr: Açıldığında, oynatılan her ögenin ardından oynatma listesi durdurulur.

en: Stop time
tr: Bitiş zamanı

en: Store the Password
tr: Parolayı kaydet

en: Stream
tr: Akıt

en: Stream %d
tr: Akış %d

en: Stream Announcement
tr: Akış duyurusu

en: Stream Announcing
tr: Akış duyurusu

en: Stream Destination
tr: Akış hedefi

en: Stream ID of the audio track to use.
tr: Kullanılacak ses kaydının akış kodu.

en: Stream ID of the subtitle track to use.
tr: Kullanılacak alt yazı kaydının akış kodu.

en: Stream MP3
tr: MP3 akışı

en: Stream Output
tr: Akış çıkışı

en: Stream all elementary streams
tr: Tüm temel akışlar yayınlansın

en: Stream all elementary streams (video, audio and subtitles)
tr: Açıldığında, tüm temel akışlar (görüntü, ses ve alt yazı) yayınlanır.

en: Stream bitrate
tr: Akış bit hızı

en: Stream description
tr: Akış açıklaması

en: Stream filter module
tr: Akış süzgeci modülü

en: Stream filters
tr: Akış süzgeçleri

en: Stream filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. Use with care...
tr: Akış süzgeçleri, VLC uygulamasının giriş tarafında ileri düzey işlemler yapmanızı sağlayan özel modüllerdir. Kullanırken dikkatli olun...

en: Stream filters are used to modify the stream that is being read.
tr: Akış süzgeçleri, okunmakta olan akışı değiştirmekte kullanılırlar.

en: Stream identifier
tr: Akış belirleyici

en: Stream name
tr: Akış adı

en: Stream number of the audio track to use (from 0 to n).
tr: Kullanılacak ses kaydının akış numarası (0 ile n arasında).

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
tr: Kullanılacak alt yazı kaydının akış numarası (0 ile n arasında).

en: Stream output
tr: Akış çıkışı

en: Stream output muxer caching (ms)
tr: Akış çıkış çoklayıcısı ön belleği (ms)

en: Stream output settings are used when acting as a streaming server or when saving incoming streams.
    Streams are first muxed and then sent through an "access output" module that can either save the stream to a file, or stream it (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout streams modules allow advanced stream processing (transcoding, duplicating...).
tr: Akış çıkışı ayarları, akış sunuculuğu yapmakta ya da gelen akışları kaydetmekte kullanılır.
    Akışlar önce çoklanır, ardından bir "erişim çıkışı" modülü üzerinden, dosyaya kaydedilmek ya da akış oluşturmak (UDP, HTTP, RTP/RTSP) için gönderilir.
    Sout akış modülleri, gelişmiş akış işlemlerine (biçim dönüştürme, çiftleştirme...) olanak tanır.

en: Stream output string.
    This is automatically generated when you change the above settings,
    but you can change it manually.
tr: Akış çıkış dizgesi.
    Yukarıdaki ayarları değiştirdiğinizde otomatik olarak oluşturulur,
    ancak elle de değiştirebilirsiniz.

en: Stream output to memory buffer
tr: Ara belleğe akış çıkışı

en: Stream output:
tr: Akış çıkışı:

en: Stream prefetch filter
tr: Akış ön alma süzgeci

en: Stream public
tr: Herkese açık akış

en: Stream...
tr: Akış...

en: Streamable
tr: Akışa uygun

en: Streaming / Transcoding failed
tr: Akış gönderme / Biçim dönüştürme yapılamadı

en: Streaming and Transcoding Options
tr: Akıtma ve dönüştürme ayarları

en: Streaming deinterlace mode
tr: Akış taramasızlık kipi

en: Strength
tr: Güç

en: Strength of AQ
tr: AQ gücü

en: Strength of psychovisual optimization, default is "1.0:0.0"
tr: Psikogörsel iyileştirme gücü, varsayılan "1.0:0.0"

en: Strength to reduce blocking and blurring in flat
    and textured areas, default 1.0 recommended to be between 0..2
     - 0.5: weak AQ
     - 1.5: strong AQ
tr: Düz ve dokulu alanlarda bloklanma ve bulanmayı
    azaltma gücü. Varsayılan 1.0. 0 ile 2 arasında önerilir
     - 0.5: zayıf AQ
     - 1.5: güçlü AQ.

en: Strength used to modify the value of a pixel
tr: Piksel değerinin değiştirileceği güç

en: Strict standard compliance
tr: Sıkı standart uygunluğu

en: Stride Length
tr: Uzun adım süresi

en: Stuff
tr: Şey

en: Sub &Track
tr: Alt &kayıt

en: Sub sync: bookmarked audio time
tr: Alt yazı eşleme: imlenmiş ses zamanı

en: Sub sync: bookmarked subtitle time
tr: Alt yazı eşleme: imlenmiş alt yazı zamanı

en: Sub sync: corrected %i ms (total delay = %i ms)
tr: Alt yazı eşleme: %i milisaniye düzeltildi (toplam gecikme = %i ms)

en: Sub sync: delay reset
tr: Alt yazı eşleme: Gecikme sıfırlaması

en: Sub sync: set bookmarks first!
tr: Alt yazı eşleme: önce yer imlerini ayarlayın!

en: Sub-Title
tr: Alt yazı

en: Subdirectory behavior
tr: Alt klasör davranışı

en: Subject
tr: Konu

en: Submission of played songs to last.fm
tr: Oynatılan şarkıların Last.fm'e gönderimi

en: Submit played tracks stats to Last.fm
tr: Oynatılan kayıt istatistikleri Last.fm üzerine aktarılsın

en: Subpicture position
tr: Alt görsel konumu

en: Subpictures
tr: Alt görseller

en: Subpictures filter module
tr: Alt görsel süzgeç modülü

en: Subpictures source module
tr: Alt görsel kaynağı modülü

en: Subpixel motion estimation and partition decision quality
tr: Alt piksel öngörüsü ve bölüm kararı kalitesi

en: Subscreen Height
tr: Alt ekran yüksekliği

en: Subscreen Width
tr: Alt ekran genişliği

en: Subscreen left
tr: Alt ekranın solu

en: Subscreen top
tr: Alt ekranın üstü

en: Subscribe
tr: Abone olun

en: Subscribe to a podcast
tr: Podcast aboneliği ekle

en: Subsdelay
tr: Alt yazı gecikmesi

en: Subti&tle
tr: Al&t yazı

en: Subtitle
tr: Alt yazı

en: Subtitle & On Screen Display Settings
tr: Alt yazı ve ekran üzerinde gösterim ayarları

en: Subtitle Delay
tr: Alt yazı gecikmesi

en: Subtitle File
tr: Alt yazı dosyası

en: Subtitle Files
tr: Alt yazı dosyaları

en: Subtitle Language
tr: Alt yazı dili

en: Subtitle Track
tr: Alt yazı kaydı

en: Subtitle alignment
tr: Alt yazı hizalaması

en: Subtitle autodetection fuzziness
tr: Otomatik alt yazı bulma ölçütü

en: Subtitle autodetection paths
tr: Alt yazıların aranacağı yollar

en: Subtitle codec
tr: Alt yazı kodlayıcı/çözücü

en: Subtitle codecs
tr: Alt yazı kodlayıcı/çözücüleri

en: Subtitle delay
tr: Alt yazı gecikmesi

en: Subtitle delay %i ms
tr: Alt yazı gecikmesi %i ms

en: Subtitle delay down
tr: Alt yazı gecikmesini azaltma

en: Subtitle delay up
tr: Alt yazı gecikmesini artır

en: Subtitle description
tr: Alt yazı açıklaması

en: Subtitle duration factor:
tr: Alt yazı süresi çarpanı:

en: Subtitle effects
tr: Alt yazı etkileri

en: Subtitle encoder
tr: Alt yazı kodlayıcısı

en: Subtitle encoding
tr: Alt yazı kod çözme

en: Subtitle format
tr: Alt yazı biçimi

en: Subtitle justification
tr: Alt yazı hizalaması

en: Subtitle language
tr: Alt yazı dili

en: Subtitle languages
tr: Alt yazı dilleri

en: Subtitle position %d px
tr: Alt yazı konumu %d piksel

en: Subtitle position down
tr: Alt yazı konumu aşağıya

en: Subtitle position up
tr: Alt yazı konumu yukarıya

en: Subtitle position: no active subtitle
tr: Alt yazı konumu: Etkin bir alt yazı yok

en: Subtitle renderers using libass
tr: libass kullanan alt yazı görüntüleyiciler

en: Subtitle speed:
tr: Alt yazı hızı:

en: Subtitle sync / bookmark audio timestamp
tr: Alt yazı eşleme / Ses zaman damgası imleme

en: Subtitle sync / bookmark subtitle timestamp
tr: Alt yazı eşleme / Alt yazı zaman damgası imleme

en: Subtitle sync / reset audio & subtitle synchronization
tr: Alt yazı eşle / Ses ve alt yazı eşlemesi sıfırla

en: Subtitle sync / synchronize audio & subtitle timestamps
tr: Alt yazı eşleme / Ses ve alt yazı zaman damgası imleme

en: Subtitle text encoding
tr: Alt Yazı Metin Kodlayıcısı

en: Subtitle text scale %d%%
tr: Alt yazı metin ölçeği %d%%

en: Subtitle track
tr: Alt yazı kaydı

en: Subtitle track ID
tr: Alt yazı kaydı kodu

en: Subtitle track synchronization:
tr: Alt yazı kaydı eşlemesi:

en: Subtitle track: %s
tr: Alt yazı kaydı: %s

en: Subtitles
tr: Alt yazılar

en: Subtitles (advanced)
tr: Alt yazılar (gelişmiş)

en: Subtitles (images)
tr: Alt yazılar (görseller)

en: Subtitles / OSD
tr: Alt yazı / EÜG

en: Subtitles Track
tr: Alt yazı kaydı

en: Subtitles text scaling factor
tr: Alt yazı metin ölçekleme çarpanı

en: Subtitles/Video
tr: Alt yazı/görüntü

en: Sundanese
tr: Sundaca

en: Super Resolution
tr: Süper çözünürlük

en: Support for VDR recordings (http://www.tvdr.de/).
tr: VDR kayıtları desteği (http://www.tvdr.de/).

en: Surround
tr: Çevresel ses

en: Surround 4.0
tr: Çevresel ses 4.0

en: Surround 4.1
tr: Çevresel ses 4.1

en: Surround 5.0
tr: Çevresel ses 5.0

en: Surround 5.1
tr: Çevresel ses 5.1

en: Surround 7.1
tr: Çevresel ses 7.1

en: Surround delay (ms)
tr: Çevresel ses gecikmesi (ms)

en: Surround delay, in ms. Usual values are from 5 to 40 ms.
tr: Milisaniye olarak, çevresel ses gecikmesi. Genellikle 5-40 ms arası değerler kullanılır.

en: Surround effect level (from 0 to 100, default value is 0).
tr: Çevresel ses etkisi düzeyi (0-100 arasında, varsayılan değer 0).

en: Surround level
tr: Çevresel ses düzeyi

en: Swahili
tr: Swahilice

en: Swati
tr: Swati dili

en: Swedish
tr: İsveççe

en: Sweep Depth
tr: Tarama derinliği

en: Sweep Rate
tr: Süpürme hızı

en: Switch to full preferences view
tr: Gelişmiş ayarlar görüntülenir

en: Switch to simple preferences view
tr: Basit ayarlar görüntülenir

en: Swscale
tr: Ölçekleme

en: Symbol rate (bauds)
tr: Simge hızı (baud)

en: Symphonic Rock
tr: Senfonik rock

en: Symphony
tr: Senfoni

en: Sync on Intra Frame
tr: Ara kare eşlemesi

en: Synchronization
tr: Eşleme

en: Synchronize left and right
tr: Sol ve sağ eşit olsun

en: Synchronize stored items
tr: Kaydedilmiş ögeleri eşitle

en: Synchronize top and bottom
tr: Üst ve alt eşit olsun

en: Synchronizes stored items via iCloud Keychain if enabled in the user domain.
tr: Kullanıcının etki alanında kullanılıyorsa, kaydedilmiş ögeleri iCloud Keychain ile eşitler.

en: Synchronous writing
tr: Eşzamanlı yazma kullanılsın

en: Synthesis gain
tr: Sentezleme kazancı

en: System Sound Output Device
tr: Sistem ses çıkış aygıtı

en: System V shared memory segment ID of the frame buffer (this is ignored if --shm-file is specified).
tr: Kare ara belleğinin, System V paylaşılmış parça kodu (--shm-file belirtilmiş ise yok sayılır).

en: System codeset
tr: Sistem karakter kümesi

en: System default
tr: Sistem varsayılanı

en: System log (syslog)
tr: Sistem günlüğü (syslog)

en: System logger (syslog)
tr: Sistem günlükleyici (syslog)

en: System logging facility.
tr: Sistem günlükleme olanağı.

en: System's default
tr: Sistem varsayılanı

en: SystemD journal logger
tr: SystemD bülten günlükleyici

en: Systray icon
tr: Sistem tepsisi simgesi

en: T&itle
tr: Başlı&k

en: T.140 text encoder
tr: T.140 metin kodlayıcısı

en: TCP command input
tr: TCP komut girişi

en: TCP connection timeout
tr: TCP bağlantısının zaman aşımı

en: TCP input
tr: TCP girişi

en: TCP/UDP timeout (ms)
tr: TCP/UDP zaman aşımı (ms)

en: TLS cipher priorities
tr: TLS şifreleyici öncelikleri

en: TLS server support for OS X
tr: OS X için TLS desteği

en: TLS support for OS X and iOS
tr: OS X ve iOS için TLS desteği

en: TS ID
tr: Aktarılan akış kodu

en: TS muxer (libdvbpsi)
tr: Aktarılan akış çoklayıcısı (libdvbpsi)

en: TTA demuxer
tr: TTA tekleyicisi

en: TTML decoder
tr: TTML kod çözücüsü

en: TTML demuxer
tr: TTML tekleyicisi

en: TTML subtitles decoder
tr: TTML alt yazı kod çözücüsü

en: TV - digital
tr: TV - sayısal

en: TV channels are grouped by transponder (a.k.a. multiplex) on a given frequency. This is required to tune the receiver.
tr: TV kanalları, verilen bir frekansta, yayınlandığı transponder ile gruplanır (ya da çoklanır). Alıcıyı ayarlamak için bu gereklidir.

en: TV-range is usually used colorrange, defining this to true will enable libx264 to use full colorrange on encoding
tr: TV-range genellikle renk alanı kullanır. Açıldığında, kodlama sırasında libx264 tarafından tam renk alanı kullanılır.

en: TY Stream audio/video demux
tr: TY akışı ses/görüntü tekleyicisi

en: Tab
tr: Sekme

en: Tagalog
tr: Tagalogca

en: Tahitian
tr: Tahitice

en: Tajik
tr: Tacikce

en: Take &Snapshot
tr: &Fotoğraf çek

en: Take a snapshot
tr: Fotoğraf çeker

en: Take video snapshot
tr: Görüntüden fotoğraf çekme

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
tr: Bir görüntüyü yakalar ve diske kaydeder.

en: Tamil
tr: Tamilce

en: Target Usage
tr: Hedef kullanımı

en: Target bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
tr: kb/s olarak, sabit bit hızı kipinde kodlama yapılırken hedef bit hızı

en: Target bitrate of the transcoded audio stream.
tr: Dönüştürülen ses akışının hedeflenen bit hızı.

en: Target bitrate of the transcoded video stream.
tr: Dönüştürülen görüntü akışının hedeflenen bit hızı.

en: Target output frame rate for the video stream.
tr: Görüntü akışının hedeflenen çıkış kare hızı.

en: Tatar
tr: Tatarca

en: Teal
tr: Deniz mavisi

en: Techno
tr: Tekno

en: Techno-Industrial
tr: Tekno endüstriyel

en: Teletext Activation
tr: Teletext açma

en: Teletext alignment
tr: Teletext hizalaması

en: Teletext configuration
tr: Teletext yapılandırması

en: Teletext language
tr: Teletext dili

en: Teletext page
tr: Teletext sayfası

en: Teletext subtitles
tr: Teletext alt yazıları

en: Teletext subtitles decoder
tr: Teletext alt yazı kod çözücüsü

en: Teletext subtitles: hearing impaired
tr: Teletext alt yazıları: İşitme engelli

en: Teletext text subtitles
tr: Teletext Metin alt yazıları

en: Teletext transparency
tr: Teletext saydamlığı

en: Teletext: additional information
tr: Teletext: Ek bilgiler

en: Teletext: program schedule
tr: Teletext: Yayın akışı çizelgesi

en: Tell VLC that it is being launched due to a file association in the OS
tr: Açıldığında, işletim sisteminde VLC ile ilişkilendirilmiş dosya türleri VLC ile açılır.

en: Tell lirc to read this configuration file. By default it searches in the users home directory.
tr: lirc bu yapılandırma dosyasını okur. Varsayılan olarak dosya kullanıcının başlangıç klasöründe aranır.

en: Telugu
tr: Teluguca

en: Temporal
tr: Geçici

en: Temporal chroma strength
tr: Geçici renk doygunluğu gücü

en: Temporal chroma strength (0-254)
tr: Geçici renk doygunluğu gücü (0-254)

en: Temporal luma strength
tr: Geçici luma gücü

en: Temporal luma strength (0-254)
tr: Geçici luma gücü (0-254)

en: Temporal-spatial
tr: Geçici uzamsal

en: Terrestrial reception parameters
tr: Karasal alma ayarları

en: Test
tr: Sına

en: Text
tr: Metin

en: Text Color
tr: Metin rengi

en: Text Size
tr: Metin boyutu

en: Text default color
tr: Varsayılan metin rengi

en: Text direction
tr: Metin doğrultusu

en: Text file
tr: Metin dosyası

en: Text identifier for the callback functions
tr: Geri çağırma işlevlerinin metin belirteci

en: Text opacity
tr: Metin matlığı

en: Text position
tr: Metin konumu

en: Text renderer
tr: Metin görüntüleyici

en: Text rendering module
tr: Metin gösterim modülü

en: Text subtitle decoder
tr: Metin alt yazı kod çözücüsü

en: Text subtitle parser
tr: Metin alt yazı işleyicisi

en: Texts/Logs (*.log *.txt);; All (*.*)
tr: Metinler/günlükler (*.log *.txt);; Tümü (*.*)

en: Textual audio descriptions
tr: Metin sesi açıklamaları

en: Texture size
tr: Tarama boyutu

en: Thai
tr: Tayca

en: Thai (TIS 620-2533/ISO 8859-11)
tr: Tay (TIS 620-2533/ISO 8859-11)

en: Thai (Windows-874)
tr: Tay (Windows-874)

en: Thanks
tr: Teşekkürler

en: The HTTP server will listen on this TCP port. The standard HTTP port number is 80. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
tr: HTTP sunucusunun dinleyeceği TCP bağlantı noktası. HTTP için 80 standart bağlantı noktasıdır. 1025 altındaki bağlantı noktaları genellikle işletim sisteminin kullanımına ayrılmıştır.

en: The HTTPS server will listen on this TCP port. The standard HTTPS port number is 443. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
tr: HTTPS sunucusunun dinleyeceği TCP kapısı. HTTPS için 443 standart bağlantı noktasıdır. 1025 altındaki bağlantı noktaları genellikle işletim sisteminin kullanımına ayrılmıştır.

en: The IP address of the network master clock to use for clock synchronization.
tr: Saat eşlemesi için kullanılacak temel ağ saati sunucusunun IP adresi.

en: The RTSP server will listen on this TCP port. The standard RTSP port number is 554. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
tr: RTSP sunucusunun dinleyeceği TCP kapısı. RTSP için 554 standart bağlantı noktasıdır. 1025 altındaki bağlantı noktaları genellikle işletim sisteminin kullanımına ayrılmıştır.

en: The SAP module normally chooses itself the right addresses to listen to. However, you can specify a specific address.
tr: SAP modülü normalde dinlenecek doğru adresi kendiliğinden seçer. Bununla birlikte istediğiniz bir adresi de yazabilirsiniz.

en: The URL set for an alternative scrobbler engine
tr: Farklı bir Scrobbler motoru kullanmak için İnternet adresini buraya yazın.

en: The YUV4MPEG2 header is compatible with mplayer yuv video output and requires YV12/I420 fourcc.
tr: YUV4MPEG2 üst bilgisi, mplayer yuv görüntü çıkışı ile uyumludur ve YV12/I420 fourcc gereksinir.

en: The audio device "%s" could not be used:
    %s.
tr: "%s" ses aygıtı kullanılamıyor:
    %s.

en: The capture device "%s" does not support the required parameters.
tr: "%s" yakalama aygıtı gerekli parametreleri desteklemiyor.

en: The code rate for Forward Error Correction can be specified.
tr: İleriye hata düzeltme kod hızı belirtilebilir.

en: The color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
tr: Görüntü üzerinde eklenecek metnin rengi. Bu değer onaltılık düzende olmalıdır (HTML renkleri gibi). Karakterler ikişer ikişer, kırmızı, yeşil ve mavi rengi tanımlar. #000000: Siyah, #FF0000: Kırmızı, #00FF00: Yeşil, #FFFF00: Sarı (kırmızı + yeşil), #FFFFFF: Beyaz

en: The computer (%s) you are trying to connect to requires authentication.
    Please provide a username (ideally a domain name using the format DOMAIN;username) and a password.
tr: Bağlanmaya çalıştığınız bilgisayar (%s) için kimlik doğrulaması gerekiyor.
    Lütfen bir kullanıcı adı (ideal olarak etki alanı ile ETKİALANI;KullanıcıAdı biçiminde) ve parola yazın.

en: The cryptographic signature for the downloaded file "%s" was invalid and could not be used to securely verify it. Thus, the file was deleted.
tr: İndirilen "%s" dosyası için şifreleme imzası geçersiz olduğundan güvenli şekilde doğrulanama için kullanılamadı. Bu nedenle dosya silindi.

en: The current playing item will be streamed. If there is no currently playing item, the first selected item from the <i>Library</i> will be the subject of the stream.
tr: Geçerli olarak oynatılan öge akışa verilir. Geçerli olarak oynatılan bir öge yoksa, <i>Kitaplık</i> içinde ilk seçilmiş öge akışa verilir.

en: The decoder can partially decode or skip frame(s) when there is not enough time. It's useful with low CPU power but it can produce distorted pictures.
tr: Kod çözücü, yeterli zaman olmadığında kodu tam çözemeyebilir ya da kareleri atlayabilir. İşlemci gücü yetersiz olduğunda kullanılabilir, ancak görüntünün bozulmasına yol açabilir.

en: The degree of blurring from 1 to 127.
tr: 1 ile 127 arasında bulanıklaştırma derecesi.

en: The delay which is introduced by the physical algorithm may sometimes be disturbing for the synchronization between lips-movement and speech. In case, turn this on to compensate.
tr: Fiziksel algoritma tarafından oluşturulan gecikme bazen dudak hareketleri ile konuşma arasında uyumsuzluğa yol açarak rahatsız edici olabilir. Bu sorunu dengelemek için bu özelliği açın.

en: The demuxer will advance timestamps if the input can't keep up with the rate.
tr: Giriş, hıza ayak uyduramazsa, tekleyici zamanda ileri atlar.

en: The desktop mode allows you to display the video on the desktop.
tr: Masaüstü kipi görüntünün masaüstünde oynatılmasını sağlar.

en: The device node where VBI data can be read (for closed captions).
tr: VBI verilerinin okunacağı aygıt düğümü (gömülü alt yazılar için).

en: The device you selected cannot be used, because its type is not supported.
tr: Seçtiğiniz aygıt türü desteklemediğinden kullanılamıyor.

en: The digital signal can be modulated according with different constellations (depending on the delivery system). If the demodulator cannot detect the constellation automatically, it needs to be configured manually.
tr: Sayısal sinyal farklı takım yıldızlara göre modüle edilebilir (aktarım sistemine bağlı olarak). Demodülator doğru takım yıldızı otomatik olarak algılayamaz ise, kullanıcı tarafından el ile yapılandırılması gerekir.

en: The downconverter (LNB) will subtract the local oscillator frequency from the satellite transmission frequency. The intermediate frequency (IF) on the RF cable is the result.
tr: LNB, yerel salıngaç frekansını uydu aktarım frekansından çıkarır. Sonuç olarak, RF kabloları üzerinden iletilecek orta frekans (IF) elde edilir.

en: The encoder can make on-the-fly quality tradeoffs if your CPU can't keep up with the encoding rate. It will disable trellis quantization, then the rate distortion of motion vectors (hq), and raise the noise reduction threshold to ease the encoder's task.
tr: İşlemciniz kodlama hızına ayak uyduramıyorsa, kodlayıcı çalışma sırasında kalite değişiklikleri yapabilir. Trellis kuantalamayı ve hareket vektörlerinin oran bozulmasını kapatır, gürültü azaltma eşiğini düşürerek kodlayıcının görevini hafifletir.

en: The even CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
tr: İkinci CSA şifreleme anahtarı. 16 karakterlik bir dizge olmalıdır (8 onaltılık bayt).

en: The height of the effects video window, in pixels.
tr: Piksel olarak, etki görüntü penceresinin boyu.

en: The height of the mesh, in pixels.
tr: Piksel olarak, ağın boyu.

en: The height of the video window, in pixels.
tr: Piksel olarak, görüntü penceresinin boyu.

en: The height of the visualization window, in pixels.
tr: Piksel olarak, görselleştirme penceresinin boyu.

en: The image blended onto the base image
tr: Temel görsel üzerine harmanlanacak görseli seçin.

en: The image which will be used to blend onto
tr: Üzerine harmanlanacak görseli seçin.

en: The maximum number of filters (%u) was reached.
tr: En çok süzgeç sayısına (%u) ulaşıldı.

en: The media library is automatically saved and reloaded each time you start VLC.
tr: Açıldığında, ortam kitaplığı otomatik olarak kaydedilir ve VLC uygulaması her başlatıldığında yeniden yüklenir.

en: The mouse wheel horizontal (left/right) axis can control volume, position or be ignored.
tr: Fare tekerleği yatay (sola/sağa) ekseni ses ve konumu denetleyebilir ya da yok sayılabilir.

en: The mouse wheel vertical (up/down) axis can control volume, position or be ignored.
tr: Fare tekerleği dikey (aşağı/yukarı) ekseni ses ve konumu denetleyebilir ya da yok sayılabilir.

en: The new version was successfully downloaded. Do you want to close VLC and install it now?
tr: Yeni sürüm indirildi. VLC uygulamasını kapatarak yeni sürümün kurulumunu başlatmak ister misiniz?

en: The number of the first segment generated
tr: Oluşturulacak ilk parça sayısı

en: The number of time the blend will be performed
tr: Harmanlama işleminin kaç kez uygulanacağını belirler.

en: The opacity (inverse of transparency) of the text that will be rendered on the video. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
tr: Görüntü üzerine eklenecek metnin matlığı (saydamlığın tersi). 0 (tamamen saydam) ile 255 (tamamen mat) arasındadır.

en: The option allows you to enable or disable the high-quality float32 audio output mode (which is not well supported by some soundcards).
tr: Açıldığında, bazı ses kartları tarafından desteklenmeyen, yüksek kaliteli float32 ses çıkış kipi kullanılır.

en: The output file already exists. If recording continues, the file will be overridden and its content will be lost.
tr: Çıkış dosyası zaten var. Kayıt sürerse, var olan dosyanın üzerine yazılacağından içeriği kaybolacak.

en: The parameter alpha for the Kaiser window. Increasing alpha increases the main-lobe width and decreases the side-lobe amplitude.
tr: Kaiser penceresinin alpha parametresi. Bu değer artırıldığında ana parça genişliği artar ve yan parçaların genliği azalır.

en: The password of your last.fm account
tr: Last.fm hesabınızın parolası

en: The playlist can use a tree to categorize some items, like the contents of a directory.
tr: Oynatma listesi bazı ögeleri bir klasörün içeriği gibi ağaç şeklinde kategorize edecek biçimde kullanılabilir.

en: The polyphony defines how many voices can be played at a time. Larger values require more processing power.
tr: Polifoni, aynı anda çalınabilecek ses sayısını belirler. Büyük değerler için daha fazla işlemci gücü gerekir.

en: The port used to talk to the Chromecast.
tr: Chromecast ile iletişim kurulacak bağlantı noktası.

en: The rate control method to use when encoding. Can be one of 'cbr', 'vbr', 'qp', 'avbr'. 'qp' mode isn't supported for mpeg2.
tr: Kodlanırken kullanılacak hız kontrol yöntemi. 'cbr', 'vbr', 'qp'. 'avbr' seçeneklerinden biri olabilir. mpeg2 için 'qp' kipi desteklenmez.

en: The requested RTSP session could not be established.
tr: İstenen RTSP oturumu açılamadı.

en: The selected audio output device is exclusively in use by another program.
tr: Seçili ses aygıtı öncelikli olarak başka bir program tarafından kullanılıyor.

en: The selected digital tuner does not support the specified parameters.
    Please check the preferences.
tr: Seçili sayısal alıcı belirtilen parametreleri desteklemiyor.
    Lütfen ayarları denetleyin.

en: The size of the texture, in pixels.
tr: Piksel olarak, tarama boyutu.

en: The specified pixel resolution is forced (if both width and height are strictly positive).
tr: Bağlı kalınacak piksel çözünürlüğü (hem en hem boy artı olarak yazılmışsa)

en: The step size of the volume is adjustable using this option.
tr: Bu seçenekten ses düzeyi adımı ayarlanabilir.

en: The stream will be created using default settings, for more advanced configuration, or to modify the default settings, select the button to the right: <i>Manage Streams</i>
tr: Akış, varsayılan değerler kullanılarak oluşturulacak. Daha gelişmiş bir yapılandırma kullanmak ya da varsayılan değerleri değiştirmek için sağdaki <i>Akış yönetimi</i> düğmesine tıklayın.

en: The stream will run this duration (in seconds).
tr: Saniye olarak, akışın ne kadar süreyle oynatılacağı.

en: The stream will start at this position (in seconds).
tr: Saniye olarak, akışın başlayacağı konum.

en: The stream will stop at this position (in seconds).
tr: Saniye olarak, akışın duracağı konum.

en: The symbol rate must be specified manually for some systems, notably DVB-C, DVB-S and DVB-S2.
tr: Bazı sistemlerde, özellikle DVB-C, DVB-S ve DVB-S2 için simge hızı kullanıcı tarafından seçilmelidir.

en: The target usage allow to choose between different trade-offs between quality and speed. Allowed values are: 'speed', 'balanced' and 'quality'.
tr: Kalite ile hız arasında seçim yapılmasını sağlar. Kabul edilen değerler : 'hızlı', 'dengeli' ve 'kaliteli' şeklindedir.

en: The transparency of the OSD VNC can be changed by giving a value between 0 and 255. A lower value specifies more transparency a higher means less transparency. The default is being not transparent (value 255) the minimum is fully transparent (value 0).
tr: VNC EÜG için saydamlık değeri 0 (tamamen saydam) ile 255 (tamamen mat) arasında seçilebilir. Düşük değer daha saydam yüksek değer daha mat görünür.

en: The type of FFT window to use for spectrum-based visualizations.
tr: Spektrum temelli görselleştirmelerde kullanılacak FFT penceresinin türü.

en: The username of your last.fm account
tr: Last.fm hesabınızın kullanıcı adı

en: The volume can be recorded and automatically restored next time VLC is used.
tr: Ses düzeyi kaydedilir ve VLC daha sonra başlatıldığında bu düzey kullanılır.

en: The wallpaper mode allows you to display the video as the desktop background.
tr: Açıldığında, görüntü masaüstü arka planında oynatılır.

en: The width of the effects video window, in pixels.
tr: Piksel olarak, etki görüntü penceresinin eni.

en: The width of the mesh, in pixels.
tr: Piksel olarak, ağın eni.

en: The width of the video window, in pixels.
tr: Piksel olarak, görüntü penceresinin eni.

en: The width of the visualization window, in pixels.
tr: Piksel olarak, görselleştirme penceresinin eni.

en: Theora video decoder
tr: Theora görüntü kod çözücüsü

en: Theora video encoder
tr: Theora görüntü kodlayıcısı

en: Theora video packetizer
tr: Theora görüntü paketleyicisi

en: There is no suitable stream-output access module for "%s/%s://%s".
tr: "%s/%s://%s" için uygun bir akış çıkış erişim modülü bulunamadı.

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
tr: Buradan VLC tarafından kullanılan arayüzleri yapılandırabilirsiniz. Temel ve ek arayüz modüllerini seçip, ilgili ayarları yapabilirsiniz.

en: These options allow you to modify the behavior of the audio subsystem, and to add audio filters which can be used for post processing or visual effects (spectrum analyzer, etc.). Enable these filters here, and configure them in the "audio filters" modules section.
tr: Bu ayarlar ses alt sisteminin davranışını değiştirmenizi sağlar. Böylece art işleme ya da görsel etkiler (spektrum inceleyici, vb) için kullanabileceğiniz ses süzgeçleri ekleyebilirsiniz. Süzgeçleri buradan açtıktan sonra modüller bölümündeki "ses süzgeçleri" başlığından yapılandırabilirsiniz.

en: These options allow you to modify the behavior of the input subsystem, such as the DVD or VCD device, the network interface settings or the subtitle channel.
tr: Buradan, giriş alt sisteminin davranışını belirleyen, DVD ya da VCD aygıtı, ağ arayüzü ya da alt yazı kanalı gibi ayarlar yapılabilir.

en: These options allow you to modify the behavior of the subpictures subsystem. You can for example enable subpictures sources (logo, etc.). Enable these filters here and configure them in the "subsources filters" modules section. You can also set many miscellaneous subpictures options.
tr: Alt görsel alt sisteminin davranışı buradan ayarlanır. Örneğin bazı alt görsel kaynakları (logo, vb) kullanılabilir. Süzgeçler buradan açıldıktan sonra, modüller bölümündeki "alt görsel süzgeçleri" başlığından yapılandırılabilir. Ayarlanacak pek çok alt görsel seçeneği bulunur.

en: These options allow you to modify the behavior of the video output subsystem. You can for example enable video filters (deinterlacing, image adjusting, etc.). Enable these filters here and configure them in the "video filters" modules section. You can also set many miscellaneous video options.
tr: Bu seçenekler ile görüntü çıkışı alt sisteminin davranışını değiştirilebilir. Örneğin görüntü süzgeçleri açılabilir (taramasızlık, görüntü ayarlama vb). Buradan açılan süzgeçler, modüller bölümündeki "görüntü süzgeçleri" başlığından ayarlanabilir. Ayrıca yapılandırılabilecek pek çok görüntü seçeneği de bulunur.

en: These options allow you to select default modules. Leave these alone unless you really know what you are doing.
tr: Bu seçenekler kullanılarak varsayılan modüller seçilebilir. Ne yaptığınızı gerçekten bilmiyorsanız bunları değiştirmeyin.

en: These options allow you to set default global options for the stream output subsystem.
tr: Akış çıkış alt sisteminin varsayılan genel ayarları buradan yapılabilir.

en: These options define the behavior of the playlist. Some of them can be overridden in the playlist dialog box.
tr: Bu ayarlar, oynatma listesinin davranışını ayarlar. Bu ayarların bazıları oynatma listesi penceresinden değiştirilebilir.

en: These settings are the global VLC key bindings, known as "hotkeys".
tr: Bu seçenekler "kısayol" olarak bilinen genel VLC tuş tanımlarıdır.

en: Thick
tr: Kalın

en: Thin
tr: İnce

en: This Blu-ray Disc needs a library for AACS decoding, and your system does not have it.
tr: Blu-Ray disklerinde AACS kodlarının çözülmesi için gerek duyulan bir kitaplık sisteminizde yüklü değil.

en: This Blu-ray Disc needs a library for BD+ decoding, and your system does not have it.
tr: Blu-Ray disklerinde BD+ kodlarının çözülmesi için gerek duyulan bir kitaplık sisteminizde yüklü değil.

en: This Blu-ray disc requires Java for menus support.%s
    The disc will be played without menus.
tr: Bu Blu-ray diskinin menülerini kullanabilmek için Java gerekli.%s
    Disk menüler olmadan oynatılıyor.

en: This Stream name will be sent to the receiver using the rist RTCP channel
tr: Bu akış adı, alıcıya RIST RTCP kanalı kullanılarak gönderilir.

en: This X.509 certicate file (PEM format) is used for server-side TLS. On OS X, the string is used as a label to search the certificate in the keychain.
tr: Bu X.509 sertifika dosyası (PEM biçiminde) sunucu tarafındaki TLS için kullanılır. Bu dizge, OS X üzerinde anahtar zinciri içinde sertifikayı aramak için etiket olarak kullanılır.

en: This addon has been installed manually. VLC can't manage it by itself.
tr: Bu eklenti el ile kurulmuş. VLC tarafından yönetilemiyor.

en: This adds audio post processing filters, to modify the sound rendering.
tr: Bu seçenek ile, duyulan ses üzerinde oynanabilecek art işleme süzgeçleri eklenebilir.

en: This adds post-processing filters to enhance the picture quality, for instance deinterlacing, or distort the video.
tr: Buradan, taramasızlık ya da bozma gibi görüntü kalitesini iyileştiren ve değiştiren çeşitli art işleme süzgeçleri açılabilir.

en: This adds so-called "subpicture filters". These filter subpictures created by subtitle decoders or other subpictures sources.
tr: Buradaki "alt görsel süzgeçleri" kullanılarak, görüntünün üzerine, alt yazı çözücüler ya da diğer alt görsel kaynaklarından gelen görsel ya da yazılar eklenebilir.

en: This adds so-called "subpicture sources". These filters overlay some images or text over the video (like a logo, arbitrary text, ...).
tr: Buradan "alt görsel kaynakları" eklenir. Bu süzgeçler kullanılarak görüntünün üzerine başka görsel ya da yazılar giydirilebilir (logo, isteğe bağlı özel yazılar gibi).

en: This adds video splitters like clone or wall
tr: Buradan kopya görüntü ya da duvar görüntüsü gibi ayırıcılar eklenebilir.

en: This adds visualization modules (spectrum analyzer, etc.).
tr: Bu seçenek ile, görselleştirme etkileri modülleri eklenebilir (spektrum çözümleyici gibi).

en: This allow you to configure the initial caching amount for stream output muxer. This value should be set in milliseconds.
tr: Milisaniye olarak, akış çıkış çoklayıcısının başlangıç ön bellekleme değeri buradan yapılandırılabilir.

en: This allows hardware decoding when available.
tr: Açıldığında, olabiliyorsa donanımsal kod çözme kullanılır.

en: This allows playing audio at lower or higher speed without affecting the audio pitch
tr: Bu seçenek, ses perdesini etkilemeden, sesin daha yavaş ya da hızlı oynatılmasını sağlar

en: This allows proper handling of HDTV-1080 video format even if broken encoder incorrectly sets height to 1088 lines. You should only disable this option if your video has a non-standard format requiring all 1088 lines.
tr: Bu seçenek, HDTV-1080 görüntü biçiminin, sorunlu bir kod çözücü tarafından hatalı şekilde 1088 satır sanılması sorununu çözer. Bu seçenek yalnızca, görüntü biçimi standart olmayan 1088 satırdan oluşuyorsa kapatılmalıdır.

en: This allows you to add overlays (also known as "subpictures") on the transcoded video stream. The subpictures produced by the filters will be overlayed directly onto the video. You can specify a colon-separated list of subpicture modules.
tr: Bu seçenek dönüştürülen görüntü akışına giydirme "alt görüntüler" olarak da bilinir) yapılmasını sağlar. Süzgeçler tarafından üretilen alt görseller doğrudan görüntü üzerine giydirilir. Kullanacağınız altgörsel modüllerinin listesini virgül (,) ile ayırarak yazın

en: This allows you to change the default target level (89 dB) for stream with replay gain information
tr: Bu seçenek, akışın varsayılan hedef düzeyinin (89 dB), yeniden oynatma kazancı değeri ile değiştirilebilmesini sağlar

en: This allows you to define playlist bookmarks.
tr: Bu özellik oynatma listesi yer imleri tanımlanmasını sağlar.

en: This allows you to force an access module. You can use it if the correct access is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
tr: Bu seçenek belirli bir erişim modülünün kullanılmasını sağlar. Doğru modül otomatik olarak algılanamıyorsa bu seçeneği kullanabilirsiniz. Ne yaptığınızı gerçekten bilmeden bu değeri genel bir ayar olarak kullanmayın.

en: This allows you to give a URL with more details about the stream (often the website of the streaming organization), that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
tr: Buraya, SDP (oturum belirteci) içinde duyurulan ve akış hakkında ayrıntılı bilgi içeren bir İnternet adresi yazabilirsiniz (yayıncı kurumun site adresi gibi).

en: This allows you to give a contact mail address for the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
tr: Buraya, SDP (oturum belirteci) içinde duyurulacak, akışla ilgili iletişim e-posta adresini yazabilirsiniz.

en: This allows you to give a short description with details about the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
tr: Buraya, SDP (oturum belirteci) içinde duyurulacak, akış hakkındaki ayrıntıları içeren kısa bir açıklama yazabilirsiniz.

en: This allows you to keep an unique stream output instance across multiple playlist item (automatically insert the gather stream output if not specified)
tr: Açıldığında, birden çok oynatma listesi ögesine eşsiz bir akış çıkışı atanır. Belirtilmezse otomatik olarak toplu akış çıkışı eklenir.

en: This allows you to play from several inputs at the same time. This feature is experimental, not all formats are supported. Use a '#' separated list of inputs.
tr: Bu seçenek, birden çok girişin aynı anda oynatılmasını sağlar. Bu özellik henüz deneysel olduğundan tüm ortam biçimlerini desteklemeyebilir. Listedeki girişleri ayırmak için '#' simgesini kullanın.

en: This allows you to remotely synchronise clocks for server and client. The detailed settings are available in Advanced / Network Sync.
tr: Bu seçenek, sunucu ve istemci saatlerinin uzaktan eşlenmesini sağlar. Gelişmiş Ayarlar / Ağ Eşlemesi bölümünden ayarlanabilir.

en: This allows you to select a list of encoders that VLC will use in priority.
tr: VLC tarafından öncelik sırasına göre kullanılacak kodlayıcı listesi.

en: This allows you to select the order in which VLC will choose its packetizers.
tr: Bu seçenek kullanılarak, VLC uygulamasının paketleyicileri hangi sırayla seçeceği belirlenir.

en: This allows you to set the animation speed (between 1 and 10, defaults to 6).
tr: Bu seçenek kullanılarak Goom oynatma hızı 1 ile 10 arasında ayarlanabilir. Varsayılan değer 6.

en: This allows you to set the resolution of the Goom display (bigger resolution will be prettier but more CPU intensive).
tr: Bu seçenek kullanılarak Goom ekranının çözünürlüğü ayarlanabilir. Yüksek çözünürlük daha iyi görünür ancak işlemci yükünü de artırır.

en: This allows you to specify a category for the session, that will be announced if you choose to use SAP.
tr: Buradan, oturum için bir kategori belirleyebilirsiniz. SAP kullanmayı seçerseniz bu kategori yayınlanır.

en: This allows you to specify how the SDP (Session Descriptor) for this RTP session will be made available. You must use a url: http://location to access the SDP via HTTP, rtsp://location for RTSP access, and sap:// for the SDP to be announced via SAP.
tr: Bu RTP oturumu için geçerli olacak SDP değerini (oturum belirteci) burada belirtebilirsiniz. HTTP üzerinden ulaşmak için http:/yer, RTSP için rtsp://yer ve SAP üzerinden duyurulan SDP için sap:// şeklinde bir İnternet adresi kullanmalısınız.

en: This allows you to specify the base port for the RTP streaming.
tr: Buraya RTP akışının temel bağlantı noktasını yazabilirsiniz.

en: This allows you to specify the default audio port for the RTP streaming.
tr: Buraya RTP akışının varsayılan ses bağlantı noktasını yazabilirsiniz.

en: This allows you to specify the default video port for the RTP streaming.
tr: Buraya RTP akışının varsayılan görüntü bağlantı noktasını yazabilirsiniz.

en: This allows you to specify the muxer used for the streaming output. Default is to use no muxer (standard RTP stream).
tr: Buradan akış çıkışında kullanılacak çoklayıcıyı belirtebilirsiniz. Varsayılan olarak çoklayıcı kullanılmaz (standart RTP akışı).

en: This allows you to stream MPEG4 LATM audio streams (see RFC3016).
tr: Bu ayar MPEG4 LATM ses akışları sunulmasını sağlar (RFC3016'ya bakın).

en: This avoids flooding the message log with debug output from the video output synchronization mechanism.
tr: Bu seçenek, ileti günlüğünün, görüntü eşleme mekanizmasından gelen hata iletileri yüzünden sel gibi akmasını engeller.

en: This combination is already taken by "%@".
tr: Bu kombinasyon "%@" tarafından kullanılıyor.

en: This controls the maximum jitter that will be passed to the demux/decode chain. The lower the value, the more CPU cycles the algorithm will consume
tr: Bu seçenek tekleme/kod çözme zincirine aktarılacak en büyük farklılık değerini belirler. Değer düştükçe algoritma daha fazla işlemci gücü kullanır

en: This controls the strength of the darkening filter that simulates CRT TV phosphor light decay for the old field in the Phosphor framerate doubler. Default: Low.
tr: Buradan karartma süzgecinin gücü denetlenerek, fosfor kare hızı katlayıcı için CRT TV fosfor ışığının sönme benzetimi yapılır. Varsayılan: Düşük

en: This defines the address the RTSP server will listen on, along with the base path of the RTSP VOD media. Syntax is address/path. By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
tr: RTSP İstendiği Anda Görüntü ortamının temel yolunda, RTSP sunucusunun dinleyeceği adres. Varsayılan olarak sunucu her yerel IP adresini dinler. Dinlemeyi özel bir ağ arayüzü ile sınırlamak için, bir IP adresi (127.0.0.1 gibi) ya da bir sunucu adı (localhost gibi) yazın.

en: This defines the maximum input delay jitter that the synchronization algorithms should try to compensate (in milliseconds).
tr: Milisaniye olarak, eşleme algoritmalarının dengelemeye çalışacağı en büyük giriş saati farklılığı.

en: This defines the playback speed (nominal speed is 1.0).
tr: Bu değer oynatma hızını belirler (olağan değer: 1.0).

en: This delays the audio output. The delay must be given in milliseconds. This can be handy if you notice a lag between the video and the audio.
tr: Bu seçenek, ses çıkışını geciktirir. Gecikme süresi milisaniye olarak yazılmalıdır. Bu ayar kullanılarak görüntü ile ses arasındaki uyumsuzluk giderilebilir.

en: This determines how fuzzy subtitle and movie filename matching will be. Options are:
    0 = no subtitles autodetected
    1 = any subtitle file
    2 = any subtitle file containing the movie name
    3 = subtitle file matching the movie name with additional chars
    4 = subtitle file matching the movie name exactly
tr: Bu seçenek alt yazı ve görüntü dosyasının neye göre uygun sayılacağını belirler. Seçenekler:
    0: Alt yazılar otomatik olarak bulunmaz
    1: Bulunan herhangi bir alt yazı dosyası kullanılır
    2: Görüntü dosyasının adını içeren herhangi bir alt yazı dosyası kullanılır
    3: Görüntü dosyasının adını ve ek karakterleri içeren bir alt yazı dosyası kullanılır
    4: Görüntü dosyasının adıyla tümüyle aynı adlı bir alt yazı dosyası kullanılır

en: This display the resulting media, but can slow things down.
tr: Bu görünüm sonuç ortamı görüntüler ancak diğer işlemleri yavaşlatabilir.

en: This drops frames that are late (arrive to the video output after their intended display date).
tr: Açıldığında, geciken (beklendiği halde zamanında görüntü çıkışına ulaşmayan) kareler atlanır.

en: This effect gives you the feeling that you are standing in a room with a complete 7.1 speaker set when using only a headphone, providing a more realistic sound experience. It should also be more comfortable and less tiring when listening to music for long periods of time.
    It works with any source format from mono to 7.1.
tr: Bu etki size, yalnızca bir kulaklık kullanıyorken, komple 7.1 hoparlör takımı olan bir odada bulunuyormuş hissini verir. Böylece daha gerçekci bir ses deneyimi sağlar. Ayrıca uzun süre müzik dinlediğinizde daha konforlu ve daha az yorucu olur.
    Tek kanallıdan 7.1 kanala kadar her tür ses kaynağı biçiminde çalışır.

en: This effect, also known as "greenscreen" or "chroma key" blends the "blue parts" of the foreground image of the mosaic on the background (like weather forecasts). You can choose the "key" color for blending (blue by default).
tr: Bu etki aynı zamanda "yeşil ekran" ya da "renk doygunluğu anahtarı" olarak da bilinir ve öndeki görüntünün "mavi bölümlerini" arka plan üzerinde mozaik şeklinde harmanlar (hava tahmini gibi). Harmanlanacak "anahtar" rengi seçebilirsiniz. Varsayılan renk mavidir.

en: This enables VLC hotkeys from the (non-embedded) video window.
tr: Açıldığında, VLC kısayol tuşları gömülü olmayan bir görüntü penceresinde kullanılabilir.

en: This enables actual parsing of the announces by the SAP module. Otherwise, all announcements are parsed by the "live555" (RTP/RTSP) module.
tr: Açıldığında, SAP modülünden gönderilen duyurular işlenir. Yoksa tüm duyurular "live555" (TRP/RTSP) modülü tarafından işlenir.

en: This enables automatic detection of UTF-8 encoding within subtitle files.
tr: Açıldığında, alt yazı dosyasının UTF-8 kodlaması otomatik olarak algılanır.

en: This enables colorization of the messages sent to the console. Your terminal needs Linux color support for this to work.
tr: Bu seçenek konsol iletilerinin renkli olmasını sağlar. Bu özelliğin işlemesi için uçbiriminizde Linux renk desteği bulunmalıdır.

en: This enables handling of mouse clicks on the video.
tr: Açıldığında, görüntü üzerinde fare tıklama hareketleri kullanılabilir.

en: This filter enhances the stereo effect by suppressing mono (signal common to both channels) and by delaying the signal of left into right and vice versa, thereby widening the stereo effect.
tr: Bu süzgeç tek kanallı sesleri (iki kanalda ortak olan sesler) bastırarak ve sinyalleri soldan sağa ve sağdan sola geciktirerek çift kanal etkisini artırır.

en: This forces the cropping of the source video. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect.
tr: Açıldığında, kaynak görüntüsü kırpılır. 4:3, 16:9 gibi genel olarak kullanılan görüntü en boy oranlarına izin verilir.

en: This forces the monitor aspect ratio. Most monitors have square pixels (1:1). If you have a 16:9 screen, you might need to change this to 4:3 in order to keep proportions.
tr: Bu seçenek, ekranın en boy oranını belirler. Çoğu ekran kare piksellere sahiptir (1:1). 16:9 bir ekran kullanıldığında, doğru oranı korumak için bu değerin 4:3 seçilmesi gerekebilir.

en: This forces the source aspect ratio. For instance, some DVDs claim to be 16:9 while they are actually 4:3. This can also be used as a hint for VLC when a movie does not have aspect ratio information. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect, or a float value (1.25, 1.3333, etc.) expressing pixel squareness.
tr: Bu seçenek, kaynak en boy oranını belirler. Örneğin; bazı DVD'ler aslında 4:3 oranında olmalarına rağmen 16:9 olduklarını iddia ederler. Bu ayar, bir filmde en boy oranı bilgisi yoksa, VLC uygulamasının ne yapması gerektiği hakkında ipucu vermek için kullanılabilir. İzin verilen biçimler, genel olarak kullanılan görüntü en-boy oranını ifade eden x:y (4:3, 16:9 vb) ya da piksel boyutlarını ifade eden ondalık bir değerdir (1.25, 1.3333 vb).

en: This gain is applied to synthesis output. High values may cause saturation when many notes are played at a time.
tr: Sentezleme çıkışına uygulanacak kazanç. Yüksek değerler, aynı anda çok sayıda nota çalınıyorsa doyuma neden olabilir.

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
tr: VLC uygulamasının, standart görünüm ve hisse sahip varsayılan arayüzü.

en: This is VLC's skinnable interface. You can download other skins at
tr: VLC uygulamasının tema uygulanabilir arayüzü. Farklı arayüzleri şuradan indirebilirsiniz:

en: This is a coefficient that modifies the height of the bands.
tr: Bantların yüksekliğini değiştiren çarpan.

en: This is a legacy entry to let you configure access output modules
tr: Bu eski seçenek kullanılarak, erişim çıkış modülleri yapılandırılabilir

en: This is a legacy entry to let you configure mux modules
tr: Bu eski seçenek kullanılarak, çoklayıcı modülleri yapılandırılabilir

en: This is an optional feature only for the AAC-ELD profile.
tr: Bu yalnızca AAC-ELD profili için isteğe bağlı bir özelliktir

en: This is the TCP port on which this interface will listen. It defaults to 4212.
tr: Bu arayüzün dinleyeceği TCP kapısı. Varsayılan değer 4212.

en: This is the audio codec that will be used.
tr: Kullanılacak ses kodlayıcı/çözücüsü.

en: This is the audio encoder module that will be used (and its associated options).
tr: Kullanılacak ses kodlama modülü ve ilgili ayarları.

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
tr: VLC tarafından kullanılan ses çıkış yöntemi. Varsayılan ayar olarak eldeki en iyi yöntem kendiliğinden seçilir.

en: This is the certificate presented by %s:
    %s
    
    If in doubt, abort now.
tr: %s tarafından sunulan sertifika:
    %s
    
    Şüpheniz varsa işlemden vazgeçin.

en: This is the default Audio CD device to use.
tr: Varsayılan olarak kullanılacak ses CD aygıtı.

en: This is the default Audio CD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
tr: Yerel istatistikler derlensin olarak kullanılacak ses CD sürücüsü ya da dosya. Sürücü adından sonra iki nokta üst üste eklemeyi unutmayın (örneğin D:)

en: This is the default DVD device to use.
tr: Varsayılan olarak kullanılacak DVD aygıtı.

en: This is the default DVD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
tr: Varsayılan olarak kullanılacak DVD sürücüsü ya da dosya. Sürücü adından sonra iki nokta üstüste eklemeyi unutmayın (örneğin D:)

en: This is the default VCD device to use.
tr: Varsayılan olarak kullanılacak VCD aygıtı.

en: This is the default VCD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
tr: Varsayılan olarak kullanılacak VCD sürücüsü ya da dosya. Sürücü adından sonra iki nokta üstüste eklemeyi unutmayın (D: gibi)

en: This is the default muxer method that will be used.
tr: Kullanılacak varsayılan çoklayıcı yöntemi.

en: This is the default output URI.
tr: Varsayılan çıkış adresi.

en: This is the default output access method that will be used.
tr: Kullanılacak varsayılan çıkış erişim yöntemi.

en: This is the default size of the fonts that will be rendered on the video. If set to something different than 0 this option will override the relative font size.
tr: Piksel olarak, görüntü üzerine eklenecek metnin varsayılan boyutu. 0 dışında bir değer seçtiğinizde, bağıl yazı türü boyutunun yerine geçer.

en: This is the desired frame rate when playing MJPEG from a file. Use 0 (this is the default value) for a live stream (from a camera).
tr: Dosyadan MJPEG akışı oynatıldığında istenen kare hızı. Canlı akış için (kameradan) 0 değerini (varsayılan) kullanın.

en: This is the desired frame rate when playing raw video streams. In the form 30000/1001 or 29.97
tr: Ham görüntü akışları için istenen kare hızı. 30000/1001 ya da 29.97 biçiminde yazılır.

en: This is the frame rate used as a fallback when playing MPEG video elementary streams.
tr: MPEG temel akışları oynatılırken sorun çıktığında düşülecek kare hızı.

en: This is the gain used for stream without replay gain information
tr: Yeniden oynatma kazancı değeri olmadığında kullanılacak kazanç değeri

en: This is the hop limit (also known as "Time-To-Live" or TTL) of the multicast packets sent by the stream output (-1 = use operating system built-in default).
tr: Akış çıkışınca gönderilen multicast yayın paketlerinin sıçrama (hop, "Time to Live", TTL) sınırı (-1: İşletim sisteminin varsayılan değeri).

en: This is the host on which the interface will listen. It defaults to all network interfaces (0.0.0.0). If you want this interface to be available only on the local machine, enter "127.0.0.1".
tr: Arayüzün dinleyeceği sunucu adresi. Varsayılan olarak tüm ağ arayüzleri dinlenir (0.0.0.0). Bu arayüzün yalnızca yerel bilgisayarda kullanılmasını istiyorsanız "127.0.0.1" yazın.

en: This is the language of the audio stream.
tr: Ses akışının dili.

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
tr: VLC tarafından kullanılan temel arayüz. Varsayılan olarak, kullanılabilecek en iyi modül kendiliğinden seçilir.

en: This is the maximum application-layer packet size that can be transmitted over the network (in bytes).
tr: Bayt olarak, ağ üzerinden aktarılabilecek en büyük uygulama katmanı paketinin boyutu.

en: This is the maximum size in bytes of the temporary files that will be used to store the timeshifted streams.
tr: Bayt olarak, zaman kaydırma akışlarının saklandığı geçici dosyaların en fazla büyüklüğü.

en: This is the muxer that will be used for audio.
tr: Ses için kullanılacak varsayılan çoklayıcı yöntemi.

en: This is the muxer that will be used for video.
tr: Görüntü için kullanılacak varsayılan çoklayıcı yöntemi.

en: This is the name of the session that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
tr: SDP (Session Descriptor, oturum belirteci) için duyurulacak oturum adı.

en: This is the number of audio buffers on which the power measurement is made. A higher number of buffers will increase the response time of the filter to a spike but will make it less sensitive to short variations.
tr: Güç ölçümlerinin yapılacağı ses ara belleği sayısı. Ara bellek sayısını artırdıkça süzgecin yanıt zamanı gecikir ve anlık değişimlere karşı duyarlılık azalır.

en: This is the output URI that will be used for audio.
tr: Ses için kullanılacak çıkış adresi.

en: This is the output URI that will be used for video.
tr: Görüntü için kullanılacak çıkış adresi.

en: This is the output URL that will be used.
tr: Kullanılacak çıkış adresi.

en: This is the output access method that will be used for audio.
tr: Ses için kullanılacak varsayılan çıkış erişim yöntemi.

en: This is the output access method that will be used for video.
tr: Görüntü için kullanılacak varsayılan çıkış erişim yöntemi.

en: This is the relative default size of the fonts that will be rendered on the video. If absolute font size is set, relative size will be overridden.
tr: Görüntü üzerine eklenecek metnin varsayılan bağıl boyutu. Kesin bir yazı büyüklüğü belirtirseniz, yaklaşık büyüklük değerinin yerine geçer.

en: This is the subtitle codec that will be used.
tr: Kullanılacak alt yazı kodlayıcı/çözücüsü.

en: This is the subtitle encoder module that will be used (and its associated options).
tr: Kullanılacak alt yazı kodlama modülü ve ilgili ayarları.

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
tr: VLC tarafından kullanılacak görüntü çıkışı yöntemi buradan belirlenir. Varsayılan olarak kullanılabilecek en iyi yöntem kendiliğinden seçilir.

en: This is the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
tr: Ayrıntı düzeyi (0: Yalnızca hata ve standart iletiler, 1: Uyarılar, 2: Hata ayıklama).

en: This is the video codec that will be used.
tr: Kullanılacak görüntü kodlayıcı/çözücüsü.

en: This is the video encoder module that will be used (and its associated options).
tr: Kullanılacak görüntü kodlama modülü ve ilgili ayarları.

en: This library will produce higher quality audio at the expense of additional CPU usage (default is enabled).
tr: Bu kitaplık fazladan işlemci gücü kullanarak yüksek kaliteli ses üretir (varsayılan olarak açıktır).

en: This limits the maximum number of clients that can connect to the RTSP VOD. 0 means no limit.
tr: Bu seçenek RTSP İstendiği Anda Görüntü üzerine bağlanabilecek en fazla istemci sayısını belirler. 0 sınırsız anlamına gelir.

en: This linear gain will be applied in software.
tr: Yazılımsal olarak uygulanacak doğrusal kazanç.

en: This linear gain will be applied to outputted audio.
tr: Çıkış sesine uygulanacak doğrusal kazanç.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via HTTP.
tr: Bu modül dönüştürülen akışı HTTP üzerinden bir ağa gönderir.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTP.
tr: Bu modül dönüştürülen akışı RTP üzerinden bir ağa gönderir.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTSP.
tr: Bu modül dönüştürülen akışı RTSP üzerinden bir ağa gönderir.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via UDP.
tr: Bu modül dönüştürülen akışı UDP üzerinden bir ağa gönderir.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via the mms protocol.
tr: Bu modül dönüştürülen akışı, mms üzerinden bir ağa gönderir.

en: This module outputs the transcoded stream to an Icecast server.
tr: Bu modül dönüştürülen akışı bir IceCast sunucusuna gönderir.

en: This module writes the transcoded stream to a file.
tr: Bu modül dönüştürülen akışı bir dosyaya kaydeder.

en: This must match the buffer size (latency) configured on the server side. If you are not sure, leave the default of 0 which will set it the maximum value and will use about 100MB of RAM
tr: Bu değer, sunucu tarafında yapılandırılan ara bellek boyutu (gecikme) ile eşleşmelidir. Emin değilseniz, varsayılan değeri 0 olarak bırakın. Böylece, en yüksek değer ayarlanır ve yaklaşık 100MB RAM kullanılır.

en: This muxer is missing. Using this profile will fail
tr: Bu çoklayıcı bulunamadı. Bu profil kullanılırsa sorun çıkar

en: This muxer is not provided directly by VLC: It could be missing.
tr: Bu çoklayıcı doğrudan VLC tarafından sağlanmıyor: Eksik olabilir.

en: This option adds an offset (positive or negative) to VLC default priorities. You can use it to tune VLC priority against other programs, or against other VLC instances.
tr: Bu seçenek, varsayılan VLC önceliklerini artı ya da eksi yönde kaydırır. Böylece diğer uygulamalara ya da diğer VLC kopyalarına göre öncelik ayarlanabilir.

en: This option allows the interface to be raised automatically when a video/audio playback starts, or never.
tr: Bu seçenek bir görüntü ya da ses oynatılmaya başlatıldığında ara yüzün otomatik olarak açılmasını ya da hiç bir şey yapılmamasını sağlar.

en: This option allows the interface to change its icon on various occasions.
tr: Açıldığında, değişik durumlarda, arayüz simgeleri kendi kendine değiştirilebilir.

en: This option allows you to set the title according to what's being played<br>$a: Artist<br>$b: Album<br>$c: Copyright<br>$t: Title<br>$g: Genre<br>$n: Track num<br>$p: Now playing<br>$A: Date<br>$D: Duration<br>$Z: "Now playing" (Fall back on Title - Artist)
tr: Bu seçenek, başlığın oynatılan ortama göre değiştirilmesini sağlar<br>$a: Sanatçı<br>$b: Albüm<br>$c: Telif<br>$t: Başlık<br>$g: Tür<br>$n: Kayıt numarası<br>$p: Şimdi Oynatılan<br>$A: Tarih<br>$D: Süre<br>$Z: "Şimdi Oynatılan" (Başlık - Sanatçı yerine görüntülenir)

en: This option allows you to specify the directory the ncurses filebrowser will show you initially.
tr: Bu seçenek ncurses dosya tarayıcı başlatıldığında görüntülenecek varsayılan klasörün seçilmesini sağlar.

en: This option can be used to alter the way VLC selects its codecs (decompression methods). Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
tr: VLC tarafından kodlayıcı/çözücülerin (ayıklama yöntemleri) seçilme biçimi. Tüm akışların oynatılması kesilebileceğinden, bu ayarı yalnızca deneyimli kullanıcılar değiştirmelidir.

en: This option is useful if you want to lower the latency when reading a stream
tr: Bu seçenek, bir akış okunurken daha az gecikme olması istendiğinde kullanışlıdır.

en: This option selects a stereo to mono downmix algorithm that is used in the headphone channel mixer. It gives the effect of standing in a room full of speakers.
tr: Bu seçenek kulaklık kanal karıştırıcısında çift kanaldan tek kanala indirgeme algoritmasını seçer. Bu etki hoparlörle dolu bir odada bulunuyormuş hissini verir.

en: This option should be used when the audio output can't negotiate S/PDIF support.
tr: Ses çıkışı S/PDIF desteği ile iletişim kuramadığında bu seçenek açılmalıdır.

en: This option silences all other channels except the selected channel.
tr: Bu seçenek seçili kanal dışındaki tüm kanalları susturur.

en: This overrides the channel. Measured in Hz.
tr: Hz olarak kanal olarak kullanılacak değeri yazın.

en: This parameter controls quality versus speed tradeoffs involved in the motion estimation decision process (lower = quicker and higher = better quality). Range 1 to 9.
tr: Bu seçenek, hareket öngörüsü karar işleminde hız ya da kalite arasında seçim yapılmasını sağlar. (düşük: hızlı, yüksek: kaliteli). 1 ile 9 arasında değer alır.

en: This payload format will be assumed for dynamic payload types (between 96 and 127) if it can't be determined otherwise with out-of-band mappings (SDP)
tr: Bu yük biçimi devingen yük türleri için (96 - 127 arasındaki) varsayılır. Başka şekilde belirlenemez ise bant taşma haritalaması ile belirlenir (SDP)

en: This private key file (PEM format) is used for server-side TLS.
tr: Sunucu tarafındaki TLS için kullanılacak özel anahtar dosyası (PEM biçiminde).

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
tr: Bu uygulama yasalar kapsamında GARANTİSİZ olarak sunulur.
    GNU Genel Kamu Lisansı koşulları altında yeniden dağıtılabilir;
    ayrıntılar için COPYING adlı dosyaya bakın.
    VideoLAN ekibi tarafından geliştirilmiştir. Ayrıntılar için AUTHORS dosyasına bakın.

en: This reduces the fluctuations in QP after curve compression. Temporally blurs quants.
tr: Bu seçenek eğim sıkıştırmasından sonraki QP salınımlarını azaltır. Kuantaları geçici olarak bulanıklaştırır.

en: This reduces the fluctuations in QP before curve compression. Temporally blurs complexity.
tr: Bu seçenek eğim sıkıştırmasından önce QP salınımlarını azaltır. Karmaşıklığı geçici olarak bulanıklaştırır.

en: This renders the font using "paletized YUV". This option is only needed if you want to encode into DVB subtitles
tr: Bu seçenek, metni "paletize YUV" kullanarak oluşturur. Yalnızca DVB alt yazıları kodlamak isteniyorsa kullanılması gerekir.

en: This selects the quantizer to use. Lower values result in better fidelity, but higher bitrates. 26 is a good default value. Range 0 (lossless) to 51.
tr: Bu seçenek kullanılacak kuantalayıcıyı ayarlar. Düşük değerler daha iyi kalite verir ancak bit hızını artırır. 26 iyi bir varsayılan değerdir. 0 (kayıpsız) ile 51 arasında seçilebilir.

en: This selects which plugin to use for audio resampling.
tr: Buradan sesi yeniden örneklemek için kullanılacak uygulama eki seçilebilir.

en: This selects which transport protocol to use for RTP.
tr: Buradan RTP için kullanılacak veri iletişim kurallarını seçebilirsiniz.

en: This sends and receives RTCP packet multiplexed over the same port as RTP packets.
tr: Bu seçenek, çoklanmış RTCP paketlerini RTP paketleri ile aynı kapı üzerinden gönderilip alınmasını sağlar.

en: This sets the HTTP port of the local server used to stream the media to the Chromecast.
tr: Chromecast üzerine akışı sağlayacak yerel sunucunun HTTP bağlantı noktası.

en: This setting cannot be changed because the native fullscreen mode is enabled.
tr: Doğal tam ekran kipi açık olduğundan bu ayar değiştirilemez.

en: This setting is deprecated and not used anymore
tr: Bu ayar kaldırıldı ve artık kullanılmıyor.

en: This specifies the height in pixels of the raw video stream.
tr: Piksel olarak, ham görüntü akışının boyunu ayarlayın.

en: This specifies the width in pixels of the raw video stream.
tr: Piksel olarak, ham görüntü akışının enini ayarlayın.

en: This stream will always be opened at VLC startup.
tr: VLC başlatıldığında her zaman bu akış açılır.

en: This will reset VLC media player's preferences.
    
    Note that VLC will restart during the process, so your current playlist will be emptied and eventual playback, streaming or transcoding activities will stop immediately.
    
    The Media Library will not be affected.
    
    Are you sure you want to continue?
tr: Bu işlem VLC ortam oynatıcı ayarlarını sıfırlar.
    
    İşlem sırasında, VLC yeniden başlatılır ve geçerli oynatma listesi silinerek, yürürlükteki oynatma, akış ve kod dönüştürme işlemleri durdurulur.
    
    Ortam Kitaplığı bu işlemden etkilenmez.
    
    İlerlemek istediğinize emin misiniz?

en: This wizard will allow you to stream or convert your media for use locally, on your private network, or on the Internet.
    You should start by checking that source matches what you want your input to be and then press the "Next" button to continue.
tr: Bu yardımcı, ortam dosyasını, bilgisayarınız, kişisel ağınız ya da İnternet üzerinde kullanabilecek şekilde, yayınlamanızı ya da dönüştürmenizi sağlar.
    Kullanacağınız girişe uygun kaynakları seçerek başlayın ve ilerlemek için "Sonraki" üzerine tıklayın.

en: Thrash Metal
tr: Thrash metal

en: Threads
tr: İş parçacıkları

en: Three component motion estimation
tr: Üç bileşenli hareket kestirimi

en: Threshold
tr: Eşik

en: Threshold level
tr: Eşik düzeyi

en: Threshold to be attained to raise an alarm. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 0.1).
tr: Uyarının verileceği eşik değeri. Ses düzeyi belirtilen süre boyunca bu eşiğin altında kalırsa bir uyarı gönderilir (varsayılan 0.1).

en: Tibetan
tr: Tibetçe

en: Ticker text
tr: Borsa bandı

en: Tiger rendering defaults
tr: Tiger gösterim varsayılanları

en: Tiles Threads
tr: Döşeme iş parçacıkları

en: Time
tr: Zaman

en: Time Control
tr: Zaman denetimi

en: Time Slider
tr: Zaman sürgüsü

en: Time Synchronisation option for output. If true, stream will render as usual, else it will be rendered as fast as possible.
tr: Çıkışın zaman eşlemesi seçeneği. 'Doğru' ise akış normal olarak görüntülenir, 'Yanlış' ise olabildiğince hızlı görüntülenir.

en: Time Synchronized output
tr: Zaman eşlemeli çıkış

en: Time Toolbar
tr: Zaman araç çubuğu

en: Time Window during when the audio level is measured in ms for silence detection. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 5000).
tr: Sessizlik algılaması için ses düzeyinin ölçüleceği zaman aralığı. Ses düzeyi belirtilen süre kadar eşik değerinin altında kalırsa bir uyarı gönderilir (varsayılan 5000).

en: Time between two alarm messages in ms
tr: Milisaniye olarak iki uyarı arasındaki zaman

en: Time between two alarm messages in ms. This value is used to avoid alarm saturation (default 2000).
tr: Milisaniye olarak, iki uyarı iletisi arasındaki süre. Bu değer aşırı uyarı verilmesini engellemek için kullanılır (varsayılan 2000).

en: Time code
tr: Zaman kodu

en: Time code subpicture elementary stream generator
tr: Zaman kodlu alt görsel temel akış üreteci

en: Time in milliseconds of the average delay. Note average
tr: Milisaniye olarak, ortalama gecikme süresi. Ortalama olduğunu unutmayın.

en: Time in milliseconds of the maximum sweep depth. Thus, the sweep range will be delay-time +/- sweep-depth.
tr: Milisaniye olarak, en büyük tarama derinliği. Tarama sınırı gecikme süresi +/- tarama derinliği olur.

en: Time in ms of the delay of left signal into right and vice versa.
tr: Milisaniye olarak, soldan sağa ve sağdan sola sinyal gecikmesi.

en: Time window to use in ms
tr: Milisaniye olarak, kullanılacak zaman aralığı

en: Time:
tr: Süre:

en: Timelength after which we assume there is no signal.
tr: İşaretin olmadığına karar verilecek süre.

en: Timelength after which we assume there is no signal.
    After this delay we black out the video.
tr: İşaretin olmadığına karar verilecek süre. Bu sürenin sonunda görüntü karartılır.

en: Timeout
tr: Zaman aşımı

en: Timeout (ms)
tr: Zaman aşımı (ms)

en: Timeshift directory
tr: Zaman kaydırma klasörü

en: Timeshift granularity
tr: Zaman kaydırma parçaları

en: Title
tr: Başlık

en: Title %i%s
tr: Başlık %i%s

en: Title display mode
tr: Başlık görüntüleme kipi

en: Title display mode. Default is 0 (hidden) if the feed has an image and feed images are enabled, 1 otherwise.
tr: Başlık görüntüleme kipi. Akışın görseli var ve akış görselleri seçeneği açık ise varsayılan olarak 0 (gizli), diğer durumlarda 1.

en: Title font
tr: Başlık yazı türü

en: Title metadata
tr: Başlık üst verisi

en: Title to put in ASF comments.
tr: ASF yorumlarına eklenecek başlık.

en: To Open a usual network stream (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, etc.), just enter the URL in the field above. If you want to open a RTP or UDP stream, press the button below.
tr: Genel bir ağ akışını (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, vb.) açmak için yukarıdaki alana İnternet adresini yazın. RTP ya da UDP akışı açmak istiyorsanız aşağıdaki düğmeye tıklayın.

en: To get exhaustive help, use '-H'.
tr: Gelişmiş yardım almak için, '-H' kullanın.

en: To select the polarization of the transponder, a different voltage is normally applied to the low noise block-downconverter (LNB).
tr: Transponder polarizasyonunu seçmek için LNB aygıtına farklı bir gerilim uygulanır.

en: To stop the stream and resume normal controls, click the <i>Open Stream</i> button again.
tr: Akışı durdurmak ve normal denetimlere geri dönmek için <i>Akış aç</i> düğmesine yeniden tıklayın.

en: Toggle Normal/Loop/Repeat playlist modes
tr: Normal/Çevrim/Yineleme kipleri arasında geçiş yapar

en: Toggle Play/Pause
tr: Oynat/duraklat değiştir

en: Toggle Transparency
tr: Saydamlık değiştirme

en: Toggle autoscaling
tr: Otomatik ölçeklemeyi açma/kapatma

en: Toggle deinterlacing
tr: Taramasızlığı açma/kapatma

en: Toggle details
tr: Ayrıntıları aç/kapat

en: Toggle playlist
tr: Oynatma listesini açar ya da kapatır

en: Toggle random order playback
tr: Rastgele oynatmayı açar ve kapatır.

en: Toggle random playlist playback
tr: Oynatma listesini rastgele oynatmayı açar/kapatır

en: Toggle subtitle track visibility.
tr: Alt yazı kaydının görünürlüğünü değiştir.

en: Toggle subtitles
tr: Alt yazıları aç/kapat

en: Toggle the video in fullscreen
tr: Görüntüyü tam ekrana büyütür

en: Toggle the video out fullscreen
tr: Görüntüyü tam ekrandan çıkarır

en: Toggle wallpaper mode in video output
tr: Görüntü çıkışındaki duvar kağıdı kipini açma/kapatma

en: Toggle wallpaper mode in video output.
tr: Görüntü çıkışındaki duvar kağıdı kipini açar/kapatır

en: Tolerance in percentage of the 'avbr'  (Average Variable BitRate) method. (e.g. 10 with a bitrate of 800  kbps means the encoder tries not to  go above 880 kbps and under  730 kbps. The targeted accuracy is only reached after a certained  convergence period. See the convergence parameter
tr: Ortalama Değişken Bit Hızı 'avbr' yönteminin yüzde toleransı. (Örneğin 800 Kbps bit hızında 10 değeri, kod çözücünün 880 Kbps ile 730 Kbps arasında çalışmasını sağlar. Hedeflenen kararlılığa yalnızca belirli bir yakınsama aralığında ulaşılabilir. Yakınsama parametresine bakın.

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the U plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
tr: Mavi ekran harmanlayıcının U düzleminde renk değişimlerine karşı toleransı. 10 ile 20 arasında bir değer mantıklıdır.

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the V plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
tr: Mavi ekran harmanlayıcının V düzleminde renk değişimlerine karşı toleransı. 10 ile 20 arasında bir değer mantıklıdır.

en: Tonga (Tonga Islands)
tr: Tongaca (Tonga Adaları)

en: Tool
tr: Araç

en: Tool&s
tr: A&raçlar

en: Toolbar Elements
tr: Araç çubuğu ögeleri

en: Toolbar position:
tr: Araç çubuğu konumu:

en: Toolbars Editor
tr: Araç çubuğu düzenleyicisi

[ctx: Tooltip|Clear]
en: Clear
tr: Tümünü sil

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
tr: Sesi kapatır

[ctx: Tooltip|Unmute]
en: Unmute
tr: Sesi açar

en: Top
tr: Üstte

en: Top 40
tr: İlk 40

en: Top Center
tr: Üst orta

en: Top Left
tr: Üst sol

en: Top Menu
tr: Üst menü

en: Top left
tr: Üst sol

en: Top left corner X coordinate
tr: Sol-üst köşe X koordinatı

en: Top left corner Y coordinate
tr: Sol-üst köşe Y koordinatı

en: Top right
tr: Üst sağ

en: Top-Left
tr: Sol üstte

en: Top-Right
tr: Sağ üstte

en: Total duration
tr: Toplam süre

en: Total height of the mosaic, in pixels.
tr: Piksel olarak, toplam mozaik boyu.

en: Total pixel height of the peak items.
tr: Tepe ögelerinin toplam piksel yüksekliği.

en: Total width of the mosaic, in pixels.
tr: Piksel olarak, toplam mozaik eni.

en: Total/Remaining time
tr: Toplam/kalan süre

en: Track
tr: Kayıt

en: Track ID
tr: Kayıt kodu

en: Track Number
tr: Kayıt numarası

en: Track Synchronisation
tr: Kayıt eşleme

en: Track Synchronization
tr: Kayıt eşleme

en: Track fingerprinter (based on Acoustid)
tr: Kayıt parmak izi çıkarma (Acoustid tabanlı)

en: Track number
tr: Kayıt numarası

en: Track replay gain
tr: Kaydı yeniden oynatma kazancı

en: Track settings
tr: Kayıt ayarları

en: Tracks
tr: Kayıtlar

en: Tradeoff between stability and real time
tr: Kararlılık ve gerçek zamanlılık dengesi

en: Traditional Chinese (Big5)
tr: Geleneksel Çince (Big5)

en: Traditional Chinese Unix (EUC-TW)
tr: Geleneksel Çince Unix (EUC-TW)

en: Transcode
tr: Dönüşüm

en: Transcode stream output
tr: Akış çıkışı dönüşümü

en: Transcoding Options
tr: Kodlama dönüştürme ayarları

en: Transcoding options
tr: Dönüştürme ayarları

en: Transcript
tr: Senaryo

en: Transfer compression level from 0 (none) to 9 (max)
tr: 0 (yok) ile 9 (en fazla) arasında aktarım sıkıştırma düzeyi

en: Transform
tr: Dönüşüm

en: Transform type
tr: Dönüşüm türü

en: Transformation
tr: Dönüşüm

en: Transmission mode
tr: Aktarım kipi

en: Transparency
tr: Saydamlık

en: Transparency mask
tr: Saydamlık maskesi

en: Transparency of the bargraph
tr: Çubuk çizelgenin saydamlığı

en: Transparency of the default background color if the Kate stream does not specify a particular background color to use.
tr: Kate akışında hangi arka plan renginin kullanılacağı bilgisi bulunmuyorsa, varsayılan olarak kullanılacak arka plan rengi saydamlığı.

en: Transparency of the default font color if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
tr: Kate akışı hangi yazı renginin kullanılacağı bilgisini içermiyorsa, varsayılan olarak kullanılacak yazı rengi saydamlığı.

en: Transparency of the mosaic foreground pictures. 0 means transparent, 255 opaque (default).
tr: Mozaik ön plan görüntülerinin saydamlığı. 0 (varsayılan, tamamen saydam) ile 255 (tamamen mat) arasındadır.

en: Transparency of the mosaic picture.
tr: Mozaik görüntü saydamlığı.

en: Transparent
tr: Saydam

en: Transponder symbol rate
tr: Transponder simge hızı

en: Transponder/multiplex frequency
tr: Transponder çoklama frekansı

en: Transport protocol
tr: Aktarım iletişim kuralı

en: Transport stream ID
tr: Aktarım akışı kodu

en: Transpose
tr: Devrik

en: Treat as a pipe rather than as a file
tr: Dosya olarak değl boru olarak davranılsın

en: Treble adjustment of the audio input.
tr: Ses girişinin tiz düzeyi ayarı.

en: Treble level
tr: Tiz düzeyi

en: Trellis RD quantization
tr: Trellis RD kuantalama

en: Trellis RD quantization:
     - 0: disabled
     - 1: enabled only on the final encode of a MB
     - 2: enabled on all mode decisions
    This requires CABAC.
tr: Trellis RD kuantalama: 
     - 0: Kapalı
     - 1: Bir MB için yalnızca son kodlamasında açık
     - 2: Tüm kip kararlarında etkin
    Bu ayar için CABAC kullanılması gerekir.

en: Trellis quantization
tr: Trellis kuantalaması

en: Trickplay Reverse
tr: Tersten oynatma

en: Trigger button
tr: Tetik düğmesi

en: Trigger button for mouse gestures.
tr: Fare hareketleri için tetik düğmesi.

en: Trust MPEG timestamps
tr: MPEG zaman damgalarına güvenilsin

en: Trust directory
tr: Güvenlik klasörü

en: Trust in-stream PCR
tr: Akışın Program saat referansına (PCR) güvenilsin

en: Trust the root certificates of Certificate Authorities stored in the operating system trust database to authenticate TLS sessions.
tr: TLS oturumlarının kimliğini doğrulamak için işletim sisteminin güvenlik veri tabanına kaydedilmiş Sertifika Kuruluşu sertifikalarına güvenilsin.

en: Trust the root certificates of Certificate Authorities stored in the specified directory to authenticate TLS sessions.
tr: TLS oturumlarının kimliğini doğrulamak için belirtilen güvenlik klasörüne kaydedilmiş Sertifika Kuruluşu sertifikalarına güvenilsin.

en: Try to fix some bugs:
    1  autodetect
    2  old msmpeg4
    4  xvid interlaced
    8  ump4 
    16 no padding
    32 ac vlc
    64 Qpel chroma.
    This must be the sum of the values. For example, to fix "ac vlc" and "ump4", enter 40.
tr: Bazı hataları düzeltmeyi dener:
    1 otomatik
    2 eski msmpeg4
    4 xvid taramalı
    8 ump4
    16 dolgusuz
    32 ac vlc
    64 Qpel renk doygunluğu.
    Birden çok seçenek için değerleri toplamalısınız. Örneğin "ac vlc" ve "ump4" için 40 yazmalısınız.

en: Try to parse the announce
tr: Duyuru işlenmeye çalışılsın

en: Try to use hardware acceleration for YUV->RGB conversions. This option doesn't have any effect when using overlays.
tr: Açıldığında, YUV->RGB dönüşümleri için donanım hızlandırıcının kullanılması denenir. Giydirilmiş görüntü kullanıldığında bu seçeneğin herhangi bir etkisi olmaz.

en: Try to use hardware acceleration for subtitle/OSD blending.
tr: Açıldığında, alt yazı ve EÜG harmanlamaları için donanımsal hızlandırma kullanılmaya çalışılır.

en: Try to use triple buffering when using YUV overlays. That results in much better video quality (no flickering).
tr: Açıldığında, titreşimsiz ve çok daha iyi görüntü kalitesi sağlamak için YUV giydirmelerinde 3 kere ara bellekleme yapılmaya çalışılır.

en: Tsonga
tr: Tsongaca

en: Tuner
tr: Alıcı

en: Tuner Frequency
tr: Alıcı frekansı

en: Tuner TV Channel
tr: Alıcı TV kanalı

en: Tuner audio mono/stereo and track selection.
tr: Alıcı sesi tek/çift kanal ve kayıt seçimi.

en: Tuner card
tr: Alıcı kartı

en: Tuner country code
tr: Alıcı ülke kodu

en: Tuner frequency in Hz or kHz (see debug output).
tr: Hz ya da kHz olarak, alıcı frekansı (hata ayıklama çıktısına bakın).

en: Tuner input type
tr: Alıcı giriş türü

en: Tuner properties
tr: Alıcı özellikleri

en: Tunnel RTSP and RTP over HTTP
tr: RTSP ve RTP için HTTP tüneli kullanılsın

en: Turkish
tr: Türkçe

en: Turkish (ISO 8859-9)
tr: Türkçe (ISO 8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
tr: Türkçe (Windows-1254)

en: Turkmen
tr: Türkmence

en: Turn off all messages on the console.
tr: Konsoldaki tüm iletileri kapatır.

en: Turn off the MacBook keyboard backlight while a video is playing in fullscreen. Automatic brightness adjustment should be disabled in System Preferences.
tr: Açıldığında, MacBook tuş takımı arka plan ışığı tam ekran oynatma kipinde kısılır. Sistem ayarları bölümünden otomatik parlaklık ayarı kapatılmalıdır.

en: Two pass
tr: İki kat

en: Type
tr: Tür

en: Type 'pause' to continue.
tr: İlerlemek için 'pause' yazın.

en: Type:
tr: Tür:

en: UDP Source timeout (sec)
tr: UDP kaynak zaman aşımı (saniye)

en: UDP input
tr: UDP girişi

en: UDP receive buffer size (bytes)
tr: UDP alma ara belleğinin boyutu (bayt)

en: UDP stream output
tr: UDP akış çıkışı

en: UDP timeout (in ms)
tr: UDP zaman aşımı (ms)

en: UNIX socket command input
tr: UNIX soket komut girişi

en: URI
tr: İnternet adresi

en: URL
tr: İnternet adresi

en: URL description
tr: Açıklama adresi

en: URL metadata
tr: İnternet adresi üst verisi

en: URL with information about the stream or your channel.
tr: Akış ya da kanalınız ile ilgili bilgileri içeren İnternet adresi.

en: USF subtitles decoder
tr: USF alt yazı kod çözücüsü

en: UTF-8 subtitle autodetection
tr: UTF-8 alt yazı otomatik algılansın

en: Uighur
tr: Uygurca

en: Ukrainian
tr: Ukraynaca

en: Ukrainian (KOI8-U)
tr: Ukraynaca (KOI8-R)

en: Ulead DV audio decoder
tr: Ulead DV ses kod çözücüsü

en: Ultra-wideband (32kHz)
tr: Ultra geniş bant (32kHz)

en: Un-Zoom
tr: Uzaklaş

en: Uncommitted DiSEqC LNB number
tr: Kaydedilmemiş DiSEqC LNB numarası

en: Uncrop one pixel from the bottom of the video
tr: Görüntünün altına bir piksel ekle

en: Uncrop one pixel from the left of the video
tr: Görüntünün soluna bir piksel ekle

en: Uncrop one pixel from the right of the video
tr: Görüntünün sağına bir piksel ekle

en: Uncrop one pixel from the top of the video
tr: Görüntünün üstüne bir piksel ekle

en: Undefined
tr: Belirsiz

en: Unidentified codec
tr: Kodlayıcı/çözücü belirlenemedi

en: Unified adaptive streaming for DASH/HLS
tr: DASH/HLS için birleştirilmiş uyumlu akış (Dynamic Adaptive Streaming over HTTP)

en: Uninstall
tr: Kaldır

en: Uninstall Windows Service
tr: Windows hizmeti kaldırılsın

en: Uninstall the Service and exit.
tr: Hizmet kaldırılır ve çıkılır.

en: Unique network name in the System Tuning Spaces
tr: Sistem ayarlama alanlarındaki eşsiz ağ adı

en: Universal (UTF-16)
tr: Evrensel (UTF-16)

en: Universal (UTF-8)
tr: Evrensel (UTF-8)

en: Universal (big endian UTF-16)
tr: Evrensel (UTF-16 big endian)

en: Universal (little endian UTF-16)
tr: Evrensel (UTF-16 little endian)

en: Universal LNB switch frequency (kHz)
tr: Evrensel LNB anahtar frekansı (kHz)

en: Universal Plug'n'Play
tr: Evrensel tak ve çalıştır

en: Universal, Chinese (GB18030)
tr: Evrensel, Çince (GB18030)

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Unknown Video
tr: Bilinmeyen görüntü

en: Unknown category
tr: Bilinmeyen kategori

en: Unknown command `%s'. Type `help' for help.
tr: `%s' komutu bilinmiyor. Yardım için `help' yazın.

en: Unknown error
tr: Bilinmeyen hata

en: Unknown type
tr: Bilinmeyen tür

en: Unset
tr: Ayarlanmamış

en: Unshuffled Border width.
tr: Karılmayan kenarlık genişliği.

en: Unspecified
tr: Belirsiz

en: Unspecified (0V)
tr: Belirtilmemiş (0V)

en: Unsubscribe
tr: Abonelikten ayrılın

en: Unsubscribe from a podcast
tr: Podcast aboneliğinden ayrılın

en: Untitled
tr: Başlıksız

en: Up
tr: Yukarı

en: Upconvert
tr: Yukarı dönüştürme

en: Update
tr: Güncelleme

en: Update VLC media player
tr: VLC ortam oynatıcısını güncelle

en: Update the tree
tr: Ağacı güncelle

en: Urdu
tr: Urduca

en: Usage: %s [options] [stream] ...
    You can specify multiple streams on the commandline.
    They will be enqueued in the playlist.
    The first item specified will be played first.
    
    Options-styles:
      --option  A global option that is set for the duration of the program.
       -option  A single letter version of a global --option.
       :option  An option that only applies to the stream directly before it
                and that overrides previous settings.
    
    Stream MRL syntax:
      [[access][/demux]://]URL[#[title][:chapter][-[title][:chapter]]]
      [:option=value ...]
    
      Many of the global --options can also be used as MRL specific :options.
      Multiple :option=value pairs can be specified.
    
    URL syntax:
      file:///path/file              Plain media file
      http://host[:port]/file        HTTP URL
      ftp://host[:port]/file         FTP URL
      mms://host[:port]/file         MMS URL
      screen://                      Screen capture
      dvd://[device]                 DVD device
      vcd://[device]                 VCD device
      cdda://[device]                Audio CD device
      udp://[[<source address>]@[<bind address>][:<bind port>]]
                                     UDP stream sent by a streaming server
      vlc://pause:<seconds>          Pause the playlist for a certain time
      vlc://quit                     Special item to quit VLC
tr: Kullanım: %s [seçenekler] [akış] ...
    Komut satırında birden çok akış belirtilebilir.
    Bunlar oynatma listesine eklenir.
    Belirtilen ilk öge ilk olarak oynatılır.
    
    Seçenek biçemleri:
      --seçenek Program süresince geçerli olacak genel bir seçenek.
      -seçenek Genel --seçeneğinin tek harfli sürümü.
      :seçenek Yalnızca önceden akışa doğrudan uygulanacak bir seçenek
    bu ayar öncekilerin yerini alır.
    
    Akış ortam kaynağı adresinin yazımı:
      [[access][/demux]://]URL[#[title][:chapter][-[title][:chapter]]]
      [:option=value ...]
    
    Genel --seçeneklerin çoğu ortam kaynağı adresine özel :seçenekler olarak kullanılabilir.
    Birden çok :seçenek=değer ikilisi belirtilebilir.
    
    İnternet adresinin yazımı:
      file://dosyaadi            Normal ortam dosyası
      http://sunucu[:kapı]/dosya            HTTP İnternet adresi
      ftp://sunucu[:kapı]/dosya             FTP adresi
      mms://sunucu[:kapı]/dosya             MMS adresi
      screen://                      Ekran yakalama
      dvd://[aygıt]               DVD aygıtı
      vcd://[aygıt]                VCD aygıtı
      cdda://[aygıt]              Ses CD aygıtı
      udp://[[<kaynak adresi>]@[][:]]
      Akış sunucusundan gönderilen UDP akışı
      vlc://pause:<seconds>          Oynatma listesini belirtilen süre kadar duraklatmak için kullanılan özel öge
      vlc://quit                     VLC uygulamasından çıkmak için kullanılan özel öge

en: Use 10 bits per pixel for video frames.
tr: Görüntü kareleri için piksel başına 10 bit kullanılsın.

en: Use Blu-ray menus. If disabled, the movie will start directly
tr: Açıldığında, Blu-Ray menüleri kullanılır. Kapatıldığında doğrudan film başlar

en: Use Core Text renderer
tr: Temel metin görüntüleyici kullanılsın

en: Use Core Text renderer in the subtitle.
tr: Alt yazılarda temel metin görüntüleyici kullanılır.

en: Use DecodeBin
tr: DecodeBin kullanılsın

en: Use HDAPS, AMS, APPLESMC or UNIMOTION motion sensors to rotate the video
tr: Görüntüyü döndürmek için HDAPS, AMS, APPLESMC ya da UNIMOTION hareket algılayıcıları kullanılır

en: Use HDR output even if the source is SDR.
tr: Kaynak SDR olsa bile HDR çıkışı kullanılsın

en: Use Hardware decoders only
tr: Yalnızca donanımsal kod çözme kullanılsın

en: Use NIT for scanning services
tr: Tarama hizmetleri için NIT kullanılsın

en: Use Periodic Intra Refresh
tr: Yinelenen iç yenileme kullanılsın

en: Use Periodic Intra Refresh instead of IDR frames
tr: Açıldığında, IDR kareleri yerine yinelenen iç yenileme kullanılır.

en: Use Psy-optimizations
tr: Psy iyileştirmeleri kullanılsın

en: Use QPUs for advanced HD deinterlacing.
tr: Gelişmiş HD taramasızlık için QPUs kullanılsın

en: Use RTP over RTSP (TCP)
tr: RTSP (TCP) üzerinden RTP kullanılsın

en: Use S/PDIF when available
tr: Olabildiğinde S/PDIF kullanılsın

en: Use Tiger for rendering
tr: Gösterim için Tiger kullanılsın

en: Use VLC frequency bands
tr: VLC frekans bantları kullanılsın

en: Use VLC pace
tr: VLC hızı kullanılsın

en: Use Variable BitRate. Default is to use Constant BitRate (CBR).
tr: Açıldığında, değişken bit hızı kullanılır. Varsayılan, sabit bit hızı (CBR).

en: Use YUVP renderer
tr: YUVP oluşturucu kullanılsın

en: Use a dark palette
tr: Koyu bir palet kullanılsın

en: Use a local picture as logo on the video
tr: Görüntü üzerine logo olarak yerel bir görsel yerleştirilsin

en: Use a plugins cache
tr: Uygulama ekleri ön belleği kullanılsın

en: Use a plugins cache which will greatly improve the startup time of VLC.
tr: Açıldığında, VLC açılış süresi önemli ölçüde kısalır.

en: Use a skinned playlist
tr: Tema uygulanmış oynatma listesi kullanılsın

en: Use a specific Core Image Filter
tr: Özel bir çekirdek görsel süzgeci kullanılsın

en: Use a sub&title file
tr: Şu al&t yazı dosyası kullanılsın

en: Use all visual optimizations that can worsen both PSNR and SSIM
tr: Açıldığında, PSNR ve SSIM oranlarını düşürebilecek tüm görsel iyileştiriciler kullanılır.

en: Use an image's alpha channel as a transparency mask.
tr: Görüntünün alfa kanalı, saydamlık maskesi olarak kullanılır.

en: Use assembler CPU optimizations.
tr: Makine dilindeki CPU iyileştirmeleri kullanılır.

en: Use chapter codecs found in the segment.
tr: Parçada bulunan bölüm kodlayıcı/çözücüleri kullanılır.

en: Use chroma as part of the motion estimation process
tr: Renk doygunluğunu da hareket kestirim işleminin bir parçası olarak kullanılır

en: Use custom skin
tr: Özel tema kullanılsın

en: Use downmix algorithm
tr: İndirgeme algoritması kullanılsın

en: Use float32 output
tr: float32 çıkışı kullanılsın

en: Use fullrange instead of TV colorrange
tr: TV renk aralığı yerine tam renk aralığı kullanılsın

en: Use hardware YUV->RGB conversions
tr: Donanım YUV->RGB dönüşümleri kullanılsın

en: Use hardware blending support
tr: Donanımsal harmanlama desteği kullanılsın

en: Use input chroma unaltered
tr: Giriş renk doygunluğu değiştirilmesin

en: Use keyframes
tr: Anahtar kareler kullanılsın

en: Use large text for list views
tr: Liste görünümlerinde büyük metin kullanılsın

en: Use mb-tree ratecontrol
tr: mb-tree hız denetimi kullanılsın

en: Use media library
tr: Ortam kitaplığı kullanılsın

en: Use motion sensors
tr: Hareket algılayıcıları kullanılsın

en: Use muxers rate control mechanism
tr: Çoklayıcı hız denetimi yöntemi kullanılsın

en: Use native style
tr: Standart tema kullanılsın

en: Use only one instance when started from file manager
tr: Dosya yöneticisinden başlatıldığında tek bir kopya çalışsın

en: Use playlist options usually used to prevent ads skipping to detect ads and prevent adding them to the playlist.
tr: Açıldığında, reklamlar algılanıp oynatma listesine eklenmeleri engellenecek genel ayarlar kullanılır.

en: Use randomized IV for encryption
tr: Şifreleme için rastgele IV kullanılsın

en: Use real-time mode suitable for being used as a master input and real-time input slaves.
tr: Gerçek zaman kipi, temel bir giriş ve ona bağlı gerçek zamanlı girişler için kullanılabilir.

en: Use recovery points to close GOPs
tr: Görsel gruplarına yakın geri yükleme noktaları kullanılsın

en: Use regular HTTP modules
tr: Normal HTTP modülleri kullanılsın

en: Use sequential numbers instead of timestamps
tr: Zaman damgası yerine ardışık sayılar kullanılsın

en: Use sequential numbers instead of timestamps for snapshot numbering
tr: Açıldığında, fotoğraflar numaralandırılırken zaman damgası yerine ardışık sayılar kullanılır

en: Use subtitle file
tr: Kullanılacak alt yazı dosyası

en: Use system trust database
tr: Sistem güvenlik veri tabanı kullanılsın

en: Use the MPEG4 quantization matrix for MPEG2 encoding. This generally yields a better looking picture, while still retaining the compatibility with standard MPEG2 decoders.
tr: MPEG2 kodlaması için MPEG4 kuantalama matrisi kullanılır. Bu seçenek MPEG2 kod çözücüleri ile uyumlu ve genellikle daha iyi görünen bir görüntü oluşturur.

en: Use the Metacube protocol. Needed for streaming to the Cubemap reflector.
tr: Açıldığında, Cubemap yansıtıcısına akış yapmak için gerekli Metacube iletişim kuralı kullanılır.

en: Use the VLC frequency bands. Otherwise, use the ISO Standard frequency bands.
tr: Açıldığında, VLC frekans bantları kullanılır. Kapatıldığında Standart ISO frekans bantları kullanılır.

en: Use the complete preferences to configure custom caching values for each access module.
tr: Her erişim modülüne özel bir ön bellekleme değeri yapılandırmak için tüm ayarlar bölümüne bakın.

en: Use the native fullscreen mode
tr: Doğal tam ekran kipi kullanılsın

en: Use the stream PCR as a reference.
tr: Açıldığında, akışın program saat referansı kullanılır.

en: Use this setting to specify a known SSRC for the RTP header. This is only useful if your receiver acts on it. When using VLC as receiver, it is not.
tr: RTP üst bilgisi için bilinen bir SSRC değeri belirtmek için bu seçeneği kullanın. Bu seçenek, yalnızca alıcınız buna göre hareket ediyorsa kullanışlıdır. VLC alıcı olarak kullanıldığında kullanışlı değildir.

en: Use this to disable packet recovery
tr: Paket kurtarmanın kullanılmaması için bunu kullanın

en: Use this when you know your stream is (or is not) encoded with Dolby Surround but fails to be detected as such. Even if the stream is not actually encoded with Dolby Surround, turning on this option might enhance your experience, especially when combined with the Headphone Channel Mixer.
tr: Bu seçenek, akışın Dolby Çevresel Ses ile kodlandığı (ya da kodlanmadığı) bilindiği halde programca algılanamadığı durumlarda kullanılabilir. Akışın Dolby Çevresel Ses ile kodlanmadığı durumlarda bile, özellikle Kulaklık Kanal Karıştırıcısı ile birlikte kullanıldığında, bu seçeneğin açılması ses kalitesini artırabilir.

en: Use triple buffering for overlays
tr: Giydirmeler için 3 ara bellekleme yapılsın

en: Use variable length codes instead, useful for very high bitrates
tr: Bunun yerine değişken uzunluktaki kodlar kullanılır. Çok yüksek bit hızlarında kullanışlıdır

en: Use video buffers in system memory
tr: Görüntü ara belleği sistem belleğinde yer alsın

en: User
tr: Kullanıcı

en: User agent
tr: Kullanıcının tarayıcısı

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
tr: SOCKS vekil sunucusuna bağlanmak için gereken kullanıcı adı.

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Username that will be requested to access the stream.
tr: Akışa erişmek için gereken kullanıcı adı.

en: Username that will be used for the connection, if no username is set in the URL.
tr: Adreste bir kullanıcı adı belirtilmemiş ise bağlantı için kullanılacak kullanıcı adı.

en: Username:
tr: Kullanıcı adı:

en: Uses GStreamer framework's plugins to decode the media codecs
tr: Ortam kodlayıcı/çözücülerinin kodunu çözmek için GStreamer çatısı uygulama ekleri kullanılır

en: Uzbek
tr: Özbekçe

en: V&iew
tr: Gö&rünüm

en: V-plane color
tr: V-düzlemi rengi

en: VA-API video decoder
tr: VA-API görüntü kod çözücüsü

en: VA-API video decoder via DRM
tr: DRM üzerinde VA-API görüntü kod çözücüsü

en: VAAPI filters
tr: VAAPI süzgeçleri

en: VBI & Teletext
tr: VBI ve Teletext

en: VBI and Teletext decoder
tr: VBI ve Teletext kod çözücüsü

en: VBI capture device
tr: VBI yakalama aygıtı

en: VBI line on which to output Active Format Descriptor.
tr: Etin biçim belirtecine gönderilecek VBI satırı.

en: VBR Quality
tr: VBR kalitesi

en: VBR mode
tr: VBR kipi

en: VBV buffer
tr: VBV ara belleği

en: VC-1 packetizer
tr: VC-1 paketleyicisi

en: VC1 video demuxer
tr: VC1 görüntü tekleyicisi

en: VC2 Low Delay Profile
tr: VC2 düşük gecikme profili

en: VC2 Main Profile
tr: VC2 asıl profil

en: VC2 Simple Profile
tr: VC2 basit profil

en: VCD device
tr: VCD aygıtı

en: VCD input
tr: VCD girişi

en: VDPAU adjust video filter
tr: VDPAU görüntü süzgecini ayarlayın

en: VDPAU deinterlacing filter
tr: VDPAU taramasızlık süzgeci

en: VDPAU output
tr: VDPAU çıkışı

en: VDPAU sharpen video filter
tr: VDPAU keskinlik görüntü süzgeci

en: VDPAU surface conversions
tr: VDPAU yüzey dönüşümleri

en: VDPAU video decoder
tr: VDPAU görüntü kod çözücüsü

en: VDR Cut Marks
tr: VDR kesme imleri

en: VDR recordings
tr: VDR kayıtları

en: VHS movie
tr: VHS film

en: VHS movie effect video filter
tr: VHS film etkisi görüntü süzgeci

en: VLC Debug Log (%s).txt
tr: VLC hata ayıklama günlüğü (%s).txt

en: VLC can avoid creating window caption, frames, etc... around the video, giving a "minimal" window.
tr: Görüntünün çevresinde pencere başlığı, çerçeve vb. dekorların oluşturulmasından kaçınılarak yalın bir pencere oluşturulabilir.

en: VLC can check online for album art and metadata to enrich your playback experience, e.g. by providing track information when playing Audio CDs. To provide this functionality, VLC will send information about your contents to trusted services in an anonymized form.
tr: VLC, oynatma deneyiminizi zenginleştirmek için çevrim içi olarak albüm kapağı ve üst verileri denetler. Örneğin bir ses CD oynatılırken, oynatılan kayıt ile ilgili bilgileri görüntüler. VLC bu işlevi kullanabilmek için içeriğiniz hakkında anonim bilgileri güvenilir hizmetlere gönderir.

en: VLC can display a QR code linking to the mobile version of the web interface; the web address of the web interface of your VLC media player instance will be transmitted over the internet to the Google Image Charts web service to generate this QR code.
tr: VLC, İnternet arayüzünün mobil sürümüne bağlanan bir QR kodu görüntüleyebilir. Bu QR kodunu oluşturmak için, VLC ortam oynatıcısı kopyanızın İnternet arayüzü adresi, İnternet üzerinden Google Image Charts İnternet hizmetine iletilecektir.

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display).
tr: VLC, görüntü üzerinde iletiler görüntüleyebilir. Buna EÜG (Ekran Üzerinde Gösterim) denir.

en: VLC cannot open ANY capture device. Check the error log for details.
tr: VLC hiç bir yakalama aygıtını açamıyor. Ayrıntılar için hata günlüğüne bakın.

en: VLC cannot set the DVD's title. It possibly cannot decrypt the entire disc.
tr: VLC DVD başlığını ayarlayamadı. Tüm disk çözülmemiş olabilir.

en: VLC could not connect to "%s:%d".
tr: VLC "%s:%d" bağlantısını kuramadı.

en: VLC could not connect with the given server.
tr: VLC belirtilen sunucuya bağlanamadı.

en: VLC could not decode the format "%4.4s" (%s)
tr: VLC "%4.4s" (%s) biçimindeki kodları çözemez

en: VLC could not identify the audio or video codec
tr: VLC ses ya da görüntü kodlayıcı/çözücüsünü belirleyemedi

en: VLC could not open the %4.4s %s encoder.
tr: VLC %4.4s %s kodlayıcısını açamadı.

en: VLC could not open the %s module.
tr: VLC %s modülünü açamadı.

en: VLC could not open the decoder module.
tr: VLC, kod çözücü modülünü açamadı.

en: VLC could not open the file "%s" (%s).
tr: VLC "%s" (%s) dosyasını açamadı.

en: VLC could not read the file (%s).
tr: VLC (%s) dosyasını okuyamadı.

en: VLC could not read the file: %s
tr: VLC %s dosyasını okuyamadı

en: VLC failed to load the ASF header.
tr: VLC ASF başlığını yükleyemedi.

en: VLC is started from file association
tr: VLC dosya ilişkilendirmesi ile başlatılsın

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
tr: VLC, '%s' ortam kaynağı adresini (MRL) açamıyor. Ayrıntılar için günlük dosyasına bakın.

en: VLC media playback
tr: VLC ortam oynatma

en: VLC media player
tr: VLC ortam oynatıcısı

en: VLC media player - Web Interface
tr: VLC ortam oynatıcısı - İnternet arayüzü

en: VLC media player Help
tr: VLC ortam oynatıcısı yardımı

en: VLC media player Help...
tr: VLC Ortam oynatıcısı yardımı...

en: VLC media player and VideoLAN are trademarks of the VideoLAN Association.
tr: VLC ortam oynatıcısı ve VideoLAN, VideoLAN birliğinin ticari markalarıdır.

en: VLC media player updates
tr: VLC ortam oynatıcısı güncellemeleri

en: VLC normally uses Freetype for rendering, but this allows you to use svg for instance.
tr: VLC normal olarak gösterim için Freetype kullanır. Ancak örneğin svg kullanımına da izin verir.

en: VLC preferences
tr: VLC ayarları

en: VLC skins website
tr: VLC temaları sitesi

en: VLC version %s (%s)
tr: VLC sürüm %s (%s)

en: VLC was unable to save the meta data.
tr: VLC üst veriyi kaydedemedi.

en: VLC will keep playing the current playlist item.
tr: Açıldığında, sürekli geçerli oynatma listesi ögesi oynatılır.

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
tr: Açıldığında, oynatma listesi durmadan sürekli oynatılır.

en: VLC will pause and resume supported music players on playback.
tr: VLC, desteklenen muzik çalarları oynatmada duraklatıp sürdürebilir.

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
tr: Açıldığında, durdurulana kadar oynatma listesindeki dosyalar rastgele oynatılır.

en: VLC will start with just an icon in your taskbar.
tr: Açıldığında, VLC sistem tepsisinde bir simge olarak başlatılır.

en: VLC will store playback positions of the last 30 items you played. If you re-open one of those, playback will continue.
tr: VLC son oynatılan 30 ögenin oynatma konumlarını saklar. Bu dosyalardan biri yeniden açıldığında kalınan yerden sürdürülür.

en: VLC's connection to the given server was rejected.
tr: Belirtilen sunucuya yapılan VLC bağlantısı reddedildi.

en: VLC's implementation of Video On Demand
tr: VLC uygulamasının İsteğe Bağlı Görüntü uygulaması

en: VLM Batch Commands
tr: VLM yığın komutları

en: VLM conf (*.vlm);;All (*)
tr: VLM ayarları (*.vlm);;Tümü (*)

en: VLM configuration file
tr: VLM yapılandırma dosyası

en: VLM configurator
tr: VLM yapılandırıcı

en: VNC Host
tr: VNC sunucu

en: VNC Password
tr: VNC parolası

en: VNC Port
tr: VNC bağlantı noktası

en: VNC client access
tr: VNC istemci erişimi

en: VNC hostname or IP address.
tr: VNC makine adı ya da IP adresi.

en: VNC password.
tr: VNC parolası.

en: VNC poll interval
tr: VNC yoklama aralığı

en: VNC polling
tr: VNC yoklaması

en: VNC port number.
tr: VNC bağlantı noktası.

en: VOC demuxer
tr: VOC tekleyicisi

en: VOD
tr: İstendiği anda görüntü

en: VOD:
tr: İstendiği anda görüntü:

en: VU meter
tr: VU metre

en: Value to adjust dts by
tr: DTS için ayarlanacak değer

en: Variance
tr: Değişim

en: Variance of the gaussian noise
tr: Gauss gürültüsünün değişimi

en: Various audio and video decoders/encoders delivered by the FFmpeg library. This includes (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG and other codecs
tr: FFmpeg kitaplığı tarafından sağlanan çeşitli ses ve görüntü kodlayıcı/çözücüleri. İçinde (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG ve diğerleri bulunur.

en: Vendor
tr: Satıcı

en: Verbosity
tr: Günlük ayrıntısı

en: Verbosity (0,1,2)
tr: Ayrıntı düzeyi (0,1,2)

en: Version
tr: Sürüm

en: Version %1
tr: Sürüm %1

en: Vertical
tr: Dikey

en: Vertical (13V)
tr: Dikey (13V)

en: Vertical flip
tr: Dikey döndürme

en: Vertical slices per frame
tr: Bir karedeki dikey dilim sayısı

en: Very Low Definition (240 lines)
tr: Çok düşük çözünürlük (240 satır)

en: Very short backwards jump
tr: Çok kısa geri atlama

en: Very short forward jump
tr: Çok kısa ileri atla

en: Very short jump length
tr: Çok kısa atlama uzunluğu

en: Very short jump length, in seconds.
tr: Saniye olarak, çok kısa atlama uzunluğu.

en: Video
tr: Görüntü

en: Video &Track
tr: &Görüntü kaydı

en: Video Accelerated API filters
tr: Video accelerated API süzgeçleri

en: Video Auto Scaling
tr: Otomatik görüntü ölçekleme

en: Video Callback data
tr: Görüntü geri çağırma verileri

en: Video Effects
tr: Görüntü etkileri

en: Video Effects...
tr: Görüntü etkileri...

en: Video FPS
tr: Görüntü kare/sn

en: Video Files
tr: Görüntü dosyaları

en: Video ID
tr: Görüntü kodu

en: Video On Demand ( VOD )
tr: İstendiği anda görüntü (VOD)

en: Video PID
tr: Görüntü işlem kodu

en: Video Processor
tr: Görüntü işleyici

en: Video Settings
tr: Görüntü ayarları

en: Video Track
tr: Görüntü kaydı

en: Video Upscaling Mode
tr: Görüntü çözünürlüğünü artırma kipi

en: Video X coordinate
tr: Görüntünün X koordinatı

en: Video Y coordinate
tr: Görüntünün Y koordinatı

en: Video alignment
tr: Görüntü hizalaması

en: Video bitrate
tr: Görüntü bit hızı

en: Video bitrate tolerance
tr: Görüntü bit hızı toleransı

en: Video bitrate tolerance in kbit/s.
tr: kbit/s olarak, görüntü bit hızı toleransı .

en: Video capture
tr: Görüntü yakalama

en: Video capture (Video4Linux)
tr: Görüntü yakalama (Video4Linux)

en: Video capture controls (if supported by the device)
tr: Görüntü yakalama denetimleri (aygıt tarafından destekleniyorsa)

en: Video capture device
tr: Görüntü yakalama aygıtı

en: Video capture device node.
tr: Görüntü yakalama aygıtı düğümü.

en: Video codec
tr: Görüntü kodlayıcı/çözücü

en: Video codecs
tr: Görüntü kodlayıcı/çözücüleri

en: Video connection
tr: Görüntü bağlantısı

en: Video connection for DeckLink output.
tr: DeckLink çıkışının görüntü bağlantısı.

en: Video connection to use for DeckLink captures. Valid choices: sdi, hdmi, opticalsdi, component, composite, svideo. Leave blank for card default.
tr: DeckLink yakalamalarında kullanılacak görüntü bağlantısı. Geçerli değerler: sdi, hdmi, optiksdi, bileşen, karma ve s-video. Kart varsayılanını kullanmak için boş bırakın.

en: Video cropping
tr: Görüntü kırpma

en: Video cropping filter
tr: Görüntü kırpma süzgeci

en: Video device
tr: Görüntü aygıtı

en: Video device name
tr: Görüntü aygıtının adı

en: Video encoder
tr: Görüntü kodlayıcı

en: Video encoder (using OpenMAX IL)
tr: OpenMAX IL kullanan görüntü kodlayıcısı

en: Video filter
tr: Görüntü süzgeci

en: Video filter module
tr: Görüntü süzme modülü

en: Video filtering using a chain of video filter modules
tr: Zincir düzeninde görüntü süzgeci modüllerini kullanan bir görüntü süzme

en: Video filters are used to process the video stream.
tr: Görüntü süzgeçleri, görüntü akışlarını işlemede kullanılır.

en: Video filters will be applied to the video stream.
tr: Görüntü akışına uygulanacak görüntü süzgeçleri.

en: Video filters will be applied to the video streams (after overlays are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
tr: Giydirmeler uygulandıktan sonra görüntü akışlarına uygulanacak görüntü süzgeçleri. Süzgeç listesini virgül (,) ile ayırarak yazın.

en: Video frame-rate
tr: Görüntü kare hızı

en: Video height
tr: Görüntünün boyu

en: Video input
tr: Görüntü girişi

en: Video input chroma format
tr: Görüntü girişi renk doygunluğu biçimi

en: Video input frame rate
tr: Görüntü girişi kare hızı

en: Video input pin
tr: Görüntü giriş ucu

en: Video memory
tr: Görüntü belleği

en: Video memory buffer height.
tr: Görüntü belleğinin ara bellek boyu.

en: Video memory buffer pitch in bytes.
tr: Bayt olarak, görüntü ara belleği perdesi.

en: Video memory buffer width.
tr: Görüntü belleğinin ara bellek eni.

en: Video memory output
tr: Görüntü bellek çıkışı

en: Video mode
tr: Görüntü kipi

en: Video output
tr: Görüntü çıkışı

en: Video output URL
tr: Görüntü çıkışı adresi

en: Video output access method
tr: Görüntü çıkışı erişim yöntemi

en: Video output module
tr: Görüntü çıkış modülü

en: Video output modules
tr: Görüntü çıkış modülleri

en: Video output muxer
tr: Görüntü çıkışı çoklayıcısı

en: Video output pin
tr: Görüntü çıkış ucu

en: Video pictures blending
tr: Görüntü görselleri harmanlama

en: Video port
tr: Görüntü bağlantı noktası

en: Video post processing filter
tr: Görüntü art işleme süzgeci

en: Video postrender callback
tr: Görüntü art oluşturucu geri çağırması

en: Video prerender callback
tr: Görüntü ön oluşturucu geri çağırması

en: Video quality post-processing level
tr: Görüntü kalitesi art işleme düzeyi

en: Video resolution
tr: Görüntü çözünürlüğü

en: Video scale
tr: Görüntü ölçeği

en: Video scaling
tr: Görüntü ölçeği

en: Video scaling factor
tr: Görüntü ölçekleme çarpanı

en: Video scaling filter
tr: Görüntü ölçekleme süzgeci

en: Video settings
tr: Görüntü ayarları

en: Video size
tr: Görüntü boyutu

en: Video snapshot directory (or filename)
tr: Görüntü fotoğrafı klasörü (ya da dosya adı)

en: Video snapshot file prefix
tr: Görüntü fotoğraf dosya adının ön eki

en: Video snapshot format
tr: Görüntü fotoğrafı biçimi

en: Video snapshot height
tr: Görüntü fotoğrafının boyu

en: Video snapshot width
tr: Görüntü fotoğrafının eni

en: Video snapshots
tr: Görüntü fotoğrafları

en: Video splitter module
tr: Görüntü ayırma modülü

en: Video splitters separate the stream into multiple videos.
tr: Görüntü ayırıcıları akışı birden çok görüntüye ayırır.

en: Video standard
tr: Görüntü standartı

en: Video standard (Default, SECAM, PAL, or NTSC).
tr: Görüntü standartı (Varsayılan, SECAM, PAL ya da NTSC).

en: Video title
tr: Görüntü başlığı

en: Video transformation filter
tr: Görüntü dönüşümü süzgeci

en: Video width
tr: Görüntünün eni

en: Video will be embedded in this pre-existing window. If zero, a new window will be created.
tr: Görüntü önceden var olan pencereye gömülür. Değer 0 ise, yeni bir pencere oluşturulur.

en: Video will be rendered with this Wayland display. If empty, the default display will be used.
tr: Görüntü bu  Wayland ekranı için oluşturulur. Boş bırakılırsa varsayılan ekran kullanılır.

en: Video will be rendered with this X11 display. If empty, the default display will be used.
tr: Görüntü bu  X11 ekranı için oluşturulur. Boş bırakılırsa varsayılan ekran kullanılır.

en: Video4Linux compressed A/V input
tr: Video4Linux sıkıştırılmış A/V girişi

en: Video4Linux input
tr: Video4Linux girişi

en: Video4Linux radio tuner
tr: Video4Linux radyo alıcısı

en: VideoCore layer where the video is displayed.
tr: Görüntünün görüntülendiği yerdeki VideoCore katmanı.

en: VideoCore layer where the video is displayed. Subpictures are displayed directly above and a black background directly below.
tr: Görüntünün görüntülendiği yerdeki VideoCore katmanı. Alt görseller doğrudan üstte, siyah arka plan doğrudan altta görüntülenir.

en: VideoLAN Website...
tr: VideoLAN sitesi...

en: VideoToolbox video decoder
tr: VideoToolbox görüntü kod çözücüsü

en: Videolan.org's addons finder
tr: Videolan.org eklenti bulucu

en: Videolan.org's single archive addons finder
tr: Videolan.org tek arşiv eklenti bulucu

en: Vietnamese
tr: Vietnamca

en: Vietnamese (VISCII)
tr: Vietnamca (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
tr: Vietnamca (Windows-1258)

en: View
tr: Görünüm

en: View certificate
tr: Sertifikayı görüntüle

[ctx: ViewPoint]
en: Field of view
tr: Görünüm alanı

[ctx: ViewPoint]
en: Pitch
tr: Perde

[ctx: ViewPoint]
en: Roll
tr: Yuvarla

en: Visualization
tr: Görselleştirme

en: Visualization:
tr: Görselleştirme:

en: Visualizations
tr: Görselleştirmeler

en: Visualizations selector
tr: Görselleme seçicisi

en: Visualizer
tr: Görselleştirici

en: Visualizer filter
tr: Görselleştirici süzgeci

en: Vivid
tr: Parlak

en: VoD server module
tr: İstendiği anda görüntü sunucusu modülü

en: Vobsub subtitles parser
tr: Vobsub alt yazı işleyicisi

en: Vocal
tr: Vokal

en: Voice activity detection
tr: Ses etkinliği algılaması

en: Volapuk
tr: Volapük

en: Volume
tr: Ses düzeyi

en: Volume %ld%%
tr: Düzey: %%%ld

en: Volume Down
tr: Sesi kıs

en: Volume Mute
tr: Sesi kapat

en: Volume Up
tr: Sesi aç

en: Volume control
tr: Ses denetimi

en: Volume down
tr: Sesi kıs

en: Volume normalization
tr: Düzey normalleştirmesi

en: Volume normalizer
tr: Ses normalleştirici

en: Volume of the audio input.
tr: Ses girişinin düzeyi.

en: Volume up
tr: Ses aç

en: Volume will be controlled by the player, and not the <i>Main Controls</i>.
tr: Ses düzeyi,  <i>Ana denetimler</i> üzerinden değil, oynatıcı üzerinden ayarlanır.

en: Volume: %i %%
tr: Ses: %i %%

en: Vorbis audio decoder
tr: Vorbis ses kod çözücüsü

en: Vorbis audio encoder
tr: Vorbis ses kodlayıcısı

en: Vorbis audio packetizer
tr: Vorbis ses paketleyicisi

en: WAV demuxer
tr: WAV tekleyicisi

en: WAV muxer
tr: WAV çoklayıcısı

en: WEBVTT decoder
tr: WEBVTT kod çözücüsü

en: WEBVTT subtitles decoder
tr: WEBVTT alt yazı kod çözücüsü

en: WEBVTT subtitles parser
tr: WEBVTT alt yazı işleyicisi

en: WGL extension for OpenGL
tr: OpenGL için WGL uzantısı

en: WL SHM
tr: Wayland SHM

en: WL shell
tr: Wayland kabuğu

en: WMA v1/v2 fixed point audio decoder
tr: WMA v1/v2 sabit noktalı ses kod çözücüsü

en: WMServer RTSP dialect
tr: WMServer RTSP dili

en: WMServer uses a nonstandard dialect of RTSP. Selecting this parameter will tell VLC to assume some options contrary to RFC 2326 guidelines.
tr: WMserver sunucuları standart olmayan bir RTSP dili kullanır. Bu ayar seçildiğinde, VLC bazı seçeneklerin RFC 2326 yönergelerine aykırı olduğunu farzeder.

en: WPL playlist import
tr: WPL oynatma listesi içe aktarma

en: Wait for I frame before toggling placeholder
tr: Yer belirleyici açılmadan/kapatılmadan önce I karesi beklensin

en: Wall
tr: Duvar

en: Wall video filter
tr: Duvar görüntü süzgeci

en: Wallpaper
tr: Duvar kağıdı

en: Warning
tr: Uyarı

en: Warning: <b>%1</b> is already an application menu shortcut
tr: Dikkat: <b>%1</b> zaten bir uygulama menüsü kısayolu

en: Warning: this key or combination is already assigned to
tr: Dikkat: bu tuş ya da tuş kombinasyonu zaten şu işleme atanmış

en: WarpOverlay!
tr: WarpGiydirme!

en: Water effect
tr: Su etkisi

en: Wave
tr: Dalga

en: Wave video filter
tr: Dalga görüntü süzgeci

en: WaveOut audio output
tr: WaveOut ses çıkışı

en: Waves
tr: Dalgalar

en: Wayland display
tr: Wayland görünümü

en: Wayland shared memory video output
tr: Wayland paylaşılmış bellek çıkışı.

en: Wayland shell surface
tr: Wayland kabuk yüzeyi

en: We just found an older version of VLC's preferences files.
tr: Önceki bir VLC sürümüne ait ayar dosyaları bulundu.

en: Web
tr: İnternet

en: WebM video decoder
tr: WebM görüntü kod çözücüsü

en: WebM video encoder
tr: WebM görüntü kodlayıcısı

en: Website
tr: Site

en: Weighted prediction for B-frames
tr: B karelerinin ağırlıklı öngörüsü

en: Weighted prediction for B-frames.
tr: B karelerinin ağırlıklı öngörüsü.

en: Weighted prediction for P-frames
tr: P karelerinin ağırlıklı öngörüsü

en: Weighted prediction for P-frames:
     - 0: Disabled
     - 1: Blind offset
     - 2: Smart analysis
tr: P karelerinin ağırlıklı öngörüsü:
      - 0: Kapalı
     - 1: Kör kaydırma
     - 2: Akıllı inceleme.

en: Welsh
tr: Galce

en: Western European (IBM 00850)
tr: Batı Avrupa (IBM 00850)

en: Western European (Latin-9)
tr: Batı Avrupa (Latin-9)

en: Western European (Windows-1252)
tr: Batı Avrupa (Windows-1252)

en: Wet
tr: Islak

en: Wet mix
tr: Islak karışım

en: When minimized
tr: Küçültüldüğünde

en: When passcode set, on this device only
tr: Parola ayarlandığında, yalnızca bu aygıt üzerinde

en: When possible, the input stream will be recorded instead of using the stream output module
tr: Olabiliyorsa, çıkış akış modülü kullanılacağına, giriş akışı kaydedilir.

en: When set to 'no', this parameter is intended to give old skins a chance to play back video even though no video tag is implemented
tr: Kapatıldığında, bu parametre, görüntü etiketi eklenmemiş bile olsa eski temalara görüntü oynatma şansı tanır.

en: When set, this VLC instance will act as the master clock for synchronization for clients listening
tr: Bu seçenek ayarlandığında, bu VLC kopyası, kendisini dinleyen istemciler için temel saat kaynağı olarak davranır

en: When several video formats are available, select one whose resolution is closest to (but not higher than) this setting, in number of lines. Use this option if you don't have enough CPU power or network bandwidth to play higher resolutions.
tr: Birkaç görüntü biçimi kullanılabildiğinde, burada belirtilen çözünürlüğe en yakını (ancak yüksek olmayan) seçilir. Daha yüksek çözünürlükleri oynatmak için yeterli işlemci gücü ya da bant genişliğiniz yoksa bu seçeneği kullanın.

en: When the SAP flow control is disabled, this lets you set the fixed interval between SAP announcements.
tr: Bu seçenek kullanılarak, SAP akış denetimi kapalıyken, SAP duyuruları arasındaki sabit aralık ayarlanabilir.

en: When this is enabled, the interface will show a dialog box each time some user input is required.
tr: Açıldığında, kullanıcının etki etmesi beklenen durumlarda arayüzde bir pencere görüntülenir.

en: When this is enabled, the preferences and/or interfaces will show all available options, including those that most users should never touch.
tr: Açıldığında, ayarlar ve/veya arayüzler için, çoğu kullanıcının genellikle dokunmaması gereken tüm seçenekler görüntülenir.

en: When this is set, the SAP parser will discard some non-compliant announcements.
tr: Açıldığında, SAP işleyicisi bazı uyumsuz duyuruları eler.

en: When this mode is enabled, pixels will be shown as black or white. The threshold value will be the brightness defined below.
tr: Açıldığında, pikseller siyah ya da beyaz olarak görüntülenir. Eşik değeri, aşağıda tanımlanan parlaklık olur.

en: When to raise the interface
tr: Ara yüzün açılma zamanı

en: When unlocked
tr: Kilit açıldığında

en: When unlocked, on this device only
tr: Kilit açıldığında, yalnızca bu aygıt üzerinde

en: When using the PVR input (or a very irregular source), you should set this to 10000.
tr: PVR girişi ya da çok düzensiz bir kaynak kullanıldığında, bu değer 10000 yapılmalıdır.

en: When using the one instance only option, enqueue items to playlist and keep playing current item.
tr: Yalnızca tek kopya seçeneği kullanıldığında, ögeler oynatma listesindeki sıraya eklenir ve var olan ögenin oynatılması sürdürülür.

en: Whether or not to display all spatial layers, default false
tr: Tüm uzamsal katmanların görüntülenip görüntülenmeyeceği, varsayılan değer: False

en: Whether temporal deinterlacing applies to luma only
tr: Geçici taramasızlığın yalnızca luma üzerine uygulanıp uygulanmayacağı

en: Which font description to use if the Kate stream does not specify particular font parameters (name, size, etc) to use. A blank name will let Tiger choose font parameters where appropriate.
tr: Kate akışı belirli bir yazı türü parametresi (ad, boyut, vb) içermiyorsa kullanılacak yazı tipi tanımı. Boş bırakırsanız Tiger uygun olan yazı türü parametrelerini seçer.

en: White
tr: Beyaz

en: White Crush for Blue
tr: Mavi için beyaz bastırması

en: White Crush for Green
tr: Yeşil için beyaz bastırması

en: White Crush for Red
tr: Kırmızı için beyaz bastırması

en: White Level for Blue
tr: Mavi için beyaz düzeyi

en: White Level for Green
tr: Yeşil için beyaz düzeyi

en: White Level for Red
tr: Kırmızı için beyaz düzeyi

en: White balance temperature (K)
tr: Beyaz dengesi sıcaklığı (K)

en: White balance temperature as a color temperation in Kelvin (2800 is minimum incandescence, 6500 is maximum daylight).
tr: Beyaz dengesi sıcaklığı için Kelvin olarak renk sıcaklığı (en düşük: 2800 akkor, en yüksek: 6500 gün ışığı).

en: White point
tr: Beyaz nokta

en: Wide-band (16kHz)
tr: Geniş bant (16kHz)

en: Width
tr: En

en: Width in pixel of each bar in the BarGraph to be displayed.
tr: Çubuk çizelgede görüntülenen her bir çubuğun piksel olarak genişliği.

en: Width in pixels of the border between miniatures.
tr: Piksel olarak, minyatürler arasındaki sınırın genişliği.

en: Width of the virtual room
tr: Sanal odanın genişliği

en: Width of video or subtitle elementary streams
tr: Görüntü ya da alt yazı temel akışlarının eni

en: Window
tr: Pencere

en: Window decorations
tr: Pencere dekorları

en: Window handle (HWND)
tr: Pencere tutamağı (HWND)

en: Window properties
tr: Pencere özellikleri

en: Window size
tr: Pencere boyutu

en: Windows Audio Session API input
tr: Windows Audio Session API girişi

en: Windows Audio Session API output
tr: Windows ses oturumu API çıkışı

en: Windows GDI video output
tr: Windows GDI görüntü çıkışı

en: Windows Media NSC metademux
tr: Windows Media NSC üst tekleme

en: Windows Multimedia Device output
tr: Windows çoklu ortam aygıtı çıkışı

en: Windows Service interface
tr: Windows hizmeti arayüzü

en: Windows configuration of the last skin used. This option is updated automatically, do not touch it.
tr: Son kullanılan temanın pencere yapılandırması. Bu seçenek otomatik olarak güncellenir, dokunmayın.

en: Windows messages interface
tr: Windos iletiler arayüzü

en: Windows networks
tr: Windows ağları

en: Windows opacity between 0.1 and 1
tr: Pencerelerin 0.1 ile 1 arasında saydamlığı

en: With this option checked, the volume up, volume down and mute buttons on your keyboard will always change your system volume. With this option unchecked, the volume buttons will change VLC's volume when VLC is selected and change the system volume when VLC is not selected.
tr: Açıldığında, tuş takımınızdaki ses açma, kısma ve kapatma düğmeleri ile, her zaman sistem ses düzeyini ayarlanır. Kapatıldığında, VLC penceresi seçilmişse, VLC ses düzeyi, VLC penceresi seçilmemişse, sistem ses düzeyi ayarlanır.

en: With this option enabled, the playback will be automatically paused when minimizing the window.
tr: Açıldığında, pencere küçültüldüğünde, oynatma otomatik olarak duraklatılır.

en: Wolof
tr: Wolof dili

en: Workaround bugs
tr: Hatalar ayıklansın

en: Workaround for France
tr: Fransa için çözüm

en: Wrapper filter output
tr: Sarıcı süzgeci çıkışı

en: Write process id to file
tr: İşlem kodu dosyaya yazılsın

en: Writer
tr: Yazar

en: Writes process id into specified file.
tr: Açıldığında, işlem kodu (PID) belirtilen dosyaya yazılır.

en: Writes statistic info about stream
tr: Akış hakkındaki istatistik bilgilerini yazar

en: Writes stats to file instead of stdout
tr: İstatistikler stdout yerine dosyaya yazılır

en: X Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
tr: Mozaik sol üst köşesinin X koordinatı.

en: X coordinate
tr: X koordinatı

en: X coordinate of the bargraph.
tr: Çubuk çizelgenin X koordinatı.

en: X coordinate of the encoded subtitle
tr: Kodlanan alt yazının X koordinatı.

en: X coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
tr: Logonun X koordinatı. Logoyu sol tıklayarak taşıyabilirsiniz.

en: X coordinate of the mask.
tr: Maskenin X koordinatı.

en: X coordinate of the rendered subtitle
tr: Oluşturulan alt yazının X koordinatı.

en: X coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
tr: Negatif değilse mozaik içindeki üst sol köşenin X koordinatı

en: X offset
tr: X kayıklığı

en: X offset, from the left screen edge.
tr: Ekranın sol kenarından X kayıklığı.

en: X window
tr: X pencere

en: X.509 Certificate Authority
tr: X.509 sertifika yayıncısı

en: X.509 Certificate Revocation List
tr: İptal edilmiş X.509 sertifika listesi

en: X.509 Client certificate
tr: X.509 istemci sertifikası

en: X.509 Client private key
tr: X.509 istemci özel anahtarı

en: X11 display
tr: X11 görünümü

en: X11 video output (XCB)
tr: X11 görüntü çıkışı (XCB)

en: X11 video window (XCB)
tr: X11 görüntü penceresi (XCB)

en: X11 window ID
tr: X11 pencere kodu

en: XA demuxer
tr: XA tekleyicisi

en: XDG screen saver inhibition
tr: XDG ekran koruyucu engellemesi

en: XDG shell
tr: XDG kabuğu

en: XDG shell surface
tr: XDG kabuk yüzeyi

en: XDG-screensaver
tr: XDG ekran koruyucu

en: XML Parser (using libxml2)
tr: XML işleyici (libxml2 kullanılır)

en: XML Shareable Playlist Format (XSPF)
tr: XML paylaşılabilir oynatma listesi biçimi (XSPF)

en: XSPF playlist
tr: XSPF oynatma listesi

en: XSPF playlist export
tr: XSPF oynatma listesi dışa aktarma

en: XSPF playlist import
tr: XSPF oynatma listesi içe aktarma

en: XSPF playlist |*.xspf|M3U file |*.m3u|HTML playlist |*.html
tr: XSPF oynatma listesi |*.xspf|M3U dosyası |*.m3u|HTML oynatma listesi |*.html

en: XVideo adaptor number
tr: XVideo uyarlayıcı numarası

en: XVideo format id
tr: XVideo biçim kodu

en: XVideo hardware adaptor to use. By default, VLC will use the first functional adaptor.
tr: Kullanılacak XVideo donanım uyarlayıcısı. Varsayılan olarak, ilk işlevsel uyarlayıcı kullanılır.

en: XVideo image format id to use. By default, VLC will try to use the best match for the video being played.
tr: Kullanılacak XVideo görsel biçimi kodu. Varsayılan olarak, oynatılan görüntü için en uygun olanı kullanılır.

en: XVideo output (XCB)
tr: XVideo çıkışı (XCB)

en: XWD file (autodetect)
tr: XWD dosyası (otomatik algılama)

en: XWD image decoder
tr: XWD görsel kod çözücüsü

en: Xhosa
tr: Xhosa dili

en: Y Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
tr: Mozaik sol üst köşesinin Y koordinatı.

en: Y coordinate
tr: Y koordinatı

en: Y coordinate of the bargraph.
tr: Çubuk çizelgenin Y koordinatı.

en: Y coordinate of the encoded subtitle
tr: Kodlanan alt yazının Y koordinatı.

en: Y coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
tr: Logonun Y koordinatı. Logoyu sol tıklayarak taşıyabilirsiniz.

en: Y coordinate of the mask.
tr: Maskenin Y koordinatı.

en: Y coordinate of the rendered subtitle
tr: Oluşturulan alt yazının Y koordinatı.

en: Y coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
tr: Negatif değilse mozaik içindeki üst sol köşenin Y koordinatı

en: Y offset
tr: Y kayıklığı

en: Y offset, down from the top.
tr: Ekranın üst kenarından Y kayıklığı.

en: YUV 10-bits planar to semiplanar 10-bits conversions
tr: YUV 10 bit düzlemsel - yarı düzlemsel 10 bit dönüşümleri

en: YUV output
tr: YUV Çıkışı

en: YUV planar to semiplanar conversions
tr: YUV düzlemsel - yarı düzlemsel dönüşümleri

en: YUV video output
tr: YUV görüntü çıkışı

en: YUV-Color cube shifting across the V-plane ( 0 - 127 ).
tr: V-düzlemi boyunca YUV-Renk küpü kaydırması ( 0 - 127 ).

en: YUVP converter
tr: YUVP dönüştürücü

en: Yellow
tr: Sarı

en: Yes
tr: Evet

en: Yiddish
tr: Yidiş

en: Yoruba
tr: Yorubaca

en: You attempted to reach %s. %s
    This problem may be stem from an attempt to breach your security, compromise your privacy, or a configuration error.
    
    If in doubt, abort now.
tr: %s üzerine ulaşmaya çalıştınız. %s
    Bu sorun kişisel bilgilerinizi ele geçirmeye yönelik bir girişim ya da yapılandırma hatası olabilir.
    
    Şüpheleniyorsanız işlemi iptal edin.

en: You attempted to reach %s. However the security certificate presented by the server is unknown and could not be authenticated by any trusted Certification Authority. This problem may be caused by a configuration error or an attempt to breach your security or your privacy.
    
    If in doubt, abort now.
tr: %s üzerine erişmeye çalıştınız. Sunucu tarafındaki güvenlik sertifikası bilinmiyor ve herhangi bir sertifika otoritesi tarafından güvenilir olarak kaydedilmemiş. Bu durum bir yapılandırma sorunundan kaynaklanabileceği gibi kişisel bilgilerinizi elde etmeye yönelik bir girişim de olabilir.
    
    Şüpheniz varsa işlemden vazgeçin.

en: You can completely disable the audio output. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
tr: Ses çıkışı tümüyle kapatılabilir. Bu durumda ses çözme işlemi yapılmayacağından, işlemci gücünden kazanılır.

en: You can completely disable the sub-picture processing.
tr: Bu seçenek ile, alt görsel işleme tamamen kapatılabilir.

en: You can completely disable the video output. The video decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
tr: Görüntü çıkışı tümüyle kapatılabilir. Böylece görüntü çözme işlemi yapılmayacağından işlem gücünden kazanılır.

en: You can disable all transparency effects if you want. This is mainly useful when moving windows does not behave correctly.
tr: İstenirse tüm saydamlık etkileri kapatılabilir. Bu seçenek, pencereleri taşırken tuhaflıklar oluyorsa işe yarar.

en: You can disable use of Macroblock-tree on ratecontrol
tr: Açıldığında, hız denetiminde büyük blok ağacı (macroblock-tree) kullanılır

en: You can enforce the (x,y) offsets of the elements on the mosaic (only used if positioning method is set to "offsets"). You must give a comma-separated list of coordinates (eg: 10,10,150,10).
tr: Mozaik bileşenlerinin (x,y) kayıklıklarını belirleyebilirsiniz. (yalnızca konumlandırma "offsets" olarak seçildiğinde kullanılır). Koordinatları virgül (,) ile ayrılmış olarak yazmalısınız (örneğin: 10,10,150,10).

en: You can enforce the height of the video snapshot. By default it will keep the original height (-1). Using 0 will scale the height to keep the aspect ratio.
tr: Görüntü fotoğrafının boyunu belirleyebilirsiniz. Varsayılan olarak özgün yükseklik değeri (-1) kullanılır. 0 değeri en boy oranının korunmasını sağlar.

en: You can enforce the image height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
tr: Kullanılacak görsel boyunu ayarlayın. Varsayılan değerde (-1) boy görüntünün özelliklerine uygun olarak ayarlanır.

en: You can enforce the image width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
tr: Kullanılacak görselin enini ayarlayın. Varsayılan değerde (-1) en görüntünün özelliklerine uygun olarak ayarlanır.

en: You can enforce the marquee position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
tr: Görüntü üzerinde markanın konumunu belirler (0: Ortada, 1: Solda, 2: Sağda, 4: Üstte, 8: Altta, bu değerler toplanarak da kullanılabilir. Örneğin 6: Sağ üstte).

en: You can enforce the mosaic alignment on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
tr: Mozaiğin görüntü üzerindeki konumunu belirler (0: Ortada, 1: Solda, 2: Sağda, 4: Üstte, 8: Altta, bu değerler toplanarak da kullanılabilir. Örneğin 6: Sağ üstte).

en: You can enforce the order of the elements on the mosaic. You must give a comma-separated list of picture ID(s). These IDs are assigned in the "mosaic-bridge" module.
tr: Mozaik bileşenleri, kodları virgül (,) ile ayrılarak yazıldıkları şekilde sıralanabilir. Bu kodlar "mosaic-bridge" mozaik köprüsü süzgeci tarafından atanmıştır.

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (X coordinate).
tr: Görüntü penceresinin sol üst köşesinin konumu belirtilebilir (X koordinatı).

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (Y coordinate).
tr: Görüntü penceresinin sol üst köşesinin konumu belirtilebilir (Y koordinatı).

en: You can enforce the subpicture position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, e.g. 6=top-right).
tr: Alt görselin görüntü üzerindeki konumunu belirler (0=ortada, 1: Solda, 2: Sağda, 4: Üstte, 8: Altta. Bu değerler toplayarak da kullanılabilir. 6: Sağ üstte gibi).

en: You can enforce the teletext position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg. 6 = top-right).
tr: Görüntü üzerindeki Teletext konumunu belirler (0: Ortada, 1: Solda, 2: Sağda, 4: Üstte, 8: Altta, bu değerleri toplayarak da kullanabilirsiniz. Örneğin 6: Sağ üstte).

en: You can enforce the text position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom; you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
tr: Metnin görüntü üzerindeki konumunu belirler (0: Ortada, 1: Solda, 2: Sağda, 4: Üstte, 8: Altta, bu değerleri toplayarak da kullanabilirsiniz. Örneğin 6: Sağ üstte).

en: You can enforce the video height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
tr: Buradan görüntünün boyu belirtilebilir. VLC varsayılan olarak (-1), görüntünün özelliklerine uygun boyutlandırma yapar.

en: You can enforce the video width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
tr: Buradan görüntünün eni belirtilebilir. VLC varsayılan olarak (-1), görüntünün özelliklerine uygun boyutlandırma yapar.

en: You can enforce the width of the video snapshot. By default it will keep the original width (-1). Using 0 will scale the width to keep the aspect ratio.
tr: Görüntü fotoğrafının enini belirleyebilirsiniz. Varsayılan olarak özgün en değeri (-1) kullanılır. 0 değeri en boy oranının korunmasını sağlar.

en: You can enter here a default stream output chain. Refer to the documentation to learn how to build such chains. Warning: this chain will be enabled for all streams.
tr: Buraya varsayılan akış çıkış zincirini yazabilirsiniz. Bu zincirleri nasıl oluşturacağınızı öğrenmek için belgelere bakın. Dikkat: bu zincir tüm akışlar için geçerli olur.

en: You can give a comma-separated list of inputs that will be concatenated together after the normal one.
tr: Normalde kullanılan girişin ardına, virgül (,) ile ayrılmış olarak diğer girişlerin listesi yazılabilir.

en: You can manually give a list of bookmarks for a stream in the form "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"
tr: Akışın yer imi listesi, şöyle yazılabilir: "{name=yer-imi-adı,time=isteğe-bağlı-zaman-kayması,bytes=isteğe-bağlı-bayt-kayıklığı},{...}"

en: You can select "additional interfaces" for VLC. They will be launched in the background in addition to the default interface. Use a colon separated list of interface modules. (common values are "rc" (remote control), "http", "gestures" ...)
tr: VLC için "ek arayüzler" seçebilirsiniz. Bunlar varsayılan arayüze ek olarak arka planda açılırlar. Birden çok arayüz modülünü, virgül ile ayrılmış liste olarak yazın. (sık kullanılan değerler "rc" (uzaktan kumanda), "http", "gestures" (fare hareketleri) ...)

en: You can select control interfaces for VLC.
tr: VLC denetim arayüzlerini seçebilirsiniz.

en: You can select local files with the following list and buttons.
tr: Buradaki liste ve düğmeleri kullanarak, bilgisayarınızdaki dosyaları seçip açabilirsiniz.

en: You can select which VoD server module you want to use. Set this to 'vod_rtsp' to switch back to the old, legacy module.
tr: Kullanmak istediğiniz istendiği anda görüntü sunucu modülünü seçebilirsiniz. Eski modülü kullanmak için bu seçeneği 'vod_rtsp' olarak ayarlayın.

en: You can use specific video output modules for the clones. Use a comma-separated list of modules.
tr: Klonlar için farklı görüntü çıkış modülleri kullanabilirsiniz. Modüllerin listesini virgül (,) ile ayırarak yazın.

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
tr: Bu seçeneği, alt yazıları filmin üzerine değil de altına yerleştirmek için kullanabilirsiniz. Farklı konumları deneyin.

en: You can zoom the video by the specified factor.
tr: Görüntü, buraya yazılan çarpana göre yakınlaştırılabilir.

en: You have the latest version of VLC media player.
tr: VLC ortam oynatıcısının en son sürümünü kullanıyorsunuz.

en: You have two choices:
     - The interface will resize to the native video size
     - The video will fit to the interface size
     By default, interface resize to the native video size.
tr: İki durum seçilebilir: 
    - Arayüz, doğal görüntü boyutlarına göre ayarlanır
    - Görüntü, arayüz boyutlarına göre ayarlanır
    Varsayılan olarak, arayüz doğal görüntü boyutlarına göre ayarlanır.

en: You just need to fill one of the three following parameters, VLC will autodetect the other using the original aspect ratio
tr: Aşağıdaki üç parametreden yalnızca birini doldurmanız yeterli olur. Diğerleri özgün en boy oranınına göre otomatik olarak belirlenir

en: You must set a name for the profile.
tr: Profile bir ad yazmalısınız.

en: You normally have to feed the shoutcast module with Ogg streams. It is also possible to stream MP3 instead, so you can forward MP3 streams to the shoutcast/icecast server.
tr: Normal olarak shoutcast modülünü Ogg akışları ile beslenmelidir. Ancak MP3 akışı da kullanılabilir. Böylece MP3 akışları shoutcast/icecast sunucusu ile iletilebilir.

en: You should configure your speaker layout with "Audio Midi Setup" in /Applications/Utilities. VLC will output Stereo only.
tr: Hoparlör yerleşiminizi /Uygulamalar/Araçlar içindeki "Ses Midi kurulumu" aracı ile yapılandırmalısınız. VLC yalnızca çift kanal çıkış verecek.

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable audio input device.Please check your connectors and drivers.
tr: Kullandığınız MAC uygun bir ses giriş aygıtına sahip değil gibi görünüyor. Bağlantılarınızı ve sürücüleri denetleyin.

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable input device. Please check your connectors and drivers.
tr: Kullandığınız Mac uygun bir giriş aygıtına sahip değil gibi görünüyor. Bağlantılarınızı ve sürücüleri denetleyin.

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable video input device. Please check your connectors and drivers.
tr: Kullandığınız Mac uygun bir görüntü giriş aygıtına sahip değil gibi görünüyor. Bağlantılarınızı ve sürücüleri denetleyin.

en: Your account was rejected.
tr: Kullanıcı hesabınız reddedildi.

en: Your display will be opened and played in order to stream or save it.
tr: Akış ya da kayıt için ekranınız açılacak ve oynatılacak.

en: Your input can't be opened
tr: Seçtiğiniz giriş açılamadı

en: Your system BD+ decoding library does not work. Missing configuration?
tr: Sisteminizdeki BD+ kod çözme kitaplığı çalışmıyor. Yapılandırma eksik olabilir mi?

en: Your window manager does not provide a list of applications.
tr: Pencere yöneticiniz bir uygulama listesi sunmuyor.

en: Zero Order Hold (fastest)
tr: Sıfır sıra bekleme (en hızlı)

en: Zeroconf network services
tr: Zeroconf ağ hizmetleri

en: Zeroconf services
tr: Zeroconf hizmetleri

en: Zhuang
tr: Zhuangca

en: Zlib decompression filter
tr: Zlib ayıklama süzgeci

en: Zoom
tr: Yaklaştır

en: Zoom In
tr: Büyütme

en: Zoom Out
tr: Küçültme

en: Zoom mode: %s
tr: Yakınlaşma kipi: %s

en: Zoom video
tr: Görüntü yakınlaştırması

en: Zooming reset
tr: Büyütmeyi sıfırla

en: Zulu
tr: Zuluca

en: [Filebrowser]
tr: [Dosya tarayıcı]

en: [Global]
tr: [Genel]

en: [Loop]
tr: [Çevrim]

en: [Player]
tr: [Oynatıcı]

en: [Playlist]
tr: [Oynatma listesi]

en: [Random]
tr: [Rastgele]

en: [Repeat]
tr: [Yineleme]

en: [cdda:][device][@[track]]
tr: [cdda:][aygıt][@[kayıt]]

en: [vcd:][device][#[title][,[chapter]]]
tr: [vcd:][aygıt][@[başlık][,[bölüm]]]

en: add --advanced to your command line to see advanced options.
tr: Gelişmiş ayarları görüntülemek için komut satırına --advanced ekleyin.

en: addons local storage
tr: eklentiler yerel depolaması

en: addons.videolan.org addons finder
tr: addons.videolan.org eklenti bulucu

en: address:port to bind vlc to listening incoming streams. Helper setting for dst, dst=bind+'/'+path. dst-parameter overrides this.
tr: Dst için yardımcı ayar, VLC uygulamasının gelen akışları dinleyeceği adres:kapı. dst=bind+'/'+yol. dst-parametresi bunun yerine geçer.

en: antiflicker
tr: tireşim önleme

en: antiflicker video filter
tr: titreşim önleme görüntü süzgeci

en: ask for extra verbosity when displaying help
tr: yardım için ayrıntının görüntülenip görüntülenmeyeceği sorulsun

en: audio
tr: ses

en: auto
tr: otomatik

en: auto - let encoder decide based upon input (Best)
tr: otomatik - kodlayıcı girişe göre karar verir (En iyi)

en: automatic - let encoder decide based upon input (Best)
tr: otomatik - kodlayıcı girişe göre karar verir (En iyi)

en: avparser packetizer
tr: avparser paketleyicisi

en: bits
tr: bit

en: blocks
tr: blok

en: boolean
tr: ikili

en: buffers
tr: ara bellek

en: clean effects
tr: etkileri kaldır

en: column alternation
tr: sütun değişikliği

en: core program
tr: temel program

en: cycle
tr: çevrim

en: debug
tr: hata ayıklama

en: decoder
tr: kod çözücü

en: device, fifo or filename
tr: Aygıt, fifo ya da dosya adı

en: device, fifo or filename to write yuv frames too.
tr: YUV karelerinin de yazılacağı aygıt, fifo ya da dosya adı.

en: errors
tr: hata

en: exchange puzzle
tr: değiştirme bulmaca

en: fixed
tr: sabit

en: float
tr: ondalık sayı

en: force coding frame as separate interlaced fields
tr: kare kodlaması ayrı ayrı geçişli alanlar olarak işlensin

en: force coding frame as single picture
tr: kodlama karesi tek bir görüntü olarak işlensin

en: fps
tr: kare/sn

en: frame alternation
tr: kare değişikliği

en: frames
tr: kare

en: full
tr: tam

en: full - Motion compensation blocks fully overlap
tr: tam - hareket dengeleyici bloklar tamamen örtüşebilir

en: full - One code block per subband
tr: tam - her bir alt band için bir kod bloğu kullanılır

en: gzip decompression
tr: gzip ayıklaması

en: hearing impaired
tr: işitme engelli

en: height of the overlapping area (in %)
tr: Yüzde olarak, örtüşme alanının yüksekliği

en: iTunes Music Library importer
tr: iTunes müzik kitaplığı içe aktarıcı

en: in
tr: içinde

en: integer
tr: tamsayı

en: jigsaw puzzle
tr: bozyap bulmaca

en: large - use large code blocks
tr: büyük - büyük kod blokları kullanılır

en: large - use large motion compensation blocks
tr: büyük - büyük hareket dengeleyici bloklar kullanılır

en: last.fm username or password is incorrect. Please verify your settings and relaunch VLC.
tr: Last.fm kullanıcı adı ya da parolası yanlış. Lütfen ayarlarınızı doğrulayıp VLC uygulamasını yeniden başlatın.

en: last.fm: Authentication failed
tr: Last.fm: oturum açılamadı

en: length of the overlapping area (in %)
tr: Yüzde olarak, örtüşme alanının genişliği

en: libarchive based stream directory
tr: libarchive temelli akış klasörü

en: libarchive based stream extractor
tr: libarchive temelli akış ayıklayıcı

en: libavcodec can do error resilience.
    However, with a buggy encoder (such as the ISO MPEG-4 encoder from M$) this can produce a lot of errors.
    Valid values range from 0 to 4 (0 disables all errors resilience).
tr: libavcodec hata düzeltmesi yapabilir.
    Buna rağmen hatalı bir kodlayıcı (M$ tarafından sağlanan ISO MPEG-4 kodlayıcısı gibi) çok fazla hataya yol açabilir. Geçerli değer aralığı 0 ile 4 arasındadır (0 tüm hata düzeltmesini kapatır).

en: libavformat AVIO access
tr: libavformat AVIO erişimi

en: libavformat AVIO access output
tr: libavformat AVIO erişimi çıkışı

en: libdsm NETBIOS discovery module
tr: libdsm NETBIOS keşfetme modülü

en: libdsm SMB input
tr: libdsm SMB girişi

en: libdsm's SMB (Windows network shares) input and browser
tr: libdsm SMB (Windows ağ paylaşımları) girişi ve tarayıcı

en: libprojectM effect
tr: libprojectM etkisi

en: libsecret keystore
tr: libsecret anahtarlığı

en: mDNS Network Discovery
tr: mDNS ağ keşfi

en: mDNS Renderer Discovery
tr: mDNS görüntüleyici keşfi

en: medium - use medium motion compensation blocks
tr: orta - orta hareket dengeleyici bloklar kullanılır

en: medium - use medium sized code blocks
tr: orta - orta kod blokları kullanılır

en: middle position (in %)
tr: Yüzde olarak orta konum

en: motion
tr: hareket

en: motion control interface
tr: hareket denetim arayüzü

en: no configuration option will be loaded nor saved to config file
tr: hiçbir yapılandırma seçeneği yüklenmeyecek ya da yapılandırma dosyasına kaydedilmeyecek

en: none
tr: hiçbiri

en: none - Motion compensation blocks do not overlap
tr: hiç - hareket dengeleyici bloklar örtüşmesin

en: offsets
tr: kayıklıklar

en: packetizer
tr: paketleyici

en: partial - Motion compensation blocks only partially overlap
tr: kısmen - hareket dengeleyici bloklar yalnızca kısmen örtüşebilir

en: perceptual distance
tr: algısal uzaklık

en: perceptual distance to calculate perceptual weight
tr: algısal ağırlığın hesaplanacağı algısal uzaklık

en: perceptual weighting method
tr: algısal ağırlık yöntemi

en: print a list of available modules
tr: var olan modüllerin listesini görüntüler

en: print a list of available modules with extra detail
tr: var olan modüllerin listesini ek ayrıntılarla görüntüler

en: print help for VLC (can be combined with --advanced and --help-verbose)
tr: VLC hakkındaki yardımı görüntüler (--advanced ve --help-verbose ile birlikte kullanılabilir)

en: print help for VLC and all its modules (can be combined with --advanced and --help-verbose)
tr: VLC ve modülleri hakkındaki yardımı görüntüler (--advanced ve --help-verbose ile birlikte kullanılabilir)

en: print help on a specific module (can be combined with --advanced and --help-verbose). Prefix the module name with = for strict matches.
tr: belli bir modül hakkındaki yardımı görüntüler (--advanced ve --help-verbose ile birleştirilebilir). Kesin sonuç için modül adının başına = koyarak yazın.

en: print version information
tr: sürüm bilgisini yazdırır

en: projectM configuration file
tr: projectM yapılandırma dosyası

en: projectM preset path
tr: projectM hazır ayar yolu

en: px
tr: pk

en: reset the current config to the default values
tr: kullanımdaki yapılandırmayı varsayılan değerlere sıfırlar

en: resets the current plugins cache
tr: kullanımdaki uygulama ekleri ön belleğini sıfırlar

en: row alternation
tr: satır değişikliği

en: sec.
tr: sn.

en: side by side
tr: yan yana

en: simple
tr: basit

en: single .vlp archive addons finder
tr: tek .vlp arşivi eklenti bulucu

en: sliding puzzle
tr: kayan bulmaca

en: small - use small code blocks
tr: küçük - küçük kod blokları kullanılır

en: small - use small motion compensation blocks
tr: küçük - küçük hareket dengeleyici bloklar kullanılır

en: string
tr: metin

en: subpicture
tr: alt görsel

en: swap puzzle
tr: açma bulmaca

en: top bottom
tr: üst alt

en: tx3g subtitles
tr: tx3g alt yazıları

en: tx3g subtitles decoder
tr: tx3g alt yazı kod çözücüsü

en: unknown
tr: bilinmiyor

en: use alternate config file
tr: başka bir yapılandırma dosyasını kullanır

en: use open GOP, for bluray compatibility use also bluray-compat option
tr: Açık görsel grupları kullanılır. Blu-Ray uyumluluğu için bluray-compat seçeneğini kullanın

en: v4l2 controls
tr: v4l2 denetimleri

en: v4l2 driver controls
tr: v4l2 sürücü denetimleri

en: video
tr: görüntü

en: visual impaired commentary
tr: görme engelli yorumu

en: warnings
tr: uyarı

en: x264 advanced options
tr: Gelişmiş x264 Ayarları

en: x264 advanced options, in the form {opt=val,op2=val2}.
tr: {opt=val,op2=val2} biçiminde, gelişmiş x264 ayarları.

en: x264 preset and tuning selection
tr: x264 hazır ayar ve ince ayar seçimi

en: x264 profile and level selection
tr: x264 profil ve düzey seçimi

en: | achan [X]. . . . . . . . . .  set/get audio channels
tr: | achan [X]. . . . . . . . . .  ses kanallarını ayarlar/okur

en: | add XYZ  . . . . . . . . . . . . add XYZ to playlist
tr: | add XYZ  . . . . . . . . . . . . XYZ oynatma listesine eklenir

en: | adev [device]  . . . . . . . .  set/get audio device
tr: | adev [aygıt] . . . . . . . . ses aygıtını ayarlar/okur

en: | atrack [X] . . . . . . . . . . . set/get audio track
tr: | atrack [X] . . . . . . . . . . . ses kaydını ayarlar/okur

en: | audio decoded    :    %5li
tr: | çözülen ses : %5li

en: | audio decoded    :    %5lli
tr: | çözülen ses : %5lli

en: | buffers lost     :    %5li
tr: | kaybolan ara bellek : %5li

en: | buffers lost     :    %5lli
tr: | kaybolan ara bellek : %5lli

en: | buffers played   :    %5li
tr: | oynatılan ara bellek : %5li

en: | buffers played   :    %5lli
tr: | oynatılan ara bellek : %5lli

en: | chapter [X]  . . . . set/get chapter in current item
tr: | chapter [X]  . . . . güncel ögenin bölümünü ayarlar/okur

en: | chapter_n  . . . . . .  next chapter in current item
tr: | chapter_n  . . . . . .  güncel ögenin sonraki bölümü

en: | chapter_p  . . . .  previous chapter in current item
tr: | chapter_p  . . . .  güncel ögenin önceki bölümü

en: | clear . . . . . . . . . . . . . . clear the playlist
tr: | clear . . . . . . . . . . . . . . oynatma listesini temizler

en: | demux bitrate    :   %6.0f kb/s
tr: | tekleyici bit hızı : %6.0f kb/s

en: | demux bytes read : %8.0f KiB
tr: | tekleyiciden okunan bayt : %8.0f KiB

en: | demux corrupted  :    %5li
tr: | bozuk tekleyici : %5li

en: | demux corrupted  :    %5lli
tr: | bozuk tekleyici : %5lli

en: | discontinuities  :    %5li
tr: | kesintiler : %5li

en: | discontinuities  :    %5lli
tr: | kesintiler : %5lli

en: | enqueue XYZ  . . . . . . . . . queue XYZ to playlist
tr: | enqueue XYZ  . . . . . . . . . XYZ oynatma kuyruğuna eklenir

en: | f [on|off] . . . . . . . . . . . . toggle fullscreen
tr: | f [on|off]  . . . . . . . . . . . . tüm ekran kipini açar/kapatır

en: | faster . . . . . . . . . .  faster playing of stream
tr: | faster . . . . . . . . . .  akışı daha hızlı oynatır

en: | fastforward  . . . . . . . .  .  set to maximum rate
tr: | fastforward  . . . . . . . .  .  en yüksek oynatma hızına geçer

en: | frame. . . . . . . . . .  play frame by frame
tr: | frame. . . . . . . . . .  kare kare oynatır

en: | frames displayed :    %5li
tr: | görüntülenen kare : %5li

en: | frames displayed :    %5lli
tr: | görüntülenen kare : %5lli

en: | frames lost      :    %5li
tr: | kaybolan kare : %5li

en: | frames lost      :    %5lli
tr: | kaybolan kare : %5lli

en: | get_length . . . .  the length of the current stream
tr: | get_length . . . .  güncel akışın uzunluğu

en: | get_time . . seconds elapsed since stream's beginning
tr: | get_time . . akışın başlangıcından beri geçen saniye

en: | get_title . . . . .  the title of the current stream
tr: | get_title . . . . .  güncel akışın başlığı

en: | goto . . . . . . . . . . . . . .  goto item at index
tr: | goto . . . . . . . . . . . . . .  belirtilen numaralı ögeye geçer

en: | help . . . . . . . . . . . . . . . this help message
tr: | help . . . . . . . . . . . . . . . bu yardım iletisini görüntüler

en: | info . . . . .  information about the current stream
tr: | info . . . . .  güncel akış hakkında bilgiler

en: | input bitrate    :   %6.0f kb/s
tr: | giriş bit hızı : %6.0f kb/s

en: | input bytes read : %8.0f KiB
tr: | girişten okunan bayt : %8.0f KiB

en: | is_playing . . . .  1 if a stream plays, 0 otherwise
tr: | is_playing . . . .  akış oynatılıyorsa 1, yoksa 0

en: | key [hotkey name] . . . . . .  simulate hotkey press
tr: | key [kısayol adı] . . . . . .  kısayol tuşuna basar

en: | logout . . . . . . .  exit (if in socket connection)
tr: | logout . . . . . . .  çıkış (soket bağlantısı ise)

en: | loop [on|off] . . . . . . . . . toggle playlist loop
tr: | loop [on|off] . . . . . . . . . oynatma listesi çevrimini açar/kapatır

en: | next . . . . . . . . . . . . . .  next playlist item
tr: | next . . . . . . . . . . . . . .  sonraki oynatma listesi ögesine geçer

en: | normal . . . . . . . . . .  normal playing of stream
tr: | normal . . . . . . . . . .  akışı normal hızda oynatır

en: | pause  . . . . . . . . . . . . . . . .  toggle pause
tr: | pause  . . . . . . . . . . . . . . . .  duraklatır/oynatır

en: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . play stream
tr: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . akışı oynatır

en: | playlist . . . . .  show items currently in playlist
tr: | playlist . . . . .  oynatma listesindeki ögeleri görüntüler

en: | prev . . . . . . . . . . . .  previous playlist item
tr: | prev . . . . . . . . . . . .  önceki oynatma listesi ögesine geçer

en: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  quit vlc
tr: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  vlc uygulamasından çıkar

en: | random [on|off] . . . . . . .  toggle random jumping
tr: | random [on|off] . . . . . . .  rastgele atlamayı açar/kapatır

en: | repeat [on|off] . . . .  toggle playlist item repeat
tr: | repeat [on|off] . . . .  oynatma listesindeki ögelerin yinelenmesini açar/kapatır

en: | rewind  . . . . . . . . . . . .  set to minimum rate
tr: | rewind  . . . . . . . . . . . .  en düşük oynatma hızına geçer

en: | seek X . . . seek in seconds, for instance `seek 12'
tr: | seek X . . . saniye olarak arar, örneğin `seek 12'

en: | slower . . . . . . . . . .  slower playing of stream
tr: | slower . . . . . . . . . .  akışı daha yavaş oynatır

en: | snapshot . . . . . . . . . . . . take video snapshot
tr: | snapshot . . . . . . . . . . . . görüntüden fotoğraf çeker

en: | stats  . . . . . . . .  show statistical information
tr: | stats  . . . . . . . .  istatistik bilgileri görüntüler

en: | status . . . . . . . . . . . current playlist status
tr: | status . . . . . . . . . . . oynatma listesi durumunu görüntüler

en: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . stop stream
tr: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . akışı durdurur

en: | strack [X] . . . . . . . . .  set/get subtitle track
tr: | strack [X] . . . . . . . . . alt yazı kaydını ayarlar/okur

en: | title [X]  . . . . . . set/get title in current item
tr: | title [X]  . . . . . .güncel ögenin başlığını ayarlar/okur

en: | title_n  . . . . . . . .  next title in current item
tr: | title_n  . . . . . . . .  güncel ögenin sonraki başlığı

en: | title_p  . . . . . .  previous title in current item
tr: | title_p  . . . . . .  güncel ögenin önceki başlığı

en: | vcrop [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video crop
tr: | vcrop [X]  . . . . . . . . . . .  görüntü kırpılmasını ayarlar/okur

en: | video decoded    :    %5li
tr: | çözülen görüntü : %5li

en: | video decoded    :    %5lli
tr: | çözülen görüntü : %5lli

en: | voldown [X]  . . . . . .  lower audio volume X steps
tr: | voldown [X]  . . . . . .  ses düzeyini X adım kısar

en: | volume [X] . . . . . . . . . .  set/get audio volume
tr: | volume [X] . . . . . . . . . .  ses düzeyini ayarlar/okur

en: | volup [X]  . . . . . . .  raise audio volume X steps
tr: | volup [X]  . . . . . . .  ses düzeyini X adım açar

en: | vratio [X]  . . . . . . . set/get video aspect ratio
tr: | vratio [X]  . . . . . . . görüntü en boy oranını ayarlar/okur

en: | vtrack [X] . . . . . . . . . . . set/get video track
tr: | vtrack [X] . . . . . . . . . . . görüntü kaydını ayarlar/okur

en: | vzoom [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video zoom
tr: | vzoom [X]  . . . . . . . . . . .  görüntü yakınlaştırmasını ayarlar/okur

en: |All Files |*
tr: |Tüm dosyalar |*
